Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Patriotyczna uroczysto¶æ w Pleszowie – PO¦WIÊCONO ODNOWIONY SZTANDAR
W niedzielê 19 maja w ko¶ciele parafialnym w Pleszowie, po¶wiêcony zosta³ sztandar miejscowego ko³a Polskiego Stronnictwa Ludowego. Sztandar ten, ze wzglêdu na up³yw czasu, wymaga³ renowacji i zosta³ gruntownie odnowiony. Jego historia siêga roku 1936, gdy¿ w³a¶nie wtedy zosta³ ufundowany przez mieszkañców Pleszowa. Szczê¶liwie przetrwa³ czasy okupacji niemieckiej i czasy PRL-u. Uroczyst± Mszê ¶w. odprawi³ proboszcz pleszowski, ks. Stanis³aw Wajdziak, który wyg³osi³ równie¿ okoliczno¶ciowe kazanie. W uroczysto¶ciach liczny udzia³ wziêli mieszkañcy pleszowskiej parafii oraz pobliskich miejscowo¶ci. Obecni byli m.in. W³adys³aw Zaj±c, prezes Zarz±du Dzielnicowego PSL w Nowej Hucie, Wies³awa Zboroch, radna Dzielnicy XVIII oraz liczne poczty sztandarowe (z Mogi³y, Bieñczyc, Grêba³owa, £uczanowic i Krzes³awic).
Uroczysto¶æ zorganizowa³o Ko³o PSL z Pleszowa oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Pleszowa. Obie organizacje, za naszym po¶rednictwem, serdecznie dziêkuj± licznym sponsorom za finansowe wsparcie tej uroczysto¶ci.


Tekst i foto : Kazimierz Bartel
¦LADY PO „MEKSYKU”
- „Meksyk” w Nowej Hucie? Zawsze mi siê kojarzy³ z przystankiem przy barze „Meksyk”, przy wylotówce na Sandomierz. By³em przekonany, ¿e to te¿ nazwa stacji benzynowej, która tam siê znajduje. Dopiero dzi¶, przy okazji tej wystawy fotografii, dowiedzia³em siê, ¿e tak nazywano osiedle hotelowych baraków, znajduj±ce siê w pobli¿u baru …- mówi Bartosz, bajkoczytacz i wokalista eksperymentuj±cy. On te¿ ma swój udzia³ w „Tymczasowej Strefie Przetrwania” w £a¼ni Nowej.


Grzegorz Ziemiañski i Stanis³aw Gawliñski by³y fotoreporter „G£OSU” . Pan Stanis³aw po¿yczy³ Grzegorzowi do zdjêæ - swój stary aparat Rolleiflexlex. W tle portret Stanis³awa Hada³y.
ZBURZONO BARAK W OS. SZKLANE DOMY – Co powstanie w tym miejscu?
Stara czê¶æ Nowej Huty ma status terenu objêtego ochron± zabytków. Wspólnoty Mieszkaniowe, które mieszcz± siê w zabytkowych budynkach podlegaj± ¶cis³ej kontroli w przypadku wykonywanych remontów elewacji. Ze wzglêdu na zabytkowy charakter budynków niektóre wspólnoty uzyska³y odmowê ocieplenia tradycyjn± metod± czyli styropianem. W³a¶ciwie jedyn± metod± od¶wie¿enia elewacji jest ich pomalowanie i to w uzgodnionym z konserwatorem kolorem. Równie¿ w starej czê¶ci Nowej Huty nie powinny powstawaæ nowe budynki, które nie mie¶ci³yby siê w istniej±cej tutaj konwencji architektonicznej. Taki spór trwa ju¿ od lat w os. Teatralnym, gdzie prywatny nabywca jednego z budynków chce go rozbudowaæ na apartamentowiec, a mieszkañcy z s±siednich wspólnot protestuj±. Pisali¶my te¿ o takich planach w os. Szklane Domy, gdzie mie¶ci³ siê stary barak z czasów budowy Nowej Huty. Do niedawna mie¶ci³a siê tam przychodnia zdrowia. Piszemy o tym w czasie przesz³ym, gdy¿ w³a¶nie jak nam zasygnalizowali Czytelnicy, barak zosta³ zburzony szybko. Naszemu fotoreporterowi uda³o siê zrobiæ zdjêcie podczas rozbiórki ostatniej ¶ciany. Zaniepokojeni mieszkañcy pytaj±, co powstanie w tym miejscu? (mp)


Fot. autor
Zaproszenie na 11 Krakowski Piknik Archeologiczny „W czasach Grunwaldu”.
1 czerwca 2013 roku w godzinach 11.00-18.00 na terenie parku dworskiego w Branicach odbêdzie siê 11 Krakowski Piknik Archeologiczny.
W ubieg³ych latach podczas kolejnych pikników prezentowali¶my Pañstwu ¿ycie naszych przodków w czasach ³owców mamutów, w epoce Imperium Rzymskiego, czy w dobie pierwszych Piastów – w tym roku chcemy zaprosiæ Naszych Go¶ci w podró¿ do wieku XV naszej ery, kiedy polskie rycerstwo zwyciê¿y³o Krzy¿aków pod Grunwaldem, a na Wawelu panowa³ król W³adys³aw Jagie³³o.
Inspiracji do tematu tegorocznego pikniku dostarczy³a nam osoba wielmo¿y Wierzbiêty z Branic. Na pocz±tku XV wieku by³ on w³a¶cicielem miêdzy innymi Branic i Ruszczy. Wraz ze sw± ¿on± Dorot±, ufundowa³ piêkny, funkcjonuj±cy do dnia dzisiejszego ko¶ció³ w Ruszczy. Wierzbiêta z Branic by³ nie tylko lokalnym mo¿now³adc±, ale piastowa³ tak¿e wa¿ne pañstwowe stanowiska stolnika krakowskiego i starosty sanockiego. Aby przybli¿yæ Naszym Go¶ciom czasy, w których ¿y³, zapraszamy wszystkich na otwarcie, towarzysz±cej piknikowi wystawy „Czasy Wierzbiêty – Pana na Branicach” W ramach wystawy w zabytkowym wnêtrzu branickiego lamusa zaaran¿owana zostanie, miêdzy innymi, sceneria ¶redniowiecznej uczty, gdzie na bogato zastawionym stole pokazane zostan± autentyczne, odkryte w Krakowie podczas badañ archeologicznych, naczynia których u¿ywano w XV wieku.
XV wiek, to równie¿ czasy ¶wietno¶ci, odnowionego dziêki kosztowno¶ciom królowej Jadwigi, Uniwersytetu Krakowskiego. ¦redniowieczne dzieje tej instytucji przybli¿one zostan± podczas wyk³adu „Uniwersytet Krakowski w czasach jagielloñskich”.
Zgodnie z wieloletni± tradycj±, Krakowski Piknik Archeologiczny, dostarczy nie tylko sporej porcji wiedzy, ale równie¿ ogromnej dawki dobrej zabawy. Do branickiego parku zawitaj± cz³onkowie grup rekonstrukcyjnych w piêknych odtworzonych strojach z XV wieku, którzy odegraj± liczne scenki rodzajowe z epoki. Zaproszeni rzemie¶lnicy (kowal, garncarz i wikliniarz) ods³oni± przed zwiedzaj±cymi tajniki swoich zawodów. Ka¿dy bêdzie móg³ spróbowaæ pracy na kole garncarskim i przy u¿yciu kowalskiego m³ota. Wszystkich odwiedzaj±cych, nie tylko dzieci, zaprosimy do udzia³u w licznych, inspirowanych czasami ¶redniowiecza, zabawach i konkursach. Ciekawe kto najcelniej rzuci sakiewk± pe³n± ciê¿kich monet i jak poradz± sobie, Nasi Go¶cie, przyzwyczajeni do korzystania z komputerowej klawiatury, kiedy bêd± próbowali pisaæ gêsim piórem.
Po ca³ym dniu zabaw zaprosimy wszystkich na koncert, podczas którego m³odzi wykonawcy zaprezentuj± s³uchaczom miêdzy innymi staropolskie utwory muzyczne.
Serdecznie zapraszamy i oczekujemy Pañstwa w Branicach 1 czerwca w Dzieñ Dziecka!
Ewa Kubica-Kabaciñska


Fot. Anna Piwowarczyk
"Nowa Huta - najm³odsza siostra Krakowa"
Na skwerze przed Nowohuckim Centrum Kultury mo¿na ogl±daæ wystawê plenerow± "Nowa Huta - najm³odsza siostra Krakowa".

Tylko ¿e, aby drogê mierzyæ przysz³±,
Trzeba-æ koniecznie pomnieæ, sk±d siê wysz³o!
(Cyprian Kamil Norwid)


Wystawê „Nowa Huta – najm³odsza siostra Krakowa” przypominamy po raz trzeci na fali niegasn±cego zainteresowania histori± Nowej Huty, po blisko 6 latach od pamiêtnej ekspozycji na Placu Centralnym. Dziêki zachowanym fotografiom, mo¿emy dzi¶ lepiej wyobraziæ sobie ogrom pracy budowniczych, których wielki, zbiorowy wysi³ek pozwoli³ w krótkim czasie wygenerowaæ nowe miasto i kombinat metalurgiczny na terenach starych, podkrakowskich wsi: Mogi³y, Bieñczyc, Czyzyn, Pleszowa, Luboczy i in.. Nowa Huta wzniesiona w swej pierwotnej czê¶ci (dzi¶ g³ównie obszar XVIII Dzielnicy) wed³ug regu³ realizmu socjalistycznego jest miastem - symbolem, w którym zogniskowa³y siê blaski i cienie powojennej historii Polski. Jest tak¿e fenomenem w skali europejskiej ze wzglêdu na czas i miejsce narodzin oraz dynamikê rozwoju. Ale i wydarzenia jakie odcisnê³y tutaj swój znak. Niew±tpliwie posiada specyficzny, choæ trudny do jednoznacznego zdefiniowania „Genius loci”, który dawniej wyra¼nie odró¿nia³ j± od sanktuarium narodowego – Krakowa, a obecnie, mimo postêpuj±cej integracji rozumianej jako proces wyrównywania siê wzorców kulturowych i przezwyciê¿ania barier regionalnych, wci±¿ zachowuje cz±stkê odrêbno¶ci. Prawdopodobnie wiêkszo¶æ obecnych mieszkañców Nowej Huty u¶wiadamia to sobie, i jest duma ze swojego miejsca zamieszkania, a wielu z nich to lokalni patrioci, którzy siê z ni± uto¿samiaj±. Sk³adaj± siê na to ró¿ne przyczyny, po¶ród których liczy siê zapewne specyfika miasta, wpisanego w spo³eczno-historyczne konteksty jakie wywar³y wp³yw na postrzeganie tego miejsca przez pryzmat nowych pokoleñ i wyznawanych przez nie pogl±dów. Nowa Huta przez ca³e lata okre¶lana jako miejsce pozbawione duszy, odrêbna czê¶æ Krakowa, poprzez Obronê Krzy¿a w 1960 r. i narodziny „Solidarno¶ci” w 1980 r. natchnionej przez Jana Paw³a II, ukaza³a inne, ni¿ zak³adano oblicze, co stanowi³o przeciwwagê dla obiegowej opinii na jej temat.
Czy pamiêæ (indywidualna i zbiorowa) po³±czona z lepsz± znajomo¶ci± dawnych realiów pomo¿e nam w kszta³towaniu przysz³o¶ci, czy te¿ oka¿e siê ci±¿±cym i nieporêcznym baga¿em? Sami oceñmy, gdy¿ jest to sprawa subiektywna. Stare fotografie mog± siê okazaæ po¿yteczne dla m³odszego pokolenia, które chce siê dowiedzieæ czego¶ wiêcej o swojej „ma³ej ojczy¼nie”. Wiedza, wra¿liwo¶æ oraz osobiste do¶wiadczenie okre¶l± ich stosunek do tematu wystawy. Autentyzm zarejestrowanych ludzi, sytuacji i miejsc mo¿e u³atwiæ ocenê nieodleg³ej przesz³o¶ci. Nowa Huta w ¶wiadomo¶ci spo³ecznej ukazuje siê coraz czê¶ciej jako miejsce ciekawe. Przez dziesiêciolecia skazana na stereotypowy obraz i traktowana jako wstydliwa pami±tka po czasach PRL -u, teraz „najm³odsza siostra Krakowa” sta³a siê modna, podobnie jak krakowski Kazimierz czy Podgórze. Miasto jednak, to nie tylko terytorium okre¶lone granic± administracyjn±, ale przede wszystkim ludzie tê przestrzeñ tworz±cy - ich ¿yciorysy, spe³nione marzenia, zawiedzione nadzieje, praca ich r±k, dorobek cywilizacyjny i duchowy. To wszystko stanowi wa¿n± cz±stkê naszej kultury i dziedzictwa narodowego, które trzeba zachowaæ dla potomnych - oto g³ówna my¶l, a zarazem powód dla którego podjêto siê urz±dzenia wystawy i wydania albumu.
Adam Gryczyñski
P.S. Album "Nowa Huta - najm³odsza siostra Krakowa" jest do nabycia w kasie Nowohuckiego Centrum Kultury (czynnej od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach: 9-20., cena albumu: 25 z³).

Konserwacja polichromii Samostrzelnika w prezbiterium bazyliki w Mogile – TWARZ¡ W TWARZ Z SAMOSTRZELNIKIEM
Patrz±c na odnowione polichromie prezbiterium bazyliki Ojców Cystersów w Mogile, mo¿na sobie wyobraziæ, jakiej lekko¶ci nabra³aby ca³a nawa ¶wi±tyni, gdyby zdobi³ j± mistrz delikatnych i wysublimowanych ornamentów ro¶linnych Stanis³aw Samostrzelnik. Niestety, jeste¶my zdani wy³±cznie na wyobra¼niê. Gdy w roku 1712, zawali³o siê sklepienie nawy, bezpowrotnie zosta³a pogrzebana czê¶æ spu¶cizny genialnego miniaturzysty. Granice tej katastrofy budowlanej i pó¼niejszej odbudowy, znaczy dzi¶ zasiêg kwiatowej polichromii wed³ug projektu Jana Bukowskiego, powsta³ej w latach 1914 – 1919.

Nowa Huta w muzycznym tyglu
Rozbrzmia³a 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Za nami przepiêkny koncert w niezwykle klimatycznym ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Mogile, w wykonaniu utalentowanych dziewczyn ze smyczkami z Amber Quartet.
Uczta muzyczna, ¶wietnie dobrany repertuar oparty na utworach Mozarta i Borodina, który nie raz przyprawia³ o gêsia skórkê. Kolorytu nadawa³a mu przejmuj±ca interpretacja aktorska poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu aktorki teatru Ludowego Barbary Sza³apak. Za nami równie¿ Per³y Muzyki w wykonaniu Amadeus Trio, który pozwoli³ nam przenie¶æ siê w czasy tak wielkich twórców jak Bach, Strauss, Dworak, Bizet, lekko przy tym nios±c nas d¼wiêkami klarnetu i fagotu. Vivaldim rozbrzmia³ tak¿e ko¶ció³ pw. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na Szklanych Domach, gdzie Krakowskiej M³odej Filharmonii, cenionej i lubianej przez mieszkañców Nowej Huty towarzyszy³y wy¶mienite g³osy chórów Salt Singers z Bochni i Vox Populi.
Za nami równie¿ czê¶æ wydarzeñ alternatywnej strony Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W Artzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida Transformator Egzystencjalny zamiesza³ nam w g³owach muzycznie i wizualnie. Z parterowego koncertu przez improwizacje multistajlowe z wideoskreczami animacji unie¶li¶my siê ponad oczywisto¶æ muzyki i doznali¶my prawdziwej przyjemno¶ci obcowania z ró¿nymi gatunkami muzycznymi. Sobota w C-2 Po³udnie by³a Unplugged, anielski g³os Julii Lachiewicz i gitara Grze¶ka Ha³uszczaka to niezwyk³y, klimatyczny duet z rockowym zadziorem, po takim koncercie ka¿dy chcia³ ¶piewaæ, i móg³, organizatorzy zadbali o tak± mo¿liwo¶æ i w drugiej czê¶ci muzycznego wieczoru zaproponowali karaoke – ka¿dy móg³ staæ siê wykonawc± Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Dzieciaki te¿ mia³y swój muzyczny kawa³ek Wiosny – na w³asnorêcznie wykonanych eko-instrumentach koncertowa³y wraz z flecistk± – przesympatyczn± studentk± Akademii Muzycznej w Krakowie Agnieszk± Nowak.
To wszystko ju¿ za nami ale to jeszcze nie meta maratonu muzycznego. Kolejne ¶cie¿ki ró¿owego nowohuckiego winyla jeszcze przed nami. Mi³o¶nicy klasyki wybior± siê na Credo do ko¶cio³a pw. ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach w niedzielê 19 maja. O godzinie 15.00 rozbrzmi chór Cantata z Niepo³omic w utworach Ogiñskiego, Gomó³ki, Gorczyckiego, £uciuka i Scarlattiego. Ten familijny, wielopokoleniowy chór skupia ludzi w ró¿nym wieku i ró¿nych zawodów. Od chwili powstania zespó³ prowadzi jego dyrygent - Bogus³aw Grzybek, znany krakowski muzyk, pedagog i tytularny organista Bazyliki Mariackiej. W bogatym repertuarze Cantaty dominuje muzyka polska ró¿nych epok: od renesansu do wspó³czesno¶ci, o charakterze religijnym, ludowym i patriotycznym, a tak¿e dzie³a najwiêkszych ¶wiatowych kompozytorów. Chórowi bêdzie towarzyszy³ Zespó³ Instrumentalny Ricercar.
Sympatykom muzyki alternatywnej Nowohucka Wiosna Muzyczna szykuje same przyjemno¶ci. 16 maja wieczór w kinie Sfinks przy niemym filie z muzyk± na ¿ywo. O godzinie 20.00 przeniesiemy siê w „Zaginiony ¦wiat” dinozaurów Harrego O. Hoyta. To pierwszy w kinematografii film o dinozaurach, jeden z pierwszych filmów science-fiction i pierwszy, którego projekcja odby³a siê na pok³adzie samolotu. Do filmu zagra intryguj±ce trio – Poleshift Project w sk³adzie Malwina Ko³odziejczyk (saksofon tenorowy), Kuba Wójcik (gitara) i Jakub Miarczyñski (perkusja). Zespó³ prowokuje muzyk± improwizowan± zahaczaj±c o wiele nurtów muzycznych, s³ychaæ w ich grze poci±g do free jazzu, wspó³czesnej muzyki klasycznej i ogólnie rozumianego trzeciego nurtu, muzyki elektronicznej, punka, folku i innych stylów wiêc zapowiada siê bardzo interesuj±co.
M³oda nowohucka scena muzyczna te¿ nie pró¿nuje. Przekonacie siê ju¿ 18 maja na Nowa Huta Hiphop Day. O 14-tej w ARTzonie darmowe warsztaty b-boyowe i beatboxowe dla dzieci, prowadzone przez Decó (Dawid Dec) i Bua (Maciej Jewu³a) a wieczorem, o 19.00 to ju¿ pe³na klasa – koncert, którego Nowa Huta nie zapomni d³ugo – Shoom, Proforma, Polar, Szpak, Dymitree, Szyman Selekta, poprowadzi Mc Robak, a w przerwach zatañczy Buggy Crew. Organizator – Stowarzyszenie Zajawka. Dla dzieciaków jeszcze warsztaty perkusyjne z Tomkiem Cho³oniewskim w Klubie Ku¼nia na Z³otego Wieku 14, te¿ w sobotê 18-go, o godz. 11.00. Razem z tym, graj±cym ju¿ na wielu scenach i z wieloma znanymi wykonawcami perkusist±, dzieciaki dowiedz± siê, ¿e perkusj± jest w zasadzie wszystko co nas otacza. Warsztaty otwarte, wstêp 15 z³.
Ta ostatnia niedziela (Nowohuckiej Wiosny Muzycznej) to „Popo³udnie z gramofonem”. Bêdzie okazja by przypomnieæ sobie retro klimaty. Tego dnia zapraszamy do Klubu Kombinator (budynek Teatru £a¼nia Nowa, Szkolne 25), gdzie od godziny 15.00 przeniesiemy siê w czasy 20-lecia miêdzywojennego. Bêdzie królowa³ jazz, swing i piosenki sentymentalne, za¶ w ramach Filii Nowa Huta - literackiego projektu Klubu Kombinator - przypomnimy wiersze z tego okresu. Nie dajcie siê zwie¶æ, ¿e to impreza dla starszego pokolenia, przyjd¼cie i przekonajcie siê jak muzyka z tych lat brzmi w remiksach DJ-ów!
I na koniec, „last but not least”, trochê niezawodnego jazzu. Doppelganger – projekt Micha³a Wierby, pianisty, kompozytora, który konsekwentnie pod±¿aj±c swoj± w³asn±, artystyczn± ¶cie¿k± stworzy³ kwartet jazzowy z fortepianem, jako instrumentem wiod±cym i rozbudowan± sekcj± instrumentów perkusyjnych – formacjê w³a¶ciwie niespotykan± na polskiej scenie jazzowej w sk³adzie: Micha³ Wierba (piano), Jakub Dworak (bass), £ukasz Kurzyd³o (perc) i Arek Skolik (drums). Koncert odbêdzie siê dziêki organizacji Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego Jazz&Beat&Rock i wsparciu nowohuckich Rad Dzielnic: XIV, XVII i XVIII.
Katarzyna Danecka-Zapa³a


Fot. Barbara Solecka
Nowohucka Wiosna Muzyczna
Trwa 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Jak co roku, tak¿e i tym razem, polecamy uwadze naszych Czytelników ciekawe wydarzenia muzyczne. Na co warto zwróciæ uwagê? Przeczytajcie.

W najstarszym nowohuckim XI Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Marii D±browskiej – MATURA 2013
W tym tygodniu we wtorek rozpoczê³y siê matury egzaminem z jêzyka polskiego. W najstarszym nowohuckim XI LO im. Marii D±browskiej w os. Teatralnym, które obchodzi w tym roku Jubileusz 60. lecia, do tego egzaminu przyst±pi³o 227 abiturientów z 7 klas, czyli wszyscy dopuszczeni, jak nas poinformowa³a dyr. Lucyna Szubelak. Jest to 58 egzamin maturalny w historii szko³y, a do tego pierwszego w 1955 roku przyst±pi³o 19 osób.
Egzamin z jêzyka polskiego na poziomie podstawowym, rozpocz±³ siê o godz. 9.00 i trwa³ 170 minut, ale ju¿ ok. godz. 11.00 pierwsi uczniowie oddawali zakodowane prace. Sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci, mówi Jolanta Janik nauczycielka XI LO, a zarazem cz³onek Okrêgowej Komisji Egzaminacyjnej. W pierwszej nale¿a³o odpowiedzieæ na 12 do 15 pytañ zwi±zanych z interpretacj± tekstu publicystycznego, a w drugiej napisaæ minimum 250 s³ów na jeden z wybranych tematów. W tym roku by³o to: „Porównanie obrazów przesz³o¶ci i refleksje na temat pamiêci ukazane we fragmencie noweli Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyñskiego "Mazowsze". W analizie nale¿a³o zwróciæ uwagê na osoby mówi±ce w obu tekstach. Ten temat pisa³ Pawe³ Szczerbiñski, którego spotka³em przed sal± egzaminacyjn±, który krótko skomentowa³ - spodziewa³em siê na maturze tekstu nawi±zuj±cego do 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Drugi temat
to „Co o autorytecie pisa³ w "Przedwio¶niu" Stefan ¯eromski i jak± mu
wyznacza³ rolê w ¿yciu spo³eczeñstwa? Analizuj±c przedstawiony
fragment, zwróæ uwagê na stosunek bohaterów do autorytetów”. Ten temat pisa³ Szymon Kasprzyk i tak¿e by³ zadowolony, bo by³ dobrze przygotowany z ¯eromskiego. Obaj byli dobrej my¶li przed pisemnymi egzaminami z matematyki i jêzyka obcego. Dalszy ci±g to egzaminy ustne, które skoñcz± siê dopiero pod koniec maja i dopiero wtedy maturzy¶ci poznaj± efekty egzaminu maturalnego. Maturzystom ¿yczymy zdania wszystkich egzaminów.
(SP)


Fot. autor
Nowohuckie obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego – WIOSNA SOLIDARNO¦CI
Obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego z 1988 roku, rozpoczê³y siê w czwartek 25 kwietnia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie otwarto specjaln± wystawê po¶wiêcon± kwietniowo-majowym strajkom w ówczesnej Hucie im Lenina zatytu³owan± „Pocz±tek koñca komunizmu w Polsce – strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988 roku”. Na wystawie pokazano m. in. niepublikowane dot±d zdjêcia oraz inne eksponaty strajkuj±cej za³ogi huty. Autorami zdjêæ byli sami uczestnicy tamtych wydarzeñ: Andrzej Stawiarski i Tadeusz Pikulicki. Pokazany zosta³ równie¿ film mówi±cy o tamtych dniach autorstwa Jerzego Ridana.
G³ówne obchody odby³y siê nastêpnego dnia – w pi±tek 26 kwietnia. Najpierw przedstawiciele „Solidarno¶ci” oraz w³adz Miasta z³o¿yli kwiaty pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym, a pó¼niej, o godz. 12.00, w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach rozpoczê³a siê uroczysta koncelebrowana przez wielu kap³anów Msza ¶w., której przewodniczy³ opat mogilski, o. dr Piotr Chojnacki OCist. Po nabo¿eñstwie wiêkszo¶æ zebranych uda³a siê w pochodzie pod Bramê G³ówn± kombinatu. Niesiono transparenty i sztandary Solidarno¶ci. Po przybyciu na miejsce, na bramie wej¶ciowej Huty ods³oniêto tablicê upamiêtniaj±c± drogê do wolno¶ci nowohuckiej „Solidarno¶ci”. Kolejnym punktem uroczysto¶ci by³a konferencja „Wiosna Solidarno¶ci 88”, która odby³a siê w sali teatralnej ArcelorMittal Poland. Pokazano m. in. fragment powstaj±cego filmu dokumentalnego o hutniczej „Solidarno¶ci”, a wielu zas³u¿onych dzia³aczy zwi±zkowych oraz osób zwi±zanych z ruchem „Solidarno¶ci” otrzyma³o medale i odznaczenia.
Obchody zakoñczono wspólnym wieczornym ¶piewaniem pie¶ni patriotycznych i solidarno¶ciowych w al. Ró¿ (Loch Camelot nie zawodzi w takich sytuacjach nigdy) oraz koncertem w wykonaniu zespo³u Wu-Hae.
Tekst i foto: Andrzej Kalinowski

PONAD DWA TYSI¡CE DZIECI TAÑCZY£O W COM COM ZONE
Dwa tygodnie temu, w sobotê i niedzielê 20 i 21 kwietnia, w Com Com Zone odby³ siê w Olimpijski Turniej Tañca Pasja 2013, który zorganizowa³a Szko³a Tañca Pasja oraz Sportowy Klub Tañca. W turnieju wziê³o udzia³ przesz³o 2000 przedszkolaków z 110 przedszkoli oraz prawie 300 uczniów z kilku szkó³ podstawowych.
O turnieju stworzonym z mi³o¶ci do tañca opowiada Rafa³ Miko¶ – g³ówny organizator przedsiêwziêcia, w³a¶ciciel Szko³y Tañca Pasja.
+ Olimpijski Turniej Tañca przeznaczony jest dla przede wszystkim dla przedszkolaków. Czy to nie za wcze¶nie na rywalizacjê dla takich maluchów? Jaka jest idea organizowania takiego turnieju?
- Rafa³ Miko¶: W Olimpijskim Turnieju Tañca chodzi przede wszystkim o dobr± zabawê. Dzieci bior±ce udzia³ w turnieju maj± okazjê pokazaæ siê na parkiecie przed wiêksz± publiczno¶ci± i przede wszystkim mog± poczuæ siê jak prawdziwi tancerze. Jednak co najwa¿niejsze - nie ma tutaj ¿adnych przegranych – pierwsze miejsce i z³ote medale otrzymuj± wszyscy, bez wzglêdu na umiejêtno¶ci. Dlatego maluchy nie czuj± tutaj presji.
+ Czy ka¿de krakowskie przedszkole mog³o wzi±æ udzia³ w tym wydarzeniu?
- W turnieju tañca wziê³y udzia³ przedszkola, w których Szko³a Tañca Pasja prowadzi dodatkowe zajêcia taneczne. W tych przedszkolach, Instruktorzy prowadz± zajêcia raz w tygodniu, a dzieci maj± okazjê poznaæ wiele tañców towarzyskich poprzez zabawê. Takich przedszkoli w Krakowie jest a¿ 110. Dlatego turniej trwa³ a¿ dwa dni a maluchy prezentowa³y swoje umiejêtno¶ci w 14 blokach tanecznych.
+ Ale, zapewne turniej nie móg³by siê odbyæ gdyby nie pomoc sponsorów…
- Tak, turniej zosta³ zorganizowany przez Szko³ê Tañca Pasja, a sponsorami byli Klub Tañca Sportowego Pasja, Fundacja „Z pasj± dla dzieci” oraz Studio Tañca Arthur Murray - Studio, przeznaczone dla osób doros³ych, zarówno dla par jak i singli. Wszystkim wy¿ej wymienionym towarzyszy wspólna idea – skuteczna ale zarazem przyjemna nauka tañca. Dlatego tak ³atwo by³o nam podj±æ wspó³pracê.
+ Jak przebiega³ turniej tañca?
- Przede wszystkim w rodzinnej i radosnej atmosferze, bo maluchy przychodzi³y z ca³ymi rodzinami. Poza czê¶ci± g³ówn± czyli turniejem tañca odby³y siê równie¿ bardzo atrakcyjne pokazy tañca zatañczone przez profesjonalistów – przedstawicieli Szko³y Tañca PASJA. U¶miechy dzieci i g³o¶ne brawa bez w±tpienia oznacza³y, ¿e wystêpy bardzo siê podoba³y
+ Kiedy kolejne takie spotkanie?
- Ju¿ za kilka miesiêcy. Chcemy by Olimpijski Turniej Tañca by³ wydarzeniem cyklicznym. Dziêki temu mamy okazjê do regularnego podziwiania tanecznego rozwoju naszych pociech. A przy tym taniec towarzyszy dzieciom od najm³odszych lat, wytwarzaj±c w nich pozytywne cechy charakteru. I co najwa¿niejsze – zainteresowanie tañcem.
+ Dziêkujê za rozmowê.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 30,189,798 unikalnych wizyt