Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
3O LAT MSZY ZA OJCZYZNÊ
Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach zaprasza w przysz³y czwartek, 21 czerwca, o godz. 18.00 na jubileuszow± Mszê ¶w. za Ojczyznê. Przypomnijmy, ¿e to w czerwcu 1982 roku w mistrzejowickiej parafii rozpoczêto modlitewne czuwanie w intencji internowanych w Za³ê¿u. Gdy na pocz±tku lipca prawie wszyscy internowani z Ma³opolski zostali zwolnieni, odczytano to jako znak i postanowiono modliæ siê co tydzieñ w intencji Ojczyzny. Tak narodzi³y siê s³ynne czwartkowe Msze ¶w. za Ojczyznê, które w stanie wojennym gromadzi³y tysi±ce wiernych.
(f)
W O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida i w Klubie „Ku¼nia” – RODZINNY DZIEÑ OTWARTY
W pierwsz± sobotê czerwca, z okazji Rodzinnego Dnia Otwartego na odwiedzaj±cych O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida, Studyjne Kino Sfinks oraz mistrzejowicki Klub „Ku¼nia” czeka³o mnóstwo atrakcji.
2 czerwca, w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 przez kilka godzin dzieci oraz ich opiekunowie (rodzice, dziadkowie) mogli wzi±æ udzia³ w atrakcyjnych zajêciach. Kino Sfinks zorganizowa³o projekcjê filmu "Królewna ¦nie¿ka" oraz  muzyczne warsztaty z bum bum rurkami prowadzone przez muzyka i showmana Dawida Gacka: po kilkunastominutowej nauce wydobywania d¼wiêków ca³e rodziny "zagra³y" podk³ad muzyczny do bajki o przygodach Reksia. Rado¶ci by³o co niemiara. To nie koniec atrakcji: najm³odsi pod okiem animatorów z O¶rodka Kultury mogli pobawiæ siê w pracowni komputerowej, poznaj±c przy okazji zasady bezpieczeñstwa w sieci. W tym samym czasie, w holu OKN - przy wystawie "Projektowanie fryzur" - uczennice Technikum In¿ynierii ¦rodowiska nr 13 w Krakowie da³y pokaz swoich fryzjerskich umiejêtno¶ci wyczarowuj±c na dzieciêcych g³ówkach ¶liczne fryzurki. Przed O¶rodkiem Kultury Gabrysia Wi¶niewska prowadzi³a zabawy z wykorzystaniem kolorowej chusty Klanza, wielkich skacz±cych pi³ek i akcesoriów ¿onglerskich. By³o te¿ puszczanie wielkich baniek mydlanych i radosna twórczo¶æ plastyczna kolorow± kred± na chodniku - jednym s³owem: dla ka¿dego co¶ mi³ego. Animatorzy z Norwida prowadzili z dzieæmi konkurs plastyczny "Ma³e ogrody Nowej Huty" - nawi±zuj±cy nazw± do realizowanego przez Pracowniê Animacji Ekologicznej OKN konkursu "Ogrody Nowej Huty", którego partnerem jest ArcelorMittal S.A.. Firma ta ufundowa³a nagrody dla wszystkich dzieci bior±cych udzia³ w sobotnim malowaniu ogrodów, za co serdecznie w imieniu obdarowanych dziêkuj± organizatorzy imprezy. Zabawy w OKN zakoñczy³ koncert "Pokochajmy drzewa" w wykonaniu Dzieciêcego Studia Piosenki OKN pod kierunkiem Ewy Skolias. Podziêkowania nale¿± siê te¿ Sebastianowi Adamczykowi z internetowego radia Nowa Huta (radionh.pl) - dziêki jego obecno¶ci uczestnicy zabawy mieli dodatkow± frajdê udzielaj±c "wywiadów", a nowohucianie mogli dowiedzieæ siê wiêcej, o tym co dzia³o siê w Norwidzie podczas Rodzinnego Dnia Otwartego.
W Klubie „Ku¼nia” podczas Rodzinnego Dnia Otwartego na odwiedzaj±cych czeka³y równie ciekawe propozycje. Organizatorzy zaplanowali na ten dzieñ 6. edycjê Szafingu – imprezy, która na sta³e wros³a ju¿ w nowohucki krajobraz. Szafing w Ku¼ni, którego wspó³organizatorem jest portal EkoRodzice.pl, ma ju¿ swoich oddanych fanów, nie odpuszczaj±cych ¿adnego spotkania wymiankowego. A wymiankom nie by³o koñca, letnie sukienki i przeczytane ksi±¿ki znalaz³y nowych w³a¶cicieli, a dzieciêce zabawki zosta³y przygarniête przez dzieciaki obdarzone dyplomatycznym darem. By³o gwarno, weso³o i bardzo wakacyjnie. Po raz kolejny te¿ wystartowa³ w Ku¼ni przeka¼nik ksi±¿kowy pod has³em „Ksi±¿ka na wakacje”. Najm³odsi te¿ siê nie nudzili. W Motylkowym K±ciku Malucha dzieciaki malowa³y, kolorowa³y i bawi³y siê ze sob±. Mali uczestnicy Rodzinnego Dnia Otwartego mogli uczestniczyæ w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystê plastyka Ernesta Ogórka. ¦wietnym pomys³em okaza³ siê seans bajek z wy¶wietlacza kliszowego z muzyk± przygrywan± na ¿ywo. Na zakoñczenie odby³ siê wernisa¿ wystawy konkursu plastycznego na ilustracjê do legendy nowohuckiej. To ju¿ trzecia edycja konkursu, którego popularno¶æ z roku na rok ro¶nie. Na konkurs wp³ynê³o 277 prac z 14 nowohuckich szkó³ podstawowych. W trzeciej edycji konkursu uczestnicy wykonywali ilustracje do legend opracowanych przez Ryszarda Dzieszyñskiego: Zemsta ¶wiêtego dêbu, Gdy siê podpisze cyrograf…, Tajemnica huty w Mogile. Wspó³organizatorem konkursu by³o Wydawnictwo Skrzat. Honorowym patronatem konkurs objê³a Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice. Wystawê mo¿na ogl±daæ do 31 lipca w godzinach otwarcia Klubu „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida.
(f)

Wydarzenie w NCK u¶wietni³ rosyjski zespó³ "Harmonia" – Dzieñ Dziecka z Krakowsk± Rad± Niepe³nosprawnych
Krakowska Rada Niepe³nosprawnych, jak co roku od 1996 r., zorganizowa³a spotkanie integracyjne z okazji Dnia Dziecka, dla dzieci i m³odzie¿y niepe³nosprawnej umys³owo i ruchowo, które odby³o siê w go¶cinnym Nowohuckim Centrum Kultury. Przyby³ych niepe³nosprawych z opiekunami przywita³a p. prezes KRN Zofia Sawa, ¿ycz±c uczestnikom imprezy wspania³ej zabawy, oraz s³odkich prezentów. Spotkanie rozpoczê³o siê od piêknego godzinnego wystêpu estradowego zespo³u „Harmonia”, w którym dzieci z Rosji da³y wspania³y pokaz tañców rosyjskich, przy wielkim aplauzie. Ten dzieciêco-m³odzie¿owy zespó³ taneczno-teatralny zosta³ za³o¿ony w 1998 roku, w podmoskiewskiej miejscowo¶ci Vatutinki. W jego sk³ad wchodzi 45 osób. Jest wielokrotnym laureatem miêdzynarodowych konkursów tanecznych i teatralnych. W swoim repertuarze ma tañce klasyczne, ludowe oraz wspó³czesne. Prezes serdecznie dziêkowa³a kierownik Marii Grochot i dyrekcji Nowohuckiego Centrum Kultury oraz kierownictwu zespo³u „Harmonia” za tak wspania³y prezent. Pani Sawa dziêkowa³a te¿ zarz±dom firm - Z.P.Ch. „Bosman”sp. z o.o., „Lajkonik Snacks” i „Bahlsen Sneet” ze Skawiny, firmie „Wawel”, „Midex”, „Aksam” z Osieka k/O¶wiêcimia, „C.A.M” z Brzezia, oraz „Poszukiwania Nafty i Gazu w Krakowie”, którzy od lat wspieraj± wysi³ki zarz±du KRN. Do wspólnej zabawy przygrywa³ pó¼niej zespó³ „Maxton”, uczestnicy otrzymali tak¿e s³odki poczêstunek.
(mp)


fot. autor
Stra¿acka pi³ka no¿na
W sobotê 2 czerwca br. na „Orliku” przy XII Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie na os. Kolorowym rozegrany zosta³ turniej pi³karski dru¿yn Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z terenu miasta Krakowa. Okazj± do jego zorganizowania by³ Dzieñ Stra¿aka i Dzieñ Dziecka. Organizatorem by³ Zarz±d Oddzia³u Powiatowego ZOSP RP Kraków - Grodzki. Uczestnikami turnieju byli stra¿acy w wieku od 10 – 60 lat ze stra¿y w Ko¶cielnikach, Kostrzu, Przylasku Rusieckim, Toniach, Wolicy i Zbydniowicach. W kategorii do 15 lat zwyciê¿yli m³odzi stra¿acy z OSP Zbydniowice, w kategorii 16 – 18 lat z OSP Wolica, a w kategorii seniorów druhowie z OSP Zbydniowice. Oprócz nagród ufundowanych przez Urz±d Miasta Krakowa zwyciêscy otrzymali wej¶ciówki na trening Euro 2012 reprezentacji Holandii, który odby³ siê na stadionie TS Wis³a – Kraków. Nagrody dla najlepszych dru¿yn wrêczyli: prezes powiatowy OSP Wojciech Ru¶niak, wiceprezes Robert Gurgul, radny Miasta Krakowa Edward Porêbski i radna Dzielnicy XVIII Maria Sajdak. Turniej odby³ siê dziêki uprzejmo¶ci dyrektora XII LO, Ryszarda Nowaka.
W.R.

WOLNE MEDIA W WOLNEJ POLSCE
5 czerwca br. o godz. 18.00 w ko¶ciele Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy odprawiona zosta³a Msza ¶w. w intencji Ojczyzny i wolnych mediów, w tym Telewizji Trwam. Po nabo¿eñstwie odby³ siê przemarsz alej± Solidarno¶ci, ul. W³adys³awa Andersa i Lud¼miersk± pod Krzy¿ Nowohucki na os. Teatralnym. Jego uczestnicy nie¶li bia³o-czerwone flagi i transparenty, a których mo¿na by³o przeczytaæ m. in. „Marsz w obronie wolnych mediów” oraz „Wolne media w wolnej Polsce”. W uroczysto¶ci pod krzy¿em g³os zabrali senatorowie RP: Bogdan Pêk i Mieczys³aw Gil oraz pos³owie: Barbara Bubula, prof. Ryszard Terlecki i Andrzej Duda. W przemarszu wziê³o udzia³ ok. 3 tysi±ce osób.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
BO¯E CIA£O DAWNIEJ I DZI¦
Bo¿e Cia³o (a ¶ci¶lej – Uroczysto¶æ Naj¶wiêtszego Cia³a i Krwi Pañskiej) to w Ko¶ciele katolickim uroczysto¶æ liturgiczna ku czci Naj¶wiêtszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominaj± Ostatni± Wieczerzê, w trakcie której Jezus dokona³ przeistoczenia chleba i wina w swoje Cia³o i swoj± Krew. W Polsce Bo¿e Cia³o obchodzi siê zawsze w czwartek po oktawie Zes³ania Ducha ¦wiêtego, a wiêc jest to ¶wiêto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcze¶niej mo¿e przypa¶æ 21 maja, a najpó¼niej 24 czerwca.
Uroczysto¶æ Naj¶wiêtszego ¦wiêto Cia³a i Krwi Pañskiej zosta³o ustanowione na skutek widzeñ, jakie mia³a b³. Julianna z Cornillon. W 1245 roku mia³a ona otrzymaæ objawienia, w których Chrystus ¿±da³ ustanowienia osobnego ¶wiêta ku czci Naj¶wiêtszej Eucharystii. Pod ich wp³ywem bp Robert ustanowi³ w 1246 r. takie ¶wiêto dla diecezji Liege. W 1252 r. zosta³o ono rozszerzone na Germaniê. W 1263 mia³ miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rêkach w±tpi±cego w transsubstancjacjê ksiêdza zaczê³a krwawiæ. W 1264 r. papie¿ Urban IV bull± Transiturus ustanowi³ to ¶wiêto dla ca³ego Ko¶cio³a. Uzasadniaj±c przyczyny wprowadzenia tego ¶wiêta wskaza³: zado¶æuczynienie za zniewa¿anie Chrystusa w Naj¶wiêtszym Sakramencie, b³êdy heretyków oraz uczczenie pami±tki ustanowienia Naj¶wiêtszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie mo¿e byæ uroczy¶cie obchodzona ze wzglêdu na powagê Wielkiego Tygodnia. Jednak¿e ze wzglêdu na ¶mieræ Urbana IV bulla ta nie zosta³a og³oszona, a tym samym ¶wiêto nie zosta³o ustanowione. Uczyni³ to dopiero papie¿ Jan XXII, który umie¶ci³ powy¿sz± bullê w tzw. Klementynach (Klementyny, czyli Clementinae lub Constitutiones Clementinae, to zbiór prawa kanonicznego promulgowany 25 pa¼dziernika 1317 roku przez Jana XXII bull± Quoniam nulla).
W Polsce po raz pierwszy ¦wiêto Bo¿ego Cia³a wprowadzi³ biskup Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W pó¼nym ¶redniowieczu i renesansie najwiêkszym sanktuarium kultu Bo¿ego Cia³a w Polsce by³ poznañski ko¶ció³ Bo¿ego Cia³a.
Od stuleci z obchodami ¶wiêta Bo¿ego Cia³a ³±czy³a siê eucharystyczna procesja, w której udzia³ brali królowie, duchowieñstwo zakonne i diecezjalne, ko¶cielne bractwa. szlachta, mieszczanie, przedstawiciele rzemie¶lniczych cechów i ch³opi.
Jak wielkie znaczenie dla naszych przodków mia³ udzia³ w uroczystych procesjach ¶wiadcz± – niezbyt pochlebne zreszt± – spory o pierwszeñstwo w pochodzie procesyjnym, jakie mia³y miejsce w¶ród krakowskich bractw w XVII wieku. Wspomina nich, w wydanej kilka lat po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej ksi±¿ce „Szkice krakowskie” krakowski historyk Adam Chmiel.
„Spory te – pisze Adama Chmiel – toczy³y siê miêdzy dwoma bractwami ko¶cielnymi: Bractwem Ró¿añca ¶w. (Ró¿añcowym) istniej±cym przy ko¶ciele ¶w. Trójcy (dominikanów) i Arcybractwem Mêki Pañskiej, które mia³o osob± kaplicê w ko¶ciele ¶w. Franciszka (franciszkanów). By³y to dwa najliczniejsze bractwa ko¶cielne w Krakowie. (…) Dwa tylko bractwa: Bractwo Ró¿añcowe i Arcybractwo Mêki Pañskiej wiod³y ze s± bezprzyk³adne spory o pierwszeñstwo w procesji. Bractwo Ró¿añcowe ro¶ci³o sobie prawo do czwartego miejsca, które zajmowa³o Arcybractwo Mêki Pañskiej”.
Spór ten musia³ trwaæ od dawna, gdy¿ ju¿ biskup krakowski Bernard Maciejowski wyda³ 4 czerwca 1601 roku dekret o pierwszeñstwie bractw ko¶cielnych. Dekret ten ustala³ porz±dek kolejno¶ci bractw i naznacza³ Bractwu Ró¿añca ¶w. pi±te miejsce, czyli miejsce po Bractwie Mêki Pañskiej..
„Bractwo Mêki Pañskiej czuwa³o pilnie przy ka¿dej procesji, a¿eby by³o na swoim miejscu i nie da³o sposobno¶ci Bractwu Ró¿añcowemu zajêcia swego miejsca. Dobre stosunki miêdzy oby bractwami nasta³y dopiero od r. 1700”.
W latach PRL-u w³adze komunistyczne do¶æ szybko zaczê³y ograniczaæ i zwalczaæ publiczne wyrazy kultu. Przez dziesiêciolecia zabrania³y na przyk³ad tradycyjnej procesji z Wawelu na Rynek G³ówny w Krakowie. Równie¿ w Nowej Hucie procesje kierowane by³y poza obszary osiedli miejskich. Tylko krótko po odwil¿y 1956 r. sytuacja sta³a siê bardziej normalna. W 1957 roku w³adze zgodzi³y siê budowê pierwszego w Nowej Hucie ko¶cio³a, który mia³ zostaæ wybudowany na os. Teatralnym. A w latach 1957 i 1958 uroczyste procesje eucharystyczne wyrusza³y spod kaplicy w Bieñczycach i udawa³y siê pod krzy¿, który wyznacza³ miejsce budowy nowego ko¶cio³a. Niestety, ju¿ w 1959 r. nie pozwolono pierwszemu proboszczowi Bieñczyc, ks. Stanis³awowi Ko¶cielnemu prowadziæ procesji pod krzy¿. Na argumenty, ¿e w latach poprzednich na trasie procesji zawsze panowa³ porz±dek i nigdy nie by³o ¿adnego wypadku, ks. Ko¶cielny us³ysza³ od kierownika Wydzia³u ds. Wyznañ, Leona Króla, i¿ „nie jest godzien procesji”. Król doda³ tak¿e jeszcze powód swojej decyzji - by ludzie „nie przyzwyczajali siê do tego miejsca, gdzie ma stan±æ ko¶ció³”. Ostatecznie procesja Bo¿ego Cia³a w czwartek 28 maja 1959 r. przesz³a od kaplicy w Bieñczycach ulic± Kocmyrzowsk± i drog± przez wie¶ powróci³a do kaplicy. W parafii mogilskiej eucharystyczna procesja przez lata mog³a udawaæ siê wy³±cznie w kierunku Wis³y, a wiêc w kierunku osiedla wiejskiego.
W wolnej Polsce uroczyste procesje znów bez przeszkód odbywaj± na ulicach polskich miast. Tradycyjnie zatrzymuj± siê kolejno przy czterech o³tarzach, przy których czytane s± fragmenty ka¿dej z Ewangelii, zwi±zane tematycznie z Eucharysti±. W Polsce Bo¿e Cia³o jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
(f)

To by³a prawdziwa uczta dla melomanów – 17. Nowohucka Wiosna Muzyczna
Sukcesem zakoñczy³a siê 17. Nowohucka Wiosna Muzyczna, festiwal muzyki i poezji organizowany od 1996 roku przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida i Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. W pó¼niejszych latach do organizatorów do³±czyli M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka i M³odzie¿owy Dom Kultury Fort 49.
Tegoroczna edycja festiwalu, odbywaj±ca siê w dniach 10–27 maja 2012 r., by³a wyj±tkowa pod wzglêdem ró¿norodno¶ci form i gatunków muzycznych. Przygotowywali j± g³ównie m³odzi arty¶ci z nowohuckiego ¶rodowiska muzycznego i z krêgu Szko³y Muzycznej im. M. Kar³owicza, a tak¿e licznych instytucji kultury i klubów muzycznych. Szerokiemu gronu odbiorców zaprezentowano muzykê klasyczn±, jazz, folk, pop, rock oraz muzykê eksperymentaln±.
Festiwal rozpocz±³ Flash Mob pod has³em Stylowa Roz¶piewka, w którym wziêli udzia³ mieszkañcy Nowej Huty. 9 maja o godzinie 18.00 na Placu Centralnym, przed restauracj± Stylowa zabrzmia³ znany wszystkim utwór Panie Janie. Si³± przewodni±, napêdzaj±c± ca³± zabawê by³ Chór Dzieciêcy „Triada” ze Szko³y Podstawowej nr 126, prowadzony przez Piotra Banasiaka.
Inauguracyjny koncert 17. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej odby³ siê 10 maja w XV-wiecznym Ko¶ciele ¶w. Bart³omieja. By³ to niezwyk³y spektakl poetycko-muzyczny Modlitwy mojego wieku. Program tego koncertu oparty by³ o teksty krakowskiego poety Adama Ziemianina, stanowi±ce swoist± ¶wieck± modlitwê wspó³czesnego cz³owieka, z wszelkimi jego problemami i w±tpliwo¶ciami. By³ to wyj±tkowy koncert, piêkny i poruszaj±cy. Muzykê do niego skomponowa³ Edward Zawiliñski. Wykonawcami byli: Agnieszka Rosnerówna, Agnieszka P³oszajska-Wilkosz, Mietek Rafa³ Paw³owski, Roman Klimowicz, Edward Zawiliñski.
17. Nowohucka Wiosna Muzyczna by³a niezwyk³a pod wzglêdem ró¿norodno¶ci muzycznych gatunków. Organizatorzy postarali siê, by ka¿dy móg³ wybraæ dla siebie co¶ z bogatego programu festiwalu – mo¿na by³o pos³uchaæ koncertów organowych, ¶wietnego rockowego zespo³u THAIM i tria jazzowego Tank You From The Mountain, niezwyk³ych koncertów muzyki eksperymentalnej.
Wzruszaj±ce, pe³ne archiwalnych zdjêæ a przede wszystkim poezji i muzyki, by³o spotkanie po¶wiêcone poezji Wis³awy Szymborskiej. Odby³o siê 17 maja w O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida na os. Górali 5. W spotkaniu wziê³y udzia³ przyjació³ki poetki, aktorka Anna Lutos³awska i poetka El¿bieta Zechenter-Sp³awiñska, którym towarzyszy³ muzyk W³adys³aw Grochot. Niesamowita i pe³na wspomnieñ atmosfera sprawi³a, ¿e zebrani go¶cie bardzo chêtnie w³±czali siê w program spotkania, m.in. pani Agnieszka Rosnerówna i Edward Zawiliñski wykonali utwór Urodziny, oparty na tek¶cie poetki. Autork± scenariusza i prowadz±c± spotkanie by³a pani Wies³awa Wykurz, wieloletni dyrektor O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida, organizator i dobry duch Nowohuckiej Wiosny Muzycznej.
W niedzielê 20 maja, odby³ siê w Ko¶ciele pw. ¶w. M.M. Kolbego w Mistrzejowicach koncert z poezj± ks. Jana Twardowskiego zatytu³owany Jako ró¿a. Wiersze poety czyta³ Andrzej Franczyk, aktor Teatru Ludowego, za¶piewa³ za¶ doskona³y Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile pod batut± Stanis³awa Kowalczyka – absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie i organisty w Mogilskiej Bazylice. Podczas koncertu zabrzmia³a muzyka takich znakomitych kompozytorów, jak: Miko³aj Górecki, Edward Grieg, Stefan Stuligrosz czy Franz Biebl. Wspó³organizatorem koncertu by³a Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice.
W Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Z³otego Wieku 14 odby³ siê, tak¿e 20 maja, klimatyczny koncert Grupy ADSU zatytu³owany Nie jestem st±d... Swoista piosenka autorska. Grupa po raz drugi wyst±pi³a w mistrzejowickim Klubie, zyskuj±c kolejnych fanów. Muzyka ADSU to ciekawe po³±czenie piosenki poetyckiej, folku z lekkim zaciêciem rockowym i poezji ¶piewanej. Je¶li do tego dodamy doskona³e autorskie teksty, wykonanie i charyzmê lidera – Adama Sudera, mamy fantastyczny koncert. W³a¶nie tak publiczno¶æ odebra³a koncert, który odby³ siê w Ku¼ni.
17. Nowohucka Wiosna Muzyczna to równie¿ koncerty orkiestr, i to orkiestr bardzo ró¿ni±cych siê od siebie muzycznie. 22 maja w sali koncertowej Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza na os. Centrum E zabrzmia³ Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Krakowskiej M³odej Filharmonii – Orkiestry ZPSM im. M. Kar³owicza pod batut± Tomasza Chmiela – dyrygenta i aran¿era. Koncert okaza³ siê ogromnym sukcesem – w mieszcz±cej kilkaset miejsc sali zabrak³o miejsc. Zgromadzeni go¶cie us³yszeli motywy muzyczne z filmów: Love story, W³adca pier¶cieni, Ojciec Chrzestny, Smuga cienia, Rodzina Po³anieckich, Polskie drogi i inne. Koncert znakomicie prowadzi³a Anna Koz³owska.
W Teatrze £a¼nia Nowa, równie¿ 22 maja, odby³ siê premierowy koncert wyj±tkowej orkiestry, nie maj±cej swojego odpowiednika w Krakowie. Albowiem Cracow Improvisers Orchestra to kilkunastoosobowy zespó³ zorientowany na wykonywanie improwizacji dyrygowanych i free improvisation. Muzyka orkiestry powstaje intuicyjnie, ale zbiorow± improwizacjê kontroluje dyrygent, komunikuj±cy siê z zespo³em za pomoc± systemu gestów.
Cracow Improvisers Orchestra jest owocem wspó³pracy muzyków z ró¿nych ¶rodowisk, akademickich, freejazzowych, eksperymentalnych.
W 17. edycji festiwalu grono partnerów tworzyli: Fundacja Judaica – Centrum Kultury ¯ydowskiej, Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne, Piec'Art acoustic Jazz club, Teatr £a¼nia Nowa, a tak¿e parafie: ¶w. Bart³omieja w Mogile, ¶w. Judy Tadeusza w Czy¿ynach i ¶w. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach.
Organizatorzy dziêkuj± publiczno¶ci oraz sponsorom, bez których Nowohucka Wiosna Muzyczna nie by³aby mo¿liwa. Tymi sponsorami byli: Deutsche Bank PBC S.A.,, Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Elektrociep³ownia „Kraków” S.A., Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji Spó³ka Akcyjna w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Kwiaciarnia Kalina oraz patronom medialnym wydarzenia, do których nale¿eli: G³os-Tygodnik Nowohucki, Dziennik Polski, Lodo³amacz, TVP Kraków, Radio Kraków, portal TerazHuta.pl, portal Rodzinny Kraków, Filmotechnika Zak³ad Plakatowania, AMS S.A.
(f)


Koncert w Pañstwowej Szkole Muzycznej im. Kar³owicza, 22 maja 2012 r.
„PA£AC DO¯ÓW” STOLIC¡ MA£OPOLSKI
Na ostatniej sesji Rady M. Krakowa Tomasz Urynowicz przedstawi³ projekt rezolucji Rady Miasta Krakowa, skierowanej do Marsza³ka, Zarz±du i Sejmiku Województwa Ma³opolskiego, w sprawie propozycji lokalizacji nowej siedziby Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Ma³opolskiego w Nowej Hucie. Poni¿ej zamieszczamy uzasadnienie rezolucji, która zosta³a przyjêta zdecydowan± wiêkszo¶ci± g³osów.
W zwi±zku z planami budowy nowej siedziby Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Ma³opolskiego, Rada Miasta Krakowa uchwala rezolucjê w sprawie poparcia inicjatywy przeniesienia Urzêdu Marsza³kowskiego do budynków administracyjnych „Arcelor Mittal Poland” S.A., tzw. budynków „S” i „Z” oraz budynku Zak³adu Automatyzacji, przy ul. Ujastek 1. Spó³ka w korespondencji do Urzêdu Marsza³kowskiego wyrazi³a zainteresowanie ich sprzeda¿±. Urz±d Marsza³kowski poszukuje miejsca dla swojej siedziby. Jego nowa lokalizacja powinna spe³niaæ specyficzne wymogi i staæ siê ko³em zamachowym rozwoju regionu. Urz±d Miasta Krakowa opracowuje plan rozwoju obszaru 5 tys. ha ziemi wokó³ wskazanej lokalizacji. Rozwój tego obszaru bêdzie istotnym elementem rozwoju ca³ej Ma³opolski, co na pewno wp³ynie pozytywnie na wzrost dochodu obu jednostek samorz±du terytorialnego. Lokalizacja administracji publicznej w tym miejscu by³aby doskona³ym elementem przyci±gaj±cym naukê, daj±c tym samym bodziec rozwoju kampusów akademickich. Wybór tej lokalizacji wzmocni równie¿ argumenty dla realizacji trasy S7, a przy pod³±czeniu tego terenu do szybkiej kolei aglomeracyjnej wzmocni jej atrakcyjno¶æ i rentowno¶æ. Podjêcie takiej decyzji bêdzie stanowiæ wzorcowy przyk³ad odpowiedzialnego wspierania rozwoju regionalnego, wspó³pracy organów samorz±du ró¿nych szczebli i Pañstwa. Wybór budynków Centrum Administracyjnego oferowanych przez hutê „Arcelor Mittal Poland” ca³kowicie wyczerpuj± te warunki. W ten sposób inwestycja Urzêdu Marsza³kowskiego w wymierny sposób przyczyni siê do rozwoju tej czê¶ci Krakowa, a aktywizacja 5 tys. ha bêdzie impulsem do otwarcia jednego z najwiêkszych projektów inwestycyjnych w Europie. Budynki „S” i „Z” maj± status zabytku. Stanowi± jeden z najbardziej charakterystycznych zespo³ów architektonicznych w Krakowie. By³yby godn± siedzib± presti¿owej instytucji. Wspólnie z budynkiem Zak³adu Automatyzacji posiadaj± ogromn± przestrzeñ biurow±, która zaspokoi potrzeby lokalowe Urzêdu Marsza³kowskiego. Przyleg³e do tych nieruchomo¶ci tereny w odpowiedni sposób zabezpiecz± miejsca parkingowe. Koszty remontu i adaptacji istniej±cego budynku s± ni¿sze ni¿ w wypadku budowy nowego gmachu. Warto zwróciæ tak¿e uwagê na dogodne rozwi±zania komunikacyjne – bezpo¶rednie s±siedztwo pêtli tramwajowej oraz autobusowej, szerokie, dwupasmowe arterie al. Solidarno¶ci i ul. Ujastek. Przeniesienie biur Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Ma³opolskiego do budynków dawnego Centrum Administracyjnego nowohuckiego kombinatu to nie tylko projekt zaspokojenia potrzeb lokalowych Urzêdu Marsza³kowskiego, ale tak¿e olbrzymia szansa rozwoju nie tylko Nowej Huty i Krakowa, ale ca³ej Ma³opolski.
Nic dodaæ nic uj±æ centrum administracyjne huty zwane od lat „Pa³acem Do¿ów” jest rzeczywi¶cie najlepsz± propozycj± na stolicê Ma³opolski. Miejmy nadziejê, ¿e decydenci w tej sprawie podejm± racjonaln± decyzjê.
(mp)
Kardyna³ Stanis³aw Dziwisz rozpocz±³ turniej charytatywny – DLA PÓL NADZIEI
Na stadionie "Wandy" odby³ siê fina³ piêtnastej edycji akcji charytatywnej na rzecz Hospicjum ¦w. £azarza, Pola Nadziei. Fina³ mia³ niezwyk³± oprawê, gdy¿ towarzyszy³ mu turniej pi³ki no¿nej z udzia³em czterech dru¿yn. Turniej rozpocz±³ Kardyna³ Stanis³aw Dziwisz, który przyby³ na Stadion "Wandy".
W turnieju wziê³a udzia³ dru¿yna TVP Kraków, by³ to zarazem 200. mecz charytatywny ekipy filmowców. W dru¿ynie zagrali m.in. dyrektor o¶rodka TVP Leszek Dziura, oraz go¶cinnie inspektor Dariusz Nowak z krakowskiej policji. Ekipê aktorów z Teatru Ludowego poprowadzi³ Jerzy Fedorowicz jr. W dru¿ynie gwiazd sportu mo¿na by³o dostrzec by³ych reprezentantów Polski w pi³ce no¿nej Marka Motykê i Marka Ko¼miñskiego, siatkarza Wac³awa Golca, czy Jerzego Garpiela, który broni³ barw "Hutnika", w czasie kiedy klub ¶wiêci³ najwiêksze sukcesy w szczypiorniaku. Dru¿ynê przyjació³ hospicjum reprezentowa³a amatorska dru¿yna z Parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia z ul. Bulwarowej, która wielokrotnie rozgrywa³a mecze charytatywne na rzecz hospicjum. W trakcie turnieju by³a przeprowadzona kwesta i licytacja dla tej placówki. Imprezê prowadzili Marcin Daniec i pose³ Jerzy Fedorowicz. Licytacjê prowadzi³a prezenterka TVP Kraków Olimpia Górska. Dobrej zabawy nie brakowa³o na boisku i trybunach. Licytowano m.in. pi³kê no¿n±, któr± kardyna³ Stanis³aw Dziwisz rozpocz±³ turniej, albumy z dedykacj± kardyna³a o Janie Pawle II, sportowe koszulki pi³karzy Wis³y i Cracovii i inne atrakcyjne gad¿ety sportowe. Turniej wygra³a dru¿yna przyjació³ hospicjum, która w finale pokona³a gwiazdy sportu 3:0. Bramki zdobyli: Mateusz Machnik, Andrzej Kowalik, Dariusz Boroñ. Trzecie miejsce przypad³o dru¿ynie TVP Kraków, a czwarte zajê³a ekipa Teatru Ludowego. We wcze¶niejszych meczach pad³y nastêpuj±ce wyniki: Przyjaciele Hospicjum - TVP Kraków 1:0, Gwiazdy Sportu - Teatr Ludowy 4:2, TVP Kraków - Teatr Ludowy 1:1 (w rzutach karnych lepsza by³a ekipa TVP). W trakcie niedzielnej imprezy zebrano oko³o 3,5 tys. z³ dla hospicjum. Jak zawsze na koniec imprezy prezes firmy Margaret Ma³gorzata Bartkowska ufundowa³a i wrêczy³a okoliczno¶ciowe plakietki uczestnikom turnieju.
(p)

Jubileuszowy Piknik w Branicach
26 maja odby³ siê jubileuszowy 10 Krakowski Piknik Archeologiczny w zespole dworsko – parkowym w Branicach, zorganizowany przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddzia³ w Nowej Hucie.
Ju¿ przed godzina 11.00 pierwsi go¶cie zjawili siê przy klasycystycznym dworku w Branicach. Ich oczom ukaza³ siê trochê zaskakuj±cy widok. Zamiast namiotów wojów, tak czêsto towarzysz±cych piknikowi, sta³a niedu¿a budowla wykonana ze skóry i k³ów przypominaj±cych ko¶æ s³oniow±. Okaza³o siê, ¿e jest to sza³as pradziejowych ludzi . Przed nim stali ubrani w futrzaste stroje paleolityczni ³owcy mamutów. Nieco dalej na niewielkiej polanie w parku stanê³o 2,5 metrowej wysoko¶ci zwierzê. To wykonana z du¿± dok³adno¶ci± kopia mamuta, który wygin±³ na naszym terenie ponad 10 000 lat temu.
Po otwarciu Pikniku przez Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacka Górskiego i przemowie wstêpnej kierownika Oddzia³u Janusza Bobera og³oszono pierwszy konkurs na nazwê dla w³ochatego mamuta. Wp³ynê³o mnóstwo propozycji. Po intensywnej naradzie jury, zwyciê¿y³a nazwa „Branicki Z±bek”. Coraz wiêksza ilo¶æ ludzi, w wiêkszo¶ci rodzin z ma³ymi dzieæmi ogl±da³a wystêpy grupy rekonstrukcyjnej. Ubrani w skóry, i z pomalowanymi twarzami zaprezentowali scenki z ¿ycia paleolitycznych ³owców.


Fot. Anna Piwowarczyk
„Atletico szlocha gdy strzeli Gadocha” - z wystawy „Do przerwy 0 : 1” FUTBOL PONAD PODZIA£AMI
Ma³o kto wie, ale historia sukcesów polskiego futbolu zaczyna siê w roku… 1938. Ówczesna reprezentacja futbolowa Polski wziê³a udzia³ w Mistrzostwach ¦wiata Pi³ki No¿nej. W futbolowej gor±ce, która coraz bardziej ogarnia kibiców, warto poznaæ sylwetki i losy pi³karzy tamtej reprezentacji.
Jak Eward Dytko pomocnik zespo³u Dêbu Katowice, z zawodu hutnik. Dziêki jego znakomitym wystêpom D±b Katowice awansowa³ do I ligi pi³karskiej w roku 1936. Dytko podczas historycznego meczu z Brazyli± gra³ ca³e spotkanie. Wzi±³ równie¿ udzia³ w zwyciêskim meczu z Wêgrami, rozegranym tu¿ przed wybuchem II wojny ¶wiatowej. W czasie wojny, podobnie jak niektórzy jego koledzy, reprezentowa³ niemieckie kluby, graj±c w FC Katowitz. Po aktywnej karierze pi³karskiej zaj±³ siê trenowaniem katowickich klubów i u¿ywaæ imion Edward, Jan. ¯yciorysy przedwojennych i tu¿ powojennych pi³karzy s± pasjonuj±ce. Widzimy, ¿e wówczas nie funkcjonowa³ zawód „pi³karz”.
Zawodnicy, jak Antoni £yko, którego imiê nosi dzi¶ Wi¶lacki stadion, drobnej postury szybki i sprytny napastnik Wis³y Kraków od 1930 roku, by³ wychowankiem Rakowiczanki i - z zawodu ¶lusarzem – zauwa¿a mê¿czyzna odwiedzaj±cy wystawê „Do przerwy 0:1”, eksponowan± w Muzeum PRL, w dawnej siedzibie kina „¦wiatowid” w os. Na Skarpie. Antoni £yko zapisa³ siê szczególnie w historii pi³ki no¿nej golem strzelonym w presti¿owym meczu z Chelsea Londyn, w ramach obchodów 30.lecia „Bia³ej Gwiazdy” , rozegranym 24 maja 1936 roku w obecno¶ci t³umu widzów i Generalnego Inspektora Si³ Zbrojnych, pó¼niejszego marsza³ka Edwarda Rydza-¦mig³ego. Wis³a wówczas pokona³a Anglików 0 : 1. A. £yko aresztowany w 1941 roku przez gestapo, przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, zosta³ rozstrzelany w masowej egzekucji.
Po drugiej wojnie ¶wiatowej polski futbol uleg³ du¿ej przemianie: zniknê³y sportowe kluby ¿ydowskie. Przesta³y istnieæ kluby zwi±zane z „Soko³em” i „Strzelcem”. Pi³karze dawnych dru¿yn kresowych: lwowskiej „Pogoni” i „Czarnych” zostali przesiedleni na ziemie zachodnie. Nowa w³adza kaza³a tworzyæ zrzeszenia sportowe oparte na wzorach p³yn±cych z ZSRR. Powstawa³o wiele klubów bran¿owych np. policyjnych jak „Gwardia”, wojskowych jak „Legia” i kluby o industrialnych nazwach, jak „Chemik” czy „Hutnik”. Z czasem pi³karze zatrudnieni na fikcyjnych etatach w zak³adach pracy, czy „odbywaj±cy s³u¿bê wojskow±”, przeszli na pe³noetatowe kontrakty pi³karskie.


 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 28,314,348 unikalnych wizyt