15 marca br. w ko¶ciele pw. ¶w. M. M. Kolbego odby³ siê 32.Koncert Mistrzejowicki. Tym razem wys³uchali¶my „Pie¶ni ze ¶piewników barokowych” w znakomitym wykonaniu Zespo³u Muzyki Dawnej. Camerata Cracovia w sk³adzie: Marta Trybulec – sopran, Adrianna Bujak – sopran, Justyna Krusz – viola da gamba oraz Ireneusz Trybulec – lutnia. W programie koncertu gor±co przyjêtym przez liczn± publiczno¶æ /bisy!/ znalaz³y siê m. in. pie¶ni staropolskie odnalezione w rosyjskich rêkopi¶miennych zbiorach kantów z koñca XVII wieku. Zespó³ Muzyki Dawnej Camerata Cracovia powsta³ w 1987 roku, jako formacja za³o¿ona przez lutnistê Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykê renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Istotn± pozycjê w programie zespo³u stanowi ma³o znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka z tego okresu innych krajów s³owiañskich..
Organizatorami koncertów s±: Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, parafia ¶w. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach i Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice. Patronat honorowy nad koncertami sprawuje metropolita krakowski, kardyna³ Stanis³aw Dziwisz.
(f)
Decyduj, na co wydaæ pieni±dze – Bud¿et obywatelski
Ruszy³a druga edycja bud¿etu obywatelskiego. W tym roku szybciej ni¿ poprzednim razem oraz z drobnymi zmianami w regulaminie. Czasu do sk³adania wniosków pozosta³o niewiele, zatem nowohucianie – do dzie³a!
10 mln z³ – tyle wyniesie tegoroczny bud¿et obywatelski Krakowa. Ta kwota zostanie przeznaczona na realizacjê zadañ ogólnomiejskich. Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta przeznaczy³a na zadania bud¿etu obywatelskiego o charakterze lokalnym w roku 2015 i 2016 kwotê po 100 tys. z³ na ka¿dy rok.
Pieni±dze z bud¿etu obywatelskiego mo¿na przeznaczyæ zarówno na inwestycje, jak i na projekty „miêkkie", jak np. dofinansowanie wydarzeñ kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Wa¿n± zmian± jest to, ¿e nie mo¿na wydaæ ca³ej puli na jeden projekt. W przypadku bud¿etu ogólnomiejskiego jest to maksymalnie 80% ca³ej sumy. Natomiast w Dzielnicy XVIII minimaln± kwot±, na jak± mo¿na sk³adaæ projekt jest 2 500 z³, a maksymaln± 80 000 z³.
Radni osiemnastki bêd± pe³niæ dy¿ury konsultacyjne 12 i 19 marca w godz. 18.00-20.00 w siedzibie Rady Dzielnicy na osiedlu Centrum B bl. 6. Bêdzie ich tak¿e mo¿na spotkaæ 16 marca o godz. 17.00 podczas ogólnomiejskich warsztatów bud¿etowych w £a¼ni Nowej os. Szkolne. W siedzibie rady dzielnicy mo¿na równie¿ pobraæ wydrukowany formularz wniosku do bud¿etu obywatelskiego oraz zapoznaæ siê z mapkami gruntowymi.
Wnioski mo¿na sk³adaæ do 31 marca. Nastêpnie zadania zostan± poddane ocenie formalno-prawnej. Ka¿dy projekt musi uzyskaæ pozytywn± opiniê jednostki realizuj±cej. W tym roku wprowadzono procedurê odwo³awcz±. W przypadku, gdy projekt zostanie odrzucony, istnieje mo¿liwo¶æ odwo³ania siê od decyzji i je¶li takie zadanie spe³nia wymogi formalne, trafia pod g³osowanie, mimo ¿e dana jednostka z ró¿nych wzglêdów nie chce go realizowaæ.
Formularz dotycz±cy zadañ o charakterze lokalnym mo¿na z³o¿yæ w siedzibie Rady Dzielnicy na osiedlu Centrum B bl. 6, lub za po¶rednictwem poczty elektronicznej (skan dokumentów) na adres rada@dzielnica18.krakow.pl.
5 czerwca zostanie og³oszony wykaz punktów do g³osowania. Do 12 czerwca zostan± og³oszone listy projektów, które bêd± poddane g³osowaniu.
Od 20 do 28 czerwca mieszkañcy bêd± mogli wybieraæ najlepsze spo¶ród zg³oszonych zadañ (w tym roku g³osujemy na 3 wybrane projekty!). Te, które zyskaj± najwiêksze poparcie, zostan± ostatecznie realizowane ze ¶rodków bud¿etu obywatelskiego. Do koñca lipca zostan± og³oszone zwyciêskie projekty przeznaczone do realizacji.
¯ycie nie tylko po to jest by braæ…, ale by ¿yæ siebie samego trzeba daæ – ¶piewa³ Stanis³aw Soyka w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów Tolerancja. O rado¶ci jak± daje dawanie siebie innym doskonale wiedz± wszyscy w³±czaj±cy siê w Pola Nadziei - ogólnopolsk± akcjê niesienia pomocy podopiecznym hospicjów.
Ju¿ od 18 lat kampania ta przygotowywana jest przez Hospicjum im. ¶w. £azarza
w Krakowie. Jak co roku, tak równie¿ i w tym, w akcjê w³±czaj± siê organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! z wiosennym koncertem Stanis³aw Soyka dla Pól Nadziei. 28 marca o godz. 19.00 w ko¶ciele pw. M. B. Królowej Polski - Arka Pana (ul. Obroñców Krzy¿a 1, Kraków) dla wszystkich zgromadzonych zagra i za¶piewa Stanis³aw Soyka. Towarzyszyæ mu bêdzie saksofonista Aleksander Korycki. Tegoroczny koncert to tak¿e wspomnienie o ¶w. Janie Pawle II w zwi±zku ze zbli¿aj±c± siê 10. rocznic± Jego ¶mierci, dlatego podczas koncertu us³yszymy miêdzy innymi fragmenty Tryptyku Rzymskiego, a tak¿e pie¶ni wielkopostne. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu - Lidia Jazgar. Wydarzeniu towarzyszyæ bêdzie kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Na koncert zapraszaj±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty oraz Hospicjum im. ¶w. £azarza.
Wstêp odbywaæ siê bêdzie za bezp³atnymi zaproszeniami, które mo¿na odbieraæ od 16 marca w: O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Pos³a Ireneusza Rasia (os. Z³otej Jesieni 6/34), Punkcie Informacji Miejskiej (ul. ¶w. Jana 2). Ilo¶æ zaproszeñ jest ograniczona!
(f)
Czy Nowohucianie czytaj± ksi±¿ki? Rozmawiamy o tym z Zofi± Konik dyrektor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – ZALOGUJ SIÊ DO BIBLIOTEKI
+ 41.7 proc. Polaków, (jak wynika z badania Biblioteki Narodowej), przeczyta³o w ci±gu roku przynajmniej 1 ksi±¿kê. Biblioteka Nowohucka prowadzi konkurs na najlepszego Czytelnika. Ile w tym przypadku wynosi rekord wypo¿yczeñ?
- W 2014 roku Nowohucka Biblioteka Publiczna zakoñczy³a jedenast± edycjê konkursu Nowohucki Czytelnik Roku 2013/2014. W konkursie wziê³o udzia³ 105 dzieci w wieku od 3,5 do 15 lat. 138 ksi±¿ek przeczyta³a czytelniczka Filii nr 7 w os. Kalinowym 4 i jest to rekord w tej edycji konkursu.
Podczas zesz³orocznego Tygodnia Bibliotek, miejskie biblioteki zaprosi³y do rywalizacji w nowym konkursie, „Czytelnik Roku 2014/2015”. Do koñca ub. roku o deklaracje o przyst±pieniu do konkursu z³o¿y³o 99 czytelników NhBP W kategorii dzieci i m³odzie¿ do lat 15 – 34 osoby, w kategorii czytelnicy powy¿ej 15 roku ¿ycia – 65 osób.
Jako proboszcz parafii pod wezwaniem ¶w. Bart³omieja Aposto³a w Krakowie-Mogile zwracam siê z gor±cym apelem o pomoc w nale¿ytym zaopiekowaniu siê grobami znajduj±cymi siê na tutejszym cmentarzu.
W trosce o upamiêtnienie Zmar³ych - parafia podejmuje wielorakie dzia³ania maj±ce na celu uporz±dkowanie stanu faktycznego i prawnego grobów. Na wielu grobach, zw³aszcza starych nie s± umieszczone tabliczki z informacjami o osobach w nich pochowanych. W takiej sytuacji niemo¿liwe staje siê bezpo¶rednie dotarcie do bliskich osób pochowanych z pro¶b± o zaopiekowanie siê grobem, wskazanie dysponenta grobu, a w konsekwencji zapewnienie nienaruszalno¶ci grobu. W sytuacji d³ugotrwa³ego braku zainteresowania grobem, miejsce to mo¿e s³u¿yæ do pochowania w nim kolejnych osób.
Osoby. którym kult pamiêci bliskich zmar³ych le¿y na sercu, a nie posiadaj± ¿adnych dokumentów dotycz±cych dysponowania grobem, proszone s± o zg³aszanie siê do kancelarii parafialnej w Mogile.
Kancelaria parafialna czynna jest w poniedzia³ek, wtorek, czwartek i pi±tek w godzinach 9:00-12:00, 16:00-18:00 (z wyj±tkiem pierwszych pi±tków miesi±ca), tel. (+48) 12 644 23 31, fax. (+48) 12 686 60 08, e-mail: kancelaria@mogila.cystersi.pl. Strona internetowa www.mogila.cystersi.pl w zak³adce „parafia” zawiera modu³ wyszukuj±cy osoby pochowane na naszym cmentarzu.
Uroczysta inauguracja Warsztatu Terapii Zajêciowej – OTWARTO I PO¦WIÊCONO NOW¡ PLACÓWKÊ
Warsztat Terapii Zajêciowej na os. Stalowym 9 z fili± na os. Teatralnym 25 w Nowej Hucie przy Zarz±dzie Dzielnicowym Towarzystwa Przyjació³ Dzieci po 10 latach starañ doczeka³ siê wspólnej siedziby na os. Wandy 18, gdzie tak¿e znajduje siê biuro Zarz±du Dzielnicowego Towarzystwa Przyjació³ Dzieci. 12 lutego br. o godz. 11.00 mia³o tam miejsce uroczyste otwarcie i po¶wiêcenie nowego lokalu.
Uwagê przybywaj±cych osobisto¶ci przykuwa³y cudowne oblicza batikowych „Anio³ów Europy”, wisz±ce na ¶cianach g³ównego holu warsztatu- miejsca rozpoczêcia czê¶ci oficjalnej wtorkowego wydarzenia. Kierownik - Dorota Huma przywita³a przyby³ych go¶ci oraz podziêkowa³a za wsparcie i wspó³pracê zgromadzonym przedstawicielom w³adzy, kierownikom poszczególnych Warsztatów Terapii Zajêciowej oraz uczestnikom. W sposób szczególny okaza³a swoj± wdziêczno¶æ pracuj±cej w warsztacie kadrze, czego wyrazem by³y piêkne herbaciane ró¿e wrêczane ka¿dej z wyró¿nionych osób. Otwarcie nowej placówki swoj± obecno¶ci± zaszczycili: zastêpca dyrektora Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej- Jolanta Chrzanowska, kierownik Dzia³u Rehabilitacji Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej- Jaros³aw Wójtowicz, prezes Stanis³awa Urbaniak – przedstawicielka w³adz Zarz±du Oddzia³u Towarzystwa Przyjació³ Dzieci Kraków-Nowa Huta, sekretarz Towarzystwo Przyjació³ Dzieci- Oddzia³ Kraków-Nowa Huta Aleksandra Gil, wiceprezes £ucja Jagielska, wiceprezes Zbigniew Terlecki, dyrektor biura Towarzystwa Przyjació³ Dzieci Oddzia³u Miejskiego Krakowskiego - Renata Kloryga oraz przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc. Z ust zaprzyja¼nionych go¶ci da³o siê s³yszeæ s³owa gratulacji zwi±zane z nowoczesnym lokalem na miarê europejskich standardów. P³ynê³y równie¿ ¿yczenia dalszych sukcesów w dzia³alno¶ci warsztatu.
Koniec przemówieñ wprowadzi³ zgromadzonych w kolejny punkt programu - uroczyste przeciêcie wstêgi i oficjalne otwarcie lokalu na os. Wandy 18. Dokona³y tego panie: Jolanta Chrzanowska i Stanis³awa Urbaniak w asy¶cie uczestnika warsztatu Tomasza Wyjad³owskiego. Czê¶æ oficjaln± zakoñczy³o po¶wiêcenie nowej siedziby przez ks. Wies³awa Wilmañskiego SAC - proboszcza parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej. Na pami±tkê tego wydarzenia ks. Wies³aw Wilmañski wszystkim zgromadzonym wrêczy³ obrazki z wizerunkiem Matki Bo¿ej Pocieszenia, a tak¿e z³o¿y³ na rêce pani kierownik malarsk± podobiznê patronki parafii, aby ta zawsze czuwa³a nad uczestnikami i pracownikami warsztatu.
Wydarzeniem, które niew±tpliwie u¶wietni³o prze¿ywanie tego dnia by³ koncert uczniów Pañstwowej Ogólnokszta³c±cej Szko³y Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina przy ul. Basztowej. Muzycy przybyli wraz ze swoim dyrektorem, wieloletnim przyjacielem placówki- Paw³em Szywalskim. W programie koncertu znalaz³y siê utwory na fortepian, gitarê, skrzypce oraz flet. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, które pozwoli³y na przygotowanie siê kolejnym artystom- uczestnikom warsztatu, wystêpuj±cym tak¿e z programem muzycznym przygotowanym przez Katarzynê Sankowska i Magdalenê Humê. Szczegó³y repertuaru przedstawi³a zgromadzonym Anna Nowak-uczestniczka warsztatu graj±ca na tamburynie. Orkiestra wykona³a dwa utwory klasyczne zaaran¿owane na instrumenty C. Orffa. Wystêp wzbudzi³ falê pozytywnych komentarzy i wiele s³ów uznania.
Nastêpnym punktem programu by³o zwiedzanie ca³ego lokalu. Go¶cie podziwiali poszczególne pracownie: plastyczn±, przyrodniczo-dekoratorsk±, edukacyjn±, dziewiarsk±, techniczn±, gospodarstwa domowego, krawieck± oraz komputerow±. Oprócz nich warsztat posiada pomieszczenie wielofunkcyjne wyposa¿one w zaplecze multimedialne i dostosowane do realizacji zajêæ dodatkowych takich jak relaksacja czy rehabilitacja.
Go¶cie zwiedzaj±cy pomieszczenia byli pod wra¿eniem przestronno¶ci sal oraz ich komfortowego rozmieszczenia. D³ugi, ³±cz±cy wszystkie pracownie korytarz zachwyca³ licznymi pracami plastycznymi wykonywanymi przez warsztatowych artystów. Wci±¿ jednak placówka wymaga nak³adów ludzkiej pracy, ¿yczliwo¶ci i hojno¶ci, by w pe³ni móc cieszyæ siê potencja³em jaki stwarza osobom niepe³nosprawnym lokal na os. Wandy 18. Jaros³aw Dorszewski
W ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach – DAWNA MUZYCZNA EUROPA
W niedzielê, 15 lutego br. w dolnym ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach odby³o siê kolejne spotkanie z cyklu: „Koncerty mistrzejowickie”. W koncercie na klawesyn i wiolonczelê zatytu³owanym „Dawna muzyczna Europa” wyst±pi³ zespó³ „Cantica Sacra” w sk³adzie: Paulina Tkaczyk (klawesyn) i Konrad Górka (wiolonczela). Za spraw± utalentowanych muzyków w ko¶cielnej przestrzeni zabrzmieli: A. Vivaldi, G.M. Jacchini, D. Gabrielli oraz B. Marcello. Organizatorami koncertu byli: parafia ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach, Rada Dzielnicy XV – Mistrzejowice i Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida.
(f)
W Zespole Szkó³ Ekonomicznych nr 2 im. Ignacego Daszyñskiego na os. Spó³dzielczym 6 odby³y siê VII Prezentacje Nowohuckich Szkó³ Ponadgimnazjalnych. Organizacja prezentacji, to inicjatywa ZSE nr 2 w zakresie utrzymywania pozytywnych i efektywnych relacji szko³y ze ¶rodowiskiem lokalnym. Tegoroczne prezentacje objête s± honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Ma³opolskiego Kuratora O¶wiaty Aleksandra Palczewskiego oraz Przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XVIII Stanis³awa Moryca. To cykliczna impreza w rodzaju platformy informacyjnej, przeznaczonej dla gimnazjalistów, u³atwiaj±cej im realizacjê indywidualnych aspiracji edukacyjnych. Rynek us³ug edukacyjnych z obszaru Nowej Huty ma mo¿liwo¶æ pokazania swojej oferty oraz dorobku w nale¿ytej oprawie. Wystawcami s± licea ogólnokszta³c±ce, technika zawodowe, szko³y zawodowe, centra doskonalenia zawodowego oraz placówki i organizacje wspieraj±ce pracê szko³y w dzielnicy.
Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci zaprasza na film "Krakowska Solidarno¶æ - geneza"
W przysz³y czwartek, 26 lutego br. o godz. 18.00 w Muzeum PRL-u (dawne kino ¦wiatowid) na os. Centrum E 1 odbêdzie siê premierowy pokaz filmu pt. "Krakowska Solidarno¶æ – geneza”.(scenariusz i re¿yseria : Mi³osz Horodyski i Magdalena Wasiak). Producentem filmu jest Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci, a wspó³producentem krakowski oddzia³ Telewizji Polskiej. Film powsta³ przy finansowym wsparciu Województwa Ma³opolskiego.
Po projekcji odbêdzie siê spotkanie z twórcami filmu, uczestnikami wydarzeñ z tamtych lat oraz dyskusja na temat genezy i znaczenia powstania Solidarno¶ci. W trakcie spotkania przedstawiony zostanie równie¿ program obchodów 35-lecia Solidarno¶ci w Krakowie i Ma³opolsce.
Filmem „Krakowska Solidarno¶æ – geneza” Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci oraz Muzeum PRL-u w Nowej Hucie inauguruj± cykl comiesiêcznych spotkañ w roku jubileuszu 35-lecia powstania Solidarno¶ci po¶wiêconych fenomenowi, który zmieni³ Polskê. Uczestnicy spotkañ bêd± szukaæ odpowiedzi na pytanie: czym by³a i czym jest obecnie Solidarno¶æ.
Wstêp wolny.
(f)
Specjalnie na pro¶bê widzów, po niemal¿e dwuletniej przerwie, na deski Teatru Ludowego w Krakowie wkroczy spektakularna i jedyna w swoim rodzaju Kobieta Pierwotna!
Kim¿e jest rzeczona niewiasta? To prawdziwa kobieta z krwi i ko¶ci. Ma swoje s³absze dni, ale nie u¿ala siê nad sob±, gdy¿ wie, ¿e w dzisiejszych czasach trzeba byæ twardym. Kolejne nieudane zwi±zki szufladkuje gdzie¶ w pod¶wiadomo¶ci i wytrwale próbuje znowu. Z kim¶ nowym. Inaczej. A potem budzi siê rano i po raz nieskoñczony powtarza swoje ulubione „nigdy wiêcej”. Nigdy wiêcej tyle alkoholu, nigdy wiêcej anga¿owania siê, nigdy wiêcej seksu z przypadkowo poznanymi mê¿czyznami, nigdy wiêcej rozczulania siê nad sob±.
„Kobieta Pierwotna” to sztuka wybitnego litewskiego poety i dramaturga, Sigitasa Parulskisa w adaptacji znanego scenarzysty i aktora – Cezarego Harasimowicza. Re¿yserem jest znany ze szklanego ekranu Arkadiusz Jakubik. Spektakl porusza szereg kwestii, stanowi±cych sedno problemów miêdzyludzkich, które niew±tpliwie s± ponadczasowym tematem. Zagadnienie braku porozumienia miêdzy kobiet±, a mê¿czyzn± nie jest nikomu obce, a jednocze¶nie wydaje siê, ¿e jest to kwestia nie do rozwi±zania. Twórcy sztuki podjêli trud ukazania tego problemu w „krzywym zwierciadle” – z du¿± doz± humoru i z ogromnym dystansem.
Tytu³ow± bohaterk± monodramu jest legenda polskiej sceny teatralnej i kabaretowej - Hanna ¦leszyñska. Aktorka rewelacyjnie wciela siê w postaæ, wydaje siê wrêcz, ¿e sztuka zosta³a napisana specjalnie dla niej! Sztuka jest doskona³± odskoczni± od codziennej rutyny ¿ycia. Jest to przedstawienie zarówno dla kobiet, jak i dla mê¿czyzn - w koñcu sk±d mo¿na siê dowiedzieæ wiêcej o kobietach ni¿ od nich samych? Spektakl „Kobieta Pierwotna” pokazany zostanie 18 marca br. o godz. 17.30 w Teatrze Ludowym. Bilety: www.makroconcert.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, salony Empik
oraz kasa Teatru Ludowego.
(f)
W 410 wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej widzowie bêd± mogli obejrzeæ relacjê z fina³u projektu „Kino Wolno¶æ”, a tak¿e zwiedziæ now± wystawê w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
„Kino Wolno¶æ” to projekt, który przez wiele miesiêcy by³ realizowany przez Fundacjê Kino Polska oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Dziêki ta¶mom filmowym, licznym debatom, prelekcjom i spotkaniom z artystami mia³ przypomnieæ wa¿kie zmiany, jakie nast±pi³y w Polsce 25 lat temu. W jego ramach ponad pó³ miliona osób wziê³o udzia³ w setkach wydarzeñ zorganizowanych w Polsce i na ¶wiecie. Fina³ projektu mia³ miejsce w dawnym kinie ¦wiatowid w Nowej Hucie. Widzowie mieli okazjê zobaczyæ najnowszy dokument Marii Zmarz-Koczanowicz pt. "Adam Michnik. B±d¼ realist±, chciej niemo¿liwego" oraz "Cz³owieka z ¿elaza" Andrzeja Wajdy. Re¿yserzy obu obrazów wziêli udzia³ w debacie o roli filmu w walce Polaków o wolno¶æ.
Drugi felieton Kroniki po¶wiêcony bêdzie najnowszej wystawie Muzeum Lotnictwa Polskiego, która powsta³a w zwi±zku z obchodami stulecia I wojny ¶wiatowej. Ekspozycja "Skrzyd³a Wielkiej Wojny" opowiada o historii lotników oraz samolotów, przenosz±c zwiedzaj±cych w czasie. Na ekspozycji mo¿na zobaczyæ unikatowe egzemplarze maszyn lataj±cych (zarówno carskich, jak i austrowêgierskich i niemieckich), mundury, odznaczenia, zdjêcia i archiwalne dokumenty. Realia epoki przybli¿aj± autentyczne filmy dokumentalne sprzed stu lat oraz "pere³ka" - piêtnastominutowa etiuda w re¿yserii Petera Jacksona, opowiadaj±ca o losach ¿o³nierzy walcz±cych na froncie zachodnim. Ca³o¶æ scala wielkoformatowy komiks opowiadaj±cy o pocz±tkach lotnictwa polskiego.
Do ogl±dania 410 wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy od najbli¿szego pi±tku do Kina „Sfinks”, a tak¿e na antenê Telewizji Kraków w poniedzia³ek o godz. 17.35 oraz w ¶rodê o 7.30 i 19.45.
(as)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".