Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowa Huta wraca do biegania
Drugi w tym roku i wyj±tkowy, bo nocny bieg w ramach cyklu Nowa Huta w czterech smakach odby³ siê w ostatni± sobotê lipca na Przylasku Rusieckim.
Nowa Huta w czterech smakach to cykl biegów prze³ajowych w czasie 4. pór roku w 4. wyj±tkowych miejscach Nowej Huty. Zawodnicy biegaj± na dwóch dystansach: 10 km i 5 km po najwiêkszej i najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa ju¿ czwarty rok z rzêdu.
„Z uwagi na pandemiê COVID-19 musieli¶my przenie¶æ zawody w czasie. Na szczê¶cie doczekali¶my wspólnej zabawy, integracji i rywalizacji na nowohuckich ¶cie¿kach, z zachowaniem wymogów sanitarnych” – mówi Pawe³ Derlatka, kierownik zawodów. „Biegacze mieli okazjê zobaczyæ Przylasek Rusiecki jeszcze w starej ods³onie. Ju¿ dzi¶ przy Zbiorniku nr 1 trwaj± prace budowlane w ramach projektu realizowanego przez Partnera naszych zawodów Kraków Now± Hutê Przysz³o¶ci S.A. Powstanie tam nowoczesna infrastruktura rekreacyjna.” – dodaje Pawe³ Derlatka.
Tradycj± jest, ¿e na finiszuj±cych na mecie czekaj± wyj±tkowe medale, w kszta³cie jednego z nowohuckich osiedli – tym razem w kszta³cie osiedla Zielonego.
„Cieszymy siê, ¿e z ka¿dym kolejnym biegiem, do Nowej Huty przyje¿d¿a coraz wiêcej biegaczy. Kolejne zawody organizujemy ju¿ 22 sierpnia. Start i meta zawodów bêd± na Stadionie Miejskim Hutnik Kraków. Serdecznie zapraszamy. Zapisy s± otwarte” – mówi Piotr Jasiñski, jeden z Fundatorów Fundacji 4 Alternatywy, organizatora zawodów.
„Niezmiennie promujemy dietê wegetariañsk±. Dlatego w³a¶nie na mecie biegu na Przylasku Rusieckim, na biegaczy czeka³y belgijskie frytki w wersji wege: sma¿one na t³uszczu ro¶linnym. Po sierpniowych zawodach posi³ek regeneracyjny bêdzie równie pyszny.” – zachêca Piotr Jasiñski.
(a£)

We¼ przek±skê, usi±d¼ wygodnie na le¿aku i ogl±daj razem z nami – Rusza Nowohuckie Kino Plenerowe!
Za jakie grzechy, dobry Bo¿e?, Tajemnice Silver Lake, Oficer i szpieg oraz Madagaskar. To filmy, które przez 4 sierpniowe weekendy bêd± mogli zobaczyæ mieszkañcy Krakowa. Wystarczy przyj¶æ do parku Lotników Polskich i zaj±æ le¿ak. S±siaduj±ca z miejscem wydarzenia TAURON Arena Kraków, by umiliæ wieczory, zaprasza po przek±ski i napoje do ARENA Garden. Nowohuckie Kino Plenerowe jest organizowane przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Bud¿etu Obywatelskiego.
Na ka¿dy z czterech seansów wstêp jest wolny. Jedyny warunek, jaki nale¿y spe³niæ, to zakryæ nos i usta na czas udzia³u w wydarzeniu. Jednak warto za³o¿yæ maseczkê, by zobaczyæ w plenerze, w towarzystwie znajomych, z dobrym jedzeniem i napojem filmy z naszego repertuaru. Zaczynamy na Pikniku Krakowskim 8 sierpnia o godz. 21.00 przebojow± komedi±, która stanowi remedium na nasze uprzedzenia i napiêcia wspó³czesnego ¶wiata – co wa¿ne nie próbuj±c go zmieniæ, ale rozbrajaj±c ¶miechem – czyli Za jakie grzechy, dobry Bo¿e?. Po premierze filmu francuskie sale kinowe pêka³y w szwach i zanosi³y siê ¶miechem. To opowie¶æ o czterech córkach na wydaniu i jednym marzeniu ich pouk³adanych, konserwatywnych rodziców – ¿eby dobrze wysz³y za m±¿. Ale co zrobiæ, gdy czterech zakochanych mê¿czyzn to ¯yd, Arab, Chiñczyk i weso³y ch³opak z serca Czarnej Afryki? Ka¿dy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religiê… Zobaczmy tê komediê razem raz jeszcze.
Kolejny weekend 16 sierpnia poka¿e nam spisek w filmie Tajemnice Silver Lake. Bohater filmu Davida Roberta Mitchella to bezrobotny po¿eracz popkultury z Los Angeles – Sam. Na ¶lad tajemniczego znikniêcia dziewczyny z s±siedztwa naprowadzaj± go informacje zakodowane na starych VHS-ach, hollywoodzkie lokacje, znaki na ¶cianach, piosenki i komiksy. Nie trzeba dodawaæ, ¿e taka przygoda budzi w m³odzieñcu niezmordowanego Philipa Marlowe'a. Zapraszamy na wspólne ¶ledztwo!
Oficera i szpiega Romana Polañskiego zobaczymy w weekend 23 sierpnia. Film opowiada opart± na faktach historiê Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera pochodzenia ¿ydowskiego, który za rzekom± zdradê swojej ojczyzny zosta³ skazany na do¿ywocie i zes³any na Wyspê Diabelsk± u wybrze¿y Gujany Francuskiej. Na seans nie zalecamy zabierania najm³odszych dzieci, to jednak thriller.
Na koniec Nowohuckiego Kina Plenerowego seans dla ca³ej rodziny, czyli 30 sierpnia bawimy siê w towarzystwie zwierz±t z Madagaskaru. Ten pe³nometra¿owy film animowany z 2005 roku, wyprodukowany przez wytwórniê DreamWorks, opowiada o czwórce zwierz±t z zoo w nowojorskim Central Parku. Kiedy nagle l±duj± w tropikalnej d¿ungli, musz± stawiæ czo³a tak uzyskanej wolno¶ci i ¿yciu, jakie dot±d tylko sobie wyobra¿a³y – ale którego nigdy nie zasmakowa³y. Gwarancja du¿ej dawki ¶miechu, naprawdê.
Nowohuckie Kino Plenerowe jest wydarzeniem towarzysz±cym kampanii spo³eczno-informacyjnej B±d¼ Turyst± w Swoim Mie¶cie. Projekt sfinansowano ze ¶rodków Bud¿etu Obywatelskiego Miasta Krakowa oraz ze ¶rodków Dzielnicy XIV Czy¿yny.
(f)

Zmiany przed teatrem
Zmienia siê teren przed wej¶ciem g³ównym do Teatru Ludowego. Teraz bêdzie tu wiêcej zieleni, w³a¶ciwie powstanie ma³y ogród. Wygl±da to bardzo zachêcaj±co, ale nasi Czytelnicy, szczególnie mi³o¶nicy teatru z odleglejszych rejonów Krakowa pytaj± – co z parkingiem dla tych, którzy na spektakl wybior± siê samochodem?
(k)

Bêd± nowe pomosty na Nowohuckich £±kach
Dopiero w przysz³ym roku Nowohucianie bêd± mogli znowu skorzystaæ w pomostów, które znajduj± siê na £±kach Nowohuckich. Zamkniête i ogrodzone ta¶m± – poniewa¿ ich stan techniczny zagra¿a³ bezpieczeñstwu, niestety nie nadaj± siê do remontu. Z informacji uzyskanych w Zarz±dzie Zieleni Miejskiej wynika, ¿e obecnie powstaje projekt nowych pomostów, które do u¿ytkowania oddane zostan± w roku 2021.
(a³)

W nowohuckich parkach – Niedziela Na Skarpie
Sposób na lato dla tych którzy w obawie przed wirusem pozostaj± w mie¶cie? Naprawdê mamy wiele piêknych nowohuckich parków, niestety czê¶æ z nich jest w³a¶nie na lato wy³±czona z powodu remontów, ale to miejsce warto poleciæ W niedzielne popo³udnie, przy piêknej pogodzie warto pospacerowaæ na starej wi¶lanej skarpie. Przywita nas w pe³nej krasie ró¿any ogród z drewnianymi pergolami. Ustawione wewn±trz ³awki sprawi±, ¿e mo¿na poczuæ siê tu jak w rajskim ogrodzie. Park ¯eromskiego po ubieg³orocznej modernizacji jest ¶wietnym miejscem na miejski wypoczynek i relaks. Dla wszystkich, bo skrajem skarpy, nad £±kami Nowohuckimi prowadzi wygodna ¶cie¿ka rowerowa i spacerowa. Utrudzeni lub lubi±cy s³oñce mog± poopalaæ siê na drewnianych le¿akach. Miejsce do zabawy znajda tak¿e najm³odsi. To teren otwarty dla wszystkich a w ostatni±, s³oneczna pogodê by³o tu na pewno mniej t³ocznie ni¿ nad Nowohuckim Zalewem.
(l)

Spotkajmy siê w ogrodzie £a¼ni Nowej – Bulwar[t] Sztuki 2020
Najbardziej wyczekiwane przez nowohucian i mieszkañców ca³ego Krakowa wakacyjne wydarzenie plenerowe rozpocznie siê 16 lipca w ogrodzie Teatru £a¼nia Nowa, nieopodal Zalewu Nowohuckiego. Rozpoczyna siê najwiêkszy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020. £a¼nia zaprasza g³odnych wra¿eñ kulturalnych na ponad 50 wydarzeñ w ci±gu 30 dni lata.
W tym roku na Bulwar[t]cie szczególnie wa¿ne jest spotkanie – z zachowaniem przepisowego dystansu, ale twarz± w twarz. Po czasie izolacji jeste¶my spragnieni ¿ywej obecno¶ci drugiego cz³owieka i bycia razem. Spotkaniom sprzyja kameralna atmosfera ³a¼niowego ogrodu. Ka¿dy cykl i ka¿de bulwar[t]owe wydarzenie poprowadzi uczestników w nowe ¶wiaty, poprzez rozmowê o literaturze, sztukê teatraln±, poprzez taniec, muzykê, wspólne czytanie, ogl±danie filmów, kulturalne aktywno¶ci.
- W tym roku nie uruchomimy licznika, który pokazuje, ile tysiêcy uczestników odwiedza Bulwar[t] Sztuki w ka¿dym tygodniu jego trwania. Do³o¿yli¶my wszelkich starañ, ¿eby spotkania na ¿ywo by³y przede wszystkim bezpieczne i komfortowe dla odbiorców. Zaaran¿owali¶my piêkny przyteatralny ogród £a¼ni Nowej, w którym nasi widzowie, Bulwar[t]owicze, bêd± mogli odpocz±æ, zrelaksowaæ siê i za¿yæ kultury. Program jest tak szeroki i bogaty, ¿e ka¿dy znajdzie w nim to, czego potrzebuje w tym dziwnym czasie. A wszyscy potrzebujemy teraz przede wszystkim uwagi, rado¶ci i wzajemnej troski. Z pomoc± w takiej sytuacji przychodzi teatr i kultura — mówi Ma³gorzata Szyd³owska, g³ówna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.
- To bardzo wa¿ne, ¿e mo¿emy spotkaæ siê z widzami w plenerze, równie¿ w tym roku. Zwykle od pa¼dziernika ju¿ odbieramy telefony i wiadomo¶ci z pytaniami o wakacyjn± dzia³alno¶æ. Mieszkañcy wpisuj± Bulwar[t] Sztuki w swoje plany urlopowe. Spotkania nad Zalewem Nowohuckim zawsze by³y wa¿nym elementem wakacji w mie¶cie. Ten rok i ostatnie wydarzenia przynios³y wiele strachu i niepewno¶ci. Wci±¿ jednak otrzymujemy sygna³y, ¿e widzowie potrzebuj± Bulwar[t]u Sztuki. Jeszcze bardziej. S³yszymy, ¿e chc± wyj¶æ z internetu i uwolniæ siê od stresu i izolacji. Na chwilê zapomnieæ o tym, co tu i teraz. Dlatego w tym roku zabierzemy widzów w kosmos, daleko st±d. Bêdziemy odrywaæ siê od pandemicznej, ale mo¿e przede wszystkim politycznej rzeczywisto¶ci — mówi Bartosz Szyd³owski, dyrektor artystyczny Teatru £a¼nia Nowa.
SCENA NOCY LETNIEJ
W programie mocne propozycje teatralne. Od 6 czerwca £a¼nia znów ¿yje graniem spektakli! Scena nocy letniej otworzy siê 17 lipca pokazami „Plutona p-brane” – o niezwyk³ym ¿yciu odkrywcy planety Pluton i równie niezwyk³ym losie samego Plutona (re¿. M. Paku³a, pokazy 17.07 o 17.00 i 20.00). Na Bulwar[t]cie nie mog³oby zabrakn±æ wieczoru Impro KRK, spektakle grupy improwizuj±cych aktorów s± uwielbianym punktem programu (spektakl 18 lipca o 20.30). Bêdzie mo¿na zobaczyæ równie¿ oczekiwane przez widzów przedstawienia „Wa³êsa w Kolonos” (re¿. B. Szyd³owski), „Nowohucka telenowela” (re¿. J. Roszkowski) oraz ostatni± premierê £a¼ni „Ginczanka. Przepis na prostotê ¿ycia” (re¿. A. Gryszkówna) z kreacj± Agnieszki Przepiórskiej w roli Zuzanny Ginczanki.
KINOWE ¦WIATY
W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego £ukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owych spotkañ z gwiazdami polskiego kina, jako go¶cie pojawi± siê miêdzy innymi £ukasz Simlat i Bo¿ena Stachura, a tak¿e re¿yserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart, nowa cz³onkini Amerykañskiej Akademii Filmowej. Nie zabraknie tak¿e kina miêdzynarodowego – cykl Kino Bulwar[t]: ¦wiat zaplanowany jest na niedziele.
NOWO¦CI W PROGRAMIE
Nowo¶ci± bêdzie cykl wyj±tkowych rozmów Ma³gorzaty Wach – Literacki ogieñ – z wybitnymi reporterami i pisarzami. Przy ognisku bêdzie mo¿na spotkaæ siê z Jackiem Hugo-Baderem, Ilon± Wi¶niewsk±, Filipem Springerem i Zo¶k± Papu¿ank±. Go¶cie zabior± nas w podró¿ do mro¼nej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której ju¿ nie ma. Opowiedz± o ludziach, których warto poznaæ, ksi±¿kach, które trzeba przeczytaæ i miejscach, które warto zobaczyæ. W ramach obchodzonego w tym roku 25-lecia Teatru £a¼nia Nowa, kuratorka wystawy „Przesz³o¶æ to dzi¶, tylko cokolwiek dalej” poprowadzi równie¿ Podró¿e w czasie – spotkania z aktorami zwi±zanymi z £a¼ni±: Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Radkiem Krzy¿owskim i Agnieszk± Przepiórsk±. Bêd± opowie¶ci o teatrze, ale równie¿ podró¿e ¶cie¿kami, które doprowadzi³y rozmówców do punktu w czasie, w którym s± teraz.
BULWAR[T] DLA M£ODYCH
W ogrodzie nie zabraknie miejsca dla m³odych umys³ów. Tegoroczny program dla dzieci i m³odzie¿y to przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie dla rodzin. Razem z zaproszonymi do cyklu aktorkami m³odzi uczestnicy poznaj± fragmenty znanych i lubianych ksi±¿ek z tematyk± kosmosu w tle. Lektura „Bajek robotów” S. Lema, „Ma³ego Ksiêcia” A. De Saint-Exupery’ego, „Wielkiej Ma³ej Nied¼wiedzicy” Pauliny Chmurskiej bêd± punktem wyj¶cia do ka¿dorazowo innych warsztatów: filozoficznych, muzycznych, plastycznych, kuglarskich. Du¿e wyzwanie stawiamy tak¿e przed m³odymi konstruktorami. W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietaczelend¿ bêdzie mo¿na zbudowaæ kilkumetrow± instalacjê artystyczn± pod okiem scenografki. Równolegle Teatr £a¼nia Nowa rozpoczyna tworzenie platformy wspó³pracy z m³odzie¿±. Projekt „Granice otwarte” adresowany do m³odzie¿y w wieku 15–17 lat rozpocznie siê w lipcu. Punktem wyj¶cia do pracy bêd± tematy podró¿owania, przekraczania granic i multikulturowa Polska. Przewodnikiem po tym ¶wiecie bêdzie £ukasz Zaleski – re¿yser i dramaturg.
WARSZTATY
Doro¶li równie¿, jak zwykle, dziêki bulwar[t]owym warsztatom bêd± mogli rozwin±æ swoje umiejêtno¶ci lub spróbowaæ czego¶ nowego, odkryæ nieznane wcze¶niej talenty i perspektywy. W tym roku wyj±tkowe okazje: w poniedzia³ki warsztaty „Wizualno¶æ w teatrze”, czyli cykl spotkañ z artystami, realizatorami i rzemie¶lnikami odpowiedzialnymi za wizualn± stronê tego, co dzieje siê na scenie i wokó³ niej. W soboty warsztaty genealogiczne z cz³onkiniami Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które potrafi± odkopaæ z przesz³o¶ci ka¿d± tajemnicê i podziel± siê z uczestnikami wiedz±, jak to siê 5 strona robi. Tegoroczny Bulwar[t] to tak¿e bogata oferta taneczna. Co ¶rodê w ogrodzie warsztaty tanga argentyñskiego z najlepszymi z najlepszych – Ann± i Marcinem Sieprawskimi, w³a¶cicielami szko³y Bravo Tango. Do tañczenia zapal± ka¿dego, kto tylko bêdzie chcia³ spróbowaæ. W programie równie¿ trwaj±ce tydzieñ warsztaty choreograficzne dla kobiet, które poprowadzi re¿yserka i tancerka Renata Piotrowska-Auffret, oraz ruchowe spotkanie nie do przegapienia z Joann± Hussakowsk± (Hussanie w 5Rytmach).
MUZYCZNY FINA£
Na zakoñczenie Bulwar[t]u 2020 (16 sierpnia) widzów czeka mocny akcent muzyczny. „Trzecioligowy ¿ycia król” to spektakl-koncert w re¿yserii £ukasza Czuja. W 21 piosenkach, u³o¿onych w historiê o mê¿czy¼nie na zakrêcie, o szalonej karierze rockandrolowca i jej upadku, Tomasz Mars i Miros³awa ¯ak zaprezentuj± sceniczne show, które balansuje na krawêdzi pomiêdzy cha³tur± a ambitn± sztuk±. Energetyczny rock and roll, disco, punk, nieco psychodelicznych brzmieñ, a wszystko w rytm pe³nych ironii, humoru i poezji.
* * *
Program na najbli¿szy tydzieñ
+ 17 VII (pi±tek), godz. 17 i 20 – Teatr: Pluton p-brane.
+ 18 VII (sobota), godz. 11 – Warsztaty genealogiczne; godz. 16.30 – Spotkania: Podró¿e w czasie; godz. 19 – Teatr: Impro KRK.
+ 21 VII (wtorek), godz. 18 – Warsztaty: Wolno¶æ w teatrze.
+ 22 VII (¶roda), godz. 18 – Taniec: Tango argentyñskie.
+ 23 VII (czwartek), godz. 20.30 – Kino: Wszystko dla mojej matki.
(f)


Fot. Monika Stolarska
Uzdrowisko Nowa Huta… Tê¿nia nareszcie otwarta
18-metrowa tê¿nia solankowa nad Zalewem Nowohuckim to pierwszy tego typu obiekt w Krakowie. Na jej otwarcie mieszkañcy czekali do¶æ d³ugo, poniewa¿ pierwsza konstrukcja sp³onê³a w kwietniu 2018r. Doczekali siê jednak i 1 lipca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokona³ uroczystego otwarcia obiektu.
Pierwsza krakowska tê¿nia solankowa otwarta jest codziennie. Jej konstrukcja, sk³adaj±ca siê z trzech 18-metrowych ramion, wykonana zosta³a z drewna modrzewiowego i wype³niona ga³±zkami tarniny. Inwestycja kosztowa³a 1,5 mln z³.
Warto wiedzieæ, ¿e pierwotnie tê¿nie s³u¿y³y do zagêszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dziêki temu odkryto ich walory lecznicze, poniewa¿ powietrze wokó³ nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekaj±c po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczêto stosowaæ w ró¿nego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tê¿nie jest wiêc zbli¿ony do tego, którego za¿ywamy podczas nadmorskich podró¿y. Godzinny spacer przy tê¿ni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spêdzonym nad morzem. Jak zaznaczy³ podczas otwarcia obiektu Prezydent Krakowa miejsce takie jak to jest nie do przecenienia dla mieszkañców wielkich aglomeracji. W mie¶cie tak zanieczyszczonym jak Kraków to, mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, oaza zdrowia.
- Budowy tê¿ni domaga³o siê wiele ¶rodowisk. Co¶ takiego jest potrzebne w mie¶cie – podkre¶la³ 1 lipca tu¿ po otwarciu tê¿ni prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zdaniem tê¿nia przyci±gnie mieszkañców i turystów chc±cych skorzystaæ z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu. Ju¿ pierwszy weekend pokaza³, ¿e faktycznie mieszkañcy – w ka¿dym wieku – niezwykle chêtnie korzystaj± z tego dobrodziejstwa. Prezydent Majchrowski zapowiedzia³ równie¿, ¿e na etapie projektowania s± jeszcze dwa podobne obiekty w mie¶cie – nad zalewem Bagry i obok Nowohuckiego Centrum Kultury. - Jest uzdrowisko Mateczny, Swoszowice, bêdzie uzdrowisko Nowa Huta – mówi³ prezydent.

Tê¿nia zosta³a ukoñczona na pocz±tku 2020 roku, ale do u¿ytku zosta³a oddana teraz, na pocz±tku lipca, przy okazji pi±tych urodzin Zarz±du Zieleni Miejskiej, który jest realizatorem tego zadania i jednostk± zarz±dzaj±c± obiektem.

- Tê¿nia jest obiektem bezp³atnym, w pe³ni udostêpnionym mieszkañcom od godziny 7 do 22. Przy tê¿ni mo¿na przebywaæ bez maseczek, ale przypominam, ¿e nadal powinni¶my zachowywaæ odpowiedni± odleg³o¶æ od innych ludzi – podkre¶la Piotr Kempf dyrektor Zarz±du Zieleni Miejskiej.
(a³)

Nowa Huta w obiektywie
Organizator projektu „NH70 – spo³eczno¶æ, tradycja i historia” O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza nowohuckich fotografów - zawodowców i amatorów do wykonania zdjêæ zak±tków Nowej Huty, które mog± staæ siê czê¶ci± wydawanego w ramach projektu albumu. Wybrane zdjêcia pos³u¿± jako ilustracje do opowie¶ci mieszkañców o historiach, tradycjach i osobach zwi±zanych z Now± Hut±. Wspomnienia czê¶ciowo zgromadzone zosta³y w ramach ubieg³orocznego projektu O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanego w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa.
Miejsca, których dotycz± opowie¶ci to Plac Centralny, Aleja Ró¿, £±ki Nowohuckie, Zalew Nowohucki, Ko¶ció³ek w Krzes³awicach, Szko³a Jana Matejki w Krzes³awicach, Kombinat, Dom Heleny Mierzwiny, os. Ko¶cielniki, os. Kantorowice, Fort w Mistrzejowicach, Dworek Mycielskich w £uczanowicach, os. Cha³upki, Arka Pana, os. Branice, os. Grêba³ów, nowohuckie schrony, pas startowy w Czy¿ynach, dzia³ki w Czy¿ynach oraz górka na II Pu³ku Lotniczego. Niektóre z nich mog± wydaæ siê oczywiste, inne zapewne wzbudz± ciekawo¶æ czy zdumienie, a kilka bêdzie wymaga³o doprecyzowania.
Poniewa¿ zdjêcia maj± byæ ilustracjami do opowie¶ci, dlatego organizator prosi o zapoznanie siê z historiami publikowanymi sukcesywnie na fanpage’u projektu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/projektNH70/. W celu otrzymania opowie¶ci o miejscu, które nie by³o jeszcze zaprezentowane, O¶rodek zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem nowahuta70@gmail.com.
Do projektu mo¿na zg³osiæ zarówno zdjêcia wspó³czesne – wykonane specjalnie na cele projektowe jak i te dawne - zwi±zane z danym miejscem i histori±. Warunkiem jest to, aby osoba przesy³aj±ca zdjêcie dysponowa³a prawami autorskimi do fotografii i by³a sk³onna przekazaæ je organizatorom zadania w celu wykorzystania zdjêæ w projekcie (w fotogalerii on-line, na wystawie lub w albumie). Wszystkie osoby zainteresowane udzia³em w projekcie proszone s± o zapoznanie siê z regulaminem dostêpnym w zak³adce „Projekty” na stronie www.krakownh.pl. Zg³oszenia udzia³u oraz przes³ania zdjêcia mo¿na dokonaæ do koñca lipca br.
W ramach projektu prowadzone s± tak¿e konsultacje fotograficzne. Chêtne osoby mog± zwróciæ siê z pro¶b± o ocenê wykonanego przez siebie zdjêcia. Konsultacje prowadzi Marcin Kole¶nik – artysta plastyk wywodz±cy siê ze „starej” Nowej Huty, który ukoñczy³ studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyró¿nieniem w 2006 r.). Po studiach prowadzi³ dzia³alno¶æ w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech) oraz bra³ udzia³ w licznych projektach artystycznych. Do dzia³alno¶ci malarskiej do³±czy³a aktywno¶æ na polu komiksu, plakatu, ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasê rysunku i storyboardu w AMA Film School w Krakowie i zajmuje siê malarstwem sztalugowym i rysunkiem, fotografi± artystyczn± i krajobrazow±, ale równie¿ opracowywaniem graficznym i sk³adem ksi±¿ek artystycznych. W ubieg³ym roku jego wybrane prace malarskie mo¿na by³o podziwiaæ w ARTzonie na wystawie „Siódme poty”.

W razie dodatkowych pytañ mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projekt pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl
Projekt jest dofinansowany ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)
Lajkonikiem z Piastów na Czerwone Maki
Mieszkañcy Krakowa w tym roku po raz pierwszy od 73 lat nie zobaczyli pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii. Mamy jednak nadziejê, ¿e brak tego wydarzenia wynagrodzi krakowianom wyjazd tramwaju, który nosi nazwê Lajkonik. To w³a¶nie 18 czerwca, w dniu tradycyjnego pochodu, na dwóch liniach regularnych zaczê³y kursowaæ i woziæ pasa¿erów nowoczesne Lajkoniki.
Pierwszy tramwaj o numerze RY825 bêdzie kursowa³ na linii nr 52, która ³±czy nowohuckie osiedle Piastów z pêtl± Czerwone Maki P+R. Na tej linii nowy tramwaj zast±pi wys³u¿ony i wysokopod³ogowy poci±g z³o¿ony z wagonów E1 i C3, który zjedzie do zajezdni. Z kolei drugi Lajkonik o numerze RY826 bêdzie kursowa³ na linii nr 3 (Nowy Bie¿anów P+R – Krowodrza Górka), gdzie zast±pi mniej pojemny tramwaj NGT6 (to odpowied¼ na apele mieszkañców Nowego Bie¿anowa, którzy prosili o pojemniejsze wagony na tej linii).
Warto podkre¶liæ, ¿e pasa¿erowie Lajkonika, który bêdzie kursowa³ na linii nr 52, jako pierwsi w Polsce bêd± mieli okazjê podró¿owaæ tramwajem wyposa¿onym w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej.
Przypomnijmy, ¿e dwa tramwaje, które wyjecha³y na linie regularne to pierwsze z 50 nowych tramwajów zamówionych przez MPK SA. Trzeci wagon z tej dostawy jest w Krakowie i przechodzi odbiory, a czwarty wagon jest ju¿ przygotowywany do transportu do Krakowa. Wszystkie nowe niskopod³ogowe tramwaje bêd± mieæ d³ugo¶æ 33,4 metra i szeroko¶æ 2,4 m. Ca³kowita pojemno¶æ pojazdu to 225 osób, w tym 82 miejsca siedz±ce. Tramwaje zostan± wyposa¿one w klimatyzacjê, monitoring, o¶wietlenie ledowe wnêtrza oraz nowoczesny system informacji pasa¿erskiej z³o¿ony z g³osowego zapowiadania przystanków i tablic wy¶wietlaj±cych trasê przejazdu. W ka¿dym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która u³atwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepe³nosprawnym poruszaj±cym siê na wózkach. Z my¶l± o u¿ytkownikach smartfonów w poje¼dzie do dyspozycji bêd± porty USB umo¿liwiaj±ce ³adowanie urz±dzeñ mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposa¿eniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy. Dwa tramwaje z tej dostawy bêd± jako pierwsze w Krakowie wyposa¿one w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej (pozosta³e wagony bêd± mia³y instalacjê umo¿liwiaj±c± zamontowanie tego systemu w przysz³o¶ci). To rozwi±zanie ma umo¿liwiæ jazdê tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej. Tramwaje bêd± przyjazne dla ¶rodowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umo¿liwi wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewni± z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych.
Warto podkre¶liæ, ¿e nowoczesny, spe³niaj±cy najwy¿sze miêdzynarodowe standardy designu tramwaj zosta³ opracowany przez Nilsa Krügera, profesora Akademii Sztuki Weissensee w Berlinie. Do projektu malowania tramwaju wykorzystano krakowskie barwy: bia³± i niebiesk±, ale bez u³o¿enia ich na poje¼dzie w formie pasów. Nowy design nawi±zuje do eksploatowanych ju¿ w Krakowie tramwajów i wykorzystuje motyw lajkonika, który zosta³ wprowadzony we wnêtrzach krakowskich pojazdów w 2012 roku.
Przypomnijmy, ¿e firma Stadler wyprodukuje tak¿e kolejne niskopod³ogowe i nowoczesne tramwaje zamówione przez MPK SA. W kwietniu 2020 roku zosta³a podpisana umowa ramowa obejmuj±ca mo¿liwo¶æ zamówienia nawet 60 nowych tramwajów oraz umowy realizacyjne na dostawê 35 tramwajów z terminami dostaw zaplanowanymi na lata 2022-2023. W sumie ju¿ na pewno do Krakowy trafi wiêc co najmniej 85 Lajkoników.

Zapisy do projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”
Wszystkich zainteresowanych histori± obszarów obecnej Nowej Huty, rozwojem jej spo³eczno¶ci i kultywowaniem tradycji w¶ród mieszkañców zapraszamy do udzia³u w projekcie O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”, który uzyska³ dofinansowanie w XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Szczególnie gor±co zachêcamy do aktywnego w³±czenia siê w projekt te osoby, które w ubieg³ym roku bra³y udzia³ w zadaniu „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanym w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa, jak te¿ wpisanym na listê obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. To podczas ubieg³orocznego projektu spisane zosta³y historie wa¿ne dla mieszkañców nowohuckich dzielnic, które obecnie stan± siê materia³em wyj¶ciowym dla nowych dzia³añ! Celem projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia” jest wydanie albumu o nowohuckich dzielnicach, w którym oprócz historii zabranych w ubieg³orocznym projekcie, znajd± siê równie¿ opowiadania nowe – np. mówi±ce o obchodach 70-lecia naszej dzielnicy, jak te¿ zdjêcia wykonane specjalnie na tê okazjê przez nowohuckich fotografów.
W zadaniu bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ na kilka sposobów – uczestnicz±c w warsztatach i konsultacjach w zakresie tworzenia i redakcji opowie¶ci oraz nowohuckiej fotografii, zg³aszaj±c swój udzia³ w planowanym jesieni± wernisa¿u zdjêæ i spotkaniach autorskich lub po prostu zg³aszaj±c chêæ otrzymania bezp³atnego albumu. Informacje o wszystkich aktywno¶ciach ukazywaæ siê bêd± sukcesywnie, dlatego zachêcamy do ¶ledzenia strony O¶rodka Kultury www.krakownh.pl oraz strony na Facebooku dedykowanej projektowi facebook.com/NH70projekt
Od poniedzia³ku 15 czerwca, rozpoczê³y siê warsztaty i konsultacje tworzenia oraz redakcji opowie¶ci o Nowej Hucie, które prowadzi koordynatorka ubieg³orocznego projektu, Natalia Zgadzaj – historyczka i animatorka spo³eczna specjalizuj±ca siê w szeroko pojêtej nowohuckiej tematyce. Celem warsztatów jest opracowanie opowie¶ci dotycz±cych ró¿nych zak±tków Nowej Huty, przy czym uczestnicy skupiaæ siê bêd± g³ównie na historiach bliskich takich jak w³asne wspomnienia, opowie¶ci rodzinne oraz s±siedzkie. W¶ród zg³oszonych i opracowanych do 15 lipca opowie¶ci zostanie wybrane 25 historii, które trafi± nastêpnie do albumu wydawanego w ramach projektu.
Równolegle odbywaæ siê bêd± warsztaty i konsultacje fotograficzne prowadzone przez zwi±zanego z Now± Hut± artystê malarza i fotografa Marcina Kole¶nika, które potrwaj± do koñca lipca 2020 roku. Ka¿dy chêtny mieszkaniec lub sympatyk Nowej Huty bêdzie móg³ przes³aæ zdjêcie ubieg³orocznej jubilatki – chodzi zarówno o jej znane oblicza, jak i te mniej znane a warte odkrycia! Z przes³anych fotografii stworzona zostanie fotogaleria projektow± on-line, czê¶æ zostanie wydrukowana i trafi na wystawê fina³ow± projektu (wernisa¿ wystawy odbêdzie siê w listopadzie w Klubie Zgody na os. S³onecznym) a spo¶ród nich zostan± wybrane ilustracje do opowiadañ w albumie. Osoby nadsy³aj±ce zdjêcia bêd± mog³y liczyæ równie¿ - o ile zechc± - na komentarz prowadz±cego dotycz±cy m. in. kompozycji zdjêcia.
Staraj±c siê zapewniæ w sytuacji trwaj±cej pandemii jak najbezpieczniejsze formy zajêæ projektowych, konsultacje i warsztaty prowadzone bêd± za pomoc± w pe³ni bezpiecznych metod takich jak mailing, spotkania on-line oraz rozmowy telefoniczne. Do Pañstwa dyspozycji dostêpny jest adres nowahuta70@gmail.com na który, po wype³nieniu formularza zg³oszenia do projektu, mo¿na nadsy³aæ propozycje opowie¶ci (nowych, niezg³oszonych w ubieg³ym roku), jak te¿ zdjêcia. W sprawach organizacyjnych mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projektu Weronik± ¦liwiak-Motak pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl lub nr tel. 609338944.
Zapisy do projektu odbywaj± siê za pomoc± formularza zg³oszenia on-line dostêpnego na stronie O¶rodka Kultury www.krakownh.pl. Przed zapisem nale¿y zapoznaæ siê z regulaminem projektu oraz zawartym w nim opisem zadania i jego harmonogramem.
Projekt dofinansowany jest ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)

„Odmra¿anie” w Norwidzie…
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida bêdzie otwiera³ siê etapami. Priorytetem jest bezpieczeñstwo
W tym roku wypada jubileusz 65-lecia dzia³alno¶ci O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. O ¶wiêtowaniu trzeba bêdzie jednak zapomnieæ. W tej chwili wa¿ne jest wznowienie dzia³alno¶ci stacjonarnej przy restrykcyjnym re¿imie sanitarnym. Jak najstarsza instytucja kultury w Nowej Hucie odnajdzie siê w nowej rzeczywisto¶ci? Zapyta³am o to Annê Wiszniewsk±, dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
A.£.: Na jakim etapie „odmra¿ania” jest w tej chwili „Norwid?”
A.W.: 18 maja, czyli jak tylko pojawi³a siê mo¿liwo¶æ, w porozumieniu z Urzêdem Miasta Krakowa i powiatow± stacj± sanitarno-epidemiologiczn± uruchomili¶my nasze dwie biblioteki i Galeriê Huta Sztuki. Obecnie mamy równie¿ mo¿liwo¶æ otwarcia kina i organizowania imprez do 150 osób, jednak to nie oznacza, ¿e zrobimy to z dnia na dzieñ. Musimy mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e wci±¿ ¿yjemy i dzia³amy w stanie epidemii. Najwa¿niejsze jest zdrowie i bezpieczeñstwo tak naszych pracowników, jak i odbiorców naszej oferty, dlatego bardzo dok³adnie analizujemy mo¿liwo¶ci powrotu z poszczególnymi formami zajêæ, a decyzje o ich uruchomieniu podejmujemy niezwykle ostro¿nie.
A.£.: Które zajêcia zostan± przywrócone w pierwszej kolejno¶ci, a na które trzeba bêdzie jeszcze poczekaæ?
A.W.: Oferta O¶rodka Kultury Norwida jest bardzo bogata. Dzia³amy w kilku lokalizacjach i praktycznie w ka¿dym obszarze kultury. To oznacza dziesi±tki ró¿nych zajêæ, dla których musimy okre¶liæ i stworzyæ procedury bezpieczeñstwa, a nastêpnie uzgodniæ je z Miastem i z Sanepidem. Obecnie pracujemy miêdzy innymi nad przywróceniem zajêæ nauki gry na instrumentach oraz nad ofert± dla dzieci. Mamy sygna³y od rodziców, ¿e bardzo na to czekaj±. My oczywi¶cie równie¿, ale musimy dzia³aæ bardzo rozwa¿nie i zrobiæ wszystko co w naszej mocy, ¿eby korzystanie z naszej oferty by³o bezpieczne. Na pewno zrealizujemy te¿ projekty, na które uda³o nam siê pozyskaæ w tym roku fundusze. To a¿ 5 du¿ych przedsiêwziêæ dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej.
A.£.: A co z kinem? Kino Sfinks to jedyne nowohuckie kino i wci±¿ pozostaje zamkniête.
A.W.: Uruchomienie kina jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Analizujemy ró¿ne mo¿liwo¶ci. Chcieli¶my powróciæ z seansami najszybciej, jak to mo¿liwe, jednak w wytycznych odno¶nie uruchamiania kin pojawi³a siê informacja o konieczno¶ci powo³ania koordynatora ds. zdrowotnych b±d¼ oddelegowania w tym celu osoby, która by³aby odpowiedzialna za zachowanie wszelkich ustalonych procedur i pozostawa³aby w sta³ym kontakcie z pracownikami Sanepidu. Ten warunek oraz kwestie zwi±zane z dezynfekcj± sali kinowej nastrêczaj± nam sporych trudno¶ci. Kino jest niezwykle wa¿n± czê¶ci± naszej dzia³alno¶ci kulturalnej. Daje nam te¿ mo¿liwo¶æ zarabiania, co w obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta równie¿ nie pozostaje bez znaczenia. Pragnê jednak raz jeszcze podkre¶liæ, ¿e naszym priorytetem jest w tej chwili bezpieczeñstwo widzów i naszych pracowników. Nie uruchomimy kina, dopóki nie bêdziemy mieæ pewno¶ci, ¿e bêdzie w nim bezpiecznie. Musimy mieæ te¿ na uwadze op³acalno¶æ. Wynajêcie kopii filmowej, op³aty dla dystrybutora, ZAiKS - to s± koszty, które przy niskiej frekwencji nie zwróc± siê. A dop³acaæ do seansów nie mamy z czego. Jeste¶my w sta³ym kontakcie z innymi kinami studyjnymi, które uruchomi³y dzia³alno¶æ i dziêki nim wiemy, ¿e zainteresowanie seansami jest bardzo niskie. Chcê w tym miejscu przypomnieæ, ¿e w zwi±zku z zaistnia³± sytuacj± Kino Sfinks realizuje seanse online. Wirtualna sala Kina Sfinks jest dla Pañstwa dostêpna pod adresem www.kinosfinks.pl.
A.£.: By³am w bibliotece g³ównej O¶rodka na os. Górali 5. Trochê siê pozmienia³o.
A.W.: Ze wzglêdów bezpieczeñstwa musieli¶my przeorganizowaæ trochê przestrzeñ w bibliotekach. Uruchomili¶my wypo¿yczalnie, jednak k±cik czytelnika i k±cik komputerowy zosta³y tymczasowo wy³±czone z u¿ytkowania. Nie ma te¿ mo¿liwo¶ci swobodnego spacerowania pomiêdzy pó³kami – ksi±¿ki proponuj± i podaj± pracownicy biblioteki. Nasze Panie Bibliotekarki zosta³y zabezpieczone w przy³bice, rêkawiczki, p³yny do dezynfekcji i oddzielone od czytelników zas³onami z pleksi. Ksi±¿ki poddawane s± kwarantannie, zosta³y wydzielone specjalne strefy zwrotu. Jest nam bardzo mi³o, poniewa¿ otwarcie obu naszych bibliotek – w budynku g³ównym na os. Górali 5 i w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku 14 spotka³o siê z du¿ym zainteresowaniem. Czytelnicy ustawiali siê w kolejkach i ze zrozumieniem przyjmowali informacje o nowych zasadach korzystania z bibliotek.
O¶rodek Kultury Norwida wci±¿ prê¿nie dzia³a w Internecie. Jego profile w mediach spo³eczno¶ciowych têtni± ¿yciem i szeregiem propozycji kulturalnych. Odmra¿anie dzia³alno¶ci stacjonarnej potrwa. W czasie wakacji wróc± z zajêciami dla dzieci, a co bêdzie dalej – to siê oka¿e. Maj±c ¶wiadomo¶æ wysokiej liczby nowych zara¿eñ koronawirusem pierwsze kroki w nowej rzeczywisto¶ci bêd± stawiali ostro¿nie.
+ Dziêkujê za rozmowê.
Rozmawia³a Agnieszka £o¶

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.13 30,011,049 unikalnych wizyt