Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wielka bombka w Alei Ró¿


Trwa adwent i ¶wi±teczne przygotowania. Tak¿e w mie¶cie widaæ coraz wiêcej ¶wi±tecznych akcentów. Na skrzy¿owaniach (m.in. na Rondzie Kocmyrzowskim i rondzie przy DH Wanda pojawi³y siê ¶wiec±ce wieczorami anio³y. Stanê³y na g³ównych miejskich rondach, a jest ich w sumie 14. W Alei Ró¿, przy restauracji Stylowa w miejscu choinki w tym roku pojawi³a siê wielka z³ota bañka. Takie 3 metrowej ¶rednicy bañki to nowy akcent krakowskich dekoracji miejskich. Kraków bêdzie „¶wi±teczny” do 28 stycznia 2015 roku. (l)
BO¯ONARODZENIOWY KIERMASZ W KU¬NI
Du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê Bo¿onarodzeniowy Kiermasz Rêkodzie³a Artystycznego, który w minion± niedzielê, 7 grudnia, odby³ siê w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku. Przybyli na kiermasz mogli zakupiæ bo¿onarodzeniowe ozdoby, bi¿uteriê, ¶wi±teczne dekoracje do domu, ceramikê, okoliczno¶ciowe karki na ¶wiêta, maskotki i wiele innych piêknych przedmiotów wykonanych rêcznie. Bo¿onarodzeniowy kiermasz w Ku¼ni wpisuje siê ju¿ w kalendarz sta³ych przed¶wi±tecznych imprez w Nowej Hucie.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Remiza OSP we Wró¿enicach otwarta
W czwartek 27 listopada br. zosta³ oddany do u¿ytku budynek remizy stra¿ackiej we Wró¿enicach. Budowê rozpoczêto w 2003 r. Jej inicjatorem by³ ówczesny prezes ¶p. Edward Klamra a obecny zarz±d pod prezesur± Stanis³awa Sonika dokoñczy³ dzie³a. Zakoñczenie budowy by³o mo¿liwe dziêki zarz±dzeniu prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie zmian w bud¿ecie miasta. Dziêki temu w tym roku przeznaczono na dokoñczenie realizacji inwestycji 500 tys. z³ ze ¶rodków gminy. Zamontowano piec gazowy, wykonano instalacjê odgromow±, oddymiaj±c± i monta¿ osprzêtu elektrycznego. W tak zwanej czê¶ci bojowej wykonano tak¿e schody metalowe i podesty w wie¿y do suszenia wê¿y oraz zamontowano kraty stalowe w oknach czê¶ci bojowej na parterze oraz ¶niego³apy i ³awy kominiarskie. Budynek jest tak¿e przystosowany dla osób niepe³nosprawnych. Na budowê Gmina Miejska Kraków wyda³a 1 084 200 z³. Reszta pochodzi³a z ze ¶rodków wypracowanych przez mieszkañców i stra¿aków. Wiele prac w czynie spo³ecznym wykonali równie¿ sami stra¿acy. Na uroczysto¶æ otwarcia przybyli: prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, komendant miejski PSP w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczo³, prezes powiatu OSP Kraków – Grodzki Wojciech Ru¶niak, radny Miasta Krakowa Edward Porêbski, przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc, wiceprzewodnicz±cy Józef Szuba i radny Jerzy Daniec, dyrektorzy wydzia³ów Miasta Krakowa i inspektorzy nadzoruj±cy budowê, mieszkañcy osiedla Wró¿enice i stra¿acy z s±siednich jednostek OSP. Po¶wiêcenia dokona³ proboszcz parafii w Czulicach ks. Andrzej Wiktor. Wspomnieæ trzeba te¿, ¿e budynek w przysz³o¶ci bêdzie pe³ni³ nie tylko funkcje stra¿ackie ale druhowie chc± by w nim znalaz³ miejsce o¶rodek kultury, przedszkole oraz inne funkcje z których korzystaæ bêd± wszyscy mieszkañcy tego najbardziej wysuniêtego na wschód osiedla Krakowa.
W.R.

PARK RATUSZOWY WSTÊPNIE ZREWITALIZOWANY
Z punktu widzenia dzisiejszych mieszkañców osiedli po³o¿onych w s±siedztwie Alei Ró¿, mo¿e dobrze, ¿e plany urbanistów co o lokalizacji w tym miejscu ratusza nie zosta³y zrealizowane. Bo pozosta³ tu piêkny teren zielony, po który w tych okoliczno¶ciach, nie s± w stanie siêgn±æ developerzy. Niezale¿nie od pory dnia i roku Park Ratuszowy jest uczêszczanym szlakiem komunikacyjnym, a w ciep³ych miesi±cach – tak¿e ulubionym miejscem rekreacyjnym.
Mamy dobr± wiadomo¶æ dla mieszkañców okolicznych osiedli, którzy nie rezygnuj± z jesiennych i zimowych spacerów. W³a¶nie zakoñczy³ siê pierwszy etap rewitalizacji nowohuckiego Parku Ratuszowego. Kosztowa³ 273 tys. z³. Remont trwaj±cy od wakacji obj±³ przede wszystkim wymianê 1,5 tys. m. kw. nawierzchni alejek. Przy okazji zamontowano 21 nowych ³awek i koszy na ¶mieci.
W przysz³ym roku rewitalizacja Parku Ratuszowego bêdzie trwaæ nadal. Zadanie to znalaz³o siê w projekcie bud¿etu miasta na 2015 rok. Kontynuowana bêdzie wymiana nawierzchni. Planowana jest rewitalizacja zieleni. Zostan± zamontowane kolejne elementy tzw. ma³ej architektury, w tym m.in. stoliki do gry w szachy. I choæ te bêdzie mo¿na wykorzystywaæ dla rekreacji dopiero w przysz³ym roku, to dobrze, ¿e ten zielony zak±tek, uczêszczany nie tylko przez starsze pokolenie, ale równie¿ matki z dzieæmi, bêdzie stopniowo odnawiany.
(l)

Koniec remontu na Placu Centralnym ju¿ bliski – Cierpliwo¶ci. Do koñca roku?
...tak przynajmniej zapewnia Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Najprawdopodobniej w koñcu roku przejedziemy tramwajem przez Plac Centralny. Prace umo¿liwiaj±ce przejazd tramwajów od Ronda Czy¿yñskiego do Placu Centralnego zakoñczone zostan± 20 grudnia.. W tym samym czasie pojad± t± tras± kierowcy.
Prace remontowe na Placu Centralnym utrudniaj± ruch pieszych i pojazdów w tym uczêszczanym punkcie Nowej Huty. St±d te¿, czego wcze¶niej nie by³o odcinkami, na Al. Andersa pojawiaj± siê czasowe korki, w których stoj± kierowcy szukaj±cy objazdu. Podobne utrudnienia maj± mieszkañcy okolicznych osiedli, szczególnie Centrum D, i Handlowego, gdzie wyjazd z osiedli zosta³ ca³kowicie przeorganizowany. Powody do narzekania maj± równie¿ piesi, przechodz±cy przez rozgrzebane torowisko, ulice i chodniki.
W ostatnim tygodni zniknê³y barierki utrudniaj±ce ruch na ul. Mogilskiej. Obecnie g³ówne prace utrudniaj±ce ruch w kierunku kombinatu i Sandomierza trwaj± przy Placu Centralnym.
Niestety w koñcu roku prace zakoñcz± siê tylko czê¶ciowo. Pocz±tkowo ruch na wysoko¶ci Placu Centralnego odbywaæ siê bêdzie w obu kierunkach, ale po wyremontowanej jezdni, w kierunku centrum. W tym czasie drogowcy wymieniaæ bêd± nawierzchniê na drugiej nitce jezdni.
Jak zapewnia ZIKiT pasa¿erowie korzystaj±cy z tramwajów mog± spodziewaæ siê poprawy jako¶ci podró¿y i skrócenia czasu przejazdu od Ronda Mogilskiego do Placu Centralnego o 1,5 minuty, mimo ¿e na trasie powsta³ nowy dodatkowy przystanek – „Park Lotników”.
W Nowej Hucie zapowiadane s± bêd± kolejne prace modernizacyjne uk³adu komunikacyjnego. Na pocz±tku przysz³ego roku rozpocznie siê przebudowa torów oraz jezdni po pó³nocnej stronie Placu Centralnego – w ci±gu Al. Andersa, w kierunku Al. Solidarno¶ci, w bezpo¶rednim s±siedztwie Placu Centralnego. Modernizacja obejmie tak¿e przystanki. Ale...na czas tego remontu wy³±czony zostanie ruch tramwajowy po pó³nocnej stronie placu.
Prace te maja potrwaæ do koñca czerwca 2015. W tym samym czasie przewidziano równie¿ remont przej¶cia podziemnego pod Rondem Czy¿yñskim.
(l)

MIESZKAÑCY UL. KLASZTORNEJ DOMAGAJ¡ SIÊ ZMIAN
Ulica Klasztorna. To przez ni± przemieszczaj± siê nie tylko samochody tych, którzy zmierzaj± w kierunku autostrady, ale to tak¿e wa¿na ulica nowohucka. Codziennie przeje¿d¿a tamtêdy kilka tysiêcy samochodów. A bywaj± popo³udnia, w których d³ugi sznur samochodów zaczyna siê ju¿ przy klasztorze Cystersów w Mogile.


W±ski chodnik pe³en jest dziur i wykrotów.
W 100 lecie wysiedlenia Grêba³owa – W CIENIU „WERKU”
Konserwatywny „Czas Krakowski” usprawiedliwia³ te brutalne dzia³ania: „Gdzie o interes Twierdzy idzie w³adze musz± postêpowaæ zdecydowanie i energicznie”. I postêpowa³y, a zwykli ludzie musieli siê temu podporz±dkowaæ.
- Przez wiele lat w rodzinach spotykali¶my siê z pamiêci± o traumie, jak± dla naszych rodzin by³o wysiedlenie wsi w 1914 roku, choæ dzi¶ o te ¶wiadectwa pamiêci coraz trudniej. Rozkaz wydali Austriacy stacjonuj±cy w forcie, jak mówili¶my - „na werku” grêba³owskim.. Wszyscy musieli wie¶ opu¶ciæ. W tym miejscu mia³o pozostaæ puste pole, otwarte dla ostrza³u wojsk austriackich w stronê Kocmyrzowa, sk±d spodziewano siê ataku wojsk rosyjskich. Moja babcia wspomina³a ¿e musieli rozbieraæ niedawno przecie¿ zbudowany dom, z dobrego drzewa. Zapakowali 5.dzieci i pierzyny na wóz i wyjechali szukaæ schronienia w G³êbokiej, rodzinnej miejscowo¶ci dziadka – wspomina³ w niedzielny wieczór (26 pa¼dziernika) w grêba³owskim Klubie Dukat W³adys³awa £ach.

Do Rady Miasta Krakowa

Pod koniec sierpnia br., w tym samym miejscu, pisa³em: „Od d³u¿szego czasu by³em nagabywany przez wielu Czytelników i znajomych o to, czy nie poczuwam siê do obowi±zku, ¿eby jeszcze raz powalczyæ o mandat radnego Miasta? Argumentowano, ¿e znam funkcjonowanie Krakowa, poniewa¿ by³em ju¿ radnym, ¿e znam problemy nowohuckich osiedli, ¿e mam dobry kontakt z mieszkañcami…
To by³y wa¿ne argumenty. Dla mnie wa¿ne tym bardziej, i¿ zawsze obchodzi³ mnie los mojej du¿ej Ojczyzny – Polski, i zawsze obchodzi³ mnie los mojej ma³ej Ojczyzny – Krakowa i Nowej Huty. Zawsze te¿ by³em przeciwnikiem bezproduktywnego narzekania uwa¿aj±c, ¿e je¶li jest szansa realnie co¶ zmieniaæ – to trzeba to robiæ. I dlatego, gdy kilku przyjació³ z Prawa i Sprawiedliwo¶ci zaproponowa³o mi start w najbli¿szych wyborach do Rady Miasta – zgodzi³em siê kandydowaæ”.
Dzisiaj proszê Pañstwa o Wasz glos. Nie produkowa³em setek plakatów, bo uwa¿am, ¿e pieni±dze mo¿na spo¿ytkowaæ lepiej. Je¶li zdecydowali¶cie siê Pañstwo zag³osowaæ na mnie, to porozmawiajcie ze swoimi znajomymi, by i oni oddali g³os na moj± osobê. Tak bêdzie i taniej, i efektywniej. Bardzo wszystkim dziêkujê.
Jan L. Franczyk


Jubileusz szko³y muzycznej
Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza obchodzi³ jubileusz 60-lecia istnienia. To w³a¶nie z tej okazji, a tak¿e Roku Oskara Kolberga (polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora) wyst±pili: zespó³ Promyki Krakowa, chór Z³ota Nutka, kapela Krakusy im. Jana Nowaka, oraz go¶cinnie Babiogórzanie Polana Makowska z koncertem „Z Oskarem Kolbergiem od Ba³tyku do Tatr”. Zespó³ instrumentalno-wokalny Promyki Krakowa powsta³ w 1986 roku przy O¶rodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Od 1992 roku pracuje przy Szkole Muzycznej im. Mieczys³awa Kar³owicza w Krakowie. Za³o¿ycielk± zespo³u, kierownikiem artystycznym, aran¿erem, pedagogiem, opiekunem, menad¿erem jest Roma Doniec-Krzemieñ. W swoim programie wykonuje muzykê ludow±, góralsk±, krakowsk±, piosenki popularne (m. in. lwowskie) oraz utwory polskich kompozytorów, którzy tworzyli na motywach ludowych (Chopin, M³ynarski, Ogiñski, Paderewski, Pop³awski, Lutos³awski), a tak¿e muzykê powa¿n±. Wystêpuje w strojach ludowych z ró¿nych regionów Polski. Chór Z³ota Nutka, sk³adaj±cy siê z trzecioklasistów prowadzi Barbara Duka³a ze szko³y muzycznej, kapela Krakusy dzia³a natomiast przy O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida (w 2009 r. zmar³ jej twórca Jan Nowak). Babiogórzanie prezentuj± folklor górali beskidzkich, specyficzne tañce: obyrtki, zawojski (po³±czenie polki z walczykiem oraz wywodzonym). Dzia³aj± 31 lat. S± wielopokoleniowi (rozpiêto¶æ wieku w zespole 6-64 lat). Babiogórzan prowadz± Zbyszek Kowalski i Anna Kowalska-Wicherek.
(mp)


fot. autor
Mogilski Hubertus
Stowarzyszenie Krakowski Szwadron U³anów im. Józefa Pi³sudskiego zorganizowa³o na B³oniach Mogilskich Hubertusa pod patronatem prezydenta m. Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz wicemarsza³ka woj. ma³opolskiego Wojciecha Kozaka, przy wsparciu Rady Dzielnicy XVIII. Uroczysto¶ci rozpocz±³ przejazd ul. Klasztorn± kawalerii pod wodz± rotmistrza Henryka Bugajskiego. Przy opactwie cysterskim na u³anów czeka³a ju¿ kapela krakowska im. Jana Nowaka prowadzona przez Romê Krzemieñ oraz ludzie wychodz±cy z mszy ¶w. Po barwnym powitaniu kawalkada ruszy³a w kierunku b³oñ. Marsza powitalnego zagra³ przygrywaj±cy na imprezie zespó³ Mariana Mêdrali Blue Transfer. U³ani zaprezentowali pokaz ¶cinania szabl± ³óz i kapusty umieszczonych na pozornikach oraz musztrê (kadryla). Podczas pogoni za lisem, w lisa wcieli³ siê Szymon Ko³odziejczyk. Lisi± kitê zerwa³ natomiast Krzysztof Ko³odziejczyk. Wrêczono puchary i odby³a siê dekoracja. Zaproszono na bigos i napój u³añski oraz p±czki firmy „Pingwinek” dla SP 37 i 80. Tegoroczny Hubertus odby³ siê w Rok Tadeusza Ko¶ciuszki. Z tej okazji u³ani 11 listopada br. bêd± jechaæ pod Wawel w strojach krakowskich. Rotmistrz H. Bugajski zaprasza ok. godz. 11.30 pod Krzy¿ Katyñski.
(mp)


fot. autor
Redakcja „G³osu” zosta³a nominowana do zaszczytnego tytu³u – MECENASI KULTURY KRAKOWA
W sali obrad Rady Miasta Krakowa zosta³y wrêczone przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa Bogus³awa Ko¶midera nominacje i nagrody „Mecenas Kultury Krakowa”. Nominowani zostali w kategorii donator – PZU, Be³towski autoryzowany dealer audi i VW, kategorii sponsor – Karcher sp. z o.o., Spo³eczny Instytut Wydawniczy Znak, a w kategorii patron medialny - Radio Kraków, oraz „G³os-Tygodnik Nowohucki”, a nominacjê odebra³ red S³awomir Pietrzyk (na zdjêciu). Laureatami z³otych statuetek Mecenasa Kultury Krakowa zostali: w kategorii donator – EDF Polska, w kategorii sponsor – Auto Centrum Golemo sp. jawna, w kategorii ochrona zabytków – Danuta i Zbigniew Kwater z £uczanowic, którzy dokonali renowacji starej kamieniczki na hotel, w kategorii patron medialny – AMS S.A. (mp)


fot. autor
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,320,122 unikalnych wizyt