Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
WYBRANO NAJPIÊKNIEJSZE NOWOHUCIANKI
W Hotelu Europejskim odby³a siê w niedzielê 11 stycznia Gala Mody, Piêkna i Szlachetno¶ci w ramach Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy. Sprawc± tego wydarzenia by³a agencja Rores Models, nasz partner od 18 lat w organizacji konkursu Miss Nowej Huty. Konkursu ró¿ni±cego siê od innych, bo to nie targowisko pró¿no¶ci lecz prezentacja i promocja osobowo¶ci, charakterów, szlachetnych postaw. S± promowane „pere³ki”, a tak¿e te m³ode osoby, które w jakikolwiek sposób s± zwi±zane z Now± Hut±, tu siê urodzi³y, maj± swoich dziadków, studiuj± lub tu zamieszkuj±, nawet czasowo i… ch³on± klimat nowohucki. W tym roku do konkursu do³±czy³ klub ¿u¿lowy Wanda Speedway, który osi±gn±³ awans do I ligi i motor ¿u¿lowy by³ istotnym elementem scenografii, a kapitan Rafa³ Trojanowski zespo³u wszed³ w sk³ad jury.
Po obradach jury i po nominacjach og³oszono wyniki. Oto ranking konkursu: 1. Miss Nowej Huty - Joanna ¦ciborska; 2. I Wicemiss Nowej Huty - Sylwia Gorczyca; 3. II Wicemiss Nowej Huty – Eliza Groblicka; 4. Miss Foto Nowej Huty - Roksana Oraniec; 5. Miss Gracji Nowej Huty, a zarazem Miss Marimexu - Roksana Oraniec; 6. Miss Internetu Nowej Huty - Gabriela Stañczyk; 7. Miss Czytelników „G³osu - Tygodnika Nowohuckiego” - Aleksandra Oczkowska; 8. Miss EKO - Kamila ¯urek; 9. Miss Firmy Elektron - Sylwia Gorczyca; 10. Miss Speedwaya Nowej Huty - Roksana Oraniec; 11. Miss Mary Kay - Gabriela Stañczyk; 12. Miss Cerro Torre - Joanna ¦ciborska.
Dopisali darczyñcy, bo Orkiestra WO¦P wzbogaci³a siê na tej gali znacznie, gdy¿ ka¿dy wrzuca³ szczodrze z³otówki do skarbonek WO¦P, by³y i licytacje... Tegoroczne wybory Miss Nowej Huty przechodz± do przesz³o¶ci, a ju¿ nied³ugo startujemy z kolejn± XIX edycj± tego konkursu.
MARCIN PIETRZYK


fot. autor
(pe³na wersja artyku³u w wydaniu drukowanym)
Jubileusz w Teatrze Ludowym: Krzysztof Górecki - 40 lat pracy twórczej w jednym teatrze
„Ponad 100 ról, dok³adnie 115, ale zaledwie w 86 spektaklach (np. „Wszystko o mê¿czyznach”, gdzie zagra³ 6 ról, w „Hamlecie” – 3). 7 premier poza Teatrem Ludowym, 53 re¿yserów siê nad nim znêca³o i wielu z nich wielokrotnie. Jak popatrzeæ choæby tylko na tê statystykê – to ju¿ imponuj±ce. 115 ról to tysi±ce stron tekstu, których trzeba by³o siê nauczyæ, a pó¼niej zresetowaæ, wymazaæ, by mózg mia³ jeszcze miejsce na nowe. A ilu widzów… Ta wierno¶æ tak siê odp³aca, ¿e ma siê nie tylko przyjació³, ale swoich widzów, tych, którzy przychodz± do teatru „na Góreckiego” – tak podsumowuj±c jubileusz Krzysztofa Góreckiego w Teatrze Ludowym mówi³ jego dyrektor, Jacek Strama.


Pierwszy z prawej Krzysztof Górecki
Hybryda na linii 501
Po trwaj±cych kilka tygodni, udanych testach, 29 grudnia ub. roku, z przystanku Struga na trasê linii nr 501 wyjecha³ 18-metrowy autobus Solaris Urbino 18 Hybrid. To pierwszy pojazd z napêdem hybrydowym, który kupi³o Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.
Autobus jest wyposa¿ony w dwa rodzaje silników: spalinowy i elektryczny. W trybie hybrydowym jest zasilany zarówno przez silnik elektryczny jak i spalinowy. Ma tak¿e mo¿liwo¶æ automatycznego przej¶cia do zasilania wy³±cznie elektrycznego, pobieraj±c energiê z baterii i kondensatorów umieszczonych na dachu, np. po doje¼dzie do centrum miasta. Wyposa¿ony w hybrydowy napêd pojazd nie bêdzie bowiem wytwarza³ zanieczyszczeñ jad±c ulicami w centrum miasta. Warto zaznaczyæ, ¿e silnik spalinowy tak¿e jest przyjazny dla ¶rodowiska i spe³nia surowe europejskie normy emisji spalin EEV. Autobus hybrydowy wyró¿nia tak¿e to, ¿e baterie i kondensatory s± ³adowane nie tylko przez pracê silnika spalinowego, ale tak¿e poprzez rekuperacjê (magazynowanie energii wytwarzanej m.in. podczas hamowania) i zewnêtrzne ³adowanie przez wtyczkê. Dziêki napêdowi elektrycznemu autobus jest bardzo cichy. Przy w³±czonym silniku elektrycznym nie potrzebuje skrzyni biegów, a silnik trakcyjny i o¶ funkcjonuj± na takich samych zasadach jak w trolejbusach, co zapewnia niezwykle p³ynn± jazdê. Autobus Solaris Urbino 18 Hybrid jest niskopod³ogowy, ma 18 m d³ugo¶ci, 2,55 m szeroko¶ci oraz 3,5 m wysoko¶ci. Posiada cztery pary podwójnych drzwi. Jednorazowo mo¿e przewie¼æ ok. 130 osób, w tym 47 na miejscach siedz±cych. Jest wyposa¿ony w klimatyzacjê oraz system wykrywania i gaszenia po¿aru w komorze silnika. Nowy pojazd MPK SA bêdzie stacjonowa³ w Stacji Obs³ugi Autobusów Bieñczyce. To oznacza, ¿e bêd± z niego korzystaæ przede wszystkim mieszkañcy Nowej Huty. Pojazd z hybrydowym napêdem bêdzie kursowa³ m.in. na linii nr 129, 139 i 501.
Hybrydowy Solaris to nie jedyny pojazd napêdzany energi± elektryczn±, który obecnie przewozi pasa¿erów w Krakowie. Przypomnijmy, ¿e od kwietnia 2014 roku kursuje regularna linia obs³ugiwana wy³±cznie autobusami elektrycznymi. Kursuj± one na linii nr 154 z Dworca G³ównego Zachód do Pr±dnika Bia³ego. Autobusy, które kursuj± w Krakowie, s± eksploatowane w ramach testów, które pozwol± na dok³adne sprawdzenie autobusów z napêdem elektrycznym w regularnej komunikacji. Wypo¿yczone pojazdy bêd± s³u¿y³y mieszkañcom do czasu zakupu nowych autobusów elektrycznych, które MPK SA planuje kupiæ wykorzystuj±c ¶rodki z Unii Europejskiej.
(l)

Strefa Rodzica otwarta
19 grudnia w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego odby³ siê fina³ VIII edycji programu spo³ecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.
Celem ogólnopolskiego programu spo³ecznego „Budimex Dzieciom" jest zwiêkszenie komfortu dzieci przebywaj±cych w szpitalach poprzez tworzenie miejsc, w których mog± one spêdzaæ czas ze swoimi rodzicami i choæ na chwilê zapomnieæ o chorobie i szpitalnej rzeczywisto¶ci. Za realizacjê projektu odpowiada firma Budimex S A. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Stefana ¯eromskiego to ósma w Polsce placówka objêta programem.
Pobyt dziecka w szpitalu jest sytuacj± stresuj±c± zarówno dla niego samego jak i towarzysz±cych mu opiekunów. Obecno¶æ rodziców to obok procesu leczenia kluczowy element umo¿liwiaj±cy ma³ym pacjentom powrót do zdrowia. Poprawa jako¶ci czasu spêdzonego w szpitalu mo¿e w znacznym stopniu skróciæ trudny proces hospitalizacji. Niestety na wielu oddzia³ach wci±¿ brakuje miejsc, w których dzieci mog³yby spêdzaæ czas z rodzicami poza szpitaln± sal±.
W ramach programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” Budimex adaptuje i na nowo aran¿uje przestrzeñ dostêpn± na szpitalnych oddzia³ach. Ka¿da „Strefa Rodzica” realizowana jest wed³ug indywidualnego projektu, by w jak najwiêkszym stopniu odpowiada³a potrzebom ma³ych pacjentów i opiekunów. Poza miejscem do zabawy i relaksu znajduje siê w niej w pe³ni wyposa¿ona kuchnia, umo¿liwiaj±ca przygotowanie posi³ku, komfortowa ³azienka oraz miejsce, w którym w razie konieczno¶ci mo¿na spêdziæ noc. Rocznie ze „Stref Rodzica” w ca³ej Polsce korzysta ju¿ ponad 17 tys. dzieci i ich rodziców.
Do realizacji VIII edycji programu wybrany zosta³ krakowski Szpital Specjalistyczny im. Stefana ¯eromskiego. Z dwóch oddzia³ów dzieciêcych: Pediatrii i Chirurgii Ogólnej, dysponuj±cych 60 ³ó¿kami, korzysta rocznie 3 tys. dzieci. Pierwszy z nich znajduje siê na parterze, drugi na pierwszym piêtrze. To w³a¶nie pomiêdzy nimi, na pó³piêtrze znajdowa³o siê niewykorzystane pomieszczenie o powierzchni 70 m2, które dziêki firmie Budimex przeistoczy³o siê w komfortow± „Strefê Rodzica”. Uroczyste otwarcie odby³o siê 19 grudnia.
Ostatni etap remontu to tak¿e moment, w którym profesjonaln± ekipê budowlan± zastêpuj± pracownicy Budimeksu. W ramach wolontariatu montuj± i ustawiaj± meble, pomagaj± w pracach wykoñczeniowych. W dzia³aniach tych niemal zawsze uczestniczy aktorka Agnieszka Grochowska, ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.
Jestem dumny, ¿e po raz kolejny uda³o siê, choæ trochê pomóc chorym dzieciom i ich rodzicom – komentuje Krzysztof Kozio³, dyrektor Biura Komunikacji Zewnêtrznej. Dodatkowo cieszy mnie entuzjazm i zaanga¿owanie naszych pracowników na ka¿dym etapie projektu. To fantastyczne móc realizowaæ tego typu projekty wespó³ z lud¼mi, którzy pomaganie ju¿ maj± we krwi.
Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” zosta³ zapocz±tkowany 1, 5 roku temu. Od tego czasu na mapie Polski pojawi³o siê ju¿ osiem takich „Stref”: w Bia³ymstoku, Lublinie, £odzi, Katowicach, Poznaniu, Gdañsku, Szczecinie i Krakowie. W 2015 roku zaplanowano ju¿ dzia³ania w kolejnych polskich szpitalach.
(f)

Kolêdy ¶wiata zabrzmia³y w Nowej Hucie
W po¶wi±teczny poniedzia³kowy wieczór wszyscy mi³o¶nicy kolêdowania licznie zgromadzili siê w ko¶ciele ¶w. Brata Alberta w krakowskich Czy¿ynach, ¿eby wzi±æ udzia³ w wyj±tkowym wydarzeniu. 29 grudnia podczas 41. koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! us³yszeæ mo¿na by³o najpiêkniejsze kolêdy i pastora³ki, zarówno polskie, jak i z ca³ego ¶wiata. Licznie zgromadzon± tego dnia publiczno¶æ powita³a dyrektor artystyczna cyklu – Lidia Jazgar, która, intonuj±c Cich± noc, zachêci³a i zaprosi³a do wspólnego kolêdowania z zespo³em wokalnym Affabre. Poznañska grupa zaprezentowa³a a capella ciekawe aran¿acje znanych kolêd i piosenek ¶wi±tecznych, miêdzy innymi Gdy siê Chrystus rodzi w aran¿acji Krzesimira Dêbskiego. Koncert rozpoczê³a kolêda Anio³ pasterzom mówi³. W ten mro¼ny grudniowy wieczór licznie zgromadzeni w murach ko¶cio³a us³yszeli piêkne, wykonania wokalne, dziêki czemu raz jeszcze mogli poczuæ nostalgiczn± magiê wigilijnego wieczoru. Na po¿egnanie, wszyscy obecni w ko¶ciele, od¶piewali wraz z zespo³em i Lidi± Jazgar niezwykle uroczyst± kolêdê Bóg siê rodzi i w tym nostalgicznym nastroju opu¶cili mury go¶cinnej ¶wi±tyni.
Wydarzeniu, jak to jest ju¿ w zwyczaju, towarzyszy³a kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Organizatorzy koncertu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty i O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta serdecznie dziêkuj± sponsorowi cyklu EDF Polska S.A., sponsorom koncertu: Elektrowni Skawina S.A., Ma³opolskim Dworcom Autobusowym S.A., MAAR S.A. oraz partnerom: LOTTO, Agencji Artystyczno-Promocyjnej ART. BLUE, Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej, Grupie DSF i parafii ¶w. Brata Alberta, za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.
(f)

¯yczenia Bo¿onarodzeniowe 2014

Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia wszystkich Czytelnikom ¿yczy redakcja
¦WI¡TECZNIE POD POCZT¡ NA WILLOWYM
Od 13 do 21 grudnia br. na Placu przy Poczcie (os. Willowe) trwa³ Kiermasz Bo¿onarodzeniowy. By³y stoiska, kramy, przed¶wi±teczne zakupy, a na ustawionej scenie granie i ¶piewanie kolêd. Przez plac przewijali siê znajomi, s±siedzi, dzieci i doro¶li, starsi o laskach i mamy z pociechami w wózkach. Wszystkim szczególnie podoba³y siê wystêpy uczniów nowohuckich szkó³, które odby³y siê tam w pi±tek, 19 grudnia..
(f)


Fot. Jakub Kalinowski
W O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida – ZAPACHNIA£O ¦WIÊTAMI
Delikatny zapach cynamonu i pomarañczy, przyjemna ¶wi±teczna melodia, piêkne dekoracje, ale przede wszystkim ciep³a rodzinna atmosfera – tak mo¿na podsumowaæ wydarzenie, które odby³o siê w 13 grudnia w O¶rodku Kultury im. Norwida.
Tego dnia pracownicy OKN-u zorganizowali targi rêkodzie³a po³±czone z wieloma atrakcjami skierowanymi do rodzin z dzieæmi. O¶rodek wype³ni³ siê piêknym i oryginalnym rêkodzie³em oraz u¶miechniêtymi twarzami, które zechcia³y spêdziæ przed¶wi±teczny czas w gronie rodziny uczestnicz±c m. in. w spektaklu Teatru Figur Kraków, wykonuj±c w³asnorêcznie ozdoby na choinkê lub stó³ wigilijny czy ¶wietnie siê bawiæ w konkursach z nagrodami.
Do g³ównej sali o¶rodka zawita³o czternastu rêkodzielników z ró¿nych stron naszego województwa. Stoiska by³y bardzo bogate, na ka¿dym mo¿na by³o znale¼æ ¶wi±teczne dekoracje lub przedmioty, którymi mo¿na obdarowaæ bliskich, robi±c prezenty pod choinkê. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê kiermasz u¿ywanej ksi±¿ki, zorganizowany przez bibliotekê OKN. Mnóstwo ¶wietnych ksi±¿kowych pozycji dla dzieci, m³odzie¿y i przede wszystkim dla doros³ych. Decyzjê trzeba by³o podejmowaæ natychmiast, bo tytu³y znika³y ze sto³u w zawrotnym tempie.
Dzieñ by³ szczególny, wiêc nie zabrak³o wystêpów artystycznych. M³odzie¿ i dzieci ze Studia Piosenki wykona³y utwory, których ucz± siê pod opiek± p. Ewy Skolias na cotygodniowych warsztatach. Nazwa³y swój wystêp „¦wiat jak muzyka” i da³y s³uchaczom odczuæ, ¿e ich ¶wiat to rzeczywi¶cie muzyka!
Du¿o dzia³o siê dla dzieci, ale organizatorzy nie zapomnieli o doros³ych. Wieczorem odby³ siê koncert Beaty „Beti” Be³tkowskiej i Kuby „Bobasa” Wilka – duetu, którego niesamowita energia zauroczy³a s³uchaczy. Charyzmatyczny i „nieprzewidywalny” gitarzysta oraz wokalistka o mocnym, charakterystycznym g³osie wykonali utwory w bardzo oryginalnych, w³asnych aran¿acjach. Nie czêsto siê zdarza, ¿eby ca³a sala ¶piewa³a razem z artystami, tym razem tak by³o! Krótko podsumowuj±c: ciep³y, magiczny dzieñ z bij±c± energi± z samego serca! Mamy nadziejê, ¿e takich chwil bêdzie wiêcej!
(f)

Benefis Anny i Kazimierza Lassaków „Jestem st±d”
W Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Z³otego Wieku odby³ siê benefis z okazji 50 lat regionalnej dzia³alno¶ci artystycznej Anny i Kazimierza Lassaków – kierowników Zespo³ów Góralskich „Hamernik” i „Mali Hamernicy”, dzia³aj±cych przy Nowohuckim Centrum Kultury. Spotkanie pt. „Jestem st±d - Mistrzejowickie portrety ludzi kultury” prowadzi³a Wies³awa Wykurz. W programie by³: pokaz zdjêc, filmów, muzyka, taniec - od m³odych lat po obecne czasy. Uroczysto¶æ zaszczycili: ks. infu³at Jerzy Bry³a, proboszcz mistrzejowicki Andrzej Kopicz, by³y proboszcz z os. Dywizjonu 303 ks. pra³at Jan Bielañski oraz cz³onkowie „Hamernika”, „Ma³ych Hamerników” (tak¿e ich rodzice i znajomi). ¯yczenia z³o¿y³ tak¿e prof. Rafa³ Marchewczyk. Na zakoñczenie by³ poczêstunek: wyroby serowe i smaczny chleb ze smalcem. Przy³±czamy siê do gratulacji. (mp)


fot. autor
Nowy Ekotrend
Polskie gospodarstwa domowe produkuj± rocznie ok. 12 min ton odpadów. A¿ 90% z nich trafia na wysypiska. Alternatyw± dla szkodliwego sk³adowania odpadów jest ich termiczne przekszta³canie. Ten stosunkowo nowy dla Polski trend od ponad 100 lat z powodzeniem rozwijaj± inne kraje europejskie.
W Europie funkcjonuje ju¿ prawie 500 instalacji, które w sposób skuteczny i bezpieczny dla ¶rodowiska utylizuj± odpady komunalne. Szwajcaria, posiadaj±ca 30 takich obiektów, poddaje termicznemu przetworzeniu ponad 3/4 odpadów komunalnych. Dania mo¿e siê poszczyciæ utylizacj± najwiêkszej na ¶wiecie ilo¶ci odpadów przypadaj±cych na jednego mieszkañca. Co wa¿ne, wszystkie duñskie instalacje posiadaj± uk³ad odzysku energii. Najwiêcej zak³adów znajduje siê we Francji - 128 i w Niemczech - 70. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach du¿ych miast. Wiêkszo¶æ z nich dostarcza aglomeracjom cenn± energiê ciepln± i elektryczn±, przyk³adowo udzia³ energii z odpadów w bilansie cieplnym Pary¿a wynosi a¿ 53%.
Unijne wymagania dotycz±ce ograniczania sk³adowania odpadów sprawi³y, ¿e podobne instalacje powstaj± równie¿ w najwiêkszych miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie. Budowa krakowskiego ZTPO jest na pó³metku. Zgodnie z harmonogramem, oddanie zak³adu do u¿ytkowania planowane jest na koniec 2015 r. Instalacja bêdzie spe³nia³a najwy¿sze standardy ochrony ¶rodowiska. Za spraw± nowoczesnego systemu utylizacji odpadów, Kraków nie tylko uwolni siê od nadmiaru sk³adowanych odpadów, ale tak¿e zapewni miastu energiê elektryczn± i ciepln±, wystarczaj±c± do zasilenia komunikacji miejskiej. Projekt wspó³finansowany jest ze ¶rodków Unii Europejskiej tj. Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko 2007-2013.
Smutny plac bez drzew
Tak smutno w koñcu 2014 roku wygl±da Plac Centralny. Ogo³ocony z rosn±cych tam ¶wierków.
Ostatnie wycinki drzew - tak¿e przy ul. Mogilskiej wzbudzi³y protesty mieszkañców, a z drugiej strony apele mieszkañców o usuniêcie starych drzew, zacieniaj±cych mieszkania pozostaj± bez echa. W Magistracie obiecuj±, ¿e ju¿ wkrótce na miejskich stronach internetowych udostêpnionych bêdzie wiêcej informacji dla mieszkañców dotycz±cych wycinania drzew. Chodzi o to, by mieszkañcy, choæ zgodnie z prawem nie s± stronami postêpowañ, wiedzieli, dla jakich dzia³ek zosta³y wydane decyzje, na ile drzew i z jakich powodów.
Magistrat obiecuje zadbaæ te¿, by w decyzjach administracyjnych wydawanych na wyciêcie drzew zawarte by³y zapisy obliguj±ce wnioskodawców wycinek do oznaczenia w terenie okazów planowanych do wyciêcia. Jedn± z nowo¶ci bêdzie mapa Krakowa, na której znajdziemy miejsca, gdzie prowadzone bêd± prace wycinkowe, na podstawie decyzji wydanych przez Miasto. Mapa poka¿e tak¿e rejony, gdzie bêdzie nasadzana nowa ro¶linno¶æ.
Wszystkie wnioski w tej sprawie wycinania i nasadzeñ bêd± przesy³ane do rad dzielnic, a ich przedstawiciele bêd± zapraszani na wizje w terenie, poprzedzaj±ce wydawanie decyzji.
Tak ma byæ od Nowego Roku. Natomiast juz dzi¶ na stronie internetowej ZIKIT mo¿na zapoznaæ siê z wykazem drzew z terenu nale¿±cego do miasta, które uzyska³y zgodê na wyciêcie. Okazy nie bêd± na razie usuwane, a mieszkañcy bêd± mogli wnie¶æ swoje uwagi.
W Krakowie od 1 stycznia 2014 do 30 listopada 2014 wydano 2135 decyzji zezwalaj±cych na usuniêcie 13608 drzew (8916 ze wzglêdu na zagro¿enia bezpieczeñstwa ludzi i mienia, obumarcie i zamieranie, uszkadzanie infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu oraz 4692 z uwagi na kolizjê z planowanymi inwestycjami). Jednocze¶nie zobowi±zano do nasadzenia ³±cznie 13390 drzew. W tym samym okresie wydano 315 decyzji negatywnych, w wyniku czego nie usuniêto 991 drzew.
Decyzja o wycince podejmowana jest na wniosek stron (w³a¶ciciela lub posiadacza terenu): mo¿e to byæ ZIKIT je¶li chodzi o tereny miejskie, podmioty prawne, osoby prywatne. Decyzja podejmowana jest na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Stan drzewa oceniany jest na podstawie oceny przeprowadzanej w terenie przez pracownika Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska UMK, posiadaj±cego wy¿sze wykszta³cenie kierunkowe Uniwersytetu Jagielloñskiego z zakresu ochrony przyrody, dysponuj±cego szerok± wiedz± merytoryczn± dotycz±c± dendrologii, kilkuletnim do¶wiadczeniem zawodowym. W przypadku wycinek w pasie drogowym, zgodnie zobowi±zuj±cym prawem decyzja na wycinkê poprzedzana jest uzgodnieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony ¦rodowiska. Takie uzgodnienie nie dotyczy topól i krzewów. (kl)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 28,320,763 unikalnych wizyt