Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
PLAC CENTRALNY DRO¯NY
Wreszcie zmotoryzowani doczekali siê wygodnej jazdy przez pl. Centralny. Pojawi³y siê tutaj po trzy pasy z mo¿liwo¶ci± prawoskrêtu w Jana Paw³a (zamiast zamalowanych pasów) oraz nowy skrêt z Jana Paw³a w kierunku al. Solidarno¶ci, o co dawno postulowali nasi Czytelnicy. Podobny pas z mo¿liwo¶ci± skrêtu i zawrócenia pojawi³ siê przy skrzy¿owaniu al. Jana Paw³a II i Boruty Spiechowicza. Niew±tpliwie wszystkie zmiany udro¿ni± ruch w tych rejonach. Niestety nadal jeszcze mamy utrudnienia w ruchu przy Rondzie Czy¿yñskim, ale i tutaj prace s± prowadzone mocno, co zwiastuje oddanie w pe³ni i tej czê¶ci ruchliwej arterii.
(mp)


Fot. autor
Piotr Figiel In Memoriam
22 maja w Klubie Wersalik O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta odby³o siê spotkanie po¶wiêcone Piotrowi Figlowi - wybitnej postaci polskiej sceny muzycznej, piani¶cie, kompozytorowi, autorowi piosenek i muzyki filmowej, a tak¿e poecie. Postaæ twórcy i jego zwi±zki z Now± Hut± przybli¿yli: Juliusz Malik, kontrabasista, ¶wiadek pocz±tków muzycznej kariery artysty i Herbert Oleschko - redaktor tomu Uciekam zawieraj±cego utwory literackie Piotra Figla. Wspomnienia rozpoczê³y siê od pocz±tków muzycznej dzia³alno¶ci Piotra Figla, jego edukacji muzycznej i wystêpów w Nowej Hucie. Nastêpnie omówiono jego wspó³pracê z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Krzysztof Cugowski, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Ewa Bem, Krzysztof Krawczyk, Irena Jarocka, Tomasz Stañko, Anna Jantar, Irena Santor i wieloma innymi rodzimymi muzykami. Wspomniano równie¿ o tworzonej przez Piotra Figla muzyce filmowej do filmów takich jak: Pi³karski poker, Przepraszam czy tu bij±, Moja wojna, moja mi³o¶æ. Na spotkaniu zosta³y równie¿ zaprezentowane fotografie z archiwum rodzinnego Piotra Figla, a Karolina Guga³a zarecytowa³a Jego wiersze: Takie mateñki jak Ty, Performance, Moja muzyka jest ciep³a, A kiedy zacznie padaæ deszcz i Przy ulicy Cichej 5. Dope³nieniem klimatu niezwyk³ego wieczoru by³y piosenki odtwarzane z p³yt winylowych w wykonaniu DJ Wake UP. Spotkanie poprowadzi³ Andrzej Robak. Go¶æmi honorowymi spotkania by³y ¿ona Piotra Figla Georgeta Sager-Figiel oraz Iwona Szproch, koordynatorka wydania tomu Uciekam i wieloletnia przyjació³ka rodziny Piotra Figla.
(f)

Artysta rodzinny
Pami±tek osobistych po Matejce w dworku krzes³awickim nie ma. Wyj±wszy jeden obraz -g³owy konia i kilka o³ówkowych portretów wykonanych jego rêk±. Inaczej ni¿ w muzeum – Domu Jana Matejki - przy ul. Floriañskiej. Gdy powsta³ pomys³ za³o¿enia tego pierwszego polskiego muzeum biograficznego w kamienicy Matejków, pieni±dze p³ynê³y z ca³ej Polski, umo¿liwiaj±c wykup od wdowy i dzieci i domu i pami±tek po wielkim malarzu.
W Krzes³awicach sytuacja by³a zupe³nie by³a zupe³nie inna, Syn i spadkobierca wielkiego malarza po ¶mierci ojca sprzeda³ dworek. ¦lad pobytu Matejki w tym miejscu ocali³a darowizna ostatniej w³a¶cicielki - Marii Burzyñskiej.


Przed budynkiem na trawniku go¶ci wita pomnik Matejki. Popiersie artysty na granitowym cokole, wykona³ prof. Czes³aw D¼wigaj w roku 1994.
CZ£OWIEK DROG¡ KO¦CIO£A
W ubieg³± sobotê, 30 maja br., tym razem w ko¶ciele pw. Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy na os. Bohaterów Wrze¶nia, odby³o siê kolejne muzyczne spotkanie z cyklu: Koncerty Mistrzejowickie. Z programem zatytu³owanym „Cz³owiek jest drog± Ko¶cio³a” wyst±pi³ Chór i Orkiestra Bazyliki oo. Cystersów w Mogile pod dyrekcj± Stanis³awa Kowalczyka z udzia³em Liliany Pociechy (sopran) i Piotra Piechy, aktora Teatru Ludowego (recytacje). Koncert zorganizowany zosta³ przez Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida, Radê Dzielnicy XV Mistrzejowice i parafiê Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
20. Nowohucka Wiosna Muzyczna za nami – POZOSTA£Y WZRUSZENIA
Za nami 20. edycja Nowohuckiej Wiosny Muzycznej – majowego festiwalu O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida. Przez ca³y miesi±c mieszkañcy Nowej Huty mogli uczestniczyæ w bezp³atnych koncertach oraz ciekawych wydarzeniach, które swoim tematem nawi±zywa³y do muzyki. W ramach festiwalu mogli¶my zobaczyæ wystawê „obrazów do s³uchania” autorstwa Cecylii Malik („Koncert u Pana Jana”), czy wzi±æ udzia³ w „muzycznej majówce w stylu Flower Power”. Nie zabrak³o wspania³ych koncertów, które zadowoli³y ka¿d± grupê wiekow±, wiekow±, od m³odzie¿y po starszych melomanów, którzy mogli wzi±æ udzia³ np. w Koncercie Mistrzejowickim, na którym wyst±pi³o a¿ piêæ chórów! W¶ród artystów, którzy zagrali na tegorocznej edycji wydarzenia warto wymieniæ nowohuckiego pianistê - Micha³a Wierbê, perkusistê Arka Skolika, znanych dobrze fanom bluesa: wokalistê Bartka Przytu³ê i gitarzystê Tomka Kruka. W czasie festiwalu zaprezentowa³o siê tak¿e kilka bardzo ciekawych projektów muzycznych, m.in. etniczny Maltiox Project, zespó³ Gadabit, czy katowicka Blokowioska. Nowohucka Wiosna Muzyczna to tak¿e jam session, warsztaty i pokazy dla dzieci, interesuj±ce wyk³ady oraz slajdowiska.
(f)

Nowohuckie spacery – DO ¦WIÊTEGO BART£OMIEJA
Naprzeciw mogilskiego klasztoru znajduje siê jeden z najciekawszych zabytków sakralnych Krakowa, Ma³opolski i Polski – modrzewiowy ko¶ció³ pw. ¶w. Bart³omieja Aposto³a. Warto tam zajrzeæ, bo to szczególnej urody ma³a drewniana ¶wi±tynia. Tym bardziej, ¿e ko¶ció³ ten zosta³ wpisany w Szlak Architektury Drewnianej.
Szlak architektury drewnianej, to drogowy szlak turystyczny powsta³y we wspó³pracy województw ¶l±skiego, ma³opolskiego i podkarpackiego. Wspó³praca nad tworzeniem szlaku trwa³a w latach 2001-2003. Kilka lat pó¼niej, w latach 2008-2009, oznakowany zosta³ tak¿e szlak architektury drewnianej w województwie ¶wiêtokrzyskim. Wszystkie obiekty usytuowane na szlaku zosta³y oznakowane tablicami informacyjnymi – stoj±cymi przed g³ównym wej¶ciem do obiektów, na których umieszczono krótki rys historyczny obiektu w trzech wersjach jêzykowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) oraz schematyczn± mapkê ca³ego szlaku wraz z oznaczeniem usytuowania obiektu na szlaku. Taka tablica znajduje siê równie¿ przy ko¶ciele ¶w. Bart³omieja.
Pierwszy drewniany ko¶ció³ na potrzeby wiernych powsta³ w Mogile z inicjatywy biskupa Iwo Odrow±¿a zapewne jeszcze w XIII w., a jego istnienie jest potwierdzone w I po³owie XIV w. Opiekê nad parafialnym ko¶cio³em sprawowali wówczas ojcowie cystersi. Ko¶ció³ ten nie przetrwa³ jednak do naszych czasów. Obecny ko¶ció³ zosta³ zbudowany pó¼niej, dziêki staraniom opata Piotra Hirschberga. Budow± kierowa³ cie¶la Maciej M±czka, o czym ¶wiadczy do dzi¶ zachowany napis na portalu w kruchcie po³udniowej. Uroczystej konsekracji parafialnej ¶wi±tyni dokona³ biskup Jan Rzeszowski w 1475 roku.
Ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja jest prawdopodobnie najstarsz± w Polsce trójnawow± ¶wi±tyni± drewnian± o uk³adzie halowym. Trzy nawy (o niemal równej wysoko¶ci) rozdzielone s± ostro³ukowymi arkadami, co , jak na wiek XV, by³o rozwi±zaniem nowatorskim.
Niszczony przez po¿ary i wojny w swojej obecnej formie ko¶ció³ pochodzi z po³owy XVIII wieku, kiedy to zosta³ poddany gruntownej przebudowie. Oko³o 1740 roku do korpusu ko¶cio³a dodano po bokach dwie symetryczne kaplice. W nawach i prezbiterium po³o¿ono nowe stropy. Ponownej konsekracji dokona³ biskup sufragan Franciszek Podkañski w roku 1761. Oko³o 1766 roku powsta³a polichromia o motywach architektonicznych, obejmuj±ca ca³e wnêtrze ko¶cio³a.
Ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja jest budynkiem orientowanym z prezbiterium zamkniêtym wielobocznie. W po³udniowej nawie bocznej zachowa³y siê ostro³ukowe odrzwia gotyckie bogato dekorowane motywami ro¶linnymi, z herbem Odrow±¿, dat± wykonania 1466 oraz sygnatur± i podpisem twórcy Macieja M±czki.
Na wspomnian± polichromiê sk³adaj± siê elementy dekoracji architektonicznej, medaliony z portretami biskupów (Iwo Odrow±¿a, Jana Prandoty i Zbigniewa Ole¶nickiego), ¶wiêtych i uczonych zwi±zanych z Mogi³± (b³. Wincentego Kad³ubka) oraz herbami Odrow±¿, Radwan oraz Abdank. Na stropie nawy g³ównej przedstawiono Wizjê ¶w. Bernarda z Clairvaux, rozkrzewiciela Zakonu Cystersów i wielkiego czciciela Matki Bo¿ej. Na stropach kaplic bocznych znajduj± siê z kolei Apoteoza ¶w. Izydora, patrona rolników oraz ¶w. Bart³omieja Aposto³a, patrona parafii.
O³tarz g³ówny z obrazem ¶w. Bart³omieja (autorstwa ks. Jana Kaczmarka, profesora Uniwersytetu Jagielloñskiego) uzupe³nia malowid³o iluzjonistyczne z ok. 1770 roku przedstawiaj±ce postacie ¶w. Piotra i Paw³a. W ko¶ciele znajduje siê tak¿e obraz Matki Bo¿ej z 1639 roku autorstwa zakonnika Benedykta Tar³o. Ca³o¶æ wyposa¿enia dope³nia rokokowa ambona i drewniana chrzcielnica na kamiennej podstawie pochodz±ca prawdopodobnie z XVI wieku. Oko³o 1752 roku obok ko¶cio³a zbudowana zosta³a drewniana, nakryta kopu³owym gontowym he³mem, dzwonnica z bram±.
Przez okres zaborów a¿ do 15 kwietnia 1951 roku parafiê w Mogile prowadzili ksiê¿a diecezjalni. Ostatnim z nich by³ ks. Józef Zastawniak, który po przekazaniu parafii na nowo ojcom cystersom, zosta³ proboszczem nowo utworzonej parafii w Czy¿ynach. Pierwszym powojennym proboszczem cystersem parafii ¶w. Bart³omieja w Mogile zosta³ o. Benedykt Matejkiewicz.
Warto dodaæ, ¿e od 10 wrze¶nia 1884 do 30 wrze¶nia 1985 roku w mogilskiej parafii i w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja pos³ugê wikarego pe³ni³ ks. Józef Biba, który ju¿ jako kap³an zmieni³ nazwisko na Bilczewski. Ten pó¼niejszy arcybiskup metropolita lwowski, zosta³ 26 czerwca 2001 beatyfikowany przez Papie¿a Jana Paw³a II podczas jego wizyty we Lwowie. Kanonizacja Józefa Bilczewskiego przez papie¿a Benedykta XVI odby³a siê 23 pa¼dziernika 2005 w Rzymie.
W tym roku, ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja Aposto³a w ramach szlaku architektury drewnianej mo¿na zwiedzaæ od 7 maja do 30 wrze¶nia. Dni zwiedzania, to: czwartek, pi±tek i sobota w godz. od 9.00 do 18.00 z przerw± od 13.00 do 13.30 oraz niedziela w godz. od 12.00 do 17.00 (bez przerwy). Ojcowie cystersi zapraszaj± na niedzieln± Eucharystiê do ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja, która sprawowana jest tam o godz. 11.30. W czasie ¶lubów, pogrzebów i przypadaj±cych nabo¿eñstw ko¶ció³ nie jest udostêpniany do zwiedzania. W wyszczególnionych dniach i godzinach otwartych jest 80 obiektów architektury drewnianej w Ma³opolsce i na Podkarpaciu. W ka¿dym z tych obiektów do dyspozycji zwiedzaj±cych jest przewodnik.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Przy ul. Odmêtowej rozpoczêto budowê hospicjum dla dzieci
15 maja br. przy ul. Odmêtowej w Nowej Hucie uroczy¶cie rozpoczêto budowê pierwszego i jedynego w Polsce Centrum Opieki Wyrêczaj±cej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Centrum, budowane przez Ma³opolskie Hospicjum dla Dzieci bêdzie drugim domem dla najciê¿ej chorych dzieci, pozwalaj±cym na zapewnienie czasowej opieki, by odci±¿yæ rodziców i zapewniæ wsparcie w sytuacjach kryzysowych.
Podczas uroczysto¶ci ods³oniêto soln± bry³ê podarowan± Ma³opolskiemu Hospicjum dla Dzieci przez Kopalniê Soli „Wieliczka”, bêd±ca symbolicznym kamieniem pod budowê Centrum. Bry³a po¶wiêcona zosta³a przez Ojca ¦wiêtego Franciszka podczas Audiencji Generalnej w Watykanie, 4 marca 2015 roku.
Centrum Opieki Wyrêczaj±cej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci, bêdzie otwartym domem, w którym dzieci choruj±ce na przewlek³e i nieuleczalne choroby oraz ich rodziny bêd± mog³y liczyæ na profesjonaln± pomoc, zawsze wtedy - kiedy bêd± tego potrzebowaæ. Opieka wyrêczaj±ca stanowi formê pomocy maj±c± na celu czasowe odci±¿enie rodziny w opiece nad d³ugotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Dzia³alno¶æ Centrum umo¿liwi wielu rodzinom bezcenny i konieczny, ale czêsto nieosi±galny czas na odpoczynek, od trudnej i wyczerpuj±cej, bo trwaj±cej ca³± dobê opieki nad chorym. Jednocze¶nie w Centrum zorganizowane bêd± poradnie specjalistyczne, gabinet zabiegowy i zaplecze rehabilitacyjne, dedykowane dla najciê¿ej chorych ma³ych pacjentów, by nie musieli oczekiwaæ w kolejkach na przyjêcie do lekarza specjalisty, a konieczne zabiegi mog± byæ wykonane podczas pobytu w Centrum.
Ma³opolskie Hospicjum dla Dzieci jest organizacj± pozarz±dow±, dzia³aj±c± od ponad 9 lat, której celem i misj± jest niesienie pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom na terenie ca³ej Ma³opolski, w miejscu zamieszkania. Oprócz profesjonalnej opieki medycznej zapewnia kompleksow± pomoc prawn±, socjaln±, psychologiczn± i duchow±, a wszelkie dzia³ania MHD wspiera liczna grupa wolontariuszy. MHD realizuje tak¿e program wsparcia dla rodzin po stracie dzieci, organizuj±c grupy wsparcia, prowadz±c dedykowany telefon zaufania i forum internetowe. Obecnie pod opiek± MHD znajduje siê grupa ponad czterdziestu pacjentów i ich rodzin.
(f)

Z redakcyjnego dy¿uru – Sadzili drzewa, czy teraz musz± patrzeæ na ich wycinkê?
Wzd³u¿ ul. Okulickiego na wysoko¶ci os. Piastów bloków 1D, 1C i 12 wyciête zosta³y drzewa. – Na miejscu dotychczasowej zieleni ma powstaæ wy¿u¿lowany plac przeznaczony na komis samochodowy! – mówi± roz¿aleni mieszkañcy. Dodaj±, ¿e to oni sami sadzili te drzewa z my¶l± o ochronie przed spalinami, ha³asem i kurzem! – Wielokrotnie obiecywano nam budowê ekranów oddzielaj±cych nasze bloki od niezwykle ruchliwej ul. Okulickiego. Ekrany nie powsta³y a drzewa, które zasadzili¶my zosta³y brutalnie wyciête. To skandal! Zaznaczaj±, ¿e kiedy interweniowali w sprawie wycinki w Wydziale Ochrony ¦rodowiska, zostali ok³amani, ¿e wycinane s± jedynie drzewa chore, a pozosta³e zostan± jedynie przyciête. – Finalnie jednak wyciête zosta³y jedno po drugim wszystkie chroni±ce ich przed spalinami z ul. Okulickiego drzewa. To by³o oko³o 40 zdrowych, 30 letnich drzew! - zaznaczaj± mieszkañcy. Nie chc± i nie mog± pogodziæ siê z tak± sytuacj±. Wiedz±, ¿e nie da siê ju¿ naprawiæ tego b³êdu, jedn± bezmy¶ln± decyzj± kto¶ unicestwi³ ich „ma³e p³uca”. – Chcemy jednak aby t± sprawê nag³o¶niæ! Niech decydenci wyt³umacz± siê ze swojego postêpku. Mo¿e dziêki g³o¶nemu mówieniu o takich sprawach uda siê uratowaæ drzewa w innej czê¶ci miasta?

Dowiadujemy siê, ¿e drzewa rosn±ce na wysoko¶ci bloków 1D, 1C i 12 zosta³y wyciête na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Krakowa. Decyzja zosta³a wydana na wniosek nowego w³a¶ciciela terenu, który zakupi³ dzia³kê od Zwierzynieckiej Spó³dzielni Mieszkaniowej w 2013 r. Strona z³o¿y³a wniosek na usuniêcie wszystkich drzew rosn±cych na terenie bêd±cym jej w³asno¶ci±, z powodu planowanego urz±dzenia komisu samochodowego. Organ uzna³, ¿e nie wyda zezwolenia zgodnie z zakresem z³o¿onego wniosku i strona dwukrotnie dokonywa³a korekty drzew do usuniêcia. Ostatecznie, wed³ug informacji uzyskanych w Wydziale Ochrony ¦rodowiska Urzêdu Miasta Krakowa, wniosek dotyczy³ drzew martwych, mocno os³abionych oraz  m³odych egzemplarzy rosn±cych pod koronami dojrza³ych drzew, które nie mia³y szans na prawid³owy rozwój. Mieszkañcy twierdz±, ¿e by³o inaczej ich zdaniem wyciête zosta³y równie¿ drzewa zdrowe, które spokojnie mog³y ró¶æ i os³aniaæ ich od ul. Okulickiego. Obawiaj± siê, ¿e wkrótce zniknie równie¿ ostatnich kilka drzew, które widz± za swoimi oknami. Pe³ni obaw udali siê do Wydzia³u Ochrony ¦rodowiska gdzie udzielono im informacji, ¿e wycinka ma charakter sanitarny – usuwane s± drzewa chore, zagra¿aj±ce bezpieczeñstwu oraz zdrowe ale mocno przyg³uszone, bez szans na prawid³owy rozwój. Zostali poinformowani równie¿, ¿e Zwierzyniecka Spó³dzielnia Mieszkaniowa bêd±ca do niedawna w³a¶cicielem terenu sprzeda³a go osobie fizycznej. Obecnie stanowi on w³asno¶æ prywatn± a okoliczni mieszkañcy nie s± niestety stron± postêpowania i o udostêpnienie szczegó³owych informacji (np. kopii decyzji)  nale¿y z³o¿yæ wniosek oraz zgodnie z przepisami ui¶ciæ stosown± op³atê skarbow±. Zaproponowano im tak¿e, ¿e mog± zwróciæ siê do organizacji ekologicznej, która mo¿e na wniosek zostaæ uznana za stronê postêpowania w kolejnej sprawie dotycz±cej pozosta³ych na przedmiotowym terenie drzew.  W dniu 23.03.2015 r. prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody z³o¿y pismo, w którym wniós³ o dopuszczenie  Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody do udzia³u w tocz±cym siê postêpowaniu administracyjnym oraz o udostêpnienie kopii wydanych decyzji. Organ przychyli³ siê do wniosku uznaj±c Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody za stronê postêpowania oraz udostêpni³ prezesowi Towarzystwa kopie wydanych  decyzji. Czy to cokolwiek pomo¿e, czy uda siê ocaliæ ostatnie drzewa? Czemu tak czêsto s³yszymy w Krakowie o wycince zdrowych drzew?
W Krakowie presja inwestycyjna by³a i jest nadal bardzo du¿a, dlatego opracowano odrêbne procedury postêpowania administracyjnego w zakresie usuniêcia drzew i krzewów koliduj±cych z inwestycj± zwi±zan± z prowadzeniem dzia³alno¶ci gospodarczej. Ochrona zieleni zwykle wi±¿e siê z rozpatrywaniem konkretnych spraw dotycz±cych usuwania zieleni koliduj±cej z inwestycj±, gdy teren podlega weryfikacji pod k±tem zachowania cennej ro¶linno¶ci. Analizowane s± wszystkie przypadki zbli¿enia projektowanych obiektów do istniej±cej zieleni. Natomiast je¶li stwierdzono wystêpowanie cennej ro¶linno¶ci, egzekwowane s± zmiany w projektach zagospodarowania terenu w celu unikniêcia kolizji i zachowania drzew czy krzewów. Chodzi np. o zmianê przebiegu trasy sieci kanalizacyjnej, zakresu gara¿u podziemnego lub wy³±czenie miejsc postojowych itd. Okre¶lone zasady postêpowañ pozwoli³y na odrêbne traktowanie wniosków o usuniêcie drzew z powodu zagro¿enia, jakie stanowi±, lub z uwagi na ich z³y stan fitosanitarny od wniosków typowo „inwestycyjnych”, aby w maksymalny sposób chroniæ zieleñ przed wp³ywem inwestycji. – mówi Ewa Olszowska- Dej dyrektor Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska.
Jak widaæ te dzia³ania nie pomagaj±, w Krakowie znikaj± kolejne drzewa ustêpuj±c miejsca inwestycjom. Czy to cena, któr± musimy zap³aciæ za rozwój, a je¶li tak to czy nie jest zbyt wygórowana? Je¶li temat wycinki drzew jest Wam bliski, macie obserwacje „z w³asnego podwórka” piszcie na gmh@o2.pl
(a³)

„ZIELONA GRUSZKA” DLA RED. AGNIESZKI £O¦
W miniony wtorek w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszk±” wrêczono doroczne nagrody dla ¶rodowiska dziennikarskiego w Ma³opolsce przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Kapitu³a sk³adaj±ca siê z laureatów nagrody z poprzednich lat oraz zarz±du Oddzia³u SD RP w Ma³opolsce przyzna³a Honorow± Z³ot± Gruszkê red. Janowi Pieszczachowiczowi redaktorowi naczelnemu miesiêcznika „Kraków” - laudacjê wyg³osi³ dyr. Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Stanis³aw Dziedzic, Z³ot± Gruszkê red. Tadeuszowi Kwa¶niakowi z Polskiego Radia Kraków – laudacjê wyg³osi³ prof. Józef Lipiec oraz Zielon± Gruszkê red. Agnieszce £o¶ z „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”. Wrêczenia nagród dokonali przewodnicz±cy Kapitu³y red. S³awomir Pietrzyk przewodnicz±cy Zarz±du Oddzia³u Ma³opolskiego SD RP oraz fundator nagród prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Gratulacje nagrodzonym z³o¿yli wicewojewoda ma³opolski Wojciech Szczepanik, wiceprzewodnicz±cy Sejmiku województwa ma³opolskiego Kazimierz Barczyk, a adresy przekazali Bogus³aw Ko¶mider przewodnicz±cy Rady M. Krakowa oraz marsza³ek województwa ma³opolskiego Marek Sowa. Okoliczno¶ciowe dyplomy wrêczy³ sekretarz generalny Zarz±du G³ównego SD RP red. Andrzej Ma¶lankiewicz. „Zielona Gruszka” jest przyznawana od 11 lat dla dziennikarzy m³odszego pokolenia, którzy ju¿ osi±gnêli w zawodzie pierwsze sukcesy, ¶wiadcz±ce o talencie i temperamencie dziennikarskim. Laudacjê w tym przypadku wyg³osi³ redaktor naczelny „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” Jan Leszek Franczyk mówi±c o dorobku dziennikarskim red. Agnieszki £o¶, wskazuj±c na jej wra¿liwo¶æ w interwencyjnym podejmowaniu spraw zg³aszanych przez Czytelników, prowadzeniu kolumny „G³os M³odej Huty” i wspó³pracy ze szko³ami nowohuckimi w zakresie warsztatów dziennikarskich dla uczniów, którzy debiutuj± na ³amach „G³osu”. Gratulujemy naszej kole¿ance redakcyjnej tego presti¿owego wyró¿nienia. Prezydent M. Krakowa Jacek Majchrowski uhonorowa³ zas³u¿onych dziennikarzy Medalami Honoris Gratia, które otrzymali: Teresa Brandys, Danuta Górszczyk, Barbara Rotter - Stankiewicz, Marian Sata³a i Piotr Wasilewski. Uroczysto¶æ u¶wietnili swoim wystêpem studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. We wrêczeniu nagród wziêli udzia³ m.in. laureaci nagród z poprzednich lat, w tym Honorowych Z³otych Gruszek ks. Adam Boniecki, znany medioznawca Zbigniew Bajka i Jerzy Skrobot. W¶ród go¶ci byli przedstawiciele kierownictw redakcji krakowskich mediów i liczne grono Przyjació³, kole¿anek i kolegów laureatów oraz osób wyró¿nionych. Organizatorzy dziêkuj± krakowskiemu oddzia³owi EDF, MPWiK, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu, MPO, MPEC, MPK oraz firmie Awiteks za wsparcie w przygotowaniu uroczysto¶ci.
(mp)


fot. Marcin Pietrzyk
KONCERTOWO W MISTRZEJOWICACH
W niedzielê, 10 maja br., w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego, w ramach 20. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej odby³ siê kolejny Koncert Mistrzejowicki. Tym razem przed licznie zebranymi w ko¶ciele melomanami wyst±pi³o a¿ piêæ chórów: Orkiestra i Chór Krakowska M³oda Filharmonia Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza, Chór Sanktuarium ¶w. Jana Paw³a II, Bocheñski Chór Kameralny Salt Singers, Chór Vox Populi oraz Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej Cantata. Chórom towarzyszyli muzycy: Dominika Murzyn, Karolina Marks, Aleksandra Dzioba i Aleksandra Panasiuk (skrzypce), £ukasz Mateja (organy) oraz soli¶ci: Ludmi³a Staroñ (sopran) i Marcin Korbut (bas). Ca³o¶ci± dyrygowa³ Tomasz Chmiel. Wykonano Requiem op. 49 Gabriela Faure`a oraz Koncert h-moll na czworo skrzypiec Antonio Vivaldiego. Organizatorem koncertu byli: Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida, Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice oraz parafia pw. ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
TRWA 20. NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
7 maja br. rozpoczê³a siê 20. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Dzi¶, zgodnie z zapowiedzi±, przedstawiamy program imprez, które w ramach Wiosny odbêd± siê w dniach od 8 do 14 maja.
W pi±tek, 8 maja, o godz. 19.00 w Klubie Ku¼nia, na os. Z³otego Wieku 14 rozpocznie siê koncert gongów i mis. Wyst±i Piotr Pu³ka. Wstêp wolny. W niedzielê, 10 maja, w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego na os. Tysi±clecie o godz. 18.00 rozpocznie siê Koncert Mistrzejowicki. Wyst±pi± Orkiestra i Chór Krakowskiej M³odej Filharmonii Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. Kar³owicza, Chór Sanktuarium ¶w. Jana Paw³a II w Krakowie, Bocheñski Chór Kameralny „Salt Singers”, Chór „Vox Populi” oraz Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Melomani wys³uchaj± Reguiem op. 48 Gabriela Fauré i koncertu h-moll na czworo skrzypiec Antonio Vivaldiego. Wstêp wolny.
W poniedzia³ek, 11 maja, w O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida na os. Górali 5 o godz. 19.00 rozpocznie siê koncert Orange Sky formacji Micha³ Wierba Doppelganger Project. Wyst±pi±: Micha³ Wierba (piano, fender rhodes, leader), Jakub Dworak (double bass) i Arek Skolik (drums). Dzieñ pó¼niej, we wtorek, 12 maja o godz. 18.00 w O¶rodku Kultury na os. Górali rozpocznie siê koncert Muzyki operetkowej i musicalowej „Majowe barwy operetki”. Wyst±pi±: Milena Walosik (sopran), Dariusz Palonek (tenor) oraz Kamil Zypser (fortepian).
Organizatorzy Nowohuckiej Wiosny Muzycznej zapraszaj± równie¿ na imprezy towarzysz±ce. W ¶rodê, 13 maja o godz. 18 w O¶rodku Kultury na os. Górali 5 rozpocznie siê wernisa¿ ¶piewaj±cych obrazów Cecylii Malik „Koncert u Pana Jana”. W projekcie udzia³ wezm±: Cecylia Malik, Teresa Grebchenko, Piotr Pawlus, Piotr Madej i Rozalia Malik. W czwartek 14 maja o godz. 16.30, równie¿ w O¶rodku na os. Górali 5, rozpoczn± siê wariacje nutowe „PAPIERlove”. Warsztaty dla mi³o¶ników papieru poprowadz± Anna Gotfryd-Kolecka i Barbara Habieda.
(f)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,321,319 unikalnych wizyt