Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Eko energia dla Krakowa ju¿ wkrótce!
Budowa Zak³adu Termicznego Przekszta³cania Odpadów w Krakowie idzie pe³n± par±. Z koñcem 2015 roku planowane jest zakoñczenie inwestycji, dziêki której Kraków zyska now± jako¶æ w zakresie gospodarowania odpadami.


Obiekt powstaj±cy przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie z ka¿dym dniem wygl±da bardziej okazale. Mieszkañcy Krakowa mog± ju¿ dostrzec wyra¼ne kontury budynku, który swoim kszta³tem zaczyna przypominaæ charakterystyczny projekt architektoniczny ZTPO. Krakowska inwestycja zgodnie z za³o¿eniami bêdzie mia³a za zadanie utylizowaæ rocznie ok. 220 tys. ton odpadów z terenu miasta. Zak³ad bêdzie spe³nia³ wymagania BAT (ang. Best Available Techniques - najlepszych dostêpnych technik), gwarantuj±c zachowanie najwy¿szych standardów ochrony ¶rodowiska. ZTPO bêdzie bezpiecznym dla ¶rodowiska i ludzi obiektem podlegaj±cym ci±g³emu monitoringowi. Dziêki temu mo¿liwe bêdzie spe³nienie najbardziej rygorystycznych norm. Uruchomienie inwestycji niesie równie¿ inne korzy¶ci dla mieszkañców. Zastosowana w ZTPO instalacja zapewni odzysk energii zawartej w odpadach, co pozwoli na produkcjê energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji. Pozwoli to miastu uzyskaæ nowe ¼ród³o energii, które zwiêkszy jego bezpieczeñstwo energetyczne.
Zak³ad powstaj±cy w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie" to obecnie kluczowe przedsiêwziêcie Krakowa, które przyczyni siê do zmiany sposobu gospodarowania odpadami, przybli¿aj±c nas do nowoczesnych wzorców stosowanych w innych krajach unijnych.

Ca³kowity koszt realizacji projektu wynosi ok. 673 mln z³ netto, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko stanowi ok. 372 mln z³. Inwestorem Projektu jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, za¶ generalnym wykonawc± po³udniowokoreañska firma POSCO Engineering & Construction Co.


Projekt wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci w ramach programu Infrastruktura i ¦rodowisko

Tradycja i znaczenie Niedzieli Palmowej
Szósta i ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedziel± Palmow±. Pierwsze znane zapisy dotycz±ce tego ¶wiêta pochodz± z dziennika p±tniczki Egerii, a datowane s± na lata osiemdziesi±te IV wieku. Zosta³o ono ustanowione na pami±tkê przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa, zwana te¿ Niedziel± Mêki Pañskiej, rozpoczyna Wielki Tydzieñ - czas szczególnego przygotowania duchowego do ¶wi±t, czas wyciszenia, skupienia i prze¿ywania mêki Chrystusa.
W swoim dzienniku Egeria pisze o uroczystej procesji z Betanii do Jerozolimy. Wed³ug jej wspomnieñ jerozolimski patriarcha wsiada³ na o¶licê i wje¿d¿a³ do ¦wiêtego Miasta, za¶ zgromadzeni wierni, witaj±c go w rado¶ci, ¶cielili przed nim swoje p³aszcze i palmy. Nastêpnie wszyscy udawali siê do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczyst± liturgiê.
Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeni³a siê na kraje chrze¶cijañskiego Wschodu. Pó¼niej zwyczaj przyj±³ siê równie¿ w Ko¶ciele zachodnim. Pierwsz± udokumentowan± wzmiankê o procesji w Niedzielê Palmow± w Ko¶ciele ³aciñskim przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Z kolei w Polsce procesja Niedzieli Palmowej obchodzona jest od ¶redniowiecza.
W Krakowie od XVI wieku urz±dzano uroczyst± centraln± procesjê do ko¶cio³a Mariackiego z figurk± Pana Jezusa przymocowan± do osio³ka. Tak pisa³ o tym wydarzeniu Miko³aj Rey: "W Kwietni± (tak równie¿ nazywana bywa³a Niedziela Palmowa – przyp. red.) kto bagni±tka (bazi) nie po³kn±³, a bêdowego (dêbowego) Chrystusa do miasta nie doprowadzi³, to ju¿ dusznego zbawienia nie otrzyma³ (...). Uderzano siê tak¿e ga³±zkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitaj±ca, pulsuj±ca ¿yciem wiosny witka udzieli³a mocy, si³y i nowej m³odo¶ci".
Odnowiona liturgia posoborowa zaleca, aby wierni w Niedzielê Mêki Pañskiej zgromadzili siê przed ko¶cio³em, gdzie powinno odbyæ siê po¶wiêcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wje¼dzie Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do ko¶cio³a. Podczas ka¿dej Mszy ¶w., zgodnie z wielowiekow± tradycj± czyta siê opis Mêki Pañskiej (wed³ug relacji Mateusza, Marka lub £ukasza - Ewangeliê ¶w. Jana odczytuje siê w Wielki Pi±tek). W Polsce istnia³ kiedy¶ zwyczaj, ¿e kap³an id±cy na czele procesji trzykrotnie puka³ do zamkniêtych drzwi ko¶cio³a, a¿ mu otworzono. Mia³o to symbolizowaæ, i¿ Mêka Zbawiciela na krzy¿u otwar³a nam bramy nieba.
Wykonywanie palm wielkanocnych ma w Polsce bogate tradycje. Szczególnie zwyczaj ten zachowa³ siê na Kurpiach oraz w Ma³opolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej gdzie odbywaj± siê coroczne konkursy na najd³u¿sz± i najpiêkniej wykonan± palmê. Palmy osi±gaj± wysoko¶æ kilkudziesiêciu metrów i musz± samodzielnie staæ. Zrobione z wikliny, nie mog± zawieraæ ¿adnych metalowych czê¶ci. Zdobione s± baziami i kwiatami z bibu³y. Poza Polsk± zwyczaj ten przetrwa³ tak¿e w po³udniowych Niemczech oraz Austrii.
A ludowa m±dro¶æ g³osi: Gdy w Palmow± Niedzielê s³oñce ¶wieci, bêd± pe³ne stodo³y, beczki i sieci.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Fantastyczna Stacja Wersalik
Deszczowa pogoda nie wystraszy³a uczestników Stacji Wersalik. Mali, wiêksi i doro¶li sobotnim popo³udniem 14 marca licznie odwiedzili Klub Wersalik O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, gdzie czeka³o na nich mnóstwo fantastycznych warsztatów.
DJ Wake Up i DJ Anem wprowadzali w tajniki sztuki DJskiej. Uczestnicy mogli dowiedzieæ siê kim jest DJ, jakiego u¿ywa sprzêtu podczas swojej pracy, co to jest Technics Sl 1210 MK2 i scratch oraz do czego s³u¿y mikser Dj’ski. Nowo zdobyt± wiedzê mogli przeæwiczyæ w praktyce miksuj±c ró¿ne piosenki wed³ug w³asnego uznania.
Kolejn± atrakcj± by³y kuglarskie sztuczki. Pod czujnym okiem Piotra Krawczyka oraz £ukasza Banacha uczestnicy bawili siê diabolo, chustami, kijami, talerzykami, pi³eczkami do ¿onglowania, a tak¿e sprawdzali swoj± równowagê próbuj±c chodziæ po linie.
Du¿± popularno¶ci± cieszy³y siê stare dobre gry planszowe. Konrad Kochel (ECOLA) cierpliwie t³umaczy³ zasady gry w miniszachy, szachy okr±g³e, m³ynek, warcaby ¶redniowieczne - Alquerque, tryktraka, seneta - grê faraonów, Yut - ¶wi±teczn± grê z Korei, w szachy Wikingów, domino i tangram. Ju¿ po paru chwilach uczestników poch³on±³ sza³ rywalizacji.
Wielu chêtnych wziê³o równie¿ udzia³ w warsztatach plastycznych. Edyta Kozicka przygotowa³a dla nich co¶ wyj±tkowego - farbê 3D, która po krótkim podgrzaniu w mikrofalówce zmienia³a ca³kowicie wykonane prace w przestrzenne figury. Równie¿ na tych warsztatach mo¿na by³o wykonaæ bi¿uteriê z rurek. By³y wiêc kolorowe wisiorki, bransoletki oraz kolczyki. Jako, ¿e kolory przyci±gnê³y wielu chêtnych nie oby³oby siê bez pomocy Darii Rusek, która dzielnie wspiera³a ma³ych plastyków.
Magda Palonek pokaza³a nawet najbardziej opornym, jakie cuda mo¿na zrobiæ z wikliny papierowej. Powsta³y ma³e i du¿e koszyczki, pude³eczka i inne cudeñka. Ich przygotowanie wymaga du¿ego nak³adu pracy i cierpliwo¶ci, ale dla efektu warto, o czym informowali nas uczestnicy patrz±c z podziwem na swoje dzie³a.
Karolina Guga³a i Asia Buratowska zadba³y o fantastyczne animacje dla wszystkich uczestników. Ka¿dy móg³ mieæ pomalowan± bu¼kê, dostaæ zwierz±tka, miecze i inne stworki z wymodelowanych baloników. By³y te¿ zabawy z chust± animacyjn±, zadania do wykonania, a przy okazji mnóstwo ¶miechu i dobrej zabawy.
Ca³o¶æ zabawy zakoñczy³ Fire Show w wykonaniu Piotra Krawczyka, Tomasza Krawczyka i £ukasza Banacha. Fantastyczny pokaz ogniowy przyci±gn±³ uwagê nie tylko uczestników imprezy, ale tak¿e s±siadów, którzy obserwowali go z okna. Oprawê muzyczn± pokazu, graj±c na bêbnach zapewnili Witek Ryæ i Krystian Rusek.
Organizatorzy serdecznie dziêkuj± wszystkim uczestnikom za cudown± zabawê oraz wszystkim prowadz±cym warsztaty, bez których nie by³oby tej imprezy.
(f)


Fot. AG Studio Grzegorz Wawrzonek
Po raz pierwszy w Polsce
To w³a¶nie w nowo wybudowanej hali sportowo–widowiskowej w III Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Jana Kochanowskiego na osiedlu Wysokim odby³y siê, po raz pierwszy w Polsce, Miêdzynarodowe Zawody Matematyczne „Naboj”. Do grona takich pañstw jak: Austria, Czechy, Niemcy, S³owacja, Wêgry do³±czy³a Polska. Goszczono 50 dru¿yn: 28 w kategorii seniorów (drugie i trzecie klasy liceum) oraz 32 w kategorii juniorów (trzecie klasy gimnazjum i pierwsze liceum). Zainteresowanie zawodami przesz³o naj¶mielsze oczekiwania. Ju¿ po pierwszym dniu rejestracji wszystkie miejsca by³y zajête. A¿ nadszed³ dzieñ rozgrywek! Do szko³y przyjecha³y najwiêksze „mózgi matematyczne” z ca³ej Polski, poczynaj±c od morza po Tatry. 13 marca 2015 roku o tej samej godzinie rozpoczêli rywalizacjê uczniowie w nastêpuj±cych miastach: Krakowie, Pradze, Opawie, Bratys³awie, Koszycach, Pasawie, Linzu i Budapeszcie. Obserwuj±c przez 120 minut, to, co dzia³o siê w naszej hali, mo¿na by³o odnie¶æ wra¿enie, ¿e to jakie¶ zawody sportowe, a nie zmagania matematyczne! Dru¿yny rozwi±zywa³y zadania wprost w rekordowym tempie! I nadszed³ fina³. Przypomnijmy: 6 pañstw, 8 miast, 3 miejsca punktowane w kategorii senior, 3 miejsca punktowane w kategorii junior, I… trzy z nich zajmuj± dru¿yny polskie! Drugie i trzecie miejsce w kategorii seniorów oraz pierwsze miejsce w kategorii juniorów. Na sze¶æ miejsc trzy zajmuje Polska! A wszystko to dzia³o siê w murach naszej nowohuckiej Trójki, po raz pierwszy w Polsce! Ju¿ teraz zarówno my, jak i g³ówny organizator zawodów: Wydzia³ Matematyki Uniwersytetu Jagielloñskiego, wiemy, ¿e przysz³oroczne zawody ponownie odbêd± siê w Polsce, w Krakowie, w³a¶nie w nowohuckim III Liceum!
(mp)

Maciej Miezian – Nowohucianin Roku
W sobotê, 14 marca br., w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16 odby³a siê uroczysto¶æ wrêczenia tytu³u Nowohucianina Roku za rok 2014 Maciejowi Miezianowi. Okoliczno¶ciowy adres i specjalny medal wrêczyli przedstawiciele Kapitu³y Tytu³u, red. Jan L. Franczyk i red. S³awomir Pietrzyk. Na uroczysto¶æ przybyli przyjaciele i znajomi laureata oraz grono czytelników G³osu. Tygodnika Nowohuckiego. W adresie, który otrzyma³ Maciej Miezian znalaz³y siê s³owa: „Kapitu³a G³osu. Tygodnika Nowohuckiego, w uznaniu nadzwyczajnych zas³ug w wieloletnim promowaniu dziedzictwa Nowej Huty przyznaje panu Maciejowi Miezianowi tytu³ Nowohucianina Roku za rok 2014”.
Maciej Miezian, historyk sztuki, publicysta i autor kilku ksi±¿ek z Now± Hut± zwi±zany jest od dawna. Przez kilka lat by³ kustoszem Dworku Jana Matejki w Krzes³awicach, w latach 90. regularnie publikowa³ w G³osie eseje po¶wiêcone historii ziem, na których zlokalizowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Napisa³ przewodnik po Nowej Hucie i zrealizowa³ wystawê (jeszcze mo¿na j± ogl±daæ) po¶wiêcon± przesz³o¶ci Bieñczyc (napisa³ do niej ¶wietny katalog). Jest jurorem dwóch nowohuckich konkursów: „Od Wandy do Sendzimira” i „Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a, parafii i duszpasterzy". Wraz z Leszkiem Sibil± zrealizowa³ kilkana¶cie reporta¿y emitowanych w TVP Kraków, opowiadaj±cych o nieznanych lub mniej znanych miejscach Nowej Huty. Oprowadzi³ niezliczon± liczbê wycieczek po miejskich i podmiejskich osiedlach naszej dzielnicy. Maciej Miezian jest prawdziwym ambasadorem Nowej Huty. Wiêcej o laureacie tytu³u Nowohucianin Roku napiszemy w najbli¿szym czasie.
(f)
PIE¦NI ZE ¦PIEWNIKÓW BAROKOWYCH
15 marca br. w ko¶ciele pw. ¶w. M. M. Kolbego odby³ siê 32.Koncert Mistrzejowicki. Tym razem wys³uchali¶my „Pie¶ni ze ¶piewników barokowych” w znakomitym wykonaniu Zespo³u Muzyki Dawnej. Camerata Cracovia w sk³adzie: Marta Trybulec – sopran, Adrianna Bujak – sopran, Justyna Krusz – viola da gamba oraz Ireneusz Trybulec – lutnia. W programie koncertu gor±co przyjêtym przez liczn± publiczno¶æ /bisy!/ znalaz³y siê m. in. pie¶ni staropolskie odnalezione w rosyjskich rêkopi¶miennych zbiorach kantów z koñca XVII wieku. Zespó³ Muzyki Dawnej Camerata Cracovia powsta³ w 1987 roku, jako formacja za³o¿ona przez lutnistê Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykê renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Istotn± pozycjê w programie zespo³u stanowi ma³o znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka z tego okresu innych krajów s³owiañskich..
Organizatorami koncertów s±: Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, parafia ¶w. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach i Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice. Patronat honorowy nad koncertami sprawuje metropolita krakowski, kardyna³ Stanis³aw Dziwisz.
(f)

Decyduj, na co wydaæ pieni±dze – Bud¿et obywatelski
Ruszy³a druga edycja bud¿etu obywatelskiego. W tym roku szybciej ni¿ poprzednim razem oraz z drobnymi zmianami w regulaminie. Czasu do sk³adania wniosków pozosta³o niewiele, zatem nowohucianie – do dzie³a!
10 mln z³ – tyle wyniesie tegoroczny bud¿et obywatelski Krakowa. Ta kwota zostanie przeznaczona na realizacjê zadañ ogólnomiejskich. Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta przeznaczy³a na zadania bud¿etu obywatelskiego o charakterze lokalnym w roku 2015 i 2016 kwotê po 100 tys. z³ na ka¿dy rok.
Pieni±dze z bud¿etu obywatelskiego mo¿na przeznaczyæ zarówno na inwestycje, jak i na projekty „miêkkie", jak np. dofinansowanie wydarzeñ kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Wa¿n± zmian± jest to, ¿e nie mo¿na wydaæ ca³ej puli na jeden projekt. W przypadku bud¿etu ogólnomiejskiego jest to maksymalnie 80% ca³ej sumy. Natomiast w Dzielnicy XVIII minimaln± kwot±, na jak± mo¿na sk³adaæ projekt jest 2 500 z³, a maksymaln± 80 000 z³.
Radni osiemnastki bêd± pe³niæ dy¿ury konsultacyjne 12 i 19 marca w godz. 18.00-20.00 w siedzibie Rady Dzielnicy na osiedlu Centrum B bl. 6. Bêdzie ich tak¿e mo¿na spotkaæ 16 marca o godz. 17.00 podczas ogólnomiejskich warsztatów bud¿etowych w £a¼ni Nowej os. Szkolne. W siedzibie rady dzielnicy mo¿na równie¿ pobraæ wydrukowany formularz wniosku do bud¿etu obywatelskiego oraz zapoznaæ siê z mapkami gruntowymi.
Wnioski mo¿na sk³adaæ do 31 marca. Nastêpnie zadania zostan± poddane ocenie formalno-prawnej. Ka¿dy projekt musi uzyskaæ pozytywn± opiniê jednostki realizuj±cej. W tym roku wprowadzono procedurê odwo³awcz±. W przypadku, gdy projekt zostanie odrzucony, istnieje mo¿liwo¶æ odwo³ania siê od decyzji i je¶li takie zadanie spe³nia wymogi formalne, trafia pod g³osowanie, mimo ¿e dana jednostka z ró¿nych wzglêdów nie chce go realizowaæ.
Formularz dotycz±cy zadañ o charakterze lokalnym mo¿na z³o¿yæ w siedzibie Rady Dzielnicy na osiedlu Centrum B bl. 6, lub za po¶rednictwem poczty elektronicznej (skan dokumentów) na adres rada@dzielnica18.krakow.pl.
5 czerwca zostanie og³oszony wykaz punktów do g³osowania. Do 12 czerwca zostan± og³oszone listy projektów, które bêd± poddane g³osowaniu.
Od 20 do 28 czerwca mieszkañcy bêd± mogli wybieraæ najlepsze spo¶ród zg³oszonych zadañ (w tym roku g³osujemy na 3 wybrane projekty!). Te, które zyskaj± najwiêksze poparcie, zostan± ostatecznie realizowane ze ¶rodków bud¿etu obywatelskiego. Do koñca lipca zostan± og³oszone zwyciêskie projekty przeznaczone do realizacji.

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Us³yszeæ nadziejê
¯ycie nie tylko po to jest by braæ…, ale by ¿yæ siebie samego trzeba daæ – ¶piewa³ Stanis³aw Soyka w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów Tolerancja. O rado¶ci jak± daje dawanie siebie innym doskonale wiedz± wszyscy w³±czaj±cy siê w Pola Nadziei - ogólnopolsk± akcjê niesienia pomocy podopiecznym hospicjów.
Ju¿ od 18 lat kampania ta przygotowywana jest przez Hospicjum im. ¶w. £azarza
w Krakowie. Jak co roku, tak równie¿ i w tym, w akcjê w³±czaj± siê organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! z wiosennym koncertem Stanis³aw Soyka dla Pól Nadziei.
28 marca o godz. 19.00 w ko¶ciele pw. M. B. Królowej Polski - Arka Pana (ul. Obroñców Krzy¿a 1, Kraków) dla wszystkich zgromadzonych zagra i za¶piewa Stanis³aw Soyka. Towarzyszyæ mu bêdzie saksofonista Aleksander Korycki. Tegoroczny koncert to tak¿e wspomnienie o ¶w. Janie Pawle II w zwi±zku ze zbli¿aj±c± siê 10. rocznic± Jego ¶mierci, dlatego podczas koncertu us³yszymy miêdzy innymi fragmenty Tryptyku Rzymskiego, a tak¿e pie¶ni wielkopostne. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu - Lidia Jazgar. Wydarzeniu towarzyszyæ bêdzie kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Na koncert zapraszaj±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty oraz Hospicjum im. ¶w. £azarza.
Wstêp odbywaæ siê bêdzie za bezp³atnymi zaproszeniami, które mo¿na odbieraæ od 16 marca w: O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Pos³a Ireneusza Rasia (os. Z³otej Jesieni 6/34), Punkcie Informacji Miejskiej (ul. ¶w. Jana 2). Ilo¶æ zaproszeñ jest ograniczona!
(f)

Czy Nowohucianie czytaj± ksi±¿ki? Rozmawiamy o tym z Zofi± Konik dyrektor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – ZALOGUJ SIÊ DO BIBLIOTEKI
+ 41.7 proc. Polaków, (jak wynika z badania Biblioteki Narodowej), przeczyta³o w ci±gu roku  przynajmniej 1 ksi±¿kê. Biblioteka Nowohucka prowadzi konkurs na najlepszego Czytelnika. Ile w tym przypadku wynosi rekord wypo¿yczeñ?
- W 2014 roku Nowohucka Biblioteka Publiczna zakoñczy³a jedenast± edycjê konkursu Nowohucki Czytelnik Roku 2013/2014. W konkursie wziê³o udzia³ 105 dzieci w wieku od 3,5 do 15 lat. 138 ksi±¿ek przeczyta³a czytelniczka Filii nr 7 w os. Kalinowym 4 i jest to rekord w tej edycji konkursu.

Podczas zesz³orocznego Tygodnia Bibliotek, miejskie biblioteki zaprosi³y do rywalizacji w nowym konkursie, „Czytelnik Roku 2014/2015”. Do koñca ub. roku o deklaracje o przyst±pieniu do konkursu z³o¿y³o 99 czytelników NhBP W kategorii dzieci i m³odzie¿ do lat 15 – 34 osoby, w kategorii czytelnicy powy¿ej 15 roku ¿ycia – 65 osób.


APEL DOTYCZ¡CY CMENTARZA NA OS. WANDY
Jako proboszcz parafii pod wezwaniem ¶w. Bart³omieja Aposto³a w Krakowie-Mogile zwracam siê z gor±cym apelem o pomoc w nale¿ytym zaopiekowaniu siê grobami znajduj±cymi siê na tutejszym cmentarzu.
W trosce o upamiêtnienie Zmar³ych - parafia podejmuje wielorakie dzia³ania maj±ce na celu uporz±dkowanie stanu faktycznego i prawnego grobów. Na wielu grobach, zw³aszcza starych nie s± umieszczone tabliczki z informacjami o osobach w nich pochowanych. W takiej sytuacji niemo¿liwe staje siê bezpo¶rednie dotarcie do bliskich osób pochowanych z pro¶b± o zaopiekowanie siê grobem, wskazanie dysponenta grobu, a w konsekwencji zapewnienie nienaruszalno¶ci grobu. W sytuacji d³ugotrwa³ego braku zainteresowania grobem, miejsce to mo¿e s³u¿yæ do pochowania w nim kolejnych osób.
Osoby. którym kult pamiêci bliskich zmar³ych le¿y na sercu, a nie posiadaj± ¿adnych dokumentów dotycz±cych dysponowania grobem, proszone s± o zg³aszanie siê do kancelarii parafialnej w Mogile.
Kancelaria parafialna czynna jest w poniedzia³ek, wtorek, czwartek i pi±tek w godzinach 9:00-12:00, 16:00-18:00 (z wyj±tkiem pierwszych pi±tków miesi±ca), tel. (+48) 12 644 23 31, fax. (+48) 12 686 60 08, e-mail: kancelaria@mogila.cystersi.pl. Strona internetowa www.mogila.cystersi.pl w zak³adce „parafia” zawiera modu³ wyszukuj±cy osoby pochowane na naszym cmentarzu.

o. Wincenty Zakrzewski OCist
proboszcz
Uroczysta inauguracja Warsztatu Terapii Zajêciowej – OTWARTO I PO¦WIÊCONO NOW¡ PLACÓWKÊ
Warsztat Terapii Zajêciowej na os. Stalowym 9 z fili± na os. Teatralnym 25 w Nowej Hucie przy Zarz±dzie Dzielnicowym Towarzystwa Przyjació³ Dzieci po 10 latach starañ doczeka³ siê wspólnej siedziby na os. Wandy 18, gdzie tak¿e znajduje siê biuro Zarz±du Dzielnicowego Towarzystwa Przyjació³ Dzieci. 12 lutego br. o godz. 11.00 mia³o tam miejsce uroczyste otwarcie i po¶wiêcenie nowego lokalu.
Uwagê przybywaj±cych osobisto¶ci przykuwa³y cudowne oblicza batikowych „Anio³ów Europy”, wisz±ce na ¶cianach g³ównego holu warsztatu- miejsca rozpoczêcia czê¶ci oficjalnej wtorkowego wydarzenia. Kierownik - Dorota Huma przywita³a przyby³ych go¶ci oraz podziêkowa³a za wsparcie i wspó³pracê zgromadzonym przedstawicielom w³adzy, kierownikom poszczególnych Warsztatów Terapii Zajêciowej oraz uczestnikom. W sposób szczególny okaza³a swoj± wdziêczno¶æ pracuj±cej w warsztacie kadrze, czego wyrazem by³y piêkne herbaciane ró¿e wrêczane ka¿dej z wyró¿nionych osób. Otwarcie nowej placówki swoj± obecno¶ci± zaszczycili: zastêpca dyrektora Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej- Jolanta Chrzanowska, kierownik Dzia³u Rehabilitacji Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej- Jaros³aw Wójtowicz, prezes Stanis³awa Urbaniak – przedstawicielka w³adz Zarz±du Oddzia³u Towarzystwa Przyjació³ Dzieci Kraków-Nowa Huta, sekretarz Towarzystwo Przyjació³ Dzieci- Oddzia³ Kraków-Nowa Huta Aleksandra Gil, wiceprezes £ucja Jagielska, wiceprezes Zbigniew Terlecki, dyrektor biura Towarzystwa Przyjació³ Dzieci Oddzia³u Miejskiego Krakowskiego - Renata Kloryga oraz przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc. Z ust zaprzyja¼nionych go¶ci da³o siê s³yszeæ s³owa gratulacji zwi±zane z nowoczesnym lokalem na miarê europejskich standardów. P³ynê³y równie¿ ¿yczenia dalszych sukcesów w dzia³alno¶ci warsztatu.
Koniec przemówieñ wprowadzi³ zgromadzonych w kolejny punkt programu - uroczyste przeciêcie wstêgi i oficjalne otwarcie lokalu na os. Wandy 18. Dokona³y tego panie: Jolanta Chrzanowska i Stanis³awa Urbaniak w asy¶cie uczestnika warsztatu Tomasza Wyjad³owskiego. Czê¶æ oficjaln± zakoñczy³o po¶wiêcenie nowej siedziby przez ks. Wies³awa Wilmañskiego SAC - proboszcza parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej. Na pami±tkê tego wydarzenia ks. Wies³aw Wilmañski wszystkim zgromadzonym wrêczy³ obrazki z wizerunkiem Matki Bo¿ej Pocieszenia, a tak¿e z³o¿y³ na rêce pani kierownik malarsk± podobiznê patronki parafii, aby ta zawsze czuwa³a nad uczestnikami i pracownikami warsztatu.
Wydarzeniem, które niew±tpliwie u¶wietni³o prze¿ywanie tego dnia by³ koncert uczniów Pañstwowej Ogólnokszta³c±cej Szko³y Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina przy ul. Basztowej. Muzycy przybyli wraz ze swoim dyrektorem, wieloletnim przyjacielem placówki- Paw³em Szywalskim. W programie koncertu znalaz³y siê utwory na fortepian, gitarê, skrzypce oraz flet. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, które pozwoli³y na przygotowanie siê kolejnym artystom- uczestnikom warsztatu, wystêpuj±cym tak¿e z programem muzycznym przygotowanym przez Katarzynê Sankowska i Magdalenê Humê. Szczegó³y repertuaru przedstawi³a zgromadzonym Anna Nowak-uczestniczka warsztatu graj±ca na tamburynie. Orkiestra wykona³a dwa utwory klasyczne zaaran¿owane na instrumenty C. Orffa. Wystêp wzbudzi³ falê pozytywnych komentarzy i wiele s³ów uznania.
Nastêpnym punktem programu by³o zwiedzanie ca³ego lokalu. Go¶cie podziwiali poszczególne pracownie: plastyczn±, przyrodniczo-dekoratorsk±, edukacyjn±, dziewiarsk±, techniczn±, gospodarstwa domowego, krawieck± oraz komputerow±. Oprócz nich warsztat posiada pomieszczenie wielofunkcyjne wyposa¿one w zaplecze multimedialne i dostosowane do realizacji zajêæ dodatkowych takich jak relaksacja czy rehabilitacja.
Go¶cie zwiedzaj±cy pomieszczenia byli pod wra¿eniem przestronno¶ci sal oraz ich komfortowego rozmieszczenia. D³ugi, ³±cz±cy wszystkie pracownie korytarz zachwyca³ licznymi pracami plastycznymi wykonywanymi przez warsztatowych artystów. Wci±¿ jednak placówka wymaga nak³adów ludzkiej pracy, ¿yczliwo¶ci i hojno¶ci, by w pe³ni móc cieszyæ siê potencja³em jaki stwarza osobom niepe³nosprawnym lokal na os. Wandy 18.
Jaros³aw Dorszewski


Now± siedzibê po¶wiêci³ ks. Wies³aw Wilmañski SAC
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.13 28,320,866 unikalnych wizyt