Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„OGRÓDEK PRZED DOMEM”
W Klubie „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, podczas fina³u XVI edycji konkursu „Ogródek przed domem”, og³oszono werdykt jury w sk³adzie Maciej Czajka (przewodnicz±cy), Szczepan Chlebowski i Zygmunt Kiszka. Osobom wyró¿nionym, za najlepiej pielêgnowan± i zaaran¿owan± zieleñ w przydomowych ogródkach, wrêczono pami±tkowe dyplomy. Przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII Stanis³aw Madej, wiceprzewodnicz±cy RMK S³awomir Pietrzyk, kierownik klubu „Dukat” Zygmunt Kiszka, dyrektorka OKKNH Ma³gorzata Jezutek oraz Maciej Czajka z Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska UMK przekazali nastêpuj±ce uhonorowania: KATEGORIA „OGRÓDKI”: W³adys³awa Adamska (Branice), Joanna i Norbert Bielowie (Kantorowice), Marlena Jeleñ (Branice), Agnieszka Szafrañska (Lesisko). KATEGORIA „WODA W OGRODZIE”: Dorota Ra¼ny (£uczanowice), Izabella i Jerzy Wojtusikowie (Grêba³ów). KATEGORIA „SKALNIAKI”: El¿bieta Ku¶nierz (Cha³upki), Ewa i Marian Noga (Grêba³ów), Iwona Paos (Wadów), Danuta i Konrad Tomsiowie (Krzes³awice), Józefa i Wies³aw Wojnarscy (Kantorowice). KATEGORIA „KWIETNE OGRODY”: Maria Bajo³ek (Krzes³awice), Gra¿yna Baran (Ko¶cielniki), Halina Dziura (Ko¶cielniki), Agnieszka i Micha³ Grudniowie (Branice), Zofia Grymek (Krzes³awice), Janina Luty (£uczanowice), Krystyna i Stanis³aw Nowakowie (Wolica), Zofia Pietras (Wolica), Maria Stachnik (Cha³upki), Halina Zawadzka (£uczanowice). W konkursie wziê³o udzia³ 38 uczestników, z tego wyró¿niono 21 osób, a 17 otrzyma³o dyplomy za udzia³ w konkursie. Stanis³aw Boczkowski i Ireneusz Kawula przekazali drzewka ozdobne wybranym przez siebie w³a¶cicielom ogródków. Dekoracjê sali klubu „Dukat” wykona³a Janina Nowak. Organizatorzy dziêkuj± kole¿ankom i koledze z klubów O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta za pomoc oraz wszystkim tym którzy pomogli u¶wietniæ to spotkanie. Na koniec poczêstowano wszystkich przyby³ych pysznym ciastem.
(mp)


fot. autor
DO¯YNKI, Z£OTY JUBILEUSZ I ARCHIWALNY FILM
345. wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpocznie relacja z Do¿ynek Miejskich, jakie w tym roku odby³y siê w Wolicy. Organizatorami imprezy by³a Rada i Zarz±d Dzielnicy XVIII, O¶rodek Kultury Kraków - Nowa Huta oraz Wspólnota Gruntowa w Wolicy. W konkursie na wieniec do¿ynkowy przyznano dwie pierwsze nagrody. A wiêc za wieniec tradycyjny nagrodzono zespó³ „Nutki” z Klubu „Herkules” O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta w Branicach, a za wieniec nowoczesny zespó³ „Woliczanki” z Klubu „Jedno¶æ” O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta w Wolicy. Widzowie Kroniki obejrz± nagrodzone wieñce, poznaj± laureatki konkursu oraz jurorkê Annê Chudzik – Wanio, zobacz± te¿ inne atrakcje do¿ynkowe.
Nastêpnie Kronika „przeniesie widzów” do ko¶cio³a ¶w. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303) na Z³oty Jubileusz Kap³añstwa ks. Jana Bielañskiego. W uroczysto¶ci udzia³ wziê³o liczne duchowieñstwo, w³adze dzielnicy, t³umy wiernych, a tak¿e chóry i zespo³y góralskie. Podczas wyst±pieñ przypomniano zas³ugi ks. Jana Bielañskiego, m.in. prace przy budowie ko¶cio³a, kategoryczn± odmowê wspó³pracy ze s³u¿b± bezpieczeñstwa, duszpastersk± pos³ugê podczas strajku w Hucie im. Lenina oraz dzia³alno¶æ skierowan± na rzecz ubogich i parafian. Pod koniec uroczysto¶ci Przewodnicz±cy XIV Dzielnicy – Wojciech Krzysztonek wrêczy³ ks. Janowi Bielañskiemu okoliczno¶ciowy medal.
Na zakoñczenie zobaczymy unikalny film „Impresje hutnicze”, który przed laty zrealizowany zosta³ w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. W 1968 roku na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich w Warszawie film uzyska³ Nagrodê Specjaln± Jury, któr± wrêczono m³odemu twórcy z Nowej Huty – Jurkowi Ridanowi. W filmie wystêpuje Zespó³ Pie¶ni i Tañca „Nowa Huta”, który w tym roku obchodzi 60.- lecie dzia³alno¶ci.
Od pi±tku Kronika prezentowana bêdzie przed seansami filmowymi w Kinie Studyjnym „Sfinks” oraz na antenie Telewizji Kraków w poniedzia³ek o godz. 17.35 i 22.18. Archiwalne wydania mo¿na zobaczyæ na stronach: www.kronika.com.pl
(jr)
Cegie³ki historii czyli wiadomo¶ci spod ziemi
Historiê kraju lub regionu mo¿na sobie wyobraziæ ró¿nie, np. jako grub± ksiêgê. Na jej poszczególnych kartkach zapisywane s± najwa¿niejsze wydarzenia, panuj±cy w³adcy oraz obowi±zuj±ce prawa. Ka¿dy, kto chcia³by poznaæ interesuj±cy go fragment dziejów, otwiera³by ksiêgê na okre¶lonej stronie i czyta³by zawarte tam informacje. Jednak co by siê sta³o gdyby wyrwano losowo trochê kartek? Nowi czytelnicy nie mogliby poznaæ fragmentów historii. Wyobra¼my sobie dzieje kraju jako mur stawiany z wielu cegie³. Ka¿de zdarzenie jest kolejn± cegie³k± dodawan± przez pokolenie. Takich cegie³ek jest wiele, jedne wiêksze, drugie mniejsze, czasami radosne, innym razem bolesne.
Historia Polski te¿ zbudowana jest z takich elementów. O naszym kraju mo¿emy wiele dowiedzieæ siê czytaj±c stare kroniki czy pamiêtniki. Jednak ¼ród³a pisane s± niepe³ne oraz nieliczne i szczególnie pocz±tek polskiej pañstwowo¶ci kryje wiele tajemnic. A co zrobiæ z dziejami jakiego¶ rejonu, gdy nie mo¿na nic wyczytaæ w starych ksiêgach. W tym miejscu wkracza archeologia czyli nauka zajmuj±ca siê pradziejami, okresem historii pozbawionym ¼róde³ pisanych.
Nowa Huta od pocz±tku swego istnienia by³a rajem dla archeologów. Olbrzymie inwestycje spowodowa³y, ¿e pracuj±cy na nich specjali¶ci, m.in archeolodzy gromadz±c ogromne ilo¶ci zabytków spod ziemi, uzupe³nili swoj± wiedzê o prahistorii, nie tylko tego podkrakowskiego regionu, ale i Polski. Z czasem inwestycje zanik³y a razem z nimi ¶rodki finansowe na du¿e wykopaliska. Od czasu do czasu prowadzi siê niewielkie badania ratownicze w celu pozyskania wiedzy o danym miejscu np. w czasie budowy domu lub hipermarketu. Wykonuje siê te¿ prace sonda¿owe, które maj± wyja¶niæ czy le¿±cy na powierzchni materia³ zabytkowy jest wynikiem niszczenia jakich¶ podziemnych budowli.
W roku 2012 badania sonda¿owe rozpoczêto w Branicach na stanowisku 81. W artykule Nowa Huta nadal pod ziemi±” pisali¶my o odkryciu pieca o nieznanym przeznaczeniu, licznych innych palenisk i jam zasobowych czyli pradziejowych spi¿arni. Prace jednak przerwa³a d³uga zima. Archeolodzy z nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie po przerwie wrócili na wykop i zakoñczyli je w bie¿±ce upalne lato. Piec zosta³ dok³adnie przebadany i okaza³o siê, ¿e zawiera³ interesuj±c± ceramikê z okresu wczesnego ¶redniowiecza, m.in. ze znakiem garncarskim (symbol wytwórcy) na jednym z naczyñ. Pobrano te¿ z niego próby do dalszych analiz. W zasypisku domniemanej ziemianki czyli budynku mieszkalnego, oprócz du¿ej ilo¶ci fragmentów ceramiki znaleziono kolejne metalowe przedmioty. Pod jednym z palenisk, którego wiek okre¶lono na ok. 2000 lat, czyli na okres gdy na coraz wiêkszych regionach Europy maszerowali rzymscy legioni¶ci, znaleziono pochówek psa. Dosz³y te¿ nowoodkryte pradziejowe spi¿arnie. Wszystkie te odkrycia da³y nowy obraz tej czê¶ci Branic po³o¿onej na skraju terasy wi¶lanej. Dowiedzieli¶my siê, ¿e na pewno zamieszkiwany by³ on w tzw. okresie wp³ywów rzymskich (oddzia³ywania handlowego imperium rzymskiego), prawdopodobnie przez ludno¶æ kultury przeworskiej. Istniej± te¿ podstawy do okre¶lenia tego miejsca po³o¿onego obecnie w zespole dworsko-parkowym w Branicach, jako osady lub terenu przemys³owego w pocz±tkach istnienia pañstwa polskiego. Pozosta³e materia³y zabytkowe zostan± poddane kolejnym analizom, które pozwol± na dok³adniejsze ich datowanie.
Archeolodzy nowohuccy pracuj±c na niewielkim obszarze i dysponuj±c skromnymi ¶rodkami finansowymi, do³o¿yli kolejne cegie³ki do tego ci±gle powstaj±cego muru, który jest histori± naszego pañstwa i skromnych Branic.
Janusz Bober


Fot. Justyna Rodak
Edukacja regionalna najm³odszych – Polski Rok Obrzêdowy
Ten tekst publikujemy w czasie, gdy w gminach ca³ego kraju trwaj± obchody jednego z najwa¿niejszych w tradycji polskiej ¶wi±t – ¦wiêta Chleba. Do¿ynki maj± swoje wa¿ne miejsce w kalendarzu polskiego roku obrzêdowego. To jedno z tych ¶wi±t, które ³±cz± spo³eczno¶ci w poczuciu wspólnoty rodzinnej i obyczajowej, wspólnoty zapominanych dzi¶ korzeni, wspólnoty, któr± za wszelk± cenê nale¿y szanowaæ, rozumieæ, od nowa poznawaæ i podtrzymywaæ.
Tê wspania³± polsk± obyczajowo¶æ, której czê¶ci± s± Do¿ynki trzeba odkrywaæ od najm³odszych lat. Mieszaj±ce siê w niej domowe, chrze¶cijañskie a nawet dawne, pogañskie zwyczaje daj± w ci±gu roku mnóstwo wspania³ych ¶wi±t i wydarzeñ. Watro zapoznawaæ z nimi zw³aszcza dzieci, by wiedzia³y kim s± i z jakich tradycji siê wywodz±. Zapraszamy nauczycieli przedszkolnych (grup 5 i 6-latków) i wczesnoszkolnych (klas I-III ) do udzia³u wraz ze swoimi grupami i klasami w organizowanym przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida projekcie zatytu³owanym „Polski Rok Obrzêdowy”. Cykl 6 spotkañ edukacyjnych prezentuje w ¿ywy i przystêpny sposób i „t³umaczy” kulturê narodow± i ludow±, w tym obrzêdy i zwyczaje, muzykê, taniec, rekwizyty, stroje i jêzyk. Wystêpuj± w nich autentyczne grupy obrzêdowe i zespo³y prezentuj±ce zgodne z tradycj± zwyczaje oraz ludow± muzykê, zwi±zan± z kolejnymi wydarzeniami i ¶wiêtami polskiego roku obrzêdowego. W ka¿dej z imprez najwa¿niejsze jest „t³umaczenie” z pozoru trudnej i nieczytelnej, zw³aszcza dla najm³odszych odbiorców, kultury ludowej, „rozszyfrowywanie” i odkrywanie zawartych w niej warto¶ci. Efektem tych dzia³añ jest budowanie spójno¶ci spo³eczeñstwa, które odnajduje swoje zapomniane korzenie i budowanie to¿samo¶ci regionalnej. W ca³orocznym cyklu prezentowane s± kolejno: Do¿ynki, Ludowe zwyczaje andrzejkowe, Kolêdnicy i kolêda, Marzanna i gaik, Obrzêdy Wielkiej Nocy, Lajkonik i Bractwo Kurkowe – ¿ywe legendy Krakowa. Ka¿de ze spotkañ zawiera w sobie ró¿norodne elementy, wywo³uj±ce autentyczne zainteresowanie i zaanga¿owanie m³odych odbiorców. Czê¶æ imprez ma charakter warsztatowy - dzieci tworz± elementy plastyki obrzêdowej – palmy, tradycyjne s³omiane Marzanny, ludowe ozdoby choinkowe. Do ka¿dego spotkania przygotowywana jest oddaj±ca charakter wydarzenia scenografia, by dzieci ³atwiej odnajdowa³y siê w tym czêsto zapomnianym ¶wiecie. Nauczyciele doskonale wiedz±, jak wa¿ne jest szerzenie w¶ród dzieci wa¿nej wiedzy o naszych wspólnych korzeniach. O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida pomaga w tym zadaniu i zaprasza do udzia³u w projekcie. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ u organizuj±cej i prowadz±cej cykl Ewy Borgosz pod nr tel.502-583-644.
(f)
Naucz siê p³ywaæ – JU¯ P£YWAM!
Urz±d Miasta Krakowa zaprasza uczniów krakowskich szkó³ podstawowych na zajêcia z p³ywania w ramach projektu „Ju¿ p³ywam”. Projekt skierowany jest szczególnie do dzieci, które jeszcze nie potrafi± p³ywaæ.
Na 15 lekcjach, które przeprowadz± trenerzy i instruktorzy p³ywania, dzieci bêd± mia³y okazjê nauczyæ siê p³ywaæ oraz zapoznaæ siê z zasadami bezpieczeñstwa korzystania z k±pielisk i udzielania pierwszej pomocy. Ka¿dy uczestnik ponosi wy³±cznie koszt ubezpieczenia za ca³y kurs, który wynosi tylko 6 z³. Zg³aszaj±ce dzieci szko³y lub osoby prywatne zapewniaj± transport swoich podopiecznych oraz opiekê w czasie dowozu na basen. Pozosta³e koszty tj. wej¶cie na basen, op³ata trenerów i instruktorów finansowane s± z bud¿etu Województwa Ma³opolskiego oraz ¶rodków Urzêdu Miasta Krakowa. Zg³oszenia przyjmowane s± mailowo na adres: Com-Com Zone, ul. Ptaszyckiego 6, informacje i zapisy pod nr tel. 694 401 702 lub mailowo: plywalnia.nowahuta@comcomzone.pl + Com-Com Zone, ul. Kurczaba 29, informacje i zapisy pod nr tel. 694 401 701 lub mailowo: plywalnia.prokocim@comcomzone.pl + OSiR Kolna, informacje i zapisy pod nr tel. 12 259 35 40 wew. 50 lub 51 lub mailowo: basen@kolna.pl.
Ilo¶æ miejsc jest ograniczona, a o udziale w nauce p³ywania decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ. (l)
Harmonogram zajêæ, które bêd± odbywaæ siê od 2 wrze¶nia do 22 pa¼dziernika, jest dostêpny na stronie www.krakow.pl.
Do¿ynki Miejskie na Wolicy
Tegoroczne „Do¿ynki Miejskie” odby³y siê w niedzielê (25 sierpnia) w nowohuckiej Wolicy. Imprezê rozpocz±³ korowód, sprzed kaplicy p.w. Matki Boskiej Czêstochowskiej w Wolicy. Delegacje z wieñcami, przesz³y w barwnym korowodzie na boisko, gdzie odby³a siê msza ¶w., której przewodniczy³ ks. biskup Tadeusz Pieronek w koncelebrze uczestniczyli proboszcz miejsca Stanis³aw Palichleb i dziekan Andrzej Kott. Oficjalnego otwarcia do¿ynek dokona³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a zaproszonych go¶ci przywita³ przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanis³aw Moryc. Na uroczysto¶æ przybyli pos³owie ziemi krakowskiej: Katarzyna Matusik-Lipiec, Jaros³aw Gowin, Józef Lassota, Ireneusz Ra¶. Radê Miasta Krakowa reprezentowali: wiceprzewodnicz±cy S³awomir Pietrzyk, Edward Porêbski, S³awomir Ptaszkiewicz, Tomasz Urynowicz, Stanis³aw Rachwa³. Na do¿ynki przybyli tak¿e: wiceminister Pracy i Polityki Spo³ecznej Ma³gorzata Marciñska, radny sejmiku województwa ma³opolskiego Grzegorz Lipiec, prezes zarz±du województwa ma³opolskiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz, przewodnicz±cy dzielnic S³awomir Góra, Wojciech Krzysztonek, Stanis³aw Madej, Piotr Serafin.
Okaza³e bochny chleba z tegorocznych zbiorów, które s± symbolem i zwieñczeniem pracy rolnika Starostowie do¿ynek Maria i Wojciech Kajta wrêczyli przedstawicielom w³adz miejskich.
Do konkursu na najpiêkniejsze wieñce do¿ynkowe zg³osi³o siê a¿ 12 krakowskich grup do¿ynkowych z osiedli: Branice, Cha³upki, Grêba³ów, Lubocza, £uczanowice, Kantorowice, Ko¶cielniki, Krzes³awice, Pleszów, Ruszcza, Wadów, Wolica. Wieñce przygotowa³y osiedla Krakowa, w których do tej pory uprawia siê zbo¿a, warzywa i owoce. Pierwsze miejsce w kategorii wieñca wspó³czesnego zajê³a grupa z osiedla Wolica, natomiast w kategorii wieñca tradycyjnego zwyciê¿y³a grupa z osiedla Branice.
Rozrywce i zabawie do¿ynkowej towarzyszy³y ró¿ne atrakcje. Na scenie wyst±pi³y amatorskie zespo³y artystyczne, Zespó³ Pie¶ni i Tañca Nowa Huta. Poza scen± odby³ siê pokaz sprawno¶ci fizycznej i technik interwencyjnych Grupy Pokazowej Stra¿y Miejskiej, Ochotnicze Stra¿e Po¿arne przeprowadzi³y pokaz gaszenia po¿aru. Mo¿na by³o równie¿ przejechaæ siê na harleyach, które zosta³y udostêpnione przez grupê „Galicja”, a tak¿e podziwiaæ pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu wojskowego klubu sportowego Wawel. Gwiazd± wieczoru by³a Halina Fr±ckowiak. Do¿ynki zakoñczy³a tradycyjnie zabawa taneczna oraz pokaz sztucznych ogni w wykonaniu firmy Nakaja Art.

Zmieniajmy razem!
Animatorzy Filii nr 4 Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej – Aneta Badecka oraz Monika Stachañczyk, w ramach Programu Aktywno¶ci Lokalnej „Razem zmieniamy”, wspieraj± aktywno¶æ spo³eczn± mieszkañców os. Ruszcza. Uda³o siê im przekonaæ tych ludzi, ¿e mog± mieæ wp³yw na to jak wygl±da ich codzienno¶æ i zmieniaæ swoje otoczenie.
- Cz³owiek ma w ¿yciu dwa wyj¶cia: kszta³towaæ rzeczywisto¶æ lub poddaæ siê jej – my przekonujemy ludzi do tego pierwszego. Niektórzy z nich to spo³ecznicy „od ko³yski”, niektórych trzeba przekonaæ, ¿e takie dzia³ania maj± sens – mówi Aneta Badecka animator Filii nr 4 MOPS . Gratyfikacj± jest satysfakcja, ¿e najbli¿sze otoczenie zmienia siê na lepsze, zadbane osiedle, ale równie¿ nawi±zane relacje i zdobyte umiejêtno¶ci.
Program Aktywno¶ci Lokalnej „Razem zmieniamy” jest realizowany przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej Filiê nr 4 w ramach projektu „Pora na aktywno¶æ” wspó³finansowanego przez Uniê Europejsk± w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.

Stylowa Nowa Huta przedstawia – PO PROSTU ¯YJ
Pawe³ - kompozytor, autor tekstów i wokalista. Wspó³tworzy jazzowy projekt Bohater&Styla i multistylow± Orkiestrê Bohatera. Zaprasza do czytania, s³uchania i pobierania za free muzyki: www.przezbohatera.pl. Kasia - wspó³za³o¿ycielka Klubu Kombinator, aktualnie zajmuje siê dzieckiem i niezale¿n± produkcj± nowohuck±, czyli Unicutem. Zuzia - 10 lat. Zoja - 14 miesiêcy, najm³odsza "modelka" Unicuta

Stylowa Nowa Huta: Czujecie, ¿e jeste¶cie „lokalni”?
Kasia: Przez d³ugi czas nie wyobra¿a³am sobie mieszkaæ w innym miejscu ni¿ Nowa Huta, fascynowa³a mnie wieczna walka ze stereotypami i udowadnianie, ¿e tutaj te¿ mo¿na robiæ fajne rzeczy. Teraz ta mi³o¶æ nieco siê unormowa³a, ale Nowa Huta nadal jest g³ównym motorem moich dzia³añ.
StNH: Mieli¶cie kiedy¶ ochotê uciec z Nowej Huty?
K: Uciec z Nowej Huty, to mo¿e nie. Ja mia³am kilka lat temu moment, ¿e znalaz³am swoje drugie miejsce na ziemi, tak mi siê wtedy wydawa³o. To by³a Gruzja. Trochê pozna³am Kaukaz i bardzo dobrze siê tam czu³am. My¶la³am nawet przez chwilê, ¿e chcia³abym tam zamieszkaæ, ale to by³o chwilowe "zauroczenie".
StNH: Sk±d wzi±³ siê pomys³ na Unicut’a?
Pawe³: Unicut ewoluowa³ od NHC, czyli Nowa Huta Clothing. Od samego pocz±tku traktujemy tiszert jako osobisty transparent, no¶nik. Chcemy, ¿eby grafiki o czym¶ mówi³y, nie by³y po prostu fajnymi motywami. Zale¿y nam na ich wysokim poziomie, dlatego anga¿ujemy w projektowanie wielu krakowskich twórców, jednak naczelnym od samego pocz±tku pozostaje Marcin Wierzchowski czyli FRM.
StNH: Matka Polka to projekt, z którym ostatnio najbardziej kojarzony jest Unicut. Jak sobie radzi nowohucka Matka Polka, ta z grafiki i ta prawdziwa?
P: Matka Polka powsta³a na cze¶æ naszych kobiet. Ka¿dy mo¿e sobie tê grafikê zinterpretowaæ po swojemu, jak wiersz. Dla kogo¶ mo¿e to byæ synonim walki z codzienno¶ci±, zmagania siê z trudn± sytuacj± ¿yciow±, kredytem, albo brakiem zdolno¶ci kredytowej, prac± w korporacji albo brakiem pracy, rozwodem, etc. Nasze super wyzwolone czasy nios± ze sob± super trudno¶ci.
StNH: Czy Nowa Huta jest muzyk±? £atwo tu znale¼æ inspiracjê?
P: Wszystko mo¿e byæ muzyk±, nawet cisza… Co do inspiracji to dla mnie najwiêksz± s± ludzie, miejsca pozostaj± na dalszym planie.
StNH: Wspomagacie siê czêsto przy Waszych projektach artystycznych. £atwiej jest pracowaæ we dwójkê?
K: Du¿o ³atwiej dzia³a siê wspólnie. Motywujemy siê i nakrêcamy nawzajem, ale te¿ krytykujemy. Zawsze dog³êbnie i burzliwie rozpatrujemy wzajemne uwagi, chod¼ przyznajê, nie zawsze jest to ³atwe, ale zawsze wychodzi na dobre.
StNH: Marzycie o Nowej Hucie?
K: Marzymy o ma³ym domku, z du¿ym ogrodem. Jakby by³ na obrze¿ach Nowej Huty i ko³o lasu to by³oby idealnie.


Fot. Aleksander Hordziej
Wiêcej zdjêæ z sesji Kasi, Paw³a, Zuzi i Zoi na www.stylowanowahuta.blogspot.com.
Stylowa Nowa Huta to inicjatywa ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, której celem jest promocja pozytywnej strony Nowej Huty, postaci z ni± zwi±zanych, ciekawych miejsc.
DO¯YNKI W LUBOCZY
Pod koniec d³ugiego weekendu sierpniowego odby³o w Luboczy ¶wiêto na nutê do¿ynkow±. By³a to wspania³a okazja do ukazania bogactwa polskiej kultury ludowej. Dziêkowano Bogu za plony i wspólnie biesiadowano. Organizatorami imprezy by³y: Rada Dzielnicy XVII, O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta i przede wszystkim Stowarzyszenie Przyjació³ Luboczy. Prowadz±cy zabawê Irena Kot i Jerzy Wójcik powitali korowód do¿ynkowy – gospodarzy, starostów z rodzin±, grupê wieñcow±, mieszkañców Luboczy i go¶ci. Przewodniczenie uroczysto¶ci oddano staro¶cinie Halinie Kot i staro¶cie Józefowi Kotowi. Pe³nienie funkcji staro¶ci przyjêli z godno¶ci±, bo s± to osoby, które d±¿± do trwa³ej jedno¶ci mieszkañców Luboczy. Ksi±dz proboszcz Antoni Baron i radny Stanis³aw Walczak pe³nili rolê gospodarzy. Staro¶ci wrêczyli chleb i owoce gospodarzom. Dziewczêta zaintonowa³y pie¶ñ „Plon niesiemy plon”. Na scenê, przy asy¶cie Lajkonika, wniesiono wieniec – dzie³o pañ ze Stowarzyszenia Przyjació³ Luboczy, wykonane pod fachowym okiem Marii Kot i Ma³gorzaty Balickiej. Nastêpnie wyst±pi³ zespó³ taneczny „Krakowiacy” dzia³aj±cy przy O¶rodku Kultury i Promocji w Kocmyrzowie oraz kapela „Cracoviana” z Kazimierzem Cyganem, prezentuj±cy folklor w formie tañców i pie¶ni ludowych.
W¶ród przyby³ych go¶ci Radê Miejsk± reprezentowali S³awomir Pietrzyk i Tomasz Urynowicz, za¶ Zarz±d i Radê Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie – przew. Stanis³aw Madej oraz Andrzej Dziedzic. Obecna by³a dyr. Gimnazjum nr 43 Barbara Wójcik z ma³¿onkiem, Stanis³aw Kubarek prezes senior Klubu „Aneks” OKKNH. Przybyli licznie cz³onkowie stowarzyszeñ przyjació³: Wadowa, £uczanowic, Grêba³owa, Kantorowic i Pleszowa oraz oczywi¶cie Luboczy. Opiekê medyczn± zapewnili Marek Szymañski i Ma³gorzata Luty.
Oto, by jad³a nie brakowa³o, zatroszczy³a siê firma „Dworek Krakowski” oraz staro¶ci. Ka¿dy móg³ wzi±æ udzia³ w loterii fantowej. Bawiono siê przy muzyce zespo³u „S³owacy”. Instruktorzy LOK prowadzili zawody strzeleckie – puchar grupowy za pierwsze miejsce przypad³ reprezentacji Stowarzyszenia Przyjació³ Grêba³owa. O¶wietlenie i nag³o¶nienie zapewni³a firma „Elektro” Dominika Walczaka. Dzieci rozbawia³ Pawe³ Hetman, prowadz±c dla nich minikonkursy z upominkami. Za drobne datki wspomagaj±ce SPL, mo¿na by³o degustowaæ pyszny chleb ze smalcem, przygotowanym przez gospodynie z Luboczy. Przy¶piewki i oprawê do¿ynkow± przygotowa³a m³odzie¿ z Oazy w Luboczy. Organizatorzy dziêkuj± licznym sponsorom i ludziom dobrej woli, bez pomocy których impreza, by siê nie odby³a.
(mp)


fot. autor
W XXX ROCZNICÊ POWSTANIA DUSZPASTERSTWA HUTNIKÓW - APEL
W roku bie¿±cym przypada XXX rocznica powstania Duszpasterstwa Hutników. Pragniemy godnie uczciæ to wydarzenie. Przy ogromnym wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci organizujemy uroczysto¶ci w Ko¶ciele Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na Szklanych Domach w Nowej Hucie w dniu 28 wrze¶nia 2013 roku.
Planowany jest nastêpuj±cy program jubileuszu XXX lecia Duszpasterstwa Hutników:
- Godz. 17.00 Z³o¿enie kwiatów pod obeliskiem Solidarno¶ci i samorz±du na Szklanych Domach
- Godz. 17.45 Ods³oniêcie tablicy pami±tkowej oraz otwarcie wystawy po¶wiêconej dzia³alno¶ci DH
- Godz. 18.00 Msza ¶w. z okazji XXX lecia Duszpasterstwa Hutników
- Godz. 19.00 Spotkanie kole¿eñskie w Auli Ko¶cio³a.
Do¿ynki Miejskie Kraków Nowa Huta Wolica 2013
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,318,221 unikalnych wizyt