Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¯yczenia Wielkanocne 2019
Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Zmartwychwstania Pañskiego wszystkim Czytelnikom ¿yczy Redakcja
NOWOHUCKA VIA CRUCIS
W Niedzielê Mêki Pañskiej, czyli Niedzielê Palmow± po raz 13 z parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia prowadzonej przez ksiê¿y pallotynów wyruszy³a Nowohucka Droga Krzy¿owa. Jej uczestnicy ulicami Bulwarow± i Klasztorn± przeszli do Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile. Po ka¿dej z 14 stacji Mêki Pañskiej krzy¿ nios³y kolejne grupy osób m.in. przedstawiciele samorz±du, lokalnych szkó³ i o¶rodków sportowych. Nabo¿eñstwu, odbytemu w godzinach wieczornych przewodniczy³ metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski, który przy kolejnych stacjach g³osi³ rozwa¿ania. W 13. Nowohuckiej Drodze Krzy¿owej wziê³o udzia³ ponad trzy tysi±ce wiernych.
W swoich rozwa¿aniach metropolita krakowski przypomnia³ m.in., ¿e je¶li cz³owiek zw±tpi w obiektywn± prawdê, czêsto nie ma w sobie wewnêtrznej si³y, by staæ siê znakiem sprzeciwu w zak³amanej rzeczywisto¶ci. Podkre¶la³ te¿, ¿e je¶li cz³owiek robi w swoim sercu miejsce dla grzechu, to rodzi to kolejny grzech, i kolejny - i w efekcie dochodzi do eskalacji z³a, rosn± te¿ z³o¶æ i nienawi¶æ.
Przy jednej ze stacji krakowski metropolita nawi±za³ do standardów WHO dotycz±cych edukacji seksualnej w szko³ach i karty LGBT. - Obna¿ony na szczycie Golgoty Chrystus nieustannie wzywa ¶wiat do czysto¶ci spojrzeñ, my¶li i czynów. Wzywa do tego w imiê poszanowania godno¶ci ka¿dej osoby ludzkiej. W imiê prawa do zachowania w³asnej intymno¶ci. W imiê ochrony bezbronnych i zupe³nie nieprzygotowanych na przemoc w tej dziedzinie dzieci. Tymczasem wspó³czesny ¶wiat chce - tak¿e przez programy WHO i Kartê LGBT, które maj± byæ wprowadzane do polskich szkó³, a nawet przedszkoli - odzieraæ dzieci z ich niewinno¶ci, z ich naturalnego poczucia wstydu, z ich czystego i radosnego dzieciñstwa – mówi³ abp Jêdraszewski.
Drogê Krzy¿ow± zakoñczono w mogilskim opactwie uca³owaniem relikwii Krzy¿a ¦wiêtego.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Wicepremier Beata Szyd³o we Wró¿enicach
W niedzielê 7 kwietnia b.r w remizie Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej we Wró¿enicach odby³o siê spotkanie wicepremier Beaty Szyd³o z mieszkañcami tej czê¶ci Krakowa i okolicznych miejscowo¶ci. Organizatorm by³ Komitet Prawa i Spawiedliwo¶ci Dzielnicy XVIII - Nowa Huta. W spotkaniu prowadzonym przez radnego Miasta Krakowa Edwarda Porêbskiego oprócz licznie zgromadzonych mieszkañców uczestniczyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pose³ Barbara Bubula, senator Marek Pêk, wojewoda ma³opolski Piotr Æwik, starosta krakowski Wojciech Pa³ka, wicemarsza³ek ma³opolski £ukasz Smó³ka oraz radni Powiatu Krakowskiego, radni Miasta Krakowa i radni Dzielnic. Zespo³y obrzêdowe z os. Wró¿enice i os. Ko¶cielniki swoj± obecno¶ci± u¶wietni³y tê wizytê. Podczas spotkania Pani Premier i zaproszeni go¶cie odpowiadali na zadawane pytania mieszkañców oraz omówili najwa¿niejsze sprawy i nurtuj±ce ich problemy. Pose³ Barbara Bubula omówi³a sytuacjê w polskiej edukacji oraz w ¶rodkach masowego przekazu. W swoim wyst±pieniu minister Andrzej Adamczyk wspomina³ o najwiêkszych inwestycjach w Krakowie takich jak: przebudowa ul. Igo³omskiej, budowa dalszego odcinka trasy S7, ulicy 29 Listopada dróg wojewódzkich, powiatowych i lokalnych oraz o modernizacji kolei. Bezpo¶rednio po wizycie w nowohuckich Wró¿enicach Pani Premier uda³a siê na spotkanie w sprawie strajku nauczycieli do Centrum Dialogu w Warszawie.
WR

Nowoczesny aparat USG dla Oddzia³u Okulistycznego – Od krakowskiej huty dla Szpitala im. ¯eromskiego
Krakowska huta ArcelorMittal Poland i Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Spo³ecznej przekaza³a Oddzia³owi Okulistycznemu w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego nowoczesny aparat USG o warto¶ci 125 tys. z³. Sprzêt ten znacznie poprawi jako¶æ diagnozowania i leczenia dzieci oraz doros³ych. To kolejny dar spo³eczno¶ci hutniczej dla szpitala w Nowej Hucie.
Aparat USG zakupiony dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland jest sprzêtem najwy¿szej klasy, i co najwa¿niejsze, ma szerokie zastosowanie w ró¿nych obszarach diagnostycznych. Pozwala na wykrycie takich zmian chorobowych, których nie da siê zdiagnozowaæ przy pomocy innych typów aparatury, lub wykorzystuj±c inne metody badania. Aparatura jest przydatna w diagnostyce zmian pourazowych, guzach przedniego odcinka, jaskry czy zmian w obrêbie soczewki.
Przy u¿yciu nowego sprzêtu bêdziemy mogli diagnozowaæ liczne patologie w obrêbie cia³a szklistego, siatkówki oraz nerwu wzrokowego – mówi dr n. med. Ma³gorzata Wo¶, ordynator Oddzia³u Okulistyki w „¯eromskim”. – Przydatny jest te¿ w monitorowaniu stanów takich jak krótkowzroczno¶æ u dzieci i m³odzie¿y czy pêczniej±ca soczewka u osób starszych – dodaje.
Krakowska huta ArcelorMittal Poland od lat wspiera Szpital Specjalistyczny im. Stefana ¯eromskiego w Nowej Hucie. W ci±gu ostatniej dekady przekaza³a na ten cel ³±cznie 200 000 z³. Dziêki tym funduszom zakupiono ju¿ dla Oddzia³u Okulistycznego laser diodowy do fotokoagulacji z lamp± szczelinow± oraz zamontowano system monitoringu szpitala.
Zdrowie jest bezcenne dlatego jednym z naszych celów jako firmy odpowiedzialnej spo³ecznie jest wspieranie projektów zwi±zanych z tym obszarem. Szpital im. S. ¯eromskiego by³ pierwsz± placówk± medyczn± dla mieszkañców Nowej Huty i pracowników kombinatu, dlatego staramy siê wspieraæ potrzeby tego szpitala, w którym lecz± siê krakowianie, a w¶ród nich równie¿ nasi pracownicy. Wiemy, ¿e nowoczesny sprzêt pozwala uratowaæ zdrowie, a niejednokrotnie ¿ycie, dlatego cieszymy siê, ¿e mogli¶my przyczyniæ siê do unowocze¶nienia Oddzia³u Okulistycznego, z którego bêd± korzystaæ zarówno doro¶li, jak i dzieci – mówi Magdalena Ku¶mierz z Biura Odpowiedzialno¶ci Biznesu ArcelorMittal Poland.
Zakup okulistycznego USG pozwoli³ podnie¶æ standard ¶wiadczeñ, które szpital Specjalistyczny im. Stefana ¯eromskiego oferuje pacjentom.
Hutnicza fundacja od 25 lat pomaga przede wszystkim swoim podopiecznym, ale jest równie¿ w sta³ym kontakcie z placówkami zdrowia, m.in. ze szpitalem ¯eromskiego. W tym szpitalu, który dzia³a na terenie Nowej Huty, lecz± siê m.in. pracownicy ArcelorMittal Poland i spó³ek zale¿nych. Widzimy efekty jakie daje zakup nowego sprzêtu, a diagnostyka jest na naprawdê wysokim poziomie – podkre¶la Krzysztof Stypu³a, prezes Hutniczej Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Spo³ecznej.

58. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - ¦wiat wed³ug Hanny Chrzanowskiej dla Pól Nadziei – ZAWÓD: POS£UGACZKA ORAZ PO¦REDNICZKA DO WSZYSTKIEGO
Nie tylko s³owa otuchy i mi³o¶ci, ale te¿ wymierne finansowe wsparcie dla cierpi±cych, pop³ynê³o w sobotni wieczór 6 kwietnia, z nowohuckiego ko¶cio³a „Arka Pana” do pacjentów krakowskiego Hospicjum ¶w. £azarza. Bohaterk± dedykowanego Polom Nadziei koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! by³a b³ogos³awiona Hanna Chrzanowska.
Idea pielêgnacji i opieki, niesienia chorym ulgi w cierpieniu, wspierania i podtrzymywania ich na duchu, a czasami samej obecno¶ci w ostatnich chwilach ¿ycia – to wszystko ³±czy Hannê Chrzanowsk± z ruchem hospicyjnym. Zbli¿aj±ca siê pierwsza rocznica beatyfikacji pielêgniarki, pisz±cej o sobie: zawód: pos³ugaczka oraz po¶redniczka do wszystkiego, stanowi³a doskona³± okazjê do przybli¿enia jej postaci. Trudu osadzenia my¶li i dzia³alno¶ci tej zas³u¿onej dzia³aczki charytatywnej, pisarki, pedagoga, instruktorki i prekursorki pielêgniarstwa rodzinnego, domowego oraz parafialnego, w szerszym, poetycko-prozatorskim kontek¶cie, podjê³a siê Agata Bernadt.
Jednak zanim na scenie pojawili siê wykonawcy, zgromadzonej publiczno¶ci o idei koncertu, Polach Nadziei, dzia³alno¶ci oraz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. ¶w. £azarza opowiedzia³y: dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar oraz prezes hospicjum, dr Jolanta Stok³osa. Ju¿ godzinê przed rozpoczêciem w¶ród licznie gromadz±cej siê publiczno¶ci kr±¿yli wolontariusze, którzy zbierali do puszek datki na wsparcie opieki osób terminalnie chorych. Ofiarodawcom wrêczano broszki z kwiatem ¿onkila – miêdzynarodowego symbolu nadziei.
W rolê tytu³owej bohaterki koncertu wcieli³a siê redaktorka Radia Kraków i autorka ksi±¿ki o b³ogos³awionej - Marzena Florkowska. Dziennikarka nie tylko zredagowa³a na potrzeby koncertu fragmenty Pamiêtnika, listów i notatek Hanny Chrzanowskiej, ale te¿ u¿yczy³a pielêgniarce swego g³osu. Dziêki temu widzowie mogli pod±¿yæ za spisanymi przez b³ogos³awion± ¶ladami jej ¿ycia, ¶ledziæ krok po kroku najistotniejsze zdarzenia, wa¿kie momenty decyzji, rozterek, rado¶ci i smutków bohaterki. Dope³nieniem i komentarzem do wydarzeñ z ¿ycia Chrzanowskiej by³a poezja Cypriana Kamila Norwida, Karola Wojty³y, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zaj±ca OFM Conv i samej b³ogos³awionej. Zarówno ta recytowana przez Dariusza Kowalskiego - aktora teatralnego i telewizyjnego - jak i wy¶piewana przez Lidiê Jazgar, Grzegorza Dowgia³³o, Micha³a Ziomka i Agatê Bernadt.
Koncert zakoñczy³o odtworzenie jedynego zachowanego nagrania z g³osem b³ogos³awionej, pochodz±cego z 1970 roku. Chrzanowska dziêkowa³a w nim swoim uczennicom za podejmowany codziennie trud opieki nad potrzebuj±cymi.
W wydarzeniu udzia³ wziêli ponadto znakomici muzycy: Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa, Ryszard Br±czek – gitara, Tomasz Grzybowski – gitara, Adam Prucnal – skrzypce, Grzegorz Piêtak – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja.
Koncert odby³ siê przy wsparciu Miasta Kraków. Organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania partnerom: Arce Pana i Inicjatywie Artystycznej Krakowskie Przedmie¶cie, które by³y partnerami wydarzenia, PPU „Fares” i Agencji Art. Blue (partnerzy cyklu), a tak¿e partnerom Pól Nadziei: BP, Go¶æ Niedzielny. Podziêkowania nale¿± siê tak¿e patronom medialnym, do których nale¿±: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków i Dziennik Polski. Za pomoc przy organizacji i zapewnienie bezpieczeñstwa uczestnikom koncertu organizatorzy serdecznie dziêkuj± niezawodnemu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie.
(f)


Fot. Pawe³ Smolik
Zachêcamy do udzia³u w spektaklu i wsparcia akcji – Charytatywny spektakl w NCK
W najbli¿sz± ¶rodê, 17 kwietnia o godz. 19.30 w Nowohuckim Centrum Kultury pokazany zostanie „Ostatnia wieczerza” - spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Ab Intra, na podstawie powie¶ci Waldemara £ysiaka „Cena”.
Spektakl z którego dochód zostanie przeznaczony na wyjazdy dzieci i m³odzie¿y z dwóch krakowskich Placówek Opiekuñczo – Wychowawczych na krótkie jednodniowe zwiedzanie pobliskich stolic europejskich (Praga, Wiedeñ, Budapeszt). Akcja ma na celu rozwój pasji podró¿niczych, zainteresowania ¶wiatem, jego atrakcjami, architektur±, histori±; ma na celu pokazaæ i nauczyæ jak mi³o i po¿ytecznie mo¿na spêdzaæ czas.
Spektakl „Ostatnia Wieczerza” to piêkne studium osobowo¶ci i moralno¶ci cz³owieka, to ¶cieranie siê pogl±dów i charakterów. Sam Teatr Ab Intra opisuje temat tak: „Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydowaæ o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, atei¶ci i wierz±cy, socjali¶ci i endecy odkryj± co to jest ostateczno¶æ i kto siê do niej posunie. Ile warte jest ludzkie ¿ycie? Czy wybraæ mniejsze z³o, czy umyæ rêce metod± Poncjusza Pi³ata? A je¿eli wybieraæ, to co uznaæ za z³o mniejsze? Czy wobec ¶mierci wszyscy s± równi? Jak w czasach wojny odnale¼æ sprawiedliwo¶æ? Czym ró¿ni± siê sêdziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania ka¿dy z uczestników wieczerzy, ale te¿ ka¿dy z widzów”. bêdzie musia³ sobie odpowiedzieæ sam”. To spektakl, który daje do my¶lenia, nikogo nie pozostawiaj±c obojêtnym.
Partnerami akcji s±: Fundacja Ambasada Pomocy Dzieciom, Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Ab Intra. Cena biletu: 20 z³.
(f)

ArcelorMittal Poland: Twórz z nami rzeczy wielkie – Z Targów Pracy na AGH
W czasie wiosennej edycji Targów Pracy AGH ponad 100 firm z ca³ej Polski zaprezentowa³o studentom i absolwentom oferty pracy. W¶ród tej setki by³ równie¿ ArcelorMittal Poland, sponsor tegorocznej edycji targów.
Targi odwiedzi³o a¿ ponad 5500 studentów i absolwentów nie tylko z Ma³opolski. Na stoisku hutniczej firmy m³odzi i zdolni ludzie mogli dowiedzieæ siê, jakie mo¿liwo¶ci rozwoju oferuje firma i jak± ¶cie¿kê kariery mog± zbudowaæ, podejmuj±c w niej pracê.
Mog± tu znale¼æ ofertê studenci zainteresowani tematyk± IT, automatyk± czy nowymi technologiami. W³a¶nie w tych obszarach mog± zdobywaæ w ArcelorMittal Poland do¶wiadczenie i tworzyæ w³asne innowacyjne projekty.
Na co dzieñ m³odzi ludzie szukaj±cy pracy, albo planuj±cy swe ¿ycie zawodowe, mog± zapoznaæ siê z ofert± firmy na jej stronie internetowej.
W zak³adce „KARIERA” zamieszczane s± aktualne oferty pracy. W¶ród ofert s± zarówno zawody hutnicze, zwi±zane z prac± na liniach produkcyjnych, ale równie¿ w innych specjalno¶ciach.
ArcelorMittal Poland zatrudnia dzi¶ ponad 11000 wykwalifikowanych pracowników. Do tej pory zainwestowa³ ju¿ 7 mld z³otych w rozwój firmy. Misj± firmy jest zrównowa¿ony rozwój oparty na nowoczesnych technologiach.
Dlatego firma ma dzi¶ sporo ofert dla specjalistów z bran¿y IT, jak developerów systemów IT, Industry 4.0 in¿ynierów IT, software developerów C#.NET, in¿ynierów seniorów sieci.
Z kolei studentom stawiaj±cym pierwsze kroki na rynku pracy ArcelorMittal Poland oferuje mo¿liwo¶æ odbycia praktyk studenckich. S± one ¶wietn± okazj± do zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz zmierzenia siê z realnymi wyzwaniami w pracy.
Warto zajrzeæ pod ten adres:
https://poland.arcelormittal.com/. Stronê internetow± ArcelorMittal Poland mo¿na przegl±daæ na urz±dzeniach mobilnych.


Krakowscy i nowohuccy radni odwiedzili zmieniaj±c± siê hutê – Otwarci na lokalne spo³eczno¶ci
W ¶rodê, 3 kwietnia radni miasta Krakowa oraz przedstawiciele rad nowohuckich dzielnic go¶cili w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Celem spotkania by³o zaprezentowanie dzia³añ firmy oraz najwa¿niejszych projektów inwestycyjnych, które maj± wp³yw na jako¶æ ¿ycia mieszkañców Krakowa.
Podczas spotkania z Tomaszem ¦lêzakiem, cz³onkiem zarz±du i dyrektorem Energii i Ochrony ¦rodowiska radni zapoznali siê z bie¿±cymi planami inwestycyjnymi krakowskiej huty oraz dzia³aniami na rzecz mieszkañców Nowej Huty i Krakowa.
Radni interesowali siê projektami, które pozwoli³y hucie zmniejszyæ oddzia³ywanie na ¶rodowisko i najbli¿sze otoczenie oraz efektami trwaj±cej modernizacji elektrociep³owni TAMEH Polska. Zak³ad ten rezygnuje z wêgla na rzecz gazów hutniczych. Po zakoñczeniu inwestycji, to z nich bêdzie wytwarzana energia i ciep³o.
– Krakowska huta nie jest ju¿ dzi¶ tym samym zak³adem, co w latach 70. Wtedy pracowa³o w niej 10 ta¶m spiekalniczych, piêæ wielkich pieców czy stalownia martenowska. Wy³±czyli¶my najbardziej uci±¿liwe dla ¶rodowiska instalacje i przeprowadzili¶my szereg inwestycji, jak choæby modernizacjê jedynego wielkiego pieca nr 5. Dziêki temu od 2004 roku ograniczyli¶my m.in. emisjê py³u o 90 proc. – mówi³ podczas spotkania Tomasz ¦lêzak.
Przedstawiciele lokalnej spo³eczno¶ci pozytywnie oceniali zaanga¿owanie spo³eczne krakowskiej huty oraz projekty stalowej firmy skierowane dla mieszkañców – m.in. program minigrantów „Dzia³amy lokalnie”.
Podczas wizyty w hucie radni Rady Miasta Krakowa i nowohuckich dzielnic mieli okazjê zobaczyæ jedn± z hal produkcyjnych ArcelorMittal Distribution Solutions.

Koncert upamiêtniaj±cy pierwsz± podró¿ apostolsk± Jana Paw³a II do Polski – Sinfonietta Cracovia — Nowej Hucie
70 lat temu podjêto decyzjê o budowie kombinatu metalurgicznego we wsi Mogi³a ko³o Krakowa. Tak w³a¶nie rozpoczê³a siê historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoj± okr±g³± rocznicê. Dzisiejsza Nowa Huta to wyj±tkowa przestrzeñ, w której prze¶ledziæ mo¿na historiê drugiej po³owy XX wieku. Industrialne przestrzenie, bloki, zielone enklawy i niesamowite obiekty architektury sakralnej — oto krajobraz jednej z najwa¿niejszych dzielnic Krakowa.
Zorganizowane z rozmachem przez Urz±d Miasta Krakowa obchody 70-lecia powstania Nowej Huty zbiegaj± siê z 40. rocznic± pierwszej podró¿y apostolskiej papie¿a Jana Paw³a II do Polski. Sinfonietta Cracovia z rado¶ci± w³±cza siê w uroczyste obchody, ³±cz±c oba w±tki i proponuj±c Pañstwu arcydzie³a nowej muzyki sakralnej.
Minimalistyczna estetyka utworów estoñskiego kompozytora Arvo Pärta od lat budzi zachwyt s³uchaczy i s³uchaczek. Wed³ug portalu Bachtrack Estoñczyk jest najczê¶ciej grywanym, ¿yj±cym kompozytorem ¶wiata. W latach 60. minionego wieku, tworz±c na przekór cenzorom i totalitarnemu re¿imowi, Pärt prze¿y³ burzliwy romans z muzyczn± awangard±. W po³owie lat 70., po przesz³o dekadzie wymownego milczenia, powróci³ jednak jako kompozytor odmieniony.
- Odkry³em, ¿e wystarczy mi, gdy piêknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynosz± mi wytchnienie ‒ wspomina³. Pärt zwróci³ siê ku korzeniom europejskiej muzyki sakralnej i tchn±³ w swoje dzie³a nastrój g³êbokiej zadumy, harmonii, kontemplacji ‒ tworz±c w³asny, oryginalny styl, który nazwa³ tintinnabuli (³ac. ma³y dzwonek). W ascetycznych wnêtrzach Ko¶cio³a Matki Boskiej Czêstochowskiej na osiedlu Szklane Domy us³yszymy: Mszê berliñsk±, Trisagion i Stabat Mater.
- Arvo Pärt szokowa³ progresywnych buntowników XX wieku swoim gwa³townym zwrotem ku kontemplacyjnej muzyce sakralnej. Jestem pewien, ¿e jego twórczo¶ci doskonale wybrzmi w jednym z najbardziej awangardowych ko¶cio³ów w Nowej Hucie ‒ zapowiada dyrygent Jurek Dyba³, dyrektor Sinfonietty Cracovii.
Geometryczne piêkno surowej przestrzeni skontrastowane zostanie z przejmuj±c± Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, napisan± po ¶mierci Jana Paw³a II i dedykowan± papie¿owi. Kontemplacyjnie i uroczy¶cie — tak Sinfonietta Cracovia uczci przypadaj±ce w tym roku jubileusze.
* * *
Koncert odbêdzie siê w najbli¿sz± sobotê, 6 kwietnia, godz. 19.30, w ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy 7. W programie: Krzysztof Penderecki — Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II oraz Arvo Pärt — Msza berliñska | Trisagion | Stabat Mater. Wyst±pi±: Cracow Singers i Sinfonietta Cracovia. Dyryguje Jurek Dyba³. Wstêp wolny.
Rezerwacja bezp³atnych kart wstêpu: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com oraz w punktach InfoKraków
(f)

Pracownicy huty ArcelorMittal Poland kolejny raz pomogli mieszkañcom posprz±taæ rzekê i uporz±dkowaæ okolicê – Czy¶ciej nad D³ubni± na wiosnê
Blisko setka mieszkañców Nowej Huty i aktywistów z ró¿nych czê¶ci Polski, w tym kilkudziesiêciu pracowników krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, wysprz±ta³o w ostatni± sobotê (23 marca) brzegi rzeki D³ubni z zalegaj±cych tam ¶mieci. Efekt? Ponad 150 worków pe³nych m.in. puszek i butelek oraz setki kilogramów wielkogabarytowych ¶mieci, które trafi³y do Miejskiego Przedsiêbiorstwa Oczyszczania w Krakowie. Oprócz zu¿ytych opon, starych butów, umywalek czy kafelków ³azienkowych mieszkañcy znale¼li te¿ sokowirówki, inhalatory i fotele.
Akcjê #CzystaD³ubnia ju¿ po raz pi±ty zorganizowa³a nowohucka Fundacja EcoTravel. W tym roku do pomocy w sprz±taniu odcinka od mostu na alei Solidarno¶ci do ogrodów dzia³kowych „Wanda”, w³±czyli siê nie tylko mieszkañcy i spo³ecznicy, którym bliska jest troska o przyrodê, pracownicy huty, radni czy wêdkarze, ale tak¿e fachowcy specjalizuj±cy siê w czyszczeniu rzek. ¦mia³kowie, którzy przyjechali a¿ z Mazur wyci±gali olbrzymie ¶mieci z dna rzeki przy pomocy specjalnych magnesów.
Prawie 2,5 hektara trudnego i za¶mieconego terenu to by³o prawdziwe wyzwanie, ale podo³ali mu zarówno doro¶li jak i dzieci, które dzielnie nape³nia³y worki butelkami, papierkami czy puszkami po napojach, spaceruj±c bezpieczn± tras± wytyczon± specjalnie dla nich.
Sobotni± akcjê sprz±tania brzegów D³ubni koordynowa³ Marcin Pawlik, nowohucki przyrodnik i szef Fundacji EcoTravel, który od kilku lat dba o czysto¶æ nowohuckiej rzeki, zachêcaj±c do pomocy znajomych.
– Cieszy widok wspania³ych ludzi, którzy mocno anga¿uj± siê w sprz±tanie D³ubni. Z roku na rok do weteranów, którzy akcjê wspieraj± od zawsze, do³±czaj± kolejni mieszkañcy, chêtni zrobiæ co¶ po¿ytecznego dla nowohuckiej przyrody. Dobrze, ¿e jest nas coraz wiêcej - mówi Marcin Pawlik, szef Fundacji EcoTravel. – Ka¿dy z uczestników tej akcji zrobi³ dzi¶ co¶ niesamowitego dla D³ubni, Nowej Huty, dla Krakowa – dodaje.
Mocno za¶miecony teren wymaga³ sprz±tania, a ¶mieci zalegaj±ce tam latami psu³y wizerunek malowniczych, nadrzecznych ¶cie¿ek.
– W tym roku w inicjatywê spo³ecznego sprz±tania rzeki w³±czyli siê nie tylko nasi pracownicy, ale równie¿ ich rodziny. Rodzice sprz±tali z dzieæmi, a dziadkowie z wnukami; razem tworzyli zgrane zespo³y i mi³o by³o patrzeæ, jak bardzo s± zaanga¿owani. Wszystkim nam zale¿a³o na uporz±dkowaniu tego terenu, w koñcu krakowska huta s±siaduje z D³ubni±, a wielu naszych pracowników mieszka w okolicy i korzysta z uroków tego miejsca – mówi Tomasz Dziwniel, cz³onek zarz±du i dyrektor zarz±dzaj±cy oddzia³u wyrobów p³askich i jako¶ci w ArcelorMittal Poland, który równie¿ sprz±ta³ rzekê. – Cieszymy siê, ¿e mogli¶my nasz± prac± przyczyniæ siê do likwidacji dzikich wysypisk, a przy okazji daæ dobry przyk³ad innym i lekcjê edukacji ekologicznej najm³odszym – dodaje.
Po zakoñczeniu akcji wszyscy uczestnicy mogli zje¶æ ciep³y posi³ek od ArcelorMittal Poland i wypiæ gor±c± herbatê. Krakowska huta solidnie przygotowa³a siê na powrót g³odnych uczestników akcji, dlatego jedzeniem uda³o siê podzieliæ jeszcze z podopiecznymi placówki dla bezdomnych mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego.
– Widaæ, ¿e potrzeba zadbania o swoje otoczenie jest coraz silniejsza. Mieszkañcy coraz czê¶ciej bior± sprawy w swoje rêce i staraj± siê w ramach takich spo³ecznych akcji zadbaæ o ¶rodowisko. Jednak szkoda, ¿e w³a¶nie ci aktywi¶ci musz± naprawiaæ b³êdy nieodpowiedzialnych s±siadów. Mamy nadziejê, ¿e takie akcje u¶wiadomi± krakowian, ¿e o przyrodê trzeba dbaæ ca³y czas, by móc cieszyæ siê jej walorami. Jeste¶my dumni ze wszystkich mieszkañców i firm, które w³±czaj± siê w tê po¿yteczn± inicjatywê – mówi £ukasz Pawlik, zastêpca dyrektora Zarz±du Zieleni Miejskiej w Krakowie, który wspiera akcjê sprz±tania D³ubni.

Wiosna na Placu Centralnym

Plac Centralny w Nowej Hucie przywita³ wiosnê|. Zakwit³a ju¿ na nim piêkna krokusowa ³±ka. I wcale nie trzeba ¶niegu, ani gór. (l)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,329,928 unikalnych wizyt