Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Uzdrowisko Nowa Huta… Tê¿nia nareszcie otwarta
18-metrowa tê¿nia solankowa nad Zalewem Nowohuckim to pierwszy tego typu obiekt w Krakowie. Na jej otwarcie mieszkañcy czekali do¶æ d³ugo, poniewa¿ pierwsza konstrukcja sp³onê³a w kwietniu 2018r. Doczekali siê jednak i 1 lipca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokona³ uroczystego otwarcia obiektu.
Pierwsza krakowska tê¿nia solankowa otwarta jest codziennie. Jej konstrukcja, sk³adaj±ca siê z trzech 18-metrowych ramion, wykonana zosta³a z drewna modrzewiowego i wype³niona ga³±zkami tarniny. Inwestycja kosztowa³a 1,5 mln z³.
Warto wiedzieæ, ¿e pierwotnie tê¿nie s³u¿y³y do zagêszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dziêki temu odkryto ich walory lecznicze, poniewa¿ powietrze wokó³ nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekaj±c po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczêto stosowaæ w ró¿nego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tê¿nie jest wiêc zbli¿ony do tego, którego za¿ywamy podczas nadmorskich podró¿y. Godzinny spacer przy tê¿ni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spêdzonym nad morzem. Jak zaznaczy³ podczas otwarcia obiektu Prezydent Krakowa miejsce takie jak to jest nie do przecenienia dla mieszkañców wielkich aglomeracji. W mie¶cie tak zanieczyszczonym jak Kraków to, mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, oaza zdrowia.
- Budowy tê¿ni domaga³o siê wiele ¶rodowisk. Co¶ takiego jest potrzebne w mie¶cie – podkre¶la³ 1 lipca tu¿ po otwarciu tê¿ni prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zdaniem tê¿nia przyci±gnie mieszkañców i turystów chc±cych skorzystaæ z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu. Ju¿ pierwszy weekend pokaza³, ¿e faktycznie mieszkañcy – w ka¿dym wieku – niezwykle chêtnie korzystaj± z tego dobrodziejstwa. Prezydent Majchrowski zapowiedzia³ równie¿, ¿e na etapie projektowania s± jeszcze dwa podobne obiekty w mie¶cie – nad zalewem Bagry i obok Nowohuckiego Centrum Kultury. - Jest uzdrowisko Mateczny, Swoszowice, bêdzie uzdrowisko Nowa Huta – mówi³ prezydent.

Tê¿nia zosta³a ukoñczona na pocz±tku 2020 roku, ale do u¿ytku zosta³a oddana teraz, na pocz±tku lipca, przy okazji pi±tych urodzin Zarz±du Zieleni Miejskiej, który jest realizatorem tego zadania i jednostk± zarz±dzaj±c± obiektem.

- Tê¿nia jest obiektem bezp³atnym, w pe³ni udostêpnionym mieszkañcom od godziny 7 do 22. Przy tê¿ni mo¿na przebywaæ bez maseczek, ale przypominam, ¿e nadal powinni¶my zachowywaæ odpowiedni± odleg³o¶æ od innych ludzi – podkre¶la Piotr Kempf dyrektor Zarz±du Zieleni Miejskiej.
(a³)

Nowa Huta w obiektywie
Organizator projektu „NH70 – spo³eczno¶æ, tradycja i historia” O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza nowohuckich fotografów - zawodowców i amatorów do wykonania zdjêæ zak±tków Nowej Huty, które mog± staæ siê czê¶ci± wydawanego w ramach projektu albumu. Wybrane zdjêcia pos³u¿± jako ilustracje do opowie¶ci mieszkañców o historiach, tradycjach i osobach zwi±zanych z Now± Hut±. Wspomnienia czê¶ciowo zgromadzone zosta³y w ramach ubieg³orocznego projektu O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanego w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa.
Miejsca, których dotycz± opowie¶ci to Plac Centralny, Aleja Ró¿, £±ki Nowohuckie, Zalew Nowohucki, Ko¶ció³ek w Krzes³awicach, Szko³a Jana Matejki w Krzes³awicach, Kombinat, Dom Heleny Mierzwiny, os. Ko¶cielniki, os. Kantorowice, Fort w Mistrzejowicach, Dworek Mycielskich w £uczanowicach, os. Cha³upki, Arka Pana, os. Branice, os. Grêba³ów, nowohuckie schrony, pas startowy w Czy¿ynach, dzia³ki w Czy¿ynach oraz górka na II Pu³ku Lotniczego. Niektóre z nich mog± wydaæ siê oczywiste, inne zapewne wzbudz± ciekawo¶æ czy zdumienie, a kilka bêdzie wymaga³o doprecyzowania.
Poniewa¿ zdjêcia maj± byæ ilustracjami do opowie¶ci, dlatego organizator prosi o zapoznanie siê z historiami publikowanymi sukcesywnie na fanpage’u projektu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/projektNH70/. W celu otrzymania opowie¶ci o miejscu, które nie by³o jeszcze zaprezentowane, O¶rodek zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem nowahuta70@gmail.com.
Do projektu mo¿na zg³osiæ zarówno zdjêcia wspó³czesne – wykonane specjalnie na cele projektowe jak i te dawne - zwi±zane z danym miejscem i histori±. Warunkiem jest to, aby osoba przesy³aj±ca zdjêcie dysponowa³a prawami autorskimi do fotografii i by³a sk³onna przekazaæ je organizatorom zadania w celu wykorzystania zdjêæ w projekcie (w fotogalerii on-line, na wystawie lub w albumie). Wszystkie osoby zainteresowane udzia³em w projekcie proszone s± o zapoznanie siê z regulaminem dostêpnym w zak³adce „Projekty” na stronie www.krakownh.pl. Zg³oszenia udzia³u oraz przes³ania zdjêcia mo¿na dokonaæ do koñca lipca br.
W ramach projektu prowadzone s± tak¿e konsultacje fotograficzne. Chêtne osoby mog± zwróciæ siê z pro¶b± o ocenê wykonanego przez siebie zdjêcia. Konsultacje prowadzi Marcin Kole¶nik – artysta plastyk wywodz±cy siê ze „starej” Nowej Huty, który ukoñczy³ studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyró¿nieniem w 2006 r.). Po studiach prowadzi³ dzia³alno¶æ w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech) oraz bra³ udzia³ w licznych projektach artystycznych. Do dzia³alno¶ci malarskiej do³±czy³a aktywno¶æ na polu komiksu, plakatu, ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasê rysunku i storyboardu w AMA Film School w Krakowie i zajmuje siê malarstwem sztalugowym i rysunkiem, fotografi± artystyczn± i krajobrazow±, ale równie¿ opracowywaniem graficznym i sk³adem ksi±¿ek artystycznych. W ubieg³ym roku jego wybrane prace malarskie mo¿na by³o podziwiaæ w ARTzonie na wystawie „Siódme poty”.

W razie dodatkowych pytañ mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projekt pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl
Projekt jest dofinansowany ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)
Lajkonikiem z Piastów na Czerwone Maki
Mieszkañcy Krakowa w tym roku po raz pierwszy od 73 lat nie zobaczyli pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii. Mamy jednak nadziejê, ¿e brak tego wydarzenia wynagrodzi krakowianom wyjazd tramwaju, który nosi nazwê Lajkonik. To w³a¶nie 18 czerwca, w dniu tradycyjnego pochodu, na dwóch liniach regularnych zaczê³y kursowaæ i woziæ pasa¿erów nowoczesne Lajkoniki.
Pierwszy tramwaj o numerze RY825 bêdzie kursowa³ na linii nr 52, która ³±czy nowohuckie osiedle Piastów z pêtl± Czerwone Maki P+R. Na tej linii nowy tramwaj zast±pi wys³u¿ony i wysokopod³ogowy poci±g z³o¿ony z wagonów E1 i C3, który zjedzie do zajezdni. Z kolei drugi Lajkonik o numerze RY826 bêdzie kursowa³ na linii nr 3 (Nowy Bie¿anów P+R – Krowodrza Górka), gdzie zast±pi mniej pojemny tramwaj NGT6 (to odpowied¼ na apele mieszkañców Nowego Bie¿anowa, którzy prosili o pojemniejsze wagony na tej linii).
Warto podkre¶liæ, ¿e pasa¿erowie Lajkonika, który bêdzie kursowa³ na linii nr 52, jako pierwsi w Polsce bêd± mieli okazjê podró¿owaæ tramwajem wyposa¿onym w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej.
Przypomnijmy, ¿e dwa tramwaje, które wyjecha³y na linie regularne to pierwsze z 50 nowych tramwajów zamówionych przez MPK SA. Trzeci wagon z tej dostawy jest w Krakowie i przechodzi odbiory, a czwarty wagon jest ju¿ przygotowywany do transportu do Krakowa. Wszystkie nowe niskopod³ogowe tramwaje bêd± mieæ d³ugo¶æ 33,4 metra i szeroko¶æ 2,4 m. Ca³kowita pojemno¶æ pojazdu to 225 osób, w tym 82 miejsca siedz±ce. Tramwaje zostan± wyposa¿one w klimatyzacjê, monitoring, o¶wietlenie ledowe wnêtrza oraz nowoczesny system informacji pasa¿erskiej z³o¿ony z g³osowego zapowiadania przystanków i tablic wy¶wietlaj±cych trasê przejazdu. W ka¿dym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która u³atwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepe³nosprawnym poruszaj±cym siê na wózkach. Z my¶l± o u¿ytkownikach smartfonów w poje¼dzie do dyspozycji bêd± porty USB umo¿liwiaj±ce ³adowanie urz±dzeñ mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposa¿eniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy. Dwa tramwaje z tej dostawy bêd± jako pierwsze w Krakowie wyposa¿one w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej (pozosta³e wagony bêd± mia³y instalacjê umo¿liwiaj±c± zamontowanie tego systemu w przysz³o¶ci). To rozwi±zanie ma umo¿liwiæ jazdê tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej. Tramwaje bêd± przyjazne dla ¶rodowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umo¿liwi wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewni± z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych.
Warto podkre¶liæ, ¿e nowoczesny, spe³niaj±cy najwy¿sze miêdzynarodowe standardy designu tramwaj zosta³ opracowany przez Nilsa Krügera, profesora Akademii Sztuki Weissensee w Berlinie. Do projektu malowania tramwaju wykorzystano krakowskie barwy: bia³± i niebiesk±, ale bez u³o¿enia ich na poje¼dzie w formie pasów. Nowy design nawi±zuje do eksploatowanych ju¿ w Krakowie tramwajów i wykorzystuje motyw lajkonika, który zosta³ wprowadzony we wnêtrzach krakowskich pojazdów w 2012 roku.
Przypomnijmy, ¿e firma Stadler wyprodukuje tak¿e kolejne niskopod³ogowe i nowoczesne tramwaje zamówione przez MPK SA. W kwietniu 2020 roku zosta³a podpisana umowa ramowa obejmuj±ca mo¿liwo¶æ zamówienia nawet 60 nowych tramwajów oraz umowy realizacyjne na dostawê 35 tramwajów z terminami dostaw zaplanowanymi na lata 2022-2023. W sumie ju¿ na pewno do Krakowy trafi wiêc co najmniej 85 Lajkoników.

Zapisy do projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”
Wszystkich zainteresowanych histori± obszarów obecnej Nowej Huty, rozwojem jej spo³eczno¶ci i kultywowaniem tradycji w¶ród mieszkañców zapraszamy do udzia³u w projekcie O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”, który uzyska³ dofinansowanie w XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Szczególnie gor±co zachêcamy do aktywnego w³±czenia siê w projekt te osoby, które w ubieg³ym roku bra³y udzia³ w zadaniu „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanym w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa, jak te¿ wpisanym na listê obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. To podczas ubieg³orocznego projektu spisane zosta³y historie wa¿ne dla mieszkañców nowohuckich dzielnic, które obecnie stan± siê materia³em wyj¶ciowym dla nowych dzia³añ! Celem projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia” jest wydanie albumu o nowohuckich dzielnicach, w którym oprócz historii zabranych w ubieg³orocznym projekcie, znajd± siê równie¿ opowiadania nowe – np. mówi±ce o obchodach 70-lecia naszej dzielnicy, jak te¿ zdjêcia wykonane specjalnie na tê okazjê przez nowohuckich fotografów.
W zadaniu bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ na kilka sposobów – uczestnicz±c w warsztatach i konsultacjach w zakresie tworzenia i redakcji opowie¶ci oraz nowohuckiej fotografii, zg³aszaj±c swój udzia³ w planowanym jesieni± wernisa¿u zdjêæ i spotkaniach autorskich lub po prostu zg³aszaj±c chêæ otrzymania bezp³atnego albumu. Informacje o wszystkich aktywno¶ciach ukazywaæ siê bêd± sukcesywnie, dlatego zachêcamy do ¶ledzenia strony O¶rodka Kultury www.krakownh.pl oraz strony na Facebooku dedykowanej projektowi facebook.com/NH70projekt
Od poniedzia³ku 15 czerwca, rozpoczê³y siê warsztaty i konsultacje tworzenia oraz redakcji opowie¶ci o Nowej Hucie, które prowadzi koordynatorka ubieg³orocznego projektu, Natalia Zgadzaj – historyczka i animatorka spo³eczna specjalizuj±ca siê w szeroko pojêtej nowohuckiej tematyce. Celem warsztatów jest opracowanie opowie¶ci dotycz±cych ró¿nych zak±tków Nowej Huty, przy czym uczestnicy skupiaæ siê bêd± g³ównie na historiach bliskich takich jak w³asne wspomnienia, opowie¶ci rodzinne oraz s±siedzkie. W¶ród zg³oszonych i opracowanych do 15 lipca opowie¶ci zostanie wybrane 25 historii, które trafi± nastêpnie do albumu wydawanego w ramach projektu.
Równolegle odbywaæ siê bêd± warsztaty i konsultacje fotograficzne prowadzone przez zwi±zanego z Now± Hut± artystê malarza i fotografa Marcina Kole¶nika, które potrwaj± do koñca lipca 2020 roku. Ka¿dy chêtny mieszkaniec lub sympatyk Nowej Huty bêdzie móg³ przes³aæ zdjêcie ubieg³orocznej jubilatki – chodzi zarówno o jej znane oblicza, jak i te mniej znane a warte odkrycia! Z przes³anych fotografii stworzona zostanie fotogaleria projektow± on-line, czê¶æ zostanie wydrukowana i trafi na wystawê fina³ow± projektu (wernisa¿ wystawy odbêdzie siê w listopadzie w Klubie Zgody na os. S³onecznym) a spo¶ród nich zostan± wybrane ilustracje do opowiadañ w albumie. Osoby nadsy³aj±ce zdjêcia bêd± mog³y liczyæ równie¿ - o ile zechc± - na komentarz prowadz±cego dotycz±cy m. in. kompozycji zdjêcia.
Staraj±c siê zapewniæ w sytuacji trwaj±cej pandemii jak najbezpieczniejsze formy zajêæ projektowych, konsultacje i warsztaty prowadzone bêd± za pomoc± w pe³ni bezpiecznych metod takich jak mailing, spotkania on-line oraz rozmowy telefoniczne. Do Pañstwa dyspozycji dostêpny jest adres nowahuta70@gmail.com na który, po wype³nieniu formularza zg³oszenia do projektu, mo¿na nadsy³aæ propozycje opowie¶ci (nowych, niezg³oszonych w ubieg³ym roku), jak te¿ zdjêcia. W sprawach organizacyjnych mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projektu Weronik± ¦liwiak-Motak pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl lub nr tel. 609338944.
Zapisy do projektu odbywaj± siê za pomoc± formularza zg³oszenia on-line dostêpnego na stronie O¶rodka Kultury www.krakownh.pl. Przed zapisem nale¿y zapoznaæ siê z regulaminem projektu oraz zawartym w nim opisem zadania i jego harmonogramem.
Projekt dofinansowany jest ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)

„Odmra¿anie” w Norwidzie…
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida bêdzie otwiera³ siê etapami. Priorytetem jest bezpieczeñstwo
W tym roku wypada jubileusz 65-lecia dzia³alno¶ci O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. O ¶wiêtowaniu trzeba bêdzie jednak zapomnieæ. W tej chwili wa¿ne jest wznowienie dzia³alno¶ci stacjonarnej przy restrykcyjnym re¿imie sanitarnym. Jak najstarsza instytucja kultury w Nowej Hucie odnajdzie siê w nowej rzeczywisto¶ci? Zapyta³am o to Annê Wiszniewsk±, dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
A.£.: Na jakim etapie „odmra¿ania” jest w tej chwili „Norwid?”
A.W.: 18 maja, czyli jak tylko pojawi³a siê mo¿liwo¶æ, w porozumieniu z Urzêdem Miasta Krakowa i powiatow± stacj± sanitarno-epidemiologiczn± uruchomili¶my nasze dwie biblioteki i Galeriê Huta Sztuki. Obecnie mamy równie¿ mo¿liwo¶æ otwarcia kina i organizowania imprez do 150 osób, jednak to nie oznacza, ¿e zrobimy to z dnia na dzieñ. Musimy mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e wci±¿ ¿yjemy i dzia³amy w stanie epidemii. Najwa¿niejsze jest zdrowie i bezpieczeñstwo tak naszych pracowników, jak i odbiorców naszej oferty, dlatego bardzo dok³adnie analizujemy mo¿liwo¶ci powrotu z poszczególnymi formami zajêæ, a decyzje o ich uruchomieniu podejmujemy niezwykle ostro¿nie.
A.£.: Które zajêcia zostan± przywrócone w pierwszej kolejno¶ci, a na które trzeba bêdzie jeszcze poczekaæ?
A.W.: Oferta O¶rodka Kultury Norwida jest bardzo bogata. Dzia³amy w kilku lokalizacjach i praktycznie w ka¿dym obszarze kultury. To oznacza dziesi±tki ró¿nych zajêæ, dla których musimy okre¶liæ i stworzyæ procedury bezpieczeñstwa, a nastêpnie uzgodniæ je z Miastem i z Sanepidem. Obecnie pracujemy miêdzy innymi nad przywróceniem zajêæ nauki gry na instrumentach oraz nad ofert± dla dzieci. Mamy sygna³y od rodziców, ¿e bardzo na to czekaj±. My oczywi¶cie równie¿, ale musimy dzia³aæ bardzo rozwa¿nie i zrobiæ wszystko co w naszej mocy, ¿eby korzystanie z naszej oferty by³o bezpieczne. Na pewno zrealizujemy te¿ projekty, na które uda³o nam siê pozyskaæ w tym roku fundusze. To a¿ 5 du¿ych przedsiêwziêæ dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej.
A.£.: A co z kinem? Kino Sfinks to jedyne nowohuckie kino i wci±¿ pozostaje zamkniête.
A.W.: Uruchomienie kina jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Analizujemy ró¿ne mo¿liwo¶ci. Chcieli¶my powróciæ z seansami najszybciej, jak to mo¿liwe, jednak w wytycznych odno¶nie uruchamiania kin pojawi³a siê informacja o konieczno¶ci powo³ania koordynatora ds. zdrowotnych b±d¼ oddelegowania w tym celu osoby, która by³aby odpowiedzialna za zachowanie wszelkich ustalonych procedur i pozostawa³aby w sta³ym kontakcie z pracownikami Sanepidu. Ten warunek oraz kwestie zwi±zane z dezynfekcj± sali kinowej nastrêczaj± nam sporych trudno¶ci. Kino jest niezwykle wa¿n± czê¶ci± naszej dzia³alno¶ci kulturalnej. Daje nam te¿ mo¿liwo¶æ zarabiania, co w obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta równie¿ nie pozostaje bez znaczenia. Pragnê jednak raz jeszcze podkre¶liæ, ¿e naszym priorytetem jest w tej chwili bezpieczeñstwo widzów i naszych pracowników. Nie uruchomimy kina, dopóki nie bêdziemy mieæ pewno¶ci, ¿e bêdzie w nim bezpiecznie. Musimy mieæ te¿ na uwadze op³acalno¶æ. Wynajêcie kopii filmowej, op³aty dla dystrybutora, ZAiKS - to s± koszty, które przy niskiej frekwencji nie zwróc± siê. A dop³acaæ do seansów nie mamy z czego. Jeste¶my w sta³ym kontakcie z innymi kinami studyjnymi, które uruchomi³y dzia³alno¶æ i dziêki nim wiemy, ¿e zainteresowanie seansami jest bardzo niskie. Chcê w tym miejscu przypomnieæ, ¿e w zwi±zku z zaistnia³± sytuacj± Kino Sfinks realizuje seanse online. Wirtualna sala Kina Sfinks jest dla Pañstwa dostêpna pod adresem www.kinosfinks.pl.
A.£.: By³am w bibliotece g³ównej O¶rodka na os. Górali 5. Trochê siê pozmienia³o.
A.W.: Ze wzglêdów bezpieczeñstwa musieli¶my przeorganizowaæ trochê przestrzeñ w bibliotekach. Uruchomili¶my wypo¿yczalnie, jednak k±cik czytelnika i k±cik komputerowy zosta³y tymczasowo wy³±czone z u¿ytkowania. Nie ma te¿ mo¿liwo¶ci swobodnego spacerowania pomiêdzy pó³kami – ksi±¿ki proponuj± i podaj± pracownicy biblioteki. Nasze Panie Bibliotekarki zosta³y zabezpieczone w przy³bice, rêkawiczki, p³yny do dezynfekcji i oddzielone od czytelników zas³onami z pleksi. Ksi±¿ki poddawane s± kwarantannie, zosta³y wydzielone specjalne strefy zwrotu. Jest nam bardzo mi³o, poniewa¿ otwarcie obu naszych bibliotek – w budynku g³ównym na os. Górali 5 i w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku 14 spotka³o siê z du¿ym zainteresowaniem. Czytelnicy ustawiali siê w kolejkach i ze zrozumieniem przyjmowali informacje o nowych zasadach korzystania z bibliotek.
O¶rodek Kultury Norwida wci±¿ prê¿nie dzia³a w Internecie. Jego profile w mediach spo³eczno¶ciowych têtni± ¿yciem i szeregiem propozycji kulturalnych. Odmra¿anie dzia³alno¶ci stacjonarnej potrwa. W czasie wakacji wróc± z zajêciami dla dzieci, a co bêdzie dalej – to siê oka¿e. Maj±c ¶wiadomo¶æ wysokiej liczby nowych zara¿eñ koronawirusem pierwsze kroki w nowej rzeczywisto¶ci bêd± stawiali ostro¿nie.
+ Dziêkujê za rozmowê.
Rozmawia³a Agnieszka £o¶

Literacka Nowa Huta na wakacje
W ostatnim czasie nak³adem O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida ukaza³ siê „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” – wyj±tkowa ksi±¿ka dr Anny Grochowskiej, autorki bestselerowej monografii krakowskiego Domu Literatów „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Lektura „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” jest szczególnie warta polecenia na wakacyjny okres czasów epidemii, poniewa¿ inspiruje do mentalnych i rzeczywistych wypraw w nieodleg³e, ale nieoczywiste miejsca.
Autorka na kartach tej ksi±¿ki zabiera czytelnika w fascynuj±c± podró¿ po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z ni± tê czê¶æ Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powsta³a. Zagl±damy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielk± erudycj± i swobod± odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, czêsto nieobecne w ¶wiadomo¶ci czytelników konteksty. Jednocze¶nie nie ogranicza siê do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoj± opowie¶æ o podstawowe fakty historyczne. Dziêki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkê nie tylko dla fanów literatury, ale tak¿e dla osób chc±cych poznaæ Now± Hutê w nietypowy sposób.
Anna Grochowska otwiera swoj± opowie¶æ wpisaniem „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” w szeroki kontekst podobnych publikacji oraz dzia³añ popularyzuj±cych nowohuck± literaturê. W³a¶ciwa podró¿ z tym przewodnikiem zaczyna siê jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten ¶rodek lokomocji, o ile nie jest zat³oczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturê ksi±¿ki, zgodnie z sugesti± Autorki, rozpocz±æ w³a¶nie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie pieszo tras wyznaczonych w sercu Nowej Huty oraz wokó³ dawnych wsi: Mogi³y, Krzes³awic, Bieñczyc i Czy¿yn, a tak¿e wytyczonych wokó³ istotnych tematów, takich jak literatura kobieca i o kobietach, socrealizm oraz odwil¿. Na swojej drodze spotkamy literatów, takich jak Wincenty Kad³ubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wis³awa Szymborska, Tadeusz Konwicki, S³awomir Mro¿ek, Ryszard Kapu¶ciñski czy Jerzy Pilch – by wymieniæ tylko tych najbardziej znanych. Razem z Autork± zagl±damy do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, ko¶cio³ów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywaj± siê, jednak za ka¿dym razem trafiamy na inne tropy literackie i konteksty historyczne.
Ka¿dy z siedmiu rozdzia³ów opisuj±cych trasy spacerowe po Nowej Hucie publikacji posiada streszczenie w jêzyku angielskim i wzbogacony jest ikonografi± (fotografie wspó³czesne Krzysztofa Pi³y, fotografie archiwalne, reprodukcje dzie³ sztuki). Ksi±¿kê zamyka obszerna, choæ i tak stanowi±ca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturê podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zg³êbiaæ wiedzê na w³asn± rêkê.
Anna Grochowska – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego ¿ycia literackiego i Nowej Huty), przez lata zwi±zana z Wydzia³em Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieni³a Czy¿yny na star± Now± Hutê). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowsk± Ksi±¿k± Miesi±ca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Stypendystka MKiDN (2014, wspó³twórczyni i redaktorska serii wydawniczej „¦cie¿kami Pisarzy”, autorka licznych artyku³ów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. „¦wiête Wzgórze. Obecno¶æ Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli” (2018).
„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” na Facebooku: www.facebook.com/LiterackiPrzewodnikNowaHuta
(jk)

Wystawy w Branicach ju¿ otwarte
Po paru miesi±cach przerwy instytucje kultury powoli wznawiaj± dzia³alno¶æ. Oczywi¶cie odbywa siê to z du¿± ostro¿no¶ci±. Czas pandemii wymaga specjalnych dzia³añ. W zespole dworsko-parkowym w Branicach, kilka tygodni temu, otwarto na nowo wystawy przygotowane przez nowohucki oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Na parterze pó¼norenesansowego dworu tzw. lamusa ponownie obejrzeæ mo¿na sta³± wystawê zatytu³owan± „Garncarstwo prahistoryczne”, na której prezentowana jest niewielka czê¶æ, ogromnych zbiorów Oddzia³u Nowa Huta, dotycz±cych dalekiej przesz³o¶ci tych ziem. Zabytki te zosta³y wydobyte, kilkadziesi±t lat temu, w trakcie wykopalisk prowadzonych podczas inwestycji zwi±zanych z budow± nowego miasta i kombinatu. Mo¿na podziwiaæ m.in. naczynia gliniane u¿ywane przez mieszkañców tych ziem kilka tysiêcy lat temu, rekonstrukcjê grobu szkieletowego i cia³opalnego odkrytego w Branicach, model pieca garncarskiego.
Na piêtrze zabytkowego budynku eksponowana jest czasowa wystawa „Nowa Huta. Archeologia ludzie, epoka” stworzona z materia³ów zgromadzonych w archiwum Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Mo¿na na niej obejrzeæ stare zdjêcia z lat budowy Nowej Huty, wycinki prasowe i fragmenty dokumentów administracyjnych. Amatorzy mody vintage mog± obejrzeæ na fotografiach stroje pracowników z minionej epoki. Wystawê wzbogacono zabytkami z zasobów Oddzia³u, które rzadko mo¿na obejrzeæ. Mi³o¶nicy architektury mog± tak¿e podziwiaæ sam budynek, który rêkami w³oskich rzemie¶lników uzyska³ unikatowy, jak na polskie warunki, wygl±d.
Po obejrzeniu wystaw mo¿na spêdziæ trochê wolnego czasu w otoczeniu starych drzew, krzewów i kwitn±cych ³±k. Mo¿na odpocz±æ na ³aweczkach lub kocyku, wys³uchuj±c ¶piewu ptaków, takich gatunków, jakich nie u¶wiadczymy miêdzy murami miejskiej zabudowy.
Wyj±tkowy rok, zwi±zany ze stanem epidemicznym, nie pozwoli³ dokoñczyæ wystawy przygotowanej na siedemdziesiêciolecie Oddzia³u. Nowohuccy archeolodzy formalnie zwi±zani s± z dzielnic± ju¿ od roku 1950. Byli obecni na prawie wszystkich budowach tej socjalistycznej inwestycji, gdy¿ to w³a¶nie w 1950 roku zosta³a powo³ana pierwsza w Nowej Hucie placówka archeologiczna: „Kierownictwo prac wykopaliskowych w Nowej Hucie”. Podporz±dkowano j± nastêpnie Pañstwowemu Muzeum Archeologicznemu w Warszawie, by od roku 1954 oddaæ Muzeum Archeologicznemu w Krakowie, jako Oddzia³. Prace archeologiczne wspiera³a dotacjami dyrekcja kombinatu, na pocz±tku dora¼nymi a nastêpnie w ramach umowy. Na wykopaliskach, oprócz archeologów, studentów archeologii i rysowników, zatrudnionych by³o setki pracowników fizycznych. W pocz±tkowym etapie by³y to wydzielone grupy junaków z brygad S³u¿by Polsce, a pó¼niej okoliczni mieszkañcy. Du¿± grupê zatrudnionych stanowi³y panie. Najczê¶ciej by³y to ¿ony pracowników kombinatu i innych przedsiêbiorstw nowohuckich. Pracuj±c sezonowo na wykopaliskach, mia³y mo¿liwo¶æ dorobienia do bud¿etu domowego i jednocze¶nie uzyskiwa³y dla swojej przysz³ej emerytury sta¿ pracy. Zdjêcia z tych prac obejrzeæ mo¿na tak¿e na wystawie w lamusie.
Zapraszamy do Branic, do Oddzia³u Nowa Huta, na spotkanie z przesz³o¶ci± na wystawach, w starych budynkach i z przyrod± w otoczeniu przydworskiej zieleni.
Janusz Bober


Fot. z archiwum MAK.
Wykopaliska przy kombinacie.


NCK PRZYGOTOWUJE SIÊ DO OTWARCIA
Zgodnie z sugesti± Rz±du RP instytucje kultury mog± zostaæ ponownie otwarte 6 czerwca 2020 roku, maj±c jednak na uwadze bezpieczeñstwo, kierownictwo Nowohuckiego Centrum Kultury zadecydowa³o, ¿e placówka zostanie udostêpniona odwiedzaj±cym w pó¼niejszym terminie. W chwili obecnej trwaj± prace nad tym, aby dostosowaæ NCK do obowi±zuj±cych zaleceñ sanitarnych i przygotowaæ je do ponownego otwarcia. Dok³adny termin, jak równie¿ zakres dzia³alno¶ci, któr± bêdzie wznawiony, zostanie podany wkrótce.
Jak nam powiedzia³ dyrektor NCK Zbigniew Grzyb - W czerwcu raczej ¿adne zajêcia siê ju¿ nie odbêd±. Trwaj± przygotowania - o ile bêdzie to mo¿liwe - do zajêæ wakacyjnych. Niestety, ze wzglêdu na rewitalizacjê terenów wokó³ NCK nie odbêdzie siê w tym roku Scena Letnia. Natomiast dziêki uzyskaniu dotacji z MKiDN na kulturê w sieci w ramach inicjatywy „Interwencyjny Skup Kultury” zostanie pokazne w ci±gu wakacji w sieci 6 koncertów i 6 spektakli tañca wspó³czesnego.
W ci±gu ostatnich trzech miesiêcy Nowohuckie Centrum Kultury przygotowa³o jedn± z najlepszych i najbardziej spójnych kampanii internetowych w¶ród krakowskich instytucji. Od samego pocz±tku pandemii przyjêto charakterystyczny layout oraz zmodyfikowano has³o na „Nie ma nudy… w domu!” Przebicie siê tym czasie do sieci, w której a¿ zawrza³o od ró¿nego rodzaju aktywno¶ci by³o nies³ychanie trudne. Niestety, ciemn± stron± kultury w sieci jest ogromy zalew rzeczy s³abych i kiepsko zarejestrowanych. W przypadku NCK - s±dz±c po entuzjastycznej reakcji widzów i zasiêgu postów - uda³o siê wywa¿yæ doskonale ilo¶æ i jako¶æ przekazywanych materia³ów. Szczególnym powodzeniem cieszy³y siê transmisje spektakli i koncertów: Bursztynowe Drzewo, Kryptonim 27, Benefis Roberta Kasprzyckiego, Jubileuszowa Bombonierka Basi Stêpniak-Wilk, wystêp zespo³u Eriu i koncert Ch³opców z Placu Broni. Bardzo du¿o osób - ponad 20 tys. - odwiedzi³o wirtualne Galerie: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³y siê webinary podró¿nicze oraz materia³y edukacyjne i ciekawostki popularnonaukowe. Nie zapomniano tak¿e o skierowaniu naszej do najm³odszych - dla nich by³o np. rysowanie komiksu czy zajêcia umuzykalniaj±ce. Znaczn± cze¶æ oferty uda³o siê przenie¶æ do sieci w formie normalnych spotkañ i kursów. Tak na przyk³ad dzia³aj± kursy jêzyków obcych lub kursy teatralne dla m³odzie¿y.
Je¶li remonty pójd± zgodnie z planem, to ju¿ w czerwcu zostanie oddany do dyspozycji zmotoryzowanych zmodernizowany parking. Od 1 lipca zostanie otwarty Encek Food Truck Park oraz doj¶cie do NCK od strony Placu Centralnego. Byæ mo¿e, ¿e wtedy udaæ siê otworzyæ bibliotekê oraz galerie sta³e: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego, a tak¿e galerie sztuki wspó³czesnej, gdzie prezentowane s± wystawy czasowe.
- Mamy nadziejê, ¿e najpó¼niej we wrze¶niu wznowi dzia³alno¶æ Scena NCK. Na szczê¶cie Minister Kultury da³ pierwsze, ma³e ¶wiate³ko daj±ce nadziejê na przysz³o¶æ, czyli mo¿liwo¶æ otwarcia sal z po³ow± publiczno¶ci. W przypadku NCK to niemal 300 osób. Obecnie jeste¶my w trakcie opracowania procedur bezpieczeñstwa i po akceptacji przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego bêdziemy mogli realizowaæ spektakle i koncerty – oczywi¶cie przy zachowaniu ¶rodków bezpieczeñstwa. Grafik wydarzeñ od 1 wrze¶nia do koñca roku jest ju¿ mocno wype³niony nowymi propozycjami oraz wydarzeniami przeniesionymi z wiosny tego roku.
- Liczymy, ¿e od 1 wrze¶nia w normalnym trybie zostan± tak¿e otwarte szko³y, co pozwoli³oby przeprowadziæ zapisy na nowy rok artystyczny oraz dni otwarte NCK, czyli Kombinat Kultury, który planowany na 12 wrze¶nia 2020 r.

(MP)

Szpital im. S. ¯eromskiego wznowi³ zabiegi planowe
W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego wznowiono planowe zabiegi chirurgiczne. Od dwóch tygodni dzia³aj± ju¿ poradnie specjalistyczne, ale w placówce nadal obowi±zuje zakaz odwiedzin.
Szpital kontaktuje siê z osobami, które maj± wyznaczony termin zabiegu. Pracownicy ustalaj± z pacjentem plan dzia³añ oraz omawiaj±, jakie nale¿y skompletowaæ dokumenty. Staraj± siê te¿ kontaktowaæ siê ze wszystkimi, którym odwo³ano zabieg, przeniesiono termin operacji oraz tymi, którzy maj± wyznaczony termin na maj i czerwiec. Pacjenci mog± te¿ sami zasiêgn±æ informacji na temat ich zabiegu. Wszelkie namiary- adresy mailowe oraz numery telefonów s± dostêpne na stronie szpitala.
Ka¿demu pacjentowi na 24 godziny przed planowym przyjêciem na oddzia³ robiony jest wymaz, aby wykluczyæ COVID-19. Po nim pacjent wraca do domu albo do szpitalnej izolatki, je¶li jest spoza Krakowa i nie mo¿e wróciæ do domu. W oczekiwaniu na wynik nie powinno siê opuszczaæ mieszkania, poniewa¿ obowi±zuje jednodniowa kwarantanna. Je¶li wynik testu oka¿e siê dodatni, zabieg zostanie odwo³any o czym pacjent zostanie poinformowany telefonicznie. Je¶li wynik jest ujemny – pacjent nastêpnego dnia zgodnie z planem zostaje przyjêty na oddzia³.
W razie pytañ i w±tpliwo¶ci wszelkie informacje mo¿na uzyskaæ bezpo¶rednio w sekretariatach na w³a¶ciwych oddzia³ach. Do dyspozycji pozostaje tak¿e pe³nomocnik ds. pacjentów – Lucyna P³awecka-Stolarska, nr tel. 603 982 268; e-mail: lplawecka@zeromski-szpital.pl.
(f)
Pomó¿my pomagaæ! Hospicjum Alma Spei – dzia³a w czasie pandemii…
Informacja o stanie epidemii spad³a na wszystkich jak grom z jasnego nieba. Nie trzeba by³o d³ugo czekaæ, by w jednej z rodzin hospicyjnych pojawi³o siê zaka¿enie koronawirusem. Dla dzieci bêd±cych na co dzieñ w niestabilnym stanie zdrowia, wirus COVID-19 oznacza³ realne zagro¿enie ¿ycia…
– Musieli¶my w trybie natychmiastowym zgromadziæ najlepsze zabezpieczenia – relacjonuje Ma³gorzata Musia³owicz, dyrektor krakowskiego Hospicjum Alma Spei.
Rozpocz±³ siê zatem prawdziwy wy¶cig - z czasem, pieniêdzmi, ograniczeniami w dostawach oraz ogólnej dostêpno¶ci ¶rodków ochrony osobistej. A potrzeba by³o ich naprawdê wiele - fartuchy, kombinezony, maski, przy³bice, ochraniacze na buty, ¶rodki dezynfekuj±ce. Wszystko to sta³o siê z dnia na dzieñ rzeczami niezbêdnymi dla codziennego funkcjonowania hospicjum. Niezbêdnymi i, co najgorsze, kosztuj±cymi prawdziw± fortunê.
- Nasze hospicjum pracuje ju¿ od 12 lat. Nigdy dot±d nie mieli¶my do czynienia z tak trudn± sytuacj±. I to pod wieloma wzglêdami… – dodaje dr Musia³owicz.
Przede wszystkim, tak jak w przypadku wielu fundacji, najwiêkszym problemem okaza³y siê trudno¶ci finansowe. NFZ wspomaga Alma Spei tylko w sze¶ædziesiêciu procentach. O resztê musz± zadbaæ sami. Dotychczas pomaga³y im w tym kwesty pod ko¶cio³ami, ¶luby, podczas których nowo¿eñcy prosili go¶ci o przekazanie datków zamiast kwiatów. Szko³y i zaprzyja¼nione firmy organizowa³y kiermasze ¶wi±teczne, z których dochód w ca³o¶ci przeznaczany by³ na pracê Hospicjum. Wprowadzone przez rz±d restrykcje epidemiologiczne, zakazuj±ce spotkañ oraz organizacji imprez publicznych definitywnie zamknê³y dawne drogi pozyskiwania ¶rodków na dzia³alno¶æ. Wesel siê nie urz±dza, liczba osób w ko¶cio³ach zosta³a drastycznie obni¿ona, szko³y i du¿e firmy przestawi³y siê na naukê oraz pracê zdaln±.
Hospicjum nie mo¿e jednak zawiesiæ swojej dzia³alno¶ci. Niesie pomoc dzieciom bez wzglêdu na okoliczno¶ci. Mali pacjenci nie mog± czekaæ a¿ ¿ycie wróci do normy. Medycy hospicjum je¿d¿± na wizyty, wspieraj± rodziców przez ca³± dobê.
- To ciê¿ka, wymagaj±ca praca, która w obecnym czasie zosta³a dodatkowo utrudniona - przyznaje dr Musia³owicz.
Dzia³alno¶æ hospicjum opiera siê na zapewnianiu jak najwy¿szych standardów opieki nieuleczalnie chorym dzieciom z województwa ma³opolskiego w ich rodzinnych domach. Mali pacjenci, jak wszystkie dzieci, nie lubi± szpitali. Pragn± byæ w swoim w³asnym pokoju – z mam±, tat±, rodzeñstwem, ukochanym psem. Chc± byæ tam, gdzie znajome zapachy, kolory, otoczenie. Przyje¿d¿aj±cy do nich medycy nie s± gro¼nymi nieznajomymi – to znajome i lubiane „ciocie” i „wujkowie”, którzy mówi± ciep³ym g³osem, s± delikatni i wyrozumiali. Na wizytê przywo¿± balonik, który sprawia maluchom niewyobra¿aln± rado¶æ.
- Tajemnica naszej opieki skrywa siê nie tylko w zapewnianiu profesjonalnej opieki, ale w³a¶nie w celebrowaniu tych ma³ych chwil rado¶ci. Pragniemy dawaæ naszym dzieciom jak najwiêcej powodów do u¶miechu.
Celem Hospicjum Alma Spei jest holistyczna troska o ma³ych pacjentów oraz ich rodziny. Poprzez projekt Almarzenia spe³niane s± ich specjalne ¿yczenia– te ma³e i te wiêksze. Rajd rowerowy, gotowanie z MasterChefem, zwiedzanie lotniska, ale i zwyczajna zabawa wymarzonymi zabawkami lub prezent specjalny w postaci upragnionego telefonu komórkowego – wszystko to jest dla nieuleczalnie chorych dzieci niezapomnianym wydarzeniem. Fundacja pamiêta o wszystkich wa¿nych okazjach z ¿ycia swoich ma³ych pacjentów. Organizuje Miko³ajki, Wielkanocnego Zaj±czka, Dzieñ Dziecka. W dniu urodzin, ka¿dego pacjenta Alma Spei odwiedza ulubiony bohater z bajki, a urodzinowa ekipa wrêcza pyszny tort, balony i wymarzony prezent.
- Wybuch epidemii absolutnie nie móg³ przekre¶liæ naszych dotychczasowych dzia³añ. Musieli¶my przyj±æ po prostu now± formê dzia³añ – kwituje dr Musia³owicz.
I tak te¿ siê sta³o. Tegoroczny Zaj±czek odwiedzaj±cy maluchy z pieluszkami i ¶rodkami czysto¶ci, nie móg³ jak co roku osobi¶cie przekazaæ podarków podopiecznym. Zachowuj±c wszystkie restrykcje epidemiologiczne, pozostawia³ je pod drzwiami, pozdrawiaj±c rodziny pozostaj±ce za szyb± swoich domów. Wraz z nadej¶ciem cieplejszych dni, urodziny podopiecznych przenios³y siê do ogrodów. Ekipa urodzinowa urozmaici³a swoje bajkowe przebrania maseczkami ochronnymi oraz specjalnymi rêkawiczkami. Dzieci pocz±tkowo dziwi³y siê tym nowym wizerunkom, ale ostatecznie jak zawsze cieszy³y siê z odwiedzin.
Warto nadmieniæ, ¿e Fundacja Alma Spei dba nie tylko o ma³ych pacjentów, ale tak¿e o ich zdrowe rodzeñstwo. Dziêki Almagrantom mog± realizowaæ swoje pozaszkolne pasje – uczestnicz± w lekcjach baletu czy karate. Ponadto, je¿d¿± na kolonie i obozy zimowe. Fundacja pamiêta o rodzinach podopiecznych podczas Dnia Matki, Ojca, Babci i Dziadka. Przekazuje drobne podarki lub organizuje specjalne rodzinne spotkania, na których rodziny hospicyjne mog± siê lepiej poznaæ i mile spêdziæ czas. Wszystkie dotychczasowe dzia³ania, wypracowane przez wiele lat ciê¿kiej pracy, nagle zosta³y zawieszone…
- Epidemia koronawirusa zmusi³a nas do szukania zupe³nie nowych rozwi±zañ. Absolutna wiêkszo¶æ naszych dzia³añ, maj±cych na celu nawi±zanie kontaktów z darczyñcami, przenios³a siê do sieci. Zwiêkszyli¶my nasz± obecno¶æ w przestrzeni nowych mediów – zaznacza dr Musia³owicz.
Alma Spei dzia³a aktywnie na Facebooku i Instagramie. Tak, aby ka¿dy odbiorca móg³ zobaczyæ codzienn± pracê Hospicjum niemal od ¶rodka. Pokazuj± zdjêcia z ¿ycia hospicjum w dobie epidemii. Krêc± filmiki z wizyt, uwieczniaj± na zdjêciach procedury zak³adania odzie¿y ochronnej. Relacjonuj± now± formê urodzin podopiecznych, a tak¿e oryginalne sposoby rodzin na radzenie sobie z czasem zamkniêcia. Dziêkuj± darczyñcom za okazywane wsparcie i ka¿d± przekazan± formê pomocy.
-Wszystko po to, aby nasi darczyñcy czuli siê czê¶ci± naszej hospicyjnej rodziny. Mieli poczucie, ¿e przekazywane przez nich ¶rodki ka¿dorazowo s³u¿± ma³ym pacjentom.
Hospicjum Alma Spei potrzebuje pomocy. Ka¿dego tygodnia musz± kupowaæ kolejne ¶rodki ochrony osobistej dla medyków. Jednego dnia zu¿ywaj± nawet do kilkudziesiêciu fartuchów, masek, przy³bic i rêkawiczek ochronnych! Do tego, niezbêdne jest równie¿ pozyskanie ¶rodków finansowych na wsparcie dzia³alno¶ci Hospicjum i zapewnienie ma³ym pacjentom jak najwy¿szych standardów opieki.
Czy uda siê znale¼æ nowe ¼ród³a finansowania dla hospicjum? Czy znajd± siê nowi, wspaniali darczyñcy, którzy pomog± przetrwaæ Alma Spei ten trudny czas?
Liczy siê ka¿dy, nawet najmniejszy gest serca. Bo wy¶cig z czasem wci±¿ trwa…

Mo¿esz wspomóc pracê Hospicjum dla dzieci Alma Spei wp³acaj±c darowiznê na konto:
Alma Spei Hospicjum dla Dzieci
ul. Do¿ynkowa 88 a; 31-234 Kraków
BNP Paribas 08 2030 0045 1110 0000 0155 0700
Tytu³ przelewu: Darowizna na cele po¿ytku publicznego
(a³)

III ETAP „ODMRA¯ANIA”
W ubieg³ym tygodniu rz±d og³osi³ III etap odmra¿ania naszego ¿ycia spo³ecznego i ekonomicznego. Wreszcie od poniedzia³ku 18 maja zosta³y otwarte zak³ady fryzjerskie i kosmetyczne, a tak¿e restauracje. Wprowadzono znowelizowane zasady korzystania z komunikacji miejskiej, boisk oraz uczestnictwa w obrzêdach ko¶cielnych. Nastêpuje równie¿ stopniowy powrót do szkó³, a IV etap odmra¿ania zosta³ zapowiedziany na czerwiec.
Od dawna oczekiwano na mo¿liwo¶æ skorzystania z fryzjera i kosmetyczki, bo by³o wiadomo, ¿e kwitnie w tym przypadku podziemie us³ugowe. Jednak te us³ugi bêd± ograniczone poprzez zakaz przebywania oczekuj±cych w zak³adzie. Trzeba umawiaæ siê na okre¶lon± godzinê i zas³aniaæ maseczk± usta i nos je¶li wykonywany zabieg na to pozwala. Ponadto us³ugodawca powinien u¿ywaæ jednorazowych rêczników oraz dezynfekowaæ u¿ywane narzêdzia po ka¿dym kliencie.
Jest mi³a niespodzianka dla restauratorów, którym zapowiadano tylko otwarcie zewnêtrznych ogródków, ale udostêpniono wnêtrza restauracji przy zachowaniu jednak licznych ograniczeñ. Ma obowi±zywaæ limit 4 metrów na osobê w stosunku do powierzchni lokalu. Po ka¿dym kliencie ma byæ dezynfekowany stolik, a pomiêdzy konsumentami musi byæ zachowana odleg³o¶æ 2 metrów. Kucharze i obs³uga lokalu musi u¿ywaæ maseczek i rêkawiczek ochronnych. Zalecono tak¿e wykorzystywanie ogródków przy punktach gastronomicznych, bo wirus gorzej siê przenosi w wolnej przestrzeni. Przypominamy, ¿e tak¿e mog± dzia³aæ hotele i instytucje z baz± noclegow±, a ich sens dzia³ania nabiera nowego wyrazu po uruchomieniu restauracji.
Wreszcie pozwolono je¼dziæ wiêkszej grupie pasa¿erów w komunikacji miejskiej, nie tak jak obecnie po³owie na miejscach siedz±cych co stanowi³o 15 procent powierzchni pojazdów. Teraz bêdzie mog³o je¼dziæ autobusami i tramwajami wiêcej pasa¿erów, bo uwzglêdniono miejsca stoj±ce i bêdzie to stanowiæ 30 proc. wykorzystania powierzchni ¶rodków komunikacji.
Pojawi³a siê mo¿liwo¶æ korzystania z boisk i hal sportowych przy zachowaniu ograniczeñ. W przypadku boisk pe³nowymiarowych bêdzie mog³o w nich przebywaæ 22 osoby oraz 4 trenerów. Otwarte zostan± kina plenerowe, a tak¿e maj± byæ wznowione prace na planach filmowych oraz nagrania w instytucjach kultury.
Od 17 maja w ko¶cio³ach mo¿e przebywaæ wiêcej wiernych, bo 1 osoba na 10 metrów powierzchni ¶wi±tyni, a nie jak do tej pory 15 metrów.
Nastêpuje stopniowy powrót do szkó³. 18 maja wznowi³y zajêcia praktyczne szko³y policealne i specjalistyczne, w tym zajêæ wychowawczych i niezbêdnych do zdobycia prawa jazdy. Kolejnym etapem bêdzie dopuszczenie do szkó³ 25 maja dzieci z klas od 1 do 3, gdzie bêd± prowadzone zajêcia opiekuñczo-dydaktyczne. W tym samym dniu wystartuj± zajêcia konsultacyjne dla maturzystów i o¶mioklasistów, za¶ od 1 czerwca dla pozosta³ych uczniów.
Jednocze¶nie rz±d zapowiedzia³ na koniec czerwca IV etap odmra¿ania w którym zak³ada siê otwarcie kin, salonu masa¿u, solariów, si³owni i klubów fitness, oczywi¶cie w okre¶lonym re¿imie sanitarnym. Wdro¿enie tego etapu, jak równie¿ tych wprowadzonych „odmro¿eñ” bêdzie zale¿a³o od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
(MP)


Przed „Stylow±” znów czynny jest kawiarniany ogródek
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,284,901 unikalnych wizyt