Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.04.18] Przynêt...
· [2025.04.18] W oblic...
· [2025.04.18] Trzasko...
· [2025.04.11] Rozpocz...
· [2025.04.11] Bli¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W ARTzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida – KREATYWNA NOWA HUTA
W poniedzia³ek 16 czerwca odby³y siê prezentacje inicjatyw spo³ecznych i ich twórców, którzy brali udzia³ w projekcie „Kreatywna Nowa Huta”. Spotkanie odby³o siê w formie konsultacji, na których obecni mieszkañcy Nowej Huty mogli zadawaæ pomys³odawcom pytania odno¶nie ich projektów… Ale od pocz±tku.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta”, który realizowany by³ przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014 zainspirowa³ do wspólnego dzia³ania mnóstwo osób z Nowej Huty. W trakcie trwaj±cych w okresie maj-czerwiec warsztatów ponad dwadzie¶cia osób pracowa³o nad projektami pod czujnym okiem moderatorki Anny Miodyñskiej i koordynatorki projektu Gosi Hajto. Pomys³ów by³o mnóstwo, czê¶æ osób postanowi³a po³±czyæ si³y w trakcie warsztatów by z³o¿yæ wspólny projekt. Poza warsztatami nowohucianie mieli mo¿liwo¶æ konsultowania projektu z animatorami z ARTzony OKN. Tak powsta³o szesna¶cie projektów, które ocenione zostan± przez piêcioosobowe jury w sk³adzie – Beata Wa¶ko, z-ca dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, Agnieszka £o¶ – redaktorka Glosu Tygodnika Nowohuckiego, Jola Walczyk – redaktorka portalu Ekorodzice.pl, Mirka Ba³azy, koordynatorka ArtBoom Festival oraz Katarzyna Szczê¶niak – animatorka z ARTzony OKN. W momencie publikacji tego tekstu wyniki konkursu na projekt bêd± ju¿ znane. Co dalej z projektami. Wybrane 3 do 7 inicjatyw zostan± z³o¿one przez O¶rodek kultury im. C. K. Norwida we wspólnym wniosku do drugiej czê¶ci projektu realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Wyniki bêd± znane w sierpniu, je¶li uda siê otrzymaæ dofinansowanie od wrze¶nia do listopada mo¿emy siê spodziewaæ realizacji pomys³ów warsztatowiczów.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta” ma jeszcze jeden aspekt. O¶rodek Kultury Norwida przeprowadzi³ równie¿ diagnozê spo³eczn± dotycz±c± naszej dzielnicy. Zostanie ona upubliczniona w wersji skróconej w formie broszury oraz na stronach internetowych OKN i ARTzony.
(f)

Powstaje komunikacja ul. Lema-Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera
Budowana ul. Lema i jej skrzy¿owanie z ul. Mogilsk± oraz Jana Paw³a II i w³±czenie do ul. Meissnera uzyska pe³n± przejezdno¶æ w sierpniu 2014 r. Wówczas bêd± prowadzone prace zwi±zane z komunikacj± tramwajow±. Ukoñczenie wraz z oddaniem pêtli tramwajowej przy ul. Wieczystej nast±pi w 2015 roku.
Inwestycja kosztowa³a bêdzie oko³o 169 mln z³, z czego prawie 60 proc. wydatków kwalifikowanych zostanie dofinansowane ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci, Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko: Transport przyjazny ¶rodowisku. Przystanki przy nowym torowisku zostan± wyposa¿one w urz±dzenia Systemu Informacji Pasa¿erskiej, a linia zostanie w³±czona do obszarowego systemu sterowania ruchem, co pozwoli na uzyskanie priorytetu przy przeje¼dzie przez skrzy¿owanie. D³ugo¶æ estakady nad ulicami wyniesie 158 m, rampa najazdowa dla rowerzystów i pieszych wyniesie 380 m. Dziêki takim rozwi±zaniom osoby podró¿uj±ce t± tras± bêd± mog³y skróciæ czas przejazdu poprzez ominiêcie centrum. Dodatkowo w przypadku awarii na ul. Wielickiej odcinek ten bêdzie alternatyw± dla po³±czeñ tramwajowych, której teraz poza komunikacj± zastêpcz± nie ma.
Aktualnie ul. Lema jest przejezdna do jednej nitki al. Jana Paw³a II. Natomiast w tym tygodniu wykonawca zamierza stworzyæ podwaliny skrzy¿owania Lema- Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera. Na kilka dni ruch bêdzie w tym miejscu zamkniêty, ale w zamian ca³e skrzy¿owanie bêdzie ju¿ przejezdne na trasie Lema – Meissnera.
(mp)


Wizualizacja nowego wêz³a.
ZAGRODY NASZE WIDZIEÆ PRZYCHODZI
„W ca³ej Polsce od rana odprawia siê uroczyste Msze ¶w., a pó¼niej zaczynaj± biæ dzwony. Z ko¶cio³ów wylewa siê ¶piewaj±cy barwny t³um i formuje procesjê. Najpierw id± ma³e dziewczynki z koszyczkami pe³nymi kwiatów. Sypi± pachn±ce p³atki pod nogi Panu Jezusowi, ukrytemu w z³otek monstrancji. Monstrancjê niesie kap³an, prowadzony przez dwóch godnych obywateli. Wszyscy trzej pe³ni najwy¿szej powagi troski o to, by Chrystus, którego oprowadzaj± po ulicach miasta, zosta³ przyjêty z czci±. Ludzi klêkaj± na widok zbli¿aj±cego siê baldachimu ocieniaj±cego Najwiêksz± ¦wiêto¶æ.
Pan Jezus wychodzi z ko¶cio³a i – jak kiedy¶ po Ziemi ¦wiêtej – wêdruje po polskich drogach i ulicach. Idzie w otoczeniu swego ludu towarzysz±cego Mu modlitw± i ¶piewem”. Tak, to wyj±tkowe ¶wiêto, uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a, w swojej ksi±¿ce „Polskie tradycje ¶wi±teczne” opisuje Ewa Ferenc.

Dziêkuj±c za wolno¶æ
8 czerwca, w ramach obchodów rocznicy 25-lecia wolnych wyborów, Now± Hutê odwiedzi³ prezydent Bronis³aw Komorowski.
Przy pomniku Solidarno¶ci, na wi¶lanej skarpie, w centrum Nowej Huty zasadzi³, wespó³ za z przedstawicielami w³adz samorz±dowych i ma³opolskich., „d±b Solidarno¶ci”. Dêby sadzone w ró¿nych miejscach Polski maj± upamiêtniæ 25-lecie wolnych wyborów i 90 lecie Lasów Pañstwowych.

Nastêpnie prezydent z³o¿y³ wieniec przed pomnikiem Solidarno¶ci. Przypomnijmy, ze jest to pomnik, który pierwotnie sta³ przy walcowni zgniatacz krakowskiej huty. Upamiêtnia hutnicz± „Solidarno¶æ”, a w¶ród wa¿nych dat, zapisano na nim strajk kwietniowo-majowy w 1988 roku, który by³ jednym z mocnych przyczynków do podjêcia rozmów „okr±g³ego sto³u”.
I tego wk³adu w demokratyczne przemiany hutników i mieszkañców Nowej Huty przeceniæ nie mo¿na, a w¶ród go¶ci, oczekuj±cych prezydenta by³o ich wielu. Chêtnych do u¶ci¶niêcia zdjêæ z prezydentem RP i zrobienia sobie fotografii (znajd± siê pewnie na Facebooku) by³o wielu. Prezydent pozowa³ cierpliwie i ¶ciska³ d³onie. Wita³ siê te¿ z dzia³aczami Solidarno¶ci, kolegami z opozycji, czy z pierwszego wolnego Sejmu.
Wraz z Edwardem Nowakiem prezesem Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, które spotkanie „ludzi 4 czerwca” w Nowej Hucie zorganizowa³o, obejrza³ wystawê przed NCK. Na kilkudziesiêciu fotogramach przedstawiono czas przygotowañ do pierwszych wolnych wyborów. Przy okazji obaj panowie wspominali tak¿e tych dzia³aczy i kolegów z opozycji, którzy ju¿ odeszli. Prezydent znalaz³ czas tak¿e dla dzieci. Na ogromnej planszy z symbolem or³a bia³ego rozpostartej na budynku NCK pozostawi³ swój autograf.
Potem rozpoczê³a siê czê¶æ oficjalna, w której Stowarzyszenie uhonorowa³o prezydenta RP medalem „Dziêkujemy za w Wolno¶æ”. B. Komorowski znalaz³ siê w ten sposób w gronie innych odznaczonych medalem prezydentów, z Lechem Wa³ês±, Lechem Kaczyñskim i Ronaldem Reganem.
Medal ten wrêczany jest w podziêkowaniu dla ludzi, którzy walczyli o wolno¶æ i niepodleg³o¶æ. Jest medalem wykonanym ze stali, co znów nawi±zuje do tradycji hutniczej „Solidarno¶ci” Przedstawia pochód hutników podczas strajku wiosn± 1988 roku, z powiewaj±ca nad nimi flag± flaga z charakterystycznym logo Solidarno¶ci..
- Nowa Huta sama w sobie jest symbolem i z³ego okresu: budowania przeciw tradycji narodowej i warto¶ciom które tworzy³y naród, ale jest tak¿e symbolem trudnej walki i zwyciêstwa, bo przecie¿ na koñcu okaza³o siê, ¿e historia obróci³a siê przeciwko tym, którzy chcieli budowaæ „przeciw” Dzi¶, dziêki oporowi, dziêki walce robotników Nowej Huty, dziêki bolesnym do¶wiadczeniom ale tak¿e i odwadze wielu mieszkañców tego miasta mamy wspóln±, wolna Polskê – podkre¶li³ prezydent Komorowski.
I namawia³ do ¶wiêtowania rocznicy wolnych wyborów nie tylko w kontek¶cie oficjalnym, pañstwowym, ale w wymiarze wspólnego, autentycznego prze¿ycia w gronie rodzin i lokalnych spo³eczno¶ci.
- Chcia³bym by to „rocznicowe” ¶wiêtowanie by³o radosn± uroczysto¶ci±: wspólnego piknikowania, sadzenia drzew – powiedzia³ prezydent do mieszkañców Nowej Huty, których choæ oficjalnie wizyty nie zapowiadano, na skarpê wi¶lan± przyby³o wielu.
- Dzia³ajmy wspólnie by tradycja „czerwca”, wielkiego m±drego zwyciêstwa wspólnym wysi³kiem by³a ugruntowywana. Pozycja Polski w ¶wiecie, jako kraju który zapocz±tkowa³ demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej i w nas samych. B±d¼my dumni z 4 czerwca, z wielkiego i m±drego zwyciêstwa – doda³.
Wspomnia³ te¿ zmar³ych dzia³aczy i podkre¶li³, ze obowi±zkiem jest utrwalenie pamiêæ, tych którzy odchodz±. dzia³aczy z czasów podziemia, By ta dobra pamiêæ trwa³a w Polsce , w Ma³opolsce.
Podczas uroczysto¶ci Prezydent Rzeczpospolitej Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczy³ dzia³aj±cych na rzecz niepodleg³o¶ci: Adama Szostkiewicz, dziennikarza i dzia³acza opozycji walcz±cego o wolne media, Ireneusza Serwana - za wybitne zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz przemian demokratycznych, i budowanie spo³eczeñstwa obywatelskiego. Krzy¿e Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Goerlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa Czekaj i Tadeusz Skiba. (lencz)


Fot. Krystyna Lenczewska
Stylowa Nowa Huta przedstawia

JACEK I AGNIESZKA - POZYTYWNA ENERGIA z KOMBINATORA


AGNIESZKA - nowohucianka z wyboru. Na co dzieñ pracuje w Stowarzyszeniu Wiosna w dziale relacji. Uwielbia jazdê na rowerze, w wolnych chwilach czyta, czyta i jeszcze raz czyta.
JACEK - rodowity Hutas, socjolog z wykszta³cenia. Animator ¿ycia spo³ecznego, mi³o¶nik wspó³czesnej sztuki. Uwielbia podró¿e autostopem, samolotem a nawet piechot± (bo najwa¿niejsze w ¿yciu, to doj¶æ do czego¶).
Stylowa Nowa Huta: Czy ostatnie piêæ lat by³y udane dla Kombinatora?


Fot. Aleksander Hordziej

Stylowa Nowa Huta to inicjatywa ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, której celem jest promocja pozytywnej strony Nowej Huty, postaci z ni± zwi±zanych, ciekawych miejsc. Wiêcej na www.stylowanowahuta.blogspot.com.
Otwarto historyczn± wystawê "Solidarni w drodze do wolno¶ci"
W niedzielê, 1 czerwca br., w dawnej, historycznej kaplicy przy ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy otwarta zosta³a wystawa „Solidarni w drodze do wolno¶ci”.
W otwarciu uczestniczyli m. in. marsza³ek województwa ma³opolskiego Marek Sowa, zastêpca prezydenta Krakowa Tadeusz Matusz, dyrektor Wydzia³u Kultury UMK Stanis³aw Dziedzic, wspó³twórca Duszpasterstwa Hutników Zbigniew Ferczyk oraz gospodarz miejsca – proboszcz cysterskiej parafii na Szklanych Domach o. Nikodem Buczek OCist.
Zebranych, w imieniu organizatorów, powita³ Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, a w problematykê samej wystawy wprowadzi³a Jadwiga Emilewicz z Muzeum Historii Polski, koordynuj±ca przygotowanie wystawy od strony merytorycznej.
W¶ród przyby³ych na otwarcie ekspozycji znalaz³o siê wielu uczestników historycznych wydarzeñ z lat osiemdziesi±tych ub. wieku: w¶ród nich senator Mieczys³aw Gil, pose³ Józef Lasota, Stanis³aw Handzlik i Jan Ciesielski. Wystawa bêdzie czynna do grudnia br. Organizatorzy zapowiedzieli, i¿ po wakacjach w kaplicy prowadzone bêd± „¿ywe” lekcje historii dla m³odzie¿y, z udzia³em uczestników wydarzeñ, które Polsce przynios³y wolno¶æ.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Inauguracja Kraków Areny
Kraków Arena - najwiêksza i najnowocze¶niejsza hala widowiskowo-sportowa w Polsce zosta³a otwarta. Imprez± inauguruj±c± nowo otwarty obiekt w Czy¿ynach by³o multimedialne widowisko Disney Pixar, z okazji Dnia Dziecka. Zaprezentowano fragmenty filmów animowanych z czternastu pe³nometra¿owych produkcji studia Disney Pixar, wraz z wykonaniem do nich na ¿ywo ¶cie¿ek d¼wiêkowych, przez orkiestrê Akademii Bethovenowskiej. Orkiestra zagra³a dla dzieci pod batut± amerykañskiego dyrygenta Erica Ochsnera.


fot. mp
Fina³ Na Skrzyd³ach historii
24 maja 2014 r. na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czy¿ynach odby³ siê fina³ Miêdzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lotnictwie Na Skrzyd³ach Historii, organizowanego od wielu lat przez Klub 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Uczestnicy stawili siê w Muzeum, aby zaprezentowaæ w³asnorêcznie skonstruowane modele samolotów. Fina³ podzielony zosta³ na dwie czê¶ci. Podczas pierwszej z nich jury konkursu ocenia³o pomys³ na model oraz prawid³owo¶æ i estetykê jego wykonania. Gdy wszystkie samoloty zakwalifikowa³y siê do nastêpnej czê¶ci, a wiêc spe³ni³y wszystkie wymagania konstrukcyjne, uczestnicy zaprezentowali mo¿liwo¶ci aerodynamiczne swoich modeli. Najdalszy lot modelem w kategorii Szko³y Podstawowe uzyska³a Szko³a Podstawowa nr 105, a w kategorii Gimnazja – Gimnazjum nr 2. Finali¶ci konkursu otrzymali pami±tkowe dyplomy i nagrody ufundowane ze ¶rodków Dzielnic: XIV Czy¿yny, XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz XVIII Nowa Huta. Zwyciêzcy odbêd± tak¿e lot balonem. Organizatorzy konkursu dziêkuj± Dzielnicom za wsparcie i mo¿liwo¶æ zrealizowania kolejnej edycji konkursu.
(f)

ZSO nr 14 i Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprosi³y na Dzieñ Weterana
Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 14 oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Ko³o nr 33 Kraków zorganizowa³y Dzieñ Otwarty szko³y po³±czony z Dniem Weterana Misji poza Granicami Kraju. Dyrektor ZSO nr 14 Ewa Dziekan powita³a zaproszonych go¶ci: prezydent m. Krakowa El¿bietê Lêcznarowicz, przewodnicz±cego RMK Bogus³awa Ko¶midera, dowódcê 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. Adama Joksê, zastêpcê dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego gen. Andrzeja Knapa, komendanta oddzia³u ¯andarmerii Wojskowej p³k. Sebastiana Kalisza, prezesa Porozumienia Stowarzyszeñ i Zwi±zków S³u¿b Mundurowych woj. ma³opolskiego p³k. pilota Czes³awa Kurczynê, gen. Jerzego Wójcika, kombatantów, przedstawicieli Dzielnicy XIV z Wojciechem Krzysztonkiem, mediów, zaprzyja¼nionych szkó³, organizacji Mundurowi 24.pl z Agnieszk± Pers, Policji, Stra¿y Miejskiej, Bractwa Kurkowego, u³ana mjr W³odzimierza Wowê Brodeckiego, prezesa ma³opolskiego LOK Jerzego Wiewiórskiego, go¶ci ze S³owacji i Ukrainy. Gen. Andrzej Knap, prezes zarz±du ma³opolskiego ko³a nr 33 SKMP ONZ p³k. Edward Potocki, oraz dyr. Ewa Dziekan otwarli k±cik upamiêtniaj±cy misje ONZ. Wyst±pi³ zespó³ „Promyki Krakowa” pod dyrekcj± Romy Krzemieñ. Ewa Dziekan wrêczy³a pami±tkowe Kryszta³owe Kule: E. Lêcznarowicz, B. Ko¶miderowi, gen. A. Knapowi i p³k. C. Kurczynie. Dwie pierwsze osoby otrzyma³y tak¿e Medal ¶w. Brata Alberta – patrona szko³y. P³k E. Potocki przekaza³ Przewodnicz±cemu RMK Bogus³awowi Ko¶miderowi medal honorowy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych, za¶ beretami zostali uhonorowani kadeci Gimnazjum nr 36 i XXX LO. Dyrektor szko³y wrêczy³a nagrody za wygrane konkursy: wiedzy o misjach pokojowych, historii Wojska Polskiego, plastyczny i strzelecki. Po czê¶ci oficjalnej mo¿na by³o zobaczyæ pokazy Stra¿y Po¿arnej i ¯andarmerii Wojskowej. Bogaty program uroczysto¶ci zakoñczy³y wystêpy uczniów tut. szko³y oraz zespo³u wojskowego „Czasza”. Przed szko³± na os. Dywizjonu 303 g³ówn± atrakcjê stanowi³o ogl±danie pojazdów wojskowych wykorzystywanych w misjach stabilizacyjnych, by³a te¿ serwowana wojskowa grochówka.
(mp)


fot. autor
Rodzinne ¦wiêto Czy¿yn
Wystêpy, zabawy, konkursy i pokazy pirotechniczno-ogniowe – to wszystko czeka³o na mieszkañców Krakowa, którzy bardzo licznie przybyli na kolejn± edycjê festynu ¦wiêto Czy¿yn. Dzielnica Czy¿yny Dzieciom. Pamiêtaj±c o najm³odszych mieszkañcach Krakowa i ich opiekunach tak¿e i w tym roku Rada i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowali w scenerii lotniczych eksponatów muzealnych kolejn± edycjê rodzinnej imprezy, któr± poprowadzi³ Mariusz Ku¶. Festyn otworzyli Przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, Przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny Wojciech Krzysztonek, Dyrektor O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek oraz Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan. Na scenie umieszczonej w jednym z hangarów Muzeum Lotnictwa Polskiego mo¿na by³o zobaczyæ wystêpy dzieci i m³odzie¿y z przedszkoli oraz szkó³ znajduj±cych siê na terenie Dzielnicy XIV Czy¿yny. Ponadto w ramach imprezy odby³y siê konkursy z nagrodami, plener malarski oraz pokazy w wykonaniu Policji, Stra¿y Po¿arnej, Stra¿y Miejskiej, Krakowskiej Sekcji Hapkido. Nie zabrak³o ulubionych przez najm³odszych: weso³ego miasteczka, cukrowej waty, lodów i malowania twarzy.
Uczestnicy festynu mogli w tym roku obejrzeæ specjalny pokaz street woorkoutu, czyli æwiczeñ z wykorzystaniem masy w³asnego cia³a, nie wymagaj±cych sali gimnastycznej ani si³owni, bowiem zgodnie z nazw±, mi³o¶nicy tego sportu æwicz± z wykorzystaniem miejskiej zabudowy, czyli ³awek, porêczy, s³upów i murków. Na terenie Muzeum odby³ siê po raz pierwszy piêciokilometrowy bieg rodzinny Odlotowa Pi±tka. Natomiast ok. godz. 19.00 na scenie zabrzmia³y d¼wiêki z pogranicza dwóch gatunków muzycznych – reggae i rapu – w wykonaniu ekipy Shoom, któr± charakteryzuje pomys³owy dobór tematów, poczucie humoru i wystêpy pe³ne pozytywnej energii. ¦wiêto Czy¿yn zakoñczy³ fireshow w wykonania Miko³aja Kubowicza oraz pokaz ogniowo-pirotechniczny w wykonaniu krakowskiej Grupy Locomotora. Grupa od wielu lat o¿ywia miejskie skwery, place i ulice, dzia³aj±c na pograniczu teatru i performance.
Wstêp na czy¿yñskie ¶wiêto by³ bezp³atny, a w godzinach trwania imprezy mo¿na by³o nieodp³atnie zwiedzaæ ekspozycjê muzeum oraz wzi±æ udzia³ w kwe¶cie Ma³opolskiego Hospicjum dla Dzieci na rzecz budowy pierwszego w Polsce Centrum Opieki Wyrêczaj±cej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Patronat honorowy nad imprez± obj±³ Bogus³aw Ko¶mider – przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa.
(f)


Fot. P. Smolik

Organizatorzy imprezy sk³adaj± serdeczne podziêkowania za wsparcie: EDF Kraków S.A., EDF Paliwa Sp. z o. o., Partnerom Programu Ciep³o dla Krakowa (EDF Polska S.A., Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie oraz Elektrownia Skawina), Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A., Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Wodoci±gów i Kanalizacji S.A., Firmie LOBO Sp. z o.o., Targom w Krakowie Sp. z o.o., Spó³dzielnia Mieszkaniowej Czy¿yny, Linde Gaz, Leroy- Merlin Polska sp. z o.o., Selgros Cash & Carry, Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Oczyszczania Sp. z o.o.
Czerwone maki w Arce Pana
W po³owie maja zarówno w Polsce, jak i we W³oszech odby³y siê g³ówne obchody 70. rocznicy zakoñczenia bitwy o Monte Cassino, uwa¿anej za jedn± z najciê¿szych i najkrwawszych walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny ¶wiatowej.
W³±czaj±c siê w krakowskie obchody rocznicy tych walk, Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty zaprosili mieszkañców Krakowa na koncert Czerwone maki na Monte Cassino.
22 maja 2014 r. w ko¶ciele Arka Pana odby³o siê 39. wydarzenie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Koncert zgromadzi³ bardzo liczn± publiczno¶æ, która wys³ucha³a pie¶ni patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespo³u Artystycznego Wojska Polskiego, pod kierownictwem Paw³a Szkopa. Zebranych w nowohuckiej ¶wi±tyni powita³a Lidia Jazgar – dyrektor artystyczna cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, która przybli¿y³a zebranym m.in. historiê wystawionej tego dnia na o³tarzu g³ównym figurki Matki Bo¿ej Pancernej, która zosta³a wykonana z od³amków kul wydobytych z ran ¿o³nierzy II Korpusu walcz±cych o wzgórze Monte Cassino. Koncert rozpoczê³o uroczyste od¶piewanie Bogurodzicy. Wykonywane tego wieczoru utwory, w¶ród których znalaz³y siê m.in.: Marsz pierwszej brygady, Pierwsza kadrowa, Wojenko, wojenko, Modlitwa obozowa, U³ani, u³ani czy oczywi¶cie Czerwone maki na Monte Cassino, poruszy³y wspomnienia i publiczno¶æ, która co rusz w³±cza³a siê do ¶piewu. Koncert zakoñczy³o wspólne z publiczno¶ci± od¶piewanie Barki - ulubionej pie¶ni ¶w. Jana Paw³a II.
Chór RZAWP posiada w repertuarze ponad 200 utworów, które wykonuje z towarzyszeniem orkiestry, fortepianu lub a cappella. W swoim repertuarze posiada pie¶ni patriotyczne, historyczne, wojskowe oraz religijne. Uczestniczy w obchodach ¶wi±t narodowych i pañstwowych, u¶wietnia swoj± obecno¶ci± uroczysto¶ci patriotyczne i religijne. Czêsto tak¿e zapewnia oprawê artystyczn± mszy ¶wiêtych odprawianych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz innych ¶wi±tyniach. Na swoim koncie ma te¿ wiele nagrañ p³ytowych.
Organizatorzy cyklu sk³adaj± gor±ce podziêkowania za wspó³pracê wszystkim, bez których pomocy realizacja koncertu by³aby niemo¿liwa. Wyrazy wdziêczno¶ci nale¿± siê zw³aszcza s³u¿bom mundurowym: Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie, Stra¿y Miejskiej, Pogotowiu Krakowskiemu, Szczepowi im. W. B. G³owackiego z ZHP Chor±gwi Krakowskiej oraz firmie EDF Polska, która jest sponsorem ca³ego cyklu. Wydarzeniu jak zawsze towarzyszy³a kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie dzia³alno¶ci Hospicjum.
(f)


Fot. Grzegorz Wawrzonek
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,908,340 unikalnych wizyt