Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Antoni Kwiek i Tomasz Urynowicz znale¼li dziewczynê z portretu “Górali 1955” – SPOTKANIE PO 56 LATACH…
W ub. tygodniu w restauracji “Santorini” odby³o siê spotkanie autora obrazu “Górali 1955” Antoniego Kwieka z namalowan± przed laty jego bohaterk± Janin± Misiak. Spotkanie z dziennikarzami i uroczysty obiad zorganizowa³ Tomasz Urynowicz nabywca obrazu sprzed 10 lat. Jak sam opowiada, gdy zobaczy³ namalowan± dziewczynê w salonie Stowarzyszenia “Galeria” w os. Centrum B3 na wystawie w 2001 roku, od razu chcia³ kupiæ ten obraz. Autor obrazu Antoni Kwiek zgodzi³ siê na jego sprzeda¿, ale dopiero po zakoñczeniu wystawy. Potencjalny nabywca przekona³ go do transakcji mówi±c, ¿e obraz chce kupiæ w prezencie dla mamy, aby przypomnieæ jakie by³y klimaty w Nowej Hucie podczas jej m³odo¶ci. Ju¿ wówczas pomy¶la³, a mo¿e uda siê znale¼æ dziewczynê z portretu. Czas bieg³ i dopiero w ub. roku Tomasz Urynowicz postanowi³ zintensyfikowaæ poszukiwania. Poprosi³ Antoniego Kwieka o pomoc. Ten wielokrotnie przechadza³ siê w miejscu, gdzie przed laty malowa³ obraz. Pamiêta³ to miejsce dok³adnie. By³o to osiedle Górali, tam w pierwszym okresie swojego pobytu w Nowej Hucie, do której przyjecha³ z Siemiechowa, czêsto chodzi³. Nieopodal bowiem mie¶ci³ siê punkt werbunkowy nowych pracowników w os. Górali (obecnie Dom Kombatanta RP). W pa¼dzierniku 2010 r. id±c osiedlem Górali zobaczy³ kobietê siedz±c± na ³aweczce przed blokiem nr 13 z ma³ym pieskiem. Popatrzy³ uwa¿nie i by³ prawie pewien, ¿e to jego bohaterka obrazu sprzed lat. Podszed³, zapyta³ i od s³owa do s³owa przypomnieli sobie sytuacjê sprzed lat. Pani Janina wówczas jako m³oda dziewczyna pomaga³a mamie w praniu pieluch, potrzebnych dla m³odszych braci i czêsto wiesza³a pranie na sznurkach przed blokiem. Pamiêta³a, ¿e raz dwóch m³odych ludzi zatrzyma³o siê przy niej i co¶ tam zagadywali, mieli jakie¶ papiery. W³a¶ciwie nie wiedzia³a do koñca o co chodzi, ale zapamiêta³a to wydarzenie. Pan Antoni Kwiek przypomina³ jej, ¿e te papiery to by³ ma³y blok i wówczas naszkicowa³ m³od± dziewczynê wieszaj±c± pranie, a potem powsta³ obraz. Szkicuj±c zainspirowa³ siê sielskim obrazkiem, który przypomina³ mu rodzinne strony. Wówczas umówi³ siê z pani± Janin±, ¿e po kontakcie z Tomaszem Urynowiczem dojdzie do spotkania. Jednak bie¿±ce sprawy zdominowa³y ¿ycie i dopiero na wiosnê tego roku Tomasz Urynowicz, który zosta³ wybrany radnym Miasta Krakowa zacz±³ naciskaæ na spotkanie. Pan Antoni znów uda³ siê na os. Górali, ale tym razem nie mia³ szczê¶cia i nie móg³ spotkaæ pani Janiny. Uda³o siê to dopiero w maju i tak dosz³o do spotkania w “Santorini“.
Pani Janinina Misiak jak przysta³o na prawdziw± bohaterkê obrazu, piêknie ubrana, wodzi³a rej w¶ród dziennikarzy. Opowiada³a o Nowej Hucie swojej m³odo¶ci i obecnej. Z ¿alem mówi³a o tym, ¿e Nowa Huta siê postarza³a, ¿e wyciêto drzewa owocowe, które kiedy¶ ros³y na je podwórku. Recytowa³a swoje wiersze. Do¶wiadczona przez ¿ycie ¶mierci± bliskich oraz chorobami, pisze wiersze nostalgiczne o otaczaj±cej rzeczywisto¶ci i przemijaniu. Wiêcej o Janinie Misiak przeczytaj± czytelnicy tutaj.
(sp)
XVI NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Za nami pó³metek spotkañ w ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Szczególnie ciekawe by³o spotkanie, które odby³o siê w ubieg³y czwartek, 12 maja, w sali kameralnej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, a zatytu³owane: „Spotkajmy siê… po latach”, z udzia³em osób tworz±cych przed laty muzyczny klimat Nowej Huty. Szerzej o tym spotkaniu pisze red. Krystyna Lenczowska.
A przed nami kolejne muzyczne imprezy. W sobotê, 21 maja o godz. 18.00 w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku, rozpocznie siê „Koncert oko³o jazzowy”. Wyst±pi± zespo³y: Uda i Maszyna Aladyna. Wstêp wolny. Nastêpnego dnia, w niedzielê 22 maja o godz. 13.00 w Sali Fontany Pa³acu Krzysztofory, rozpocznie siê koncert muzyki kameralnej, w którym wyst±pi± Roch Modrzejewski (gitara) i Wiktor Modrzejewski (skrzypce). W programie: B. Marcello, J. S. Bach, N. Coste, G. Regondi, N. Milstein, A. Piazzolla. Wstêp wolny. We wtorek, 24 maja o godz. 19.30 w Teatrze Ludowym rozpocznie siê koncert „Powróæmy jak za dawnych lat”, w trakcie którego mo¿na bêdzie pos³uchaæ przedwojennych piosenek w aran¿acji Tomasza Chmiela. Wyst±pi±: Bo¿ena Zawi¶lak-Dolny (mezzosopran), Andrzej Biegun (baryton) i Krakowska M³oda Filharmonia – Orkiestra Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza pod dyrekcj± Tomasza Chmiela.
Tegoroczn± Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zamknie prezentacja filmu „Baraka” w re¿yserii Rona Frickego z muzyk± na ¿ywo zagrana przez grupê Maszyna Aladyna Duo. Film pokazany zostanie w Kinie Studyjnym „Sfinks” w czwartek, 26 maja o godz. 19.30 w ramach cyklu „W niemym kinie”.
Organizatorami Wiosny s±: O¶rodek Kultury im. Cypriana K. Norwida oraz Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. Wspó³organizatorami i partnerami: M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka, M³odzie¿owy Dom Kultury FORT 49 „Krzes³awice”, Teatr Ludowy, parafia ¶w. Bart³omieja, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock i Biblioteka Polskiej Piosenki. Jednym z patronów medialnych XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej jest „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(f)


XVI Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zainaugurowa³ koncert w bazylice OO. Cystersów w Mogile, który odby³ siê w niedzielê, 8 maja br. o godz. 19.00. Wyst±pi³a Krakowska M³oda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza.

Foto: Andrzej Kalinowski
NOWOHUCKA WIOSNA – MUZYCZNIE i SPORTOWO
W tym roku przypada okr±g³a – 35 Rocznica utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Muzeum PRL-u zorganizowa³o zabawê, grê terenow±, która by³a swoist± lekcj± historii. Rozpoczê³o siê od inscenizacji nawi±zuj±cej do strajku robotników w Radomiu i zd³awieniu tego oporu przez Milicjê Obywatelsk±. Uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe patrole, wyposa¿eni zostali w kartê zadañ oraz materia³y pomocnicze – mapki oraz foldery informacyjne. Zadaniem by³o wcielenie siê we wspó³pracowników KOR-u, poruszanie siê od punktu do punktu po terenie Nowej Huty i rozwi±zywanie kolejnych zadañ. Dynamika gry oparta by³a o realia tamtych czasów - nie zabrak³o milicjantów i tajniaków, którzy stawali na drodze ¶piesz±cych z pomoc± robotnikom, KOR-owców. Uczestnicy gry musieli zmierzyæ siê z licznymi trudno¶ciami i problemami, jakie napotykali cz³onkowie Komitetu podczas swojej dzia³alno¶ci.
II zwody deskorolkarzy odby³y siê w nowym skate parku (os. Na Stoku). Zawody rozgrywa³y siê w formie best line (najlepsza sekwencja tricków), gdzie ka¿dy startuj±cy zmierzy³ siê w
dwuminutowych przejazdach. Najlepsza dziesi±tka wy³oniona w eliminacjach rozegra³a miêdzy sob± fazê fina³ow±. Dodatkow± atrakcj± by³a konkurencja best trick, gdzie by³y prezentowane najbardziej spektakularne ewolucje. Licznie zgromadzona publiczno¶æ oklaskiwa³a wyczyny najlepszych deskorolkarzy. Organizatorem zawodów by³a Rada Dzielnicy XV oraz M³odzie¿owy Dom Kultury Fort 49.
Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock zorganizowa³o wieczór z muzyk±, piosenk± i wspomnieniami z udzia³em: Romy Doniec – Krzemieñ, Jolanty Doniec – Wcis³o oraz cz³onków zespo³ów: Margaretki, Ad Libitum, Sirtaki. Gospodarzem spotkania by³ O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida, a wieczór poprowadzi³a Krystyna Downar. By³y wiêc wspomnienia okraszone wystêpami muzycznymi oraz prezentacj± multimedialn±, nawi±zuj±c± do okresu dzia³alno¶ci Romy i Jolanty Doniec. Go¶cinnie wyst±pi³ równie¿ Jerzy Zieliñski, który niedawno wyda³ p³ytê z utworami Waweli.
Do obejrzenia 255 wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy od pi±tku  20 V przed wszystkimi seansami w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w poniedzia³ek 23 V na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05 i 19.20 i 22.02). Archiwalne numery Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl 
(kc)
XVI Nowohucka Wiosna Muzyczna – W DOMU DZIEWIÊCIU MUZ
Dla sióstr Doñcównych kariera muzyczna rozpoczê³a siê od piosenki o Biedroneczkach w ,które jak nuci³a wówczas cala Polska „s± w kropeczki i to chwal± sobie”. Po latach za¶piewa³y ten przebój ponownie, na estradzie swojego debiutu wspomnieñ muzycznych w ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej (12 maja br.). Kawiarenka O¶rodka Kultury im. C.K.Norwida, spadkobiercy Zak³adowego Domu Kultury Kombinatu Metalurgicznego by³a do tego jak najw³a¶ciwsz± scen±, bo przecie¿ tutaj w lataj sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych dzia³o siê, oj dzia³o! Oczywi¶cie muzycznie!
KOCHAM, WIÊC JESTEM
1 maja o godz. 20.00, na scenie umieszczonej pod o³tarzem fatimskim Arki Pana, odby³ siê koncert uwielbienia „Kocham, wiêc Jestem”. Koncert przygotowa³a grupa m³odych muzyków - studentów wydzia³ów jazzowych z ró¿nych stron Polski – pocz±wszy od Krakowa, przez Legnicê, Rzeszów, Zielon± Górê i Czêstochowê. Jego celem by³o wyra¿enie wdziêczno¶ci Bogu za dar beatyfikacji i pontyfikatu Jana Paw³a II oraz modlitwa za w³adze Krakowa. W ch³odny, ale jak¿e radosny wieczór na placu fatimskim zgromadzi³a siê bardzo du¿a ilo¶æ ludzi, i to w wiêkszo¶ci m³odych. Przyszli, aby wspólnie siê cieszyæ z beatyfikacji polskiego Papie¿a. Scena znajdowa³a siê dok³adnie pod miejscem, z którego tak czêsto przemawia³ do wiernych kardyna³ Karol Wojty³a, a ksiê¿yc o¶wietla³ znajduj±cy siê tam herb papieski i wizerunek Matki Boskiej Czêstochowskiej. Pierwszy raz byli¶my ¶wiadkami w Arce Pana, aby przy pie¶niach religijnych ludzie tañczyli, tak znakomicie siê bawili i wspólnie siê radowali. To by³ wyj±tkowy wieczór, a pod pomnikiem Jana Paw³a II znajduj±cym siê na ¶rodku placu ko¶cielnego, ludzie sk³adali kwiaty, modlili siê i zapalali znicze.
(mm)


Fot. Tadeusz Pa³ka
OD WSPOMNIEÑ DO BLUESA
254. wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpoczn± wspomnienia Marianny Zaj±c, która swoje dzieciñstwo spêdzi³a w Czy¿ynach – w czasie – kiedy zaczêto budowaæ Now± Hutê. Wspomnienia zarejestrowane zosta³y w ramach projektu „Baga¿ odnaleziony”, zrealizowanego przez Ma³opolski Instytut Kultury.
Nastêpnie zobaczymy barwne malunki wykonane przez dzieci ze szkó³ podstawowych w Nowej Hucie. Rysunki powsta³y podczas zajêæ prowadzonych przez profesjonaln± malarkê – Iwonê Stolarczyk, która od wielu lat prowadzi zajêcia w pracowni M³odzie¿owego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy (os. Tysi±clecia 15). Wiele prac – które powsta³y w tej pracowni – nagrodzonych zosta³o w konkursach oraz na wystawach w kraju i za granic±.
Kolejny temat zrealizowany zosta³ w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku. To w³a¶nie tutaj m³odzi finali¶ci konkursu „Na skrzyd³ach historii” odbywali loty samolotem (w nagrodê za uzyskanie dobrych punktacji w eliminacjach). Konkurs zorganizowa³a Rada Dzielnicy XIV.
Na zakoñczenie wyst±pi Dominika Kurdziel, która debiutowa³a w Nowej Hucie na pocz±tku lat dziewiêædziesi±tych ub. wieku. W nagraniu archiwalnym z 1993 roku zobaczymy m³odziutk± Dominikê, która akompaniuj±c sobie na gitarze, ¶piewaæ bêdzie bluesowy song dla tegorocznych maturzystów.
Od pi±tku Kronikê bêdzie mo¿na ogl±daæ przed seansami filmów fabularnych w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05, 19.20 i 22.00). Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl
(jr)
Ponadczasowy dramat S³awomira Mro¿ka po raz pierwszy na deskach £a¼ni Nowej! – EMIGRANCI
Polski inteligent chêtnie opisuje inne klasy spo³eczne, nie daje im doj¶æ do g³osu i nie chce wpuszczaæ ich do swoich bibliotek i na swoje mieszczañskie sceny. Czy i tym razem tak bêdzie? Premiera spektaklu „Emigranci” w re¿yserii Wiktora Rubina ju¿ w pi±tek, 13 maja o godz. 19.00 w £a¼ni Nowej na os. Szkolnym 25. N na kolejne spektakle teatr zaprasza 14 i 15 maja.
Kim s± bohaterowie „Emigrantów” w czasach szybkich pieniêdzy, dynamicznych karier, otwartych granic? Czy zdeterminowane pochodzeniem losy ludzkie mog± siê dogadaæ tylko z w³asnymi odbiciami? Mro¿kowski inteligent nie ma skutecznych narzêdzi do rozczytywania dzisiejszej rzeczywisto¶ci, tak samo jak nie ma ich jego partner. Zreszt±, kto je ma? (Mo¿e dysponujemy nimi tylko czasami? Na chwilê?) Kto ma wiedzê, ten ma w³adzê, ale w jakim ¶wiecie ¿yjemy, je¶li jest to wiedza sprzed dekady? Narzêdzia do rozczytywania rzeczywisto¶ci zu¿ywaj± siê szybciej ni¿ tenisówki. Mro¿kowscy „Emigranci” prezentuj± pozorny projekt porozumienia, a zarazem autentyczn± wiarê w jego brak. Jêzyk braku kompromisu, zw³aszcza po stronie inteligenta, udaje dialektyczne intencje, dra¿ni, prowokuje, by go demaskowaæ, ¿eby z nim walczyæ, ¿eby nowe projekty tworzyæ w opozycji do niego.
Spektakl jest prób± zbadania jêzyka sankcjonuj±cego brak autentycznego dialogu. Wiktor Rubin przygl±da siê jêzykowi inteligencji dzier¿±cej w³adzê nad znaczeniami, symbolami, nazewnictwem. Jêzykowi mówi±cemu z piedesta³u, maj±cemu monopol na racjê i wiedzê z nieco ju¿ przegnitymi korzeniami. Polski inteligent ochoczo opisuj±c inne klasy spo³eczne, nie daje im doj¶æ do g³osu, nie widzi potrzeby, by wpu¶ciæ je do swoich bibliotek i na swoje mieszczañskie sceny. Chyba, ¿e w roli swojego narzêdzia, snuj±c marzenia o wspólnym po¶wiêceniu w imiê sprawy narodowej. A gdyby pomieszaæ jêzyki przypisane przez tradycjê do okre¶lonych ról spo³ecznych, zaprosiæ nowe s³owa, wypracowaæ wspólne kody, bez podzia³u na role? Ka¿dy mo¿e graæ ka¿dego, byæ ka¿dym. W teatrze byæ znaczy graæ, a mo¿e nie tylko w teatrze? Wej¶æ w czyj±¶ skórê, posmakowaæ czyjego¶ po³o¿enia lub poni¿enia. Czy taka zamiana ról mo¿e byæ polem budowania wspólnego? Czy ma szansê byæ drog± do równo¶ci? Czy ¿ongluj±c i bawi±c siê rolami mamy szansê spotkaæ siê poza nimi?
Tekst: S³awomir Mro¿ek, Re¿yseria: Wiktor Rubin, Dramaturgia: Jolanta Janiczak, Wideo: Sebastian Strama, Marcin Staniszewski, Scenografia i kostiumy: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, Wspó³praca scenograficzna: Adriana Makarska Obsada: Krzysztof Zarzecki, Mariusz Cichoñski, Agata Marzec
Bilety w cenie 30 i 40 z³.
(f)

Modl± siê, tañcz± i ¶piewaj± – NOWOHUCCY ROMOWIE
Najpierw, w Poniedzia³ek Wielkanocny, 25 kwietnia, w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Mogile odprawiona zosta³a Msza ¶w. inauguruj±ca duszpasterstwo Romów, które po wielu latach przerwy znów zaczê³o funkcjonowaæ. Natomiast w niedzielê, 1 maja, Romowie wziêli udzia³ w dziêkczynnej Mszy ¶w. za beatyfikacjê Jana Paw³a II, a po niej w ogrodach OO. Cystersów odby³ siê koncert zespo³ów cygañskich, gry i zabawy oraz prezentacja pontyfikatu Jana Paw³a II w wykonaniu m³odzie¿y romskiej. Organizatorami festynu pt. „Romowie w ho³dzie Janowi Paw³owi II" by³a spo³eczno¶æ Romów z Nowej Huty, parafia M. B. Czêstochowskiej, OO. Cystersi oraz Jezuickie Duszpasterstwo Romów w Nowej Hucie.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
„Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”
11 maja o godz. 18.00 odbêdzie siê wernisa¿ nowej wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oddzia³ Dzieje Nowej Huty, os. S³oneczne 16. Wystawa, „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”, w ca³o¶ci po¶wiêcona nowohuckiej muzyce, czynna bêdzie od 12 maja do 2 pa¼dziernika 2011r.
Kiedy my¶limy „Nowa Huta” i „muzyka” nasuwa nam siê tylko jedno skojarzenie – „Piosenka o Nowej Hucie”, której prapremiera mia³a miejsce w Polskim Radiu w Krakowie 8 maja 1951 roku. W szybkim czasie utwór w wykonaniu Wandy Frogni i Piotra Kruszewskiego, zdoby³ ogromn± popularno¶æ, na lata sta³ siê jedynym nowohuckim evergreenem. A przecie¿ o Nowej Hucie powsta³o kilkadziesi±t piosenek, organizowany by³ nawet w latach 60. XX w. konkurs na piosenkê o tej czê¶ci Krakowa. Historia nowohuckiej muzyki rozrywkowej nie jest szczególnie znana. Na szczê¶cie ju¿ za kilka dni zupe³nie siê to zmieni. A wszystko to dziêki wystawie „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000” , któr± obejrzeæ bêdzie mo¿na ju¿ od 12 maja w muzeum Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym. „Dotychczas nasze muzealnicze dzia³ania ogranicza³y siê do przedstawiania historii architektury, ¿ycia codziennego – teraz ods³aniamy mniej znan± twarz Nowej Huty. Muzeum przygotowa³o wystawê o wa¿nej czê¶ci nowohuckiej kultury jakim by³a i jest muzyka rozrywkowa.” – mówi Pawe³ Jag³o kierownik nowohuckiego muzeum. Najwa¿niejszym eksponatem na tej wystawie bêdzie oczywi¶cie muzyka. Bêdzie mo¿na pos³uchaæ, za pomoc± s³uchawek, utworów nie tylko o Nowej Hucie, ale te¿ stworzonych przez tutejszych artystów, b±d¼ twórców zwi±zanych z tutejszymi domami kultury. Prócz tego pokazane zostan± wywiady z nowohuckimi muzykami oraz archiwalne zdjêcia, dokumenty, nagrania. Osobnym elementem wystawy bêdzie film dokumentalny o historii muzyki Nowej Huty. Ka¿da epoka muzyczna zilustrowana bêdzie sprzêtem muzycznym od radia, poprzez gramofon „Bambino”, magnetofony szpulowy i kasetowy, na odtwarzaczau mp3 „iPod” koñcz±c. Na scenie zobaczyæ bêdzie mo¿na instrumenty, takie jak gitary stworzone przez big-beatowców amatorów, perkusjê, mikrofon, wzmacniacze, kolumny, a wiêc wszystko to co pozwala³o „daæ czadu”. „Na wystawie poka¿emy zapomnian± ¶wietno¶æ muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie zamkniêt± w sze¶ciu dekadach – od lat 50. XX w. – piosenki masowej, jazzu, poprzez „mocne uderzenie” – eufemistycznie nazwane big beatem, a nie rock and rollem, pop lat 70., rockowe brzmienia schy³ku PRL-u i rodzenie siê muzycznej to¿samo¶ci Nowej Huty od koñca lat 80. do czasów wspó³czesnych. Wystawa ujawnia te¿ kilka tajemnic nowohuckiej muzyki. Odwiedzaj±cy dowiedz± siê m.in., ¿e jazz wcale w Nowej Hucie nie by³ zakazany – o czym ¶wiadczy plakat zapraszaj±cy na pierwszy koncert jazzowy w 1955 roku, ¿e nowohucki big-beat wyda³ wirtuozów polskiego rock and rolla Józefa Krzeczka i Przemys³awa Gwo¼dziowskiego, ¿e S³awomir Shuty zaczyna³ w zespole NH+. Odwiedzaj±cy dowiedz± siê równie¿ dlaczego „nie dla podlotka by³a kapela De Vodka”?” – mówi Pawe³ Jag³o.
Zapraszamy w imieniu twórców wystawy do nowohuckiego muzeum na os. S³onecznym!
Wiêcej o wystawie na: www.mhk.pl
Od 8 do 26 maja br. – XVI NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Po raz szesnasty w maju tego roku rusza festiwal muzyki i sztuki, którego g³ównym za³o¿eniem jest szeroka prezentacja ró¿norodnych form i gatunków muzycznych oraz artystycznych z wykorzystaniem dorobku orkiestr, zespo³ów, grup i solistów z nowohuckich instytucji kultury. Festiwal dobrze ju¿ znany, nie tylko mieszkañcom Nowej Huty – rusza XVI Nowohucka Wiosna Muzyczna. Imprezy odbywaæ siê bêd± m.in. w bazylice OO. Cystersów, Ogrodzie Mehofera, w Pa³acu Krzysztofory i w Teatrze Ludowym.
Jak ju¿ zapowiadali¶my w ubieg³ym tygodniu, XVI Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zainauguruje koncert w bazylice OO. Cystersów w Mogile, który odbêdzie siê w niedzielê, 8 maja br. o godz. 19.00. Wyst±pi Krakowska M³oda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. W programie: J. Brahms, W. A. Mozart, G. Faure i J. Pachelbel (wstêp wolny).
Z kolei w czwartek, 12 maja, Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock zaprasza na wieczór z muzyk±, piosenk± i wspomnieniami z udzia³em: Romy Doniec – Krzemieñ, Jolanty Doniec – Wcis³o oraz cz³onków zespo³u: Margaretki, Ad Libitum, Sirtaki. Koncert zatytu³owany „Spotkajmy siê… po latach” rozpocznie siê o godz. 18.00 w Sali kameralnej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5 (wstêp wolny).
Natomiast w sobotê, 14 maja br. w Klubie „Ku¼nia” na os. Z³otego Wieku 14, o godz. 17.00 rozpocznie siê Wieczór Kameralny uczniów absolwentów Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. W programie: J. S. Bach - Koncert Brandenburski nr 6 B-dur BWV 1051, I. Allegro II. Adagio ma non tanto III. Allegro; Henryk Wieniawski - Koncert skrzypcowy d-moll op 22 cz.I; Joseph Haydn - Koncert wiolonczelowy C-dur Hob VIIb:1; Witold Lutos³awski - Grave (wstêp wolny). O kolejnych imprezach muzycznych w ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej bêdziemy informowaæ na bie¿±co.
Organizatorami Wiosny s±: O¶rodek Kultury im. Cypriana K. Norwida oraz Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. Wspó³organizatorami i partnerami: M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka, M³odzie¿owy Dom Kultury FORT 49 „Krzes³awice”, Teatr Ludowy, parafia ¶w. Bart³omieja, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock i Biblioteka Polskiej Piosenki. Jednym z patronów medialnych XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej jest „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(f)

Odby³ siê fina³ konkursu dla m³odzie¿y – Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie
W ¶rodê, 27 kwietnia br. w. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddzia³ Dzieje Nowej Huty, pod patronatem Rady Miasta Krakowa, „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego” i parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odby³ siê fina³ szóstej edycji historycznego konkursu dla m³odzie¿y szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zwi±zanego z kolejn± rocznic± obrony nowohuckiego krzy¿a. W konkursie wystartowa³y reprezentacje kilkunastu szkó³ z Krakowa i Nowej Huty.
W kategorii gimnazjów najlepszymi okazali siê uczniowie Gimnazjum nr 42 z os. Strusia, Miko³aj Pazdalski i Mateusz Guzik (opiekun: Joanna Zapa³a), którzy zajêli I miejsce. II miejsce przypad³o w udziale reprezentantom Salezjañskiego Gimnazjum Publicznego z os. Piastów, którymi byli Micha³ Batko i Grzegorz T³uszcz (opiekun: Ma³gorzata Wyrozumska). III miejsce zajêli Magdalena Herman i Szymon Tchorek z Gimnazjum nr 46 z os. Teatralnego (opiekun: Renata Bielecka).
W kategorii szkó³ ponadgimnazjalnych najlepsza okaza³a siê reprezentacja Publicznego Salezjañskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego z os. Piastów w sk³adzie: Paula Nowak i Izabela W±sacz (opiekun: Ma³gorzata Wyrozumska), która zajê³a I miejsce. II miejsce zajêli reprezentanci III Liceum Ogólnokszta³c±cego: Maciej Rusek i Szymon Zakrzewski (opiekun: Joanna Murzyn). Natomiast na miejscy III uplasowa³a siê reprezentacja Zespo³u Szkó³ Budowlanych nr 2 z os. Szkolnego: Piotr Gomulak i Karol Madej (opiekun: Ma³gorzata Partyka).
Odpowiedzi ocenia³o jury w sk³adzie: Jan L. Franczyk - redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”, Pawe³ Jag³o - kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzy Ridan - re¿yser, Maria Lempart – historyk, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego i Maciej Miezian – historyk sztuki, nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Nagrody ufundowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wrêczyli uczestnikom i zwyciêzcom konkursu wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa S³awomir Pietrzyk i uczestniczka walki o krzy¿ w roku 1960 p. Janina Dr±g.
(f)


Fot. Piotr Ko³odziejski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.13 30,176,038 unikalnych wizyt