Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
O porz±dku i bezpieczeñstwie w mie¶cie – Z PUNKTU WIDZENIA MIEJSKIEGO STRA¯NIKA
Z naczelnikiem Oddzia³u III Nowa Huta Dariuszem Duchnowskim i kierownikiem referatu Andrzejem Rysiem rozmawia Jan L. Franczyk

+ Co jaki¶ czas na Stra¿ Miejsk± spadaj± gromy krytyki. A to, ¿e stra¿ników nie widaæ na nowohuckich osiedlach, a to ¿e na przyjazd patrolu trzeba czekaæ godzinami… Jak naprawdê wygl±da codzienna praca krakowskiej Stra¿y Miejskiej?
- Dariusz Duchnowski: Trudno mi mówiæ w imieniu ca³ej krakowskiej Stra¿y Miejskiej. Mogê za to mówiæ o naszym nowohuckim oddziale, którym kierujê od koñcówki ubieg³ego roku. Wiem, ¿e krytyczne opinie o naszej pracy równie¿ siê pojawiaj±. Ale generalnie bior± siê one st±d, ¿e przeciêtny mieszkaniec Nowej Huty nie za bardzo orientuje siê w realiach naszej s³u¿by. A realia s± takie, ¿e nasz oddzia³ obs³uguje dwie nowohuckie dzielnice: Dzielnicê XIV Czy¿yny i Dzielnicê XVIII Nowa Huta. To olbrzymi obszar dzia³ania, a pracuje u nas 39 osób, w tym trzy osoby pe³ni±ce funkcje kierownicze, cztery osoby obs³ugi monitoringu wizyjnego i piêciu dy¿urnych, którzy pe³ni± ca³odobowy dy¿ur w siedzibie naszego oddzia³u. Jak ³atwo obliczyæ do s³u¿by w terenie mo¿emy wyznaczyæ 27 stra¿ników miejskich. Bior±c pod uwagê, ¿e doba ma 24 godziny, a ka¿dy zgodnie z kodeksem pracy pracuje 8 godzin, na jedn± zmianê dysponujemy praktycznie 10 stra¿nikami, oczywi¶cie s± dni kiedy jeste¶my w stanie wystawiæ wiêksz± liczbê patroli wtedy wystawiamy je najczê¶ciej w weekendy gdy jest tzw. wiêksze zapotrzebowanie. Gdy do tego dodam, ¿e obszar naszego dzia³ania podzielony jest na 20 rejonów, to ³atwo sobie wyobraziæ, ¿e tych stra¿ników faktycznie czasami nie widaæ. W nocy dysponujemy co do zasady jednym patrolem, wiêc s± sytuacje, ¿e mieszkañcy musz± czasami czekaæ na przyjazd patrolu, który wzywany jest na przyk³ad na osiedle Dywizjonu 303, a w tym czasie nasz samochód znajduje siê w odleg³ej Wolicy, sk±d równie¿ dzwoniono z pro¶b± o interwencjê… Kluczem do radykalnej poprawy sytuacji, je¶li chodzi o obecno¶æ stra¿ników miejskich na nowohuckich osiedlach, s± pieni±dze i dodatkowe etaty.
- Andrzej Ry¶: Oczywi¶cie, sytuacja kadrowa nie jest ³atwa, ale nie oznacza to, ¿e za³amujemy rêce i nic nie robimy. Tylko od stycznia do czerwca tego roku odebrali¶my 3 600 zg³oszeñ od mieszkañców. Ujawnili¶my 7 800 wykroczeñ. Na³o¿yli¶my 3 100 mandatów za wykroczenia. Pouczyli¶my 4 200 sprawców drobniejszych wykroczeñ, a w 450 sprawach skierowali¶my wnioski do s±du. Paradoksalnie sytuacja wygl±da tak, ¿e pomimo trudno¶ci kadrowych, w stosunku do lat ubieg³ych ro¶nie zarówno ilo¶æ zg³oszeñ z pro¶bami o interwencjê jak i ilo¶æ ujawnionych przez stra¿ników wykroczeñ.
+ Czego najczê¶ciej dotycz± zg³oszenia i ujawniane wykroczenia?
- Andrzej Ry¶: Najwiêcej przypadków dotyczy nieprzestrzegania przepisów dotycz±cych parkowania i spo¿ywania alkoholu w miejscach publicznych.
+ Problemem jest chyba równie¿ niszczenie cudzego mienia poprzez smarowanie elewacji budynków bazgro³ami i – czêsto niecenzuralnymi – napisami.
- Dariusz Duchnowski: To prawda, tylko ¿e jest to w du¿ej mierze walka z wiatrakami. Po murach najczê¶ciej smaruj± bandy chuliganów. Jeden maluje, a trzech stoi na czatach i obserwuje okolicê. Nie zawsze pomaga monitoring. Czêsto widok na elewacje budynków przes³aniaj± drzewa. A drzew nie mo¿na usun±æ, bo nie zgadza siê na to Wydzia³ Ochrony ¦rodowiska, zreszt± sami mieszkañcy te¿ protestuj±. Jedyne, co zgodnie z prawem mo¿emy zrobiæ, to wykonaæ dokumentacjê fotograficzn± zabazgranych malowid³ami elewacji i prosiæ w³a¶cicieli budynków o usuniêcie napisów. Ale tylko prosiæ, poniewa¿ nie ma podstawy prawnej, by do usuniêcia napisów w³a¶ciciela budynku zobowi±zaæ. Sytuacjê ratuj± trochê ma³e kamery instalowane na poszczególnych budynkach. Z naszych obserwacji wynika, ¿e skuteczn± metod± jest zainstalowanie przez zarz±dców na budynkach kamer. Tam gdzie takie kamery s± zainstalowane napisów nie ma albo pojawiaj± siê sporadycznie. Tylko w tym roku po naszych interwencjach w³a¶ciciele posesji usunêli oko³o 100 graffiti z elewacji budynków.
- Andrzej Ry¶: Du¿± pomoc± w walce z tym procederem mog± byæ telefony od mieszkañców, którzy – na przyk³ad w nocy - zauwa¿±, ¿e kto¶ maluje po murach. Zreszt± wszelkie sygna³y od mieszkañców s± dla nas bardzo pomocne. Nawet je¶li kto¶ jest rozczarowany, ¿e patrol nie przyje¿d¿a natychmiast, to warto informowaæ nas o wszelkich naruszeniach prawa. Bo w ten sposób uzyskujemy informacjê, w których okolicach dochodzi do ³amania prawa najczê¶ciej i te okolice mo¿emy pó¼niej czê¶ciej monitorowaæ. Telefon bezp³atny do stra¿y miejskiej to numer 986.
+ Jednym z uci±¿liwych problemów jest chroniczny brak miejsc do parkowania samochodów. Tymczasem niektórzy mieszkañcy skar¿± siê, ¿e przy drogach, na chodnikach czy w osiedlowych uliczkach stoj± nieu¿ywane, nieraz od lat, stare niszczej±ce wraki, które zajmuj± niepotrzebnie miejsce.
- Dariusz Duchnowski: Znamy ten problem. W rok ubieg³ym po naszych interwencjach usuniêto 66 takich przypadków, a w minionym pó³roczu ju¿ 53 przypadki. Od strony prawnej sprawa nie jest jednak taka prosta. My mo¿emy skutecznie odholowaæ taki pojazd, o ile parkuje na drodze publicznej. Gdy dzieje siê tak na drogach wewnêtrznych, wtedy problem spada na w³a¶ciciela takiego terenu. Chyba, ¿e pojazd zostanie zakwalifikowany przez Wydzia³ Ochrony ¦rodowiska jako tzw. odpad – wtedy mo¿emy zleciæ usuniêcie go, ale jest to bardzo ¿mudne dzia³anie wymagaj±ce sporo czasu.
+ Kiedy samochód staje siê odpadem?
- Dariusz Duchnowski: - Generalnie, gdy jest to wrak pozbawiony szyb, czêsto bez kó³, bez akumulatora…
+ Rozumiem, ¿e Stra¿ Miejska boryka siê z trudno¶ci, których rozwi±zanie nie od niej zale¿y. Kwestia etatów, finansowania tej instytucji, to sprawa Rady Miasta Krakowa i prezydenta. Czy jednak, pomimo tych obiektywnych trudno¶ci, mo¿ecie co¶ Panowie powiedzieæ optymistycznego mieszkañcom Nowej Huty?
- Dariusz Duchnowski: Nie chcia³bym zapeszyæ, ale obiecano nam, ¿e do koñca bie¿±cego roku otrzymamy dodatkowe etaty, które pozwol± obsadziæ stra¿nikami wszystkie 20 rejonów naszego dzia³ania. Bior±c pod uwagê obecn± ilo¶æ stra¿ników rejonowych (8), oznacza³oby to radykaln± poprawê. Wtedy faktycznie stra¿nicy byliby na osiedlach widoczni.
Jako naczelnik zapewniam mieszkañców Dzielnic XIV i XVIII ¿e pomimo obecnego stanu etatowego stra¿nicy naszego oddzia³u s± do pracy przygotowani profesjonalnie, rozliczani z jej efektów na bie¿±co a swoj± s³u¿bê staraj± siê wype³niæ jak najlepiej tak by spokój i porz±dek publiczny by³ zauwa¿alny przez mieszkañców obu dzielnic.
+ Có¿, wypada mi - i Panom, i sobie, i wszystkim mieszkañcom Nowej Huty - ¿yczyæ, by te obietnice przeobrazi³y siê w fakty. Dziêkujê za rozmowê.
Centrum Medyczne
W sali posiedzeñ Rady Dzielnicy XVIII, w os. Centrum B odby³o siê spotkanie dotycz±ce utworzenia Centrum Medycznego dla dzieci, m³odzie¿y i osób niepe³nosprawnych intelektualnie. Zebranie prowadzi³a prezes Stowarzyszenia Rodzin i Osób Niepe³nosprawnych „Ditto” Jolanta Jaworska. Przedstawi³a ona trudno¶ci na jakie napotykaj± rodzice w leczeniu dzieci, m³odzie¿y i osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±. Po przedstawieniu sytuacji rodzin dotkniêtych problemem dziecka niepe³nosprawnego omówi³a wniosek Stowarzyszenia „Ditto” skierowany do Urzêdu Miasta Krakowa dotycz±cy utworzenia Centrum Medycznego. Nastêpnie zabra³a g³os Krystyna Jastrzêbska - cz³onek zarz±du Rady Dzielnicy XVIII i jednocze¶nie opiekun grupy wsparcia dzia³aj±cej na rzecz dzieci niepe³nosprawnych intelektualnie na terenie dzielnicy Nowa Huta. Krystyna Jastrzêbska w ca³o¶ci popar³a wniosek utworzenia Centrum, zaznaczy³a, ¿e w roku 2007 zainicjowa³a my¶l utworzenia takiego Centrum. Stwierdzi³a, ¿e jako matka niepe³nosprawnej doros³ej córki, widzi potrzebê objêcia opiek± medyczn± te¿ osoby powy¿ej 24 lat, które do koñca ¿ycia pozostan± dzieæmi. W tej grupie bowiem znajduj± siê uczestnicy warsztatów terapii zajêciowej, ¶wietlic, czy Domów Pomocy Spo³ecznej. Podobnego zdania byli rodzice dzieci niepe³nosprawnych intelektualnie, którzy stwierdzili, ¿e najwiêksze trudno¶ci z w³a¶ciw± opiek± medyczn± odczuwaj± teraz, kiedy z racji wieku dzieci ju¿ nie podlegaj± pod placówki specjalistyczne przeznaczone dla dzieci i m³odzie¿y niepe³nosprawnej. Beata K³osowska - matka syna z g³êbokim upo¶ledzeniem umys³owym i dodatkowo ze schorzeniami sprzê¿onymi jako przyk³ad wzorcowej placówki medycznej, przedstawi³a Przychodniê Specjalistyczn± w Niepo³omicach, z us³ug której korzysta³a. Ale niestety z braku ¶rodków ww. przychodnia odmówi³a jej dalszych ¶wiadczeñ medycznych dla syna z uwagi na ograniczone ¶rodki finansowe. Posiadane ¶rodki wystarcz± tylko na opiekê osób zamieszka³ych na terenie gminy Niepo³omice. Zaproponowa³a, by rozwa¿yæ mo¿liwo¶æ utworzenia Centrum na przyk³adzie Przychodni z Niepo³omic. W³odzimierz Baca przedstawi³ problem opieki stomatologicznej. Stwierdzi³, ¿e przy w³a¶ciwym przygotowaniu przez personel medyczny osoby niepe³nosprawnej, opieka stomatologiczna nie odbywa³aby siê w szkodliwej dla zdrowia i drogiej narkozie. W oparciu o swoje do¶wiadczenia wypowiadali siê kierownicy Warsztatów Terapii Zajêciowej: Maria Blajda, Jolanta Janas, Marta Flak, które niejednokrotnie z uwagi na bezradno¶æ rodzin staraj± siê pomóc osobie niepe³nosprawnej intelektualnie w leczeniu. Uczestnicy spotkania wyst±pili z wnioskiem o poszerzenie zakresu ¶wiadczeñ medycznych o dodatkowych specjalistów, w tym: urolog, endokrynolog, laryngolog, kardiolog, okulista, ortopeda, lekarz sportowy. Zaproponowali koordynacjê specjalistów w leczeniu. G³os zabra³a przewodnicz±ca Komisji Zdrowia Profilaktyki Rady Dzielnicy XVIII Miros³awa Ciê¿ak, która popar³a wniosek „Ditto”. Utworzenie Centrum Medycznego dla osób niepe³nosprawnych przedstawi dzielnicom Miasta Krakowa. Prezes stowarzyszenia Jolanta Jaworska podziêkowa³a za udzia³ w dyskusji, prosz±c jednocze¶nie Jadwigê Starnawsk±-Kasprzyk z UMK o pomoc w realizacji projektu, zarówno finansow±, jak równie¿ w zakresie lokalizacji. Tutaj rodzice wskazali budynek dawnej “Famy” w os. Willowym. Uczestnicy potwierdzili jednog³o¶nie poparcie przez ró¿ne ¶rodowiska. Wniosek popieraj± m.in.: Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 6, Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 4 i Duszpasterskie Stowarzyszenie Osób z Upo¶ledzeniem Umys³owym WTZ z os. Centrum C 7 oraz Warsztaty Terapii Zajêciowej Towarzystwa Przyjació³ Dzieci z ul. Truskawkowej 4 w Cha³upkach.
(p)
KONCERT ANGLIKÓW W ARCE PANA
W najbli¿szy wtorek, 12 lipca o godz. 19.00 w ko¶ciele Matki Bo¿ej Królowej Polski „Arka Pana” odbêdzie siê koncert orkiestry i chóru z angielskiego miasta Oakham.
Do Polski przyje¿d¿aj± dwa chóry ze szko³y w Oakham: 25-osobowy chór kameralny "The Chamber Choir" oraz 50-osobowy "The Chapel Choir". Bardzo bogaty i zró¿nicowany repertuar obejmuje utwory od renesansu do XXI wieku. Chórom towarzyszyæ bêd± dwie orkiestry - "Chamber Orchestra" oraz "Symphony Orchestra". Koncert w Arce Pana bêdzie ich koncertem fina³owym. Wyst±pi± wszystkie zespo³y. Wstêp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszaj±.
(f)
LOTNICZY PIKNIK NA POBIEDNIKU
W najbli¿sz± niedzielê, 10 lipca, Aeroklub Krakowski organizuje „Dzieñ Otwartego Lotniska”. Impreza odbêdzie siê na lotnisku Pobiednik Wielki.
W ramach „Dnia Otwartego Lotniska” przewidziane s± loty rekreacyjne samolotami i szybowcami nad okolic± oraz pokazy sprzêtu lotniczego w powietrzu. Widzowie bêd± mogli podziwiaæ akrobacjê szybowcow± i samolotow± oraz skoki ze spadochronu. Przez ca³y dzieñ na p³ycie lotniska bêdzie mo¿na ogl±daæ sprzêt lotniczy, odbêdzie siê te¿ wystawa zabytkowych pojazdów. Szczegó³owe informacje na temat „Dnia Otwartego Lotniska” mo¿na znale¼æ na stronie www.aeroklubkrakowski.pl. (M,f).
NOWY PROBOSZCZ NA KALINOWYM
W ubieg³± niedzielê, 3 lipca, w trakcie uroczystej Mszy ¶w. odprawionej o godz. 11.00 w ko¶ciele ¶w. Józefa na os. Kalinowym swoj± pos³ugê rozpocz±³ nowy proboszcz tej parafii. Zosta³ nim ks. Adam Podbiera. Ks. Podbiera urodzi³ siê w roku 1956 w Krakowie. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1984. Przez wiele lat by³ katechet± i kapelanem w Zespole Szkó³ Spo³ecznych nr 1 w Krakowie (Spo³eczna Szko³a Podstawowa nr 1 im. Józefa Pi³sudskiego i Spo³eczne Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta) oraz w Zespole Szkó³ Poligraficzno-Ksiêgarskich na os. Tysi±clecia. Ks. Adam Podbiera jest znanym i cenionym rekolekcjonist± oraz duszpasterzem dzieci i m³odzie¿y. W latach 80. przej±³ po ks. Józefie Tischnerze prowadzenie Mszy ¶w. dla dzieci w ko¶ciele ¶w. Marka w Krakowie.
W trakcie Mszy ¶w. parafianie dziêkowali te¿ Bogu za lata pos³ugi duszpasterskiej dotychczasowego proboszcza, ks. pra³ata Stanis³awa Podziornego.
(f)
20 lat w s³u¿bie mogilskiej parafii
W niedzielê 19 czerwca o godzinie 11.00 odprawiona zosta³a Msza ¶w. dziêkczynna za pe³nion± funkcjê proboszcza przez ojca Cypriana ¦wierczyñskiego OCist., który ze wzglêdu na stan zdrowia przejdzie w najbli¿szym czasie na zas³u¿on± emeryturê. Dziêki ³asce Bo¿ej, jako proboszcz, s³u¿y³ mogilskiej parafii przez dwadzie¶cia lat.
O. Cyprian ¦wierczyñski urodzi³ siê w roku 1937 w Z³otnikach. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1960. Proboszczem mogilskim by³ od roku 1991. W latach 1983-1991 pracowa³ jako wikariusz w parafii M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy. Pe³ni³ funkcjê wicedziekana dekanatu mogilskiego. Za³o¿y³ Parafialny Klub Sportowy „Bartosz”. Wspiera³ organizacjê, ciesz±cych siê du¿± popularno¶ci± w¶ród nowohuckich melomanów, cyklicznych Koncertów Mogilskich.
Do³±czaj±c siê do g³osów parafian, o. Cyprianowi ¿yczymy dalszych lat owocnej pracy na rzecz parafii i lokalnej spo³eczno¶ci.
(f)


W podziêkowaniu za 20 lat proboszczowania, o. Cyprian otrzyma³ od parafian wi±zanki kwiatów.
Fot. Andrzej Kalinowski
Wystawa fotograficzna pracowników Nowohuckiego Centrum Kultury, czyli… Moje fascynacje
Z Adamem Gryczyñskim rozmawia Jan L. Franczyk
+ Sk±d pomys³ urz±dzenia takiej wystawy?
- Pomys³ pojawi³ siê w 2009 roku podczas konkursu fotograficznego organizowanego przez nasz± placówkê pod nazw± „Nowa Huta w XXI wieku” – z okazji 60-lecia dzielnicy. Zgodnie z przyjêtym wówczas regulaminem pracownicy Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) nie mogli wzi±æ udzia³u w tej imprezie, co w przysz³o¶ci obiecano sobie powetowaæ zrobieniem osobnej wystawy. W toku rozmów i sugestii idea ta ewoluowa³a w kierunku tematu dowolnego, co zosta³o ujête pod szeroko pojêtym tytu³em: „Moje fascynacje”.
Na stra¿ack± nutê – XIII Spotkania Bieñczyckie za nami.
Kolejna edycja organizowanych przez Radê Dzielnicy XVI Spotkañ Bieñczyckich, w tym roku po³±czonych z obchodami 25-lecia Jednostki Ratowniczo Ga¶niczej Szko³y Aspirantów PSP w Krakowie, odby³a siê 18 czerwca nad Zalewem Nowohuckim. Na licznie przyby³ych nowohucian czeka³o mnóstwo atrakcji, z których cieszyli siê nie tylko najm³odsi. Mo¿na by³o m.in. przep³yn±æ siê motorówk± po zalewie, wej¶æ na stra¿ack± drabinê, poæwiczyæ gaszenie po¿aru czy wej¶æ do pe³nego dymu namiotu. Przez ca³y czas trwania festynu na scenie odbywa³y siê wystêpy taneczno-wokalne, na zakoñczenie imprezy wyst±pi³ go¶æ specjalny - zespó³ Habakuk. Wszystkie bior±ce udzia³ w olimpiadzie stra¿ackiej dzieci otrzyma³y drobne upominki.


Dlaczego zak±tek jest wiejski, czyli… Powitanie lata w Zes³awicach
Organizatorem tej niezwykle barwnej imprezy, która odby³a siê w sobotê 25 czerwca, by³o Stowarzyszenie Sympatyków Zes³awic i Okolicy –„Bez granic”. Na jej uczestników czeka³y liczne atrakcje: konkursy, wystêpy wokalne i taneczne, nagranie radiowego programu, wspólne grillowanie. Motywem przewodnim pikniku by³a ekologia. Patronat honorowy nad imprez± objê³a Rada Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzes³awickie, a patronem medialnym imprezy by³o radio Kraków i G³os Tygodnik Nowohucki.
Tego dnia w Zes³awicach lato by³o tropione, przyzywane, zaklinane. Energia prowadz±cych spotkanie: Ewy Mauer i Krzysztofa Karolczyka udzieli³a siê obecnym. Wszyscy, bez wzglêdu na wiek, w³±czyli siê w zabawê. Organizatorzy: Stowarzyszenie Sympatyków Zes³awic i Okolicy –„Bez granic” oraz Spó³dzielnia Mieszkaniowa „Ceramik”, zadbali o to, by dobrze poczu³ siê ka¿dy, kto odwiedzi³ tego dnia Zes³awice. Wobec takiej ilo¶ci pozytywnej energii skapitulowa³a nawet natura. Niepewna tego dnia pogoda zamieni³a siê na czas zabawy w najpiêkniejsze s³oneczne lato, a na zakoñczenie imprezy na niebie pojawi³a siê têcza. Piknik Ekologiczny „Powitanie lata w Zes³awicach” zgromadzi³ przy ul Gustawa Morcinka oko³o 300 osób. Najm³odsi nagrali wraz z Brianem Scottem audycjê - „Ekologiczne Dzieciaki na tropie lata” wyemitowan± 26 czerwca o godz. 8.00 na antenie Radia Kraków. Na scenie wyst±pi³y m.in. dzieciêce ¶piewaj±ce gwiazdy programu „Dzieciaki” . Oprócz ma³ych gwiazd estrady, w¶ród których znale¼li siê Zuzanna Pocz±tek , Dominika Pater, Aleksandra Rojek i Pawe³ Paprocki na scenie pojawi³y siê zespo³y: Show Dance – cherleaderki, Zumba z Klubu „Energica”, zespó³ wokalny Canto oraz YAGNA live. Jak na piknik przysta³o, mieszkañcy pobliskich osiedli przy ³awach mogli je¶æ grillowane kie³baski i rozmawiaæ o tym, co wa¿ne dla Zes³awic oraz o sprawach zupe³nie b³ahych. Wszystkich ogarn±³ nastrój i¶cie wakacyjny. Przez ca³y czas trwania pikniku licznie przyby³e dzieci mog³y sprawdziæ siê w roli stra¿aka, bawi±c siê w gaszenie po¿aru. Wszyscy obecni zaproszeni zostali do udzia³ w konkursach i zabawach.
Prowadz±ce t± czê¶æ festynu Justyna Dylong-Zawadzka oraz Katarzyna Szymañska-Polek mia³y dla zebranych liczne propozycje. W¶ród nich znalaz³y siê takie zabawy jak: „Czyste osiedle” (akcja, w ramach której mieszkañcy Zes³awic sprz±taj± swoj± okolicê), „Na ratunek Ziemi” (segregacja odpadów –zabawa podczas której dzieci dowiedzia³y siê „który ¶mieæ, do którego kosza”), konkurs plastyczny „Powitanie lata” - technika dowolna, Moja Ekotorba na zakupy (zdobienie papierowych ekotoreb), „Eko-in¿ynieria” (twórcze zastosowanie surowców wtórnych – rze¼ba), „Eko-wierszyk” i inne. Wieczorn± czê¶æ pikniku uatrakcyjni³y swoimi wystêpami: kabaret – Grupa „Poetica” Klubu „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków - Nowa Huta i tancerze break dance z zespo³u „Misjonarze Rytmu Kraków”.
W trakcie trwania pikniku obecni przedstawiciele w³adz samorz±dowych i organizacji lokalnych, w¶ród nich: wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, Przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII Stanis³aw Madej, radni dzielnicy XVII Leszek Zaleñski i Wies³aw Wojnarski oraz przedstawiciele licznie dzia³aj±cych w dzielnicy XVII stowarzyszeñ z Zes³awic, £uczanowic i Grêba³owa: Ewa Mauer, Krzysztof Karolczyk, Mieczys³aw Rutka i Franciszek Nowak oraz prezes Spó³dzielni Mieszkaniowej „Ceramik” Tomasz Polek byli go¶æmi emitowanego na ¿ywo w Radiu Kraków programu, po¶wiêconego roli inicjatyw lokalnych w kszta³towaniu swojej ma³ej ojczyzny. Przyk³adem s± mieszkañcy Zes³awic, którzy wziêli sprawy w swoje rêce i intensywnie wspó³pracuj± z w³adzami samorz±dowymi na rzecz realizacji ogródka jordanowskiego, boiska sportowego i ¶wietlicy.
Jednym z ciekawszych i bardziej zabawnych momentów tego dnia by³ konkurs wiedzy o Zes³awicach. Mieszkañcy musieli wykazaæ siê znajomo¶ci± historii (pytanie: W którym roku powsta³a Cegielnia w Zes³awicach?), geografii (Jak nazywa siê potok p³yn±cy przez Wiejski Zak±tek i Zes³awice?) i ¿ycia codziennego (Jak nazywa³ siê jedyny bar w Zes³awicach, czy Ile jest hodowlanych „dzikich kaczek” w Zes³awicach?). Odpytani zostali równie¿ ze znajomo¶ci ¿ycia politycznego (Jak nazywa³ siê radny, dziêki któremu powsta³a droga ku Raciborowicom). Uczestnicy konkursu najwiêcej problemów mieli z odpowiedzi± na pytanie „Dlaczego Zak±tek jest Wiejski?”. Kto nie wie, a jest ciekawy bêdzie musia³ sam to sprawdziæ, odwiedzaj±c ten uroczy zak±tek Nowej Huty.



Fot. Tomasz Polek
Wygra³y szko³y nowohuckie – PRAWO I MY – FINA£
W Sali Obrad Krakowskiego Magistratu, odby³ siê coroczny fina³ konkursu „Prawo i My”, realizowanego w ramach programu „Wspó³pracujmy”, ujêtego w miejskim programie poprawy bezpieczeñstwa „Bezpieczny Kraków”. To program, w którym stra¿nicy z Referatu Profilaktyki Stra¿y Miejskiej Miasta Krakowa, zapoznaj± dzieci i m³odzie¿ z wystêpuj±cymi zagro¿eniami, prezentuj± sposoby ich unikania, promuj± pozytywne wzorce zachowañ oraz ucz± podstaw obowi±zuj±cego prawa. Fina³ otworzy³ sekretarz Miasta Krakowa – Pawe³ Stañczyk, a w rolê prowadz±cych konkurs wcielili siê Anna Kisiel-Jelonek oraz Pawe³ Zaborski. Szacowne jury tworzyli przedstawiciele Stra¿y Miejskiej Miasta Krakowa: Naczelnik Wydzia³u Organizacyjnego – Marta Cie¶la, zastêpca Komendanta – Rados³aw G±dek oraz specjalista – Maciej Hebda. W tegorocznym finale brali udzia³ uczniowie reprezentuj±cy dwadzie¶cia osiem szkó³ wy³onionych podczas zmagañ pó³fina³owych. Dziesi±ta z kolei edycja cieszy³a siê znów ogromnym zainteresowaniem, a tematyka obejmowa³a zagadnienia z dziedziny prawa wykroczeñ, prawa karnego i prawa ruchu drogowego. Uczestnicy konkursu musieli równie¿ wykazaæ siê wiedz± dotycz±c± dzia³alno¶ci stra¿y miejskich. Oto zwyciêskie zespo³y konkursu „Prawo i My”: 1. Szko³a Podstawowa nr 98, 2. Szko³a Podstawowa nr 155, 3. Szko³a Podstawowa nr 48. Kolejne miejsca zajê³y nastêpuj±ce szko³y: 107, 126, Publiczna Szko³a Podstawowa sióstr Pijarek, 16, 29, 114, 159, 158, 24, 97, 50, 162, 32, 43, 156, 53, 141, 54, 52, 72, 25, 138, 66, 140, 129. Nagrody zwyciêzcom wrêczali: Sekretarz Miasta – Pawe³ Stañczyk, Komendant Stra¿y Miejskiej Miasta Krakowa – Janusz Wiaterek oraz Radny Dzielnicy XIV – Zbigniew Ulmaniec. Serdecznie gratulujemy wygranym oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udzia³u w kolejnej edycji konkursu, w roku – 2012.
(p)

Bo¿e Cia³o
Bo¿e Cia³o (inaczej - ¦wiêto Cia³a i Krwi Pañskiej) to w Ko¶ciele katolickim uroczysto¶æ liturgiczna ku czci Naj¶wiêtszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominaj± Ostatni± Wieczerzê i przeistoczenie chleba i wina w Cia³o i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Bo¿e Cia³o obchodzi siê zawsze w czwartek po oktawie Zes³ania Ducha ¦wiêtego, a wiêc jest to ¶wiêto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.
¦wiêto to zosta³o ustanowione na skutek widzeñ b³. Julianny z Cornillon. Pod ich wp³ywem bp Robert ustanowi³ w 1246 r. takie ¶wiêto dla diecezji Liege. W 1252 r. zosta³o ono rozszerzone na Germaniê. W 1263 mia³ miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rêkach w±tpi±cego w transsubstancjacjê ksiêdza zaczê³a krwawiæ. W 1264 r. papie¿ Urban IV bull± Transiturus ustanowi³ to ¶wiêto dla ca³ego Ko¶cio³a. Uzasadniaj±c przyczyny wprowadzenia tego ¶wiêta wskaza³: zado¶æuczynienie za zniewa¿anie Chrystusa w Naj¶wiêtszym Sakramencie, b³êdy heretyków oraz uczczenie pami±tki ustanowienia Naj¶wiêtszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie mo¿e byæ uroczy¶cie obchodzona ze wzglêdu na powagê Wielkiego Tygodnia. Jednak¿e ze wzglêdu na ¶mieræ Urbana IV bulla ta nie zosta³a og³oszona, a tym samym ¶wiêto nie zosta³o ustanowione. Uczyni³ to dopiero papie¿ Jan XXII, który umie¶ci³ powy¿sz± bullê w tzw. Klementynach (Klementyny, czyli Clementinae lub Constitutiones Clementinae, to zbiór prawa kanonicznego promulgowany 25 pa¼dziernika 1317 roku przez Jana XXII bull± Quoniam nulla).
W Polsce po raz pierwszy ¦wiêto Bo¿ego Cia³a wprowadzi³ biskup Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W pó¼nym ¶redniowieczu i renesansie najwiêkszym sanktuarium kultu Bo¿ego Cia³a w Polsce by³ poznañski ko¶ció³ Bo¿ego Cia³a.
Od stuleci z obchodami ¶wiêta Bo¿ego Cia³a ³±czy³a siê eucharystyczna procesja, w której udzia³ brali królowie, szlachta, mieszczanie, przedstawiciele rzemie¶lniczych cechów i ch³opi. W latach PRL-u w³adze komunistyczne do¶æ szybko zaczê³y ograniczaæ i zwalczaæ publiczne wyrazy kultu. Przez dziesiêciolecia zabrania³y na przyk³ad tradycyjnej procesji z Wawelu na Rynek G³ówny w Krakowie. Równie¿ w Nowej Hucie procesje kierowane by³y poza obszary osiedli miejskich. W parafii mogilskiej eucharystyczna procesja przez lata mog³a udawaæ siê wy³±cznie w kierunku Wis³y, a wiêc w kierunku osiedla wiejskiego.
W wolnej Polsce uroczyste procesje bez przeszkód mog± odbywaæ na ulicach polskich miast. Tradycyjnie zatrzymuj± siê one kolejno przy czterech o³tarzach, przy których czytane s± fragmenty ka¿dej z Ewangelii, zwi±zane tematycznie z Eucharysti±. W Polsce Bo¿e Cia³o jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.15 30,176,546 unikalnych wizyt