Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
KTO NIE LUBI KAWIARNIANEGO OGRÓDKA
Niewiele jest w Nowej Hucie ogródków kawiarnianych. W¶ród tych, które siê sezonowo pojawiaj±, do bardziej popularnych nale¿y ogródek uruchamiany okresowo przed kawiarni± „Stylowa” w al. Ró¿. - Mi³o tam usi±¶æ, wypiæ kawê, jakie¶ ma³e piwo i porozmawiaæ ze znajomymi – mówi nam jeden z czytelników. - Problem w tym, ¿e ogródek jest niewielki, uruchamiany jest do¶æ pó¼no i likwidowany wczesn± jesieni± – dodaje.
Dlaczego tak siê dzieje, zapytali¶my Stanis³awê Olchawê, wspó³w³a¶cicielkê „Stylowej”. Okazuje siê, ¿e przyczyn± s± koszty zwi±zane z op³at± za zajêt± pod ogródek gminn± powierzchniê. - Cena za metr kwadratowy przy naszej kawiarni jest porównywalna z cenami w ¶cis³ym centrum Krakowa, a przecie¿ trudno porównaæ ilo¶æ potencjalnych klientów, mieszkañców Krakowa i turystów tam i u nas – powiedzia³a nam pani Stanis³awa.
Sprawdzili¶my ile za mater kwadratowy terenu pod ogródki kawiarniane p³ac± ¶ródmiejscy restauratorzy i jak te ceny maj± siê do kosztów ponoszonych przez w³a¶cicielki „Stylowej”.
Dowiedzieli¶my siê, ¿e „Stylowa” p³aci 1.20 z³ dziennie za m.kw. Lokal usytuowany nieopodal Bramy Floriañskiej równie¿ 1,20 z³. Tyle samo p³aci te¿ jeden z lokali przy ul. S³awkowskiej. Inne lokale p³ac± od 1,35 do 1,45. Tylko na samym Rynku G³ównym jest dro¿ej – tam ¶rednia op³ata to 1,60 z³.
W ostatnich latach wiele mówi siê o o¿ywianiu Nowej Huty. Ale do tego o¿ywienia na pewno nie przyczyni± siê narzucane przez miejskie firmy stawki, porównywalne ze stawkami w ¶cis³ym centrum Krakowa. Okolice starych murów obronnych Krakowa czy ul. S³awkowska o¿ywienia nie potrzebuj±. Tamtêdy ka¿dego dnia przechodz± tysi±ce turystów i mieszkañców Krakowa. Rozs±dnej polityki (tak¿e w zakresie ponoszonych przez przedsiêbiorców op³at) potrzebuje Nowa Huta.
(f)

Jubileusz Figurki MB w Cha³upkach
Mieszkañcy Cha³upek ¶wiêtowali 60-lecie ufundowania figurki Matki Bo¿ej w Cha³upkach. To w³a¶nie Oni w czynie spo³ecznym 60 lat temu po¶wiêcali figurkê pod wezwaniem Królowej ¦wiata, Królowej i Matki Narodu Polskiego, tym samym uczcili og³oszony przez Papie¿a rok Maryjny, jak równie¿ ocalenie mieszkañców podczas II wojny ¶wiatowej. ¦wiêtowanie rozpoczêto przy Klubie Karino spod którego wyruszy³ barwny korowód w kierunku kapliczki. Pierwsze sz³y poczty sztandarowe: ze Szko³y Podstawowej nr 74 w Branicach oraz z Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej pod przewodnictwem prezesa Marka Kurzyd³o. Za nimi Orkiestra Dêta TON z Goszczy. Nastêpnie prezentowa³y siê dzieci w strojach krakowskich z Grup± Obrzêdow± Cha³upki, delegacje z Branic Ko¶cielnik, Grêba³owa, przedstawiciele w³adz samorz±dowych z Rady Dzielnicy XVIII oraz pozostali uczestnicy. W uroczysto¶ci uczestniczy³a m³odzie¿ z Warsztatu Terapii Zajêciowej przy Towarzystwie Przyjació³ Dzieci, rodzice i opiekunowie wraz z kierownikiem Ew± Antas. Uroczyst± mszê ¶wiêt± odprawi³ ksi±dz proboszcz Andrzej Kott, który przedstawi³ historiê kapliczki w Cha³upkach i jego mieszkañców. Inicjatorem powstania kapliczki w Cha³upkach by³a Weronika Kalisz. Wykonawcami kapliczki byli Walenty Kozub, Józef Kozub, Stanis³aw Kapcia, Stanis³aw Wojtasik, Piotr Musia³ i Andrzej Rozowski, ówczesny kierownik szko³y. Uroczyste po¶wiêcenie kapliczki zosta³o dokonane przez ksiêdza proboszcza W³adys³awa ¦wie¿ek z parafii Ruszcza. Podczas mszy ¶wiêtej piêkne pie¶ni wykonane przez orkiestrê dêt± sprawi³y, ¿e niejednemu uczestnikowi ³za zakrêci³a siê w oku. Szczególne podziêkowania nale¿± siê mieszkañcom osiedla Cha³upek za uczestnictwo i pomoc przy organizacji tak piêknej uroczysto¶ci, oraz Makowi Krukowi za oprawê muzyczn± podczas mszy ¶wiêtej. Dziêkujemy równie¿ Radzie Dzielnicy XVIII i Zak³adom Sanitarnym w Krakowie za wsparcie finasowe przy organiazcji uroczysto¶ci.
(mp)


fot. autor
Ju¿ wkrótce dach siê zazieleni – Byli¶my w ¶rodku spalarni
To najwiêkszy projekt infrastrukturalny w aglomeracji krakowskiej i to ca³kiem dos³ownie. Ekospalarnia Kraków góruje nad dolin± Wis³y. Z po³o¿onej nieco wy¿ej ulicy Igo³omskiej widaæ szar± potê¿n± betonow± konstrukcjê. To siê zmieni: wkrótce obiekt ma wpisaæ siê kolorystycznie w krajobraz, dziêki pokryciu wielobarwnym dachem i przykryciu elewacji. To ma potrwaæ miesi±c - do pokrycia jest 31 065 metrów .kw. powierzchni. Dla uzyskania kolorystycznego efektu ca³ej bry³y zastosowany zostanie materia³ taki sam jak w centrum kongresowym ICE Kraków.
Wysoko¶æ tego jednego z najwiêkszych w kraju podobnych obiektów siêga 40 metrów, a komin odprowadzaj±cy spaliny (ju¿ kolorowy) ma wysoko¶æ 70 metrów. W g³êbokim silosie magazynuj±cym ¶mieci, które tam bêd± dostarczane samochodami, zmie¶ci siê piêciodniowy „¶mieciowy urobek” z okolicy. St±d przy pomocy olbrzymiego 5.tonowego czerpaka trafi± do procesu spalania.
Równie¿ wewn±trz obiektu przybywa nowych instalacji. Montowany jest system oczyszczania spalin oraz pozosta³e elementy wyposa¿enia. Budowa obiektu obecnie jest ju¿ zrealizowana w niemal 70 procentach. Wszystkie prace budowlano-monta¿owe przebiegaj± zgodnie z przyjêtymi za³o¿eniami.
Ryszard Langer prezes KHK, bêd±cego generalnym inwestorem zapewnia, ¿e od planowanego kszta³tu kolorystycznego spalarni odstêpstw nie ma.
Zak³ad powstaj±cy w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” to obecnie kluczowe przedsiêwziêcie Krakowa, które przyczyni siê do zmiany sposobu gospodarowania odpadami, przybli¿aj±c nas do nowoczesnych wzorców stosowanych w innych krajach unijnych.
Ekospalarnia w Mogile powstaje, jako ostatnie ogniwo krakowskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. 220 tys.ton odpadów, jakie maj± byæ rocznie tutaj utylizowane – to dla wyobra¿enia sobie – tyle co dwie Kraków Areny!
W samym procesie spalania wyselekcjonowanych pod kontem mo¿liwo¶ci termicznej utylizacji ¶mieci, najpierw powstanie para wodna, która napêdzi turbiny produkuj±ce energiê elektryczn± w ilo¶ci odpowiadaj±cej rocznemu zapotrzebowaniu miejskich tramwajów. W wyniku utylizacji odpadów zostanie wyprodukowana równie¿ energia cieplna w ilo¶ci odpowiadaj±cej 10 proc. zapotrzebowania miasta i energia.
Trzecim elementem procesu, wa¿nym z punktu widzenia mieszkañców okolicznych osiedli jest oczyszczanie spalin. Jak zapewnia Ryszard Langer - pod tym wzglêdem jest to proces monitorowany, emisje spe³niaæ bêd± wszystkie normy i „nie bêdziemy siê za spalarniê wstydziæ”. Skuteczno¶æ filtrowania gazów pospalarnianych ocenia siê w przypadku HCl – na 97,7 proc. SOx – 90,6 proc, a py³u - na 99,9 proc.
Przypomnijmy, ¿e prace przy fundamentach ekospalarni rozpoczêto w grudniu 2013 roku. Jak zapowiada prezes KHK tzw. „gor±cy rozruch spalarni planowany jest w IV kwartale tego roku. Ca³kowity koszt realizacji projektu wynosi ok. 673 mln z³ netto, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko stanowi ok. 372 mln z³. Generalnym wykonawc±, po³udniowokoreañska firma POSCO Engineering & Construction Co. To jedna z 6 podobnych spalarni w Polsce .
(l)

Od 7 do 28 maja 20. – NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Ju¿ po raz 20-ty O¶rodek Kultury im. Cypriana K. Norwida zaprasza na Nowohuck± Wiosnê Muzyczn±, która odbêdzie siê w dniach 7-28 maja 2015 r.
W czasie tegorocznej edycji bêdzie mo¿na wybieraæ w¶ród wielu gatunków i klimatów muzycznych, a tak¿e wydarzeñ, które dope³ni± program jubileuszowej ods³ony festiwalu. W¶ród projektów, które zagoszcz± w maju w najwiêkszej dzielnicy Krakowa znajduj± siê: etniczny Maltiox Project, który sw± inspiracjê czerpie z kultury dawnych Ameryk, „ultra-formacja” Gruff, doskonale znana na krakowskiej scenie bluesowej, Micha³ Wierba Doppelganger Project – nowy projekt nowohuckiego pianisty i kompozytora, czo³owego przedstawiciela mainstreamowego jazzu m³odego pokolenia. Us³yszymy tak¿e krakowsk± grupê Gadabit, która wykona koncert bêd±cy fuzj± rapu oraz improwizowanego jazzu. Nie zabraknie tak¿e akcentu folkowego, który zapewni katowicka Blokowioska, czyli „tradycyjna muzyka folkowa po¿eniona z obowi±zuj±cymi trendami muzycznymi”. Mi³o¶nicy muzyki powa¿nej bêd± mogli wzi±æ udzia³ w Koncercie Mistrzejowickim oraz operetce. W czasie festiwalu odbêdzie siê te¿ wiele ciekawych wydarzeñ m.in. wystawa ¶piewaj±cych obrazów Cecylii Malik, akcja przywo³uj±ca czasy hipisów (wyk³ad „Kolorowe lata 60. - muzyka, ludzie, idee”, happening szczê¶cia oraz seans z musicalem „Hair” w Kinie Sfinks), czy slajdowisko z podró¿y po muzycznych muzeach Londynu.
Nowohucka Wiosna Muzyczna rozpocznie siê 7 maja koncertem formacji Gruff. Wyst±pi±: Bartosz Przytu³a – wokal, harmonijka, kazoo | Tomek Kruk – elektryczna gitara dobro, 12-strunowa | Maciej Kud³a – perkusja. Koncert rozpocznie siê o godz, 19.00 w O¶rodku Kultury im. Norwida, os. Górali 5. Na koncert wstêp jest wolny. Szczegó³owy program Wiosny podamy w przysz³ym tygodniu.
(f)
Przed bram± huty – W OBRONIE MIEJSC PRACY
Pracownicy krakowskiego oddzia³u koncernu ArcelorMittalPoland protestowali w ubieg³y czwartek (16 kwietnia) przed bram± g³ówn± zak³adu. Obawiaj± siê zatrzymania jedynego wielkiego pieca, co bêdzie skutkowa³o du¿ymi zwolnieniami pracowników huty oraz firm z ni± kooperuj±cych.
Przedstawiciele w³a¶ciciela koncernu od kilku miesiêcy prowadz± rozmowy z w³adzami publicznymi, w tym z przedstawicielami rz±du, jednak do tej pory nie dosz³o do uzgodnieñ, które pozwoli³yby na wdro¿enie rozwi±zañ zwiêkszaj±cych konkurencyjno¶æ przemys³u stalowego w Polsce. Hinduski inwestor zapowiedzia³, ¿e je¶li proponowane rozwi±zania nie zostan± wdro¿one, produkcja stali w Krakowie nie bêdzie mog³a zostaæ utrzymana. Zatrzymanie wielkiego pieca bêdzie oznacza³o zamkniêcie ca³ej czê¶ci surowcowej krakowskiej huty, czyli wydzia³ów: wielkiego pieca, stalowni oraz koksowni, jak równie¿ czê¶ci zak³adu energetycznego. Wed³ug szacunków spowoduje to likwidacjê oko³o 1,5 tys. miejsc pracy w tych wydzia³ach oraz kilku tysiêcy w firmach kooperuj±cych z krakowskim kombinatem.
Przypomnijmy, ¿e ArcelorMittal Poland jest najwiêkszym producentem stali w Polsce (a tak¿e na ¶wiecie), skupiaj±cym ok. 70 proc. potencja³u polskiego przemys³u hutniczego. W sk³ad firmy wchodzi piêæ hut: w Krakowie, D±browie Górniczej, Sosnowcu, ¦wiêtoch³owicach i Chorzowie. Do koncernu nale¿± te¿ Zak³ady Koksownicze Zdzieszowice, najwiêkszy producent koksu w Europie o zdolno¶ci produkcyjnej rzêdu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spó³kami zale¿nymi - ponad 14 tys.
(f)

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 23 kwietnia zaprasza na wystawê czasow± Forty austriackie w Nowej Hucie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w nowohuckim oddziale przy os. S³onecznym 16, zaprezentuje od 23 IV do 8 VII 2015 ostatni± wystawê z „architektonicznego” cyklu po¶wiêconego Nowej Hucie. Przedmiotem ekspozycji bêd± austriackie forty zbudowane od 1864 do 1914 roku na terenach po³o¿onych na wschód od Krakowa, które od 1949 roku w³±czane zosta³y do Nowej Huty.
Nowohucki oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa stawia sobie za cel opracowywanie naukowe i zachowywanie ka¿dej formy dziedzictwa historycznego tych terenów. Mamy wra¿enie, ¿e forty s± trochê zapomnianym ¶wiadectwem trudnej historii zaborów i I wojny ¶wiatowej. Zapomniane, czyli pozostawione same sobie, niszczej±ce, turystycznie niewykorzystane. - Wystaw± chcemy wesprzeæ dzia³ania stra¿ników pamiêci Twierdzy Kraków, maj±ce na celu uchronienie jej ¶ladów od zapomnienia i zniszczenia oraz, w perspektywie niedalekiej przysz³o¶ci, wpisanie tego dziewiêtnastowiecznego systemu obronnego na polsk± listê Pomników Historii i ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO – mówi± pracownicy muzeum.
Wystawa Forty austriackie w Nowej Hucie sk³ada siê z kilku segmentów ekspozycyjnych odpowiadaj±cym nastêpuj±cym tematom:
  • zachowane do dzi¶ forty austriackie na terenie Nowej Huty tj. 48 Batowice, 48 a Mistrzejowice, 49 a D³ubnia, 49 Krzes³awice, 49 ¼ Grêba³ów, 49 ½ a Mogi³a wraz z makietami wykonanymi w skali 1:400. Przedstawiamy ca³o¶ciowe ujêcie historii ka¿dego z nich. W czê¶ci architektonicznej: projektanta i jego projekt, urbanistykê i ukszta³towanie terenu oraz realizacjê za³o¿eñ. W czê¶ci historycznej natomiast przedstawiamy udzia³ w walkach w czasie bitew o Kraków: „pierwszej” w listopadzie 1914 i „drugiej” w nastêpnym miesi±cu, stacjonowanie w nich oddzia³ów Wojska Polskiego w czasach II Rzeczypospolitej Polskiej, udzia³ fortów w II wojnie ¶wiatowej, na degradacji w czasach PRL-u koñcz±c;
  • nieistniej±ce ju¿ forty (architektura i historia): 15 Pszorna, usytuowany by³ w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje siê Park Lotników Polskich w Czy¿ynach i 49 ½ Kopiec Wandy rozlokowany by³ wokó³ Kopca Wandy w Mogile;
  • mapa Twierdzy Kraków w skali 1:10000 wykonana w 1904 roku wraz z pó¼niejszymi uzupe³nieniami;
  • uzbrojenie i ¿ycie codzienne ¿o³nierzy stacjonuj±cych w fortach Twierdzy Kraków;
  • pami±tki patriotyczne z okresu Monarchii Austro-Wêgierskiej w Krakowie.

W¶ród eksponatów prezentowanych na ekspozycji na szczególn± uwagê zas³uguj± archiwalia pochodz±ce z Kriegsarchive: prezentowane wraz z makietami (w skali 1:400) plany architektoniczne fortów i innych dzie³ obronnych zbudowanych na terenie Nowej Huty oraz kolorowa mapa Twierdzy Kraków: SPECIAL-ÜBERSICHTPLAN FESTUNGS – UMGEBUNGSPLAN VON KRAKAU, wykonana w 1904 roku K.u.K . Technische Militärkomitee, skala 1:10000. Powiêkszona do rozmiarów kilkunastu metrów kwadratowych zobrazuje zwiedzaj±cemu wyj±tkowo¶æ i ogrom przedsiêwziêcia jakim by³a budowa Twierdzy Kraków.
Na wystawie przedstawione s± przedmioty u¿ywane przez cz³onków za³ogi twierdzy oraz ich uzbrojenie. Na wystawie zwiedzaj±cy zobacz± wszystkie, znane archiwalne fotografie wykonane w fortach znajduj±cych siê dzisiaj na obszarze Nowej Huty. Uzbrojenie i pami±tki po monarchii habsburskiej i C.K. armii w Krakowie pochodz± ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz z prywatnej kolekcji Marcina S³omskiego.
(f)

Chc± mieæ co¶ do powiedzenia
Na nowohuckim osiedlu domków jednorodzinnych zaplanowana zosta³a budowa 7 bloków! W ¶rodku urokliwego miejsca pojawiæ siê maj± budynki wielokondygnacyjne. Mieszkañcy zgodnie protestuj±, decydenci …zgodnie ich ignoruj±!
W nowohuckich Krzes³awicach zaplanowano budow± siedmiu budynków komunalnych. Wed³ug planów maj± to byæ wielokondygnacyjne bloki w ¿aden sposób nie pasuj±ce do dotychczasowej zabudowy. Na tym terenie bowiem znajduj± siê jedynie domki jednorodzinne. Mieszkañcy od samego pocz±tku domagaj± siê konsultacji, podkre¶laj±c, ¿e taka inwestycja zmieni wygl±d i charakter tego miejsca. – Mamy wra¿enie, ¿e nikogo nie obchodzi co mamy do powiedzenia. Wbrew logice, wbrew estetyce kto¶ – nie wiadomo po co – chce zrealizowaæ szalon± wizjê wkomponowania w osiedle Krzes³awice bloków – mówi± przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Krzes³awic. Nie ustaj±c w walce o ochronê swojego otoczenia pisz± do decydentów pisma, te jednak póki co pozostaj± bez merytorycznej odpowiedzi. Toczy siê swoista wojna na s³owa. – S³yszeli¶my, ¿e jeste¶my aspo³eczni bo nie chcemy bloków komunalnych. To nieprawda, Stowarzyszenie nie jest przeciwne tej budowie. Oczekujemy natomiast aby by³a ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla KRZES£AWICE w Krakowie (uchwa³a Rady Miasta Krakowa NR LXXII/700/05 z dnia 2 marca 2005 r.) - zaznaczaj± mieszkañcy Krzes³awic.
¯al± siê, ¿e spotkania i rozmowy w których bior± udzia³ to jedynie mydlenie oczu. - Podjête tam zobowi±zania i pojawiaj±ce siê obietnice to pic na wodê. – mówi± coraz bardziej zdezorientowani. W pi¶mie skierowanym we wrze¶niu 2014 r. do Zastêpcy Prezydenta do Spraw Rozwoju Miasta El¿biety Koterby przez przedstawicieli mieszkañców czytamy:
Na spotkaniu z Prezydentem Miasta Krakowa dotycz±cym tego tematu, wypracowany zosta³ kompromis pomiêdzy zobowi±zaniami Gminy Miejskiej Kraków, a oczekiwaniami mieszkañców:
Pan Prezydent podj±³ decyzjê o przekazaniu przedmiotowej inwestycji do zaopiniowania Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej, która mia³a obiektywnie oceniæ zgodno¶æ przedmiotowej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Krzes³awice. Od opinii MKUA zale¿eæ mia³y dalsze losy tej inwestycji.
Tymczasem, po wyborach, W³adze Miasta – pomimo wypracowanego kompromisu, dalej planuj± zabudowê niezgodn± z planem miejscowym, nikt z W³adz Miasta nie chce siê z nami spotkaæ, Wydzia³ Infrastruktury nie chce przekazaæ nam „nowej koncepcji, nasze pro¶by o konsultacje spo³eczne – pomimo ustawowego obowi±zku ich przeprowadzenia, pozostaj± bez echa
”.
Podobnie jak pro¶by mieszkañców tak i to pismo pozosta³o bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Nie zra¿aj±c siê t± ignorancj± mieszkañcy Krzes³awic dalej walcz± o swoje prawa. W pi¶mie skierowanym w marcu 2015r. do Tadeusza Trzmiela – zastêpcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich, powo³uj± siê na obiektywne argumenty przeciw inwestycji i apeluj± do rozs±dku decydentów pisz±c:
Miejska Komisja Urbanistyczno – Architektoniczna negatywnie oceni³a przedmiotow± inwestycjê uzna³a j± za ca³kowicie niezgodn± z planem miejscowym, jak równie¿ ca³kowicie negatywnie oceni³a za³o¿enia Wydzia³u Inwestycji przedstawione do przetargu, zwracamy siê z pro¶b± o ponowne rozwa¿nie realizacji tej inwestycji w kszta³cie, który odpowiada³ bêdzie zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie, pomimo tak zdecydowanie negatywnej opinii MKUA, Wydzia³ Inwestycji przygotowa³ now± koncepcjê zabudowy wielorodzinnej, która nie ró¿ni siê od poprzedniej koncepcji, dlatego te¿, w ocenie Stowarzyszenia konieczne jest omówienie tego tematu z przedstawicielami mieszkañców, w celu wypracowania kompromisu zadowalaj±cego obie strony.”
Pisz±, pisz± pisz± i zgodnie twierdz±, ¿e nie mog± oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e nikogo nie obchodzi co maj± do powiedzenia. Nikt nie ma zamiaru odpowiedzieæ na ich argumenty i spotkaæ siê jak równy z równym! – Najbardziej boimy siê, ¿e nagle rozpocznie siê inwestycja i którego¶ piêknego dnia zmieni siê nasze otoczenie a my te wszystkie pisma bêdziemy mogli wyrzuciæ. Przecie¿ nie mo¿e tak byæ, ¿e mieszkaniec Krakowa nie ma nic do powiedzenia, ¿e nie mo¿emy decydowaæ o otaczaj±cym nas ¶wiecie. Tyle siê mówi o dialogu, konsultacjach spo³ecznych i znaczeniu opinii spo³ecznej a to co tu siê dzieje to wyra¼ny znak, ¿e to wszystko to tylko puste slogany! Czekamy na spotkanie z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim mamy nadziejê, ¿e oka¿e siê cz³owiekiem a nie jedynie politykiem - mówi± mieszkañcy Krzes³awic.
(a³)

I wojna w rejonie krzes³awickich wzgórz
W M³odzie¿owym Domy Kultury Fort 49 „Krzes³awice”, os. Na Stoku 27b, ogl±daæ mo¿na wystawê „I wojna w rejonie krzes³awickich wzgórz”.
Nieznana historia pobliskich okolic, to spojrzenie na rejon krzes³awickich wzgórz w obliczu przygotowañ do wojny i dzia³añ wojennych rozgrywaj±cych siê w bliskiej odleg³o¶ci. Wystawa obejmuje 33 ramy, a w nich: dwa krótkie teksty wprowadzaj±ce autorstwa Franciszka Dziadonia – dyrektora MDK, dotycz±ce Wielkiej Wojny i Twierdzy Kraków, historyczny tekst autorstwa Marcina J. Mikulskiego oraz zdjêcia, szkice, mapy i dokumenty z archiwum i Muzeum Historii Wojskowo¶ci w Wiedniu, tak¿e du¿± akwarelê (2000 x 3000 mm) z ¿ycia ¿o³nierzy w krzes³awickim forcie – w jaki¶ wiosenny dzieñ 1914 roku – wykonan± przez Roberta M. Jurgê w Pracowni Rekonstrukcji Historycznej w Zielonej Górze.
Nie jest to opowie¶æ znaczona krzy¿ami poleg³ych czy wojennymi cmentarzami. To raczej dojrzewanie mieszkañców okolicznych podkrakowskich wsi do maj±cych nast±piæ wydarzeñ. Budowa pobliskich fortów Twierdzy Kraków, pó³nocno-wschodniego odcinka tzw. trzeciego pier¶cienia i w zwi±zku z tym ograniczenia zabudowy, przemiany i prace modernizacyjne dokonywane w poszczególnych obiektach. To du¿a  aktywno¶æ wojska w okolicy, to prace w rozbudowie polowej, powstaj±ce baterie artyleryjskie, umocnienia polowe dla piechoty (szañce, kawerny, punkty oporu, okopy, przeszkody drutowe, magazyny amunicyjne…) z mo¿liwo¶ci± wspó³czesnego ich umiejscowienia w terenie. S³u¿ba ¿o³nierzy w forcie i ich warunki socjalne, stan liczebny: za³oga bezpieczeñstwa – artylerzy¶ci forteczni, piechota, saperzy oraz uzbrojenie obiektu. Czêste dyslokacje wojsk piechoty, nieustanna aktywno¶æ w czasie dzia³añ wojennych w listopadzie i grudniu 1914 roku. Ciê¿kie warunki s³u¿by, przemêczenie i wyczerpanie, choroby, potrzeba odpoczynku. Ewakuacja ludno¶ci z terenu Twierdzy Kraków… To wszystko warto zobaczyæ. Wystawa eksponowana jest w prawej czê¶ci holu MDK Fort 49 "Krzes³awice".
(f)

¯yczenia Wielkanocne 2015

Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Zmartwychwstania Pañskiego wszystkim Czytelnikom ¿yczy
Redakcja
Nowohucki Kwestionariusz Macieja Mieziana (niekoniecznie wed³ug kwestionariusza Prousta)
Maciej Miezian kustosz Muzeum Historycznego – Dzieje Nowej Huty w Alei Ró¿ zosta³ Nowohucianinem Roku 2014. Dzi¶ chcieliby¶my pokazaæ go z nieco innej strony.
 
Mój pierwszy raz w Nowej Hucie
Poniewa¿ pochodzê z innej czê¶ci Krakowa do Nowej Huty trafi³em po raz pierwszy w latach sze¶ædziesi±tych, gdy moja ciocia, która pracowa³a w Towarzystwie Przyjació³ Sztuk Piêknych przywioz³a mnie do Dworku Matejki na jakie¶ walne zgromadzenie. Wtedy te¿ po raz pierwszy widzia³em Karola Estreichera i innych wybitnych ludzi, którzy przyczynili siê do uratowania dworku Jana Matejki. A mimo to pomy¶la³em „ale odludzie” i „nie chcia³bym tu mieszkaæ”. Dzi¶ bijê siê za to w pier¶.

Stanis³aw Soyka w Nowej Hucie
W ostatni± sobotê marca, w przeddzieñ Niedzieli Palmowej, w najbardziej znanym nowohuckim ko¶ciele Arka Pana wyst±pi³ Stanis³aw Soyka.
Bardzo licznie przyby³ych powita³a prowadz±ca Lidia Jazgar. G³os zabra³a równie¿ prezes Towarzystwa Przyjació³ Chorych Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie – Jolanta Stok³osa, która podziêkowa³a za wsparcie, jakiego do lat mieszkañcy Krakowa udzielaj± hospicjum. 42. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! wpisa³ siê w obchody tegorocznej akcji Pola Nadziei, prowadzonej przez Hospicjum ¶w. £azarza. Jako wspomnienie o ¶w. Janie Pawle II w zwi±zku ze zbli¿aj±c± siê 10. rocznic± Jego ¶mierci Stanis³aw Soyka rozpocz±³ koncert wykonaniem fragmentów Tryptyku Rzymskiego. Nastêpnie wraz z towarzysz±cym mu saksofonist± A. Koryckim wykonali z uwagi na trwaj±cy okres liturgiczny, najpiêkniejsze pie¶ni wielkopostne, m.in. Ludu mój ludu, Krzy¿u ¶wiêty, W krzy¿u cierpienie, Ogrodzie Oliwny, Panie Ty widzisz, krzy¿a siê nie lêkam i inne. Na bis zabrzmia³y jedne z najbardziej znanych piosenek Stanis³awa Soyki Tolerancja oraz ¯ycie to krótki sen.
Organizatorzy cyklu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty dziêkuj± sponsorowi cyklu: EDF Polska S.A., partnerowi cyklu Kraków Airport oraz partnerom: LOTTO, Agencji Artystyczno-Promocyjnej ART. BLUE, Szkole Aspirantów PSP, parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski Arka Pana za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu wydarzenia. Szczególne podziêkowania kieruj± do pana Krzysztofa Pier¶cionek - prezesa Rubinstein Residence Hotel na ul. Szerokiej w Krakowie, który go¶ci³ Stanis³awa Soykê podczas jego pobytu w Krakowie. Dziêkuj± tak¿e tym wszystkim, bez których pomocy realizacja koncertu by³aby niemo¿liwa: Policji, Stra¿y Miejskiej, Pogotowiu, Szczepowi im. W.B. G³owackiego z ZHP Chor±gwi Krakowskiej
(f)


Fot. Pawe³ Smolik
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,321,307 unikalnych wizyt