Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Muzeum PRL-u – Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie
Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, dawne kino ¦wiatowid) zaprasza w ¶rodê 14 listopada o godz. 18 na wernisa¿ wystawy „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie”.
Na wystawie zobaczymy fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkana¶cie wspó³czesnych zdjêæ z Polski, a tak¿e wysublimowane, ponadczasowe fotografie oraz zdjêcia z rodzinnego archiwum artysty. Czarno-bia³e fotografie przywo³uj± klimat PRL-u i pokazuj± zmiany, jakie zasz³y w naszym kraju w minionych dekadach. Nie s± to jednak zwyczajne zdjêcia dokumentalne; autor, utrwalaj±c ówczesn± rzeczywisto¶æ, tworzy jednocze¶nie w³asn± opowie¶æ o ¿yciu i kondycji cz³owieka. Malarskie kadry wywo³uj± w widzach ró¿ne emocje: rado¶æ, smutek, zdziwienie, melancholiê. To fotografia przepe³niona g³êbokim humanizmem. „Gdy fotografujê, wy³±czam siê z rzeczywisto¶ci codziennej, która mnie otacza, wchodzê w inny wymiar, inn± rzeczywisto¶æ – mówi³ Marian Schmidt. – Staram siê uchwyciæ moment, w którym co¶ dzieje siê we wnêtrzu cz³owieka, szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki. Ten stan okre¶lam jako intensywny moment. Wyczuwam relacje miêdzy elementami obrazu – modelem i jego otoczeniem. Na zdjêciach unikam ba³aganu, poniewa¿ chcê, by moje kompozycje by³y malarskie”.
(f)


Kalwaria Pac³awska.
UCZCILI 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEG£O¦CI
W nowohuckich szko³ach rozpoczê³y siê obchody okazji 100-lecia odzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê. W Szkole Podstawowej nr 91oraz Samorz±dowym Przedszkolu nr 105, przygotowania trwa³y ju¿ od kilku miesiêcy. Podsumowaniem pracy nauczycieli , dzieci i rodziców obu placówek by³ Piknik Patriotyczny, który zgromadzi³ ³±cznie ok. 600 osób. Piknik rozpoczê³o przedstawienie muzyczno-taneczne, ukazuj±ce dzieje Polski od momentu jej powstania poprzez najwa¿niejsze wydarzenia maj±ce wp³yw na jej historiê. W inscenizacji wziê³y udzia³ dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej. Umiejêtno¶ci aktorskie i taneczne wywo³a³y zachwyt i wzruszenie w¶ród zgromadzonych go¶ci. By³a to wspania³a lekcja historii. W kolejnej czê¶ci artystycznej Pikniku, wyst±pi³y dzieci z Samorz±dowego Przedszkola nr 105, które zabra³y zgromadzonych w taneczn± podró¿ po najpiêkniejszych zak±tkach Polski. Mali arty¶ci zachwycili publiczno¶æ spontaniczno¶ci± i du¿ymi umiejêtno¶ciami tanecznymi. Po artystycznych zmaganiach przyszed³ czas na zabawê. Ka¿dy móg³ wzi±æ udzia³ w grach i zabawach „Spacerkiem po Polsce”. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³o siê stanowisko HistoryLand oraz kawiarenka serwuj±ca domowe ciasta w barwach narodowych. Wiele emocji wywo³a³o rozstrzygniêcie konkursu na „Ciasto stulecia”. Kolejnym punktem programu by³o wspólne zdjêcie uczestników, którzy utworzyli flagê Polski. Podczas lekcji ¶piewania pie¶ni patriotycznych wyst±pili harcerze ze Szczepu Czerwonych Maków oraz soli¶ci. Na zakoñczenie odby³ siê mecz Biali kontra Czerwoni. W meczu siatkówki wziêli udzia³ nauczyciele i uczniowie Szko³y Podstawowej nr 91.
Trzeba przyznaæ, ¿e nauczyciele i podopieczni obu placówek w³o¿yli du¿o wysi³ku w zorganizowanie tego projektu. Cieszy zaanga¿owanie pedagogów w budowanie nowoczesnej patriotycznej postawy w¶ród m³odych Polaków. Z jednej strony przypominanie o trudnych kartach naszej historii, a z drugiej podkre¶lanie jak wa¿ne jest, ¿e ¿yjemy w wolnej niepodleg³ej Polsce.
(JB)


Fot. Jacek Boroñ
„Zgody 7” - nowe miejsce spotkañ
Mieszkañcy Nowej Huty, lokalni aktywi¶ci, a nawet grupa u¶miechniêtych przedszkolaków – wszyscy pojawili siê w czwartek 18 pa¼dziernika na otwarciu „Zgody 7” – nowego miejsca spotkañ na nowohuckiej mapie.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski powita³ licznie zgromadzonych mieszkañców i zaprosi³ do korzystania z pe³nego zieleni punktu „Zgody 7”, w którym bêdzie mo¿na znale¼æ informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych odbywaj±cych siê zarówno w Nowej Hucie, jak i ca³ym mie¶cie, a tak¿e wzi±æ udzia³ w warsztatach, prezentacjach i innych przygotowywanych tu przez szerokie grono organizatorów aktywno¶ciach.
Adam Grzanka, który by³ gospodarzem otwarcia, zachêca³ wszystkich do ogl±dania nowej przestrzeni, która choæ nowoczesna i starannie zaplanowana, zawiera elementy subtelnie nawi±zuj±ce do nowohuckiej tradycji: oryginalna – i ¶wietnie zachowana – posadzka sprzed pó³wiecza, ¶wietliki, szerokie parapety, ale te¿ pe³en zieleni wystrój wnêtrz. Na go¶ci czeka³a gor±ca czekolada, kolorowe galaretki i zielone upominki w postaci piêknych, bujnych paprotek.
By³a to pierwsza okazja do tak licznego spotkania w tym miejscu – mieszkañcy, aktywi¶ci i przedstawiciele instytucji kultury, nowohuccy przedsiêbiorcy i osoby pracuj±ce przy otwarciu punktu z u¶miechem, jak dobrzy s±siedzi, rozmawiali przy kawie, ciesz±c siê tak¿e pe³n± s³oñca, nowohuck±, jesienn± aur±. Mamy nadziejê, ¿e dziêki tak gor±cemu przyjêciu adres „Zgody 7” ju¿ teraz nabra³ symbolicznej mocy: operatorzy punktu z Krakowskiego Biura Festiwalowego gor±co licz± na to, ¿e wszyscy – w zgodzie – bêdziemy spotykaæ siê tutaj tak, jak to by³o w dniu otwarcia, z sympati± i otwarto¶ci± rozmawiaj±c o Nowej Hucie i o tym, co zrobiæ, by by³o tu jeszcze piêkniej.
„Zgody 7” to realizacja ca³kiem nowej koncepcji punktu informacji miejskiej, bêd±cego czê¶ci± przestrzeni otwartej m.in. dla m³odzie¿y, rodziców z dzieæmi, osób starszych, aktywistów czy instytucji kultury. Do wspó³pracy zaproszono nowohuckie o¶rodki kultury, kluby, teatry, muzea, kino i wszystkich, którzy chc± dzia³aæ i aktywizowaæ swoj± dzielnicê! Operatorem „Zgody 7” jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Punkt „Zgody 7” bêdzie otwarty codziennie od godziny 9.00 do 18.00. Na miejscu znajdziemy informacjê kulturaln± i turystyczn± skierowan± do mieszkañców dzielnicy. Przestrzeñ bêdzie otwarta dla wszystkich, którzy s± zainteresowani organizowaniem cyklicznych spotkañ, warsztatów czy prezentacji. Wszelkie informacje mo¿na uzyskaæ w samym punkcie lub pod adresem mailowym zgody7@infokrakow.pl, tel. 12 354 27 14.
(a³)


Zgody 7.
Fot. Grzegorz Ziemiañski dla KBF


Od wêz³a w Mogile do wêz³a Widoma – PODPISANO UMOWÊ NA BUDOWÊ KLUCZOWEGO DLA KRAKOWA ODCINKA S7
W ¶rodê, 26 wrze¶nia, w³oska firma Salini Impregilo podpisa³a umowê z Generaln± Dyrekcj± Dróg Krajowych i Autostrad na zaprojektowanie i budowê oko³o 18 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do wêz³a Widoma w woj. ma³opolskim. Koszt inwestycji przekroczy miliard z³otych.
Zakres zadania obejmie m.in. realizacjê dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasem dziel±cym oraz pasami awaryjnymi, budowê wêz³ów drogowych i obiektów in¿ynierskich. Zadanie ma zostaæ wykonane w ci±gu 34 miesiêcy od daty zawarcia umowy, z gwarancj± jako¶ci na 10 lat.
W uroczysto¶ci podpisania umowy wzi±³ udzia³ minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który podkre¶li³, ¿e budowa ca³ego fragmentu drogi ekspresowej S7 od Krakowa do granicy z woj. ¶wiêtokrzyskim jest realizacj± zobowi±zañ wyborczych PiS powziêtych w 2011 r. - Dzi¶ mogê powiedzieæ – dotrzymujemy s³owa. Realizujemy zawarte w programie przedsiêwziêcie, które jest potrzebne Polakom. Droga S7 - bezpieczna, komfortowa i przewidywalna zostanie zbudowana za przyczyn± GDDKiA, rz±du, a tak¿e wykonawcy - zaznaczy³ Adamczyk.
Obecna na uroczysto¶ci podpisania umowy kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Ma³gorzata Wassermann powiedzia³a, ¿e podpisanie umowy na krakowski odcinek drogi ekspresowej S7 jest wa¿nym dniem dla mieszkañców miasta. - Ta droga, która powstanie bêdzie dla nas bardzo istotna. Wszyscy wiemy, ¿e problemy komunikacyjne w Krakowie to jedne z najpowa¿niejszych problemów. Ka¿dy z nas codziennie do¶wiadcza tego, jak bardzo miasto jest niewydolne komunikacyjnie i bardzo oczekuje takich rozwi±zañ – powiedzia³a Wassermann.
Zastêpca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacka Grygi, powiedzia³ zebranym dziennikarzom, ¿e inwestycja przebiega po mocno zurbanizowanych terenach Krakowa, w zwi±zku z czym jest kosztowna i bardzo skomplikowana pod wzglêdem technicznym. Przypomnia³, ¿e powstan± na niej trzy wêz³y drogowe, w tym jeden tzw. zintegrowany, a tak¿e wiele innych obiektów in¿ynieryjnych. Prawie piêædziesiêciosze¶ciokilometrowy odcinek S7 od granicy województwa ¶wiêtokrzyskiego do wêz³a Igo³omska w Krakowie zosta³ podzielony na trzy czê¶ci realizacyjne. S± to: odcinek od granicy województwa ¶wiêtokrzyskiego do wêz³a Szczepanowice (bez wêz³a) - d³ugo¶æ ok. 23 km; odcinek wêze³ Szczepanowice (z wêz³em) do wêz³a Widoma (z wêz³em) - d³ugo¶ci ok. 14 km oraz odcinek wêze³ Widoma (bez wêz³a) do Krakowa (z w³±czeniem do wêz³a Igo³omska) - d³ugo¶ci ok. 18 km.
Minister Andrzej Adamczyk podczas podpisania umowy zadeklarowa³, ¿e ca³a droga ekspresowa S7 od Trójmiasta, przez Warszawê, Kraków do Rabki, a tak¿e dwupasmowy odcinek do Nowego Targu bêd± gotowe na koniec 2023 roku.
(f)
Wybory Samorz±dowe 2018

Szanowni Pañstwo,
przed nami wybory samorz±dowe. 21 pa¼dziernika br. bêdziemy wybieraæ prezydenta Krakowa, radnych Miasta oraz radnych Sejmiku województwa ma³opolskiego. Te wybory zadecyduj± o najbli¿szej przysz³o¶ci naszej ma³ej Ojczyzny – Krakowa i Ma³opolski.
Do Rady Miasta Krakowa chcia³bym zarekomendowaæ Pañstwu doktora Jana Franczyka, redaktora naczelnego „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”, a jednocze¶nie prodziekana Wydzia³u Pedagogicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Jan Franczyk urodzi³ siê w Nowej Hucie i nadal tutaj mieszka. Doskonale zna Now± Hutê i zawsze by³ jej orêdownikiem. W latach stanu wojennego by³ jednym z najbli¿szych wspó³pracowników ¶p. ks. Kazimierza Jancarza.
Jan Franczyk jest cz³owiekiem otwartym na potrzeby innych – zw³aszcza tych najs³abszych. Przez lata swojej samorz±dowej pracy pomóg³ wielu ludziom – tak¿e tym, którymi nikt nie chcia³ siê zajmowaæ. A jednocze¶nie Jan Franczyk jest cz³owiekiem broni±cym podstawowych zasad i warto¶ci, takich jak prawo do ¿ycia ka¿dego cz³owieka od poczêcia a¿ do naturalnej ¶mierci, prawo do wolno¶ci i do godno¶ci ka¿dej ludzkiej istoty.
Doktor Jan Franczyk, zarówno jako wyk³adowca wy¿ej uczelni i jako prodziekan, jest osob± wyj±tkowo lubian± i cenion± przez studentów – za swoj± wiedzê i za swoj± osobist± kulturê.
Z pe³nym przekonaniem zachêcam Pañstwa do oddania swojego g³osu w nadchodz±cych wyborach do Rady Miasta Krakowa na jego osobê.
Jan Franczyk kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwo¶ci z okrêgu obejmuj±cego Dzielnicê XVI Bieñczyce i Dzielnicê XVIII Nowa Huta.

prof. Ryszard Terlecki
wicemarsza³ek Sejmu RP
Zachwyca mnie mój Bóg
Koncert pod tym tytu³em, który odby³ siê w pi±tek 21 wrze¶nia w Alei Ró¿, by³ jednym z wydarzeñ towarzysz±cych obchodom 200–lecia ¶wiêceñ kap³añskich ¶w. Wincentego Pallotiego. Muzyczn± ucztê dla Nowohucian zaaran¿owali wspólnie parafia Matki Bo¿ej Pocieszenia, Pallotyñskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM, Dzielnica XVIII Nowa Huta oraz MHMK oddzia³ Dzieje Nowej Huty. Na scenie pojawi³a siê ponad setka wykonawców.
- Ten koncert to pochylenie siê nad niezwyk³± wra¿liwo¶ci± osób, które wiedzia³y, ¿e nie mo¿na pozwoliæ, by plany w³adz komunistycznych stworzenia Nowej Huty jako "miasta bez Boga" siê uda³y. Chcieli¶my podziêkowaæ ksiê¿om, którzy tutaj, w Nowej Hucie, pomagali i nadal pomagaj± krzewiæ wiarê. I podkre¶liæ to, ¿e postulaty Obroñców Krzy¿a "¿±damy wolno¶ci wyznania wiary" dzi¶ s± tak aktualne. – podkre¶laj± organizatorzy.
Dziêki wszystkim wykonawcom (Muode Koty, Gsus Project, W³odek Mazoñ, Krzysiek Banita Kargól, La Pallotina), a zw³aszcza ponad 100-osobowemu chórowi oraz orkiestrze symfonicznej pod kierownictwem muzycznym Mi³osza Konarskiego, nowohucianie mogli do¶wiadczyæ prawdziwego zachwytu - piêkn± muzyk± i... Now± Hut±! Wa¿nym elementem wydarzenia by³y, wy¶wietlane na znajduj±cym siê obok sceny ekranie, filmy z wypowiedziami wybranych mieszkañców dzielnicy oraz archiwalne zdjêcia Nowej Huty.
Koncert prowadzili Ola Urzêdowska, Kuba Rutkowski i Karol Gnat.
- Przy koncercie pracowa³o prawie 300 osób! Ideê, która jeszcze kilka miesiêcy temu brzmia³a jak utopia, uda³o siê wcieliæ w ¿ycie i to mnie cieszy najbardziej – podkre¶la Ola Urzêdowska.
(a³)

Alert dla Ko¶ciuszkowskiego!
Mieszkañcy osiedla Ko¶ciuszkowskiego pisz± petycje do Prezydenta Miasta w tej sprawie ju¿ kolejny rok. I nic. Za parkanem okalaj±cym boiska dawnej szko³y budowlanej w os. Ko¶ciuszkowskim krzaki gêstniej±, trawa ro¶nie w pas i spotyka siê tu szemrane towarzystwo. Zamiast mieszkañców pobliskich bloków.
Pan W³adys³aw, jeden z s±siadów ci±gle pyta Alinê Nowick±, radn± Dzielnicy XVI Bieñczyce i mieszkankê os. Ko¶ciuszkowskiego, która od kilku lat mobilizuje mieszkañców do walki o zagospodarowanie dawnych boisk, kiedy bêdzie wreszcie ta si³ownia, któr± mieszkañcy os. Ko¶ciuszkowskiego, podpisuj±cy pierwsze monity do Prezydenta Miasta trzy lata temu, widzieliby w tym miejscu. Pani Maria, inna z s±siadek, upomina siê o ³awki. Bo ludzie starsi te¿ chêtnie, zamiast siedzieæ w domu, spêdziliby czas na powietrzu.
Pani Maria z Albertyñskiego deklaruje, ¿e choæ jest z s±siedniego osiedla – Albertyñskiego, to tak jak zasadzi³a i pielêgnuje przed w³asnym blokiem drzewko, odebrane w ramach jakiej¶ akcji gminnej, tak mog³aby w³±czyæ siê do sadzenia drzewek, gdyby ten teren wreszcie teren oddano mieszkañcom.
To wszystko gdyby…. Bo teren dawnych boisk wci±¿ ma u¿ytkownika wieczystego, który, jak widaæ ze stanu ca³kowitego opuszczenia dwóch dzia³ek, nic tam na razie nic nie robi.
- Najlepiej dla mieszkañców osiedla by³oby gdyby miasto wykupi³o ten teren z r±k u¿ytkownika wieczystego – mówi Alina Nowicka. Tego chcieliby mieszkañcy. Nie tylko os. Ko¶ciuszkowskiego, ale i Albertyñskiego, a w tym ostatnim terenów z których mo¿na by wykroiæ jaki¶ zielony skwer czy mini – park nie ma zupe³nie.
Do¶æ bloków
Anna Bocheñska: – Zbiera³am podpisy bo najpierw mia³a byæ Biedronka i ludzi mówili ¿e chc± ¿eby o by³o miejsce dla dzieci i starszych. Sama zebra³am 131 podpisów, ludzi chêtnie podpisywali siê, bo chcieli by by³ tu porz±dek. No bo jak to dzi¶ wygl±da! Gdy przyje¿d¿aj± tu obcy, widz± zapuszczony teren i brak gospodarza i nie tylko bloki i bloki…. Ju¿ mamy do¶æ tych bloków!
SM Victoria od pocz±tku wspiera³a dzia³ania mieszkañców, w walce z planami firmy maj±cej ten teren w u¿ytkowaniu wieczystym, która chcia³a wybudowaæ tu blok, a potem pawilon handlowy z planowanym wjazdem przez istniej±cy skwer osiedlowy przy ul. M. D±browskiej.
- Popieramy wnioski mieszkañców w kierunku uporz±dkowania przez Gminê tych tu terenów. Parê lat temu by³y dzia³ania zwi±zane z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dziêki mobilizacji i determinacji mieszkañców osiedla Ko¶ciuszkowskiego i Albertyñskiego, a nawet Dywizjonu 303, którzy wyst±pili przeciwko zabudowie boisk, chc±c na tej dzia³ce stworzyæ teren rekreacyjno sportowy, wprowadzona zosta³a poprawka do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru „Marii D±browskiej Bieñczycka”. Mieszkañcy planowali wybudowaæ tam si³owniê i inne urz±dzenia aby stworzyæ miejsce wypoczynku szczególnie dla osób starszych, dzieci oraz dla m³odzie¿y.
W styczniu 2017 roku Rada Miasta Krakowa uchwali³a miejscowy plan zagospodarowania dla terenu Marii D±browskiej – Bieñczycka w którym teren zosta³ okre¶lony jako przeznaczony na us³ugi rekreacji i sportu. – mówi Andrzej Janusz zastêpca prezesa Zarz±du SM Victoria.
- Spó³dzielnia zarz±dza 4,3 tysi±cami spó³dzielczych lokali mieszkalnych, mamy budynki w os. Ko¶ciuszkowskim i Albertyñskim plus budynki wspólnot mieszkaniowych wiêc zabudowa w tej okolicy jest gêsta i brakuje miejsca – szczególnie w os. Albertyñskim, gdzie w ogóle nie ma terenów które mo¿na by dla m³odzie¿y, która mog³aby siê realizowaæ w sporcie. Wiêc je¶li teren w planie zagospodarowania przestrzennego zosta³ wskazany na rekreacjê i sport to wszyscy byliby zadowoleni gdyby teren ten zosta³ zagospodarowany w tym kierunku. A tu – po pó³tora roku od wskazania przeznaczenia terenu nic siê nie dzieje. Przeciwnie teren jest coraz bardziej zaniedbany – dodaje wiceprezes SM Victoria.
- Gmina powinna przynajmniej skontrolowaæ i podj±æ decyzjê, czy teren u¿ytkowany jest zgodnie z przeznaczeniem – lub zadaæ sobie pytanie czy jest dzier¿awa wieczysta jest realizowana w sposób w³a¶ciwy – uwa¿aj± mieszkañcy.

Nic siê nie dzieje
…na terenie dawnych boisk, a w³a¶ciwie dzieje siê bardzo ¼le.
Maria Or³owska ma zak³ad fryzjerski w bloku nr 6: - Klienci mówi± ¿e mi³o by³o by im, gdyby mogli spêdzaæ czas w zieleni, tu na miejscu. Przecie¿ nie ka¿dy mo¿e wyjechaæ za miasto. Dziadkowie czy rodzice z dzieæmi mogli by z takiego terenu skorzystaæ – nawet po pracy. A dzi¶, zza krzaków s³ychaæ jedynie wulgaryzmy. Ostatnio w³a¶ciciel „prze¶wietli³ nieco krzaki” i teren ten jest nieco bardziej odkryty, ale i tak „towarzystwo” siedzi, popija piwko i rozrabia. To nie jest dobry przek³ad dla m³odych ludzi z osiedla…
Dzi¶ teren ten jest wrzodem na mapie osiedla. A tyle tu zieleni i du¿y teren do zagospodarowania.
Alina Nowicka - W ub. roku wyst±pili¶my do Prezydenta o wykupienie o przejêcie na w³asno¶æ Gminy Miejskiej Kraków dzia³ki nr 54/7 o pow. 0, 5168 ha obr. 7 Nowa Huta . Dzia³ka ta stanowi w³asno¶æ Skarbu Pañstwa i pozostaje w u¿ytkowaniu wieczystym Przedsiêbiorstwa Us³ug Hotelarskich i Turystycznych „Kraków” w Krakowie Sp. z o. o.. Bez efektu. Rok temu , w przeciwieñstwie do Zarz±du Zieleni Miejskiej jedynie Zarz±d Infrastruktury Sportowej w Krakowie pozytywnie zaopiniowa³ mo¿liwo¶æ nabycia do zasobu gminnego prawa u¿ytkowania wieczystego w celu rewitalizacji istniej±cych boisk sportowych o nawierzchni asfaltowej oraz urz±dzenia na nich ogólnodostêpnego terenu rekreacyjnego.
30 lipca br. po raz kolejny osiedla Ko¶ciuszkowskiego i Albertyñskiego zwrócili siê po raz kolejny do Zarz±du Zieleni Miejskiej Krakowa o powtórne przeanalizowanie wniosku Dzielnicy XVI Bieñczyce i zmianê niekorzystnego dla mieszkañców stanowiska.
Starsi Nowohucianie wspominaj± osiedlowe ogródki zabaw dla dzieci. Tam dzieci mog³y bezpiecznie, pod okiem pani która wypo¿ycza³a sprzêt sportowy bawiæ siê po lekcjach. I takie ogródki têtni³y ¿yciem. Akurat ten rejon Krakowa jest dzi¶ gêsto zabudowany. Pamiêtajmy ¿e za „plecami” os. Ko¶ciuszkowskiego jest dzi¶ gêsto zabudowane os. Avia, dogê¶ci³o siê równie¿ os. Albertyñskie. Do budynku po zespole szkó³ w os. Ko¶ciuszkowskim wprowadza siê katolicka szko³a prywatna. Boiska w zrewitalizowanym terenie by³yby jak znalaz³, tak¿e dla m³odzie¿y szkolnej.
Zarz±d Zieleni Miejskiej realizuje mini parki i tereny zielone gdzie indziej. Powstaj± ³adne place zabaw i tereny rekreacyjne, Szkoda ze nie w os. Ko¶ciuszkowskim. Bo betonowe „parki” ³adnie wygl±daj± tylko w nazwach poszczególnych inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez developerów. Dziêki wizji nowohuckich architektów stare osiedla maj± znacznie wiêcej terenów zielonych. I niech talk pozostanie. (l)


- Mamy do¶æ blokowisk, chcemy zieleni i terenów rekreacyjnych! Liczymy, ¿e w okresie przedwyborczym kto¶ rzeczywi¶cie siê terenem w planie zagospodarowania wskazanym jako rekreacyjny i us³ugowy zainteresuje – mówi± najbardziej aktywni mieszkañcy. To dziêki nim uda³o siê zablokowaæ plany zabudowy terenu po boiskach dawnej szko³y zawodowej w os. Ko¶ciuszkowskim.
Targi, wystêpy, spotkania i warsztaty
Wyj±tkowo atrakcyjnie zapowiadaj± siê tegoroczne Targi Seniora, które odbêd± siê w dniach od 5 do 6 pa¼dziernika br. w EXPO Kraków.
Organizatorzy szacuj±, ¿e we¼mie w nich udzia³ kilka tysiêcy uczestników oraz ponad 100 wystawców. Wychodz±c naprzeciw oczekiwaniu zwiedzaj±cych w tym roku najliczniej reprezentowana bêdzie bran¿a zdrowotna. Powstan± specjalne punkty, w których mo¿na bêdzie skorzystaæ z bezp³atnych badañ s³uchu, wzroku, USG, ortopedycznych, itp. - ³±cznie na kilkunastu stanowiskach. Swoje promocyjne oferty przedstawi te¿ kilkadziesi±t uzdrowisk i sanatoriów. Ciekawie przedstawiaj± siê równie¿ propozycje biur podró¿y. Do wygrania bêdzie a¿ kilkadziesi±t wycieczek! Natomiast w programie Strefy Podró¿nika znajd± siê spotkania z autorami ksi±¿ek podró¿niczych, które mo¿na bêdzie nabyæ na stoiskach z dedykacjami autorów. Prelekcjom towarzyszyæ bêd± wystawy fotograficzne. W promocji turystyki nie mog³o zabrakn±æ Ma³opolskiej Organizacji Turystycznej, która z kolei na czê¶ci wystawienniczej pojawi siê ze swoim camperem.
Wydarzeniu towarzyszyæ bêdzie debata pod patronatem Marsza³ka Ma³opolski Jacka Krupy i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz konferencja.
Moc atrakcji na uczestników czeka na du¿ej scenie, gdzie zaplanowane s± spotkania z wyj±tkowymi go¶æmi, m.in. ks. Adamem Bonieckim czy podró¿nikami El¿biet± i Andrzejem Lisowskimi.
Odbêdzie wystêp zespó³ Filharmonii Krakowskiej z koncertem muzyki perkusyjnej i pokaz mody dla seniorów. Przewidziane s± te¿ dwa koncerty - Haliny Kunickiej oraz Katarzyna Gartner. Z piosenkarkami zaplanowane s± równie¿ spotkania.
W specjalnej strefie workshop odbywaæ siê bêd± przez dwa dni wyk³ady zdrowotne, podró¿nicze, kulturalne i sportowe.
Szerok± ofertê kulturaln± po³±czon± z warsztatami, prelekcjami i pokazami zaprezentuj± muzea, domy kultury, Centra Aktywno¶ci Seniorów - to z kolei oferta instytucji miejskich. Nieod³±cznym ju¿ elementem Targów bêd± prezentacje wokalnych i artystycznych umiejêtno¶ci samych seniorów.
Miejsce i dojazd
II Targi Seniora odbêd± siê w dniach od 5 do 6 pa¼dziernika 2018 r. (w godz. 10.00- 17.00) w Miêdzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie. Impreza bêdzie mia³a charakter miêdzypokoleniowy, organizatorzy zapraszaj± seniorów wraz z rodzinami. Wstêp jest bezp³atny. Organizatorzy zapewniaj± dojazd specjalnie oznakowanymi autobusami MPK z Ronda Czy¿yñskiego, Ronda Dywizjonu 308, przystanków: M1 Nowohucka oraz Centralna. Wiêcej szczegó³ów na: www.targiseniora.krakow.pl.
(f)

NA ODPU¦CIE W MOGILE
W niedzielê, 16 wrze¶nia odby³y siê centralne uroczysto¶ci odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile. Odpustowej sumie, odprawionej przy o³tarzu polowym przewodniczy³ ks. bp. Tadeusz Pieronek, który wyg³osi³ tak¿e homiliê. W odpustowych uroczysto¶ciach, które w tym roku trwaj± od 14 do 21 wrze¶nia bior± udzia³ tysi±ce wiernych, przybywaj±cych do mogilskiego sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego, by tutaj, u stóp Ukrzy¿owanego upraszaæ potrzebne ³aski dla siebie i swoich bliskich.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
To by³ niezapomniany wieczór – S³ynne arie i duety w alei Ró¿
W ubieg³± sobotê, 8 wrze¶nia w alei Ró¿ odby³a siê tradycyjna Gala operetkowa. Pogoda w tym roku dopisa³a i koncert zgromadzi³ t³umy melomanów. A jakimi d¼wiêkami rozbrzmiewa³a nowohucka aleja Ró¿ w sobotni wieczór?
Program koncertu zosta³ zbudowany wokó³ arii i duetów z dzie³, które od dekad niemal nie schodz± z afiszy. Us³yszeli¶my wiêc s³ynn± „Habanerê” z „Carmen” Georges’a Bizeta. Nie mog³o te¿ oczywi¶cie zabrakn±æ najbardziej chyba znanej arii operowej ¶wiata „Nessun dorma” z opery „Turandot” Giacomo Pucciniego, popisowej arii Olimpii z „Opowie¶ci Hoffmanna” – dzie³a ¿ycia Jacques'a Offenbacha oraz ukradkiem ronionej ³zy (aria „Una furtiva lagrima”) z arcydzie³a w³oskiej opery komicznej - „Napoju mi³osnego” Gaetana Donizettiego.
A na deser soli¶ci Opery Krakowskiej wykonali tak¿e pie¶ni neapolitañskie, które znajduj± siê w repertuarach najs³ynniejszych tenorów ¶wiata: „Funiculì, funiculà” (L. Denza) czy s³ynne „O sole mio” (E. Di Capua) oraz tak popularne w³oskie piosenki, jak „Volare” (D. Mogudno) i „Lasciatemi cantare” (T. Cutugno).
Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG
Nowa Huta - dzielnica Krakowa, która wed³ug zamierzeñ twórców mia³a tworzyæ przestrzeñ pozbawion± Boga. Relacje spo³eczne próbowano kszta³towaæ w niej wed³ug ¶wiatopogl±du materialistycznego, wykluczaj±cego jakiekolwiek odniesienia religijne, podporz±dkowuj±c cz³owieka woli partii robotniczej, jednocze¶nie odzieraj±c go ze sfery sacrum.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,328,382 unikalnych wizyt