Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
OHP- realne wsparcie dla m³odych
Czym s±? Jak dzia³aj±? Kto mo¿e skorzystaæ z ich pomocy? Ochotnicze Hufce pracy – nazwa kojarzona przez wielu, lecz niewielu potrafi j± rozszyfrowaæ. Mo¿e zatem warto przeczytaæ kilka s³ów o tej, okazuje siê bardzo prê¿nie dzia³aj±cej, instytucji.
Ochotnicze Hufce Pracy – nazwa, która wielu osobom kojarzy siê z okresem s³usznie minionym. W najlepszym razie ludzie reaguj±: „A to jeszcze istnieje?”. Owszem, istnieje i ma siê dobrze, czego przyk³adem jest dzia³alno¶æ 6-5 Hufca Pracy, który od wielu lat ma swoj± siedzibê w Nowej Hucie na os. Szkolnym 19. Na dzieñ dzisiejszy zrzesza 219 uczestników, którymi opiekuje siê sze¶cioosobowa kadra wychowawcza z Komendantem Hufca Agnieszk± Jêdrzejek na czele. G³ówn±, statutow± dzia³alno¶ci± hufca jest pomoc uczniom szkó³ bran¿owych w poszukiwaniu praktyk zawodowych, wsparcie wychowawcze i pedagogiczne w szkole i na praktykach. Aby to nale¿ycie zrealizowaæ hufiec ma podpisane 74 porozumienia z najlepszymi pracodawcami na terenie Krakowa i okolic w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, zawody budowlane, fotograf. M³odzie¿ hufca uczêszcza do dziewiêciu szkó³ na terenie Krakowa oraz w Proszowicach i Giebu³towie. Maj±c na wzglêdzie nale¿yte przygotowanie m³odzie¿y do aktywnego, zdrowego ¿ycia w spo³eczeñstwie opartym na równo¶ci i pracowito¶ci kadra hufca realizuje programy kulturalno-o¶wiatowe. W ubieg³ym roku by³y to: „Sztuka dobrych manier”, „Dotkn±æ s³owem”, „Jedzenie ma znaczenie” ,”Od Wandy do Sendzimira”, ”Razem jest lepiej”, ”Gdzie San domierza Wis³y”, Z ekologi± na Ty”. W hufcu dzia³a ¶wietlica ¶rodowiskowa, w której odbywaj± siê zajêcia o¶wiatowe, artystyczne i sportowo-rekreacyjne, funkcjonuje mini-si³ownia. Bezinteresown± dzia³alno¶æ na rzecz ¶rodowiska, osób niepe³nosprawnych i potrzebuj±cych m³odzie¿ ma mo¿liwo¶æ realizowaæ w ró¿nych formach wolontariatu. W tym zakresie hufiec wspó³pracuje z Krakowsk± Rad± Niepe³nosprawnych, Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Pos³uguj±cym Ubogim, Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów, Fundacj± Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO. Uczestnicy obs³uguj± imprezy okoliczno¶ciowe, pomagaj± w przygotowaniu posi³ków dla bezdomnych, ¶wiadcz± us³ugi fryzjerskie, wykonuj± okoliczno¶ciowe kartki, itp.
Zawodowe umiejêtno¶ci uczestników hufca, poza okresowymi ocenami, s± sprawdzane podczas konkursów „Najsprawniejszy w zawodzie”. M³odzie¿ nowohuckiej jednostki rokrocznie odnosi na tym polu sukcesy. W ubieg³ym roku Olga Sukhenko zdoby³a mistrzostwo Polski fryzjerów, a kucharze równie¿ dotarli do ogólnopolskiego fina³u. W ci±gu ca³ego roku w ramach OHP odbywaj± siê tak¿e przegl±dy artystyczne, konkursy wiedzy i zawody sportowe, gdzie m³odzi ludzie maj± mo¿liwo¶æ sprawdziæ swoj± wiedzê ogóln± , uzdolnienia muzyczne, plastyczne czy sportowe.
Wa¿n± czê¶ci± dzia³alno¶ci hufca jest realizacja projektów ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego i Europejskiego Korpusu Solidarno¶ci. W ramach tego drugiego w ubieg³ym roku zosta³ zrealizowany projekt „Aktywne jest ¿ycie staruszka”. Projekt zak³ada³ aktywizacjê fizyczn± i spo³eczn± osób starszych przy wsparciu m³odzie¿y i instruktorów. Partnerem projektu by³o Centrum Aktywizacji i Kultury Seniora. Odby³y siê wspólne zajêcia ruchowe seniorów i m³odzie¿y, nordic waking przy Zalewie Nowohuckim, sp³yw kajakowy D³ubni± i Wis³±. Wymiernym efektem jest utworzenie mini-si³owni dla obydwu grup wiekowych.
Podsumowuj±c dzia³alno¶æ OHP, nale¿y stwierdziæ, ¿e ta instytucja stwarza warunki do prawid³owego rozwoju zawodowego ale tak¿e spo³ecznego m³odego cz³owieka. Dodaæ tak¿e nale¿y, ¿e wiêkszo¶æ absolwentów po ukoñczeniu pobytu w hufcu mo¿e w dalszym ci±gu liczyæ na pomoc i wsparcie ze strony wychowawców.
(a³)

Minigranty ArcelorMittal Poland na rzecz popularyzacji sztuki – Wieczory ze Straussem
Towarzystwo Teatralne KAPRYS to jedna z krakowskich organizacji pozarz±dowych, która w edycji 2019 programu minigratów ArcelorMital Poland – „Dzia³amy lokalnie” – zdoby³a uznanie komisji oraz otrzyma³a wsparcie finansowe na realizacjê zaproponowanego projektu. Towarzystwo ju¿ od kilku lat dzia³a w Krakowie na rzecz popularyzacji sztuki.
Grant tym razem pos³u¿y³ popularyzacji muzyki. W cyklu „Wieczorów ze Straussem”, od wrze¶nia do grudnia ub. roku w Sali Renesansowej Domu Polonii w Krakowie przy Rynku G³ównym odby³y siê 4 spotkania, podczas których wykonywane by³y koncerty muzyki wiedeñskiej oraz wyk³ady po¶wiêcone muzycznej rodzinie Straussów.
Wykonawcami koncertów byli: Galicyjska Orkiestra Straussowska OBLIGATO, specjalizuj±ca siê od 25 lat w muzyce wiedeñskiej. Wyk³ady na temat rodziny Straussów obejmuj±ce historiê od powstania pierwszej Orkiestry Straussowskiej a¿ do zaprzestania dzia³alno¶ci rodziny, prezentowa³ przed ka¿dym koncertem, prezes Polskiego Towarzystwa Straussowskiego, pianista, dyrygent za³o¿yciel orkiestry OBLIGATO – Jerzy Sobeñko.
W koncertach uczestniczy³o kilku znakomitych solistów: Edyta Piasecka (sopran), Olga Guczek (mezzosopran), Annika Miko³ajko (sopran), Yuliya Ponomar (sopran), Monika Biederman-Pers (sopran), Jakub Oczkowski (tenor), Piotr Karze³ek (baryton).
Podczas wieczorów z muzyk± Straussów wykonano 48 utworów XIX wiecznych kompozytorów: uwertury, arie i duety z operetek – Zemsta Nietoperza, Baron Cygañski, walców - Nad piêknym modrym Dunajem, Odg³osy wiosny, Walca cesarskiego, polki – Annen polska, Trisch trasch, polka Galopka, Na polowaniu, Niech ¿yj± Wêgry, Marsz Radetzkiego i wiele innych.
Wieczory Straussowskie spotka³y siê z bardzo du¿ym zainteresowaniem mieszkañców Krakowa. Zak³adali¶my, ¿e na ka¿dym ze spotkañ bêdzie nie wiêcej ni¿ 100 osób (sala ma tylko tyle miejsc) jednak przychodzi³o du¿o wiêcej osób.
Dla wiêkszo¶ci by³o to bardzo ekscytuj±ce prze¿ycie. Spotkania okaza³y siê bardzo udane, czego dowodz± liczne zapytania, kiedy zostan± wznowione kolejne Wieczory Straussowskie. Nie by³oby to jednak mo¿liwe, gdyby nie wsparcie finansowe Pañstwa Firmy
– mówi Jolanta Suder prezes Zarz±du Towarzystwa Teatralnego KAPRYS.


Hutnictwo w oczekiwaniu na rynkow± trampolinê
Bran¿a stalowa nie wychodzi z do³ka, a prognozy nie wskazuj± na to, by szybko mog³a siê odbiæ od rynkowego dna.
Produkcja stali w polskich hutach w ostatnich miesi±cach spada³a. Wed³ug naj¶wie¿szych wstêpnych danych Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej w listopadzie wyprodukowano w kraju 644 tys. ton stali, czyli o 24 proc. mniej ni¿ w listopadzie rok wcze¶niej.
Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej, podkre¶la, ¿e choæ Izba jeszcze nie podsumowa³a ca³ego ubieg³ego roku, wiele wskazuje na to, ¿e by³ on du¿o gorszy ni¿ rok 2018. Przede wszystkim z powodu s³abego rynku. Zu¿ycie jawne stali w 2019 roku szacuje siê na niewiele ponad 13 mln ton, a w 2018 roku wynios³o ono blisko 15 mln ton.
Poza tym konsekwencje wojny celnej nie by³y tak widoczne w 2018 roku, ujawni³y siê dopiero w 2019. Ogromna presja producentów na Uniê Europejsk± spowodowa³a, ¿e ceny stali spada³y, a nam trudno by³o obroniæ siê przed nap³ywem wyrobów spoza Wspólnoty, po cenach, na jakie my nie mogli¶my siê zgodziæ przy naszych kosztach produkcji – wyja¶nia Stefan Dzienniak.
Zdaniem prezesa HIPH ¶rodki ochrony rynku zastosowane przez UE okaza³y siê s³abym narzêdziem walki o konkurencyjno¶æ europejskiego sektora. Producenci z krajów trzecich umiejêtnie omijali te obostrzenia, skutkiem czego tañsze towary nap³ywa³y do Polski falami, powoduj±c spadek cen. Ta ci±g³a niestabilno¶æ da³a siê krajowym producentom we znaki.
Ca³o¶ci czarnego scenariusza dope³ni³y rosn±ce ceny uprawnieñ do emisji CO2, a co za tym idzie windowane ceny energii. A od pa¼dziernika tego roku wchodzi w ¿ycie jeszcze ustawa o rynku mocy, która równie¿ pogarsza perspektywy dla bran¿y – koszty produkcji znów wzrosn±.
Musimy siê te¿ liczyæ z tym, ¿e unijna perspektywa finansowa na lata 2014–2020 dobiega koñca, wiêkszo¶æ ¶rodków np. na inwestycje infrastrukturalne ju¿ zosta³o rozdysponowana, a czas pomiêdzy perspektywami bêdzie po prostu s³abszy – zaznacza szef Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej. – Na razie nie mamy pozytywnych sygna³ów, które pozwoli³yby nam liczyæ na wzmocnienie rynku. To prawda, ¿e firmy i dystrybutorzy rozpoczêli ten rok z niskim poziomem zapasów magazynowych, które teraz uzupe³niaj±, bo sprzyjaj± temu m.in. warunki pogodowe. Nie wydaje mi siê jednak, ¿e mo¿e to ¶wiadczyæ o o¿ywieniu rynku. Spodziewamy siê, ¿e przynajmniej gospodarka niemiecka odbije siê w koñcu od spowolnienia, a co za tym idzie i u nas zaobserwujemy symptomy poprawy rynku. Jednak prognozujemy, ¿e mo¿e to nast±piæ dopiero w III kwartale tego roku – podsumowuje prezes Dzienniak.


Wolontariat w kulturze w nowym roku
Wolontariat w kulturze jest coraz bardziej popularny. Wolontariusze dziel± siê swoim czasem i umiejêtno¶ciami w zamian otrzymuj±c mo¿liwo¶æ wspó³tworzenia oferty kulturalnej i rozwoju pasji. W O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida przy Pracowni Wolontariatu w ramach autorskiego programu wyparcia dzia³aj± wolontariusze m³odzie¿owi. Jakie maj± plany na najbli¿szy rok?
Wolontariusze „Ekipy Dobra” spotykaj± siê dwa lub trzy razy w miesi±cu. Dbaj± o pracownie plastyczn± i ceramiczn±, wspieraj± warsztaty i animacje dla dzieci, pomagaj± w przygotowaniach poprzedzaj±cych du¿e wydarzenia organizowane dla spo³eczno¶ci lokalnej np. przygotowuj± sale na warsztaty, porz±dkuj± ogród, sortuj± i pakuj± materia³y. S± tak¿e wsparciem podczas samych festiwali pomagaj±c animatorom podczas warsztatów i zajêæ dla dzieci. Wolontariusze uczestnicz± równie¿ w wydarzeniach zewnêtrznych organizowanych przez podmioty zaprzyja¼nione z ARTzon± oraz w akcjach dedykowanych samym wolontariuszom. W grudniu na specjalne zaproszenie Wydzia³u Spraw Spo³ecznych i Zdrowia Miasta Krakowa uczestniczyli w I M³odzie¿owych Dniach Wolontariatu. Panele, debaty i spotkania sprzyja³y integracji ¶rodowisk m³odych wolontariuszy i wymianie dobrych praktyk.
Najbli¿szy rok to szereg wyzwañ i nowo¶ci. W ramach spotkania pt. „Mapy marzeñ w wolontariacie” grupa przyjrza³a siê swoim oczekiwaniom, marzeniom i planom. „Zaczêli¶my od podsumowania osi±gniêæ starego roku i wyznaczenia sobie celów na rok 2020” – komentuje Paulina Maciaszek, koordynatorka. Wiosna przyniesie szereg inicjatyw kulturalnych, ekologicznych i spo³ecznych. Fina³ edycji nr 3 zaplanowany jest na 5 czerwca.
**Projekt Ekipa Dobra realizowany jest dziêki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVI Bieñczyce, Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta i ArcelorMittal Poland S.A.
(a³)

Okr±g³y stó³ w sprawie krakowskiej huty
Przysz³o¶æ krakowskiej huty ArcelorMittal Poland by³a tematem spotkania przy okr±g³ym stole, które odby³o siê w magistracie z inicjatywy prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego (17 bm). Podczas dyskusji w gronie przedstawicieli zwi±zków zawodowych, spó³ek hutniczych, samorz±du i rz±du wiceprezes zarz±du ArcelorMittal Poland kilkukrotnie podkre¶li³, ¿e wielki piec w krakowskiej hucie zosta³ zatrzymany tymczasowo i bêdzie ponownie uruchomiony, kiedy warunki rynkowe ulegn± poprawie.
Spotkanie przy tzw. „okr±g³ym stole” mia³o pozwoliæ wszystkim zebranym na wymianê informacji i poznanie bie¿±cej sytuacji krakowskiej huty. W¶ród ponad 100 osób byli m.in. wicepremier, minister rozwoju, w³adze miasta, województwa oraz przedstawiciele krakowskiej huty, zwi±zków zawodowych i firm wspó³pracuj±cych z ArcelorMittal Poland.
Czes³aw Sikorski, wiceprezes ArcelorMittal Poland przedstawi³ sytuacjê na globalnym rynku stali. I choæ ta rysuje siê nie najgorzej to przemys³ w Unii Europejskiej wci±¿ kuleje. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali EUROFER podaje, ¿e przez pierwsze 11 miesiêcy ubieg³ego roku w ca³ej Wspólnocie wyprodukowano
o 4 proc. mniej stali ni¿ w 2018 roku. 5-procentowy spadek zanotowa³y m.in. Niemcy i Francja.
Najgorzej na europejskim tle wypad³a Polska. Krajowe huty od stycznia do listopada 2019 roku wyprodukowa³y niewiele ponad 8 mln ton stali, czyli o 10 proc. mniej ni¿ przed 2018r. Ilo¶æ wyrobów d³ugich spad³a o 5 proc., a p³askich a¿ o 20 proc. Tak¿e w ArcelorMittal Poland wyprodukowali¶my w tym czasie mniej stali zaliczaj±c 8-procentowy spadek wzglêdem 2018 roku – wyja¶nia Czes³aw Sikorski.
Niestety, czwarty kwarta³ by³ najgorszym kwarta³em ubieg³ego roku. W ujêciu rocznym produkcja stali w UE w listopadzie spad³a o 10,7 proc. Szacuje siê, ¿e spadek w grudniu równie¿ by³ dwucyfrowy. – Widzimy oznaki pewnego o¿ywienia, ale wed³ug Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej, z któr± siê zgadzamy, nie jest ono trwa³e. Wygl±da na to, ¿e nasi klienci i dystrybutorzy uzupe³niaj± zapasy po przerwie ¶wi±teczno-noworocznej. Naszym zdaniem w przypadku budownictwa sprzyjaj± temu tak¿e warunki pogodowe, czyli wyj±tkowo ciep³a zima – podkre¶la wiceprezes Sikorski.
Równie¿ minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkre¶la³a, ¿e od kilku lat obserwowany jest spadek produkcji stali w Europie, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej sprawia, ¿e Europa staje siê coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla sektora stalowego.
Ostatnio z europejskiego rynku stali p³yn± dobre sygna³y wskazuj±ce na odbicie danych i zapotrzebowania. Miejmy nadziejê, ¿e jest to zapowied¼ dobrych informacji dla Krakowa
– przyzna³a.
ArcelorMittal Poland zapewni³, ¿e podtrzymuje deklaracje z maja ubieg³ego roku. Wielki piec zosta³ wy³±czony tymczasowo i bêdzie w³±czony ponownie, jak tylko poprawi siê sytuacja na rynku. Firma nie przesta³a inwestowaæ w krakowska hutê – wyda³a tu od pocz±tku swojej dzia³alno¶ci blisko 4 mld z³ – w po³owie ubieg³ego roku uruchomi³a now± liniê powlekania organicznego i zainwestowa³a ponad 300 mln z³ w elektrociep³owniê TAMEH Polska, która dziêki kompleksowej modernizacji zrezygnowa³a z wêgla, a energiê czy ciep³o produkuje wykorzystuj±c do tego gazy hutnicze. – Wszystkie te inwestycje nie mia³yby sensu, gdyby¶my mieli zamiar wycofaæ siê z dzia³alno¶ci w Krakowie – podkre¶la Czes³aw Sikorski.
Krakowska huta ju¿ w maju deklarowa³a, ¿e ¿aden z pracowników ArcelorMittal Poland nie straci pracy
w wyniku tej decyzji i tak siê sta³o.
Zale¿y nam na tym, aby utrzymaæ w zatrudnieniu wszystkich pracowników, tzn. stworzyæ takie warunki, aby nie rezygnowali z pracy. Utrzymanie fachowych kadr jest gwarantem niezak³óconego uruchomienia produkcji wielkiego pieca i stalowni w przysz³o¶ci – zaznaczy³a Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland.
Wiceprezes firmy podkre¶li³ równie¿, ¿e je¶li w pó¼niejszym czasie ArcelorMittal Poland zaobserwuje, ¿e poprawa sytuacji na rynku jest stabilna bêdzie mo¿na rozpocz±æ rozmowy na temat ponownego uruchomienia instalacji.


Inwestycje w krakowskiej hucie nie mia³yby sensu gdyby¶my mieli zamiar wycofaæ siê z Krakowa – podkre¶la³ wiceprezes ArcelorMittal Poland Czes³aw Sikorski.
Zimowa – Nowa Huta w czterech smakach
Zimowy bieg Nowa Huta w czterech smakach rozpocznie edycjê cyklu zawodów w 2020 r. Cztery biegi w czasie czterech pór roku w Nowej Hucie pozwol± zrealizowaæ noworoczne cele sportowe i prozdrowotne. Zapraszamy do udzia³u ju¿ 19 stycznia.

Po ¶wi±tecznym przejedzeniu i szampañskim zakoñczeniu roku 2019, przyszed³ czas noworocznych postanowieñ. Mo¿e zdrowsze, aktywne ¿ycie. Mo¿e wiêcej czasu w ruchu. Poznawanie nowych miejsc albo poznawanie miejsc pozornie znanych, ale w biegu? Mo¿liwo¶æ realizacji tych celów daje udzia³ w nowohuckich zawodach biegowych. Zapraszamy do najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa – do Nowej Huty.

„Zapraszamy na biegi Nowa Huta w czterech smakach po terenach £±k Nowohuckich. Startujemy 19 stycznia. Do wyboru dystanse 5 km i 10 km. Zapisy internetowej trwaj±. Czekamy zarówno na tych ¶cigaj±cych siê, jak i rozpoczynaj±cych biegow± przygodê. Na mecie wszyscy zawodnicy s± dla nas tak samo wa¿ni. ” – mówi Pawe³ Derlatka, kierownik zawodów.

W biegach w ramach cyklu mo¿na zdobyæ niecodzienne medale, które maj± kszta³ty nowohuckich osiedli. Medale s± magnesami i razem utworz± mapê Nowej Huty. Edycja 2020 to mapa osiedli Szklane Domy, Szkolne, S³oneczne i Zielone.

„Celem zawodów biegowych Nowa Huta w czterech smakach jest promocja Nowej Huty, integracja, promocja zdrowego trybu ¿ycia i aktywno¶ci ruchowej.”– mówi Piotr Jasiñski z Fundacji 4 Alternatywy, która organizuje wydarzenie. „Chcê zwróciæ uwagê na fakt, ¿e ka¿dy z zawodników naszych zawodów uczestnicz±c w nich pomaga przy tym bezdomnym zwierzêtom – w Biurze zawodów mo¿na zostawiaæ rzeczy dla zwierzaków: karmê, koce, ry¿. 5 z³ z ka¿dej op³aty startowej przeznaczamy na zabiegi weterynaryjne i pomoc zwierzêtom, które nie mia³y szczê¶cia do ludzi. Prowadzimy równie¿ zbiórkê rzeczy sportowych dla pacjentów o¶rodków terapii uzale¿nieñ MONAR – pacjenci wychodz± z uzale¿nieñ równie¿ dziêki aktywno¶ci sportowej. Je¶li macie w domu odzie¿ sportow±, której nie u¿ywacie, nie wahajcie siê przynie¶æ jej na zawody” – dodaje Piotr Jasiñski.

Zawody Nowa Huta w czterech smakach s± organizowane czwarty rok z rzêdu – nowohuckie ¶cie¿ki biegowe poznaje coraz wiêcej osób.

Wiêcej informacji: ultratrailmalopolska.pl – zak³adka Nowa Huta / fb/NowaHutawczterechsmakach
(a³)


Klub Rodziców w ARTzonie
To wyj±tkowe miejsce dzia³a od 4 lat. Dziêki spo³eczno¶ci rodziców skupionych wokó³ ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida organizatorzy poznali przez ten czas potrzeby i oczekiwania rodziców ma³ych dzieci wobec oferty zajêæ instytucji kultury. Pozwoli³o im to zaplanowaæ nowo¶ci na 2020 rok. Oczywi¶cie nie braknie równie¿ pozycji, które zyska³y ju¿ uznanie dzieci i rodziców. ARTzona O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida to idealne miejsce na spotkania dla rodziców z ma³ymi dzieæmi.
W Klubie Rodziców w ARTzonie uda³o siê stworzyæ ciep³± i przyjemn± przestrzeñ, w której wszyscy mog± czuæ siê bezpiecznie, trochê jak w domu. Atmosfera miejsca sprzyja spotkaniom: komfortowe pufy, dywany, maty - wszystko idealnie dostosowane dla rodziców z dzieæmi. Tutaj rodzice maj± okazjê wzi±æ udzia³ w zajêciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystaj±c z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawi±zywaniu bliskiej relacji pomiêdzy rodzicami a dzieckiem oraz wspólnego spêdzania czasu pomaga siê tu wzmacniaæ i budowaæ wiêzi rodzinne. Nie brakuje spotkañ ze specjalistami, takimi jak dietetycy, pedagodzy, fizjoterapeuci, doradcy laktacyjni, psycholodzy, ratownicy medyczni. Tematyka warsztatów jest bardzo ró¿norodna od bardzo popularnego chustonoszenia, poprzez spotkania z dietetykami czy doradczyniami laktacyjnymi, na których rodzice dowiaduj± siê jak karmiæ ma³e dziecko, jak siê od¿ywiaæ, po spotkania ze specjalistami m.in. fizjoterapeutami, psychologami, prawnikami, ratownikami medycznymi. Nie brakuje te¿ warsztatów ogólnorozwojowych dla ma³ych dzieci: zajêæ wspomagaj±cych rozwój metod± Feldenkraisa i Child Space, masa¿u Shantala, zabaw pod³ogowych dla dzieci, a tak¿e ekowarsztatów DIY, na których powstawa³y ju¿ sensoryczne zabawki, ksi±¿eczki i tablice sensoryczne dla niemowl±t . Ka¿dy miesi±c to nowe spotkania. Klub Rodziców to równie¿ zajêcia dla osób spodziewaj±cych siê dziecka – warsztaty przygotowuj±ce do porodu.
Klub Rodziców w ARTzonie to mnóstwo inicjatyw, anga¿uj±cych i zachêcaj±cych do dzia³ania. To równie¿ organizowane spektakle dla dzieci, w tym dla „najnajów”. Najnajami nazywa siê w teatrze najm³odsze dzieci, od 1 do 5 lat, które najprawdopodobniej maj± styczno¶æ z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich maj± zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w ¶wiat teatralnej umowno¶ci. Przedstawienia oparte s± na prostych ¶rodkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i d¼wiêkach, co pozwala m³odym widzom wyciszyæ siê, skupiæ i wnikn±æ w ¶wiat teatru. Sala zawsze jest pe³na.
Od kilku lat ARTzona OKN organizuje równie¿ dwa du¿e ciesz±ce siê nies³abn±cym zainteresowaniem wydarzenia: Miêdzynarodowy Tydzieñ Blisko¶ci w pa¼dzierniku i Naturalnie Rodzinnie w kwietniu skierowane do rodziców z ma³ymi dzieæmi i rodziców oczekuj±cych dziecka, promuj±ce ideê Rodzicielstwa Blisko¶ci i ekologiczne rozwi±zania w codziennym ¿yciu.


W nadchodz±cym roku w Klubie Rodziców zagoszcz± nowe tematy m.in. dotycz±ce trudnych emocji dzieciêcych i rodzicielskich: z³o¶ci, gniewu, stresu, relacji pomiêdzy rodzeñstwem, wypalenia rodzicielskiego, rozwoju seksualnego dziecka, skoków rozwojowych, buntów i kryzysów, zarz±dzaniem czasem, szanowanie granic, zarówno w³asnych, jak i dzieciêcych.
Wszystkie informacje nt. dzia³ania Klubu Rodziców znajdziecie Pañstwo na stronie internetowej www.okn.edu.pl oraz na profilu FB ARTzony www.facebook.com/ARTzonaOKN
(a³)

Minigranty ArcelorMittal Poland – przeciwko marnowaniu ¿ywno¶ci – EKOWYPRAWA ¦LADEM ¯YWNO¦CI
W roku ubieg³ym 11 krakowskich organizacji i stowarzyszeñ dzia³aj±cych na rzecz lokalnej spo³eczno¶ci otrzyma³o minigranty ArcelorMittal Poland. W programie grantowym „Dzia³amy lokalnie” stalowa firma przeznaczy³a a¿ 100 000 z³ do rozdysponowania na projekty spo³eczne, które mog³y zg³aszaæ organizacje pozarz±dowe, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne dzia³aj±ce na rzecz mieszkañców grodu Kraka.
W¶ród obszarów, których powinny dotyczyæ projekty by³y: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo i edukacja. Wymogiem by³o, by beneficjenci grantów przeznaczyli je na konkretny projekt, poszerzenie swojej spo³ecznej dzia³alno¶ci lub now± aktywno¶æ dla mieszkañców, a nie na pokrycie codziennej dzia³alno¶ci.
Jeden z grantów trafi³ do Stowarzyszania Bank ¯ywno¶ci w Krakowie. Od blisko 22 lat dzia³a ono na rzecz zwiêkszenia ¶wiadomo¶ci na temat problemu marnowania ¿ywno¶ci, pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji ¿yciowej i przeciwdzia³ania problemom niedo¿ywienia. Stowarzyszenie dzia³a te¿ na rzecz upowszechniania i ochrony praw konsumentów, promocji i organizacji wolontariatu, a w razie potrzeby udziela pomocy ofiarom katastrof i klêsk ¿ywio³owych. Bank ¯ywno¶ci wspó³pracuje z lokalnymi samorz±dami, urzêdami, instytucjami oraz producentami i dystrybutorami, od których pozyskuje ¿ywno¶æ. Zebrana ¿ywno¶æ, za po¶rednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafia ka¿dego miesi±ca do kilkudziesiêciu tysiêcy osób.
G³ównym celem projektu, który zyska³ wsparcie z programu minigrantów ArcelorMittal Poland, zakoñczonego z koñcem listopada - Ekowyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci – by³o zwiêkszenie poziomu ¶wiadomo¶ci ekologicznej i kszta³towanie prawid³owych postaw ekologicznych poprzez aktywne dzia³ania edukacyjne.
Do projektu zaproszono uczniów szkó³ podstawowych – bezpo¶rednio w projekcie wziê³o udzia³ 282 uczniów z 16 klas szkó³ podstawowych na terenie Krakowa, a ponad 1300 by³o odbiorcami minikampanii informacyjnych.
W ramach projektu na terenie szkó³ objêtych dzia³aniami odby³y siê cykle warsztatów: „Szanujê nie marnujê” – zajêcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznali sposoby jak odpowiednio przechowywaæ ¿ywno¶æ, jak m±drze planowaæ jad³ospis i robiæ zakupy. Quizy oraz æwiczenia praktyczne pozwoli³y ugruntowaæ wiedzê.
Podczas warsztatów kulinarnych „Gotujê nie marnujê” uczestnicy przygotowywali proste, szybkie, pyszne potrawy (humus czekoladowy, owocowo-warzywne smoothie, pasty ¶niadaniowe). Ich podstaw± s± produkty, które zazwyczaj znajduj± siê w ka¿dej lodówce, ale szybko siê psuj±. Dodatkow± atrakcj± by³o przedstawienie procesu produkcji ró¿nych artyku³ów spo¿ywczych, np. m±ki, tak aby ³atwiej by³o zrozumieæ, ile zasobów i energii (równie¿ ludzkiej) jest niezbêdne do jej wytworzenia (m±ka jest podstaw± pieczywa, a pieczywo jest najczê¶ciej wyrzucanym przez Polaków produktem).
Edukacyjna gra terenowa „Nie marnujê jedzenia” sk³ada³a siê z 6 stacji, na których na uczniów czeka³y ciekawostki oraz zadania do rozwi±zania. Gra terenowa by³a podsumowaniem wiedzy zdobytej na poprzednich zajêciach. Po zrealizowanych w szko³ach zajêciach uczniowie odwiedzili Bank ¯ywno¶ci. Zobaczyli magazyny, urz±dzenia i pomieszczenia niezbêdne, aby móc przechowywaæ i skutecznie dystrybuowaæ ¿ywno¶æ - poznali pracê Banku „od kuchni”.
Ostatnim etapem projektu by³y dzia³ania realizowane przez samych uczniów na terenie swoich szkó³ w ramach minikampanii informacyjnych. By³y to bardzo ró¿norodne wydarzenia, które pokaza³y, jak bardzo uczniowie zaanga¿owali siê w realizowany projekt. By³y to m.in. wystawa plakatów informacyjnych, zajêcia ¶wietlicowe, przedstawienie, lekcje kole¿eñskie dla innych klas oraz przedszkolaków, wystawa prac plastycznych, wystawa emblematów zdrowej ¿ywno¶ci (etykiety), gazetki szkolne i klasowe, dy¿ury informacyjne w sto³ówce szkolnej, lekcja dla rodziców podczas wywiadówki.

HUTNICTWO MNIEJ ENERGOCH£ONNE
10 stycznia obchodzili¶my ¦wiatowy Dzieñ Obni¿ania Kosztów Energii.
Huty zu¿ywaj± ogromn± ilo¶æ energii, co wi±¿e siê z zakupami np. energii elektrycznej. Zmniejszanie jej zu¿ycia jest uzasadnione: z jednej strony ekonomicznie (w obliczu wzrostu cen energii) z drugiej – ekologicznie, poprzez ograniczanie oddzia³ywania na ¶rodowisko.
Efektywne wykorzystanie energii, wody i surowców to jeden z podstawowych celów ArcelorMittal. Bie¿±ce dzia³ania pokazuj±, ¿e konsekwencja pozwala osi±gn±æ du¿e oszczêdno¶ci i ograniczenie emitowanych zanieczyszczeñ.
Rosn±ce ceny energii s± wyzwaniem dla ca³ej bran¿y hutniczej i przemys³u w Polsce, jednak ca³y czas stalowa firma inwestuje w zwiêkszanie efektywno¶ci energetycznej swoich zak³adów.
Gaszenie ¶wiat³a czy energooszczêdne urz±dzenia: takie proekologiczne zachowania w gospodarstwach domowych dla wiêkszo¶ci osób sta³y siê ju¿ oczywisto¶ci±. To podej¶cie sprawdza siê równie¿ w du¿ych firmach.
W ArcelorMittal dziêki wymianie o¶wietlenia na LED zmniejszono zu¿ycie energii o 75%
W 2018 r. ArcelorMittal zrealizowa³ 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± i wyda³ na to 247 mln dolarów. M.in. dziêki modernizacji sprê¿arek powietrza i azotu zu¿ycie energii elektrycznej potrzebnej do ich pracy zmniejszy³o siê o 24%.
ArcelorMittal Poland w ub. roku zosta³ nagrodzony przez Krajow± Agencjê Poszanowania Energii za dzia³ania w obszarze poprawy efektywno¶ci energetycznej w sektorze hutniczym.

Szlachetne serce – dobro powraca!
¦wiêta to szczególny czas kiedy otwieraj± siê ludzkie serca. Oto historia, która pokazuje jak szeroko siê otwieraj±! Historia opowiedziana przez cz³owieka, który (wraz z grup± przyjació³) udowadnia, ¿e ludzie lubi± pomagaæ trzeba im tylko w tym… troszkê pomóc!
Daniel, który by³ dobrym duchem i si³± napêdow± tegorocznej zbiórki przeprowadzonej pod has³em „Szlachetne serce – dobro powraca!” tak opowiada o wydarzeniu:
Historia akcji ¶wi±tecznej zaczê³a siê od mojej siostry (Paulina Towarek) i jej wolontariatu w Domu Ma³ego Dziecka pod Kopcem w Krakowie w 2012 roku. Ka¿dy dzieñ opieki nad dzieæmi sprawia³, ¿e w jej g³owie rodzi³ siê pomys³ na zorganizowanie akcji ¶wi±tecznej. Jako, ¿e mieszka³y tam malutkie dzieci to pierwsza akcja polega³a na zbieraniu kaszek i kleików produkty te zbierane by³y w miejscu pracy Pauliny (ArcelorMittal Poland) . Odzew ju¿ wtedy zaskoczy³ – zebra³a naprawdê bardzo du¿o produktów! W dniu zakoñczenia akcji ju¿ wiedzia³a ¿e bêdzie to kontynuowa³a co roku. Kolejne edycje by³y zbiórkami ogólnymi, uczestnicy akcji zbierali artyku³y spo¿ywcze, ubrania, zabawki. Uzbierali ca³e, wypchane po sam dach auto produktów! Kolejny sukces! Dwie kolejne edycje to zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Krakowie. Z ka¿dym rokiem zbiory by³y coraz wiêksze, co by³o dodatkow± motywacj±. Przez te lata Paulinê wspiera³ m±¿ (Sebastian Towarek), który pomaga³ rozwoziæ i zbieraæ rzeczy. Ja do akcji do³±czy³em w 2018 roku, zaproponowa³em ¿eby wyj¶æ poza "bramy" pracy i zaanga¿owaæ znajomych oraz rozg³osiæ wie¶æ o naszej zbiórce do jak najwiêkszej ilo¶ci osób. To by³ strza³ w dziesi±tkê, a zebrane ilo¶ci produktów przeros³y nasze naj¶mielsze oczekiwania! Dwie ostatnie edycje dla Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 14 by³y naszym sukcesem. ¯adne s³owa nie s± w stanie opisaæ rado¶ci jak± czuli¶my patrz±c na zaanga¿owanie i pomoc ludzi. Tegoroczn± zbiórkê prowadzili¶my w 4 osoby, ja, moja siostra z mê¿em (Paulina i Sebastian Towarek) oraz siostra mojej ¿ony - Magdalena Bohun. Zbierali¶my dla najbardziej potrzebuj±cych dzieci z niepe³nosprawno¶ciami z ZSS14. Wybrali¶my tê akurat placówkê, ¿eby wesprzeæ dzia³ania naszego przyjaciela Bernarda £acha, który jest pedagogiem w tej wspania³ej szkole i cz³owiekiem z misj±, który od wielu lat wspiera osoby niepe³nosprawne. Zbiórka zosta³a zg³oszona oficjalnie do Ministerstwa Spraw Wewnêtrznej i Administracji i przebiega³a pod jego patronatem. Trwa³a od 1do 16 grudnia .2019 z wielkim fina³em i ca³odziennym zwo¿eniem rzeczy do specjalnie wygospodarowanej sali. Udzia³ w przedsiêwziêciu bra³y firmy, restauracje, kluby sportowe oraz nasi wspaniali przyjaciele, zbiera³y z nami dwie szko³y podstawowe oraz 3 placówki ¿³obków i przedszkoli Fair Play. W sumie ponad 30 ró¿nych firm i znanych osób. Jeste¶my dumni, ¿e byli¶my organizatorami tej fantastycznej zbiórki. Produkty, które uda³o siê zebraæ (zabawki, artyku³y spo¿ywcze, higieniczne, ¶rodki czysto¶ci), trafi³y do najbardziej potrzebuj±cych dzieci niepe³nosprawnych z Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 14 w Krakowie na os. Sportowym. Zorganizowano ponadto licytacje i zbiórki pieniê¿ne na ten szlachetny cel w których zebrali¶my prawie 1500 z³otych. Ponad 130 paczek zosta³o przekazanych dla potrzebuj±cych, ka¿da osoba niepe³nosprawna otrzyma³a s³odycze, wychowawcy dodatkowo rozdali ¶rodki chemiczne i czysto¶ci najbardziej potrzebuj±cym uczniom w swoich klasach, czê¶æ produktów ze zbiórki zosta³a zabezpieczona na praktyki kuchenno-cukiernicze dla uczniów, s³odycze zosta³y rozdane w formie nagrody za przygotowanie Jase³ek i otrzymali je chórek szkolny i przystanek przyja¼ñ.
Paulina, od której „to wszystko siê zaczê³o” podkre¶la: Wierzê, ¿e dobro do nas wraca a pomoc potrzebuj±cym jest naszym obowi±zkiem. Widzê jak co roku anga¿uj± siê w zbiórkê moje dzieci, którym stara³am siê zaszczepiæ wra¿liwo¶æ na problemy innych. Ju¿ mamy pomys³ na kolejn± akcje bo wiemy, ¿e to co robimy ma sens i daje nam pozytywn± energiê! Jestem dumna z ka¿dej osoby, która otworzy³a swoje serce i do³o¿y³a swoj± cegie³kê do naszej akcji.
Organizatorzy zapewniaj±, ¿e ju¿ maj± pomys³ na kolejn± akcje bo wierz±, ¿e to co robi± ma sens i daje nam pozytywn± energiê! Wiele osób otworzy³o swoje serce i do³o¿y³a swoj± cegie³kê do tej akcji. Je¶li „nie zd±¿y³e¶” nie martw siê akcja Szlachetne serce – dobro powraca! Bêdzie organizowana za rok!
(a³)

Nowohuckie szopki w Arce Pana
6 stycznia 2020 roku w Arce Pana zosta³ rozstrzygniêty IV parafialny konkurs na najpiêkniejsz± Bo¿onarodzeniow± szopkê nowohuck±, zorganizowany pod patronatem proboszcza Arki ks. Jerzego Czerwienia i dyrektora Szko³y Podstawowej 101 El¿biety Twardosz. W roku 70 – lecia powstania Nowej Huty istotne by³o, aby szopka nawi±zywa³a do osób, miejsc lub zdarzeñ z dziejów najm³odszej dzielnicy Krakowa.
Do konkursu zg³oszono 23 szopki, które eksponowane s± na antresoli Arki Pana, ciesz±c siê ogromnym zainteresowaniem zarówno doros³ych, jak i dzieci. Wykonane w ró¿nych technikach – wypalane w glinie, rze¼bione w drewnie, z papieroplastyki, zapa³ek, plastiku, sklejki, desek, qullingu, makaronu, metalu, mchu, szyszek, gipsu, a nawet z rozbitych talerzy, konkursowe betlejemskie stajenki zago¶ci³y w wielu miejscach Nowej Huty. Najczê¶ciej umiejscowione zosta³y u stóp Nowohuckiego Krzy¿a, z odwo³aniami do pamiêtnych s³ów Jana Paw³a II – zarówno tych wypowiedzianych podczas konsekracji Arki Pana, jak i w trakcie pielgrzymek do Ojczyzny. Pojawi³y siê te¿ na deskach Teatru Ludowego, a tak¿e Szpitalu Miejskim im. Stefana ¯eromskiego, gdzie od ponad 60 lat rodz± siê kolejne pokolenia nowohucian.
W wiêkszo¶ci szopki budowa³y dzieci z Przedszkoli nr 116 i 113 wraz z rodzicami oraz uczniowie ze Szko³y 101, umiejscawiaj±c je pomiêdzy kominami £êgu a Ark± Pana, a tak¿e u stóp kopca Wandy. W konkursie wzi±³ udzia³ tak¿e student Ignatianum B³a¿ej Molong, autor szopki, w której serce prowadzi ulicami Nowej Huty do miejsca narodzin Zbawiciela z mottem: „Serce Nowej Huty ³±czy zabiegane serca ludzi”.
G³ówn± nagrodê zdoby³a Zuzanna Turek z SP 101 z mam± Ew± za szopkê umiejscowion± na bajecznie zimowej wyspie w ¶rodku Zalewu Nowohuckiego. Nad miastem czuwa ¶w. Jan Pawe³ II, trzej królowie p³yn± na krze do Jezusa, a oszronione wierzby p³acz±ce, rozgwie¿d¿one niebo i skuta lodem tafla wody tworz± wyj±tkowy klimat Bo¿ego Narodzenia. II miejsce zdoby³a Adrianna Molong studentka Ignatianum, za kolorow± wykonan± technik± qullingu szopkê, która stanowi jednocze¶nie kompendium wiedzy o Nowej Hucie. Szopka przypomina trzypiêtrowy tort urodzinowy na 70 – lecie Nowej Huty z wymownym napisem „Miasto bez Boga, 70 lat ca³a Boga”. III miejsce zaj±³ Igor Godzic z Przedszkola 113 z rodzicami za industrialn±, pe³n± odniesieñ do historii i aktualnych wydarzeñ szopkê, z czo³giem, pomnikiem Lenina, bram± Huty Lenina i Huty Sendzimira oraz aktualnym has³em: „Stop wygaszaniu wielkiego pieca”. Wyró¿nienie przyznano tak¿e uczniom ze Szko³y Przysposabiaj±cej do Pracy Nr 1 Weronice Bartoszowi Kijani, Tomaszowi Czekajowi, Tomaszowi Marsza³kowi, Agnieszce Budy¶, Ma³gorzacie Bobek, Katarzynie Brus, Bartoszowi ¦wi±tkowi, Oliwierowi Fornalczykowi za szopkê umiejscowion± w¶ród bieñczyckich osiedli, nad którymi góruje Arka Pana.
Uroczyste rozdanie nagród w Kaplicy Pojednania u¶wietni³ wystêp muzycznego zespo³u m³odzie¿owego Arki Pana. Jak podkre¶lano podczas gali fina³owej, w tym konkursie wszyscy s± zwyciêzcami, gdy¿ wspólnie spêdzony czas przy budowaniu szopki jest warto¶ci± bezcenn±, buduj±c± fundamenty rodziny i wspomnienia na ca³e ¿ycie.
Rzymski filozof Muzoniusz pisa³: „Je¶li z trudem czynisz co¶ piêknego, trud mija, a piêkno zostaje”. Piêkno nowohuckich szopek, które powstawa³y w niema³ym trudzie, czêsto w ci±gu wielu tygodni, wci±¿ mo¿na podziwiaæ na antresoli Arki Pana. Warto przyj¶æ, aby je obejrzeæ, bo s± naprawdê wyj±tkowe!
(mm)
Fot. Tadeusz Pa³ka


Zwyciêska szopka Zusi Turek z SP 101.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,332,619 unikalnych wizyt