Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Barszcz Sosnowskiego w Nowej Hucie
Ta niezwykle toksyczna ro¶lina, o której g³o¶no ostatnio w mediach, wystêpuje na terenie naszej dzielnicy. Kontakt a nawet przebywanie w jej pobli¿u, grozi poparzeniami, które niezwykle trudno wyleczyæ. Jej nasiona potrafi± przetrwaæ nawet 5 lat.
Barszcz Sosnowskiego sprowadzony zosta³ do Polski, w latach siedemdziesi±tych ubieg³ego stulecia, ze Zwi±zku Radzieckiego jako ro¶lina pastewna. Okaza³o siê jednak, ¿e utylitarne wykorzystanie barszczu jest niemo¿liwe. Jedn± z g³ównych przyczyn jest zawarto¶æ w ro¶linach furokumaryny, która posiada w³a¶ciwo¶ci fotosensibiluj±ce. To naukowe okre¶lenie w praktyce oznacza, ¿e kontakt z ro¶lin± wywo³uje nadwra¿liwo¶æ skóry na promieniowanie s³oneczne. Warto zapamiêtaæ, ¿e ro¶lina emituje olejki eteryczne o wspomnianych w³a¶ciwo¶ciach. Aby zatem zostaæ poparzonym nie trzeba dotkn±æ ro¶liny! Wystarczy znale¼æ siê w jej bezpo¶rednim s±siedztwie. W przypadku poparzenia bêd±cego konsekwencj± kontaktu z ro¶linami barszczu nale¿y bezzw³ocznie udaæ siê do lekarza. Przed wizyt± u lekarza mo¿na zastosowaæ proste domowe sposoby zmniejszaj±ce niekorzystne konsekwencje kontaktu z ro¶linami barszczu Sosnowskiego. Nale¿y za¿yæ Calcium musuj±ce (300 mg) w tabletkach, jedna tabletka na 4-6 godzin. W sytuacji gdy skóra nie jest uszkodzona (skóra jest ci±g³a) mo¿na zastosowaæ ok³ad z preparatu Altacet 1% (¿el lub kompres) lub posmarowaæ skórê preparatem Hydrokortyzon (ma¶æ 0,5%). W przypadku gdy w wyniku kontaktu z ro¶linami barszczu pojawia siê rana (skóra jest nieci±g³a), po odka¿eniu (np. wod± utlenion±) mo¿na zastosowaæ Pantenol spray 130 g.
Plenerowe, nowohuckie dzie³a sztuki niszczej± – Zdobyta przestrzeñ i kosmiczna spirala
Plenerowa rze¼ba przypominaj±ca ¿aglowiec to dzie³o znakomitego artysty Mariana Kruczka. „Pogubi³a” ju¿ nieco elementów (rze¼biarz tworzy³ swoje prace z poprzemys³owych odpadków, z³omu, a tym przypadku tak¿e ³añcuchów), ale nadal jest niezwykle dekoracyjna. Dla niej warto przej¶æ przez skwer w os. Tysi±clecia. Ponoæ „Zdobyta przestrzeñ” niegdy¶ obraca³a siê z wiej±cym wiatrem!
Artysta zamieszka³ w Nowej Hucie w 1956 roku. Przed blokiem na os. Centrum D prowadzi³ Galeriê "Pod Chmurk±". By³ te¿ wspó³za³o¿ycielem nowohuckiego Teatru Lalek, „Widzimisie".
W Internecie na stronie Geocatching uda³o siê znale¼æ notatkê poszerzaj±ca nieco okoliczno¶æ powstania rze¼by w os. Tysi±clecia: - W 1972 r. w krakowskim Pa³acu Sztuki odby³ happening towarzysz±cy ods³oniêciu wielkiej przestrzennej kompozycji Mariana Kruczka zatytu³owanej „Zdobyta przestrzeñ”. W wydarzeniu uczestniczyli znani i nieznani arty¶cie pe³ni zachwytu wielbiciele. Obok drzwi sta³ warsztat artysty z resztkami przedmiotów, które wykorzystywa³ w pracach: ³añcuchy, druty, druciki, sprê¿ynki, imad³o, rêkawice itp. Go¶cie ¶wietnie siê bawili, gdy¿ mogli wyci±gn±æ sobie stamt±d, co im przypad³o do serca i zabraæ na pami±tkê! Rok pó¼niej du¿a, ruchoma i poruszaj±ca siê na wietrze rze¼ba przestrzenna z pod¶wietleniem elektrycznym przeniesiona zosta³a na sta³e na Wzgórze Mistrzejowickie.
Marian Kruczek by³ absolwentem Wydzia³u Malarstwa Akademii Sztuk Piêknych im. Jana Matejki w Krakowie, uczniem m.in. prof. Wojciecha Weissa i Zbigniewa Pronaszki. Zmar³ w 1983 roku. W 2009 roku z okazji 60-lecia Nowej Huty zaprezentowano w Nowohuckim Centrum Kultury monograficzn± wystawê prac artysty.
Spirala Kosmiczna w osiedlu Tysi±clecia
W okolicy przystanku „£êczycka” w os. Tysi±clecia znajduje siê inne rze¼ba plenerowa. To „Spirala kosmiczna” Antoniego Hajdeckiego. (Jest on m.in.autorem pomnika M. Konopnickiej w os. Podwawelskim i Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu przy ul. Daszyñskiego). Rze¼ba powsta³a w 1974 roku.- W zwi±zku z umiejscowieniem mojej szko³y podró¿owa³em liniami 139 oraz 159, które zatrzymuj± siê na przystanku „£êczycka”. Zaciekawi³o mnie jedno zjawisko. Gdy autobus zbli¿a³ siê do owego przystanku czê¶æ osób odwraca³a wzrok i wpatrywa³a siê lub chocia¿ na u³amek sekundy zatrzymywa³a spojrzenie w jednym miejscu. Co wiêc stanowi³o przedmiot takiego poruszenia? Tajemnicza metalowa rze¼ba, o której po dzielnicy kr±¿y szereg opowie¶ci i ró¿norodnych domys³ów… Podstawowe za³o¿enie jakim jest wzbudzenie ¿ywego zainteresowania zosta³o spe³nione. W mojej ocenie w³a¶nie to wyró¿nia dzie³a sztuki od pseudoartystycznych przedmiotów. „Spirala Kosmiczna” stanowi wa¿ny punkt na planie Mistrzejowic – pisze na swojej stronie Micha³ Drewnicki, radny Rady Miasta Krakowa. Radny przeprowadzi³ w sprawie mistrzejowickich rze¼b plenerowych swoje ¶ledztwo. To zainteresowanie poskutkowa³o teraz projektem uchwa³y, jak± ostatnio zg³osi³a grupa radnych, w¶ród nich jest te¿ M. Drewnicki. Poniewa¿ wcze¶niej by³ radnym Dzielnicy Mistrzejowice, to szczególnie le¿± mu na sercu plenerowe dzie³a sztuki w osiedlach mistrzejowickich (a mia³y one do nich szczê¶cie), ale takie znajduj± siê przecie¿ w ca³ym mie¶cie. Tylko te po³o¿one w centrum otoczone s± opiek± konserwatorsk±. Pozosta³e - niestety nie. Miasto nie posiada te¿ spisu rze¼b i pomników zlokalizowanych w plenerze.
Grupa radnych chcia³aby przyj±æ uchwalê Rady Miasta Krakowa w tej sprawie i zobowi±zaæ prezydenta miasta do dzia³añ dla inwentaryzacji i ochrony plenerowych dziel sztuki.
Mistrzejowickie rze¼by zosta³y zakupione w latach 70 ubieg³ego wieku przez istniej±c± wtedy Spó³dzielniê Mieszkaniow± „Hutnik”, w ramach upowszechniania sztuki w przestrzeni publicznej. Po roku 1989 jako w³asno¶æ miejscowego spo³eczeñstwa zosta³y przekazane Radzie Dzielnicy.
(kl)

Budynki godne miasta
Wkrótce dawne budynki centrum administracyjnego krakowskiej huty znajd± nowego w³a¶ciciela. Zaprojektowano je dla potrzeb dyrekcji. St±d pó¼niejsza, zwyczajowa nazwa odzwierciedlaj±ca funkcjê - budynek „Z” - jak „zarz±d” i „S” - jak „socjalny”. W tym ostatnim, ubo¿szym pod wzglêdem wykoñczenia wnêtrz, mie¶ci³y siê biura wydzia³u spraw socjalnych i zwi±zków zawodowych oraz organizacji partyjnej. W przysz³o¶ci, jak zapewnia wojewoda Jerzy Miller w tych budynkach znajd± siedzibê agendy wojewody ma³opolskiego.
Przyjrzyjmy siê zatem raz jeszcze dwom charakterystycznym, interesuj±cym budowlom, wpisanym, jako ca³o¶æ za³o¿enia architektonicznego, (³±cznie z ³±cz±c± je ogrodzeniem i bram±), na listê konserwatora zabytków.

DLA RATOWANIA ZDROWIA I ¯YCIA
W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera otwarto nowoczesn± pracowniê rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, która zapewni szybk± i precyzyjn± diagnostykê onkologiczn±. Nowa pracownia zosta³a wyposa¿ona w najwy¿szej klasy sprzêt firmy Philips. Podczas oficjalnego otwarcia prezes zarz±du szpitala Wojciech Szafrañski powiedzia³, ¿e placówka któr± kieruje otrzyma³a znakomity orê¿ do walki o ratowanie zdrowia i ¿ycia pacjentów.
(mp)


Fot. autor
Skaldowie i Brathanki – wspólne urodziny
11 lipca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbêdzie siê 43. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Tego dnia, po raz pierwszy razem na jednej scenie wyst±pi±: legenda polskiej sceny muzycznej zespó³ Skaldowie oraz folkowy top topów grupa Brathanki.
Na muzyczn± ucztê w klimatycznym otoczeniu lotniczych ekspozycji zapraszaj± Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnice XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Inspiracj± do organizacji koncertu s± jubileusze obchodzone w tym roku przez oba zespo³y. Skaldowie ¶wiêtuj± swoje 50-te urodziny. Za³o¿ony przez Andrzeja Zieliñskiego, Jacka Zieliñskiego oraz Zygmunta Kaczmarskiego, Janusza Kaczmarskiego, Feliksa Naglickiego i Jerzego Tarsiñskiego, krakowski zespó³ graj±cy zarówno utwory w stylu klasycznego rocka jak i folklor góralski, wyda³ kilkana¶cie albumów, koncertowa³ w Polsce i za granic±, zdobywaj±c liczne nagrody. Dla zespo³u Brathanki, rok 2015 to jubileusz 15-lecia istnienia grupy. Choæ zmienia³ siê sk³ad, zespó³ zachowa³ swój folkowy charakter. Podczas 43. koncertu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! us³yszymy znane i lubiane przeboje obu zespo³ów. Nie zabraknie tak¿e wspólnych wykonañ, a to za spraw± wydanej w 2011 r. p³yty Brathanki graj± Skaldów. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu, Lidia Jazgar. Podczas koncertu, zgodnie z tradycj± cyklu odbêdzie siê kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie? organizowany jest ju¿ od 2004 r. Do tej pory odby³o siê 40 koncertów i dwa pokazy specjalne filmów ¦wiadectwo oraz Popie³uszko. Za³o¿eniem cyklu jest umo¿liwienie dostêpu do kultury jak najszerszemu gronu odbiorców, a przy tym promowanie walorów Nowej Huty i kszta³towania jej wizerunku jako miejsca otwartego na ludzi i kulturê. Wstêp na wszystkie wydarzenia cyklu, tak¿e na lipcowy koncert, jest bezp³atny! Start o godz. 19.30. Szczegó³owe informacje o koncercie na www.nhdn.pl.
Sponsor cyklu: EDF Polska S.A. Partnerzy cyklu: Kraków Airport, Lotto. Partner koncertu: Tauron. Sponsorzy koncertu: CEZ Skawina, Rubinstein Hotel, MPWiK, PPU Fares Sp. z o.o. Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, G³os. Tygodnik Nowohucki. Partnerzy: Szko³a Aspirantów Pañstwowej stra¿y Po¿arnej w Krakowie, Agencja Artystyczno-Promocyjna Art Blue.
(f)
Instalacje termicznego przekszta³cania odpadów komunalnych - krok w stronê Europy
Aktualnie w Polsce budowanych jest 6 du¿ych instalacji do termicznego przekszta³cania odpadów komunalnych. £±cznie ich moc przerobowa wyniesie ok. 1 min ton odpadów na rok. Ekologiczne spalarnie bêd± wa¿nym ogniwem w systemie gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce.
Budowa tego typu instalacji to nie tylko spe³nienie wymagañ unijnych, ale tak¿e korzy¶ci dla ludzi i ¶rodowiska. Instalacje powstan± w miastach, w których w wiêkszo¶ci dochodzi do przekroczeñ stê¿enia py³u zawieszonego (najbardziej szkodliwego dla zdrowia ludzi). W takim przypadku powstanie nowej instalacji musi zostaæ poprzedzone przeprowadzeniem tzw. postêpowania kompensacyjnego. W zwi±zku z tym zak³ady znajduj±ce siê w s±siedztwie nowo powstaj±cej spalarni odpadów zobowi±zane s± ograniczyæ swoj± emisjê o warto¶æ wynosz±c± 130% emisji przewidzianej z nowej instalacji. Efektem postêpowania kompensacyjnego jest ograniczenie emisji ogólnej, gdy¿ obecna emisja zak³adów jest zmniejszana o warto¶æ równ± nie tylko 100 procentom przysz³ej emisji ZTPO, ale dodatkowo o 30 procent
wiêksz±. Skutkiem tych dzia³añ jest zmniejszenie ca³kowitej emisji, czyli czystsze powietrze w Krakowie. W przypadku krakowskiej spalarni odpadów zak³adem ograniczaj±cym swoj± emisjê jest EDF Polska SA.
Instalacje do termicznego przekszta³cania odpadów komunalnych to nie tylko spalarnie ¶mieci. To przede wszystkim zak³ady, w których odzyskiwana jest energia zawarta w odpadach. Ilo¶æ produkowanej energii jest znacz±ca. W przypadku ZTPO w Krakowie ilo¶æ wytworzonej energii elektrycznej wystarczy, aby pokryæ roczne zapotrzebowanie krakowskich tramwajów, a ilo¶æ wyprodukowanej energii cieplnej pokryje 10% rocznego zapotrzebowania miasta. Udzia³ powsta³ej w ten sposób energii w miejskim bilansie energetycznym spowoduje zmniejszenie zu¿ycia wêgla, a tym samym zmniejszy siê emisja zanieczyszczeñ do ¶rodowiska. Odzysk energii pozwoli na obni¿enie kosztów unieszkodliwiania odpadów, co z kolei powinno znale¼æ odzwierciedlenie w kosztach odbioru odpadów.
Krakowski zak³ad powstaj±cy w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” to ostatni element kompleksowego i nowoczesnego systemu gospodarki odpadami i jednocze¶nie kluczowe przedsiêwziêcie Krakowa.
Dziêki powstaniu ZTPO Kraków osi±gnie europejskie standardy w zakresie ochrony ¶rodowiska
Ca³kowity koszt realizacji projektu wynosi ok.
673 min z³ netto, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko stanowi ok. 372 min z³. Inwestorem Projektu jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, za¶ generalnym wykonawc± po³udniowokoreañska firma PO- SCO Engineering & Construction Co.


Projekt wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci w ramach programu Infrastruktura i ¦rodowisko

Sobotnia Sofa centralnie na Centralnym
W sobotê na Placu Centralnym uwagê przykuwa³a bia³a, skórzana kanapa. By³a to Sobotnia Sofa – pochodz±ca z Londynu akcja spo³eczna, promuj±ca warto¶ciowy odpoczynek. Po raz pierwszy go¶ci³a w Nowej Hucie.
Sobotnia Sofa to kampania spo³eczna, której celem jest przeciwdzia³anie chronicznemu zmêczeniu, walka z wielkomiejsk± depresj± i wszechogarniaj±c± frustracj± – opowiada Zofia W³odarczyk, nauczycielka z Nowej Huty, która zabiega³a o pojawienie siê Sobotniej Sofy w jej dzielnicy. Dot±d akcja kojarzona by³a raczej z Londynem, gdzie organizowana jest od 2013 roku, a od miesi±ca równie¿ z Krakowem. Ka¿dy z przechodniów mo¿e odpocz±æ na wygodnym, bia³ym meblu, porozmawiaæ i sch³odziæ siê wod±. Tym razem na to ostatnie nie pozwala³a pogoda. – Mimo deszczu i zimna by³o genialnie! Nowohucianie chêtnie siadali na sofie, nawet z parasolami – relacjonuje W³odarczyk. Mieszkañcy dzielnicy XVIII nie tylko odpoczywali, ale i opowiadali, co ich najbardziej mêczy: – Mnie frustruje ogl±danie wiadomo¶ci. Dlatego od dwóch lat nie mam telewizora – przyzna³a Jadwiga, emerytka.
Jak sprawozdaj± organizatorzy akcji, budzi³a ona te¿ du¿e zainteresowanie turystów. – W Berlinie, gdzie mieszkam, ludzie ca³y czas pracuj±. S± na tym tak skupieni, ¿e nie zauwa¿aj± ¿ycia, które toczy siê obok nich – opowiada³a Hilda, niemiecka emerytka. Wtórowa³a jej Barbara z USA: – Kiedy¶ ludzie rzucali wszystko w³a¶nie w pi±tek wieczorem i wypoczywali do zmierzchu w sobotê. Ten zaniechany i zapomniany ju¿ pomys³ w erze telefonów i komputerów wydaje siê niemo¿liwy do zrealizowania…
Pomys³odawcy Sobotniej Sofy staraj± siê udowodniæ, ¿e jest to mo¿liwe: – Nie jeste¶my maszynami, wiêc postanowili¶my przez 24 godziny na tydzieñ dobrze odpocz±æ, odcinaj±c siê od codziennych zobowi±zañ. Sobota to czas, w którym wyciszamy telefony s³u¿bowe, nie sprawdzamy poczty, nie pracujemy i nie uczymy siê (nawet podczas sesji), staraj±c siê raczej spêdzaæ czas z rodzinami b±d¼ robi±c co¶ dla lokalnej spo³eczno¶ci – deklaruje Klaudiusz Wi¶niewski, twórca strony www.sobotniasofa.pl, na której wkrótce znajd± siê nagrania wywiadów z Placu Centralnego. Projekt jest niekomercyjny. Wszyscy w niego zaanga¿owani to wolontariusze.
mira


Foto: Zofia W³odarczyk
Na nowohuckim zalewem – Zawody wêdkarskie niepe³nosprawnych
Podobno ka¿de jezioro ma swoj± legendarn± rybê – Zalew Nowohucki równie¿. Na s³ynnego suma, zwanego tak¿e taak± ryb±, ju¿ po raz XI zarzuci³y wêdkê osoby niepe³nosprawne ze Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes oraz zaproszeni przez nich go¶cie z Krakowa i okolic. ¦rodowe przedpo³udnie up³ynê³o zatem pod znakiem znakomitej zabawy i ca³kiem powa¿nie potraktowanych zawodów. Magdalena Gromada, zastêpca dyrektora WTZ os. Górali 19 w Krakowie, pomys³odawczyni tych zawodów, z du¿ym zaanga¿owaniem dogl±da³a organizacji. Nad tym, aby robak znalaz³ siê na swoim miejscu, wêdka w wodzie, a rado¶æ udziela³a siê wszystkim czuwa³o, jak co roku, licznie przyby³e grono pasjonatów tego sportu, czyli nowohuckie ko³o PZW, z którego na g³ównego sêdziego zawodów wybrano tym razem p. Andrzeja Wilka. Si³a profesjonalistów w sk³adzie: Henryk Górka, Bogus³aw Kolbus, W³adys³aw Wêglarz, Grzegorz Ko³odziejczyk, Czes³aw Mia³kowski, Krzysztof Nowakowski, Miko³aj Ziêba, Boles³aw Kaczor oraz wspó³organizator i przyjaciel Stowarzyszenia Zbigniew Ko¿uch, pozwoli³a na sprawne przeprowadzenie zawodów. Niewtajemniczonym w arkana sztuki wêdkowania udzielono lekcji wprowadzaj±cych, rozlosowano stanowiska i zaczê³o siê!
11 silnych reprezentacji – organizatorzy Warsztaty Terapii Zajêciowej os. Górali 19 i go¶cie – WTZ £yszkowice, WTZ Królowej Jadwigi 81, WTZ Proszówki, WTZ os. Wandy 18, WTZ os. Centrum C, DPS £anowa 43, ¦DS os.Szkolne30 , ¦DS Przystanek Betlejem, DPS Hutnicze 5 oraz zawodnicy indywidualni. Wspania³e okoliczno¶ci przyrody, pogoda idealna na wielki integracyjny piknik, a dziêki uprzejmo¶ci ko³a PZW Nowa Huta równie¿ profesjonalny sprzêt i pomoc organizacyjna. Panie i panowie zarzucali wêdki i obserwowali sp³awiki, podczas gdy na okolicznych bulwarach trwa³ nie tylko doping licznych kibiców, ale przede wszystkim integracja i znakomita zabawa. Takie imprezy nie mog³y by siê odbyæ bez wsparcia wspania³ych przyjació³ Warsztatów Terapii Zajêciowej Stowarzyszenia Gaudium et Spes z os. Górali 19 w Krakowie. Dla wszystkich uczestników zawodów firma MEDALE.PL ufundowa³a medale pami±tkowe, a tak¿e statuetki dla zwyciêzców. Cukiernia na os. Zielonym 16 zadba³a o s³odki poczêstunek dla wszystkich przyby³ych go¶ci. Nie zabrak³o te¿ gor±cego posi³ku przygotowanego przez kuchniê Stowarzyszenia Gaudium et Spes z os. Hutniczego 5. W¶ród darczyñców znalaz³ siê równie¿ sklep wêdkarski AS z os. Stalowego 5, Firma Handlowa Ihor Palval, pracownik WTZ oraz wspania³a Mama jednego z Uczestników WTZ Górali 19.
Tradycji sta³o siê zado¶æ. Zwa¿ono po³ów i wytypowano zwyciêzców. Czarnym koniem zawodów okaza³ siê Marcin Pawe³czak z WTZ £yszkowice, któremu bardzo udanego po³owu oraz nagród gratulowali, a kto wie czy nie zazdro¶cili nawet wprawni wêdkarze. II miejsce przypad³o Kamilowi Buratowskiemu, a na III stopniu podium stanê³a Barbara Martyna.
Tymczasem prezes Stowarzyszenia Tadeusz Skiba oraz dyrektor WTZ Górali Jolanta Janas dziêkuj± wszystkim zaanga¿owanym w organizacjê pracownikom WTZ i zapraszaj± ju¿ za rok, na XII zawody wêdkarskie osób niepe³nosprawnych. Dobra zabawa gwarantowana!
Arek Po³aniecki

Czy¿yñskie ¶wiêtowanie
Ju¿ po raz trzynasty, ale wcale nie pechowy, odby³ siê festyn rodzinny ¦wiêto Czy¿yn. Czy¿yny Dzieciom organizowany przez Radê i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, który poprowadzi³ Mariusz Ku¶. Festyn otworzyli: przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny Marek Ziemiañski, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek oraz dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan. Licznie przybyli mieszkañcy Krakowa mogli bezp³atnie skorzystaæ z ogromu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy oraz zwiedziæ ekspozycje muzealne.
Przez ca³y festyn na scenie wystêpowa³y dzieci i m³odzie¿ z czy¿yñskich przedszkoli i szkó³. Stra¿ Miejska przygotowa³a pokaz interwencji, w którym obezw³adniæ przestêpcê pomogli czworono¿ni stra¿nicy. Nie zabrak³o te¿ pokazów sportowych. Dzieci, m³odzie¿ i doro¶li trenuj±cy na co dzieñ w sekcji Hapkido Moo Hak Kwan zaprezentowali techniki samoobrony przy u¿yciu d¼wigni na stawy, æwiczenia formalne oraz wybrane techniki kopniêæ i ciosów. Ekipa street woorkoutu przygotowa³a pokaz zrêczno¶ci fizycznej z wykorzystaniem masy w³asnego cia³a. Mi³o¶nicy tego sportu, jak sama nazwa wskazuje, æwicz± z wykorzystaniem miejskiej zabudowy, czyli ³awek, porêczy, s³upów i murków. Capoeira Camangula sekcja Nowa Huta i Skawina przy d¼wiêkach muzyki zaprezentowa³y brazylijsk± sztukê walki po³±czon± z elementami tañca i akrobatyki. Na terenie Muzeum odby³ siê ju¿ po drugi piêciokilometrowy bieg rodzinny Odlotowa Pi±tka.
W tym roku organizatorzy przygotowali te¿ kilka niespodzianek. Uczestnicy festynu mogli dziêki Muzeum Ratownictwa ogl±dn±æ stare wozy milicyjne, Stowarzyszenie R2 zaprezentowa³o swój motocykl, na którym ochotnicy stowarzyszenia je¿d¿± do wypadków, aby udzielaæ pomocy przedmedycznej, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacji udostêpni³o do zwiedzania zabytkowego ogórka oraz najnowocze¶niejszy autobus je¿d¿±cy po krakowskich ulicach. Natomiast Policja zaprezentowa³a swoich czworono¿nych przyjació³, ¿eby przybli¿yæ uczestnikom pracê jak± wykonuj± psy dla Policji, pomagaj±c w tropieniu przestêpców, wyszukiwaniu narkotyków czy ³api±c z³odziei. Grupa Pryncypat przygotowa³a dla uczestników pokazy zabaw dawnych, konkurs w siekaniu kapusty ¶redniowiecznym mieczem oraz pokaz strojów z epoki rycerskiej.
Nie zabrak³o te¿ licznych konkursów i zabaw prowadzonych przez Stra¿ Miejsk±, Stra¿ Po¿arn±, Policjê, Nowohuck± Bibliotekê Publiczn± oraz O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Na najm³odszych uczestników czeka³o weso³e miasteczko, ulubiona wata cukrowa, lody oraz malowanie twarzy.
O godz. 19.00 na scenê wkroczy³ BOHATER. Nowohucki muzyk wprowadzi³ uczestników w klimat swojego nowego projektu ORGANIZM, który jest fuzj± orkiestry symfonicznej i d’n’b, rapu i chórów, elektroniki i organów hammonda, a wszystko to skomponowane i wykonane przez jednego cz³owieka.
Na po¿egnanie, co sta³o siê ju¿ tradycj± czy¿yñskiego ¶wiêta, grupa nowohuckich ogniarzy z Klubu 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, po raz kolejny podgrza³a atmosferê do czerwono¶ci, wykonuj±c pokaz Fire Show, który oczywi¶cie nie oby³ siê bez bisów.
Organizatorzy imprezy sk³adaj± serdeczne podziêkowania za wsparcie: EDF Polska S.A., Ciep³u dla Krakowa, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A., Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Wodoci±gów i Kanalizacji S.A., Firmie LOBO Sp. z o.o., Targom w Krakowie Sp. z o.o., Spó³dzielnia Mieszkaniowej Czy¿yny, Linde Gaz Polska sp. z o.o., Leroy- Merlin Polska sp. z o.o., Selgros Sp. z o.o., Firmie Smay Sp. z o.o., Parkowi Wodnemu oraz Miejskiemu Przedsiêbiorstwu Oczyszczania Sp. z o.o.
(f)


Fot. P. Smolik
BASEN NA BULWAROWEJ JU¯ OTWARTY
W tym roku odkryty basen przy ul. Bulwarowej zosta³ otwarty wcze¶niej i spotka³o siê to z entuzjazmem szukaj±cych och³ody w miniony gor±cy weekend. Byli¶my na basenie w pierwszym dniu jego funkcjonowania, czyli w sobotê 13 bm. Znakomicie przygotowany zielony teren, czysta i ch³odna woda o temperaturze 23 st. C, bezp³atny parking, i dobrze funkcjonuj±ca gastronomia to jest to, co ceni± sobie szukaj±cy letniego wypoczynku w centrum miasta.
Jak nas poinformowa³ Grzegorz Silczuk prezes KS „Wanda”, który od kilku lat prowadzi basen na zlecenie w³a¶ciciela obiektu, czyli Gminy Kraków, ju¿ od marca prowadzono prace przygotowuj±ce obiekt na letni sezon. Prze¶wietlono krzewy i drzewa, kilkakrotnie przyciêto trawê i oczywi¶cie starannie wyczyszczono nieckê basenu, a tak¿e od¶wie¿ono inne miejsca. Efekt jest pozytywny, przybywaj±cy na basen maj± sporo zielonego terenu, aby roz³o¿yæ swoje koce, czy le¿aki. Filtrowana na bie¿±co woda wygl±da wspaniale i zapewnia czyst± k±piel. Zreszt± woda jest pod sta³± kontrol± San-Epidu. Bezpieczn± k±piel zapewnia czterech ratowników, a wypoczynek firma ochroniarska i sta³a kontrola policji i Stra¿y Miejskiej.
Ceny biletów uleg³y minimalnej korekcie w porównaniu z ubieg³ym rokiem i to tylko w strefie normalnej. Nadal utrzymano bezp³atne wej¶cie dla dzieci poni¿ej 4 lat i zachowano ceny biletów zni¿kowych. Tak jak w poprzednich latach taniej jest po godzinie 15.00. Basen jest czynny od godz. 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 15 z³ (10 z³ po 15.00), dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów kosztuje odpowiednio 10 i 5 z³. Dzieci w wieku od 4 do 7 lat p³ac± 6 i 3 z³. Bilet rodzinny 2+1 kosztuje 35 z³, a 2+2 40 z³. W tym miejscu mamy dobr± wiadomo¶æ dla naszych Czytelników. W najbli¿szym tygodniu (od 18 do 25 bm.) przychodz±c na basen z pierwsz± stron± aktualnego wydania „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” korzystamy z 20 procentowej zni¿ki przy zakupie biletu. Dysponent obiektu dodatkowo preferuje zorganizowane grupy dzieciêce i m³odzie¿owe np. szkolne, czy kolonijne, które dodatkowo korzystaj± ze zni¿ek. W tej sprawie mo¿na siê kontaktowaæ wcze¶niej telefonicznie pod nr. 12 644 12 21.
Na terenie basenu znajduje siê dobrze zorganizowana gastronomia, która oferuje w³asne zapiekanki i hamburgery, a tak¿e potrawy z grilla oraz zimne i gor±ce napoje. Mo¿na tak¿e kupiæ lody dla och³ody.
(mp)


Fot. autor
FRANCISZEK PIECZKA W KLUBIE KU¬NIA
Franciszek Pieczka jest aktorem szczególnym. Trudno opisaæ takiego cz³owieka, takiego aktora, pe³nego uroku, ciep³a, pokory i wielkiej pracy. A jednak spróbujê. Powodem by³a wizyta Franciszka Pieczki w Nowej Hucie i jego spotkanie z widzami z okazji 60-lecia debiutu w Teatrze Ludowym, które odby³o siê 5 czerwca w Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida. Go¶ci przywitali: Wies³awa Wykurz (organizator spotkania z ramienia Klubu „Ku¼nia”) oraz prowadz±cy Dariusz Domañski.
Nad uroczysto¶ci± patronat honorowy obj±³ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa - Bogus³aw Ko¶mider, który wnioskowa³ o nadanie Arty¶cie medalu Honoris Gratia za zas³ugi dla miasta. Medal, w imieniu prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego wrêczy³a arty¶cie Magdalena Sroka zastêpca prezydenta ds. promocji i kultury miasta, podkre¶laj±c zas³ugi artysty dla naszego miasta.
Warto przypomnieæ, ¿e Franciszek Pieczka ju¿ w roku 1960 otrzyma³ nagrodê miasta Krakowa, do którego lubi powracaæ, gdy¿ jak twierdzi, w³a¶ciwie wszystko zaczê³o siê w teatrze w Nowej Hucie i w krakowskim Starym Teatrze. Do historii teatru przesz³y spektakle z jego udzia³em, szeroko komentowane przez krytykê i publiczno¶æ: "Myszy i ludzie", "Stan oblê¿enia", "Rado¶æ z odzyskanego ¶mietnika" czy "Rewizor".
Franciszek Pieczka, to wielki mistrz sztuki aktorskiej, bohater kultowych filmów: „Potopu”, „Ziemi obiecanej”, „Wesela”, „Ch³opów”, „¯ywotu Mateusza”, to wreszcie niezapomniany Gustlik z filmu „Czterej pancerni i pies”. To ¶w. Piotr z „Quo vadis”, czy Karczmarz Tag z „Austerii”. Ka¿da rola to kreacja najwy¿szej próby, to co¶, co zwie siê iskr± bo¿±. Jañcio Wodnik, bohater filmów Kolskiego, za¶ ostatnio Stach Japycz w zabawnym serialu „Ranczo” Adamczyka, które nabra³o smaku szczególnego przez F. Pieczkê i M. Lipiñsk±.
By³ podczas tego nowohuckiego wieczoru oklaskiwany, a co najwa¿niejsze s³uchany, nie tylko przez starszych, ale i licznie zgromadzon± m³odzie¿, która wychowana jest te¿ na Gustliku. Piêknym momentem by³ wystêp Franciszka Pieczki, który przeczyta³ fragment poezji Norwida, bo przecie¿ w roku 2009 otrzyma³ nagrodê imienia tego poety. Asystowa³y arty¶cie w strojach anio³ków: Angelika Wicijowska i Magdalena Chmiel. Swoisty ho³d Pieczce z³o¿y³a kole¿anka z Teatru Ludowego: Ma³gorzata Krzysica, która wykona³a m.in. „Cz³owieczy los” z repertuaru Anny German ze specjaln± dedykacj± dla jubilata.
Inicjatorem i organizatorem g³ównym, a tak¿e autorem scenariusza tej uroczysto¶ci by³ jej gospodarz - publicysta i redaktor wydawnictw Dariusz Domañski, a partnerami wydarzenia byli: Teatr Ludowy, Studio fotograficzno-filmowe Roman Anusiewicz, Domus Mater Kraków, Hotel Tatra Zakopane, Pensjonat pod Giewontem Zakopane, Dom u Czerników Bia³ka Tatrzañska, Aesthetica Dermadent - Profesjonalne Studio Stomatologii w Krakowie, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska "To lubiê" Firma Mokosh, MPK Kraków, S³odki Wentzl, "U Jêdrusia", Z³oty K³os Dobczyce Fre - Mar Kraków Hurtownia miêsa wêdlin i drobiu., Bractwo Piwne - Kr±g Kraków, Selgros sp. z.oo. Hala Kraków.
By³ te¿ piêkny tort z figurkami £aweczki i czo³gu od S³odkiego Wentzla, z napisem:
"Franciszkowi Pieczce - mistrzowi sztuki aktorskiej za pracê, prawdê i pokorê." By³y kwiaty, podziêkowania i liczne prezenty dla artysty. W imieniu wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka ¿yczenia z³o¿y³a Tatiana Stopyra dyrektor O¶rodka Kultury w Godowie. Od Stowarzyszenia Ziemia Limanowska - To Lubiê, które reprezentowa³ Tomasz Kara¶, artysta otrzyma³ pami±tkowe wydawnictwa. Przewodnicz±cy Bractwa Piwnego Krêgu Krakowskiego Kazimierz Zalas podarowa³ piêkny kufel, za¶ Maria Bro¿ek ze Z³otego K³osa kosz pe³en s³odyczy. Dariusz Domañski przekaza³ swój album o Starym Teatrze, bo jak powiedzia³ od tego spotkania w 1995 ( 20 lat!) zaczê³a siê jego znajomo¶æ z Franciszkiem Pieczk±.
Do „Ku¼nia” Franciszek Pieczka przyjecha³ wraz z rodzin± zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem, wpisuj±c siê w obchody 140-lecie krakowskiego MPK. By³o dwie¶cie lat dla pana Franciszka, a na widowni mo¿na by³o dostrzec m.in. braci Janickich: Wac³awa i Les³awa (Kiemliczów z Potopu), którzy równie¿ podarowali w ge¶cie pamiêci szlifowany kamieñ ¿artuj±c, ¿e jest to diament, którym to diamentem aktorskim jest pan Franciszek Pieczka.
Spotkaniu towarzyszy³ pokaz zdjêæ z przedstawieñ z Teatru Ludowego oraz fragmenty ról filmowych w opracowaniu multimedialnym Wiktorii Federowicz. Patronat medialny nad wydarzeniem obj±³ G³os. Tygodnik Nowohucki.
TEATRA£


Franciszek Pieczka i bracia Janiccy.
Fot. Roman Anusiewicz
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,321,291 unikalnych wizyt