Nowa Huta oczami m³odych artystów – Plac Apatia, czyli jaka jeste¶ Nowa Huto?
W al. Ró¿, w miejscu gdzie kiedy¶ by³ pomnik Lenina, stan±³ wysoki maszt z bia³± flag±, w zale¿no¶ci od pogody smêtnie zwisaj±c±, lub porywan± wiatrem. Bia³a flaga kojarzy siê z oznak± kapitulacji. Mo¿e jednak to bia³a karta historii, której dopiero trzeba nadaæ kolory?
Artysta Grzegorz Klaman, który „wywiesi³” w Alei Ró¿ bia³± flagê da³ podpowied¼ interpretacyjn±, tytu³uj±c swoje dzie³o Plac Apatia. Flaga zawis³a w ramach dzia³añ artystów festiwalu Grolsch ArtBoom i mo¿e symbolizowaæ ci±gle otwarte pytanie – jaka jeste¶ Nowa Huto?
Zdjêcie z archiwum ArtBoom Festiwal – Micha³ Ramus. Czy mieszkañcy zastanawiaj± siê co oznacza „bia³a flaga” w Alei Ró¿?
Po 58 latach istnienia drzwi ksiêgarni „Skarbnica” (pod t± nazw± istnia³a 20 lat) w Nowej Hucie zostan± zamkniête. Lokal na osiedlu Centrum C1 zosta³ sprzedany. W³a¶cicielka wyprzedaje dzi¶ wszystko. Od rega³ów po biurka i oczywi¶cie ksi±¿ki. Najtañsze publikacje kupimy tam nawet za z³otówkê. Ale i to nie zachêca klientów. Je¶li przychodz±, to ubolewaj± nad zamkniêciem ksiêgarni, ale zaraz wychodz±. Z pustymi rêkami. To znamienne dla tego rynku. Dzisiejszy rynek ksiêgarski jest skomercjalizowany. Ksi±¿ka jest specyficznym produktem i nie mo¿na traktowaæ jej jak zwyk³ego towaru. W przeciwieñstwie do molochów, ma³e ksiêgarnie czêsto wspó³pracuj± z niedu¿ymi wydawnictwami, które nierzadko s± w dobrej kondycji. Anna W³odarczyk od kilkudziesiêciu lat zwi±zana z t± ksiêgarni± zamierza teraz po¶wiêciæ siê prowadzeniu swej drugiej placówce, specjalizuj±cej siê w tematyce medycznej. - Po do¶wiadczeniach ze „Skarbnic±” zrozumia³am, ¿e to zajêcie typowo biznesowe. Zasady kieruj±ce wolnym rynkiem s± bezlitosne. Zamkniêcie „Skarbnicy” to wielka strata dla Nowej Huty. To by³a ksiêgarnia z duchem, którego dzi¶ tak brakuje. W³a¶cicielce ksiêgarni nie pomog³y ¿adne dzia³ania, prowadz±ce do uratowania literackiej enklawy w Nowej Hucie. Jedn± z szans by³o wykupienie przez ni± lokalu, w którym mie¶ci siê nowohucka placówka. Ale to niestety nie przynios³o rezultatu. Anna W³odarczyk dziêkuje wszystkim, którzy od lat byli zwi±zani z t± ksi±¿nic± i kupowali tu ksi±¿ki i przeprasza za to, ¿e nie uda³o siê uratowaæ „Skarbnicy”. (mp) Fot. archiwum i autor
Kiermasz ksi±¿ki przed ksiêgarni± na Placu Centralnym 12 maja 1974 r.
W ARTzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida – KREATYWNA NOWA HUTA
W poniedzia³ek 16 czerwca odby³y siê prezentacje inicjatyw spo³ecznych i ich twórców, którzy brali udzia³ w projekcie „Kreatywna Nowa Huta”. Spotkanie odby³o siê w formie konsultacji, na których obecni mieszkañcy Nowej Huty mogli zadawaæ pomys³odawcom pytania odno¶nie ich projektów… Ale od pocz±tku.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta”, który realizowany by³ przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014 zainspirowa³ do wspólnego dzia³ania mnóstwo osób z Nowej Huty. W trakcie trwaj±cych w okresie maj-czerwiec warsztatów ponad dwadzie¶cia osób pracowa³o nad projektami pod czujnym okiem moderatorki Anny Miodyñskiej i koordynatorki projektu Gosi Hajto. Pomys³ów by³o mnóstwo, czê¶æ osób postanowi³a po³±czyæ si³y w trakcie warsztatów by z³o¿yæ wspólny projekt. Poza warsztatami nowohucianie mieli mo¿liwo¶æ konsultowania projektu z animatorami z ARTzony OKN. Tak powsta³o szesna¶cie projektów, które ocenione zostan± przez piêcioosobowe jury w sk³adzie – Beata Wa¶ko, z-ca dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, Agnieszka £o¶ – redaktorka Glosu Tygodnika Nowohuckiego, Jola Walczyk – redaktorka portalu Ekorodzice.pl, Mirka Ba³azy, koordynatorka ArtBoom Festival oraz Katarzyna Szczê¶niak – animatorka z ARTzony OKN. W momencie publikacji tego tekstu wyniki konkursu na projekt bêd± ju¿ znane. Co dalej z projektami. Wybrane 3 do 7 inicjatyw zostan± z³o¿one przez O¶rodek kultury im. C. K. Norwida we wspólnym wniosku do drugiej czê¶ci projektu realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Wyniki bêd± znane w sierpniu, je¶li uda siê otrzymaæ dofinansowanie od wrze¶nia do listopada mo¿emy siê spodziewaæ realizacji pomys³ów warsztatowiczów.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta” ma jeszcze jeden aspekt. O¶rodek Kultury Norwida przeprowadzi³ równie¿ diagnozê spo³eczn± dotycz±c± naszej dzielnicy. Zostanie ona upubliczniona w wersji skróconej w formie broszury oraz na stronach internetowych OKN i ARTzony.
(f)
Powstaje komunikacja ul. Lema-Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera
Budowana ul. Lema i jej skrzy¿owanie z ul. Mogilsk± oraz Jana Paw³a II i w³±czenie do ul. Meissnera uzyska pe³n± przejezdno¶æ w sierpniu 2014 r. Wówczas bêd± prowadzone prace zwi±zane z komunikacj± tramwajow±. Ukoñczenie wraz z oddaniem pêtli tramwajowej przy ul. Wieczystej nast±pi w 2015 roku.
Inwestycja kosztowa³a bêdzie oko³o 169 mln z³, z czego prawie 60 proc. wydatków kwalifikowanych zostanie dofinansowane ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci, Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko: Transport przyjazny ¶rodowisku. Przystanki przy nowym torowisku zostan± wyposa¿one w urz±dzenia Systemu Informacji Pasa¿erskiej, a linia zostanie w³±czona do obszarowego systemu sterowania ruchem, co pozwoli na uzyskanie priorytetu przy przeje¼dzie przez skrzy¿owanie. D³ugo¶æ estakady nad ulicami wyniesie 158 m, rampa najazdowa dla rowerzystów i pieszych wyniesie 380 m. Dziêki takim rozwi±zaniom osoby podró¿uj±ce t± tras± bêd± mog³y skróciæ czas przejazdu poprzez ominiêcie centrum. Dodatkowo w przypadku awarii na ul. Wielickiej odcinek ten bêdzie alternatyw± dla po³±czeñ tramwajowych, której teraz poza komunikacj± zastêpcz± nie ma.
Aktualnie ul. Lema jest przejezdna do jednej nitki al. Jana Paw³a II. Natomiast w tym tygodniu wykonawca zamierza stworzyæ podwaliny skrzy¿owania Lema- Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera. Na kilka dni ruch bêdzie w tym miejscu zamkniêty, ale w zamian ca³e skrzy¿owanie bêdzie ju¿ przejezdne na trasie Lema – Meissnera.
(mp)
„W ca³ej Polsce od rana odprawia siê uroczyste Msze ¶w., a pó¼niej zaczynaj± biæ dzwony. Z ko¶cio³ów wylewa siê ¶piewaj±cy barwny t³um i formuje procesjê. Najpierw id± ma³e dziewczynki z koszyczkami pe³nymi kwiatów. Sypi± pachn±ce p³atki pod nogi Panu Jezusowi, ukrytemu w z³otek monstrancji. Monstrancjê niesie kap³an, prowadzony przez dwóch godnych obywateli. Wszyscy trzej pe³ni najwy¿szej powagi troski o to, by Chrystus, którego oprowadzaj± po ulicach miasta, zosta³ przyjêty z czci±. Ludzi klêkaj± na widok zbli¿aj±cego siê baldachimu ocieniaj±cego Najwiêksz± ¦wiêto¶æ.
Pan Jezus wychodzi z ko¶cio³a i – jak kiedy¶ po Ziemi ¦wiêtej – wêdruje po polskich drogach i ulicach. Idzie w otoczeniu swego ludu towarzysz±cego Mu modlitw± i ¶piewem”. Tak, to wyj±tkowe ¶wiêto, uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a, w swojej ksi±¿ce „Polskie tradycje ¶wi±teczne” opisuje Ewa Ferenc.
8 czerwca, w ramach obchodów rocznicy 25-lecia wolnych wyborów, Now± Hutê odwiedzi³ prezydent Bronis³aw Komorowski.
Przy pomniku Solidarno¶ci, na wi¶lanej skarpie, w centrum Nowej Huty zasadzi³, wespó³ za z przedstawicielami w³adz samorz±dowych i ma³opolskich., „d±b Solidarno¶ci”. Dêby sadzone w ró¿nych miejscach Polski maj± upamiêtniæ 25-lecie wolnych wyborów i 90 lecie Lasów Pañstwowych.
Nastêpnie prezydent z³o¿y³ wieniec przed pomnikiem Solidarno¶ci. Przypomnijmy, ze jest to pomnik, który pierwotnie sta³ przy walcowni zgniatacz krakowskiej huty. Upamiêtnia hutnicz± „Solidarno¶æ”, a w¶ród wa¿nych dat, zapisano na nim strajk kwietniowo-majowy w 1988 roku, który by³ jednym z mocnych przyczynków do podjêcia rozmów „okr±g³ego sto³u”.
I tego wk³adu w demokratyczne przemiany hutników i mieszkañców Nowej Huty przeceniæ nie mo¿na, a w¶ród go¶ci, oczekuj±cych prezydenta by³o ich wielu. Chêtnych do u¶ci¶niêcia zdjêæ z prezydentem RP i zrobienia sobie fotografii (znajd± siê pewnie na Facebooku) by³o wielu. Prezydent pozowa³ cierpliwie i ¶ciska³ d³onie. Wita³ siê te¿ z dzia³aczami Solidarno¶ci, kolegami z opozycji, czy z pierwszego wolnego Sejmu.
Wraz z Edwardem Nowakiem prezesem Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, które spotkanie „ludzi 4 czerwca” w Nowej Hucie zorganizowa³o, obejrza³ wystawê przed NCK. Na kilkudziesiêciu fotogramach przedstawiono czas przygotowañ do pierwszych wolnych wyborów. Przy okazji obaj panowie wspominali tak¿e tych dzia³aczy i kolegów z opozycji, którzy ju¿ odeszli. Prezydent znalaz³ czas tak¿e dla dzieci. Na ogromnej planszy z symbolem or³a bia³ego rozpostartej na budynku NCK pozostawi³ swój autograf.
Potem rozpoczê³a siê czê¶æ oficjalna, w której Stowarzyszenie uhonorowa³o prezydenta RP medalem „Dziêkujemy za w Wolno¶æ”. B. Komorowski znalaz³ siê w ten sposób w gronie innych odznaczonych medalem prezydentów, z Lechem Wa³ês±, Lechem Kaczyñskim i Ronaldem Reganem.
Medal ten wrêczany jest w podziêkowaniu dla ludzi, którzy walczyli o wolno¶æ i niepodleg³o¶æ. Jest medalem wykonanym ze stali, co znów nawi±zuje do tradycji hutniczej „Solidarno¶ci” Przedstawia pochód hutników podczas strajku wiosn± 1988 roku, z powiewaj±ca nad nimi flag± flaga z charakterystycznym logo Solidarno¶ci..
- Nowa Huta sama w sobie jest symbolem i z³ego okresu: budowania przeciw tradycji narodowej i warto¶ciom które tworzy³y naród, ale jest tak¿e symbolem trudnej walki i zwyciêstwa, bo przecie¿ na koñcu okaza³o siê, ¿e historia obróci³a siê przeciwko tym, którzy chcieli budowaæ „przeciw” Dzi¶, dziêki oporowi, dziêki walce robotników Nowej Huty, dziêki bolesnym do¶wiadczeniom ale tak¿e i odwadze wielu mieszkañców tego miasta mamy wspóln±, wolna Polskê – podkre¶li³ prezydent Komorowski.
I namawia³ do ¶wiêtowania rocznicy wolnych wyborów nie tylko w kontek¶cie oficjalnym, pañstwowym, ale w wymiarze wspólnego, autentycznego prze¿ycia w gronie rodzin i lokalnych spo³eczno¶ci.
- Chcia³bym by to „rocznicowe” ¶wiêtowanie by³o radosn± uroczysto¶ci±: wspólnego piknikowania, sadzenia drzew – powiedzia³ prezydent do mieszkañców Nowej Huty, których choæ oficjalnie wizyty nie zapowiadano, na skarpê wi¶lan± przyby³o wielu.
- Dzia³ajmy wspólnie by tradycja „czerwca”, wielkiego m±drego zwyciêstwa wspólnym wysi³kiem by³a ugruntowywana. Pozycja Polski w ¶wiecie, jako kraju który zapocz±tkowa³ demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej i w nas samych. B±d¼my dumni z 4 czerwca, z wielkiego i m±drego zwyciêstwa – doda³.
Wspomnia³ te¿ zmar³ych dzia³aczy i podkre¶li³, ze obowi±zkiem jest utrwalenie pamiêæ, tych którzy odchodz±. dzia³aczy z czasów podziemia, By ta dobra pamiêæ trwa³a w Polsce , w Ma³opolsce.
Podczas uroczysto¶ci Prezydent Rzeczpospolitej Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczy³ dzia³aj±cych na rzecz niepodleg³o¶ci: Adama Szostkiewicz, dziennikarza i dzia³acza opozycji walcz±cego o wolne media, Ireneusza Serwana - za wybitne zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz przemian demokratycznych, i budowanie spo³eczeñstwa obywatelskiego. Krzy¿e Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Goerlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa Czekaj i Tadeusz Skiba. (lencz)
JACEK I AGNIESZKA - POZYTYWNA ENERGIA z KOMBINATORA
AGNIESZKA - nowohucianka z wyboru. Na co dzieñ pracuje w Stowarzyszeniu Wiosna w dziale relacji. Uwielbia jazdê na rowerze, w wolnych chwilach czyta, czyta i jeszcze raz czyta. JACEK - rodowity Hutas, socjolog z wykszta³cenia. Animator ¿ycia spo³ecznego, mi³o¶nik wspó³czesnej sztuki. Uwielbia podró¿e autostopem, samolotem a nawet piechot± (bo najwa¿niejsze w ¿yciu, to doj¶æ do czego¶). Stylowa Nowa Huta: Czy ostatnie piêæ lat by³y udane dla Kombinatora?
Fot. Aleksander Hordziej
Stylowa Nowa Huta to inicjatywa ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, której celem jest promocja pozytywnej strony Nowej Huty, postaci z ni± zwi±zanych, ciekawych miejsc. Wiêcej na www.stylowanowahuta.blogspot.com.
Otwarto historyczn± wystawê "Solidarni w drodze do wolno¶ci"
W niedzielê, 1 czerwca br., w dawnej, historycznej kaplicy przy ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy otwarta zosta³a wystawa „Solidarni w drodze do wolno¶ci”.
W otwarciu uczestniczyli m. in. marsza³ek województwa ma³opolskiego Marek Sowa, zastêpca prezydenta Krakowa Tadeusz Matusz, dyrektor Wydzia³u Kultury UMK Stanis³aw Dziedzic, wspó³twórca Duszpasterstwa Hutników Zbigniew Ferczyk oraz gospodarz miejsca – proboszcz cysterskiej parafii na Szklanych Domach o. Nikodem Buczek OCist.
Zebranych, w imieniu organizatorów, powita³ Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, a w problematykê samej wystawy wprowadzi³a Jadwiga Emilewicz z Muzeum Historii Polski, koordynuj±ca przygotowanie wystawy od strony merytorycznej.
W¶ród przyby³ych na otwarcie ekspozycji znalaz³o siê wielu uczestników historycznych wydarzeñ z lat osiemdziesi±tych ub. wieku: w¶ród nich senator Mieczys³aw Gil, pose³ Józef Lasota, Stanis³aw Handzlik i Jan Ciesielski. Wystawa bêdzie czynna do grudnia br. Organizatorzy zapowiedzieli, i¿ po wakacjach w kaplicy prowadzone bêd± „¿ywe” lekcje historii dla m³odzie¿y, z udzia³em uczestników wydarzeñ, które Polsce przynios³y wolno¶æ.
(f)
Kraków Arena - najwiêksza i najnowocze¶niejsza hala widowiskowo-sportowa w Polsce zosta³a otwarta. Imprez± inauguruj±c± nowo otwarty obiekt w Czy¿ynach by³o multimedialne widowisko Disney Pixar, z okazji Dnia Dziecka. Zaprezentowano fragmenty filmów animowanych z czternastu pe³nometra¿owych produkcji studia Disney Pixar, wraz z wykonaniem do nich na ¿ywo ¶cie¿ek d¼wiêkowych, przez orkiestrê Akademii Bethovenowskiej. Orkiestra zagra³a dla dzieci pod batut± amerykañskiego dyrygenta Erica Ochsnera.
24 maja 2014 r. na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czy¿ynach odby³ siê fina³ Miêdzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lotnictwie Na Skrzyd³ach Historii, organizowanego od wielu lat przez Klub 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Uczestnicy stawili siê w Muzeum, aby zaprezentowaæ w³asnorêcznie skonstruowane modele samolotów. Fina³ podzielony zosta³ na dwie czê¶ci. Podczas pierwszej z nich jury konkursu ocenia³o pomys³ na model oraz prawid³owo¶æ i estetykê jego wykonania. Gdy wszystkie samoloty zakwalifikowa³y siê do nastêpnej czê¶ci, a wiêc spe³ni³y wszystkie wymagania konstrukcyjne, uczestnicy zaprezentowali mo¿liwo¶ci aerodynamiczne swoich modeli. Najdalszy lot modelem w kategorii Szko³y Podstawowe uzyska³a Szko³a Podstawowa nr 105, a w kategorii Gimnazja – Gimnazjum nr 2. Finali¶ci konkursu otrzymali pami±tkowe dyplomy i nagrody ufundowane ze ¶rodków Dzielnic: XIV Czy¿yny, XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz XVIII Nowa Huta. Zwyciêzcy odbêd± tak¿e lot balonem. Organizatorzy konkursu dziêkuj± Dzielnicom za wsparcie i mo¿liwo¶æ zrealizowania kolejnej edycji konkursu.
(f)
ZSO nr 14 i Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprosi³y na Dzieñ Weterana
Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 14 oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Ko³o nr 33 Kraków zorganizowa³y Dzieñ Otwarty szko³y po³±czony z Dniem Weterana Misji poza Granicami Kraju. Dyrektor ZSO nr 14 Ewa Dziekan powita³a zaproszonych go¶ci: prezydent m. Krakowa El¿bietê Lêcznarowicz, przewodnicz±cego RMK Bogus³awa Ko¶midera, dowódcê 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. Adama Joksê, zastêpcê dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego gen. Andrzeja Knapa, komendanta oddzia³u ¯andarmerii Wojskowej p³k. Sebastiana Kalisza, prezesa Porozumienia Stowarzyszeñ i Zwi±zków S³u¿b Mundurowych woj. ma³opolskiego p³k. pilota Czes³awa Kurczynê, gen. Jerzego Wójcika, kombatantów, przedstawicieli Dzielnicy XIV z Wojciechem Krzysztonkiem, mediów, zaprzyja¼nionych szkó³, organizacji Mundurowi 24.pl z Agnieszk± Pers, Policji, Stra¿y Miejskiej, Bractwa Kurkowego, u³ana mjr W³odzimierza Wowê Brodeckiego, prezesa ma³opolskiego LOK Jerzego Wiewiórskiego, go¶ci ze S³owacji i Ukrainy. Gen. Andrzej Knap, prezes zarz±du ma³opolskiego ko³a nr 33 SKMP ONZ p³k. Edward Potocki, oraz dyr. Ewa Dziekan otwarli k±cik upamiêtniaj±cy misje ONZ. Wyst±pi³ zespó³ „Promyki Krakowa” pod dyrekcj± Romy Krzemieñ. Ewa Dziekan wrêczy³a pami±tkowe Kryszta³owe Kule: E. Lêcznarowicz, B. Ko¶miderowi, gen. A. Knapowi i p³k. C. Kurczynie. Dwie pierwsze osoby otrzyma³y tak¿e Medal ¶w. Brata Alberta – patrona szko³y. P³k E. Potocki przekaza³ Przewodnicz±cemu RMK Bogus³awowi Ko¶miderowi medal honorowy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych, za¶ beretami zostali uhonorowani kadeci Gimnazjum nr 36 i XXX LO. Dyrektor szko³y wrêczy³a nagrody za wygrane konkursy: wiedzy o misjach pokojowych, historii Wojska Polskiego, plastyczny i strzelecki. Po czê¶ci oficjalnej mo¿na by³o zobaczyæ pokazy Stra¿y Po¿arnej i ¯andarmerii Wojskowej. Bogaty program uroczysto¶ci zakoñczy³y wystêpy uczniów tut. szko³y oraz zespo³u wojskowego „Czasza”. Przed szko³± na os. Dywizjonu 303 g³ówn± atrakcjê stanowi³o ogl±danie pojazdów wojskowych wykorzystywanych w misjach stabilizacyjnych, by³a te¿ serwowana wojskowa grochówka.
(mp)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".