Po³amane ga³êzie, powyrywane drzewa, przygniecione samochody, zerwane dachy domów, zburzone budynki, zerwane linie energetyczne, wywrócone gara¿e oraz ofiary ¶miertelne, to skutki szalej±cych do 200 km na godzinê wiatrów. Stra¿acy Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej i Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z terenu Krakowa krytycznej nocy z 18 na 19 stycznia br. zostali postawieni na nogi ju¿ o godzinie 0.15. W Nowej Hucie w osiedlach podmiejskich zerwane zosta³y dachy miêdzy innymi na budynku baru „Janosik” w Cle oraz budynkach przy ulicach: Ku¶nierska, Wiewiórcza, Igo³omska Wyci±ska, Pysocice, Stopki, Rusiecka, Wiatraczna i Wró¿enicka. Zabezpieczanie zerwanych dachów, usuwanie po³amanych drzew z dróg, budynków i samochodów potrwa zapewne jeszcze kilka dni. Ju¿ dzi¶ mo¿na powiedzieæ, ¿e straty poniesione przez instytucje i w³a¶cicieli prywatnych s± ogromne. Zwróciæ te¿ trzeba uwagê, i¿ wiele z rodzin, które ucierpia³y wskutek kataklizmu, znajduje siê w trudnej sytuacji materialnej i naprawienie powsta³ych strat dla nich bêdzie bardzo trudne. Ponadto wiele osób budynki mia³o nie ubezpieczone. W wielu przypadkach nieodzowna sta³a siê pomoc s±siadów, a nawet zbiórek na ten cel w ko¶cio³ach. Taka sytuacja przytrafi³a siê mieszkañcom jednej z posesji w osiedlu Branice. Gdyby nie pomoc spo³eczeñstwa rodzina, która dos³ownie straci³a dach nad g³ow±, w obliczu zimy znalaz³aby siê w bardzo ciê¿kiej sytuacji. W tym celu powsta³o nawet specjalne konto, na które mo¿na wp³acaæ pieni±dze przeznaczone na pomoc dla najbardziej poszkodowanych.
Zima nadesz³a we wtorek 23 stycznia br. W godzinach popo³udniowych w Nowej Hucie zacz±³ padaæ ¶nieg, a temperatura powietrza obni¿y³a siê do kilku stopni poni¿ej zera. A jeszcze dzieñ wcze¶niej, w poniedzia³ek 22 stycznia, na dwóch rabatach przez budynkiem UMK na os. Zgody mo¿na by³o podziwiaæ piêknie kwitn±ce na ¿ó³to i fioletowo bratki.
Test i foto: Wojciech Ru¶niak
Zerwany dach na budynku baru Janosik.
22 stycznia - kwitn±ce bratki przed budynkiem UMK na os. Zgody.
O bud¿ecie dla nowohuckich dzielnic PONAD PODZIA£AMI
W pi±tek 12 stycznia br. w siedzibie Rady Dzielnicy XIV zebrali siê radni miasta i nowohuckich dzielnic, by – ponad podzia³ami – przyj±æ wspólne stanowisko w sprawach bud¿etowych dotycz±cych Nowej Huty. Na spotkanie przybyli radni zarówno z Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Byli równie¿ obecni reprezentanci wszystkich zarz±dów dzielnic nowohuckich, a tak¿e asystenci pos³anek Barbary Bubuli i Moniki Ryniak z PiS.
Radni zabieraj±cy g³os w dyskusji zaproponowali szereg zmian w przygotowanym przez prezydenta Jacka Majchrowskiego bud¿ecie miasta na rok 2007. W¶ród proponowanych poprawek znalaz³y siê m. in. sprawa dokoñczenia remontu al. Solidarno¶ci i Jana Paw³a II, modernizacji ul. Dunikowskiego i przebudowy ul. Igo³omskiej (na tê inwestycjê w tegorocznym bud¿ecie zaplanowano… 0 z³). Mówiono tak¿e o potrzebie znalezienia ¶rodków na remonty chodników i placówek o¶wiatowych. Co prawda, remonty szkó³ nale¿± do zadañ dzielnic pomocniczych, ale te ostatnie maj± na remonty zbyt ma³o ¶rodków, a stan wielu szkó³ jest fatalny. Radni zwrócili równie¿ uwagê na konieczno¶æ wybudowania sygnalizacji ¶wietlnej na skrzy¿owaniu ul. Kocmyrzowskiej z ul. Bulwarow± (w rejonie obecnego skrzy¿owania dochodzi do czêstych wypadków i kolizji, a niedawno znów zgin±³ tam m³ody cz³owiek).
W ubieg³ej kadencji Rady Miasta nowohuckie lobby dzia³a³o bardzo skutecznie. Oby i w tej kadencji sprawy wa¿ne dla mieszkañców Nowej Huty by³y solidarnie wspierane przez wybranych z jej terenu radnych.
(f)
Dla Artura Korczyñskiego czas zatrzyma³ siê piêæ lat temu w nocy z 10 na 11 listopada 2001 roku. Mia³ wówczas 18 lat. By³ uczniem technikum elektrycznego. Wysokim, przystojnym ch³opakiem o szlachetnych rysach twarzy. Interesowa³ siê informatyk±, ¶wietnie zna³ jêzyk angielski, by³ „z³ot± r±czk±” – wci±¿ co¶ komu¶ naprawia³, przerabia³, programowa³, formatowa³. Otacza³o go wielu przyjació³, dla których drzwi jego domu by³y zawsze otwarte.
BEZPIEKA I AGENCI W NOWEJ HUCIE Z Janem L. Franczykiem rozmawia Jaros³aw Szarek
+ Wraz z g³o¶nymi wydarzeniami wokó³ arcybiskupa Stanis³awa Wielgusa, powróci³a sprawa wspó³pracy ró¿nych ludzi z komunistycznymi organami bezpieczeñstwa. Pan by³ jedn± z osób, którymi S³u¿ba Bezpieczeñstwa interesowa³a siê szczególnie od pó¼nych lat siedemdziesi±tych. W ubieg³ym roku otrzyma³ Pan z Instytutu Pamiêci Narodowej kolejn± partiê dokumentów dotycz±cych Pana osoby, a w¶ród nich nazwiska donosicieli i oficerów SB, którzy Pana inwigilowali. Dlaczego do tej pory nie upubliczni³ Pan tych nazwisk, tak jak to zrobili przywódcy hutniczej „Solidarno¶ci”?
Od stycznia, zgodnie z zapowiedzi±, Nowohucka Kronika Filmowa ma nowe godziny emisji w TVP Kraków. Teraz mo¿na j± ogl±daæ w ka¿dy poniedzia³ek trzykrotnie! – o godz. 8.45, 16.50 i 19.20. Projekcje w kinie Sfinks – jak zwykle – przed ka¿dym seansem.
A w najnowszym, 71 wydaniu, zobaczymy relacjê z premiery filmu dokumentalnego „Otwarte miasto”, która odby³a siê w Kinie Studyjnym SFINKS. Ten unikalny dokument realizowany by³ przez ponad 400 operatorów (profesjonalistów i amatorów) podczas pielgrzymki Ojca ¶w. Benedykta XVI do Krakowa i pokazuje obraz miasta, w tym Nowej Huty, w trakcie tej wizyty. Kolejnym tematem bêd± niezwyk³e fotografie niezwyk³ego fotografika Roberta Kosieradzkiego, których wystawê mo¿emy ogl±daæ w Nowohuckim Centrum Kultury. Materia³ uzupe³ni wypowied¼ Adama Gryczyñskiego z Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Kronikê zakoñcz± ujêcia filmowe zrealizowane podczas spotkania p.n. "Mowa serdeczna" w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida. Us³yszymy wiersze poetów rosyjskich wykonane przez krakowskich licealistów oraz pie¶ni Bu³ata Okud¿awy i W³odzimierza Wysockiego w interpretacji £ady Gorpienko.
(ag)
Starszy posterunkowy mia³ 1,3 promila alkoholu RADIOWOZEM W MERCEDESA
W sylwestrow± niedzielê, oko³o godz. 12.00 policyjny radiowóz zderzy³ siê z osobowym mercedesem. Do kolizji dosz³o przy zbiegu ulic Dobrego Pasterza i Bora-Komorowskiego. Z ustaleñ jakie poczynili policjanci drogówki wynika, ¿e winê za kolizjê ponosi kierowca radiowozu, 31-letni starszy posterunkowy, który nie zachowa³ nale¿ytej ostro¿no¶ci. Dla starszego posterunkowego, na co dzieñ funkcjonariusza VIII Komisariatu Policji z siedzib± na os. Zgody, problemy nie skoñczy³y siê wraz ze spisaniem protoko³u zdarzenia. Okaza³o siê bowiem, ¿e w trakcie prowadzenia radiowozu mia³ on 1,3 promila alkoholu we krwi. Grozi mu wiêc dwa lata wiêzienia i utrata pracy w policji, w której zatrudniony by³ od siedmiu lat.
W trakcie kolizji dwaj policjanci odnie¶li lekkie obra¿enia i trafili na obserwacjê do szpitala. Kierowca mercedesa w wyniku wypadku nie odniós³ obra¿eñ. Komendant ma³opolskiej policji poleci³ wszcz±æ procedurê zmierzaj±c± do zwolnienia policjanta ze s³u¿by.
(f)
Bo¿onarodzeniowe szopki swoj± tradycjê wywodz± od jase³ek, które niegdy¶ wystawiane by³y w ko¶cio³ach w okresie Bo¿ego Narodzenia. Najczê¶ciej by³y to betlejemskie stajenki ustawione na tle krajobrazu pe³nego ska³ i drzew. Ponoæ pierwsze jase³ka wystawia³ ¶w. Franciszek. Najstarsze krakowskie figurki jase³kowe pochodz± z XIV wieku i znajduj± siê w klasztorze sióstr Klarysek przy ko¶ciele ¶w. Andrzeja. By³ to dar El¿biety £okietkówny, siostry Kazimierza Wielkiego. Tradycja bo¿onarodzeniowych szopek jest w Polsce ¿ywa do dzisiaj. W Bo¿e Narodzenie szopki pojawiaj± siê w ka¿dym ko¶ciele, ciesz±c dzieci i doros³ych. Poni¿ej przedstawiamy kilka szopek, które ustawione zosta³y w ko¶cio³ach Nowej Huty.
(f)
Szopka w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach.
Szopka w ko¶ciele Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym.
W pi±tek, 8 grudnia br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odby³a siê konferencja prasowa i promocja nowego tomu wierszy ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego.
Ks. Zaleski znany jest przede wszystkim ze swojej dzia³alno¶ci zmierzaj±cej do ukazania dzia³añ SB wymierzonych w duchowieñstwo. Teraz jednak pokazuje swoj± inn± twarz – twarz poety, pisz±cego wiersze od ponad trzydziestu lat. Jako poeta zadebiutowa³ na ³amach „Tygodnika Powszechnego”, a swój pierwszy tomik, zatytu³owany „Oblê¿enie”, opublikowa³ w roku 1981, w dzia³aj±cym poza cenzur± Wydawnictwie Krzy¿a Nowohuckiego. By³ tak¿e cz³onkiem redakcji miesiêcznika „Krzy¿ Nowohucki”. Podpisywa³ siê wówczas pseudonimem Jacek Partyka (bêd±c alumnem krakowskiego Wy¿szego Seminarium Duchownego nie chcia³ ¶ci±gaæ k³opotów na siebie i na seminarium). Jako kleryk zosta³ powo³any do wojska, gdzie s³u¿y³ w specjalnej jednostce dla kleryków w Brzegu nad Odr±.
W stanie wojenny wspó³pracowa³ z ks. Kazimierze Jancarzem. Uczestniczy³ w s³ynnych mistrzejowickich Mszach ¶w. za Ojczyznê. W pierwszej po³owie lat osiemdziesi±tych zosta³ dwukrotnie ciê¿ko pobity przez funkcjonariuszy SB. W roku 1988 przebywa³ z pos³ug± duszpastersk± w¶ród strajkuj±cych na terenie Huty im. Lenina. W roku 1987 – wraz ze Stanis³awem Pruszyñskim i Zofi± Tetelowsk± – za³o¿y³ Fundacjê imienia Brata Alberta w Radwanowicach. Dzi¶ fundacja prowadza 30 o¶rodków terapeutycznych w ca³ej Polsce.
Ks. Isakowicz-Zaleski pochodzi z rodziny o korzeniach ormiañskich (obrz±dek ormiañsko-katolicki). Od 2002 roku jest duszpasterzem Ormian w Polsce. Uczestniczy³ i organizowa³ wiele konwojów humanitarnych (m. in. do krajów by³ej Jugos³awii, Czeczenii, Albanii i Ukrainy). Za swoj± dzia³alno¶æ zosta³ uhonorowany nagrod± POLCULU, Medalem ¶w. Jerzego, Orderem U¶miechu i Krzy¿em Komandorskim Orderu „Polonia Restituta”.
Najnowszy tom poezji ks. Tadeusza Sakowicza-Zaleskiego, nosz±cy tytu³ „Wiersze”, zosta³ wydany przez krakowskie Ma³e Wydawnictwo. Ksi±¿ka bêdzie dostêpna w ksiêgarniach oraz bezpo¶rednio w wydawnictwie: www.malewydawnictwo.pl
(f)
Wiedza o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego jest ju¿ wystarczaj±co obszerna. Historycy jasno stawiaj± tezê, ze ju¿ z chwil± podpisania Porozumieñ Sierpniowych w³adza komunistyczna szykowa³a siê do zniszczenia „Solidarno¶ci”. Metody by³y ró¿ne: prowokacja, przenikanie do struktur „Solidarno¶ci” agentów, sk³ócanie ¶rodowisk robotniczych z inteligenckimi, pomówienia. W przygotowania w³±czono (w sposób tajny) wszystkie si³y militarne kraju.
Realizacjê rozbicia „Solidarno¶ci” planowano pocz±tkowo jeszcze w grudniu 1980 r., pó¼niej w marcu i sierpniu 1981 r. Je¶li chodzi o sierpieñ 1981 – chodzi³o o niedopuszczenie do wyboru pierwszych w³adz zwi±zku. Pretekstem mia³o byæ doprowadzenie do konfliktu na tle ustawy o przedsiêbiorstwie pañstwowym i samorz±dzie za³óg. Jako negocjator tej ustawy podpisa³em jej kompromisow± wersjê, by oddaliæ decyzje Jaruzelskiego o stanie wojennym. Kompromis wypracowany w Sejmie roz³adowa³ napiêcie i pierwsze, demokratyczne wybory odby³y siê podczas II tury Zjazdu „Solidarno¶ci” w Gdañsku.
Stan wojenny by³ jednak nieuchronny. W³adza pozorowa³a rozmowy ze stron± zwi±zkow± i przygotowywa³a siê do ataku. My, dzia³acze „Solidarno¶ci” dobrze wiedzieli¶my, ¿e ka¿dy dzieñ jest dniem darowanym, I ¿e wiele tych dni ju¿ nie bêdzie. Genera³owie Jaruzelski, Siwicki, Kiszczak i Janiszewski spierali siê ju¿ tylko o datê: 12 czy 13 grudnia. Kiszczak by³ za 12 grudnia.
Hutnicy z Nowej Huty zdali wtedy egzamin z Solidarno¶ci. By³ to najwiêkszy w Polsce strajk i najwiêksza te¿ jego pacyfikacja. Szkoda, ze tak ma³o o tym strajku, o udziale w nim tysiêcy hutników, ale i wspomagaj±cych nas profesorów i studentów z krakowskich uczelni mówi siê i pisze. Dlatego tez jako przywódca strajku chcia³bym raz jeszcze wszystkim podziêkowaæ za postawê w tamtych dniach i za wierno¶æ „Solidarno¶ci”.
Dzi¶ wiadomo te¿, ¿e w³adza do koñca nie by³a pewna zwyciêstwa. Chcia³a jednak w obronie swojego status quo, w obronie socjalizmu i dominacji PZPR przetr±ciæ krêgos³up „Solidarno¶ci”. I to jej siê poniek±d uda³o.
Mieczys³aw Gil
Przed ko¶cio³em M. B. Czêstochowskiej po¶wiêcono i ods³oniêto POMNIK KSIÊDZA JERZEGO
W niedzielê, 3 grudnia br. po uroczystej Mszy ¶w. na placu przed ko¶cio³em Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy odby³ siê akt po¶wiêcenia i ods³oniêcia pomnika S³ugi Bo¿ego ks. Jerzego Popie³uszki. W obecno¶ci licznie zebranych wiernych, pomnik po¶wiêci³ ks. biskup Jan Zaj±c, a ods³oni³a go matka zamordowanego kap³ana Marianna Popie³uszko.
Uroczysto¶æ po¶wiêcenia i ods³oniêcia pomnika zamordowanego przez oficerów SB kapelana „Solidarno¶ci” S³ugi Bo¿ego ks. Jerzego Popie³uszki zgromadzi³a t³umy wiernych. Na uroczyst± Mszê ¶w. w intencji rych³ej beatyfikacji ks. Jerzego licznie przyby³o duchowieñstwo – oprócz ks. bpa Jana Zaj±ca przybyli tak¿e ks. infu³at Jerzy Bry³a, opat mogilski o. Piotr Chojnacki, proboszczowie wielu nowohuckich parafii oraz ksiê¿a, którzy w stanie wojennym wspierali dzia³aczy „Solidarno¶æ”. Obecni byli parlamentarzy¶ci: senator Piotr Boroñ oraz pos³owie: Marek Kotlinowski i Monika Ryniak. Licznie reprezentowane by³y w³adze „Solidarno¶ci” z Wojciechem Grzeszkiem i W³adys³awem Kielianem na czele, a tak¿e cz³onkowie Bractwa Kurkowego, które sfinansowa³o budowê postumentu pomnika. Pod ¶cian± ¶wi±tyni stanê³o kilkana¶cie pocztów sztandarowych, a orkiestra dêta Mittal Steel Poland u¶wietni³a nabo¿eñstwo wykonaniem kilku okoliczno¶ciowych utworów muzycznych.
Po zakoñczeniu Mszy ¶w. uczestnicy nabo¿eñstwa udali siê w procesji pod pomnik na plac przed ko¶cio³em. Tam monument zosta³ po¶wiêcony przez ks. bpa Jana Zaj±ca i ods³oniêty przez matkê kap³ana-mêczennika, Mariannê Popie³uszko. Uroczysto¶æ zakoñczy³o od¶piewanie pie¶ni „Bo¿e co¶ Polskê” oraz z³o¿enie pod pomnikiem wieñców i kwiatów.
Pomnik autorstwa prof. Czes³awa D¼wigaja ma prawie sze¶æ metrów wysoko¶ci. Postaæ ks. Jerzego Popie³uszki zosta³a odlana z br±zu, ma 3,6 metra wysoko¶ci i wa¿y 1,8 tony. Z postumentu, który ma kszta³t æwiartki kuli ziemskie wyrastaj± orze³ w koronie (symbol wolno¶ci) oraz kotwica (symbol nadziei). Na szatach ksiêdza Jerzego widoczne s± sznury, które przypominaj± jego mêczeñsk± ¶mieræ.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".