Ju¿ po raz 5. lokalna Fundacja EcoTravel organizuje spo³eczn± akcjê sprz±tania D³ubni, a ArcelorMittal Poland po raz drugi pomo¿e mieszkañcom w oczyszczeniu rzeki. Wielkie sprz±tanie z udzia³em mieszkañców i pracowników krakowskiej huty rozpocznie siê w sobotê, 23 marca o godzinie 11. Start spod Domu Wêdkarza przy Zalewie Nowohuckim. Wystarczy zabraæ ze sob± pozytywn± energiê i wygodne, sportowe obuwie. Na miejscu ka¿dy dostanie rêkawiczki i worki na ¶mieci, a po sprz±taniu ciep³y posi³ek.
Co roku w okresie jesienno-zimowym hutnicy pomagaj± bezdomnym zwierzêtom. W krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland wystawiono pud³a do zbierania karmy, koców i innych rzeczy dla schroniska dla bezdomnych zwierz±t. Tej zimy do krakowskiego schroniska trafi³o 5 transportów darów.
Akcja zbiórki odby³a siê ju¿ po raz kolejny. W ubieg³ym roku do schroniska dotar³y 4 transporty z kocami i karm± dla zwierz±t, zebran± przez pracowników krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Poland.
Zbiórka ta, nie jest jedyn± form± pomocy stalowej firmy dla schroniska. Dziêki finansowej darowi¼nie firmy na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzêtami, zakupiono 31 trwa³ych podestów. Wykorzystywane s± w boksach m.in. po to by zwierzaki mog³y po³o¿yæ siê poza bud±, ale nie na betonowym pod³o¿u.
Dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland sala chirurgiczna przyschroniskowej lecznicy wzbogaci³a siê o elektrokauter. To urz±dzenie zapewnia precyzyjne zamkniêcie krwawi±cych naczyñ w trakcie zabiegu chirurgicznego. Ma to szczególne znaczenie przy operacjach zwierz±t po wypadkach.
W podziêkowaniu za wsparcie dla schroniska hutnicy otrzymali tytu³ Certyfikat Wielkiego Serca.
Studenci i absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ju¿ 28 marca bêd± mieli okazjê zapoznaæ siê z ofertami pracy podczas wiosennej edycji Targów Pracy na AGH. Krakowska huta ArcelorMittal Poland jako jeden ze sponsorów wydarzenia równie¿ zaprezentuje m³odym ludziom mo¿liwo¶ci rozwoju w hucie i potencja³u jaki niesie ze sob± praca w miêdzynarodowym ¶rodowisku. Obecnie ArcelorMittal Poland poszukuje nie tylko ¶wietnych hutników, ale równie¿ wykwalifikowanych informatyków, in¿ynierów i automatyków, którzy szukaj± nowych wyzwañ. W krakowskiej hucie mog± siê sprawdziæ realizuj±c innowacyjne projekty i czerpi±c z do¶wiadczenia obecnej kadry.
Targi Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej s± najlepsz± okazj± do tego, by spotkaæ rekruterów i porozmawiaæ z nimi o swoich oczekiwaniach, zapytaæ o mo¿liwo¶ci i benefity dla pracowników. W ubieg³ym roku targi organizowane przez tê uczelniê odwiedzi³o ok. 5 tysiêcy studentów i absolwentów, nie tylko z województwa ma³opolskiego, ale i ¶wiêtokrzyskiego, podkarpackiego i ¶l±skiego.
Stoisko ArcelorMittal Poland bêdziecie mogli znale¼æ w¶ród 114 innych firm z sektora przemys³owo-gospodarczego w Gmachu G³ównym Uczelni (paw. A-0) przy Al. Mickiewicza 30. w Krakowie. Wstêp jest wolny, nie trzeba siê rejestrowaæ.
Tegoroczne Targi Pracy bêd± wyj±tkowe, bo odbêd± siê w roku jubileuszu uczelni – 100-lecia jej otwarcia. Ta okr±g³a rocznica obfituje w wiele wydarzeñ kierowanych do studentów i absolwentów uczelni. ArcelorMittal Poland jest równie¿ partnerem g³ównym oficjalnych obchodów 100-lecia otwarcia AGH. Wiêcej szczegó³ów mo¿na znale¼æ tutaj: 100lat.agh.edu.pl.
Zmiany w sk³adzie Zarz±du i Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland
Rada Nadzorcza zatwierdzi³a zmiany w sk³adzie Zarz±du ArcelorMittal Poland. Wcze¶niej dokonane zosta³y zmiany w samej Radzie.
Po objêciu stanowiska dyrektora ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe – wyroby p³askie, Sanjay Samaddar ust±pi³ ze stanowiska prezesa Zarz±du ArcelorMittal Poland. Bêdzie jednak nadal wspiera³ dzia³ania spó³ki, gdy¿ obj±³ stanowisko przewodnicz±cego Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland.
Geert Verbeeck, do niedawna dyrektor generalny i wiceprezes Zarz±du, zosta³ powo³any na stanowisko prezesa Zarz±du ArcelorMittal Poland, a Czes³aw Sikorski – wiceprezesa Zarz±du. Ponadto do Zarz±du spó³ki do³±czyli dyrektorzy zarz±dzaj±cy odpowiedzialni za trzy obszary produkcyjne – surowcowy, wyrobów p³askich i wyrobów d³ugich.
– Mi³o mi powitaæ Hervégo, Tomasza i Bogdana w Zarz±dzie ArcelorMittal Poland. Wierzê, ¿e fakt, i¿ bêd± teraz podejmowali decyzje na najwy¿szym szczeblu w³adz naszej firmy, pozwoli zwiêkszyæ poczucie odpowiedzialno¶ci i przyniesie dodatkow± warto¶æ dla naszej spó³ki – mówi Geert Verbeeck. Nowy sk³ad Zarz±du ArcelorMittal Poland przedstawia siê nastêpuj±co: Geert Verbeeck, prezes Zarz±du i dyrektor generalny, Czes³aw Sikorski, wiceprezes Zarz±du, Tomasz Dziwniel, cz³onek Zarz±du, Bogdan Miko³ajczyk, cz³onek Zarz±du, Hervé Mouille, cz³onek Zarz±du, Adam Preiss, cz³onek Zarz±du, Tomasz ¦lêzak, cz³onek Zarz±du.
– Chcia³bym podziêkowaæ wszystkim w ArcelorMittal Poland za ich wk³ad pracy i wsparcie, które okazali mi podczas mojej kadencji rozpoczêtej w 2009 roku. By³y to lata niezwyk³ych inwestycji i transformacji, dziêki którym zmienili¶my kszta³t polskiego hutnictwa. Lata, które zawsze bêdê ceni³ – komentuje Sanjay Samaddar. – Cieszê siê, ¿e akcjonariusze dali mi przywilej kontynuowania relacji z ArcelorMittal Poland na stanowisku przewodnicz±cego Rady Nadzorczej. Nadal bêdê wspiera³ grupê, wspó³pracuj±c z w³adzami i sektorem publicznym. Cieszê siê, ¿e przekazujê stanowisko prezesa Zarz±du Geertowi Verbeeckowi, który przez ostatnie 4 lata by³ dyrektorem generalnym i wiceprezesem Zarz±du ArcelorMittal Poland, i który doskonale zna dzia³alno¶æ firmy. Geertowi i nowym cz³onkom Zarz±du ¿yczê powodzenia – dodaje.
Huty stali raczej nie kojarz± siê z paniami, ale i tutaj pracuje liczna grupa kobiet. Wiele z nich wybra³o to miejsce pracy przed laty, ale nowe specjalno¶ci przyci±gaj± tak¿e ostatnio.
W ArcelorMittal Poland pracuj± 1143 panie. Najwiêcej – 536 z nich – pracuje w centrali i d±browskim oddziale. Oddzia³ ArcelorMital w Krakowie zatrudnia 304 panie. 180 kobiet pracuje w Zak³adach Koksowniczych w Zdzieszowicach, w oddziale ¶wiêtoch³owickim jest ich 59, w sosnowieckim – 50, a w Chorzowie – 23.
Huty stali s± zak³adami przemys³u ciê¿kiego, ale panie znajduj± zatrudnienie najczê¶ciej jako specjali¶ci, liderzy, referenci czy samodzielni pracownicy. Ta grupa stanowisk „umys³owych” liczy 677 pañ.
Stanowiska kierownicze w ArcelorMittal Poland zajmuje 96 pañ, w tym 6 stanowiska dyrektorskie. S± szefami, liderami i kierownikami.
Najwiêcej kobiet zatrudnionych jest w Biurze Jako¶ci i Rozwoju Produktu – 105. W Biurze Transportu i Logistyki jest ich 57.
Na stanowiskach fizycznych pracuje 466 kobiet. W tym gronie najliczniejsza grupê stanowi± laborantki (105), kontrolerzy jako¶ci, magazynierzy, ekspedytorzy. 64 kobiety s± operatorami suwnic.
Nieliczne panie spotkaæ mo¿na nawet w okolicy wielkiego pieca i stalowni, gdzie s± operatorami urz±dzeñ.
Trudno dziwiæ siê temu „mêskiemu” nazewnictwu, gdy¿ huty stali to zak³ad przemys³u ciê¿kiego i w nomenklaturze stanowiska ci±gle funkcjonuj± w mêskoosobowej formie.
Najwiêcej kobiet na stanowiskach fizycznych znajdziemy w walcowni du¿ej: 22 panie s± operatorami ci±gu walcowniczego, 30 realizatorami produkcji, a 23 pracuj± na suwnicach.
Wiêkszo¶æ pañ zatrudnionych w ArcelorMittal Poland mo¿e pochwaliæ siê wykszta³ceniem wy¿szym – 435, ¶rednim wykszta³ceniem legitymuje siê 523 panie, a zawodowym – 135.
Z okazji ¶wiêta trudno mówiæ o wieku. Najliczniejsz± grupê stanowi± panie w wieku pomiêdzy 30 a 50 lat! Wiêkszo¶æ pracuj±cych w ArcelorMittal Poland pañ to kobiety dojrza³e, ze ¶rednim sta¿em pracy 28,3 lat, choæ najd³u¿szy sta¿ wynosi 45 lat!
**
Z okazji zbli¿aj±cego siê Dnia Kobiet,
pragnê z³o¿yæ Wszystkim Paniom
pracuj±cym w ArcelorMittal Poland
serdeczne ¿yczenia.
Doceniamy rolê, jak± pe³nicie w naszym ¶rodowisku,
a tak¿e to, ¿e wspaniale ³±czycie pracê
z obowi±zkami rodzinnymi.
Szanowne Panie,
Przyjmijcie ode mnie, od Rady Nadzorczej,
Zarz±du i dyrekcji wykonawczej
serdeczne ¿yczenia satysfakcji i rado¶ci
zarówno w ¿yciu zawodowym, jak i osobistym.
Geert Verbeeck
prezes Zarz±du
i dyrektor generalny
ArcelorMittal Poland
„Krakowska Noc Matematyki - Królowa Nie Chce Spaæ” jest projektem miêdzyszkolnym, opartym na grach logicznych i strategicznych. Pomys³odawc± ¶wiêta matematyki jest dyrektor Szko³y Podstawowej nr 78 w Wadowie, S³awomir Nosek.
W nocy z 15 na 16 marca br., w SP 78 odbêdzie siê IX edycja „Krakowskiej Nocy Matematyki – Królowa nie chce spaæ” podczas, której po raz pierwszy priorytetowym zadaniem i motywem przewodnim bêdzie zastosowanie matematyki w medycynie.
- Bêdziemy uczestniczyæ w matematycznym zapisie czynno¶ci ¿yciowych, uczyæ siê udzielaæ pierwszej pomocy i dostrzegaæ w tym matematykê. Zwrócimy uwagê podczas tej wyj±tkowej nocy na osoby niepe³nosprawne. Nasz wspólny projekt integracji poprzez zabawê nauczy nas jak pomagaæ osobom niepe³nosprawnym. W ramach dzia³añ w obrêbie swojej klasy, grupy uczestnicz±cej w projekcie zachêcam do zaproszenia osoby niepe³nosprawnej, która chêtnie opowiedzia³aby o sobie, o swoim ¿yciu i pasji – zachêca dyrektor Nosek.
- Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby, firmy i instytucje do osobistego kontaktu ze mn± w sprawie swoich pomys³ów i pomocy w organizacji tego przedsiêwziêcia. Razem wspólnie wywo³ajmy u¶miech na twarzach dzieci, w tê jedyn± niepowtarzaln± noc w Krakowie. Razem stwórzmy u najm³odszych pasjê do dzia³ania, bycia dla innych i pragnienie rywalizacji na zasadach fair play. Razem stwórzmy dla nich moc atrakcji, stwórzmy ¶wiat dziecinnej beztroski i m³odzieñczego szaleñstwa. Ucz±c przez zabawê budujmy dla nich p³aszczyznê tolerancji, integracji, wzajemnego szacunku i przyja¼ni. Zapraszam do dzia³ania – dodaje pomys³odawca tego wyj±tkowego w naszym mie¶cie ¶wiêta matematyki.
Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ na oficjalnej stronie projektu: https://web.facebook.com/Noc-Matematyki-404742669604256/
(f)
Pocieszycielki i opiekunki najm³odszych lat, przewodniczki po labiryntach emocji i niestrudzone mediatorki, obiekty westchnieñ i muzy artystów, wiecznie niedocenione stra¿niczki ³adu, porz±dku i pe³nych ¿o³±dków, przebojowe businesswoman i artystki dnia codziennego, skarbnice dobrych rad, i najwspanialsze babcie pod s³oñcem – wszystkie ró¿e w ogrodzie tego ¶wiata – kobiety. Jak co roku z nastaniem marca przychodzi czas, gdy w pe³ni zas³u¿enie stawia siê je na piedestale. Choæ Miêdzynarodowy Dzieñ Kobiet przypada w dniu 8 marca, w O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta ¶wiêtowanie trwa znacznie d³u¿ej. Zapraszamy na a¿ 9 Dni (dla) Kobiet.
Zaczynamy 1 marca o godz. 18.00 w starym, dobrym stylu, oldschoolowo - jak to siê obecnie mówi. Go¼dziki i rajstopy, w tle muzyka, a na sto³ach ceratka – tak bêdzie wygl±da³ Dzieñ Kobiet w stylu PRL, który organizuj± niestrudzone animatorki kultury z Klubu Aneks (ul. A. Mycielskiego 11) dla uczestniczek zajêæ klubowych oraz mieszkanek £uczanowic i s±siednich osiedli. Zabraæ w tym dniu do Klubu kole¿ankê, przyjació³kê, mamê lub siostrê to nie pytanie – to bezwzglêdnie konieczno¶æ.
2 marca o godz. 19.30 swoje podwoje dla kobiet otwiera Klub Karino (ul. Truskawkowa 4). W programie imprezy przyspieszony kurs tañca, wspólne pl±sy oraz zabawy, a na sto³ach – dla zachowania niezbêdnej równowagi – s³odko¶ci.
O wy¶mienity nastrój uczestniczek imprezy Jestem kobiet±, która rozpocznie siê 4 marca o godz. 18.00 w Klubie Jedno¶æ (ul. Dro¿yska 3c) zadba sta³y bywalec najzacniejszych nowohuckich klubów kultury i ulubieniec wszystkich mieszkanek najm³odszej dzielnicy miasta – kulturalny, przystojny i „sympatyczny oczywi¶cie niew±tpliwie” Rados³aw Omieciñski - gwarant ekscytuj±cych zabaw i konkursów oraz wspólnego ¶piewania. Podczas imprezy nie zabraknie okazji do rozmów i - oczywi¶cie nieszkodliwych - s±siedzkich ploteczek przy kawce oraz ciastku.
Panie poczuj± siê wyj±tkowo tak¿e podczas imprezy w Klubie Mirage (os. Bohaterów Wrze¶nia 26). Imprezy, która - przynajmniej na pierwszy rzut oka – z obchodami Dnia Kobiet ma niewiele wspólnego. Pretekstem do wyruszenia 7 marca o godz. 16.00 w pe³n± dobrych emocji podró¿ po ró¿nych stylach i latach muzycznych podczas wydarzenia Ca³a sala ¶piewa z nami jest 70-lecie Nowej Huty. Organizatorki zapewniaj± jednak, ¿e oprócz przypomnienia utworów Maryli Rodowicz, Jerzego Po³omskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Czes³awa Niemena i innych artystów, szykuj± dla przyby³ych kobiet niespodziankê. Bezp³atne wej¶ciówki na imprezê odbieraæ mo¿na w Klubie Mirage od 28 lutego.
Nieco przewrotnie do tematu obchodów podchodzi Klub Dukat (ul. Styczna 1), który w dobie równouprawnienia postanowi³ zorganizowaæ Dzieñ Kobiet i Mê¿czyzn i zaprosiæ z tej okazji na wystêp Klubowej Grupy Poetica z programem artystycznym o tytule ca³kowicie pozbawionym akcentu równo¶ciowego: Ach, te baby! Zabawne, zaprawione autoironi±, ale i powa¿niejsz± refleksj± przedstawienie przypadnie do gustu zebranym w Klubie Dukat mieszkankom planety Wenus i mieszkañcom planety Mars, którzy nie do koñca przypadkiem spotkali siê na planecie Ziemia w okolicach Grêba³owa. Uwaga - w programie przewidziano niespodziankê, przygotowan± przez najznamienitszych Marsjan z Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa. Impreza rozpocznie siê 8 marca o godz. 18.30.
Obchody Dnia Kobiet w O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta 9 marca koñcz±: Klub 303 (os. Dywizjonu 303 nr 1) i Klub Herkules (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29). Pierwszy zaprasza o godz. 16.00 na minisesjê fotograficzn± dla Mam, by nikomu - nawet sobie - nie pozwala³y zapominaæ, ¿e Dzieñ Kobiet to ich ¶wiêto. Piêkno kobieco¶ci i macierzyñstwa, profesjonalnie o¶wietlone i uchwycone w kadrze, stanowiæ bêdzie niezwyk³± pami±tkê dla ka¿dej z Pañ. Warto zatem, by uczestniczki przygotowa³y na tê okazjê wyj±tkow± stylizacjê. Klamr± spinaj±c± ¶wiêtowanie bêdzie wieczorne (pocz±tek o godz. 18.00) spotkanie mieszkanek Branic i okolic w Klubie Herkules. (f)
Huta od kuchni, czyli... ArcelorMittal Poland na Instagramie
ArcelorMittal Poland mo¿na obserwowaæ na Instagramie, fotograficznym serwisie spo³eczno¶ciowym.
Firma zarówno w halach produkcyjnych, jak i w biurach stara siê wprowadzaæ nowe rozwi±zania, i¶æ z postêpem, jest obecna równie¿ w mediach spo³eczno¶ciowych. Szukaj±c informacji o firmie, mo¿na zagl±dn±æ na firmowy kana³ ArcelorMittal Poland na Twitterze, po hutnicze ciekawostki – na Facebooka, aby byæ na bie¿±co ze sprawami kariery w ArcelorMittal Poland – warto otworzyæ LinkedIn.
Na Instagramie mo¿na obejrzeæ huty „od kuchni”, w innym (na przyk³ad nocnym) ¶wietle, zobaczyæ hutnicze instalacje, sterownie, kolegów z pracy, ujêcia mniej lub bardziej znanych obiektów ArcelorMittal Poland. ArcelorMittal Poland mo¿na obserwowaæ na Instagramie: https://www.instagram.com/arcelormittal_poland/.
ArcelorMittal Poland na rzecz czystszego powietrza nad miastem – Kolejne bonusy i stojaki w Krakowie
ArcelorMittal Poland, razem z Urzêdem Miasta Krakowa kontynuuj± wspó³pracê na rzecz czystszego powietrza w Krakowie. W tym roku firma bêdzie wyp³acaæ kolejne bonusy pieniê¿ne dla pierwszych 500 mieszkañców, którzy wymieni± nieekologiczne ¼ród³a ciep³a, korzystaj±c z miejskiego programu dofinansowania.
W ramach wspó³pracy z magistratem, zapocz±tkowanej w ubieg³ym roku, ArcelorMittal Poland wyp³aci³ ju¿ 1000 takich bonusów o warto¶ci 150 z³ ka¿dy, a ze z³omu odzyskanego z „kopciuchów” wyprodukowa³ ponad 100 stojaków rowerowych, które stanê³y przed krakowskimi szko³ami.
W tym roku kolejnych 500 osób mo¿e otrzymaæ od stalowej firmy tak± gratyfikacjê za pozbycie siê starego pieca.
W Krakowie do wymiany wci±¿ pozosta³o jeszcze oko³o 5,5 tys. pieców opalanych wêglem lub drewnem. Zgodnie z tzw. uchwa³± antysmogow± krakowianie maj± czas na ich wymianê do 1 wrze¶nia tego roku. Chc±c umo¿liwiæ mieszkañcom pozbycie siê ostatnich pieców przed tym terminem, Urz±d Miasta Krakowa wyd³u¿y³ czas na sk³adanie wniosków o dofinasowanie do koñca czerwca 2019 r. W ramach dofinansowania z magistratu mieszkañcy mog± uzyskaæ zwrot wydatków zwi±zanych z wymian± pieca – do 60 proc.
Ze z³omu odzyskiwanego ze starych pieców w krakowskiej hucie produkowane s± stojaki rowerowe. Stojaki ju¿ stanê³y przed krakowskimi szko³ami, a kolejna partia 250 stojaków wyprodukowanych z przetopionych „kopciuchów” trafi na ulice Krakowa w najbli¿szym sezonie rowerowym.
– Ca³y czas modernizujemy krakowsk± hutê, ograniczaj±c jej wp³yw na ¶rodowisko. Do tej pory zainwestowali¶my w ten oddzia³ 3 mld z³, zmniejszaj±c m.in. emisje py³owe o 90 proc. Wiemy, jaki wp³yw na jako¶æ powietrza ma tzw. niska emisja, powstaj±ca podczas ogrzewania mieszkañ i domów paliwem niskiej jako¶ci. Dlatego chcemy nadal wspieraæ wysi³ki mieszkañców i Urzêdu Miasta Krakowa kontynuuj±c nasz± wspó³pracê i wyp³acaj±c bonusy jako zachêtê do wymiany pieców – podkre¶la Geert Verbeeck, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
W dniach 1-3 marca zespó³ Muzeum Nowej Huty zaprasza na darmowe zwiedzanie wystaw na os. S³onecznym („Osiedleni. Teatralne”), w ¦wiatowidzie („Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, „Huta stanê³a. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988” i „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie" – bêdzie to ostatnia okazja do obejrzenia tej ekspozycji) oraz w schronie pod budynkiem Zespo³u Szkó³ Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wszystkie wystawy bêdzie mo¿na zwiedzaæ indywidualnie, zaplanowano jednak tak¿e specjalne oprowadzania.
Wystawê „Osiedleni. Teatralne” bêdzie mo¿na zwiedziæ z przewodnikiem 1, 2 i 3 marca o godz. 15, wystawê „Huta stanê³a” w pi±tek, sobotê i niedzielê o godz. 12, a wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Stan zagro¿enia” (czê¶ci± oprowadzanie bêdzie spacer po Nowej Hucie pomiêdzy oboma lokalizacjami) 1 marca o godz. 13, a 2 i 3 marca o godz. 11 i 13. Udzia³ w oprowadzaniach po wcze¶niej rezerwacji za po¶rednictwem strony https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?lang=pl
13 marca w Muzeum Nowej Huty w ¦wiatowidzie w ramach Salonu Ksi±¿ki Krakowskiej odbêdzie siê wspólna prezentacja wydawnictw ³±cz±cych siê instytucji: pi±tego numeru rocznika „¦wiatowid”, podsumowuj±cego dzia³alno¶æ Muzeum PRL-u i wydawnictwa towarzysz±cego wystawie „Osiedleni. Teatralne”. W rozmowie udzia³ wezm± Magdalena Smaga, dr Dominika Ho³uj i dr hab. Anna Ziêbiñska-Witek, a poprowadzi j± redaktor Marcin Baran.
19 marca o godz. 18 w Sali Miedzianej Pa³acu Pod Krzysztofory (Rynek G³ówny 35) odbêdzie siê debata „Mieszkañcy Nowej Huty. Krakowianie czy Nowohucianie” z udzia³em dr hab. Jacka G±deckiego, dr hab. Moniki Golonki-Czajkowskiej i dyrektora Jacka Salwiñskiego (Muzeum Krakowa). Rozmowê poprowadzi Micha³ Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
24 marca w godz. 11-17 odbêdzie siê finisa¿ wystawy „Osiedleni. Teatralne” na os. S³onecznym 16. W programie m.in.: oprowadzanie kuratorskie po wystawie, zajêcia dla dzieci, spacer na linii os. S³oneczne - Muzeum Nowej Huty, powitanie w ¦wiatowidzie.
Natomiast 27 marca o godz. 18 Muzeum Nowej Huty zaprasza do ¦wiatowida na wernisa¿ wystawy „Nowohucianie”.
(f)
Zapraszamy na wystawê fotografii w Klubie Mirage – 50 LAT MISTRZEJOWIC - WCZORAJ I DZI¦
Od 1 marca do 1 kwietnia w Klubie Mirage O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Bohaterów Wrze¶nia 26, mo¿na ogl±daæ wystawê fotografii: „50 lat Mistrzejowic – wczoraj i dzi¶”.
Mistrzejowice to jedna z najm³odszych czê¶ci Nowej Huty. Choæ zosta³y w³±czone do Krakowa ju¿ w 1951 roku, pierwsze osiedla zaczê³y tu powstawaæ dopiero pod koniec lat 60-tych ubieg³ego wieku, wed³ug za³o¿enia urbanistycznego, którego projektantem by³ Witold Cêckiewicz. O tym, jak wówczas wygl±da³y Mistrzejowice, jak bardzo zmieni³y siê przez pó³ wieku miejsca dobrze znane dzisiejszym mieszkañcom, przekonaj± siê odwiedzaj±cy wystawê „50 lat Mistrzejowic – wczoraj i dzi¶”. Prezentowane fotografie pochodz± z zasobów Klubu Ku¼nia O¶rodka Kultury im. Norwida, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty i portalu internetowego Mistrzejowice24.pl. Wystawê, zorganizowan± w Klubie Mirage O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta z okazji obchodów 70-lecia powstania Nowej Huty, zwiedzaæ mo¿na przez ca³y marzec w godzinach otwarcia klubu (godz. 13.00 do 19.00; we wtorki od 16.00 do 19.00). Wstêp wolny.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".