Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Drugie ¿ycie starych pieców
Wszystko zaczê³o siê w ubieg³ym roku. Chc±c wesprzeæ w³adze miasta Krakowa w drodze do zlikwidowania starych pieców, które w najwiêkszym stopniu odpowiadaj± za smog w mie¶cie, ArcelorMittal Poland postanowi³ w³±czyæ siê w te dzia³ania. Dlatego te¿ wspólnie z prezydentem Miasta Krakowa firma podpisa³a list intencyjny, który rozpocz±³ wspó³pracê na rzecz czystego powietrza w Krakowie.
Tak narodzi³ siê pomys³, aby mieszkañców Krakowa motywowaæ do wymiany starych nieekologicznych pieców. ArcelorMittal Poland zdecydowa³, ¿e z zebranych starych „kopciuchów” wyprodukuje stojaki rowerowe, które wróc± do mieszkañców miasta.
Dzisiaj projekt ten jest ju¿ zakoñczony. Wyp³aty bonusów finansowych trwa³y do 15 listopada br. Przez te dwa lata ArcelorMittal Poland wyp³aci³ na rzecz mieszkañców Krakowa 216 150 z³, czyli 1441 bonusów.
Jak ca³y projekt przebiega³?
Postanowili¶my nagradzaæ dodatkowym bonusem finansowym w wysoko¶ci 150 z³otych mieszkañców Krakowa, którzy, korzystaj±c z dop³at miejskich do wymiany starego ogrzewania na bardziej ekologiczne, pozbyli siê starych „kopciuchów” – relacjonuje Sylwia Winiarek, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego, które realizowa³o ca³y projekt.
Z zez³omowanych starych palenisk, po przetopieniu, powstawa³y stojaki rowerowe. Zarówno szko³y, do których trafi³y podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka, mieszkañcy Krakowa wybrali w internetowych g³osowaniach. Do konkursu, w którym wy³oniono zwyciêski projekt stojaka, zg³oszono blisko 200 prac. W sumie w obydwu g³osowaniach, w ramach programu „Jutro bez smogu”, wziê³o udzia³ ponad 20 tysiêcy krakowian.
Cieszê siê, ¿e mogli¶my wesprzeæ miasto Kraków, a co wa¿niejsze, wesprzeæ mieszkañców w ich wysi³kach zmierzaj±cych do zmniejszenia smogu powsta³ego w wyniku niskiej emisji. Fakt, ¿e stare piece zosta³y poddane recyklingowi i dzisiaj s³u¿± mieszkañcom jako stojaki rowerowe, to dodatkowy, pozytywny aspekt naszej wspó³pracy z miastem. Mam nadziejê, ¿e stojaki te bêd± d³ugo cieszyæ mieszkañców i przypominaæ wszystkim, ¿e ka¿dy mo¿e zrobiæ co¶ dobrego dla ¶rodowiska, a stal mo¿e byæ przetwarzana w nieskoñczono¶æ – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes Zarz±du ArcelorMittal Poland.
W czasie trwania projektu firma wyprodukowa³a ze starych pieców 350 stojaków rowerowych. Kszta³tem nawi±zuj± one do krakowskich Sukiennic. Oczywi¶cie umieszczono je tak¿e na terenie krakowskiej huty.

ArcelorMittal dla kierowców-seniorów
„Senior za kierownic±” to projekt Stowarzyszenia Lajkonik, który zyska³ wsparcie ArcelorMittal Poland w ramach programu minigrantów „Dzia³amy Lokalnie”.
W tym roku organizacje startuj±ce w konkursie mia³y za zadanie zaprezentowaæ swoj± dzia³alno¶æ na rzecz Krakowa oraz przedstawiæ projekt skierowany do mieszkañców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo, edukacja. Na ca³y projekt ArcelorMittal Poland przeznaczy³ 100 000 z³. Kwota zosta³a podzielona na 11 wybranych projektów, które by³y realizowane do koñca listopada tego roku.
G³ównym celem i misj± Stowarzyszenia „Lajkonik” jest aktywizacja seniorów, szczególnie seniorów niepe³nosprawnych. Lajkonik, wspólnie z Miastem Kraków, od wielu lat prowadzi Klub Integracyjny Niewidomego Seniora, a od 2015 roku równie¿ dwa centra aktywno¶ci seniorów. Stowarzyszenie oferuje ró¿norodne dzia³ania, takie jak: zajêcia teatralne, jêzykowe, ruchowe, manualne, edukacjê poprzez sport, turystykê, pog³êbianie wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie w³asnych zainteresowañ (np. kurs klasyfikatora grzybów). Cz³onkowie Stowarzyszenia inspiruj± równie¿ seniorów do wzajemnej pomocy.
Stowarzyszenie zdoby³o wsparcie na realizacjê projektu Senior za kierownic±. W jego ramach, wspólnie z Ma³opolskim O¶rodkiem Ruchu Drogowego, zrealizowane zosta³y warsztaty dla kierowców powy¿ej 60 roku ¿ycia. Mia³y one na celu przypomnienie aktualnych przepisów ruchu drogowego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym u¿ytkownikom dróg, badanie kondycji psychofizycznych uczestników (koordynacji, s³uchu, refleksu, rozró¿nianie kolorów itp.) na specjalistycznych przyrz±dach.
Seniorzy-kierowcy mieli równie¿ okazjê przypomnieæ sobie, jak nale¿y siê zachowaæ podczas kolizji, podczas wypadku, podczas kontroli drogowej oraz nauczyli siê technik jazdy w trudnych warunkach. Wa¿nym aspektem by³o podniesienie ¶wiadomo¶ci kierowców oraz zwrócenie ich uwagi na pewne ograniczenia wynikaj±ce z wieku i stanu zdrowia. £±cznie z projektu skorzysta³o 41 seniorów, którzy podkre¶lali potrzebê realizacji takich warsztatów, utrzymania tematyki, a nawet poszerzenia zakresu wiedzy przekazywanej na spotkaniach.

W przysz³± niedzielê – Gospel w Mistrzejowicach
W przysz³± niedzielê, 15 grudnia, w ko¶ciele pw. ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach (dolny ko¶ció³) o godz. 18.00, w ramach Koncertów Mistrzejowickich rozpocznie siê koncert gospel: Nigdy nie bêdziesz sam. Wyst±pi Chór Gospel Mszana Dolna.
Gospel, to rodzaj chrze¶cijañskiej muzyki sakralnej maj±cej swój pocz±tek w
XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkañców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje siê dominacj± wokalu, teksty maj± charakter chrze¶cijañski. Nazwa gospel pochodzi z jêzyka staroangielskiego i oznacza dobr± nowinê o zbawieniu. Gospel jako gatunek muzyczny wi±¿e siê ¶ci¶le z negro spirytuals, równie¿ jazz ma genezê w tej muzyce, która rozwija siê na ca³ym ¶wiecie i wykonywana jest przez kolejne pokolenia chrze¶cijan. Jest to muzyka która integruje, jest ponad wszystko, wyzwala wiele dobrej energii skierowanej na drugiego cz³owieka. To muzyka ³atwa i jednocze¶nie wznios³a, tak daleka kulturowo i jednocze¶nie tak bliska nam S³owianom. Ruch, rado¶æ, to w³a¶nie jest gospel. ¦piew nie wymaga du¿ych zdolno¶ci muzycznych, wystarczy dobry s³uch, poczucie rytmu i chêæ ¶piewania w grupie. Ka¿dy mo¿e znale¼æ w tej muzyce co¶ dla siebie i daæ co¶ z siebie.
W Polsce ruch gospel rozwija siê niezwykle prê¿nie, a jego g³ówn± twórczyni±
jest pochodz±ca z Danii i mieszkaj±ca od lat 90-tych w Krakowie – Lea Kjeldsen. Za³o¿ycielka chórów gospel w Krakowie i Ma³opolsce, organizatorka warsztatów i festiwali, uhonorowana krakowskim Medalem Honoris Gratia, za szczególny wk³ad w rozwój i upowszechnianie kultury.
W Krakowie najwiêkszym wydarzeniem jest miêdzynarodowy Festiwal 7x Gospel, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gospel, a tak¿e odbywaj±cy siê na dziedziñcu klasztoru oo. paulinów coroczny koncert plenerowy „Gospel na Ska³ce” w wykonaniu kilkunastu chórów gospel. W Krakowie dzia³a 11 chórów gospel, w tym od piêciu lat - nowohucki Chór Gospel Senior prowadzony przez Leê Kjeldsen.
Chór Gospel Mszana Dolna to najm³odsze artystyczne „dziecko” Lei Kjeldsen. Dzia³a przy Miejskim O¶rodku Kultury w Mszanie Dolnej od 2014 roku i tworzy go 25 osób. Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, a akompaniatorem Szymon Markiewicz. Zespó³ uczestniczy³ dot±d w wielu warsztatach, koncertach gospel, oraz w Festiwalu 7x Gospel. W latach 2018 i 2019 Chór Gospel Mszana Dolna by³ organizatorem warsztatów gospel z udzia³em zagranicznych muzyków: C. Vasselego i C. Williamsa.
(f)

Z pieca w krakowskiej hucie spuszczono „wilka” – TYMCZASOWY POSTÓJ WIELKIEGO PIECA
W nocy z niedzieli na poniedzia³ek (25 bm.) z wielkiego pieca krakowskiej huty spuszczono „wilka”, czyli dokonano ostatniego spustu pozosta³o¶ci surówki i ¿u¿la.
W ubieg³ym tygodniu (20 bm.) ta decyzja stalowej firmy by³a jednym z tematów Rady Miasta Krakowa. Uczestniczyli w niej, obok radnych, zarówno przedstawiciele ArcelorMittal Poland, jak i hutniczy zwi±zkowcy.
– Decyzja ta dotyczy – co chcia³abym mocno podkre¶liæ – tymczasowego wy³±czenia pieca. Og³osili¶my ten zamiar w maju, ale obserwuj±c sytuacjê i prognozy rynkowe, przesuwali¶my czas wy³±czenia. Tego dotyczy³o równie¿ nasze pa¼dziernikowe o¶wiadczenie, które wielu odczyta³o jako odwo³anie decyzji – przypomnia³a zebranym w sali obrad Rady Miasta Krakowa Sylwia Winiarek, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego ArcelorMittal Poland.
Podkre¶li³a, ¿e wielki piec i stalownia, które czasowo zostan± zatrzymane, to tylko jeden z zak³adów krakowskiej huty. Nadal pracowaæ bêd± koksownia i dwie walcownie produkuj±ce przetworzony produkt – blachê walcowan± na gor±co i na zimno, s³u¿±c± do produkcji artyku³ów AGD, i dla budownictwa oraz nowoczesna linia powlekania.
– W naszej hucie w Krakowie zatrudniamy oko³o 3,5 tys. pracowników, a decyzja o wstrzymaniu pieca obejmie oko³o 800 osób – mówi³a Sylwia Winiarek.
– Jako pracodawca znale¼li¶my rozwi±zania praktycznie dla wszystkich naszych pracowników, dotkniêtych t± decyzj±. Po³owa pracowników zostanie w Krakowie. Czê¶æ z nich bêdzie siê zajmowaæ instalacjami wielkiego pieca i stalowni podczas postoju, kilkaset osób zostanie przeniesionych do innych zak³adów krakowskiej huty, np. do walcowni. Kilkaset kolejnych zostanie oddelegowanych do pracy w D±browie Górniczej, kilkadziesi±t osób ma uprawnienia emerytalne. Bêdziemy równie¿ korzystaæ z postojowego, ale raczej w drodze wyj±tku – to rozwi±zanie bêdzie dotyczyæ kilkudziesiêciu osób – zapewnia³a.
W ArcelorMittal Poland podpisane zosta³o ze zwi±zkami porozumienie maj±ce na celu z³agodzenie skutków spo³ecznych tego postoju. Dla osób doje¿d¿aj±cych do D±browy Górniczej przewidziano szkolenia, organizacjê i pokrycie kosztów transportu z Krakowa do nowego miejsca pracy oraz diety delegacyjne, bo na dojazd do i z pracy zatrudnieni bêd± po¶wiêcaæ wiêcej czasu.
– Nasi pracownicy zostali ju¿ poinformowani o proponowanych dla nich rozwi±zaniach. Proces przechodzenia na nowe stanowiska rozpocznie siê od 2 grudnia – zapewnia Sylwia Winiarek.
– Indywidualnie rozpatrujemy ewentualne pro¶by zmian lokalizacji, motywowane sytuacj± osobist± czy rodzinn±. Zanim pracownicy podejm± pracê na nowych stanowiskach musz± otrzymaæ skierowanie na badania. Badania bêd± przechodziæ na miejscu w Krakowie. Otrzymaj± oni równie¿ specjalne pismo o oddelegowaniu wraz z kompletem informacji, kto jest ich nowym prze³o¿onym, na czym bêdzie polega³a praca itp. Ci, którzy bêd± musieli wcze¶niej wdro¿yæ siê do pracy na nowym stanowisku, bêd± kierowani na szkolenia. Bêdziemy równie¿ organizowaæ transport do D±browy Górniczej, zgodnie w uwagami pracowników – mówi Grzegorz Maracha dyrektor Zak³adu Wielkie Piece i Stalownia krakowskiej huty.
– Mamy nadziejê na ponowne uruchomienie pieca. Po remoncie, jaki przeszed³ piec trzy lata temu, na który firma wyda³a 175 mln z³, bêdzie to ³atwiejsze – zapewnia³a krakowskich radnych Sylwia Winiarek.
Krakowscy radni podjêli kolejn± rezolucjê do instytucji samorz±dowych, pañstwowych i unijnych o podjêcie dzia³añ dla z³agodzenia skutków wy³±czenia pieca w krakowskiej hucie.

**

ODDAJ KREW!
5 grudnia br. przed budynkiem S dawnego centrum dyrekcyjnego krakowskiej huty odbêdzie siê kolejna akcja krwiodawstwa. Organizatorem akcji jest hutniczy Klub Honorowych Dawców Krwi. Krew, ten najcenniejszy lek, bêdzie mo¿na oddaæ w krwiobusie Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa, ustawionym w rejonie centrum administracyjnego, w godzinach od 10 do 15.
Bêdzie drugi park kulturowy w Krakowie, czyli... Park kulturowy Nowa Huta
Ponad 370 hektarów bêdzie mia³ park kulturowy Nowa Huta. Bêdzie to drugi park kulturowy w Krakowie. Nowy park ma chroniæ unikalny uk³ad urbanistyczny i wyj±tkow± architekturê w najstarszej czê¶ci dzielnicy, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Tak zadecydowali radni podczas sesji Rady Miasta Krakowa odbytej w ¶rodê 20 listopada br. Przypomnijmy, ¿e pierwszy w Krakowie park kulturowy funkcjonuje na terenie Starego Miasta (zosta³ on utworzony uchwa³± Rady Miasta Krakowa z 3 listopada 2010 roku).
Przepisy parku wzmacniaj± zapisan± w miejscowych planach ochronê szlachetnych tynków i detali architektonicznych, sk³adaj±cych siê na wystrój elewacji. Pozwol± te¿ na lepsze zadbanie o nowohuck± przestrzeñ publiczn±, uporz±dkowanie kwestii reklamowych oraz szeroko pojêt± poprawê estetyki dzielnicy.
Park kulturowy ma obj±æ centrum Nowej Huty, czyli plac Centralny i najstarsze osiedla, wybudowane w latach 50. i 60. jak równie¿ teren wokó³ Zalewu Nowohuckiego, dwór Jana Matejki z parkiem w Krzes³awicach, Mogi³ê z klasztorem oo. cystersów oraz alejê Solidarno¶ci wraz z budynkami administracyjnymi kombinatu. Uchwa³a wejdzie w ¿ycie pod koniec 2020 roku. Przedsiêbiorcy oraz w³a¶ciciele budynków bêd± mieli dodatkowo jeszcze pó³ roku na dostosowanie siê do nowych przepisów.
Na terenie parku nie bêdzie mo¿na zmieniaæ dowolnie kolorystyki elewacji oraz kszta³tu dachów. Wymiana stolarki okiennej, witryn sklepowych, bram czy rynien bêdzie mo¿liwa przy zastosowaniu form nawi±zuj±cych do historycznych.
Uchwa³a reguluje równie¿ lokalizacje ogródków gastronomicznych, umieszczanie reklam, pod¶wietlanie budynków i prowadzenie handlu i us³ug. Podobnie jak na Starym Mie¶cie bêd± obowi±zywa³y jednakowe dla wszystkich przedsiêbiorców zasady dotycz±ce szyldów: jeden szyld dla jednej dzia³alno¶ci, szyldy nie wiêksze ni¿ dwa metry kwadratowe, zakaz wyklejania witryn i innych przeszkleñ, za wyj±tkiem przypadków okre¶lonych w uchwale. W odró¿nieniu od parku kulturowego Stare Miasto w Nowej Hucie bêdzie mo¿na u¿ywaæ neonów rurkowych, z których dawniej s³ynê³a ta dzielnica. Zabroniona bêdzie emisja ¶wiat³a i d¼wiêków do przestrzeni publicznej w zwi±zku z prowadzon± dzia³alno¶ci± handlow± lub us³ugow±. Na elewacjach budynków frontowych niedopuszczalne bêdzie te¿ umieszczanie urz±dzeñ nag³a¶niaj±cych i klimatyzuj±cych od strony g³ównych ci±gów komunikacyjnych.
Zadbanie o lepsz± jako¶æ nowohuckiego pejza¿u miejskiego pozwoli na przyci±gniêcie nowych grup turystów, a przez to da szansê na o¿ywienie ma³ej przedsiêbiorczo¶ci. Utworzenie parku kulturowego, poprzez wyró¿nienie i docenienie uniwersalnej warto¶ci miejsca, pomo¿e równie¿ w staraniach miasta o uznanie Nowej Huty za pomnik historii a mo¿e w przysz³o¶ci tak¿e o wpis na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO – czytamy w serwisie miejskim Magiczny Kraków.
(f)

Kiedy bêdzie przepiêknie?
Pó¼na jesieñ, ale nad Nowohuckim Zalewem trwaj± intensywne prace. Remontowane s± alejki, zmienia wystrój nowy plac zabaw, do³o¿ona zosta³a nawierzchnia t³uczniowa w si³owni pod chmurk±. Powstaj± te¿ pla¿a i nowa tê¿nia solankowa.
Wody zalewu oczyszczono ze ¶niêtych ryb, który to incydent wi±zany jest z intensywn± budow± nowej pla¿y, choæ przyczyny nie s± jeszcze ostatecznie znane. W ubieg³y weekend nad Nowohuckim Zalewem mo¿na by³o spotkaæ wielu spacerowiczów. Na zalewie ¿eruj± kaczki, przylecia³ tak¿e pierwszy ³abêd¼. Ci, którzy wybrali d³u¿szy spacer nie maj± jednak ³atwego zadania, szczególnie od strony D³ubni, gdy¿ to w³a¶nie w tamtym rejonie skupione s± g³ownie prace budowlane.
Na razie pogoda sprzyja, ale koñca prac nie widaæ, choæ miasto zapowiada ich zakoñczenie jeszcze przed nowym rokiem. W ramach rewitalizacji nad Zalewem Nowohuckim powstanie pla¿a i drewniany pomost (molo). No i tê¿nia solankowa. Modernizowana jest równie¿ zieleñ. Koszt ca³ej inwestycji to ponad 6,3 mln z³.
(k)

Czytelnicy interweniuj± – CZY KTO¦ ZADBA O POMNIK KOCHANOWSKIEGO?
Pod koniec pa¼dziernika na nasz redakcyjny dy¿ur przyszed³ mieszkaniec os. Z³otego Wieku, p. Wojciech Staniszewski, który zainteresowa³ nas spraw± niszczej±cego pomnika Jana Kochanowskiego znajduj±cego siê na terenie jego osiedla.
- W pa¼dzierniku tego roku minê³o dok³adnie 45 lat od chwili ods³oniêcia tego pomnika. Niestety, dzisiaj jego stan jest fatalny. Najgorzej wygl±da cokó³, który pierwotnie zosta³ ob³o¿ony lastrikiem. Po latach od coko³u odpad³y du¿e kawa³ki lastrika i miejscami ods³oni³ siê go³y beton. Nie najlepiej wygl±da te¿ wykonana ze stali nierdzewnej tabliczka z nazwiskiem Jana Kochanowskiego. W najlepszym stanie jest wykonana z br±zu tablica z popiersiem naszego wielkiego poety. Pomnik znajduje siê na terenie nale¿±cym do Spó³dzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice, któr± próbowa³em zainteresowaæ spraw±, ale us³ysza³em, ¿e nie maj± pieniêdzy na tego typu prace. Mo¿e redakcja mog³aby co¶ pomóc w tej sprawie? - tym pytaniem zakoñczy³ wizytê w siedzibie G³osu pan Wojciech.
Pojechali¶my na miejsce, by stwierdziæ stan faktyczny. Pomnik Jana Kochanowskiego, zaprojektowany przez architekta Bogus³awa Danielaka, usytuowany jest przy ul. Wawelskiej, naprzeciwko Klubu Ku¼nia. Widaæ, ¿e zbudowany zosta³ „tanim” sposobem. Betonowy cokó³ ob³o¿ono lastrikiem. Na jednym z pionowych s³upów umieszczono m.in. wykonan± z br±zu p³askorze¼bê z popiersiem Jana Kochanowskiego, wed³ug projektu artysty rze¼biarza Antoniego Chajdeckiego. Pod ni± znajduje siê skorodowana ju¿ w du¿ym stopniu tabliczka, na której wygrawerowano imiê i nazwisko poety oraz daty jego urodzin i ¶mierci – z wygl±du przypomina trochê tabliczki, jakie znale¼æ mo¿na na starych grobach. Tabliczka ta zosta³a dodana w latach pó¼niejszych, poniewa¿ wcze¶niej na pomniku znajdowa³y siê napisy wykonane z br±zu. Niestety, odlane w br±zie litery zniknê³y.
A kiedy¶ pomnik ten by³ dum± mieszkañców. Tak w numerze 28 (916) G³osu Nowej Huty z roku 1974 pisa³a korespondentka tej gazety Urszula Ciszek: „To m³ode i niedawno zbudowane osiedle (os. Z³otego Wieku – przyp. red.) dziêki ofiarnej pracy wykonanej w czynie spo³ecznym staje siê coraz to piêkniejsze i bogatsze nie tylko w o¶rodki rekreacyjne, s³u¿±ce m³odzie¿y ca³ego osiedla, ale jest to w tej chwili jedno z pierwszych osiedli, które mo¿e poszczyciæ siê powstaniem pomnika Jana Kochanowskiego. Nie chce siê to pomie¶ciæ w g³owie, ¿e autorem wszystkich pomys³ów jest tylko jeden cz³owiek i to wieloletni zas³u¿ony pracownik naszej huty, wydzia³u PT-714 HiL – Zbigniew Sularczyk. Mimo odpowiedzialnej pracy w Pionie Transportu Kolejowego jest przewodnicz±cym komisji obwodowej os. Z³otego Wieku.
Jak mówi ob. Sularczyk, ka¿dy ¿yj±cy w¶ród ludzi cz³owiek, winien co¶ po sobie zostawiæ.
Dlaczego wysun±³ projekt budowy pomnika akurat Jana Kochanowskiego?
Odpowiedzia³: „Poniewa¿ Jan Kochanowski by³ twórc± s³owa polskiego w literaturze polskiej- a ¿y³ i dzia³a³ w³a¶nie w okresie Z³otego Wieku”.
Z kolei red. Henryka Rosiek w numerze 43 (931) G³osu. Nowej Huty z 1974 roku, zamie¶ci³a krótk± relacjê z ods³oniêcia pomnika, które mia³o miejsce w pi±tek, 18 pa¼dziernika 1974 roku. Jak zaznaczy³a: „Ca³emu przedsiêwziêciu patronowa³a Spó³dzielnia Mieszkaniowa „Hutnik”. A w ods³oniêciu pomnika udzia³ wziêli m.in. harcerze ze szczepu im. Jana Kochanowskiego, uczniowie szkól nosz±cych imiê wielkiego pisarza epoki Odrodzenia, w³adze dzielnicy i licznie zebrani mieszkañcy. Pomnik ods³oni³ krakowski poeta Tadeusz Nowak.
A mo¿e warto ten pomnik poddaæ renowacji. Zastanowiæ siê, czy zostawiæ lastriko, czy cokó³ ob³o¿yæ jakim¶ kamieniem? Zreszt± jest i miejski plastyk i miejski konserwator zabytków – mog± podpowiedzieæ. Warto te¿ przywróciæ dawne liternictwo z br±zu. Wbrew pozorom, z odnowieniem pomnika nie wi±za³yby siê jakie¶ astronomiczne koszty. Spó³dzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice, na terenie której stoi pomnik faktycznie mo¿e nie mieæ ¶rodków, ale przy dobrej woli i pomocy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice i innych instytucji (na przyk³ad firm, których nazwy mo¿na by umie¶ciæ na odnowionym cokole), uda³oby siê przywróciæ godny wygl±d pomnika. Bo o ile w starym Krakowie, jak mówi± niektórzy, pomników jest ju¿ zbyt wiele, to Nowa Huta pod tym wzglêdem prezentuje siê do¶æ skromnie.
(f)


Pomnik Jana Kochanowskiego w os. Z³otego Wieku.
NIE WYGASZAÆ WIELKIEGO PIECA!
W maju br. Zarz±d ArcelorMittal Poland S.A., tj. spó³ki do której nale¿y dawna Huta im. Sendzimira w Krakowie, og³osi³ ¿e planuje czasowe wstrzymanie pracy jedynego pozosta³ego w krakowskiej hucie wielkiego pieca. Mia³o to nast±piæ z dniem 1 wrze¶nia 2019 r. Informacjê tê zwi±zki zawodowe otrzyma³y w dniu 6 maja i od tego momentu, dzia³aj±c w porozumieniu, podjê³y wielokierunkowe starania, aby wycofano siê z tej decyzji. Przede wszystkim szukano wsparcia politycznego, kieruj±c wyst±pienia do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, do w³adz wojewódzkich oraz w³odarzy miasta. Wyst±piono o wsparcie do polskich parlamentarzystów w Unii Europejskiej.
W lipcu br. Zarz±d AMP poinformowa³, ¿e tymczasowe wstrzymanie pracy czê¶ci surowcowej w Krakowie odk³ada w czasie, by ponownie przeanalizowaæ sytuacjê na rynku stali. Miesi±c pó¼niej media poda³y do wiadomo¶ci, ¿e od 25 pa¼dziernika praca wielkiego pieca w krakowskiej hucie zostanie wstrzymana, co jednak zosta³o szybko przez w³adze Spó³ki zdementowane. Wiara w to, ¿e decyzja ta zostanie odwo³ana, upad³a 12 listopada, kiedy to Geert Verbeeck, prezes zarz±du i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland S.A. oficjalnie og³osi³ wygaszenie wielkiego pieca i zatrzymanie stalowni w oddziale krakowskim. Poda³, ¿e proces ten rozpocznie siê 23 listopada 2019 r., jednak nie pad³a ¿adna data odno¶nie terminu ponownego uruchomienia produkcji „surowcówki”.
Dla pe³nego obrazu sytuacji trzeba koniecznie wspomnieæ, ¿e walka o zachowanie ostatniego wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie tak na prawdê zaczê³a siê cztery lata temu. Wtedy to, dziêki determinacji za³ogi i wielokierunkowym dzia³aniom organizacji zwi±zkowych uda³o siê przekonaæ w³a¶ciciela koncernu o racjonalno¶ci przeprowadzenia generalnego remontu krakowskiego pieca. Remont, który podjêto w 2016 r. poch³on±³ ponad 175 mln z³ i trwa³ trzy miesi±ce. Obecnie jest to jeden z najnowocze¶niejszych tego typu pieców w Europie.

Panie Mittal, zmieñ decyzjê!
W ostatni poniedzia³ek o godz. 12.30 pod bram± g³ówn± krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Poland S.A. z inicjatywy zwi±zków zawodowych odby³a siê pikieta demonstracyjna przeciwko decyzji czasowego wygaszenia Wielkiego Pieca i Stalowni. Do bior±cych udzia³ w pikiecie cz³onków wszystkich organizacji zwi±zkowych oraz pracowników niezrzeszonych krakowskiej huty do³±czyli zwi±zkowcy z D±browy Górniczej, Sosnowca, ¦wiêtoch³owic, Chorzowa i Zdzieszowic. Przed kombinatem zjawi³a siê równie¿ bardzo liczna grupa zwi±zkowców z Jastrzêbskiej Spó³ki Wêglowej S.A. reprezentowanej przez KWK „Budryk” i KWK „So¶nica”.
Pierwsza czê¶æ protestu polega³a na blokowaniu skrzy¿owania alei Solidarno¶ci z ulic± Ujastek. Przez godzinê pracownicy z transparentami i flagami przechodzili przez przej¶cie dla pieszych, co skutecznie blokowa³o przejazd samochodów. Pikieta na przej¶ciu odbywa³a siê pod nadzorem policji, która co pewien czas przepuszcza³a kilka samochodów. Dziêki krakowskiej drogówce wszyscy mogli siê czuæ bezpiecznie, a co najwa¿niejsze nie dosz³o do ¿adnych spiêæ z kieruj±cymi pojazdami. T± drog± dziêkujemy kierowcom za wyrozumia³o¶æ.
Druga czê¶æ akcji protestacyjnej mia³a miejsce przed dawnym budynkiem administracyjnym „Z”. Towarzyszy³y jej liczne transparenty i flagi zwi±zkowe. Obrazu dope³nia³y: d¼wiêk syren, gwizdków oraz petard. Du¿y transparent z napisem „Nie dla wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni” by³ wyrazicielem ¿±dañ protestuj±cych.
W imieniu organizatorów demonstracji wszystkich obecnych przywita³ przewodnicz±cy NSZZ „Solidarno¶æ” AMP Oddzia³ Kraków W³adys³aw Kielian, który podziêkowa³ za liczne przybycie i wsparcie w trudnych czasach i jak stwierdzi³ – „Jesteœmy przeciwni wy³¹czaniu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, bo uwa¿amy, ¿e to jest decyzja, która mo¿e rozpocz¹æ katastrofê hutnictwa polskiego”. W imieniu pracowników krakowskiej huty g³os zabrali przewodnicz±cy NSZZ Pracowników AMP Krzysztof Wójcik oraz Przewodnicz±cy NSZZ Solidarno¶æ`80 Eugeniusz Hlek. Stanowczy g³os poparcia przekazali; przewodnicz±cy NSZZ „Solidarno¶æ” AMP Jerzy Goiñski, przewodnicz±cy NSZZ Pracowników AMP Oddzia³ Dabrowa Górnicza Jacek Zub, MZZ Hutnik Marek Nanu¶, przewodnicz±cy WZZ „Sierpieñ 80” w JSW S.A Krzysztof £ab±d¼, przewodnicz±cy struktur bran¿owych: Miros³aw Grzybek – Federacja Zwi±zków Zawodowych Metalowców i Hutników, Andrzej Karol – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarno¶æ” oraz przedstawiciele struktur ponadzak³adowych: Krzysztof Kotowicz – Zarz±d Regionu Ma³opolskiego NSZZ „Solidarno¶æ” i Ryszard Majdzik – Solidarno¶æ`80.
Wszyscy zabieraj±cy g³os zgodnie stwierdzili, ¿e nie ma zgody dla degradacji polskiego hutnictwa. Wstrzymanie produkcji czê¶ci surowcowej w Krakowie bez podania terminu ponownego uruchomienia to pierwszy krok w tym kierunku. Twierdzenie Zarz±du AMP S.A. jakoby wszyscy pracownicy bêd± mieli zatrudnienie to tylko niewielka czê¶æ prawdy. Wszyscy wiedz±, ¿e zabraknie zatrudnienia dla pracowników spó³ek realizuj±cych us³ugi na rzecz huty. Zwalniani bêd± pracownicy Interimów zarówno w Krakowie jak i na ¦l±sku. Zatrzymanie wielkiego pieca to mniejsze zapotrzebowanie na wêgiel z Jastrzêbskiej Spó³ki Wêglowej podkre¶lali zwi±zkowcy. Wed³ug ró¿nych szacunków z jednym stanowiskiem w hutnictwie powi±zanych jest nawet kilka w innych bran¿ach. To jest prawdziwa skala tej decyzji. O desperacji zwi±zkowców ¶wiadczy³a wypowied¼ Ryszarda Majdzika, który domaga³ siê repolonizacji krakowskiego kombinatu. Takie dzia³anie pozwoli zachowaæ polskie hutnictwo. W ka¿dym innym przypadku, to tylko kwestia czasu, kiedy ta bran¿a zniknie z polskiego rynku. Od pewnego czasu wszyscy widzimy, ¿e w³a¶ciciel stopniowo wycofuje siê z europejskiego rynku. Przenosi surowcówkê do Brazylii i Indii potwierdzali kolejni mówcy.
Wiele gorzkich s³ów skierowano pod adresem europarlamentarzystów do których skierowano pro¶bê o pilne spotkanie i podjêcie skutecznych interwencji w sprawie europejskiego hutnictwa. Przed wyborami do parlamentu europejskiego wyra¿ali oni wolê rozmów. Natomiast po wyborach ani jeden pose³ nie odezwa³ siê ju¿ wiêcej. Zarówno Polski Rz±d, w³adze samorz±dowe i wojewódzkie powinny podj±æ zdecydowane dzia³ania, by wspólnie z w³adzami koncernu zapobiec najgorszemu scenariuszowi. S³owa poparcia wyrazili przedstawiciele strony zwi±zkowej bior±cy udzia³ w pracach komisji trójstronnej. Wbrew pozorom jeszcze jest czas, dopóki nie wygaszono pieca. Ju¿ kilka razy uda³o siê obroniæ tê hutê. Nie pozwólmy siê oszukaæ po raz kolejny z³udnymi obietnicami -nawo³ywano. Zebrani przed bram± huty po raz kolejny wzywali do solidarnego dzia³ania w obronie miejsc pracy. Ze wszystkich stron s³ychaæ by³o apel do kontynuowania protestu i jeden wspólny okrzyk Panie Mittal zmieñ decyzjê!
W najbli¿szy czwartek 21 listopada br. w samo po³udnie przed budynkiem Ma³opolskiego Urzêdu Wojewódzkiego przy ulicy Basztowej odbêdzie siê kolejna pikieta podczas, której na rêce wojewody ma³opolskiego Piotra Æwika z³o¿ona zostanie kolejna petycja do Premiera Mateusza Morawieckiego.
Miros³awa Wlaziñska, Wies³aw Zaj±c

Odby³ siê XVII Ma³opolski Przegl±d Pie¶ni Patriotycznej – Nasze dziedzictwo – Polska
W sobotê 16 listopada br. w parafii Matki Bo¿e Czêstochowskiej na os. Szklane Dony odby³ siê XVII Ma³opolski Przegl±d Pie¶ni Patriotycznej „Nasze dziedzictwo – Polska”, organizowany rokrocznie z okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci.
- To niepowtarzalna okazja do krzewienia patriotyzmu i mi³o¶ci do Ojczyzny poprzez ¶piew i wspóln± modlitwê, w¶ród dzieci, m³odzie¿y i doros³ych – podkre¶laj± organizatorzy.
Od godziny 9.00 w auli ¶w. Benedykta odbywa³y siê przes³uchania zg³oszonych zespo³ów i solistów – wziê³o w nich udzia³ blisko 500 osób. Zebrani w klasztornej auli mogli us³yszeæ m.in. takie utwory jak: „Niepodleg³a Niepokorna”, „Ojczyzno ma” czy te¿ „Rozkwita³y p±ki bia³ych ró¿”. Jak przyznawali sami wykonawcy, pie¶ni o Polsce bardzo poruszaj± i s± ¶wietn± lekcj± o historii naszego kraju w pigu³ce.
W kategorii solistów nagrodzono Jakuba Gorzkowskiego, Dawida Pacia, Juliê Boronowicz, Ewê Marek, Emiliê Ry¶, Nataliê Wójcik, Monikê Stachurê, Juliê Kupiec, Oliwiê B±k oraz Katarzynê Kucze³ê. Wyró¿nionymi zespo³ami zosta³y „Skrzypnianki” oraz Aleksandra Rudkowska i Wiktoria Prostak wraz z orkiestr± dêt± „Przysz³o¶æ”.
W kategorii chórów uhonorowano „Regnum Sonoris”, za¶ w kategorii przedszkola dzieci z grup „Pszczó³ek” i „Sówek” z Samorz±dowego Przedszkola nr 33 w Krakowie. Nagrodê Grand Prix konkursu zdoby³a Klaudia Cichy.
Z kolei w niedzielê, 17 listopada o godz. 17.00 odprawiona zosta³a uroczysta Msza ¶w. za Ojczyznê i dziêkczynna za pontyfikat ¶w. Jana Paw³a II, a po jej ej zakoñczeniu, w auli ¶w. Benedykta odby³ siê Koncert Galowy Laureatów z udzia³em wyró¿nionych chórów, zespo³ów i solistów.
G³ównym organizatorem XVII Ma³opolskiego Przegl±du Pie¶ni Patriotycznej jest Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy udziale Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y, Ma³opolskiego Kuratora O¶wiaty, parafii MB Czêstochowskiej oraz M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Przegl±d zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.
Nad XVII Ma³opolskim Przegl±dem Pie¶ni Patriotycznej patronaty honorowe objêli: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, ks. arcybiskup Marek Jêdraszewski, metropolita krakowski oraz Piotr Æwik, wojewoda ma³opolski.
(f)


Fot. Andrzej Kurzyd³o
ZIELONE PATIO W... KU¬NI
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie dziêki wspó³pracy z ArcelorMittal Poland otworzy³a „Zielony Warsztat – ogród w skrzyniach”.
W ramach projektu ca³kowit± metamorfozê przesz³o patio znajduj±ce siê w Klubie Ku¼nia w os. Z³otego Wieku. W nowej, zielonej przestrzeni bêd± odbywaæ siê warsztaty i spotkania ekologiczne, jak równie¿ minikoncerty i spektakle.
Przestrzeñ zielonego patio wpisuje siê w misjê o¶rodka kultury, który od lat prowadzi dzia³alno¶æ na rzecz spo³eczno¶ci lokalnej oraz ma w swej ofercie szeroki wachlarz zajêæ z zakresu kultury, edukacji i rekreacji.
16 pa¼dziernika odby³y siê pierwsze warsztaty, podczas których dzieci z pobliskiego przedszkola posadzi³y kwiaty do w³asnorêcznie ozdobionych doniczek oraz dowiedzia³y siê, jak je pielêgnowaæ. Planowana jest inauguracja dzia³alno¶ci ko³a ogrodniczego dla dzieci.
To ju¿ 9 lat wspó³pracujemy z O¶rodkiem Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie. W tym czasie powsta³o 16 ogrodów w Nowej Hucie, ze zrewitalizowan± przestrzeni±, a 2 kolejne s± w trakcie realizacji. W ramach Ma³ej ARTzony wspieramy akcje Kreatywny Recykling oraz Ma³± Animacjê. Popieramy ¶wiêto rowerowe w Nowej Hucie – LOVE ROWER czy EKIPÊ DOBRA – M³odzie¿owe Centrum Wolontariatu – mówi Magdalena Ku¶mierz z Biura Odpowiedzialno¶ci Biznesu ArcelorMital Poland.


ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzymuje pracê wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie
ArcelorMittal Poland informuje, ¿e jest zmuszony tymczasowo wstrzymaæ pracê czê¶ci surowcowej krakowskiej huty. Proces zatrzymania instalacji rozpocznie siê 23 listopada 2019 roku. Wcze¶niej koncern od³o¿y³ w czasie postój, który pierwotnie by³ planowany na wrzesieñ. Firma podjê³a nadzwyczajne dzia³ania, aby dostosowaæ poziom wykorzystania mocy produkcyjnych trzech wielkich pieców – jednego w Krakowie i dwóch w D±browie Górniczej – do ni¿szego poziomu popytu.
Tymczasowe zatrzymanie instalacji mia³o miejsce w przesz³o¶ci. Wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie nie pracowa³y od sierpnia 2010 do marca 2011 roku i zosta³y ponownie uruchomione jak tylko sytuacja rynkowa uleg³a poprawie.
Nasze trzy wielkie piece pracuj± obecnie na technologicznym minimum, co sprawia, ¿e dalsze ograniczanie wielko¶ci produkcji nie wchodzi w grê. Sytuacja rynkowa wci±¿ siê pogarsza, a prognozy nie napawaj± optymizmem, dlatego nie mamy wyboru – niestety musimy tymczasowo zatrzymaæ wielki piec w naszej krakowskiej hucie – informuje Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes zarz±du ArcelorMittal Poland.
Globalne hutnictwo boryka siê z ogromn± nadwy¿k± mocy produkcyjnych – obecnie wynosi ona ponad 400 mln ton. Wed³ug Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali (Eurofer) popyt na stal w Europie spadnie w tym roku o 3,1 proc. Wcze¶niejsze prognozy wskazywa³y jedynie na spadek rzêdu 0,4 proc. To spowolnienie wynika przede wszystkim z niepewno¶ci na rynkach oraz napiêæ handlowych i geopolitycznych, które negatywnie odbijaj± siê na poziomie inwestycji i obrocie handlowym.
W wielu krajach spada produkcja w sektorze wytwórczym, szczególnie w motoryzacji – w Niemczech produkcja samochodów osobowych zmniejszy³a siê a¿ o 11 proc. Spadek koniunktury i globalna nadpoda¿ w hutnictwie zwiêkszaj± presjê na ceny wyrobów gotowych, podczas gdy ceny surowców, szczególnie rudy ¿elaza, pozostaj± na wysokim poziomie – wyja¶nia Geert Verbeeck.
ArcelorMittal Poland podtrzymuje swoje wcze¶niejsze stanowisko co do chêci wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, jak tylko warunki rynkowe poprawi± siê na tyle, ¿e uruchomienie instalacji bêdzie ekonomicznie op³acalne.
Deklaracje firmy dotycz±ce zatrudnienia równie¿ pozostaj± aktualne.
Znale¼li¶my rozwi±zania dla osób zatrudnionych w ArcelorMittal Poland dotkniêtych t± decyzj±. Bêdziemy tak¿e korzystali z tzw. postojowego, ale w niewielkim zakresie, bo ogromna wiêkszo¶æ naszych pracowników otrzyma propozycjê pracy w innych zak³adach krakowskiej huty oraz w naszym oddziale w D±browie Górniczej – wyja¶nia Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,331,965 unikalnych wizyt