Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowy sezon w muzeum
W tym roku aura pogodowa jest dla nas niezwykle ³askawa. Wcze¶niej, ni¿ w latach ubieg³ych, przysz³a wiosenna pogoda. S³oneczne dni, coraz wy¿sze temperatury oraz rozkwitaj±ca ro¶linno¶æ to pierwsze oznaki przebudzenia przyrody.
Wiosna to czas zmian, nowych pomys³ów i wyzwañ. Wiosn± rozpoczyna siê równie¿ nowy sezon w Nowohuckim Oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Z tej okazji rusza coroczny cykl zajêæ dla dzieci pt.: „I ty mo¿esz zostaæ archeologiem”. Ten autorski program warsztatowy skierowany do przedszkolaków oraz uczniów szkó³ podstawowych cieszy siê nies³abn±c± od lat popularno¶ci±. Jest to z pewno¶ci± zas³uga ciekawej formu³y zajêæ – prowadzone s± one w plenerze. W ich trakcie uczestnicy maj± m.in. mo¿liwo¶æ wcielenia siê w zawód archeologa czynnie bior±c udzia³ w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych. Ponadto dzieci mog± w³asnorêcznie ulepiæ gliniane naczynie oraz spróbowaæ swoich si³ przy mieleniu ziaren zbo¿a za pomoc± kamiennych ¿aren. Wszystkie elementy warsztatowe odbywaj± siê na terenie zabytkowego zespo³u dworko-parkowego w Branicach.
Nowo¶ci± jest program edukacyjny realizowany w ramach „Bonu Kultury”. Projekt ten, bêd±cy inicjatyw± Samorz±du Województwa Ma³opolskiego, zak³ada urozmaicenie oferty kulturalnej oferowanej przez nasz± placówkê. Specjalnie na tê okoliczno¶æ oddzia³ podj±³ siê organizacji nowych zajêæ warsztatowych. Nosz± one tytu³ „Pradziejowy design” i poruszaj± zagadnienia dotycz±ce kwestii mody oraz elementów zdobniczych stroju u¿ywanych na przestrzeni wieków. Oprócz zwiedzania wystawy i obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej, uczestnicy wykonuj± medaliony, amulety i paciorki z gliny a tak¿e druciane pier¶cionki lub zawieszki. Wszystkie wykonane prace s± po zakoñczeniu warsztatów przekazywane w tym samym dniu ich twórcom na w³asno¶æ.
Nowy sezon oznacza równie¿ wyd³u¿enie czasu otwarcia wystaw. Do koñca kwietnia bêd± one czynne od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach 10-14. Natomiast ju¿ od maja bêdzie mo¿na zwiedziæ nasz± placówkê muzealn± przez ca³y tydzieñ – w soboty i niedziele oddzia³ zaprasza miêdzy godzin± 14-18.
Wszystkich zainteresowanych jeszcze raz serdecznie zapraszamy. Zg³oszenia grup zorganizowanych nale¿y dokonywaæ pod numerem telefonu – 12 640-80-60 lub za pomoc± poczty mailowej na adres: akolasa@ma.krakow.pl.
Anna Kolasa


Fot. Anna Piwowarczyk
Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zagra³a dla Pól Nadziei
Tradycyjnie ju¿, pierwszy wiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! dedykowany by³ niezwyk³ej akcji zapocz±tkowanej kilkana¶cie lat temu przez nowohuckie Hospicjum im. ¶w. £azarza, które jest inicjatorem Pól Nadziei. Z tej okazji 29 marca wyst±pi³ Marcin Styczeñ w duecie z Joann± Lewandowsk± w programie Golgota Jasnogórska. Koncert jak zawsze poprowadzi³a Lidia Jazgar, dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Uczestników koncertu powita³a tak¿e prezes Hospicjum, dr Jolanta Stok³osa, dziêkuj±c za dotychczasowe wsparcie Hospicjum i prosz±c o dalsz± pomoc. Do zebranych przemówi³ tak¿e ksi±dz proboszcz Adam Podbiera, wprowadzaj±c poetycko w klimat Wielkiego Postu.
Koncert, który mia³ miejsce w ko¶ciele pw. ¶w. Józefa Oblubieñca NMP na os. Kalinowym, zgromadzi³ licznych s³uchaczy, którzy sobotni wieczór chcieli spêdziæ nie tylko w wyj±tkowej atmosferze przy refleksyjnej muzyce, ale tak¿e wspieraj±c nowohuckie Hospicjum. Arty¶ci zaprezentowali kompozycje idealnie wpisuj±ce siê w okres Wielkiego Postu oraz tematykê zwi±zan± z cierpieniem, tak nieroz³±cznym w kontek¶cie dzia³alno¶ci hospicjum. Zaprezentowano bowiem utwory skomponowane do s³ów Ernesta Brylla, które by³y inspirowane obrazami Golgota Jasnogórska autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Marcin Styczeñ oraz Joanna Lewandowska przedstawili program z³o¿ony z osiemnastu czê¶ci – stacji. Ascetyczna forma opracowania – g³os mêski i ¿eñski z towarzyszeniem jedynie gitary – spowodowa³a, i¿ tre¶æ ujêta w tekstach trafia³a do s³uchaczy jeszcze mocniej, sprawiaj±c, ¿e podczas koncertu w ko¶ciele panowa³a przejmuj±ca cisza i skupienie. Na zakoñczenie Marcin Styczeñ przekaza³ dla uczestników koncertu pozdrowienia od Ernesta Brylla, który nie móg³ przybyæ do Krakowa z racji s³abego zdrowia. Jak co roku motywem przewodnim towarzysz±cym zarówno wiosennemu koncertowi Nowa Huta. Dlaczego Nie ?!, jak i akcji Pola Nadziei by³ ¿onkil – symbol nadziei, bowiem jak pisa³ francuski pisarz Antoine de Rivarol nadzieja to po¿yczka, której udziela nam szczê¶cie.
Organizatorzy cyklu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty dziêkuj± za wspó³pracê wszystkim, bez których pomocy realizacja koncertu by³aby niemo¿liwa. Podziêkowania nale¿± siê zw³aszcza s³u¿bom mundurowym: Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie, Stra¿y Miejskiej, Pogotowiu, Szczepowi im. W.B. G³owackiego z ZHP Chor±gwi Krakowskiej oraz sponsorom: firmie EDF Kraków, która jest sponsorem ca³ego cyklu oraz firmie Fares sp. z o.o. – za wsparcie wiosennego koncertu.
Wydarzeniu jak zawsze towarzyszy³a kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie dzia³alno¶ci Hospicjum.
(f)


Fot. T. Prokop
Chwile grozy na os. Albertyñskim
Tê noc mieszkañcy os. Albertyñskiego zapamiêtaj± na d³ugo. W jednym z bloków w nocy z 21/22 marca Stra¿ Po¿arna zdecydowa³a o ewakuacji ok 260 osób. Powodem by³ ulatniaj±cy siê gaz, którego stê¿enie by³o tak du¿e, ¿e wyst±pi³o realne zagro¿enie wybuchu.
Na miejscu, oprócz Stra¿y Po¿arnej i Policji, pracowa³o pogotowie gazowe, którego pracownicy zlokalizowali wyciek gazu. Stwierdzili, ¿e gaz wycieka z rury biegn±cej w okolicach bloku a potem pod ziemi± przedostaje siê do budynku. Natychmiast zajêli siê napraw± uszkodzenia. Po mieszkañców podstawiono trzy autobusy Miejskiego Przedsiêbiorstwa Komunikacyjnego, w których spêdzili oni czas potrzebny do usuniêcia usterki. Do domów wrócili po godzinie 1 w nocy. Twierdz±, ¿e problem ulatniaj±cego siê gazu ci±gn± siê od kilku miesiêcy, jednak Spó³dzielnia nie reagowa³a. Mieszkañcy zg³aszaj±cy, ¿e w piwnicy czuæ gaz byli ignorowani. Choæ tê noc mieszkañcy os. Albertyñskiego zapamiêtaj± na d³ugo mog± pomimo wszystko mówiæ o szczê¶ciu.
(a³)


Fot. Zygmunt Binczycki
OCALIÆ MUZEUM CZYNU ZBROJNEGO
Ma³opolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego podsumowa³a swoj± dzia³alno¶æ i wytyczy³a kierunki dzia³ania
W ub. tygodniu odby³o siê Zgromadzenie Fundatorów Ma³opolskiej Fundacji Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego, które podsumowa³o ubieg³oroczn± dzia³alno¶æ , wytyczy³o kierunki dzia³ania na lata 2014 -15 oraz wybra³o swoje w³adze. Fundacjê przed 10 laty utworzy³y nowohuckie organizacje kombatanckie, które maj± swoj± siedzibê w Domu Kombatanta RP w os. Górali 23, a przede wszystkim Zwi±zek Kombatantów RP i b. Wiê¼niów Politycznych, który reprezentowali na zgromadzeniu sekretarz Zarz±du Wojewódzkiego ZKRPib.WP Edward Kozio³ oraz wspó³twórca Fundacji dr. Henryk Szpila honorowy prezes Ko³a HTS ZWRPib.WP.
29 marca 2014, godz. 20.00 – SOLIDARNI Z UKRAIN¡
"Solidarni z Ukrain±" to koncert charytatywny, organizowany przez Teatr £a¼nia Nowa, który odbêdzie siê w sobotê, 29 marca, o godz. 20.00. Podczas koncertu  bêd± zbierane datki na pomoc poszkodowanym na EuroMajdanie. Liczymy na Wasz± hojno¶æ  i solidarno¶æ w trudnych chwilach z naszymi ukraiñskimi przyjació³mi. Gwiazd± wieczoru bêdzie ukraiñski septet Dakh Daughters Band.
Dakh Daugthers Band – freak cabaret to siedem m³odych aktorek, piêtna¶cie instrumentów, mieszanka stylów i gatunków. Podczas swoich oscyluj±cych na granicy szaleñstwa wystêpów, dziewczyny siêgaj± po teksty ukraiñskich klasyków, ³±cz± rap z Szekspirem i odwo³uj± siê do folkloru. Wszystko po to, by prowokowaæ publiczno¶æ i wci±gn±æ j± do zabawy, ³±cz±cej ludyczno¶æ, pop, kicz i wyrafinowan± salonowo¶æ. Dziewczyny z Dakh Daughters Band anga¿uj± siê aktywnie w dzia³alno¶æ na kijowskim EuroMajdanie, zarówno poprzez wystêpy muzyczne, jak i aktywnie wspieraj±c protestuj±cych i nios±c pomoc w grupach wolontariuszy. Rewolucyjny wyd¼wiêk koncertów Dakh Daughters Band sta³ siê w Kijowie swoistym orê¿em w d±¿eniu do wolno¶ci.
Zespó³, pod przewodnictwem Vlada Troickiego, kultowego kijowskiego re¿ysera i producenta, twórcy znanego na ca³ym ¶wiecie zespo³u DakhaBraha. Dziewczyny z Dakh Daughters Band wystêpowa³y m.in. w Pary¿u, Moskwie, Permie, Odessie, Lwowie, zawsze rewelacyjnie przyjmowane przez miêdzynarodow± publiczno¶æ. Ich twórczo¶æ to niepowtarzalna okazja do zajrzenia w g³±b wspó³czesnej ukraiñskiej kultury.
Wstêp na koncert jest bezp³atny! Konieczna wcze¶niejsza rezerwacja wej¶ciówek pod numerem 12 680 23 41 lub 504 416 796.
(f)

Dzi¶ Gmina Kraków nie dysponuje szczegó³ow± inwentaryzacj± istniej±cej zieleni – PLATANY ZAMIAST TOPOLI
Dlaczego usuwamy drzewa? Do nas czê¶ciej dzwoni± mieszkañcy pytaj±c „dlaczego nie usuwamy drzew?” – us³yszeli¶my w Referacie Zielni w Wydziale Kszta³towania ¦rodowiska Urzêdu Miasta Krakowa.
W ostatnim czasie mieszkañców najstarszych osiedli zbulwersowa³o wyciêcie starych drzew przy linii tramwajowej w Alei Jana Paw³a II.
+ Ile drzew tam wyciêto? Co w zamian?
- W ramach przebudowy linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie – Al. Jana Paw³a II – Plac Centralny wraz z systemem sterownia ruchem w Krakowie,  na wniosek ZIKiT   zosta³o wydane zezwolenie na usuniêcie  52 drzew - pod warunkiem posadzenia w zamian, po zakoñczeniu inwestycji - 114 szt. drzew, w pasie drogowym  Alei Jana Paw³a II, Rondo Czy¿yñskie, do koñca tego roku. Dodatkowo zezwolono na usuniêcie  9 szt. topól oraz 272, 4 m kw. krzewów pod warunkiem nasadzeñ  takiej samej ilo¶ci drzew i krzewów – równie¿ do koñca roku 2014.
- odpowiada na nasze pytanie dyrektor Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska UMK Ewa Olszowska-Dej.


Na razie pozosta³y tylko pnie
W Krakowie do koñca kwietnia bêdzie je¼dziæ 28 autobusów Euro 6 – NOWE AUTOBUSY EKOLOGICZNE
W minionym tygodniu zaprezentowano nowy autobus Euro 6 z silnikiem spe³niaj±cym najwy¿sze normy europejskie. W przekazaniu nowych autobusów wzi±³ udzia³ prezydent M. Krakowa Jacek Majchrowski i zast. Prezydenta Tadeusz Trzmiel. Pierwsze nowe autobusy pojawi± siê pocz±tkowo na trasie linii 724 je¿d¿±cej na trasie z Ronda Czy¿yñskiego do Stadionu Cracovia. Do koñca kwietnia na ulice Krakowa wyjedzie 28 takich autobusów, które zosta³y zakupione przez MPK SA za 23 665 600 z³. Jeden autobus standardowy kosztuje 845.200 z³, a przegubowy 1.126.000 z³. Ich producentem jest SolarisBus&Coach. MPK planuje sukcesywn± wymianê starych autobusów na nowe ekologiczne i przyjazne ¶rodowisku. Jeszcze w tym roku znikn± z ulic najstarsze autobusy Euro 1, których obecnie jest 22. Aktualnie na tarasach obs³ugiwanych przez MPK je¼dzi ponadto 125 autobusów – Euro 2, 175 –Euro 3, 10 – Euro 4, 64 – Euro 5 i 113 autobusów Euro 5eev.
To jednak nie koniec nowo¶ci. Wkrótce w Krakowie ma byæ pierwsza linia obs³ugiwana przez autobusy elektryczne. MPK pertraktuje z siedmioma producentami takich autobusów, którzy chc± przekazaæ miastu ekologiczne pojazdy w dzier¿awê. Ju¿ do koñca marca maj± pojawiæ siê dwa takie autobusy, które najprawdopodobniej pojawia siê na linii 115. Zakup elektrycznych autobusów planuje tak¿e Mobilis i pojawi± siê one na trasach obs³ugiwanych przez tê firmê w sierpniu. Czê¶æ z nich przebiega przez aglomeracjê nowohuck±. (mp)


fot. autor
Nowohucka skarpa niebezpieczna dla spaceruj±cych?
W ubieg³ym tygodniu od Stowarzyszenia £±k Nowohuckich otrzymali¶my do wiadomo¶ci kopiê listu, jaki organizacja ta wys³a³a do Pañstwowej Inspekcji Pracy. W li¶cie czytamy m.in.: „Zawiadamiamy Pañstwa o prowadzeniu robot ziemnych na Skarpie Nowohuckiej z naruszeniem zasad bezpieczeñstwa. Roboty te prowadzi siê w ramach zadania: „Stabilizacja Osuwisk w NH w rejonie Paku ¯eromskiego”, na zlecenie ZIKiT-u. Roboty zimne prowadzi siê w dwóch miejscach wzd³u¿ ogrodzenia Szpitala im ¯eromskiego. Niebezpieczeñstwo polega na przebywaniu pracowników i sprzêtu budowlanego bezpo¶rednio w pobli¿u wysokiej na 8 m ¶ciany wykopu o du¿ym nachyleniu. Ponadto gór±, na samym skraju wykopu, poruszaj± siê ludzie. Wzd³u¿ grani skarpy widoczne s± pod³u¿ne pêkniêcie, obrywy i nawisy z popêkanego asfaltu. Stabilno¶æ skarpy mo¿e siê radykalnie pogorszyæ po nawet s³abych opadach deszczowych. Prace budowlane bêd± prowadzone do 15 marca br. i zostan±, stosownie do decyzji RDO¦-u Kraków, przerwane do grudnia. (…) Prosimy o rozpoznanie sprawy i podjêcie stosownego postêpowania”.
Jak dowiedzieli¶my siê w Urzêdzie Miasta Krakowa, prace przy zabezpieczaniu osuwiska s± wykonywane pod nadzorem (tak¿e przyrodniczym), a technologia prac, jaka zosta³a przyjêta jest najmniej inwazyjna dla ¶rodowiska i nie zagra¿a obszarowi Natura 2000. Obecnie na skarpie montowane s± betonowe kolumny i pale zapobiegaj±ce dalszemu osuwaniu siê ziemi. Na górze zostanie wykonany specjalny drena¿ i odwodnienie. Odbudowane bêd± równie¿ zniszczone fragmenty podbudowy ¶cie¿ki.
(f)


Fragment remontowanej nowohuckiej skarpy
Fot. Stowarzyszenie £±k Nowohuckich
Popielcem zacz±³ siê Wielki Post – CZAS POKUTY
Popielec, ¦roda Popielcowa (staropolska Wstêpna ¦roda), to w kalendarzu chrze¶cijañskim pierwszy dzieñ Wielkiego Postu. Jest to dzieñ pokuty przypadaj±cy na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanoc±, która w tym roku przypada 20 kwietnia.
Zwyczaj posypywania g³ów popio³em na znak ¿a³oby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w staro¿ytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiañskich oraz na kartach Biblii, np. w Ksiêdze Jonasza czy Joela. W Chinach u¿ywano popio³u w obrzêdach ¿a³obnych. U niektórych narodów czerniono siê na znak ¿a³oby popio³em, sadz± lub b³otem. Chrze¶cijanie przejêli po prostu ten symbol w tym samym znaczeniu, co ¯ydzi, tj. dla oznaczenia pokuty i ¿a³oby.
Popió³ jest szcz±tkiem rzeczy zniszczonej na proch przez ogieñ i przypomina, ¿e wszystko jest znikome; jego ciemny kolor oznacza ból, lotno¶æ - skruszenie serca unicestwionego ¿alem, miêkko¶æ - podatno¶æ duszy w rêkach Bo¿ych, jak± ma popió³ w naszych palcach; gorycz za¶ jego przywodzi na pamiêæ pokutê, która wymaga ofiar i umartwienia.
Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia siê w VII w. Pierwsze ¶wiadectwa o ¶wiêceniu popio³u pochodz± z X w. W nastêpnym stuleciu, w roku 1091, papie¿ Urban II wprowadzi³ ten rytua³ jako obowi±zuj±cy w ca³ym Ko¶ciele. Z tego te¿ okresu pochodzi zwyczaj, ¿e popió³ do posypywania g³ów wiernych uzyskuje siê z palm po¶wiêconych w Niedzielê Palmow± poprzedniego roku.
Obrzêd posypania g³ów popio³em ma miejsce w czasie liturgii s³owa po homilii i zastêpuje akt pokuty. Kap³an ze z³o¿onymi rêkami zachêca najpierw wiernych, by zjednoczyli siê z nim w modlitwie b³agalnej o po¶wiêcenie popio³u. Msza³ Rzymski posiada dwie formu³y modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i b³aganiu o oczyszczenie z grzechów, które maj± przygotowaæ na uczestnictwo w Misterium Paschalnym Chrystusa. Nastêpnie nastêpuje w³a¶ciwy obrzêd posypania. Wierni zbieraj± siê przy stopniu komunijnym lub wzd³u¿ ko¶cio³a, a kap³an posypuj±c ich g³owy mówi: „Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê” lub „Pamiêtaj, ¿e jeste¶ prochem i w proch siê obrócisz”.
W ¦rodê Popielcow± katolików obowi±zuje wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych (od 14. roku ¿ycia) i post ¶cis³y (miêdzy 18. a 60. rokiem ¿ycia), czyli ograniczenie liczby posi³ków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.


Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa – FUTUROLOGIA CZY REANIMACJA ?
Optymizm kontra frustracja - tak mo¿na podsumowaæ postawê mieszkañców Nowej Huty w trakcie dyskusji (25 lutego) nad przygotowanym przez Miasto projektem „Nowa Huta Przysz³o¶ci”. Choæ z frekwencji organizator spotkania w NCK, radny miasta Krakowa Tomasz Urynowicz móg³ byæ zadowolony, to po obywatelskim wielog³osie mieszkañców, jego apele o powo³anie forum obywatelskiego, które by³oby partnerem dla prowadz±cych projekt Nowa Huta Przysz³o¶ci i lobbowa³o na rzecz Nowej Huty, pozosta³y bez echa.
550 hektarów, 694 tys. m.kw. powierzchni u¿ytkowej i koszt 2 mld z³ (w 85 proc. z Funduszy Europejskich, w 15 proc. z bud¿etu miasta ), 30 tys. miejsc pracy w Nowej Hucie, a w sumie oko³o 100 tys. nowych miejsc pracy dla Krakowa, to liczby charakteryzuj±ce Now± Hutê Przysz³o¶ci. 74,5 hektara i 135 mln z³ – to powierzchnia najstarszych osiedli i kwota, jak± na nie chce wydaæ Miasto. Futurologiczna perspektywa i brak pomys³u na dzisiejsz± rzeczywisto¶æ starzej±cych siê w tkance architektonicznej i ludzkiej, nowohuckich osiedli.
Nowa Huta Przysz³o¶ci
Perspektywa realizacyjna studium „Nowa Huta Przysz³o¶ci” obejmuje lata 2014 do 2030. W tym czasie, na terenach poprzemys³owych i osiedli podmiejskich Nowej Huty powstaæ mia³yby centra spe³niaj±ce cztery okre¶lone funkcje niezbêdne w harmonijnym, ca³o¶ciowym rozwoju tego obszaru i terenów wokó³.
Po pierwsze - centrum logistyczne, oparte na istniej±cych po³±czeniach i bazie kolejowej, ale tak¿e o niedalek± S-7 (ci±gle „ w budowie”), które zajê³oby 228,5 ha i kosztowa³o 401,3 mln z³. Po drugie - park naukowo-technologiczny Branice w oparciu o krakowskie uczelnie, niemal 700 tys. m.kw. powierzchni. Po trzecie - B³onia 2.0. – teren do organizacji imprez masowych (zastêpczo za chronione przez konserwatora zabytków B³onia Krakowskie, (jak powiedzia³a wiceprezydent Elzbieta Koterba omawiaj±ca studium, podczas spotkania mieszkañców w NCK, s± ju¿ zapytania w kontek¶cie zbli¿aj±cych siê papieskich Dni M³odzie¿y). Po czwarte – rekreacja, wiêc Przylasek Rusiecki ze ¼ród³ami termalnymi, pe³ni±cy funkcje rekreacyjn±. I niska zabudowa mieszkaniowa w dzisiejszych osiedlach podmiejskich Nowej Huty. Baza komunikacyjn± dla obszaru by³aby S-7 i metro, docieraj±ce do skrzy¿owania ul. Igo³omskiej z S-7..
... przesz³o¶ci
Na tej piêknej wizji cieniem k³adzie siê dzisiejszy stan najstarszych osiedli Nowej Huty. Czy ta przysz³o¶ciowa perspektywa bêdzie szans± dla starej Nowej Huty? Czy m³odzi ludzie, którzy podejm± pracê w strefie technologicznej, zechc± tu zamieszkaæ? Co zrobiæ by ¿ycie w tym miejscu sta³o siê bardziej atrakcyjne?
Miasto nie zapomina o starej Nowej Hucie – zapewnia³a wiceperezydent Koterba.
Wskazywa³a na planowane dzia³ania: ustanowienia parku kulturowego na obszarze najstarszych osiedli Nowej Huty i wpisaniu ich na listê ¶wiatowego dziedzictwa Unesco oraz
prace nad planem zagospodarowania, które chroni³by przestrzeñ osiedli przed niekontrolowan± zabudow±. Mówi±c o renowacji Miasto chce mówiæ o dwóch o centralnych osiedlach, po³o¿onych wokó³ reprezentacyjnych osi komunikacyjnych, ale co z osiedlami po³o¿onymi g³êbiej – pytali sceptycy.
Pojedynczo i punktowo domy mog³aby obj±æ akcja „rehabilitacji estetycznej”, w ramach których wspólnoty mieszkañców mog³yby ubiegaæ siê o wykonanie nowej elewacji domów – odpowiedzia³a wiceprezydent.
Nowa Huta reaktywacja
A mo¿e jednak zaufaæ dzia³aniom Miasta? Bo oto po raz drugi w ostatnim stuleciu Nowa Huta mo¿e byæ niepowtarzaln± szans± dla samej dzielnicy i ko³em napêdowym dla rozwoju aglomeracji krakowskiej, a przy tym - prze¿yæ druga m³odo¶æ.
Jedna wizja, ta sprzed 65 lat zi¶ci³a siê. Wybudowano olbrzymi zak³ad pracy daj±cy zatrudnienie tysi±com huty i miast o - w szczerym polu. Teraz kolejne, czwarte juz pokolenie Nowohucian musi my¶leæ o tym, jak daæ dzielnicy now± energiê i druga m³odo¶æ.
W NCK zebra³o siê zadziwiaj±co wiele osób starsi i m³odzi zorganizowani i indywidualni. Samo has³o spotkania „Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa sugerowa³o raczej optymistyczna postawê, ale nie kneblowa³o g³osów krytycznych.
I tak emocje od akceptacyjnego optymizmu do g³êbokiego sceptycyzmu przeplata³y siê. Kto¶ nazwa³ projekt „prawdziwie futurologicznym”, bez szans zrealizowania. Obóz krytyczny któremu bli¿sza jest stara czê¶æ Nowej Huty, podnosi³ oczywi¶cie kwestiê z³ego stanu budynków w najstarszych osiedlach, stagnacji i brak perspektyw na rozwój. Tu przyda³aby siê jaka¶ natychmiastowa recepta na reanimacjê dzielnicy i tej oczekuj± od w³adz miasta. Obawiaj± siê, ¿e „ nowa Nowa Huta” zabierze wszytko i nie bêdzie finansów na rewitalizacjê starej Nowej Huty.
Zwolennicy (m.in panie ze Stowarzyszenia Mi³o¶ników Zes³awic, od 10 lat zmieniaj±ce swoje osiedle). próbowali wezwaæ do aktywno¶ci obywatelskiej, wspólnej walki o ewentualne zmiany w studium. Niejako przy okazji pada³y te¿ odrêbne zdania i postulaty w kwestiach szczegó³owych, niekoniecznie z ocen± samej wizji na temat przysz³o¶ci Nowej Huty zwi±zanych: zmiany nazwy placu Przy poczcie na Plac Junaków S³u¿ba Polsce, czy zmiany nazewnictwa ulic na bardziej „nowohuckie”, upamiêtniaj±ce ludzi z Now± Hut± zwi±zanych.
Za „przysz³o¶ci±” s± mieszkañcy osiedli podmiejskich, dawnych podkrakowskich wsi, którym powstaj±ce huta i nowe miasto drastycznie zmieni³o ¿ycie i ograniczy³o mo¿liwo¶ci rozwoju. Oni oczekuj±, ¿e realizacja nowego strategicznego dla Krakowa projektu zrekompensuje im wieloletnie zaniedbania.
Niecierpliwi m³odzi ludzie chcieliby zmian tu i teraz, drastycznych rozwi±zañ w stosunku do developerów zabudowuj±cych korytarze powietrzne miasta, szkó³ dla dzieci, (których w Nowej Hucie nie rodzi siê nie tak wiele), utrzymania „:Stylowej” (do której jednak niewielu Nowohucian chodzi na obiady!), ksiêgarni Skarbnica, (ale dlaczego tak ma³o Nowohucian czyta ksi±¿ki?). Obawiali siê tak¿e czy nowa inwestycja nie zablokuje dzielnicy komunikacyjnie?
Wreszcie pad³o retoryczne pytanie mieszkañca odleglejszych dzielnic - Dlaczego akurat Nowa Huta zamiast np. Balic ma byæ motorem rozwojowym Krakowa ?
Nie samym mitem
Dobrze bazowaæ na historycznym nowohuckim micie i istniej±cych ju¿ zabytkach socrealistycznej architektury. Mit mo¿e pos³u¿yæ do turystycznej promocji miasta. Ale na rozwój i zmianê, która (co do tego zgadzaj± siê wszyscy) jest konieczna, potrzeba pieniêdzy. Po stronie kosztów publicznych - przede wszystkim na infrastrukturê wykup terenów. Miasto chce wiêkszo¶æ tej kwoty pozyskaæ z Unii Europejskiej. Ale to dopiero pierwszy krok. Sukcesem bêdzie przyci±gniêcie w ten rejon przedsiêwziêæ komercyjnych i firm prywatnych. Tym ma siê zaj±æ spó³ka powo³ana przez Wojewodê, Miasto i Marsza³ka Województwa.
Elzbieta Koterba zastêpca prezydenta miasta Krakowa i twarz projektu Nowa Huta Przysz³o¶ci – z cierpliwo¶ci± odpowiada³a na pytania zebranych i spokojnie siê z nimi konfrontowa³a. Zachêca³a do zapoznania siê ze szczegó³ami studium Nowa Huta Przysz³o¶ci, które jak obieca³a - od tego tygodnia - zostanie wy³o¿one do publicznego wgl±du. Przez pó³tora miesi±ca bêdzie mo¿na zg³aszaæ do niego uwagi. Dokument zostanie umieszczony tak¿e na stronie internetowej Biura Planowania Przestrzennego Urzêdu Miasta Krakowa.
Te ró¿norodne g³osy nie zebra³y siê w jeden wspólny.. Apele o powo³anie forum obywatelskiego Nowej Huty, lobbuj±cego za Now± Hut± w starej i nowej ods³onie, pozosta³y 25 lutego bez echa. Na razie. Bo kolejne spotkanie na temat spraw nurtuj±cych dzi¶ mieszkañców Nowej Huty radny Tomasz Urynowicz. zapowiedzia³ za miesi±c.
Tym razem po¶wiêcone bêdzie kulturze w Nowej Hucie.
Krystyna Lenczowska


Na spotkaniu pojawi³o siê wielu mieszkañców Nowej Huty.
FILMOWA CAFE OTWARTA
W ubieg³y pi±tek, 21 lutego br, dzia³aj±ca w budynku dawnego kina „¦wit” Filmowa Cafe zosta³a oficjalnie otwarta. Przyby³ych na otwarcie go¶ci powitali: prezes spó³ki Apollo-Film Ryszard Rutkowski oraz Monika Pindziak – Dutkiewicz, która zapozna³a zebranych z histori± powstania kawiarni oraz przedstawi³a jej najwa¿niejsze za³o¿enia programowe.
Przypomnijmy, ¿e dawne kino ¦wit”, zaprojektowane przez architekta Andrzeja Uniejewskiego prowadzi³o dzia³alno¶æ kinow± od lat piêædziesi±tych ub. wieku do roku 2002. Pó¼niej, z powodu braku chêtnych widzów, kino zmuszone by³o zakoñczyæ swoj± dzia³alno¶æ. W roku 2012 w³a¶ciciel kina, czyli spó³ka Apollo Film, rozpocz±³ gruntowny remont budynku. Celem prowadzonych prac remontowych by³o przywrócenie oryginalnego charakteru tego miejsca i jego dawnej ¶wietno¶ci. Jednym z za³o¿eñ spó³ki, by³o przywrócenie w tym miejscu strefy filmowej. Tak narodzi³a siê idea Filmowej Cafe (podobne miejsce z powodzeniem dzia³a w budynku kina Kijów w Krakowie.
Filmowa Cafe w Centrum ¦wit zosta³a zaaran¿owana w nowoczesny sposób, ale nie brakuje w niej oryginalnych elementów nawi±zuj±cych do dawnego charakteru i wystroju budynku (jak choæby zabytkowy sufit). Na potencjalnych go¶ci czeka aromatyczna kawa i herbata oraz smaczne desery. W menu znajduj± siê cenione przez go¶ci Filmowej Cafe w Kijów.Centrum lody, koktajle oraz firmowe drinki. W lokalu znajduje siê 40 miejsc, ale na zewn±trz, w hollu równie¿ ustawione zosta³y stoliki, przy których bêdzie mo¿na posiedzieæ, porozmawiaæ i napiæ siê filmowej kawy.
- W Filmowej Cafe bêd± pielêgnowane najlepsze tradycje filmowe, W repertuarze znajd± siê przede wszystkim ambitne filmy studyjne kina europejskiego i ¶wiatowego. Specjalnie dla naszych go¶ci cofniemy siê w czasie i wrócimy do nie¶miertelnej klasyki filmowej – powiedzia³ nam prezes Ryszard Rutkowski.
Niezale¿nie od tego w Filmowej Cafe realizowane bêd± sta³e spotkania cykliczne. I tak: w ka¿dy pierwszy czwartek miesi±ca realizowany bêdzie cykl „¦wiat okiem artysty”. W ramach cyklu widzowie zostan± zaproszeni na spotkania z niezwyk³ymi dokumentami stworzonymi przez klasyków tego gatunku. Cykl rozpocznie siê prezentacj± wybranych dzie³ Wernera Herzoga. W ka¿dy czwarty czwartek miesi±ca Filmowa Cafe proponuje cykl „Dokument do ¦witu”. Tematyka wybieranych filmów z pewno¶ci± bêdzie zachêca³a widzów do dyskusji – twierdz± organizatorzy, a same filmu na d³ugo pozostan± w pamiêci. Z kolei ka¿dy czwarty wtorek miesi±ca przeznaczony zosta³ dla mi³o¶ników muzyki. W ramach cyklu „Oblicza muzyki ¶wiata” prezentowane bêd± propozycje filmowe przedstawiaj±ce muzykê ró¿nych zak±tków ¶wiata. Mi³o¶nikom podró¿y warto poleciæ cykl „Obie¿y¶wiat” (ka¿dy trzeci czwartek miesi±ca). Prezentowane w ramach cyklu filmy zabior± widzów w niezwyk³e podró¿e do najbardziej odleg³ych zak±tków ¶wiata. W ka¿d± trzeci± niedzielê miesi±ca Filmowa Cafe zaprasza szczególnie mi³o¶ników baletu i opery. W ramach cyklu baletowo-operowego prezentowane bêd± transmisje z najlepszych scen baletowych i operowych na ¶wiecie. W ka¿dy drugi wtorek miesi±ca (pocz±wszy od kwietnia) realizowany bêdzie cykl „Nowohuckie debiuty”, który po¶wiêcony zosta³ promocji talentów m³odych twórców. W ¶rody Filmowa Cafe prezentowaæ bêdzie kultowe seriale w ramach cyklu „¦rody z serialem”, a dopo³udniowe weekendy zaprasza rodziców z dzieæmi na „Familijne poranki”.
Nasz tygodnik, wraz z Filmow± Cafe, zaprasza w ka¿dy drugi czwartek miesi±ca. W³a¶nie wtedy w Filmowej Cafe odbywaæ siê bêd± „Filmowe czwartki z G³osem”. Bêdzie mo¿na zobaczyæ m. in. filmu o Nowej Hucie oraz spotkaæ siê i porozmawiaæ z ciekawymi lud¼mi kultury zwi±zanymi z Now± Hut±. Najbli¿sze spotkanie w ramach „Filmowych czwartków z G³osem” odbêdzie siê 13 marca o godz. 18.00, a go¶ciem Filmowej Cafe bêdzie znany nowohucki re¿yser i twórca Nowohuckiej Kroniki Filmowej, Jerzy Ridan.
- Do³o¿ymy wszelkich starañ, aby Filmowa Cafe przypad³a do gustu mieszkañcom Nowej Huty i sta³a siê miejscem spotkañ przy filmie i dobrej kawie - deklaruje Monika Pindziak – Dutkiewicz ze spó³ki Apollo Film.
A my, ze swojej strony obiecujemy, ¿e postaramy siê na bie¿±co prezentowaæ repertuar Filmowej Cafe.
(f)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 30,191,493 unikalnych wizyt