Na nowohuckim zalewem – Zawody wêdkarskie niepe³nosprawnych
Podobno ka¿de jezioro ma swoj± legendarn± rybê – Zalew Nowohucki równie¿. Na s³ynnego suma, zwanego tak¿e taak± ryb±, ju¿ po raz XI zarzuci³y wêdkê osoby niepe³nosprawne ze Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes oraz zaproszeni przez nich go¶cie z Krakowa i okolic. ¦rodowe przedpo³udnie up³ynê³o zatem pod znakiem znakomitej zabawy i ca³kiem powa¿nie potraktowanych zawodów. Magdalena Gromada, zastêpca dyrektora WTZ os. Górali 19 w Krakowie, pomys³odawczyni tych zawodów, z du¿ym zaanga¿owaniem dogl±da³a organizacji. Nad tym, aby robak znalaz³ siê na swoim miejscu, wêdka w wodzie, a rado¶æ udziela³a siê wszystkim czuwa³o, jak co roku, licznie przyby³e grono pasjonatów tego sportu, czyli nowohuckie ko³o PZW, z którego na g³ównego sêdziego zawodów wybrano tym razem p. Andrzeja Wilka. Si³a profesjonalistów w sk³adzie: Henryk Górka, Bogus³aw Kolbus, W³adys³aw Wêglarz, Grzegorz Ko³odziejczyk, Czes³aw Mia³kowski, Krzysztof Nowakowski, Miko³aj Ziêba, Boles³aw Kaczor oraz wspó³organizator i przyjaciel Stowarzyszenia Zbigniew Ko¿uch, pozwoli³a na sprawne przeprowadzenie zawodów. Niewtajemniczonym w arkana sztuki wêdkowania udzielono lekcji wprowadzaj±cych, rozlosowano stanowiska i zaczê³o siê!
11 silnych reprezentacji – organizatorzy Warsztaty Terapii Zajêciowej os. Górali 19 i go¶cie – WTZ £yszkowice, WTZ Królowej Jadwigi 81, WTZ Proszówki, WTZ os. Wandy 18, WTZ os. Centrum C, DPS £anowa 43, ¦DS os.Szkolne30 , ¦DS Przystanek Betlejem, DPS Hutnicze 5 oraz zawodnicy indywidualni. Wspania³e okoliczno¶ci przyrody, pogoda idealna na wielki integracyjny piknik, a dziêki uprzejmo¶ci ko³a PZW Nowa Huta równie¿ profesjonalny sprzêt i pomoc organizacyjna. Panie i panowie zarzucali wêdki i obserwowali sp³awiki, podczas gdy na okolicznych bulwarach trwa³ nie tylko doping licznych kibiców, ale przede wszystkim integracja i znakomita zabawa. Takie imprezy nie mog³y by siê odbyæ bez wsparcia wspania³ych przyjació³ Warsztatów Terapii Zajêciowej Stowarzyszenia Gaudium et Spes z os. Górali 19 w Krakowie. Dla wszystkich uczestników zawodów firma MEDALE.PL ufundowa³a medale pami±tkowe, a tak¿e statuetki dla zwyciêzców. Cukiernia na os. Zielonym 16 zadba³a o s³odki poczêstunek dla wszystkich przyby³ych go¶ci. Nie zabrak³o te¿ gor±cego posi³ku przygotowanego przez kuchniê Stowarzyszenia Gaudium et Spes z os. Hutniczego 5. W¶ród darczyñców znalaz³ siê równie¿ sklep wêdkarski AS z os. Stalowego 5, Firma Handlowa Ihor Palval, pracownik WTZ oraz wspania³a Mama jednego z Uczestników WTZ Górali 19.
Tradycji sta³o siê zado¶æ. Zwa¿ono po³ów i wytypowano zwyciêzców. Czarnym koniem zawodów okaza³ siê Marcin Pawe³czak z WTZ £yszkowice, któremu bardzo udanego po³owu oraz nagród gratulowali, a kto wie czy nie zazdro¶cili nawet wprawni wêdkarze. II miejsce przypad³o Kamilowi Buratowskiemu, a na III stopniu podium stanê³a Barbara Martyna.
Tymczasem prezes Stowarzyszenia Tadeusz Skiba oraz dyrektor WTZ Górali Jolanta Janas dziêkuj± wszystkim zaanga¿owanym w organizacjê pracownikom WTZ i zapraszaj± ju¿ za rok, na XII zawody wêdkarskie osób niepe³nosprawnych. Dobra zabawa gwarantowana!
Arek Po³aniecki
Ju¿ po raz trzynasty, ale wcale nie pechowy, odby³ siê festyn rodzinny ¦wiêto Czy¿yn. Czy¿yny Dzieciom organizowany przez Radê i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, który poprowadzi³ Mariusz Ku¶. Festyn otworzyli: przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny Marek Ziemiañski, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek oraz dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan. Licznie przybyli mieszkañcy Krakowa mogli bezp³atnie skorzystaæ z ogromu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy oraz zwiedziæ ekspozycje muzealne.
Przez ca³y festyn na scenie wystêpowa³y dzieci i m³odzie¿ z czy¿yñskich przedszkoli i szkó³. Stra¿ Miejska przygotowa³a pokaz interwencji, w którym obezw³adniæ przestêpcê pomogli czworono¿ni stra¿nicy. Nie zabrak³o te¿ pokazów sportowych. Dzieci, m³odzie¿ i doro¶li trenuj±cy na co dzieñ w sekcji Hapkido Moo Hak Kwan zaprezentowali techniki samoobrony przy u¿yciu d¼wigni na stawy, æwiczenia formalne oraz wybrane techniki kopniêæ i ciosów. Ekipa street woorkoutu przygotowa³a pokaz zrêczno¶ci fizycznej z wykorzystaniem masy w³asnego cia³a. Mi³o¶nicy tego sportu, jak sama nazwa wskazuje, æwicz± z wykorzystaniem miejskiej zabudowy, czyli ³awek, porêczy, s³upów i murków. Capoeira Camangula sekcja Nowa Huta i Skawina przy d¼wiêkach muzyki zaprezentowa³y brazylijsk± sztukê walki po³±czon± z elementami tañca i akrobatyki. Na terenie Muzeum odby³ siê ju¿ po drugi piêciokilometrowy bieg rodzinny Odlotowa Pi±tka.
W tym roku organizatorzy przygotowali te¿ kilka niespodzianek. Uczestnicy festynu mogli dziêki Muzeum Ratownictwa ogl±dn±æ stare wozy milicyjne, Stowarzyszenie R2 zaprezentowa³o swój motocykl, na którym ochotnicy stowarzyszenia je¿d¿± do wypadków, aby udzielaæ pomocy przedmedycznej, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacji udostêpni³o do zwiedzania zabytkowego ogórka oraz najnowocze¶niejszy autobus je¿d¿±cy po krakowskich ulicach. Natomiast Policja zaprezentowa³a swoich czworono¿nych przyjació³, ¿eby przybli¿yæ uczestnikom pracê jak± wykonuj± psy dla Policji, pomagaj±c w tropieniu przestêpców, wyszukiwaniu narkotyków czy ³api±c z³odziei. Grupa Pryncypat przygotowa³a dla uczestników pokazy zabaw dawnych, konkurs w siekaniu kapusty ¶redniowiecznym mieczem oraz pokaz strojów z epoki rycerskiej.
Nie zabrak³o te¿ licznych konkursów i zabaw prowadzonych przez Stra¿ Miejsk±, Stra¿ Po¿arn±, Policjê, Nowohuck± Bibliotekê Publiczn± oraz O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Na najm³odszych uczestników czeka³o weso³e miasteczko, ulubiona wata cukrowa, lody oraz malowanie twarzy.
O godz. 19.00 na scenê wkroczy³ BOHATER. Nowohucki muzyk wprowadzi³ uczestników w klimat swojego nowego projektu ORGANIZM, który jest fuzj± orkiestry symfonicznej i d’n’b, rapu i chórów, elektroniki i organów hammonda, a wszystko to skomponowane i wykonane przez jednego cz³owieka.
Na po¿egnanie, co sta³o siê ju¿ tradycj± czy¿yñskiego ¶wiêta, grupa nowohuckich ogniarzy z Klubu 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, po raz kolejny podgrza³a atmosferê do czerwono¶ci, wykonuj±c pokaz Fire Show, który oczywi¶cie nie oby³ siê bez bisów.
Organizatorzy imprezy sk³adaj± serdeczne podziêkowania za wsparcie: EDF Polska S.A., Ciep³u dla Krakowa, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A., Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Wodoci±gów i Kanalizacji S.A., Firmie LOBO Sp. z o.o., Targom w Krakowie Sp. z o.o., Spó³dzielnia Mieszkaniowej Czy¿yny, Linde Gaz Polska sp. z o.o., Leroy- Merlin Polska sp. z o.o., Selgros Sp. z o.o., Firmie Smay Sp. z o.o., Parkowi Wodnemu oraz Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Oczyszczania Sp. z o.o.
(f)
W tym roku odkryty basen przy ul. Bulwarowej zosta³ otwarty wcze¶niej i spotka³o siê to z entuzjazmem szukaj±cych och³ody w miniony gor±cy weekend. Byli¶my na basenie w pierwszym dniu jego funkcjonowania, czyli w sobotê 13 bm. Znakomicie przygotowany zielony teren, czysta i ch³odna woda o temperaturze 23 st. C, bezp³atny parking, i dobrze funkcjonuj±ca gastronomia to jest to, co ceni± sobie szukaj±cy letniego wypoczynku w centrum miasta.
Jak nas poinformowa³ Grzegorz Silczuk prezes KS „Wanda”, który od kilku lat prowadzi basen na zlecenie w³a¶ciciela obiektu, czyli Gminy Kraków, ju¿ od marca prowadzono prace przygotowuj±ce obiekt na letni sezon. Prze¶wietlono krzewy i drzewa, kilkakrotnie przyciêto trawê i oczywi¶cie starannie wyczyszczono nieckê basenu, a tak¿e od¶wie¿ono inne miejsca. Efekt jest pozytywny, przybywaj±cy na basen maj± sporo zielonego terenu, aby roz³o¿yæ swoje koce, czy le¿aki. Filtrowana na bie¿±co woda wygl±da wspaniale i zapewnia czyst± k±piel. Zreszt± woda jest pod sta³± kontrol± San-Epidu. Bezpieczn± k±piel zapewnia czterech ratowników, a wypoczynek firma ochroniarska i sta³a kontrola policji i Stra¿y Miejskiej.
Ceny biletów uleg³y minimalnej korekcie w porównaniu z ubieg³ym rokiem i to tylko w strefie normalnej. Nadal utrzymano bezp³atne wej¶cie dla dzieci poni¿ej 4 lat i zachowano ceny biletów zni¿kowych. Tak jak w poprzednich latach taniej jest po godzinie 15.00. Basen jest czynny od godz. 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 15 z³ (10 z³ po 15.00), dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów kosztuje odpowiednio 10 i 5 z³. Dzieci w wieku od 4 do 7 lat p³ac± 6 i 3 z³. Bilet rodzinny 2+1 kosztuje 35 z³, a 2+2 40 z³. W tym miejscu mamy dobr± wiadomo¶æ dla naszych Czytelników. W najbli¿szym tygodniu (od 18 do 25 bm.) przychodz±c na basen z pierwsz± stron± aktualnego wydania „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” korzystamy z 20 procentowej zni¿ki przy zakupie biletu. Dysponent obiektu dodatkowo preferuje zorganizowane grupy dzieciêce i m³odzie¿owe np. szkolne, czy kolonijne, które dodatkowo korzystaj± ze zni¿ek. W tej sprawie mo¿na siê kontaktowaæ wcze¶niej telefonicznie pod nr. 12 644 12 21.
Na terenie basenu znajduje siê dobrze zorganizowana gastronomia, która oferuje w³asne zapiekanki i hamburgery, a tak¿e potrawy z grilla oraz zimne i gor±ce napoje. Mo¿na tak¿e kupiæ lody dla och³ody.
(mp)
Franciszek Pieczka jest aktorem szczególnym. Trudno opisaæ takiego cz³owieka, takiego aktora, pe³nego uroku, ciep³a, pokory i wielkiej pracy. A jednak spróbujê. Powodem by³a wizyta Franciszka Pieczki w Nowej Hucie i jego spotkanie z widzami z okazji 60-lecia debiutu w Teatrze Ludowym, które odby³o siê 5 czerwca w Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida. Go¶ci przywitali: Wies³awa Wykurz (organizator spotkania z ramienia Klubu „Ku¼nia”) oraz prowadz±cy Dariusz Domañski.
Nad uroczysto¶ci± patronat honorowy obj±³ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa - Bogus³aw Ko¶mider, który wnioskowa³ o nadanie Arty¶cie medalu Honoris Gratia za zas³ugi dla miasta. Medal, w imieniu prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego wrêczy³a arty¶cie Magdalena Sroka zastêpca prezydenta ds. promocji i kultury miasta, podkre¶laj±c zas³ugi artysty dla naszego miasta.
Warto przypomnieæ, ¿e Franciszek Pieczka ju¿ w roku 1960 otrzyma³ nagrodê miasta Krakowa, do którego lubi powracaæ, gdy¿ jak twierdzi, w³a¶ciwie wszystko zaczê³o siê w teatrze w Nowej Hucie i w krakowskim Starym Teatrze. Do historii teatru przesz³y spektakle z jego udzia³em, szeroko komentowane przez krytykê i publiczno¶æ: "Myszy i ludzie", "Stan oblê¿enia", "Rado¶æ z odzyskanego ¶mietnika" czy "Rewizor".
Franciszek Pieczka, to wielki mistrz sztuki aktorskiej, bohater kultowych filmów: „Potopu”, „Ziemi obiecanej”, „Wesela”, „Ch³opów”, „¯ywotu Mateusza”, to wreszcie niezapomniany Gustlik z filmu „Czterej pancerni i pies”. To ¶w. Piotr z „Quo vadis”, czy Karczmarz Tag z „Austerii”. Ka¿da rola to kreacja najwy¿szej próby, to co¶, co zwie siê iskr± bo¿±. Jañcio Wodnik, bohater filmów Kolskiego, za¶ ostatnio Stach Japycz w zabawnym serialu „Ranczo” Adamczyka, które nabra³o smaku szczególnego przez F. Pieczkê i M. Lipiñsk±.
By³ podczas tego nowohuckiego wieczoru oklaskiwany, a co najwa¿niejsze s³uchany, nie tylko przez starszych, ale i licznie zgromadzon± m³odzie¿, która wychowana jest te¿ na Gustliku. Piêknym momentem by³ wystêp Franciszka Pieczki, który przeczyta³ fragment poezji Norwida, bo przecie¿ w roku 2009 otrzyma³ nagrodê imienia tego poety. Asystowa³y arty¶cie w strojach anio³ków: Angelika Wicijowska i Magdalena Chmiel. Swoisty ho³d Pieczce z³o¿y³a kole¿anka z Teatru Ludowego: Ma³gorzata Krzysica, która wykona³a m.in. „Cz³owieczy los” z repertuaru Anny German ze specjaln± dedykacj± dla jubilata.
Inicjatorem i organizatorem g³ównym, a tak¿e autorem scenariusza tej uroczysto¶ci by³ jej gospodarz - publicysta i redaktor wydawnictw Dariusz Domañski, a partnerami wydarzenia byli: Teatr Ludowy, Studio fotograficzno-filmowe Roman Anusiewicz, Domus Mater Kraków, Hotel Tatra Zakopane, Pensjonat pod Giewontem Zakopane, Dom u Czerników Bia³ka Tatrzañska, Aesthetica Dermadent - Profesjonalne Studio Stomatologii w Krakowie, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska "To lubiê" Firma Mokosh, MPK Kraków, S³odki Wentzl, "U Jêdrusia", Z³oty K³os Dobczyce Fre - Mar Kraków Hurtownia miêsa wêdlin i drobiu., Bractwo Piwne - Kr±g Kraków, Selgros sp. z.oo. Hala Kraków.
By³ te¿ piêkny tort z figurkami £aweczki i czo³gu od S³odkiego Wentzla, z napisem:
"Franciszkowi Pieczce - mistrzowi sztuki aktorskiej za pracê, prawdê i pokorê." By³y kwiaty, podziêkowania i liczne prezenty dla artysty. W imieniu wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka ¿yczenia z³o¿y³a Tatiana Stopyra dyrektor O¶rodka Kultury w Godowie. Od Stowarzyszenia Ziemia Limanowska - To Lubiê, które reprezentowa³ Tomasz Kara¶, artysta otrzyma³ pami±tkowe wydawnictwa. Przewodnicz±cy Bractwa Piwnego Krêgu Krakowskiego Kazimierz Zalas podarowa³ piêkny kufel, za¶ Maria Bro¿ek ze Z³otego K³osa kosz pe³en s³odyczy. Dariusz Domañski przekaza³ swój album o Starym Teatrze, bo jak powiedzia³ od tego spotkania w 1995 ( 20 lat!) zaczê³a siê jego znajomo¶æ z Franciszkiem Pieczk±.
Do „Ku¼nia” Franciszek Pieczka przyjecha³ wraz z rodzin± zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem, wpisuj±c siê w obchody 140-lecie krakowskiego MPK. By³o dwie¶cie lat dla pana Franciszka, a na widowni mo¿na by³o dostrzec m.in. braci Janickich: Wac³awa i Les³awa (Kiemliczów z Potopu), którzy równie¿ podarowali w ge¶cie pamiêci szlifowany kamieñ ¿artuj±c, ¿e jest to diament, którym to diamentem aktorskim jest pan Franciszek Pieczka.
Spotkaniu towarzyszy³ pokaz zdjêæ z przedstawieñ z Teatru Ludowego oraz fragmenty ról filmowych w opracowaniu multimedialnym Wiktorii Federowicz. Patronat medialny nad wydarzeniem obj±³ G³os. Tygodnik Nowohucki.
TEATRA£
Franciszek Pieczka i bracia Janiccy.
Fot. Roman Anusiewicz
Wreszcie zmotoryzowani doczekali siê wygodnej jazdy przez pl. Centralny. Pojawi³y siê tutaj po trzy pasy z mo¿liwo¶ci± prawoskrêtu w Jana Paw³a (zamiast zamalowanych pasów) oraz nowy skrêt z Jana Paw³a w kierunku al. Solidarno¶ci, o co dawno postulowali nasi Czytelnicy. Podobny pas z mo¿liwo¶ci± skrêtu i zawrócenia pojawi³ siê przy skrzy¿owaniu al. Jana Paw³a II i Boruty Spiechowicza. Niew±tpliwie wszystkie zmiany udro¿ni± ruch w tych rejonach. Niestety nadal jeszcze mamy utrudnienia w ruchu przy Rondzie Czy¿yñskim, ale i tutaj prace s± prowadzone mocno, co zwiastuje oddanie w pe³ni i tej czê¶ci ruchliwej arterii.
(mp)
22 maja w Klubie Wersalik O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta odby³o siê spotkanie po¶wiêcone Piotrowi Figlowi - wybitnej postaci polskiej sceny muzycznej, piani¶cie, kompozytorowi, autorowi piosenek i muzyki filmowej, a tak¿e poecie. Postaæ twórcy i jego zwi±zki z Now± Hut± przybli¿yli: Juliusz Malik, kontrabasista, ¶wiadek pocz±tków muzycznej kariery artysty i Herbert Oleschko - redaktor tomu Uciekam zawieraj±cego utwory literackie Piotra Figla. Wspomnienia rozpoczê³y siê od pocz±tków muzycznej dzia³alno¶ci Piotra Figla, jego edukacji muzycznej i wystêpów w Nowej Hucie. Nastêpnie omówiono jego wspó³pracê z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Krzysztof Cugowski, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Ewa Bem, Krzysztof Krawczyk, Irena Jarocka, Tomasz Stañko, Anna Jantar, Irena Santor i wieloma innymi rodzimymi muzykami. Wspomniano równie¿ o tworzonej przez Piotra Figla muzyce filmowej do filmów takich jak: Pi³karski poker, Przepraszam czy tu bij±, Moja wojna, moja mi³o¶æ. Na spotkaniu zosta³y równie¿ zaprezentowane fotografie z archiwum rodzinnego Piotra Figla, a Karolina Guga³a zarecytowa³a Jego wiersze: Takie mateñki jak Ty, Performance, Moja muzyka jest ciep³a, A kiedy zacznie padaæ deszcz i Przy ulicy Cichej 5. Dope³nieniem klimatu niezwyk³ego wieczoru by³y piosenki odtwarzane z p³yt winylowych w wykonaniu DJ Wake UP. Spotkanie poprowadzi³ Andrzej Robak. Go¶æmi honorowymi spotkania by³y ¿ona Piotra Figla Georgeta Sager-Figiel oraz Iwona Szproch, koordynatorka wydania tomu Uciekam i wieloletnia przyjació³ka rodziny Piotra Figla.
(f)
Pami±tek osobistych po Matejce w dworku krzes³awickim nie ma. Wyj±wszy jeden obraz -g³owy konia i kilka o³ówkowych portretów wykonanych jego rêk±. Inaczej ni¿ w muzeum – Domu Jana Matejki - przy ul. Floriañskiej. Gdy powsta³ pomys³ za³o¿enia tego pierwszego polskiego muzeum biograficznego w kamienicy Matejków, pieni±dze p³ynê³y z ca³ej Polski, umo¿liwiaj±c wykup od wdowy i dzieci i domu i pami±tek po wielkim malarzu.
W Krzes³awicach sytuacja by³a zupe³nie by³a zupe³nie inna, Syn i spadkobierca wielkiego malarza po ¶mierci ojca sprzeda³ dworek. ¦lad pobytu Matejki w tym miejscu ocali³a darowizna ostatniej w³a¶cicielki - Marii Burzyñskiej.
Przed budynkiem na trawniku go¶ci wita pomnik Matejki. Popiersie artysty na granitowym cokole, wykona³ prof. Czes³aw D¼wigaj w roku 1994.
W ubieg³± sobotê, 30 maja br., tym razem w ko¶ciele pw. Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy na os. Bohaterów Wrze¶nia, odby³o siê kolejne muzyczne spotkanie z cyklu: Koncerty Mistrzejowickie. Z programem zatytu³owanym „Cz³owiek jest drog± Ko¶cio³a” wyst±pi³ Chór i Orkiestra Bazyliki oo. Cystersów w Mogile pod dyrekcj± Stanis³awa Kowalczyka z udzia³em Liliany Pociechy (sopran) i Piotra Piechy, aktora Teatru Ludowego (recytacje). Koncert zorganizowany zosta³ przez Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida, Radê Dzielnicy XV Mistrzejowice i parafiê Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy.
(f)
20. Nowohucka Wiosna Muzyczna za nami – POZOSTA£Y WZRUSZENIA
Za nami 20. edycja Nowohuckiej Wiosny Muzycznej – majowego festiwalu O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida. Przez ca³y miesi±c mieszkañcy Nowej Huty mogli uczestniczyæ w bezp³atnych koncertach oraz ciekawych wydarzeniach, które swoim tematem nawi±zywa³y do muzyki. W ramach festiwalu mogli¶my zobaczyæ wystawê „obrazów do s³uchania” autorstwa Cecylii Malik („Koncert u Pana Jana”), czy wzi±æ udzia³ w „muzycznej majówce w stylu Flower Power”. Nie zabrak³o wspania³ych koncertów, które zadowoli³y ka¿d± grupê wiekow±, wiekow±, od m³odzie¿y po starszych melomanów, którzy mogli wzi±æ udzia³ np. w Koncercie Mistrzejowickim, na którym wyst±pi³o a¿ piêæ chórów! W¶ród artystów, którzy zagrali na tegorocznej edycji wydarzenia warto wymieniæ nowohuckiego pianistê - Micha³a Wierbê, perkusistê Arka Skolika, znanych dobrze fanom bluesa: wokalistê Bartka Przytu³ê i gitarzystê Tomka Kruka. W czasie festiwalu zaprezentowa³o siê tak¿e kilka bardzo ciekawych projektów muzycznych, m.in. etniczny Maltiox Project, zespó³ Gadabit, czy katowicka Blokowioska. Nowohucka Wiosna Muzyczna to tak¿e jam session, warsztaty i pokazy dla dzieci, interesuj±ce wyk³ady oraz slajdowiska.
(f)
Naprzeciw mogilskiego klasztoru znajduje siê jeden z najciekawszych zabytków sakralnych Krakowa, Ma³opolski i Polski – modrzewiowy ko¶ció³ pw. ¶w. Bart³omieja Aposto³a. Warto tam zajrzeæ, bo to szczególnej urody ma³a drewniana ¶wi±tynia. Tym bardziej, ¿e ko¶ció³ ten zosta³ wpisany w Szlak Architektury Drewnianej.
Szlak architektury drewnianej, to drogowy szlak turystyczny powsta³y we wspó³pracy województw ¶l±skiego, ma³opolskiego i podkarpackiego. Wspó³praca nad tworzeniem szlaku trwa³a w latach 2001-2003. Kilka lat pó¼niej, w latach 2008-2009, oznakowany zosta³ tak¿e szlak architektury drewnianej w województwie ¶wiêtokrzyskim. Wszystkie obiekty usytuowane na szlaku zosta³y oznakowane tablicami informacyjnymi – stoj±cymi przed g³ównym wej¶ciem do obiektów, na których umieszczono krótki rys historyczny obiektu w trzech wersjach jêzykowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) oraz schematyczn± mapkê ca³ego szlaku wraz z oznaczeniem usytuowania obiektu na szlaku. Taka tablica znajduje siê równie¿ przy ko¶ciele ¶w. Bart³omieja.
Pierwszy drewniany ko¶ció³ na potrzeby wiernych powsta³ w Mogile z inicjatywy biskupa Iwo Odrow±¿a zapewne jeszcze w XIII w., a jego istnienie jest potwierdzone w I po³owie XIV w. Opiekê nad parafialnym ko¶cio³em sprawowali wówczas ojcowie cystersi. Ko¶ció³ ten nie przetrwa³ jednak do naszych czasów. Obecny ko¶ció³ zosta³ zbudowany pó¼niej, dziêki staraniom opata Piotra Hirschberga. Budow± kierowa³ cie¶la Maciej M±czka, o czym ¶wiadczy do dzi¶ zachowany napis na portalu w kruchcie po³udniowej. Uroczystej konsekracji parafialnej ¶wi±tyni dokona³ biskup Jan Rzeszowski w 1475 roku.
Ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja jest prawdopodobnie najstarsz± w Polsce trójnawow± ¶wi±tyni± drewnian± o uk³adzie halowym. Trzy nawy (o niemal równej wysoko¶ci) rozdzielone s± ostro³ukowymi arkadami, co , jak na wiek XV, by³o rozwi±zaniem nowatorskim.
Niszczony przez po¿ary i wojny w swojej obecnej formie ko¶ció³ pochodzi z po³owy XVIII wieku, kiedy to zosta³ poddany gruntownej przebudowie. Oko³o 1740 roku do korpusu ko¶cio³a dodano po bokach dwie symetryczne kaplice. W nawach i prezbiterium po³o¿ono nowe stropy. Ponownej konsekracji dokona³ biskup sufragan Franciszek Podkañski w roku 1761. Oko³o 1766 roku powsta³a polichromia o motywach architektonicznych, obejmuj±ca ca³e wnêtrze ko¶cio³a.
Ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja jest budynkiem orientowanym z prezbiterium zamkniêtym wielobocznie. W po³udniowej nawie bocznej zachowa³y siê ostro³ukowe odrzwia gotyckie bogato dekorowane motywami ro¶linnymi, z herbem Odrow±¿, dat± wykonania 1466 oraz sygnatur± i podpisem twórcy Macieja M±czki.
Na wspomnian± polichromiê sk³adaj± siê elementy dekoracji architektonicznej, medaliony z portretami biskupów (Iwo Odrow±¿a, Jana Prandoty i Zbigniewa Ole¶nickiego), ¶wiêtych i uczonych zwi±zanych z Mogi³± (b³. Wincentego Kad³ubka) oraz herbami Odrow±¿, Radwan oraz Abdank. Na stropie nawy g³ównej przedstawiono Wizjê ¶w. Bernarda z Clairvaux, rozkrzewiciela Zakonu Cystersów i wielkiego czciciela Matki Bo¿ej. Na stropach kaplic bocznych znajduj± siê z kolei Apoteoza ¶w. Izydora, patrona rolników oraz ¶w. Bart³omieja Aposto³a, patrona parafii.
O³tarz g³ówny z obrazem ¶w. Bart³omieja (autorstwa ks. Jana Kaczmarka, profesora Uniwersytetu Jagielloñskiego) uzupe³nia malowid³o iluzjonistyczne z ok. 1770 roku przedstawiaj±ce postacie ¶w. Piotra i Paw³a. W ko¶ciele znajduje siê tak¿e obraz Matki Bo¿ej z 1639 roku autorstwa zakonnika Benedykta Tar³o. Ca³o¶æ wyposa¿enia dope³nia rokokowa ambona i drewniana chrzcielnica na kamiennej podstawie pochodz±ca prawdopodobnie z XVI wieku. Oko³o 1752 roku obok ko¶cio³a zbudowana zosta³a drewniana, nakryta kopu³owym gontowym he³mem, dzwonnica z bram±.
Przez okres zaborów a¿ do 15 kwietnia 1951 roku parafiê w Mogile prowadzili ksiê¿a diecezjalni. Ostatnim z nich by³ ks. Józef Zastawniak, który po przekazaniu parafii na nowo ojcom cystersom, zosta³ proboszczem nowo utworzonej parafii w Czy¿ynach. Pierwszym powojennym proboszczem cystersem parafii ¶w. Bart³omieja w Mogile zosta³ o. Benedykt Matejkiewicz.
Warto dodaæ, ¿e od 10 wrze¶nia 1884 do 30 wrze¶nia 1985 roku w mogilskiej parafii i w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja pos³ugê wikarego pe³ni³ ks. Józef Biba, który ju¿ jako kap³an zmieni³ nazwisko na Bilczewski. Ten pó¼niejszy arcybiskup metropolita lwowski, zosta³ 26 czerwca 2001 beatyfikowany przez Papie¿a Jana Paw³a II podczas jego wizyty we Lwowie. Kanonizacja Józefa Bilczewskiego przez papie¿a Benedykta XVI odby³a siê 23 pa¼dziernika 2005 w Rzymie.
W tym roku, ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja Aposto³a w ramach szlaku architektury drewnianej mo¿na zwiedzaæ od 7 maja do 30 wrze¶nia. Dni zwiedzania, to: czwartek, pi±tek i sobota w godz. od 9.00 do 18.00 z przerw± od 13.00 do 13.30 oraz niedziela w godz. od 12.00 do 17.00 (bez przerwy). Ojcowie cystersi zapraszaj± na niedzieln± Eucharystiê do ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja, która sprawowana jest tam o godz. 11.30. W czasie ¶lubów, pogrzebów i przypadaj±cych nabo¿eñstw ko¶ció³ nie jest udostêpniany do zwiedzania. W wyszczególnionych dniach i godzinach otwartych jest 80 obiektów architektury drewnianej w Ma³opolsce i na Podkarpaciu. W ka¿dym z tych obiektów do dyspozycji zwiedzaj±cych jest przewodnik.
(f)
Przy ul. Odmêtowej rozpoczêto budowê hospicjum dla dzieci
15 maja br. przy ul. Odmêtowej w Nowej Hucie uroczy¶cie rozpoczêto budowê pierwszego i jedynego w Polsce Centrum Opieki Wyrêczaj±cej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Centrum, budowane przez Ma³opolskie Hospicjum dla Dzieci bêdzie drugim domem dla najciê¿ej chorych dzieci, pozwalaj±cym na zapewnienie czasowej opieki, by odci±¿yæ rodziców i zapewniæ wsparcie w sytuacjach kryzysowych.
Podczas uroczysto¶ci ods³oniêto soln± bry³ê podarowan± Ma³opolskiemu Hospicjum dla Dzieci przez Kopalniê Soli „Wieliczka”, bêd±ca symbolicznym kamieniem pod budowê Centrum. Bry³a po¶wiêcona zosta³a przez Ojca ¦wiêtego Franciszka podczas Audiencji Generalnej w Watykanie, 4 marca 2015 roku.
Centrum Opieki Wyrêczaj±cej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci, bêdzie otwartym domem, w którym dzieci choruj±ce na przewlek³e i nieuleczalne choroby oraz ich rodziny bêd± mog³y liczyæ na profesjonaln± pomoc, zawsze wtedy - kiedy bêd± tego potrzebowaæ. Opieka wyrêczaj±ca stanowi formê pomocy maj±c± na celu czasowe odci±¿enie rodziny w opiece nad d³ugotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Dzia³alno¶æ Centrum umo¿liwi wielu rodzinom bezcenny i konieczny, ale czêsto nieosi±galny czas na odpoczynek, od trudnej i wyczerpuj±cej, bo trwaj±cej ca³± dobê opieki nad chorym. Jednocze¶nie w Centrum zorganizowane bêd± poradnie specjalistyczne, gabinet zabiegowy i zaplecze rehabilitacyjne, dedykowane dla najciê¿ej chorych ma³ych pacjentów, by nie musieli oczekiwaæ w kolejkach na przyjêcie do lekarza specjalisty, a konieczne zabiegi mog± byæ wykonane podczas pobytu w Centrum.
Ma³opolskie Hospicjum dla Dzieci jest organizacj± pozarz±dow±, dzia³aj±c± od ponad 9 lat, której celem i misj± jest niesienie pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom na terenie ca³ej Ma³opolski, w miejscu zamieszkania. Oprócz profesjonalnej opieki medycznej zapewnia kompleksow± pomoc prawn±, socjaln±, psychologiczn± i duchow±, a wszelkie dzia³ania MHD wspiera liczna grupa wolontariuszy. MHD realizuje tak¿e program wsparcia dla rodzin po stracie dzieci, organizuj±c grupy wsparcia, prowadz±c dedykowany telefon zaufania i forum internetowe. Obecnie pod opiek± MHD znajduje siê grupa ponad czterdziestu pacjentów i ich rodzin.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".