Od 13 do 21 grudnia br. na Placu przy Poczcie (os. Willowe) trwa³ Kiermasz Bo¿onarodzeniowy. By³y stoiska, kramy, przed¶wi±teczne zakupy, a na ustawionej scenie granie i ¶piewanie kolêd. Przez plac przewijali siê znajomi, s±siedzi, dzieci i doro¶li, starsi o laskach i mamy z pociechami w wózkach. Wszystkim szczególnie podoba³y siê wystêpy uczniów nowohuckich szkó³, które odby³y siê tam w pi±tek, 19 grudnia..
(f)
W O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida – ZAPACHNIA£O ¦WIÊTAMI
Delikatny zapach cynamonu i pomarañczy, przyjemna ¶wi±teczna melodia, piêkne dekoracje, ale przede wszystkim ciep³a rodzinna atmosfera – tak mo¿na podsumowaæ wydarzenie, które odby³o siê w 13 grudnia w O¶rodku Kultury im. Norwida.
Tego dnia pracownicy OKN-u zorganizowali targi rêkodzie³a po³±czone z wieloma atrakcjami skierowanymi do rodzin z dzieæmi. O¶rodek wype³ni³ siê piêknym i oryginalnym rêkodzie³em oraz u¶miechniêtymi twarzami, które zechcia³y spêdziæ przed¶wi±teczny czas w gronie rodziny uczestnicz±c m. in. w spektaklu Teatru Figur Kraków, wykonuj±c w³asnorêcznie ozdoby na choinkê lub stó³ wigilijny czy ¶wietnie siê bawiæ w konkursach z nagrodami.
Do g³ównej sali o¶rodka zawita³o czternastu rêkodzielników z ró¿nych stron naszego województwa. Stoiska by³y bardzo bogate, na ka¿dym mo¿na by³o znale¼æ ¶wi±teczne dekoracje lub przedmioty, którymi mo¿na obdarowaæ bliskich, robi±c prezenty pod choinkê. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê kiermasz u¿ywanej ksi±¿ki, zorganizowany przez bibliotekê OKN. Mnóstwo ¶wietnych ksi±¿kowych pozycji dla dzieci, m³odzie¿y i przede wszystkim dla doros³ych. Decyzjê trzeba by³o podejmowaæ natychmiast, bo tytu³y znika³y ze sto³u w zawrotnym tempie.
Dzieñ by³ szczególny, wiêc nie zabrak³o wystêpów artystycznych. M³odzie¿ i dzieci ze Studia Piosenki wykona³y utwory, których ucz± siê pod opiek± p. Ewy Skolias na cotygodniowych warsztatach. Nazwa³y swój wystêp „¦wiat jak muzyka” i da³y s³uchaczom odczuæ, ¿e ich ¶wiat to rzeczywi¶cie muzyka!
Du¿o dzia³o siê dla dzieci, ale organizatorzy nie zapomnieli o doros³ych. Wieczorem odby³ siê koncert Beaty „Beti” Be³tkowskiej i Kuby „Bobasa” Wilka – duetu, którego niesamowita energia zauroczy³a s³uchaczy. Charyzmatyczny i „nieprzewidywalny” gitarzysta oraz wokalistka o mocnym, charakterystycznym g³osie wykonali utwory w bardzo oryginalnych, w³asnych aran¿acjach. Nie czêsto siê zdarza, ¿eby ca³a sala ¶piewa³a razem z artystami, tym razem tak by³o! Krótko podsumowuj±c: ciep³y, magiczny dzieñ z bij±c± energi± z samego serca! Mamy nadziejê, ¿e takich chwil bêdzie wiêcej!
(f)
W Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Z³otego Wieku odby³ siê benefis z okazji 50 lat regionalnej dzia³alno¶ci artystycznej Anny i Kazimierza Lassaków – kierowników Zespo³ów Góralskich „Hamernik” i „Mali Hamernicy”, dzia³aj±cych przy Nowohuckim Centrum Kultury. Spotkanie pt. „Jestem st±d - Mistrzejowickie portrety ludzi kultury” prowadzi³a Wies³awa Wykurz. W programie by³: pokaz zdjêc, filmów, muzyka, taniec - od m³odych lat po obecne czasy. Uroczysto¶æ zaszczycili: ks. infu³at Jerzy Bry³a, proboszcz mistrzejowicki Andrzej Kopicz, by³y proboszcz z os. Dywizjonu 303 ks. pra³at Jan Bielañski oraz cz³onkowie „Hamernika”, „Ma³ych Hamerników” (tak¿e ich rodzice i znajomi). ¯yczenia z³o¿y³ tak¿e prof. Rafa³ Marchewczyk. Na zakoñczenie by³ poczêstunek: wyroby serowe i smaczny chleb ze smalcem. Przy³±czamy siê do gratulacji. (mp)
Polskie gospodarstwa domowe produkuj± rocznie ok. 12 min ton odpadów. A¿ 90% z nich trafia na wysypiska. Alternatyw± dla szkodliwego sk³adowania odpadów jest ich termiczne przekszta³canie. Ten stosunkowo nowy dla Polski trend od ponad 100 lat z powodzeniem rozwijaj± inne kraje europejskie.
W Europie funkcjonuje ju¿ prawie 500 instalacji, które w sposób skuteczny i bezpieczny dla ¶rodowiska utylizuj± odpady komunalne. Szwajcaria, posiadaj±ca 30 takich obiektów, poddaje termicznemu przetworzeniu ponad 3/4 odpadów komunalnych. Dania mo¿e siê poszczyciæ utylizacj± najwiêkszej na ¶wiecie ilo¶ci odpadów przypadaj±cych na jednego mieszkañca. Co wa¿ne, wszystkie duñskie instalacje posiadaj± uk³ad odzysku energii. Najwiêcej zak³adów znajduje siê we Francji - 128 i w Niemczech - 70. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach du¿ych miast. Wiêkszo¶æ z nich dostarcza aglomeracjom cenn± energiê ciepln± i elektryczn±, przyk³adowo udzia³ energii z odpadów w bilansie cieplnym Pary¿a wynosi a¿ 53%.
Unijne wymagania dotycz±ce ograniczania sk³adowania odpadów sprawi³y, ¿e podobne instalacje powstaj± równie¿ w najwiêkszych miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie. Budowa krakowskiego ZTPO jest na pó³metku. Zgodnie z harmonogramem, oddanie zak³adu do u¿ytkowania planowane jest na koniec 2015 r. Instalacja bêdzie spe³nia³a najwy¿sze standardy ochrony ¶rodowiska. Za spraw± nowoczesnego systemu utylizacji odpadów, Kraków nie tylko uwolni siê od nadmiaru sk³adowanych odpadów, ale tak¿e zapewni miastu energiê elektryczn± i ciepln±, wystarczaj±c± do zasilenia komunikacji miejskiej. Projekt wspó³finansowany jest ze ¶rodków Unii Europejskiej tj. Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko 2007-2013.
Tak smutno w koñcu 2014 roku wygl±da Plac Centralny. Ogo³ocony z rosn±cych tam ¶wierków.
Ostatnie wycinki drzew - tak¿e przy ul. Mogilskiej wzbudzi³y protesty mieszkañców, a z drugiej strony apele mieszkañców o usuniêcie starych drzew, zacieniaj±cych mieszkania pozostaj± bez echa. W Magistracie obiecuj±, ¿e ju¿ wkrótce na miejskich stronach internetowych udostêpnionych bêdzie wiêcej informacji dla mieszkañców dotycz±cych wycinania drzew. Chodzi o to, by mieszkañcy, choæ zgodnie z prawem nie s± stronami postêpowañ, wiedzieli, dla jakich dzia³ek zosta³y wydane decyzje, na ile drzew i z jakich powodów.
Magistrat obiecuje zadbaæ te¿, by w decyzjach administracyjnych wydawanych na wyciêcie drzew zawarte by³y zapisy obliguj±ce wnioskodawców wycinek do oznaczenia w terenie okazów planowanych do wyciêcia. Jedn± z nowo¶ci bêdzie mapa Krakowa, na której znajdziemy miejsca, gdzie prowadzone bêd± prace wycinkowe, na podstawie decyzji wydanych przez Miasto. Mapa poka¿e tak¿e rejony, gdzie bêdzie nasadzana nowa ro¶linno¶æ.
Wszystkie wnioski w tej sprawie wycinania i nasadzeñ bêd± przesy³ane do rad dzielnic, a ich przedstawiciele bêd± zapraszani na wizje w terenie, poprzedzaj±ce wydawanie decyzji. Tak ma byæ od Nowego Roku. Natomiast juz dzi¶ na stronie internetowej ZIKIT mo¿na zapoznaæ siê z wykazem drzew z terenu nale¿±cego do miasta, które uzyska³y zgodê na wyciêcie. Okazy nie bêd± na razie usuwane, a mieszkañcy bêd± mogli wnie¶æ swoje uwagi.
W Krakowie od 1 stycznia 2014 do 30 listopada 2014 wydano 2135 decyzji zezwalaj±cych na usuniêcie 13608 drzew (8916 ze wzglêdu na zagro¿enia bezpieczeñstwa ludzi i mienia, obumarcie i zamieranie, uszkadzanie infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu oraz 4692 z uwagi na kolizjê z planowanymi inwestycjami). Jednocze¶nie zobowi±zano do nasadzenia ³±cznie 13390 drzew. W tym samym okresie wydano 315 decyzji negatywnych, w wyniku czego nie usuniêto 991 drzew.
Decyzja o wycince podejmowana jest na wniosek stron (w³a¶ciciela lub posiadacza terenu): mo¿e to byæ ZIKIT je¶li chodzi o tereny miejskie, podmioty prawne, osoby prywatne. Decyzja podejmowana jest na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Stan drzewa oceniany jest na podstawie oceny przeprowadzanej w terenie przez pracownika Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska UMK, posiadaj±cego wy¿sze wykszta³cenie kierunkowe Uniwersytetu Jagielloñskiego z zakresu ochrony przyrody, dysponuj±cego szerok± wiedz± merytoryczn± dotycz±c± dendrologii, kilkuletnim do¶wiadczeniem zawodowym. W przypadku wycinek w pasie drogowym, zgodnie zobowi±zuj±cym prawem decyzja na wycinkê poprzedzana jest uzgodnieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony ¦rodowiska. Takie uzgodnienie nie dotyczy topól i krzewów. (kl)
Trwa adwent i ¶wi±teczne przygotowania. Tak¿e w mie¶cie widaæ coraz wiêcej ¶wi±tecznych akcentów. Na skrzy¿owaniach (m.in. na Rondzie Kocmyrzowskim i rondzie przy DH Wanda pojawi³y siê ¶wiec±ce wieczorami anio³y. Stanê³y na g³ównych miejskich rondach, a jest ich w sumie 14. W Alei Ró¿, przy restauracji Stylowa w miejscu choinki w tym roku pojawi³a siê wielka z³ota bañka. Takie 3 metrowej ¶rednicy bañki to nowy akcent krakowskich dekoracji miejskich. Kraków bêdzie „¶wi±teczny” do 28 stycznia 2015 roku. (l)
Du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê Bo¿onarodzeniowy Kiermasz Rêkodzie³a Artystycznego, który w minion± niedzielê, 7 grudnia, odby³ siê w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku. Przybyli na kiermasz mogli zakupiæ bo¿onarodzeniowe ozdoby, bi¿uteriê, ¶wi±teczne dekoracje do domu, ceramikê, okoliczno¶ciowe karki na ¶wiêta, maskotki i wiele innych piêknych przedmiotów wykonanych rêcznie. Bo¿onarodzeniowy kiermasz w Ku¼ni wpisuje siê ju¿ w kalendarz sta³ych przed¶wi±tecznych imprez w Nowej Hucie.
(f)
W czwartek 27 listopada br. zosta³ oddany do u¿ytku budynek remizy stra¿ackiej we Wró¿enicach. Budowê rozpoczêto w 2003 r. Jej inicjatorem by³ ówczesny prezes ¶p. Edward Klamra a obecny zarz±d pod prezesur± Stanis³awa Sonika dokoñczy³ dzie³a. Zakoñczenie budowy by³o mo¿liwe dziêki zarz±dzeniu prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie zmian w bud¿ecie miasta. Dziêki temu w tym roku przeznaczono na dokoñczenie realizacji inwestycji 500 tys. z³ ze ¶rodków gminy. Zamontowano piec gazowy, wykonano instalacjê odgromow±, oddymiaj±c± i monta¿ osprzêtu elektrycznego. W tak zwanej czê¶ci bojowej wykonano tak¿e schody metalowe i podesty w wie¿y do suszenia wê¿y oraz zamontowano kraty stalowe w oknach czê¶ci bojowej na parterze oraz ¶niego³apy i ³awy kominiarskie. Budynek jest tak¿e przystosowany dla osób niepe³nosprawnych. Na budowê Gmina Miejska Kraków wyda³a 1 084 200 z³. Reszta pochodzi³a z ze ¶rodków wypracowanych przez mieszkañców i stra¿aków. Wiele prac w czynie spo³ecznym wykonali równie¿ sami stra¿acy. Na uroczysto¶æ otwarcia przybyli: prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, komendant miejski PSP w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczo³, prezes powiatu OSP Kraków – Grodzki Wojciech Ru¶niak, radny Miasta Krakowa Edward Porêbski, przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc, wiceprzewodnicz±cy Józef Szuba i radny Jerzy Daniec, dyrektorzy wydzia³ów Miasta Krakowa i inspektorzy nadzoruj±cy budowê, mieszkañcy osiedla Wró¿enice i stra¿acy z s±siednich jednostek OSP. Po¶wiêcenia dokona³ proboszcz parafii w Czulicach ks. Andrzej Wiktor. Wspomnieæ trzeba te¿, ¿e budynek w przysz³o¶ci bêdzie pe³ni³ nie tylko funkcje stra¿ackie ale druhowie chc± by w nim znalaz³ miejsce o¶rodek kultury, przedszkole oraz inne funkcje z których korzystaæ bêd± wszyscy mieszkañcy tego najbardziej wysuniêtego na wschód osiedla Krakowa.
W.R.
Z punktu widzenia dzisiejszych mieszkañców osiedli po³o¿onych w s±siedztwie Alei Ró¿, mo¿e dobrze, ¿e plany urbanistów co o lokalizacji w tym miejscu ratusza nie zosta³y zrealizowane. Bo pozosta³ tu piêkny teren zielony, po który w tych okoliczno¶ciach, nie s± w stanie siêgn±æ developerzy. Niezale¿nie od pory dnia i roku Park Ratuszowy jest uczêszczanym szlakiem komunikacyjnym, a w ciep³ych miesi±cach – tak¿e ulubionym miejscem rekreacyjnym.
Mamy dobr± wiadomo¶æ dla mieszkañców okolicznych osiedli, którzy nie rezygnuj± z jesiennych i zimowych spacerów. W³a¶nie zakoñczy³ siê pierwszy etap rewitalizacji nowohuckiego Parku Ratuszowego. Kosztowa³ 273 tys. z³. Remont trwaj±cy od wakacji obj±³ przede wszystkim wymianê 1,5 tys. m. kw. nawierzchni alejek. Przy okazji zamontowano 21 nowych ³awek i koszy na ¶mieci.
W przysz³ym roku rewitalizacja Parku Ratuszowego bêdzie trwaæ nadal. Zadanie to znalaz³o siê w projekcie bud¿etu miasta na 2015 rok. Kontynuowana bêdzie wymiana nawierzchni. Planowana jest rewitalizacja zieleni. Zostan± zamontowane kolejne elementy tzw. ma³ej architektury, w tym m.in. stoliki do gry w szachy. I choæ te bêdzie mo¿na wykorzystywaæ dla rekreacji dopiero w przysz³ym roku, to dobrze, ¿e ten zielony zak±tek, uczêszczany nie tylko przez starsze pokolenie, ale równie¿ matki z dzieæmi, bêdzie stopniowo odnawiany.
(l)
Koniec remontu na Placu Centralnym ju¿ bliski – Cierpliwo¶ci. Do koñca roku?
...tak przynajmniej zapewnia Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Najprawdopodobniej w koñcu roku przejedziemy tramwajem przez Plac Centralny. Prace umo¿liwiaj±ce przejazd tramwajów od Ronda Czy¿yñskiego do Placu Centralnego zakoñczone zostan± 20 grudnia.. W tym samym czasie pojad± t± tras± kierowcy.
Prace remontowe na Placu Centralnym utrudniaj± ruch pieszych i pojazdów w tym uczêszczanym punkcie Nowej Huty. St±d te¿, czego wcze¶niej nie by³o odcinkami, na Al. Andersa pojawiaj± siê czasowe korki, w których stoj± kierowcy szukaj±cy objazdu. Podobne utrudnienia maj± mieszkañcy okolicznych osiedli, szczególnie Centrum D, i Handlowego, gdzie wyjazd z osiedli zosta³ ca³kowicie przeorganizowany. Powody do narzekania maj± równie¿ piesi, przechodz±cy przez rozgrzebane torowisko, ulice i chodniki.
W ostatnim tygodni zniknê³y barierki utrudniaj±ce ruch na ul. Mogilskiej. Obecnie g³ówne prace utrudniaj±ce ruch w kierunku kombinatu i Sandomierza trwaj± przy Placu Centralnym.
Niestety w koñcu roku prace zakoñcz± siê tylko czê¶ciowo. Pocz±tkowo ruch na wysoko¶ci Placu Centralnego odbywaæ siê bêdzie w obu kierunkach, ale po wyremontowanej jezdni, w kierunku centrum. W tym czasie drogowcy wymieniaæ bêd± nawierzchniê na drugiej nitce jezdni.
Jak zapewnia ZIKiT pasa¿erowie korzystaj±cy z tramwajów mog± spodziewaæ siê poprawy jako¶ci podró¿y i skrócenia czasu przejazdu od Ronda Mogilskiego do Placu Centralnego o 1,5 minuty, mimo ¿e na trasie powsta³ nowy dodatkowy przystanek – „Park Lotników”.
W Nowej Hucie zapowiadane s± bêd± kolejne prace modernizacyjne uk³adu komunikacyjnego. Na pocz±tku przysz³ego roku rozpocznie siê przebudowa torów oraz jezdni po pó³nocnej stronie Placu Centralnego – w ci±gu Al. Andersa, w kierunku Al. Solidarno¶ci, w bezpo¶rednim s±siedztwie Placu Centralnego. Modernizacja obejmie tak¿e przystanki. Ale...na czas tego remontu wy³±czony zostanie ruch tramwajowy po pó³nocnej stronie placu.
Prace te maja potrwaæ do koñca czerwca 2015. W tym samym czasie przewidziano równie¿ remont przej¶cia podziemnego pod Rondem Czy¿yñskim.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".