Stylowa Nowa Huta przedstawia – NOWA HUTA – „POLE” DO DZIA£ANIA
Paulina: streetworkerka, networkerka, cz³onek zarz±du Fundacji Nowe Centrum. Realistka, która uwielbia rêkodzie³o artystyczne, kreatywne pomys³y i rozwi±zania dnia codziennego oraz czekoladê. Rafa³: raper, cz³onek undergroundowego labelu PRO i sekretarz Stowarzyszenia „Zajawka”, od 12 lat na scenie hiphopowej. Fundacja Nowe Centrum: to organizacja non-profit za³o¿ona przez pedagogów - streetworkerów we wrze¶niu 2012 roku. Jej g³ównym celem jest wspieranie osób zagro¿onych wykluczeniem spo³ecznym, a tak¿e promocja idei wolontariatu. Znakiem rozpoznawczym Fundacji jest Rakieta Edukacyjna oraz szereg projektów opartych na szacunku i tolerancji. Stowarzyszenie „Zajawka”: to grupa ludzi, których ³±czy wspólna pasja i mi³o¶æ do muzyki hip hop. Organizacja powsta³a w 2011 roku w Krakowie. Cz³onkowie „Zajawki” dzia³aj± na rzecz upowszechniania kultury hiphopowej, w³±czaj± siê w akcje charytatywne, prowadz± dzia³ania maj±ce na celu profilaktykê zdrowotn± i profilaktykê uzale¿nieñ.
Fot. Aleksander Hordziej Wiêcej zdjêæ z sesji Pauliny i Rafa³a na www.stylowanowahuta.blogspot.com. Stylowa Nowa Huta to inicjatywa ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, której celem jest promocja pozytywnej strony Nowej Huty, postaci z ni± zwi±zanych, ciekawych miejsc.
Ko³o Seniorów nr 25 Polskiego Zwi±zku Emerytów Rencistów i Inwalidów obchodzi³o Dzieñ Seniora i XXX- lecie za³o¿enia Ko³a. Patronat nad uroczysto¶ci± obj±³ Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Uroczysto¶ci odby³y siê w Klubie 303 O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta na os. Dywizjonu 303. Scenariusz uroczysto¶ci opracowa³a i prowadzi³a przewodnicz±ca Ko³a Zofia Wojtyszyn. W¶ród zaproszonych go¶ci obecni byli: pe³nomocnik Prezydenta d/s Polityki Spo³ecznej Anna Okoñska-Walowicz, wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, przewodnicz±ca Oddzia³u Rejonowego PZERiI w Nowej Hucie Miros³awa Mi¶ta, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków - Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek, kierownik Klubu 303 Magdalena Florek, prezes Spó³dzielni Mieszkaniowej Czy¿yny Marek Lorenc, dyrektor PKPS Józef Grzybczyk , cz³onek Zarz±du i Rady XIV Dzielnicy Czy¿yny Regina Zadêcka, ksi±dz pra³at z Parafii ¶w. Brata Alberta Jan Bielañski, sponsorzy - prezes F.H. Danex i Trans- Danex Leszek Kajak, dyrektor F.H. Tim-Imex Tomasz Jaszczyñski, prezes firmy Krak-Miês Jaros³aw Naruszewicz. W ramach programu „Seniorzy Seniorom” i „Mosty Pokoleñ”, w uroczysto¶ci uczestniczyli seniorzy z Klubu Ku¼nia w Nowej Hucie, Ko³a nr 11 z Ko¶cielnik, grupa naszych rodaków z Kazachstanu, mieszkaj±cych w DPS im. W. Godynia w Nowej Hucie oraz grupa m³odzie¿y ze Szko³y Muzycznej im. W³adys³awa Kar³owicza w Nowej Hucie. Zofia Wojtyszyn ciekawie omówi³a rolê jak± odegrali seniorzy i jaki wk³ad pracy wnie¶li w budowê Nowej Huty i jej serca Kombinatu Metalurgicznego. Podczas uroczysto¶ci odznak± Honoris Gratia zostali uhonorowani zas³u¿eni cz³onkowie Ko³a: Eryka Pabian, Kazimiera Turek, Ryszard Wiszniewski oraz Zofia Wojtyszyn – jako bardzo dobra organizatorka, operatywna i przedsiêbiorcza przewodnicz±ca. Dziêki pozyskaniu i wsparciu sponsorów o¿ywi³a i rozwinê³a z powodzeniem dzia³alno¶æ Ko³a. Wyra¿aj±c wdziêczno¶æ w imieniu wszystkich seniorów Zofia Wojtyszyn obecnym sponsorom wrêczy³a dyplomy z podziêkowaniami. Mi³ym akcentem uroczysto¶ci by³o od¶piewanie przez chór „Aster” piosenki dla darczyñców do s³ów poety klubowego Ryszarda Wiszniewskiego, który równie¿ odczyta³ napisany przez siebie z tej okazji wiersz. W ten oto sposób po czê¶ci oficjalnej ze swoim programem artystycznym wyst±pili seniorzy i m³odzie¿ ze szko³y muzycznej. Ich wystêpy by³y przeplatane ¶piewaniem piosenek o Nowej Hucie przez wszystkich obecnych na sali. Koñcz±c uroczysto¶æ Ryszard Wiszniewski dedykowa³ seniorom kolejny swój wiersz pt. „Dzieñ Seniora”, po czym wszyscy trzymaj±c siê za rêce od¶piewali „Pie¶ñ po¿egnaln±”. Wszyscy seniorzy otrzymali s³odkie upominki. W tym miejscu wspomnieæ nale¿y, ¿e seniorzy swoje ¶wiêto obchodzili przy smacznym poczêstunku dziêki w³adzom miasta Krakowa.
(mp)
W Nowohuckim Centrum Kultury odby³ siê koncert Orkiestry Wieniawa BAJKA O MUZYCE NA JESIENNY WIECZÓR
29 pa¼dziernika br. Orkiestra Wieniawa wyst±pi³a w Nowohuckim Centrum Kultury z koncertem „Jesienne Impresje. Orkiestra Wieniawa od Straussa do Ellingtona”. Prowadz±ca Lidia Jazgar rozpoczê³a go, nuc±c jesienn± melodiê, a nastêpnie przypomnia³a pocz±tki historii Orkiestry. Zaznaczy³a, ¿e ta opowie¶æ, która swój pocz±tek mia³a jeszcze w 1994 roku, jest niczym piêkna bajka.
Jak mówi sam tytu³, koncert sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci: klasycznej i rozrywkowej. W pierwszej zabrzmia³y takie per³y muzyki powa¿nej jak: Lekka kawaleria, buntownicze Libertango czy Maid of the Moor, nawi±zuj±ce do poezji XIV-wiecznej. Solista Wojciech Blak wydoby³ poezjê tej muzyki ciep³± i miêkk± barw± flugelhornu. Na pierwszy akcent tej czê¶ci Orkiestra wybra³a marsz koncertowy Sterling Brass, a na jej zakoñczenie – Irish Sketches, czyli przepiêkne skecze inspirowane irlandzkim folkiem.
Zanim Orkiestra przesz³a do drugiej czê¶ci koncertu, zaoferowa³a s³uchaczom muzyczn± niespodziankê. W zabawnej, kabaretowej atmosferze odby³ siê konkurs, w którym nagrod± by³ wyjazd na festiwal do Luksemburga w 2014r z Orkiestr± Wieniawa. Cztery osoby z widowni walczy³y o tytu³ najlepszego dyrygenta, a zadaniem by³o jak najlepsze wykonanie z Orkiestr± marsza Happy Marching Band. Orkiestra reagowa³a na ka¿dy ruch dyrygentów, a niekwestionowan± zwyciê¿czyni± okaza³a siê Natalia.
Czê¶æ rozrywkowa koncertu rozgrza³a publiczno¶æ samb± Tico Tico i arabsk± Caravan, która cudownie przywo³a³a klimat wêdrówki przez pustyniê – oczywi¶cie jazzowo zwariowanej, jak to u Duke’a Ellingtona. Wokalistka Gabrysia ¦wierczek za¶piewa³a Gershwina, melodiê z krainy Czarnoksiê¿nika Oz Over the Rainbow (i znowu bajka) oraz swinguj±cy Blue Moon. Publiczno¶æ, która dot±d zadawa³a sobie pytanie: „Gdzie ten Strauss?”, us³ysza³a nareszcie Marsza Radetzkiego i w³±czy³a siê klaskaniem w jego wykonanie. Wszystko pod kontrol± dyrygenta Jaros³awa Ignaszaka. Tak siê spodoba³o, ¿e za¿±dano marsza po raz drugi. Na bis za¶piewa³a jeszcze Gabrysia, która koncert ten nazwa³a „¶wiêtem muzyki”. A potem rozbrzmia³y jerychoñskie bêbny (tr±by oczywi¶cie te¿) w Joshua.
Co jeszcze siê wydarzy³o? Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Wieniawa Piotr Zaj±c przypomnia³, ¿e Orkiestra dzia³a dziêki pomocy Darczyñców, a w celu przy³±czenia siê do ich grona, zachêci³ do odwiedzenia strony www.wieniawa.eu 8-letni Anto¶ zebra³ pochwa³y za jeden z pierwszych koncertów w swoim ¿yciu, Lidia Jazgar rozrzuci³a po widowni ca³y swój bukiet ¿ó³tych tulipanów, a wszystkie s³odkie krówki zosta³y rozdane.
+ + +
Bajka siê nie skoñczy³a... poniewa¿ muzyczna karawana idzie dalej, na szczê¶cie nie przez pustyniê. Ka¿dy kolejny koncert pokazuje, ¿e muzyka i los rozwijaj±cych siê m³odych muzyków nie spotyka siê z obojêtno¶ci±. Dlatego Orkiestra dziêkuje Sponsorom i Darczyñcom za ka¿de wsparcie, jakie otrzymuje i podkre¶la, ¿e tak piêkna muzyka bez tych osób nie by³aby mo¿liwa, poniewa¿ orkiestra, to znaczy razem.
Sylwia Szcupak
„Teatr w Nowej Hucie” – nowa wystawa w muzeum przy Alei Ró¿ – Robotnicy i aktorzy
Antoni Pacyga ogl±da swoje zdjêcie na nowej wystawie w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty, w Alei Ró¿. Wtedy gdy zdjêcie zrobiono, w roku 1954, mia³ 20 lat. Antoni czy raczej Antek, m³ody, wysoki, szczup³y, by³...aktorem. To znaczy by³ robotnikiem, ale...
W ostatni czwartek (24 pa¼dziernika br.) w Klubie O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta w osiedlu Zgody spotkali siê seniorzy z ko³a Zwi±zku Rencistów i Emerytów nr 24.
Tym razem okoliczno¶æ by³a bardziej uroczysta - 20 pa¼dziernika obchodzony jest Europejski Dzieñ Seniora By³ wiêc ma³y poczêstunek, kawa i ciastko, a przede wszystkim czas na spotkanie, rozmowy przy stole i ¿yczenia. M.in. od przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XVIII Stanis³awa Moryca, radnej nowohuckiej Krystyny Jastrzêbskiej, przedstawicielka Polskiego Zwi±zku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Hucie Wandy Toty, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta Ma³gorzaty Jezutek i El¿biety Ratajewskiej, kieruj±cej klubem O¶rodka w os. Zgody. Wszyscy - ¿yczyli zebranym zdrowia, a sobie - takiej energii jakie ma starsze pokolenie, szczególnie aktywne w kole 24. Ko³o zrzesza 130 cz³onków. Niemal po³owa cz³onków to osoby w wieku siedemdziesi±t i wiêcej lat, ale ci±gle s± to osoby aktywne, które nie chcia³yby zaszywaæ siê w domach. W te czwartki w klubie jest gwarno i weso³o.
Ko³em od 34 lat kieruje pani Maria Szymu¶, pe³na dobrej energii i niestrudzenie aktywna. Mi³± uroczysto¶æ Dnia Seniora umili³ wystêp zespo³u Zawilec pod kierunkiem Heleny Ratajewskiej. Panie z zespo³u przygotowa³y specjalnie na tê uroczysto¶æ program, w którym znalaz³y siê zarówno piosenki jak i wiersze, a przeboje sprzed lat za¶piewali, a przynajmniej nucili z zespo³em zebrani na uroczysto¶ci. I choæ – jak mówi± seniorzy – te lata co za nimi minê³y jak jeden dzieñ, to wielu z nich nadal ma wiele energii i chêci o wspólnego dzia³ania.
Nie damy siê staro¶ci – to has³o mo¿e przy¶wiecaæ seniorom z Nowej Huty, a choæ kruche marzenia trzeba je mieæ i wierzyæ. W ka¿dym wieku.
(kl)
Wystawa retrospektywna w Klubie „Karino” – Cha³upki wczoraj i dzi¶
W Klubie „Karino” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta przy ul. Truskawkowej spotka³a siê spo³eczno¶æ Cha³upek, aby powspominaæ historiê osiedla i obejrzeæ wystawê ze zdjêciami jego mieszkañców z lat powojennych poprzedniego wieku oraz wspó³czesnych. Zaproszonych go¶ci powita³a kierowniczka klubu El¿bieta Nowak. Przybyli m.in.: wiceprzewodnicz±cy RMK S³awomir Pietrzyk, przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc, przewodnicz±ca Komisji Kultury UMK El¿bieta Mitka, ksi±dz proboszcz parafii w Ruszczy Andrzej Kott, dyrektor Szko³y Podstawowej nr 74 w Branicach Renata Dudek, kierownik WTZ Ewa Antas, przedstawiciele Stowarzyszenia Bezpieczna Ruszcza oraz MOPS realizuj±cy program aktywno¶ci lokalnej oraz przyjaciele klubu i mieszkañcy osiedla. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dyrektor O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek oraz S. Moryc. Swój wiersz okoliczno¶ciowy recytowa³a Ludwika Finda. Zgromadzeni uczestniczyli w mini quizie dotycz±cym prezentowanych zdjêæ. Kierownik Klubu „Jêdru¶” Waldemar Cichy wy¶wietli³ film o dzia³aniach Klubu „Karino”. Medale za pracê spo³eczn± na rzecz Cha³upek oraz kultywowanie dobrych tradycji lokalnych otrzymali: Stanis³aw Gêbala, Stanis³aw Nowak, Józef Twardowski, Zofia Trojak, Boles³aw Baran, Piotr Cecuga, Leszek Chudziak, Jan Sendor, Ludwik Pyrz, Andrzej Tokarski, W³adys³aw Szybiñski, Maria Perlik, Franciszek Chudziak, Jan Chudziak, Andrzej Sendor, Halina Stanecka, W³adys³aw Semerda, Adam Bujas, Henryk i Stanis³aw Kozub oraz radna Dzielnicy XVIII Wies³awa Zboroch. Za¶ minut± ciszy uczczono tych co odeszli. Pó¼niej za zebranych czeka³ s³odki poczêstunek.
(mp)
Na pocz±tek 352. wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zobaczymy, jak w naszej dzielnicy powstawa³ pierwszy wielki mural. No ¶cianie Nowohuckiego Centrum Kultury (od strony £±k Nowohuckich) mo¿na ju¿ ogl±daæ oryginalne malowid³o, które zajê³o powierzchniê wielko¶ci prawie 600 metrów! O pracy nad muralem, który powsta³ w ramach Nowohuckiego Festiwalu Sztuki opowie koordynator prac Micha³ Pa³asz z Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e autorka projektu Aleksandra Toborowicz z Akademii Sztuk Piêknych w Krakowie.
Nastêpnie us³yszymy znan± piosenkê Tomasza Kamiñskiego „Anio³y do mnie wysy³aj”, któr± kamera Kroniki zarejestrowa³a podczas koncertu w M³odzie¿owym Domu Kultury Fort 49 Krzes³awice. Licznie zgromadzona publiczno¶æ gor±co oklaskiwa³a piosenkarza. Tomasz Kamiñski jest kompozytorem, autorem tekstów, a tak¿e wspó³twórc± zespo³u Nocna Zmiana Bluesa. Wspó³pracowa³ tak¿e z zespo³em D¿em i Zdrowa Woda.
Kronikê zakoñczy temat po¶wiecony rakietom, które pojawia³y siê nad Now± Hut± w latach 60. i 70. w trakcie badañ naukowych „polskiego programu rakietowego”. Celem by³o stworzenie rakiet penetruj±cych górne warstwy atmosfery. Marzono równie¿ o podboju kosmosu. Próby z rakietami przeprowadzano m.in. na lotniskach w Czy¿ynach i Pobiedniku. Ponadto eksperymenty z rakietami odbywa³y siê na £±kach Nowohuckich, wykorzystuj±c wie¿ê spadochronow±, która kiedy¶ sta³a na tym terenie. O przebiegu dzia³añ badawczych opowiadaæ bêdzie m.in. dr Andrzej Bielak, a ca³o¶æ ilustrowana zostanie unikalnymi materia³ami filmowymi, które pozyska³ operator Piotr Augustynek przy wspó³pracy z nowohuckim stowarzyszeniem Trzeci Tor.
Od pi±tku Kronika prezentowana bêdzie przed seansami filmowymi w Kinie Studyjnym „Sfinks” oraz na antenie Telewizji Kraków w sobotê o godz. 15.40, niedzielê o 22.50 i poniedzia³ek o godz. 17.35. Archiwalne wydania mo¿na zobaczyæ na stronach: www.kronika.com.pl
(jr)
W ubieg³± niedzielê, 20 pa¼dziernika, w dolnej kaplicy ko¶cio³a ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, odby³ siê kolejny ju¿ koncert z cyklu Koncertów Mistrzejowickich. Tym razem mi³o¶nicy muzyki i poezji spotkali siê z kwartetem smyczkowym Alla Breve. Kwartet zaprezentowa³ utwory takich muzycznych znakomito¶ci jak: Franz Schubert, Astor Piazzolla czy Giovanni Battista Pergolesi. Zebrani wys³uchali równie¿ poezji ks. Jana Twardowskiego, ks. Janusza Pasierba i Zygmunta Ficka w interpretacji aktorów Teatru Ludowego Barbary Sza³apak i Andrzeja Franczyka. Organizatorem koncertu by³ O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida.
(f)
Z okazji Dnia Edukacji w Nowohuckim Centrum Kultury odby³o siê uroczyste spotkanie Zarz±du Oddzia³owej Sekcji Emerytów i Rencistów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w Krakowie Nowej Hucie. By³o to okazj± do uhonorowania zas³u¿onych zwi±zkowców. Pe³nomocnik prezydenta Miasta Krakowa do spraw rodziny i polityki spo³ecznej Marzena Paszkot wrêczy³a odznaczenia Honoris Gratia: Marii Grzegorzewskiej, Barbarze Sosnowskiej-Ko³ek, Józefowi Figlewiczowi i Aleksandrowi Sosinowi (na zdjêciu). Odznakê za 50-letni± przynale¿no¶æ do ZNP z r±k prezes Okrêgu Ma³opolskiego ZNP Gra¿yny Ralskiej otrzymali: Zofia Drewniak, El¿ebieta Jagie³³, Urszula £yziak, Helena Krzykawska, Jadwiga Szlezinger-Mildner, Janina Sosin i Gra¿yna Weso³owska. Zarz±dy Oddzia³u i Oddzia³owej Sekcji Emerytów i Rencistów przygotowa³y listy gratulacyjne dla jubilatów-seniorów, którzy ukoñczyli 80 lat. Prezes Izabela Oleksy-Franik przekaza³a je: Bronis³awie B³aut, Marii Czai, Adeli Lizak, Krystynie Ma³ysz, Alicji Podrylczuk, El¿biecie Stepczenko, Alicji Stolec i Zofii Strug. Specjalne podziêkowania za wiele lat pe³nienia, do niedawna, funkcji ³±czniczki, otrzyma³a Stanis³awa Czop. Dla seniorów wyst±pili m³odzi arty¶ci z NCK. Catering zapewni³a firma „Kaskada”.
(mp)
Do udokumentowania historii wydarzeñ, miejsc oraz obrazu odleg³ej rzeczywisto¶ci, od lat 30’ XIX wieku wykorzystywana jest fotografia, której odkrycie zawdziêczamy francuskiemu fizykowi Josephowi Nicéphore Niépce. W XX wieku sposób wykonania fotografii nieco siê zmieni³, sta³ siê bardziej zaawansowany technicznie ni¿ w XIX wieku i z czasem wynalazek ten sta³ siê powszechny i dostêpny dla ka¿dego.
Równie¿ w archeologii znalaz³a ona swoje miejsce i przyczyni³a siê do zadokumentowania wygl±du stanowisk w czasie prowadzonych badañ, gdy¿ pamiêæ ludzka jest zawodna i nie zawsze dok³adnie odtworzy nawet nieodleg³± przesz³o¶æ. Fotografia jest równie¿ nieod³±cznym elementem w archiwizowaniu odkrytych na stanowiskach zabytków archeologicznych i pozwala ukazaæ je bardziej realistycznie, ni¿ wykorzystywana do tego celu rycina.
Dzi¶ w archeologii mo¿na wydzieliæ cztery kategorie zastosowania fotografii. Pierwszym typem s± zdjêcia dokumentacyjne, które zawieraj± fotografiê: stanowisk, warstw, obiektów, zabytków ruchomych oraz zabytków in situ, czyli takich, które nie zosta³y przeniesione z miejsca odkrycia. Kolejnym typem s± ilustracje, wykorzystywane do sprawozdañ i publikacji. Do trzeciego typu nale¿± prze¼rocza, u¿ywane podczas publicznych prezentacji. Ostatnim ale bardzo wa¿nym rodzajem zdjêæ wykorzystywanych w archeologii s± zdjêcia lotnicze.
Gdy we¼miemy do rêki zdjêcie ukazuj±ce osobê, przedmiot b±d¼ dane wydarzenie, mo¿emy sporo siê dowiedzieæ na ich temat. Sztuk± jest wykonanie fotografii tak± metod±, aby ukazywa³a ona wszystkie te najistotniejsze elementy, które chcemy pokazaæ. Aby wykonaæ jak najlepsze zdjêcie podczas badañ archeologicznych trzeba zwracaæ uwagê na parê bardzo istotnych aspektów. Przede wszystkim strefa stanowiska, która ma byæ sfotografowana musi byæ odpowiednio przygotowana. ”Temat fotografii” powinien byæ „oczyszczony”, poprzez usuniêcie lu¼nej ziemi czy py³u oraz sprzêtu i narzêdzi, aby widoczne by³y tylko te, detale, które s± dla nas wa¿ne i które chcemy uchwyciæ na zdjêciu. W fotografowaniu wa¿n± rolê odgrywa równie¿ o¶wietlenie. Nale¿y zwróciæ uwagê, aby fotografowany obiekt nie by³ zacieniony, dlatego do tego celu warto wybraæ odpowiedni± porê dnia. Przy wykonywaniu zdjêcia, wrêcz obowi±zkowo powinny znajdowaæ siê tablice z informacj± o ulokowaniu stanowiska tj. nazwa miejscowo¶ci, rok prowadzonych badañ itp. Pomocne w dokumentacji stanowisk s± umieszczane celowo do zdjêcia, strza³ki wyznaczaj±ce pó³nocny kierunek wraz z miark± przybli¿aj±c± wielko¶æ danego stanowiska.
Fotografie, które zosta³y wykonane od lat 50’ XX wieku na terenie Nowej Huty, gdzie prowadzone by³y prace archeologiczne na olbrzymi± skalê, s± prawdziw± skarbnic± informacji. Zawieraj± nie tylko podstawowe dane o fotografowanych stanowiskach, ale równie¿ o ca³ej ówczesnej otaczaj±cej je infrastrukturze Nowej Huty. Mo¿na dopatrzeæ siê na nich budowy wtedy powstaj±cych, a dzi¶ okazale stoj±cych budynków mieszkalnych, panuj±cych zwyczajów zwi±zanych m.in. z wypasem zwierz±t w pobli¿y dzisiejszego Placu Centralnego. Zauwa¿yæ mo¿na, dzi¶ ju¿ niekursuj±ce pojazdy tj. lokomotywê, przemierzaj±c± tereny osiedli Nowej Huty. Fotografie s±, zatem doskona³ym ¼ród³em historycznym i to nie tylko dla historyków, ale równie¿ dla tych wszystkich osób, które pragn± poznaæ i zobaczyæ uchwycone momenty dawnych lat.
Fotografie by³y, s± i bêd±, wycinkiem historii, ujêtym w jednej przemijaj±cej chwili. Chwili, która ju¿ nie powróci, a która skrywa tak wiele sekretów o bezpowrotnie minionych czasach.
Iwona Krzysztonek
Z redakcyjnego dy¿uru – Alan ma marzenie, by wyzdrowieæ
Dla 9-letniego Alana, w ostatni± sobotê zagrali w NCK Mali Hamernicy, a wolontariusze zbierali datki. Na terapiê potrzebna jest jednak olbrzymia kwota. Ch³opiec zachorowa³ dwa lata temu - Alana Koz³owskiego dopad³ z³o¶liwy nowotwór, neuroblastoma. Guz ulokowa³ siê na krêgos³upie, pod p³ucami ch³opca. Pó³tora roku temu Alan przeszed³ operacjê. Teraz choroba wróci³a.
Neuroblastoma to nowotwór zakwalifikowany do grupy wysokiego ryzyka i wymagaj±cy intensywnego, skojarzonego leczenia. Dot±d, oprócz operacji usuniêcia guza ¶ródpiersia Alan przeszed³ te¿ wielolekowa chemioterapiê indukcyjn±. Leczenie jest kontynuowane. Przewidywana jest megachemioterapia i autoprzeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych oraz radioterapia. W celu zwiêkszenia szansy na ca³kowite wyleczenie, lekarze podpowiadaj± przeprowadzenie immunoterapii z u¿yciem swoistych przeciwcia³. Obecnie w naszym kraju nie ma mo¿liwo¶ci przeprowadzenia takiego zabiegu, a leczenie za granic± nie jest refundowane przez NFZ. Koszt leczenia przeciwcia³ami, mo¿liwy w innych krajach europejskich to du¿a kwota - 80 000 euro. I tê kwotê postanowili dla Alana zebraæ najbli¿si.
- Puszki na datki dla Alanka wystawi³y panie z gabinetów fryzjerskich w os. Kolorowym, teraz z wdziêczno¶ci± my¶lê o Ma³ych Hamernikach... Chcia³abym zaapelowaæ do wszystkich, rodziców i dziadków, firm. Bêdziemy wdziêczni za ka¿de wsparcie finansowe – mówi babcia Alana, która przysz³a na dy¿ur redakcyjny z pro¶b±, by akcjê rozpropagowaæ.
Konto dla zbierania pieniêdzy dla Alana udostêpni³a Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorob± Nowotworow± „Wyspy Szczê¶liwe”; PKO BP IO Kraków, nr konta 83 1020 2892 0000 5302 0150 8522, has³o „Koz³owski Alan”. Fundacja ma status organizacji po¿ytku publicznego, nr KRS: 0000225443. Mo¿na pomóc Alanowi, uzyskuj±c jednocze¶nie ulgê podatkow±. W tym celu mo¿na siê kontaktowaæ z przedstawicielami finansowymi Fundacji, tel. 505 119 701.
Alan odwa¿nie i z u¶miechem patrzy w obiektyw aparatu. Nic to, ze wszystko boli, ¿e straci³ fryzurê po chemioterapii, ¿e leki skutkuj± nadwag±. Nic to, ¿e choroba wyklucza go z ¿ycia, jakie wiod± jego rówie¶nicy. Od dwóch lat walczy. W maju przyst±pi³ o komunii ¶w. Uda³o siê zd±¿yæ - choæ jeszcze w poprzedzaj±cy uroczysto¶æ pi±tek le¿a³ w szpitalu Klinice Onkologii i Hematologii Dzieciêcej Uniwersyteckiego Szpitala Dzieciêcego w Krakowie. Teraz te¿ tam jest hospitalizowany - w „akwarium”, specjalnej izolatce, bo jego wyniki badania krwi wykazuj± niemal zupe³ny brak odporno¶ci – mówi jego babcia.
Alan to zwyk³y dziewiêciolatek. Chcia³by ¿yæ jak jego rówie¶nicy. Ró¿ni go od nich jedno marzenie - by wyzdrowieæ...
(kl)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".