Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¦W. MIKO£AJ NA… MOTORZE
Takich zmotoryzowanych ¶wiêtych Miko³ajów spotkali¶my w ubieg³± niedzielê na parkingu przed Zespo³em Szkól Mechanicznych nad Nowohuckim Zalewem. Tu mieli miejsce zbiórki mi³o¶nicy dwóch kó³ek z motorem z ca³ej Ma³opolski. Skrzyknêli siê by w miko³ajowym przeje¼dzie alej± Solidarno¶ci przez Plac Centralny pod±¿yæ w stronê Rynku G³ównego. Taki urodzaj „Miko³ajów” ucieszy³ i starszych i m³odszych. Ci ostatni mogli równie¿ liczyæ na s³odycze z kasków, które motocykli¶ci rozdawali w niedzielê na Rynku G³ównym.
O sprawieniu rado¶ci bli¼nim w tym przed¶wi±tecznym okresie my¶l± nie tylko motocykli¶ci. Jak siê dzi¶ szacuje oko³o 2 mln ludzi w naszym kraju ¿yje poni¿ej skali ubóstwa. Wielu z nas anga¿uje siê wiêc w ró¿norakie dzia³ania wspieraj±ce najbardziej potrzebuj±cych, inni – pieniê¿nym datkiem. Dlaczego to robimy? Robert - m³ody mened¿er w miêdzynarodowej firmie anga¿uje siê „¦wi±teczn± paczkê”, akcjê „Caritasu”, ju¿ drugi rok. Jemu ¿ycie akurat u³o¿y³o siê dobrze, nie¼le zarabia, niedawno urodzi³a mu siê córeczka, dlatego nie ¿a³uje i po¶wiêcaj±c woln± sobotê, realizuje zakupy dla podopiecznych „paczki”. Wci±ga do tej akcji swoich znajomych. Tu akurat sprawa jest prosta: istnieje lista konkretnych rzeczy, których potrzebuje konkretna rodzina. W tym roku na zakupy dla rodziny bêd±cej pod jego opiek±, Robert przeznaczy 1200 z³. Przemek, choæ zarobki ma nie najwy¿sze, tak¿e co roku przeznacza 300 z³ na prezenty dla ubo¿szych od niego. Kupuje przede wszystkim artyku³y spo¿ywcze, te o d³ugiej dacie przydatno¶ci do spo¿ycia. Pomaga, bo jak mówi – kiedy¶ tak¿e on mo¿e znale¼æ siê w potrzebie. W tym przed¶wi±tecznym okresie tak¿e parafialne grupy wsparcia przygotowuj± siê do zorganizowania wigilii dla biednych i samotnych. Mimo, ¿e wokó³ mówi siê o kryzysie, to jednak parafianie wspieraj± tê inicjatywê, przeznaczaj±c na to wiêksze i mniejsze kwoty. A wybieraj±c siê do hipermarketu nie unikajmy przedstawicieli ró¿nych organizacji zbieraj±cych ¿ywno¶æ dla „banków ¿ywno¶ci”.
Choæ dzieñ imienin ¶w. Miko³aja, biskupa z Miry, ju¿ za nami, to w okresie przed¶wi±tecznym okazji by sprawiæ przyjemno¶æ innym jest wiele. Jest jeszcze czas by zabawiæ siê w hojn± „Gwiazdkê” czy „Gwiazdora”.
(l)

15 LAT MOGILSKIEGO CHÓRU
W listopadzie, w bazylice oo. Cystersów w Mogile, w ramach cyklu „Koncerty Mogilskie” tradycyjnie organizowany jest Koncert Cecyliañski, dla uczczenia ¶w. Cecylii, która uwa¿ana jest za patronkê muzyki sakralnej, ¶piewu, chórów i organistów.
W tym roku wykonawc± koncertu, który mia³ miejsce 20 listopada, by³ Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile. Chór powsta³ w roku 1996, a wiêc piêtna¶cie lat temu. Jego za³o¿ycielem i dyrygentem jest Stanis³aw Kowalczyk, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, organista w bazylice mogilskiej i od lat wspó³organizator Koncertów Mogilskich. Na przestrzeni 15 lat swojego istnienia chór wspó³pracowa³ z wieloma orkiestrami, dyrygentami i wybitnymi krakowskimi muzykami, m.in. z Orkiestr± Beethovenowsk±, Tomaszem Tokarczykiem, prof. Markiem Stefañskim i prof. Andrzejem Bia³k±. Sk³ad chóru tworz± osoby pracuj±ce w ró¿nych zawodach i w zró¿nicowanym wieku, które po³±czy³a wielka pasja – muzyka. W bogatym repertuarze chóru jest muzyka klasyczna, sakralna, od renesansu po wspó³czesno¶æ. S± to utwory czysto chóralne jak i wokalno-instrumentalne. Zespó³ zdoby³ wiele nagród i wyró¿nieñ na ogólnopolskich festiwalach i konkursach. Od lat bierze udzia³ w wa¿nych uroczysto¶ciach religijnych i wydarzeniach kulturalnych Nowej Huty i Krakowa.
(f)


Dyrygent Stanis³aw Kowalczyk i Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile w trakcie Koncertu Cecyliañskiego.
Fot. Andrzej Kalinowski
O¯YWIAJ¡C NOWOHUCK¡ KULTURÊ
Kiedy trzydzie¶ci parê lat temu rozpoczyna³a pracê w O¶rodku Kultury na os. Górali 5, wtedy Zak³adowym Domu Kultury HiL, mia³o to byæ zajêcie na jeden rok. Zosta³a na lat kilkadziesi±t i wci±¿ ma wiele pomys³ów jak o¿ywiaæ nowohuck± kulturê, wiele projektów które chce zrealizowaæ. Zapraszam na rozmowê z Wies³aw± WYKURZ, która do koñca wrze¶nia br. pe³ni³a funkcjê zastêpcy dyrektora ds. programowych w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida.
Wystawê pokonkursow± ogl±daæ mo¿na w siedzibie MOWIS na os. Centrum C bl. 10. – Tak bêdzie wygl±da³a aleja Ró¿?
Wiemy jak wygl±daj± projekty nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji rewitalizacji najstarszej czê¶ci Nowej Huty - przestrzeni publicznej w osi Alei Ró¿ i Placu Centralnego im. Ronalda Reagana. Dwana¶cie zespo³ów poszukiwa³o odpowiedzi na pytanie, jak w istniej±ce ramy zabytkowego uk³adu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchn±æ nowe ¿ycie? A wszystko zaczê³o siê w sierpniu tego roku, gdy miasto og³osi³o studialny konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni w osi Alei Ró¿ i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
- Celem konkursu by³o uzyskanie najlepszej pod wzglêdem urbanistycznym, architektonicznym i funkcjonalnym koncepcji rewitalizacji przestrzeni, która zaprezentuje nowe, wspó³czesne spojrzenie na kszta³towanie i funkcjonowanie przestrzeni publicznej historycznego centrum Nowej Huty – mówi G³ówny Architekt Miasta prof. Andrzej Wy¿ykowski, sêdzia konkursowy.
Do konkursu zakwalifikowa³y siê 42 zespo³y projektowe, ostatecznie wp³ynê³o 12 koncepcji. Jury przyzna³o dwie nagrody i dwa wyró¿nienia. Nie zdecydowa³o siê jednak na przyznanie pierwszej nagrody poniewa¿ ¿adna z prac nie odpowiada³a w pe³ni na za³o¿enia konkursu. Drug± nagrodê (25 tysiêcy z³otych) przyznano dla Biura Architektonicznego Atelier Loegler Sp. z o.o. Jednym z za³o¿eñ przedstawionego projektu jest zdefiniowanie na nowo osi Alei Ró¿ i Placu Centralnego – poprzez nadanie jej charakteru pieszej promenady. Na ca³ej jej d³ugo¶ci – od Placu Centralnego pocz±wszy – wyeliminowany zosta³ ruch ko³owy. Dziêki nowej organizacji ruchu ko³owego w rejonie Placu Centralnego – zag³êbienie na poziom -1, zyska³ on now± jako¶æ. Plac zamieniony na wielofunkcyjn± przestrzeñ, przyjmuje w codziennym u¿ytkowaniu funkcje miejskiego Rynku. Zdaniem jury projektanci z tego zespo³u udzielili najpe³niejszej odpowiedzi na okre¶lony w regulaminie cel konkursu. Uwzglêdnili potrzeby mieszkañców i u¿ytkowników poprzez nadanie nowej funkcji Placowi Centralnemu jako lokalnemu rynkowi w kontek¶cie monumentalnej architektury, a tak¿e stworzenie oferty spêdzania czasu wolnego.
Trzeci± nagrodê (w wysoko¶ci 15 tysiêcy z³otych) otrzyma³ zespó³ In&Out Architekci Krajobrazu Dorota Nitecka Fr±czyk. Nagroda przyznana zosta³a za stosunkowo ma³o inwazyjne potraktowanie przestrzeni miejskiej podporz±dkowane istniej±cej architekturze „starej” Nowej Huty, silne wyeksponowanie aspektów ekologicznych, stworzenie miejsc o ró¿norodnym charakterze przestrzenno-funkcjonalnym. Projektanci z tego zespo³u – zdaniem jury – uwzglêdnili rekreacyjne potrzeby mieszkañców poprzez propozycje stworzenia ogródków komunalnych we wnêtrzach blokowych podwórek. Praca ta, w ocenie jury, posiada walory realizacyjne.
Przypomnijmy, ¿e uczestnicy konkursu musieli sformu³owaæ ca³o¶ciow± wizjê tego, jak przestrzeñ objêta konkursem powinna funkcjonowaæ, têtniæ ¿yciem, przyci±gaæ mieszkañców i go¶ci. Zmierzyli siê z odpowiedzi± na pytanie: jak w istniej±ce ramy zabytkowego, a przez to chronionego uk³adu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchn±æ nowe ¿ycie, w jaki sposób rozleg³e, w wiêkszo¶ci puste po³acie ulicy i placu zamieniæ w miejsca przyci±gaj±ce i zatrzymuj±ce ludzi sw± urod±, ofert± zjawisk i wydarzeñ, jak odtworzyæ, b±d¼ wykreowaæ now± „magiê miejsca”. Miasto oczekiwa³o wizji inspiruj±cych i pobudzaj±cych wyobra¼niê, które stanowiæ bêd± inspiracjê dla o¿ywionej publicznej dyskusji nad ca³o¶ciowym, kompleksowym i szczegó³owym planem rewitalizacji tego obszaru.
W sk³ad 12 osobowego jury weszli m.in. Zastêpca Prezydenta Miasta Krakowa El¿bieta Koterba, G³ówny Architekt Miasta prof. Andrzej Wy¿ykowski, Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegieñ, G³ówny Plastyk Miasta Jacek Stok³osa, Prezes Krakowskiego Oddzia³u SARP – Piotr Gajewski.
Warto dodaæ, ¿e obszar „starej” Nowej Huty objêty jest Lokalnym Programem Rewitalizacji, czyli wieloletnim, interdyscyplinarnym i zintegrowanym programem operacyjnym, tworz±cym ramy wdra¿ania procesu rewitalizacji rozumianego, jako zrównowa¿ony rozwój miasta. Wdro¿enie Lokalnego Programu Rewitalizacji „starej” Nowej Huty ma doprowadziæ do usuniêcia zjawisk kryzysowych na tym obszarze i przywróciæ mu zdolno¶æ do samodzielnego funkcjonowania w strukturze miasta, a tym samym przyczyniæ siê do jego zrównowa¿onego rozwoju. Rozstrzygniêty konkurs to jedno z najwa¿niejszych przedsiêwziêæ w ramach Programu Rewitalizacji, a z³o¿one przez uczestników konkursu prace zostan± wykorzystane dla potrzeb tego Programu.
Zdjêcia nagrodzonych i wyró¿nionych prac dostêpne s± na www.krakow.pl, a wystawê pokonkursow± od wtorku mo¿na ogl±daæ w Nowej Hucie, w siedzibie Miejskiego O¶rodka Wspierania Inicjatyw Spo³ecznych na os. Centrum C bl. 10. W najbli¿szym czasie odbêdzie siê tak¿e pokonkursowa debata z udzia³em mieszkañców oraz ekspertów.
(f)

Nowohucianinem Roku Mieczys³aw Gil, senator RP – 20 LAT „G£OSU– TYGODNIKA NOWOHUCKIEGO”
W minion± sobotê w „Ober¿y Pod Czarnym Koniem” przy ul. Klasztornej odby³a siê uroczysto¶æ jubileuszowa 20-lecia „G³osu–Tygodnika Nowohuckiego”, podczas której wrêczono tytu³ Nowohucianina Roku 2011 Mieczys³awowi Gilowi, który kilka tygodni temu zosta³ Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Medale Honoris Gratia osobom od lat zwi±zanym z nasz± redakcj±. Medale wrêczy³ Tadeusz Trzmiel pierwszy zastêpca Prezydenta M. Krakowa Jacka Majchrowskiego w Jego imieniu. By³a to znakomita okazja do wspomnieñ i spotkania z Przyjació³mi redakcji.
Rok 1991 to czas przemian zwi±zanych z transformacj± polityczn±. Dotyczy³ on tak¿e lokalnej nowohuckiej gazety. Dotychczas ukazywa³ siê „G³os Nowej Huty” z tradycjami siêgaj±cymi roku 1957, a w³a¶ciwie 1950 wliczaj±c w to pierwsze wydawnictwo prasowe zwi±zane z powstaj±cym wówczas Kombinatem Metalurgicznym. Redaktor naczelny „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk otworzy³ spotkanie witaj±c Jego uczestników, a w¶ród Nich m.in. Nowohucian Roku z poprzednich lat: Czes³awa £otarewicza ¿o³nierza AK, ostatniego ¿yj±cego uczestnika „Procesu 16” w Moskwie, Ferdynanda Nawratila dyr. Nowohuckiego Centrum Kultury, Adama Gryczyñskiego znanego fotografika i kronikarza Nowej Huty, Stanis³awê Urbaniak b. zst. Prezydenta M. Krakowa, Annê i Kazimierza Lassaków za³o¿ycieli i prowadz±cych zespo³y góralskie „Hamernik” i „Mali Hamernicy” dzia³aj±cych przy NCK, Zygmunta Kiszkê kierownika Klubu „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta wraz z ma³¿onk± Teres±. Przybyli tak¿e liderzy nowohuckich dzielnic: Stanis³aw Madej przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie z ma³¿onk± Ann±, Wojciech Krzysztonek przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XIV „Czy¿yny”, Wies³aw Zaj±c za-ca przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XV „Mistrzejowice”.
Na pocz±tek zast. Prezydenta M. Krakowa wrêczy³ Odznaki „Honoris Gratia” za zas³ugi dla naszego miasta. Otrzymali je d³ugoletni pracownicy redakcji: Andrzej Bejger, Janina Dziuro, Krystyna Lenczowska i Henryka Rosiek oraz wspó³pracownik redakcji Dariusz Domañski. Laudacjê wyg³osi³ red. S³awomir Pietrzyk. Postaramy siê w najbli¿szych numerach „G³osu” przybli¿yæ sylwetki wyró¿nionych. Tadeusz Trzmiel przekaza³ adres od prezydenta M. Krakowa Jacka Majchrowskiego, w którym czytamy: „(...) sk³adam wszystkim zaanga¿owanym w pracê na rzecz „G³osu” moje najserdeczniejsze ¿yczenia dalszej satysfakcji p³yn±cej z pracy na rzecz mieszkañców. Jestem pod wra¿eniem Pañstwa pracy, przez lata towarzysz± nam Pañstwo w naszym codziennym ¿yciu, informuj±c, alarmuj±c, ¶miesz±c, rozbudzaj±c wra¿liwo¶æ krakowian”.
Nastêpnie Jan L. Franczyk przewodnicz±cy Kapitu³y i jej sekretarz S³awomir Pietrzyk wrêczyli Tytu³ Nowohucianina Roku 2011 Mieczys³awowi Gilowi senatorowi RP. Red. Jan L. Franczyk wyg³osi³ laudacjê przypominaj±c sylwetkê Mieczys³awa Gila, kiedy¶ pracownika HiL, redakcji „G³osu Nowej Huty”, wspó³twórcy „Solidarno¶ci” w Kombinacie Metalurgicznym w roku 1980, wiê¼nia politycznego w latach osiemdziesi±tych, uczestnika Okr±g³ego Sto³u, a pó¼niej czo³owego dzia³acza Obywatelskiego Komitetu Politycznego po roku 1990. W jednym z najbli¿szych numerów „G³osu” przybli¿ymy szerzej sylewetkê Nowohucianina Roku 2011.
Violetta Ka³u¿ny reprezentuj±c ArcelorMittal Poland przekaza³a w imieniu dyrektora Oddzia³u w Krakowie Jacka Woliñskiego adres, w którym napisano m.in. „(...) »G³os« towarzyszy³ hutnikom i ich rodzinom w dobrych i nieco gorszych czasach. By³ ¼ród³em informacji, ale i p³aszczyzn± intergruj±c± ¶rodowisko hutnicze (...) ¿yczê redakcji by jak najd³u¿ej pozostawa³a g³osem mieszkañców Nowej Huty i wszystkich hutników”.
20-lecie naszego „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” przesz³o do historii Miasta, nie tylko Nowej Huty. A oto osoby i firmy, które przyczyni³y siê do tego, aby nasz Jubileusz mia³ wspania³±  oprawê: „Ober¿a Pod Czarnym Koniem” gospodarze Iwona i  Wies³aw Mrozowscy go¶cili wspaniale uczestników jubileuszowego spotkania, wytwórnia wêdlin i miês Anna Pogoda, Cukiernia „Pingwinek” Tadeusz i £ukasz Paj±kowie przygotowa³a tort z logiem „GTN”, a tak¿e Selgros Sp. z o.o. Andrzej Kras i S³awomir Warzecha, „Dom Chleba” Jan Hartabus, Hurtownia Warzyw „Atos”, „Metalplast” prezes  Eugeniusz Chodacki, Hurtownia DLR Mariusz Liszewski oraz Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne – Kr±g Kraków. Serdecznie dziêkujemy. (SP)


Fot. Adam Gryczyñski
IV Memoria³ Szachowy im. W³adys³awa Trz±skiego
19 listopada br. w Gimnazjum nr 44 odby³ siê IV Memoria³ Szachowy im. W³adys³awa Trz±skiego – kierownika krakowskich sekcji szachowych m.in. „Tramwaj”- Kraków, „PKS Faustyna”, wspó³organizatora pierwszych miêdzynarodowych festiwali szachowych „Cracovia”, zawodnika, trenera, szkoleniowca zwi±zanego z osiedlami Na Stoku i Wzgórzach Krzes³awickich. W podziêkowaniu za trud w³o¿ony w odkrywanie i rozwijanie talentów szachowych postanowiono co roku organizowaæ ww. Memoria³. Zawody zosta³y rozegrane na dystansie 7 rund, tempem 15 min na zawodnika. Rozgrywki podzielono na 3 grupy, zale¿nie od wieku zawodników. Najlepsza trójka w ka¿dej grupie otrzyma³a pami±tkowe puchary i upominki , a zwyciêzcy z grupy A dodatkowo nagrody pieniê¿ne. Wszyscy dostali dyplomy, nagrody rzeczowe i czekolady. Wrêczali je przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII Stanis³aw Madej oraz dyrektor Gimnazjum 44 Ma³gorzata Hutyra. Rangê zawodów podnie¶li swoj± obecno¶ci± zaproszeni go¶cie, m.in. radny Miasta Krakowa – Tomasz Urynowicz oraz cz³onek zarz±du Krakowskiego Klubu Szachistów – Pawe³ Pityñski. Cieszy du¿e zainteresowanie graczy corocznym uczestnictwem w Memoriale, co dodatkowo mobilizuje organizatorów do pracy nad przygotowaniem kolejnych edycji. Wydarzenie, zorganizowane przez Gimnazjum Nr 44, odby³o siê dziêki wsparciu finansowemu Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie.

Miêdzy ko¶cio³em a teatrem – Z³oty jubileusz szko³y „pod Krzy¿em”
Nied³ugo, bo 2 grudnia, odbêd± siê kulminacyjne obchody 50-lecia istnienia tej placówki. Kiedy powstawa³a by³a „jedn± z tysi±ca”. Zbudowana w „miejscu ko¶cio³a”, z którym dzi¶ s±siaduje pomimo pó³ wieku istnienia jest szko³± nowoczesn±. Wysoki poziom oraz osi±gniêcia sportowe to jej wizytówka.
Historia szko³y „przy Krzy¿u” jest wyj±tkowa – jak ona sama. Tam, gdzie mia³ stan±æ pierwszy w Nowej Hucie ko¶ció³, w 1961 r. oddano do dyspozycji tysi±ca dziewiêciu uczniów nowoczesn± „tysi±clatkê” im. Janka Krasickiego. W roku 1978/1979 powo³ano tu Szko³ê Sportow±. Pó¼niej Szko³a Podstawowa nr 87 obra³a za patrona dra Henryka Jordana. Rok 1999 przyniós³ powstanie Gimnazjum nr 46 (od 2002 im. Trzech Wieszczów) i powo³anie Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2 w Krakowie. Szko³a - piêædziesiêciolatka – wci±¿ piêknieje i dotrzymuje kroku wyzwaniom wspó³czesno¶ci. Wiele siê zmieni³o na przestrzeni minionych lat. Dzi¶, w roku jubileuszowym, Zespó³ dysponuje ju¿ znakomitym zapleczem – oddana do u¿ytku w 2009 r. nowoczesna hala sportowa to miejsce treningów, ale te¿ pozaszkolnych imprez sportowych, chocia¿by Ma³opolskiego Turnieju Smoka Krakowskiego w Gimnastyce Artystycznej. W hali odbywaj± siê te¿ koncerty charytatywne w ramach wspó³pracy z Fundacj± „Matio”. Ostatnie lata to dla Zespo³u szereg sukcesów sportowych: reprezentacja szko³y wywalczy³a z³oto i br±z w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Pi³ce Siatkowej, triumfy ¶wiêci³y te¿ gimnastyczki. Zapewne wielu z tych uczniów przyniesie w przysz³o¶ci chlubê szkole, tak jak obecna mistrzyni ¶wiata w pla¿owej pi³ce siatkowej juniorów – Karolina Baran, która tu stawia³a pierwsze kroki, czy obecna mistrzyni Polski w siatkówce – Agnieszka ¦rutowska graj±ca w I-ligowym zespole z Muszyny. Absolwenci s± corocznie powo³ywani do Kadry Narodowej i kadry „Nadzieje Olimpijskie”. Nie dziwi wiêc fakt, ¿e ten wychowawczy i trenerski trud chêtnie wspieraj± sponsorzy, a w¶ród nich Grupa Orlen Oil, Bank Zachodni WBK, Tauron Dystrybucja S.A..Ju¿ po raz drugi do grona sponsorów organizowanego przez szko³ê Ogólnopolskiego Turnieju Miko³ajkowego w Mini Pi³ce Siatkowej Dziewcz±t i Ch³opców do³±cza Fundacja im. prof. Kazimierza Bartla. Warto przypomnieæ, ¿e Turniej w ZSOS nr 2 ma swoj± tradycjê; co roku uczestniczy w nim kilkuset uczniów z ca³ej Polski. Zawody s³u¿± promocji szko³y i miasta, a tak¿e nawi±zywaniu kontaktów miêdzy m³odzie¿± i sportowcami. Wspó³pracuj±ca ze szko³± Fundacja za cel postawi³a sobie wspieranie kszta³cenia dzieci i m³odzie¿y, a przede wszystkim ograniczenie wykluczenia edukacyjnego zwi±zanego z sytuacj± materialn±. Misjê tê realizuje miêdzy innymi poprzez sponsoring turniejów i konkursów.
ZSOS nr 2 to jednak nie tylko sport. Przyznany w 2011 r. ministerialny certyfikat „Szko³y Odkrywców Talentów” to wyraz uznania dla faktu, ¿e m³odzie¿ ma szansê samorealizacji tak¿e w ramach autorskich projektów w dziedzinie dziennikarstwa (od osiemnastu lat prê¿nie dzia³a tu nagradzana w przegl±dach redakcja gazetki „Pod³awek”), wolontariatu, warsztatów teatralno-kabaretowych i programu jêzyka niemieckiego DSD. Jako Szko³a Partnerska Republiki Federalnej Niemiec Gimnazjum nr 46 im. Trzech Wieszczów organizuje atrakcyjne wymiany oraz jest centrum egzaminacyjnym. Uczniowie korzystaj± te¿ z obozów jêzykowych w Londynie, a tak¿e czê¶ciowo z platformy e-learningowej na jêzyku angielskim.
Liczni laureaci i finali¶ci ró¿nych konkursów, w tym przedmiotowych, jak te¿ sportowcy skutecznie buduj± presti¿ G46 i SP87 w ¶rodowisku lokalnym. Ale markê licz±cej dzi¶ - jak przed piêædziesiêciu laty - oko³o tysi±ca uczniów szko³y tworz± równie¿ efektywne dzia³ania wychowawcze. M³odzie¿ corocznie ofiarnie bierze udzia³ w kwestach na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, na rzecz Fundacji „Matio”, jest aktywizowana do uczestnictwa w pozaszkolnych programach, np. „Uczeñ - Obywatel” czy „M³odzie¿ pamiêta” ( w ¦wiêto Niepodleg³o¶ci), widaæ j± wszêdzie tam, gdzie trzeba „mieæ serce i patrzeæ w serce”. Szko³a, pamiêtaj±c o przesz³o¶ci – wychowuje ku przysz³o¶ci.
Wydaje siê, ¿e historia zatoczy³a ko³o: obok siebie, w idealnej harmonii, stoi dzi¶ i szko³a, i Ko¶ció³. Wspólnie wychowuj± do warto¶ci, uwra¿liwiaj± na potrzeby innych. Razem przestrzegaj± przed zakopywaniem talentów – wszak dewiz± gimnazjum jest „Semper in altum – zawsze wy¿ej!”.
Jak powiedzia³ nam proboszcz Parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym, ks. Stanis³aw Puzyniak: - Ta blisko¶æ szko³y i ko¶cio³a przy Krzy¿u mo¿e byæ i jest ¼ród³em inspiracji tak dla Ko¶cio³a, czyli ludzi wierz±cych, jak i dla spo³eczno¶ci szko³y, tak¿e przecie¿ w znacznej czê¶ci ludzi wierz±cych. Krzy¿ jest szko³± szacunku, tolerancji i prawdziwej m±dro¶ci. Mo¿e byæ fundamentem wszelkich dzia³añ cz³owieka. (…) Dla mnie znak Krzy¿a w tym miejscu jest wo³aniem: Staæ Ciê na wiêcej, mo¿esz byæ wielki, zwyciê¿ysz.
Je¶li dodamy do tego aurê romantyzmu, bez w±tpienia roztaczan± tu przez duchy Mickiewicza, S³owackiego i Krasiñskiego, oraz Jordanowsk± ideê wychowania przez sport i zabawê na ¶wie¿ym powietrzu, to uchylimy nieco r±bka tajemnicy tego miejsca, któr± tworz± przede wszystkim ludzie: obecni uczniowie, absolwenci, nauczyciele, rodzice, przyjaciele…
(a³)

Red. Jan L. Franczyk kawalerem Orderu Odrodzenia Polski – MA£OPOLANIE ODZNACZENI
W przeddzieñ ¦wiêta Niepodleg³o¶ci (10 listopada) w Ma³opolskim Urzêdzie Wojewódzkim odby³a siê uroczysto¶æ wrêczenia odznaczeñ pañstwowych przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej grupie mieszkañców Ma³opolski. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta RP, wrêczy³ wojewoda ma³opolski Stanis³aw Kracik. W¶ród odznaczonych znalaz³o siê kilku Nowohucian. Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski po¶miertnie odznaczony zosta³ ¶p. Kazimierz Fugiel (odznaczenie odebra³a jego ¿ona, Zofia Fugiel). Krzy¿em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – równie¿ po¶miertnie – odznaczony zosta³ ¶p. Bogdan W³osik (odznaczenie odebrali rodzice Bogdana – Irena i Julian W³osikowie).
W¶ród odznaczonych znalaz³ siê tak¿e redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk, który otrzyma³ Krzy¿ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.
(paf)
S¡ DNI, DO KTÓRYCH POWRACAÆ TRZEBA
9 listopada w auli Gimnazjum nr 42 im. gen. W³adys³awa Andersa na os. Strusia 19 odby³o siê uroczyste przedstawienie „S± dni, do których powracaæ trzeba” po¶wiêcone rocznicy odzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê. Przygotowali je cz³onkowie grupy teatralnej „Ponad normê” prowadzonej przez Ma³gorzatê Wyjad³owsk±, katechetkê Gimnazjum 42. Widzowie, w¶ród których znale¼li siê równie¿ uczniowie okolicznych szkó³ podstawowych, obejrzeli barwn± inscenizacjê z kosynierami, legionistami, Ko¶ciuszk± i Pi³sudskim. W piêknej scenografii, pokazuj±cej powolne zanikanie Polski z mapy Europy, a pó¼niej ponowne jej narodziny, zabrzmia³y pie¶ni patriotyczne z czasów zaborów, I wojny ¶wiatowej i te wspó³czesne.
Przedstawieniem tym oficjalnie zainaugurowano dzia³alno¶æ nowej sali teatralnej gimnazjum, która po³±czona z sal± katechetyczn± mo¿e pomie¶ciæ ponad 100 widzów. Obecny na uroczysto¶ci proboszcz parafii ¶w. Józefa, ks. Adam Podbiera, po¶wiêci³ salê, podkre¶laj±c, ¿e nic tak nie zbli¿a do Boga jak kultura. Z kolei uczniowie Gimnazjum 42 nazywali Ma³gorzatê Wyjad³owska, opiekunkê grupy teatralnej, swoj± drug± mam±, „po prostu anio³em”. Uda³o im siê wraz z ni± stworzyæ wyj±tkow± atmosferê, któr± dope³ni³a opowie¶æ profesora Wojciecha Narêbskiego, ¿o³nierza gen. Andersa. Profesor opowiada³, jak w dawnych latach w armii obchodzono ¦wiêto Niepodleg³o¶ci. Teraz w³a¶nie wróci³ z „sentymentalnej podró¿y ¿ycia” do miejsca, gdzie przed laty wstêpowa³ do armii Andersa. – W okolice Orenburga od konfederacji barskiej i powstañ narodowych zes³ano wielu Polaków i my¶my tam teraz dos³ownie p³akali, gdy wysiedli¶my z autobusu i na spotkanie wysz³y nam dzieci z polskimi sztandarami, mówi±ce po rosyjsku, ale ¶piewaj±ce „Jeszcze Polska nie zginê³a”. To by³o co¶ nies³ychanego – mówi³ profesor ³ami±cym siê g³osem.
(mm)


Fot. Sebastian Krajewski
W parafii na Szklanych Domach – FESTIWAL PIE¦NI PATRIOTYCZNEJ
W dwie kolejne soboty, 5 i 12 listopada, w parafii M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy odbywa³ siê IX Ma³opolski i Ogólnopolski Festiwal Pie¶ni Patriotycznej. W Festiwalu wziê³o udzia³ ponad 700 uczestników.
12 listopada, ko¶ciele na Szklanych Domach odprawiona zosta³a uroczysta Msza ¶w. koncelebrowana, w intencji Ojczyzny i z podziêkowaniem za beatyfikacjê b³. Jana Paw³a II. Ubogaci³ j± wystêp laureatów festiwalu. Eucharystii przewodniczy³ i homiliê wyg³osi³ ks. bp Grzegorz Ry¶, który powiedzia³ m.in., ¿e pie¶ñ jest bardzo bliska modlitwie, a modlitwa ma nas ustrzec od z³ego, uratowaæ od zgorzknienia. Czêsto ¶piewamy po to, ¿eby poczuæ wspóln± si³ê i jedno¶æ – mówi³ bp. Ry¶. Po Mszy ¶w. w auli ¶w. Benedykta rozpocz±³ siê koncert galowy, który poprowadzili: Katarzyna Kucik – rzecznik prasowy Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y Archidiecezji Krakowskiej oraz Edward Porêbski – prezes Parafialnego Oddzia³u Akcji Katolickiej i radny Miasta. Wyst±pili i odebrali nagrody laureaci wy³onieni podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pie¶ni Patriotycznej, spo¶ród wykonawców: solistów, zespo³ów i chórów.
Szerzej o IX Ma³opolskim i Ogólnopolskim Festiwalu Pie¶ni Patriotycznej napiszemy w przysz³ym tygodniu.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Targi Ksi±¿ki w Nowej Hucie – A GDZIE NOWA HUTA?
Ilekroæ przebywam na Targach Ksi±¿ki w Krakowie, zawsze zastanawiam siê, jaki jest udzia³ w nich autorów, zwi±zanych z Now± Hut±. Tym razem na samym pocz±tku przysz³o mi pogratulowaæ Tadeuszowi Skoczkowi, obecnie dyrektorowi Muzeum Niepodleg³o¶ci w Warszawie, a ongi¶ wieloletniemu mieszkañcowi osiedla Dywizjonu 303, który wszak¿e deklaruje siê na Facebooku, jako mieszkaniec naszego grodu. Czy¿by nadal Nowej Huty? Je¶li tak, to mamy Ambasadora Targów, który to tytu³ otrzyma³ w pierwszym dniu trwania tej imprezy. Wiem, ¿e gdzie¶ przy W±wozowej znajduje siê wydawnictwo, kierowanego przez jego brata Piotra Skoczka, wydawcy znakomitej Historii literatury polskiej. Ale gdzie ci nasi autorzy? Próbowa³em ich znale¼æ w t³umie ponad czterystu ludzi pióra, czy raczej komputera. Pobie¿ny przegl±d pozwoli³ mi zidentyfikowaæ Jerzego Bralczyka, tak¿e d³ugoletniego mieszkañca naszej dzielnicy (osiedle Hutnicze), Ryszarda Filipskiego (ongi¶ Teatr Ludowy), Zuzannê Kurtykê, absolwentkê III Liceum Ogólnokszta³c±cego, d³ugoletni± mieszkankê Mistrzejowic, lekarza i wspó³autorkê ksi±¿ki „Sumienie i polityka”, Janusza Podleckiego znakomitego fotografika, Tomasza Schimscheinera (obecnie Teatr Ludowy), chyba jedynego aktora, który zagra³ w filmie... Donalda Tuska. A z wydawców tylko Oficyna Kwadrat Jacka Stroki. By³o te¿ stoisko z publikacjami nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Chc±c nie chc±c wystawi³em Encyklopediê Nowej Huty (autorzy: Jan L. Franczyk i moja skromna osoba, aby Nowa Huta by³a – przynajmniej w jakiej¶ czê¶ci - reprezentowana na Targach Ksi±¿ki).
Targi Ksi±¿ki stanowi³y istny festiwal gwiazd literackich. Szkoda, ¿e Nowej Huty by³o tam tak ma³o. S±dzê jednak, ¿e temat Nowej Huty na Targach Ksi±¿ki, jak okazuje siê najbardziej presti¿owej imprezy tego typu w Polsce, ci±gle pozostaje aktualny. Przyda³oby siê eksponowane stoisko, godne gospodarza, czy wspó³gospodarza, bo przecie¿ Targi Ksi±¿ki odbywaj± siê na naszej, czy¿yñskiej, nowohuckiej ziemi. A to okazja promocji Nowej Huty w skali ogólnopolskiej.
Ryszard DZIESZYÑSKI


Na Targach Ksi±¿ki by³o te¿ stoisko wydawnictw Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a w¶ród wystawionych publikacji mo¿na by³o znale¼æ ksi±zki opracowane przez Oddzia³ Dzieje Nowej Huty.
Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,313,155 unikalnych wizyt