Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
TU MO¯NA WYPOCZ¡Æ I NIE¬LE POJE¦Æ
Ostatnio na ³amach „G³osu” prezentujemy miejsca, gdzie mo¿na wypocz±æ podczas wakacji w Nowej Hucie. Tym razem zapraszamy do miejsca po³o¿onego dwadzie¶cia parê kilometrów od naszej nowohuckiej aglomeracji, oferuj±cego przez wiêkszo¶æ roku mo¿liwo¶æ atrakcyjnego wêdkowania, a latem pla¿owania, k±pieli i czynnego wypoczynku w Zabierzowie Bocheñskim, tu¿ za Niepo³omicami. Dodatkow± atrakcj± jest prawdziwa drewniana karczma w „Bobrowym Rozlewisku” w której mo¿na smacznie i niedrogo posmakowaæ ró¿nych smako³yków.
Mo¿na tu dojechaæ samochodem, ale i dla rowerzystów jest to osi±galna wycieczka. Najkrócej dojedziemy ul. Igo³omsk± i skrótem przez Przylasek Wyci±ski na most na Wi¶le, a nastêpnie skrêcamy na Szczurow± i w centrum Zabierzowa Bocheñska obijamy w prawo i po dwóch kilometrach doje¿d¿amy do zbiorników wodnych po³o¿onych obok z daleka widocznego malowniczego ko¶ció³ka. Z drogi widaæ drewnian± karczmê w Bobrowym Rozlewisku. Obok znajduje siê parking i nad same zbiorniki wodne trzeba dotrzeæ pieszo. Gwarantuje to spokój i ciszê zarówno dla wêdkuj±cych i tych wypoczywaj±cych na pla¿y z k±pieliskiem. Sam przypominam sobie czasy, gdy tu przyje¿d¿a³em przed laty, to trudno by³o w upalny dzieñ przedrzeæ siê przez stoj±ce byle gdzie samochody. Teraz jest tu czysto i bez kurzu. W³a¶ciciel terenu Leszek Wilk ogrodzi³ i tym samym podniós³ jego bezpieczeñstwo. Przy ma³ym drewnianym molo czeka sprzêt wodny w postaci rowerów wodnych i kajaków, które mo¿na wypo¿yczyæ za jedyne 10 z³/godz. Po drugiej stronie jest pla¿a strze¿ona i nad bezpieczeñstwem k±pi±cych czuwaj± ratownicy. Jest tutaj budynek gospodarczy w którym s± m.in. czyste toalety, a tak¿e sklep dla wêdkarzy, w którym powitali mnie Stanis³awa i Stanis³aw Wilkowie rodzice w³a¶ciciela, nawiasem mówi±c od lat mieszkañcy Nowej Huty. To oni poinformowali mnie o niskich cenach dla pla¿owników, którzy p³ac± tylko 6 z³ od poniedzia³ku do pi±tku i 8 z³ w weekendy za wej¶cia na k±pielisko. Dzieci poni¿êj 6 lat wchodz± gratis. Faktycznie wêdkarze maj± tutaj raj, bo bior± nie tylko karpie i to³pygi, ale szczupaki, sandacze, a nawet jesiotry i wêgorze. Sam by³em ¶wiadkiem jak Jerzy Kamiñski z Rokitna Szlacheckiego na ¦l±sku wyci±gn±³ dorodnego sandacza (na zdjêciu). W tym roku dla wypoczywaj±cych oddano do u¿ytku komfortowe domki dla sze¶ciu osób, a wyj¶ciowa cena ich wynosi 120 z³ (do negocjacji). Nie brakuje tutaj punktów ma³ej gastronomii. Jednak najwiêksz± atrakcj± jest wspomniana karczma, w której mo¿na zje¶æ smaczny obiad z polskiej kuchni. Znajduje siê tutaj wêdzarnia ryb. Specjalno¶ci± s± pstr±gi sprowadzane z Zawoi. Mo¿na je zje¶æ wêdzone podawane z sa³atk± i chrzanem na drewnianym talerzu oraz sma¿one z gotowanymi warzywami. Podaj± tu tak¿e pyszn± zupê rybn± z jarzynami na wêgierski styl, ale przyprawion± ³agodnie, akurat na nasze polskie podniebienie. Zdegustowa³em tych smako³yków i zainteresowany zapyta³em kto za to odpowiada, okaza³o siê, ¿e Robert Skoczyñski, który ma do¶wiadczenia z krakowskiego „Forum”, przy wspó³pracy znakomitego szefa kuchni, który zapewni³ mnie, ¿e wszystkie potrawy s± ¶wie¿e i na miejscu przyrz±dzane. Organizuj± tu ró¿ne biesiady z pieczonym prosiakiem, grillem, a nawet mo¿na zje¶æ gicz cielêc±. Zatem warto siê wybraæ do Zabierzowa Bocheñskiego, aby wypocz±æ i nie¼le poje¶æ.
(sp)

Fot. autor
WAKACJE Z MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

Fot. Anna Piwowarczyk
Nareszcie nadesz³y wakacje. Na czas letniego wypoczynku z utêsknieniem, przez ca³y rok szkolny, czeka³y dzieci i m³odzie¿. Dla nich skoñczy³ siê trudny okres sprawdzianów, klasówek oraz wzmo¿onej nauki. Rozpoczê³y siê za¶ miesi±ce beztroskiej zabawy i odpoczynku.
Wiele osób ma zaplanowane wycieczki poza miasto. Jednak¿e nie wszyscy maj± mo¿liwo¶æ wyjazdu z gwarnego Krakowa. Nie oznacza to, ¿e ci którzy wakacje spêdz± w domu, bêd± siê nudziæ. Wprost przeciwnie – nadmiar wolnego czasu mo¿na wykorzystaæ w rozmaity sposób. Okazuje siê bowiem, i¿ krakowskie instytucje kultury przygotowa³y dla wszystkich zainteresowanych ciekawe zajêcia i warsztaty. Mo¿na zatem skorzystaæ z bogatej oferty muzeów i wybraæ dogodn± dla siebie propozycjê. Nie nale¿y przy tym kojarzyæ owych instytucji jedynie ze ¶wi±tyni± kultywuj±c± zbieranie i przechowywanie cennych eksponatów. Czasy, kiedy z muzeum wia³o nud± ju¿ dawno odesz³y do historii. Obecnie placówki kultury prowadz± nowoczesne i interaktywne zajêcia dla dzieci. Wa¿ny sta³ siê sposób prezentowania wiedzy na temat zbiorów oraz mo¿liwo¶æ uczestnictwa w twórczych warsztatach. Odbywaj± siê wiêc ró¿nego typu zajêcia, których celem jest zaciekawienie oraz zaanga¿owanie uczestnika.
O nowohuckim oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie mo¿na powiedzieæ, i¿ jest przestrzeni± maj±c± niewiele wspólnego z tradycyjn± instytucj± muzealn±. Mieszcz±ca siê w zabytkowym dworze placówka, zatopiona w parkowej zieleni, stanowi idealne miejsce wypoczynku od wielkomiejskiego szumu i zgie³ku. Spragnieni ciszy przyjezdni mog± zwiedziæ to niezwyk³e miejsce, natomiast dzieci wzi±æ udzia³ w archeologicznych warsztatach. W³a¶nie z my¶l± o m³odszych uczestnikach zosta³y przygotowane zajêcia „I ty mo¿esz zostaæ archeologiem”, bêd±ce po³±czeniem zabawy z nauk±. W ich trakcie dzieci przyswajaj± sobie podstawow± wiedzê z zakresu historii oraz archeologii. Poznaj± tajniki pracy archeologa poprzez czynne uczestnictwo w badaniach wykopaliskowych, prowadzonych pod czujnym okiem fachowców, w specjalnie przygotowanym do tego celu wykopie. Kolejn± atrakcj± jest zabawa z ceramiczn± glin±. Ów surowiec, s³u¿±cy do wyrobu i formowania naczyñ, znany jest cz³owiekowi od wielu tysiêcy lat. Praca garncarza tylko z pozoru wydaje siê byæ lekka i przyjemna, co potwierdzaj± uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonuj±cy niewielkie naczynia, paciorki lub figurki. Swoich si³ mog± tak¿e popróbowaæ na ¿arnach, przy rozcieraniu ziaren na m±kê, oraz przy ¿êciu zbo¿a krzemiennymi sierpami. Zajêcia wieñczy zwiedzanie wystawy dotycz±cej prehistorii nowohuckich terenów, znajduj±cej siê we wnêtrzu zabytkowego, obronnego dworu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, która mie¶ci siê kompleksie parkowo-dworskim w Branicach, przy ul. Sasanek. Placówka jest czynna od poniedzia³ku do pi±tku w godz. 10-14 oraz w soboty i niedziele w godz. 14-18. Zg³oszenia na zajêcia wakacyjne dla grup zorganizowanych przyjmowane s± pod nr tel.: 12 640-80-60. Natomiast warsztaty indywidualne dla dzieci odbywaæ siê bêd± w lipcu i sierpniu, w ka¿dy czwartek od godz. 10.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy!
Anna Kolasa
Z ¯YCIA KARD. KAROLA WOJTY£Y – JANA PAW£A II
W Galerii "Stowarzyszenia Kulturalnego" przy Alei Ró¿ w Nowej Hucie do koñca lipca br. ogl±daæ mo¿na wystawê unikalnych fotografii z ¿ycia Kardyna³a Karola Wojty³y, Jana Paw³a II. Ich autorem jest zmar³y 27 kwietnia 2014 r. Andrzej Jacek Stolarczyk, który by³ fotoreporterem Kurii Krakowskiej w latach 1972-1990.
Oprócz dzia³alno¶ci fotoreporterskiej Andrzej Jacek Stolarczyk da³ siê poznaæ jako wspania³y i ofiarny animator kultury w Nowej Hucie i starym Krakowie. By³ autorem scenariuszy i wspó³organizatorem kilkudziesiêciu imprez kulturalnych i patriotycznych oraz wielu widowisk plenerowych z udzia³em znakomitych artystów. Do swoich dzia³añ pozyskiwa³ wybitnych ludzi, którzy patronowali tym przedsiêwziêciom lub wspierali je finansowo. W¶ród nich znale¼li siê m. in.: dominikanin o. gen. Adam Studziñski (kapelan II Korpusu Polskich Si³ Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik walk pod Monte Casino, odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Military) oraz mecenas Zbigniew Chojnacki (wielki ja³mu¿nik krakowski, starszy arcybractwa mi³osierdzia, komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bo¿ego w Jerozolimie odznaczony Orderem ¶w. Sylwestra przez Jana Paw³a II).
Poni¿ej publikujemy jedno ze zdjêæ, które zobaczyæ mo¿na na wystawie.
(is)


Kardyna³ Karol Wojty³a z relikwiami ¶w. Stanis³awa w trakcie procesji ¶w. Stanis³awa z Wawelu na Ska³kê w maju 1975 r.
Fot. Andrzej Jacek Stolarczyk
REMONT WIADUKTU DROGOWEGO W KOCMYRZOWSKIEJ
Od 15 lipca bêd± du¿e utrudnienia przy wyje¼dzie z Krakowa do Proszowic. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpocz±³ remont wiaduktu drogowego, nad torami kolejowymi w ci±gu ul. Kocmyrzowskiej. Prace w tym miejscu zakoñcz± siê dopiero jesieni±. Ruch odbywa siê wahad³owo, ale mo¿na skorzystaæ z objazdów, aby unikn±æ korków.
Wiadukt zosta³ zbudowany w latach piêædziesi±tych i od tego czasu nie by³ remontowany. Modernizacja obejmuje wymianê betonowej konstrukcji obiektu. Ca³a przebudowa bêdzie kosztowaæ 965 tys. z³. Remontowi wiaduktu towarzyszy po³o¿enie nowej nawierzchni jezdni, u³o¿enie chodników oraz postawienie barierek. Na czas robót zamkniêta dla ruchu zosta³a po³owa wiaduktu, a samochody je¿d¿± wahad³owo po drugiej czê¶ci jezdni. Zalecane s± objazdy: przez ulice * Okulickiego, Mistrzejowick± i Morcinka, oraz * £owiñskiego, Blokow± i Darwina. Dodatkowo na ul. Darwina zosta³ wprowadzony zakaz skrêtu w lewo w ul. Kocmyrzowsk±.
Grand Prix dla filmu – STAJK NA ZGNIATACZU!
Na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Czerwiec 76” w Radomiu Wielk± Nagrodê Grand Prix otrzyma³ „Strajk na Zgniataczu” w re¿yserii Jerzego Ridana. Film opowiada o strajku w Hucie im. Lenina, który wybuch³ 26 kwietnia, a spacyfikowany zosta³ przez oddzia³y ZOMO 5 maja 1988 roku. W dokumencie wystêpuj± ¶wiadkowie wydarzeñ, m.in. Mieczys³aw Gil, Stanis³aw Handzlik, W³adys³aw Kielian, Maciej Mach, Stanis³aw Malara, Wojciech Marchewczyk, Edward Nowak, Jan Ciesielski, Grzegorz Surdy i ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski. Wystêpuje te¿ znany nowohucki muzyk – Pawe³ Dro¿d¿ „Bohater”, który uczestniczy w rozmowach z uczestnikami strajku, a tak¿e ¶piewa w³asne piosenki skomponowane na potrzeby filmu. Ponadto w filmie wykorzystano teledysk nowohuckiego zespo³u „Zgniatacz D¼wiêków” oraz unikalne ujêcia filmowe zrealizowane przez Andrzeja Jaskowskiego i Piotra Augustynka w 1988 roku. Producentem dokumentu by³a Agencja „Apio Film” na zlecenie Miêdzyzak³adowej Organizacji Zwi±zkowej NSZZ „Solidarno¶æ” Arcelor Mittal Poland S.A. – Kraków oraz KRH NSZZ „S’. W imieniu re¿ysera filmu nagrodê Grand Prix odebra³ Piotr Augustynek – autor zdjêæ oraz Krzysztof Ridan – d¼wiêkowiec i monta¿ysta filmu.
(jr)

Nowa Huta oczami m³odych artystów – Plac Apatia, czyli jaka jeste¶ Nowa Huto?
W al. Ró¿, w miejscu gdzie kiedy¶ by³ pomnik Lenina, stan±³ wysoki maszt z bia³± flag±, w zale¿no¶ci od pogody smêtnie zwisaj±c±, lub porywan± wiatrem. Bia³a flaga kojarzy siê z oznak± kapitulacji. Mo¿e jednak to bia³a karta historii, której dopiero trzeba nadaæ kolory?
Artysta Grzegorz Klaman, który „wywiesi³” w Alei Ró¿ bia³± flagê da³ podpowied¼ interpretacyjn±, tytu³uj±c swoje dzie³o Plac Apatia. Flaga zawis³a w ramach dzia³añ artystów festiwalu Grolsch ArtBoom i mo¿e symbolizowaæ ci±gle otwarte pytanie – jaka jeste¶ Nowa Huto?


Zdjêcie z archiwum ArtBoom Festiwal – Micha³ Ramus. Czy mieszkañcy zastanawiaj± siê co oznacza „bia³a flaga” w Alei Ró¿?
Po¿egnanie ze "Skarbnic±"
Po 58 latach istnienia drzwi ksiêgarni „Skarbnica” (pod t± nazw± istnia³a 20 lat) w Nowej Hucie zostan± zamkniête. Lokal na osiedlu Centrum C1 zosta³ sprzedany. W³a¶cicielka wyprzedaje dzi¶ wszystko. Od rega³ów po biurka i oczywi¶cie ksi±¿ki. Najtañsze publikacje kupimy tam nawet za z³otówkê. Ale i to nie zachêca klientów. Je¶li przychodz±, to ubolewaj± nad zamkniêciem ksiêgarni, ale zaraz wychodz±. Z pustymi rêkami. To znamienne dla tego rynku. Dzisiejszy rynek ksiêgarski jest skomercjalizowany. Ksi±¿ka jest specyficznym produktem i nie mo¿na traktowaæ jej jak zwyk³ego towaru. W przeciwieñstwie do molochów, ma³e ksiêgarnie czêsto wspó³pracuj± z niedu¿ymi wydawnictwami, które nierzadko s± w dobrej kondycji. Anna W³odarczyk od kilkudziesiêciu lat zwi±zana z t± ksiêgarni± zamierza teraz po¶wiêciæ siê prowadzeniu swej drugiej placówce, specjalizuj±cej siê w tematyce medycznej. - Po do¶wiadczeniach ze „Skarbnic±” zrozumia³am, ¿e to zajêcie typowo biznesowe. Zasady kieruj±ce wolnym rynkiem s± bezlitosne. Zamkniêcie „Skarbnicy” to wielka strata dla Nowej Huty. To by³a ksiêgarnia z duchem, którego dzi¶ tak brakuje. W³a¶cicielce ksiêgarni nie pomog³y ¿adne dzia³ania, prowadz±ce do uratowania literackiej enklawy w Nowej Hucie. Jedn± z szans by³o wykupienie przez ni± lokalu, w którym mie¶ci siê nowohucka placówka. Ale to niestety nie przynios³o rezultatu. Anna W³odarczyk dziêkuje wszystkim, którzy od lat byli zwi±zani z t± ksi±¿nic± i kupowali tu ksi±¿ki i przeprasza za to, ¿e nie uda³o siê uratowaæ „Skarbnicy”. (mp)
Fot. archiwum i autor


Kiermasz ksi±¿ki przed ksiêgarni± na Placu Centralnym 12 maja 1974 r.
W ARTzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida – KREATYWNA NOWA HUTA
W poniedzia³ek 16 czerwca odby³y siê prezentacje inicjatyw spo³ecznych i ich twórców, którzy brali udzia³ w projekcie „Kreatywna Nowa Huta”. Spotkanie odby³o siê w formie konsultacji, na których obecni mieszkañcy Nowej Huty mogli zadawaæ pomys³odawcom pytania odno¶nie ich projektów… Ale od pocz±tku.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta”, który realizowany by³ przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014 zainspirowa³ do wspólnego dzia³ania mnóstwo osób z Nowej Huty. W trakcie trwaj±cych w okresie maj-czerwiec warsztatów ponad dwadzie¶cia osób pracowa³o nad projektami pod czujnym okiem moderatorki Anny Miodyñskiej i koordynatorki projektu Gosi Hajto. Pomys³ów by³o mnóstwo, czê¶æ osób postanowi³a po³±czyæ si³y w trakcie warsztatów by z³o¿yæ wspólny projekt. Poza warsztatami nowohucianie mieli mo¿liwo¶æ konsultowania projektu z animatorami z ARTzony OKN. Tak powsta³o szesna¶cie projektów, które ocenione zostan± przez piêcioosobowe jury w sk³adzie – Beata Wa¶ko, z-ca dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, Agnieszka £o¶ – redaktorka Glosu Tygodnika Nowohuckiego, Jola Walczyk – redaktorka portalu Ekorodzice.pl, Mirka Ba³azy, koordynatorka ArtBoom Festival oraz Katarzyna Szczê¶niak – animatorka z ARTzony OKN. W momencie publikacji tego tekstu wyniki konkursu na projekt bêd± ju¿ znane. Co dalej z projektami. Wybrane 3 do 7 inicjatyw zostan± z³o¿one przez O¶rodek kultury im. C. K. Norwida we wspólnym wniosku do drugiej czê¶ci projektu realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Wyniki bêd± znane w sierpniu, je¶li uda siê otrzymaæ dofinansowanie od wrze¶nia do listopada mo¿emy siê spodziewaæ realizacji pomys³ów warsztatowiczów.
Projekt „Kreatywna Nowa Huta” ma jeszcze jeden aspekt. O¶rodek Kultury Norwida przeprowadzi³ równie¿ diagnozê spo³eczn± dotycz±c± naszej dzielnicy. Zostanie ona upubliczniona w wersji skróconej w formie broszury oraz na stronach internetowych OKN i ARTzony.
(f)

Powstaje komunikacja ul. Lema-Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera
Budowana ul. Lema i jej skrzy¿owanie z ul. Mogilsk± oraz Jana Paw³a II i w³±czenie do ul. Meissnera uzyska pe³n± przejezdno¶æ w sierpniu 2014 r. Wówczas bêd± prowadzone prace zwi±zane z komunikacj± tramwajow±. Ukoñczenie wraz z oddaniem pêtli tramwajowej przy ul. Wieczystej nast±pi w 2015 roku.
Inwestycja kosztowa³a bêdzie oko³o 169 mln z³, z czego prawie 60 proc. wydatków kwalifikowanych zostanie dofinansowane ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci, Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko: Transport przyjazny ¶rodowisku. Przystanki przy nowym torowisku zostan± wyposa¿one w urz±dzenia Systemu Informacji Pasa¿erskiej, a linia zostanie w³±czona do obszarowego systemu sterowania ruchem, co pozwoli na uzyskanie priorytetu przy przeje¼dzie przez skrzy¿owanie. D³ugo¶æ estakady nad ulicami wyniesie 158 m, rampa najazdowa dla rowerzystów i pieszych wyniesie 380 m. Dziêki takim rozwi±zaniom osoby podró¿uj±ce t± tras± bêd± mog³y skróciæ czas przejazdu poprzez ominiêcie centrum. Dodatkowo w przypadku awarii na ul. Wielickiej odcinek ten bêdzie alternatyw± dla po³±czeñ tramwajowych, której teraz poza komunikacj± zastêpcz± nie ma.
Aktualnie ul. Lema jest przejezdna do jednej nitki al. Jana Paw³a II. Natomiast w tym tygodniu wykonawca zamierza stworzyæ podwaliny skrzy¿owania Lema- Mogilska-Jana Paw³a II-Meissnera. Na kilka dni ruch bêdzie w tym miejscu zamkniêty, ale w zamian ca³e skrzy¿owanie bêdzie ju¿ przejezdne na trasie Lema – Meissnera.
(mp)


Wizualizacja nowego wêz³a.
ZAGRODY NASZE WIDZIEÆ PRZYCHODZI
„W ca³ej Polsce od rana odprawia siê uroczyste Msze ¶w., a pó¼niej zaczynaj± biæ dzwony. Z ko¶cio³ów wylewa siê ¶piewaj±cy barwny t³um i formuje procesjê. Najpierw id± ma³e dziewczynki z koszyczkami pe³nymi kwiatów. Sypi± pachn±ce p³atki pod nogi Panu Jezusowi, ukrytemu w z³otek monstrancji. Monstrancjê niesie kap³an, prowadzony przez dwóch godnych obywateli. Wszyscy trzej pe³ni najwy¿szej powagi troski o to, by Chrystus, którego oprowadzaj± po ulicach miasta, zosta³ przyjêty z czci±. Ludzi klêkaj± na widok zbli¿aj±cego siê baldachimu ocieniaj±cego Najwiêksz± ¦wiêto¶æ.
Pan Jezus wychodzi z ko¶cio³a i – jak kiedy¶ po Ziemi ¦wiêtej – wêdruje po polskich drogach i ulicach. Idzie w otoczeniu swego ludu towarzysz±cego Mu modlitw± i ¶piewem”. Tak, to wyj±tkowe ¶wiêto, uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a, w swojej ksi±¿ce „Polskie tradycje ¶wi±teczne” opisuje Ewa Ferenc.

Dziêkuj±c za wolno¶æ
8 czerwca, w ramach obchodów rocznicy 25-lecia wolnych wyborów, Now± Hutê odwiedzi³ prezydent Bronis³aw Komorowski.
Przy pomniku Solidarno¶ci, na wi¶lanej skarpie, w centrum Nowej Huty zasadzi³, wespó³ za z przedstawicielami w³adz samorz±dowych i ma³opolskich., „d±b Solidarno¶ci”. Dêby sadzone w ró¿nych miejscach Polski maj± upamiêtniæ 25-lecie wolnych wyborów i 90 lecie Lasów Pañstwowych.

Nastêpnie prezydent z³o¿y³ wieniec przed pomnikiem Solidarno¶ci. Przypomnijmy, ze jest to pomnik, który pierwotnie sta³ przy walcowni zgniatacz krakowskiej huty. Upamiêtnia hutnicz± „Solidarno¶æ”, a w¶ród wa¿nych dat, zapisano na nim strajk kwietniowo-majowy w 1988 roku, który by³ jednym z mocnych przyczynków do podjêcia rozmów „okr±g³ego sto³u”.
I tego wk³adu w demokratyczne przemiany hutników i mieszkañców Nowej Huty przeceniæ nie mo¿na, a w¶ród go¶ci, oczekuj±cych prezydenta by³o ich wielu. Chêtnych do u¶ci¶niêcia zdjêæ z prezydentem RP i zrobienia sobie fotografii (znajd± siê pewnie na Facebooku) by³o wielu. Prezydent pozowa³ cierpliwie i ¶ciska³ d³onie. Wita³ siê te¿ z dzia³aczami Solidarno¶ci, kolegami z opozycji, czy z pierwszego wolnego Sejmu.
Wraz z Edwardem Nowakiem prezesem Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, które spotkanie „ludzi 4 czerwca” w Nowej Hucie zorganizowa³o, obejrza³ wystawê przed NCK. Na kilkudziesiêciu fotogramach przedstawiono czas przygotowañ do pierwszych wolnych wyborów. Przy okazji obaj panowie wspominali tak¿e tych dzia³aczy i kolegów z opozycji, którzy ju¿ odeszli. Prezydent znalaz³ czas tak¿e dla dzieci. Na ogromnej planszy z symbolem or³a bia³ego rozpostartej na budynku NCK pozostawi³ swój autograf.
Potem rozpoczê³a siê czê¶æ oficjalna, w której Stowarzyszenie uhonorowa³o prezydenta RP medalem „Dziêkujemy za w Wolno¶æ”. B. Komorowski znalaz³ siê w ten sposób w gronie innych odznaczonych medalem prezydentów, z Lechem Wa³ês±, Lechem Kaczyñskim i Ronaldem Reganem.
Medal ten wrêczany jest w podziêkowaniu dla ludzi, którzy walczyli o wolno¶æ i niepodleg³o¶æ. Jest medalem wykonanym ze stali, co znów nawi±zuje do tradycji hutniczej „Solidarno¶ci” Przedstawia pochód hutników podczas strajku wiosn± 1988 roku, z powiewaj±ca nad nimi flag± flaga z charakterystycznym logo Solidarno¶ci..
- Nowa Huta sama w sobie jest symbolem i z³ego okresu: budowania przeciw tradycji narodowej i warto¶ciom które tworzy³y naród, ale jest tak¿e symbolem trudnej walki i zwyciêstwa, bo przecie¿ na koñcu okaza³o siê, ¿e historia obróci³a siê przeciwko tym, którzy chcieli budowaæ „przeciw” Dzi¶, dziêki oporowi, dziêki walce robotników Nowej Huty, dziêki bolesnym do¶wiadczeniom ale tak¿e i odwadze wielu mieszkañców tego miasta mamy wspóln±, wolna Polskê – podkre¶li³ prezydent Komorowski.
I namawia³ do ¶wiêtowania rocznicy wolnych wyborów nie tylko w kontek¶cie oficjalnym, pañstwowym, ale w wymiarze wspólnego, autentycznego prze¿ycia w gronie rodzin i lokalnych spo³eczno¶ci.
- Chcia³bym by to „rocznicowe” ¶wiêtowanie by³o radosn± uroczysto¶ci±: wspólnego piknikowania, sadzenia drzew – powiedzia³ prezydent do mieszkañców Nowej Huty, których choæ oficjalnie wizyty nie zapowiadano, na skarpê wi¶lan± przyby³o wielu.
- Dzia³ajmy wspólnie by tradycja „czerwca”, wielkiego m±drego zwyciêstwa wspólnym wysi³kiem by³a ugruntowywana. Pozycja Polski w ¶wiecie, jako kraju który zapocz±tkowa³ demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej i w nas samych. B±d¼my dumni z 4 czerwca, z wielkiego i m±drego zwyciêstwa – doda³.
Wspomnia³ te¿ zmar³ych dzia³aczy i podkre¶li³, ze obowi±zkiem jest utrwalenie pamiêæ, tych którzy odchodz±. dzia³aczy z czasów podziemia, By ta dobra pamiêæ trwa³a w Polsce , w Ma³opolsce.
Podczas uroczysto¶ci Prezydent Rzeczpospolitej Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczy³ dzia³aj±cych na rzecz niepodleg³o¶ci: Adama Szostkiewicz, dziennikarza i dzia³acza opozycji walcz±cego o wolne media, Ireneusza Serwana - za wybitne zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz przemian demokratycznych, i budowanie spo³eczeñstwa obywatelskiego. Krzy¿e Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Goerlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa Czekaj i Tadeusz Skiba. (lencz)


Fot. Krystyna Lenczewska
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,319,774 unikalnych wizyt