Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NEON-NÓWKA
Niby nic specjalnego rurka z gazem w ¶rodku – ¶wiec±ca ró¿nokolorowo. W nocy dodaje miastu szyku i ¿ycia: ¶wiec±c, migoc±c, mrugaj±c...
Technicznie „neon”, to popularna nazwa lamp reklamowych. Sama technologia, je¶li wierzyæ Wikipedii, jest bardzo stara. Opracowana zosta³a w 1910 roku przez Francuza Georges'a Claude, I od razu zastosowana - w reklamie. Kolory ¶wiecenia neonu zale¿± od sk³adu gazu wewn±trz rury, koloru szk³a z którego rurki wykonano.
Nowohuckie wieczory i noce w przesz³o¶ci roz¶wietla³o wiele neonów. Dzi¶ pozosta³y ju¿ nêdzne resztki, ale przecie¿ jest obiecuj±ca jaskó³ka. W marcu tego roku nowy neon roz¶wietli³ siê nad oddzia³em nowohuckim Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Al. Ró¿.
– Jak najbardziej chcieli¶my nawi±zaæ kszta³tem liter do neonów z lat sze¶ædziesi±tych, których wiele by³o w Nowej Hucie – podkre¶la Maciej Miezian z oddzia³u Dzieje Nowej Huty. Projekt neonu w os. S³onecznym 16 by³ konsultowany z plastykiem miasta.
Liternictwo neonu wygl±da jak odrêcznie pisane. Ma nawi±zywaæ do neonów z lat sze¶ædziesi±tych. Napis „Muzeum" ¶wieci na zielono, a symbol muzeum Historycznego – na fioletowo. Rzucaj± siê w oczy teraz, jesieni±, gdy wcze¶nie zapada zmrok. Niestety, neon ¶wieci ze wzglêdów oszczêdno¶ciowych, tylko do 22. Ale z drugiej strony – takie oszczêdzanie przed³u¿y jego ¿ywotno¶æ. Powinien ¶wieciæ minimum 10 tysiêcy godzin - co wystarczy na ok. 6 lat Oczywi¶cie, o ile jego delikatna konstrukcja przetrzyma.
Pozosta³o¶ci nowohuckich neonów trudno dzi¶ wy¶ledziæ. No bo trzeba to robiæ o zmierzchu, I tak chyba w swoim kszta³cie, choæ ju¿ z jedn± nie ¶wiec±c± literk±, przetrwa³ neon nad Teatrem Ludowym. Czego by nie powiedzieæ o odnowionym budynku w dawnym kinie ¦wit, to przy okazji wprowadzania tam hipermarketu odnowiono stary neon „¦wit” i tylko szkoda, ¿e kina tam nie ma.
Neony w latach 60. i 70. ubieg³ego wieku, by³y integraln± czê¶ci± dzielnicy; kszta³towa³y jej krajobraz. Oczywi¶cie miejscem dla eksponowania neonów by³ Plac Centralny i Aleja Ró¿. Niestety, ju¿ przed laty zniknê³y napisy reklamuj±ce fabrykê kosmetyków, kojarzon± z past± do zêbów – „Lechia”, reklama banku PKO i charakterystycznej „Markizy”. Z tej ostatniej niestety pozosta³y juz tylko kawa³ki rurek.
- Neony to naprawdê urokliwe reklamy. Nie ma porównania do cyfrowych bilbordów przyt³aczaj±cych wszystko w ko³o. By³y elegancki i dyskretne – podkre¶la Maciej Miezian.
Co siê sta³o z nowohuckimi neonami? Zepsu³y siê, wyl±dowa³y na ¶mietnikach. W muzeum oddziale w Alei Ró¿ mo¿na znale¼æ wiele zdjêæ centrum Nowej Huty ze ¶wiec±cymi siê neonami. S± oryginalne, nie to co dzisiejsze bilbordy.
W Warszawie powsta³o Muzeum Neonów, w Nowej Hucie niestety, po nich w³a¶ciwie nie pozosta³o nic.
(kl)


Najm³odszy neon Nowej Huty


Neon, którego juz nie ma
60 lat MDK im. Janusza Korczaka
Rok 2013 jest szczególnym rokiem dla M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Od dnia jego za³o¿enia mija w³a¶nie 60 lat. To najstarsza placówka kulturalno-o¶wiatowa dzia³aj±ca na terenie Nowej Huty. Jej misjê mo¿na wyraziæ s³owami Janusza Korczaka: „Kiedy ¶mieje siê dziecko, ¶mieje siê ca³y ¶wiat”.
Z tej okazji w ¶rodê, 6 listopada 2013 r., w Synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu mia³ miejsce wyj±tkowy koncert z udzia³em Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batut± Sebastiana Per³owskiego. Orkiestra szczyci siê tym, ¿e jej cz³onkowie to najbardziej uzdolnieni m³odzi muzycy w Polsce. Swoj± obecno¶ci± zaszczyci³ s³uchaczy równie¿ ¶wiatowej s³awy wiolonczelista – Julius Berger, którego gra charakteryzuje siê niezwyk³± pasj± i wra¿liwo¶ci±. Go¶cie, którzy t³umnie zgromadzili siê w Synagodze Tempel w pierwszej czê¶ci mogli us³yszeæ jak Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wraz z Juliusem Bergerem wykonuj± utwory: Kol Nidrei Maxa Brucha oraz I Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna. Oba utwory pozwoli³y na pokazanie niezwyk³ej wirtuozerii gry na wiolonczeli, dlatego te¿ zachwycona widownia us³ysza³a jeszcze na bis dwa utwory w wykonaniu Juliusa Bergera: Ariê na strunê G J.S. Bacha oraz Marsz z Muzyki dla Dzieci S. Prokofiewa. W drugiej czê¶ci koncertu zabrzmia³a natomiast IV Symfonia „W³oska” A-dur, op. 90 Felixa Mendelssohna.
Koncert Jubileuszowy, ze wzglêdu na swój uroczysty charakter, by³ równie¿ okazj± do wrêczenia dyrektor MDK Monice Modrzejewskiej oraz placówce nagrody Honoris Gratia, przyznawanej przez Prezydenta Krakowa osobom i jednostkom szczególnie zas³u¿onym dla miasta. Placówka otrzyma³a równie¿ nagrodê Polonia Minor, przyznawan± przez marsza³ka województwa ma³opolskiego. Natomiast Medal im. Dr. Henryka Jordana z r±k prezesa Towarzystwa Przyjació³ Dzieci w Krakowie Romana Ficka odebra³a wicedyrektor MDK Ewa ¯ó³ty. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które maj± szczególne zas³ugi dla rozwoju opieki zdrowotnej i upowszechnianie kultury fizycznej w¶ród dzieci i m³odzie¿y. Nie zabrak³o równie¿ podziêkowañ ze strony dyrekcji i pracowników M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie dla najbli¿szych wspó³pracowników i partnerów instytucji. Otrzymali oni statuetki Przyjaciel MDK oraz Ambasador Dzieciêcych Talentów.
(f)

W Teatrze £a¼nia Nowa – W IMIÊ JAKUBA S.
W najbli¿szy pi±tek, sobotê i niedzielê (22, 23 i 24 listopada) w Teatrze £a¼nia Nowa na os. Szkolnym 25 pokazany zostanie spektakl „W imiê Jakuba S.” w re¿yserii Moniki Strzêpki.
Wiêkszo¶æ polskiego spo³eczeñstwa ma korzenie na wsi. Nie tej dworkowo-ziemiañsko-szlacheckiej, tylko tej duszonej pañszczyzn±, tej ch³opskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich ¶wi±t nie ma ¶wiêta zniesienia pañszczyzny? Czy tylko dlatego, ¿e to obca administracja przeprowadza³a tê reformê? Czy mo¿e po prostu woleliby¶my o sobie my¶leæ jako o potomkach tej „lepszej” czê¶ci narodu. Tej op³akuj±cej dwory zamienione na PGR-y? Dzisiejsi aspiruj±cy do klasy ¶redniej to potomkowie Jakuba Szeli. Przygl±damy siê tej postaci z perspektywy, która bierze pod uwagê podzia³ klasowy i nieludzko¶æ pañszczyzny. Czy ch³opskie pañstwo Szeli mia³o jaki¶ sens? Czy jeste¶my w stanie przyj±æ i rozpoznaæ inne tropy to¿samo¶ci ni¿ te uczone w szko³ach, gdzie Szela by³ m¶ciwym prymitywem i zdrajc±, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriack± administracjê mordem na najlepszych synach narodu polskiego? Czy wobec nadchodz±cego g³o¶nymi krokami porz±dku bêdziemy w stanie porzuciæ swoje wspomnienia polityki historycznej i to¿samo¶ciowej? Czy w ogóle mo¿liwe jest bez wstydu powiedzieæ, ¿e dzi¶ jeste¶my europejczykami, bo potrafili¶my kiedy¶ mordowaæ?
Spektakl wyre¿yserowa³a Monika Strzêpka wed³ug scenariusza Paw³a Demirskiego. Scenografia: Micha³ Korchowiec. Muzyka: Jan Su¶wi³³o. Obsada:
Klara Bielawka, Anna K³os-Kleszczewska, Alona Szostak, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki, Pawe³ Tomaszewski i S³awomir Grzymkowski.
Najbli¿sze spektakle 22, 23 i 24 listopada, godz. 19.00. Bilety: 30 z³ bilet ulgowy, 40 z³ bilet normalny.
(f)


Fot. Bart³omiej Sowa
Przebudowa przej¶cia pod Rondem Czy¿yñskim
Przej¶cie podziemne pod Rondem Czy¿yñskim bêdzie przebudowane. Aktualna jest koncepcja remontu przy u¿yciu barwionych p³yt Trespa, która zosta³a pozytywnie zaopiniowana przez plastyka miasta Krakowa. Niebawem zostanie po wprowadzeniu uwag ZIKiT przed³o¿ona równie¿ do opinii miejskiego architekta. Zak³adana jest rewitalizacja tego miejsca - poprzez odnowienie samego przej¶cia, ale równie¿ pomieszczeñ. Zostanie przebudowany poprzez kompleksow± wymianê posadzki, zainstalowanie sufitów podwieszanych z krat HMS o gêstym oczku, ok³adzin ¶cian - p³yt Trespa typu HPL w trzech kolorach Gold Yellow, Silver Grey i Quartz Grey. Bêdzie wprowadzony monitoring i uruchomione windy. Przej¶cie dostosowane bêdzie do potrzeb osób niepe³nosprawnych: nowa toaleta publiczna, pomieszczenie techniczne monitoringu, pomieszczenie Nowohuckiej Akademii Seniora, pomieszczenie gromadzenia odpadów sortowanych, jednolite pomieszczenia handlowe. Ruch rowerowy bêdzie siê odbywa³ osygnalizowanymi ¶cie¿kami rowerowymi. Bêdzie mo¿na korzystaæ z 26 pomieszczeñ handlowo-us³ugowych. Mo¿liwe jest ³±czenie czê¶ci boksów dla zwiêkszenia przestrzeni handlowej. Koszt prac szacowany jest na oko³o 9 mln z³ netto.
(mp)

wizualizacja: ZIKiT
Scena pod Ratuszem Teatru Ludowego – „Sarenki” Tomasa Svobody
Weso³y wieczór w towarzystwie czterech ¿yciowych nieudaczników z zaskakuj±cym fina³em – tak najkrócej mo¿na zarekomendowaæ nowy spektakl w Teatrze Ludowym pt. „Sarenki” autorstwa i w re¿yserii Tomasa Swobody, artysty z czeskiej Pragi, znanego widzom Teatru Ludowego z realizacji „Arabskiej nocy” i „Kupca weneckiego”.
Tym razem mamy okazjê poznaæ niezwyk³e poczucie humoru T. Svobody, zainspirowane – jak przysta³o autorowi – czesk± komedi± w absurdalnym wydaniu…
- To polska prapremiera tej sztuki – mówi Jacek Strama, dyrektor Teatru Ludowego. - Znamy Svobodê z poczucia humoru, ale nie spodziewa³em siê a¿ takiej zabawy, jak± z ca³ym zespo³em nam zaserwowa³. Wyci±gn±³ z aktorów pok³ady komizmu, których wcze¶niej nie przeczuwa³em. Jestem bardzo zadowolony z tej premiery, bo to bêdzie kolejny hit „Pod Ratuszem” - da sporo rado¶ci widzom. W spektaklu wystêpuj±: Patrycja Durska, Martyna Krzysztofik, Martyna Malcharek, Dominika Markuszewska, Piotr Franasowicz, Pawe³ Kumiêga, Tadeusz £omnicki i Ryszard Starosta.
Ten sezon zreszt± nie tylko dlatego bardzo dobrze siê zacz±³; wyst±pili¶my na Festiwalu Wspó³czesnej Dramaturgii w Zabrzu ze spektaklem „Peggy Pickit widzi twarz Boga” i by³o mi³o widzieæ skupiony, ale aktywny odbiór publiczno¶ci. Po spektaklu otrzymali¶my wiele komplementów.
- W tym roku doczekamy siê pierwszej w Teatrze Ludowym realizacji „Hamleta”.
- Tak. Wprawdzie na Zamku w Pieskowej Skale wystawiali¶my re¿yserowane przez Jerzego Fedorowicza fragmenty „Hamleta”, ale tym razem bêdzie to pierwszy pe³ny spektakl. W grudniu rozpoczn± siê próby, premiera w marcu. „Hamleta” wyre¿yseruje Polak mieszkaj±cy w Berlinie. Ciekaw jestem tej realizacji, tego, jak zrobi to Krzysztof Minkowski, który rzeczywi¶cie dobrze czuje niemiecki teatr, a przypomnê, ¿e „Hamleta” Wojciecha Bogus³awskiego zrealizowano wed³ug przek³adu z jêzyka niemieckiego… Interesuj±ca jest te¿ obsada: ogranicza siê do siedmiu osób. Tylko Hamlet jest integralny, pozostali aktorzy zagraj± wiele postaci, a przed widzem nie bêd± tego ukrywaæ - zmiana kostiumów, czy charakteru postaci odbywaæ siê bêdzie na oczach publiczno¶ci – mówi Jacek Strama. – A jeszcze w listopadzie zaczynamy próby „Mojej Abby” autorstwa i w re¿yserii Tomasza Mana. Zostanie wystawiona w ramach naszego cyklu „S±siedzi bli¿si i dalsi”. Przedstawi mi³o¶niczkê szwedzkiego zespo³u, która od czasu do czasu nie mo¿e siê powstrzymaæ i ze swojego balkonu ¶piewa najwiêksze przeboje Abby, niekoniecznie ku rado¶ci s±siadów… Premiera w po³owie lutego.
- Tymczasem w repertuarze wci±¿ pozostaj± ulubione przez widzów spektakle.
- Produkujemy nowe, ale nie zapominajmy o tak chêtnie ogl±danych, jak „Kubu¶ Fatalista i jego pan”, „Królik Królik”, „Kochanowo i okolice” i oczywi¶cie „Prywatna klinika”, czy „Pó³ ¿artem, pó³ sercem” – to wspania³a zabawa, gramy do koñca sezonu.
Anna Kaszewska

Postsocjalistyczna i religijna – ¦WIÊTE PRZESTRZENIE
Turystycznie i religijnie - dzisiejsze pielgrzymki staraj± siê ³±czyæ oba aspekty podró¿owania.
Od wieków p±tnicy wêdruj± do miejsc uznanych za ¶wiête, s³yn±cych cudownymi ³askami, by tam modliæ siê o zdrowie, zado¶æuczyniæ z³ym wystêpkom, prosiæ o pomoc, czy podziêkowaæ za otrzymane dobro. Ju¿ pierwsi chrze¶cijanie pielgrzymowali do miejsc pobytu Chrystusa. W III w. pewien p±tnik z Galii opisywa³, ¿e widzia³ kamieñ, przy którym Judasz zdradzi³ Jezusa. We wczesnym ¶redniowieczu miejscem czci p±tników sta³y siê tak¿e groby mêczenników, pochowanych na watykañskim cmentarzu. Gdy minê³a epoka prze¶ladowañ, po edykcie Konstantyna (313 r.), mêczenników zaczêto chowaæ w ko¶cio³ach, w pobli¿u o³tarza. Odt±d p±tnicy zmierzali do miast, w których przechowywano relikwie. Niejednokrotnie celami pielgrzymki by³y pustynne odludzia, miejsca ¿ycia i modlitwy pobo¿nych pustelników, którzy porzucili spo³eczeñstwo, by w ten sposób dawaæ ¶wiadectwo swego zawierzenia Bogu. ¦wi±tobliwi asceci s³u¿yli innym swoj± rad± i duchow± pociech±. Szczególnie czêsto wierni nawiedzali ascetów, którzy w radykalnie skrajny sposób wyra¿ali pokutê, np. znaczn± czê¶æ doby modlili siê stoj±c na kolumnach, bez ¿adnej os³ony.

Mistrzejowickie spotkanie z muzyk± i poezj±, czyli… PATRIOTYZM I WIELCY POLACY
W ubieg³± niedziele, 10 listopada w dolnym ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach odby³ siê kolejny koncert z cyklu: Koncerty Mistrzejowickie. Tym razem wyst±pi³ Chór Vox Populi pod dyrekcj± Rafa³a Marchewczyka. W programie znalaz³y siê utwory A. Mickiewicza, J. S³owackiego, K. P. Tetmajera, R. Suchodolskiego i S. Baliñskiego.
(f)


Fot. Jakub Kalinowski
Stylowa Nowa Huta przedstawia – NOWA HUTA – „POLE” DO DZIA£ANIA
Paulina: streetworkerka, networkerka, cz³onek zarz±du Fundacji Nowe Centrum. Realistka, która uwielbia rêkodzie³o artystyczne, kreatywne pomys³y i rozwi±zania dnia codziennego oraz czekoladê.
Rafa³: raper, cz³onek undergroundowego labelu PRO i sekretarz Stowarzyszenia „Zajawka”, od 12 lat na scenie hiphopowej.
Fundacja Nowe Centrum: to organizacja non-profit za³o¿ona przez pedagogów - streetworkerów we wrze¶niu 2012 roku. Jej g³ównym celem jest wspieranie osób zagro¿onych wykluczeniem spo³ecznym, a tak¿e promocja idei wolontariatu. Znakiem rozpoznawczym Fundacji jest Rakieta Edukacyjna oraz szereg projektów opartych na szacunku i tolerancji.
Stowarzyszenie „Zajawka”: to grupa ludzi, których ³±czy wspólna pasja i mi³o¶æ do muzyki hip hop. Organizacja powsta³a w 2011 roku w Krakowie. Cz³onkowie „Zajawki” dzia³aj± na rzecz upowszechniania kultury hiphopowej, w³±czaj± siê w akcje charytatywne, prowadz± dzia³ania maj±ce na celu profilaktykê zdrowotn± i profilaktykê uzale¿nieñ.


Fot. Aleksander Hordziej
Wiêcej zdjêæ z sesji Pauliny i Rafa³a na www.stylowanowahuta.blogspot.com. Stylowa Nowa Huta to inicjatywa ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, której celem jest promocja pozytywnej strony Nowej Huty, postaci z ni± zwi±zanych, ciekawych miejsc.
Dzieñ Seniora w Klubie 303
Ko³o Seniorów nr 25 Polskiego Zwi±zku Emerytów Rencistów i Inwalidów obchodzi³o Dzieñ Seniora i XXX- lecie za³o¿enia Ko³a. Patronat nad uroczysto¶ci± obj±³ Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Uroczysto¶ci odby³y siê w Klubie 303 O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta na os. Dywizjonu 303. Scenariusz uroczysto¶ci opracowa³a i prowadzi³a przewodnicz±ca Ko³a Zofia Wojtyszyn. W¶ród zaproszonych go¶ci obecni byli: pe³nomocnik Prezydenta d/s Polityki Spo³ecznej Anna Okoñska-Walowicz, wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, przewodnicz±ca Oddzia³u Rejonowego PZERiI w Nowej Hucie Miros³awa Mi¶ta, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków - Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek, kierownik Klubu 303 Magdalena Florek, prezes Spó³dzielni Mieszkaniowej Czy¿yny Marek Lorenc, dyrektor PKPS Józef Grzybczyk , cz³onek Zarz±du i Rady XIV Dzielnicy Czy¿yny Regina Zadêcka, ksi±dz pra³at z Parafii ¶w. Brata Alberta Jan Bielañski, sponsorzy - prezes F.H. Danex i Trans- Danex Leszek Kajak, dyrektor F.H. Tim-Imex Tomasz Jaszczyñski, prezes firmy Krak-Miês Jaros³aw Naruszewicz. W ramach programu „Seniorzy Seniorom” i „Mosty Pokoleñ”, w uroczysto¶ci uczestniczyli seniorzy z Klubu Ku¼nia w Nowej Hucie, Ko³a nr 11 z Ko¶cielnik, grupa naszych rodaków z Kazachstanu, mieszkaj±cych w DPS im. W. Godynia w Nowej Hucie oraz grupa m³odzie¿y ze Szko³y Muzycznej im. W³adys³awa Kar³owicza w Nowej Hucie. Zofia Wojtyszyn ciekawie omówi³a rolê jak± odegrali seniorzy i jaki wk³ad pracy wnie¶li w budowê Nowej Huty i jej serca Kombinatu Metalurgicznego. Podczas uroczysto¶ci odznak± Honoris Gratia zostali uhonorowani zas³u¿eni cz³onkowie Ko³a: Eryka Pabian, Kazimiera Turek, Ryszard Wiszniewski oraz Zofia Wojtyszyn – jako bardzo dobra organizatorka, operatywna i przedsiêbiorcza przewodnicz±ca. Dziêki pozyskaniu i wsparciu sponsorów o¿ywi³a i rozwinê³a z powodzeniem dzia³alno¶æ Ko³a. Wyra¿aj±c wdziêczno¶æ w imieniu wszystkich seniorów Zofia Wojtyszyn obecnym sponsorom wrêczy³a dyplomy z podziêkowaniami. Mi³ym akcentem uroczysto¶ci by³o od¶piewanie przez chór „Aster” piosenki dla darczyñców do s³ów poety klubowego Ryszarda Wiszniewskiego, który równie¿ odczyta³ napisany przez siebie z tej okazji wiersz. W ten oto sposób po czê¶ci oficjalnej ze swoim programem artystycznym wyst±pili seniorzy i m³odzie¿ ze szko³y muzycznej. Ich wystêpy by³y przeplatane ¶piewaniem piosenek o Nowej Hucie przez wszystkich obecnych na sali. Koñcz±c uroczysto¶æ Ryszard Wiszniewski dedykowa³ seniorom kolejny swój wiersz pt. „Dzieñ Seniora”, po czym wszyscy trzymaj±c siê za rêce od¶piewali „Pie¶ñ po¿egnaln±”. Wszyscy seniorzy otrzymali s³odkie upominki. W tym miejscu wspomnieæ nale¿y, ¿e seniorzy swoje ¶wiêto obchodzili przy smacznym poczêstunku dziêki w³adzom miasta Krakowa.
(mp)


fot. autor
W Nowohuckim Centrum Kultury odby³ siê koncert Orkiestry Wieniawa BAJKA O MUZYCE NA JESIENNY WIECZÓR
29 pa¼dziernika br. Orkiestra Wieniawa wyst±pi³a w Nowohuckim Centrum Kultury z koncertem „Jesienne Impresje. Orkiestra Wieniawa od Straussa do Ellingtona”. Prowadz±ca Lidia Jazgar rozpoczê³a go, nuc±c jesienn± melodiê, a nastêpnie przypomnia³a pocz±tki historii Orkiestry. Zaznaczy³a, ¿e ta opowie¶æ, która swój pocz±tek mia³a jeszcze w 1994 roku, jest niczym piêkna bajka.
Jak mówi sam tytu³, koncert sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci: klasycznej i rozrywkowej. W pierwszej zabrzmia³y takie per³y muzyki powa¿nej jak: Lekka kawaleria, buntownicze Libertango czy Maid of the Moor, nawi±zuj±ce do poezji XIV-wiecznej. Solista Wojciech Blak wydoby³ poezjê tej muzyki ciep³± i miêkk± barw± flugelhornu. Na pierwszy akcent tej czê¶ci Orkiestra wybra³a marsz koncertowy Sterling Brass, a na jej zakoñczenie – Irish Sketches, czyli przepiêkne skecze inspirowane irlandzkim folkiem.
Zanim Orkiestra przesz³a do drugiej czê¶ci koncertu, zaoferowa³a s³uchaczom muzyczn± niespodziankê. W zabawnej, kabaretowej atmosferze odby³ siê konkurs, w którym nagrod± by³ wyjazd na festiwal do Luksemburga w 2014r z Orkiestr± Wieniawa. Cztery osoby z widowni walczy³y o tytu³ najlepszego dyrygenta, a zadaniem by³o jak najlepsze wykonanie z Orkiestr± marsza Happy Marching Band. Orkiestra reagowa³a na ka¿dy ruch dyrygentów, a niekwestionowan± zwyciê¿czyni± okaza³a siê Natalia.
Czê¶æ rozrywkowa koncertu rozgrza³a publiczno¶æ samb± Tico Tico i arabsk± Caravan, która cudownie przywo³a³a klimat wêdrówki przez pustyniê – oczywi¶cie jazzowo zwariowanej, jak to u Duke’a Ellingtona. Wokalistka Gabrysia ¦wierczek za¶piewa³a Gershwina, melodiê z krainy Czarnoksiê¿nika Oz Over the Rainbow (i znowu bajka) oraz swinguj±cy Blue Moon. Publiczno¶æ, która dot±d zadawa³a sobie pytanie: „Gdzie ten Strauss?”, us³ysza³a nareszcie Marsza Radetzkiego i w³±czy³a siê klaskaniem w jego wykonanie. Wszystko pod kontrol± dyrygenta Jaros³awa Ignaszaka. Tak siê spodoba³o, ¿e za¿±dano marsza po raz drugi. Na bis za¶piewa³a jeszcze Gabrysia, która koncert ten nazwa³a „¶wiêtem muzyki”. A potem rozbrzmia³y jerychoñskie bêbny (tr±by oczywi¶cie te¿) w Joshua.
Co jeszcze siê wydarzy³o? Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Wieniawa Piotr Zaj±c przypomnia³, ¿e Orkiestra dzia³a dziêki pomocy Darczyñców, a w celu przy³±czenia siê do ich grona, zachêci³ do odwiedzenia strony www.wieniawa.eu 8-letni Anto¶ zebra³ pochwa³y za jeden z pierwszych koncertów w swoim ¿yciu, Lidia Jazgar rozrzuci³a po widowni ca³y swój bukiet ¿ó³tych tulipanów, a wszystkie s³odkie krówki zosta³y rozdane.
+ + +
Bajka siê nie skoñczy³a... poniewa¿ muzyczna karawana idzie dalej, na szczê¶cie nie przez pustyniê. Ka¿dy kolejny koncert pokazuje, ¿e muzyka i los rozwijaj±cych siê m³odych muzyków nie spotyka siê z obojêtno¶ci±. Dlatego Orkiestra dziêkuje Sponsorom i Darczyñcom za ka¿de wsparcie, jakie otrzymuje i podkre¶la, ¿e tak piêkna muzyka bez tych osób nie by³aby mo¿liwa, poniewa¿ orkiestra, to znaczy razem.
Sylwia Szcupak

„Teatr w Nowej Hucie” – nowa wystawa w muzeum przy Alei Ró¿ – Robotnicy i aktorzy
Antoni Pacyga ogl±da swoje zdjêcie na nowej wystawie w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty, w Alei Ró¿. Wtedy gdy zdjêcie zrobiono, w roku 1954, mia³ 20 lat. Antoni czy raczej Antek, m³ody, wysoki, szczup³y, by³...aktorem. To znaczy by³ robotnikiem, ale...

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,318,872 unikalnych wizyt