Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Po raz trzynasty – NOWOHUCKA DROGA KRZY¯OWA
Ju¿ po raz trzynasty drogami Nowej Huty przejdzie Nowohucka Droga Krzy¿owa. Bêdzie mia³o to miejsce 14 kwietnia 2019 r. w Niedziele Palmow±. Przewodniczyæ jej bêdzie metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski. Droga Krzy¿owa rozpocznie siê tradycyjnie przy ko¶ciele Ksiê¿y Pallotynów (ul. Bulwarowa 15a) o godz. 19.15 i bêdzie przebiegaæ w stronê Opactwa Ojców Cystersów w Mogile ulicami: Bulwarow± i Klasztorn±.
Zapraszamy serdecznie na to wyj±tkowe wydarzenie, które wpisa³o siê w kalendarz mieszkañców z Nowej Huty i Krakowa. Przynie¶cie ze sob± lampiony i intencje, które z³o¿ymy w czasie naszego modlitewnego spotkania.
Nowohuck± Drogê Krzy¿ow± bêdzie transmitowaæ Pallotyñskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM. Wiêcej informacji znajdziecie na stronie www.pallotti.fm
Ks. £ukasz Go³a¶ SAC

Stal ArcelorMittal Poland w polskim transporcie – W SZYNACH I NA DWORCACH
Rozbudowana sieæ transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawê jako¶ci powietrza w miastach, ograniczenie ha³asu, a tak¿e zwiêkszenie atrakcyjno¶ci przestrzeni publicznej. Stanowi szansê na poprawê jako¶ci ¿ycia mieszkañców.
Ka¿dy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej infrastruktury: poci±gi i tramwaje poruszaj± siê po stalowych szynach, stali u¿ywa siê do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymuj± stalowe konstrukcje. Bez stali budowa sieci kolejowej czy tramwajowej by³aby niemo¿liwa – podkre¶la Marzena Rogozik z Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego ArcelorMittal Poland.
Dodaje, ¿e szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajduj± siê m.in. w nowej ³±cznicy kolejowej Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki.
I w³a¶nie w transporcie mo¿e byæ i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybieraj±c kszta³t nie tylko tramwajowych szyn ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Tu warto dodaæ, ¿e stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei du¿ych prêdko¶ci.
Stalowe elementy zosta³y wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wroc³awiu i £odzi Fabrycznej. S± równie¿ w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”.
Stal to produkt, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i mo¿na go przetwarzaæ w nieskoñczono¶æ. Dziêki tej w³a¶ciwo¶ci mo¿emy przetapiaæ demontowane stare piece krakowian na stojaki rowerowe dla mieszkañców. Stal jest wiêc wa¿nym elementem w rozwoju zrównowa¿onego transportu – dodaje Marzena Rogozik.
Masz super moc – wykorzystaj j± – Dobry uczynek ratuje ¿ycie!
Nie musisz byæ lekarzem by ratowaæ ¿ycie – wystarczy oddaæ krew! Czytamy na funpagu akcji „Dobry uczynek”. T± prawdê nowohucianie przyswoili dziêki wyj±tkowemu cz³owiekowi jakim jest Piotr Rondunda inicjator i koordynator wydarzenia. Dziêki jego aktywno¶ci wspólnie oddali¶my ju¿ ponad 160 litrów krwi! Ju¿ w najbli¿sz± sobotê i niedzielê mo¿esz do³±czyæ do grona ratuj±cych ¿ycie!
Czerwony autobus pojawiaj±cy siê nad Zalewem ju¿ nikogo nie dziwi. Cykliczne akcje honorowego krwiodawstwa organizowane przez Piotra Rondundê na sta³e zapisa³y siê w kalendarzu nowohuckich wydarzeñ. Akcja nazwana „Dobry uczynek” organizowana jest od 3 lat. Bior± w niej udzia³ ludzie w ró¿nym wieku. Zdarza siê, ¿e na „bycie bohaterem” ³api± siê ca³kiem przypadkiem. Na oddanie krwi mo¿na bowiem zdecydowaæ siê spontanicznie. Po wej¶ciu do zaparkowanego obok Grill maNHattan B.B.Q. autobusu potencjalny krwiodawca poddawany jest konsultacji lekarskiej, pozytywnie zakwalifikowany mo¿e oddaæ krew. Od 2015 roku w sumie na ten gest zdecydowa³o siê a¿ 478 osób z czego 364 zosta³o pozytywnie zakwalifikowane by wspólnie oddaæ 161, 6 litra krwi! Nie by³oby tej akcji, ani tylu litrów ¿yciodajnej cieczy jak± jest krew gdyby nie Partnerzy Akcji. W¶ród nich Piotr Rondunda wymienia urzêdy Miasta Kraków, Zarz±d Zieleni Miejskiej, Dzielnice XVI i Dzielnicê XVIII, Zarz±d Dróg Miasta Krakowa. Podkre¶la, ¿e osób zaanga¿owanych w „Dobry uczynek” jest naprawdê du¿o. To wydarzenie ³±czy ludzi dobrej woli.
Ju¿ w najbli¿sz± sobotê i niedzielê (23 i 24 marca) w godzinach 12 -16 czerwony autobus bêdzie czeka³ na kolejnych ¶mia³ków pod Grill maNHattan B.B.Q. Mo¿e kto¶ z Was od dawna nosi siê z zamiarem by oddaæ krew, mo¿e kto¶ pomy¶la³ o tym w³a¶nie teraz? Ka¿dy z nas mo¿e w weekend do³±czyæ do elitarnego grona „superbohaterów” mamy moc ratowania ¿ycia, wykorzystajmy j±!
Dodatkowo przypominamy, ¿e w sobotê 23 marca o godz. 11.00 wspólnie sprz±tamy D³ubniê a w niedzielê 24 marca o 15.00 wspólnie witamy wiosnê. Zapraszamy z w³asn± Marzann±.
(a³)

KONCERTOWA WIOSNA W NOWEJ HUCIE
Dwa koncerty pasyjne, jeden w wykonaniu artystów Chóru Polskiego Radia, drugi z udzia³em studentów i absolwentów szkó³ muzycznych, wydarzenie po¶wiêcone b³ogos³awionej Hannie Chrzanowskiej oraz koncert paschalny – tak prezentuj± siê wiosenne plany koncertowe O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Wstêp na koncerty jest bezp³atny.
30 marca br. o godz. 19.00 w ko¶ciele pw. Mi³osierdzia Bo¿ego (os. Na Wzgórzach 1a) zabrzmi muzyka niemieckiego baroku oraz wokalno-instrumentalna kompozycja wspó³czesnego estoñskiego kompozytora Arvo Pärta „Stabat Mater”. W Koncercie Pasyjnym z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich wyst±pi Chór Polskiego Radia pod dyrekcj± Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, z udzia³em solistów: Dagmary Ko³odziej-Gorczyczyñskiej – sopran, Micha³a S³aweckiego – kontratenor, Macieja Gocmana – tenor, Martyny Pastuszki – skrzypce, El¿biety Mro¿ek-Loski – altówka, Krzysztofa Karpety - wiolonczela/wiolonczela barokowa oraz Marka Toporowskiego – organy.
Wiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! tradycyjnie dedykowany bêdzie Polom Nadziei. Motyw przewodni wydarzenia, które odbêdzie siê 6 kwietnia 2019 o godz. 19.00 w Ko¶ciele Arka Pana, stanowi± zapiski Hanny Chrzanowskiej. Komentarzem do rozmy¶lañ B³ogos³awionej, której podczas koncertu g³osu u¿yczy Marzena Florkowska, bêd± utwory Cypriana Kamila Norwida i Karola Wojty³y w mistrzowskiej interpretacji Dariusza Kowalskiego. W warstwie wokalnej us³yszymy Agatê Bernadt z repertuarem, na który z³o¿± siê wiersze Karola Wojty³y, Jerzego Szymika, Janusza Pasierba oraz Pastora³ka zatroskana autorstwa samej Hanny Chrzanowskiej. Z kolei utwory autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego i Andrzeja Zaj±ca OFMConv, do muzyki Ryszarda Br±czka wykonaj± Lidia Jazgar, Grzegorz Dowgia³³o i Micha³ Ziomek.
Koncert Pasyjny z cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne odbêdzie siê w sobotê 13 kwietnia o godzinie 19.30 w ko¶ciele MB Nieustaj±cej Pomocy na osiedlu Bohaterów Wrze¶nia. Wykonawcami bêd± studenci akademii muzycznych w Poznaniu i Gdañsku oraz absolwenci krakowskich szkó³ muzycznych, a w programie koncertu znajd± siê barokowe utwory Johanna Sebastiana Bacha i Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz dwudziestowiecznego kompozytora Astora Piazzolli.
Koncertow± wiosnê w Nowej Hucie zakoñczy Koncert Paschalny w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich, który odbêdzie siê w niedzielê Mi³osierdzia Bo¿ego – 28 kwietnia o godz. 17.00, w Ko¶ciele pw. Mi³osierdzia Bo¿ego. Gwiazd± wydarzenia bêdzie Francuz Bruno Cocset - wirtuoz wiolonczeli barokowej, za³o¿yciel zespo³u muzyki dawnej Les Basses Réunies, muzyk zaanga¿owany w przywracanie pamiêci o twórczo¶ci zapomnianych kompozytorów, takich jak Jean-Baptiste Barrière czy Evaristo Felice Dall'Abaco. Na organach zagra Marek Pilch.
(f)


Regulamin konkursu dla szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie
Jak co roku, Muzeum Krakowa – oddzia³ Muzeum Nowej Huty organizuje konkurs historyczny dla uczniów szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych po¶wiêcony dziejom Ko¶cio³a w Nowej Hucie. Od lat uczestnicz± w nim nie tylko szko³y nowohuckie, ale tak¿e placówki ze starego Krakowa. Zachêcamy do udzia³u w tegorocznej edycji konkursu i publikujemy jego regulamin.

* * *

Regulamin konkursu „Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie”.

1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Krakowa - oddzia³ Muzeum Nowej Huty (zwane dalej Organizatorem).
2. Patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa, „G³os. Tygodnik Nowohucki” oraz parafia Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
3. W konkursie bior± udzia³ uczniowie szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa.
4. W konkursie bior± udzia³ dwuosobowe dru¿yny, reprezentuj±ce dan± szko³ê. Ka¿da szko³a mo¿e wystawiæ maksymalnie dwie dru¿yny. Sposób wy³onienia reprezentacji
Organizator pozostawia decyzji opiekunów merytorycznych.
5. W tym roku, by wzbogaciæ konwencjê naszego konkursu, organizatorzy postanowili poszerzyæ jego zakres o ¿yciorysy ¶wiêtych, którzy patronuj± nowohuckim ¶wi±tyniom: ¶w. Stanis³awa w Kantorowicach, ¶w. Brata Alberta w Czy¿ynach, b³. Wincentego Kad³ubka na os. Szklane Domy, ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach oraz ¶w. Józefa na os. Kalinowym.
6. Pytania konkursowe zostan± opracowane w oparciu o sze¶æ pozycji ksi±¿kowych:
a) Jan L. Franczyk, Na fundamencie Krzy¿a. Ko¶ció³ katolicki w Nowej Hucie w latach 1949–1989, Kraków 2004, s. 133 - 140, 165 - 180, 181 - 189, 215 - 228.
b) Budujemy Ko¶ció³. Wspó³czesna architektura sakralna w Nowej Hucie (katalog wystawy), Kraków 2010, ca³o¶æ.
c) Nowa Huta dla Wolnej i Niepodleg³ej, Kraków 2014, s. 43 – 68 (rozdzia³ „Fenomen ko¶cio³a w Mistrzejowicach”).
d) Nowa Huta 1949+ (katalog wystawy), Kraków 2013, s. 9-14 (M. Lempart, „Nie od razu Now± hutê zbudowano”, informacje dotycz±ce ko¶cio³ów), s. 21-28 (P. Jag³o, „Architektura Nowej Huty”, informacje dotycz±ce ko¶cio³ów), s. 29-34 (P. Jag³o, „Obrona krzy¿a”)
e) J. Kla¶ (red.), Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej po³owy XX wieku, Kraków 2018, s. 116-121 (K. Twardowska, „Arka Pana”), s. 130-134 (K. Twardowska, „Ko¶ció³ pw. Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich”), s. 146-151 (K. Twardowska, „Ko¶ció³ pw. ¦w. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach”), s. 170-173 (K. Twardowska, „Ko¶ció³ pw. ¶w. Brata Alberta Chmielowskiego”).
f) N. Karsznia, Powstanie parafii i budowa ko¶cio³a Matki Bo¿ej Czêstochowskiej w Nowej Hucie, Kraków 1994, s. 81-108 (rozdz. „Budowa ko¶cio³a i klasztoru”, podrozdzia³y 1-6)
oraz strony internetowe dotycz±ce biografii ¶wiêtych:
https://eszkola.pl/religia/sw-stanislaw-5691.html?strona=3
https://eszkola.pl/historia/wincenty-kadlubek-zyciorys-i-kronika-kadlubka-7363.html
https://eszkola.pl/religia/sw-albert-chmielowski-5704.html
https://niepokalanow.pl/maksymilian-kolbe/zyciorys/
¶w. Józef https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-19a.php3
7. Zg³oszenia dru¿yn szkolnych do konkursu przyjmowane bêd± do 30 kwietnia 2019 r.
na adres Organizatora: nowahuta@mhk.pl (w temacie wiadomo¶ci proszê wpisaæ: „Konkurs Na fundamencie Krzy¿a”). W zg³oszeniu powinna znale¼æ siê nazwa i adres szko³y, imiê i nazwisko opiekuna merytorycznego, imiona i nazwiska cz³onków dru¿yn oraz numer telefonu kontaktowego.
8. Konkurs przeprowadzony bêdzie 13 maja 2019 r. (pocz±tek o godzinie 10.00) w siedzibie Organizatora (os. Centrum E 1, budynek dawnego Kina „¦wiatowid”) i sk³adaæ siê bêdzie z dwóch etapów:
a) Etap I, w którym bior± udzia³ wszystkie zg³oszone dru¿yny, sk³ada siê z 3 pytañdla ka¿dej dru¿yny. Za ka¿de pytanie dru¿yna mo¿e uzyskaæ 2 punkty. Do drugiego etapu przechodz± 3 dru¿yny z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Je¶li konieczna bêdzie dogrywka, ka¿da dru¿yna uczestnicz±ca w dogrywce otrzyma dodatkowe pytania, za które uzyskaæ mo¿na po jednym punkcie. Pytania zadawane bêd± a¿ do wy³onienia zwyciêzcy dogrywki. Do drugiego etapu zwyciêskie dru¿yny przechodz± z premi± punktow± za uzyskane miejsce, odpowiednio: za I miejsce – 3 pkt., za II miejsce – 2 pkt., za III miejsce – 1 pkt.
b) Etap II (fina³owy) sk³ada siê z piêciu rund, w której ka¿da z dru¿yn otrzymuje po jednym pytaniu, za które mo¿e uzyskaæ maksymalnie 2 punkty. Zwyciêzc± zostaje dru¿yna z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. W przypadku uzyskania przez dru¿yny tej samej ilo¶ci punktów, przeprowadzona zostanie dogrywka na takich samych zasadach jak w etapie pierwszym, a¿ do wy³onienia laureatów I, II i III miejsca.
9. W sk³ad jury konkursu wchodz±: Jan L. Franczyk (redaktor naczelny „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”), ks. Stanis³aw Puzyniak (proboszcz parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie) oraz pracownicy Muzeum Krakowa: Maria W±cha³a-Skindzier, Piotr Kapusta, Maciej Miezian.
10. Nagrody, ufundowane przez Radê Miasta Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przyznane zostan± laureatom II etapu konkursu. Warto¶ciowo¶æ nagród zale¿eæ bêdzie od zajêtego miejsca.
11. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ w Muzeum Krakowa, Oddzia³ Muzeum Nowej Huty, pod numerem tel.: 12-425-97-75 w godzinach od 8.30 do 16.30 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl
W przypadku zmian danych kontaktowych zostan± Pañstwo o nich powiadomieni.
SZLACHCIC NA ZAGRODZIE RÓWNY WOJEWODZIE
Za¶ciankowa chata, modrzewiowy dworek czy murowany pa³ac – ³±czy³o je jedno: pragnienie podkre¶lenia presti¿u i zasobno¶ci „portfela” ich w³a¶cicieli. Owe szlacheckie siedziby by³y wznoszone i upiêkszane na tyle, na ile pozwala³y finansowe ¶rodki, jakimi dysponowali w³odarze. Jednak¿e nawet drobna, zagrodowa szlachta gospodaruj±ca na niewielkim kawa³ku ziemi, posiada³a pe³nie praw niczym wojewoda.
Dom szlachecki, niezale¿ne od konduity jego mieszkañców, znacznie siê ró¿ni³ od ch³opskiej chaty. Mia³ przede wszystkim okazalsze rozmiary. Dwór nieco odsuniêty od drogi, zazwyczaj otoczony wysokimi drzewami, imponowa³ pewn± powag± i dostojno¶ci±. Malowniczo¶ci przydawa³y mu, wysadzane wierzbami i topolami, rozleg³e przestrzenie.
W wiêkszo¶ci wiejskich domostw, biegn±ca na przestrza³ sieñ, dzieli³a budynek na dwie czê¶ci: reprezentacyjn± i mieszkaln± oraz czê¶æ gospodarcz±. W rezydencjach zamo¿niejszej szlachty sieñ zastêpowa³ hol, którego bogate wyposa¿enie i umeblowanie mia³o podkre¶laæ status gospodarza. Paradne pokoje, bêd±ce pomieszczeniami „na pokaz”, czêstokroæ usytuowane by³y w jednej linii, tworz±c ci±g sal po³±czonych ze sob± drzwiami. Najbardziej okaza³y by³ salon – o¶rodek rodzinnego ¿ycia. To w nim biesiadowano, urz±dzano bale czy familijne ¶wiêta. W salonie te¿ ¿egnano zmar³ych domowników, modl±c siê i czuwaj±c nad ich trumnami.
O kondycji finansowej ziemianina mia³o ¶wiadczyæ wyposa¿enie szlacheckiej siedziby. W bogatszych domostwach na meble i sprzêty nie ¿a³owano kosztów. U zamo¿nych w³o¶cian pojawia³y siê antyki, zegary, ozdobne lustra czy popiersi historycznych postaci. Natomiast w ubogich, za¶ciankowych chatach umeblowanie nie grzeszy³o wykwintno¶ci±. Czêstokroæ jedynym ich wyposa¿eniem by³ masywny stó³, kilka krzese³, kredens, ³awa oraz malowane skrzynie.
W szlacheckich posiad³o¶ciach skrupulatne przestrzegano zwyczajów, które by³y podstaw± ³adu, porz±dku i szczê¶cia. Gwarantowa³y równie¿ ka¿demu nale¿yte miejsce w hierarchii domowników. G³ow± domu by³ jego gospodarz. Jemu te¿ przypada³o pierwsze miejsce przy stole. Z kolei pani domu zarz±dza³a gospodarstwem. Bardzo wa¿ni byli równie¿ rodzice pañstwa domu. Z racji swego wieku i pozycji nale¿a³o im siê powa¿anie. Szacunek dla osób starszych by³ wpajany dzieciom ju¿ od najm³odszych lat. Oznaki niechêci czy lekcewa¿enia starszych domowników spotyka³y siê z powszechnym potêpieniem. Nie nale¿y zapominaæ o rezydentach i rezydentkach. Byli oni ubo¿szymi krewnymi lub przyjació³mi rodziny. U¿yczano im go¶ciny w zamian za pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Posiad³o¶æ nie mog³a siê obej¶æ bez sporego grona s³u¿by. W¶ród nich by³y panny garderobiane, lokaje, kucharze, ogrodnicy, parobkowie i furmani.
Ziemiañska siedziba, ów mikrokosmos spo³ecznego ³adu, bezpowrotnie odesz³a do historii. Kres ziemiañstwa nast±pi³ wskutek politycznych i spo³ecznych przeobra¿eñ. Tradycja, w której dwór polski odgrywa³ istotn± rolê, zosta³a przerwana, unicestwiona. Tym wiêkszego znaczenia nabieraj±, nielicznie ocala³e zabudowania dworskie, jak obiekt w Branicach. Obecnie mie¶ci siê w nim w nim Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Dwór jest miejscem otwartym dla zwiedzaj±cych. Odbywaj± siê nim ró¿nego typu wydarzenia muzealne, warsztaty dla dzieci oraz cykliczne koncerty muzyki kameralnej. Dla zwiedzaj±cych udostêpniane s± wystawy poszerzaj±ce wiedzê na temat codziennego ¿ycia naszych praprzodków. Wszystkich zainteresowanych, pragn±cych odwiedziæ dawn± szlacheck± posiad³o¶æ, serdecznie zapraszamy!
Anna Kolasa

Sprz±tanie D³ubni


Ju¿ po raz 5. lokalna Fundacja EcoTravel organizuje spo³eczn± akcjê sprz±tania D³ubni, a ArcelorMittal Poland po raz drugi pomo¿e mieszkañcom w oczyszczeniu rzeki. Wielkie sprz±tanie z udzia³em mieszkañców i pracowników krakowskiej huty rozpocznie siê w sobotê, 23 marca o godzinie 11. Start spod Domu Wêdkarza przy Zalewie Nowohuckim. Wystarczy zabraæ ze sob± pozytywn± energiê i wygodne, sportowe obuwie. Na miejscu ka¿dy dostanie rêkawiczki i worki na ¶mieci, a po sprz±taniu ciep³y posi³ek.
Hutnicy pomagaj± zwierzêtom
Co roku w okresie jesienno-zimowym hutnicy pomagaj± bezdomnym zwierzêtom. W krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland wystawiono pud³a do zbierania karmy, koców i innych rzeczy dla schroniska dla bezdomnych zwierz±t. Tej zimy do krakowskiego schroniska trafi³o 5 transportów darów.
Akcja zbiórki odby³a siê ju¿ po raz kolejny. W ubieg³ym roku do schroniska dotar³y 4 transporty z kocami i karm± dla zwierz±t, zebran± przez pracowników krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Poland.
Zbiórka ta, nie jest jedyn± form± pomocy stalowej firmy dla schroniska. Dziêki finansowej darowi¼nie firmy na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzêtami, zakupiono 31 trwa³ych podestów. Wykorzystywane s± w boksach m.in. po to by zwierzaki mog³y po³o¿yæ siê poza bud±, ale nie na betonowym pod³o¿u.
Dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland sala chirurgiczna przyschroniskowej lecznicy wzbogaci³a siê o elektrokauter. To urz±dzenie zapewnia precyzyjne zamkniêcie krwawi±cych naczyñ w trakcie zabiegu chirurgicznego. Ma to szczególne znaczenie przy operacjach zwierz±t po wypadkach.
W podziêkowaniu za wsparcie dla schroniska hutnicy otrzymali tytu³ Certyfikat Wielkiego Serca.

Krakowska huta na Targach Pracy AGH
Studenci i absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ju¿ 28 marca bêd± mieli okazjê zapoznaæ siê z ofertami pracy podczas wiosennej edycji Targów Pracy na AGH. Krakowska huta ArcelorMittal Poland jako jeden ze sponsorów wydarzenia równie¿ zaprezentuje m³odym ludziom mo¿liwo¶ci rozwoju w hucie i potencja³u jaki niesie ze sob± praca w miêdzynarodowym ¶rodowisku. Obecnie ArcelorMittal Poland poszukuje nie tylko ¶wietnych hutników, ale równie¿ wykwalifikowanych informatyków, in¿ynierów i automatyków, którzy szukaj± nowych wyzwañ. W krakowskiej hucie mog± siê sprawdziæ realizuj±c innowacyjne projekty i czerpi±c z do¶wiadczenia obecnej kadry.
Targi Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej s± najlepsz± okazj± do tego, by spotkaæ rekruterów i porozmawiaæ z nimi o swoich oczekiwaniach, zapytaæ o mo¿liwo¶ci i benefity dla pracowników. W ubieg³ym roku targi organizowane przez tê uczelniê odwiedzi³o ok. 5 tysiêcy studentów i absolwentów, nie tylko z województwa ma³opolskiego, ale i ¶wiêtokrzyskiego, podkarpackiego i ¶l±skiego.
Stoisko ArcelorMittal Poland bêdziecie mogli znale¼æ w¶ród 114 innych firm z sektora przemys³owo-gospodarczego w Gmachu G³ównym Uczelni (paw. A-0) przy Al. Mickiewicza 30. w Krakowie. Wstêp jest wolny, nie trzeba siê rejestrowaæ.
Tegoroczne Targi Pracy bêd± wyj±tkowe, bo odbêd± siê w roku jubileuszu uczelni – 100-lecia jej otwarcia. Ta okr±g³a rocznica obfituje w wiele wydarzeñ kierowanych do studentów i absolwentów uczelni. ArcelorMittal Poland jest równie¿ partnerem g³ównym oficjalnych obchodów 100-lecia otwarcia AGH. Wiêcej szczegó³ów mo¿na znale¼æ tutaj: 100lat.agh.edu.pl.
Zmiany w sk³adzie Zarz±du i Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland
Rada Nadzorcza zatwierdzi³a zmiany w sk³adzie Zarz±du ArcelorMittal Poland. Wcze¶niej dokonane zosta³y zmiany w samej Radzie.
Po objêciu stanowiska dyrektora ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe – wyroby p³askie, Sanjay Samaddar ust±pi³ ze stanowiska prezesa Zarz±du ArcelorMittal Poland. Bêdzie jednak nadal wspiera³ dzia³ania spó³ki, gdy¿ obj±³ stanowisko przewodnicz±cego Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland.
Geert Verbeeck, do niedawna dyrektor generalny i wiceprezes Zarz±du, zosta³ powo³any na stanowisko prezesa Zarz±du ArcelorMittal Poland, a Czes³aw Sikorski – wiceprezesa Zarz±du. Ponadto do Zarz±du spó³ki do³±czyli dyrektorzy zarz±dzaj±cy odpowiedzialni za trzy obszary produkcyjne – surowcowy, wyrobów p³askich i wyrobów d³ugich.
Mi³o mi powitaæ Hervégo, Tomasza i Bogdana w Zarz±dzie ArcelorMittal Poland. Wierzê, ¿e fakt, i¿ bêd± teraz podejmowali decyzje na najwy¿szym szczeblu w³adz naszej firmy, pozwoli zwiêkszyæ poczucie odpowiedzialno¶ci i przyniesie dodatkow± warto¶æ dla naszej spó³ki – mówi Geert Verbeeck.
Nowy sk³ad Zarz±du ArcelorMittal Poland przedstawia siê nastêpuj±co: Geert Verbeeck, prezes Zarz±du i dyrektor generalny, Czes³aw Sikorski, wiceprezes Zarz±du, Tomasz Dziwniel, cz³onek Zarz±du, Bogdan Miko³ajczyk, cz³onek Zarz±du, Hervé Mouille, cz³onek Zarz±du, Adam Preiss, cz³onek Zarz±du, Tomasz ¦lêzak, cz³onek Zarz±du.
Chcia³bym podziêkowaæ wszystkim w ArcelorMittal Poland za ich wk³ad pracy i wsparcie, które okazali mi podczas mojej kadencji rozpoczêtej w 2009 roku. By³y to lata niezwyk³ych inwestycji i transformacji, dziêki którym zmienili¶my kszta³t polskiego hutnictwa. Lata, które zawsze bêdê ceni³ – komentuje Sanjay Samaddar. – Cieszê siê, ¿e akcjonariusze dali mi przywilej kontynuowania relacji z ArcelorMittal Poland na stanowisku przewodnicz±cego Rady Nadzorczej. Nadal bêdê wspiera³ grupê, wspó³pracuj±c z w³adzami i sektorem publicznym. Cieszê siê, ¿e przekazujê stanowisko prezesa Zarz±du Geertowi Verbeeckowi, który przez ostatnie 4 lata by³ dyrektorem generalnym i wiceprezesem Zarz±du ArcelorMittal Poland, i który doskonale zna dzia³alno¶æ firmy. Geertowi i nowym cz³onkom Zarz±du ¿yczê powodzenia – dodaje.
StaLOVE damy
Huty stali raczej nie kojarz± siê z paniami, ale i tutaj pracuje liczna grupa kobiet. Wiele z nich wybra³o to miejsce pracy przed laty, ale nowe specjalno¶ci przyci±gaj± tak¿e ostatnio.
W ArcelorMittal Poland pracuj± 1143 panie. Najwiêcej – 536 z nich – pracuje w centrali i d±browskim oddziale. Oddzia³ ArcelorMital w Krakowie zatrudnia 304 panie. 180 kobiet pracuje w Zak³adach Koksowniczych w Zdzieszowicach, w oddziale ¶wiêtoch³owickim jest ich 59, w sosnowieckim – 50, a w Chorzowie – 23.
Huty stali s± zak³adami przemys³u ciê¿kiego, ale panie znajduj± zatrudnienie najczê¶ciej jako specjali¶ci, liderzy, referenci czy samodzielni pracownicy. Ta grupa stanowisk „umys³owych” liczy 677 pañ.
Stanowiska kierownicze w ArcelorMittal Poland zajmuje 96 pañ, w tym 6 stanowiska dyrektorskie. S± szefami, liderami i kierownikami.
Najwiêcej kobiet zatrudnionych jest w Biurze Jako¶ci i Rozwoju Produktu – 105. W Biurze Transportu i Logistyki jest ich 57.
Na stanowiskach fizycznych pracuje 466 kobiet. W tym gronie najliczniejsza grupê stanowi± laborantki (105), kontrolerzy jako¶ci, magazynierzy, ekspedytorzy. 64 kobiety s± operatorami suwnic.
Nieliczne panie spotkaæ mo¿na nawet w okolicy wielkiego pieca i stalowni, gdzie s± operatorami urz±dzeñ.
Trudno dziwiæ siê temu „mêskiemu” nazewnictwu, gdy¿ huty stali to zak³ad przemys³u ciê¿kiego i w nomenklaturze stanowiska ci±gle funkcjonuj± w mêskoosobowej formie.
Najwiêcej kobiet na stanowiskach fizycznych znajdziemy w walcowni du¿ej: 22 panie s± operatorami ci±gu walcowniczego, 30 realizatorami produkcji, a 23 pracuj± na suwnicach.
Wiêkszo¶æ pañ zatrudnionych w ArcelorMittal Poland mo¿e pochwaliæ siê wykszta³ceniem wy¿szym – 435, ¶rednim wykszta³ceniem legitymuje siê 523 panie, a zawodowym – 135.
Z okazji ¶wiêta trudno mówiæ o wieku. Najliczniejsz± grupê stanowi± panie w wieku pomiêdzy 30 a 50 lat! Wiêkszo¶æ pracuj±cych w ArcelorMittal Poland pañ to kobiety dojrza³e, ze ¶rednim sta¿em pracy 28,3 lat, choæ najd³u¿szy sta¿ wynosi 45 lat!

**

Z okazji zbli¿aj±cego siê Dnia Kobiet,
pragnê z³o¿yæ Wszystkim Paniom
pracuj±cym w ArcelorMittal Poland
serdeczne ¿yczenia.
Doceniamy rolê, jak± pe³nicie w naszym ¶rodowisku,
a tak¿e to, ¿e wspaniale ³±czycie pracê
z obowi±zkami rodzinnymi.

Szanowne Panie,
Przyjmijcie ode mnie, od Rady Nadzorczej,
Zarz±du i dyrekcji wykonawczej
serdeczne ¿yczenia satysfakcji i rado¶ci
zarówno w ¿yciu zawodowym, jak i osobistym.

Geert Verbeeck
prezes Zarz±du
i dyrektor generalny
ArcelorMittal Poland


**
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,329,927 unikalnych wizyt