Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
WIELKA P£YTA TO RÓWNIE¯ PROBLEM NOWEJ HUTY
O wyzwaniach, jakie niesie ze sob± zabudowa „wielkiej p³yty” w kontek¶cie jej rewitalizacji z wiceprzewodnicz±cym Sejmowej Komisji Infrastruktury pos³em Andrzejem Adamczykiem rozmawia Jan L. Franczyk.
O Józefie Krzeczku i Czerwono-Czarnych – WIECZÓR WSPOMNIEÑ
Tradycj± sta³o siê, ¿e w styczniu, w rocznicê pierwszego koncertu Czerwono-Czarnych w Nowej Hucie w Hali Gara¿y (20 stycznia 1961 r.), Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz&Beat&Rock organizuje imprezy, które dedykowane s± pamiêci Józefa Krzeczka, nowohucianina, kompozytora i multiinstrumentalisty.
Nie inaczej sta³o siê te¿ w tym roku. 26 stycznia w Art Zonie Sali Tañca O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida mia³ miejsce koncert po¶wiêcony pamiêci tego wybitnego artysty, kierownika muzycznego Czerwno-Czarnych. Koncert wzbudzi³ wiele emocji, szczególnie, ¿e Go¶ciem specjalnym tego spotkania muzycznego by³ Miros³aw Wójcik, saksofonista kultowego bigbitowego zespo³u „Czerwono-Czarni”. Artysta przyjecha³ prosto ze Sztokholmu, gdzie mieszka obecnie.
W koncercie Mirka Wójcika udzia³ wziêli tak¿e muzycy lat 60 z Krakowa: Antoni Krupa - dzi¶ dziennikarz Radia Kraków, Janusz Piskorz, Krzysztof Siatka, a tak¿e wnuk Przemys³awa Gwo¼dziowskiego z Czerwono Czarnych, niezwykle utalentowany pianista jazzowy - Ignacy Matuszewski. Koncert u¶wietni³ zespó³ wokalny kadry pedagogicznej Szko³y Podstawowej nr 82 w³±cznie z jej dyrektor Beat± Tomaszewsk± oraz zespó³ taneczny (tak¿e z SP 82). ¦wietnie poprowadzili ca³y wieczór wspomniany ju¿ Antoni Krupa oraz Krystyna Downar i Wies³awa Wykurz z Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego.
Koncert by³ kolejn± inicjatyw± Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego. Stowarzyszenie zrealizowa³o w ub.r. projekt „Zagrajmy to jeszcze raz... w Nowej Hucie”, w ramach którego odby³y siê koncerty: Ryszarda Sty³y i Bohatera w ArtZonie, koncert w Teatrze Ludowym "Lets and rock and roll" z udzia³em nowohuckiego zespo³u „Ryszardy” oraz „Krzeczkowy wieczór" w Klubie Ku¼nia z udzia³em zespo³ów "Sirtaki","Ad Libitum" Romy i Jolanty Doniec oraz Stanis³awa Florka - za³o¿yciela w latach 50-tych w Nowej Hucie Jazz-Clubu. Kolejn± ciekaw± inicjatyw± Stowarzyszenia jest projekt Muzyczna Nowa Huta.
Organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania wszystkim przyby³ym go¶ciom oraz partnerom imprezy, którymi byli: O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida - wspó³organizator wiêkszo¶ci spotkañ, koncertów w ramach realizowanych dot±d projektów „Zagrajmy to jeszcze raz... w Nowej Hucie” a tak¿e: Szko³a Podstawowa nr 82, Biblioteka Polskiej Piosenki, Teatr Ludowy oraz Hotel Centrum, os. Centrum E. Impreza zrealizowana zosta³a dziêki wsparciu finansowemu: Dzielnicy XIV Czy¿yny, Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)


Marek Wójcik – saksofon, Janusz Piskorz – gitara, Antoni Krupa – ¶piew.
Nowy rok w nowej hali
Rozpoczêta w sierpniu ubieg³ego roku budowa hali sportowej przy Zespole Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 5 w os. S³onecznym, w sk³ad którego wchodz± Gimnazjum nr 49 i Szko³a Podstawowa nr 105, dobiega koñca. Wszyscy z zainteresowaniem przygl±daj± siê kolejnym etapom budowy i nie szczêdz± s³ów podziwu, bo hala rzeczywi¶cie robi wra¿enie. W ostatnim czasie ogl±da³ halê sam Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Czêstymi go¶æmi ¶ledz±cymi prace jest Radny Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz oraz Przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc. W chwili obecnej trwaj± prace wykoñczeniowe, m.in. trwa monta¿ pod³ogi sportowej. Gotowe s± ju¿ szatnie, a na widowni i schodach do niej prowadz±cych po³o¿ona jest terakota. Pozosta³y do zamontowania w ³azienkach kabiny prysznicowe i uchwyty dla niepe³nosprawnych uczniów oraz przytwierdzenie krzese³ na widowni. Zakupiono te¿ nowoczesny sprzêt sportowy: koz³y, skrzynie, drabinki, materace oraz pi³ki, z których najbardziej bêd± siê cieszyæ m³odzi pi³karze z dzia³aj±cej w szkole Pi³karskiej Szkó³ki Sportowej. W hali jest ciep³o i przytulnie, dlatego rada pedagogiczna postanowi³a z³o¿yæ sobie ¿yczenia noworoczne w³a¶nie w tym miejscu, a wuefi¶ci spróbowali nawet strzeliæ pierwszego gola do ¶wie¿o zamontowanych bramek. Swoj± dzia³alno¶æ rozpoczyna SKS, który ze wzglêdu na trudno¶ci lokalowe zawiesi³ zajêcia. Rada pedagogiczna i samorz±d uczniowski ju¿ diagnozuj± potrzeby sportowe uczniów. Padaj± propozycje trenowania takich dyscyplin, jak: koszykówka, siatkówka, pi³ka no¿na czy gimnastyka artystyczna. Rozpoczynaj± siê tak¿e zajêcia dla cheerleaderek. Poniewa¿ zakoñczenie prac planowane jest na koniec maja, mo¿na ju¿ zacz±æ odliczanie i przygotowanie do uroczystego otwarcia. – Mamy powód do dumy, ¿e to w³a¶nie nasza szko³a bêdzie mieæ tak nowoczesny obiekt sportowy – mówi dyrektorka szko³y Ewa Donhöffner.
(mp)


fot. autor
Kolêdowanie na Wzgórzach Krzes³awickich
27 stycznia br. o godzinie 17.00 w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach odby³ siê Koncert Kolêd w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickic. Organizatorami koncerty byli: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, parafia Mi³osierdzia Bo¿ego, Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Tym razem do udzia³u w wydarzeniu zaproszono Chór I L.O. im. Bart³omieja Nowodworskiego w Krakowie pod dyrekcj± Ryszarda ¬róbka oraz znanego, wroc³awskiego organistê - Tomasza G³uchowskiego. Zgromadzona publiczno¶æ mog³a us³yszeæ nie tylko znane i chêtnie ¶piewane kolêdy, ale równie¿ mniej popularne pastora³ki, które równie¿ od lat tworz± polsk± tradycjê kolêdnicz±. Nowo¶ci± i niew±tpliw± atrakcj± by³a ostatnia czê¶æ koncertu, w której organista wykona³ improwizacje na tematy proponowane przez publiczno¶æ. Nie dziwi fakt, ¿e pokazy te spotka³y siê z bardzo entuzjastyczn± reakcj± publiczno¶ci a nawet chóru, gdy¿ wykonane by³y na najwy¿szym poziomie artystycznym. Ca³o¶æ zakoñczy³ wspólny ¶piew kolêdy Bóg siê rodzi.
Koncerty z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich realizowane s± ze ¶rodków finansowych Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz przy wsparciu Zak³adu Odzysku Surowców „Madrohut” Sp. z o.o. Na kolejny koncert z cyklu Muzycznych Spotkañ zapraszamy w kwietniu. Szczegó³owe informacje ju¿ wkrótce na www.krakownh.pl.


Fot. Pawe³ Smolik
Kronika w Czerwono-Czarnym i zimowym rytmie
326 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpocznie relacja z kolejnego koncertu organizowanego przez Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz&Beat&Rock. Tym razem organizatorzy zaproponowali, by „Spotkaæ siê po latach… w Czerwono-Czarnym rytmie”. Go¶ciem specjalnym tego sentymentalnego spotkania muzycznego w ArtZonie O¶rodka Kultury im.C.K.Norwida by³ Miros³aw Wójcik, saksofonista kultowego bigbitowego zespo³u „Czerwono-Czarni, który w styczniu 1961 roku wyst±pi³ w Nowej Hucie. Wspominaj±c tamte chwile, przypomniano te¿ po raz kolejny postaæ wybitnego nowohucianina - Józefa Krzeczka. To w³a¶nie on stworzy³ jedne z najwiêkszych przebojów Czerwono-Czarnych: "Dwudziestolatki", "O mnie siê nie martw" i "Agatko poca³uj".
Kronika poka¿e równie¿ fragmenty autorskiego pokazu zdjêæ i filmów Grzegorza Petryszaka "Zapomniany Kaukaz", który mia³ miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Znany dziennikarz i podró¿nik pokaza³ mi³o¶nikom przygód niezwyk³e zak±tki Gruzji, któr± w ostatniej dekadzie kilkakrotnie przemierza³. Przepiêkne slajdy i filmowe reporta¿e przenios³y widzów do s³onecznej, wiosennej krainy, le¿±cej na styku Europy i Azji. I pokaza³y, ¿e warto odwiedziæ kraj, który ostatnio sta³ siê popularnym celem podró¿y wielu globtroterów.
Na koniec wrócimy do zimnej, styczniowej rzeczywisto¶ci. Mimo mrozu i ¶niegu – a mo¿e w³a¶nie dziêki nim – bywa weso³o. Po raz kolejny mo¿na siê przekonaæ, ¿e centralnym punktem zabaw dzieciêcych w Nowej Hucie jest niewielka górka po³o¿ona przy Nowohuckim Centrum Kultury. To w³a¶nie tam najczê¶ciej kieruj± siê rodzice ze swoimi pociechami, by przy pomocy saneczek i innych ¶lizgaj±cych siê przedmiotów pope³niaæ zimowe szaleñstwa.
326 odcinek Nowohuckiej Kroniki Filmowej prezentowany bêdzie w Kinie Studyjnym „Sfinks” od pi±tku 1 lutego oraz na antenie TVP Kraków w poniedzia³ek 4 lutego o godz. 17.05 i 22.00 oraz w czwartek 7 lutego o godz. 19.15. Archiwalne wydania kronik mo¿na zobaczyæ na stronie www.kronika.com.pl
(as)
Grand Prix ¦wiatowego Festiwalu Sundance w USA. LAUREATEM KRONIKARZ NOWEJ HUTY!
Nowohuckie Kroniki Filmowe od 2004 roku pokazywane s± w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e na antenie Telewizji Kraków. Pierwszym ich realizatorem by³ nowohucki re¿yser Jerzy Ridan. Pó¼niej do³±czyli jego uczniowie, którzy w M³odzie¿owym Domu Kultury im. A. Bursy uczestniczyli w warsztatach filmowych. Jednym z nich by³ Grzegorz Zariczny. Z czasem podj±³ on studia filmowe na Uniwersytecie ¦l±skim i w Mistrzowskiej Szkole Re¿yserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwszy film dokumentalny G. Zaricznego to „Marysina polana”. Przyznano mu wiele nagród w kraju i za granic±. Tak¿e jego „Nasza zima z³a” - krótka fabu³a zrealizowana na terenie Nowej Huty - uzyska³a na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodê specjaln± jury w konkursie „M³ode Kino Polskie”. Jednak najwiêksze sukcesy odnotowa³ film „Gwizdek”, opowiadaj±cy o ¿yciu ch³opaka mieszkaj±cego na wsi w pobli¿u Nowej Huty. Film uzyska³ Pierwsz± Nagrodê na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty i G³ówn± Nagrodê na koszaliñskim festiwalu „M³odzi i Film”. Ale to nie koniec! Na zakoñczonym niedawno najwiêkszym festiwalu filmowym na ¶wiecie - „Sundance 2013” w USA - prezentuj±cym twórczo¶æ niezale¿n± – Grzegorz Zariczny za „Gwizdek” odebra³ Grand Prix! Juror Dan Herztfeldt podczas odczytywania werdyktu powiedzia³, ¿e jury zakocha³o siê w tym „piêknie skomponowanym, niezwyk³ym filmie”. A konkurencja by³a wielka. Na konkurs przys³ano a¿ 8000 filmów z ca³ego ¶wiata!
(jr)
ZAGO¦CI£A PRAWDZIWA ZIMA
Zima w pe³ni. Panuj± idealne warunki do zabaw na ¶niegu. Na stoku za Nowohuckim Centrum Kultury dzieci szusuj± na sankach (na zdjêciu).
(mp)

U GROBU ¦W. OJCA RAFA£A KALINOWSKIEGO
W niedzielê, 20 stycznia br., odby³a siê jubileuszowa, XXX Pielgrzymka Ludzi Pracy do Czernej, do grobu ¶w. Ojca Rafa³a Kalinowskiego, powstañca styczniowego i zakonnika-karmelity. W tym roku pielgrzymka mia³a charakter szczególny, gdy¿ odby³a siê w 150. rocznicê rozpoczêcia Powstania Styczniowego 1863 roku. Zorganizowana zosta³a przez Duszpasterstwo Hutników dzia³aj±ce przy parafii M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy oraz Komisjê Robotnicz± Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”.
(f)


Fot. Jakub Kalinowski
Rozwój, wiara, rodzina, czyli… Szko³a ¶wiêtego Pallottiego
Szko³a powsta³a w Nowej Hucie 8 lat temu. Od tej pory doczeka³a siê ju¿ sporego grona zwolenników i przyjació³, wykszta³ci³a ponad 500 uczniów. Ma w Nowej Hucie wyrobion± opiniê, wci±¿ jednak kr±¿± na jej temat mity i legendy. Jaka jest naprawdê – dowiemy siê rozmawiaj±c z jej dyrektorem ksiêdzem Markiem Ostapiszynem SAC.
Zbli¿a siê moment kiedy rodzice sze¶ciolatków podj±æ bêd± musieli trudn± decyzjê zwi±zan± z wyborem szko³y. W Nowej Hucie „podstawówek” nie brakuje. Choæ mówi siê, ¿e „od przybytku g³owa nie boli” niejednemu rodzicowi konieczno¶æ podjêcia tej decyzji spêdza sen z powiek. Kryteria podejmowania decyzji s± ró¿ne: ¿eby by³o blisko, bo koledzy tam id±, bo szko³a ma dobr± opiniê. Niektórzy rodzice rezygnuj± z „rejonówki” wybieraj±c inn± placówkê – b±d¼ to ze wzglêdu na klasy profilowane, b±d¼ te¿ na zajêcia dodatkowe czy jednozmianowy system nauki . Tych, którzy ci±gle siê wahaj±, oraz tych którzy s± ciekawi jak wygl±da szko³a której dyrektorem jest ksi±dz zapraszam na rozmowê.
+ Zacznê, proszê wybaczyæ, od plotek. Czy to prawda, ¿e do Waszej szko³y przyjmowane s± jedynie dzieci wychowane w rodzinach katolickich, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzany jest „poziom religijno¶ci” rodziców?
- Ksi±dz Marek (¶miech): Naprawdê kr±¿± o nas takie plotki? Pierwsze s³yszê – mo¿e dlatego, ¿e plotkami siê nie zajmujê. Absolutnie nie. Jeste¶my szko³±, której (jak zreszt± widaæ ) dyrektorem jest osoba duchowna. Nasza szko³a wychowuje zgodnie z za³o¿eniami wiary i etyki katolickiej oraz duchowo¶ci± ¶w. Wincentego Pallottiego. Jednak nigdy nie sprawdza³em i sprawdzaæ nie zamierzam tego jak rodzice naszych dzieci realizuj± swoj± duchowo¶æ. Rodzice wybieraj±cy nasz± placówkê pragn± aby ich dzieci by³y wychowywane w duchu chrze¶cijañskim. W praktyce oznacza to np. odwo³ywanie siê do chrze¶cijañskich warto¶ci podczas rozwi±zywania konfliktów.
+ Po co zatem, wzbudzaj±ca wiele emocji i domys³ów, rozmowa kwalifikuj±ca do podstawówki? Jaki ma sens?
- Ksi±dz Marek: Przede wszystkim nie rozmowa kwalifikacyjna – tylko wstêpne spotkanie . Sens prosty i, dla mnie, oczywisty -chcê poznaæ rodzinê z któr± bêdê pracowa³ przez kolejne lata. Do tej szko³y przyjmujemy nie dziecko a ca³± rodzinê. Takie spotkanie to wyraz szacunku dla rodziców i dziecka. Jest to jednocze¶nie zapoznanie, niezbêdne do dalszych dzia³añ na rzecz dobra dziecka. Rodzice dowiaduj± siê jaka jest szko³a któr± wybrali. Szko³a, która przez kolejne lata bêdzie partnerem w wychowywaniu ich dziecka. Ja poznajê rodziców i podczas rozmowy, która czasem trwa kilkana¶cie a czasem kilkadziesi±t minut, staram siê zorientowaæ czy znajdziemy wspólne jêzyk.
+ Czy zatem Szko³a ¶wiêtego Pallottiego jest to szko³± dla wybranych?
- Ksi±dz Marek: Nie, nie i jeszcze raz nie. Przyjmujê ka¿d± rodzinê tak± jaka jest. Wa¿ne jest to, ¿e zale¿y nam na rodzicach, którzy bêd± chcieli z nami wspó³pracowaæ dla dobra dziecka. My w szkole mamy wzmacniaæ dzia³ania rodziców – mamy byæ przed³u¿eniem ich r±k.
+ Czym zatem ró¿ni siê wasza „zwyk³a podstawówka” (u¶miech) od innych zwyk³ych?
- Ksi±dz Marek: Ka¿da szko³a jest inna, ka¿da niezwyk³a. Nie chcê siê porównywaæ do kogokolwiek, powiem jak jest u nas. W naszej szkole najwa¿niejsze jest dziecko. W ka¿dym momencie dnia, w ka¿dej chwili rozwoju, w ka¿dej decyzji, któr± – wspólnie z nauczycielami- podejmujê liczy siê ma³y cz³owiek. To my tu jeste¶my dla niego a nie on dla nas. Nauczyciele tu pracuj± – otrzymuj± za to co robi± pieni±dze – dla dzieci czêsto szko³a jest prawie ca³ym ¶wiatem. Wiem i jestem tego ¶wiadomy, ¿e s± w¶ród moich uczniów tacy, którzy niemal ca³y dzieñ spêdzaj± w szkole. Muszê o nich zadbaæ równie¿ w godzinach pozalekcyjnych, czyli tych które spêdzaj± na ¶wietlicy. Program zajêæ dodatkowych to nie tylko rozwijanie talentów czy pomoc w nauce - choæ to oczywi¶cie te¿. Czas w ¶wietlicy to równie¿ czas odpoczynku i spacerów na ¶wie¿ym powietrzu.
+ Skoro ju¿ ksi±dz wspomnia³ o zajêciach dodatkowych, wiem ¿e s± szko³y gdzie ilo¶æ tzw. kó³ek jest niewielka a dostêp do nich ograniczony. Jak jest u was?
- Ksi±dz Marek: Nie wiem jak jest u innych. Nauczyciele pracuj±cy w szkole ¦wiêtego Pallottiego nie s± zatrudnieni na kartê nauczyciela tylko z kodeksu pracy. Oprócz 18 godzin, podczas których prowadz± lekcje, ka¿dy musi przepracowaæ na rzecz uczniów 6 godzin tygodniowo. Zajêæ dodatkowych wiêc u nas nie brakuje. Warto zaznaczyæ, ¿e wszystkie one s± zupe³nie bezp³atne.
+ Jednym z udogodnieñ w waszej szkole s± e-dzienniki, co to takiego?
- Ksi±dz Marek: To proste, e-dzienniki to dzienniki dostêpne on-line. Ka¿dy rodzic i uczeñ ma has³o, które pozwala mu obejrzeæ oceny i informacje które szko³a pragnie przekazaæ. To narzêdzie, które znacznie poprawia komunikacjê. Wspomaga pamiêæ dziecka, która, na poziomie podstawówki, lubi zawodziæ. Dzieci w tym wieku do¶æ czêsto zapominaj± jeszcze o ró¿nych rzeczach, e-dziennik pozwalaj± rodzicom od razu dowiedzieæ siê o tym co dzia³o siê tego dnia w szkole.
+ Od plotek zaczêli¶my i na plotkach zakoñczmy. Czy to prawda, ¿e rozpieszcza ksi±dz rodziców?
- Ksi±dz Marek: O, w tej plotce jest trochê prawdy. Szko³a pe³ni rolê s³u¿ebn± wobec rodziny, to nie dzieci i rodzice s± dla nas tylko my dla nich. S³ucham rodziców i tego co maj± do powiedzenia na temat naszej szko³y, staram siê uwzglêdniaæ ich uwagi. Wychodzê z za³o¿enia, ¿e oni najlepiej znaj± swoje dziecko. W szkole jest równie¿ sztab osób, które wspomagaj± rodziców w procesie wychowawczym: pedagog, wychowawca klasy, logopeda, dyrektor szko³y – ka¿da z tych osób pozostaje do dyspozycji rodziny. ¯eby by³a jasno¶æ nie ustêpujê rodzicom w ka¿dej sprawie, s± w szkole pewne zasady i nie wolno ich ³amaæ – chocia¿by taka, ze dziewczynki nie mog± nosiæ kolczyków, staram siê jednak zawsze wys³uchaæ i wspólnie szukamy rozwi±zania. To siê sprawdza. Nasi „rozpieszczeni” rodzice sami chêtnie podejmuj± dzia³ania na rzecz szko³y. Je¶li kto¶ dobrze czuje siê w jakim¶ ¶rodowisku to bêdzie siê stara³ dzia³aæ na rzecz tego miejsca. Szko³a ¦wiêtego Wincentego Pallottiego to takie w³a¶nie miejsce, w którym dzieci ich rodzice czuj± siê ¶wietnie. Kto nie wierzy…zapraszany ¿eby sprawdziæ.
+ Dziêkujê za rozmowê i w imieniu Ksiêdza zapraszam rodziców 6 latków do odwiedzenia szko³y, mo¿e wam siê spodoba i zostaniecie na nastêpnych kilka lat?
(a³)


Jase³ka wystawione przez uczniów Szko³y Podstawowej ¶w. Wincentego Pallottiego.
NOWOHUCIANIN ROKU I…
Na pocz±tek 325. Nowohuckiej Kroniki Filmowej zobaczymy relacjê z ksiêgarni „Skarbnica”, w której odby³o siê spotkanie z Ryszardem Dzieszyñskim, autorem ksi±¿ki po¶wiêconej legendom nowohuckim pt. „Wino, skrzyd³a i ogieñ”. Spotkanie prowadzi³ red. naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk. Mówi³: „Legendy ¿yj± z nami i w nas. Nawet ksiêgarnia „Skarbnica stanowi ¿yw± legendê, tak jak Plac Centralny i bliskie okolice, gdzie tyle tutaj siê dzia³o”. R. Dzieszyñski w swoim dorobku ma 47 ksi±¿ek wydanych w ³±cznym nak³adzie ponad pó³ milionów egzemplarzy i ok. sze¶ciu tysiêcy tekstów publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach.
Nastêpnie Kronika przedstawi uroczysto¶æ wrêczenia medalu Nowohucianina Roku 2012. Ten zaszczytny tytu³ przyznano Józefowi Pilchowi, który urodzi³ siê w 1957 r. w szpitalu im. Stefana ¯eromskiego i cale swoje ¿ycie zwi±za³ z nasz± dzielnic±. Ukoñczy³ Technikum Huty im. Lenina, a potem studia in¿ynierskie. Pracê zawodow± rozpocz±³ w Hucie im. Lenina na Wydziale Walcowniczym. W 2006 r. wystartowa³ w wyborach do Rady Miasta Krakowa i z trzeciej pozycji wygra³ z najlepszym wynikiem. W latach 2009 /2010 pe³ni³ funkcjê przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Obecnie jest wiceprzewodnicz±cym. Pomaga placówkom kulturalnym, domom dziecka, miejskim o¶rodkom pomocy spo³ecznej i szpitalom. W wywiadzie powiedzia³: „Dla Nowej Huty ¿yjê i staram siê, aby by³a coraz piêkniejsza”.
Na zakoñczenie zobaczymy fragment filmu dokumentalnego „Wspólny dom”, zrealizowany przez Lucynê Lubañsk±, Igora Mo³odeckiego i Grzegorza Kwintê. Film wyprodukowany zosta³ przez parafiê w Mistrzejowicach dziêki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bohaterami s± uczniowie szkó³ gimnazjalnych i liceów, którzy brali udzia³ w konkursie po¶wiêconym roli Polski w Unii Europejskiej. Laureaci konkursu w nagrodê wyjechali do Strasburga. Zwiedzili siedzibê Parlamentu Europejskiego, a tak¿e m.in. wspania³± katedrê Notre Dame.
Kronika od pi±tku prezentowana bêdzie w Kinie Studyjnym „Sfinks” oraz na antenie TVP Kraków w poniedzia³ek o godz. 17.05 i 22.00, a tak¿e w czwartek o godz. 19.15. Archiwalne wydania kronik mo¿na zobaczyæ na stronach: www.kronika.com.pl
(jr)
Maj± ju¿ rok, odk±d na kulturalnej mapie Krakowa pojawi³y siê „Koncerty Mistrzejowickie”
Kiedy w styczniowym numerze „¦ladu”, miesiêcznika parafii ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego oraz na ³amach ¿yczliwego nam „G³osu -Tygodnika Nowohuckiego” z ubieg³ego roku przedstawi³em swoje wspomnienia z koncertów, które z prowadzonymi przez siebie zespo³ami chóralnymi („Triad±” ze Szko³y Podstawowej nr 126 ,”Bardem” ZPNiG, parafialnym „Solidarno¶æ -Maxymilianum” i „Krakowsk± M³od± Filharmoni±” ZPSMuz. im M. Kar³owicza) wyra¿a³em nadziejê i g³êbok± wiarê, ¿e inaugurowany koncertem kolêd cykl comiesiêcznych prezentacji muzyki i poezji wpisze siê trwale w kulturaln± mapê Krakowa.


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,317,112 unikalnych wizyt