W nowohuckim Oddziale Muzeum Archeologicznego w dniu 30 czerwca 2001 roku, otwarta zosta³a pierwsza cze¶æ sta³ej wystawy „Garncarstwo prahistoryczne”, natomiast 29 czerwca 2002 roku otwarto drug± jej czê¶æ. Ekspozycja znalaz³a swe miejsce w zabytkowej, pó¼norenesansowej rezydencji nale¿±cej niegdy¶ do magnackiej rodziny Branickich. Zwiedzaj±c wystawê podziwiaæ mo¿na zabytki archeologiczne znalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie Nowej Huty. W gronie licznych artefaktów znajduj± siê naczynia gliniane lepione rêcznie b±d¼ toczone na kole garncarskim, fragmenty glinianych figurek, czê¶ci szkieletu kobiecego oraz ko¶ci mamuta.
W przystani Yacht Klubu Polska Kraków w os. Mogi³a nad Wis³± – OTWARTO SEZON ¯EGLARSKI
W minion± sobotê w przystani Yacht Klubu Polska Kraków w nowohuckim osiedlu Mogi³a nad Wis³± otwarto 57 (58) sezon ¿eglarski. Nieprzypadkowo podajê dwie rocznice. W 1956 roku powsta³ bowiem Okrêgowy Zwi±zek ¯eglarski, a rok wcze¶niej Klub ¯eglarski w Nowej Hucie, nosz±cy nazwê Budowlani. Zreszt± w inauguracji sezonu uczestniczy³ budowniczy huty, Stanis³aw Czerski, jego za³o¿yciel i wieloletni dzia³acz, a pó¼niej przez trzy kadencje prezes Okrêgowego Zwi±zku ¯eglarskiego. W osobnym tek¶cie postaram siê przypomnieæ tamte czasy.
Spotkanie otworzy³ Gospodarz obiektu komandor Y.K.P. Kraków Jan Orzechowski, który powita³ Go¶ci, a w¶ród nich wiceprzewodnicz±cego Rady M. Krakowa S³awomira Pietrzyka, radnych miejskich Jerzego Fedorowicza jr. i Jerzego Sonika oraz ca³± braæ ¿eglarsk±. W³adys³aw D±browski prezes Ma³opolskiego Okrêgu ¯eglarskiego podkre¶li³ w swoim wyst±pieniu, ¿e z pocz±tkiem tego roku zwi±zek przesta³ byæ stowarzyszeniem, a sta³ siê zwi±zkiem sportowym podleg³ym Ministerstwu Sportu. Oznacza to istotne zmiany w szkoleniu adeptów ¿eglarstwa i prowadzeniu dzia³alno¶ci zawodniczej. Obecnie w okrêgu nabiera znaczenia szkolenie dzieci w wieku od 6 lat. Dziêki porozumieniu z firm± Energa Sailing z Wybrze¿a w tym roku przeszkoli siê 120 dzieci w Klubie ¯eglarskim Horn w Krakowie. Jak nam powiedzia³a Józefa Ogrodnik z tego klubu, chêtnych by³o wiêcej, ale dokonano wyboru i teraz dzieci s± przygotowywane rekreacyjnie oraz teoretycznie i nied³ugo zaczn± zajêcia praktyczne. Na zakoñczenie s± planowane dwudniowe regaty, a 10 najlepszych wyjedzie na obóz ¿eglarski na Wybrze¿e. Trener Koordynator Andrzej Ogrodnik wrêczy³ 45 zawodnikom nominacje do kadry wojewódzkiej m³odzików z YKP Kraków, Klubu ¯eglarskiego Horn, KS Wiaterny Nowy Targ, KS Omega Kraków oraz PTTK Beskid Nowy S±cz. Komandor YKP Kraków Jan Orzechowski oraz Sekretarz Stefan Wydzia³kiewicz wrêczyli 30 nowym cz³onkom Yacht Klubu Polska Kraków legitymacje. Jak nas poinformowa³ Jan Orzechowski prowadzone s± rozmowy z kierownictwem Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 5 w os. S³onecznym o stworzeniu klasy ¿eglarskiej. Na zakoñczenie wci±gniêto przy d¼wiêku dzwonów banderê ma maszt i wyp³ynê³y na Wis³ê pierwsze ¿aglówki. (mp)
W niedzielê, 21 kwietnia br. odby³ siê kolejny koncert mogilski. Tym razem przed publiczno¶ci± wyst±pi³a orkiestra Icon i Przyjaciele. Has³em muzycznego spotkania by³y s³owa: "Widzieli¶my Pana... chod¼". Na wstêpie koncertu kompozytor, aran¿er, konferansjer i dyrygent w jednej osobie, Hubert Kowalski, wyja¶ni³ znaczenie has³a - widzieli¶my Pana, który zmartwychwsta³, chod¼ i ty g³osiæ z nami Jego chwa³ê. Wykonano utwory o tematyce wielkanocnej. Solistk± zespo³u by³a Anna Grygiel. Utwory wyró¿nia³o oryginalne, odwa¿ne brzmienie, zupe³nie inne od tego, które s³yszymy w ¶wi±tyniach w czasie nabo¿eñstw. W przerwach pomiêdzy utworami czytano fragmenty wspomnieñ o Janie Pawle II dotycz±ce cudów dokonanych za jego wstawiennictwem. Koncert zorganizowa³ O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida przy wspó³pracy parafia ¶w. Bart³omieja oraz Rady Dzielnicy XVIII.
Co to znaczy wierzyæ? Jak wierzyæ? Dlaczego wiara uszczê¶liwia? – na te i na wiele innych pytañ bêd± siê starali odpowiedzieæ organizatorzy ,,Bram Wiary”. Od 25 do 28 kwietnia wszyscy mieszkañcy Krakowa – i nie tylko, bêd± mieli mo¿liwo¶æ hucznego ¶wiêtowania swojej wiary. Pod±¿aj±c za przes³aniem Benedykta XVI, który wzywa, aby staæ siê wiarygodnymi ¶wiadkami Chrystusa, przez cztery dni uczestnicy przedsiêwziêcia bêd± mogli skupiæ siê na swojej relacji z Bogiem oraz zrozumieæ jej istotê.
W ubieg³ym tygodniu w krakowskich gazetach i na forach internetowych zawrza³o – Tesco zainstalowa³o siê w ¦wicie. Jeden z architektonicznych i kulturowych symboli Nowej Huty zamienia siê w supermarket. Najbardziej zacietrzewieni mówili o skandalu – mia³a byæ nowa jako¶æ, a wysz³a podrzêdna kategoria. By sprawdziæ jak sprawa wygl±da w rzeczywisto¶ci wybra³em siê do ¦witu, by porozmawiaæ z prezesem spó³ki Apollo Film, która jest w³a¶cicielem obiektu.
Starannie odnowiona elewacja robi wra¿enie. Nad budynkiem zrekonstruowany wed³ug starych planów i zachowanych zdjêæ napis: ¦WIT. Ni¿ej, po obu stronach budynku niewielkie, ale widoczne szyldy reklamuj±ce Tesco – to one narobi³y medialnego szumu. W ¶rodku odrestaurowane architektoniczne detale i wyposa¿enie – charakterystyczne czarne kandelabry, ciemnozielony marmur przy porêczach schodów, odrestaurowane kraty zakrywaj±ce dawne kaloryfery, zachowane sufitowe kasetony. Ca³o¶æ robi dobre wra¿enie. Ale dlaczego w³a¶nie Tesco? W takim miejscu? Tesco kojarz±ce siê z metalowymi halami hipermarketów? O to zapyta³em Ryszarda Rutkowskiego, prezesa spó³ki Apollo Film.
- Wiem, ¿e temat bardzo interesuje mieszkañców Nowej Huty i wiem, ¿e odno¶nie wspomnianego przez pana najemcy przetoczy³a siê przez Internet prawdziwa burza. Cieszê siê z tego zainteresowania, ale chcia³bym te¿ odnie¶æ do niektórych opinii., które nie zawsze maj± pokrycie w rzeczywisto¶ci. Otó¿ koszt odnowy budynku dawnego kina „¦wit” by³ olbrzymi. Do finansowania Inwestycji spó³ka przygotowywa³a siê zgodnie z d³ugoterminowym planem rozwoju przez oko³o 6 lat, dlatego te¿ Inwestycja realizowana jest w ca³o¶ci ze ¶rodków w³asnych. Prace by³y prowadzone przy ¶cis³ej wspó³pracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Wszystkie charakterystyczne elementy architektury tego budynku zosta³y pieczo³owicie odnowione i zabezpieczone. Nie tylko na zewn±trz, ale te¿ wewn±trz. Budynek jest w ca³o¶ci klimatyzowany. Do tego dosz³y koszty zwi±zane z niezbêdna modernizacj± na przyk³ad z instalacj± windy dla osób niepe³nosprawnych czy zainstalowaniem nocnej iluminacji obiektu.
Koszt odnowienia i adaptacji ca³ego budynku przekroczy³ 7 milionów z³otych. Wybrali¶my Tesco, bo ta sieæ handlowa zaproponowa³a dobre warunki finansowe, które pozwol± nam dokoñczyæ remont budynku. Oczywi¶cie, je¶li chodzi o sklep, to nie bêdzie zwyk³a „sieciówka”, ale sklep na dobrym poziomie gdzie zachowany zosta³ w detalach wystrój hollu kinowego – opowiada prezes Rutkowski. Na pierwszym piêtrze swoj± przestrzeñ znajdzie Filmowa Cafe. - To, sprawdzone ju¿ w kinie „Kijów” rozwi±zanie, ³±czy kino z kawiarni±. Celem kawiarni filmowej bêdzie upowszechnianie kultury filmowej (na organizacjê klubu sztuki filmowej w kawiarni otrzymali¶my dotacjê w wysoko¶ci 50 tys. z³. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Bêdzie tam mo¿liwo¶æ prezentacji filmów w wersji trójwymiarowej. Bêdziemy pokazywaæ te¿ bezpo¶rednie transmisje oper z Nowego Jorku czy spektakli z National Theater w Londynie. Poka¿emy transmisje z wernisa¿y malarstwa Muncha czy Vermeera. Mam nadziejê, ¿e te wielkie imprezy zostan± zaanonsowane tak¿e w „G³osie. Tygodniku Nowohuckim”, by informacja dotar³a do wszystkich mieszkañców Nowej Huty. Zreszt± planujemy urz±dzaæ równie¿ cykliczne uliczne festiwale na terenie Nowej Huty – takie otwarte festiwale od lat sprawdzaj± siê w wielu miastach zachodniej Europy. Oczywi¶cie w tych wszystkich dzia³aniach chcemy wspó³pracowaæ z w³adzami miasta Krakowa, z w³adzami Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz z innymi instytucjami kultury – dodaje Ryszard Rutkowski.
W piwnicach natomiast znajdzie siê restauracja na dobrym krakowskim poziomie. Ka¿dy znajdzie tam dla siebie dania charakterystyczne zarówno dla Ma³opolski jak i te, których smaki pamiêta z dawnych czasów. Na pierwszym piêtrze znajduj± siê dwie wolne, przeszklone przestrzenie, ka¿da po ok. 280 m. kw. – Chcieliby¶my, by tam swoje miejsce znalaz³y firmy czy instytucje umo¿liwiaj±ce atrakcyjne spêdzanie czasu wolnego. Jeste¶my otwarci na propozycje ewentualnych zainteresowanych prowadzeniem takiej dzia³alno¶ci – mówi Monika Pindziak-Dutkiewicz, kierownik Dzia³u Administracji Nieruchomo¶ci spó³ki Apollo Film. – Marzy nam siê, by by³a to przestrzeñ „kobieco-dzieciêca”. By mog³y przychodziæ tam, i aktywnie spêdzaæ wolny czas kobiety, ale tak¿e matki z dzieæmi. By ¦wit kojarzy³ siê wszystkim z miejscem têtni±cym ¿yciem, kultur± (szczególnie filmow±) i z mi³ym spêdzaniem wolnych chwil – dodaje Monika Pindziak-Dutkiewicz.
- Warto dodaæ, ¿e odnowiony przez nas budynek, to – obok Teatru Ludowego – drugi obiekt z lat piêædziesi±tych, który zosta³ przywrócony do dawnej ¶wietno¶ci. Przy okazji chcia³bym podkre¶liæ, ¿e delikatesy Tesco zajmuj± jedynie 1/3 ca³ej powierzchni u¿ytkowej budynku – reszta s³u¿yæ bêdzie upowszechnianiu kultury i rekreacji. Có¿, ¿yjemy w takich czasach, w których nie ma chêtnych do wyk³adania olbrzymich pieniêdzy na utrzymywanie kolejnej placówki kultury. Dlatego szukali¶my kompromisu. I wydaje mi siê, ¿e taki kompromis znale¼li¶my. Wp³ywy uzyskane z wynajmu powierzchni pod sklep w ca³o¶ci przeznaczaæ bêdziemy na bie¿±c± konserwacjê budynku i na prowadzenie dzia³alno¶ci w zakresie upowszechniania kultury filmowej – dodaje Ryszard Rutkowski. Zapewnia te¿, o tym, czy by³y to tylko czcze obietnice, wszyscy bêd± mogli przekonaæ siê osobi¶cie w po³owie tego roku, gdy ca³y obiekt zacznie w pe³ni funkcjonowaæ. Jan L. FRANCZYK
Fot. autor
Nad budynkiem pojawi³ siê nie widziany od lat napis: ¦WIT.
Ta przestrzeñ na pierwszym piêtrze czeka jeszcze na zagospodarowanie.
W ubieg³± niedzielê, 14 kwietnia br. w ko¶ciele p.w. ¶w. Józefa na os. Kalinowym w Nowej Hucie oprawiona zosta³a uroczysta Msza ¶w. w intencji Ojczyzny, po której po¶wiêcono i ods³oniêto pami±tkow± tablicê „Krzy¿ smoleñski okryty ca³unem milczenia”, dedykowan± pamiêci ofiar 10 kwietnia 2010 roku. W uroczysto¶ci udzia³ wziê³a Zuzanna Kurtyka, ¿ona ¶p. prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamiêci Narodowej (pañstwo Kurtykowie przez wiele lat nale¿eli do parafii na os. Kalinowym), parlamentarzy¶ci, radni, przedstawiciele „Solidarno¶ci” i organizacji patriotycznych oraz kombatanckich, poczty sztandarowe, a tak¿e rzesze mieszkañców zarówno z Nowej Huty jak i z ca³ego Krakowa. W wype³nionym t³umnie ko¶ciele, uroczystej Mszy ¶w. przewodniczy³ proboszcz parafii ¶w. Józefa ks. Adam Podbiera, a wraz z nim celebrowa³o j± kilkunastu kap³anów, w¶ród nich emerytowani i aktualni proboszczowie nowohuckich parafii. Okoliczno¶ciowe kazanie wyg³osi³ ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Paw³a II w Krakowie, który mówi³ m. in. o mi³o¶ci ofiarnej. Po Mszy ¶w. dokonano ods³oniêcia i po¶wiêcenia tablicy, która umieszczona zosta³a na bocznej ¶cianie ko¶cio³a. Po po¶wiêceniu tablicy odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleñskiej.
Tablica zaprojektowana przez prof. Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkañców Krakowa, którzy pragn± oddaæ ho³d i zachowaæ pamiêæ o ¶p. Prezydencie Lechu Kaczyñskim i jego Ma³¿once, Marii Kaczyñskiej, o ¶p. Prezydencie RP na Uchod¼ctwie Ryszardzie Kaczorowskim, o ¶p. Januszu Kurtyce, prezesie IPN i o wszystkich ofiarach tragicznego lotu do Katynia. Na zakoñczenie uroczysto¶ci odby³ siê koncert „Modlitwa i pamiêæ” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Krakowskiej M³odej Filharmonii pod dyrekcj± Tomasza Chmiela oraz chórów Vox Populi i Salt Singers.
(f)
Jak ka¿dego roku organizatorzy cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” wiosenny koncert zadedykowali akcji prowadzonej przez nowohuckie Hospicjum im. ¶w. £azarza.
W minion± sobotê w krakowskiej parafii ¶w. Brata Alberta wyst±pi³ zespó³ YesKiezSirumem. Przyby³ych, w tym niezwyk³ego go¶cia kard. Franciszka Macharskiego, powita³a prowadz±ca Lidia Jazgar. G³os zabra³a równie¿ prezes Towarzystwa Przyjació³ Chorych Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie – Jolanta Stok³osa, która podziêkowa³a za nieocenione wsparcie, jakiego do lat mieszkañcy Krakowa udzielaj± nowohuckiemu hospicjum.
Koncert rozpocz±³ utwór napisany specjalnie na ten koncert – ¦mieræ. Choæ poruszy³ on temat odchodzenia z tego ¶wiata, by³ radosny i pe³en nadziei. Wp³yw z pewno¶ci± na to mia³ równie¿ fakt, i¿ utworze wyst±pi³y równie¿ dzieci muzyków zespo³u. Ten niezwyk³y chórek poruszy³ publiczno¶æ i zachêci³ j± do wspólnego ¶piewania. YesKiezSirumem oznacza w jêzyku armeñskim kocham ciê i piosenek w³a¶nie o mi³o¶ci podczas tego koncertu nie zabrak³o. Publiczno¶æ mia³a okazje pos³uchaæ utworów bêd±cych mieszank± folkowych i rockowych rytmów, choæ o warto¶ciach wrêcz poetyckich. Zaprezentowane tego wieczoru utwory pochodzi³y przede wszystkim z p³yt: Z Anio³ami oraz Muzyko! YesKiezSirumem to grupa, która w swojej twórczo¶ci siêga tak¿e do poezji. Dziêki nim wiersze Wojty³y, Tetmajera czy Le¶miana zyskuj± zupe³nie nowe, magiczne brzmienie. Uwagê zwracaj± tak¿e odniesienia do najwa¿niejszych warto¶ci chrze¶cijañskich i ogólnoludzkich. Uczestnicy koncertu mogli wiêc us³yszeæ utwory takie jak S³oñce brzuchate czy Z Anio³ami. Zespó³ w sk³adzie: Piotr Podgórski, Jacek Kasprzycki, Arur Bolon, Marisuz £uszczkiewicz i Piotr Ciastoñ nawi±zali blisk± interakcje z publiczno¶ci±, wielokrotnie w³±czaj±c j± do udzia³u w koncercie. Koncert zorganizowali: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty.
(f)
Szko³a Podstawowa nr 80 ma ju¿ 60 lat – DIAMENTOWY JUBILEUSZ
19 kwietnia br. Szko³a Podstawowa nr 80 im. Wojciecha Bogus³awskiego obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Uroczysto¶ci zwi±zane z tym jubileuszem rozpocznie Msza ¶w. o godz. 10.00 w bazylice Ojców Cystersów w Mogile. Po jej zakoñczeniu przed obeliskiem po¶wiêconym patronowi szko³y z³o¿one zostan± kwiaty. Dalsze uroczysto¶ci (m. in. czê¶æ artystyczna, spotkanie zaproszonych go¶ci i pracowników) odbêd± siê ju¿ na terenie szko³y, która od pocz±tku swojego istnienia mie¶ci siê w jednym z najstarszych nowohuckich osiedli – w os. Na Skarpie 8.
Szko³a Podstawowa nr 80 im. Wojciecha Bogus³awskiego. Widok od strony pó³nocnej.
¦piewali w Nowym Jorku, Pary¿u, Rzymie i Barcelonie – ZA¦PIEWALI W ARCE PANA
4 kwietnia w Arce Pana wyst±pi³a Schola Cantorum z Londynu – jeden najlepszych chórów ch³opiêcych Europy. Jest to chór renomowanej szko³y katolickiej kardyna³a Herberta Vaughana, koncertuj±cy na ca³ym ¶wiecie. Na trasie ich wystêpów by³y ju¿ m.in.: San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork, Waszyngton, Pary¿, Rzym czy Barcelona. W kwietniu chór po raz pierwszy przyby³ na tournee do Polski. W ci±gu tygodnia wyst±pi³ dwukrotnie w Zakopanem i cztery razy w Krakowie, w tym w Arce Pana. Na oficjalnej stronie chóru podkre¶lono, ¿e Arka Pana powsta³a w latach 70., pomimo prób komunistycznej w³adzy, by nie dopuszczaæ do budowy ko¶cio³ów.
45 ch³opców w wieku od 11 do 18 lat, ¶piewaj±cych w chórze, u¶wietni³o swoim wystêpem Mszê ¶wiêt± o godzinie 18.00, a po jej zakoñczeniu da³o niezwyk³y koncert. Zgromadzeni w Arce Pana nagrodzili chór owacj± na stoj±co. Ich piêkny ¶piew z akompaniamentem organów by³ naprawdê czym¶ wyj±tkowym. W czasie wizyty w Polsce chór odwiedzi³ Wadowice, a tak¿e spêdzi³ dzieñ w Auschwitz. Przed powrotem do Anglii na twitterze Scholi Cantorum pojawi³ siê wpis, ¿e te siedem dni spêdzonych w Polsce na d³ugo pozostanie w ich pamiêci.
(mm)
Nie wszyscy wiedz±, ¿e w filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, w os. Bohaterów Wrze¶nia powstaje bibliografia regionalna Nowej Huty. Zawiera notki o wszystkich artyku³ach, jakie ukazuj± siê w prasie na temat Nowej Huty.
To element Centrum Wiedzy o Regionie, które powsta³o w 2009 roku, ale ju¿ wcze¶niej od roku 2003 powstawa³ spis publikacji dotycz±cych dzielnicy. - Elektroniczny wykaz bibliograficzny artyku³ów z prasy na temat naszej szeroko pojêtej Nowej Huty jest dostêpny online. Obejmuje artyku³y z prasy codziennej, lokalnych wydawnictw rad dzielnicy, ale tak¿e z innych czasopism – mówi Ma³gorzata Kurpiewska z filii nr 8.
Dzi¶ spis zawiera notki bibliograficzne ponad 15 tys. artyku³ów. - Skupiamy siê przede wszystkim na kulturze w Nowej Hucie, ale nie tylko: na historii sportu, instytucji tutaj dzia³aj±cych, przyrodzie, historii, gospodarce. Klasyfikacja tematyczna obejmuje 16 dzia³ów. Wed³ug tych dzia³ów segregujemy równie¿ dokumenty ¿ycia spo³ecznego. Zbieramy tak¿e bilety, foldery, ulotki, zdjêcia, plakaty z imprez odbywaj±cych siê w Nowej Hucie – dodaje M. Kurpiewska.
Baza publikacji obejmuje równie¿ zbiór ksi±¿ek, dotycz±cych Nowej Huty. Biblioteka w os. Wrze¶nia stara siê te wydawnictwa zakupywaæ i sprowadzaæ na bie¿±co. Niestety, ostatnio takich pozycji nie ma zbyt wiele. Niektóre wydawnictwa, tak jak komplet biuletynu krakowskiej huty „Wiadomo¶ci HTS” trafi³y do Centrum Wiedzy o Regionie w darze od czytelnika, podobnie jak zdjêcia.
Warto wiêc wej¶æ na stronê Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, gdzie poprzez katalog mo¿na wyszukiwaæ opisy bibliograficzne dotycz±ce ró¿nych zagadnieñ. Czê¶æ artyku³ów jest kserowanych i mo¿na z nich skorzystaæ na miejscu. Z tej bazy wiedzy o naszej dzielnicy korzystaj± osoby pisz±ce np. pracê na temat Nowej Huty, architektury, sportu. Zwykle kilka osób w miesi±cu.
Sama biblioteka w os. Bohaterów Wrze¶nia w tym roku obchodziæ bêdzie 30-lecie dzia³alno¶ci. Jest jedyn± w¶ród filii Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, prowadz±cej tak± bibliografiê, ale inne filie j± wspomagaj±, zbieraj±c dla niej, dokumenty ¿ycia spo³ecznego w Nowej Hucie. Dodajmy, ¿e notki bibliograficzne tworzone s± wed³ug wzorów zalecanych przez Bibliotekê Narodow±. Tworz±c bibliografiê Nowej Huty filia Nowohuckiej Biblioteki Publicznej wspó³pracuje z Bibliotek± Wojewódzk±, z istniej±c± tam Ma³opolsk± Bibliotek± Regionaln±, przekazuj±c opisy artyku³ów dotycz±cych ¿ycia kulturalnego Nowej Hucie, które s± zamieszczane w tamtejszej bazie.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".