Owoce to zdrowie - wie to prawie ka¿dy. Dlatego z okazji miêdzynarodowej kampanii Sprz±tania ¦wiata organizujemy akcjê, w której wymieniamy elektrograty oraz surowce wtórne na owoce. Przynie¶ nam rzeczy, które za¶miecaj± Twoje otoczenie, a w zamian otrzymasz mocn± dawkê witamin! Ju¿ 18 wrze¶nia (w niedzielê) w Nowej Hucie przed Nowohuckim Centrum Kultury, przy alei Jana Paw³a II 232 od godziny 11.00 do 15.00 bêdziemy wymieniaæ elektrograty (stare telewizory, lodówki, zu¿yte baterie ...) oraz surowce wtórne na pyszne i zdrowe owoce. To czê¶æ ogólnopolskiej akcji pt. "Recykling daje owoce" zainicjowanej przez znanego podró¿nika i ekologa Dominika Dobrowolskiego. W Krakowie akcjê wspó³organizuje Fundacja Instytut My¶li Obywatelskiej im. Stañczyka.
Owoce to zdrowie - wie to prawie ka¿dy. A zdrowe miasto to takie, w którym mieszkañcy dbaj± o jego czysto¶æ i segreguj± ¶mieci. A mamy ich bardzo du¿o. Tylko zu¿ytych opakowañ nadaj±cych siê do recyklingu jest ok. 5 mln ton rocznie!!!! Wszystkie zu¿yte opakowania to cenne surowce!
Celem akcji jest zachêcenie mieszkañców Krakowa do codziennej troski o czysto¶æ miasta i segregowania ¶mieci. Zapraszamy do przynoszenia elektrogratów i surowców wtórnych! Wszystko co zbierzemy poddane zostanie recyklingowi! Podczas akcji dodatkowo dla najm³odszych przygotowali¶my pokaz puszczania baniek mydlanych, paradê szczudlarzy oraz ekologiczne zabawy z nagrodami. Zapraszamy.
Pomys³odawca i organizator: Dominik Dobrowolski, dominik@eko.org.pl, 697 092 978, www.cycling-recycling.eu. Wspó³organizator: Fundacja Instytut My¶li Obywatelskiej im. Stañczyka , www.fimo.org.pl
Jedna osoba bêdzie mog³a dostaæ duuu¿± gar¶æ pysznych owoców! Aby j± otrzymaæ trzeba przynie¶æ minimum jedno z poni¿szych:
+ 1 sztukê sprzêtu elektronicznego du¿ego (lodówka, telewizor, komputer)
+ 3 sztuki sprzêtu elektrycznego ma³ego (¶wietlówki, suszarki do w³osów…)
+ 5 kartoników po napojach (mleku, sokach…)
+ 10 zu¿ytych baterii
+ 20 butelek lub s³oików szklanych
+ 20 butelek lub kubeczków plastikowych
+ 20 puszek aluminiowych po napojach
+ 5 kg makulatury Aktualno¶ci dotycz±ce akcji mo¿na ¶ledziæ na stronie akcji:
http://www.recyklingdajeowoce.fimo.org.pl/ oraz na Facebooku:
http://www.facebook.com/event.php?eid=147567848662280
Ruszaj± zapisy na kolejny rok akademicki w Nowohuckiej Akademii Seniora – ZNAJD¬ SWÓJ DOBRY CZAS!
Po wakacyjnej przerwie Nowohucka Akademia Seniora (NAS) wznawia swoj± dzia³alno¶æ na rzecz seniorów z Krakowa i okolic. W minionym roku do Akademii zapisa³o siê prawie 200 s³uchaczy. Od jesieni wszystkie osoby zainteresowane rozwijaniem swoich zainteresowañ oraz poszukuj±ce nowych form aktywno¶ci bêd± mog³y zapisaæ siê na wybrane zajêcia z bogatej oferty Akademii Seniora.
W nowym roku akademickim 2011/2012 bêdzie mo¿na skorzystaæ z nastêpuj±cych kursów:
- jêzyk angielski na poziomie podstawowym i ¶redniozaawansowanym (70 z³ za 2 m-ce),
- jêzyk niemiecki na poziomie podstawowym (60 z³ za 2 m-ce),
- kurs komputerowy (72 z³ za ca³y kurs),
- rêkodzie³o – cykl: bi¿uteria, ozdoby do domu, ozdoby ¶wi±teczne oraz prezenty (60 z³ za m-c),
- kurs fotografii dla pocz±tkuj±cych, posiadaj±cych w³asny aparat (50 z³ za m-c),
- gimnastyka (40 z³ za m-c),
- joga (40 z³ za m-c).
Poza kursami, Akademia oferuje cykliczne wyk³ady z ró¿nych tematów m.in.: z zakresu zdrowia, podró¿y, ekologii, historii, psychologii, kultury i sztuki, na które wstêp jest bezp³atny, a tak¿e spotkania z kultur±, czyli wyj¶cia do opery, muzeów, teatrów oraz wycieczki.
Osobiste zapisy przyjmowane s± od 1 wrze¶nia br. w godzinach od 8.00 do 16.00 w biurze Akademii (os. Centrum A bl. 6a, 12 644 68 10 wew. 26). Aby zostaæ s³uchaczem NAS nale¿y zapoznaæ siê z regulaminem Akademii, wype³niæ deklaracjê s³uchacza, nastêpnie ui¶ciæ op³atê wpisow± w wysoko¶ci 10 z³. Inauguracja roku akademickiego 2011/2012 odbêdzie siê 3 pa¼dziernika br. o godz. 16.00 (os. Centrum A bl. 6a). Zamiast tradycyjnego wyk³adu odbêdzie siê koncert „Wiersze wy¶piewane” w wykonaniu Marii Krawczyk. Tematyka kolejnych wyk³adów dotyczyæ bêdzie m.in.: zdrowia i kultur ¶wiata. Wszystkie bie¿±ce informacje na temat dzia³alno¶ci NAS mo¿na znale¼æ na stronie www.przyjacielenowejhuty.pl
Organizatorem Akademii jest Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty, a wspó³organizuje j± O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta.
(f)
Po katastrofie awionetki w os. Wyci±¿e – ZBIÓRKA DLA POSZKODOWANYCH
Blisko 3 tysi±ce z³otych przekazali krakowianie rodzinom poszkodowanym w wyniku wypadku lotniczego 21 sierpnia w Nowej Hucie. Do akcji przy³±czyli siê równie¿ mieszkañcy innych polskich miast. Na konto Stowarzyszenia Siemacha w dalszym ci±gu mo¿na wp³acaæ ¶rodki dla rodzin, które ucierpia³y w wypadku. Nr konta bankowego, na który mo¿na wp³acaæ ¶rodki: Stowarzyszenie Siemacha, ul. D³uga 42, 31-146 Kraków PKO BP 87 1020 2892 0000 5002 0444 2265 Has³o: szko³a i dom
W zakresie pomocy mieszkaniowej, prezydent Jacek Majchrowski zapowiedzia³ wsparcie finansowe dla jednej z poszkodowanych rodzin w wyposa¿eniu nowego domu. Rodzina ma mo¿liwo¶æ zamieszkania we w³asnym, niedawno wybudowanym domu, w którym nale¿y wykonaæ niezbêdne prace wykoñczeniowe. Natomiast dla drugiej z rodzin, Miasto wynajmie dom na tym samym osiedlu. - W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Siemacha, dzieci otrzymaj± wyprawki szkolne i odzie¿ – zapowiedzia³ prezydent Majchrowski.
Pracownicy socjalni MOPS od chwili wypadku zajêli siê poszkodowanymi i na bie¿±co monitoruj± sytuacjê tych osób oraz dzia³aj± na rzecz unormowania ich sytuacji. W zakresie ¶wiadczeñ pieniê¿nych udzielona ju¿ zosta³a pomoc w formie zasi³ku celowego. Rodziny maj± zapewnione posi³ki. Na pro¶by o pomoc i wspó³pracê z pracownikami socjalnymi odpowiedzia³o kilka instytucji, organizacji oraz sklepów.
(f)
Domy, przy których rozbi³a siê cessna nadaj± siê do rozbiórki.
Tu nikt „obcy” nie przychodzi, tylko „swoi” – mówi± panowie graj±cy w karty, przy kamiennym stoliku w Parku Ratuszowym. Dla nich to dzieñ jak co dzieñ, tylko mo¿e bardziej upalny. Nieliczny z gor±cych dni tego lata, w którym temperatura przekracza trzydzie¶ci stopni. Jest po dziesi±tej. Na s±siednich ³awkach jeszcze pusto, ale przy innych te¿ ju¿ zasiad³y komplety panów.
Zapraszamy na Festyn Hutniczy na boczny stadion „Hutnika” – III NOWOHUCKI BIATHLON ROWEROWY
W najbli¿sz± sobotê 3 wrze¶nia odbêdzie siê III Nowohucki Biathlon Rowerowy. Biuro zawodów bêdzie ju¿ czynne od godz. 8.00. W razie wolnych miejsc bedzie mo¿na zg³osiæ swój udzia³ w biathlonie i decydowaæ bêdzie kolejno¶æ przybycia. Start (nast±pi o godz. 10.00) i meta usytuowana bêdzie, podobnie jak w poprzednich latach, ko³o stadionu „Hutnika” przy ul. Ptaszyckiego. Patronat honorowy nad zawodami obj±³ Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Natomiast medialnym promotorem jest nasza redakcja, tak jak w poprzednich latach.
Przypomnijmy, ¿e Biathlon Rowerowy to rowerowy kros, który przebiega w malowniczych okolicach starej Mogi³y, Pleszowa, Kujaw i Cha³upek na trasie ok. 20 km. Zawodnicy startuj± po 5 osób w kategoriach wiekowych zarówno dla pañ jak dla panów. Po ok. 3/ 4 przejechanego dystansu odbêdzie siê strzelanie z broni sportowej na strzelnicy LOK w Pleszowie do tzw. „biathlonek”. Ka¿dy uczestnik oddaje 5 strza³ów i za nie trafienie do tarczy otrzymuje siê 1 minutê karn±, która jest wliczana ka¿demu zawodnikowi do czasu przejazdu trasy. W przypadku bezb³êdnego strzelania liczy siê czas przejazdu trasy. Na szczê¶cie jest zró¿nicowanie wiekowe tak, ¿e ka¿dy w swojej grupie ma szansê na zwyciêstwo. Zarówno panie jak panowie maj± po cztery grupy wiekowe, rozpoczynaj±ce siê od 14 lat. Nie ma natomiast ograniczeñ wiekowych w kategorii wiekowej powy¿ej 60 lat w¶ród panów i 50 lat pañ. Zawodniczki i zawodnicy startuj± po piêæ osób w ka¿dej kategorii wiekowej. Zatem mo¿na jechaæ spokojnie bez bezpo¶redniego ¶cigania siê. Trasa jest oznakowana i zabezpieczona przez policjê, Stra¿ Miejsk± oraz druhów Ochotniczych Stra¿y Po¿arnej i Zwi±zku Harcerstwa Polskiego. Termin zg³oszeñ do Biathlonu min±³ 31 sierpnia, ale organizatorzy pozostawili jeszcze nieco miejsc. Od godz. 8.00 zostaje otwarte biuro zawodów i Ci co zg³osz± siê jak najszybciej bêd± mogli jeszcze wzi±æ udzia³ w zawodach. Nale¿y tylko przybyæ z w³asnym rowerem i koniecznie z kaskiem. Prawo udzia³u w zawodach ma ka¿dy, z tym ¿e dzieci i m³odzie¿ w wieku 14-18 lat musi posiadaæ zgodê rodziców lub opiekunów prawnych. Udzia³ w zawodach kosztuje jedyne 10 z³. Wszyscy zawodnicy zostaj± poczêstowani po pokonaniu trasy kie³baskami z grila. Organizatorzy gwarantuj± nagrody rzeczowe dla pierwszych trzech zawodników ka¿dej kategorii wiekowej. Bêd± tak¿e inne nagrody ufundowane przez sponsorów. III Biathlon Rowerowy odbywa siê w ramach du¿ej imprezy hutniczej organizowanej od lat przez Niezale¿ny Samorz±dny Zwi±zek Pracowników ArcelorMittal Poland. Poni¿ej podajemy program Festynu Hutniczego.
***
O godzinie 11.00 - Powitanie uczestników imprezy, 11.00 -11.20 - Wrêczanie nagród dla uczestników bior±cych udzia³ w konkursach, 11.00 – 13.00 - Jazda sprawno¶ciowa na rowerze (z mo¿liwo¶ci± zdobycia Karty rowerowej), 11.20 – 12.00 - Wystêp Orkiestry Dêtej, 12.00 – 12.40 - Program rodzinny dla dzieci pt. Zabawy i psotki szalonej ciotki Klotki, 12.40 – 13.00 - Pokaz taneczny zespo³u Ludowego, 13.00 – 13.40 - Program rodzinny dla dzieci pt. Zabawy i psotki szalonej ciotki Klotki, 13.40 – 14.00 - Magiczny pokaz czarnej magii pt. Kolorowy zawrót g³owy, 14.00 – 14.30 - Wystêp grupy kuglarskiej pt. Weseli klauni na motocyklach, 14.30 – 15.30 - Czas dla organizatorów… wrêczanie nagród, 15.30 – 16.00 - Biathlon Rowerowy – powitanie uczestników po zakoñczeniu zawodów, 16.00 – 16.30 - Wrêczanie nagród uczestnikom Biathlonu, 16.30 – 17.00 - Wystêp taneczny mistrzyñ w tañcu egzotycznym „Gor±ca Samba Brazylijska”, 17.00 – 19.00 - Rozpoczêcie zabawy tanecznej wraz z zespo³em „MIDNAJT EXPRES”. Zatem warto w najbli¿sz± sobotê wybraæ siê na boczny stadion Hutnika, a Ci co maj± rowery, kaski i nieco odwagi mog± wzi±æ udzia³ w III Nowohuckim Biathlonie Rowerowym.
(mp)
Dzieñ 15 sierpnia to ¶wiêto Wniebowziêcia Matki Boskiej, to dzieñ, kiedy przychodzimy do ko¶cio³a by po¶wiêciæ kwiaty, zio³a a tak¿e wieniec do¿ynkowy. I tak by³o w Pleszewie w dniu 15 sierpnia 2011 roku, choæ wiêcej w tym tradycji ni¿ pokazuje obecna rzeczywisto¶æ. Uroczysto¶æ do¿ynkow± rozpoczê³a msza ¶wiêta w ko¶ciele parafialnym, w Pleszowie, któr± celebrowa³ ks. Proboszcz Stanis³aw Wajdziak g³osz±c okoliczno¶ciowe kazanie.
Po zakoñczonej mszy ¶wiêtej orszak do¿ynkowy poprowadzony przez starostów (Stanis³awa Marczak i Jerzy Walczak) w asy¶cie orkiestry i lajkonika uda³ siê do ¶wietlicy Towarzystwa Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej, gdzie zosta³ przygotowany poczêstunek dla zaproszonych go¶ci i mieszkañców Pleszowa.
Wszystkich przywita³ Prezes Towarzystwa Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej Leszek Hacu¶, zapraszaj±c do udzia³u w poczêstunku, konkursach i zabawie.
W¶ród zaproszonych go¶ci by³ radny Miasta Krakowa W³odzimierz Pietrus, Zastêpca przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XVIII Józef Szuba wraz z ma³¿onk±, Wies³awa Zboroch cz³onek Zarz±du Rady Dzielnicy XVIII, El¿bieta Nowak Kierownik Klubu Karino z Cha³pek, Prezes PSL – Dzielnicy Nowa Huta W³odzimierz Zaj±c wraz z ma³¿onk± oraz zaproszeni przedstawiciele Stowarzyszeñ z osiedli Grêba³owa, Luboczy, Krzes³awic. Zgodnie z programem odby³y siê konkursy dla dzieci „Malowanie na asfalcie” oraz konkurs dla wszystkich, wiedzy historycznej o Pleszewie „Tu mieszkam”. Laureaci konkursów na podstawie ocen jury zostali nagrodzeni pami±tkowym dyplomem oraz paczkami pe³nymi s³odyczy.
W czê¶ci artystycznej Do¿ynek w Pleszowie wyst±pi³ zespó³ muzyczno – taneczny „Krakowiacy” pod kierownictwem Kazimierza Cygana prezentuj±c taniec i melodie ludowe. Do tañca przygrywa³ zespó³ muzyczny „Joker” kierowany przez Janusza Walczaka bawi±c go¶ci melodiami i skoczn± muzyk±.
Zorganizowanie tej uroczysto¶ci by³o mo¿liwe dziêki finansowej pomocy sponsorów: Firma Lech-Krak – prezes Leszek Krawczyk,
Zak³ad Odzysku Surowców Madrohut – Prezesi Bronis³aw Matuszczyk i Marek Szymacha, Firma Euro-Master – Jaros³aw i Barbara Ko³owicz, Sklep Groszek – Barbara i Jacek Zagdañscy,
Firma Delfin – Pawe³ i Marek Walczak, Firma W±s –Bud – Józef W±sowicz, Warsztaty Samochodowe – Wójcik Wieczorek,
Firma Matech Józef Jurek, Restauracja Piastowska Gra¿yna Kwatera, Tadeusz Cenda, Kazimierz Kura¶, Leszek Hacu¶, Piotr Gajoch, Pawe³ Gajoch, Józef Walczak, Jerzy Walczak, Tadeusz Gêbala, Mariusz Zapa³a. Szczególne podziêkowania nale¿± siê Paniom z Towarzystwa Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej za wspania³e potrawy przygotowane w domach oraz pomoc przy realizacji samej imprezy do¿ynkowej.
(p)
Tragiczny wypadek w Nowej Hucie – Awionetka runê³a tu¿ obok domu
W niedzielê, 21 sierpnia, po godz. 20.00 awionetka Cessna 182 rozbi³a siê tu¿ obok dwurodzinnego domu przy ul. Podsatwie (boczna od ul. Wyci±skiej) w Nowej Hucie. Budynek stan±³ w p³omieniach. Wed³ug wstêpnych informacji stra¿y po¿arnej zginê³y cztery osoby (45-letni mê¿czyzna i troje dzieci), które znajdowa³y siê na pok³adzie awionetki. W domu, przy którym rozbi³ siê samolot mieszka³o w sumie 21 osób. Wszystkim uda³o siê uciec. Wed³ug s±siadów domownicy uciekali przez okna. Nikt z mieszkañców nie odniós³ obra¿eñ. Po¿ary ma³ego samolotu i budynku zosta³y ugaszone. W akcji gaszenia uczestniczy³o 19 jednostek stra¿y po¿arnej.
- Ma³y samolot spad³ tu¿ obok domu - powiedzia³ Dariusz Nowak z ma³opolskiej policji. - Przypuszczalnie by³ to lot prywatny. Pilot móg³ zabraæ na pok³ad kilka osób, chc±c im pokazaæ Kraków. Chcia³ im sprawiæ przyjemno¶æ - powiedzia³. - Mia³ to byæ krótki lot. Pilot mia³ zrobiæ kó³ko i wróciæ na lotnisko w Pobiedniku. Samolot by³ w powietrzu jakie¶ 15-20 minut. Przypuszczalnie do wypadku dosz³o, gdy mia³ l±dowaæ. Ojciec jednej z dziewczynek czeka³ na lotnisku, z którego samolot wystartowa³ - opowiada³.
Cessna wystartowa³a z pobliskiego lotniska w Pobiedniku o godz. 19.15. Pilot by³ niedawno wybranym szefem krakowskiego aeroklubu. Zabra³ na pok³ad trójkê dzieci swoich znajomych - trzy dziewczynki, dwie z Krakowa, jedna z województwa podkarpackiego. Dziewczynki mia³y po 14 lat.
(f)
W al. Ró¿ odby³ siê koncert gwiazd opery i operetki z cyklu… – TU GDZIE ¦PIEWA£ JAN KIEPURA
Przepiêkna, s³oneczna pogoda sprawi³a, ¿e na niedzielnym koncercie z cyklu „Tu gdzie ¶piewa³ Jan Kiepura” zjawi³y siê prawdziwe t³umy mi³o¶ników opery i operetki. A by³o czego pos³uchaæ. W al. Ró¿ rozleg³y siê najpiêkniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu znakomitych polskich artystów: Ksiê¿niczka Czardasza, Skrzypek na dachu , Baron Cygañski i oczywi¶cie Brunetki, blondynki…
W czasie tegorocznej edycji widowiska, artystom towarzyszy³a jedna z najznakomitszych orkiestr filharmonicznych w Polsce - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ¦l±skiej w Katowicach, pod batut± jej dyrektora – Miros³awa Jacka B³aszczyka, a galê tradycyjnie poprowadzi³ Bogus³aw Kaczyñski.
Zebrani w al. Ró¿ melomani us³yszeli m. in. Renatê Drozd w Czardaszu Silvy z I aktu operetki Ksiê¿niczka czardasza, Iwona Socha za¶piewa Ariê z operetki Giuditta (Kto me usta ca³uje…), o urokach brunetek i blondynek za¶piewaj± Sylwester Targosz – Szalonek, Juliusz Ursyn Niemcewicz i Andrzej Wi¶niewski. Przed krakowsk± publiczno¶ci± wyst±pi± równie¿ Zbigniew Macias, Tomasz Rak, Pawe³ Erdman, Marek Prusisz. Na wielki fina³ wszyscy arty¶ci, wraz z zebranym przed scen± t³umem wykonali duet z operetki Weso³a wdówka (Usta milcz±, dusza ¶piewa…).
Widowisko „Tu gdzie ¶piewa³ Jan Kiepura” jest tzw. Przystankiem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury organizowanego od 1967 r. w Krynicy-Zdrój. Przystanki, to festiwalowe koncerty, które od 2004 r. odbywaj± siê poza Krynic±-Zdrój – w ró¿nych miastach w Polsce i za granic±. Od kilku lat Przystanek swoje miejsce znalaz³ równie¿ w Nowej Hucie, gdzie operetkowe i operowe arie ciesz± siê ogromn± popularno¶ci±.
(f)
W tym ko¶ciele nie mog³o ich zabrakn±æ – Relikwie Jana Paw³a II w Arce Pana.
W Grocie Matki Bo¿ej Fatimskiej, w ko¶ciele Arka Pana s± ju¿ relikwie b³ogos³awionego papie¿a Jana Paw³a II. Uroczyste przyjêcie ich do ko¶cio³a Matki Bo¿ej Królowej Polski nast±pi 13 wrze¶nia, podczas Fatimy, któr± obieca³ poprowadziæ ksi±dz kardyna³ Stanis³aw Dziwisz.
Kiedy ksi±dz proboszcz, parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski, Edward Baniak poprosi³ kardyna³a Stanis³awa Dziwisza o to, by w nowohuckiej Arce Pana mog³y znale¼æ siê relikwie b³ogos³awionego Jana Paw³a II, ten nie kaza³ siê d³ugo przekonywaæ. Karol Wojty³a wiele razy podkre¶la³, ¿e podczas zamachu na Jego ¿ycie, ocali³a go Matka Bo¿e Fatimska. Ko¶ció³ Arka Pana, bêd±cy Jej sanktuarium, wydaje siê byæ idealnym miejscem na Jego relikwie. - W tym ko¶ciele po prostu nie mog³o ich zabrakn±æ – mówi o relikwiach ks. Edward Baniak, proboszcz Arki. Podkre¶laj±c liczne zwi±zki Papie¿a Polaka z tym ko¶cio³em, który g³osi³ tu kazania jako m³ody ksi±dz ( w latach 50-tych) jeszcze kiedy w miejscu dzisiejszego ko¶cio³a znajdowa³a siê kaplica. To w³a¶nie nasz Papie¿, wtedy jeszcze ks. abp Karol Wojty³a, 14 pa¼dziernika 1967 roku wykopa³ pierwsze grudy ziemi pod nowy ko¶ció³ w Nowej Hucie – Arkê Pana. Równie¿ on 15 maja 1977 roku dokona³ po¶wiêcenia tej wyj±tkowej ¶wi±tyni . Wreszcie na pro¶bê kardyna³a Franciszka Macharskiego, proboszcza parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski i wiernych, Ojciec ¶w. Jan-Pawe³ II, specjaln± bull±, nakaza³, w 1992 r, ukoronowaæ figurê Matki Bo¿ej w Arce Pana. I tak powsta³o w Nowej Hucie sanktuarium maryjne. Umieszczenie Jego relikwii w tym ko¶ciele jest naturalnym nastêpstwem wieloletniego zwi±zku Papie¿a z tym miejscem. Stoj± one w Grocie Matki Bo¿ej obok Jej figury, po lewej stronie. Zapytany o to, czemu tak cenna rzecz nie zosta³a umieszczona przy o³tarzu g³ównym Proboszcz wyja¶nia.: „Papie¿ Jan Pawe³ II ca³e ¿ycie darzy³ Matkê Bo¿± szczególn± czci±, koronowa³ znajduj±c± siê w naszym ko¶ciele Jej Figurê. Uznali¶my, ¿e Grota Matki Bo¿ej bêdzie odpowiednim miejscem. Jest równie¿ drugi powód, du¿o bardziej przyziemny. Tu te relikwie s± bezpieczne. Figura M.B. Fatimskiej, a teraz równie¿ relikwie Jana Paw³a II s± zabezpieczone specjaln± krat±”.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na wrze¶niowe Nabo¿eñstwo Fatimskie, które obieca³ poprowadziæ ks. kard. Stanis³aw Dziwisz. Podczas Fatimy nast±pi uroczyste przyjêcie relikwii do parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski. Zachêcamy równie¿ do odwiedzenia ko¶cio³a ju¿ wcze¶niej. Ko¶ció³ Arka Pana otwarty jest codziennie, praktycznie przez ca³y dzieñ.
A£
Tegoroczne Do¿ynki Dzielnicowe odby³y siê w niedzielê 21 sierpnia na b³oniach w Cha³upkach. Konkurs na wieniec do¿ynkowy, przy¶piewki zespo³ów do¿ynkowych, wystêp orkiestry OSP z Cianowic to tylko niektóre z atrakcji jakie zosta³y przygotowane przez organizatorów i mieszkañców Cha³upek. Organizatorem do¿ynek by³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta „Klub Karino”. Uroczysto¶ci rozpoczê³y siê od uformowania korowodu do¿ynkowego. M³odzie¿ jad±ca na wozach drabiniastych przystrojonych w zbo¿e, kwiaty i zielone ga³êzie z drzew ¶piewa³a przy¶piewki do¿ynkowe. Po przybyciu na b³onia rozpoczê³a siê polowa msza ¶wiêta, której przewodniczy³ ks. proboszcz Andrzej Kott z parafii ¶w. Grzegorza z Ruszczy w koncelebrze z ks. Zbigniewem Fidelusem. Podczas mszy w modlitwie dziêkowano za tegoroczne zbiory. Ksi±dz proboszcz po¶wieci³ równie¿ ofiarowany bochen chleba przez gospodarzy Mariana Perlika, Mariê Stachnik i Wies³awê Zboroch oraz wieñce do¿ynkowe.
Oficjaln± czê¶æ do¿ynek rozpocz±³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc, na którego rêce zosta³ przez gospodarzy przekazany bochen chleba oraz dyrektor O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek. W¶ród go¶ci, którzy przybyli na uroczysto¶æ byli prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, którzy ¿yczyli wszystkim pomy¶lno¶ci, pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, radni Miasta Krakowa Robert Pajdo, Edward Porêbski oraz radni Dzielnicy XVIII Ma³gorzata B±k, Krystyna Frankiewicz, Katarzyna Kapelak-Legut, El¿bieta Mitka, Maria Sajdak, Anna Stabry³a, Andrzej Kowalik, Adam Krztoñ, Mariusz Woda cz³onek zarz±du Dzielnicy XVIII, Józef Szuba z-ca przewodnicz±cego Dzielnicy XVIII, kierowniczka filii MOPS Nowa Huta El¿bieta Matuzik i Dorota Szlachta.
Po tym rozpoczêto tradycyjne ¶wiêtowanie. Pojawi³ siê prowadz±cy Waldemar Cichy, który zapowiada³ kolejne punkty programu. Na estradzie wystêpowa³y zespo³y z Cha³upek, Branic, Wolicy, Pleszowa i Ko¶cielnik, które zaprezentowa³y swoje wieñce do¿ynkowe. Swój kunszt zaprezentowa³y równie¿ zespo³y muzyczne prezentuj±c tradycyjne przy¶piewki: Nutki z Branic, Ambarans z Cha³upek, Woliczanki, Ko¶cielanki i Pleszowianki. Wystêpy artystyczne równie¿ mia³a m³odzie¿ z zespo³u pod kierunkiem Pauliny Piwosz oraz grupa taneczna pod kierunkiem Kazimierza Cygana. Pomiêdzy wystêpami zespo³ów odbywa³y siê liczne konkursy m.in.: przebieranie zbo¿a, robienie powróz ze zbo¿a i wiele innych dla dzieci, m³odzie¿y i doros³ych. Czê¶æ tradycyjn± do¿ynek zakoñczy³o wrêczenie nagród za wieñce do¿ynkowe. W trakcie imprezy mo¿na by³o skorzystaæ z udostêpnionego przez Fundacjê Ochrony Zdrowia i Pomocy Spo³ecznej osteobusa.
W ¶rodê, 24 sierpnia odbêdzie siê spotkanie informacyjne w siedzibie GDDKiA przy ul. Mogilskiej – KONSULTACJE W SPRAWIE TRASY S7
Wygl±da na to, ¿e po naciskach wielu ¶rodowisk, budowa trasy ekspresowej S7 bêdzie jednak kontynuowana. W³a¶nie trwaj± przygotowania do jej budowy na odcinku od wêz³a Igo³omska do granicy województw Ma³opolskiego i ¦wiêtokrzyskiego.
Z planowanym przebiegiem drogi na odcinku: wêze³ Igo³omska – Zastów – Widoma – Szczepanowice - Moczyd³o (granica województwa) bêdzie siê mo¿na zapoznaæ w ¶rodê, 24 sierpnia, od godz. 13.00 do 18.00 w siedzibie GDDKiA w Krakowie przy ulicy Mogilskiej 25. Plany bêd± wy³o¿one w sali konferencyjnej na I piêtrze. W¶ród materia³ów bêd± równie¿ wariantowe rozwi±zania przebiegu ekspresówki w rejonie Alei Solidarno¶ci w Krakowie, w zakresie jej przej¶cia przez uk³ad urbanistyczny Nowej Huty. Na godz. 17.00 przewidziane jest spotkanie informacyjne w tej sprawie.
Wiêcej informacji w tej sprawie mo¿na znale¼æ na stronie internetowej krakowskiego oddzia³u GDDKiA: www.krakow.gddkia.gov.pl. Wnioski, uwagi i zastrze¿enia dotycz±ce tego przedsiêwziêcia mo¿na kierowaæ w formie pisemnej do 26 sierpnia, z dopiskiem: „Prezentacje spo³eczne Al. Solidarno¶ci – S-7” na adres: (12) 411-01-18, e-mail sekretariat@krakow.gddkia.gov.pl.
(M,f).
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".