Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
40. KONCERT JUBILEUSZOWY. NOWA HUTA. DLACZEGO NIE ?!
W ULICY OBROÑCÓW KRZY¯A
Gdy powstawa³a Nowa Huta przed 65 laty, mia³a byæ miastem spe³niaj±cym oczekiwania jej mieszkañców i uda³o siê stworzyæ czê¶æ Krakowa, która jest niepowtarzalna. To tutaj s± szerokie ulice, uzupe³nione zieleni±, a osiedla tworz± wygodne enklawy w których jest wszystko co potrzeba do ¿ycia. S± ¿³obki, przedszkola, szko³y, sklepy i punkty us³ugowe. Jednak nie przewidziano jednego w tamtych latach - rozwoju motoryzacji i dzisiaj brakuje miejsc postojowych i parkingów.
Od lat mieszkañcy upominaj± siê o budowê nowych parkingów. Pisa³em o tym wielokrotnie na ³amach „G³osu”. Na szczê¶cie w ostatnich latach prowadzone s± remonty ulic i chodników zak³adaj±ce zwiêkszanie miejsc parkingowych. Tak± wzorcow± inwestycj± jest ul. Obroñców Krzy¿a na odcinku od Ronda Hipokratesa do Arki Pana. Powsta³y tu nie tylko nowe parkingi, ale nowe zatoki dla autobusów, dobrze oznakowane przej¶cia dla pieszych. Sam osobi¶cie upomina³em siê o zatokê parkingow± przy bloku nr 37 w os. Jagielloñskim i sta³a siê ona faktem.
Ulica Obroñców Krzy¿a posiada jedn± jezdniê szeroko¶ci oko³o 9.0m. Na przedmiotowym odcinku przy tej ulicy zlokalizowane s± dwa przystanki autobusowe dopuszczaj±ce postój autobusów na jezdni ul. Obroñców Krzy¿a. Wzd³u¿ ulicy po obu jej stronach biegn± chodniki posiadaj±ce nawierzchniê z kostki betonowej w dobrym stanie technicznym. Wzd³u¿ ulicy usytuowane jest o¶wietlenie uliczne i zieleñ wysoka. Drzewa obramowane s± zieleñcami wygrodzonymi z krawê¿ników betonowych. Wykonano tutaj zatoki autobusowe poza jezdni± ul. Obroñców Krzy¿a w rejonie ul. Anny Jagiellonki, wykonano zatoki postojowe po pó³nocnej i po³udniowej stronie ul. Obroñców Krzy¿a, dokonano frezowania i nak³adek na ul. Obroñców Krzy¿a zgodnie z planem sytuacyjnym oraz przebudow± istniej±cych zjazdów. Powsta³y zatoki postojowe po pó³nocnej i po³udniowej stronie ul. Obroñców Krzy¿a. Po pó³nocnej stronie znalaz³o siê 30 miejsc postojowych usytuowanych pod k±tem 60º do ul. Obroñców Krzy¿a. Miejsca postojowe maj± wymiary 5.00x2.50m i s± zlokalizowane w miejscu istniej±cego zieleñca. Po po³udniowej stronie powsta³o siê 28 miejsc postojowych usytuowanych pod k±tem 60º do ul. Obroñców Krzy¿a Miejsca postojowe bêd± mia³y wymiary 5.00x2.50m i zosta³y zlokalizowane w miejscu istniej±cego zieleñca. Wcze¶niej wykonano du¿± zatok± parkingow± przed blokiem SM Hutnik przed ko¶cio³em Arka Pana. Nowo zbudowane zatoki parkingowe wraz z tymi które wcze¶niej powsta³y w tej ulicy tworz± wzorcowe postêpowanie na które oczekuj± mieszkañcy aglomeracji nowohuckiej Teraz ulica Obroñców Krzy¿a jest przyjazna mieszkañcom i podró¿uj±cym w tê czê¶æ Krakowa.
S£AWOMIR PIETRZYK


Fot. autor
WIENIEC DO¯YNKOWY W GRÊBA£OWIE
W ub. pi±tek w ¶wiêto Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Marii Panny, Towarzystwo Przyjació³ Grêba³owa zorganizowa³o uroczysto¶ci do¿ynkowe. Wcze¶nie rano wyprowadzono wieniec do¿ynkowy z klubu „Dukat” do ko¶cio³a Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich. Tutaj odby³a siê msza ¶wiêta, któr± odprawi³ proboszcz parafii ks. Jan Abrahamowicz. Podczas mszy wieniec zosta³ uroczy¶cie wprowadzony do ko¶cio³a zajmuj±c poczesne miejsce ko³o o³tarza. Cz³onkowie TPG ubrani w stroje krakowskie podczas mszy odegrali istotn± rolê czytaj±c fragmenty liturgii, a na koniec przypominaj±c o tradycji do¿ynek w ¶wiêto Matki Boskiej Zielnej. W czasie komunii pie¶ñ Ave Maria piêknie wykona³a Barbara Brzeziñska.
Po mszy w Klubie „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta mia³a miejsce dalsza czê¶æ uroczysto¶ci. Go¶ci powita³ prezes TPG Andrzej Dziedzic, a w¶ród nich pos³a na Sejm Ireneusza Rasia, prezydenta M. Krakowa Jacka Majchrowskiego, wiceprzewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa S³awomira Pietrzyka oraz przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XVII Stanis³awa Madeja, którzy przekazali ¿yczenia mieszkañcom oraz gratulacje za kultywowanie tradycji do¿ynkowej. Prezydent Jacek Majchrowski przyj±³ z r±k Gospodarzy Do¿ynek Alicji M¶cichowskiej i Jerzego £acha chleb upieczony z tegorocznego ziarna i podzieli³ go tak, ¿e wszyscy zostali nim poczêstowani. Oby nikomu nie zabrak³o chleba ¿yczy³ S³awomir Pietrzyk. Grupa Poetica dzia³aj±ca od lat przy Klubie „Dukat” przygotowa³a krótki wystêp przypominaj±cy obrzêdy do¿ynkowe. Z ¿yczliwo¶ci± zosta³y przyjête przy¶piewki adresowane do go¶ci w wykonaniu Gra¿yny Piotrowicz i Haliny Ptak. G³ówn± rolê odegra³ piêkny wieniec do¿ynkowy, sk³adaj±cy siê z ok. 6 tys. k³osów, u³o¿onych w 120 wi±zanek po 50 k³osów, który przygotowany zosta³ przez cz³onków TPG z wykorzystaniem do¶wiadczenia w tym wzglêdzie Zygmunta Kiszki kierownika Klubu. Ca³o¶ci dope³ni³a zabawa przy muzyce zespo³u „Joker”.
(mp)


fot. autor
Tajemnice Nowej Huty – WYBUCHY W MOGILE
W 97 rocznicê wybuchu oraz przy okazji prac archeologicznych prowadzonych przy pomniku poleg³ych ¿o³nierzy na cmentarzu w Mogile, warto mo¿e przypomnieæ sk±d wzi±³ siê ten grób z pierwszej wojny ¶wiatowej. Przecie¿ wróg zosta³ odparty daleko przed Mogi³± i nie toczy³y siê tutaj ¿adne bezpo¶rednie walki. Opracowanie, które prezentujemy zosta³o oparte na artyku³ach z krakowskich gazet: Czasu, Nowej Reformy i Ilustrowanego Kuryera Codziennego.


Zdjêcie klasztoru OO. Cystersów z powybijanymi przez eksplozjê szybami, zamieszczone w Nowo¶ciach Illustrowanych, nr 34, rok 1917.
WYJ¡TKOWA GALA OPERETKOWA W AL. RÓ¯
W minion± sobotê, Ci co wybrali siê na Galê Operetkow± w al. Ró¿ prze¿yli wyj±tkowy wieczór. Mogli wys³uchaæ najs³ynniejszych arii operetkowych i znakomitych pie¶ni z musicali w wybitnym wykonaniu znanych solistów przy muzyce w wykonaniu orkiestry „Obligato” pod dyrekcj± Jerzego Sobeñki, która wprowadzi³a w nastrój „Lekk± kawaleri±” F. von Suppe. „Summertime” G. Gershwina wspaniale wykona³a Iwona Socha (sopran), a s³ynne „O sole mio” Adam Sobierajski (tenor) wykonywa³ przy pomocy zebranej licznie publiczno¶ci. Pierwsz± czê¶æ koncertu zakoñczy³o ¶piewane przez Iwonê Sochê, Edytê Piaseck± (sopran) i Adama Sobierajskiego „Funiculi, Funicula” L. Denza. W drugiej czê¶ci wyst±pili bracia Morkowie. Starszy Ryszard (bas) m.in. brawurowo wykona³ ariê Tevego ze „Skrzypka na dachu”, a m³odszy Bogus³aw (tenor) m.in. ariê Bariknkay’a „Wielka s³awa to ¿art” z Barona Cygañskiego J. Straussa. Piêknie równie¿ ¶piewa³a Iwona Kaczmarek wykonuj±c m.in. ariê Giuditty F. Lehara. Koncert zosta³ zorganizowany przez Wydzia³ Promocji UMK, dziêki prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, który obieca³ nowohucianom kulturê na wysokim poziomie i dotrzymuje s³owa. Dziêkujemy panie Prezydencie i prosimy o jeszcze, mówili licznie zebrani na koncercie mieszkañcy.
(mp)


Fot. autor
DZIEÑ PLESZOWA
Towarzystwo Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej zaprosi³o w minion± niedzielê na festyn na Rynku w Pleszowie z okazji Dnia Pleszowa przy ul. Nadbrzezie. ¦wiêto rozpoczêto msz± ¶w. w ko¶ciele parafialnym pw. ¶w. Wincentego, któr± odprawi³ ksi±dz proboszcz Stanis³aw Wajdziak. Pó¼niej rozpoczêto zabawê, a dopisa³a pogoda i humory zebranych.
Gospodarzem festynu by³ lider Towarzystwa Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej Leszek Hacu¶ wraz z pozosta³ymi dzia³aczami, a imprezê profesjonalnie poprowadzi³ Rados³aw Omieciñski. Jak przysta³o na wodzireja zaanga¿owa³ wszystkich wraz z przyby³ymi go¶æmi we wspólne ¶piewanie i ró¿ne zabawy. Piosenkê „Prawdziwych Cyganów ju¿ nie ma” za¶piewali razem wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa S³awomir Pietrzyk z przewodnicz±cym Rady Dzielnicy XVIII Stanis³awem Morycem, z komentarzem, ¿e jednak s± jeszcze prawdziwi samorz±dowcy. „Gdybym mia³ gitarê” za¶piewa³ Franciszek Nowak honorowy prezes Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa, jednego z pierwszych stowarzyszeñ kulturalnych, które obecnie licznie dzia³aj± w nowohuckich dzielnicach. Zreszt± przedstawiciele tych stowarzyszeñ przybyli mocn± reprezentacj± na imprezê. Go¶cie zostali ugoszczeni pysznym ciastem domowego wypieku. Na festynie by³y konkursy z nagrodami dla dzieci, malowanie na asfalcie, weso³e miasteczko, malowanie buziek, ma³a gastronomia oraz zabawa taneczna do godz. 23.00. Podziêkowania nale¿± siê sponsorom: Radzie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A., ArcelorMittal Poland. Patronem medialnym by³ „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(mp)


fot. autor
TU MO¯NA WYPOCZ¡Æ I NIE¬LE POJE¦Æ
Ostatnio na ³amach „G³osu” prezentujemy miejsca, gdzie mo¿na wypocz±æ podczas wakacji w Nowej Hucie. Tym razem zapraszamy do miejsca po³o¿onego dwadzie¶cia parê kilometrów od naszej nowohuckiej aglomeracji, oferuj±cego przez wiêkszo¶æ roku mo¿liwo¶æ atrakcyjnego wêdkowania, a latem pla¿owania, k±pieli i czynnego wypoczynku w Zabierzowie Bocheñskim, tu¿ za Niepo³omicami. Dodatkow± atrakcj± jest prawdziwa drewniana karczma w „Bobrowym Rozlewisku” w której mo¿na smacznie i niedrogo posmakowaæ ró¿nych smako³yków.
Mo¿na tu dojechaæ samochodem, ale i dla rowerzystów jest to osi±galna wycieczka. Najkrócej dojedziemy ul. Igo³omsk± i skrótem przez Przylasek Wyci±ski na most na Wi¶le, a nastêpnie skrêcamy na Szczurow± i w centrum Zabierzowa Bocheñska obijamy w prawo i po dwóch kilometrach doje¿d¿amy do zbiorników wodnych po³o¿onych obok z daleka widocznego malowniczego ko¶ció³ka. Z drogi widaæ drewnian± karczmê w Bobrowym Rozlewisku. Obok znajduje siê parking i nad same zbiorniki wodne trzeba dotrzeæ pieszo. Gwarantuje to spokój i ciszê zarówno dla wêdkuj±cych i tych wypoczywaj±cych na pla¿y z k±pieliskiem. Sam przypominam sobie czasy, gdy tu przyje¿d¿a³em przed laty, to trudno by³o w upalny dzieñ przedrzeæ siê przez stoj±ce byle gdzie samochody. Teraz jest tu czysto i bez kurzu. W³a¶ciciel terenu Leszek Wilk ogrodzi³ i tym samym podniós³ jego bezpieczeñstwo. Przy ma³ym drewnianym molo czeka sprzêt wodny w postaci rowerów wodnych i kajaków, które mo¿na wypo¿yczyæ za jedyne 10 z³/godz. Po drugiej stronie jest pla¿a strze¿ona i nad bezpieczeñstwem k±pi±cych czuwaj± ratownicy. Jest tutaj budynek gospodarczy w którym s± m.in. czyste toalety, a tak¿e sklep dla wêdkarzy, w którym powitali mnie Stanis³awa i Stanis³aw Wilkowie rodzice w³a¶ciciela, nawiasem mówi±c od lat mieszkañcy Nowej Huty. To oni poinformowali mnie o niskich cenach dla pla¿owników, którzy p³ac± tylko 6 z³ od poniedzia³ku do pi±tku i 8 z³ w weekendy za wej¶cia na k±pielisko. Dzieci poni¿êj 6 lat wchodz± gratis. Faktycznie wêdkarze maj± tutaj raj, bo bior± nie tylko karpie i to³pygi, ale szczupaki, sandacze, a nawet jesiotry i wêgorze. Sam by³em ¶wiadkiem jak Jerzy Kamiñski z Rokitna Szlacheckiego na ¦l±sku wyci±gn±³ dorodnego sandacza (na zdjêciu). W tym roku dla wypoczywaj±cych oddano do u¿ytku komfortowe domki dla sze¶ciu osób, a wyj¶ciowa cena ich wynosi 120 z³ (do negocjacji). Nie brakuje tutaj punktów ma³ej gastronomii. Jednak najwiêksz± atrakcj± jest wspomniana karczma, w której mo¿na zje¶æ smaczny obiad z polskiej kuchni. Znajduje siê tutaj wêdzarnia ryb. Specjalno¶ci± s± pstr±gi sprowadzane z Zawoi. Mo¿na je zje¶æ wêdzone podawane z sa³atk± i chrzanem na drewnianym talerzu oraz sma¿one z gotowanymi warzywami. Podaj± tu tak¿e pyszn± zupê rybn± z jarzynami na wêgierski styl, ale przyprawion± ³agodnie, akurat na nasze polskie podniebienie. Zdegustowa³em tych smako³yków i zainteresowany zapyta³em kto za to odpowiada, okaza³o siê, ¿e Robert Skoczyñski, który ma do¶wiadczenia z krakowskiego „Forum”, przy wspó³pracy znakomitego szefa kuchni, który zapewni³ mnie, ¿e wszystkie potrawy s± ¶wie¿e i na miejscu przyrz±dzane. Organizuj± tu ró¿ne biesiady z pieczonym prosiakiem, grillem, a nawet mo¿na zje¶æ gicz cielêc±. Zatem warto siê wybraæ do Zabierzowa Bocheñskiego, aby wypocz±æ i nie¼le poje¶æ.
(sp)

Fot. autor
WAKACJE Z MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

Fot. Anna Piwowarczyk
Nareszcie nadesz³y wakacje. Na czas letniego wypoczynku z utêsknieniem, przez ca³y rok szkolny, czeka³y dzieci i m³odzie¿. Dla nich skoñczy³ siê trudny okres sprawdzianów, klasówek oraz wzmo¿onej nauki. Rozpoczê³y siê za¶ miesi±ce beztroskiej zabawy i odpoczynku.
Wiele osób ma zaplanowane wycieczki poza miasto. Jednak¿e nie wszyscy maj± mo¿liwo¶æ wyjazdu z gwarnego Krakowa. Nie oznacza to, ¿e ci którzy wakacje spêdz± w domu, bêd± siê nudziæ. Wprost przeciwnie – nadmiar wolnego czasu mo¿na wykorzystaæ w rozmaity sposób. Okazuje siê bowiem, i¿ krakowskie instytucje kultury przygotowa³y dla wszystkich zainteresowanych ciekawe zajêcia i warsztaty. Mo¿na zatem skorzystaæ z bogatej oferty muzeów i wybraæ dogodn± dla siebie propozycjê. Nie nale¿y przy tym kojarzyæ owych instytucji jedynie ze ¶wi±tyni± kultywuj±c± zbieranie i przechowywanie cennych eksponatów. Czasy, kiedy z muzeum wia³o nud± ju¿ dawno odesz³y do historii. Obecnie placówki kultury prowadz± nowoczesne i interaktywne zajêcia dla dzieci. Wa¿ny sta³ siê sposób prezentowania wiedzy na temat zbiorów oraz mo¿liwo¶æ uczestnictwa w twórczych warsztatach. Odbywaj± siê wiêc ró¿nego typu zajêcia, których celem jest zaciekawienie oraz zaanga¿owanie uczestnika.
O nowohuckim oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie mo¿na powiedzieæ, i¿ jest przestrzeni± maj±c± niewiele wspólnego z tradycyjn± instytucj± muzealn±. Mieszcz±ca siê w zabytkowym dworze placówka, zatopiona w parkowej zieleni, stanowi idealne miejsce wypoczynku od wielkomiejskiego szumu i zgie³ku. Spragnieni ciszy przyjezdni mog± zwiedziæ to niezwyk³e miejsce, natomiast dzieci wzi±æ udzia³ w archeologicznych warsztatach. W³a¶nie z my¶l± o m³odszych uczestnikach zosta³y przygotowane zajêcia „I ty mo¿esz zostaæ archeologiem”, bêd±ce po³±czeniem zabawy z nauk±. W ich trakcie dzieci przyswajaj± sobie podstawow± wiedzê z zakresu historii oraz archeologii. Poznaj± tajniki pracy archeologa poprzez czynne uczestnictwo w badaniach wykopaliskowych, prowadzonych pod czujnym okiem fachowców, w specjalnie przygotowanym do tego celu wykopie. Kolejn± atrakcj± jest zabawa z ceramiczn± glin±. Ów surowiec, s³u¿±cy do wyrobu i formowania naczyñ, znany jest cz³owiekowi od wielu tysiêcy lat. Praca garncarza tylko z pozoru wydaje siê byæ lekka i przyjemna, co potwierdzaj± uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonuj±cy niewielkie naczynia, paciorki lub figurki. Swoich si³ mog± tak¿e popróbowaæ na ¿arnach, przy rozcieraniu ziaren na m±kê, oraz przy ¿êciu zbo¿a krzemiennymi sierpami. Zajêcia wieñczy zwiedzanie wystawy dotycz±cej prehistorii nowohuckich terenów, znajduj±cej siê we wnêtrzu zabytkowego, obronnego dworu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, która mie¶ci siê kompleksie parkowo-dworskim w Branicach, przy ul. Sasanek. Placówka jest czynna od poniedzia³ku do pi±tku w godz. 10-14 oraz w soboty i niedziele w godz. 14-18. Zg³oszenia na zajêcia wakacyjne dla grup zorganizowanych przyjmowane s± pod nr tel.: 12 640-80-60. Natomiast warsztaty indywidualne dla dzieci odbywaæ siê bêd± w lipcu i sierpniu, w ka¿dy czwartek od godz. 10.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy!
Anna Kolasa
Z ¯YCIA KARD. KAROLA WOJTY£Y – JANA PAW£A II
W Galerii "Stowarzyszenia Kulturalnego" przy Alei Ró¿ w Nowej Hucie do koñca lipca br. ogl±daæ mo¿na wystawê unikalnych fotografii z ¿ycia Kardyna³a Karola Wojty³y, Jana Paw³a II. Ich autorem jest zmar³y 27 kwietnia 2014 r. Andrzej Jacek Stolarczyk, który by³ fotoreporterem Kurii Krakowskiej w latach 1972-1990.
Oprócz dzia³alno¶ci fotoreporterskiej Andrzej Jacek Stolarczyk da³ siê poznaæ jako wspania³y i ofiarny animator kultury w Nowej Hucie i starym Krakowie. By³ autorem scenariuszy i wspó³organizatorem kilkudziesiêciu imprez kulturalnych i patriotycznych oraz wielu widowisk plenerowych z udzia³em znakomitych artystów. Do swoich dzia³añ pozyskiwa³ wybitnych ludzi, którzy patronowali tym przedsiêwziêciom lub wspierali je finansowo. W¶ród nich znale¼li siê m. in.: dominikanin o. gen. Adam Studziñski (kapelan II Korpusu Polskich Si³ Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik walk pod Monte Casino, odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Military) oraz mecenas Zbigniew Chojnacki (wielki ja³mu¿nik krakowski, starszy arcybractwa mi³osierdzia, komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bo¿ego w Jerozolimie odznaczony Orderem ¶w. Sylwestra przez Jana Paw³a II).
Poni¿ej publikujemy jedno ze zdjêæ, które zobaczyæ mo¿na na wystawie.
(is)


Kardyna³ Karol Wojty³a z relikwiami ¶w. Stanis³awa w trakcie procesji ¶w. Stanis³awa z Wawelu na Ska³kê w maju 1975 r.
Fot. Andrzej Jacek Stolarczyk
REMONT WIADUKTU DROGOWEGO W KOCMYRZOWSKIEJ
Od 15 lipca bêd± du¿e utrudnienia przy wyje¼dzie z Krakowa do Proszowic. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpocz±³ remont wiaduktu drogowego, nad torami kolejowymi w ci±gu ul. Kocmyrzowskiej. Prace w tym miejscu zakoñcz± siê dopiero jesieni±. Ruch odbywa siê wahad³owo, ale mo¿na skorzystaæ z objazdów, aby unikn±æ korków.
Wiadukt zosta³ zbudowany w latach piêædziesi±tych i od tego czasu nie by³ remontowany. Modernizacja obejmuje wymianê betonowej konstrukcji obiektu. Ca³a przebudowa bêdzie kosztowaæ 965 tys. z³. Remontowi wiaduktu towarzyszy po³o¿enie nowej nawierzchni jezdni, u³o¿enie chodników oraz postawienie barierek. Na czas robót zamkniêta dla ruchu zosta³a po³owa wiaduktu, a samochody je¿d¿± wahad³owo po drugiej czê¶ci jezdni. Zalecane s± objazdy: przez ulice * Okulickiego, Mistrzejowick± i Morcinka, oraz * £owiñskiego, Blokow± i Darwina. Dodatkowo na ul. Darwina zosta³ wprowadzony zakaz skrêtu w lewo w ul. Kocmyrzowsk±.
Grand Prix dla filmu – STAJK NA ZGNIATACZU!
Na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Czerwiec 76” w Radomiu Wielk± Nagrodê Grand Prix otrzyma³ „Strajk na Zgniataczu” w re¿yserii Jerzego Ridana. Film opowiada o strajku w Hucie im. Lenina, który wybuch³ 26 kwietnia, a spacyfikowany zosta³ przez oddzia³y ZOMO 5 maja 1988 roku. W dokumencie wystêpuj± ¶wiadkowie wydarzeñ, m.in. Mieczys³aw Gil, Stanis³aw Handzlik, W³adys³aw Kielian, Maciej Mach, Stanis³aw Malara, Wojciech Marchewczyk, Edward Nowak, Jan Ciesielski, Grzegorz Surdy i ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski. Wystêpuje te¿ znany nowohucki muzyk – Pawe³ Dro¿d¿ „Bohater”, który uczestniczy w rozmowach z uczestnikami strajku, a tak¿e ¶piewa w³asne piosenki skomponowane na potrzeby filmu. Ponadto w filmie wykorzystano teledysk nowohuckiego zespo³u „Zgniatacz D¼wiêków” oraz unikalne ujêcia filmowe zrealizowane przez Andrzeja Jaskowskiego i Piotra Augustynka w 1988 roku. Producentem dokumentu by³a Agencja „Apio Film” na zlecenie Miêdzyzak³adowej Organizacji Zwi±zkowej NSZZ „Solidarno¶æ” Arcelor Mittal Poland S.A. – Kraków oraz KRH NSZZ „S’. W imieniu re¿ysera filmu nagrodê Grand Prix odebra³ Piotr Augustynek – autor zdjêæ oraz Krzysztof Ridan – d¼wiêkowiec i monta¿ysta filmu.
(jr)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,192,928 unikalnych wizyt