Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
35 lat temu Jan Pawe³ II przyby³ do Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile – PAPIE¯ LUDZI PRACY
27 kwietnia br., w ¶wiêto Mi³osierdzia Bo¿ego, b³. Jan Pawe³ II og³oszony zostanie ¶wiêtym. Zapewne wielu mieszkañców Nowej Huty przywo³ywaæ bêdzie z tej okazji w³asne wspomnienia zwi±zane z osob± Papie¿a Polaka. Niejeden wspomina³ bêdzie jego dwie nowohuckie wizyty – tê w Mogile i tê w Mistrzejowicach. Przypomnijmy dzisiaj tê pierwsz± z nich. Tak¿e dlatego, ¿e 9 czerwca br. minie dok³adnie 35 lat od chwili gdy helikopter z Janem Paw³em II wyl±dowa³ na stadionie Hutnika, a Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile sta³o siê ¶wiadkiem wydarzenia o randze historycznej. Pierwsza pielgrzymka Jana Paw³a do Ojczyzny zmieni³a wszystko, chocia¿ przekonali¶my siê o tym dopiero pó¼niej. Przecie¿ w 1979 roku nikomu nawet siê nie ¶ni³o, co stanie siê za rok. Nikt nie wyobra¿a³ sobie, ¿e narodzi siê wielki ogólnopolski ruch spo³eczny, ¿e powstanie „Solidarno¶æ”. A zapewne nawet najwiêksi fanta¶ci nie przypuszczali, ¿e za dekadê upadnie system komunistyczny.


Spotkanie z papie¿em zgromadzi³o prawdziwe t³umy mieszkañców Nowej Huty i przyby³ych do Mogi³y p±tników.
Fot. Andrzej Kalinowski
NOWOHUCKIE GROBY BO¯E
Krakowsk± tradycj± jest odwiedzanie Bo¿ych Grobów w Wielkanoc i Poniedzia³ek Wielkanocny. Mnogo¶æ ko¶cio³ów w obrêbie Starego Miasta sprawia, ¿e w ci±gu godziny, czy dwóch godzin, odwiedziæ mo¿na kilkana¶cie takich grobów w ró¿nych ko¶cio³ach. Ale i w Nowej Hucie warto po¶wiêciæ poobiedni spacer z rodzin± na odwiedzenie kilku nowohuckich ko¶cio³ów, w których zobaczyæ mo¿na piêkne i sk³aniaj±ce do refleksji Groby Pañskie. Na nas szczególne wra¿enie zrobi³ tegoroczny Grób Pañski w bazylice OO. Cystersów w Mogile. Urzek³a nas jego prosta, a zarazem nadzwyczaj piêkna i dostojna forma, sk³aniaj±ca do modlitwy i zadumy.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Nowohucianin Roku 2013 – Wies³aw Ibek
Na spotkaniu wielkanocnym organizowanym przez Fundacjê „Prometeusz” red. S³awomir Pietrzyk przewodnicz±cy Kapitu³y Tytu³u Nowohucianina Roku wrêczy³ ten tytu³ za rok 2013 Wies³awowi Ibkowi, prezydentowi tej fundacji, Filantropowi Krakowa Roku 2008, Kawalerowi Orderu U¶miechu i wielu uhonorowañ za dzia³alno¶æ charytatywn± na rzecz dzieci i niepe³nosprawnych i pokrzywdzonych przez los, a od 1952 roku zwi±zanemu z Now± Hut±.
W tym w³a¶nie roku ojciec Wies³awa Ibka otrzyma³ mieszkanie kwaterunkowe w Nowej Hucie, gdzie pracowa³ w Kombinacie Metalurgicznym od 1950 roku do pó¼niej przed³u¿anej kilkakrotnie emerytury. W tamtym roku wraz z mam± i trójk± rodzeñstwa pan Wies³aw zamieszka³ na osiedlu Willowym (dawne A1), które by³o pierwszym osiedlem wybudowanym w tej dzielnicy Krakowa i tam zamieszkuje do dzisiaj.
(dalsza czê¶æ artyku³u znajduje siê w wydaniu drukowanym)

Od 29 kwietnia br. w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Nowa Huta dla Wolnej i Niepodleg³ej  
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza  na wystawê o opozycyjnej Nowej Hucie. Brzmi to trochê paradoksalnie, bo najm³odsza dzielnica Krakowa powsta³a w okresie stalinizmu, kojarzy siê zdecydowanie z ideologi± socjalistyczn±.
A jednak od samego pocz±tku istnienia Nowej Huty, najpierw w¶ród jej budowniczych, potem mieszkañców bywa³y jednostki, dla których system polityczny zaprowadzony w Polsce przez Sowietów, by³ nie do przyjêcia. Byli ¿o³nierze Armii Krajowej, oficerowi przedwojennego Wojska Polskiego, czy ¿o³nierze wyklêci te¿ budowali Now± Hutê i czasem g³o¶no wyra¿ali swój negatywny stosunek do komunistycznych w³adz. Koniec lat 50. XX wieku przynosi pierwszy powa¿ny bunt mieszkañców Nowej Huty przeciwko w³adzy ludowej – decyzja o cofniêciu pozwolenia na budowê ko¶cio³a na os. Teatralnym doprowadzi³a do walk ulicznych 27 i 28 kwietnia 1960 r. Przesz³y one do historii jako Obrona Krzy¿a w Nowej Hucie. Wydarzenie to nie tylko zakoñczy³o spo³eczny eksperyment w³adz – próbê stworzenia „nowego cz³owieka” wzorowanego na „cz³owieku sowieckim”, ale zaprojektowa³o pó¼niejsz± nowohuck± opozycjê.
Do obrony krzy¿a odwo³ywa³a siê pierwsza opozycyjna organizacja w Nowej Hucie Chrze¶cijañska Wspólnota Ludzi Pracy, notabene wydawa³a drugoobiegowy „Krzy¿ Nowohucki”. Franciszek Grabczyk, wspó³za³o¿yciel ChWLP, by³ jedynym, oficjalnym nowohuckim wspó³pracownikiem Komitetu Obrony Robotników. Wreszcie cz³onkowie ChWLP rozpoczêli 26 sierpnia 1980 roku g³odowy strajk solidarno¶ciowy z robotnikami Wybrze¿a. W tym samym czasie do Huty im. Lenina przychodzi³y poci±gi ze
¦l±ska, na których górnicy demonstrowali swój pogl±d na stosunkow± s³ab± akcjê strajkow±, pisali na burtach wagonów: „Krakowiacy ch… nie Polacy!”.
I znowu paradoks: nieliczne strajki przerodzi³y siê w szybk± organizacjê NSZZ „Solidarno¶æ”, w kombinacie zwan± Komitetem Robotniczym Hutników (KRH). W sierpniu i wrze¶niu 1980 roku rozpocz±³ siê nie tylko w Nowej Hucie wielki ruch spo³eczny odnowy ludzi i pañstwa. Niestety zd³awiony przez genera³a Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzeniem stanu wojennego.
To wtedy na pierwsze strony kart historii ponownie wdziera siê Nowa Huta – bowiem na tutejszych ulicach odbywaj± siê jedne z najpotê¿niejszych demonstracji przeciwko genera³owi w Polsce. Tutaj Stanis³aw Malara i ks. W³adys³aw Palmowski utworzyli tajny zwi±zek zawodowy - Spo³eczny Fundusz Pomocy Pracowniczej. W nowohuckich ko¶cio³ach w Bieñczycach i Mistrzejowicach prê¿nie dzia³ali duszpasterze „Solidarno¶ci” z ksiêdzem Kazimierzem Jancarzem na czele, którego s³awa niez³omnego kapelana opozycji wykracza³a daleko poza Kraków.
Gliniane nogi upadaj±cego systemu socjalistycznego w Polsce zaczê³y siê mocniej chwiaæ, kiedy 26 kwietnia 1988 roku zastrajkowa³ wydzia³y HiL z Walcowni± Zgniataczem na czele. Wprawdzie przerwa³a go brutalna pacyfikacja, ale poruszony kamieñ spowodowa³ lawinê: strajki w Polsce, porozumienia Okr±g³ego Sto³u i kontraktowe, bo nie w pe³ni wolne, wybory 4 czerwca 1989 roku.
W 25. rocznicê tamtych wydarzeñ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera wystawê Nowa Huta dla Wolnej i Niepodleg³ej. Jej otwarcie nast±pi we wtorek, 29 kwietnia br. o godz. 14.00 w oddziale Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym 16. Wystawê bêdzie mo¿na ogl±daæ do 5 pa¼dziernika br.
(f)

¯yczenia Wielkanocne
Radosnych ¦wi±t Zmartwychwstania Pañskiego wszystkim Czytelnikom ¿yczy Redakcja


Zmartwychwstanie. Fragment p³askorze¼by w Bazylice Grobu Bo¿ego w Jerozolimie.
Fot. Andrzej Kalinowski
Z BULWAROWEJ DO MOGI£Y
13 kwietnia br., w Niedzielê Palmow±, czyli Niedzielê Mêki Pañskiej, w godzinach wieczornych, na ulicach Bulwarowej i Klasztornej odprawiona zosta³a Droga Krzy¿owa, w której udzia³ wziê³o kilka tysiêcy mieszkañców Nowej Huty. Po raz ósmy ju¿ wierni, w¶ród których przewa¿a³a m³odzie¿, przeszli z du¿ym drewnianym krzy¿em od ko¶cio³a M.B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej do bazyliki OO. Cystersów w Mogile, rozwa¿aj±c mêkê i ¶mieræ Jezusa Chrystusa. Nabo¿eñstwo Drogi Krzy¿owej poprzedzi³a Msza ¶w., której przewodniczy³ o. dr Piotr Chojnacki OCist., opat mogilski.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
AVE MARIA DLA JANA PAW£A II
W ubieg³± niedzielê, 13 kwietnia, w dolnym ko¶ciele p.w. ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach, w ramach cyklu „Koncerty Mistrzejowickie”, odby³ siê koncert gitarowy Jana Oberbeka zatytu³owany „Ave Maria dla Jana Paw³a II”. Jan Oberek nale¿y do grona czo³owych wirtuozów gitary klasycznej. Koncertowa³ przed wielkimi tego ¶wiata, m. in. przed papie¿em Janem Paw³em II, prezydentami Polski i Francji, ksiê¿n± Meklemburgii, ksiêciem Monako i Markiem Chagallem. Koncertowa³ w wiêkszo¶ci krajów Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. W trakcie mistrzejowickiego koncertu Jan Oberek wykona³ m. in. utwory F. Chopina, J. N. Bobrowicza, F. Tarregi i L. Albeniza.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
"422" jedzie do Kantorowic
Po staraniach mieszkañców, w tym Stowarzyszenia Przyjació³ Kantorowic, przed³u¿ono liniê autobusow± “422″ przez Kantorowice, nast±pi³o uroczyste otwarcie trasy, z udzia³em: Wojciecha Kozaka - wicemarsza³ka Sejmiku Województwa Ma³opolskiego, S³awomira Pietrzyka - wiceprzewodnicz±cego Rady M. Krakowa. Ksi±dz proboszcz parafii pw. ¶w. Stanis³awa Jan Krzy¿owski pob³ogos³awi³ u¿ytkownikom przed³u¿onej linii, a nastêpnie przeciêto symboliczn± wstêgê (na zdjêciu). Mieszkañcy tego osiedla zyskali dostêp do regularnej linii autobusowej. Dotychczas komunikacja miejska nie dociera³a tam w ogóle, w okolicy kursowa³o jedynie “122″, które obs³ugiwa³y autobusy 12-metrowe, zbyt du¿e by pomie¶ciæ siê na nowej trasie. W sierpniu 2013 r. uruchomiono jednak wspomagaj±c± liniê “422″, której tabor - z racji w±skiej nawrotki pod Wojewódzkim Szpitalem Okulistycznym – stanowi± krótsze pojazdy. Dziêki temu nie ma problemu, aby trasa linii wiod³a przez Kantorowice. Aktualna trasa "422" to: al. Przyja¼ni – ¯eromskiego – Kocmyrzowska – Makuszyñskiego – Jagie³³y – Poleg³ych w Krzes³awicach – Kocmyrzowska – Wojewódzki Szpital Okulistyczny – Kantorowicka - os. Kantorowice z nawrotk± – Morcinka – Zes³awice.
(mp)


fot. autor
8. Nowohucka Droga Krzy¿owa
W Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku – ODBY£ SIÊ WIELKANOCNY KIERMASZ RÊKODZIE£A
Du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê Wielkanocny Kiermasz Rêkodzie³a Artystycznego, który w ubieg³± sobotê (5 kwietnia) odbywa³ siê w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku. Wystawcy zaprezentowali w³asnorêcznie wykonane przedmioty. W¶ród nich najwiêcej by³o eksponatów zwi±zanych ze zbli¿aj±cymi siê ¶wiêtami wielkanocnymi. By³y wiêc zarówno wykonane rêcznie (w ró¿nych technikach) pisanki, ceramika, jak i kartki oraz ¶wi±teczne stroiki. Organizatorami kiermaszu byli: Nowohucki Klub Rêkodzie³a oraz Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
40 lat Klubu Ku¼nia – LUDZIE Z MISTRZEJOWIC
Jerzy Ridan - re¿yser, scenarzysta, pedagog „jest st±d”. St±d - znaczy z Mistrzejowic.
- Nowy cykl spotkañ pod has³em „Jestem st±d” zwi±zany jest z 40.leciem Klubu Ku¼nia, który rozpocz±³ dzia³alno¶æ w Mistrzejowicach na prze³omie 1973 i 1974 roku – wielkim balem Sylwestrowym. Po latach jeste¶my tutaj nadal, jako wielofunkcyjna placówka kultury: z bibliotek± , galeri±, z wieloma osobami zwi±zanymi z tym klubem. Na 40.lecie zamarzy³ mi siê cykl spotkañ z lud¼mi, którzy byli i s± istot± tego miejsca. Chcê zapraszaæ na spotkania osoby nietuzinkowe, kreatywne, liderów tego ¶rodowiska, a takich w mistrzejowickich osiedlach mieszka wielu – mówi pomys³odawczyni cyklu Wies³awa Wykusz.


Wieczór w „Ku¼ni”: Wies³awa Wykusz oraz Jerzy i Halina Ridanowie
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 30,192,232 unikalnych wizyt