Zarz±d Inwestycji Miejskich w Krakowie og³osi³ przetarg na przebudowê ul. Klasztornej. Prace obejm± odcinek od ul. ¯aglowej do ronda przy mo¶cie Wandy. Zgodnie z planem otwarcie ofert zaplanowane jest po 19 sierpnia.
Przed dwoma tygodniami Rada Miasta Krakowa podjê³a decyzjê wskazaniu ZIM w Krakowie jako realizatora przebudowy ul. Klasztornej. Wcze¶niej, za fazê przygotowawcz± nowohuckiego zadania odpowiada³ Zarz±d Dróg Miasta Krakowa, który zleci³ opracowanie dokumentacji projektowej uzyska³ decyzjê ZRID.
- Wiemy, jak oczekiwana jest to inwestycja. Dlatego, aby przyspieszyæ wybór wykonawcy, dokumenty do rozpisania przetargu zaczêli¶my przygotowywaæ ju¿ jaki¶ czas temu. Chcieli¶my byæ przygotowani z og³oszeniem zamówienia zaraz po decyzji Rady Miasta o wskazaniu nas jako realizatora – podkre¶la £ukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.
Na czym bêdzie polegaæ przebudowa ul. Klasztornej? Zakres prac obejmuje m.in. rozbudowê uk³adu drogowego, przebudowê o¶wietlenia drogowego i sieci podziemnych – wodoci±gu, gazoci±gu, sieci telefonicznej i energoelektrycznej – budowê kanalizacji deszczowej wraz z przepompowni± i zbiornikiem retencyjnym. Tam gdzie jest to konieczne zostan± przebudowane i ustawione ekrany akustyczne.
Przetarg og³oszony przez ZIM obejmuje te¿ budowê sieci kanalizacji sanitarnej DN 400 mm o d³ugo¶ci ca³kowitej oko³o 1000 metrów od ul. Syrachowskiej do ul. Longinusa Podbipiêty oraz od ul. Syrachowskiej do ul. Odmêtowej wraz z przy³±czami. Jest to mo¿liwe na podstawie porozumienia z MPWiK SA.
Zgodnie z aktualnym za³o¿eniem, prace budowlane powinny rozpocz±æ siê wiosn± 2020 roku, po rozstrzygniêciu przetargu na realizacjê i wy³onieniu wykonawcy.
(red)
Stanowisko ArcelorMittal Poland ws. pikiety przed budynkiem dyrekcyjnym
ArcelorMittal Poland rozumie zaniepokojenie zarówno zwi±zków zawodowych, jak i pracowników krakowskiej huty. Zdajemy sobie sprawê z tego, ¿e planowane tymczasowe wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w tym oddziale jest dla nich ¼ród³em wielu obaw. Szanujemy prawo naszych pracowników do wyra¿ania swoich opinii, pogl±dów i emocji, dlatego z du¿± wyrozumia³o¶ci± podeszli¶my do zorganizowanej dzi¶ pikiety. Petycjê z postulatami strony spo³ecznej odebra³ osobi¶cie Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny firmy.
Po raz kolejny, z ca³± moc± chcemy podkre¶liæ, ¿e:
planowany postój czê¶ci surowcowej w Krakowie jest konsekwencj± trudno¶ci, z jakimi boryka siê przemys³ stalowy w Europie;
postój ten bêdzie mia³ charakter tymczasowy - mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe ulegn± poprawie w kolejnych miesi±cach i ¿e przywrócona zostanie równowaga pomiêdzy poda¿± i popytem oraz równe warunki konkurowania;
od pocz±tku zapewniali¶my, ¿e pomimo postoju ¿aden z naszych pracowników nie straci pracy i ¿e do³o¿ymy wszelkich starañ, aby w tym czasie zapewniæ im zatrudnienie – w tym celu m.in. wstrzymali¶my rekrutacjê zewnêtrzn±;
od pocz±tku maja prowadzimy czasoch³onn±, szczegó³ow± analizê dostêpnych miejsc pracy oraz profili zawodowych naszych pracowników, która ma na celu „dopasowanie” odpowiednich kandydatów do konkretnych stanowisk; analiza ta jest ju¿ na ukoñczeniu, a opracowane dane w najbli¿szym czasie przedstawimy do konsultacji stronie zwi±zkowej.
Niepokoj± nas nieprawdziwe stwierdzenia liderów zwi±zkowych o rzekomym braku informacji o przyczynach tej decyzji. Przedstawiciele ArcelorMittal Poland, równie¿ cz³onkowie zarz±du, wielokrotnie spotykali siê ze stron± spo³eczn±. Wyja¶niali obecn± trudn± sytuacjê sektora stalowego zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz prezentowali poszczególne etapy wypracowania rozwi±zañ na czas postoju instalacji krakowskiej huty.
Informujemy jednocze¶nie, ¿e pod koniec czerwca przedstawili¶my organizacjom zwi±zkowym projekt porozumienia ws. dzia³añ ³agodz±cych skutki postoju i poprosili¶my o przes³anie uwag do 12 lipca. Z przykro¶ci± musimy stwierdziæ, ¿e do zapisów tego dokumentu odniós³ siê zaledwie jeden z 15 zwi±zków zwi±zkowych. Oczekujemy, ¿e organizacje zwi±zkowe jak najszybciej zajm± stanowisko w sprawie tre¶ci tego dokumentu, bo na jego ostateczne zapisy oczekuj± setki pracowników naszego krakowskiego oddzia³u.
24 lipca 2019 r.
Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland
KRAKOWSKA HUTA O SK£ADOWISKACH ODPADÓW – Stanowisko ArcelorMittal Poland
W zwi±zku z ostatnimi doniesieniami medialnymi krakowska huta ArcelorMittal Poland chce usystematyzowaæ i doprecyzowaæ informacje dotycz±ce sk³adowisk odpadów w Pleszowie.
+ ArcelorMittal Poland prowadzi sk³adowiska odpadów w oparciu o obowi±zuj±ce rozporz±dzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. ws. dopuszczania odpadów do sk³adowania na sk³adowiskach, zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
+ Krakowska huta jest zobowi±zana do badania popio³ów i odpadów ¿elazono¶nych kierowanych na sk³adowiska pod k±tem kryteriów, które wynikaj± z obowi±zuj±cego rozporz±dzenia i przy u¿yciu metody w niej wskazanej. Gdyby rozporz±dzenie wskazywa³o inn± metodê badawcz± – huta stosowa³aby siê do niej.
+ ArcelorMittal prowadzi badania odpadów w laboratoriach posiadaj±cych akredytacjê w tym zakresie.
+ Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, jako organu upowa¿nionego do kontroli huty, maj± wgl±d we wszystkie wyniki badañ podczas ka¿dej kontroli zak³adu. Mog± równie¿ prowadziæ kontrole niezapowiedziane, bez informowania huty o takim zamiarze.
+ ArcelorMittal Poland ewakuuje sk³adowane na sk³adowiskach odpady z w³asnej produkcji. Pozosta³a czê¶æ to odpady nagromadzone tam w poprzednich latach, poniewa¿ sk³adowiska dzia³aj± od blisko 70 lat i przez wiêkszo¶æ tego okresu wykorzystywane by³y przez Hutê im. Lenina i jej nastêpców.
+ W doniesieniach medialnych pojawia siê warto¶æ 14 mln ton odpadów sk³adowanych na sk³adowiskach. ArcelorMittal Poland sk³aduje ok. 30–40 tys. ton odpadów rocznie. Przez 15 lat dzia³ania w Polsce firma skierowa³a na sk³adowiska kilkaset tysiêcy ton odpadów.
+ Co roku ewakuuje czê¶æ odpadów ze sk³adowisk – w ci±gu ostatniego roku huta przekaza³a firmom uprawnionym do ich przetwarzania 200 tys. ton odpadów ¿elazono¶nych
i 50 tys. ton popio³ów – co jest ekwiwalentem odpadów wyprodukowanych w hucie przez okres ok. 5 lat.
+ ArcelorMittal ewakuowa³ te¿ du¿± czê¶æ odpadów z ha³dy ¿u¿li hutniczych w Pleszowie (ok. 80 proc.) i jest na dobrej drodze do tego, by w okresie nastêpnych kilku lat wyczy¶ciæ to sk³adowisko ca³kowicie.
+ Krakowska huta podejmuje dzia³ania zmierzaj±ce – w d³ugoterminowej perspektywie – do zaprzestania sk³adowania odpadów, przekazania do przetworzenia tych ju¿ sk³adowanych, a nastêpnie rekultywacji
terenu.
+ Ca³y czas poszukuje sposobów na dalsze zagospodarowanie odpadów. Obecnie ArcelorMittal Poland prowadzi rozmowy z firm± zewnêtrzn±, która bêdzie przetwarzaæ odpady ¿elazono¶ne z bie¿±cej produkcji, bez konieczno¶ci ich sk³adowania. Ze szlamów, dziêki bezemisyjnej technologii, odzyskiwane by³yby g³ównie ¿elazo
i cynk.
+ Ponadto latem tego roku, po modernizacji elektrociep³owni TAMEH Polska, huta zaprzestanie sk³adowania popio³ów na sk³adowiskach – ok. 65 tys. ton masy ca³kowitej rocznie.
+ Docelowo, w d³ugoterminowej perspektywie, tereny sk³adowisk zostan± oczyszczone i poddane rekultywacji. Wymaga to jednak czasu i funduszy.
W ubieg³ym roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska podczas kontroli krakowskiej huty pobierali do badañ próby odpadów oraz wód z piezometrów (tych ostatnich dwukrotnie). Ponadto krakowska huta – zgodnie z obowi±zuj±cym j± prawem – zleci³a zewnêtrznemu, akredytowanemu laboratorium wykonywane co roku badanie odpadów. Przes³a³a równie¿ do WIO¦ ca³oroczny monitoring sk³adowisk – zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
Kontrole WIO¦ w ubieg³ym roku by³y tak czêste, ¿e zdecydowanie ³atwiej by³oby policzyæ dni, w których inspektorzy nie kontrolowali zak³adów i sk³adowisk krakowskiej huty. Tak¿e obecnie w zak³adzie trwa kompleksowa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, która obejmuje równie¿ kontrolê sk³adowisk odpadów. Próby odpadów, które zosta³y pobrane ze sk³adowisk oraz piezometrów zlokalizowanych w ich otoczeniu tym razem przebada laboratorium G³ównego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska.
W ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty Pracownia Dziedzictwa i To¿samo¶ci Nowej Huty O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida rozpoczê³a realizacjê projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”, podczas którego odbêd± siê spacery po dzielnicy oraz wydana zostanie publikacja dr Anny Grochowskiej – autorski bestselerowej monografii Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.
Pierwszy spacer literacki po Nowej Hucie odby³ siê 13 lipca 2019 r. Jego uczestnicy spotkali siê o godz. 15.00 na Placu Przy Poczcie pod has³em „Miasto dobrego losu? Literacka Nowa Huta od socrealizmu do odwil¿y”. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzali, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by tu¿ przed nadej¶ciem odwil¿y wywo³aæ w Nowej Hucie najwiêkszy skandal poetycki doby PRL. Natomiast na 22 wrze¶nia 2019 r. zaplanowano spacer pod tytu³em „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie”. Pocz±tek o godz. 15.30 pod Kopcem Wandy. Uczestnicy przemierz± Now± Hutê ¶cie¿kami kobiet-pisarek i kobiet-bohaterek. Bêdzie siê mo¿na zatem przekonaæ, ¿e Nowa Huta jest kobiet±, wszak od pocz±tku jej istnienia budowniczki i pisarki tworzy³y j± symultanicznie z ceg³y i liter, „z ¿elaza i ¶wiadomo¶ci”, jak pisa³a Szymborska. Wstêp na spacery jest wolny, jednak trzeba siê wcze¶niej zapisaæ. Szczegó³y na www.okn.edu.pl
14 grudnia 2019 r. o godz. 16.00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) odbêdzie siê fina³ projektu i premiera „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie”. Wówczas bêdzie mo¿na tak¿e spotkaæ siê i porozmawiaæ z autork±. Publikacja zabierze czytelnika w podró¿ po miejscach znajduj±cych siê na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Bêd± to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zosta³y opisane przez polskich pisarzy w ró¿nych okresach: od czasów odleg³ych, na d³ugo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, a¿ po czasy wspó³czesne. Czytelnicy zwiedz± g³ówne za³o¿enia urbanistyczne i najwa¿niejsze obiekty, ale tak¿e wejd± do bloków, na klatki schodowe, niekiedy do mieszkañ, na bazary, do domów handlowych. „Przewodnik” przygotowany zostanie z my¶l± o osobach, które chc± zwiedziæ Now± Hutê w sposób inny ni¿ dotychczas, jak równie¿ z my¶l± o mi³o¶nikach literatury.
Tekst „Przewodnika” okraszony zostanie cytatami z dzie³ literatury polskiej, w których pojawia siê przestrzeñ Nowej Huty. To cytaty z prozy, poezji, dramatu, reporta¿u, literatury wspomnieniowej, dzienników, listów etc. Ta gatunkowa ró¿norodno¶æ sprawia, ¿e ka¿dy odbiorca znajdzie co¶ dla siebie – od mi³o¶nika poezji po fana literatury fantasy. W „Literackim przewodniku” ujêta zostanie równie¿ literatura dzieciêca i m³odzie¿owa, co niew±tpliwie zachêci do zwiedzania i przysz³ej lektury najm³odszych odbiorców. Ksi±¿ka poka¿e, ¿e o Nowej Hucie i o terenach, na których powsta³a najwiêksi polscy pisarze na przestrzeni epok. Obok nich spotkamy tu tak¿e nazwiska autorów z dzisiejszej perspektywy mniej znanych, niekiedy zapomnianych. Bêdzie to zatem pog³êbiona refleksja nad zjawiskami kultury – tej dawnej, jak i ca³kiem wspó³czesnej. „Przewodnik” odniesie siê do tekstów takich postaci, jak: Franciszek Wê¿yk, Wojciech Bogus³awski, Hugo Ko³³±taj, Cyprian Kamil Norwid, Stefan ¯eromski, Stanis³aw Wyspiañski, Tadeusz Konwicki, Jaros³aw Iwaszkiewicz, Maria D±browska, Wis³awa Szymborska, Adam Wa¿yk, Ryszard Kapu¶ciñski, Jerzy Lovell, Jerzy Andrzejewski, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jan Józef Szczepañski, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Marcin ¦wietlicki. Znajdziemy tu równie¿ lokalnych ludzi pióra, takich jak: S³awomir Shuty, Adam Miklasz, Pawe³ Majka, Iwona Wojas-Gier³ach, Renata Rad³owska, Katarzyna Kobylarczyk itd.
Nowa Huta jako szczególna dzielnica Krakowa znana jest w ca³ej Polsce. „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” uka¿e zatem perspektywê historyczn± dzielnicy i literacko-urbanistyczne oraz spo³eczne i to¿samo¶ciowe konsekwencje wydarzeñ historycznych maj±cych miejsce po 1945 roku dotycz±cych tej czê¶ci Krakowa. Literackie opowie¶ci o dzielnicy z³o¿± siê na historyczny obraz tej czê¶ci miasta. Ponadto rzetelnie przedstawione t³o historyczne unaoczni odbiorcy, jak dalece wydarzenia minionych czasów mia³y wp³yw na tworzenie i przekszta³canie siê dzielnicy nie tylko w sferze architektoniczno-urbanistycznej, ale i to¿samo¶ciowej, literackiej, symbolicznej, mitologicznej.
(f)
Historyczny wagon doczepny typu ND znów wyjecha³ na nowohuckie tory
Gdy ogl±damy zdjêcia Nowej Huty z przesz³o¶ci mo¿emy zauwa¿yæ, ¿e ich nieod³±cznym elementem s± kursuj±ce tramwaje. By³y one podstawowym ¶rodkiem transportu m.in. dla mieszkañców budowanej dzielnicy Krakowa jak i pracowników Kombinatu. Tymi tramwajami, które jako pierwsze zaczê³y kursowaæ po nowohuckich torach by³y nowoczesne tramwaje typu N produkowane w Chorzowie i w Sanoku w Sanockiej Fabryce oraz wagony ND (wagon doczepny) z Sanoka.
W³a¶nie jeden z tych wagonów doczepnych o numerze 502 pochodz±cy z 1950 roku zosta³ wyremontowany przez krakowskiego przewo¼nika. Mo¿na by³o go zobaczyæ podczas specjalnej prezentacji 4 lipca na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. W prezentacji wzi±³ udzia³ przedstawiciel firmy Autosan, Marek Ruchlewicz, dyrektor handlu i marketingu. To w³a¶nie w tej fabryce z Sanoka w przesz³o¶ci powstawa³y tramwaje typu N. Wagon ND o numerze 502 wykona³ tak¿e krótki kurs z zajezdni do placu Centralnego, a nastêpnie do Kopca Wandy. Po doje¼dzie do Kopca Wandy wszyscy uczestnicy wziêli udzia³ w zrobieniu zdjêcia z pami±tkow± tablic± informuj±c± o oddaniu do ruchu historycznego wagonu.
Przypomnijmy, ¿e w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewiêæ wagonów typu ND z Sanoka i by³y to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez piêædziesi±t lat. Kolejne wagony ND dostarczane przez fabrykê w Chorzowie ró¿ni³y siê ju¿ od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na prze³omie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposa¿ano w takie same rozwi±zania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, du¿e otwierane okna, ³o¿yska toczne zestawów ko³owych. Remont przyczepy ND nr 502 przywróci³ jej pierwotne cechy zarówno nadwozia jak i podwozia.
Poniewa¿ MPK SA w Krakowie posiada kilka wagonów typu N, w dodatku z ró¿nych okresów, prezentacja odnowionego ND z lat 50-tch XX wieku by³a tak¿e okazj± do przypomnienia historii tych tramwajów. Na terenie zajezdni zosta³a tak¿e przygotowana specjalna wystawa zdjêæ z czasów eksploatacji wagonów typu N, m.in. z obszaru Nowej Huty. Termin prezentacji te¿ nie by³ przypadkowy, bo w tym roku obchodzimy jubileusz 70 lat Nowej Huty. Wyremontowany przez MPK SA wagon ND jest w zasadzie rówie¶nikiem tej dzielnicy Krakowa.
(f)
Polska potrzebuje coraz wiêcej stali, ale prawie 3/4 sprowadza z zagranicy. Nowe drogi, linie kolejowe, osiedla mieszkaniowe wyrastaj± wokó³ jak grzyby po dreszczu. Polacy zu¿ywaj± coraz wiêcej wyrobów stalowych.
Poch³aniaj± j± trwaj±ce inwestycje infrastrukturalne, czy przemys³, ale i zwyk³y Kowalski kupuj±cy now± lodówkê, pralkê czy kuchenkê.
Niestety a¿ 3/4 tego zapotrzebowania zaspokaja import tañszych produktów stalowych, g³ównie ze wschodu. Chcia³oby siê przywo³aæ s³owa Stanis³awa Jachowicza: „cudze chwalicie, swego nie znacie”, a mo¿e po prostu „znacie, ale nie przep³acacie?”.
W 2009 roku Polacy zu¿yli 8,2 mln ton stali, w 2013 roku ju¿ 10,4 mln ton, a w ubieg³ym roku – blisko 15 mln ton. Wed³ug Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej polska gospodarka zu¿y³a w 2018 roku rekordow± ilo¶æ stali – o ok. 10 proc. wiêcej ni¿ w 2017 roku.
Z tej du¿ej, jak na polskie realia, ilo¶ci tylko ok. 25 proc. dostarczy³y huty produkuj±ce w Polsce, a resztê – ok. 75 proc. – zaspokoi³ import.
Analitycy HIPH oszacowali, ¿e tylko w zesz³ym roku import stali z krajów trzecich do Polski wzrós³ o prawie 40 proc. w ujêciu rok do roku i siêgn±³ ponad 3 mln ton.
Po³owê naszego zu¿ycia stali poch³aniaj± inwestycje budowlane, a resztê drogowe, ale tak¿e sprzêt gospodarstwa domowego czy przemys³ maszynowy. Poniewa¿ te sektory siê rozwijaj± i wed³ug prognoz ekspertów w tym i przysz³ym roku ten trend siê utrzyma, mo¿na by³oby krajowym producentom stali wieszczyæ ¿y³ê z³ota.
Jednak, ¿eby lokalne huty mog³y odpowiedzieæ na utrzymuj±cy siê popyt, musz± mieæ mocn± pozycjê konkurencyjn± na globalnym rynku stali. A do tego potrzeba solidnych ¶rodków ochronnych dla rynków Unii Europejskiej, takich które pozwol± zatrzymaæ nap³yw taniej stali z krajów trzecich. Pomóc mog³aby tak¿e wyrównawcza op³ata wêglowa, która zniwelowa³aby ró¿nicê w kosztach miêdzy producentami spoza UE, a tymi, którzy w obrêbie wspólnoty musz± ponosiæ ogromne koszty np. uprawnieñ do emisji CO2.
Ceny tych uprawnieñ stale rosn±. Koszt produkcji jednej tony stali w Europie jest obecnie wy¿szy nawet o 45 euro, ni¿ przed wprowadzeniem tych uprawnieñ. Odpowiednia ochrona rynku UE i przywrócenie konkurencyjno¶ci w¶ród producentów stali pozwoli przywróciæ równowagê w bran¿y.
11 beneficjantów minigrantów ArcelorMittal Poland – NA RZECZ KRAKOWA
ArcelorMittal Poland oraz Miasto Kraków w maju zaprosili przedstawicieli organizacji pozarz±dowych do udzia³u w programie grantowym „Dzia³amy lokalnie”. Do konkursu zosta³y zaproszone stowarzyszenia, fundacje, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które dzia³aj± na rzecz mieszkañców miasta.
Organizacje mia³y za zadanie zaprezentowaæ swoj± dzia³alno¶æ na rzecz Krakowa oraz przedstawiæ projekt skierowany do jej mieszkañców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo, edukacja. Na ca³y projekt ArcelorMittal Poland przeznaczy³ 100 000 z³. Kwota zosta³a podzielona na 11 wybranych projektów, które zostan± zrealizowane do koñca listopada tego roku. Zobaczcie, kto zwyciê¿y³:
1. Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Spo³ecznej Osób Niepe³nosprawnych „EMAUS” – O ekologiê zadbamy i okolice zalewu Zes³awic i nie tylko posprz±tamy.
2. Stowarzyszenie Lajkonik – Senior za kierownic±.
3. Fundacja Ecotravel – ArcelorMittal & Ecotravel Rodzinny Trash Run Nowa Huta.
4. Towarzystwo Teatralne KAPRYS – Wieczory ze Straussem.
5. Bank ¯ywno¶ci w Krakowie – Eco wyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci.
6. Grupa Nieformalna „HALO” reprezentowana przez Fundacjê Indywidualno¶ci Otwartych – Ekologicznie nastawieni – Kreacja natury i zabawy.
7. Stowarzyszenie Dobrze – Jestem taki jak Ty! Rozmowy z przedszkolakami o niepe³nosprawno¶ci.
8. Fundacja Wspó³pracy Polsko-Ukraiñskiej „U-WORK” – Nowi krakowianie poznaj± swoje miasto.
9. Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty – Kombinator twórczy.
10. Fundacja ZUPA – Niemieszkalny Kraków.
11. Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji – Historia Grodu Kraka oczami krakowiaka.
* * *
£±cznie w tegorocznej edycji programu „Dzia³amy lokalnie” ArcelorMittal Poland, na rzecz mieszkañców miast i gmin w których znajduj± siê oddzia³y firmy, zostan± zrealizowane 44 projekty: w D±browie, Zdzieszowicach i Krakowie.
Nad Zalewem Nowohuckim i w Teatrze £a¼nia Nowa – BULWAR[T] SZTUKI 2019
Bulwar[t] Sztuki to ponad 150 fascynuj±cych wydarzeñ, które odbywaæ siê bêd± do 31 sierpnia b.r. nad Zalewem Nowohuckim, w ogrodzie Teatru £a¼nia Nowa i w siedzibie teatru.
Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty, s±siedzkie ¶piewania, potañcówki – to wszystko sprawia, ¿e podczas Bulwartu Sztuki nie bêdzie nudy, a ka¿dy dzieñ wakacji obejmie najró¿niejsze formy aktywno¶ci artystycznej, edukacyjnej, rekreacyjnej i rozrywkowej. Szczegó³owy program: www.bulwarowa.laznianowa.pl.
A oto co nas czela w nadchodz±cym tygodniu:
+ Pi±tek 5 lipca, godz. 17.00 – Kreatywne warsztaty rodzinne (zalew); godz. 18.00 – Cha³upy, welcome toi, czyli wakacyjne hity. Potañcówka nad zalewem.
+ Sobota 6 lipca, godz. 14.00 – Gramy o Now± Hutê (warsztaty nad zalewem); godz. 16 – Kuchenne rewolucje (warsztaty, zalew).
+ Niedziela 7 lipca, godz. 9 – Joga nad zalewem; godz. 14 – Dong, co ma ¶wiec±cy nos (teatr nad zalewem); godz. 16 – Na ramionach gigantów (muzyka w £a¼ni Nowej); godz. 20.30 - „Ava” (kino nad zalewem).
+ Poniedzia³ek 8 lipca, godz. 17.00 – Si³ownia dla seniorów (zalew).
+ Wtorek 9 lipca, godz. 15.00 – Z Capell± Cracoviensis (£a¼nia); godz. 18.00 – Tai chi (zalew).
+ ¦roda 10 lipca, godz. 11.00 – Matinée (warsztaty – £a¼nia), godz. 18.00 – Pilates (zalew).
+ Czwartek 11 lipca, godz. 18.00 – S±siedzkie ¶piewanie, godz. 20.30 – Kino nad zalewem: „Najlepszy”.
* * *
Z Capell± Cracoviensis
W niedzielê 30 czerwca br. Capella Cracoviensis rozpoczê³a letnie koncerty w Teatrze £a¼nia Nowa, które bêd± odbywa³y siê w trzech cyklach koncertowych (Walcz o pie¶ñ - wtorki, Matinée - ¶rody, Na ramionach gigantów - niedziele). Na wszystkie koncerty ¶rodowe i niedzielne wstêp jest wolny, natomiast na wieczorny cykl wtorkowych recitali bilety w cenie 20 z³ bêd± dostêpne w miejscu koncertu na godzinê przed rozpoczêciem, oraz na eBilet.
Walcz o pieśń (wtorki, godz. 19.00, Teatr £aźnia Nowa, bilety 20 z³)
2 VII wyst±pi±: Marzena Lubaszka sopran S³awomir Cierpik fortepian. W programie: Alma Mahler • Mieczys³aw Wajnberg • Alban Berg • Karol Szymanowski • Stanis³aw Moniuszko.
9 VII wyst±pi±: Michaela Selinger mezzosopran Daniel Gerzenberg fortepian. W programie: Gustav Mahler • Francis Poulenc • Stanis³aw Moniuszko.
16 VII wyst±pi±: Krystian Adam Krzeszowiak tenor Dominika Peszko fortepian. W programie: Robert Schumann: Dichterliebe, Op. 48 • Stanis³aw Moniuszko pieśni.
23 VII wyst±pi±: Rebecca Bottone sopran Phillip Thomas fortepian. W programie: Benjamin Britten: On this Island • Michael Head: Over the Rim of the moon • Frank Bridge: Songs from Tagore • Malcolm Williamson: From a child’s garden • Moniuszko.
30 VII wyst±pi±: Jacek Ozimkowski bas Wioletta Fluda fortepian. W programie: Richard Wagner • Stanis³aw Moniuszko.
6 VIII wyst±i±: James Geer tenor Wioletta Fluda fortepian. W programie: English Song: Purcell • Holbrooke • Holst • Finzi • Warlock • Quilter • Bridge • Moniuszko Benjamin Britten: British Folksong.
Matinée (środy, godz. 11.00, Teatr £aźnia Nowa, wstêp wolny)
3 VII - Marek Opaska bas
10 VII - Matylda Staśto-Kotu³a alt, Wioletta Fluda fortepian • Jacek Dumanowski altówka
17 VII - Magdalena £ukawska sopran
24 VII - Ilona Szczepańska alt
31 VII - Piotr Kwinta bas
7 VIII - Piotr Szewczyk tenor
70 tys. drzew na 70-lecie od ArcelorMittal Poland – ZIELONA NOWA HUTA
Czy powsta³oby nowe miasto, gdyby na p³askowy¿u po³o¿onym na po³udniowy wschód od Krakowa nie wybudowano wielkiej huty? Byæ mo¿e powsta³aby kolejna dzielnica, ale na pewno nie nazywa³aby siê Now± Hut±. Pocz±tkowa tê nazwê kojarzono tylko z zak³adem przemys³owym, ale odk±d w roku 1954 nazwê huty zmieniono na Huta im. Lenina, Nowa Huta pozosta³a ju¿ tylko nazw± nowej dzielnicy Krakowa. Dzi¶ krakowska huta ArcelorMittal Poland tak¿e stara siê, by dzielnica, która od zawsze uchodzi za oazê zieleni, nadal zas³ugiwa³a na to miano.
MIASTO DLA STU TYSIÊCY
Tak du¿ej inwestycji nie by³o w Krakowie od czasów, gdy pod koniec XIX wieku Austriacy wybudowali wokó³ miasta pier¶cieñ forteczny. 23 czerwca 1949 roku, niedaleko klasztoru w Mogile przyst±piono do wznoszenia pierwszego bloku mieszkalnego nowego miasta dla budowniczych, a potem pracowników powstaj±cego pod Krakowem kombinatu metalurgicznego. A 65 lat temu, 21 lipca 1954 roku z wielkiego pieca nr 1 pop³ynê³a pierwsza surówka w Nowej Hucie. Odt±d losy wielu budowniczych i pracowników zosta³y zwi±zane z dzielnic± – dla wielu – na ca³e ¿ycie. MIASTO OGRODÓW
Nowa Huta zosta³a zaprojektowana z rozmachem, ale przede wszystkim z my¶l± o jego mieszkañcach. Mimo s±siedztwa wielkiego zak³adu przemys³owego (droga z Placu Centralnego do bramy krakowskiej huty liczy 2 kilometry), powoli stawa³o siê miastem ogrodów. Zawdziêczamy to jego projektantom, którzy projektuj±c nowe osiedla mieszkaniowe nie zapominali o terenach zielonych.
A krakowska huta zawsze uczestniczy³a w ¿yciu dzielnicy: wpieraj±c dzia³alno¶æ jego instytucji kulturalnych, pomagaj±c w remontach przedszkoli i szkó³ i wyposa¿aj±c przedszkolne ogródki zabaw i osiedlowe ogrody. Mimo zmian politycznych tradycja zobowi±zuje, a huta ArcelorMittal Poland nadal wspiera inicjatywy, które pozwalaj± tworzyæ zielone ogrody i skwery dla mieszkañców Nowej Huty. W ramach projektu „Ogrody Nowej Huty” wspólnie z O¶rodkiem Kultury im. Norwida (dawnym Domem Kultury Kombinatu) stworzy³a ju¿ 14 spo³ecznych ogrodów osiedlowych, zazieleni³a otoczenie kopca Wandy i wspar³a sadzenie nowych drzew oraz krzewów na Plantach Bieñczyckich. MIASTO Z PRZYSZ£O¦CI¡
70. rocznica powstania kombinatu i Nowej Huty to wa¿ny jubileusz, tak¿e dla huty ArcelorMittal Poland w Krakowie. Jubileusz jest okazj± do kontynuacji „zielonego” programu krakowskiej huty. Na 12 hektarach terenu w Nowej Hucie powstaje nowy las dla mieszkañców Krakowa.
Las pomiêdzy Cha³upkami a Branicami ju¿ ro¶nie. Akcjê „70 000 drzew na 70 lat Nowej Huty” krakowska huta rozpoczê³a pod koniec marca od nasadzenia 70 dorodnych dêbów. Drzewa sadzili przedstawiciele zarz±du oraz dyrektorzy i pracownicy krakowskich zak³adów.
Kolejne 20 tys. mniejszych drzewek zosta³o zasadzonych wczesn± wiosn±, w okresie sprzyjaj±cym takim pracom. Gatunki zosta³y dobrane do istniej±cego ekosystemu, zgodnie z za³o¿eniami planów urz±dzenia lasu w Krakowie. S± to lipy drobnolistne, graby, wi±zy, dêby i jawory. Las przy ul. Branickiej bêdzie siê powiêksza³. Kolejne nasadzenia krakowska huta zaplanowa³a jesieni± tego i wiosn± przysz³ego roku.
Obecnie tereny zalesione stanowi± zaledwie 4,3 proc. powierzchni Krakowa. Zgodnie z planem do 2040 roku lasy maj± pokrywaæ 8 procent powierzchni miasta. ArcelorMittal Poland udostêpnia swoje tereny pod nasadzenia, gdy¿ brakuje ju¿ miejskich dzia³ek do takiego zagospodarowania. – To sposób, aby powsta³o co¶ trwa³ego i po¿ytecznego dla naszych s±siadów – mieszkañców Nowej Huty i Krakowa. Drzewa s± jednym z najcenniejszych elementów miejskiej przestrzeni i bez w±tpienia najbardziej warto¶ciowym elementem ¶rodowiska, dlatego cieszê siê, ¿e mogli¶my udostêpniæ nasz teren na nasadzenia. Dziêki temu w Nowej Hucie powstanie piêkny las. Warto przypomnieæ, ¿e w ci±gu tych 70 lat nasza krakowska huta bardzo siê zmieni³a, zmniejszaj±c swój wp³yw na ¶rodowisko. Wierzê, ¿e dziêki tej inicjatywie dajemy tak¿e dodatkowy impuls do kolejnych „zielonych” zmian w Krakowie – mówi Geert Verbeeck, prezes zarz±du ArcelorMittal Poland.
Szacuje siê, ¿e 100 doros³ych drzew zatrzymuje rocznie ok. 450 tys. litrów wody opadowej. Ponadto drzewa produkuj± tlen (hektar doros³ego lasu w ci±gu 24 godzin wytwarza ok. 700 kilogramów tlenu), a tak¿e poch³aniaj± zanieczyszczenia powietrza.
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali (EUROFER), którego cz³onkiem jest ArcelorMittal Poland, zorganizowa³o 26 czerwca br. doroczn± konferencjê, tzw. Europejski Dzieñ Stali. Jej celem by³o podkre¶lenie wyzwañ stoj±cych przed bran¿±: trudnej sytuacji sektora, mechanizmów ochronnych rynku UE, a tak¿e potrzeby wsparcia innowacji, je¶li sektor ma z powodzeniem przeprowadziæ dekarbonizacjê.
Podczas wydarzenia g³os zabra³ m.in. Geert Van Poelvoorde, prezes Euroferu. Poni¿ej najwa¿niejsze fragmenty jego wyst±pienia:
* * *
Przemys³ stalowy w Europie jest obecnie na rozdro¿u. Nie wiadomo, w któr± stronê pójdziemy, poniewa¿ przed nami wyzwania geopolityczne, ekonomiczne i ¶rodowiskowe. Chcê powiedzieæ jasno: wyzwania te mog± doprowadziæ do wymazania przemys³u stalowego z Europy.
* * *
Gospodarka europejska odnotowa³a wzrost w ci±gu ostatnich sze¶ciu lat. Wed³ug Komisji Europejskiej, równie¿ w tym i kolejnym roku unijna gospodarka ma wzrosn±æ o 1,5 proc.
Popyt na stal pod±¿a³ podobnym torem – w ubieg³ym roku odnotowali¶my du¿y wzrost, kiedy to popyt wzrós³ o 3,3 proc. Natomiast, jak wiadomo, obecnie do¶wiadczamy spowolnienia w ¶wiatowym handlu, które odbija siê na wzro¶cie w Europie. Uderzy³o to szczególnie mocno w popyt na stal.
Zak³ada siê, ¿e popyt na stal w UE, po tym jak w ubieg³ym roku wzrós³ o 3,3 proc., w tym roku spadnie o 0,4 proc.
* * *
Kryzys powróci³. Przyczyna ¼ród³owa pozostaje ta sama: ¶wiatowa nadwy¿ka zdolno¶ci produkcyjnych w sektorze stalowym pod koniec ubieg³ego roku wynios³a 425 mln ton. W maju Chiny osi±gnê³y rekordowy poziom produkcji stali, a problem nadal wystêpuje.
W zwi±zku z nadwy¿k± mocy produkcyjnych USA w czerwcu ubieg³ego roku wprowadzi³y c³a na stal i aluminium. Wynosz± one 25 proc. na ca³o¶æ importu do USA, z niewielkimi wyj±tkami. To dzia³anie zahamowa³o eksport do USA, ale stal, która wcze¶niej by³a lokowana w³a¶nie tam, odbija siê od wybrze¿y Ameryki i trafia na otwarty rynek UE. Obecnie dwie z trzech ton, które nie trafi³y na rynek USA ze wzglêdu na wysokie c³a, l±duj± w Europie.
Import do Europy, w ujêciu rocznym, wzrós³ o 37 proc. od 2017 roku i o 16 proc. od 2018 r.
* * *
Kolejnym powodem tego gwa³townego wzrostu importu s± niewystarczaj±ce ¶rodki ochrony rynku. UE na³o¿y³a tymczasowe ¶rodki ochronne na import wyrobów stalowych w lipcu ubieg³ego roku. Niestety, w przypadku wiêkszej czê¶ci naszej bran¿y nie spe³ni³y one swojego zadania - okaza³y siê zbyt s³abe.
W lutym tego roku UE wprowadzi³a c³a na sta³e, ale jednocze¶nie zwiêkszy³a kontyngenty o 5 proc. Je¶li Komisja nie od³o¿y tej decyzji w czasie, za 5 dni nast±pi zwiêkszenie wysoko¶ci kontyngentów o kolejne 5 proc. Oznacza to 10-procentowy wzrost kontyngentów w ci±gu zaledwie sze¶ciu miesiêcy, i to w sytuacji, gdy europejski rynek stali skurczy siê o 0,4 proc. To po prostu dalsze niszczenie europejskiego przemys³u stalowego. Te liczby dowodz±, ¿e mechanizmy ochrony rynku UE musz± zostaæ zmienione.
* * *
Europejskie hutnictwo zatrudnia bezpo¶rednio 330000 osób, a jedno miejsce pracy w bran¿y generuje siedem etatów w bran¿ach pokrewnych.
* * *
Kolejnym problematycznym tematem jest europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS).
W przypadku producentów stali istnieje kilka mo¿liwych sposobów dekarbonizacji i ró¿ne jej sposoby s± testowane przez szereg firm stalowych. Ale aby to dzia³anie siê powiod³o, europejskie hutnictwo potrzebuje wielkich inwestycji i wspó³pracy.
Inny temat powi±zany z ETS to ucieczka emisji CO2. Ostrzegali¶my przed ni± od kilku lat. Teraz sta³a siê ona rzeczywisto¶ci±.
Kiedy liczba darmowych uprawnieñ do emisji CO2 bêdzie stopniowo zmniejszana, tak jak ma to miejsce w ramach ETS, przemys³ stalowy w Europie bêdzie musia³ ograniczyæ produkcjê. Jak mo¿emy temu zapobiec? – Tworz±c prawdziw± przewagê konkurencyjn± dziêki produkcji stali o niskim ¶ladzie wêglowym. Wierzê, ¿e to jest miejsce, w którym le¿y nasza przysz³o¶æ – to dla nas szansa.
Stal w Europie ma przysz³o¶æ, poniewa¿ bez niej nie ma przysz³o¶ci dla przemys³u europejskiego jako ca³o¶ci. Ale sami nie mo¿emy zabezpieczyæ naszej przysz³o¶ci – powiedzia³ prezes Euroferu.
***
EUROPEJSKIE HUTNICTWO
Europejskie hutnictwo w ponad 500 hutach zlokalizowanych w 22 pañstwach cz³onkowskich UE zatrudnia bezpo¶rednio 330 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a po¶rednio daje pracê milionom Europejczyków. Produkuje ¶rednio 160 mln ton stali rocznie przy obrocie handlowym na poziomie ok. 170 mld euro.
Czego potrzebuje europejski przemys³ stalowy?
Po pierwsze: ochrony rynku przed nieuczciwym importem.
Po drugie: systemu ETS, który bêdzie wspó³gra³ z niskoemisyjn± produkcj± stali. Systemu, który nie zmniejsza liczby darmowych uprawnieñ do emisji CO2 w tempie, które powoduje dalsze kurczenie siê rynku stalowego.
Dostatecznego wsparcia finansowego dla projektów dekarbonizacyjnych: nasza bran¿a nie jest w stanie sama ponie¶æ kosztów tak ogromnych inwestycji.
Stworzenia takich samych warunków konkurowania dla importerów, którzy nie ponosz± kosztów CO2.
Wyjd¼ na pole, wsi±d¼ w tramwaj i przyjed¼ do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczy³e¶/a¶ i us³ysza³e¶/a¶. Zwróæ uwagê na to niejednorodne, pe³ne znaczeñ miejsce, a potem we¼ udzia³ w otwartym naborze tekstów reporterskich. Open call trwa do 21 lipca.
Dla jednych nigdy nie bêdzie czê¶ci± Krakowa, dla innych by³a ni± zawsze. Okryta z³± s³aw± – albo uwa¿ana za najlepsz± dzielnicê do ¿ycia. Szara i smutna – lub fascynuj±ca i pe³na ¿ycia. To odrêbne „miasto w mie¶cie”; tu, kiedy chcesz zobaczyæ Rynek G³ówny, mówisz: jadê do Krakowa… W 70. rocznicê u³o¿enia pierwszej ceg³y pod budowê nowego miasta Kraków Miasto Literatury UNESCO proponuje Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Now± Hutê.
„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie ¿ycia mieszkañców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkañców, dla których Huta jest ¶wiadomym wyborem miejsca do ¿ycia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko mo¿e staæ siê dla nas punktem wyj¶cia do rozwa¿añ nad histori± dzielnicy i jej wspó³czesnym obrazem.
Projekt organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa siê w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego nale¿y m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje siê tak¿e w obchody 70-lecia Nowej Huty.
Zasady naboru
Teksty reporterskie powinny mieæ maksymalnie dwadzie¶cia tysiêcy znaków (licz±c ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reporta¿u jest jego wyra¼ny zwi±zek z Now± Hut±. Zachêcamy zarówno do pisania reporta¿y historycznych, jak i spo³ecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienno¶ci Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeñ, które maj± lub mia³y miejsce w tej dzielnicy.
Jury w sk³adzie: Renata Rad³owska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka ksi±¿ki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin ¯y³a (dziennikarz, reporta¿ysta, zastêpca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor ksi±¿ek reporterskich w wydawnictwie Znak), dokona wyboru dziesiêciu najlepszych tekstów, które znajd± siê nastêpnie w publikacji 18. znaczy Nowa Huta. Swoj± premierê bêdzie mia³a w pa¼dzierniku podczas 11. Festiwalu Conrada.
Autorzy i autorki wyró¿nionych reporta¿y otrzymaj± honoraria w wysoko¶ci 1500 z³otych.
Nabór – krok po kroku
1. Napisz tekst reporterski o Nowej Hucie o maksymalnej objêto¶ci dwudziestu tysiêcy znaków (licz±c ze spacjami).
2. Wy¶lij swój tekst na adres pisz@miastoliteratury.pl do 21 lipca.
3. Spo¶ród nades³anych zg³oszeñ jury wybierze 10 najlepszych tekstów. W sierpniu zostan± og³oszone wyniki konkursu.
4. Podczas 11. edycji Festiwalu Conrada odbêdzie premiera zbioru reporta¿y 18. znaczy Nowa Huta, w której mo¿e znale¼æ siê Twój tekst. Do dzie³a!
Regulamin naboru i wiêcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie http://pisz.miastoliteratury.pl.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".