Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Stylowa” siê zmienia
W najbardziej znanym nowohuckim lokalu gastronomicznym, czyli w popularnej „Stylowej” w ubieg³ym miesi±cu wymienione zosta³y wszystkie okna oraz drzwi. Wymiany dokona³ Zarz±d Budynków Komunalnych na koszt gminy, poniewa¿ w³a¶cicielki restauracji nie s± w³a¶cicielkami samego lokalu, który nadal jest w³asno¶ci± miasta. Jak nam powiedzia³a Stanis³awa Olchawa, wspó³w³a¶cicielka „Stylowej”, ten kultowy, nowohucki lokal nie przynosi takich dochodów, które umo¿liwia³yby przeprowadzanie tak du¿ych prac, jak wymiana wszystkich okien i drzwi, przez prowadz±cych restauracjê. To s± du¿e koszty. Tym bardziej, ¿e nad wymian± ka¿dego detalu czuwa miejski konserwator zabytków. Ale dziêki temu, w nowych drzwiach zachowane zosta³y odrestaurowane elementy poprzednich drzwi, m.in. czarne kute kraty.
Teraz w³a¶cicielkom „Stylowej” sen z powiek spêdza kwestia elewacji. Nie da siê ukryæ, ¿e jej stan jest fatalny. I nie chodzi nawet o na³o¿enie nowego tynku, czy pomalowanie starego, ale tak¿e o usuniêcie mnóstwa ¿elaznych elementów tkwi±cych w elewacji. To pozosta³o¶ci po starych szyldach, markizach, roletach itp.
- Problem jest skomplikowany o tyle, ¿e budynkiem, w którym znajduje siê „Stylowa” zarz±dza wspólnota mieszkaniowa, która – przynajmniej na razie – nie jest zainteresowana odnowieniem jego elewacji – powiedzia³ nam radny Miasta Krakowa Edward Porêbski, który stara siê pomóc w³a¶cicielkom „Stylowej”. - Oczywi¶cie mo¿na odnowiæ elewacjê tylko do wysoko¶ci parteru, czyli do wysoko¶ci lokalu bêd±cego w³asno¶ci± gminy. Problem w tym, ¿e Zarz±d Budynków Komunalnych nie dysponuje ¶rodkami, które móg³by przeznaczyæ na ten cel. Dlatego prowadzê rozmowy z miejskim konserwatorem zabytków. Byæ mo¿e on znajdzie jakie¶ ¶rodki, które by pozwoli³y odnowiæ fasadê i przywróciæ estetyczny wygl±d wej¶ciu do „Stylowej” - doda³ radny Porêbski.
(f)


Na razie w „Stylowej” wymieniono okna i drzwi. Teraz czas na odnowienie elewacji.
Odkrywanie kultury Romów
Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej Ka³e Jakha zorganizowa³o na terenie £±k Nowohuckich VII edycjê Miêdzynarodowych Dni Kultury Romskiej. W koncertach festiwalowych wziê³y udzia³ zespo³y muzyczne z zagranicy i z Polski: Sare Roma – Litwa, Balkan Transylvanian Gipsy Folk Music Nadara – Rumunia, Imperio – Czechy, Flare Beas – Wêgry, Fercovci – S³owacja, Hiszpania, Romanca – Polska, Rada Dance Art. – Polska, Ka³e Jakha – Polska. Podczas trwania dni festiwalowych mo¿na by³o ogl±daæ wystawê starych fotografii i grafiki nawet XVIII w. przedstawiaj±cych Romów z ca³ej Europy. By³ wóz taborowy, dawne obozowisko romskie oraz eksponaty etnograficzne. O tym wszystkim opowiadali etnograf Pawe³ Lechowski oraz znawca i mi³o¶nik kultury romskiej romanolog Andrzej Grzyma³a – Kaz³owski. Mo¿na by³o zobaczyæ pobielanie patelni w tradycyjny sposób oraz sztukê wró¿enia i prezentacjê ksi±¿ki kucharskiej. Organizator wyra¿a gor±ce podziêkowania wszystkim Honorowym Patronom oraz Instytucjom wspieraj±cym finansowo Miêdzynarodowe Dni Kultury Romskiej. Honorowy Patronat VII edycji festiwalu objêli Wojewoda Ma³opolski Piotr Æwik, Marsza³ek Województwa Ma³opolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wsparcia finansowego udzieli³y takie instytucje jak: Ministerstwo Spraw Wewnêtrznych i Administracji, Gmina Miejska Kraków, Województwo Ma³opolskie oraz Krakowski Holding Komunalny wraz ze spó³kami MPWiK SA, MPEC SA, MPK SA i MPO sp. z o.o. Patronami medialnymi byli: TVP3 Kraków oraz G³os Tygodnik Nowohucki. (mp)


fot. autor
Architektoniczny portret miasta
Rozpocz±³ siê nowy projekt O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie pt. „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”. Przedsiêwziêcie realizowane we wspó³pracy z Fundacj± Instytut Architektury sk³adaæ siê bêdzie z a¿ dwudziestu wydarzeñ: zwiedzania, prelekcji i spacerów, które od czerwca do grudnia 2018 r. portretowaæ bêd± architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej po³owy XX w.
Pierwszy spacer 17 czerwca 2018 r. poprowadzi³ architekt i historyk sztuki Micha³ Wi¶niewski. Wydarzenie po¶wiêcone by³o architekturze i urbanistyce najstarszej czê¶ci Nowej Huty. Na lipiec i sierpieñ przewidziano kolejnych piêæ wydarzeñ. Poznawaæ bêdziemy Blok Szwedzki i Francuski oraz ko¶ció³ na os. Szklane Domy (1 lipca), za³o¿enie Mistrzejowic (8 lipca), postmodernistyczne os. Centrum E (18 sierpnia), os. Wandy, Willowe, Hutnicze i Stalowe (19 sierpnia), a tak¿e osiedla sektora D, które powsta³y po okresie „odwil¿y” (26 sierpnia).
Podczas wrze¶niowych spacerów zapoznamy siê z za³o¿eniami architektoniczno-urbanistycznymi Bieñczyc (1 wrze¶nia), Wzgórz Krzes³awickich (8 wrze¶nia) oraz Czy¿yn (23 wrze¶nia). Do grudnia zwiedzaæ bêdziemy ponadto najciekawsze obiekty i wybrane wnêtrza. Oprócz Micha³a Wi¶niewskiego wydarzenia poprowadz± Dorota Jêdruch, Marta Karpiñska, Pawe³ Jag³o, Magdalena Smaga i Kamila Twardowska. Szczegó³owy program uzupe³niany jest na bie¿±co na stronie internetowej O¶rodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl. Wstêp na wydarzenia jest wolny, ale nale¿y zg³osiæ swój mailowo swój udzia³ na adres: j.klas@okn.edu.pl.
Na zakoñczenie projektu wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane bêd± tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiaj±ce najwa¿niejsze obiekty. Na bazie tych grafik powstanie seria gad¿etów promuj±cych lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt dofinansowano ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Zosta³ równie¿ objêty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Przedsiêwziêcie adresowane jest przede wszystkim do mieszkañców Nowej Huty i ca³ego Krakowa, a tak¿e turystów. Jego celem jest wzmacnianie ¶wiadomo¶ci warto¶ci dziedzictwa kulturowego Nowej Huty, a tak¿e odkrywanie dziejów „ma³ej ojczyzny”. Aspekt edukacyjny i popularyzatorski projektu jest szczególnie istotny w kontek¶cie dzia³añ zmierzaj±cych do ochrony warto¶ci zabytkowych Nowej Huty w formie utworzenia parku kulturowego i uznania jej za pomnik historii.
(jk)

Koncertowo powitali wakacje
W pi±tek 22 czerwca zakoñczy³ siê rok szkolny i rozpoczê³y upragnione przez wielu wakacje. Na wspólne powitanie wakacji zaprosili mieszkañców Krakowa organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Pomimo du¿ego och³odzenia i wisz±cych ca³y dzieñ nad Krakowem chmur, publiczno¶æ nie zawiod³a – pod scenê na Plantach Bieñczyckich przybyli seniorzy, doro¶li oraz licznie rodzice z dzieæmi.
Za spraw± wykonawców publiczno¶æ wyruszy³a w ciep³± muzyczn± podró¿. Zagraniczne hity, takie jak Curtain Call, Sunny Side Parade czy Musik is Trumph zaprezentowa³a Krakowska Orkiestra Staromiejska, której ju¿ 30-letniej dzia³alno¶ci przewodzi niezmiennie dyrygent Wies³aw Olejniczak. Orkiestra specjalizuje siê w muzyce rozrywkowej, a swoje wystêpy ubogaca zawsze estradowym show. Nie inaczej by³o tym razem. W programie znalaz³y siê tak¿e okraszone rytmicznym klaskaniem publiczno¶ci hity z naszych polskich list przebojów – Mamo ja nie chcê za m±¿, Rzuæ to wszystko, co z³e i Mi³o¶æ w Zakopanem.
Po wystêpie Orkiestry, prowadz±ca koncert Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – zaprosi³a na scenê laureatów konkursu ¯onkilowy Song, którzy wykonali piosenki mówi±ce o nadziei. Nagrodzone w kategorii do 7 lat Sandra Stefañska i Antonina Kawa³ek za¶piewa³y utwór Kolorowy wiatrak z elementami choreografii. W kategorii 13 do 16 lat wyst±pi³y dwie nagrodzone ex aequo wokalistki – Paulina Pisula i Alicja Wotliñska, które zaprezentowa³y powsta³e specjalnie na potrzeby konkursu piosenki A wtedy ju¿ oraz To wiosna. Kolejno na scenie z utworem Maj z repertuaru zespo³u Varius Manx wyst±pi³a Anna Stankowska, która w ¯onkilowym songu zdoby³a wyró¿nienie. Jako ostatnia w tej czê¶ci programu wyst±pi³a Oliwia Stefañczyk z utworem Nie zapomnij. M³odzi laureaci drugiej edycji konkursu ¯onkilowy song zaprezentowali wysoki poziom i wra¿liwo¶æ artystyczn±.
Obecno¶æ laureatów konkursu organizowanego przez Hospicjum ¶w. £azarza by³a nie przypadkowa, bowiem podczas ka¿dego wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! publiczno¶æ ma mo¿liwo¶æ wsparcia datkami podopiecznych Hospicjum.
Po wystêpach dzieci, na scenie pojawili siê wyczekiwani go¶cie wieczoru – zespó³ Trebunie Tutki, a nad Now± Hut± prawdziwie uniós³ siê „duch gór”. Ambasadorzy Podhala zabrali publiczno¶æ pod Tatry muzyk±, ¶piewem, strojem, tañcem i oczywi¶cie góralsk± gwar±, w której przywita³ zgromadzon± publiczno¶æ Krzysztof Trebunia-Tutka. Co odwa¿niejsi z publiczno¶ci poderwali siê do tañca, inni przyklaskiwali w rytm prezentowanych utworów, w¶ród których znalaz³y siê Twój czas/Ni ma casu, Tatry wysokie, Nasze reggae, Moje ¶piewki, Zyngry zbójnickie czy Hej moja dziewcyno i wiele innych. Nie mog³o oczywi¶cie zabrakn±æ bisu – tak ³atwo publiczno¶æ nie chcia³a wypu¶ciæ zespo³u. Po koncercie mo¿na by³o tak¿e nabyæ p³ytê i zdobyæ autografy artystów.
Wartym krótkiego wspomnienia jest tak¿e miejsce, w którym odby³o siê to muzyczne spotkanie. Planty Bieñczyckie to powsta³y na prze³omie lat 60. i 70. park, który wraz z Plantami Mistrzejowickimi, tworzy zielony ci±g wiod±cy od starej Nowej Huty do parku wokó³ Fortu Batowice. Jego nazwa nawi±zuje do okalaj±cych Stare Miasto Plant Krakowskich.
55. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! by³ pe³en ciep³ych emocji i porywaj±cych rytmów i nawet przelotny deszcz nie odstraszy³ zaanga¿owanej publiczno¶ci. By to bardzo satysfakcjonuj±cy wieczór dla organizatorów cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, którymi w 2018 r. s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huta.
Za pomoc przy organizacji i zapewnienie bezpieczeñstwa uczestnikom koncertu organizatorzy dziêkuj± Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie. Serdeczne podziêkowania za u¿yczenie krzese³ dla publiczno¶ci nale¿± siê te¿ M³odzie¿owemu Domowi Kultury Fort 49.
(f)


Fot. Pawe³ Smolik
Podziemny szpital w „¯eromskim”
Nowa atrakcja na turystycznej mapie Nowej Huty. Od niedzieli mo¿na zwiedzaæ schrony pod Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego. Jest to efekt wspó³pracy Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin” i szpitala.
- Schron pod szpitalem ¯eromskiego by³ szczególny. Stanowi³ punkt pomocy medycznej, w którym zlokalizowano sale szpitalne, blok operacyjny, aptekê oraz nawet pomieszczenie dla ,,zaszokowanych”, jak w tym wypadku nazwano chorych psychicznie – wyja¶nia Tomasz Mierzwa, szef Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin”. Podkre¶la, ¿e wszystkie eksponaty s± oryginalne i pochodz± z l.50 poprzedniego wieku.
Jako jeden z nielicznych schronów w Polsce, ten pod "¯eromskim" ma wej¶cie i wyj¶cie z zewn±trz: przywo¿one tu mia³y byæ ranne osoby z Nowej Huty i tam opatrywane. W podziemnym szpitalu niczego nie mog³o zabrakn±æ, dlatego jest tutaj tak¿e sterylizatornia narzêdzi medycznych oraz k±pielisko odka¿aj±ce, które w razie zagro¿enia biologicznego mia³o s³u¿yæ do odka¿ania osób przywo¿onych do schronu.
- W odró¿nieniu od schronów znanych z amerykañskich filmów, tutaj ka¿dy pacjent móg³ przebywaæ maksymalnie 3 dni. Potem by³ przerzucany do innej placówki szpitalnej, albo transportowany do pozosta³ych schronów. Podziemny szpital w wielu miejscach wygl±da, jakby czas siê w nim zatrzyma³ - dodaje.
Warto zaznaczyæ, ¿e schrony pod „¯eromskim” dzisiaj s± dostêpne dla turystów dziêki inicjatywie Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin”. Jego za³o¿yciele do³o¿yli ogromnych starañ i pracy, aby podziemny szpital powsta³ na nowo. Pierwsze wycieczki odby³y siê w minion± niedzielê. W sprawie zwiedzania i zorganizowania wycieczek nale¿y siê kontaktowaæ z Ma³opolskim Stowarzyszeniem Mi³o¶ników Historii "Rawelin": tel. 507 00 66 17 lub 505 42 20 07, a tak¿e pisz±c na adres e-mail: rawelin@rawelin.org lub zarzad@rawelin.org.
(f)

Nad Zalewem Nowohuckim
Takie oto p³ywaj±ce pojazdy pojawi³y siê na wodach Nowohuckiego Zalewu. Na progu lata nad Zalewem robimy wszystko co z rekreacj± zwi±zane: pla¿ujemy, je¼dzimy na hulajnogach, æwiczymy na atlasach, gramy na boiskach, wyk³adamy siê na le¿akach, rodzinnie biwakujemy, a nawet grillujemy.
I tylko tê¿ni solankowej brakuje… (k)


Lato w zieleni
Wiosna by³a prawdziwie letnia, a w upalne dni najlepiej wypoczywaæ w zieleni. Mieszkañców Nowej Huty zaskakiwa³y p³aty ciemnego materia³u roz³o¿onego w ró¿nych miejscach, przykrywaj±ce pasy ziemi uprzednio poro¶niêtej traw±. Teraz obserwujemy pe³ny efekt prac Zieleni Miejskiej. Polega³y one na rewitalizacji wielu nawet najmniejszych terenów zielonych i zasadzeniu tam krzewów, trawy, ale nie tej tradycyjnej. Uzupe³niono skwery drzewami. Takie nowe nasadzenia mo¿na by³o obserwowaæ m.in. na pasie dziel±cym Al. Andersa, niemal od Ronda Kocmyrzowskiego do skrzy¿owania z ul. £owiñskiego, podobnie - wzd³u¿ ulicy Jana Pawla II.
Zielone mini skwery powsta³y te¿ w okolicach przystanków tramwajowych - przed DH Wanda na przyk³ad. A naprzeciwko - wzd³u¿ os. Kazimierzowskiego powsta³y piêkne ró¿ane klomby. (k)


Mini zieleñce przy al. Andersa.
Korowód Nowohucki
Z okazji Dni Nowej Huty 2018 ulicami dzielnicy przeszed³ barwny korowód przypominaj±cy postaci zwi±zane z terenami Nowej Huty zas³u¿onymi dla wolno¶ci. Towarzysz±cy mu cykli¶ci, kuglarze i orkiestra wzbudzi³y ogromne zainteresowanie mieszkañców, którzy niezwykle entuzjastycznie reagowali na przemarsz.
Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida tematycznie nawi±zywa³a do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci. Dlatego w ramach Korowodu przypomniane zosta³o dwana¶cie postaci zwi±zanych z terenami obecnej Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX wieku zas³u¿y³y siê dla wolno¶ci i niepodleg³o¶ci: Tadeusz Ko¶ciuszo, Wincenty Witos, Stanis³aw Mierzwa, Pawe³ Popiel, Micha³ Badeni, Emil Go³ogórski, Jan Gajoch, Franciszek Grabczyk, Józef Salwiñski, Franciszek D±browski, W³adys³aw Cie¶lewicz oraz ks. Józef Kurzeja. Trasa Korowodu wiod³a z OK. Norwida do Placu Centralnego. Trzon oprawy artystycznej zapewni³a „Grypa Cyrkowa” dzia³aj±ca w Klub 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz cheerleaderki z Klubu Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C K Norwida w Krakowie i M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Niezwykle barwny, radosny Korowód wzbudzi³ ogromne zainteresowanie w¶ród mieszkañców. Po przybyciu na Dni Nowej Huty wszystkie dwana¶cie postaci zosta³o zaprezentowane przez krótkie notki biograficzne. – Warto pamiêtaæ, ¿e na przedsiêwziêcie, oprócz Korowodu, który by³ najbardziej spektakularny, sk³adaj± siê: przygotowanie rysunków i biogramów postaci oraz wydanie publikacji zawieraj±cej te materia³y – przypomina Jaros³aw Kla¶ koordynator akcji.
(a³)


fot. autorka
55. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – WITAJCIE WAKACJE!
Tegoroczne wakacje rozpoczn± siê w Nowej Hucie mocnym muzycznym akcentem - koncertem plenerowym z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, w którym udzia³ wezm±: laureaci Konkursu Piosenki ¯onkilowy Song, Krakowska Orkiestra Staromiejska oraz zespó³ Trebunie Tutki . Koncert odbêdzie siê na scenie plenerowej na Plantach Bieñczyckich (os. Kazimierzowskie) w dniu zakoñczenia roku szkolnego - 22 czerwca 2018 r. Pocz±tek o godz. 18.00.
Program koncertu, z uwagi na wykonawców, bêdzie bardzo zró¿nicowany. Nie zabraknie piosenek pe³nych nadziei, które zaprezentuj± m³odzi wykonawcy – laureaci Konkursu Piosenki ¯onkilowy Song, który odby³ siê w ramach Pól Nadziei 2018 - akcji charytatywnej organizowanej przez Hospicjum im ¶w. £azarza, co roku w czasie, gdy zakwitaj± ¿onkile - symbole nadziei.
Krakowska Orkiestra Staromiejska, dzia³aj±ca ju¿ od 1988 roku, specjalizuje siê w muzyce rozrywkowej, uzupe³nianej estradowym show. I tym razem na pewno nie zawiedzie publiczno¶ci. Orkiestra z sukcesami bierze udzia³ w koncertach, konkursach i festiwalach muzycznych oraz w miêdzynarodowych projektach artystycznych. Koncertowa³a wielokrotnie w takich krajach jak: Austria, Bu³garia, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, S³owacja, Ukraina, Watykan, Wêgry, W³ochy. Za³o¿ycielem i dyrygentem jest nieprzerwanie Wies³aw Olejniczak.
Gwiazd± wieczoru bêd± Trebunie Tutki – zespó³ bêd±cy ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w ca³ej Europie, Azji i Ameryce Pó³nocnej. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukszta³towa³y z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zami³owanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podej¶cie do swojego dziedzictwa. Trebunie Tutki chêtnie eksperymentuj± i wspó³pracuj± z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajsk± grup± Twinkle Brothers, chórem „African Head Charge”, ostatnio z Urmuli Quintet z Gruzji, a tak¿e ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo. Podczas koncertu w Nowej Hucie zespó³ zaprezentuje ró¿norodny repertuar, który niew±tpliwie wielu poderwie do skocznego tañca. W¶ród utworów bêdzie mo¿na us³yszeæ m.in. Moje ¶piewki, Nasze reggae, Nutko moja, Twój Czas/Ni ma casu, Góralsko si³a, Kochanie na zatracenie czy Zbójnicy z obrazów. Wydarzenie poprowadzi tradycyjnie dyrektor artystyczna cyklu – Lidia Jazgar. W trakcie wydarzenia prowadzona bêdzie równie¿ kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ¶w. £azarza. Wstêp na koncert jest bezp³atny! Na teren imprezy wstêp od godziny 17.00. Organizatorzy nie zapewniaj± miejsc siedz±cych dla wszystkich uczestników koncertu.
Organizatorami cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty.
Koncert odbywa siê przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Ma³opolskiego.
Partnerzy cyklu: Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, PPU „Fares” Sp. z o.o., ArcelorMittal, Agencja Art Blue. Sponsor cyklu: Ma³opolska Agencja Rpozwoju Regionalnego S.A. Patronat medialny sprawuj±: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków i Dziennik Polski.
(f)

KWIETNY ZAK¡TEK W BRANICACH
„o cicha, jasna ³±ko, o zielona
³±ko daleka,
ku tobie cisza smutna i zmêczona
z bagien i piasków posêpnych ucieka,
w¶ród jasnej, cichej zielono¶ci twojej
szukaæ spoczynku szukaæ niepamiêci…”

(K. Przerwa-Tetmajer „£±ka mistyczna”)

£±ka, definiowana jako zbiorowisko ro¶linne tworzone przez byliny, to element krajobrazu, który wci±¿ inspiruje. Jej ¿ywio³owa natura, której cz³owiek nie jest w stanie opanowaæ i ujarzmiæ, mo¿e byæ symbolem ¿ycia, trwania, tajemnicy. Mnogo¶æ zió³ i kwiatów, traw i bylin nie tylko wygl±da efektownie, ale stanowi miejsce schronienia dla ró¿nych owadów, zwierz±t czy ptaków.
O ³±kach mówi siê wiele nie tylko w kontek¶cie ich estetycznych walorów. Mieszkañcy du¿ych miast docenili je za niebagateln± rolê w poprawie jako¶ci powietrza. Zasiana w rozmaitych czê¶ciach Krakowa mieszanka kwiatów i traw odpornych na zanieczyszczenia znacznie lepiej wy³apuje uliczne py³y ni¿ zwyk³y trawnik. Kwitn±ce pasy zieleni rosn± chocia¿by przy ruchliwych ulicach, upiêkszaj±c zdegradowane tereny przydro¿ne.
Nie tylko ronda, place czy miejskie parki maj± swe kwietne ³±ki. Zosta³y one równie¿ zasiane w zespole dworsko-parkowym w Branicach, gdzie znajduje siê siedziba Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wybór tego miejsca nie by³ przypadkowy. Po pierwsze niegdy¶ ³±ki stanowi³y nieroz³±czn± ca³o¶æ z dworem, folwarkiem oraz ogrodem. Towarzyszy³y mieszkalnym budynkom, tworzy³y w kompozycji ogrodowej uk³ad funkcjonalno-przestrzenny. Po drugie kwietne ³±ki zatrzymuj± py³y tworz±ce smog, którego nie brakuje w nowohuckich osiedlach. Po trzecie, skoro zielone enklawy, w¶ród których mo¿na znale¼æ chabry, k±kole, nagietki lekarskie oraz z³ocienie, mog± upiêkszaæ miejskie arterie to czemu nie mia³yby przyozdobiæ okolic dworskiego kompleksu.
Kiedy w ubieg³ym roku „kwieciste wyspy” pojawi³y siê wokó³ zabytkowego dworu w Branicach, budzi³y zaciekawienie ale i obawy. Obawy dotyczy³y rosn±cych na ³±kach zió³ oraz kwiatów – trudno bowiem by³o wówczas przewidzieæ jaki bêdzie ich dalszy rozwój, czy nie bêd± siê rozsiewaæ poza wyznaczonym terenem. Dzi¶, gdy barwne kobierce na nowo upiêkszaj± branicki ogród, mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, ¿e okaza³y siê przys³owiowym strza³em w dziesi±tkê. Mieszanki zasadzonych kwiatów s± odporne na suszê (która nam obecnie daje siê mocno we znaki), ciesz± oko przyby³ych zwiedzaj±cych i co najwa¿niejsze nie wymagaj± czêstego koszenia.
Aby przekonaæ siê jak dok³adnie wygl±daj± i w jaki sposób zosta³y wkomponowane w parkow± przestrzeñ wystarczy przyjechaæ do zespo³u dworskiego w Branicach. Na miejscu mo¿na zobaczyæ z bliska ów barwnym, kwiecisty zak±tek, kontemplowaæ ciszê i odpoczywaæ. Bo choæ zabytkowy kompleks znajduje siê na terenie Dzielnicy XVIII (Nowa Huta), to stanowi idealne miejsce na wiosenne wycieczki – te piesze, rowerowe czy samochodowe. Zapraszamy!
Anna Kolasa


Pozosta³y wspomnienia wspólnych, piêknych spotkañ. Zakoñczy³a siê, wpisana w pejza¿ Nowej Huty... – 23. Nowohucka Wiosna Muzyczna
Maj w O¶rodku Kultury Norwida jak co roku up³yn±³ pod znakiem Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Uczestnicy mogli skorzystaæ z szerokiego programu skierowanego do osób w ka¿dym wieku. Na nowohuckich scenach pojawi³a siê nie tylko krakowska reprezentacja, ale równie¿ arty¶ci z innych miast Polski.
23. edycjê festiwalu otworzy³ niezwyk³y koncert Stefana Weso³owskiego. We wnêtrzach Ko¶cio³a pw. ¦w. Bart³omieja znakomity skrzypek, z udzia³em Anny Pasiæ (harfa) i Oliwiera Andruszczenko (klarnet), zaprezentowa³ swój najnowszy album zatytu³owany „Rite of the End” oraz autorsk± kompozycjê z filmu „Listen To Me, Marlon” w re¿yserii Stevana Riley’a. Inspiruj±ce po³±czenie tradycyjnego instrumentarium z muzyk± elektroniczn± zapowiada³o ró¿norodno¶æ gatunkow± jaka towarzyszy³a ca³ej tegorocznej imprezie.
W kolejnych dniach zaprezentowali siê przedstawiciele muzyki chóralnej i klasycznej. W Dworku Jana Matejki w Krzes³awicach wyst±pi³ kwartet smyczkowy Antarja Quartet. Absolwenci krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej wykonali dwa s³ynne dzie³a Ludwiga van Beethovena oraz Roberta Schumanna.
M³odo¶æ i dojrza³o¶æ po³±czy³a swoje si³y podczas koncertu w Zespole Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. Najm³odsi uczniowie OSM I stopnia mieli okazjê wyst±piæ u boku swoich starszych kolegów, muzyków Krakowskiej M³odej Filharmonii. W drugiej czê¶ci pojawili siê ju¿ tylko dojrzali wykonawcy, którzy zaprezentowali m.in. Gloriê Antonio Vivaldiego. Artystom towarzyszy³ Chór Mariañski z Parafii NMP z Lourdes w Krakowie.
Inny krakowski chór – Musica Ex Anima – wyst±pi³ z kolei w ramach cyklu Koncertów na Szklanych Domach, wykonuj±c dzie³a Bacha, Mozarta i Gorczyckiego.
Niezwykle interesuj±c± propozycj± by³ tak¿e koncert grupy FLORIPARI - Zespo³u Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu - która zabra³a s³uchaczy w muzyczn± podró¿ do okresu baroku i renesansu, wykonuj±c kompozycje na historycznych instrumentach lub ich kopiach. Muzycy zaprezentowali dawne pie¶ni polskie, ruskie, litewskie, niemieckie i ¿ydowskie.
W trakcie Nowohuckiej Wiosny Muzycznej nie zabrak³o te¿ klimatów z pogranicza folku i poezji ¶piewanej. Grupa ADSU pod przewodnictwem wokalisty i gitarzysty Adama Sudera zaprezentowa³a materia³ pochodz±cy z ich najnowszej p³yty pt. „Wewnêtrzna Emigracja”.
Rodzice wraz ze swoimi dzieæmi mogli z kolei wybraæ siê do ARTzony na Bajkowe Ko³ysanki, skomponowane i wykonane przez Grupê Wokaln± SWADA oraz jej przyjació³. Muzycy zagrali na gitarze, wêgierskiej cytrze i bêbnach.
Podczas festiwalu co¶ dla siebie znale¼li równie¿ zwolennicy muzyki rozrywkowej. Niew±tpliw± atrakcj± by³ koncert polsko-amerykañskiej, alternatywnej grupy Eluktrick, która zaprezentowa³a materia³ ze swojej najnowszej p³yty. Zespó³ s³ynie z koncertów wzbogaconych genialnymi wizualizacjami – i tego nie zabrak³o na nowohuckim wystêpie. Wraz z nimi, w roli supportu wyst±pi³ krakowski zespó³ Angels, tworz±cy z kolei muzykê z pogranicza grunge’u i stoner rocka. W Klubie Ku¼nia pojawi³a siê tak¿e Krakowska Grupa Bluesowa. Legendarny ju¿ na krakowskich scenach zespó³, z blisko 35-letnim sta¿em, jak zawsze zaprezentowa³ repertuar silnie zakorzeniony w klasyce bluesa.
Oprócz koncertów g³ównych odby³o siê tak¿e kilka wydarzeñ towarzysz±cych. W ramach cyklu „Otwórz Uszy. Tu i Teraz” muzycy ze Spó³dzielni Muzycznej Contemporary Ensemble przybli¿yli historiê powstania i rozwoju muzyki konkretnej oraz najwa¿niejszych przedstawicieli tego nurtu. Teoretycznemu omówieniu towarzyszy³a prezentacja utworów, a ponadto uczestnicy sami mogli na chwilê wcieliæ siê w role kompozytorów.
Nowohucka Wiosna Muzyczna zawita³a równie¿ do sali kinowej. W ramach cyklu dokumentalnego „Simple Life” widzowie obejrzeli s³ynny film „Don’t Look Back”, upamiêtniaj±cy jedn± z tras koncertowych Boba Dylana. Przed seansem krótk± prelekcje przeprowadzi³ Mateusz Kicka – filmoznawca zajmuj±cy siê twórczo¶ci± re¿ysera filmu, D. A. Pennebakera.
Jedn± z ostatnich atrakcji festiwalu by³ koncert 16 chórów gospel w dziedziñcu Klasztoru Ojców Paulinów na Ska³ce, który stanowi³ zwieñczenie dwudniowych warsztatów muzycznych poprowadzonych przez Colina Williamsa i Mateusza Pitalê.
Przez ca³y czas trwania Nowohuckiej Wiosny Muzycznej najm³odsi uczestnicy mogli skorzystaæ z Graj±cego Ogrodu, bogatej w atrakcje, recyklingowej instalacji przygotowanej specjalnie z okazji festiwalu w Tajemniczym Ogrodzie na os. Górali.
Festiwal przygotowa³ O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida. Wspó³organizatorem wydarzenia by³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Trwaj±ca blisko trzy tygodnie muzyczna impreza jak zawsze cieszy³a siê zainteresowaniem mieszkañców nie tylko Nowej Huty, ale i ca³ego Krakowa.
Pawe³ Kaczor

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,328,377 unikalnych wizyt