Bez wiêkszego ryzyka mo¿na stwierdziæ, ¿e ka¿dy z mieszkañców Nowej Huty chocia¿ raz odwiedzi³ popularn± „Skarbnicê”, najstarsz± nowohuck± ksiêgarniê. Po³o¿ona przy Placu Centralnym placówka wie, jak zdobyæ czytelnika, organizuj±c promocje, spotkania z autorami, wieczorki, a nawet koncerty. „Skarbnica” obchodzi³a w³a¶nie swoje 50.lecie i w najnowszym wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej mo¿na bêdzie zobaczyæ relacjê z tych uroczysto¶ci. O tym niezwyk³ym miejscu bêd± mówiæ: obecna w³a¶cicielka Anna W³odarczyk, prof. Micha³ Ro¿ek, Adam Bujak i Leszek Sonowski. Go¶ciem Kina Studyjnego „Sfinks” by³ niedawno Wojciech Kuczok – znakomity prozaik i krytyk filmowy, laureat Paszportu Polityki i literackiej nagrody NIKE, autor ksi±¿ki „To piekielne kino”, która sta³a siê inspiracj± do przegl±du w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Kropka”. Relacja z tego spotkania bêdzie kolejnym tematem Kroniki. Na zakoñczenie realizatorzy proponuj± zwiedzenie kolejnego miejsca znajduj±cego siê za szlaku nowohuckich zabytków. Tym razem poznamy bli¿ej Kopiec Wandy, po³o¿ony tu¿ za p³otem Kombinatu. Kim by³a owa Wanda? Chcia³a, czy nie chcia³a Niemca? A mo¿e broni³a nas przed obcym kapita³em? Na te i inne pytania odpowiedz±: archeolog Ewa Kubica-Kabaciñska i historyk sztuki Maciej Miezian.
Od pi±tku 23 marca 81 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej prezentowane bêdzie w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a w poniedzia³ek 26 marca emitowaæ je bêdzie Telewizja Kraków o godz. 8.45, 15.50 i 17.50.
(as)
Budynek by³ego kina ¦wit od pewnego czasu znów znalaz³ siê na ³amach gazet, a to za spraw± spó³ki Interia, która upubliczni³a swój pomys³ dotycz±cy zagospodarowania tego obiektu. Obecny w³a¶ciciel kina, spó³ka Apollo Film zamierza og³osiæ konkurs na zagospodarowanie budynku.
– Spó³ka zakoñczy³a dopiero pierwszy etap restrukturyzacji, sp³acili¶my stare zad³u¿enie i skonstruowali¶my now± strategiê rozwoju, w której jest równie¿ miejsce na kino ¦wit – mówi Tomasz Maciejowski, prezes zarz±du Apollo Film. – W ostatnich miesi±cach rozpoczêli¶my porz±dkowanie elewacji, wykonali¶my szereg najpilniejszych inwestycji w tym budynku: zmienili¶my pokrycie dachu, przeprowadzili¶my generalny remont instalacji ogrzewania i wymienili¶my okna. W sumie kosztowa³o nas to æwieræ miliona z³otych – wylicza prezes Maciejowski.
- Propozycja Interii jest tylko jednym z wielu projektów dotycz±cych tego obiektu, opracowanym w dodatku bez jakichkolwiek konsultacji z w³a¶cicielem. ¦wit to piêkny budynek, który zas³uguje na szczególne potraktowanie, dlatego nie bêdziemy podejmowaæ ¿adnych pochopnych dzia³añ – podkre¶la prezes Maciejowski. – Zgodnie z przyjêtymi procedurami, w najbli¿szych miesi±cach spó³ka najprawdopodobniej og³osi konkurs na najciekawsz± koncepcjê zagospodarowania budynku by³ego kina. Wybierzemy tak± koncepcjê, która w najlepszy sposób wpisze siê w potrzeby lokalnej spo³eczno¶ci, realizuj±c równocze¶nie strategiê naszej firmy i ca³ej grupy – dodaje Maciejowski.
Spó³ka Apollo Film jest m. in. operatorem kina Kijów i kina studyjnego Mikro, jest wspó³producentem dwóch festiwali filmowych (Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz festiwalu Etiuda and Anima) i wydawc± miesiêcznika kulturalno-miejskiego „nanude”. Grupa Apollo Film, w sk³ad której - obok spó³ki - wchodz± trzy fundacje, prowadzi równie¿ szereg projektów multimedialnych i edukacyjnych. Jednym z najciekawszych jest projekt Multimedia@lna Szko³a, który w ostatnich dniach otrzyma³ dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. W ramach programu 50 szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym równie¿ szko³y z terenu Nowej Huty, otrzyma dofinansowanie po oko³o 30 tys. z³otych z przeznaczeniem na realizacjê multimedialnych projektów edukacyjnych.
(f)
VIII edycja Ma³opolskiego Konkursu Szkó³ Gastronomicznych
PÓ£WIECZE TRADYCJI KULINARNYCH
Gdzie i kiedy mo¿na nie tylko zobaczyæ, ale i skosztowaæ takich specja³ów, jak: suflet ³ososiowo-sandaczowy z nutk± szafranowo-makow±, oscypkowe saszetki na sosie z kurek, bary³ki z bryndz± w jagodach z kopkami orkiszowo-orzechowymi czy polêdwicê w p³atkach ró¿ w zatoce sosu le¶nych je¿yn?
Prawdopodobnie tylko raz w roku i to w Nowej Hucie. To w nowohuckim Zespole Szkó³ Gastronomicznych nr 1 od o¶miu lat odbywaj± siê eliminacje Ma³opolskiego Konkursu Szkó³ Gastronomicznych. Przyszli kucharze potrafi± wyczarowaæ na eliminacje rzeczy niecodzienne, a sam konkurs cieszy siê rosn±c± z roku na rok popularno¶ci±. O ile w pierwszej edycji konkursu udzia³ wziê³o 11 szkó³ bran¿y gastronomicznej, o tyle w tegorocznej uczestniczy³o ich ju¿ 26, w tym cztery szko³y ze S³owacji oraz go¶cinnie uczniowie z Francji, z Centre de Formation d`Apprentis Maison Familiale de Metiers ST Michel Mt Mercure.
Zwyciêzc± tegorocznego konkursu w kategorii „Kucharz” zosta³ uczeñ nowohuckiej placówki Kamil Nadolski za potrawê „Comber z sarny pod ja³owcem”, która zosta³a najwy¿ej oceniona przez profesjonalne jury. Na miejscu drugim uplasowa³ siê Micha³ Hajdus z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 2 w Krakowie za przygotowanie golonka wieprzowego nadziewanego bia³ym miêsem, podanego na sosie z cukinii z dodatkiem p±czków kaszanych. Natomiast miejsce trzecie przypad³o Arturowi Maziarzowi z Zespo³u Szkó³ nr 5 im. Jana Paw³a w Stalowej Woli. Artur przygotowa³ szczupaka w nori z wykwintn± sa³atk± z aromatem pomarañczy.
W konkursie kelnerów najlepsze okaza³y siê pary z naszego miasta. I miejsce zdobyli Dominik Grelecki i Krzysztof Daran z Krakowa, miejsce II – Marcin Pluta i Robert Caba tak¿e z Krakowa, a miejsce III – Marcin Burkot i Marek Turski z Gorlic. W konkursie barmanów, w kategorii long drink najlepszy okaza³ siê Piotr Nowak z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, miejsce II zaj±³ Tomasz Gwizdek (z tej samej szko³y), a miejsce III – Krzysztof Guzik z Zespo³u Szkó³ Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju. W kategorii short drink najlepszym okaza³ siê Rados³aw Szarek z Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 2 z Krosna, miejsce II zaj±³ Lukã¹ Jendri¹ek z Dolnego Kubina (S³owacja), a miejsce III – Ima Weberova z Pre¹ova (S³owacja).
Tegoroczny konkurs zorganizowany zosta³ pod has³em „Pó³wiecze tradycji kulinarnych”. Has³o nawi±zywa³o do piêædziesiêciolecia nowohuckiej placówki, która w listopadzie tego roku obchodziæ bêdzie swój z³oty jubileusz.
(f)
I nagroda – Comber z sarny pod ja³owcem.
Sto³y ugina³y siê od ciesz±cych oko wymy¶lnych potraw.
Piêæ osób sp³onê³o w ¶rodê (28 lutego) nad ranem w mieszkaniu na os. Handlowym TRAGEDIA NA HANDLOWYM
– Mieli¶my otwarte okna. Oko³o wpó³ do pi±tej obudzi³ nas krzyk. Taki przera¼liwy krzyk o pomoc. Na balkonie pi±tego piêtra sta³a dziewczynka i krzycza³a „mamusiu, ratuj”, „mamusiu, ratuj”. Za ni± wybieg³ mê¿czyzna. Krzycza³:„ratujcie nas, ratujcie”. Z ty³u by³y p³omienie. Potem – musia³ kto¶ drzwi z zewn±trz otworzyæ – nast±pi³ potê¿ny wybuch. Tak mocny, ¿e i dziecko i mê¿czyznê wyrzuci³ z balkonu na trawnik przed blokiem – opowiada jedna z kobiet, mieszkaj±ca w bloku naprzeciwko.
Z wra¿enia nie bardzo mo¿e odtworzyæ sekwencjê wydarzeñ. Czy by³y dwa wybuchy czy jeden? Musia³y byæ dwa. Pierwszy, po którym wybuch³ ogieñ, a potem nastêpny, potê¿ny.
Dwa osmalone cia³a le¿±ce przed blokiem na os. Handlowym zabra³a policja. W mieszkaniu pozosta³y jeszcze kolejne trzy: matki, jej niepe³nosprawnego syna i jego nieco starszego od siostry brata.
– Zbieg³am na dó³ z telefonem. Na dole stali ju¿ ludzie i telefonowali do stra¿y po¿arnej. Mimo ¿e to niedaleko, stra¿ przyjecha³a do¶æ pó¼no. Najpierw podjecha³ ma³y d¿ip i dopiero st±d stra¿acy zadzwonili, ¿e p³onie mieszkanie, by przys³ali nastêpne wozy. To trochê trwa³o – opowiada jeden ze ¶wiadków wydarzeñ.
– „R….o”, jak C-4, wie pani, co to jest C-4? To wybucha jak bomba – opowiada nastolatek z rozja¶nianymi w³osami. Mieszka w tej klatce i mówi, ¿e ze snu wyrwa³ go potê¿ny wybuch. Podobnie jak mieszkañców chyba ca³ego osiedla Handlowego. Wybuch musia³ byæ potê¿ny, bo szk³a z okien rozrzuci³o na trawnik daleko od bloku! Ludzie wybiegali z domów, by zobaczyæ, co siê sta³o. S³up ognia by³ wysoki, a ¼ród³o ognia znajdowa³o siê najprawdopodobniej w kuchni.
– Ten facet mia³ odciêty gaz. Korzystali z butli gazowej. Niefachowo pod³±czonej, przez „oponê”. Gaz móg³ siê ulatniaæ, mê¿czyzna wyszed³ do kuchni, mo¿e zapali³ papierosa? Mo¿e dziecko wsta³o siê wysikaæ i zapali³o ¶wiat³o, iskra wystarczy³a, nast±pi³ wybuch i po¿ar. Prawdopodobnie kuchnia by³a wy³o¿ona boazeri± i dlatego ogieñ tak szybko siê rozprzestrzeni³. Nie bardzo te¿ mieli szanse ucieczki, bo kuchnia znajduje siê przy drzwiach wyj¶ciowych, a tam musia³ byæ ogieñ... – sugeruje m³ody cz³owiek, te¿ mieszkaj±cy w pobli¿u.
– Na bhp ucz±, ¿e nie nale¿y otwieraæ okien i drzwi podczas po¿aru, bo wtedy p³omieñ dostaje podmuchu i wszystko w okolicy p³onie jak pochodnia. Najlepiej po³o¿yæ siê i mokrymi szmatami okryæ p³omieñ. Mo¿e gdyby mê¿czyzna by³ na tyle opanowany, ¿eby choæ wzi±æ prze¶cierad³o i próbowaæ siê spu¶ciæ, ale w takiej sytuacji nie ma czasu na my¶lenie... – komentuj± zgromadzeni wokó³ bloku, kilka godzin po dramatycznym zdarzeniu.
Rodzina, w której mieszkaniu rozegra³ siê dramat, mieszka w tym bloku od wielu lat. Okoliczni mieszkañcy mówi± o niej „biedna”. „Nikt nie umia³ im pomóc” – dodaj±.
Jeszcze o godzinie dziewi±tej przed blokiem nr 8 na os. Handlowym ogrodzonym przez policjê ¿ó³t± ta¶m± sta³ spory t³um rozdyskutowanych gapiów.
– Dobrze, ¿e blok jest z ceg³y. Bo gdyby to by³a wielka p³yta, budynek móg³by siê rozsypaæ – dodaj±. W ka¿dej klatce znajduje siê 26 mieszkañ. Wspó³czuæ trzeba tak¿e tym, którzy mieszkali bezpo¶rednio nad mieszkaniem, w którym dosz³o do wybuchu i po¿aru: na piêtrze szóstym i siódmym. Mieszkania maj± wypalone okna, osmalone wnêtrza. Raczej nie nadaj± siê do zamieszkania w najbli¿szym czasie.
Niektórzy rozwa¿aj± jeszcze inny aspekt wydarzenia: – Drzwi prowadz±ce z klatki schodowej na dach by³y zamkniête, bo zarz±d budynku, po remoncie, nie zgodzi³ siê, by na dach wszyscy lokatorzy mogli wychodziæ. Tam jest taras, na którym kiedy¶ lokatorzy suszyli bieliznê. Dzi¶ klucz do wyj¶cia ma tylko kilka osób. Ta droga ewakuacji by³aby wiêc odciêta.
Wszyscy s± zgodni: – Tragedia – tylu ludzi sp³onê³o. I dzieci. Dziewczynka mia³a i¶æ w tym roku do komunii.
Na znak ¿a³oby szko³a podstawowa w os. Handlowym odwo³a³a w ¶rodê zajêcia.
(krys)
Organizatorami Rada Dzielnicy XVIII i Nowohuckie Centrum Kultury TARGI EDUKACYJNE PO RAZ TRZECI
Przez dwa dni, 16 i 17 lutego (w pi±tek i sobotê) w Nowohuckim Centrum Kultury odbywa³y siê Nowohuckie Targi Edukacyjne. Impreza, chocia¿ stosunkowo m³oda, cieszy siê rosn±c± popularno¶ci±, o której ¶wiadczy zarówno przyrost placowej o¶wiatowych prezentuj±cych swoje oferty edukacyjne jak i imprez towarzysz±cych.
Tegoroczne, trzecie ju¿, Nowohuckie Targi Edukacyjne otworzy³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski w towarzystwie dyrektora NCK Ferdynanda Nawratila. Powita³ te¿ przyby³ych, w¶ród których znale¼li siê m. in. dyrektor Wydzia³u Edukacji Urzêdu Miasta Krakowa Jacek Matuszek, radny Miasta Krakowa Jan Franczyk, cz³onek Zarz±du Dzielnicy XVIII Irena Matras-Lech, przewodnicz±cy Komisji Edukacji Rady Dzielnicy XVIII Kacper Rosa oraz przewodnicz±cy Komisji Kultury, Zabytków, Turystyki i Sportu Rady Dzielnicy XVIII Edward Wurst. W¶ród go¶ci znalaz³y siê tak¿e dwie radne poprzedniej kadencji, a zarazem organizatorki pierwszych targów: Anna Kurczyna i Wanda Kuriañska.
- Cieszê siê, ¿e Nowohuckie Targi Edukacyjne tak wspaniale siê rozwijaj±. Nowa Huta dysponuje wyj±tkowo bogat± ofert± edukacyjn± dla dzieci i m³odzie¿ – pocz±wszy od przedszkoli po szko³y ponadgimnazjalne. Naprawdê jest siê czym pochwaliæ. Widaæ to szczególnie na tych targach. Mam nadziejê, ¿e kolejne targi zgromadz± jeszcze wiêcej zarówno placówek o¶wiatowych jak i zwiedzaj±cych – powiedzia³ nam Edward Porêbski.
Tegoroczne targi mog³y siê podobaæ. W pawilonie „C” Nowohuckiego Centrum Kultury zgromadzono kilkadziesi±t stoisk przygotowanych przez poszczególne placówki o¶wiaty. Pomys³y na prezentacjê w³asnego przedszkola czy szko³y by³o mnóstwo – od prezentacji filmowych na niewielkich ekranach, poprzez eksponowanie szkolnych kronik, zdobytych pucharów, figur ubranych w piêkne stroje, po piêknie udekorowany stó³ czekaj±cy na biesiadników (to prezentacja Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych). Uczniowie rozdawali foldery i ulotki zwiedzaj±cym, a dy¿uruj±cy nauczyciele udzielali wszelkich informacji o szkole, w której pracuj±. W tym samym czasie na scenie sali estradowej trwa³y wystêpy szkolnych zespo³ów artystycznych.
Jedno jest pewne – je¶li kto¶ w pi±tek lub sobotê zjawi³ siê w Nowohuckim Centrum Kultury na pewno siê nie nudzi³.
+ + +
W tegorocznych targach udzia³ wziê³y: Przedszkola Samorz±dowe nr 93, 96, 97, 99, 102, 104, 107, 109, 110, 111, 113 i 185, Szko³y Podstawowe nr 37, 52, 80, 82, 88, 104, 142, 144 i 155, Gimnazja nr 39, 41, 42, 43, 44, 45, 48 i 50, Zespó³ Szkó³ Integracyjnych nr 6 (SP 98 i Gimnazjum Integracyjne nr 74), Zespo³y Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 1 i nr 2, Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 52 (SP 141 i Gimnazjum nr 77), Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 12 (Gimnazjum nr 36 i XXX LO), Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 16 (Gimnazjum nr 40 i XXXVI LO), Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 14, Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 5, Publiczne Salezjañskie Liceum Ogólnokszta³c±ce i Salezjañskie Gimnazjum Publiczne, Licea Ogólnokszta³c±ce nr III, XI, XII, XVI i XXI, Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych nr 2, Zespó³ Szkó³ Elektrycznych nr 2 i XXII LO, Zespó³ Szkó³ Budowlanych nr 2, Zespó³ Szkó³ Zawodowych HTS S.A., Zespó³ Szkó³ Poligraficzno-Ksiêgarskich, Zespó³ Szkó³ Gastronomicznych nr 1, Zespó³ Szkó³ Budowlanych PBP „Chemobudowa” S.A., Zespó³ Szkó³ Mechanicznych, Zespó³ Szkó³ Odzie¿owych i Ekonomicznych, Specjalny O¶rodek Szkolno-Wychowawczy dla Nies³ysz±cych im. Janusza Korczaka, Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 6 oraz O¶rodek Szkolenia i Wychowania nr 1 (OHP)
+ + +
W czasie III Nowohuckich Targów Edukacyjnych w¶ród uczestników rozlosowano 6 nagród ufundowanych przez Teatr Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Nagrody otrzymali: Sylwia Kapela, Katarzyna Chmiest-¯±d³o, Wiktor Lepsik , Anna Nowak, El¿bieta Kaczmarska i Wioletta Drzewiecka.
(f)
III Nowohuckie Targi Edukacyjne otworzy³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski.
W¶ród go¶ci targów znalaz³ siê dyrektor Wydzia³u Edukacji UMK Jacek Matuszek.
W bud¿ecie Krakowa na rok 2007, w¶ród ró¿nych miejskich inwestycji znalaz³y siê tak¿e inwestycje zlokalizowane na terenie nowohuckich dzielnic. Projekt bud¿etu przygotowa³ prezydent Jacek Majchrowski, który uwzglêdni³ prawie wszystkie poprawki zg³oszone przez radnych Platformy Obywatelskiej.
Wnêtrza publiczne Nowej Huty stanowi± nierozerwaln± czê¶æ historii architektury polskiego socrealizmu (1949–1956). Mimo presji wynikaj±cej z ideologii, zauwa¿alny jest ich silny zwi±zek z tradycj± sztuki miêdzywojennej, szczególnie tej klasycyzuj±cej, czerpi±cej wzorce z warszawskiej spó³dzielni artystów plastyków „£ad”, za³o¿onej w 1926 roku.
Decyzja o budowie Nowej Huty –kombinatu metalurgicznego oraz miasta Nowa Huta – zapad³a w lutym 1949 roku. Budowê najstarszych osiedli rozpoczêto 23 czerwca 1949 roku. od wznoszenia bloków mieszkalnych w po³udniowo-wschodniej czê¶ci, na osiedlu A-1 Pó³noc i Po³udnie (Wandy i Willowe) oraz A-0 (Na Skarpie). Generalnym projektantem miasta zosta³ Tadeusz Ptaszycki, który wraz z zespo³em zwyciê¿y³ w zorganizowanym przez rz±d konkursie urbanistycznym. Z chwil± rozpoczêcia dzia³alno¶ci przez Biuro Zak³adu Osiedli Robotniczych w Krakowie (1 stycznia 1950 roku), rozpoczêto równie¿ projektowanie obiektów indywidualnych, takich jak: ¿³obki, przedszkola, szko³y, sklepy, punkty us³ugowe, kina i restauracje.
W sobotê, 27 stycznia br. w ¶licznej scenerii restauracji i hotelu „Santorini” przy ul. Bulwarowej odby³a siê doroczna impreza naszej redakcji. Tradycyjnie spotkali¶my siê z naszymi Przyjació³mi i og³osili¶my wyniki przeprowadzonego przez redakcjê konkursu na Miss Nowej Huty, któr± w tym roku zosta³a Katarzyna Adamczyk. Natomiast Miss Czytelników „G³osu” wybrana zosta³a Anna Sobota. Przyznali¶my te¿ tytu³ Nowohucianina Roku 2006, który w tym roku trafi³ w rêce Czes³awa £otarewicza, ¿o³nierza AK z Kresów Wschodnich, ostatniego ¿yj±cego uczestnika procesu szesnastu przywódców polskiego pañstwa podziemnego w Moskwie w 1945 roku, który spêdzi³ na zes³aniu syberyjskim prawie 13 lat.
Przy ko¶ciele Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym STANIE REPLIKA KRZY¯A Z ROKU 1957
Koñcz± siê uzgodnienia miêdzy proboszczem parafii NSPJ ks. Stanis³awem Puzyniakiem, Rad± Parafialn±, radnymi Miasta i Dzielnic z terenu Nowej Huty, architektami i w³adzami Krakowa w sprawie uporz±dkowania otoczenia wokó³ historycznego krzy¿a, który stoi przy ko¶ciele na os. Teatralnym.
Historyczny krzy¿ postawiony zosta³ na terenie, na którym mia³ zostaæ wybudowany pierwszy ko¶ció³ w Nowej Hucie. Sta³o siê to 17 marca 1957, w trakcie uroczystego po¶wiêcenia placu u zbiegu ulic Marksa i Majakowskiego przez arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. Tego znaku bronili mieszkañcy Nowej Huty w kwietniu 1960 roku, gdy w³adze komunistyczne cofnê³y zgodê na budowê ko¶cio³a i za¿±da³y usuniêcia krzy¿a. Pomimo nacisków krzy¿ przetrwa³ przez lata PRL-u. A gdy drewno u podstawy krzy¿a mursza³o, wierni pod os³on± nocy wymieniali krzy¿ na nowy. Obecny krzy¿ jest czwartym od 1957 roku.
- Dziêki inicjatywie radnych i cz³onków parafii od jakiego¶ czasu rozpoczê³y siê starania o uporz±dkowanie terenu wokó³ ko¶cio³a i wyeksponowanie krzy¿a, który dla historii Nowej Huty ma znaczenie szczególne – powiedzia³ nam Stanis³aw Malara, jeden z koordynatorów projektu. Z inicjatywy dzia³aj±cego w poprzedniej kadencji Porozumienia Dzielnic Nowohuckich zwrócono siê do architekta ko¶cio³a dr Krzysztofa Ingardena o opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokó³ ko¶cio³a i krzy¿a. Projekt nowego krzy¿a – bêd±cego replik± pierwszego krzy¿a z roku 1957 – wykona³ prof. Stanis³aw Dousa. Krzy¿ bêdzie mia³ wysoko¶æ 4,85 m i zostanie odlany z br±zu przez nowohucki „Metalodlew”.
– Zale¿y nam, by zarówno s±siaduj±ca z nami szko³a, jak i krzy¿ oraz ko¶ció³ stanowi³y jedno¶æ, pomimo – a mo¿e w³a¶nie dlatego - ¿e kiedy¶ ta szko³a by³a budowana przeciwko ko¶cio³owi – powiedzia³ ks. Stanis³aw Puzyniak.
U podstawy krzy¿a znajd± siê napisy: „Janowi Paw³owi II – obroñcy Krzy¿a. Wdziêczni mieszkañcy Nowej Huty” oraz fragment homilii Ojca ¶w. wyg³oszonej w Mogile w roku 1979: „Od Krzy¿a w Nowej Hucie zaczê³a siê nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego Milenium. Jan Pawe³ II, 9 VI 1979, Kraków-Mogi³a”. Jak nam powiedzia³ pose³ Ireneusz Ra¶ uroczyste po¶wiêcenie nowego krzy¿a i oddanie uporz±dkowanego otoczenia planowane jest na 16 pa¼dziernika br., w rocznicê wyboru kard. Karola Wojty³y na Stolicê ¶w. Piotra.
Z uwagi na fakt, ¿e teren miêdzy szko³± na os. Tysi±clecia a ko¶cio³em jest w³asno¶ci± gminy, radni zg³osili poprawkê do bud¿etu, by zarezerwowano odpowiednie ¶rodki na uporz±dkowania terenu. Jak siê dowiadujemy, prezydent Jacek Majchrowski przyj±³ propozycjê radnych w formie autopoprawki.
(f)
Od soboty w Klubie 1949 na os. Uroczym 12 ogl±daæ mo¿na wystawê fotografii Grzegorza Ziemiañskiego. Autor znany jest czytelnikom „G³osu”, którzy w naszym tygodniku mogli ogl±daæ robione przez niego zdjêcia. Znaj± go te¿ internauci – Grzegorz od kilku lat prowadzi nowohuckiego fotobloga. A pod koniec ubieg³ego roku ukaza³ siê album z jego fotografiami „Nowa Huta czarno-bia³a z kolorem” (niektóre z zamieszczonych tam fotografii - ale w o wiele wiêkszym formacie - zobaczyæ mo¿na na wystawie). Ziemiañski kocha Now± Hutê i pokazuje j± w sposób niebanalny – obok znanej panoramy placu Centralnego zobaczyæ mo¿emy na przyk³ad ton±ce we mgle bloki. Tylko jakie to osiedle? Trzeba dobrze znaæ nasz± dzielnicê by odpowiedzieæ prawid³owo. Ale gdy na pierwszym planie zobaczymy betonowe p³yty dawnego pasa startowego w Czy¿ynach – jeste¶my w domu… Takich zagadek na fotografiach Ziemiañskiego znajdziemy wiêcej. A rado¶æ z ich odgadywania ogromna.
Wystawê mo¿na ogl±daæ do 22 lutego br.
(f)
We wtorek 23 stycznia br. w klasztorze Ojców Cystersów w Mogile odby³o siê tradycyjne spotkanie op³atkowe Rady Dzielnicy XVIII. Rozpoczêto je msz± w kaplicy Krzy¿a ¦wiêtego, a po niej radni i zaproszeni go¶cie udali siê do sali „¦wiat³o-¯ycie”. Tam przyby³ych powita³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski. W¶ród go¶ci znale¼li siê m. in. opat mogilski o. Piotr Chojnacki, proboszcz parafii w Mogile o. Cyprian ¦wierczyñski, wiceprezydent Krakowa El¿bieta Lêcznarowicz, radny Miasta Krakowa Jan Franczyk, prezes OSP Wró¿enice Edward Klamra, dyrektor MDK im. J. Korczaka Monika Modrzejewska, kierownik Filii nr 4 Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej El¿bieta Matuzik oraz radni Dzielnicy XVIII i Dzielnic s±siednich.
Edward Porêbski ¿yczy³ radnym, by rozpoczynaj±ca siê w³a¶nie pi±ta kadencja Rady Dzielnicy, by³a co najmniej tak udana jak kadencja miniona, w której uda³o siê zrobiæ wiele dobrego w Nowej Hucie. – A gdy bêdzie jeszcze lepsza, to my¶lê, ¿e wszyscy bêdziemy siê tylko cieszyæ – doda³. Zadeklarowa³ te¿, ¿e Rada Dzielnicy bêdzie otwarta na potrzeby mieszkañców. – Chcemy byæ bli¿ej ludzi. A swoj± pracê traktujemy jako s³u¿bê na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasze miasto – mówi³ do zebranych przewodnicz±cy.
(j)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".