Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.04.18] Przynêt...
· [2025.04.18] W oblic...
· [2025.04.18] Trzasko...
· [2025.04.11] Rozpocz...
· [2025.04.11] Bli¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wernisa¿ prac Ma³gorzaty Wabo³ w Klubie 303, czyli... NASTROJE MALOWANE ¦WIAT£EM
2 marca br. w Klubie 303 O¶rodka Kultury Kraków–Nowa Huta mia³a miejsce kolejna ods³ona cyklu artystycznego Z potrzeby serca...., w ramach której odby³ siê wernisa¿ prac Ma³gorzaty Wabo³. Autorka zatytu³owa³a wystawê Nastroje malowane ¶wiat³em. Jest to jej pierwsza wystawa indywidualna. Ma³gorzata Wabo³ z zawodu nie jest malark±, ale - jak sama mówi – ci±gnê³o j± do malarstwa, od kiedy pamiêta. Na zajmowanie siê swoj± pasj± znalaz³a czas po wyje¼dzie za granicê, co zaowocowa³o tak¿e kszta³ceniem w tym kierunku. Specyfikê jej obrazów najlepiej charakteryzuje w³asna wypowied¼ artystki: W malarstwie bardzo lubiê pewn± dynamikê, bez wzglêdu na to, czy jest to ruch czy ¶wiat³o, lubiê te¿ specyficzn± kolorystykê, która zbli¿a siê do kolorów ziemi, trochê przybrudzonych, czasem przyæmionych, czasem jaskrawych, ale nieupiêkszanych i nienaturalnych. Prace prezentowane w Klubie 303 maj± zró¿nicowan± tematykê. S± w¶ród nich pejza¿e, portrety a tak¿e martwe natury. We wszystkich obrazach bardzo wa¿n± rolê odgrywa ¶wiat³o, na co wskazuje tak¿e tytu³ wystawy. Prace artystki mo¿na ogl±daæ w Klubie 303 do 13 kwietnia br.
(f)

Akcja Krakowskiej Stra¿y Miejskiej – BEZPIECZNY KWADRAT W NOWEJ HUCIE
W ramach akcji „Bezpieczny kwadrat” Krakowska Stra¿ Miejska patrolowa³a w ubieg³± ¶rodê (29 lutego) Now± Hutê. Efekt wzmo¿onych dzia³añ w tej dzielnicy to m.in. 38 mandatów karnych na ³±czn± kwotê 3700 z³.
W ramach wczorajszej akcji stra¿nicy przez 8 godzin przeprowadzali szczegó³ow± kontrolê rejonów os. Na Skarpie i os. Zgody. Funkcjonariusze pojawili siê przy ulicach: Kocmyrzowskiej, alei Genera³a W³adys³awa Andersa, Sieroszewskiego i Bulwarowej. Za nieprzestrzeganie znaków i sygna³ów drogowych stra¿nicy na³o¿yli 15 mandatów. Drugim najliczniej wystêpuj±cym wykroczeniem by³o spo¿ywanie lub usi³owanie spo¿ywania alkoholu w miejscach publicznych, co skutkowa³o na³o¿eniem 11 mandatów karnych. Za³o¿ono siedem blokad na ko³a nieprawid³owo zaparkowanych pojazdów oraz trzy razy wzywano lawetê w celu odholowania pojazdów, które utrudnia³y ruch lub stwarza³y zagro¿enie dla ¿ycia lub zdrowia przechodniów (wszyscy kierowcy zabierali swoje samochody przed jej przyjazdem). Sporz±dzono dwie notatki pod wniosek o ukaranie do s±du, a cztery osoby pouczono. W dzia³aniach wziê³o udzia³ 10 funkcjonariuszy. Jednym z narzêdzi prowadzonej akcji by³ monitoring wizyjny. Operator obserwuj±c zdarzenia na kamerze zg³asza³ do realizacji konkretne zdarzenia, którymi powinny zaj±æ siê patrole. Przypomnijmy: Akcja „Bezpieczny kwadrat” prowadzona jest przez Stra¿ Miejsk± od pocz±tku tego roku. S± to dzia³ania polegaj±ce na intensywnych kontrolach najbardziej zagro¿onych wykroczeniami rejonów miasta, z uwzglêdnieniem specyfiki problemów na danych obszarach. Zadanie jest realizowane samodzielnie przez patrole Stra¿y Miejskiej, a tak¿e przy udziale Policji i innych wyspecjalizowanych s³u¿b. W planowaniu akcji Stra¿ Miejska uwzglêdnia wskazania radnych Rady Dzielnicy, zg³oszenia mieszkañców oraz opinie stra¿ników rejonowych. Do tej pory Stra¿nicy patrolowali m.in. Podgórze, Krowodrzê, Wzgórza Krzes³awickie i ¦ródmie¶cie.
(ks, j)
ECCE HOMO - WIELKOPOSTNE ZAMY¦LENIA
Po raz czwarty ju¿ O¶rodek Kultury im. Cypriana K.Norwida zaprasza na cykl koncertów ECCE HOMO - Wielkopostne Zamy¶lenia który odbêdzie siê w terminie 11 - 24 marca 2012.
Wielki Post od wieków stanowi ¿ród³o wielu inspiracji twórczych w dziedzinie muzyki, malarstwa, poezji, filmu.Kreowane wyobra¼ni± artystów dzie³a pozwalaj± g³êbiej prze¿ywaæ ten szczególny czas skupienia, refleksji, medytacji. Niezwyk³± si³ê oddzia³ywania ma zw³aszcza muzyka z ca³ym bogactwem form i ¶rodków wyrazu: od ¶redniowiecznych lamentacji, poprzez pie¶ni, do oratoriów i pasji. Muzyka pasyjna to piêkno które osi±gnê³o swoj± najdoskonalsz± formê w dzie³ach takich kompozytorów jak: J.S.Bach, W.A.Mozart, A.Vivaldi, A.Lotti, G.B.Pergolesi i inni. Muzyka wymienionych i innych kompozytorów zabrzmi w marcu br. w czterech nowohuckich ¶wi±tyniach: bazylice OO. Cystersów w Mogile, ko¶ciele pw. ¶w. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach, ko¶ciele Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy oraz w ko¶ciele Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy na os. Bohaterów Wrze¶nia. Wykonawcami koncertów bêd±: Zespó³ Muzyki Dawnej, Chór i Orkiestra "Krakowska M³oda Filharmonia", Chór Bazyliki OO. Cystersów, Chór Kameralny Parafii Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich oraz soli¶ci. Na wszystkie koncerty wstêp jest wolny.
Najbli¿sze koncerty odbêd± siê w niedzielê, 11 marca. O godz. 15.00 w ko¶ciele ¶w. M. Kolbego w Mistrzejowicach rozpocznie siê koncert „Dawna muzyka pasyjna”. Wyst±pi Zespó³ Muzyki Dawnej. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar. Natomiast o godz. 19.00 w bazylice OO. Cystersów odbêdzie siê Koncert Organowy. Wyst±pi Chór Kameralny parafii Mi³osierdzia Bo¿ego ze Wzgórz Krzes³awickich pod dyrekcj± Marka Walczaka. Na organach zagra Tomasz Kuc.
(f)
Podwójna to¿samo¶æ „hutasów”, czyli… NOWA HUTA OCZAMI MIESZKAÑCÓW
Jak nowohucianie postrzegaj± otaczaj±c± ich przestrzeñ miejsk±? Które jej elementy uwa¿aj± za najbardziej istotne? Jakie miejsca maj± dla nich najwiêksze znaczenie historyczne i sakralne? Jeste¶my bardziej krakowianami czy nowohucianami? Miêdzy innymi na te pytania, w rozmowie z Ann± Dudek, odpowiada Jaros³aw Kla¶, który w ubieg³ym roku przeprowadzi³ badania na temat percepcji przestrzeni miejskiej Nowej Huty przez jej mieszkañców.
SZYBKIM TRAMWAJEM DO NOWEJ HUTY?
Rozpisano przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej i przebudowê ci±gu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Je¶li nie bêdzie problemów formalno-prawnych, pierwsze prace przy realizacji tej inwestycji powinny siê rozpocz±æ jeszcze w tym roku.
Szykuje siê kolejna du¿a inwestycja transportowa. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu og³osi³ przetarg dotycz±cy przygotowania dokumentacji projektowej i przebudowy ci±gu drogowo-tramwajowego na odcinku od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Przysz³y wykonawca tego zadania bêdzie siê musia³ zmierzyæ z trzema zasadniczymi elementami przedsiêwziêcia. Pierwsze to sama przebudowa torowiska tramwajowego wzd³u¿ ulicy Mogilskiej i Jana Paw³a II do placu Centralnego (oko³o 6,5 km), dostosowanie go do wymogów szybkiego tramwaju – w tym w³±czenie do systemu sterowania ruchem. Przy okazji zmodernizowane bêd± jezdnie ulic oraz skrzy¿owañ. Drugie zadanie to rozbudowa skrzy¿owania ulic Lema – Meissnera – al. Jana Paw³a II. W ramach tego elementu ulica Lema, która obecnie koñczy siê na wysoko¶ci budowanej hali widowiskowo-sportowej w Czy¿ynach, zostanie po³±czona z alej± Jana Paw³a II i ulic± Meissnera. Trzecie z zadañ – najmniej spektakularne, ale bardzo istotne dla sprawnego dzia³ania sieci tramwajowej - to budowa stacji trakcyjnej w rejonie pêtli Wieczysta. W ramach tego zadania wyremontowany bêdzie most na rzece Bia³usze, a tak¿e przej¶cia podziemne pod rondem Czy¿yñskim. Kiedy pierwsze szybkie tramwaje dojad± do Nowej Huty? To wszystko zale¿y od przebiegu przetargu. Je¶li nie bêdzie problemów formalnych, umowa z przysz³ym wykonawc± zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wtedy te¿ mog³yby siê rozpocz±æ pierwsze prace budowlane, zwi±zane z po³±czeniem ulicy Lema z alej± Jana Paw³a II. Zgodnie z harmonogramem, na wykonanie ca³ego przedsiêwziêcia realizator bêdzie mia³ dwa lata. Miasto czyni starania, aby przebudowa ci±gu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego zosta³a czê¶ciowo sfinansowana z funduszy unijnych. Projekt znajduje siê na li¶cie indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko, a w czerwcu zesz³ego roku zawarto pre-umowê na dofinansowanie. Zgodnie z dokumentacj± aplikacyjn± koszt projektu wynosi oko³o 214 mln z³otych, z czego unijne wsparcie mia³oby wynie¶æ prawie 91 mln z³otych.
(JM, f)

KONCERT W MISTRZEJOWICACH
W niedzielê, 12 lutego odby³ siê drugi koncert z cyklu Koncertów Mistrzejowickich. Tym razem go¶ciem by³ Akademicki Chór Organum wraz z Zespo³em Ricercar. Chórem dyrygowa³ i ca³o¶æ programu opracowa³ Bogus³aw Grzybek - twórca chóru, który od ponad 40 lat istnieje na polskiej scenie muzycznej. Wyst±pili soli¶ci: Wiktoria Bisztyga (sopran) i Stanis³aw Zió³kowski (bas). Koncert poprowadzi³a Lidia Jazgar. Mottem przewodnim muzycznego spotkania by³a pomoc bli¼niemu, krzesanie z siebie dobra i dawanie go innym - zw³aszcza teraz, w trudnych czasach kryzysu i mro¼nej zimy. Sami nawet nie wiemy ile dobra w sobie posiadamy, je¶li tylko chcemy komu¶ co¶ dobrego zaoferowaæ. Mimo ch³odu wytworzy³a siê wyj±tkowo ciep³a atmosfera, a sam koncert trwa³ prawie dwie godziny. Organizatorzy koncertu ju¿ dzi¶ zapraszaj± na kolejny wystêp, który odbêdzie siê 11 marca.
(jk)


Fot. Andrzej Kalinowski
Prowadz±ca koncert Lidia Jazgar i dyrygent Bogus³aw Grzybek.
NIE BÊDZIE WZROSTU CZYNSZÓW
To dobra wiadomo¶æ dla rodzin, które mieszkaj± w gminnych lokalach. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydowa³, ¿e w tym roku czynsz za mieszkania komunalne nie podro¿eje.
- Doszed³em do wniosku, ¿e sytuacja finansowa i bytowa wielu krakowian nie poprawi³a siê w porównaniu do ubieg³ego roku – zauwa¿y³ prezydent Jacek Majchrowski. - Bior±c pod uwagê zakres podwy¿ek, które ju¿ objê³y mieszkañców, zdecydowa³em o niepodwy¿szaniu stawek czynszowych w 2012 roku – doda³ prezydent.
Zamro¿enie op³at czynszowych obejmie ok. 21 tys. mieszkañ komunalnych. Aktualnie obowi±zuj±ce Zarz±dzenie Nr 2515/2007 Prezydenta Miasta Krakowa z 29 listopada 2007 r. w sprawie wysoko¶ci czynszu opartego na ocenie warto¶ci u¿ytkowej lokalu mieszkalnego ustala stawkê czynszu od 3,08 z³/m2 do 7,87 z³/m2.
- W obecnej sytuacji spo³eczno-gospodarczej, dochody wielu gospodarstw domowych siê pogorszy³y, a podwy¿ka czynszów by³aby nie do ud¼wigniêcia przez wiele krakowskich rodzin. Tym samym coraz wiêcej gospodarstw domowych przesta³oby siê wywi±zywaæ ze zobowi±zañ finansowych wynikaj±cych ze stosunku najmu generuj±c kolejne zaleg³o¶ci, a tym samym wp³ywaj±c na zmniejszenie ¶ci±galno¶ci czynszu – napisa³ Jacek Majchrowski w li¶cie do przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa Bogus³awa Ko¶midera, uzasadniaj±c swoj± decyzjê.
(jd, f)
„Koksiaki” potrzebne
Wreszcie przysz³a zima i nasta³y du¿e mrozy. W Krakowie nawet w dzieñ mamy kilkana¶cie ujemnych stopni Celsjusza. W niektórych miejscach pojawi³y siê koksiaki, które starsi mieszkañcy pamiêtaj± jeszcze z czasów PRL. Niestety koksiaków jest zdecydowanie mniej ni¿ kiedy¶. W Nowej Hucie pojawi³ siê taki nietypowy punkt ciep³a, na Placu Centralnym, u wylotu alei Ró¿, na przystanku tramwajowym linii nr 16 w stronê huty. Natomiast sygnalizuj± nam Czytelnicy, ¿e taki koksiak powinien byæ postawiony na przystanku, gdzie na tramwaj czeka najwiêcej pasa¿erów. Takim przystankiem tramwajowym jest ten tak¿e po³o¿ony przy Placu Centralnym, ale na przeciwko sklepu „Bosman”. Na tym przystanku stoi najwiêcej pasa¿erów, czekaj±c na tramwaje do centrum Krakowa. W imieniu tych pasa¿erów prosimy o ustawienie na tym przystanku koksiaka, a w najgorszym przypadku przeniesienie tego stoj±cego obok.
(mp)


fot. autor
M³odzi patrioci odznaczeni – Z³oty Medal dla Gimnazjum nr 44
Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa przyzna³a nowohuckiemu gimnazjum Z³oty Medal Opiekuna Pamiêci Narodowej. Uroczysto¶æ odznaczenia Gimnazjum 44, na któr± przyby³o grono znakomitych go¶ci, mia³a miejsce 31 stycznia.
Od 2005 roku Gimnazjum nr 44, które mie¶ci siê na os. na Stoku, nosi imiê Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach. Dewiz± wychowawcz± tej szko³y sta³a siê maksyma „Szacunek wobec przysz³o¶ci i odpowiedzialno¶æ przed przysz³o¶ci± nadaj± ¿yciu w³a¶ciwy kierunek”. Pracuj±cy w niej nauczyciele przypominaj± m³odzie¿y, ¿e patriotyzm to pielêgnowanie tradycji jednocze¶nie zwracaj± uwagê, ¿e dobry uczeñ to dobry obywatel i jako taki powinien aktywnie uczestniczyæ w ¿yciu lokalnej spo³eczno¶ci. Wyj±tkowym przejawem patriotyzmu uczniów tej szko³y jest opieka nad Pomnikiem Pomordowanych w Krzes³awicach znajduj±cym siê na Wzgórzach Krzes³awickich. M³odzie¿, wed³ug ca³orocznego harmonogramu, dba o porz±dek pod pomnikiem. Sk³adaj±c tam kwiaty oraz zapalaj±c znicze daje wyraz szacunku dla osób, które odda³y tam swoje ¿ycie. Szko³a nawi±za³a kontakt z rodzinami pomordowanych, szczególnie z grup± z My¶lenic, które bior± udzia³ w wigiliach szkolnych i obchodach Dnia Patrona. W ci±gu ca³ego roku szklonego uczniowie i nauczyciele w³±czaj± siê aktywnie w ¿ycie lokalnej spo³eczno¶ci, bior± udzia³ w uroczysto¶ciach patriotycznych, konkursach historycznych, ¿ywych lekcjach historii. Uczniowie gromadz± i opracowuj± w formie multimedialnej informacje na temat poleg³ych w forcie. Ta wyj±tkowa postawa zosta³a zauwa¿ona i wyró¿niona. 31 stycznia Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa odznaczy³a Gimnazjum nr 44 im Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach Z³otym Medalem Opiekuna Miejsc Pamiêci Narodowej. Panie Urszula Bogdañska – Sêk, nauczyciel jêzyka polskiego, koordynator szkolnych dzia³añ w zakresie pracy z Patronem, oraz Ma³gorzata Hutyra, dyrektor szko³y, otrzyma³y odznaki za zas³ugi dla Zwi±zku Kombatantów RP i by³ych Wiê¼niów Politycznych. W¶ród licznie zaproszonych na uroczysto¶æ go¶ci znale¼li siê m in. Marcin Tatara przedstawiciel Ma³opolskiego Urzêdu Wojewódzkiego, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa, Stanis³aw Madej przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII, Tadeusz Jarz±bek reprezentuj±cy Macieja Ostrowskiego burmistrza My¶lenic, dyrektor Gimnazjum nr 1 w My¶lenicach, pu³kownik Julian Ziêba prezes Ma³opolskiego Zwi±zku Kombatantów i by³ych Wiê¼niów Politycznych, kapitan W³odzimierz Wolny wiceprezes Komisji Rewizyjnej w M.Z.K. i W.P., przedstawiciele Rodzin Patrona szko³y z My¶lenic i Krakowa, Krystyna Zieliñska by³y dyrektor Gimnazjum nr 44, Franciszek Dziadoñ dyrektor M³odzie¿owego Domu Kultury Fort 49 „Krzes³awice”. Pad³o wiele s³ów podziêkowania za wzajemn± wspó³pracê, podziwu dla m³odzie¿y za wyj±tkow± postawê i dla nauczycieli za wspieranie m³odych ludzi.
Przemawiaj±cy przedstawiciele Zwi±zku Kombatantów podkre¶lali, ¿e m³odzie¿ taka jak ta z Gimnazjum nr 44 to nadzieja dla Polski, nadzieja na to, ¿e czyny dawnych bohaterów nie zostan± zapomniane. - Jeste¶cie per³± polskiej m³odzie¿y. To wy bêdziecie dalej kszta³towaæ m³ode pokolenie i t³umaczyæ waszemu pokoleniu co siê tu sta³o – powiedzia³ do spo³eczno¶ci Gimnazjum nr 44 kapitan W³odzimierz Wolny.
(a³)

Znane - zapomniane. Ratusz, którego nie ma
Tak móg³by wygl±daæ nowohucki ratusz gdyby… zosta³ wybudowany. Autorem trójwymiarowego projektu, który zobaczyæ mo¿na w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje nowej Huty” w Alei Ró¿ jest Marcin Kowalski, który pracuje w pracowni digitalizacji Muzeum Historycznego, zajmuj±cej siê rekonstrukcj± zabytkowych budowli i miasta w formacie 3 D.
- Postanowili¶my zrekonstruowaæ nieistniej±cy, a przecie¿ kiedy¶ zaprojektowany przez urbanistów, ci±g g³ównej arterii miejskiej Nowej Huty czyli Alei Ró¿. Od pó³nocy, od ratusza miejskiego, poprzez Plac Ratuszowy i budynki które go okala³y, po Alejê Ró¿ - w stronê Placu Centralnego, z Placem - zaprojektowanym przez ma³¿eñstwo Ingardenów, z centralnym domem kultury, teatrem, zamykaj±cym Plac Centralny od po³udnia (mia³ byæ wybudowany na skarpie wi¶lanej na pustym placu pomiêdzy dzisiejszym NCK a osiedlem Centrum E). Zachowa³y siê zdjêcia modeli tej g³ównej arterii miejskiej, wykonane w Miastoprojekcie i na ich podstawie powstanie wirtualna rekonstrukcja. Mam nadziejê, ¿e ju¿ w przysz³ym roku zobaczymy Alejê Ró¿ w prezentacji 3 D, a na pocz±tek, pokazujemy ratusz zaprojektowany przez Tadeusza Janickiego – mówi Pawe³ Jag³o dyrektor nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Bo pamiêtaæ nale¿y, ¿e projektów nowohuckiego ratusza by³o kilka. Ten - przeszed³ fazê konkursow±, i gdyby budowano to najprawdopodobniej wed³ug tego w³a¶nie projektu.
Niestety nie zachowa³y siê planowane wymiary tego reprezentacyjnego budynku. Jego wielko¶æ mo¿na wyobraziæ sobie, porównuj±c do podobnych obiektów – ratuszów w Poznaniu, czy Zamo¶ciu, bêd±cych najwybitniejszymi osi±gniêciami polskiej architektury renesansowej, do której nowohucki projekt nawi±zywa³. Na podstawie proporcji mo¿emy mówiæ o kilkudziesiêciometrowej wie¿y ratuszowej. By gmach przybli¿yæ nowohuckiej rzeczywisto¶ci mo¿na wyobraziæ sobie, ¿e jego „biurowa” cze¶æ, mog³a by mieæ gabaryty zrealizowanego budynku centrum administracyjnego krakowskiej huty, a wie¿a - przynajmniej trzykrotnie wy¿sza od elewacji podstawy.
Wirtualny ratusz nowohucki, który nigdy nie powsta³ ogl±daæ mo¿na w muzeum „Dzieje Nowej Huty” do 4 kwietnia br, w ponownej ods³onie wystawy „Nowa Huta 1949+”
(kl)

3 lutego br. premiera w Teatrze Ludowym: „Jakobi i Leidental” Hanocha Levina, czyli… MÊSKA PRZYJA¬Ñ WYSTAWIONA NA PRÓBÊ
W najbli¿szy pi±tek, 3 lutego, na Scenie Pod Ratuszem, odbêdzie siê premiera kolejnego spektaklu przygotowanego przez Teatr Ludowy. Tym razem zobaczymy sztukê izraelskiego pisarza o polskich korzeniach, Hanocha Levina „Jakobi i Leidental”. Ujmuj±c jej tre¶æ mo¿liwie najkrócej, powiem tak: dwaj mê¿czy¼ni w ¶rednim wieku, spêdzaj±cy od lat czas na piciu herbaty i grze w domino, przestaj± byæ przyjació³mi, kiedy jeden z nich postanawia zacz±æ ¿yæ pe³ni± ¿ycia. Porzuca wiêc swego towarzysza, by zwi±zaæ siê z przypadkowo spotkan± kobiet±. W jego mniemaniu niebanaln±… To dopiero pocz±tek. O kilka szczegó³ów postanowi³em zapytaæ re¿ysera i aktorów.
+ Dlaczego zainteresowa³ Pana w³a¶nie tekst Levina?
- Piotr Waligórski (re¿yser): Staram siê w swoich spektaklach unikaæ tematów, które s± tylko reakcj± na bie¿±ce wydarzenia i próbuj± zast±piæ publicystykê. Nawet je¶li siêgam do realnych zdarzeñ czy miejsc, próbujê odczytaæ w nich bardziej uniwersalny kod opisuj±cy kondycjê cz³owieka. Teksty Levina nie s± dora¼ne. Dziêki specyficznemu jêzykowi i konstrukcji dramaturgicznej staj± siê „mini przypowie¶ciami” o ludzkich s³abo¶ciach.
+ Bêdzie weso³o czy smutno?
- Mam nadziejê, ¿e widzowie wyjd± z naszego spektaklu z zapa³em do zmiany. Byæ mo¿e „¶wiêty spokój” nie jest najlepszym sposobem na „prze¿ycie”?
+ Z tego, co wiem, to nie Pana pierwsze spotkanie z Levinem… - pytam Kajetana Wolniewicza, który zagra Jacobiego.
- Kajetan Wolniewicz: Istotnie, nie pierwsze. Od ponad roku gram w Teatrze Barakah tytu³ow± rolê w „Szycu”.
+ Bliska jest Panu postaæ Jacobiego?
- Jakobi, to facet, który z jakiego¶ letargu u¶wiêconego codziennymi, ma³ymi rytua³ami wyrywa siê do pe³ni ¿ycia. Fascynuje mnie w tej postaci ta wci±¿ odradzaj±ca siê wiara w lepsze jutro. To trochê jest tak, jak ze mn±. Zawsze widzê w ¿yciu jasne strony – a w ka¿dym razie usilnie na takim spojrzeniem pracujê. U Jakobiego jest to chyba rodzaj desperacji, która pozwala w ka¿dej sytuacji ¿yciowej znale¼æ co¶ dobrego, pozwala uwierzyæ, ¿e mo¿na byæ „królem ¿ycia”, nawet je¶li jest siê tylko… Jacobim.
+ Ale inspiracj± tej desperacji jest kobieta…
- Jak zwykle. To kobiety zazwyczaj s± przyczyn± wszystkich naszych zrywów, wzlotów i upadków, wiêc i w tym przypadku nie jest inaczej. Ale i tak mêska przyja¼ñ zwyci꿱, trochê walkowerem… ale jednak.
+ Pan, o ile pamiêtam, nie mia³ aktorskich do¶wiadczeñ z Levinem, ale za to nieobcy jest Panu re¿yser, Piotr Waligórski? – Pytam Andrzeja Franczyka, który wcieli³ siê w postaæ Leidentala.
- Andrzej Franczyk: Tak. Po spektaklach „Cukier w normie” i „Ptaki” teraz przysz³a pora na piêkn± historiê o przyja¼ni dwóch, lekko stetrycza³ych facetów. A wszystko okraszone humorem i piêknymi piosenkami.
+ Kto je bêdzie ¶piewa³?
- Przede wszystkim Marta Bizoñ! To ona, jako sceniczna Szahasz, wystawi na próbê mêsk± przyja¼ñ.
+ Marta Bizoñ nie chcia³a z nami rozmawiaæ, uwa¿aj±c, ¿e czas na rozmowy jest po premierze. Z kolei Pan i Kajetan Wolniewicz zachêcacie do obejrzenia komedii Levina. Jeste¶cie odpowiedzialni w teatrze za reklamê?
- Bynajmniej. Mogê powiedzieæ z pe³nym przekonaniem, ¿e pracujê w ¶wietnym towarzystwie. Marta Bizoñ i Kajetan Wolniewicz, to ekstraklasa. Oni nie potrzebuj± moich komplementów. Nie muszê ich reklamowaæ.
+ Lubi Pan pracowaæ z Waligórskim?
- Tak. Szanujê go za parê rzeczy – oryginaln± wyobra¼niê, poczucie humoru… No i zna siê na re¿yserce. Trzeba wiêcej?
+ To zapytam jeszcze o Pana ulubion± scenê z tego spektaklu…
- Wszystkie polubi³em. W szczególno¶ci wysysanie mózgu Dra¿owi.
+ Zaraz, Dra¿e, to chyba imiê jakiego¶ ba³kañskiego bohatera?
- Nie, to nazwa pewnej weselnej potrawy…
+ No dobrze. Czego siê ¿yczy przed premier±?
- Po³amania frazy, suchego gard³a, p³askiej samog³oski, bólu w plecach i koniecznie biegunki.
+ Z Panem da siê powa¿nie porozmawiaæ?
- Da siê, ale nie dzisiaj.
* * *
Hanoch Levin „Jakobi i Leidental”. T³umaczenie: Micha³ Sobelman, re¿yseria i opracowanie muzyczne: Piotr Waligórski, scenografia: Wojciech Stefaniak, muzyka: Andrzej Bonarek, wystêpuj±: Marta Bizoñ, Andrzej Franczyk, Piotr Wolniewicz.
Z uwagi na fakt, ¿e bilety na pierwsze trzy spektakle zosta³y ju¿ sprzedane, re¿yser i aktorzy zapraszaj± na kolejne spektakle, które odbêd± siê 15 i 16 lutego br. Rozpoczêcie o godz. 19.00 na Scenie Pod Ratuszem, Rynek G³ówny 1.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,915,909 unikalnych wizyt