Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowa Huta w muzycznym tyglu
Rozbrzmia³a 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Za nami przepiêkny koncert w niezwykle klimatycznym ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Mogile, w wykonaniu utalentowanych dziewczyn ze smyczkami z Amber Quartet.
Uczta muzyczna, ¶wietnie dobrany repertuar oparty na utworach Mozarta i Borodina, który nie raz przyprawia³ o gêsia skórkê. Kolorytu nadawa³a mu przejmuj±ca interpretacja aktorska poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu aktorki teatru Ludowego Barbary Sza³apak. Za nami równie¿ Per³y Muzyki w wykonaniu Amadeus Trio, który pozwoli³ nam przenie¶æ siê w czasy tak wielkich twórców jak Bach, Strauss, Dworak, Bizet, lekko przy tym nios±c nas d¼wiêkami klarnetu i fagotu. Vivaldim rozbrzmia³ tak¿e ko¶ció³ pw. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na Szklanych Domach, gdzie Krakowskiej M³odej Filharmonii, cenionej i lubianej przez mieszkañców Nowej Huty towarzyszy³y wy¶mienite g³osy chórów Salt Singers z Bochni i Vox Populi.
Za nami równie¿ czê¶æ wydarzeñ alternatywnej strony Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W Artzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida Transformator Egzystencjalny zamiesza³ nam w g³owach muzycznie i wizualnie. Z parterowego koncertu przez improwizacje multistajlowe z wideoskreczami animacji unie¶li¶my siê ponad oczywisto¶æ muzyki i doznali¶my prawdziwej przyjemno¶ci obcowania z ró¿nymi gatunkami muzycznymi. Sobota w C-2 Po³udnie by³a Unplugged, anielski g³os Julii Lachiewicz i gitara Grze¶ka Ha³uszczaka to niezwyk³y, klimatyczny duet z rockowym zadziorem, po takim koncercie ka¿dy chcia³ ¶piewaæ, i móg³, organizatorzy zadbali o tak± mo¿liwo¶æ i w drugiej czê¶ci muzycznego wieczoru zaproponowali karaoke – ka¿dy móg³ staæ siê wykonawc± Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Dzieciaki te¿ mia³y swój muzyczny kawa³ek Wiosny – na w³asnorêcznie wykonanych eko-instrumentach koncertowa³y wraz z flecistk± – przesympatyczn± studentk± Akademii Muzycznej w Krakowie Agnieszk± Nowak.
To wszystko ju¿ za nami ale to jeszcze nie meta maratonu muzycznego. Kolejne ¶cie¿ki ró¿owego nowohuckiego winyla jeszcze przed nami. Mi³o¶nicy klasyki wybior± siê na Credo do ko¶cio³a pw. ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach w niedzielê 19 maja. O godzinie 15.00 rozbrzmi chór Cantata z Niepo³omic w utworach Ogiñskiego, Gomó³ki, Gorczyckiego, £uciuka i Scarlattiego. Ten familijny, wielopokoleniowy chór skupia ludzi w ró¿nym wieku i ró¿nych zawodów. Od chwili powstania zespó³ prowadzi jego dyrygent - Bogus³aw Grzybek, znany krakowski muzyk, pedagog i tytularny organista Bazyliki Mariackiej. W bogatym repertuarze Cantaty dominuje muzyka polska ró¿nych epok: od renesansu do wspó³czesno¶ci, o charakterze religijnym, ludowym i patriotycznym, a tak¿e dzie³a najwiêkszych ¶wiatowych kompozytorów. Chórowi bêdzie towarzyszy³ Zespó³ Instrumentalny Ricercar.
Sympatykom muzyki alternatywnej Nowohucka Wiosna Muzyczna szykuje same przyjemno¶ci. 16 maja wieczór w kinie Sfinks przy niemym filie z muzyk± na ¿ywo. O godzinie 20.00 przeniesiemy siê w „Zaginiony ¦wiat” dinozaurów Harrego O. Hoyta. To pierwszy w kinematografii film o dinozaurach, jeden z pierwszych filmów science-fiction i pierwszy, którego projekcja odby³a siê na pok³adzie samolotu. Do filmu zagra intryguj±ce trio – Poleshift Project w sk³adzie Malwina Ko³odziejczyk (saksofon tenorowy), Kuba Wójcik (gitara) i Jakub Miarczyñski (perkusja). Zespó³ prowokuje muzyk± improwizowan± zahaczaj±c o wiele nurtów muzycznych, s³ychaæ w ich grze poci±g do free jazzu, wspó³czesnej muzyki klasycznej i ogólnie rozumianego trzeciego nurtu, muzyki elektronicznej, punka, folku i innych stylów wiêc zapowiada siê bardzo interesuj±co.
M³oda nowohucka scena muzyczna te¿ nie pró¿nuje. Przekonacie siê ju¿ 18 maja na Nowa Huta Hiphop Day. O 14-tej w ARTzonie darmowe warsztaty b-boyowe i beatboxowe dla dzieci, prowadzone przez Decó (Dawid Dec) i Bua (Maciej Jewu³a) a wieczorem, o 19.00 to ju¿ pe³na klasa – koncert, którego Nowa Huta nie zapomni d³ugo – Shoom, Proforma, Polar, Szpak, Dymitree, Szyman Selekta, poprowadzi Mc Robak, a w przerwach zatañczy Buggy Crew. Organizator – Stowarzyszenie Zajawka. Dla dzieciaków jeszcze warsztaty perkusyjne z Tomkiem Cho³oniewskim w Klubie Ku¼nia na Z³otego Wieku 14, te¿ w sobotê 18-go, o godz. 11.00. Razem z tym, graj±cym ju¿ na wielu scenach i z wieloma znanymi wykonawcami perkusist±, dzieciaki dowiedz± siê, ¿e perkusj± jest w zasadzie wszystko co nas otacza. Warsztaty otwarte, wstêp 15 z³.
Ta ostatnia niedziela (Nowohuckiej Wiosny Muzycznej) to „Popo³udnie z gramofonem”. Bêdzie okazja by przypomnieæ sobie retro klimaty. Tego dnia zapraszamy do Klubu Kombinator (budynek Teatru £a¼nia Nowa, Szkolne 25), gdzie od godziny 15.00 przeniesiemy siê w czasy 20-lecia miêdzywojennego. Bêdzie królowa³ jazz, swing i piosenki sentymentalne, za¶ w ramach Filii Nowa Huta - literackiego projektu Klubu Kombinator - przypomnimy wiersze z tego okresu. Nie dajcie siê zwie¶æ, ¿e to impreza dla starszego pokolenia, przyjd¼cie i przekonajcie siê jak muzyka z tych lat brzmi w remiksach DJ-ów!
I na koniec, „last but not least”, trochê niezawodnego jazzu. Doppelganger – projekt Micha³a Wierby, pianisty, kompozytora, który konsekwentnie pod±¿aj±c swoj± w³asn±, artystyczn± ¶cie¿k± stworzy³ kwartet jazzowy z fortepianem, jako instrumentem wiod±cym i rozbudowan± sekcj± instrumentów perkusyjnych – formacjê w³a¶ciwie niespotykan± na polskiej scenie jazzowej w sk³adzie: Micha³ Wierba (piano), Jakub Dworak (bass), £ukasz Kurzyd³o (perc) i Arek Skolik (drums). Koncert odbêdzie siê dziêki organizacji Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego Jazz&Beat&Rock i wsparciu nowohuckich Rad Dzielnic: XIV, XVII i XVIII.
Katarzyna Danecka-Zapa³a


Fot. Barbara Solecka
Nowohucka Wiosna Muzyczna
Trwa 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Jak co roku, tak¿e i tym razem, polecamy uwadze naszych Czytelników ciekawe wydarzenia muzyczne. Na co warto zwróciæ uwagê? Przeczytajcie.

W najstarszym nowohuckim XI Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Marii D±browskiej – MATURA 2013
W tym tygodniu we wtorek rozpoczê³y siê matury egzaminem z jêzyka polskiego. W najstarszym nowohuckim XI LO im. Marii D±browskiej w os. Teatralnym, które obchodzi w tym roku Jubileusz 60. lecia, do tego egzaminu przyst±pi³o 227 abiturientów z 7 klas, czyli wszyscy dopuszczeni, jak nas poinformowa³a dyr. Lucyna Szubelak. Jest to 58 egzamin maturalny w historii szko³y, a do tego pierwszego w 1955 roku przyst±pi³o 19 osób.
Egzamin z jêzyka polskiego na poziomie podstawowym, rozpocz±³ siê o godz. 9.00 i trwa³ 170 minut, ale ju¿ ok. godz. 11.00 pierwsi uczniowie oddawali zakodowane prace. Sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci, mówi Jolanta Janik nauczycielka XI LO, a zarazem cz³onek Okrêgowej Komisji Egzaminacyjnej. W pierwszej nale¿a³o odpowiedzieæ na 12 do 15 pytañ zwi±zanych z interpretacj± tekstu publicystycznego, a w drugiej napisaæ minimum 250 s³ów na jeden z wybranych tematów. W tym roku by³o to: „Porównanie obrazów przesz³o¶ci i refleksje na temat pamiêci ukazane we fragmencie noweli Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyñskiego "Mazowsze". W analizie nale¿a³o zwróciæ uwagê na osoby mówi±ce w obu tekstach. Ten temat pisa³ Pawe³ Szczerbiñski, którego spotka³em przed sal± egzaminacyjn±, który krótko skomentowa³ - spodziewa³em siê na maturze tekstu nawi±zuj±cego do 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Drugi temat
to „Co o autorytecie pisa³ w "Przedwio¶niu" Stefan ¯eromski i jak± mu
wyznacza³ rolê w ¿yciu spo³eczeñstwa? Analizuj±c przedstawiony
fragment, zwróæ uwagê na stosunek bohaterów do autorytetów”. Ten temat pisa³ Szymon Kasprzyk i tak¿e by³ zadowolony, bo by³ dobrze przygotowany z ¯eromskiego. Obaj byli dobrej my¶li przed pisemnymi egzaminami z matematyki i jêzyka obcego. Dalszy ci±g to egzaminy ustne, które skoñcz± siê dopiero pod koniec maja i dopiero wtedy maturzy¶ci poznaj± efekty egzaminu maturalnego. Maturzystom ¿yczymy zdania wszystkich egzaminów.
(SP)


Fot. autor
Nowohuckie obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego – WIOSNA SOLIDARNO¦CI
Obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego z 1988 roku, rozpoczê³y siê w czwartek 25 kwietnia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie otwarto specjaln± wystawê po¶wiêcon± kwietniowo-majowym strajkom w ówczesnej Hucie im Lenina zatytu³owan± „Pocz±tek koñca komunizmu w Polsce – strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988 roku”. Na wystawie pokazano m. in. niepublikowane dot±d zdjêcia oraz inne eksponaty strajkuj±cej za³ogi huty. Autorami zdjêæ byli sami uczestnicy tamtych wydarzeñ: Andrzej Stawiarski i Tadeusz Pikulicki. Pokazany zosta³ równie¿ film mówi±cy o tamtych dniach autorstwa Jerzego Ridana.
G³ówne obchody odby³y siê nastêpnego dnia – w pi±tek 26 kwietnia. Najpierw przedstawiciele „Solidarno¶ci” oraz w³adz Miasta z³o¿yli kwiaty pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym, a pó¼niej, o godz. 12.00, w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach rozpoczê³a siê uroczysta koncelebrowana przez wielu kap³anów Msza ¶w., której przewodniczy³ opat mogilski, o. dr Piotr Chojnacki OCist. Po nabo¿eñstwie wiêkszo¶æ zebranych uda³a siê w pochodzie pod Bramê G³ówn± kombinatu. Niesiono transparenty i sztandary Solidarno¶ci. Po przybyciu na miejsce, na bramie wej¶ciowej Huty ods³oniêto tablicê upamiêtniaj±c± drogê do wolno¶ci nowohuckiej „Solidarno¶ci”. Kolejnym punktem uroczysto¶ci by³a konferencja „Wiosna Solidarno¶ci 88”, która odby³a siê w sali teatralnej ArcelorMittal Poland. Pokazano m. in. fragment powstaj±cego filmu dokumentalnego o hutniczej „Solidarno¶ci”, a wielu zas³u¿onych dzia³aczy zwi±zkowych oraz osób zwi±zanych z ruchem „Solidarno¶ci” otrzyma³o medale i odznaczenia.
Obchody zakoñczono wspólnym wieczornym ¶piewaniem pie¶ni patriotycznych i solidarno¶ciowych w al. Ró¿ (Loch Camelot nie zawodzi w takich sytuacjach nigdy) oraz koncertem w wykonaniu zespo³u Wu-Hae.
Tekst i foto: Andrzej Kalinowski

PONAD DWA TYSI¡CE DZIECI TAÑCZY£O W COM COM ZONE
Dwa tygodnie temu, w sobotê i niedzielê 20 i 21 kwietnia, w Com Com Zone odby³ siê w Olimpijski Turniej Tañca Pasja 2013, który zorganizowa³a Szko³a Tañca Pasja oraz Sportowy Klub Tañca. W turnieju wziê³o udzia³ przesz³o 2000 przedszkolaków z 110 przedszkoli oraz prawie 300 uczniów z kilku szkó³ podstawowych.
O turnieju stworzonym z mi³o¶ci do tañca opowiada Rafa³ Miko¶ – g³ówny organizator przedsiêwziêcia, w³a¶ciciel Szko³y Tañca Pasja.
+ Olimpijski Turniej Tañca przeznaczony jest dla przede wszystkim dla przedszkolaków. Czy to nie za wcze¶nie na rywalizacjê dla takich maluchów? Jaka jest idea organizowania takiego turnieju?
- Rafa³ Miko¶: W Olimpijskim Turnieju Tañca chodzi przede wszystkim o dobr± zabawê. Dzieci bior±ce udzia³ w turnieju maj± okazjê pokazaæ siê na parkiecie przed wiêksz± publiczno¶ci± i przede wszystkim mog± poczuæ siê jak prawdziwi tancerze. Jednak co najwa¿niejsze - nie ma tutaj ¿adnych przegranych – pierwsze miejsce i z³ote medale otrzymuj± wszyscy, bez wzglêdu na umiejêtno¶ci. Dlatego maluchy nie czuj± tutaj presji.
+ Czy ka¿de krakowskie przedszkole mog³o wzi±æ udzia³ w tym wydarzeniu?
- W turnieju tañca wziê³y udzia³ przedszkola, w których Szko³a Tañca Pasja prowadzi dodatkowe zajêcia taneczne. W tych przedszkolach, Instruktorzy prowadz± zajêcia raz w tygodniu, a dzieci maj± okazjê poznaæ wiele tañców towarzyskich poprzez zabawê. Takich przedszkoli w Krakowie jest a¿ 110. Dlatego turniej trwa³ a¿ dwa dni a maluchy prezentowa³y swoje umiejêtno¶ci w 14 blokach tanecznych.
+ Ale, zapewne turniej nie móg³by siê odbyæ gdyby nie pomoc sponsorów…
- Tak, turniej zosta³ zorganizowany przez Szko³ê Tañca Pasja, a sponsorami byli Klub Tañca Sportowego Pasja, Fundacja „Z pasj± dla dzieci” oraz Studio Tañca Arthur Murray - Studio, przeznaczone dla osób doros³ych, zarówno dla par jak i singli. Wszystkim wy¿ej wymienionym towarzyszy wspólna idea – skuteczna ale zarazem przyjemna nauka tañca. Dlatego tak ³atwo by³o nam podj±æ wspó³pracê.
+ Jak przebiega³ turniej tañca?
- Przede wszystkim w rodzinnej i radosnej atmosferze, bo maluchy przychodzi³y z ca³ymi rodzinami. Poza czê¶ci± g³ówn± czyli turniejem tañca odby³y siê równie¿ bardzo atrakcyjne pokazy tañca zatañczone przez profesjonalistów – przedstawicieli Szko³y Tañca PASJA. U¶miechy dzieci i g³o¶ne brawa bez w±tpienia oznacza³y, ¿e wystêpy bardzo siê podoba³y
+ Kiedy kolejne takie spotkanie?
- Ju¿ za kilka miesiêcy. Chcemy by Olimpijski Turniej Tañca by³ wydarzeniem cyklicznym. Dziêki temu mamy okazjê do regularnego podziwiania tanecznego rozwoju naszych pociech. A przy tym taniec towarzyszy dzieciom od najm³odszych lat, wytwarzaj±c w nich pozytywne cechy charakteru. I co najwa¿niejsze – zainteresowanie tañcem.
+ Dziêkujê za rozmowê.
(f)

Zabytki archeologiczne z Branickiego Lamusa
W nowohuckim Oddziale Muzeum Archeologicznego w dniu 30 czerwca 2001 roku, otwarta zosta³a pierwsza cze¶æ sta³ej wystawy „Garncarstwo prahistoryczne”, natomiast 29 czerwca 2002 roku otwarto drug± jej czê¶æ. Ekspozycja znalaz³a swe miejsce w zabytkowej, pó¼norenesansowej rezydencji nale¿±cej niegdy¶ do magnackiej rodziny Branickich. Zwiedzaj±c wystawê podziwiaæ mo¿na zabytki archeologiczne znalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie Nowej Huty. W gronie licznych artefaktów znajduj± siê naczynia gliniane lepione rêcznie b±d¼ toczone na kole garncarskim, fragmenty glinianych figurek, czê¶ci szkieletu kobiecego oraz ko¶ci mamuta.


Fot. Iwona Krzysztonek
W przystani Yacht Klubu Polska Kraków w os. Mogi³a nad Wis³± – OTWARTO SEZON ¯EGLARSKI
W minion± sobotê w przystani Yacht Klubu Polska Kraków w nowohuckim osiedlu Mogi³a nad Wis³± otwarto 57 (58) sezon ¿eglarski. Nieprzypadkowo podajê dwie rocznice. W 1956 roku powsta³ bowiem Okrêgowy Zwi±zek ¯eglarski, a rok wcze¶niej Klub ¯eglarski w Nowej Hucie, nosz±cy nazwê Budowlani. Zreszt± w inauguracji sezonu uczestniczy³ budowniczy huty, Stanis³aw Czerski, jego za³o¿yciel i wieloletni dzia³acz, a pó¼niej przez trzy kadencje prezes Okrêgowego Zwi±zku ¯eglarskiego. W osobnym tek¶cie postaram siê przypomnieæ tamte czasy.
Spotkanie otworzy³ Gospodarz obiektu komandor Y.K.P. Kraków Jan Orzechowski, który powita³ Go¶ci, a w¶ród nich wiceprzewodnicz±cego Rady M. Krakowa S³awomira Pietrzyka, radnych miejskich Jerzego Fedorowicza jr. i Jerzego Sonika oraz ca³± braæ ¿eglarsk±. W³adys³aw D±browski prezes Ma³opolskiego Okrêgu ¯eglarskiego podkre¶li³ w swoim wyst±pieniu, ¿e z pocz±tkiem tego roku zwi±zek przesta³ byæ stowarzyszeniem, a sta³ siê zwi±zkiem sportowym podleg³ym Ministerstwu Sportu. Oznacza to istotne zmiany w szkoleniu adeptów ¿eglarstwa i prowadzeniu dzia³alno¶ci zawodniczej. Obecnie w okrêgu nabiera znaczenia szkolenie dzieci w wieku od 6 lat. Dziêki porozumieniu z firm± Energa Sailing z Wybrze¿a w tym roku przeszkoli siê 120 dzieci w Klubie ¯eglarskim Horn w Krakowie. Jak nam powiedzia³a Józefa Ogrodnik z tego klubu, chêtnych by³o wiêcej, ale dokonano wyboru i teraz dzieci s± przygotowywane rekreacyjnie oraz teoretycznie i nied³ugo zaczn± zajêcia praktyczne. Na zakoñczenie s± planowane dwudniowe regaty, a 10 najlepszych wyjedzie na obóz ¿eglarski na Wybrze¿e. Trener Koordynator Andrzej Ogrodnik wrêczy³ 45 zawodnikom nominacje do kadry wojewódzkiej m³odzików z YKP Kraków, Klubu ¯eglarskiego Horn, KS Wiaterny Nowy Targ, KS Omega Kraków oraz PTTK Beskid Nowy S±cz. Komandor YKP Kraków Jan Orzechowski oraz Sekretarz Stefan Wydzia³kiewicz wrêczyli 30 nowym cz³onkom Yacht Klubu Polska Kraków legitymacje. Jak nas poinformowa³ Jan Orzechowski prowadzone s± rozmowy z kierownictwem Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 5 w os. S³onecznym o stworzeniu klasy ¿eglarskiej. Na zakoñczenie wci±gniêto przy d¼wiêku dzwonów banderê ma maszt i wyp³ynê³y na Wis³ê pierwsze ¿aglówki. (mp)


Fot. autor
KONCERT WIELKANOCNY W MOGILE
W niedzielê, 21 kwietnia br. odby³ siê kolejny koncert mogilski. Tym razem przed publiczno¶ci± wyst±pi³a orkiestra Icon i Przyjaciele. Has³em muzycznego spotkania by³y s³owa: "Widzieli¶my Pana... chod¼". Na wstêpie koncertu kompozytor, aran¿er, konferansjer i dyrygent w jednej osobie, Hubert Kowalski, wyja¶ni³ znaczenie has³a - widzieli¶my Pana, który zmartwychwsta³, chod¼ i ty g³osiæ z nami Jego chwa³ê. Wykonano utwory o tematyce wielkanocnej. Solistk± zespo³u by³a Anna Grygiel. Utwory wyró¿nia³o oryginalne, odwa¿ne brzmienie, zupe³nie inne od tego, które s³yszymy w ¶wi±tyniach w czasie nabo¿eñstw. W przerwach pomiêdzy utworami czytano fragmenty wspomnieñ o Janie Pawle II dotycz±ce cudów dokonanych za jego wstawiennictwem. Koncert zorganizowa³ O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida przy wspó³pracy parafia ¶w. Bart³omieja oraz Rady Dzielnicy XVIII.


Tekst i foto: Andrzej Kalinowski
BRAMY WIARY 2013
Co to znaczy wierzyæ? Jak wierzyæ? Dlaczego wiara uszczê¶liwia? – na te i na wiele innych pytañ bêd± siê starali odpowiedzieæ organizatorzy ,,Bram Wiary”. Od 25 do 28 kwietnia wszyscy mieszkañcy Krakowa – i nie tylko, bêd± mieli mo¿liwo¶æ hucznego ¶wiêtowania swojej wiary. Pod±¿aj±c za przes³aniem Benedykta XVI, który wzywa, aby staæ siê wiarygodnymi ¶wiadkami Chrystusa, przez cztery dni uczestnicy przedsiêwziêcia bêd± mogli skupiæ siê na swojej relacji z Bogiem oraz zrozumieæ jej istotê.

¦wit w nowej ods³onie
W ubieg³ym tygodniu w krakowskich gazetach i na forach internetowych zawrza³o – Tesco zainstalowa³o siê w ¦wicie. Jeden z architektonicznych i kulturowych symboli Nowej Huty zamienia siê w supermarket. Najbardziej zacietrzewieni mówili o skandalu – mia³a byæ nowa jako¶æ, a wysz³a podrzêdna kategoria. By sprawdziæ jak sprawa wygl±da w rzeczywisto¶ci wybra³em siê do ¦witu, by porozmawiaæ z prezesem spó³ki Apollo Film, która jest w³a¶cicielem obiektu.
Starannie odnowiona elewacja robi wra¿enie. Nad budynkiem zrekonstruowany wed³ug starych planów i zachowanych zdjêæ napis: ¦WIT. Ni¿ej, po obu stronach budynku niewielkie, ale widoczne szyldy reklamuj±ce Tesco – to one narobi³y medialnego szumu. W ¶rodku odrestaurowane architektoniczne detale i wyposa¿enie – charakterystyczne czarne kandelabry, ciemnozielony marmur przy porêczach schodów, odrestaurowane kraty zakrywaj±ce dawne kaloryfery, zachowane sufitowe kasetony. Ca³o¶æ robi dobre wra¿enie. Ale dlaczego w³a¶nie Tesco? W takim miejscu? Tesco kojarz±ce siê z metalowymi halami hipermarketów? O to zapyta³em Ryszarda Rutkowskiego, prezesa spó³ki Apollo Film.
- Wiem, ¿e temat bardzo interesuje mieszkañców Nowej Huty i wiem, ¿e odno¶nie wspomnianego przez pana najemcy przetoczy³a siê przez Internet prawdziwa burza. Cieszê siê z tego zainteresowania, ale chcia³bym te¿ odnie¶æ do niektórych opinii., które nie zawsze maj± pokrycie w rzeczywisto¶ci. Otó¿ koszt odnowy budynku dawnego kina „¦wit” by³ olbrzymi. Do finansowania Inwestycji spó³ka przygotowywa³a siê zgodnie z d³ugoterminowym planem rozwoju przez oko³o 6 lat, dlatego te¿ Inwestycja realizowana jest w ca³o¶ci ze ¶rodków w³asnych. Prace by³y prowadzone przy ¶cis³ej wspó³pracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Wszystkie charakterystyczne elementy architektury tego budynku zosta³y pieczo³owicie odnowione i zabezpieczone. Nie tylko na zewn±trz, ale te¿ wewn±trz. Budynek jest w ca³o¶ci klimatyzowany. Do tego dosz³y koszty zwi±zane z niezbêdna modernizacj± na przyk³ad z instalacj± windy dla osób niepe³nosprawnych czy zainstalowaniem nocnej iluminacji obiektu.
Koszt odnowienia i adaptacji ca³ego budynku przekroczy³ 7 milionów z³otych. Wybrali¶my Tesco, bo ta sieæ handlowa zaproponowa³a dobre warunki finansowe, które pozwol± nam dokoñczyæ remont budynku. Oczywi¶cie, je¶li chodzi o sklep, to nie bêdzie zwyk³a „sieciówka”, ale sklep na dobrym poziomie gdzie zachowany zosta³ w detalach wystrój hollu kinowego – opowiada prezes Rutkowski. Na pierwszym piêtrze swoj± przestrzeñ znajdzie Filmowa Cafe. - To, sprawdzone ju¿ w kinie „Kijów” rozwi±zanie, ³±czy kino z kawiarni±. Celem kawiarni filmowej bêdzie upowszechnianie kultury filmowej (na organizacjê klubu sztuki filmowej w kawiarni otrzymali¶my dotacjê w wysoko¶ci 50 tys. z³. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Bêdzie tam mo¿liwo¶æ prezentacji filmów w wersji trójwymiarowej. Bêdziemy pokazywaæ te¿ bezpo¶rednie transmisje oper z Nowego Jorku czy spektakli z National Theater w Londynie. Poka¿emy transmisje z wernisa¿y malarstwa Muncha czy Vermeera. Mam nadziejê, ¿e te wielkie imprezy zostan± zaanonsowane tak¿e w „G³osie. Tygodniku Nowohuckim”, by informacja dotar³a do wszystkich mieszkañców Nowej Huty. Zreszt± planujemy urz±dzaæ równie¿ cykliczne uliczne festiwale na terenie Nowej Huty – takie otwarte festiwale od lat sprawdzaj± siê w wielu miastach zachodniej Europy. Oczywi¶cie w tych wszystkich dzia³aniach chcemy wspó³pracowaæ z w³adzami miasta Krakowa, z w³adzami Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz z innymi instytucjami kultury – dodaje Ryszard Rutkowski.
W piwnicach natomiast znajdzie siê restauracja na dobrym krakowskim poziomie. Ka¿dy znajdzie tam dla siebie dania charakterystyczne zarówno dla Ma³opolski jak i te, których smaki pamiêta z dawnych czasów. Na pierwszym piêtrze znajduj± siê dwie wolne, przeszklone przestrzenie, ka¿da po ok. 280 m. kw. – Chcieliby¶my, by tam swoje miejsce znalaz³y firmy czy instytucje umo¿liwiaj±ce atrakcyjne spêdzanie czasu wolnego. Jeste¶my otwarci na propozycje ewentualnych zainteresowanych prowadzeniem takiej dzia³alno¶ci – mówi Monika Pindziak-Dutkiewicz, kierownik Dzia³u Administracji Nieruchomo¶ci spó³ki Apollo Film. – Marzy nam siê, by by³a to przestrzeñ „kobieco-dzieciêca”. By mog³y przychodziæ tam, i aktywnie spêdzaæ wolny czas kobiety, ale tak¿e matki z dzieæmi. By ¦wit kojarzy³ siê wszystkim z miejscem têtni±cym ¿yciem, kultur± (szczególnie filmow±) i z mi³ym spêdzaniem wolnych chwil – dodaje Monika Pindziak-Dutkiewicz.
- Warto dodaæ, ¿e odnowiony przez nas budynek, to – obok Teatru Ludowego – drugi obiekt z lat piêædziesi±tych, który zosta³ przywrócony do dawnej ¶wietno¶ci. Przy okazji chcia³bym podkre¶liæ, ¿e delikatesy Tesco zajmuj± jedynie 1/3 ca³ej powierzchni u¿ytkowej budynku – reszta s³u¿yæ bêdzie upowszechnianiu kultury i rekreacji. Có¿, ¿yjemy w takich czasach, w których nie ma chêtnych do wyk³adania olbrzymich pieniêdzy na utrzymywanie kolejnej placówki kultury. Dlatego szukali¶my kompromisu. I wydaje mi siê, ¿e taki kompromis znale¼li¶my. Wp³ywy uzyskane z wynajmu powierzchni pod sklep w ca³o¶ci przeznaczaæ bêdziemy na bie¿±c± konserwacjê budynku i na prowadzenie dzia³alno¶ci w zakresie upowszechniania kultury filmowej – dodaje Ryszard Rutkowski. Zapewnia te¿, o tym, czy by³y to tylko czcze obietnice, wszyscy bêd± mogli przekonaæ siê osobi¶cie w po³owie tego roku, gdy ca³y obiekt zacznie w pe³ni funkcjonowaæ.
Jan L. FRANCZYK
Fot. autor




Nad budynkiem pojawi³ siê nie widziany od lat napis: ¦WIT.

Ta przestrzeñ na pierwszym piêtrze czeka jeszcze na zagospodarowanie.
SMOLEÑSKA TABLICA ODS£ONIÊTA
W ubieg³± niedzielê, 14 kwietnia br. w ko¶ciele p.w. ¶w. Józefa na os. Kalinowym w Nowej Hucie oprawiona zosta³a uroczysta Msza ¶w. w intencji Ojczyzny, po której po¶wiêcono i ods³oniêto pami±tkow± tablicê „Krzy¿ smoleñski okryty ca³unem milczenia”, dedykowan± pamiêci ofiar 10 kwietnia 2010 roku. W uroczysto¶ci udzia³ wziê³a Zuzanna Kurtyka, ¿ona ¶p. prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamiêci Narodowej (pañstwo Kurtykowie przez wiele lat nale¿eli do parafii na os. Kalinowym), parlamentarzy¶ci, radni, przedstawiciele „Solidarno¶ci” i organizacji patriotycznych oraz kombatanckich, poczty sztandarowe, a tak¿e rzesze mieszkañców zarówno z Nowej Huty jak i z ca³ego Krakowa. W wype³nionym t³umnie ko¶ciele, uroczystej Mszy ¶w. przewodniczy³ proboszcz parafii ¶w. Józefa ks. Adam Podbiera, a wraz z nim celebrowa³o j± kilkunastu kap³anów, w¶ród nich emerytowani i aktualni proboszczowie nowohuckich parafii. Okoliczno¶ciowe kazanie wyg³osi³ ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Paw³a II w Krakowie, który mówi³ m. in. o mi³o¶ci ofiarnej. Po Mszy ¶w. dokonano ods³oniêcia i po¶wiêcenia tablicy, która umieszczona zosta³a na bocznej ¶cianie ko¶cio³a. Po po¶wiêceniu tablicy odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleñskiej.
Tablica zaprojektowana przez prof. Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkañców Krakowa, którzy pragn± oddaæ ho³d i zachowaæ pamiêæ o ¶p. Prezydencie Lechu Kaczyñskim i jego Ma³¿once, Marii Kaczyñskiej, o ¶p. Prezydencie RP na Uchod¼ctwie Ryszardzie Kaczorowskim, o ¶p. Januszu Kurtyce, prezesie IPN i o wszystkich ofiarach tragicznego lotu do Katynia. Na zakoñczenie uroczysto¶ci odby³ siê koncert „Modlitwa i pamiêæ” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Krakowskiej M³odej Filharmonii pod dyrekcj± Tomasza Chmiela oraz chórów Vox Populi i Salt Singers.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,317,824 unikalnych wizyt