Mêka i ¶mieræ Chrystusa zawsze by³y dla duchowo¶ci chrze¶cijañskiej skarbem wyj±tkowym. Dlatego od wieków w sposób szczególny celebrowano ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, czyli Triduum Sacrum oraz wyj±tkowo uroczy¶cie ¶wiêtowanie pami±tkê Zmartwychwstania. Jednym z elementów tych obchodów by³o nawiedzenie Grobu Bo¿ego. Ju¿ w ¶redniowieczu istnia³y w polskich ko¶cio³ach trwa³e groby wielkopi±tkowe, do których mo¿na by³o wchodziæ. W Wielki Pi±tek, po procesjonalnym przej¶ciu do grobu, g³ówny celebrans umieszcza³ w nim krzy¿ lub rze¼bion± figurê Jezusa, niekiedy umieszczana by³a w nim równie¿ Hostia, ale w bardziej niedostêpnym miejscu. Krzy¿ lub rze¼bê owijano w palle i korpora³y, które pó¼niej, w trakcie obrzêdu Nawiedzenia Grobu, by³y pokazywane wiernym jako dowody zmartwychwstania Chrystusa. Krzy¿ kropiono wod± ¶wiêcon± i okadzano, po czym grób zamykano i sk³adano na nim pieczêcie. Stra¿ symbolizowa³o kilka ¶wiec, które p³onê³y a¿ do rezurekcji.
Dzisiaj obrzêdy te uleg³y pewnym zmianom. Centralne miejsce w grobie zajmuje Naj¶wiêtszy Sakrament. Tak jest a¿ do Wielkiej Soboty. Dopiero po uroczystej liturgii paschalnej miejsce Hostii w grobie zajmuje figura Zmartwychwsta³ego. W Krakowie jest zwyczaj odwiedzania Grobów Pañskich w Wielk± Sobotê. Taki duchowy spacer dostarcza sporo wra¿eñ, bo w ¶cis³ym centrum Krakowa w niewielkiej od siebie odleg³o¶ci znajduje siê wiele ko¶cio³ów. A w ka¿dy inaczej urz±dzony grób. Ale piêkne groby mo¿na zobaczyæ równie¿ w ko¶cio³ach Nowej Hucie. Prezentujemy niektóre z nich.
(f)
Grób Pañski w ko¶ciele ¶w. Józefa na os. Kalinowym.
Bardzo atrakcyjnie zapowiada siê najnowsza 123 Nowohucka Kronika Filmowa. Zobaczymy w niej fragmenty najciekawszych piosenek czeskiego zespo³u Ivana Mladka „Banjo Band”, który wyst±pi³ w Nowej Hucie. Koncert odby³ siê w Teatrze Ludowym i by³ ¿ywio³owo oklaskiwany przez t³umnie zebran± publiczno¶æ. Mieszkañcy naszej dzielnicy przyszli na wystêp z ca³ymi rodzinami. Najwiêkszy entuzjazm wywo³a³y piosenki „Linda”, „Lulu z Honolulu”, „Pada ¶nieg”, no i oczywi¶cie „Jo¿in z Ba¿in”. Zespó³ zosta³ za³o¿ony w 1966 roku przez mieszkañca Pragi – Ivana Mladka. Do tej pory skomponowa³ on prawie 400 zabawnych piosenek! Ozdob± grupy muzycznej jest facet z charakterystyczn± brod± - Ivo Pesak, znany ze swych oryginalnych tañców na scenie i ze ¶wietnie wykonywanych „solówek” na klarnecie. Pod koniec 2007. roku piosenka „Jo¿in z Bazin” uzyska³a du¿± popularno¶æ w¶ród polskich u¿ytkowników Internetu i nadal wywo³uje gor±ce reakcje w¶ród s³uchaczy. Do Nowej Huty zespó³ przyjecha³ na zaproszenie Teatru Ludowego, przy wsparciu Tomasza Svobody z Czech, który w nowohuckim teatrze re¿yserowa³ dramat Williama Szekspira „Kupiec wenecki”. Natomiast realizacja telewizyjna z koncertu „Banjo- Band” dla Nowohuckiej Kroniki Filmowej by³a mo¿liwa dziêki pomocy Beaty Stramy z Dzia³u Promocji Teatru Ludowego, któr± na ekranie zobaczymy w rozmowie z Ivanem Mladk± i Ivo Pesakiem. Pani Beacie realizatorzy Kroniki gor±co dziêkuj±! Dodaæ jeszcze trzeba, ¿e arty¶ci z Czech wyst±pili w Krakowie tylko jeden raz i to w³a¶nie w nowohuckim teatrze.
Najnowsze wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od 28 marca przed ka¿d± projekcj± filmu fabularnego w kinie „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek (31.03) o godz. 8.45 i 19.50 oraz we wtorek (01.04) o godz. 16.50 na antenie Telewizji Kraków.
(jr)
Zapraszamy do obejrzenia 122 odcinka Nowohuckiej Kroniki Filmowej, która bêdzie mia³a charakter ¶wi±teczny.
Na pocz±tek realizatorzy przedstawi± dwa fragmenty „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pierwszy nagrany zosta³ w Bazylice OO. Cystersów w Mogile, a wykona³a go Orkiestra Symfoniczna i chór Krakowska M³oda Filharmonia ze Szko³y Muzycznej w Nowej Hucie. Drugi fragment zarejestrowano w walcowni nowohuckiego kombinatu podczas Festiwalu „Sacrum Profanum”. Utwór wykona³a Orkiestra i Chór Krakowskiej Filharmonii. Ciekawe bêdzie zderzenie tych dwóch, jak¿e ró¿nych wykonañ.
Nastêpnie zobaczymy, jak przebiega³a wielkanocna impreza dzieciêca, która odby³a siê w O¶rodku Kultury im. Norwida. Obejrzymy prezentacjê ¶wi±tecznych jajeczek, strojenie palm, a tak¿e przebierañców, którzy w my¶l ludowego zwyczaju nakrywaj± g³owy dla wszelkiej pomy¶lno¶ci.
Kronikê zakoñczy, o czym ju¿ wcze¶niej informowa³ „G³os - Tygodnik Nowohucki”, fragment mszy rezurekcyjnej na polach mistrzejowickich z udzia³em ks. Kardyna³a Karola Wojty³y. Unikalnego zapisu filmowego dokonano 22 kwietnia 1973 roku.
Najnowsze wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ 25, 26 i 27 marca przed ka¿d± projekcj± w kinie „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek (24.03) o godz. 8.45 i 19.50 oraz we wtorek (25.03) o godz. 16.50 na antenie Telewizji Kraków.
(as)
Tym co odeszli przed nami... ¯onkilowe Pola Nadziei
W sobotê (8 marca) ruszy³a 11 edycja ¯onkilowych Pól Nadziei. Inauguracj± akcji po raz kolejny by³ ¯onkilowy Tramwaj, w którym wolontariusze zbierali datki na rzecz chorych i informowali pasa¿erów o dzia³alno¶ci Hospicjum ¦wiêtego £azarza w Nowej Hucie oraz o rozpoczynaj±cej siê akcji. Potrwa ona a¿ do 18 maja i jak co roku ca³y osi±gniêty dochód zasili konto hospicjum.
„Tym co odeszli przed nami” to has³o tegorocznych ¯onkilowych Pól Nadziei, od pierwszej akcji minê³o 11 lat dzi¶ ¿ó³ty ¿onkil jest symbolem rozpoznawalnym. Krakowianie wiedz± na czym polega akcja i chêtnie wspieraj± hospicjum. Warto wspomnieæ, ¿e honorowy patronat nad akcj± sprawuje kardyna³ Franciszek Macharski, a zebrane podczas jej trwania pieni±dze umo¿liwiaj± opiekê nad chorymi w ostatnim okresie ich ¿ycia, pozwalaj± równie¿ na szerzenie idei hospicyjnej oraz prowadzenie akcji maj±cych na celu uwra¿liwianie m³odzie¿y na potrzeby chorych. W nowohuckim hospicjum dzia³a a¿ 100 wolontariuszy medycznych i ponad 500 akcyjnych. Nic wiêc dziwnego, ¿e z roku na rok coraz wiêcej osób w³±cza siê w akcjê, w ubieg³ym roku podczas ¯onkilowych Pól Nadziei zebrano ponad pó³ miliona z³otych. Równie¿ w tym roku w dniu inauguracji akcji w ¯onkilowym Tramwaju linii nr 10, który przejecha³ tras± z £agiewnik na osiedle Piastów ponad 20 wolontariuszy ( w tym liczna reprezentacja z Zespo³u Szkó³ w Bibicach) w charakterystycznych ¿ó³tych koszulkach rozdawa³o ulotki i ma³e ¿ó³te ¿onkile prosz±c o wsparcie dla chorych. Ju¿ nastêpnego dnia wolontariuszy mo¿na by³o spotkaæ pod krakowskimi ko¶cio³ami podczas Wielkiej Niedzielnej Kwesty ¯onkilowej. A to dopiero pocz±tek. Teraz czekaj± nas koncerty, pikniki, kiermasze, aukcje a wszystko po to aby ciê¿ko chorzy ludzie mogli godnie odej¶æ. Dziêki uprzejmo¶ci MPK ju¿ wkrótce w TV Busach (czyli autobusach wyposa¿onych w 17’ telewizory, które je¿d¿± ju¿ po naszych ulicach) bêdzie mo¿na zobaczyæ spot informacyjny na temat hospicjum. Jedna z osób, które pomog³y w jego nagrywaniu jest Hanna Bieluszko (aktorka Teatru im. Juliusza S³owackiego w Krakowie, znana równie¿ jako doktor Renia z serialu „M jak mi³o¶æ). „W ubieg³ym roku Pani Hanna odwiedza³a w naszym Hospicjum swoj± przyjació³kê. Pomy¶la³am, ¿e skoro dzia³alno¶æ Hospicjum jest jej dobrze znana poproszê o pomoc. Pani Hanna nie zawaha³a siê ani przez moment” mówi Renata Po³omska koordynator akcji Pola Nadziei.
Ka¿dy bowiem kto zetkn±³ siê z chorob± nowotworow± wie jak istotna jest pomoc w tych ostatnich momentach ¿ycia. Niestety ta bezwzglêdna choroba nie zagl±da ani w metrykê ani w zeznanie podatkowe. Stosuje sobie tylko znane kryteria wyboru, zagro¿ona jest matka 3-ga dzieci i kilkuletnie dziecko, biedny i bogaty, ten który nie ma nikogo i cz³owiek, który jest dla wielu ca³ym ¶wiatem. Smutna prawda jest taka, ¿e ka¿dy mo¿e znale¼æ siê nagle po drugiej stronie tej akcji niezale¿nie od w³asnej woli. Pomó¿my umrzeæ godnie tym co odchodz± przed nami. Gdy nie mo¿emy powstrzymaæ choroby, zróbmy wszystko co mo¿na aby ci których dotknê³a nie czuli siê osamotnieni.
+ + +
Wszystkie informacje na temat akcji znajdziemy na stroni internetowej www.polanadziei.pl, tam te¿ chêtni znajda numer konta. Przypomnê tylko o mo¿liwo¶ci przekazania 1% swojego podatku na rzecz hospicjum w tym roku nie trzeba dokonywaæ ¿adnych przelewów wystarczy w odpowiedniej rubryce swojego PIT-u wpisaæ nazwê „Towarzystwo Przyjació³ Chorych „Hospicjum im. ¦w £azarza” I w nastêpnej KRS 0000048149. Wierzymy, ¿e jak co roku ¿ó³ty ¿onkil bêdzie dla Krakowian symbolem jedno¶ci zdrowych z chorymi, ¿e 11 juz raz otworz± siê nasze serca i portfele dla tych którzy odchodz± przed nami. Aga £o¶
Nowa Huta – na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a, parafii i duszpasterzy
KONKURS DLA M£ODZIE¯Y
Jak co roku, w kwietniu, pod patronatem Rady Miasta Krakowa organizowany jest tradycyjny konkurs dla m³odzie¿y szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotycz±cy przesz³o¶ci Nowej Huty. Zachêcamy m³odzie¿ do udzia³u w konkursowych zmaganiach. Na zwyciêzców czekaj± nagrody. Poni¿ej drukujemy regulamin konkursu.
Regulamin konkursu
„Nowa Huta – na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a, parafii i duszpasterzy”
1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa.
2. Patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa.
3. Konkurs realizowany jest w dwóch etapach: Etap I (szkolny) przeprowadzany jest w szko³ach, które wyra¿± chêæ uczestniczenia w konkursie i oparty jest o dostarczony szko³om test wiadomo¶ci. Etap szkolny przeprowadza opiekun merytoryczny. Opiekun merytoryczny, którym mo¿e byæ np. nauczyciel historii, jêzyka polskiego lub katecheta, w zamkniêtej kopercie otrzymuje klucze z w³a¶ciwymi odpowiedziami do przes³anego testu oraz formularz protoko³u. Na podstawie wyników testu, wy³oniona zostanie reprezentacja szko³y, która mo¿e byæ jedno-, dwu- lub trzyosobowa. We¼mie ona udzia³ w etapie fina³owym.
Etap szkolny zostanie przeprowadzony w dniu 11 kwietnia 2008 r. Wyniki etapu szkolnego nale¿y przes³aæ organizatorom konkursu do 16 kwietnia 2008 r. Etap II (fina³owy) przeprowadzony zostanie w jednej z nowohuckich placówek kultury (o miejscu rozpoczêcia etapu fina³owego zainteresowani zostan± powiadomieni bezpo¶rednio przez organizatorów konkursu). W trakcie fina³u najlepsze szkolne dru¿yny bêd± odpowiadaæ ustnie przez konkursowym jury na wylosowane przez siebie zestawy pytañ. W sk³ad jury wchodz±: Jan L. Franczyk (redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”), Jerzy Ridan (re¿yser i dokumentalista dziejów Nowej Huty), Leszek Sibila (historyk, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maciek Miezian (historyk sztuki, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maciej Twaróg (sekretarz jury) oraz ks. Stanis³aw Puzyniak (proboszcz parafii NSPJ w Nowej Hucie). Etap fina³owy odbêdzie siê 27 kwietnia 2008 r. i bezpo¶rednio po jego zakoñczeniu nast±pi og³oszenie wyników. O godzinie rozpoczêcia fina³u dru¿yny zostan± poinformowane przez organizatorów konkursu.
4. Zg³oszenia szkó³ do konkursu przyjmowane bêd± do 26 marca 2008 r. (mo¿na wys³aæ faks) pod adresem: „G³os-Tygodnik Nowohucki”, al. Jana Paw³a II 232, 31-913 Kraków, faks: 0-12 643-66-33. W zg³oszeniu powinna znale¼æ siê nazwa i adres szko³y, imiê i nazwisko opiekuna merytorycznego oraz numer telefony kontaktowego.
5. Zwyciêzcy konkursu otrzymaj± cenne nagrody.
6. Szczegó³owych informacji udziela Jan Franczyk, tel. 604-535-494.
Literatura pomocnicza:
Jan Franczyk, Na fundamencie Krzy¿a. Ko¶ció³ katolicki w Nowej Hucie w latach 1949-1989, Kraków 2004.
Nowa Huta – miasto walki i pracy, red. R. Terlecki, M. Lasota, J. Szarek, Kraków 2002.
Jerzy Ridan, Krzy¿ nowohucki. Dzieje walk o wiarê i wolno¶æ, Krzeszowice 2006.
16 lutego b.r. druhowie z OSP w Przylasku Rusieckim po raz pierwszy swoje Walne Zebranie Sprawozdawcze odbyli w nowo wybudowanej remizie. - Dziêki Urzêdowi Miasta Krakowa – Wydzia³owi Bezpieczeñstwa i Zarz±dzania Kryzysowego mamy godne warunki do pe³nienia swojej s³u¿by i odbywania takich spotkañ jak chocia¿by to - powiedzia³ na jego rozpoczêcie prezes Miros³aw Sikora. Nastêpnie przywita³ druhów i zaproszonych go¶ci. W¶ród zaproszonych go¶ci znale¼li siê Prezes Oddzia³u Powiatowego ZOSP RP w Krakowie Mieczys³aw Linca, skarbnik Józef Szmidt , przewodnicz±cy powiatowej Komisji Rewizyjnej Leszek Kowalczyk, z Jednostki Ratowniczo Ga¶niczej nr 4 PSP w Krakowie Wies³aw Nosek, Przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski, cz³onek Zarz±du Dz. XVIII Ma³gorzata Szajewska, radna Wies³awa Zborach oraz Artur Gawroñski i Katarzyna Szczypczyk z Urzêdu Miasta Krakowa.. W pachn±cych jeszcze farb± pomieszczeniach mi³o by³o siê spotkaæ i podsumowaæ ubieg³y rok. ¦rodki na projekt i doprowadzenie wodoci±gu da³a Rada Dzielnicy XVIII a na dalsz± budowê Urz±d Miasta Krakowa - Wydzia³ Bezpieczeñstwa i Zarz±dzania Kryzysowego który równie¿ doposa¿a jednostkê w potrzebny sprzêt i umundurowanie przeciwpo¿arowe. Pomóg³ równie¿ Zarz±d Powiatowy ZOSP RP w Krakowie finansuj±c zamontowanie i zakup bramy gara¿owej. Stra¿acy w³asnym sumptem wykonali odwodnienie terenu, wspólnie z KZK wycinki zagra¿aj±cych remizie drzew, budowa szamba na które sk³adali siê po 50 z³otych pozosta³± kwotê sfinansowa³a firma „Standard” pana S³awomira Noska. Potrzeba jeszcze du¿o pracy szczególnie na zewn±trz. stra¿acy zwrócili siê do radnych o pomoc finansow± na utwardzenie placu przed gara¿ami. Wspomnieæ te¿ nale¿y, ¿e jednostka z roku na rok powiêksz a swój stan osobowy, przez co staje siê bardziej mobilna. Ale to chyba zas³uga nowej remizy która swym urokiem przyci±ga nowych cz³onków. W minionym roku poza akcjami na ratunek stra¿acy brali udzia³ przy zabezpieczaniu Cracovia Maraton oraz w uroczysto¶ciach ko¶cielnych. Pracowity to by³ jak widaæ rok dla druhów z Przylasku Rusieckiego. A i ten zapowiada siê podobnie.
Zapraszamy do obejrzenia 118. wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Na pocz±tek realizatorzy przedstawi± znakomitych bêbniarzy japoñskich, którzy wyst±pili w Nowohuckim Centrum Kultury. Arty¶ci tworz± zespó³ „Wadatsumi” i graj± na instrumentach „taiko”, które od setek lat towarzyszy³y mod³om rybaków, przemarszom wojsk i bitwom. Wed³ug mistrza Yoshiharu Tanaki d¼wiêki tych bêbnów potrafi± przestraszyæ nawet szatana.
Drugim tematem bêdzie stary Pleszów, o którym opowie Maria Lempart z nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przedstawione zostan± efekty badañ archeologicznych, które prowadzone by³y m.in. podczas budowy kombinatu. Na starych rycinach i fotografiach zobaczymy najwa¿niejsze obiekty Pleszowa, m.in. Dwór Kirchmayerów, ko¶ció³ ¶w. Wincentego, kaplicê Chrystusa Króla, a tak¿e akt lokacyjny z 1315 roku.
Kronikê zakoñczy relacja z uroczysto¶ci nadania tytu³u Nowohucianina Roku 2007. Decyzj± kapitu³y „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” wyró¿nienie to otrzyma³ budowniczy ko¶cio³a ¶w. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 i wieloletni proboszcz tej parafii, ks. pra³at Jan Bielañski. Okoliczno¶ciowy medal wrêczy³ laureatowi redaktor naczelny „G³osu” – Jan L. Franczyk.
Najnowsze wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od 22 lutego przed ka¿d± projekcj± w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek (25.02) o godz. 8.45 i 19.50 i we wtorek (26.02) o godz. 16.50 na antenie Telewizji Kraków.
(jr)
Ta nowohucka impreza informacyjno-edukacyjna cieszy siê ogromn± popularno¶ci. W NCK odby³y siê kolejne…
NOWOHUCKIE TARGI EDUKACYJNE
W ubieg³y pi±tek i sobotê, 15 i 16 lutego br. w Nowohuckim Centrum Kultury odby³y siê tradycyjne ju¿ Nowohuckie Targi Edukacyjne zorganizowane przez Radê i Zarz±d Dzielnicy XVIII oraz Nowohuckie Centrum Kultury. W tym roku wziê³o w nich udzia³ blisko 60 placówek, a przez budynek NCK przewinê³o siê parê tysiêcy odwiedzaj±cych.
Tegoroczne targi otworzyli wiceprezydent Krakowa El¿bieta LÊCZNAROWICZ, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward PORÊBSKI oraz dyrektor NCK Ferdynand NAWRATIL.
W przestronnym pawilonie NCK roz³o¿y³y siê stoiska promuj±ce poszczególne placówki o¶wiatowe, a na scenie estradowej dzieci i m³odzie¿ z poszczególnych przedszkoli i szkó³ prezentowa³a swoje dokonania artystyczne. – Pomys³ zorganizowania w Nowej Hucie targów edukacyjnych by³ strza³em w dziesi±tkê – powiedzia³ nam Edward Porêbski. – Widaæ jak olbrzymie jest zainteresowanie t± imprez± zarówno w¶ród m³odzie¿y, nauczycieli jak i rodziców. Tutaj na miejscu porozmawiaæ mo¿na o ka¿dej z prezentuj±cych siê szkó³. Poznaæ jej dokonania oraz ofertê edukacyjn±. Na terenie Nowej Huty mamy bardzo dobre szko³y i bardzo dobrych nauczycieli. Mamy tez wiele zaanga¿owanej m³odzie¿y. Na targach widaæ to doskonale – dodaje przewodnicz±cy Porêbski.
I rzeczywi¶cie, na stoiskach mo¿na by³o ogl±daæ produkty gastronomiczne przygotowane przez m³odzie¿ z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych, odzie¿ zaprojektowan± przez m³odzie¿ z Zespo³u Szkó³ Odzie¿owych i Ekonomicznych z ul. Bulwarowej czy prezentacjê Zespo³u Szkó³ Elektrycznych z os. Szkolnego. A do tego zdjêcia, kroniki szkolne i prezentacje na ekranach komputerów. A¿ pêka³a g³owa. By na chwilê odetchn±æ wystarczy³o jednak przej¶æ na salê estradowej, gdzie na scenie odbywa³y siê prezentacje artystyczne w wykonaniu najm³odszych (grupy przedszkolne) i najstarszych (uczniowie szkó³ ponadgimnazjalnych). By³o na co popatrzeæ.
+ + +
W tegorocznych Nowohuckich Targach Edukacyjnych udzia³ wziê³y nastêpuj±ce placówki o¶wiatowe: Przedszkole nr 88 (os. Wandy), Przedszkole nr 93 (os. Krakowiaków), Przedszkole Samorz±dowe nr 96 (os. Zielone), Przedszkole Samorz±dowe nr 104 (os. Hutnicze), Przedszkole Samorz±dowe nr 107 (os. S³oneczne) Przedszkole Samorz±dowe nr 108 (os. Handlowe), Przedszkole Samorz±dowe nr 109 (os. Urocze), Samorz±dowe Przedszkole nr 110 (os. Kolorowe), Samorz±dowe Przedszkole nr 111 „Pod Modrzewiem” (os. Na Stoku), Samorz±dowe Przedszkole nr 113 (os. Jagielloñskie), Samorz±dowe Przedszkole nr 177 (os. Kombatantów), Samorz±dowe Przedszkole nr 185 „S³oneczko” (os. Dywizjonu 303), Szko³a Podstawowa nr 52 (os. Dywizjonu 303), Szko³a Podstawowa nr 80 (os. Na Skarpie), Szko³a Podstawowa nr 82 (os. Kalinowe), Szko³a Podstawowa nr 88 (os. Szklane Domy), Szko³a Podstawowa nr 101 (os. Jagielloñskie), Szko³a Podstawowa nr 104 (os. Wysokie), Szko³a Podstawowa nr 105 (os. S³oneczne), Szko³a Podstawowa Nr 140 (os. Wyci±¿e), Szko³a Podstawowa nr 142 (ul. Dro¿yska), Szko³a Podstawowa nr 144 (os. Bohaterów Wrze¶nia), Szko³a Podstawowa nr 156 (ul. Centralna), Gimnazjum nr 37 (os. Z³otego Wieku), Gimnazjum nr 39 (os. O¶wiecenia), Gimnazjum nr 41 (os. Jagielloñskie), Gimnazjum nr 42 (os. Strusia), Gimnazjum nr 44 (os. Na Stoku), Gimnazjum nr 45 (os. Willowe), Gimnazjum nr 48 (os. Kolorowe), Gimnazjum nr 49 (os. S³oneczne), Gimnazjum nr 50 (os. Zgody), Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 1 (os. Handlowe), Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2 (os. Teatralne), Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 14 (os. Sportowe), Publiczne Salezjañskie Liceum Ogólnokszta³c±ce oraz Salezjañskie Gimnazjum Publiczne (os. Piastów), III Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Wysokie), XI Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Teatralne), XII Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Kolorowe), XVI Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Willowe), XXI Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Tysi±clecia), XXX Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Dywizjonu 303), XXXVI Liceum Ogólnokszta³c±ce (os. Niepodleg³o¶ci), Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych nr 2 (os. Spó³dzielcze), Zespó³ Szkó³ Elektrycznych nr 2 (os. Szkolne), Zespó³ Szkó³ Budowlanych nr 2 (os. Szkolne), Zespó³ Szkó³ Gastronomicznych nr 1 (os. Z³ota Jesieñ), Zespó³ Szkó³ Mechanicznych nr 3 (os. Szkolne), Zespó³ Szkó³ Odzie¿owych i Ekonomicznych (ul. Bulwarowa), Zespó³ Szkó³ Zawodowych „Budostal” (os. Ko¶ciuszkowskie), Zespó³ Szkó³ Budowlanych PBP „Chemobudowa” S.A. (os. Urocze), Specjalny O¶rodek Szkolno-Wychowawczy dla Nies³ysz±cych im. Janusza Korczaka (ul. Grochowa) oraz Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 6: Szko³a Podstawowa nr 76, Gimnazjum nr 56 i Szko³a Przysposabiaj±ca do Pracy nr 7 (ul. T. Ptaszyckiego).
W targach uczestniczy³y dodatkowo nastêpuj±ce placówki: Nowohuckie Centrum Kultury, Szkolny Informator Turystyczny i Biuro Podró¿y Planeta „MA-WI”Sp.z o.o (ul. Miodowa), ¯³obek Samorz±dowy nr 13 (os. Centrum A) oraz Ksiêgarnia As i Zespó³ Szkó³ Spo³ecznych nr 3 (os. Dywizjonu 303).
(f)
+ + +
W imieniu Zarz±du Dzielnicy XVIII pragnê serdecznie podziêkowaæ wszystkim, którzy przyczynili siê do organizacji tegorocznych Nowohuckich Targów Edukacyjnych. Szczególnie dziêkujê dyrektorom i nauczycielom placówek o¶wiatowych, które wziê³y udzia³ w targach. Dziêkujê równie¿ wiceprezydent Krakowa p. El¿biecie Lêcznarowicz, zastêpcy dyrektora Wydzia³u Edukacji UMK p. Paw³owi Musze, przewodnicz±cemu Komisji Edukacji Rady Dzielnicy XVIII p. Kacprowi Rosie oraz przewodnicz±cemu Komisji Kultury Rady Dzielnicy XVIII p. Edwardowi Wurstowi, dziêkujê równie¿ dyrektorowi Nowohuckiego Centrum Kultury p. Ferdynandowi Nawratilowi oraz pracownikom NCK zaanga¿owanym w realizacjê targów. Edward Porêbski
przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII
Na rynku ksiêgarskim ukaza³ siê kolejny nowohucki tytu³. To starannie wydany album „802 procent normy. Pierwsze lata Nowej Huty” zawieraj±cy fotografie znanych dokumentalistów najm³odszej dzielnicy Krakowa, Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Ksi±¿ka wydana przez Fundacjê Imago Mundi i wydawnictwo Vis-à-vis/Etiuda zawiera blisko 150 historycznych fotografii obu autorów. Znajdziemy w niej zdjêcia z lat piêædziesi±tych i sze¶ædziesi±tych. W¶ród nich fotografie dokumentuj±ce budowê pierwszych nowohuckich osiedli, zdjêcia zawodów motocyklowych na stoku nowohuckich ³±k z po³owy lat piêædziesi±tych, czy fotografie pokazuj±ce kolejne etapy budowy nowohuckiego kombinatu metalurgicznego. Jest tak¿e sporo zdjêæ obrazuj±cych ¿ycie codzienne mieszkañców Nowej Huty. W¶ród tych ostatnich szczególnie zapadaj± w pamiêæ fotografie zimy na os. Ogrodowym, zdjêcie pary nowohuckich nowo¿eñców, sklepu motoryzacyjnego z rzêdem motocykli na os. Szklane Domy, kobiety krz±taj±cej siê przy typowym piecu kuchennym, jaki jeszcze w latach sze¶ædziesi±tych mo¿na by³o ogl±daæ w wielu nowohuckich kuchniach (na wêgiel, ale z doczepion± z boku kuchenk± gazow±) czy zdjêcie charakterystycznego dyli¿ansu pocztowego jaki je¼dzi³ po Nowej Hucie w latach piêædziesi±tych. Album zamykaj± du¿e fotografie anonimowych robotników ze Zjednoczenia Budownictwa Mieszkaniowego, wykonane przez Wiktora Pentala w latach 1954-1955.
Kim s± autorzy prezentowanych w albumie fotografii? Urodzony w roku 1917 Henryk Makarewicz ju¿ nie ¿yje (zmar³ w 1984 r.) By³ fotografem i operatorem Polskiej Kroniki Filmowej. Dokumentowa³ budowê Nowej Huty od jej pocz±tków. Jak zauwa¿aj± krytycy, perfekcyjny styl Makarewicza „przyrównaæ mo¿na do fotografii Henriego Cartier-Bressona: zawsze w sercu wydarzeñ, czyhaj±cy na decyduj±cy moment, kiedy wszystkie elementy kadru z³o¿± siê w idealn± ca³o¶æ”. Drugi z autorów, urodzony w 1920 roku Wiktor Pental, nadal mieszka w Nowej Hucie. By³ jej fotoreporterem, a zarazem budowniczym. Autorzy albumu jego fotografie przyrównali do dzie³a Roberta Doisneau. Pental, podobnie jak Doisneau „skupia siê na jednym temacie: ca³e jego dzie³o fotograficzne dotyczy Nowej Huty, a w centrum zainteresowañ pozostaje nieodmiennie cz³owiek”.
Ksi±¿ka na pewno zainteresuje wszystkich mi³o¶ników Nowej Huty oraz jej niezwykle z³o¿onej, a niekiedy dramatycznej, historii.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".