Rabaty bylinowo-cebulowe, kwitn±ce krzewy i ozdobne trawy, ³±ki kwietne, które naturalnie ³±cz± zieleñ przyszpitaln± z £±kami Nowohuckimi. A tak¿e specjalna strefa terapii i relaksu z miejscem do zabaw z dzieæmi oraz punkt widokowy, z którego mo¿na podziwiaæ znajduj±cy siê w pobli¿u krajobraz. „¯eromski” bêdzie mia³ ogrody przyszpitalne jak z bajki - dziêki naukowcom z Uniwersytetu Rolniczego, którzy opracowali koncepcje zagospodarowania i rewitalizacji terenów zielonych wokó³ szpitala. Prace rozpoczn± siê – w ci±gu pó³tora roku - po zakoñczeniu kompleksowych remontów oddzia³ów.
Zieleni tu nie brakuje. Jest jej a¿ ponad 13 hektarów. Ale jest chaotycznie zasadzona, zaniedbana, niekoniecznie prawid³owo i systematycznie pielêgnowana, brakuje ³aweczek, lamp, alejek spacerowych. Zdaniem prof. Piotra Murasa z Katedry Dendrologii i Architektury Obrazu w UR, tereny wokó³ „¯eromskiego” maj± du¿y potencja³, mo¿liwe bêdzie stworzenie tu mi³ego, estetycznego a przede wszystkim funkcjonalnego i reprezentacyjnego miejsca, z którego bêd± mogli i chcieli korzystaæ pacjenci.
- Ogród stanie siê lekarstwem na wszelkie choroby – przekonuje prof. Muras. Wtóruje mu dr Magdalena Nawrotek, promotor prac dyplomowych. – W naszych koncepcjach starali¶my siê przekazaæ my¶l, jak wa¿na jest rola zieleni w ¿yciu cz³owieka, w tym równie¿ jej wp³yw na ludzi chorych, starszych, a przede wszystkim na osoby przechodz±ce okres rekonwalescencji – podkre¶la dr Nawrotek.
Autorskie koncepcje powsta³y w oparciu o podpisan± w 2016 roku umowê pomiêdzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Ko³³±taja w Krakowie, a Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego SPZOZ w Krakowie. W Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu pod opiek± promotorów dr. hab. in¿. Piotra Muras, dr in¿. Magdaleny Kulig i dr in¿. Magdaleny Nawrotek wykonano in¿ynierskie i magisterskie prace dyplomowe polegaj±ce na szczegó³owej inwentaryzacji dendrologicznej i ocenie stanu terenów zieleni. Opracowano tak¿e koncepcje zagospodarowania oraz rewitalizacji terenów zieleni wokó³ obiektów Szpitala, dla zapewnienia pacjentom kontaktu z przyrod±. Warto zaznaczyæ, ¿e wykonane prace i koncepcje, nie skutkowa³y obci±¿eniem finansowym Szpitala i wykonano je w ramach prac dyplomowych oraz prac naukowo-badawczych promotorów.
- Dla nas to nieoceniona pomoc - mówi dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana ¯eromskiego w Krakowie. – Mamy spójn± koncepcjê zagospodarowania zieleni, która oddaje walory tego miejsca. Teren ten zosta³ w pe³ni wykorzystany, a istniej±ce strefy funkcjonalne nabra³y nowego znaczenia Oczywi¶cie, wykorzystamy wszystkie pomys³y i s±dzê, ¿e jeszcze nie jeden raz spotkamy siê z autorami, aby omówiæ szczegó³y i nie pope³niæ b³êdów przy realizacji ich idei – zauwa¿a.
Aktualnie trwa remont i modernizacja Oddzia³u Dermatologicznego i Obserwacyjno - Zaka¼nego oraz budynku administracyjnego, za kilka miesiêcy rozpoczn± siê prace w kolejnych obiektach szpitalnych.
- Najpierw musimy uporaæ siê z remontami, ale w ci±gu roku – pó³tora, mam nadziejê, ¿e bêdziemy gotowi do rewitalizacji zieleni, zw³aszcza ¿e mamy zabezpieczone pieni±dze na ten cel – zapewnia dyrektor Friediger.
(f)
9 czerwca 2019 r. minie 40 lat od pamiêtnego dnia, w którym... JAN PAWE£ II PRZYBY£ DO MOGI£Y
W najbli¿sz± niedzielê minie 40 lat od pamiêtnego dnia, gdy papie¿ Polak, Jan Pawe³ II przyby³ do Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile. 40 lat minie od dnia, gdy przyby³ do Nowej Huty, z któr± zwi±zany by³ jako krakowski biskup i metropolita. Wielu starszych mieszkañców tej dzielnicy pamiêta ten dzieñ doskonale. Bo by³ to naprawdê dzieñ historyczny – papie¿ przyby³ do miasta, które w swoich za³o¿eniach mia³o byæ miastem bez ko¶cio³ów, mia³o byæ miastem bez Boga.
W³adze komunistyczne mia³y wyra¼ny k³opot z papiesk± pielgrzymk± do Polski. Z jednej strony trudno by³o ignorowaæ znaczenie papie¿a i Watykanu w ¶wiatowej polityce, trudno by³o te¿ ignorowaæ entuzjazm Polaków, a z drugiej strony trzeba by³o zachowaæ socjalistyczne pryncypia i mieæ na uwadze ewentualne reakcje Moskwy. To dlatego ówczesny przekaz telewizji z papieskiej pielgrzymki ogranicza³ siê do pokazywania ludzi starszych i sióstr zakonnych przyby³ych na spotkania z papie¿em. To dlatego unikano pokazywania zgromadzonych t³umów. To dlatego na stadionie „Hutnika”, gdzie wyl±dowa³ helikopter z Janem Paw³em II, papie¿a nie przywita³ nikt ani z w³adz Nowej Huty ani z kombinatu. To dlatego w lokalnym G³osie Nowej Huty nie ukaza³a siê ¿adna wzmianka o pobycie papie¿a w Mogile. Po latach, z niedowierzaniem przegl±da³em rocznik G³osu Nowej Huty z roku 1979, kilka numerów przed i kilka numerów po pielgrzymce – nie znalaz³em ani jednego zdania na jej temat. Nie podejrzewam o z³± wolê dziennikarzy ówczesnego G³osu. Po prostu taka by³a decyzja w³adz komunistycznych i cenzury. Obszerna relacja z papieskiej pielgrzymki do Mogi³y znalaz³a siê za to w drugim numerze „Krzy¿a Nowohuckiego”, pisma wydawanego nielegalnie przez Chrze¶cijañsk± Wspólnotê Ludzi Pracy, poza zasiêgiem cenzury.
W tek¶cie zatytu³owanym „Jan Pawe³ II w Sanktuarium Cudownego Krzy¿a w Mogile” pisa³em:
„9 czerwca – ju¿ od wczesnych godzin rannych mo¿na zobaczyæ grupy ludzi zd±¿aj±cych w kierunku bazyliki oo. Cystersów w Mogile, pragn±cych zawczasu zale¼æ dogodne miejsce, z którego mogliby widzieæ swojego Papie¿a. To nic, ¿e Ojciec ¶w. ma przybyæ dopiero za kilka godzin – grupki pielgrzymów przyby³ych do Mogi³y widzia³o siê ju¿ poprzedniego dnia wieczorem. Dzieñ niby jak wiele innych – roboczy, ale zarazem jaki¶ ¶wi±teczny. Ten szczególny, niepowtarzalny, podnios³y nastrój widoczny jest w ca³ym mie¶cie. W przystrojonych oknach, w których mo¿na spotkaæ dos³ownie wszystko, co mo¿e stanowiæ wyraz rado¶ci i ho³du sk³adanego tak niedawnemu Arcybiskupowi z Krakowa, a dzisiaj temu, któremu Chrystus powierzy³ opiekê nad ca³ym swoim Ko¶cio³em; od skromnych o³tarzyków, naklejonych gdzieniegdzie herbów i flag papieskich a¿ po okaza³e dywany z przymocowanym do nich portretem Papie¿a, okolonym choinkowymi ¶wiate³kami. Ulic± jak zwykle przeje¿d¿aj± samochody, ale wiele z nich z bia³o-¿ó³t± wst±¿k± lub chor±giewk± przyczepion± do anteny. (…)
O ósmej udajê siê do klasztoru. Mijam wzniesion± na ulicy, naprzeciw zabytkowego drewnianego ko¶ció³ka ¶w. Bart³omieja bramê, a raczej ³uk triumfalny, z napisem: „Witaj w Sanktuarium”. Ludzi z minuty na minutê coraz wiêcej. Porz±dkowi udaj± siê na wyznaczone wcze¶niej stanowiska. Podje¿d¿aj± kolejne karetki pogotowia ratunkowego ze s³u¿b± medyczn±. Ca³y teren klasztoru i przylegaj±ca doñ ulica ton± w kwiatach. O dziewi±tej zaczynaj± nap³ywaæ dziennikarze. Coraz wiêcej sutann i habitów: bia³ych, br±zowych, czarnych. Plac i przyklasztorny ogród, gdzie zosta³o usytuowane olbrzymie podium wype³niaj± siê wiernymi. Bazylika zamkniêta, jej otwarcie – ze wzglêdów bezpieczeñstwa - ma nast±piæ bezpo¶rednio przed wej¶ciem do niej Ojca ¶wiêtego. Przybywa, w kolorowych, krakowskich strojach pielgrzymka Polonii z Chicago – informuje o tym, niesiony przez nich stosowny transparent, który trzymany wysoko jest z daleka doskonale widoczny. Przybywaj± kardyna³owie i ksiê¿a biskupi (…).
Oko³o 11.40 o¿ywienie t³umu przechodzi w szalony entuzjazm – niemilkn±ce brawa, ¶piewy, owacje i jak¿e czêste dzisiaj ³zy rado¶ci. Nad nowohuckim niebem pojawi³y siê helikoptery. To w jednym z nich leci oczekiwany przez wszystkich Ojciec ¶wiêty. (…)
Nareszcie. Poprzedzany kolumn± samochodów telewizji, ochrony rz±dowej i papieskiej ukazuje siê znany ju¿ wszystkim bia³y „star”, a w nim… Ojciec ¶w. Jan Pawe³ II. Nastêpuje krótka, choæ dla witaj±cych niezapomniana ceremonia powitania i Ojciec ¶w., b³ogos³awi±c wszystkich, u¶miechniêty przechodzi przez bramê aby wsi±¶æ do mniejszego, specjalnie na tê okazjê przygotowanego otwartego samochodu. Obje¿d¿a nim wokó³ przyklasztornego ogrodu i wchodzi na podium, gdzie na centralnym miejscu swoi papieski fotel, a za nim du¿y obraz przedstawiaj±cy Mogilski Wizerunek Ukrzy¿owanego”.
Jan Pawe³ II mówi³ wówczas do zgromadzonych pielgrzymów: „Oto jestem znowu przy tym krzy¿u, do którego tak czêsto pielgrzymowa³em – przy krzy¿u pozostawionym nam wszystkim jako najdro¿sza relikwia naszego Odkupiciela.
Kiedy w pobli¿u Krakowa powstawa³a Nowa Huta – olbrzymi kombinat przemys³owy oraz nowe wielkie miasto: nowy Kraków – mo¿e nie u¶wiadamiano sobie, ¿e powstaje ono przy tym krzy¿u. Przy tej relikwii, któr± wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyli¶my po czasach piastowskich. (…)
Wspólnie pielgrzymujemy do krzy¿a Pañskiego, od niego bowiem rozpocz±³ siê nowy czas w dziejach cz³owieka. Jest to czas £aski – czas Zbawienia. Poprzez krzy¿ cz³owiek zobaczy³ na nowo perspektywê swojego losu, swego na ziemi bytowania. Zobaczy³ jak bardzo umi³owa³ go Bóg. Zobaczy³ i stale widzi w ¶wietle wiary, jak wielka jest jego w³asna warto¶æ. Nauczy³ siê cz³owiek swoj± godno¶æ mierzyæ miar± tek Ofiary, jak± dla jego zbawienia z³o¿y³ Bóg ze swojego Syna: tak Bóg umi³owa³ ¶wiat, ¿e Syna swojego Jednorodzonego da³, aby ka¿dy, kto w Niego wierzy, nie zgin±³, ale mia³ ¿ycie wieczne (por. J 3, 16).
I chocia¿ zmieniaj± siê czasy, chocia¿ na miejscu dawnych podkrakowskich pól stan±³ ten potê¿ny kombinat, chocia¿ ¿yjemy w epoce zawrotnego rozwoju wiedzy o ¶wiecie materialnym i takiego te¿ rozwoju techniki, ta podstawowa prawda o¿yciu ducha ludzkiego, która wyra¿a siê poprzez krzy¿, nie odchodzi w przesz³o¶æ, nie dezaktualizuje siê, nie staje siê wczorajsza. Dzieje Nowej Huty s± tak¿e napisane poprzez krzy¿ – naprzód poprzez ten stary, mogilski, odziedziczony tutaj po stuleciach – a potem poprzez inny, nowy…, który postawiono niedaleko st±d.
Tam gdzie stawia siê krzy¿, powstaje znak, ¿e dotar³a ju¿ Dobra Nowina o zbawieniu cz³owieka przez Mi³o¶æ. Tam, gdzie stawia siê krzy¿, powstaje znak, ¿e rozpoczyna siê ewangelizacja. Niegdy¶ ojcowie nasi na ró¿nych miejscach polskiej ziemi stawiali krzy¿e na znak, ¿e dotar³a ju¿ do nich Ewangelia, ¿e rozpoczê³a siê ewangelizacja – i ¿e trwa nienaruszona. Z t± my¶l± postawiono te¿ ów pierwszy krzy¿ w podkrakowskiej Mogile – w pobli¿u Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzy¿, by³o to ju¿ w okresie Millenium. Otrzymali¶my znak, ¿e na progu nowego tysi±clecia – w ten nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. ¯e rozpoczê³a siê nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecie¿ ta sama co pierwsza. Krzy¿ trwa, choæ zmienia siê ¶wiat.
Dziêkujemy dzisiaj przy krzy¿u mogilskim, a zarazem przy krzy¿u nowohuckim za ten nowy pocz±tek ewangelizacji, który tutaj siê dokona³. I prosimy wszyscy, a¿eby by³ tak samo owocny – owszem, jeszcze bardziej owocny, jak pierwszy. (…)
Ów nowy krzy¿ pojawi³ siê wówczas, gdy na teren dawnych podkrakowskich wsi, który sta³ siê terenem Nowej Huty, przybyli nowi ludzie, którzy mieli tu rozpocz±æ now± pracê. Przed tym pracowano tutaj ciê¿ko, pracowano na roli, a ziemia by³a urodzajna – wiêc pracowano ochotnie. Od kilkudziesiêciu lat rozpocz±³ siê przemys³: wielki przemys³, ciê¿ki przemys³. I ludzie, którzy tu przyszli – z ró¿nych stron – przyszli do pracy w przemy¶le. Hutnicy. To oni w³a¶nie przynie¶li z sob± ten nowy krzy¿. To oni go postawili - na znak, ¿e bêd± budowaæ nowy ko¶ció³, na terenie dawnej miejscowo¶ci Bieñczyce.
Mia³em szczê¶cie, jak Wasz arcybiskup i kardyna³, nie tylko wbiæ pierwsz± ³opatê pod wykop tego ko¶cio³a, ale tak¿e po¶wiêciæ go i konsekrowaæ w 1977 r., który narodzi³ siê z nowego krzy¿a. Ten ko¶ció³ narodzi³ siê te¿ z nowej pracy. O¶mielê siê powiedzieæ, ¿e narodzi³ siê z Nowej Huty. My wszyscy bowiem wiemy, ¿e w pracê cz³owieka jest g³êboko wpisana tajemnica krzy¿a, jest wpisane prawo krzy¿a. Czy¿ nie na pracy ludzkiej spe³niaj± siê s³owa Stworzyciela, wypowiedziane po upadku cz³owieka: „W pocie czo³a bêdziesz po¿ywa³ twój chleb”? (por. Rdz 3, 19). Czy to bêdzie ta stara praca na ziemi, która rodzi pszenicê, ale mo¿e te¿ rodziæ „ciernie i osty” - czy to bêdzie ta nowa praca przy wysokich piecach, w nowej hucie – zawsze dokonuje siê ona „w pocie czo³a”. Jest wpisane w pracê ludzk± prawo krzy¿a. W pocie czo³a pracowa³ rolnik. I w pocie czo³a – w straszliwym, ¶miertelnym pocie – kona na krzy¿u Chrystus.
Nie mo¿na oddzieliæ krzy¿a od ludzkiej pracy. Nie mo¿na oddzieliæ Chrystusa od ludzkiej pracy. To w³a¶nie potwierdzi³o siê tutaj w Nowej Hucie. I to by³ ten nowy pocz±tek ewangelizacji na pocz±tku nowego tysi±clecia chrze¶cijañstwa w Polsce. Ten nowy pocz±tek prze¿ywali¶my razem. I ja zabra³em to z sob± z Krakowa do Rzymu jako relikwiê”.
S³owa Jana Paw³a II wielokrotnie przerywane by³y spontanicznymi oklaskami. Tak¿e wtedy, gdy tutaj, w Mogile, w Nowej Hucie podkre¶la³ szczególn± godno¶æ cz³owieka i godno¶æ pracy. Gdy mówi³: „Wspó³czesna bowiem problematyka ludzkiej pracy (czy zreszt± tylko wspó³czesna?) ostatecznie sprowadza siê – niech mi to daruj± wszyscy specjali¶ci – nie do techniki i nawet nie do ekonomii, ale do jednej podstawowej kategorii: jest to kategoria godno¶ci pracy – czyli godno¶ci cz³owieka. I ekonomia, i technika, i tyle innych specjalizacji czy dyscyplin swoj± racjê bytu czerpi± z tej jednej podstawowej kategorii. Je¶li nie czerpi± jej st±d, je¶li kszta³tuj± siê poza godno¶ci± ludzkiej pracy, poza godno¶ci± cz³owieka pracy, s± b³êdne, a mog± byæ nawet szkodliwe, je¶li s± przeciw cz³owiekowi”.
Zwa¿aj±c na te s³owa papie¿a nikogo w Polsce nie dziwi³o, ¿e rok pó¼niej, strajkuj±cy robotnicy Wybrze¿a na bramie Stoczni Gdañskiej, zawiesili portret Jana Paw³a II.
Jan L. FRANCZYK
Nagroda „Innowator 2019” dla Arcelor Mittal Poland
ArcelorMittal Poland ze statuetk± „Innowator 2019”! Firma zosta³a doceniona przez kapitu³ê konkursu w kategorii: Instytucja wspieraj±ca innowacje, za wdra¿anie rozwi±zañ anga¿uj±cych spo³eczno¶æ lokaln±, wspieranie akcji wolontariackich oraz tworzenie i wspieranie projektów spo³ecznych.
Konkurs „Innowator” organizowany jest cyklicznie przez Akademiê WSB w D±browie Górniczej, a nagrody przyznawane s± przedstawicielom biznesu, nauki i samorz±du za dzia³ania na rzecz innowacyjno¶ci.
W gronie 23 tegorocznych laureatów znalaz³y siê wiêc innowacyjne uczelnie, przedsiêbiorstwa i instytucje, które wspieraj± innowacje.
Uroczysta gala „Innowator” odby³a siê w ramach Miêdzynarodowej Konferencji Naukowej „Innowacje i przedsiêbiorczo¶æ. Teoria i praktyka”. W wydarzeniu wzi±³ udzia³ Jaros³aw Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wy¿szego oraz naukowcy z 40 jednostek naukowych i instytucji z Europy, Ameryki Pó³nocnej, Po³udniowej oraz Afryki.
Statuetka „Innowator 2019” przyznawana jest instytucjom i firmom, które maj± kreatywne, nowatorskie podej¶cie do swojej dzia³alno¶ci, a tak¿e stawiaj± na innowacje w nauce i biznesie bêd±c wzorem dla innych organizacji.
– Dobre relacje z s±siadami to bardzo wa¿ny obszar dzia³alno¶ci ka¿dej firmy, która odpowiedzialnie prowadzi swój biznes. Dla nas dzia³ania na rzecz lokalnych spo³eczno¶ci to nie tylko materialne wsparcie mierzone liczb± zer na koncie instytucji, stowarzyszenia czy lokalnych aktywistów. My staramy siê tworzyæ, zmieniaæ, anga¿owaæ. Wychodziæ z innowacyjnymi projektami, które inspiruj± mieszkañców do dbania o zdrowie, edukacjê i ¶rodowisko - mówi Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland, która odebra³a statuetkê „Innowator 2019”. – Mieszkañcom wolimy dawaæ wêdkê, a nie rybê, motywowaæ, mobilizowaæ do wspó³odpowiedzialno¶ci, szacunku dla innych i gotowo¶ci do ¶wiadczenia pomocy. Dopingujemy i wspieramy tak¿e naszych pracowników, którzy sami anga¿uj± siê w wolontariat dla dzieci, starszych, niepe³nosprawnych. To daje nam wszystkim olbrzymi± satysfakcjê i poczucie, ¿e poza rado¶ci± z osi±gania kolejnych szczebli kariery jest jeszcze wielka frajda z robienia czego¶ dla innych – bezinteresownie – dodaje.
Padaj±cy od kilku dni deszcz spowodowa³ wiele zniszczeñ w Nowej Hucie i ca³ej Ma³opolsce. Najgorsza sytuacja by³a w czwartek 23 maja b.r. Opady osi±gnê³y najwy¿szy poziom od 50 do 90 mm. na metr kwadratowy.
Nas±czona wcze¶niej gleba nie przyjmowa³a ju¿ wody. Sytuacjê pogarsza³ mocno wiej±cy wiatr, który powala³ podmokniête drzewa. Na os. Kazimierzowskim przez takie drzewa zniszczone zosta³o 6 pojazdów, a na os. Zgody jeden pojazd. Od rana rana do pó¼nego popo³udnia woda p³ynê³a rowami, ulicami i wielu miejscach wtargnê³a na posesje, do piwnic oraz na pola uprawne niszcz± pracê rolników. Taka sytuacja powtórzy³a siê ju¿ po raz kolejny na ulicach: £oziñskiego, Ku¶nierskiej, Ostafina, Wêgrzynowickiej, Barwnej i wielu innych. Wyla³y rzeczki, rowy melioracyjne przy ul Pysocice i Ko¶cielnickiej, Ku¶nierskiej oraz w osiedlach Mogi³a, Lesisko, Wolica, Przylasek Rusiecki i Wyci±ski, Wyci±¿e, Cha³upki, Kujawy, Pleszów, Branice, Wadów i Lubocza. Stra¿acy z Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej i Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z Ko¶cielnik, Wró¿enic, Wyci±¿, Wolicy i Przylasku Rusieckiego interweniowali w tym okresie kilkadziesi±t razy. Najgorsza sytuacja by³a w osiedlach Ko¶cielniki, Górka Ko¶cielnicka i Wró¿enice. Wezbrane wody Potoku Ko¶cielnickiego i Stoku Ko¶cielnickiego rozla³y siê na s±siednie tereny zalewaj±c posesje, domy, zabudowania gospodarcze i tereny rolnicze. Dzia³ania ratownicze polega³y na uk³adaniu w miejscach zagro¿enia worków z piaskiem oraz wypompowaniem wody z zalanych najni¿ej po³o¿onych piwnic i terenów. Zalany zosta³ tunel Ruszcza – Wadów. Rw±ca woda zabra³ tan jeden pojazd, który usi³owa³ siê jeszcze przedostaæ na drug± stronê. Na szczê¶cie kierowca zdo³a³ siê uratowaæ. Czê¶æ nowohuckich stra¿aków ze Szko³y Aspirantów Po¿arnictwa z os. Zgody pojecha³a z pomoc± w rejon D±browy Tarnowskiej. Druhowie z OSP Przylasek Rusiecki, OSP Wyci±¿e i OSP Wolica pomagali przy usuwaniu skutków rozlania siê rzeki Serafa na terenie Krakowa - Bie¿anowa. Zalana zosta³a te¿ miêdzy innymi remiza OSP Kraków Bie¿anów i OSP Wieliczka. Tragiczna w skutkach nawa³nica przesz³a te¿ nad s±siednimi gminami. W gminie Igo³omia – Wawrzeñczyce zniszczonych zosta³o setki hektarów upraw rolniczych i warzywniczych. Tekst i foto: Wojciech Ru¶niak
ArcelorMittal Poland informuje, ¿e w zwi±zku z planowanym tymczasowym zatrzymaniem czê¶ci surowcowej krakowskiej huty, dyrekcja wykonawcza koncernu podjê³a decyzjê o wstrzymaniu zewnêtrznych procesów rekrutacyjnych. Spó³ka zawiesza te¿ przejmowanie do swoich oddzia³ów pracowników firm zewnêtrznych.
– Naszym priorytetem jest zapewnienie zajêcia tym pracownikom naszej firmy, którzy zostan± dotkniêci tymczasowym wstrzymaniem pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale – t³umaczy Monika Roznerska, dyrektor personalny i cz³onek dyrekcji wykonawczej ArcelorMittal Poland. – Wraz z naszymi partnerami spo³ecznymi – przedstawicielami najwiêkszych zwi±zków zawodowych – chcemy wypracowaæ rozwi±zania, dziêki którym nasi pracownicy w jak najmniejszym stopniu odczuj± negatywne skutki tego postoju.
W pierwszej kolejno¶ci pracownicy zostan± oddelegowani do innych prac – zarówno w pozosta³ych zak³adach krakowskiej huty, jak i w innych oddzia³ach ArcelorMittal Poland. – To wymaga szczegó³owych analiz, a nastêpnie uzgodnieñ w zakresie choæby potrzeb szkoleniowych czy te¿ organizacji dojazdu – wyja¶nia Monika Roznerska. – Porozumienie w tych kwestiach chcemy wypracowaæ w jak najkrótszym czasie, dlatego ju¿ rozpoczêli¶my regularne spotkania z najwiêkszymi organizacjami zwi±zkowymi – dodaje.
ArcelorMittal Poland zak³ada tak¿e, ¿e czê¶æ pracowników skorzysta z tzw. „postojowego” przewidzianego w Kodeksie pracy w sytuacji, gdy pracownik nie ¶wiadczy pracy z przyczyn le¿±cych po stronie pracodawcy. W takim przypadku przys³uguje mu czê¶ciowe wynagrodzenie, przy czym wynagrodzenie za „postojowe” jest w ArcelorMittal Poland wyp³acane wed³ug zasad korzystniejszych ni¿ te wynikaj±ce z Kodeksu pracy.
W ubieg³ym roku ArcelorMittal Poland zatrudni³ 540 osób. Liczba ta obejmuje rekrutacje prowadzone na rynku zewnêtrznym, jak i transfery z firm ¶wiadcz±cych us³ugi na rzecz koncernu.
Firma planuje tymczasowo wstrzymaæ pracê krakowskiego wielkiego pieca i stalowni we wrze¶niu br. ze wzglêdu na os³abienie popytu na stal, rosn±ce ceny uprawnieñ do emisji CO2 oraz wysoki poziom importu spoza Unii Europejskiej, a tak¿e bardzo wysokie koszty produkcji.
ArcelorMittal Poland zatrudnia ok. 11 tys. osób, z czego ponad 3 tys. w krakowskiej hucie.
W poniedzia³ek 20 maja, w Szkole Podstawowej nr 78 w Wadowie odby³o siê kolejne spotkanie przedstawicieli Zarz±du Zieleni Miejskiej w Krakowie z mieszkañcami w sprawie dalszych losów dworu i parku w Wadowie.
Licznie zgromadzeni mieszkañcy, radni osiedla oraz cz³onkowie Stowarzyszenia Przyjació³ Wadowa po raz kolejny prosili i apelowali o przywrócenie do dworu przedszkola. Przypomnijmy, ¿e takie stanowisko prezentowane by³o na sesji Rady Miasta Krakowa oraz w pi¶mie do Prezydenta Jacka Majchrowskiego popartym ok. 1000 podpisów.
Za przywróceniem funkcji przedszkola przemawiaj±:
- niewystarczaj±ca ilo¶æ miejsca w obecnym przedszkolu (powierzchnia sal w których przebywaj± dzieci to 174 m2 na 114 dzieci, to ok. 1,5m2 na dziecko nie licz±c umeblowania i wyposa¿enia),
- brak sali/auli na wystêpy i spotkania dla dzieci,
- ma³a jadalnia, dzieci jedz± w turach, maluchy na swojej sali,
- dzieci na plac zabaw równie¿ wychodz± na raty, bo wszystkie siê nie zmieszcz±, plac zabaw mikroskopijny w pe³nym s³oñcu, z trzech stron otoczony ulic± bez zacienienia,
- brak parkingu, w godzinach porannych i po popo³udniowych powoduje parali¿ ulicy pod przedszkolem,
- brak chodnika w kierunku parku co uniemo¿liwia dzieciom bezpieczne spacery do parku,
- wola ostatniej w³a¶cicielki dworu, Zofii Kulinowskiej, która pragnê³a aby dwór s³u¿y³ mieszkañcom i w tym celu odda³a go w³adzy ludowej.
- rozrastaj±ce siê osiedle, rosn±ca liczba nowych mieszkañców.
Uczestnicz±cy w spotkaniu proponowali równie¿, je¶li to mo¿liwe, by po³±czyæ w dworze funkcje przedszkola i o¶rodka kultury, lub (po przeniesieniu przedszkola do dworu) w obecnym przedszkolu otworzyæ filiê o¶rodka kultury.
- Nieoficjalnie dowiedzieli¶my siê, ¿e do trwaj±cego dialogu technicznego zg³osi³y siê dwa potencjalnie zainteresowane podmioty (bran¿a gastronomiczna i fundacja). Na ten moment nie z³o¿y³y jeszcze oficjalnie dokumentacji. Chcieliby¶my podkre¶liæ, i¿ na ostatnim spotkaniu ZZM z mieszkañcami dyrektor ZZM obieca³, ¿e kolejnego dialogu nie bêdzie. S³owa nie dotrzyma³ i dialog og³osi³. Otrzymali¶my równie¿ informacjê, ze obecny koszt przywrócenia dworu do stanu deweloperskiego, to ok 15 mln z³. - powiedzia³a nam uczestnicz±ca w spotkaniu Agnieszka Josefsson ze Stowarzyszenia Przyjació³ Wadowa.
- Chcieliby¶my, ¿eby mieszkañcy wiedzieli i mieli ¶wiadomo¶æ, ¿e je¶li Miasto wprowadzi inwestora prywatnego, to w krótszym lub d³u¿szym czasie po¿egnamy siê z zarówno z dostêpem do zabytkowego dworu jak i do przestrzeni parkowej. ¯aden prywatny inwestor inwestuj±c grube miliony w swój biznes nie pozwoli aby na jego terenie krêci³y siê osoby postronne – doda³a p. Agnieszka.
Ponad dwugodzinna dyskusja nie przynios³a konkretnych rozstrzygniêæ. Zebrani zostali poinformowani, ¿e ze spotkania zostanie sporz±dzona notatka, przedstawiona nastêpnie prezydentowi, który byæ mo¿e podejmie jakie¶ decyzje.
(f)
W niedzielê, 26 maja 2019 roku, w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ul. Poselskiej 3, odbêdzie siê 16. Ma³opolski Piknik Archeologiczny. Impreza rozpocznie siê o godzinie 11.00 i trwaæ bêdzie do 17.00. Tematem tegorocznego pikniku bêd± kultura i zwyczaje panuj±ce w staro¿ytnym Egipcie, bowiem Muzeum posiada bogaty zbiór zabytków egipskich, pochodz±cy zarówno z wykopalisk jak i darowizn. W trakcie plenerowej zabawy widzowie bêd± mogli obejrzeæ pokazy niektórych, znanych od staro¿ytno¶ci, a obecnie zanikaj±cych rzemios³. Garncarz, powro¼nik, kamieniarz poka¿± tajniki swoich zawodów, a chêtni bêd± mogli spróbowaæ wylepiæ gliniane naczynia, wykonaæ powrozy lub postukaæ d³utem kamieniarskim.
Dla najm³odszych adeptów prahistorii, swoje progi otworzy Akademia M³odego Archeologa. W trakcie zajêæ bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ w zaaran¿owanych wykopaliskach, poznaæ pismo hieroglificzne, spróbowaæ wylepiæ ceg³ê mu³ow±. Szko³a m³odych archeologów przygotowa³a te¿ atrakcje dla mi³o¶ników malarstwa, którzy bêd± ozdabiaæ ¶ciany egipskiego grobowca i malowaæ figurki. Mi³o¶nicy ³amig³ówek zmierz± siê z tematycznymi puzzlami. Oczywi¶cie nie zabraknie innych atrakcji i konkursów okraszonych nagrodami dla naszych milusiñskich. Dla nieco starszych uczestników przygotowana zosta³a wystawa tkanin egipskich. Amatorzy pog³êbienia wiedzy o Egipcie bêd± mogli wys³uchaæ wyk³adów dr. Krzysztofa Babraja „Wykopaliska w Marei/Philoxenite w latach 2000-2018 ze szczególnym uwzglêdnianiem prac w Bazylice i nowo odkrytym ko¶ciele w 2018 r.” oraz prezentacjê mgr Anny Drzymuchowskiej o ceramice z Marei.
W trakcie pikniku mo¿na bêdzie zakupiæ wyroby rzemios³a oraz pami±tki z Muzeum. Mi³o¶nicy och³ody lodowej, te¿ zaspokoj± swoje pragnienie. Z atrakcji imprezy mo¿na bêdzie skorzystaæ przy nastrojowej egipskiej muzyce w tle.
Muzeum Archeologiczne zaprasza do swoich ogrodów, po³o¿onych w urokliwym zak±tku Krakowa. Dojazd: komunikacj± miejsk± w rejon ul. Grodzkiej lub Straszewskiego a nastêpnie spacerkiem do wej¶cia do ogrodów muzealnych (ul. Poselska 3)
Echa gospodarczego kongresu – EUROPA TESTUJE HUTNICTWO
Przedstawiciele ¶wiata biznesu, polityki i nauki spotkali siê podczas 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, by dyskutowaæ o kondycji i wyzwaniach wspó³czesnej gospodarki. Trzy dni, blisko 150 debat i spotkañ, kilkuset ekspertów z ró¿nych dziedzin. Wielkie ekonomiczne wydarzenie przyci±gnê³o tysi±ce s³uchaczy z ca³ej Polski.
HUTNICTWO NA WIDELCU IMPORTU I WYSOKICH CEN
W¶ród wielu merytorycznych dyskusji i spotkañ w gronie ekspertów nie zabrak³o tematów bliskich bran¿y hutniczej. Tomasz ¦lêzak, cz³onek zarz±du i dyrektor Energii i Ochrony ¦rodowiska ArcelorMittal Poland uczestniczy³ w panelach po¶wiêconych hutnictwu oraz przysz³o¶ci gospodarki i klimatu po szczycie klimatycznym COP24. Eksperci byli zgodni co do tego, ¿e przemys³ stalowy w Polsce i Europie traci swoj± konkurencyjno¶æ przez wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, których nie ponosz± producenci stali spoza Unii Europejskiej, czy przez niekontrolowany import tañszych wyrobów stalowych spoza wspólnoty.
– Odczuwamy po¶rednie skutki polityki klimatycznej. Wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, które ponosimy, produkuj±c stal w Europie, musz± prze³o¿yæ siê na obni¿enie naszej konkurencyjno¶ci i turbulencje na globalnym rynku. Liczymy na to, ¿e Komisja Europejska i politycy bêd± siê czuli w obowi±zku do wprowadzenia takich rozwi±zañ, które pozwol± nam na konkurencyjno¶æ wzglêdem krajów spoza UE – mówi³ podczas kongresu Tomasz ¦lêzak
Mówi±c o kosztach emisji CO2 Henryk Kowalczyk, minister ¶rodowiska podkre¶la³, ¿e klimatu nie uratuje przeniesienie produkcji np. na Ukrainê, gdzie nie obowi±zuj± unijne normy. Wtedy bêdziemy mieli po prostu do czynienia z „ucieczk± emisji”.
– Niestety, wysoki poziom uwêglenia polskiego miksu energetycznego powoduje, ¿e polskim hutom trudno jest konkurowaæ kosztowo nawet z producentami stali w UE – podkre¶la³ Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej podczas panelu „Hutnictwo”.
Tomasz ¦lêzak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odniós³ siê do trudnej dla firmy decyzji o tymczasowym wstrzymaniu pracy krakowskiego wielkiego pieca i stalowni.
– Obserwujemy spadek popytu ze strony motoryzacji, wzrost cen surowców i presjê ze strony importu spoza UE oraz rosn±ce koszty uprawnieñ do emisji CO2, które ponosz± jedynie producenci europejscy. Postulujemy wzmocnienie ¶rodków ochrony rynku UE, bo obecne nie s± wystarczaj±ce – podsumowa³. TECHNOLOGIA DLA PRZEMYS£U: ROBOTY I SZTUCZNA INTELIGENCJA
Sanjay Samaddar, dyrektor ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe oraz Gert Bogaert, dyrektor Automatyki, Informatyki Przemys³owej i Modeli w ArcelorMittal Poland dyskutowali z kolei o roli robotów, nowych technologii i automatyzacji w przemy¶le. Roboty mog± u³atwiæ i usprawniæ pracê instalacji czy zak³adów, ale nie s± w stanie zast±piæ kreatywno¶ci pracowników.
Dyskusjê zatytu³owan± „Roboty w¶ród nas. Technologie i spo³eczeñstwo” otworzy³ wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wy¿szego Jaros³aw Gowin, który zaznaczy³, ¿e rozwijanie technologii powinno nastêpowaæ w poszanowaniu filozofii humanizmu, a robotyzacja nie mo¿e skrzywdziæ ludzko¶ci. Wojciech Kamieniecki, prezes NCBiR, stwierdzi³, ¿e 30 proc. obecnych zawodów zniknie w ci±gu najbli¿szych lat z europejskiego rynku pracy. Sanjay Samaddar t³umaczy³ z kolei, ¿e nowe technologie i automatyzacja to wyzwanie dla firmy. Naszym zadaniem bêdzie rozwiniêcie nowych kompetencji. – Robotyzacja i automatyka to co¶ nieuniknionego w hutnictwie i musimy siê do tego dobrze przygotowaæ. Jednak nale¿y pamiêtaæ, ¿e roboty nie zast±pi± ludzkiej kreatywno¶ci – podkre¶li³ podczas kongresu.
Podczas dyskusji o robotach w przemy¶le Gert Bogaert wyja¶nia³ natomiast, dlaczego robotyka to warto¶æ dodana dla ka¿dego przedsiêbiorstwa i jaki potencja³ mo¿e otworzyæ przed ka¿d± firm± – nawet niewielk±. – Ma³e firmy te¿ mog± rozwijaæ siê w zakresie cyfryzacji, nie inwestuj±c od razu ogromnych funduszy, a stawiaj±c na stopniow± informatyzacjê – wyja¶nia³ Gert Bogaert.
Rozmówcy zgodnie przyznali równie¿, ¿e sztuczna inteligencja to ogromna szansa dla przemys³u, lecz jest ona silnie uzale¿niona od systemu kszta³cenia m³odych specjalistów, którzy musz± byæ uczeni my¶lenia nieszablonowego, wychodzenia poza ramy i schematy, aby w pe³ni wykorzystywaæ potencja³ Przemys³u 4.0. 3XP, CZYLI EDUKACJA DLA PRZEMYS£U, PRZYSZ£O¦CI I POSTÊPU
W ciekawej i inspiruj±cej dyskusji na temat edukacji dla przemys³u wziê³a udzia³ Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland, która podkre¶la³a wagê edukacji zawodowej nakierowanej na praktyczn± naukê zawodu.
– Borykamy siê nie tylko z luk± pokoleniow±, gdy¿ spory procent naszych pracowników jest w wieku ok. 50 lat, ale i z luk± kompetencyjn±. Na rynku pracy brakuje osób, które mia³yby odpowiednie kompetencje, by³y dobrze przygotowane do wykonywania zadañ powierzonych im na konkretnych stanowiskach – t³umaczy³a Monika Roznerska.
Problemem jest wci±¿ tak¿e stereotypowe postrzeganie zawodu hutnika. Kojarzy siê on z ciê¿k±, fizyczn± prac±, a nie nowymi technologiami i zautomatyzowanymi procesami produkcyjnymi.
– Du¿o ciekawsze dla m³odych ludzi s± zawody obecne w sieci, takie, o których siê mówi i pisze, które generuj± „klikalno¶æ”. Zawód hutnika do tej grupy nie nale¿y, chocia¿ naszym zdaniem zas³uguje na to, by znale¼æ siê w tym gronie. Dlatego chcemy pokazywaæ jak ciekawy, rozwojowy, ale te¿ wa¿ny i odpowiedzialny jest zawód hutnika. Chcemy dotrzeæ do m³odzie¿y ze szczerym przekazem: twój telefon, tablet, rower jest wyprodukowany ze stali, a stal produkujemy w hutach – podkre¶la³a Monika Roznerska. Trzeba odczarowaæ wizerunek pracy w hucie, pokazaæ atrakcyjno¶æ tej profesji i pozytywne skojarzenia z tym zawodem.
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi³o kilkana¶cie tysiêcy osób. Dyskusjom po¶wiêconym hutnictwu, robotyzacji przemys³u i edukacji zawodowej przys³uchiwa³o siê kilkuset uczestników tego gospodarczego wydarzenia.
Choæ nie zabrzmia³ jeszcze ostatni dzwonek w szko³ach, a wizja wakacyjnego urlopu dopiero ja¶nieje na horyzoncie wielu z nas, s³oneczne dni ju¿ teraz kusz± wypoczynkiem na ¶wie¿ym powietrzu, budz±c chêæ do zabawy w d³ugie ciep³e wieczory. Kalendarz nowohuckich wydarzeñ w czerwcu wype³niony jest licznymi piknikami i festynami. Wiele z nich to propozycje klubów O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
W tym roku zapraszamy nowohucian do wielopokoleniowej podró¿y w czasie i przestrzeni - w ¶wiat bajek i muzyki, w przestrzeñ kosmiczn± i nie tak odleg³e lata PRL. Gwarantujemy moc wra¿eñ i urozmaicon± rozrywkê, ulubione dzieciêce igraszki i atrakcyjne zajêcia dla starszych uczestników, konkursy z nagrodami, loterie fantowe, wystêpy zespo³ów muzycznych i zabawy taneczne. Udzia³ w festynach jest bezp³atny.
Ju¿ 2 czerwca Klub Zakole zaprasza na Piknik Rodzinny, podczas którego najm³odsi przenios± siê do ¶wiata bajek, by szukaæ tam ukrytego skarbu. Starszym niedzielne popo³udnie umil± wystêpy artystyczne, zabawy i konkursy z nagrodami.
6 czerwca na Truskawkowy Dzieñ Dziecka zaprasza Klub Karino. Impreza zd±¿y³a ju¿ zyskaæ spor± renomê w¶ród mieszkañców osiedli Cha³upki, Branice, Wolica. Chêtnie uczestnicz± w niej tak¿e osoby niepe³nosprawne z Warsztatu Terapii Zajêciowej przy Towarzystwie Przyjació³ Dzieci. Popularno¶ci± w¶ród lokalnych gospodyñ cieszy siê konkurs na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe. Rywalizacja jest zaciêta i stoi na wysokim poziomie sztuki kulinarnej ku rado¶ci pozosta³ych uczestników imprezy, którzy po zakoñczeniu konkursu maj± okazjê skosztowaæ przygotowanych ciast.
Na kolejn± edycjê rodzinnego ¦wiêta Czy¿yn. Dzielnica Czy¿yny Dzieciom, które odbêdzie siê 8 czerwca, zapraszaj± Rada i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Spó³dzielnia Mieszkaniowa „Czy¿yny” oraz Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 14, na którego terenie odbêdzie siê wydarzenie. W tym roku tematem przewodnim bêdzie KOSMOS, a uczestnicy zostan± zaproszeni do astronautycznej strefy zabaw, w której czekaæ bêdzie na nich m.in. budowanie kosmicznych Czy¿yn Marzeñ. W czasie trwania imprezy bêdzie mo¿na skorzystaæ z wielu innych atrakcji i warsztatów.
Dobê po festynie w Czy¿ynach na Dzieñ £uczanowic. Niezapomniane lata PRL-u zaprasza Klub Aneks, który dekoracjami, ubiorami oraz tematyk± zabaw i konkursów nawi±¿e do czasów szczê¶liwie minionego systemu. Poza tym w programie liczne atrakcje dla dzieci, na scenie trwaæ bêd± wystêpy taneczne i wokalne, a uczestnicy bêd± mogli wzi±æ udzia³ w tradycyjnej loterii fantowej. Festyn zwieñczy zabawa taneczna.
15 czerwca Klub Herkules zaprasza na prawdziwie u³añskie disco z okazji Dnia Branic. W klimat dyskotekowej zabawy wprowadzi prowadz±cy imprezê Krzysztof Karolczyk, zapraszaj±c do wspólnych tañców, konkursów i rozgrywek. Na scenie wyst±pi± dzieci i przedszkolaki ze szko³y w Branicach, Zespó³ Nutki oraz zespó³ taneczny z Branic. Swoje umiejêtno¶ci zaprezentuj± cz³onkowie Krakowskiego Szwadronu U³anów, a dla go¶ci festynu przewidziano przeja¿d¿ki na koniach i w doro¿ce.
Tego samego dnia odbêdzie siê Piknik Osiedlowy przy Klubie Zgody. W programie liczne zabawy podwórkowe, k±cik plastyczny, gry stolikowe, puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chust± animacyjn±, szarf± i woreczkami, krêgle oraz inne atrakcje.
Plenerowy miesi±c zakoñczymy 29 czerwca Dniem Krzes³awic w klubie o tej samej nazwie. Pamiêtaj±c o 70-leciu powstania Nowej Huty bêdziemy bawiæ siê, siêgaj±c po muzyczne hity i szlagiery tworzone od lat 50-tych XX wieku, podró¿uj±c z lokalnymi wykonawcami przez kolejne dekady - muzycznie barwne, szalone i zwariowane.
Szczegó³owe informacje na temat wydarzeñ i przewidzianych atrakcji, konkursów i wystêpów znale¼æ mo¿na na stronie internetowej O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta – www.krakownh.pl
£ukasz Kraczka
Program wydarzeñ:
2.06, godz. 15.00-18.00: Piknik Rodzinny - Klub Zakole, ul. Zakole 31
6.06, godz. 11.00-14.00: Truskawkowy Dzieñ Dziecka - Klub Karino, ul. Truskawkowa 4
8.06, godz. 15.00-20.00: ¦wiêto Czy¿yn. Dzielnica Czy¿yny Dzieciom - teren ZSO nr 14, os. Dywizjonu 303
9.06, godz. 16.00: Dzieñ £uczanowic. Niezapomniane lata PRL-u - boisko przy ul. A. Mycielskiego
15.06, godz. 16.00: Dzieñ Branic - ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29
15.06, godz. 16.00-18.00: Piknik Osiedlowy – Klub Zgody, os. Zgody 1
29.06, godz. 16.00-22.00: Dzieñ Krzes³awic - Klub Krzes³awice, ul. M. Wañkowicza 17.
Tak bawiono siê w ubieg³ym roku na ¦wiêcie Czy¿yn.
Fot. £ukasz Kraczka
Renata Rad³owska i Beata Chom±towska o mie¶cie – 18. znaczy Nowa Huta
Wyjd¼ na pole, wsi±d¼ w tramwaj i przyjed¼ do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie ¿ycia mieszkañców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy siê o 18.00 w Ksiêgarni NOWA na os. Zgody 7 na rozmowie Beaty Chom±towskiej z Renat± Rad³owsk±!
Co siê o niej mówi? Dla jednych nigdy nie bêdzie czê¶ci± Krakowa, dla innych by³a ni± zawsze.
Okryta z³± s³aw± – albo uwa¿ana za najlepsz± dzielnicê do ¿ycia. Szara i smutna – lub fascynuj±ca i pe³na ¿ycia. To odrêbne „miasto w mie¶cie”, tu, je¶li chcesz zobaczyæ Rynek G³ówny, mówisz: jadê do Krakowa.
O potencjale Nowej Huty, o zwi±zanych z ni± mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie le¿y reporterska prawda o mie¶cie, porozmawiaj± Renata Rad³owska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka ksi±¿ki reporterskiej „Nowohucka telenowela”) i Beata Chom±towska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku ksi±¿ek, w tym najnowszej „Betonii”). Co im mówi miasto? Dowiemy siê tego 29 maja o godz. 18.00 w Ksiêgarni NOWA na os. Zgody 7.
A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie og³oszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicê u³o¿enia pierwszej ceg³y pod jej budowê zwrócimy siê do Was z pro¶b± o spojrzenie na 18. dzielnicê Krakowa reporterskim okiem. Dziesiêæ najlepszych tekstów uka¿e siê w pa¼dzierniku w publikacji pod redakcj± Daniela Lisa, której premiera odbêdzie siê podczas Festiwalu Conrada. Wiêcej szczegó³ów zdradzimy ju¿ 29 maja!
Do zobaczenia „na Hucie”!
***
Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje siê w obchody 70-lecia Nowej Huty.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".