Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Krakowie do koñca kwietnia bêdzie je¼dziæ 28 autobusów Euro 6 – NOWE AUTOBUSY EKOLOGICZNE
W minionym tygodniu zaprezentowano nowy autobus Euro 6 z silnikiem spe³niaj±cym najwy¿sze normy europejskie. W przekazaniu nowych autobusów wzi±³ udzia³ prezydent M. Krakowa Jacek Majchrowski i zast. Prezydenta Tadeusz Trzmiel. Pierwsze nowe autobusy pojawi± siê pocz±tkowo na trasie linii 724 je¿d¿±cej na trasie z Ronda Czy¿yñskiego do Stadionu Cracovia. Do koñca kwietnia na ulice Krakowa wyjedzie 28 takich autobusów, które zosta³y zakupione przez MPK SA za 23 665 600 z³. Jeden autobus standardowy kosztuje 845.200 z³, a przegubowy 1.126.000 z³. Ich producentem jest SolarisBus&Coach. MPK planuje sukcesywn± wymianê starych autobusów na nowe ekologiczne i przyjazne ¶rodowisku. Jeszcze w tym roku znikn± z ulic najstarsze autobusy Euro 1, których obecnie jest 22. Aktualnie na tarasach obs³ugiwanych przez MPK je¼dzi ponadto 125 autobusów – Euro 2, 175 –Euro 3, 10 – Euro 4, 64 – Euro 5 i 113 autobusów Euro 5eev.
To jednak nie koniec nowo¶ci. Wkrótce w Krakowie ma byæ pierwsza linia obs³ugiwana przez autobusy elektryczne. MPK pertraktuje z siedmioma producentami takich autobusów, którzy chc± przekazaæ miastu ekologiczne pojazdy w dzier¿awê. Ju¿ do koñca marca maj± pojawiæ siê dwa takie autobusy, które najprawdopodobniej pojawia siê na linii 115. Zakup elektrycznych autobusów planuje tak¿e Mobilis i pojawi± siê one na trasach obs³ugiwanych przez tê firmê w sierpniu. Czê¶æ z nich przebiega przez aglomeracjê nowohuck±. (mp)


fot. autor
Nowohucka skarpa niebezpieczna dla spaceruj±cych?
W ubieg³ym tygodniu od Stowarzyszenia £±k Nowohuckich otrzymali¶my do wiadomo¶ci kopiê listu, jaki organizacja ta wys³a³a do Pañstwowej Inspekcji Pracy. W li¶cie czytamy m.in.: „Zawiadamiamy Pañstwa o prowadzeniu robot ziemnych na Skarpie Nowohuckiej z naruszeniem zasad bezpieczeñstwa. Roboty te prowadzi siê w ramach zadania: „Stabilizacja Osuwisk w NH w rejonie Paku ¯eromskiego”, na zlecenie ZIKiT-u. Roboty zimne prowadzi siê w dwóch miejscach wzd³u¿ ogrodzenia Szpitala im ¯eromskiego. Niebezpieczeñstwo polega na przebywaniu pracowników i sprzêtu budowlanego bezpo¶rednio w pobli¿u wysokiej na 8 m ¶ciany wykopu o du¿ym nachyleniu. Ponadto gór±, na samym skraju wykopu, poruszaj± siê ludzie. Wzd³u¿ grani skarpy widoczne s± pod³u¿ne pêkniêcie, obrywy i nawisy z popêkanego asfaltu. Stabilno¶æ skarpy mo¿e siê radykalnie pogorszyæ po nawet s³abych opadach deszczowych. Prace budowlane bêd± prowadzone do 15 marca br. i zostan±, stosownie do decyzji RDO¦-u Kraków, przerwane do grudnia. (…) Prosimy o rozpoznanie sprawy i podjêcie stosownego postêpowania”.
Jak dowiedzieli¶my siê w Urzêdzie Miasta Krakowa, prace przy zabezpieczaniu osuwiska s± wykonywane pod nadzorem (tak¿e przyrodniczym), a technologia prac, jaka zosta³a przyjêta jest najmniej inwazyjna dla ¶rodowiska i nie zagra¿a obszarowi Natura 2000. Obecnie na skarpie montowane s± betonowe kolumny i pale zapobiegaj±ce dalszemu osuwaniu siê ziemi. Na górze zostanie wykonany specjalny drena¿ i odwodnienie. Odbudowane bêd± równie¿ zniszczone fragmenty podbudowy ¶cie¿ki.
(f)


Fragment remontowanej nowohuckiej skarpy
Fot. Stowarzyszenie £±k Nowohuckich
Popielcem zacz±³ siê Wielki Post – CZAS POKUTY
Popielec, ¦roda Popielcowa (staropolska Wstêpna ¦roda), to w kalendarzu chrze¶cijañskim pierwszy dzieñ Wielkiego Postu. Jest to dzieñ pokuty przypadaj±cy na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanoc±, która w tym roku przypada 20 kwietnia.
Zwyczaj posypywania g³ów popio³em na znak ¿a³oby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w staro¿ytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiañskich oraz na kartach Biblii, np. w Ksiêdze Jonasza czy Joela. W Chinach u¿ywano popio³u w obrzêdach ¿a³obnych. U niektórych narodów czerniono siê na znak ¿a³oby popio³em, sadz± lub b³otem. Chrze¶cijanie przejêli po prostu ten symbol w tym samym znaczeniu, co ¯ydzi, tj. dla oznaczenia pokuty i ¿a³oby.
Popió³ jest szcz±tkiem rzeczy zniszczonej na proch przez ogieñ i przypomina, ¿e wszystko jest znikome; jego ciemny kolor oznacza ból, lotno¶æ - skruszenie serca unicestwionego ¿alem, miêkko¶æ - podatno¶æ duszy w rêkach Bo¿ych, jak± ma popió³ w naszych palcach; gorycz za¶ jego przywodzi na pamiêæ pokutê, która wymaga ofiar i umartwienia.
Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia siê w VII w. Pierwsze ¶wiadectwa o ¶wiêceniu popio³u pochodz± z X w. W nastêpnym stuleciu, w roku 1091, papie¿ Urban II wprowadzi³ ten rytua³ jako obowi±zuj±cy w ca³ym Ko¶ciele. Z tego te¿ okresu pochodzi zwyczaj, ¿e popió³ do posypywania g³ów wiernych uzyskuje siê z palm po¶wiêconych w Niedzielê Palmow± poprzedniego roku.
Obrzêd posypania g³ów popio³em ma miejsce w czasie liturgii s³owa po homilii i zastêpuje akt pokuty. Kap³an ze z³o¿onymi rêkami zachêca najpierw wiernych, by zjednoczyli siê z nim w modlitwie b³agalnej o po¶wiêcenie popio³u. Msza³ Rzymski posiada dwie formu³y modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i b³aganiu o oczyszczenie z grzechów, które maj± przygotowaæ na uczestnictwo w Misterium Paschalnym Chrystusa. Nastêpnie nastêpuje w³a¶ciwy obrzêd posypania. Wierni zbieraj± siê przy stopniu komunijnym lub wzd³u¿ ko¶cio³a, a kap³an posypuj±c ich g³owy mówi: „Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê” lub „Pamiêtaj, ¿e jeste¶ prochem i w proch siê obrócisz”.
W ¦rodê Popielcow± katolików obowi±zuje wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych (od 14. roku ¿ycia) i post ¶cis³y (miêdzy 18. a 60. rokiem ¿ycia), czyli ograniczenie liczby posi³ków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.


Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa – FUTUROLOGIA CZY REANIMACJA ?
Optymizm kontra frustracja - tak mo¿na podsumowaæ postawê mieszkañców Nowej Huty w trakcie dyskusji (25 lutego) nad przygotowanym przez Miasto projektem „Nowa Huta Przysz³o¶ci”. Choæ z frekwencji organizator spotkania w NCK, radny miasta Krakowa Tomasz Urynowicz móg³ byæ zadowolony, to po obywatelskim wielog³osie mieszkañców, jego apele o powo³anie forum obywatelskiego, które by³oby partnerem dla prowadz±cych projekt Nowa Huta Przysz³o¶ci i lobbowa³o na rzecz Nowej Huty, pozosta³y bez echa.
550 hektarów, 694 tys. m.kw. powierzchni u¿ytkowej i koszt 2 mld z³ (w 85 proc. z Funduszy Europejskich, w 15 proc. z bud¿etu miasta ), 30 tys. miejsc pracy w Nowej Hucie, a w sumie oko³o 100 tys. nowych miejsc pracy dla Krakowa, to liczby charakteryzuj±ce Now± Hutê Przysz³o¶ci. 74,5 hektara i 135 mln z³ – to powierzchnia najstarszych osiedli i kwota, jak± na nie chce wydaæ Miasto. Futurologiczna perspektywa i brak pomys³u na dzisiejsz± rzeczywisto¶æ starzej±cych siê w tkance architektonicznej i ludzkiej, nowohuckich osiedli.
Nowa Huta Przysz³o¶ci
Perspektywa realizacyjna studium „Nowa Huta Przysz³o¶ci” obejmuje lata 2014 do 2030. W tym czasie, na terenach poprzemys³owych i osiedli podmiejskich Nowej Huty powstaæ mia³yby centra spe³niaj±ce cztery okre¶lone funkcje niezbêdne w harmonijnym, ca³o¶ciowym rozwoju tego obszaru i terenów wokó³.
Po pierwsze - centrum logistyczne, oparte na istniej±cych po³±czeniach i bazie kolejowej, ale tak¿e o niedalek± S-7 (ci±gle „ w budowie”), które zajê³oby 228,5 ha i kosztowa³o 401,3 mln z³. Po drugie - park naukowo-technologiczny Branice w oparciu o krakowskie uczelnie, niemal 700 tys. m.kw. powierzchni. Po trzecie - B³onia 2.0. – teren do organizacji imprez masowych (zastêpczo za chronione przez konserwatora zabytków B³onia Krakowskie, (jak powiedzia³a wiceprezydent Elzbieta Koterba omawiaj±ca studium, podczas spotkania mieszkañców w NCK, s± ju¿ zapytania w kontek¶cie zbli¿aj±cych siê papieskich Dni M³odzie¿y). Po czwarte – rekreacja, wiêc Przylasek Rusiecki ze ¼ród³ami termalnymi, pe³ni±cy funkcje rekreacyjn±. I niska zabudowa mieszkaniowa w dzisiejszych osiedlach podmiejskich Nowej Huty. Baza komunikacyjn± dla obszaru by³aby S-7 i metro, docieraj±ce do skrzy¿owania ul. Igo³omskiej z S-7..
... przesz³o¶ci
Na tej piêknej wizji cieniem k³adzie siê dzisiejszy stan najstarszych osiedli Nowej Huty. Czy ta przysz³o¶ciowa perspektywa bêdzie szans± dla starej Nowej Huty? Czy m³odzi ludzie, którzy podejm± pracê w strefie technologicznej, zechc± tu zamieszkaæ? Co zrobiæ by ¿ycie w tym miejscu sta³o siê bardziej atrakcyjne?
Miasto nie zapomina o starej Nowej Hucie – zapewnia³a wiceperezydent Koterba.
Wskazywa³a na planowane dzia³ania: ustanowienia parku kulturowego na obszarze najstarszych osiedli Nowej Huty i wpisaniu ich na listê ¶wiatowego dziedzictwa Unesco oraz
prace nad planem zagospodarowania, które chroni³by przestrzeñ osiedli przed niekontrolowan± zabudow±. Mówi±c o renowacji Miasto chce mówiæ o dwóch o centralnych osiedlach, po³o¿onych wokó³ reprezentacyjnych osi komunikacyjnych, ale co z osiedlami po³o¿onymi g³êbiej – pytali sceptycy.
Pojedynczo i punktowo domy mog³aby obj±æ akcja „rehabilitacji estetycznej”, w ramach których wspólnoty mieszkañców mog³yby ubiegaæ siê o wykonanie nowej elewacji domów – odpowiedzia³a wiceprezydent.
Nowa Huta reaktywacja
A mo¿e jednak zaufaæ dzia³aniom Miasta? Bo oto po raz drugi w ostatnim stuleciu Nowa Huta mo¿e byæ niepowtarzaln± szans± dla samej dzielnicy i ko³em napêdowym dla rozwoju aglomeracji krakowskiej, a przy tym - prze¿yæ druga m³odo¶æ.
Jedna wizja, ta sprzed 65 lat zi¶ci³a siê. Wybudowano olbrzymi zak³ad pracy daj±cy zatrudnienie tysi±com huty i miast o - w szczerym polu. Teraz kolejne, czwarte juz pokolenie Nowohucian musi my¶leæ o tym, jak daæ dzielnicy now± energiê i druga m³odo¶æ.
W NCK zebra³o siê zadziwiaj±co wiele osób starsi i m³odzi zorganizowani i indywidualni. Samo has³o spotkania „Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa sugerowa³o raczej optymistyczna postawê, ale nie kneblowa³o g³osów krytycznych.
I tak emocje od akceptacyjnego optymizmu do g³êbokiego sceptycyzmu przeplata³y siê. Kto¶ nazwa³ projekt „prawdziwie futurologicznym”, bez szans zrealizowania. Obóz krytyczny któremu bli¿sza jest stara czê¶æ Nowej Huty, podnosi³ oczywi¶cie kwestiê z³ego stanu budynków w najstarszych osiedlach, stagnacji i brak perspektyw na rozwój. Tu przyda³aby siê jaka¶ natychmiastowa recepta na reanimacjê dzielnicy i tej oczekuj± od w³adz miasta. Obawiaj± siê, ¿e „ nowa Nowa Huta” zabierze wszytko i nie bêdzie finansów na rewitalizacjê starej Nowej Huty.
Zwolennicy (m.in panie ze Stowarzyszenia Mi³o¶ników Zes³awic, od 10 lat zmieniaj±ce swoje osiedle). próbowali wezwaæ do aktywno¶ci obywatelskiej, wspólnej walki o ewentualne zmiany w studium. Niejako przy okazji pada³y te¿ odrêbne zdania i postulaty w kwestiach szczegó³owych, niekoniecznie z ocen± samej wizji na temat przysz³o¶ci Nowej Huty zwi±zanych: zmiany nazwy placu Przy poczcie na Plac Junaków S³u¿ba Polsce, czy zmiany nazewnictwa ulic na bardziej „nowohuckie”, upamiêtniaj±ce ludzi z Now± Hut± zwi±zanych.
Za „przysz³o¶ci±” s± mieszkañcy osiedli podmiejskich, dawnych podkrakowskich wsi, którym powstaj±ce huta i nowe miasto drastycznie zmieni³o ¿ycie i ograniczy³o mo¿liwo¶ci rozwoju. Oni oczekuj±, ¿e realizacja nowego strategicznego dla Krakowa projektu zrekompensuje im wieloletnie zaniedbania.
Niecierpliwi m³odzi ludzie chcieliby zmian tu i teraz, drastycznych rozwi±zañ w stosunku do developerów zabudowuj±cych korytarze powietrzne miasta, szkó³ dla dzieci, (których w Nowej Hucie nie rodzi siê nie tak wiele), utrzymania „:Stylowej” (do której jednak niewielu Nowohucian chodzi na obiady!), ksiêgarni Skarbnica, (ale dlaczego tak ma³o Nowohucian czyta ksi±¿ki?). Obawiali siê tak¿e czy nowa inwestycja nie zablokuje dzielnicy komunikacyjnie?
Wreszcie pad³o retoryczne pytanie mieszkañca odleglejszych dzielnic - Dlaczego akurat Nowa Huta zamiast np. Balic ma byæ motorem rozwojowym Krakowa ?
Nie samym mitem
Dobrze bazowaæ na historycznym nowohuckim micie i istniej±cych ju¿ zabytkach socrealistycznej architektury. Mit mo¿e pos³u¿yæ do turystycznej promocji miasta. Ale na rozwój i zmianê, która (co do tego zgadzaj± siê wszyscy) jest konieczna, potrzeba pieniêdzy. Po stronie kosztów publicznych - przede wszystkim na infrastrukturê wykup terenów. Miasto chce wiêkszo¶æ tej kwoty pozyskaæ z Unii Europejskiej. Ale to dopiero pierwszy krok. Sukcesem bêdzie przyci±gniêcie w ten rejon przedsiêwziêæ komercyjnych i firm prywatnych. Tym ma siê zaj±æ spó³ka powo³ana przez Wojewodê, Miasto i Marsza³ka Województwa.
Elzbieta Koterba zastêpca prezydenta miasta Krakowa i twarz projektu Nowa Huta Przysz³o¶ci – z cierpliwo¶ci± odpowiada³a na pytania zebranych i spokojnie siê z nimi konfrontowa³a. Zachêca³a do zapoznania siê ze szczegó³ami studium Nowa Huta Przysz³o¶ci, które jak obieca³a - od tego tygodnia - zostanie wy³o¿one do publicznego wgl±du. Przez pó³tora miesi±ca bêdzie mo¿na zg³aszaæ do niego uwagi. Dokument zostanie umieszczony tak¿e na stronie internetowej Biura Planowania Przestrzennego Urzêdu Miasta Krakowa.
Te ró¿norodne g³osy nie zebra³y siê w jeden wspólny.. Apele o powo³anie forum obywatelskiego Nowej Huty, lobbuj±cego za Now± Hut± w starej i nowej ods³onie, pozosta³y 25 lutego bez echa. Na razie. Bo kolejne spotkanie na temat spraw nurtuj±cych dzi¶ mieszkañców Nowej Huty radny Tomasz Urynowicz. zapowiedzia³ za miesi±c.
Tym razem po¶wiêcone bêdzie kulturze w Nowej Hucie.
Krystyna Lenczowska


Na spotkaniu pojawi³o siê wielu mieszkañców Nowej Huty.
FILMOWA CAFE OTWARTA
W ubieg³y pi±tek, 21 lutego br, dzia³aj±ca w budynku dawnego kina „¦wit” Filmowa Cafe zosta³a oficjalnie otwarta. Przyby³ych na otwarcie go¶ci powitali: prezes spó³ki Apollo-Film Ryszard Rutkowski oraz Monika Pindziak – Dutkiewicz, która zapozna³a zebranych z histori± powstania kawiarni oraz przedstawi³a jej najwa¿niejsze za³o¿enia programowe.
Przypomnijmy, ¿e dawne kino ¦wit”, zaprojektowane przez architekta Andrzeja Uniejewskiego prowadzi³o dzia³alno¶æ kinow± od lat piêædziesi±tych ub. wieku do roku 2002. Pó¼niej, z powodu braku chêtnych widzów, kino zmuszone by³o zakoñczyæ swoj± dzia³alno¶æ. W roku 2012 w³a¶ciciel kina, czyli spó³ka Apollo Film, rozpocz±³ gruntowny remont budynku. Celem prowadzonych prac remontowych by³o przywrócenie oryginalnego charakteru tego miejsca i jego dawnej ¶wietno¶ci. Jednym z za³o¿eñ spó³ki, by³o przywrócenie w tym miejscu strefy filmowej. Tak narodzi³a siê idea Filmowej Cafe (podobne miejsce z powodzeniem dzia³a w budynku kina Kijów w Krakowie.
Filmowa Cafe w Centrum ¦wit zosta³a zaaran¿owana w nowoczesny sposób, ale nie brakuje w niej oryginalnych elementów nawi±zuj±cych do dawnego charakteru i wystroju budynku (jak choæby zabytkowy sufit). Na potencjalnych go¶ci czeka aromatyczna kawa i herbata oraz smaczne desery. W menu znajduj± siê cenione przez go¶ci Filmowej Cafe w Kijów.Centrum lody, koktajle oraz firmowe drinki. W lokalu znajduje siê 40 miejsc, ale na zewn±trz, w hollu równie¿ ustawione zosta³y stoliki, przy których bêdzie mo¿na posiedzieæ, porozmawiaæ i napiæ siê filmowej kawy.
- W Filmowej Cafe bêd± pielêgnowane najlepsze tradycje filmowe, W repertuarze znajd± siê przede wszystkim ambitne filmy studyjne kina europejskiego i ¶wiatowego. Specjalnie dla naszych go¶ci cofniemy siê w czasie i wrócimy do nie¶miertelnej klasyki filmowej – powiedzia³ nam prezes Ryszard Rutkowski.
Niezale¿nie od tego w Filmowej Cafe realizowane bêd± sta³e spotkania cykliczne. I tak: w ka¿dy pierwszy czwartek miesi±ca realizowany bêdzie cykl „¦wiat okiem artysty”. W ramach cyklu widzowie zostan± zaproszeni na spotkania z niezwyk³ymi dokumentami stworzonymi przez klasyków tego gatunku. Cykl rozpocznie siê prezentacj± wybranych dzie³ Wernera Herzoga. W ka¿dy czwarty czwartek miesi±ca Filmowa Cafe proponuje cykl „Dokument do ¦witu”. Tematyka wybieranych filmów z pewno¶ci± bêdzie zachêca³a widzów do dyskusji – twierdz± organizatorzy, a same filmu na d³ugo pozostan± w pamiêci. Z kolei ka¿dy czwarty wtorek miesi±ca przeznaczony zosta³ dla mi³o¶ników muzyki. W ramach cyklu „Oblicza muzyki ¶wiata” prezentowane bêd± propozycje filmowe przedstawiaj±ce muzykê ró¿nych zak±tków ¶wiata. Mi³o¶nikom podró¿y warto poleciæ cykl „Obie¿y¶wiat” (ka¿dy trzeci czwartek miesi±ca). Prezentowane w ramach cyklu filmy zabior± widzów w niezwyk³e podró¿e do najbardziej odleg³ych zak±tków ¶wiata. W ka¿d± trzeci± niedzielê miesi±ca Filmowa Cafe zaprasza szczególnie mi³o¶ników baletu i opery. W ramach cyklu baletowo-operowego prezentowane bêd± transmisje z najlepszych scen baletowych i operowych na ¶wiecie. W ka¿dy drugi wtorek miesi±ca (pocz±wszy od kwietnia) realizowany bêdzie cykl „Nowohuckie debiuty”, który po¶wiêcony zosta³ promocji talentów m³odych twórców. W ¶rody Filmowa Cafe prezentowaæ bêdzie kultowe seriale w ramach cyklu „¦rody z serialem”, a dopo³udniowe weekendy zaprasza rodziców z dzieæmi na „Familijne poranki”.
Nasz tygodnik, wraz z Filmow± Cafe, zaprasza w ka¿dy drugi czwartek miesi±ca. W³a¶nie wtedy w Filmowej Cafe odbywaæ siê bêd± „Filmowe czwartki z G³osem”. Bêdzie mo¿na zobaczyæ m. in. filmu o Nowej Hucie oraz spotkaæ siê i porozmawiaæ z ciekawymi lud¼mi kultury zwi±zanymi z Now± Hut±. Najbli¿sze spotkanie w ramach „Filmowych czwartków z G³osem” odbêdzie siê 13 marca o godz. 18.00, a go¶ciem Filmowej Cafe bêdzie znany nowohucki re¿yser i twórca Nowohuckiej Kroniki Filmowej, Jerzy Ridan.
- Do³o¿ymy wszelkich starañ, aby Filmowa Cafe przypad³a do gustu mieszkañcom Nowej Huty i sta³a siê miejscem spotkañ przy filmie i dobrej kawie - deklaruje Monika Pindziak – Dutkiewicz ze spó³ki Apollo Film.
A my, ze swojej strony obiecujemy, ¿e postaramy siê na bie¿±co prezentowaæ repertuar Filmowej Cafe.
(f)
W Klubie Ku¼nia od 13 marca br. – „ALEJE JEROZOLIMSKIE”
W przysz³y czwartek, 13 marca o godz. 18.00 w Klubie Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Z³otego Wieku 14 odbêdzie siê wernisa¿ wystawy fotografii Andrzeja Kalinowskiego pt. „Aleje jerozolimskie”.
Zapowiadana wystawa jest  plonem ponad dwumiesiêcznego pobytu autora w Izraelu i Palestynie. W trakcie pobytu w Ziemi ¦wiêtej Andrzej Kalinowski wykona³ oko³o dwóch tysiêcy zdjêæ, z których czê¶æ z³o¿y³a siê na wystawê „Aleje jerozolimskie”. Wystawa prezentuje codzienne ¿ycie mieszkañców Jerozolimy, na które sk³adaj± siê wszechobecne kontrasty, pogoñ za chlebem, praca m³odych i starych, codzienny tygiel ludzi ró¿nych religii i ras ¿yj±cych od stuleci obok siebie. - Do pokazywanych zdjêæ celowo nie w³±czy³em fotografii miejsc ¶wiêtych dla ¿ydów, chrze¶cijan czy wyznawców islamu (choæ Jerozolima jest miastem ¶wiêtym dla ka¿dej z tych religii), gdy¿ w planach mam realizacjê wystawy, która w ca³o¶ci po¶wiêcona zostanie w±tkom religijnym Ziemi ¦wiêtej – powiedzia³ nam Andrzej Kalinowski, który przy okazji zaprasza wszystkich na wernisa¿ (wstêp wolny)..
Andrzej Kalinowski urodzi³ w roku 1953. Z zawodu jest elektrykiem, a z zami³owania fotografem i podró¿nikiem. Fotografi± zajmuje siê od czterdziestu lat. Z aparatem zwiedzi³  ponad czterdzie¶ci  krajów. Wspó³pracuje z redakcj± „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”, „Gazet± Polsk± ”, miesiêcznikiem „ Mogilski Krzy¿” oraz z portalem internetowym  „Kraków Niezale¿ny”. Jego fotografie znale¼æ mo¿na tak¿e w wielu ksi±¿kach.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
ARTzona O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza – W HO£DZIE JA¦KOWI NOWAKOWI
W pierwsz± sobotê marca o godz. 19.30 ARTzona O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida wraz z Rodzin± Nowaków zaprasza na nadzwyczajny koncert zatytu³owany „W Ho³dzie Ja¶kowi Nowakowi”. Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia by³a miniona we wrze¶niu ubieg³ego roku XXXV rocznica dzia³alno¶ci ludowej kapeli „Krakusy”, powsta³ej w 1978 r., przy ówczesnym Domu Kultury im. Lenina (dzisiejszym O¶rodku Kultury im C. K. Norwida), której Jan Nowak by³ za³o¿ycielem odszed³ nied³ugo po obchodach XXX-lecia 1marca 2009 r. Na tê okazjê rodzina Nowaków, we wspó³pracy z ARTzon± OKN przygotowa³a niezwykle ró¿norodny program artystyczny, w którym obok szanownych Jubilatów - „Krakusów” wyst±pi± „Promyki Krakowa” pod kierownictwem Romany Krzemieñ oraz zespó³ rodzinny „Nowocki”, a tak¿e zespo³y rodzinne niezwi±zane z muzyk± ludow±, tj. „Code Under” (haevy modern rock), „After 4 Tea” (rock l. 70) i West Band (country). Jako dodatkow± atrakcjê koncertu przewidziano wystawê zdjêæ pochodz±cych z rodzinnego archiwum, wystawê rêkodzie³a, a nawet obrazów o tematyce ludowej autorstwa Nowaków.
(f)

To by³a prawdziwa uczta dla ducha – NA FLETNI PANA
To spotkanie na d³ugo pozostanie w pamiêci nowohuckich melomanów. W niedzielê, 9 lutego o godz. 18.00 w dolnym ko¶ciele p.w. ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach odby³ siê kolejny koncert z cyklu Koncertów Mistrzejowickich. Tym razem O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida wraz z parafi± ¶w. Maksymiliana zaprosili mi³o¶ników muzyki na „Koncert na fletni Pana” w wykonaniu Janusza Gajca. W programie us³yszeli¶my m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta i Georga Gershwina. Janusz Gajec swoj± fletni± oczarowa³ publiczno¶æ, która – chyba po raz pierwszy w historii mistrzejowickich koncertów – nie chcia³a wypu¶ciæ artysty ze sceny, domagaj±c siê bisów.
Tekst i foto: Andrzej Kalinowski

Dziennikarze „G³osu” Jan L. Franczyk i S³awomir Pietrzyk wyró¿nieni – XXI WIELKI BAL „PROMETEUSZA”
W minion± niedzielê w hali Wis³y odby³ siê XXI Wielki Bal Fundacji „Prometeusz” dla dzieci. Wziê³o w nim udzia³ blisko 2000 dzieci z ca³ej Ma³opolski, a tak¿e Podkarpacia i ¦l±ska. Bawiono siê wspaniale, a wodzirejem by³ Marek Py¶, znany tak¿e jako supersmerf. Odby³o siê szereg konkursów i nawet wybrano najlepiej przebranych w stroje karnawa³owe. Dzieci odwiedzi³ ¶w. Miko³aj z ca³ym orszakiem. Wszystkie dzieci otrzyma³y paczki ze s³odyczami. Wyst±pili tak¿e znani arty¶ci, w tym Wielki Makino, czyli Olek Kobyliñski. Zaintonowa³ on tradycyjne sto lat dla ludzi wyró¿nionych podczas balu za dzia³alno¶æ na rzecz dzieci i wielkie serce im okazywane. W¶ród wyró¿nionych znale¼li siê nasi dziennikarze. Red. Jan L. Franczyk otrzyma³ cenione odznaczenie Zarz±du G³ównego Towarzystwa Przyjació³ Dzieci Medal Janusza Korczaka, a red. S³awomir Pietrzyk z³ot± statuetkê stylizowanego serca przyznan± przez Stowarzyszenie „Nasz Tarnobrzeg”.
(mp)


Fot. autor
CZY „SKARBNICA” PRZETRWA?
Z ogromnym niepokojem ¶ledzimy informacje na temat nowohuckiej ksiêgarni. Dzia³aj±ca od ponad pó³ wieku na Placu Centralnym „Skarbnica” przechodzi powa¿ny kryzys. Czy uda siê ocaliæ miejsce nieroz³±cznie kojarzone z Now± Hut±? O problemach i pomys³ach na ich rozwi±zanie rozmawiam z Ann± W³odarczyk, w³a¶cicielk± ksiêgarni „Skarbnica”.
+ Czy sytuacja ksiêgarni rzeczywi¶cie jest tak trudna?
- Tak, mówi± szczerze w tym momencie nasza sytuacja jest wrêcz tragiczna. Jedynym ratunkiem jest wziêcie kredytu, a w³a¶ciwie dwóch, które pozwol± uregulowaæ zaleg³e p³atno¶ci – w niema³ej kwocie a nastêpnie wykupiæ lokal na w³asno¶æ. Choæ ten krok to ogromne ryzyko i konieczno¶æ zad³u¿enia siê na lata to jedyna szansa aby ocaliæ Skarbnicê.
+ Czy zdecyduje siê pani na ten krok? Czy to miejsce warte jest takiego po¶wiêcenia i ryzyka?
- Ju¿ podjê³am pierwsze kroki. Mam nadziejê, ¿e zd±¿ê przeprowadziæ to co zaplanowa³am zanim w zwi±zku z zaleg³o¶ciami w p³atno¶ciach zostanê sk±d wyrzucona. Nie wyobra¿am sobie ¿ycia bez Skarbnicy. Ta ksiêgarnia to nie tylko moja praca, to ca³e moje ¿ycie, moja pasja. W³a¶cicielk± Skarbnicy jestem od 1990 r. W tym roku ksiêgarnia zosta³a sprywatyzowana. Pamiêtam jak Dyrektor Domu Ksi±¿ki powiedzia³ - Ania albo kupujesz albo zostaniesz kupiona. W czerwcu 1990 r wspólnie z kole¿ank± wykupi³y¶my ksiêgarnie, do¶æ szybko rozwi±za³y¶my spó³kê i od listopada tego samego roku prowadzê ksiêgarniê sama. To miejsce warte jest dla mnie ka¿dego po¶wiêcenia i ryzyka. Od samego pocz±tku spêdza³am tu ca³e dnie, w tym temacie nic siê nie zmieni³o.
+ Co¶ siê jednak zmieni³o, dlaczego Skarbnicy grozi zamkniêcie?
- Mówi siê o wysokim czynszu, ale nie on jest tu decyduj±cy. Najzwyczajniej w ¶wiecie, brakuje nam klientów. ¯eby zarabiaæ musimy po prostu sprzedawaæ wiêcej ksi±¿ek, ¿eby tak siê dzia³o potrzeba ludzi a tych przychodzi do nas coraz mniej. Co wiêcej zdarza siê, ¿e przychodz± poogl±daj± ksi±¿ki i id± kupiæ je w Internecie! Moim zdaniem na rynku ksi±¿ki panuje ogromny ba³agan. Póki wydawcy nie przyznaj±, ¿e to co obecnie dzieje siê na rynku ksi±¿ki jest zagro¿eniem równie¿ dla nich – to nic siê nie poprawi. Jest dla mnie rzecz± skandaliczn± ¿eby ksi±¿ki dos³ownie wala³y siê w marketach. Czêsto stoj± tam du¿e kosze gdzie wrzucone s± ksi±¿ki. Ksi±¿ki to nie s± ziemniaki które mo¿na wrzuciæ do kosza i niech ka¿dy bierze ile chce. Proszê wybaczyæ ja jestem starym ksiêgarzem - ksi±¿ka dla mnie jest dobrem naczelnym, które dobrze u¿yte daje nieprawdopodobne mo¿liwo¶ci otwiera ¶wiat, pozwala prze¿yæ niezapomniane przygody, podró¿owaæ nie ruszaj±c siê z fotela. Nale¿y siê jej szacunek. A wracaj±c do pytania niestety w tej bran¿y jak w ka¿dej innej du¿y mo¿e wiêcej. Bezpo¶rednio w Internecie mo¿na kupiæ ksi±¿ki od du¿ych hurtowni czy nawet bezpo¶rednio od wydawcy w cenach ni¿szych ni¿ moje ceny zakupu. Kolejna sytuacja to przetargi og³aszane w bibliotekach – czêsto biorê w nich udzia³, ale nie wygrywam. Moje ceny nie s± konkurencyjne niestety. Ma³e ksiêgarnie s± wyrzucane poza kr±g instytucji licz±cych siê na tym rynku.
+ Kiedy tak naprawdê zaczê³y siê problemy Skarbnicy?
- Spadek ilo¶ci klientów to by³ proces, który trwa³ od kilku lat. Bardzo wyra¼nie odczuli¶my skutki redukcji zatrudnienia w nowohuckim Kombinacie. Plac Centralny by³ miejscem przesiadek pracowników Huty, wstêpowali do ksiêgarni jad±c do pracy z pracy itp. Dzi¶ Plac Centralny jest centrum Nowej Huty jedynie z nazwy, kiedy o 18.30 zamykam ksiêgarniê jest tu zupe³nie pusto. Powa¿ne problemy finansowe Skarbnicy zaczê³y siê mniej wiêcej dwa lata temu. Wtedy zmuszona by³am zredukowaæ ilo¶æ zatrudnionych osób. To by³ jeden z trudniejszych momentów w mojej pracy – rozstaæ siê z lud¼mi z którymi pracowa³am od lat, z którymi wspó³tworzy³am o miejsce. Obecnie w ksiêgarni pracuje 5 osób, zajmujemy siê wszystkim od sprzeda¿y po zmywanie pod³óg. Mamy naprawdê du¿e zad³u¿enie, stara³am siê o zmniejszenie wysoko¶ci czynszu bezskutecznie. Wykup lokalu to jedyna szansa na ocalenie chocia¿by niewielkiej czê¶ci powierzchni ksiêgarni.
+ Czy zatem nasza nowohucka Skarbnica przetrwa? A mo¿e w ogóle ksiêgarnie stacjonarne s± „gatunkiem na wymarciu”?
- Co do ksiêgarni stacjonarnych - chyba rzeczywi¶cie nie maj± wiêkszej przysz³o¶ci. Proszê popatrzeæ na znajduj±ce siê na rynku sieci ksiêgarskie sprzedaje siê tam mnóstwo innych rzeczy, ksi±¿ki staj± siê produktem dodatkowym. Co do Skarbnicy - na pewno nie przetrwa w obecnej formie. Nie ma mo¿liwo¶ci utrzymania ksiêgarni na tak du¿ej powierzchni. Je¶li wszystko pójdzie po mojej my¶li i uda siê wykupiæ lokal zanim dostanê wypowiedzenie na ksiêgarniê przeznaczona zostanie pomieszczenie znajduj±ce siê po prawej stronie od wej¶cia – tam gdzie do tej pory znajdowa³a siê ksiêgarnia techniczna. Pozosta³± czê¶æ lokalu planujê wynaj±æ, pozwoli mi to sp³acaæ kredyty.
+ ¯yczê wobec tego aby uda³o siê uratowaæ nowohuck± Skarbnicê
- Dziêkujê, powtórzê jednak, ¿e ksiêgarniê mog± uratowaæ jedynie klienci. Z pustego nawet Salomon nie naleje.

Rozmawia³a Agnieszka £o¶

NOWA HUTA NA SPORTOWO
Zmieniaj± siê sportowe mody i mody na dyscypliny. Sukcesy sportowców jedne wynosz± na piedesta³ – inne z niego zrzucaj±. Lubimy kibicowaæ pi³karzom, ale czy musimy byæ tylko kibicami?
Bêdzie siê dzia³o w Czy¿ynach?
Budowa hali sportowej w Czy¿ynach dobiega koñca. Jak hala bêdzie wykorzystywana. Znamy j± ju¿ czê¶ciowo.
Na razie w roli g³ównej sportowych zmagañ bêdzie siatkówka. Ju¿ 20 czerwca (pi±tek) ma siê tutaj odbyæ mecz Ligi ¦wiatowej siatkarzy Polska – Brazylia i bêdzie to sportowe otwarcie Kraków Areny. W 2014 roku najwa¿niejsz± imprez± sportow±, organizowan± w Czy¿ynach s± Mistrzostwa ¶wiata w Pi³ce Siatkowej Mê¿czyzn. W Krakowie rozgrywane bêd± mecze jednej z czterech grup oraz dwa spotkania tzw. fazy æwieræfina³owej (do tej fazy zakwalifikuje siê 6 najlepszych dru¿yn, które w dwóch grupach 3-zespo³owych wy³oni± po dwóch pó³finalistów. Je¶li w tej fazie znajdzie siê reprezentacja Polski, na co licz± mi³o¶nicy siatkówki, rozegra ona drugi mecz w³a¶nie w Kraków Arenie. Mistrzostwa ¦wiata siatkarzy odbywaj± siê od 30 sierpnia do 21 wrze¶nia. Pierwszy mecz grupowy w Krakowie ma byæ rozegrany 31 sierpnia (niedziela),..
Z kolei 8 listopada (sobota) – to termin gali bokserskiej (ustalony z promotorem
i organizatorem tej imprezy). Natomiast 29 listopada (sobota) w hali zobaczymy pokazowy turniej tenisowy z udzia³em Agnieszki Radwañskiej, Caroline Wo¼niacki (vel Karoliny Wozniackiej), Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego.
Wed³ug wstêpnych szacunków, aby hala zarabia³a na siebie, niemal co tydzieñ powinna siê w niej odbywaæ impreza przyci±gaj±ca blisko 15 tys. ludzi.
Stadion lekkoatletyczny
Zakoñczy³a siê gruntowna modernizacja (przeprowadzona w dwóch etapach) stadionu Miêdzyszkolnego O¶rodka Sportowego Nowa Huta w os. Szkolnym, przy ul. Bulwarowej. W ten sposób Nowa Huta zyska stadion na którym bêdzie mo¿na organizowaæ zawody lekkoatletyczne. Powsta³y tu bowiem pó³kola lekkoatletyczne ze skoczniami wzwy¿, rzutniami ( do pchniêcia kul±, i rzutów dyskiem, oszczepem, m³otem), rów z wod± do biegu z przeszkodami oraz 6-torowa bie¿nia i skocznia do skoku w dal. Obiekt zosta³ wyposa¿ony w urz±dzenia lekkoatletyczne, ale nadal mo¿e s³u¿yæ pi³karzom. Otwarcie zmodernizowanego stadionu planowane jest wiosn±. Bêdzie to trzeci po Wawelu i stadionie AWF taki obiekt w mie¶cie. Byæ mo¿e modernizacja i trybuny mog±ce pomie¶ciæ otworzy mo¿liwo¶æ organizowania tak¿e koncertów. W ten sposób wokó³ ul. Bulwarowej powsta³by kompleks obiektów sportowych i rekreacyjnych zarówno dla mieszkañców osiedla powstaj±cego nad D³ubnia jak i innych osiedli.
Moje boisko – Orlik ?
- „Orliki” to pomys³ bardzo dobry – ocenia jeden z dzia³aczy od lat zajmuj±cy siê animacj± sportow± w¶ród amatorów. To nie to co dawne asfaltowe boiska do pi³ki rêcznej. Tu nawierzchnia jest bezpieczna, a obiekt jest wielofunkcyjny. Mo¿na siê skrzykn±æ na osiedlu i popo³udniami przyj¶æ i pograæ. To oferta – w za³o¿eniu bezp³atna i dostêpna dla wszystkich -tylko ¿eby chcieli z niej skorzystaæ. Niestety w swej masie m³odzie¿ nie bardzo siê do uprawiania sportów garnie. Wybieraj± gry...komputerowe. No chyba, ¿e aktywnej rekreacji ucz± rodzice. W¶ród najlepszych tego typu obiektów, bo wielofunkcyjnych, wymienia boisko przy zespole Szkól Gastronomicznych w Bieñczycach, ze sztuczn±, trawiasta nawierzchni±, która sprawdza siê tak¿e w niezbyt sprzyjaj±cych warunkach atmosferycznych.
Tak¿e w os. Bohaterów Wrze¶nia przy Szkole Podstawowej nr 144 powsta³o w ubieg³ym roku. pe³nowymiarowe boisko do pi³ki rêcznej (44x22 m), ze sztuczn± nawierzchni±. Mo¿na równie¿ graæ na nim w siatkówkê. Inwestycja zosta³a sfinansowana ze ¶rodków powierzonych Dzielnicy XV Mistrzejowice, uzupe³nionych o ¶rodki na rzecz osób niepe³nosprawnych oraz z bud¿etu Gminy Miejskiej Kraków (Zarz±du Infrastruktury Sportowej w Krakowie).
O¶wietlone boisko wielofunkcyjne wraz z bie¿ni± lekkoatletyczn± budowane jest na os. Stalowym (przy SP 37). Zostanie przykryte tzw. balonem, co umo¿liwi korzystanie z niego w okresie zimy.
W 2013 r. rozpoczê³a siê i trwa budowa nowoczesnej sportowej hali pasywnej z pe³nowymiarowym boiskiem do pi³ki rêcznej i innych gier zespo³owych, przy Zespole Ogólnokszta³c±cym nr 3 (III LO). Obiekt przystosowany bêdzie do zawodów i rozgrywek ogólnopolskich. Na trybunach mo¿e zasi±¶æ ponad 200 osób. Otwarcie planowane jest na pocz±tku roku szkolnego we wrze¶niu 2014.
Rugby w Luboczy
Zmieniaj± siê sportowe mody i dyscypliny. W historii Nowej Huty mieli¶my juz boks, siatkówkê, pi³kê rêczn±. ¿u¿el O ile ponadczasowa wydaje siê byæ pi³ka no¿na to dzi¶ króluj± si³ownie, fitness, bieganie na ¶wie¿ym powietrzu np. wokó³ nowohuckiego zalewu. Ale byæ mo¿e przysz³o¶æ ma tak¿e ... rugby. Bo oto wreszcie powstanie zapowiadane Narodowe Centrum Rugby 7 w nowohuckim os. Lubocza. Ma s³u¿yæ olimpijskim przygotowaniom w tej dyscyplinie sportu. Mo¿na tam bêdzie rozgrywaæ równie¿ mecze pi³ki no¿nej. Oprócz boiska g³ównego, zostanie wybudowane boisko treningowe (60x30 m) oraz o sztucznej nawierzchni (32x19 m). Powstanie te¿ budynek zaplecza szatniowo-administracyjnego wraz ze ¶wietlic±, tzw. systemowe trybuny o konstrukcji stalowej, ma³a architektura., drogi wewnêtrzne, parkingi. Prace maj± byæ zakoñczone do 31 pa¼dziernika.
Basen w osiedlu Handlowym
W najbli¿szych latach Nowej Hucie przybêdzie tak¿e nowa p³ywalnia. W lutym tego roku ma byæ og³oszony przetarg na budowê krytego basenu w os. Handlowym. Na tê inwestycjê przeznaczono z tegorocznego bud¿etu Gminy Miejskiej Kraków – 5 mln z³. Inwestycja zosta³a tak¿e ujêta WPF na lata 2015 i 2016 – po 5 mln z³, razem w ci±gu 3 lat – 15 mln z³. Obiekt sk³ada³ siê bêdzie z czê¶ci funkcjonalnych: g³ównego holu wej¶ciowego wraz z funkcjami strefy wej¶ciowej, bloku szatniowo – sanitarnego, hali basenu, pomieszczenia ratowników, sauny, gabinetu rehabilitacji z pomieszczeniem obs³ugi;
Ciekawostka – basen ma byæ ze zmiennym dnem, umo¿liwiaj±cym uzyskanie ró¿nej g³êboko¶ci
Ile bazy w Nowej Hucie?
Ostatnio w Nowej Hucie sporo siê dzieje je¶li chodzi o budowê i modernizacjê bazy sportowo-rekreacyjnej. Po pracach przeprowadzonych w latach 2010-2012 Stadion Miejski Hutnik Kraków sta³ siê obiektem odpowiadaj±cym wymogom licencyjnym pi³karskiej ekstraklasy, trenowa³a tu reprezentacja Anglii podczas Euro 2012, odbywa³y siê tak¿e treningi reprezentacji m³odzie¿owych, graj± tu zespo³y Hutnika i Garbarni. Przebudowany zosta³ stadion ¿u¿lowy Wandy, gdzie w 2014 r. przewidziane s± kolejne prace i maj± siê znów odbyæ miêdzynarodowe zawody.
- Z kolei stadion MOS na os. Szkolnym z nowymi urz±dzeniami lekkoatletycznymi i przebudowan± trybun± stanie siê atrakcyjnym miejscem treningów i startów lekkoatletycznej m³odzie¿y. W budowanej sportowej hali pasywnej na os. Wysokim zostan± stworzone odpowiednie warunki do æwiczeñ dla uczniów ZSO nr 3 i okolicznych szkó³ oraz do treningów i meczów dla sportowców uprawiaj±cych wci±¿ bardzo popularne w Nowej Hucie dyscypliny – pi³kê rêczn± i siatkówkê. Powstanie te¿ kryty basen na osiedlu Handlowym. Powiêksza siê ilo¶æ szkolnych i osiedlowych boisk wielofunkcyjnych. Budowany jest tak¿e „orlik” w os. Stalowym. A w Grêba³owie ma powstaæ kort tenisowy - podsumowuje Jerzy Sasorski rzecznik prasowy Zak³adu Infrastruktury Sportowej:
Czynione s± te¿ starania o odnowienie i unowocze¶nienie starej hali przy ul. Ptaszyckiego (znanej wcze¶niej jako hala Hutnika oraz hala Tomeksu), gdzie przed laty wystêpowali mistrzowie Polski w siatkówce i pi³ce rêcznej oraz ekstraklasowe zespo³y koszykarzy i koszykarek.
Mo¿na powiedzieæ – baza sportowa jest nienajgorsza, ale baza to dopiero pocz±tek. Musi siê te¿ znale¼æ sensowny pomys³ na ich wykorzystanie kompensuj±ce wydatki poniesione na budowy i modernizacje.
Krystyna Lenczowska


Hala w Czy¿ynach - jeszcze w budowie
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,319,352 unikalnych wizyt