Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
10 LAT DRU¯YNY MBP
Z okazji 10 rocznicy powstania dru¿yny pi³karskiej przy Parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia (ul. Bulwarowa) odby³ siê charytatywny mecz pi³karski na rzecz hospicjum ¦w. £azarza, pomiêdzy miejscow± dru¿yn± a reprezentacj± ksiê¿y. Dru¿yna duchownych z³o¿ona by³a z ksiê¿y z nowohuckich i krakowskich parafii, a tak¿e z innych rejonów Polski - byli ksiê¿a z Lublina, Sosnowca, Jaroszowic (ówczesny proboszcz ks. Józef Gwozdowski SAC - wspó³organizator pierwszego meczu) oraz miejscowi z Czy¿yn, Ruszczy i Borku Fa³êckiego. Tym razem parafianie wziêli rewan¿ za pora¿kê sprzed 10 lat (1:5) i wygrali 3:1. Jednak nie wynik w tym meczu by³ najwa¿niejszy. Od siedmiu lat parafialna dru¿yna poprzez rozgrywanie takich meczów wspiera Hospicjum ¶w. £azarza, w ich trakcie odbywa siê kwesta oraz licytacja atrakcyjnych przedmiotów. Tym razem licytacjê wsparli: Hotel Holiday Inn Kraków (ul. Wielopole), firma YesSport (sklep sportowo-pi³karski), Maor Melikson (pi³karz Wis³y Kraków), oraz osoba prywatna (Jakub Bartkowski). Tak¿e dyrekcja klubu WANDA zawsze podchodzi ze zrozumieniem do tych imprez i udostêpnia stadion za darmo, za co organizatorzy jak i hospicjum serdecznie dziêkuj±. Jak mówi nam Andrzej Kowalik - organizator meczów, kapitan parafialnej dru¿yny, by³o to kolejne udane popo³udnie spêdzone na stadionie Wandy. Widownia dobrze siê bawi³a, a i puszki wolontariuszy siê zape³ni³y. Ksi±dz Marek Ostapiszyn SAC, wraz z Andrzejem Kowalikiem, którzy jako jedyni wystêpuj± w parafialnej dru¿ynie od 10 lat podziêkowali Ma³gorzacie Bartkowskiej - prezes firmy „Margaret” za to, i¿ od pierwszego meczu wspiera dru¿ynê w wielkoraki sposób.
(p)

ODPUST W MOGILE
W tym roku Opactwo Cystersów w Krakowie-Mogile obchodzi swój jubileusz powstania. Zosta³o ufundowane przez biskupa Iwo Odrow±¿a w 1222 roku. Minê³o wiêc ju¿ 790 lat odk±d pierwsi cystersi przybyli tutaj z Lubi±¿a na ¦l±sku. Warto te¿ dodaæ, ¿e Sanktuarium w Mogile jest jedynym diecezjalnym Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego.
W niedzielê 16 wrze¶nia w Mogile odby³y siê g³ówne uroczysto¶ci odpustowe ku czci Podwy¿szenia Krzy¿a. Modlitwie pielgrzymów, podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 11.00, przewodniczy³ kard. Stanis³aw Dziwisz. Wraz z krakowskim metropolit± Mszê ¶w. celebrowa³o kilkunastu kap³anów, w¶ród nich m. in. opat mogilski o. Piotr Chojnacki OCist. i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Paw³a II w Krakowie ks. prof. dr hab. W³adys³aw Zuziak.
W wyg³oszonej do pielgrzymów homilii kard. Dziwisz powiedzia³ m.in.: „W chrze¶cijañskiej Polsce i w chrze¶cijañskiej Europie, a wiêc na ziemiach, które od wieków przyjê³y Ewangeliê, przybywa coraz wiêcej ludzi, nawet niegdy¶ ochrzczonych, którzy ¿yj±, jak gdyby Bóg nie istnia³, jak gdyby Jezus nie umar³ za nich na krzy¿u, jak gdyby nie mia³ im nic do powiedzenia i do ofiarowania” - podkre¶li³ kardyna³. „Tym samym odcinaj± siê od swoich korzeni i ¼róde³, wybieraj±c drogê, która prowadzi donik±d” - doda³.
Kard. Dziwisz zwróci³ te¿ uwagê, ¿e my¶l o pilnej potrzebie nowej ewangelizacji nie dawa³a spokoju Janowi Paw³owi II, gdy stawia³ diagnozê duchowej kondycji wspó³czesnego ¶wiata i Ko¶cio³a. „Jak wiemy, po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu, wyra¼nie i publicznie mówi³ o nowej ewangelizacji w³a¶nie tutaj, w mogilskim sanktuarium Chrystusa Ukrzy¿owanego. By³o to 9 czerwca 1979 r., podczas pierwszej podró¿y apostolskiej do Ojczyzny” - przypomnia³.
Zdaniem krakowskiego metropolity, krzy¿ wrós³ w sposób szczególny w duchowy pejza¿ Nowej Huty. „Nowa Huta kojarzy siê zawsze ze ¶wiatem pracy, ale przecie¿ w naszym chrze¶cijañskim ¶rodowisku bêdzie siê zawsze kojarzy³a z lud¼mi pracy, którzy upomnieli siê o krzy¿ i obronili krzy¿ przed si³ami, które chcia³y uczyniæ Now± Hutê miastem bez Boga. Wiemy, ¿e ten ob³±kany eksperyment siê nie powiód³, a stoj±ca za nim ideologia leg³a w gruzach” - podkre¶li³.
Odpustowa suma odprawiona na placu Jana Paw³a II zgromadzi³a kilkana¶cie tysiêcy wiernych. Odpust zakoñczy siê w najbli¿szy pi±tek, 21 wrze¶nia. W tym dniu o godz. 11.30 odbêdzie siê tradycyjna pielgrzymka chorych i niepe³nosprawnych, a koncelebrowanej Mszy ¶w. przewodniczy³ bêdzie kard. Franciszek Macharski.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
W 30. rocznicê powo³ania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników – PRZECHOWALI SOLIDARNO¦Æ
13 grudnia 1981 roku by³ szokiem nie tylko dla dzia³aczy i cz³onków „Solidarno¶ci”, ale dla wiêkszo¶ci Polaków. Wprowadzenie stanu wojennego, internowanie i aresztowania tysiêcy opozycjonistów i dzia³aczy niezale¿nego zwi±zku zawodowego, a pó¼niej cyniczne zamordowanie górników na ¦l±sku, sk³ania³y do pytañ o przysz³o¶æ kraju.
Nowohuccy cz³onkowie „Solidarno¶ci” do¶æ szybko otrz±snêli siê z pierwszego szoku i przyst±pili do dzia³ania. Ju¿ w lutym 1982 roku, Maciej Mach, Stanis³aw Malara, ks. W³adys³aw Palmowskim, wikary z Bieñczyc, Wojciech Daniel i Zbigniew Kubiak powo³ali Komitet Ocalenia Solidarno¶ci Nowa Huta, który obejmowa³ swoim zasiêgiem niemal wszystkie zak³ady na terenie Nowej Huty. W tym samym czasie Kazimierz £apczyñski, Stanis³aw Malara, Jerzy Osta³owski i Czes³aw Tondyra powo³ali KOS na terenie Huty im. Lenina.
Dzia³alno¶æ te struktury zosta³a sparali¿owana jesieni± 1982 roku, gdy niektórych dzia³aczy aresztowano a innych powo³ano do karnego obozu wojskowego w Czerwonym Borze. Wówczas dzia³aj±cy w podziemiu zwi±zkowcy postanowili „policzyæ” siê na nowo. 19 wrze¶nia 1982 roku w budynku na os. Centrum B, w który przez lata funkcjonowa³ nowohucki „Orbis” (blok nr 8), odby³o siê spotkanie, które da³o pocz±tek Tajnej Komisji Robotniczej Hutników „Solidarno¶æ” Kraków – Nowa Huta.
To w³a¶nie TKRH przez lata stanu wojennego „przechowa³a” Solidarno¶æ. Funkcjonuj±cy przy Tajnej Komisji Robotniczej Hutników Spo³eczny Fundusz Pomocy Pracowniczej sta³ siê praktycznie konspiracyjnym zwi±zkiem zawodowym, który skupia³ ok. 7 tysiêcy hutników. Z TKRH wspó³pracowa³o Duszpasterstwo Hutników przy parafii na Szklanych Domach, którego prace koordynowa³ Zbigniew Ferczyk, a którego duszpasterzem by³ o. Niward Karsznia OCist. Pó¼niej centrum podziemnej „Solidarno¶ci” sta³y siê Mistrzejowice z ks. Kazimierzem Jancarzem. Z kolei zwi±zani z „Solidarno¶ci±” nowohuccy nauczyciele spotykali siê w Mogile – duszpasterstwo dla nich prowadzi³ o. Pawe³ Mynarz OCist.
Dziêki tym wszystkim zaanga¿owanym i odwa¿nym ludziom nowohucka „Solidarno¶æ” przetrwa³a najtrudniejsze lata stanu wojennego. Historii tamtych czasów po¶wiêcony zostanie najnowszy, 43 zeszyt czasopisma „Sowiniec”, w którym znajd± siê m. in. artyku³y naukowe o TKRH, roli nowohuckiego Ko¶cio³a w czasach stanu wojennego oraz dokumenty i relacje uczestników tamtych wydarzeñ.
Uroczysto¶ci upamiêtniaj±ce 30. rocznicê powstania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników odbêd± siê w najbli¿szy pi±tek i sobotê (21 i 22 wrze¶nia). Poni¿ej przedstawiamy ich program:
+ 21 IX (pi±tek): godz. 14 – z³o¿enie kwiatów na grobach ofiar stanu wojennego: Bogdana W³osika i Ryszarda Magura przez delegacjê TKRH (cmentarz w Grêba³owie); godz. 16 – ods³oniêcie tablicy pami±tkowej na bloku nr 9 w os. Centrum B od strony al. Solidarno¶ci (tablica zostanie ods³oniêta na bloku s±siaduj±cym z budynkiem „Orbisu”, gdy¿ tamtejsza wspólnota mieszkaniowa nie wyrazi³a zgody na bezp³atne umieszczenie pami±tkowej tablicy historycznej na swoim bloku); godz. 17.45 – z³o¿enie kwiatów pod pomnikiem Bogdana W³osika; godz. 18 – Msza ¶w. w ko¶ciele Arka Pana w intencji cz³onków TKRH „Solidarno¶æ”, ich rodzin oraz osób które z ni± wspó³pracowa³y w latach 1982-1988; godz. 19 – ods³oniêcie w Arce Pana okna witra¿owego, ufundowanego przez cz³onków TKRH, a po ods³oniêciu koncert orkiestry Huty ArcelorMittal Poland S.A.
+ 22 IX (sobota): godz. 15.30 – z³o¿enie kwiatów pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym; godz. 16 – otwarcie wystawy pt. „Nowa Huta Underground. XXX rocznica powstania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”; godz. 17-21 – spotkanie jubileuszowe w NCK (wrêczenie odznaczeñ pañstwowych, wspomnienia wspó³pracowników TKRH, prezentacja filmu Bogus³awa Gizy „Solidarno¶æ Nowej Huty 82-89”.
(f)
33. koncert Nowa Huta. Dlaczego Nie ?! ju¿ za nami – DALI CZADU
W niezwyk³ej scenerii Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w minion± sobotê zabrzmia³a po raz pierwszy w ca³o¶ci Opera Nowohucka. Ostatnie wydarzenie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie ?! zgromadzi³o jak zawsze liczn± grupê publiczno¶ci, któr± serdecznie powita³a Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny projektu. Po projekcji krótkiego filmu stylizowanego na gatunek science-fiction - Nowy Cz³owiek, odczytaniu fragmentów Alfabetu Nowohuckiego Przedmie¶cia, na scenie pojawili siê wyczekiwani przez publiczno¶æ arty¶ci.
8 wrze¶nia w nowohuckim plenerze wraz zespo³em Wu-Hae wyst±pili zaproszeni go¶cie: Maciej Maleñczuk, Jacek Królik, kwartet smyczkowy Zuzanny Iwañskiej oraz Adam Grzanka, który zast±pi³ Marcina ¦wietlickiego. Arty¶ci zaprezentowali wspó³czesne dzie³o muzyczne, które przedstawi³o w syntetycznej formie dzieje Nowej Huty. Warstwê tekstow± Opery Nowohuckiej stanowi± obszerne fragmenty Poematu dla doros³ych Adama Wa¿yka oraz utwory innych piewców socrealizmu. Muzykê do Opery Nowohuckiej skomponowa³a formacja Wu-Hae. W¶ród wykonanych tego wieczoru utworów, mo¿na by³o us³yszeæ m.in. Niebo nie jest puste, Ludzie z Nowej Huty, Nie patrz jak ja tañczê, S³owa Marksisty, Czerwone Tango i wiele innych. Podczas jednej z piosenek, na scenê wkroczyli zawodnicy amatorskiego klubu pi³karskiego Stal Nowa Huta wraz z rodzinami, co jest kolejnym dowodem na to, ¿e wbrew stereotypom w Nowej Hucie nie brakuje przedsiêwziêæ skierowanych do ca³ych rodzin.
Organizatorzy cyklu (Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty oraz O¶rodek Kultury Kraków – Nowa Huta), w ramach którego odby³o siê w minion± sobotê ju¿ 33. wydarzenie, dziêkuj± gor±co za wspó³pracê wszystkim partnerom, patronom medialnym, a przede wszystkim sponsorom, bez których pomocy organizacja imprezy nie by³aby mo¿liwa. Koncert wsparli: EC „Kraków” S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Bank Pocztowy S.A., Impel S.A., Impel Cleaning Sp. z o., Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. oraz Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. Szczególne podziêkowania nale¿± siê s³u¿bom mundurowym, które by³y zaanga¿owane w realizacjê koncertu – pomaga³y w przygotowaniach i dba³y o bezpieczeñstwo uczestników imprezy. Dziêkujemy serdecznie Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej, Stra¿y Miejskiej, Policji, Pogotowiu oraz firmie Impel Security Sp. z o.o.
Wydarzenie zosta³o zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Ma³opolskiego oraz Gminy Miejskiej Kraków. Jak zawsze towarzyszy³a mu kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie. Podczas tego wydarzenia wolontariuszom uda³o siê zebraæ 2.610,03 z³, które zostan± przeznaczone na wsparcie dzia³alno¶ci Hospicjum.
(OK)


Foto. P. Smolik
ODNOWIONY „¦WIT” BÊDZIE NOWOHUCK¡ PERE£K¡
Z Ryszardem Rutkowskim, prezesem Spó³ki Apollo Film rozmawia Jan L. Franczyk

+ Panie Prezesie, mieszkañcy Nowej Huty przechodz± obok budynku, w którym kiedy¶ mie¶ci³o siê kultowe kino „¦wit”, obserwuj± prowadzone tam prace i zastanawiaj± siê, jak bêdzie wygl±da³ budynek po remoncie i co siê w nim znajdzie…
- Mogê zapewniæ, ¿e budynek po remoncie bêdzie wygl±da³ tak, jak w pierwszych latach, gdy zosta³ oddany do u¿ytku. A nawet lepiej, o czym powiem za chwilê. Proszê pamiêtaæ, ¿e budynek ten znajduje siê pod opiek± konserwatora zabytków i wszystkie prowadzone prace s± z nim uzgadniane. Gdy remont zostanie zakoñczony, bêdzie to drugi, po budynku Teatru Ludowego, obiekt w pe³ni odnowiony. Zostawiamy wiêc wszystkie charakterystyczne detale budynku. My¶limy nad przywróceniem charakterystycznego i znanego z lat sze¶ædziesi±tych napisu „¦wit”. Niedawno, wraz z miejskim konserwatorem zabytków, przeprowadzili¶my próby iluminacji obiektu. Odnowione zostanie równie¿ bezpo¶rednie otoczenie budynku z wszystkimi charakterystycznymi dla tego miejsca elementami.
+ Jeden z moich znajomych zastanawia³ siê, czy zostan± charakterystyczne schody wiod±ce kiedy¶ do kina?
- Oczywi¶cie, zostan±. Chocia¿ zgodnie z przepisami, gdzie¶ z boku, bêdzie musia³ znale¼æ siê wkomponowany w schody podjazd dla osób niepe³nosprawnych, którego wcze¶niej nie by³o. Zostan± te¿ charakterystyczne lipy. Oczywi¶cie na budynku nie bêdzie szpec±cych reklam ani innych, w±tpliwych estetycznie, elementów. Na budynku znajd± siê jedynie szyldy informacyjne podmiotów które bêd± najemcami budynku. To bêdzie prawdziwa nowohucka pere³ka.
+ A co bêdzie w ¶rodku?
- To do¶æ du¿y obiekt. Do wykorzystania s± pomieszczenia w piwnicy oraz dwie kondygnacje. Wiem, ¿e s± mieszkañcy, którzy chcieliby widzieæ tam kino. S³ysza³em te¿ o marzeniach niektórych, by przy placu Centralnym znów pojawi³ siê dawny empik. Trzeba sobie jednak zdawaæ sprawê z realiów ekonomicznych. W erze multipleksów, tradycyjne kino w takim budynku jak budynek dawnego kina„¦wit”, nie ma szans na samofinansowanie siê. Ja zawsze by³em zwolennikiem rozwi±zania sprawdzonego w wielu krajach – po³±czenia funkcji biznesowej z funkcj± kulturaln±. I takie rozwi±zanie zamierzamy zastosowaæ w „¦wicie”. Na nasz± ofertê odpowiedzia³o wielu potencjalnych inwestorów, a poprzeczkê podnie¶li¶my bardzo wysoko. Wykluczyli¶my tanie sklepy, ciucholandy, kioski itp. W „¦wicie” wszystko ma byæ eleganckie i na wysokim poziomie.
+ Mo¿e wiêcej konkretów…
- Dzisiaj mogê powiedzieæ, ¿e w piwnicach (kilkaset metrów kwadratowych) jeden z przysz³ych najemców chce urz±dziæ restauracjê. Na parterze znajd± siê samoobs³ugowe delikatesy, nazwijmy je, z tzw. wy¿szej pó³ki. A piêtro bêdzie przestrzeni± kultury filmowej.
+ Co to znaczy?
- Chcemy tam urz±dziæ filmow± kawiarniê, w której bêdzie mo¿na i wypiæ kawê i obejrzeæ interesuj±cy film lub na przyk³ad bezpo¶redni± transmisjê opery z The Metropolitan Opera czy transmisjê baletu z Teatru Wielkiego w Moskwie. Wiem, ¿e wielu mieszkañców Nowej Huty lubi ten rodzaj sztuki. Widaæ to by³o chocia¿by po t³umach, które gromadzi³y siê w al. Ró¿ w trakcie „Przystanku Jana Kiepury”. Na nasz± „Filmow± Café” mamy zreszt± wiele innych pomys³ów. W ramach cyklu „Polskie pi±tki” chcemy prezentowaæ klasykê filmu polskiego. Cykl: „Czytania przy ekranie”, gdzie znany aktor bêdzie czyta³ fragment powie¶ci, pó¼niej widzowie zobacz± film zrealizowany na jej podstawie, a na koniec bêdzie lu¼ne spotkanie z aktorem przy kawie. Zainteresowani jeste¶my równie¿ wspó³prac± z Teatrem Ludowym oraz pozosta³ymi instytucjami kultury zlokalizowanymi w Nowej Hucie.
+ Pod koniec lat dziewiêædziesi±tych w Nowej Hucie, zawsze pod koniec sierpnia, w al. Ró¿ odbywa³ siê Nowohucki Festiwal Filmowy, który cieszy³ siê du¿± popularno¶ci± w¶ród mieszkañców, przychodz±cych niekiedy z ca³ymi rodzinami, by ogl±daæ filmy zwi±zane tematycznie z Now± Hut±. Pó¼niej pomys³, g³ównie z powodów finansowych przesta³ byæ realizowany. Widaæ, ¿e mieszkañcy naszej dzielnicy, je¶li oferta jest ciekawa, lubi± z niej korzystaæ.
- Oczywi¶cie widzê równie¿ mo¿liwo¶æ reaktywacji tego festiwalu. Mamy sprzêt, przeno¶ny ekran, mo¿liwo¶æ korzystania z zasobów polskiej filmoteki. W porozumieniu z „G³osem. Tygodnikiem Nowohuckim”, ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, z Rad± Dzielnicy XVIII i innymi instytucjami gotowymi do wspó³pracy mo¿na taki projekt przywróciæ.
+ W Pana s³owach, wyczuwam zapa³ i zaanga¿owanie. Sk±d ta nag³a mi³o¶æ do Nowej Huty?
- To nie jest nag³a mi³o¶æ. Przed laty wspó³pracowa³em z Teatrem Ludowym ucz±c jego aktorów podstaw szermierki. Znam te¿ Now± Hutê z czasów stanu wojennego, gdy podziwia³ j± ca³y intelektualny Kraków. Wierzê, ¿e Nowa Huta ma potencja³, który trzeba wykorzystaæ. Ale, by tak siê sta³o, trzeba te¿ co¶ z siebie daæ. W swoich dzia³aniach nie jeste¶my nastawieni na komercjê. Chodzi nam o kreowanie kultury filmowej. Proszê zauwa¿yæ na remont budynku przeznaczyli¶my 6 milionów z³ ze ¶rodków w³asnych spó³ki. Jako Apollo Film jeste¶my w³a¶cicielami kilku budynków tak¿e poza Krakowem. Ale dwa z nich sprzedali¶my, po to, by pieni±dze z tej transakcji przeznaczyæ na remont „¦witu”. W przysz³o¶ci, w prowadzeniu bie¿±cej dzia³alno¶ci kulturalnej, pomog± nam wp³ywy z wynajmu piwnicy i parteru. Nowa Huta zyska odrestaurowany zabytkowy obiekt i dynamiczn± placówkê kultury filmowej.
+ Dziêkujê za rozmowê.


Tak pierwotnie wygl±da³ budynek kina „¦wit”. Fot. Henryk Hermanowicz (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Nowa Huta w … Barbakanie
W pierwsz± niedzielê wrze¶nia wiêkszo¶æ placówek dzia³aj±cych na terenie nowohuckich dzielnic, przenios³a siê na ten szczególny dzieñ do wnêtrza jednej z najbardziej znanych ¶redniowiecznych budowli - krakowskiego barbakanu. Byæ mo¿e niektórych z czytelników dziwi ta nag³a przeprowadzka, ale jest to przemy¶lane dzia³anie, bêd±ce jednym z elementów kampanii „Zajrzyj do Huty”. Akcja, ta z powodzeniem organizowana ju¿ po raz czwarty przez Muzeum Historyczne, ma na celu popularyzacjê Nowej Huty w¶ród szerszej publiczno¶ci.
Z tej okazji w barbakanie nie mog³o zabrakn±æ Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wszak¿e ta placówka muzealna mocno wros³a w nowohuck± rzeczywisto¶æ i dzia³a w niej ju¿ od ponad 60-lat. W Oddziale pracowa³o wielu zas³u¿onych badaczy, dziêki którym nowohuckie odkrycia sta³y siê powszechnie znane w polskiej archeologii. Przez wiele lat byli oni zaanga¿owani w prace wykopaliskowe, prowadzone na niespotykan± dotychczas skalê. Obecnie nasze Muzeum mie¶ci siê w piêknym klasycystycznym dworze w Branicach, ale jeszcze do niedawna archeologów mo¿na by³o spotkaæ na os. Zielonym, gdzie przez lata opracowywano i porz±dkowano wydobyte w Nowej Hucie zabytki. Trudno wiêc sobie wyobraziæ, ¿e instytucji o tak bogatej tradycji i historii, mog³oby nie byæ w krakowskiej twierdzy.
W ciep³e niedzielne popo³udnie wszyscy zwiedzaj±cy mieli mo¿liwo¶æ obejrzenia materia³ów zaprezentowanych przez poszczególne placówki na specjalnie przygotowanych stoiskach. Muzeum Archeologiczne Oddzia³ w Nowej Hucie przyszykowa³o kilka niespodzianek. Najm³odsi uczestnicy mogli spróbowaæ swoich si³ w odgadywaniu hase³ archeologicznej krzy¿ówki. Dzieci chêtnie wype³nia³y kolorowanki oraz przyozdabia³y podrysy naczyñ. Starsi za¶ udzielali odpowiedzi na quizowe, konkursowe pytania sprawdzaj±ce wiedzê na temat Muzeum Archeologicznego w Krakowie i jego Oddzia³u w Branicach. Ka¿dy otrzyma³ drobny upominek – barwn± widokówkê ze skarbami muzealnymi, informacyjne foldery dotycz±ce prac badawczych i zabytków gromadzonych przez Muzeum. Dodatkowo dla 5-ciu pierwszych uczestników zabawy, którzy bezb³êdnie odpowiedzieli na nie³atwe konkursowe pytania, rozdano nagrody ksi±¿kowe. Wszystkim osobom bior±cym udzia³ w zabawie serdecznie dziêkujemy.
Wydarzeniu towarzyszy³a ró¿norodna oprawa muzyczna, która nada³a ca³o¶ci specyficznego klimatu. Od wysublimowanej muzyki dworskiej pocz±wszy, na energicznych d¼wiêkach wspó³czesnych zakoñczywszy – czyli jednym s³owem ka¿dy móg³ wybraæ dla siebie co¶ innego. Amatorzy tañca mieli sposobno¶æ podziwiaæ taneczne wyczyny grupy prezentuj±cej hiszpañskie ogniste flamenco. Spor± dawkê humoru wnios³a Grupa Happenerska Nowa Huta, a to za spraw± pokazu cyrkowego. Z kolei dla wielbicieli historii przygotowano nie lada gratkê - pokaz umundurowania armii austriacko- wêgierskiej na ¿ywych modelach oraz wspóln± naukê musztry. Zreszt± impreza w barbakanie mia³a bardzo mocny pocz±tek, gdy¿ akcje zainaugurowa³ wystrza³ z repliki miotacza z czasów I wojny ¶wiatowej.
Po tak udanym starcie, grzechem by³aby nieobecno¶æ podczas wrze¶niowego „Zajrzyj do Huty 4”. Barbakanowa impreza by³a zaledwie przedsmakiem tego, co czeka na zainteresowanych podczas weekendu 22-23 wrze¶nia. Ju¿ dzi¶ Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologicznego zaprasza wszystkich chêtnych do swojej siedziby. Na juniorów i seniorów czekamy w branickich dworze. Do zobaczenia.
Anna Kolasa


Fot. Janusz Bober
CUDOWNA NOWA HUTA
Uwagê turysty najpierw przykuwaj± budowle: Opactwo Cystersów w Mogile – z patyn± swojej wielowiekowej historii, Arka Pana – wspó³czesna ¶wi±tynia w nowoczesnym architektonicznym kszta³cie, przypominaj±ca meksykañski ko¶ció³ zaprojektowany przez Le Corbusiera, a poza miastem – np. ko¶ció³ w Hebdowie - widoczny z drogi sandomierskiej, piêknie po³o¿ony na nadwi¶lañskiej skarpie...
Dociekliwy turysta znajdzie jednak we wnêtrzach tych ¶wi±tyñ wnêtrzach co¶ wiêcej – obiekty otoczone niezwyk³± aur±, ze wzglêdu na miejsce pochodzenia lub legendy, któr± obros³y.


W ¶cianê tabernakulum znajduj±cego siê w Arce Pana w³o¿ono kamieñ pochodz±cy z Ksiê¿yca.
Zdominowane przez nowohuckie Grupy Do¿ynkowe – DO¯YNKI MIEJSKIE W KANTOROWICACH
W Kantorowicach, na b³oniach przy ul. Zakole odby³y siê tradycyjne do¿ynki miejskie, które rozpoczêto uroczyst± msz± polow±, któr± koncelebrowali , ks. infu³at Jerzy Bry³a, ks. Jan Krzy¿owski, proboszcz miejscowej parafii pw. ¶w. Stanis³awa Biskupa Mêczennika i kantorowiczanin z pochodzenia ks. Dr Tadeusz Nosek. Moderatorami uroczysto¶ci byli Piotr Piecha i Jaros³aw Szwec – aktorzy Teatru Ludowego.
Wcze¶niej w korowodzie do¿ynkowym na trasie z Kantorowic do Grêba³owa i Luboczy oraz z powrotem przejechali: kapela Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Hajduki”, ks. Jan Krzy¿owski, przewodnicz±cy Rady M. Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie Stanis³aw Madej, dyr. Wydzia³u Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Marcin Kandefer dyr. O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek, starostowie z chlebem do¿ynkowym – Renata Kucharska i Wies³aw Wojnarski, zespo³y z wieñcami z: Branic, Cha³upek, Grêba³owa, Luboczy, £uczanowic, Kantorowic, Ko¶cielnik, Krzes³awic, Pleszowa, Wadowa, Wolicy, Wêgrzynowic i Zwierzyñca. Moderatorzy powitali: zastêpcê prezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiela, a tak¿e zespo³y do¿ynkowe oraz duchowieñstwo, parlamentarzystów: Joannê Senyszyn, Andrzeja Dudê, Józefa Lassotê, przedstawicieli w³adz wojewódzkich, korpusu konsularnego, radnych miejskich, radnych dzielnicowych, przedstawicieli s³u¿b mundurowych i s³u¿by zdrowia, przedstawicieli instytucji kultury, prezesów firm, w³adze zaprzyja¼nionych gmin: Proszowic, Kocmyrzowa-Luborzycy, Micha³owic.
Po wyst±pieniach Tadeusza Trzmiela, Stanis³awa Madeja i Bogus³awa Ko¶midera starostowie wrêczyli im po bochnie chleba do¿ynkowego. Starostowie przekazali jeszcze chleby dla 7 osób, wybranych przez siebie w tym wiceprzewodnicz±cych Rady M. Krakowa Józefa Pilcha i S³awomira Pietrzyka.
Podczas koncertu ZPiT „Hajduki” przeprowadzono konkurs na wieniec do¿ynkowy, które ocenia³o jury: Marcin Kandefer – przewodnicz±cy jury, Helena Mikulska – radna Dzielnicy XVII, Anna Chudzik-Wanio – plastyk z O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, Ma³gorzata Oleszkiewicz – starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
***
Do konkursu zg³oszono 13 wieñców: 10 tradycyjnych i 3 w kategorii wspó³czesnej. Jury zgodnie z regulaminem konkursu ocenia³o wieñce, bior±c pod uwagê kryteria takie jak: forma, elementy, symbolika, staranno¶æ wykonania i walory artystyczne. I miejsce w kategorii wieniec tradycyjny zdoby³ : klub kobiet „Woliczanki” z klubu „Jedno¶æ” w Wolicy. Wyró¿nienia: zespó³ „Nutki” z klubu „Herkules”, klub „Pod Kasztanami” , klub „Krzes³awice” , grupa „Luboczanie” ze Stowarzyszenia Przyjació³ Luboczy, grupa „Pleszowianki” z Towarzystwa Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej, grupa „Wêgrzynowice”, grupa ze stowarzyszenia „Nasze Kantorowice”, grupa z Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa oraz grupa ze Stowarzyszenia Przyjació³ Wadowa. I miejsce w kategorii wieniec wspó³czesny: grupa z Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec, wyró¿nienia: klub „Karino” z O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, grupa ze Stowarzyszenia Przyjació³ £uczanowic.
***
By³ tak¿e pokaz sprawno¶ciowy technik interwencyjnych w wykonaniu Stra¿y Miejskiej Miasta Krakowa, który komentowa³ funkcjonariusz SM – Bogdan Bartnicki. By³ pokaz skoków spadochronowych z samolotu An-2 w wykonaniu Sekcji Spadochronowej Wojskowego Klubu Sportowego „WAWEL”. Skoki komentowa³ Krzysztof Martniczak. L±dowanie odby³o siê na dzia³ce Macieja Ga³±zki. Nastêpnie zebrani bawili siê przy programie satyryczno – kabaretowym w wykonaniu P. Piechy i J. Szweca oraz zobaczyli koncert gwiazdy wieczoru – zespo³u „Bartnicky Band”. Zabawa taneczna odby³a siê przy muzyce zespo³u „Royal Band” ze S³owacji. Ponadto imprezie towarzyszy³y: weso³e miasteczko dla dzieci z firmy DART – POL z Pszczyny: zje¿d¿alnia dmuchana western, si³omierz m³ot, odby³ siê konkurs dojenia sztucznej krowy. By³y namioty: informacyjny O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta wspó³organizatora do¿ynek oraz profilaktyczny Stra¿y Miejskiej M. Krakowa oraz ogródek gastronomiczny firmy HUT–PUS S.A. Organizatorzy dziêkuj± wszystkim, którzy przyczynili siê do zorganizowania bogatych do¿ynek miejskich.
(P)


Fot. autor
Z puszki na lotnisko – „Opera Nowohucka” w wyj±tkowej oprawie
Na kolejnym koncercie z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” zagraj± zespó³ Wu-Hae, Maciej Maleñczuk, Marcin ¦wietlicki i Jacek Królik. Ju¿ w sobotê 8 wrze¶nia, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czy¿ynach, arty¶ci zaprezentuj± „Operê Nowohuck±”.
Premierê „Opery Nowohuckiej” zespo³u Wu-Hae pamiêta wiêkszo¶æ z nas. Jej wydanie zaskakiwa³o, muzyka zosta³a bowiem zapuszkowana i to dos³ownie. Do r±k odbiorców trafi³a najzwyklejsza metalowa puszka. Po dostaniu siê do ¶rodka przy pomocy otwieracza do konserw znale¼æ w niej mo¿na by³o czarny, metalowy pendrive. Na nim muzyka na wskro¶ nowoczesna, instrumentarium od gitary elektrycznej przez skrzypce, wiolonczelê a¿ po brzmienia z przesterowanych basów i instrumenty dête. To wydarzenie mia³o miejsce 3 lata temu.
O tym czy co¶ zmieni³o siê w brzmieniu zespo³u Marcina Bzyka Nohuckiego bêdzie siê mo¿na przekonaæ ju¿ 8 wrze¶nia o godz. 19.30 w Muzeum Lotnictwa w Czy¿ynach. Koncert zapowiada siê niezwykle interesuj±co. Do obejrzenia i pos³uchania tego co bêdzie siê dzia³o zachêcaj± nie tylko nazwiska wykonawców, WU-HAE bêd± towarzyszyæ: kwartet smyczkowy oraz gwiazdy Maciek Maleñczuk, Marcin ¦wietlicki i znamienity gitarzysta Jacek Królik, ale równie¿ wyj±tkowa oprawa. Scena ulokowana zostanie w ogromnym hangarze, w¶ród piêknie pod¶wietlonych samolotów. Dodatkowo wystêp zostanie wzbogacony o oprawê wizualizacyjn±, nawi±zuj±c± do symboliki „Opery Nowohuckiej”.
Ten niezwykle oryginalny i ciekawy projekt, jakim bez w±tpienia jest „Opera Nowohucka” powstaj±c w 2009 r., mia³ odczarowaæ Now± Hutê, miejsce przedstawiane w mediach jako niebezpieczne. Muzycy z nowohuckiego zespo³u chcieli pokazaæ, ¿e w Nowej Hucie mog± powstawaæ warto¶ciowe dzie³a. Niew±tpliwie uda³o im siê go osi±gn±æ. Koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” – jest zatem idealn± okazj±, ¿eby zaprezentowaæ to artystyczne wydarzenie.
Koncert jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Ma³opolskiego. Organizatorami s± Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, O¶rodek Kultury Kraków - Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zapraszamy wszystkich serdecznie. Wstêp wolny!
(a³)
Zapraszamy na wystawê Barbary Matuszczyk do „Galerii” w os. Centrum B 3 – CZAS ODNALEZIONY
To ju¿ dziewi±ta wystawa Barbary Matuszczyk, wywodz±cej siê z ziemi Lubockiej i oddaj±cej w du¿ej mierze piêkno nowohuckich terenów. Malarka zaczyna³a przed kilkoma laty i dziêki mistrzowi Antoniemu Kawa³ko rozwinê³a swój talent i dzisiaj zaskakuje swoimi obrazami. Na ³amach „G³osu” pisa³em ju¿ o jej wystawach w du¿ej mierze po¶wiêconych kwiatom, kwitn±cym drzewom i pejza¿om. Teraz tak¿e dominuj± te motywy, ale mo¿na tak¿e zobaczyæ w kilku ujêciach Tynieckie Opactwo, dworek Jana Matejki i ko¶cio³y nie tylko krakowskie.
W ubieg³ym tygodniu spotka³em siê w „Galerii” w os. Centrum B 3 z autork± wystawy, w towarzystwie mistrza Antoniego Kawa³ko, Zofii Bednarskiej, a upamiêtni³ nasze spotkanie fotografi± Daniel Szubelak wspó³twórca i prowadz±cy „Galeriê” od lat. Ogl±dali¶my wystawê z du¿± uwag±, gdy¿ wszyscy znamy twórczo¶æ Barbary Matuszczyk i mamy mo¿liwo¶æ porównania jej twórczego rozwoju. Szczególnie fascynuj± obrazy ukazuj±cy kwiaty. W tej dziedzinie malarka ju¿ dosz³a do perfekcji. Jej piwonie, bzy, nasturcje, antymony, storczyki s± jak ¿ywe. Bywa, ¿e kwiaty s± skomponowane w bia³o czerwonych barwach jak np. „sztandarowe” piwonie, które s± ulubionymi kwiatami autorki. Piêkno natury jest tak¿e pokazane na kilku obrazach, ukazuj±cych kwitn±ce jab³onie w sadzie na wiosnê. Ciekawym elementem w pejza¿ach ukazuj±cych przyrodê jest przewracaj±cy siê p³ot, obok którego czêsto rozkwitaj± bujnie kwiaty i zieleñ. To zastanawiaj±cy kontrast. Piêkne s± pejza¿e nowohuckie, zarówno latem i zim±. Na jej obrazach zobaczymy dworek Jana Matejki w Krzes³awicach. Szczególna fascynacja Opactwem Tynieckim jest uwidoczniona na kilku obrazach. Jest to efekt inspiracji mistrza Antoniego Kawa³ko, który tak¿e kocha ten motyw, co mo¿na zobaczyæ w Jego Galerii w os. S³onecznym. Zreszt± mistrz wspiera nadal Barbarê Matuszczyk, proponuj±c wspólne warsztaty i plenery, których efektem s± obrazy. Jednak malarka coraz bardziej siê usamodzielnia, w pe³ni dojrzewaj±c i staj±c siê samodzielnym twórc±, której obrazy wzbudzaj± pozytywne emocje i daj± nam odbiorcom wiele satysfakcji. Zachêcam do odwiedzenia Galerii w os. Centrum B3, która ma piêkne tradycje Towarzystwa Przyjació³ Sztuk Piêknych i zapewnia nale¿yt± oprawê ambitnym dzie³om. Trzeba siê po¶pieszyæ, bo wystawa jest czynna tylko do koñca sierpnia, a ponadto obrazy mo¿na nabyæ i s±dzê, ¿e wielu naszych Czytelników chcia³oby na co dzieñ z nimi obcowaæ.
(SP)


Fot. Daniel Szubelak
DO¯YNKI MIEJSKIE KANTOROWICE 2012
W najbli¿sz± niedzielê, 26 sierpnia br. w godzinach 13.30 – 24.00, w os. Kantorowice (ul. Zakole), odbêd± siê tegoroczne Do¿ynki Miejskie, na które wszystkich mieszkañców Krakowa zapraszaj±: Jacek Majchrowski – prezydent Miasta Krakowa, Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Krakowskie ¶wiêto plonów rozpocznie uroczysty korowód do¿ynkowy oraz Msza ¦wiêta polowa, któr± odprawi ks. Jan Krzy¿owski.
Podczas tego typu wydarzenia oczywi¶cie nie mo¿e zabrakn±æ tradycyjnego Konkursu na wieniec do¿ynkowy, do którego zaproszone zosta³y grupy do¿ynkowe z terenu Gminy Miejskiej Kraków. W programie Do¿ynek znajd± siê równie¿: wystêp Zespo³u Pie¶ni i Tañca Hajduki, pokaz skoków spadochronowych z samolotu An-2 w wykonaniu Sekcji Spadochronowej WKS Wawel, program satyryczno – kabaretowy Miedza w wykonaniu aktorów Piotra Piechy i Jaros³awa Szweca, którzy s± tak¿e moderatorami ca³ej uroczysto¶ci do¿ynkowej. W trakcie wieczornego koncertu zaprezentuje siê zespó³ Bartnicky Band, którego repertuar stanowi po³±czenie ró¿nych gatunków i stylów muzycznych takich jak: rock, pop, funk i folk. Wieczorem uczestników Do¿ynek do tañca porwie zespó³ Royal Band ze S³owacji. Zabawa taneczna potrwa a¿ do pó³nocy. Ponadto imprezie towarzyszyæ bêd± konkursy dla dzieci i doros³ych, weso³e miasteczko dla najm³odszych, pokazy technik interwencyjnych i stoisko profilaktyczne Stra¿y Miejskiej, a tak¿e stoiska gastronomiczne i ogródek piwny.
Wiêcej informacji o krakowskich Do¿ynkach Miejskich Kantorowice 2012 mo¿na znale¼æ na www.krakownh.pl.
(f)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.13 30,186,461 unikalnych wizyt