Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
eKoEnergia dla Krakowa
PLESZOWSKA NEKROPOLIA
Ten cmentarz widaæ z daleka. Je¶li kto¶ jedzie ulic± Igo³omsk± z Nowej Huty w kierunku C³a to przeje¿d¿a w okolicach koñcowej pêtli tramwajowej w Pleszowie obok pleszowskiego cmentarza. To ma³y cmentarz siêgaj±cy z drugiej strony pól, ale z historycznymi korzeniami. Tradycyjnie przypominamy nekropolie nowohuckie, które znajduj± siê w granicach Krakowa, przy tej okazji wspominam tê historyczn± miejscowo¶æ i jej ko¶ció³.
MIÊDZYNARODOWY TYDZIEÑ BLISKO¦CI 2014. PODZIEL SIÊ PRZYGOD¡
Kolejna edycja Miêdzynarodowego Tygodnia Blisko¶ci za nami. Od 6 do 11 pa¼dziernika rodzice i przyszli rodzice mieli okazjê uczestniczyæ w cyklu spotkañ, warsztatów, wydarzeñ pod has³em „Podziel siê przygod±”. Uczestnicy ponad 50 warsztatów s± ju¿ na pewno bogatsi o wiedzê o najnowszych, ekologicznych trendach w rodzicielstwie.
Organizatorami wydarzenia ju¿ od kilku lat jest portal Ekorodzice.pl oraz ARTzona O¶odka Kultury im. C.K. Norwida. Zasiêg wydarzenia jest jednak z roku na rok coraz wiêkszy, w tym roku poza Klubem Mam Rodzinek z Ruczaju w organizacjê w³±czy³a siê równie¿ LaLoba Centrum Kobiet mieszcz±ca siê na Kurdwanowie.

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty - Bieñczyce
W ¶rodê, 22 pa¼dziernika w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, na os. S³onecznym 16 otwarto now± wystawê, po¶wiêcon± dziedzictwu Bieñczyc.
- Kiedy mówimy o Nowej Hucie, przed oczami staj± nam: Plac Centralny, dymi±ce kominy Planu 6-letniego, t³umy bij±ce siê z milicj± pod „Ark± Pana” oraz architektura socrealistyczna. A tymczasem spora czê¶æ powierzchni tej czê¶ci Krakowa to nadal u¿ytki rolne. Znajduj± siê one nie tylko na obrze¿ach miasta, lecz tak¿e w samym centrum Nowej Huty, gdzie wci±¿ mamy wiêcej zabytkowych cha³up ni¿ w niejednym skansenie. Takim obszarem s± np. tereny pomiêdzy „Ark± Pana” a baz± autobusow± przy ul. Makuszyñskiego. Zachowa³a siê tutaj dawna wie¶ Bieñczyce, któr± w tym miejscu istnieje co najmniej od czasów ¶redniowiecza. Ma³o tego – w domach tych czêsto od stuleci mieszkaj± te same rodziny.  
Potwierdzaj± to dokumenty, bo – na szczê¶cie dla historyków – Bieñczyce  przez wieki mia³y tego samego w³a¶ciciela, i to nie byle jakiego – kolegiatê ¶w. Floriana w Krakowie. W tamtejszym archiwum mo¿emy ogl±daæ powi±zane w paczki stosy dokumentów, w których odzwierciedla siê ca³e ¿ycie wsi - powiedzia³ nam Maciej Miezian – kurator wystawy.
By³o ono wyj±tkowo bujne, a tutejsi ch³opi potrafili zadziwiæ ca³a Europê. Tak by³o np. w 1908 r. gdy z okazji 60-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I szed³ przez Wiedeñ pochód etnograficzny. Kraje monarchii prezentowa³y swoj± kulturê w formie pochodu weselnego, z³o¿onego z kilkudziesiêciu osób. Za¶ polska delegacja, zorganizowana w du¿ej mierze przez pochodz±cego z Bieñczyc, Franciszka Ptaka, liczy³a ok. pó³ tysi±ca ludzi! Mieszkañcy Bieñczyc stanowili te¿ trzon grupy „Wesela Krakowskiego”, w rolê Panny M³odej wcieli³a siê córka F. Ptaka, Panem M³odym by³ malarz Henryk Uziêb³o, a Starost± Weselnym, W³odzimierz Tetmajer czyli Gospodarz z „Wesela”.
Wystawê mo¿na ogl±daæ do 6 kwietnia 2015 r.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
W TEATRZE LUDOWYM ZAWSZE CO¦ SIÊ DZIEJE…
Z Ink± Dowlasz rozmawia Natalia Kiedyk

Na Scenê Stolarnia w Teatrze Ludowym, gdzie odbywa³ siê akurat pokaz pracy uczestników rocznego Studium Terapii przez Sztukê, trafi³am przez zupe³ny przypadek, zaprosi³a mnie znajoma. W niedu¿ej sali, do której wesz³y¶my miejsca by³y ju¿ zajête przez osoby w ró¿nym wieku. Usiad³y¶my obok starszej pani z dzieckiem, która co raz powtarza³a mu do ucha: „zaraz zobaczysz mamusiê, bêdzie gra³a na scenie”. Zgas³y ¶wiat³a. Przywita³a nas szefowa Studium - Inka Dowlasz i od razu przydzieli³a nam zadanie. W ostatniej lekcji, jak wyja¶ni³a, musi wzi±æ udzia³ stres, adrenalina, mobilizacja i odwaga pokazania publicznie rezultatu.

Z cyklu „Podró¿e bliskie i dalekie” go¶ciem by³ red. S³awomir Pietrzyk – O GRECJI W KLUBIE „KARINO”
W klubie „Karino” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta na kolejnym spotkaniu z cyklu „Podró¿e bliskie i dalekie” go¶ciem klubu by³ S³awomir Pietrzyk redaktor „G³osu - Tygodnika Nowohuckiego, a jednocze¶nie zastêpca przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Tym razem globtroter (w ub. roku przybli¿y³ swoj± wêdrówk± do Chin) podzieli³ siê swoimi wra¿eniami z pobytu w Grecji z dzieæmi z klas IV, V i VI ze Szko³y Podstawowej nr 74 z Branic oraz z m³odzie¿± niepe³nosprawn± z Warsztatu Terapii Zajêciowej. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania mieli okazjê poznaæ Grecjê staro¿ytn± i Grecjê wspó³czesn±. Dowiedzieli siê, ¿e Grecja jest krajem zabytków, wyspy stanowi± 20% powierzchni kraju, na ska³ach zbudowane s± klasztory (s³ynne Meteory), do których obecnie maj± dostêp tury¶ci. Grecja jest krajem, którego mocnym punktem gospodarki jest turystyka, a ¶wiat ro¶linny jest przepiêkny, wiosn± kwitn± ca³e szpalery oleandrów. Jest to kraj ludzi otwartych, towarzyskich i szczerych. Du¿e wra¿enie zrobi³a relacja z wizyty w Atenach m.in. na s³ynnym Akropolu. Podczas spotkania dzieci i m³odzie¿ niepe³nosprawna mia³y mo¿liwo¶æ popróbowaæ specja³ów kuchni greckiej – sa³atki greckiej, a tak¿e nauczyæ siê tañca greckiego Zorby, gdzie wszyscy uczestnicy w³±czyli siê do wspólnej zabawy. Spotkanie up³ynê³o w mi³ej i serdecznej atmosferze. Dzieci podziêkowa³y za piêkn± prezentacjê i komentarz oraz z niecierpliwo¶ci± czekaj± na nastêpne spotkanie.
(mp)


fot. autor
Wystawa retrospektywna wybitnego artysty w ramach II Nowohuckiego Festiwalu Sztuki – BEKSIÑSKI W NCK
W Nowohuckim Centrum Kultury w ramach II Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, odby³ siê wernisa¿ wystawy retrospektywnej prac Zdzis³awa Beksiñskiego (1929-2005) z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Patronem honorowym by³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na wystawê zaprosili: Zbigniew Grzyb – dyrektor NCK, Tomasz Wojtas – prezes Agencji Artystycznej GAP oraz kuratorzy wystawy: Wies³aw Banach MH w Sanoku i Joanna Go¶ciej-Lewiñska z Galerii Centrum NCK. Otwarcie wystawy poprzedzi³ koncert filharmoników krakowskich: Marcin Türschmid – I skrzypce, Beata Kwiatkowska-Pluta – II skrzypce, Jan Snakowski – altówka, Franciszek Pall – wiolonczela. Siêgnêli po twórczo¶æ Alfreda Schnittke i Dymitra Szostakowicza.
Zdzis³aw Beksiñski pierwszy etap swojej twórczo¶ci po¶wiêci³ rysunkowi i fotografii. W latach 50’ sk³oni³ siê ku abstrakcyjnemu malarstwu i rze¼bie. W 1960 r. odmówi³ stypendium twórczego w USA, gdy¿ odchodzi³ ju¿ od abstrakcji i szuka³ nowych ¶rodków ekspresji. Jego ówczesne wizje ukazuj± zdeformowane postaci ludzkie i zwierzêce. Pod koniec lat 60’ jego pejza¿e przepe³nione s± katastrofizmem. Do lat ’80 artysta swój styl nazywa fantastycznym. Wkrótce zredukowa³ przestrzenne wizje – pejza¿e i rekwizyty. Postaæ, czasem dwie, g³owa ludzka, czasem zwierzê, skupienie siê na intuicyjnie odczuwanym celu plastycznym mia³y zaprezentowaæ koszmary oniryczne, samotno¶æ, poczucie rozpadu ¶wiata, lêk przed nico¶ci±. Ostatni etap ¿ycia i twórczo¶ci Z. Beksiñskiego to grafika komputerowa, kola¿e fotografii i rysunków. Na wystawie, która jest czynna do 19 pa¼dziernika br. mo¿na zobaczyæ obrazy w oleju, fotografie, rysunki i grafiki. Jest to jedna z najpe³niejszych wystaw tego wybitnego artysty.
(mp)
KAPITANOWI POLESIÑSKIEMU W HO£DZIE
W sobotê, 27 wrze¶nia br., pod krzy¿em na Kujawach po¶wiêconym kapitanowi W³adys³awowi Polesiñskiemu (1906-1939) odby³a siê uroczysto¶æ patriotyczno-religijna. W uroczysto¶ci wziêli udzia³ przedstawiciele Rady Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XVIII, przedstawiciele parafii Mogi³a z jej proboszczem, o. Wincentym Zakrzewskim OCist., parafianie z Pleszowa i Kujaw, poczty sztandarowe uczniów ze Szkó³ Podstawowych nr 37 i 80, szwadron kawalerii u³anów z Niepo³omic oraz g³ówny go¶æ obchodów tego dnia pamiêci o pomordowanych mieszkañcach Pleszowa i Kujaw w czasie II wojny ¶wiatowej, W³adys³aw Gerard Polesiñski z ¿on± - syn kapitana Polesiñskiego.
Pod krzy¿em od¶piewano apel jasnogórski, przypomniano postaæ kapitana Polesiñskiego - lotnika. Odczytano listê poleg³ych w czasie II wojny ¶wiatowej mieszkañców parafii Pleszów, po czym, obok bia³o-czerwonych flag, z³o¿ono kwiaty i zapalono znicze. Oprawê uroczysto¶ci przygotowa³a Rada Parafialna parafii ¶w. Bart³omieja w Mogile z Waldemarem Cyganikiem na czele.


Tekst i foto: Andrzej Kalinowski
Forteczny Rajd Rowerowy
18 wrze¶nia br. MDK Fort 49 „Krzes³awice” po raz drugi, w ramach Europejskich Dni Zrównowa¿onego Transportu, wspólnie z Wydzia³em Kszta³towania ¦rodowiska zaprosi³ dzieci i m³odzie¿ z Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie do udzia³u w Fortecznym Rajdzie Rowerowym.
Tegoroczny Rajd Rowerowy to po³±czenie rekreacji i sportowej rywalizacji z problematyk± ekologiczn±. Za najwa¿niejsze zadanie organizatorzy uznali zachêcanie dzieci i m³odzie¿y do aktywno¶ci badawczej oraz inspirowanie jej do podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony ¶rodowiska, poprzez wybór ró¿nych ekologicznych sposobów podró¿owania, takich jak: chodzenie pieszo, bieganie, jazda na rowerze.
Na starcie rajdu zg³osi³o siê ponad 30 osób, w tym uczniowie szkó³ podstawowych i gimnazjalnych. Zawodnicy uczestnicz±cy w rajdzie zmierzyli siê w dwóch kategoriach: I kategoria uczniowie szkó³ podstawowych (klasy IV, V, VI); II kategoria uczniowie gimnazjum (klasy I, II, III).  Podczas rajdu m³odzie¿ zmierzy³a siê w kilkunastu konkurencjach, takich jak m.in.: synchroniczna jazda na rowerze, bieg z przeszkodami czy rowerowy tor przeszkód. Ponadto uczestnicy rajdu poznali ciekawostki z zakresu ekologii i wykazali siê znajomo¶ci± zasad bezpieczeñstwa ruchu drogowego, rozwi±zuj±c specjalny test. Atrakcj± rajdu by³ pokaz sprawno¶ciowy w wykonaniu Stowarzyszenia Krakowski Parkour, który cieszy³ siê du¿ym zainteresowaniem m³odzie¿y.
Na zakoñczenie wszystkim zawodnikom wrêczono nagrody ufundowane przez Radê i Zarz±d Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Wydzia³ Kszta³towania ¦rodowiska UMK.
(f)


Fot. T. Tatko
Zatrzymaæ magiczny charakter miejsca
Zaczê³o siê od telefonu „czy Pani pomo¿e”, decyzja natychmiastowa – je¶li tylko dam radê. Potem spotkanie, krótki spacer i trafi³am w wyj±tkowe miejsce. Krzes³awice jak mówi± mieszkañcy okolicy to wie¶ w ¶rodku miasta. Miejsce o wyj±tkowych walorach estetycznych, kulturowych i rekreacyjnych. Dlaczego mieszkañcy tego osiedla/wsi szukaj± pomocy w redakcji lokalnej gazety dowiedzia³am siê podczas tego spotkania.

Szósta edycja akcji Zajrzyj do Huty
W najbli¿sz± sobotê i niedzielê (20 i 21 wrze¶nia) ju¿ po raz szósty odbêdzie siê akcja „Zajrzyj do Huty”, której celem jest promocja dziedzictwa Nowej Huty oraz atrakcji, jakie spotkaæ mo¿na na jej terenie. Akcjê koordynuje nowohucki oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa we wspó³pracy z licznymi nowohuckimi instytucjami.

Muzeum Historyczne M. Krakowa. Oddzia³ Dzieje Nowej Huty (os. S³oneczne 16)
Sobota 20 wrze¶nia: 10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Nowa Huta dla Wolnej i Niepodleg³ej; 11.15 i 12.15 – zwiedzanie z przewodnikiem okolic pl. Centralnego. Zbiórka przed dawn± ksiêgarni± Skarbnica; 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 – Krótko o Nowej Hucie – miêdzy pl. Centralnym a Ark± Pana – spacery z przewodnikiem. Start sprzed oddzia³u MHK; Moja Nowa Huta – spacer z nowohucianami: 10.00–12.00 – Adam Gliksman: Opozycja w Nowej Hucie. Trasa: start sprzed pomnika Solidarno¶ci – al. Ró¿ – tablica pami±tkowa Tajnej Komisji Robotniczej Hutników – ko¶ció³ M. B. Czêstochowskiej (pomniki b³. ks. J. Popie³uszki i Prasy Podziemnej oraz wystawa Solidarni w drodze ku wolno¶ci – brama kombinatu; 12.00–14.00 – Maciej Miezian: Neony w Nowej Hucie. Trasa: pl. Centralny, al. Ró¿ – Teatr Ludowy – kino ¦wit – os. Teatralne; 14.00–16.00 – Adam Grzanka: Jestem z Nowej Huty. Zbiórka przed restauracj± Stylowa; 16.00–18.00 – S³awomir Shuty: Literacka Nowa Huta. Zbiórka przed kinem ¦wit (wej¶cie do sklepu Tesco). Wycieczka autokarowa: 12.00–16.00 – dr Krzysztof Wielgus: Forty austriackie w Nowej Hucie. Trasa: start sprzed oddzia³u MHK Dzieje Nowej Huty – Fort 48 Batowice (1883–1885) – Fort 48a Mistrzejowice (1895–1897) – Fort 49 Krzes³awice (1881–1886) – Fort 49¼ Grêba³ów (1897–1899), Fort 49½a Mogi³a (1895–1896). Wycieczka bezp³atna (maksymalnie 45 osób, zapisy: info@mhk.pl lub pod nr. tel. 12 426 50 60). Gra miejska „Racjonalizatorzy”. Uczestnicy gry: 50 zespo³ów po 2–3 osoby (od 100 do 150 uczestników). Czas trwania: trzy godziny, start gry od godz. 10.00 do 14.00. Regulamin gry dostêpny na stronie www.mhk.pl

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,320,113 unikalnych wizyt