Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SIATKÓWKA PLA¯OWA NAD ZALEWEM
W przysz³ym roku w Polsce odbêd± siê Mistrzostwa ¦wiata w Pi³ce Pla¿owej. W Nowej Hucie, na obiektach Wandy, gdzie w dawnych nieckach basenowych urz±dzono boiska do siatkówki, w miniony weekend po raz kolejny mieli¶my okazjê go¶ciæ V Grand Prix Polski w Siatkówce Pla¿owej. Triumfowali w nim Damian Wojtasik i Jaros³aw Lech zdobywaj±c Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Podczas turnieju, który zakoñczy³ siê w niedzielê 24 czerwca wygrali wszystkie mecze, w finale pokonali Sebastiana Sobczaka i Piotra Janiaka 2:0 (21:16, 21:17). (l)

W ksiêgarni „Skarbnica” – SPOTKANIE Z LEGENDAMI
Potworna ulewa chcia³a zatrzymaæ tych, którzy jednak zjawili siê w ksiêgarni Skarbnica przy pl. Centralnym, aby spotkaæ siê z Ryszardem Dzieszyñskim, autorem ksi±¿ki „Wino, skrzyd³a i ogieñ – legendy nowohuckie”. Tutaj pokaz prawdziwie spartañskiej postawy da³ pan major Mieczys³aw Herod, licz±cy 95 wiosen, ¿o³nierz spod Pszczyny w 1939 roku, a potem Tobruku i Monte Cassino, który stwierdzi³, ¿e nie taki deszcz pada³ na jego szlaku bojowym. Pan Mieczys³aw Herod, to ¿ywa legenda Nowej Huty, pracuj±cy tu niemal od samego pocz±tku istnienia. Z kolei Stanis³aw Gawliñski, to kolejna ¿ywa legenda nowohucka, król tutejszych fotoreporterów. Uczestnikiem spotkania by³ te¿ legendarny filmowiec Nowej Huty Jerzy Ridan. Jak stwierdzi³ prowadz±cy je dr Jan l. Franczyk, redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”, legendy ¿yj± tutaj z nami i w nas. Nawet ksiêgarnia Skarbnica stanowi ¿yw± legendê, tak jak Plac Centralny i bliskie okolice, gdzie tyle tu siê dzia³o! Dlatego pyta³ autora, ile nowohuckich legend pozosta³o do opisania. No có¿ ci±gle rodz± siê nowe, wiêc zapewne autor nie omieszka o nich napisaæ. A na razie dyskutowano o tych, o których napisa³. Wziête razem tworz± now± wielk± legendê: Nowej Huty, jako miasta, czy jak kto woli zbioru kilku dzielnic Krakowa, które histori± przerasta wszystkie inne miasta Polski. Tu przecie¿ pochowano królow± Wandê, tu kiedy¶ znajdowa³y siê ba¶niowe mini królestwa, jak Szklana Góra, czy Ufa i Zbieraj. Tu wydziedziczony ksi±¿ê z Dalekiego Wschodu szykowa³ siê do odzyskania swego dziedzictwa. Tu kasztelan zyska³ ziêcia w postaci niedosz³ego kata. Tutaj inny kasztelan oszuka³ diab³a, ale z kolei biedny kmiotek zosta³ przez diab³a oszukany. Tu znajdowa³ siê Krzy¿ Mogilski, którego szuka³ ocalony przezeñ ko³o Cecory rycerz. Tu ten sam krzy¿ przepowiada³ klêskê arcyksiêciu Maksymilianowi, a tak¿e tu zacz±³ siê zmierzch ksiêcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Czy tu rzeczywi¶cie cesarz Aleksander I zosta³ podmieniony? I z legend bli¿szych naszym czasom o duchu w forcie w Grêba³owie i dwóch lotnikach, którzy choæ martwi pomagali kolegom i ratowali im ¿ycie. Mieszkañcy Nowej Huty mog± byæ dumni ze swej historii siêgaj±cej prapocz±tków naszej pañstwowo¶ci, a nawet dalej. Szczególnie za¶ te legendy powinna poznawaæ m³odzie¿. Zaproszenie do ksiêgarni Skarbnica jest ci±gle aktualne.
Bogus³aw Czantar

FESTYN PARAFIALNY W RUSZCZY
W niedzielê, 17 czerwca br. w Ruszczy odby³ siê festyn z okazji 700-lecia parafii ¶w. Grzegorza Wielkiego. Po uroczystej Mszy ¶w., w ogrodzie plebañskim, rozpocz±³ siê parafialny festyn, na którym licznie prezentowa³y siê dzieciêce, m³odzie¿owe i parafialne zespo³y. Na zakoñczenie oby³ siê koncert Eleni, która zosta³a gor±co powitana przez zebranych. G³ówny organizator festynu, ks. proboszcz Andrzej Kott zas³uguje na z³oty medal za fantastyczne przygotowanie tak niecodziennego wydarzenia.


Tekst i foto: Jakub Kalinowski
KIBIC W SUTANNIE
27 maja 1990 r. w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Mogile z okazji 40-lecia dzia³alno¶ci KS Hutnik ks. Stanis³aw Wajdziak odprawi³ mszê ¶w. w intencji pi³karzy. Jak na tamte czasy by³o to co¶ wyj±tkowego. I chyba od tego momentu sta³ siê kapelanem tego klubu sportowego. Byli na mszy dzia³acze i wszyscy pi³karze. Co w tym jest wyj±tkowego? No w³a¶nie tamten czas i to, ¿e wtedy ks. St. Wajdziak by³ wikariuszem w parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Pisali¶my w „G³osie” o Arcybractwie Stra¿y Honorowej istniej±cym przy ko¶ciele Sióstr Wizytek w Krakowie, propaguj±cym kult Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa. By³ wówczas dyrektorem tego arcybractwa. I pewno tak przy okazji zosta³am zaproszona przez proboszcza mogilskiej parafii ks. Boles³awa Kozyrê na odprawion± 5 lipca w intencji pi³karzy tego klubu mszê ¶w., odprawion± w zabytkowym klasztorze cystersów. Chyba wtedy nie za bardzo zdawa³am sobie sprawê z tego ¿e, ks. Wajdziak sprawuje opiekê duchow± nad pi³karzami z Suchych Stawów. Ani z tego, ¿e jest a¿ tak zagorza³ym kibicem. Ale zapamiêta³am t³um siedz±cych w ³awkach wiernych, ¶piew chóralny w klasztorze Cystersów i pi³karzy Hutnika, którzy w z cudów s³yn±cym Sanktuarium Jezusa Ukrzy¿owanego oddali Mu cze¶æ. Potem by³a kolacja w refektarzu, do którego kobiety nie mia³y wstêpu. W tym dniu zrobiono wyj±tek. W czasie tego spotkania ks. Stanis³aw powiedzia³ m.in., ¿e nastaj± czasy dla prawdziwie czystego i moralnie zdrowego sportu, ¿e wyczyny, zwyciêstwa nie mog± kaleczyæ dusz zawodników (...). Mija³y lata...


Od lewej ksi±dz Stanis³aw Wajdziak, w ¶rodku trener Kazimierz Górski.

ZMAR£ O. NORBERT TADEUSZ PACIORA OCIST.
Z Pilzna do Krakowa-Mogi³y… Tê drogê przeszed³ ¶p. O. Norbert Tadeusz Paciora. Urodzi³ siê 1 wrze¶nia 1934 r. w Pil¼nie. Zmar³ 13 maja 2012 r. w szpitalu im. Jana Paw³a II.
By³ najm³odszym dzieckiem rodziców, którzy przyjêli siedmioro dzieci. Szko³ê powszechn± ukoñczy³ w rodzinnym mie¶cie. Po wojnie, w 1952 r. ukoñczy³ Liceum Ogólnokszta³c±ce w Pil¼nie. Zaraz po maturze wst±pi³ do Wy¿szego Seminarium w Tarnowie. Po dwóch latach przeniós³ siê do Opactwa Cystersów w Mogile. Bia³y habit nowicjusza przyj±³ w uroczysto¶æ ¶w. Bernarda 20 sierpnia 1954 r. Podczas ob³óczyn otrzyma³ nowe imiê ¶w. Norberta. Odt±d bêdzie znany i nazywany tym imieniem. Uroczyste ¶luby zakonne z³o¿y³ w Opactwie Mogilskim w 1958 r. Po ukoñczeniu studiów teologicznych ¶wiêcenia kap³añskie przyj±³ z r±k ks. bpa Karola Wojty³y w 1959 r.
Po ¶wiêceniach kap³añskich rozpocz±³ pracê katechetyczn±. Wcze¶niej jako kleryk pomaga³ w katechezie o. Zygmuntowi Gajdzie w szkole nr 86 w os. Zgody i o. Markowi Chwastkowi w szkole nr 88 w os. Szklane Domy. Z pewnym ju¿ do¶wiadczeniem pedagogicznym rozpocz±³ regularn± katechezê dzieci ze szko³y nr 88 i 91 w sali urz±dzonej w pomieszczeniach opactwa.
W pierwszych latach pracy katechetycznej O. Norbert nawi±za³ bardzo ¿ywy i serdeczny kontakt z ksiêdzem biskupem Karolem Wojty³±, oddanym ca³ym sercem m³odzie¿y oraz ks. Franciszkiem Blachnickim – twórc± programu m³odzie¿owego OAZA, czyli Ruchu ¦wiat³o-¯ycie. O. Norbert w³±czy³ siê w nurt rekolekcji wakacyjnych, które w latach 70-tych objê³y ok. 10 tys. m³odzie¿y krakowskiej. Bêd±c duszpasterzem m³odzie¿y oazowej odby³ rekolekcje wêdrowne. Ten okres pracy z m³odymi okre¶la³ wspominaj±c jako „wspania³e lata”. Nale¿y jeszcze dodaæ, ¿e przez 10 lat (1960-1970) by³ wychowawc± m³odzie¿y zakonnej: nowicjuszy i kleryków w Opactwie Mogilskim.
W stanie wojennym starszyzna harcerska z centrum Krakowa powierzy³a O. Norbertowi za³o¿enie i prowadzenie duszpasterstwa harcerek i harcerzy w Nowej Hucie. Pod jego duchow± opiek± powsta³ w parafii MB Czêstochowskiej w os. Szklane Domy Ewangelizacyjny zespó³ instrumentalno-wokalny pod przewodnictwem Marka Kluzy „Zwiastun”.
W rozmowie, któr± przeprowadzono ze ¶p. O. Norbertem 13 maja 2012r. wyzna³: „W 53-ci± rocznicê ¶wiêceñ kap³añskich dziêkujê Panu Bogu za tyle ³ask i darów, jakie otrzyma³em z rêki Bo¿ej Opatrzno¶ci. Bardzo sobie ceniê pamiêæ kierownictwa naszej diecezji za pracê w Ruchu ¦wiat³o-¯ycie oraz za odznaczenie krzy¿em z³otym za wiele lat gorliwej pracy w tym Ruchu. Dziêkuje równie¿ za 500 oazowiczów, za 70 ma³¿eñstw oazowych, za wspania³e obozy harcerskie, za cztery szko³y nowohuckie, za 10 tysiêcy m³odych ludzi, których pozna³em w czasie katechezy, równie¿ w Technikum Mechanicznym nad Zalewem w Nowej Hucie, w ci±gu 47-miu lat pracy duszpasterskiej”.
¯egnamy kap³ana-zakonnika, robotnika Pañskiego, który przez to podwójne opowiedzenie siê za Bogiem – chrzcielne i w akcie ¶lubów zakonnych – oraz przez przyjêcie kap³añstwa sakramentalnego ¿y³ i dzia³a³ i jako szczególny ¶wiadek Chrystusa

o. Augustyn Spasowicz OCist.


Fot. Andrzej Kalinowski
W odpowiedzi na interpelacjê – CO Z PRZEBUDOW¡ PLACU CENTRALNEGO?
Od lat Albin Ksieniewicz zabiega o przebudowê placu Centralnego tak, aby przebudowaæ uk³ad drogowy i wykonaæ dodatkowy pas drogowy na odcinku od al. Solidarno¶ci do al. Andersa, co pozwoli³oby na usprawnienie ruchu drogowego w tym rejonie Nowej Huty. Pozwali³em sobie zwróciæ z interpelacj± w tej sprawie, do Prezydenta M. Krakowa, bior±c pod uwagê plany przebudowy linii tramwajowej w tym rejonie. Otrzymali¶my poni¿sz± odpowied¼.

W odpowiedzi na Pana interpelacjê w sprawie przebudowy pl. Centralnego, zg³oszon± na sesji Rady Miasta Krakowa w dniu 16 maja 2012 r., uprzejmie informujê. Aktualnie rozstrzygniêty zosta³ przetarg na zadanie inwestycyjne pn. Przebudowa linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie – Plac Centralny wraz z systemem sterowania ruchem, w trybie „zaprojektuj i zbuduj”, w ramach którego przewidziana jest przebudowa linii tramwajowej oraz uk³adu drogowego, lecz tylko w obszarze istniej±cego pasa drogowego.
Za³o¿enia zakresu rzeczowego do przetargu nie przewidywa³y zmian w uk³adzie drogowym polegaj±cych na wykonaniu dodatkowego pasa ruchu na pl. Centralnym im. Ronalda Reagana, na odcinku od al. Solidarno¶ci do al. Andersa, w zwi±zku z powy¿szym nie jest mo¿liwe uwzglêdnienie dodatkowego pasa ruchu w ww. rejonie w ramach prowadzonego zadania, tym bardziej, ¿e projekt jest przewidziany do wspó³finansowania przy udziale ¶rodków pochodz±cych z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko, dzia³anie 7.3. Transport Miejski w obszarze metropolitarnym.
Przedsiêwziêcie inwestycyjne pn. Przebudowa linii tramwajowej na odc. Rondo Mogilskie – Plac Centralny wraz z systemem sterowania ruchem, zostanie zrealizowane w ramach projektu pn. Przebudowa linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie – al. Jana Paw³a II – Plac Centralny wraz z systemem sterowania ruchem w Krakowie, wspó³finansowanego ze ¶rodków Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko na lata 2007-2013 (POIi¦), który obecnie znajduje siê na Li¶cie Projektów Indywidualnych POIi¦. Poszerzenie zakresu rzeczowego o dodatkowy zakres drogowy na tym etapie realizacji projektu, wi±zaæ siê bêdzie z konieczno¶ci± pozyskania nowych decyzji formalno-prawnych, co z kolei wyd³u¿y termin realizacji i zakoñczenia inwestycji. Niezrealizowanie prac budowlanych w terminie za³o¿onym w dokumentacji konkursowej projektu, tj. do koñca 2014 r., mo¿e budziæ obawê, co do utraty ¶rodków finansowych pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.
Ponadto, zgodnie z za³o¿eniami Dzia³ania 7.3 POIi¦, w ramach którego realizowany jest projekt, wsparciem unijnym objêto dzia³ania zwi±zane z przebudow± lub budow± transportu przyjaznego ¶rodowisku. Wszelkie prace budowlane zwi±zane z budow± dodatkowego uk³adu drogowego s± kosztami niekwalifikowanymi projektu i w ca³o¶ci finansowane s± ze ¶rodków w³asnych Gminy Miejskiej Kraków.
Od redaktora: Po raz kolejny zg³aszam interpelacjê w tej sprawie. Szkoda, ¿e znów planowane modernizacje nie mog± uwzglêdniæ racjonalnego rozwi±zania ruchu drogowego w rejonie placu Centralnego. Mam nadziejê, ¿e kiedy¶ do tego dojdzie.

S³awomir Pietrzyk
Sukces filmowców z Nowej Huty
Owacje na stoj±co, trzy nagrody- w tym nagroda publiczno¶ci, oraz ogromna satysfakcja to efekt koñcowy jedynie 48 godzin pracy. Grupa IGIDIGITALE osi±gnê³a to wszystko bior±c udzia³ w 48 Hour Film Project. Konkurs, który od 2011 roku organizowany jest w Polsce, w maju tego roku pierwszy raz zago¶ci³ w Krakowie.
W maju 2001 roku, Mark Ruppert wpad³ na szalony pomys³, ¿eby spróbowaæ nakrêciæ film w ci±gu 48 godzin. Zaanga¿owa³ w to swoj± partnerkê filmow± Liz Langston i kilku innych filmowców z Waszyngtonu, którzy stworzyli w³asne zespo³y i do³±czyli do niego w tym eksperymencie. Po 10 latach 48 HFP ¶wiêtuje du¿y, miêdzynarodowy sukces z 300 konkursami odbywaj±cymi siê co roku w miastach na ca³ym ¶wiecie. Do tej pory najmniejsz± dru¿yn± by³a jedna osoba, która j± tworzy³a – wyst±pi³a w roli scenarzysty, operatora kamery, re¿ysera, aktora i monta¿ysty. Najwiêksz± ekipê utworzono w Albuquerque, sk³adaj±c± siê z 116 osób i 30 koni! Przez te wszystkie lata w konkursie bra³o udzia³ 12 500 dru¿yn, ¶rednio z 15 osobami na zespó³, czyli oko³o 200 000 osób .
W 2012 roku 48 Hour Film Project po raz pierwszy zago¶ci³ w Krakowie. W¶ród zg³aszaj±cych siê do konkursu ekip znalaz³a siê grupa IGIDIGITALE. Trzon tej grupy i wiêksza czê¶æ cz³onków to Nowohucianie. Ich film „Wielkie dzie³o” – sprawi³, ¿e ogl±daj±ca go publiczno¶æ oszala³a. Owacjom nie by³o koñca. Oczywiste by³o, ¿e nagroda publiczno¶ci nale¿y do nich. Oprócz tego film zdoby³ nagrodê za najlepsze wykorzystanie dialogu i najlepsze wykorzystanie bohatera. - Uwa¿amy, ¿e to wielki sukces IGIDIGITALE, ale równie¿ wielki sukces Nowej Huty. Ca³y film nakrêcony zosta³ w naszej dzielnicy. Wykorzystali¶my podziemia Teatru £a¼nie Nowa, lasek za Zalewem, os. Wandy oraz tablicê upamiêtniaj±c± powstanie pierwszego bloku w Nowej Hucie – mówi £ukasz Lenda, wspó³twórca IGIDIGITALE. Sam film to czarna komedia, przedstawiaj±ca nieznane kulisy powstawania Nowej Huty. Jest tu zabójstwo, jest niespodziewany zwrot akcji, nostalgia – wszystko czego potrzeba by ogl±daæ film z zapartym tchem.
Ca³a produkcja powsta³a w ci±gu dwóch dni. W pi±tek ok. godz.19.00 uczestnicy poznali postaæ, która musi wyst±piæ w filmie (notariusz – Korfanty lub Katarzyna Szpak), liniê dialogow± (kwestia: odpu¶æ dlaczego tak kurczowa siê trzymasz) i atrybut (latarka). Ta czê¶æ by³a wspólna dla wszystkich. Natomiast ka¿da grupa losowa³a dla siebie gatunek filmowy – ekipa IGIDIGITALE wylosowa³a film historyczny. Wymogiem te¿ by³o ¿e w ka¿dym filmie musi pojawiæ siê element z miasta - w tym przypadku Krakowa. - Moim zdaniem pokazuj±c pierwszy blok w Nowej Hucie w ciekawy sposób spe³nili¶my ten warunek - mówi £ukasz Lenda. Scenariusz „Wielkiego dzie³a” powsta³ do soboty, do godziny 5 rano. Potem rozpoczê³y siê zdjêcia. Jak mówi± sami twórcy efekt koñcowy przerós³ ich naj¶mielsze oczekiwania. Film zobaczyæ mo¿na na youtube, pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=oUB-xPdj_4o
(a³)

3O LAT MSZY ZA OJCZYZNÊ
Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach zaprasza w przysz³y czwartek, 21 czerwca, o godz. 18.00 na jubileuszow± Mszê ¶w. za Ojczyznê. Przypomnijmy, ¿e to w czerwcu 1982 roku w mistrzejowickiej parafii rozpoczêto modlitewne czuwanie w intencji internowanych w Za³ê¿u. Gdy na pocz±tku lipca prawie wszyscy internowani z Ma³opolski zostali zwolnieni, odczytano to jako znak i postanowiono modliæ siê co tydzieñ w intencji Ojczyzny. Tak narodzi³y siê s³ynne czwartkowe Msze ¶w. za Ojczyznê, które w stanie wojennym gromadzi³y tysi±ce wiernych.
(f)
W O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida i w Klubie „Ku¼nia” – RODZINNY DZIEÑ OTWARTY
W pierwsz± sobotê czerwca, z okazji Rodzinnego Dnia Otwartego na odwiedzaj±cych O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida, Studyjne Kino Sfinks oraz mistrzejowicki Klub „Ku¼nia” czeka³o mnóstwo atrakcji.
2 czerwca, w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 przez kilka godzin dzieci oraz ich opiekunowie (rodzice, dziadkowie) mogli wzi±æ udzia³ w atrakcyjnych zajêciach. Kino Sfinks zorganizowa³o projekcjê filmu "Królewna ¦nie¿ka" oraz  muzyczne warsztaty z bum bum rurkami prowadzone przez muzyka i showmana Dawida Gacka: po kilkunastominutowej nauce wydobywania d¼wiêków ca³e rodziny "zagra³y" podk³ad muzyczny do bajki o przygodach Reksia. Rado¶ci by³o co niemiara. To nie koniec atrakcji: najm³odsi pod okiem animatorów z O¶rodka Kultury mogli pobawiæ siê w pracowni komputerowej, poznaj±c przy okazji zasady bezpieczeñstwa w sieci. W tym samym czasie, w holu OKN - przy wystawie "Projektowanie fryzur" - uczennice Technikum In¿ynierii ¦rodowiska nr 13 w Krakowie da³y pokaz swoich fryzjerskich umiejêtno¶ci wyczarowuj±c na dzieciêcych g³ówkach ¶liczne fryzurki. Przed O¶rodkiem Kultury Gabrysia Wi¶niewska prowadzi³a zabawy z wykorzystaniem kolorowej chusty Klanza, wielkich skacz±cych pi³ek i akcesoriów ¿onglerskich. By³o te¿ puszczanie wielkich baniek mydlanych i radosna twórczo¶æ plastyczna kolorow± kred± na chodniku - jednym s³owem: dla ka¿dego co¶ mi³ego. Animatorzy z Norwida prowadzili z dzieæmi konkurs plastyczny "Ma³e ogrody Nowej Huty" - nawi±zuj±cy nazw± do realizowanego przez Pracowniê Animacji Ekologicznej OKN konkursu "Ogrody Nowej Huty", którego partnerem jest ArcelorMittal S.A.. Firma ta ufundowa³a nagrody dla wszystkich dzieci bior±cych udzia³ w sobotnim malowaniu ogrodów, za co serdecznie w imieniu obdarowanych dziêkuj± organizatorzy imprezy. Zabawy w OKN zakoñczy³ koncert "Pokochajmy drzewa" w wykonaniu Dzieciêcego Studia Piosenki OKN pod kierunkiem Ewy Skolias. Podziêkowania nale¿± siê te¿ Sebastianowi Adamczykowi z internetowego radia Nowa Huta (radionh.pl) - dziêki jego obecno¶ci uczestnicy zabawy mieli dodatkow± frajdê udzielaj±c "wywiadów", a nowohucianie mogli dowiedzieæ siê wiêcej, o tym co dzia³o siê w Norwidzie podczas Rodzinnego Dnia Otwartego.
W Klubie „Ku¼nia” podczas Rodzinnego Dnia Otwartego na odwiedzaj±cych czeka³y równie ciekawe propozycje. Organizatorzy zaplanowali na ten dzieñ 6. edycjê Szafingu – imprezy, która na sta³e wros³a ju¿ w nowohucki krajobraz. Szafing w Ku¼ni, którego wspó³organizatorem jest portal EkoRodzice.pl, ma ju¿ swoich oddanych fanów, nie odpuszczaj±cych ¿adnego spotkania wymiankowego. A wymiankom nie by³o koñca, letnie sukienki i przeczytane ksi±¿ki znalaz³y nowych w³a¶cicieli, a dzieciêce zabawki zosta³y przygarniête przez dzieciaki obdarzone dyplomatycznym darem. By³o gwarno, weso³o i bardzo wakacyjnie. Po raz kolejny te¿ wystartowa³ w Ku¼ni przeka¼nik ksi±¿kowy pod has³em „Ksi±¿ka na wakacje”. Najm³odsi te¿ siê nie nudzili. W Motylkowym K±ciku Malucha dzieciaki malowa³y, kolorowa³y i bawi³y siê ze sob±. Mali uczestnicy Rodzinnego Dnia Otwartego mogli uczestniczyæ w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystê plastyka Ernesta Ogórka. ¦wietnym pomys³em okaza³ siê seans bajek z wy¶wietlacza kliszowego z muzyk± przygrywan± na ¿ywo. Na zakoñczenie odby³ siê wernisa¿ wystawy konkursu plastycznego na ilustracjê do legendy nowohuckiej. To ju¿ trzecia edycja konkursu, którego popularno¶æ z roku na rok ro¶nie. Na konkurs wp³ynê³o 277 prac z 14 nowohuckich szkó³ podstawowych. W trzeciej edycji konkursu uczestnicy wykonywali ilustracje do legend opracowanych przez Ryszarda Dzieszyñskiego: Zemsta ¶wiêtego dêbu, Gdy siê podpisze cyrograf…, Tajemnica huty w Mogile. Wspó³organizatorem konkursu by³o Wydawnictwo Skrzat. Honorowym patronatem konkurs objê³a Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice. Wystawê mo¿na ogl±daæ do 31 lipca w godzinach otwarcia Klubu „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida.
(f)

Wydarzenie w NCK u¶wietni³ rosyjski zespó³ "Harmonia" – Dzieñ Dziecka z Krakowsk± Rad± Niepe³nosprawnych
Krakowska Rada Niepe³nosprawnych, jak co roku od 1996 r., zorganizowa³a spotkanie integracyjne z okazji Dnia Dziecka, dla dzieci i m³odzie¿y niepe³nosprawnej umys³owo i ruchowo, które odby³o siê w go¶cinnym Nowohuckim Centrum Kultury. Przyby³ych niepe³nosprawych z opiekunami przywita³a p. prezes KRN Zofia Sawa, ¿ycz±c uczestnikom imprezy wspania³ej zabawy, oraz s³odkich prezentów. Spotkanie rozpoczê³o siê od piêknego godzinnego wystêpu estradowego zespo³u „Harmonia”, w którym dzieci z Rosji da³y wspania³y pokaz tañców rosyjskich, przy wielkim aplauzie. Ten dzieciêco-m³odzie¿owy zespó³ taneczno-teatralny zosta³ za³o¿ony w 1998 roku, w podmoskiewskiej miejscowo¶ci Vatutinki. W jego sk³ad wchodzi 45 osób. Jest wielokrotnym laureatem miêdzynarodowych konkursów tanecznych i teatralnych. W swoim repertuarze ma tañce klasyczne, ludowe oraz wspó³czesne. Prezes serdecznie dziêkowa³a kierownik Marii Grochot i dyrekcji Nowohuckiego Centrum Kultury oraz kierownictwu zespo³u „Harmonia” za tak wspania³y prezent. Pani Sawa dziêkowa³a te¿ zarz±dom firm - Z.P.Ch. „Bosman”sp. z o.o., „Lajkonik Snacks” i „Bahlsen Sneet” ze Skawiny, firmie „Wawel”, „Midex”, „Aksam” z Osieka k/O¶wiêcimia, „C.A.M” z Brzezia, oraz „Poszukiwania Nafty i Gazu w Krakowie”, którzy od lat wspieraj± wysi³ki zarz±du KRN. Do wspólnej zabawy przygrywa³ pó¼niej zespó³ „Maxton”, uczestnicy otrzymali tak¿e s³odki poczêstunek.
(mp)


fot. autor
Stra¿acka pi³ka no¿na
W sobotê 2 czerwca br. na „Orliku” przy XII Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie na os. Kolorowym rozegrany zosta³ turniej pi³karski dru¿yn Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z terenu miasta Krakowa. Okazj± do jego zorganizowania by³ Dzieñ Stra¿aka i Dzieñ Dziecka. Organizatorem by³ Zarz±d Oddzia³u Powiatowego ZOSP RP Kraków - Grodzki. Uczestnikami turnieju byli stra¿acy w wieku od 10 – 60 lat ze stra¿y w Ko¶cielnikach, Kostrzu, Przylasku Rusieckim, Toniach, Wolicy i Zbydniowicach. W kategorii do 15 lat zwyciê¿yli m³odzi stra¿acy z OSP Zbydniowice, w kategorii 16 – 18 lat z OSP Wolica, a w kategorii seniorów druhowie z OSP Zbydniowice. Oprócz nagród ufundowanych przez Urz±d Miasta Krakowa zwyciêscy otrzymali wej¶ciówki na trening Euro 2012 reprezentacji Holandii, który odby³ siê na stadionie TS Wis³a – Kraków. Nagrody dla najlepszych dru¿yn wrêczyli: prezes powiatowy OSP Wojciech Ru¶niak, wiceprezes Robert Gurgul, radny Miasta Krakowa Edward Porêbski i radna Dzielnicy XVIII Maria Sajdak. Turniej odby³ siê dziêki uprzejmo¶ci dyrektora XII LO, Ryszarda Nowaka.
W.R.

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,185,005 unikalnych wizyt