Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wyró¿nienie dla ArcelorMittal Poland „Fabryka roku” – fabryka bezpieczeñstwa
Na pocz±tku grudnia w Warszawie odby³a siê gala konkursu „Fabryka Roku”, w którym wyró¿niono projekt ArcelorMittal Poland „Bezpieczeñstwo to MY”.
W ósmej edycji konkursu Wydawnictwa Trade Media International i magazynów bran¿owych In¿ynieria i Utrzymanie Ruchu oraz Control Engineering Polska nagrodzono firmy i osoby, które w szczególny sposób wyró¿ni³y siê w polskim przemy¶le, wprowadzaj±c w praktyce w swoich zak³adach produkcyjnych nowe rozwi±zania i technologie.
D±¿ymy do osi±gniêcia najwy¿szego poziomu bezpieczeñstwa w naszych hutach i koksowniach. Doskonalimy procesy i mechanizmy kontroli czynników ryzyka w obszarze BHP. Przede wszystkim kierujemy siê zasad±, ¿e kluczow± rolê odgrywa tu samo¶wiadomo¶æ pracowników i wysoka kultura BHP w ca³ej organizacji. Na ten aspekt zaanga¿owania i odpowiedzialno¶ci za ¿ycie i zdrowie w³asne oraz wspó³pracowników k³adziemy szczególny akcent w szkoleniach – podkre¶la Marlena Kowalska, koordynatorka projektu Bezpieczeñstwo to MY w ArcelorMittal Poland.
„Bezpieczeñstwo to My” to wieloletni program szkoleñ, którego celem jest eliminacja niebezpiecznych zachowañ, praca nad ¶wiadomo¶ci± pracowników dotycz±c± zagro¿eñ i ryzyka, a tak¿e skutków wypadków oraz zmiana mentalno¶ci z postawy „ja muszê” na „ja chcê”.
Warsztaty Bezpieczeñstwo to MY – rozpoczê³y siê w 2016 roku, a jego pierwsz± fazê zatytu³owan± „Zacznij od siebie” zakoñczono w roku 2018.
W ramach pierwszej czê¶ci projektu przeszkolonych zosta³o ok. 10 tys. naszych pracowników, czyli 98 proc. za³ogi. Program zosta³ pozytywnie oceniony przez uczestników: 99,4 proc. pracowników poleci³oby szkolenie innym – podsumowuje Marlena Kowalska.
Podobna grupa bêdzie przeszkolona w ramach drugiej czê¶ci projektu, zatytu³owanej „Zmiana zaczyna siê od Nas”. Program szkoleñ realizuje Zespó³ Trenerów Bezpieczeñstwo to MY.

Drugie ¿ycie starych pieców nagrodzone – Z³oty Spinacz za piece
Z³oty Spinacz w kategorii „Przemys³ i infrastruktura” powêdrowa³ do ArcelorMittal Poland i firmy MSL za projekt „Jutro Bez Smogu – Drugie ¿ycie starych pieców”: W siedemnastej edycji konkursu, organizowanego przez Zwi±zek Firm Public Relations „Z³ote Spinacze”, jury przyzna³o 20 Z³otych, 34 Srebrne oraz 29 Br±zowych Spinaczy w 31 kategoriach. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich podmiotów realizuj±cych projekty z sektora public relations w Polsce. Jego celem jest podnoszenie standardów oraz zwiêkszanie profesjonalizmu w bran¿y public relations – poinformowano w komunikacie.
Jury, które ocenia zg³oszone projekty, sk³ada siê z przedstawicieli organizacji biznesowych i pozarz±dowych, praktyków i ekspertów bran¿y PR oraz mediów w Polsce, a tak¿e autorytetów ¶rodowiska akademickiego.
Krakowski, wspólny projekt ArcelorMittal Poland i firmy PR MSL, dziêki któremu mo¿na by³o zyskaæ od stalowej firmy dodatkowy bonus – 150 z³otych za wymianê starego pieca grzewczego, spotka³ siê z zainteresowaniem mieszkañców.
W sumie – przez dwa lata – na rzecz mieszkañców, którzy zlikwidowali stare kopciuchy, wyp³acono 1441 bonusów. Dodatkowo – z zez³omowanych starych palenisk, po przetopieniu, powsta³o 350 stojaków rowerowych. Wykonano je wed³ug projektu, jaki wybrali mieszkañcy Krakowa w internetowych g³osowaniach. Wziê³o w nich udzia³ ponad 20 tysiêcy krakowian.
Stojaki ustawione zosta³y przed krakowskimi uczelniami, szko³ami, placówkami kultury.

Za zrównowa¿ony rozwój – Steelie Award dla ArcelorMittal
Ju¿ po raz trzeci ArcelorMittal zdoby³ nagrodê Steelie za doskona³o¶æ w zrównowa¿onym rozwoju. Og³aszaj±c wyniki podczas corocznego spotkania ¦wiatowego Stowarzyszenia Producentów Stali w Monterrey w Meksyku, komitet wyró¿ni³ firmê za przywództwo w bran¿y w obszarze zrównowa¿onego rozwoju, w obliczu rosn±cego oczekiwania spo³eczeñstwa, by zmniejszaæ emisjê dwutlenku wêgla. Nagroda zosta³a wrêczona w uznaniu za publikacjê pierwszego w bran¿y raportu na rzecz klimatu w maju 2019 r.
Raport pokazuje trzy ¶cie¿ki, które wed³ug firmy mog± prowadziæ do trwa³ej dekarbonizacji, przyk³ady niskoemisyjnych technologii testowanych przez firmê, a tak¿e politykê jaka jest konieczna, by niskoemisyjna produkcja stali sta³a siê rzeczywisto¶ci±. Raport potwierdza tak¿e zobowi±zanie ArcelorMittal wynikaj±ce z porozumienia paryskiego, a tak¿e pokazuje ambicje firmy, by znacznie zmniejszyæ emisje i osi±gn±æ neutralno¶æ klimatyczn± do 2050 roku w Europie.
Przyjmuj±c nagrodê Steelie, Brian Aranha, wiceprezes, odpowiedzialny za strategiê, technologiê, badania i rozwój, segment motoryzacyjny, komunikacjê oraz spo³eczn± odpowiedzialno¶æ biznesu, powiedzia³: „Mimo ¿e raport nie zawiera wszystkich odpowiedzi, wywo³uje dyskusjê z naszymi interesariuszami w bran¿y, i nie tylko. Te rozmowy bêd± w³a¶nie niezwykle istotne, by opracowaæ wspólne podej¶cie, je¶li bran¿a hutnicza ma podj±æ wysi³ek dekarbonizacji. A to oznacza pracê z rz±dami ca³ego ¶wiata, by wypracowaæ wspieraj±ce ramy prawne, potrzebne do osi±gniêcia celów porozumienia paryskiego”.
¯yczenia Bo¿onarodzeniowe 2019
Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia ¿yczy Redakcja

„Stylowa” na ¦wiêta i na Nowy Rok
Warto odwiedziæ „Stylow±”. Ten, wpisany w historiê Nowej Huty lokal coraz czê¶ciej odwiedzaj± tury¶ci, ale ma on równie¿ swoich sta³ych, nowohuckich bywalców. Wpadaj± tam, by wypiæ piwo, posiliæ siê legendarnym wrêcz „tatarem”, zje¶æ tradycyjny obiad albo by przy kawie i ciastku po prostu pogadaæ.
Bo „Stylowa” s³ynie ze swojej tradycyjnej, polskiej kuchni. Z przyrz±dzanych na ró¿ne sposoby ¶ledzi czy pysznego sernika. W czym tkwi tajemnica tych smaków? - Po pierwsze, opieramy siê na sprawdzonych przez lata recepturach i sposobach przyrz±dzania podawanych u nas dañ. A po drugie, korzystamy wy³±cznie ze sprawdzonych dostawców i dbamy o jako¶æ surowców jakich u¿ywamy. Bo je¶li do naszego sernika, o którym pan wspomnia³, u¿ywamy wiejskiego sera, to ten sernik ma naprawdê wyj±tkowy smak – opowiada Leona Micha³ek, prowadz±ca „Stylow±” i dodaje: - To dlatego, takim uznaniem ciesz± siê na przyk³ad nasze wyroby garma¿eryjne i potrawy sprzedawane na wynos z okazji ¶wi±t. Na domow± Wigiliê mo¿na u nas zamówiæ m.in. uszka do barszczu z grzybami, pierogi z kapust± i grzybami, sma¿onego karpia i ³ososia, karpia po grecku, ale tak¿e zupê grzybow±, sa³atkê jarzynow± czy ciasta. Mamy klientów, którzy w te wyroby zaopatruj± siê u nas od lat – dodaje pani Lonia (tak zwracaj± siê niej pracownicy i stali bywalcy „Stylowej”).
Ten, najbardziej znany w Nowej Hucie lokal gastronomiczny, bêdzie czynny w drugi dzieñ ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia. Do „Stylowej” bêd± te¿ mogli zajrzeæ, by siê posiliæ i napiæ czego¶ ciep³ego, uczestnicy Sylwestra, który w tym roku bêdzie odbywa³ siê tak¿e w Alei Ró¿.
- W nowym roku „Stylowa” doczeka siê wreszcie (przynajmniej wszystko na to wskazuje) odnowionej elewacji, a przed wej¶ciem do niej pojawi siê nawi±zuj±cy do historii neon. To bêdzie druga m³odo¶æ „Stylowej” - ¶mieje siê Barbara Ba³a, która wraz z pani± Loni± prowadzi ten nowohucki lokal.
(f)


Pracownicy „Stylowej” ¿ycz± wszystkim pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia i wszelkiej pomy¶lno¶ci w Nowym Roku.
„¯eromski” przechodzi kolejny etap gruntownego remontu – Witajcie w XXI wieku
W „¯eromskim” zakoñczy³ siê kolejny etap generalnej modernizacji i przebudowy. Do dyspozycji pacjentów s± przygotowane trzy oddzia³y: Chorób Infekcyjnych i Pediatrii; Obserwacyjno - Zaka¼ny dla Doros³ych oraz Dermatologiczny.
Gruntowny remont tych jednostek oraz ich wyposa¿enie w komfortowe meble i nowoczesny sprzêt kosztowa³ 14 mln z³. Z funduszy unijnych (ok.6 mln z³) oraz dofinansowania z bud¿etu miasta (8 mln z³) uda³o siê ociepliæ budynek, dostosowaæ go do obowi±zuj±cych norm sanitarnych oraz przeciwpo¿arowych; wymieniæ wszystkie instalacje, zakupiæ nowe meble. Uroczyste otwarcie odby³o siê z udzia³em Jacka Majchrowskiego, prezydenta Miasta Krakowa.
Najwiêksz± metamorfozê przeszed³ Oddzia³ Chorób Infekcyjnych i Pediatrii: dziêki przebudowie zyska³ znacznie wiêcej przestrzeni, aktualnie jest najlepiej wyposa¿onym oddzia³em chorób infekcyjnych w Polsce.
- Ka¿da z 20 sal ma oddzielny wêze³ sanitarny i ¶luzê. Dodatkowo sze¶æ z nich to sale z podci¶nieniem, przygotowane do hospitalizacji najciê¿ej chorych – mówi Maria Dziêgiel, zastêpca dyrektora ds. technicznych. – Najwa¿niejsze dla nas by³o utworzenie pe³nej izolacji dla 20. dzieci jednocze¶nie i to nam siê uda³o – dodaje. Pozostali mali pacjenci s± leczeni w wiêkszych 2-3 osobowych salach. Odetchn± z ulg± tak¿e rodzice, dla których zakupione zosta³y wygodne rozk³adane fotele z zamontowan± pó³k± na rzeczy osobiste. W oddziale nie zabrak³o tak¿e miejsca na pokój zabaw. Gdy za¶ bêdzie ciep³o, dzieci wraz z rodzicami bêd± mogli odpocz±æ w piêknym du¿ym ogrodzie.
Ciasne i ciemne sale, stare brodziki, okna i brzydkie wnêtrza: to przesz³o¶æ pawilonu, w którym zaka¼nicy i dermatolodzy opiekuj± siê chorymi. Po remoncie pacjenci Oddzia³u Dermatologicznego i Obserwacyjno – Zaka¼nego dla Doros³ych bêd± leczeni w mniejszych, wygodnych kilkuosobowych salach, wyposa¿onych w nowe ³ó¿ka i szafki do przechowywania rzeczy osobistych z w³asnymi ³azienkami.
Dr n.med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana ¯eromskiego SP ZOZ w Krakowie zaznacza, ¿e wyremontowany budynek zajmowany przez zaka¼ników i dermatologów jest kolejnym, który przeszed³ gruntowny remont.
– Generaln± modernizacjê szpitala rozpoczêli¶my pó³tora roku temu i ona ca³y czas trwa – mówi dyr. Jerzy Frieidger. - Na prace – podzielone na kilka etapów – mamy ³±cznie ponad 48 mln z³. 19 mln z³ na ten cel uda³o siê pozyskaæ z funduszy unijnych, resztê z w³asnego bud¿etu do³o¿y³o miasto Kraków. Za¶ odnowienie i przebudowa uroczy¶cie otwieranych teraz trzech oddzia³ów kosztowa³o 14 mln z³ – dodaje.
Jeszcze w grudniu br. rozpocznie siê remont kolejnych dwóch oddzia³ów, bêd± to: Oddzia³ Neurologiczny oraz II Interna.
(f)



Oddzia³ Chorób Infekcyjnych i Pediatrii rocznie hospitalizuje ponad 1 tys. 200 dzieci do 18. roku ¿ycia, oddzia³ liczy 30 ³ó¿ek.
Oddzia³ Obserwacyjno – Zaka¼ny dla Doros³ych obejmuje opiek± ok. 1000 osób rocznie, do dyspozycji pacjentów jest 21 ³ó¿ek.
Oddzia³ Dermatologiczny obejmuje opiek± medyczn± ponad 900 pacjentów z chorobami skóry (doros³ych i dzieci) z ca³ej Polski. Oddzia³ liczy 30 ³ó¿ek (24 dla doros³ych i 6 dla dzieci).

Z piernikami na rzecz Ma³opolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie
Nauczyciele z Internatu Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie na os. Szkolnym 17 zorganizowali du¿± akcjê wolontariatu na rzecz Ma³opolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, anga¿uj±c± m³odzie¿ z Polski i Ukrainy.
W ramach akcji, któr± organizatorzy nazwali "Pierniczenie", wychowankowie internatu wraz z nauczycielami upiekli ponad 200 pierników, które zosta³y polukrowane, piêknie ozdobione i zapakowane. W akcje w³±czyli siê równie¿ inni pracownicy internatu. Konserwator, pan Jan Franczyk wykona³ 30 szopek bo¿onarodzeniowych, które przekaza³ na zbiórkê. Mo¿na je by³o nabyæ w ubieg³± niedzielê 15 grudnia br. w Opactwie Cystersów w Mogile podczas prowadzonej tam kwesty. Zebrane datki zosta³y przekazane dla dzieci przebywaj±cych pod opiek± Hospicjum. Akcjê przygotowa³y nauczycielki: Agata Adamek, Joanna Czwojdziñska i Teresa Sienkiewicz.
(f)


61. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – KOLÊDY NA TRZECH TENORÓW
Kolêda. Ta nieroz³±czna towarzyszka okresu bo¿onarodzeniowego, najpiêkniej rozbrzmiewaj±ca w noc wigilijn± – zarówno w gronie najbli¿szych jak i podczas Pasterki, na trwale wros³a w nasz± kulturê. Od najm³odszych lat kojarzymy z ni± ciep³o rodzinnych spotkañ i rozmów przy ¶wi±tecznym stole, spacerów – niestety coraz rzadziej w ¶nie¿n± noc – do ko¶cio³a, a bardziej przyziemnie – czas pachn±cy choink±, sianem i pysznymi potrawami, l¶ni±cy odblaskami ozdób, biel± obrusu na stole i lukrem na wierzchu makowca, kusz±cy tajemnic± skrywan± w kszta³tach prezentów.
Zgodnie z tradycj± kolêdy wybrzmiewaj± rokrocznie podczas nabo¿eñstw, uroczysto¶ci ko¶cielnych i w ramach organizowanych koncertów a¿ do 2 lutego. Kolêdom po¶wiêcony jest te¿ zimowy koncert Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, a organizatorzy cyklu staraj± siê od lat, by wypad³ on tu¿ po Bo¿ym Narodzeniu. W tym roku zapraszaj± krakowian i ich go¶ci – rodziny i turystów, w sobotê 28 grudnia 2019 r. o godzinie 19.00 do ko¶cio³a p.w. ¶w. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 nr 63. W koncercie KOLÊDY NA TRZECH TENORÓW wyst±pi± Jakub Oczkowski, Alexander Martinez oraz Piotr Karze³ek – ¶piewacy znani szerokiej publiczno¶ci z recitali na rodzimych scenach operowych i operetkowych, udzia³u w zagranicznych i krajowych festiwalach - w tym dedykowanemu Janowi Kiepurze s³ynnemu festiwalowi w Krynicy-Zdroju oraz wystêpów w telewizyjnych show. Tenorom akompaniowaæ bêdzie Maciej Nieæ – kompozytor, aran¿er i pianista, a wsparcia narracyjnego udzieli £ukasz Lech – artysta estradowy i re¿yser. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – Lidia Jazgar.
W programie koncertu znajd± siê najbardziej znane - nie tylko polskie - kolêdy, pastora³ki i pie¶ni ¶wi±teczne - Bóg siê rodzi, Cicha noc, Hej kolêda, kolêda!, Bracia, patrzcie jeno, Oj, malu¶ki, malu¶ki, Kolêda dla nieobecnych, Mi Burrito Sabanero, We Wish You a Merry Christmas,
O Tannenbaum i wiele innych.
Wstêp na koncert odbywaæ siê bêdzie na podstawie bezp³atnych zaproszeñ. Zaproszenia na koncert dostêpne bêd± od 16 grudnia w Dziale Imprez i Promocji O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a), Biurze Poselskim pos³a Ireneusza Rasia (os. Z³otej Jesieni 6/34) oraz Punkcie Informacji Miejskiej (ul. ¶w. Jana 2). Ilo¶æ zaproszeñ jest ograniczona! Wstêp na koncert jest bezp³atny. Organizatorzy zachêcaj± jednak, aby dowolnymi datkami wesprzeæ Hospicjum ¶w. £azarza, na rzecz którego prowadzone s± zbiórki, podczas ka¿dego z wydarzeñ cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
Uwaga! Organizatorzy nie zapewniaj± dla wszystkich miejsc siedz±cych!
(f)

Wspó³praca nauki i przemys³u – INNOWACJE TECHNOLOGICZNE
W listopadzie w Zak³adzie Walcownia Gor±ca ArcelorMittal Poland z³o¿y³ wizytê prof. dr hab. in¿. Jerzy Pacyna z Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z pracownikami naukowymi Wydzia³u In¿ynierii Metali i Informatyki Przemys³owej oraz studentami dzia³aj±cymi w kole naukowym.
W trakcie tej wizyty odby³ siê krótki, aczkolwiek bardzo interesuj±cy, wyk³ad profesora o nanobainityzacji stali o wysokiej zawarto¶ci wêgla i bogatej w krzem. Prekursorem tego kierunku rozwoju badañ jest profesor Harshad Bhadeshia z Uniwersytetu w Cambridge, którego profesor Pacyna zna osobi¶cie – wyjawia dyrektor Zak³adu Walcownia Gor±ca Witold Dymek.
Ostatnie lata charakteryzuj± siê znacz±cym rozwojem nanostrukturalnych stali. Mowa o wielko¶ciach miliard razy mniejszych od podstawowej jednostki. Nanobainityzacja jest kolejn± propozycj± nauki na powstanie produktów o bardzo wysokiej wytrzyma³o¶ci przy zachowaniu odporno¶ci na pêkanie w niskich temperaturach. Równie¿ wysoka odporno¶æ na ¶cieranie mo¿e znale¼æ zastosowanie w przemy¶le.
Wyk³ad by³ ciekaw± prezentacj± kierunku badañ wykonywanych w zakresie innowacyjnych technologii. Obecnie ten proces nie jest ³atwy do przeniesienia w warunki produkcyjne ze wzglêdu na koñcow± obróbkê ciepln±, jak równie¿ wysok± zawarto¶æ wêgla. Niska spawalno¶æ wymaga specjalnych procesów nagrzewania lub obróbki po spojeniu, co tak¿e wp³ywa na nisk± konkurencyjno¶æ zastosowania tego materia³u. Ta technologia obecnie jest w pocz±tkowym stadium rozwoju i ci±gle trwaj± prace nad optymalizacj± sk³adu chemicznego stali. Prace s± prowadzone przez uczelnie i instytuty badawcze – powiedzia³ nam po wyk³adzie Adam Dziedzic, kierownik dzia³u jako¶ci odpowiedzialny za rozwój wyrobów p³askich w ArcelorMittal Poland.
Go¶ci oprowadzali po walcowni jej pracownicy: Daniel ¦wi±tek i Tomasz Ka¼mierski.


Odpowiedzialna stal to przysz³o¶æ bran¿y – Dzieñ Klienta w ArcelorMittal
Zrównowa¿ona i odpowiedzialna produkcja to klucz do sukcesu firmy, ale tak¿e do serc klientów. Ci nie zwracaj± uwagi ju¿ tylko na cenê i jako¶æ. Chc± mieæ pewno¶æ, ¿e produkowana przez ArcelorMittal stal jest wytwarzana w odpowiedzialny sposób, z poszanowaniem zasobów naturalnych. W³a¶nie ci najwa¿niejsi klienci z obszaru europejskiego segmentu wyrobów p³askich ArcelorMittal spotkali siê podczas corocznego Dnia Klienta ArcelorMittal Europe – wyroby p³askie w Miêdzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W spotkaniu uczestniczy³o blisko 200 osób: klienci, dystrybutorzy i producenci m.in. z bran¿y AGD, a tak¿e zaproszeni go¶cie i przedstawiciele dzia³ów ArcelorMittal Poland.
Tomasz Plaskura, dyrektor sprzeda¿y na Europê ¦rodkowo-Wschodni±, ArcelorMittal Europe – wyroby p³askie rozpocza³ od podsumowania mijaj±cego roku. Podkre¶li³, ¿e by³ on dla bran¿y stalowej bardzo trudny. – Borykali¶my siê wspólnie z czêsto nowymi wyzwaniami. Nasza bran¿a jest bran¿± cykliczn±, ale w 2019 r. musia³a siê mierzyæ jeszcze z zupe³nie innymi sytuacjami. Ogromny, negatywny wp³yw na hutnictwo i bran¿e pokrewne mia³y np. napiêta sytuacja zwi±zana z wymian± handlow± miêdzy Stanami Zjednoczonymi a Europ±, kwestie barier handlowych, trudna sytuacja w bran¿y motoryzacyjnej czy ogólne spowolnienie gospodarki w ca³ej Europie – wylicza³ Tomasz Plaskura.
Ponadto wska¼nik PMI dla Polski spad³ do poziomu 45,6 w pa¼dzierniku z poziomu 47,8 we wrze¶niu. Bardzo szybko spada³a te¿ liczba nowych zamówieñ i kontraktów, a tak¿e produkcja motoryzacyjna, która jest znacz±cym odbiorc± wyrobów p³askich.
Na pozytywne aspekty zwi±zane z przysz³o¶ci± stali zwróci³ uwagê Antoine Van Schooten, dyrektor marketingu Flat Carbon Europe. Podkre¶li³, ¿e odbiorcy wyrobów stalowych przyk³adaj± coraz wiêksz± wagê do zrównowa¿onego rozwoju ca³ego ³añcucha dostaw. Coraz wiêcej klientów interesuje siê tym, sk±d pochodz± surowce wykorzystywane do produkcji i czy proces wytwarzania opiera siê o dzia³ania odpowiedzialne spo³ecznie. Wskazywa³, ¿e nale¿y zwiêkszyæ odpowiedzialne pozyskiwanie surowców, produkcjê, wykorzystanie i recykling stali.
Choæ mijaj±cy rok by³ dla nas bardzo trudny, to jedziemy do przodu, patrz±c ca³y czas w lusterko wsteczne. Liczê, ¿e przysz³y rok bêdzie lepszy ni¿ ten – dla nas i dla naszych klientów. Chcemy wychodziæ naprzeciw ich oczekiwaniom i opracowywaæ nowe rozwi±zania w sprzyjaj±cych, konkurencyjnych warunkach rynkowych – podsumowa³ spotkanie Tomasz Plaskura.
Ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja po wymianie drewnianych gontów – Per³a sakralnej architektury drewnianej
Zakoñczy³a siê wymiana pokrycia dachu na ko¶ciele ¶w. Bart³omieja Aposto³a w Mogile. Ostatnim etapem by³o przykrycie gontem kruchty po³udniowej. To w niej kryje siê cenny skarb tego ko¶cio³a – dêbowy portal wykonany w 1466 roku przez budowniczego tej ¶wi±tyni, królewskiego cie¶lê Macieja M±czkê.
A sk±d wiadomo, ¿e to Maciej M±czka budowa³ tê ¶wi±tyniê? Otó¿ trzeba wiedzieæ, ¿e pierwsza wzmianka o ko¶ció³ku ¶w. Bart³omieja w literaturze naukowej pojawi³a siê w roku 1847. Pisa³ o nim Józef £epkowski, krakowski archeolog i konserwator. I on w³a¶nie zwróci³ uwagê na gotyckie odrzwia sygnowane przez cie¶lê, który pracowa³ na dworze Kazimierza Jagielloñczyka. A M±czka by³ cie¶l± wyj±tkowym. Za zas³ugi przy przebudowie zamku w Niepo³omicach, król nada³ mu w roku 1456 ziemiê w tej miejscowo¶ci. Zreszt± Maciej M±czka (pojawia siê te¿ inna wersja jego imienia i nazwiska: Mateusz Manczka) by³ tak¿e wykonawc± wzniesionego w roku 1455 drewnianego ko¶cio³a w Mikluszowicach pod Bochn± (niestety, ko¶ció³ ten nie zachowa³ siê do naszych czasów, rozebrano go w XIX wieku).
Najwspanialszym ¶wiadectwem snycerskiego kunsztu M±czki, wed³ug zgodnej opinii historyków sztuki, jest gotycki portal w mogilskim ko¶ciele ¶w. Bart³omieja. To najwspanialsze z XV wiecznych obramieñ drzwiowych, zachowanych w gotyckich drewnianych ¶wi±tyniach Ma³opolski. Wykonany jest z drewna dêbowego pochodz±cego z niepo³omickiej puszczy. Posiada bogaty ornament ro¶linny oraz znacznie ju¿ zatart± inskrypcjê fundacyjn± w jêzyku ³aciñskim. W³adys³aw £uszczkiewicz, notuj±c ten portal w swojej, wydanej w roku 1899 ksi±¿ce pt. „Wie¶ Mogi³a przy Krakowie, jej klasztor cysterski - ko¶ció³ek farny i kopiec Wandy” zapisa³: „Woko³o otworu biegnie pas ornamentowany ro¶linnie, d³utem wyciêty, z którym wi±¿± siê herb Odrow±¿ i napis minusku³ami gotyckiemi, który jednakowo¿ ze wzglêdu na zniszczenie zaledwie daje siê odczytaæ czê¶ciowo: Anno domini MCCCCLXVI ad honorem (Dei et) Regine coelorum Mathias Manczka f.” (Roku pañskiego 1466 na chwa³ê Bogu i Królowej niebios Mateusz Manczka wykona³).
O uroku tej wyj±tkowej ¶wi±tyni decyduj± tak¿e inne elementy, takie choæby jak pokryty gontem dach czy piêkna w swojej stosunkowo prostej formie sygnaturka z krzy¿em. Dzisiaj wszystkie te elementy mo¿emy podziwiaæ w pe³nej krasie. Bêd± cieszyæ i nas i nastêpne pokolenia.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,332,030 unikalnych wizyt