Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Klub Rodziców w ARTzonie
To wyj±tkowe miejsce dzia³a od 4 lat. Dziêki spo³eczno¶ci rodziców skupionych wokó³ ARTzony O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida organizatorzy poznali przez ten czas potrzeby i oczekiwania rodziców ma³ych dzieci wobec oferty zajêæ instytucji kultury. Pozwoli³o im to zaplanowaæ nowo¶ci na 2020 rok. Oczywi¶cie nie braknie równie¿ pozycji, które zyska³y ju¿ uznanie dzieci i rodziców. ARTzona O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida to idealne miejsce na spotkania dla rodziców z ma³ymi dzieæmi.
W Klubie Rodziców w ARTzonie uda³o siê stworzyæ ciep³± i przyjemn± przestrzeñ, w której wszyscy mog± czuæ siê bezpiecznie, trochê jak w domu. Atmosfera miejsca sprzyja spotkaniom: komfortowe pufy, dywany, maty - wszystko idealnie dostosowane dla rodziców z dzieæmi. Tutaj rodzice maj± okazjê wzi±æ udzia³ w zajêciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystaj±c z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawi±zywaniu bliskiej relacji pomiêdzy rodzicami a dzieckiem oraz wspólnego spêdzania czasu pomaga siê tu wzmacniaæ i budowaæ wiêzi rodzinne. Nie brakuje spotkañ ze specjalistami, takimi jak dietetycy, pedagodzy, fizjoterapeuci, doradcy laktacyjni, psycholodzy, ratownicy medyczni. Tematyka warsztatów jest bardzo ró¿norodna od bardzo popularnego chustonoszenia, poprzez spotkania z dietetykami czy doradczyniami laktacyjnymi, na których rodzice dowiaduj± siê jak karmiæ ma³e dziecko, jak siê od¿ywiaæ, po spotkania ze specjalistami m.in. fizjoterapeutami, psychologami, prawnikami, ratownikami medycznymi. Nie brakuje te¿ warsztatów ogólnorozwojowych dla ma³ych dzieci: zajêæ wspomagaj±cych rozwój metod± Feldenkraisa i Child Space, masa¿u Shantala, zabaw pod³ogowych dla dzieci, a tak¿e ekowarsztatów DIY, na których powstawa³y ju¿ sensoryczne zabawki, ksi±¿eczki i tablice sensoryczne dla niemowl±t . Ka¿dy miesi±c to nowe spotkania. Klub Rodziców to równie¿ zajêcia dla osób spodziewaj±cych siê dziecka – warsztaty przygotowuj±ce do porodu.
Klub Rodziców w ARTzonie to mnóstwo inicjatyw, anga¿uj±cych i zachêcaj±cych do dzia³ania. To równie¿ organizowane spektakle dla dzieci, w tym dla „najnajów”. Najnajami nazywa siê w teatrze najm³odsze dzieci, od 1 do 5 lat, które najprawdopodobniej maj± styczno¶æ z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich maj± zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w ¶wiat teatralnej umowno¶ci. Przedstawienia oparte s± na prostych ¶rodkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i d¼wiêkach, co pozwala m³odym widzom wyciszyæ siê, skupiæ i wnikn±æ w ¶wiat teatru. Sala zawsze jest pe³na.
Od kilku lat ARTzona OKN organizuje równie¿ dwa du¿e ciesz±ce siê nies³abn±cym zainteresowaniem wydarzenia: Miêdzynarodowy Tydzieñ Blisko¶ci w pa¼dzierniku i Naturalnie Rodzinnie w kwietniu skierowane do rodziców z ma³ymi dzieæmi i rodziców oczekuj±cych dziecka, promuj±ce ideê Rodzicielstwa Blisko¶ci i ekologiczne rozwi±zania w codziennym ¿yciu.


W nadchodz±cym roku w Klubie Rodziców zagoszcz± nowe tematy m.in. dotycz±ce trudnych emocji dzieciêcych i rodzicielskich: z³o¶ci, gniewu, stresu, relacji pomiêdzy rodzeñstwem, wypalenia rodzicielskiego, rozwoju seksualnego dziecka, skoków rozwojowych, buntów i kryzysów, zarz±dzaniem czasem, szanowanie granic, zarówno w³asnych, jak i dzieciêcych.
Wszystkie informacje nt. dzia³ania Klubu Rodziców znajdziecie Pañstwo na stronie internetowej www.okn.edu.pl oraz na profilu FB ARTzony www.facebook.com/ARTzonaOKN
(a³)

Minigranty ArcelorMittal Poland – przeciwko marnowaniu ¿ywno¶ci – EKOWYPRAWA ¦LADEM ¯YWNO¦CI
W roku ubieg³ym 11 krakowskich organizacji i stowarzyszeñ dzia³aj±cych na rzecz lokalnej spo³eczno¶ci otrzyma³o minigranty ArcelorMittal Poland. W programie grantowym „Dzia³amy lokalnie” stalowa firma przeznaczy³a a¿ 100 000 z³ do rozdysponowania na projekty spo³eczne, które mog³y zg³aszaæ organizacje pozarz±dowe, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne dzia³aj±ce na rzecz mieszkañców grodu Kraka.
W¶ród obszarów, których powinny dotyczyæ projekty by³y: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo i edukacja. Wymogiem by³o, by beneficjenci grantów przeznaczyli je na konkretny projekt, poszerzenie swojej spo³ecznej dzia³alno¶ci lub now± aktywno¶æ dla mieszkañców, a nie na pokrycie codziennej dzia³alno¶ci.
Jeden z grantów trafi³ do Stowarzyszania Bank ¯ywno¶ci w Krakowie. Od blisko 22 lat dzia³a ono na rzecz zwiêkszenia ¶wiadomo¶ci na temat problemu marnowania ¿ywno¶ci, pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji ¿yciowej i przeciwdzia³ania problemom niedo¿ywienia. Stowarzyszenie dzia³a te¿ na rzecz upowszechniania i ochrony praw konsumentów, promocji i organizacji wolontariatu, a w razie potrzeby udziela pomocy ofiarom katastrof i klêsk ¿ywio³owych. Bank ¯ywno¶ci wspó³pracuje z lokalnymi samorz±dami, urzêdami, instytucjami oraz producentami i dystrybutorami, od których pozyskuje ¿ywno¶æ. Zebrana ¿ywno¶æ, za po¶rednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafia ka¿dego miesi±ca do kilkudziesiêciu tysiêcy osób.
G³ównym celem projektu, który zyska³ wsparcie z programu minigrantów ArcelorMittal Poland, zakoñczonego z koñcem listopada - Ekowyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci – by³o zwiêkszenie poziomu ¶wiadomo¶ci ekologicznej i kszta³towanie prawid³owych postaw ekologicznych poprzez aktywne dzia³ania edukacyjne.
Do projektu zaproszono uczniów szkó³ podstawowych – bezpo¶rednio w projekcie wziê³o udzia³ 282 uczniów z 16 klas szkó³ podstawowych na terenie Krakowa, a ponad 1300 by³o odbiorcami minikampanii informacyjnych.
W ramach projektu na terenie szkó³ objêtych dzia³aniami odby³y siê cykle warsztatów: „Szanujê nie marnujê” – zajêcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznali sposoby jak odpowiednio przechowywaæ ¿ywno¶æ, jak m±drze planowaæ jad³ospis i robiæ zakupy. Quizy oraz æwiczenia praktyczne pozwoli³y ugruntowaæ wiedzê.
Podczas warsztatów kulinarnych „Gotujê nie marnujê” uczestnicy przygotowywali proste, szybkie, pyszne potrawy (humus czekoladowy, owocowo-warzywne smoothie, pasty ¶niadaniowe). Ich podstaw± s± produkty, które zazwyczaj znajduj± siê w ka¿dej lodówce, ale szybko siê psuj±. Dodatkow± atrakcj± by³o przedstawienie procesu produkcji ró¿nych artyku³ów spo¿ywczych, np. m±ki, tak aby ³atwiej by³o zrozumieæ, ile zasobów i energii (równie¿ ludzkiej) jest niezbêdne do jej wytworzenia (m±ka jest podstaw± pieczywa, a pieczywo jest najczê¶ciej wyrzucanym przez Polaków produktem).
Edukacyjna gra terenowa „Nie marnujê jedzenia” sk³ada³a siê z 6 stacji, na których na uczniów czeka³y ciekawostki oraz zadania do rozwi±zania. Gra terenowa by³a podsumowaniem wiedzy zdobytej na poprzednich zajêciach. Po zrealizowanych w szko³ach zajêciach uczniowie odwiedzili Bank ¯ywno¶ci. Zobaczyli magazyny, urz±dzenia i pomieszczenia niezbêdne, aby móc przechowywaæ i skutecznie dystrybuowaæ ¿ywno¶æ - poznali pracê Banku „od kuchni”.
Ostatnim etapem projektu by³y dzia³ania realizowane przez samych uczniów na terenie swoich szkó³ w ramach minikampanii informacyjnych. By³y to bardzo ró¿norodne wydarzenia, które pokaza³y, jak bardzo uczniowie zaanga¿owali siê w realizowany projekt. By³y to m.in. wystawa plakatów informacyjnych, zajêcia ¶wietlicowe, przedstawienie, lekcje kole¿eñskie dla innych klas oraz przedszkolaków, wystawa prac plastycznych, wystawa emblematów zdrowej ¿ywno¶ci (etykiety), gazetki szkolne i klasowe, dy¿ury informacyjne w sto³ówce szkolnej, lekcja dla rodziców podczas wywiadówki.

HUTNICTWO MNIEJ ENERGOCH£ONNE
10 stycznia obchodzili¶my ¦wiatowy Dzieñ Obni¿ania Kosztów Energii.
Huty zu¿ywaj± ogromn± ilo¶æ energii, co wi±¿e siê z zakupami np. energii elektrycznej. Zmniejszanie jej zu¿ycia jest uzasadnione: z jednej strony ekonomicznie (w obliczu wzrostu cen energii) z drugiej – ekologicznie, poprzez ograniczanie oddzia³ywania na ¶rodowisko.
Efektywne wykorzystanie energii, wody i surowców to jeden z podstawowych celów ArcelorMittal. Bie¿±ce dzia³ania pokazuj±, ¿e konsekwencja pozwala osi±gn±æ du¿e oszczêdno¶ci i ograniczenie emitowanych zanieczyszczeñ.
Rosn±ce ceny energii s± wyzwaniem dla ca³ej bran¿y hutniczej i przemys³u w Polsce, jednak ca³y czas stalowa firma inwestuje w zwiêkszanie efektywno¶ci energetycznej swoich zak³adów.
Gaszenie ¶wiat³a czy energooszczêdne urz±dzenia: takie proekologiczne zachowania w gospodarstwach domowych dla wiêkszo¶ci osób sta³y siê ju¿ oczywisto¶ci±. To podej¶cie sprawdza siê równie¿ w du¿ych firmach.
W ArcelorMittal dziêki wymianie o¶wietlenia na LED zmniejszono zu¿ycie energii o 75%
W 2018 r. ArcelorMittal zrealizowa³ 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± i wyda³ na to 247 mln dolarów. M.in. dziêki modernizacji sprê¿arek powietrza i azotu zu¿ycie energii elektrycznej potrzebnej do ich pracy zmniejszy³o siê o 24%.
ArcelorMittal Poland w ub. roku zosta³ nagrodzony przez Krajow± Agencjê Poszanowania Energii za dzia³ania w obszarze poprawy efektywno¶ci energetycznej w sektorze hutniczym.

Szlachetne serce – dobro powraca!
¦wiêta to szczególny czas kiedy otwieraj± siê ludzkie serca. Oto historia, która pokazuje jak szeroko siê otwieraj±! Historia opowiedziana przez cz³owieka, który (wraz z grup± przyjació³) udowadnia, ¿e ludzie lubi± pomagaæ trzeba im tylko w tym… troszkê pomóc!
Daniel, który by³ dobrym duchem i si³± napêdow± tegorocznej zbiórki przeprowadzonej pod has³em „Szlachetne serce – dobro powraca!” tak opowiada o wydarzeniu:
Historia akcji ¶wi±tecznej zaczê³a siê od mojej siostry (Paulina Towarek) i jej wolontariatu w Domu Ma³ego Dziecka pod Kopcem w Krakowie w 2012 roku. Ka¿dy dzieñ opieki nad dzieæmi sprawia³, ¿e w jej g³owie rodzi³ siê pomys³ na zorganizowanie akcji ¶wi±tecznej. Jako, ¿e mieszka³y tam malutkie dzieci to pierwsza akcja polega³a na zbieraniu kaszek i kleików produkty te zbierane by³y w miejscu pracy Pauliny (ArcelorMittal Poland) . Odzew ju¿ wtedy zaskoczy³ – zebra³a naprawdê bardzo du¿o produktów! W dniu zakoñczenia akcji ju¿ wiedzia³a ¿e bêdzie to kontynuowa³a co roku. Kolejne edycje by³y zbiórkami ogólnymi, uczestnicy akcji zbierali artyku³y spo¿ywcze, ubrania, zabawki. Uzbierali ca³e, wypchane po sam dach auto produktów! Kolejny sukces! Dwie kolejne edycje to zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Krakowie. Z ka¿dym rokiem zbiory by³y coraz wiêksze, co by³o dodatkow± motywacj±. Przez te lata Paulinê wspiera³ m±¿ (Sebastian Towarek), który pomaga³ rozwoziæ i zbieraæ rzeczy. Ja do akcji do³±czy³em w 2018 roku, zaproponowa³em ¿eby wyj¶æ poza "bramy" pracy i zaanga¿owaæ znajomych oraz rozg³osiæ wie¶æ o naszej zbiórce do jak najwiêkszej ilo¶ci osób. To by³ strza³ w dziesi±tkê, a zebrane ilo¶ci produktów przeros³y nasze naj¶mielsze oczekiwania! Dwie ostatnie edycje dla Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 14 by³y naszym sukcesem. ¯adne s³owa nie s± w stanie opisaæ rado¶ci jak± czuli¶my patrz±c na zaanga¿owanie i pomoc ludzi. Tegoroczn± zbiórkê prowadzili¶my w 4 osoby, ja, moja siostra z mê¿em (Paulina i Sebastian Towarek) oraz siostra mojej ¿ony - Magdalena Bohun. Zbierali¶my dla najbardziej potrzebuj±cych dzieci z niepe³nosprawno¶ciami z ZSS14. Wybrali¶my tê akurat placówkê, ¿eby wesprzeæ dzia³ania naszego przyjaciela Bernarda £acha, który jest pedagogiem w tej wspania³ej szkole i cz³owiekiem z misj±, który od wielu lat wspiera osoby niepe³nosprawne. Zbiórka zosta³a zg³oszona oficjalnie do Ministerstwa Spraw Wewnêtrznej i Administracji i przebiega³a pod jego patronatem. Trwa³a od 1do 16 grudnia .2019 z wielkim fina³em i ca³odziennym zwo¿eniem rzeczy do specjalnie wygospodarowanej sali. Udzia³ w przedsiêwziêciu bra³y firmy, restauracje, kluby sportowe oraz nasi wspaniali przyjaciele, zbiera³y z nami dwie szko³y podstawowe oraz 3 placówki ¿³obków i przedszkoli Fair Play. W sumie ponad 30 ró¿nych firm i znanych osób. Jeste¶my dumni, ¿e byli¶my organizatorami tej fantastycznej zbiórki. Produkty, które uda³o siê zebraæ (zabawki, artyku³y spo¿ywcze, higieniczne, ¶rodki czysto¶ci), trafi³y do najbardziej potrzebuj±cych dzieci niepe³nosprawnych z Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 14 w Krakowie na os. Sportowym. Zorganizowano ponadto licytacje i zbiórki pieniê¿ne na ten szlachetny cel w których zebrali¶my prawie 1500 z³otych. Ponad 130 paczek zosta³o przekazanych dla potrzebuj±cych, ka¿da osoba niepe³nosprawna otrzyma³a s³odycze, wychowawcy dodatkowo rozdali ¶rodki chemiczne i czysto¶ci najbardziej potrzebuj±cym uczniom w swoich klasach, czê¶æ produktów ze zbiórki zosta³a zabezpieczona na praktyki kuchenno-cukiernicze dla uczniów, s³odycze zosta³y rozdane w formie nagrody za przygotowanie Jase³ek i otrzymali je chórek szkolny i przystanek przyja¼ñ.
Paulina, od której „to wszystko siê zaczê³o” podkre¶la: Wierzê, ¿e dobro do nas wraca a pomoc potrzebuj±cym jest naszym obowi±zkiem. Widzê jak co roku anga¿uj± siê w zbiórkê moje dzieci, którym stara³am siê zaszczepiæ wra¿liwo¶æ na problemy innych. Ju¿ mamy pomys³ na kolejn± akcje bo wiemy, ¿e to co robimy ma sens i daje nam pozytywn± energiê! Jestem dumna z ka¿dej osoby, która otworzy³a swoje serce i do³o¿y³a swoj± cegie³kê do naszej akcji.
Organizatorzy zapewniaj±, ¿e ju¿ maj± pomys³ na kolejn± akcje bo wierz±, ¿e to co robi± ma sens i daje nam pozytywn± energiê! Wiele osób otworzy³o swoje serce i do³o¿y³a swoj± cegie³kê do tej akcji. Je¶li „nie zd±¿y³e¶” nie martw siê akcja Szlachetne serce – dobro powraca! Bêdzie organizowana za rok!
(a³)

Nowohuckie szopki w Arce Pana
6 stycznia 2020 roku w Arce Pana zosta³ rozstrzygniêty IV parafialny konkurs na najpiêkniejsz± Bo¿onarodzeniow± szopkê nowohuck±, zorganizowany pod patronatem proboszcza Arki ks. Jerzego Czerwienia i dyrektora Szko³y Podstawowej 101 El¿biety Twardosz. W roku 70 – lecia powstania Nowej Huty istotne by³o, aby szopka nawi±zywa³a do osób, miejsc lub zdarzeñ z dziejów najm³odszej dzielnicy Krakowa.
Do konkursu zg³oszono 23 szopki, które eksponowane s± na antresoli Arki Pana, ciesz±c siê ogromnym zainteresowaniem zarówno doros³ych, jak i dzieci. Wykonane w ró¿nych technikach – wypalane w glinie, rze¼bione w drewnie, z papieroplastyki, zapa³ek, plastiku, sklejki, desek, qullingu, makaronu, metalu, mchu, szyszek, gipsu, a nawet z rozbitych talerzy, konkursowe betlejemskie stajenki zago¶ci³y w wielu miejscach Nowej Huty. Najczê¶ciej umiejscowione zosta³y u stóp Nowohuckiego Krzy¿a, z odwo³aniami do pamiêtnych s³ów Jana Paw³a II – zarówno tych wypowiedzianych podczas konsekracji Arki Pana, jak i w trakcie pielgrzymek do Ojczyzny. Pojawi³y siê te¿ na deskach Teatru Ludowego, a tak¿e Szpitalu Miejskim im. Stefana ¯eromskiego, gdzie od ponad 60 lat rodz± siê kolejne pokolenia nowohucian.
W wiêkszo¶ci szopki budowa³y dzieci z Przedszkoli nr 116 i 113 wraz z rodzicami oraz uczniowie ze Szko³y 101, umiejscawiaj±c je pomiêdzy kominami £êgu a Ark± Pana, a tak¿e u stóp kopca Wandy. W konkursie wzi±³ udzia³ tak¿e student Ignatianum B³a¿ej Molong, autor szopki, w której serce prowadzi ulicami Nowej Huty do miejsca narodzin Zbawiciela z mottem: „Serce Nowej Huty ³±czy zabiegane serca ludzi”.
G³ówn± nagrodê zdoby³a Zuzanna Turek z SP 101 z mam± Ew± za szopkê umiejscowion± na bajecznie zimowej wyspie w ¶rodku Zalewu Nowohuckiego. Nad miastem czuwa ¶w. Jan Pawe³ II, trzej królowie p³yn± na krze do Jezusa, a oszronione wierzby p³acz±ce, rozgwie¿d¿one niebo i skuta lodem tafla wody tworz± wyj±tkowy klimat Bo¿ego Narodzenia. II miejsce zdoby³a Adrianna Molong studentka Ignatianum, za kolorow± wykonan± technik± qullingu szopkê, która stanowi jednocze¶nie kompendium wiedzy o Nowej Hucie. Szopka przypomina trzypiêtrowy tort urodzinowy na 70 – lecie Nowej Huty z wymownym napisem „Miasto bez Boga, 70 lat ca³a Boga”. III miejsce zaj±³ Igor Godzic z Przedszkola 113 z rodzicami za industrialn±, pe³n± odniesieñ do historii i aktualnych wydarzeñ szopkê, z czo³giem, pomnikiem Lenina, bram± Huty Lenina i Huty Sendzimira oraz aktualnym has³em: „Stop wygaszaniu wielkiego pieca”. Wyró¿nienie przyznano tak¿e uczniom ze Szko³y Przysposabiaj±cej do Pracy Nr 1 Weronice Bartoszowi Kijani, Tomaszowi Czekajowi, Tomaszowi Marsza³kowi, Agnieszce Budy¶, Ma³gorzacie Bobek, Katarzynie Brus, Bartoszowi ¦wi±tkowi, Oliwierowi Fornalczykowi za szopkê umiejscowion± w¶ród bieñczyckich osiedli, nad którymi góruje Arka Pana.
Uroczyste rozdanie nagród w Kaplicy Pojednania u¶wietni³ wystêp muzycznego zespo³u m³odzie¿owego Arki Pana. Jak podkre¶lano podczas gali fina³owej, w tym konkursie wszyscy s± zwyciêzcami, gdy¿ wspólnie spêdzony czas przy budowaniu szopki jest warto¶ci± bezcenn±, buduj±c± fundamenty rodziny i wspomnienia na ca³e ¿ycie.
Rzymski filozof Muzoniusz pisa³: „Je¶li z trudem czynisz co¶ piêknego, trud mija, a piêkno zostaje”. Piêkno nowohuckich szopek, które powstawa³y w niema³ym trudzie, czêsto w ci±gu wielu tygodni, wci±¿ mo¿na podziwiaæ na antresoli Arki Pana. Warto przyj¶æ, aby je obejrzeæ, bo s± naprawdê wyj±tkowe!
(mm)
Fot. Tadeusz Pa³ka


Zwyciêska szopka Zusi Turek z SP 101.
Po³a¼ po Hucie z Panem Tadeuszem
W ostatnich miesi±cach w Nowej Hucie zrobi³o siê g³o¶no o Panu Tadeuszu – bezdomnym przewodniku. Ten, wyj±tkowy, cz³owiek pojawi³ siê mo¿na powiedzieæ „ znik±d” jego popularno¶æ ros³a z minuty na minutê, a spacery z oprowadzaniem po Hucie pojawi³y siê we wszystkich chyba mediach. Dziêki ofiarno¶ci ludzi przesta³ byæ bezdomny, wci±¿ jednak „pracuje jako przewodnik”.
Ta niezwyk³a historia ma swojego dobrego ducha, swoj± si³ê sprawcz± – nic bowiem nie dzieje siê bez przyczyny. Za „Panem Tadeuszem” stoi … Fundacja LosPolacos, ale po kolei. O tym jak gdzie i po co opowie naszym czytelnikom Marek Pi±tkowski – prezes Fundacji.
+ Opowiedz od pocz±tku… jak to siê wszystko zaczê³o, mo¿e przy okazji dwa s³owa o Fundacji?
Marek Pi±tkowski: Fundacja powsta³a bardzo niedawno, nie ma nawet roku. Postanowili¶my napisaæ projekt w ramach FIO Ma³opolska Lokalnie Pó³noc, który uzyska³ akceptacjê i da³ mo¿liwo¶æ przygotowania pilota¿owego programu „Z nami po³a¼” maj±cego na celu aktywizacjê osób bezdomnych. Projekt który zak³ada, ¿e takie osoby maj± wiedzê unikaln±, któr± mog± podzieliæ siê z innymi, rozpocz±³ siê w czerwcu 2019. Chwilê trwa³o zanim uda³o siê znale¼æ Pana Tadeusza, pierwsz± wycieczkê zorganizowali¶my we wrze¶niu.
+ Dobrze rozumiem? To wasz pierwszy projekt i od razu taki sukces?
MP: To faktycznie nasz pierwszy projekt, a Pan Tadeusz jest naszym pierwszym beneficjentem! Rzeczywi¶cie mo¿na powiedzieæ, ¿e zakoñczy³ siê sukcesem, m.in. zdoby³ 4 miejsce w konkursie na najlepszy projekt FIO. Natomiast oczywi¶cie najwiêkszym sukcesem by³o to, ¿e uda³o siê poznaæ Pana Tadeusza, Pana Witolda (o nim za chwilê) i rozpropagowaæ ideê spotkania z osobami, którym nie wiedzie siê tak, jak mog³oby. Po zakoñczeniu projektu dzia³ania kontynuowali¶my, czego wynikiem by³o umo¿liwienie Panu Tadeuszowi zamieszkania w normalnych warunkach w ukochanej przez niego Nowej Hucie.
+ Jaki jest Pan Tadeusz? Czy jest zawodowym przewodnikiem?
MP: Najlepiej, aby Pan Tadeusz opowiedzia³ o sobie sam (wypowied¼ Pana Tadeusza poni¿ej – przyp. red). Ja mogê powiedzieæ, ¿e jest to na pewno postaæ niezwyk³a, o ogromnej wiedzy w ró¿nych tematach (od budownictwa, przez historiê Nowej Huty i historiê w ogóle, a¿ po wêdkowanie i tysi±c innych dziedzin), ale te¿ o du¿ej m±dro¶ci ¿yciowej. Ostatnie dwa lata spêdzi³ nie maj±c w³asnego dachu nad g³ow±, ale na szczê¶cie teraz mogli¶my go wspomóc i mu go zapewniæ. Nie jest zawodowym przewodnikiem, chocia¿ powinienem powiedzieæ nie by³, bo teraz to raczej ju¿ jest! Ale w tej bran¿y zadebiutowa³ w³a¶nie u nas. Do naszego projektu szukamy takich w³a¶nie osób, które maj± wiedzê, któr± mog± siê podzieliæ! On ma wiedzê na temat Nowej Huty, czuje Hutê i j± kocha!
+ Na czym teraz stoimy, co uda³o siê zrobiæ dla naszego przewodnika?
MP: Pan Tadeusz ma dom i bêdziemy staraæ siê o zwiêkszenie jego emerytury, do czego ma zapewne prawo. No a potem bêdziemy szukaæ mo¿liwo¶ci pozyskania lokalu mieszkalnego, gdzie¶ w Nowej Hucie, który nie bêdzie ju¿ wynajmowany, a bêdzie móg³ byæ nazwany przez Pana Tadka domem. Ca³y sukces nie mia³by miejsca, gdyby nie pomoc Nowohucian oraz Krakusów, ale tak¿e ludzi z ca³ej Polski, którym bardzo serdecznie dziêkujemy.
+ No i co wa¿ne… co dalej?
MP: Chcemy kontynuowaæ dzia³ania na rzecz osób w kryzysie, wyszukuj±c ich mocne strony i pozwalaj±c poznaæ innym ich umiejêtno¶ci. Umiejêtno¶ci nieraz niesamowite i bardzo cenione na rynku. Mamy nadziejê, ¿e uda siê dalej wspomagaæ Pana Tadeusza przy organizacji wycieczek po Nowej Hucie, zaprosiæ szko³y czy biura podró¿y do wspó³pracy i odwiedzin Huty z osob± tak niezwyk³± jak on. Natomiast szerzej patrz±c, chcemy pomagaæ równie¿ innym, a tutaj pierwszy w kolejce jest Pan Witold, 80-latni geniusz filmu polskiego, rysownik, portrecista i kaligraf, a kiedy¶ walcownik z Kombinatu i pracownik Polskiej Kroniki Filmowej. Ju¿ wkrótce bêd± z nim spotkania, na które zapraszamy serdecznie.
+ Na koniec czy my¶la³e¶, ¿e to tak bêdzie? Jakie s± twoje odczucia zwi±zane z projektem?
MP: Mia³em du¿± nadziejê, ¿e uda siê pomóc choæ jednej osobie. Tak siê sta³o, ale apetyt ro¶nie w miarê jedzenia i mam nadziejê, ¿e lawina dopiero ruszy³a. £atwo zatem wywnioskowaæ, ¿e moje odczucia s± bardzo pozytywne, szczególnie ¿e mog³em spotkaæ dziêki projektowi ca³e grono wspania³ych osób, z bardzo ró¿nych ¶rodowisk, zawsze maj±cych serce dla innych, pozytywnie nastawionych do ¿ycia i po prostu dobrych. Mam nadziejê, ze bêdzie ich ci±gle wiêcej i wiêcej naoko³o.
* * *
Tyle Marek Pi±tkowski – prezes Fundacji Los Polacos, a co o sobie i projekcie opowiada Pan Tadeusz: Na pocz±tku doros³o¶ci mia³em wspania³e ¿ycie. Pó¼niej to siê niestety zmieni³o, po ¶mierci mamy ( 2 lata temu) straci³em dach nad g³ow±. Zaczê³a siê tu³aczka, w pierwszej chwili siê za³ama³em, ale powiedzia³em sobie trzeba wstaæ i zrobiæ cos ze swoim ¿yciem! Fundacja Los Polakos poda³a mi rêkê pomog³a stan±æ na nogach! Ale byli te¿ i „zwyczajni” ludzie, którzy mi pomogli, chocia¿by w wyposa¿eniu mieszkania. Spotkanie z Panem Markiem i Fundacj± odmieni³o moje ¿ycie, ale te¿ nie od razu by³o to takie oczywiste. Nigdy nie by³em przewodnikiem, ale mogê powiedzieæ, ¿e nauczy³em siê tego i to polubi³em. Wa¿ne dla mnie by³o to, ¿e zosta³em doceniony przez ludzi. To naprawdê buduj±ce kiedy na koniec spaceru ludzie klaszcz±, kiedy widaæ, ¿e im siê podoba! Na jednym ze spacerów by³o ponad 300 ludzi! Szczerze – to w pierwszej chwili nogi siê pode mn± ugiê³y, ale pomy¶la³em jak ju¿ przyszli to trzeba im o tej Hucie opowiedzieæ. Bo nasza Huta jest przepiêkna, trzeba j± tylko lepiej poznaæ!
Je¶li kto¶ chcia³by poznaæ nasz± dzielnicê podczas wyj±tkowego spaceru a jednocze¶nie wspomóc Pana Tadeusza zachêcamy do ¶ledzenia funpage Fundacji Los Polacos na Facebooku. Tam informacje o kolejnych wycieczkach.
(a³)

ArcelorMittal chce zmniejszyæ emisje CO2 o 30 proc. do 2030 roku
ArcelorMittal wspiera Zielony £ad przedstawiony przez Komisjê Europejsk±.
Nasz plan obni¿enia emisji dwutlenku wêgla w Europie o 30 proc. do roku 2030 to du¿y krok we w³a¶ciwym kierunku. Nie mamy przy tym modelu uniwersalnego, gdy¿ nasze zak³ady s± na ró¿nych etapach zaawansowania technologicznego. W ró¿nych zak³adach sprawdz± siê wiêc ró¿ne technologie. Przez ostatnie kilka lat testowali¶my ich wiele – teraz nadszed³ czas, aby zacz±æ je wdra¿aæ, maj±c wsparcie UE i krajów cz³onkowskich, aby zdekarbonizowaæ nasze procesy – uwa¿a Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe – wyroby p³askie.
Zak³ada siê, ¿e ¶wiatowy popyt na stal wzro¶nie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r. Oznacza to, ¿e nale¿y znacznie zmniejszyæ ¶lad wêglowy, co wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie.

Jak zmniejszyæ wêglowy ¶lad?
Stal mo¿e byæ produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach – z u¿yciem rudy ¿elaza lub w piecach elektrycznych – z u¿yciem z³omu. Obecnie wiêkszo¶æ stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wy³±cznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dzi¶ alternatyw± – na ¶wiecie nie ma wystarczaj±cej ilo¶ci z³omu.
Gotowo¶æ stalowego koncernu do wsparcia gospodarki niskoemisyjnej widoczna jest w wielu dzia³aniach firmy – od prze³omowych technologii do rozwi±zañ proponowanych klientom.
W kilku europejskich zak³adach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilota¿owe projekty, wykorzystuj±ce ró¿ne technologie zwi±zane z przetwarzaniem dwutlenku wêgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt wart 40 mln euro. Zak³ada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowêgiel, który ma zast±piæ paliwa kopalne w procesie produkcji.
Od 2017 r. firma prowadzi równie¿ pilota¿owy projekt w Dunkierce, we Francji, który zak³ada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali.
Obydwie technologie pomog± ograniczyæ ilo¶æ wêgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyæ emisjê CO2.
We wspó³pracy z firm± Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zak³ad na skalê przemys³ow±, w którym bêdzie mo¿na przechwytywaæ hutnicze gazy odpadowe i zamieniaæ je w bioetanol.
ArcelorMittal bada tak¿e mo¿liwo¶ci produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwol± na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt o warto¶ci 65 mln euro, który zak³ada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalê przemys³ow±.
Co roku stalowy koncern inwestuje znacz±ce ¶rodki w modernizacjê swoich zak³adów, stosuj±c najnowocze¶niejsze technologie. W 2018 r. wydatki na 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± wynios³y 247 mln dolarów, a w ci±gu ostatnich trzech lat kwota ta wynios³a 728 mln dolarów.
Stal w obiegu zamkniêtym
Stal to obecnie jedyny materia³, który mo¿e sprostaæ wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniêtym. Stal ma tak¿e najwy¿sze wska¼niki recyklingu. Obecnie nawet 85–90 proc. wyrobów stalowych jest odzyskiwanych po zakoñczeniu cyklu ¿ycia i poddawanych recyklingowi. Stal jest te¿ wykorzystywana w wiod±cych technologiach na rzecz globalnej redukcji emisji CO2 – to z niej powstaj± farmy wiatrowe i s³oneczne, wydajne transformatory i silniki oraz l¿ejsze pojazdy. Trudno sobie wyobraziæ przysz³o¶æ, w której stal nie jest kluczowym materia³em w zrównowa¿onej gospodarce o obiegu zamkniêtym.
W 2018 r. ArcelorMittal wprowadzi³ koncepcjê Steligence®, która dziêki l¿ejszym konstrukcjom stalowym mo¿e zmniejszyæ ¶lad wêglowy budynku o 38 proc. Z kolei S-in motion® to gatunki stali wytrzyma³o¶ciowej wprowadzone w 2010 r. na potrzeby przemys³u motoryzacyjnego. Dziêki swojej wytrzyma³o¶ci i ni¿szej wadze umo¿liwiaj± ograniczenie emisji pojazdu o 14,5 proc., nie zmniejszaj±c poziomu bezpieczeñstwa pasa¿erów.
W ArcelorMittal Poland
ArcelorMittal Poland tak¿e d±¿y do unikania emisji i zagospodarowania CO2. W ci±gu ostatnich 10 lat firma zredukowa³a emisje dwutlenku wêgla we wszystkich swoich zak³adach o prawie 37 proc. Liderem jest huta w Krakowie, która ograniczy³a emisje o ok. 70 proc., a modernizacja elektrociep³owni w tym oddziale pozwoli na dalsze redukcje, dziêki zast±pieniu ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie – gazami hutniczymi. Nowatorskim projektem by³a budowa turbin TRT w elektrociep³owni w d±browskiej hucie. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o ³±cznej mocy 25 MW w procesie rozprê¿ania gazu wielkopiecowego produkuj± tak± sam± ilo¶æ energii, jak± mo¿na by³oby wytworzyæ, spalaj±c a¿ 45 tys. ton wêgla kamiennego rocznie. Nie emituj± przy tym do atmosfery gazów ani py³ów.

* * *

Aby przyspieszyæ redukcjê emisji i zrealizowaæ cele za³o¿one w Porozumieniu paryskim, przemys³ stalowy bêdzie musia³ przej¶æ na ¶cie¿kê niskoemisyjnych technologii. – Tu kluczowe bêd± regulacje gwarantuj±ce równe szanse konkurowania, dostêp do energii ze ¼róde³ odnawialnych po rozs±dnych cenach, a tak¿e finansowanie. – Osi±gniêcie sukcesu bêdzie wymaga³o niespotykanej dot±d wspó³pracy na poziome globalnym. Powietrze nie zna granic, dlatego swój wk³ad w dzia³ania na tym polu powinien wnie¶æ ka¿dy region i ka¿dy kraj – podkre¶la Lakshmi N. MIttal, prezes ArcelorMittal.


Emocjonalny nokaut
Du¿a scena Teatru Ludowego, przyciemnione ¶wiat³a, po lewej stronie zespó³ muzyczny. Pojawiaj± siê aktorzy – Marcin, na wózku i Natalka, któr± kto¶ wprowadza bo jest niewidoma. Tym samym na scenie jest (mniejsza) czê¶æ Teatru Exit, na widowni za¶ zupe³nie nie¶wiadomi tego co siê za chwilê stanie widzowie. Jeszcze tylko skromna scenografia – ma³e lampioniki, które delikatnie roz¶wietlaj± pó³mrok. Zaczynamy…
Gdy zamykasz oczy…
Czysty, niesamowity wokal! To uderza ciê jako pierwsze! Bo spektakl „Pie¶ñ nad pie¶niami” zaczyna Natalia. ¦piewa tak, ¿e wszyscy bez wyj±tku mamy na plecach ciary! Kiedy ju¿ uwierzysz, ¿e nie „idzie z playbacku” zaczynasz siê zastanawiaæ gdzie do tej pory by³a, ¿e nikt jej nie odkry³? Czemu nie wygrywa festiwali i nie sprzedaje tysiêcy p³yt? Gdy zaczynasz wierzyæ, ¿e to dzieje siê tu i teraz zatapiasz siê w jej ¶piewie… w niesamowitym wyznaniu mi³o¶ci, subtelnie wy¶piewanym oczekiwaniu na oblubieñca. Gdy Natalka koñczy zalega cisza, któr± niepokoj±co przerywa Marcin. Zaczyna recytowaæ – co tu du¿o mówiæ erotyki! Przepe³nione mi³o¶ci± s³owa, jak siê za chwilê orientujesz pochodz±… z Biblii. Ale co on z nimi wyprawia, niski g³os powoduje, ¿e zamierasz w oczekiwaniu na ich spotkanie! Na twoich oczach têsknota za drugim cz³owiekiem ubrana w s³owa staje siê cia³em! Potê¿ne uderzenie têsknoty za mi³o¶ci± i spe³nienia …
Gdy oczy otwierasz…
Skromna, elegancko ubrana para siedzi naprzeciwko i patrzy na siebie z mi³o¶ci±! Nie jeste¶ w stanie uwierzyæ, ¿e ta dziewczyna nie widzi! U¶miecha siê do partnera, odwraca g³owê gdy ¶piewa do niego! Trzeba naprawdê byæ aktork± „z górnej pó³ki” by okie³znaæ swoj± niepe³nosprawno¶æ w takim stopniu! Marcin, który siedzi na wózku i wyra¼nie widaæ, ¿e cia³o nie pomaga mu w ¿yciu nagle staje siê czu³ym delikatnym kochankiem. Recytuj±c mi³osne wyznania delikatnie dotyka Natalki jakby ba³ siê, ¿e ze chwilê zniknie! Zreszt± to co miêdzy nimi siê pojawia jest tak wyj±tkowe, ¿e wszyscy wstrzymujemy oddech by nie zniszczyæ tej blisko¶ci! Wyra¼nie czujemy, ¿e jeste¶my tu go¶æmi – czy aby na pewno proszonymi!? Spektakl sk³ada siê z kilku czê¶ci ka¿da na ten sam schemat Natalia ¶piewa, Marcin recytuje – po czym gasn± ¶wiat³a. Na du¿ym ekranie za scen± pojawiaj± siê zdjêcia! Wyj±tkowe ujêcia pozosta³ych aktorów Exitu, pe³ne autentycznej rado¶ci prawdziwe uchwycone chwile szczê¶cia! Niezwyk³e chwile z pozoru zwyk³ego ¿ycia! Zastanawiasz siê czy Ty kiedykolwiek by³e¶ tak szczê¶liwy jak ludzie na zdjêciach? Nagle rodzi siê w g³owie my¶l, ¿e … do jeszcze przed chwila my¶la³e¶ o nich „biedni” teraz zazdro¶cisz im autentyczno¶ci. To jest uderzenie które próbujesz wzi±æ na klatê…
Gdy zamykasz serce…
Teatr ludzi z niepe³nosprawno¶ciami – id±c na taki spektakl spodziewasz siê wszystkiego ale nie tego co ciê spotyka! My¶lisz no dobra – trzeba pomagaæ, no dobra po¶wiêcê siê. A potem po prostu dostajesz w pysk! I powiem ci tak! Nale¿a³o ci siê. Siedzê wci¶niêta w fotel s³uchaj±c Natalki i w my¶lach dziêkuj±c jej za to katharsis, które przezywam, gdy Marcin zaczyna kolejny raz „jak¿e piêkna jeste¶ przyjació³ko moja” zastanawiam siê czy kto¶ kiedy¶ do mnie mówi³ w taki sposób. Gdy „w tle” pojawiaj± siê zdjêcia Asi i Ry¶ka na których patrz± na siebie z taka mi³o¶ci± – ¿e jestem pewna, ¿e wszyscy na widowni im jedynie zazdroszcz±! A na pewno nie wspó³czuj±! Czujê siê jakby kto¶ przy³o¿y³ mi obuchem w g³owê. Maciek Sikorski – re¿yser tego spektaklu- powiedzia³ – Ja im nie dajê taryfy ulgowej! To ma byæ spektakl na poziomie! Wymagam od ich – to wyraz szacunku! Dzi¶ wiem co mia³ na my¶li! Ja siadaj±c na swoim miejscu pope³ni³am b³±d! Nie uszanowa³am ich- nale¿a³ mi siê ten obuch.
Gdy serce otwierasz…
Fina³owa scena jest jak emocjonalny walec, który bez pardonu i pytania jedzie po tobie! Na deskach pojawiaj± siê pozostali aktorzy! Kiedy my¶lisz, ¿e widzia³e¶ ju¿ wszystko a oni wyjechali tylko, ¿eby siê uk³oniæ (wszak byli wcze¶niej na zdjêciach) zaczynaj± recytowaæ. Ale jak!!!???? Teksty o mi³o¶ci i jej roli w naszym ¿yciu, wszystkie z Pisma ¦wiêtego zapadaj± w serce! Kamil, który jest mocno unieruchomiony w ciele s³owo po s³owie u¶wiadamia ci co w ¿yciu jest najwa¿niejsze! Fina³owa piosenka to cios ostateczny. Emocjonalny nokaut. Le¿ysz! Ale co¶ ci powiem – trzeba wstaæ! Z szacunku do nich to czego do¶wiadczyli¶my to sztuka przez du¿e S, a taka sztuka musi zostawiæ ¶lad w ¿yciu odbiorcy. Zatem kiedy Asia – praktycznie le¿±ca na wózku – ¶piewa „tak wiêc trwaj± wiara, nadzieja i mi³o¶æ z nich za¶ najwiêksza jest mi³o¶æ” (a robi to powiem ci zupe³nie fachowo), kiedy wreszcie ca³a publiczno¶æ powtarza te s³owa za ni± wiesz, ¿e twój ¶wiat ju¿ nie bêdzie taki sam! To twój exit… tylko czy z niego skorzystasz?
Agnieszka £o¶

61. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – KOLÊDY ¦WIATA WED£UG TRZECH TENORÓW
„Oj, nie wiecie, nie wiecie, nie wiecie / Jakie to uczucie / Za¶piewaæ, ¿e siê Jezus narodzi³ / Tak¿e w Nowej Hucie” – brawami na stoj±co nagrodzi³a te s³owa, dodane do góralskiej pastora³ki, publiczno¶æ, która wype³ni³a w sobotni wieczór ko¶ció³ ¶w. Brata Alberta na nowohuckim osiedlu Dywizjonu 303. 28 grudnia 2019 roku, w ramach 61. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! z niezwyk³ym koncertem pie¶ni bo¿onarodzeniowych wyst±pi³o trzech tenorów – Jakub Oczkowski, Alexander Martinez i Piotr Karze³ek.
Zanim jednak arty¶ci, którym akompaniowa³ Maciej Nieæ, dotarli s³owami pastora³ki a¿ do Nowej Huty, wêdrowali pie¶niami o Dobrej Nowinie przez ¶wiat i style muzyczne. By³y tradycyjne kolêdy, pastora³ki, ale te¿ popularne bo¿onarodzeniowe „karolki” ze zwrotkami, które dla lepszego odbioru czê¶ciowo przet³umaczono na jêzyk polski. Od „Let it snow”, napisanego w 1945 roku podczas fali lipcowych upa³ów w Hollywood, przez „White Christmas”, ukraiñsk± „Добрий вечір” (Dobryj weczir), w³oskie „Bambini de Betlemme”, latynoskie „Mi Burito sabanero”, po niemieckie - choæ rodem ze ¦l±ska - „Oh Tannenbaun”.
Drug± czê¶æ koncertu zdominowa³y utwory dobrze znane lub powsta³e nad Wis³± – „Hej Kolêda”, „Cicha noc”, „Bracia, patrzcie jeno” czy „W¶ród nocnej ciszy”. Burza braw nagrodzi³a wykonanie „Kolêdy dla nieobecnych” – napisanej w 1997 roku przez Szymona Muchê i znanej z wykonania Beaty Rybotyckiej do muzyki Zbigniewa Preisnera. O reakcji publiczno¶ci na zamykaj±c± koncert pastora³kê „Oj Malu¶ki, Malu¶ki” napisano ju¿ na wstêpie. Na bis arty¶ci zagrali jeszcze „Mro¼na cisza”, a zachêceni przez tenorów s³uchacze g³o¶no wsparli ich w melodyjnym refrenie.
Przewodnikiem po ¶wiecie kolêd, wodzirejem tego niezwyk³ego koncertu, recytuj±cym poezjê ksiêdza Jana Twardowskiego, któremu prawo do poprowadzenia wydarzenia odda³a sama dyrektor artystyczna cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Lidia Jazgar, by³ znany ze szklanego ekranu pomys³odawca i prowadz±cy wielu telewizyjnych show, programów oraz koncertów – £ukasz Lech.
Tradycyjnie, jak podczas ka¿dego wydarzeniu cyklu, przed i po koncercie w¶ród widzów prowadzona by³a kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie. Organizacja koncertu nie by³aby mo¿liwa bez ¿yczliwo¶ci ksiêdza proboszcza Paw³a Kubaniego, który udostêpni³ ¶wi±tyniê, wspiera³ organizatorów i by³ jednym z najbardziej zaanga¿owanych widzów.
Organizatorami koncertu byli: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odby³ siê dziêki wsparciu Miasta Kraków oraz partnerów cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskiego Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencji Art. Blue. Obs³ugê medialn± wydarzenia zapewnili patroni - TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, G³os. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL.
(f)

Fot. Pawe³ Smolik

Cyfryzacja wkracza ¶mia³o do przemys³u. Tak¿e do krakowskiej huty. W jej centralnym magazynie zlokalizowanym w jednej z najstarszych hal (!), mobilne czytniki kodów ju¿ komunikuj± siê z systemem opera
Karma, koce, zabawki... W krakowskiej hucie ca³y czas prowadzona jest zbiórka dla schroniska dla bezdomnych zwierz±t w Krakowie. Ostatnio dotar³ tam kolejny transport darów. Dziêki nim zima dla psów i kotów bêdzie ³agodniejsza.
Pracownicy krakowskiej huty ju¿ kolejn± zimê pomagaj± bezpañskim zwierzêtom. W budynkach administracyjnych wystawiono pud³a do zbierania karmy, koców i innych rzeczy dla pozbawionych domowego ciep³a zwierz±t.
Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierz±t w Krakowie przy ul. Rybnej dotar³ kolejny transport zebranych darów, ale zbiórka w budynku dyrekcji krakowskiego oddzia³u nadal trwa. Mile widziana jest karma dla zwierz±t, niepotrzebne koce, rêczniki, po¶ciel, miski, obro¿e czy smycze.
Schronisko powsta³o w 1994 roku. Zosta³o zbudowane ze ¶rodków Gminy Miasta Krakowa oraz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzêtami. Towarzystwo zajmuje siê tak¿e prowadzeniem schroniska. Znajduj± w nim dom bezpañskie psy i koty pozostawione bez dozoru. Krakowskie schronisko przyjmuje zwierzêta przez ca³± dobê, we wszystkie dni tygodnia. Wydaje je chêtnym nawet w niedziele i ¶wiêta.
Schronisko jest utrzymywane przede wszystkim z pieniêdzy przekazywanych przez Miasto Kraków. Ponadto wspomagane jest ze ¶rodków zgromadzonych przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzêtami w Krakowie oraz hojnych darów mieszkañców Krakowa. S± w¶ród nich tak¿e krakowscy hutnicy.
Zbiórka koców i karmy nie jest jedyn± form± pomocy ArcelorMittal dla schroniska. W poprzednich latach, dziêki finansowej darowi¼nie firmy na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzêtami, zakupiono trwa³e podesty.
Magazyny wi-fi – Cyfryzacja w krakowskiej hucie
Cyfryzacja wkracza ¶mia³o do przemys³u. Tak¿e do krakowskiej huty. W jej centralnym magazynie zlokalizowanym w jednej z najstarszych hal (!), mobilne czytniki kodów ju¿ komunikuj± siê z systemem operacyjnym SAP za pomoc± sieci wi-fi.
Wprowadzenie czytników kodów kreskowych i wprowadzanie za ich pomoc± informacji cyfrowej bezpo¶rednio do cyfrowego modu³u magazynowego systemu SAP, zast±pi rêczne wpisywanie informacji do systemu na stacjonarnych stanowiskach komputerowych oraz generowanie dokumentacji papierowej na ró¿nych poziomach zarz±dzania magazynem.
Wykorzystujemy czytniki nowej generacji pracuj±ce w systemie pozwalaj±cym rozszerzaæ, poprzez wgrywanie odpowiedniego oprogramowania ich zastosowanie do innych celów. Obs³uguj±cy je maj± podwójn± mo¿liwo¶æ wprowadzania informacji: za pomoc± ekranu dotykowego, jak i klawiatury fizycznej, co znacznie u³atwia pracê w rêkawicach – podkre¶la Grzegorz Walczak kierownik Diagnostyki Maszyn i Urz±dzeñ Centralnego Utrzymania Ruchu ArcelorMittal Poland.
Za pomoc± czytników kodów mo¿liwe bêdzie przyjêcie materia³ów, ich wydanie oraz zmiana lokalizacji towaru. By to wszystko sta³o siê mo¿liwe, wcze¶niej ka¿dy materia³ trafiaj±cy do magazynu oznaczany jest za pomoc± specjalnych naklejek zawieraj±cych miêdzy innymi kod kreskowy. Jest on wykorzystywany przy wszystkich operacjach magazynowych a¿ do ostatecznego przejêcia przez zamawiaj±cego.
Równie¿, za pomoc± kodów kreskowych, w magazynach zosta³y oznaczone pola sk³adowania, na które trafiaj± przyjête materia³y. System „podpowiada” w którym polu powinien zostaæ umieszczony zamówiony materia³, a przypisanie fizyczne materia³u do miejsca sk³adowania zostaje równie¿ wykonane za pomoc± czytników kodów.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,014,947 unikalnych wizyt