Druga edycja projektu „Ogrody Nowej Huty” – OGRODOWA WIOSNA
Na jednego mieszkañca Krakowa przypada 60 m. kwadratowych zieleni. W mie¶cie istniej± 42 parki. Najwiêkszym - s± krakowskie B³onia. Miasto nie ma jednak strategii gospodarowania zieleni±, taki program dopiero powstaje.Problem ten jest mniej widoczny w starszych osiedlach Nowej Huty, gdzie kszta³t terenów zielonych projektowany by³ wspólnie z budynkami mieszkalnymi. Gorzej jest w osiedlach m³odszych i podmiejskich, gdzie o „wspólne” zapuszczone skwery czy trawniki nie dba nikt.
- Dobrze, ¿e z roku na rok jest coraz wiêcej tradycyjnych strojów – skomentowa³ obecno¶æ na mszy Niedzieli Palmowej przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjació³ £uczanowic w barwnych strojach krakowskich, ks. Andrzej Kott, proboszcz parafii w Ruszczy.
Po mszy odby³ siê doroczny parafialny konkurs palm wykonanych przez dzieci, z niema³ym wk³adem ich rodziców. W tym roku zwyciê¿y³a przesz³o siedmiometrowa palma Kasi i Tomka Sendorów z Przylasku Rusieckiego, którzy wspólnie z rodzicami nie byli w stanie utrzymaæ jej na silnym wietrze. Kolejne miejsca zajê³y palmy zrobione przez rodziny G³±bów i Kaliszów, równie¿ z Przylasku Rusieckiego. Mali uczestnicy konkursu otrzymali pami±tkowe dyplomy i… pe³ne gar¶ci cukierków. Z wysokiej skarpy, na której wzniesiono gotycki ko¶ció³ ¶w. Grzegorza, widaæ kominy i wielkie piece kombinatu metalurgicznego.
- Nasze palmy by³y mniejsze, ale ³adne – chwali³y siê przedstawicielki £uczanowic. Du¿e wra¿enie robi³y zw³aszcza miniaturowe bibu³kowe kwiaty Teresy Kot. Piêkne maki, margerytki, b³awatki, magnolie, krokusy i irysy, wykonane tak precyzyjnie, ¿e mog³yby zostaæ wziête za naturalne, zdobi³y palmê, która otrzyma³a wyró¿nienie. Przy jej wykonaniu pracowa³y Danuta Gawlik, Barbara Wójcik, Anna Wieczorek, Helena Kotarska, Maria Radoszek, Ma³gorzata Pulchny, Maria Kwater, Aneta Piotrowska, Marianna Luty, Agnieszka Roch, Beata Kotarska, Joanna Ziêba oraz Maciek Karolczyk. (lew) oprac. (mp)
Z ko¶cio³a przy Bulwarowej do bazyliki w Mogile – NOWOHUCKA DROGA KRZY¯OWA
Pomimo zimna (by³o ok. 4 stopnie Celsjusza) t³um wiernych, przeszed³ w niedzielny wieczór, 1 kwietnia, w VI Nowohuckiej Drodze Krzy¿owej ulicami Bulwarow± i Klasztorn± (z ko¶cio³a M. B. Pocieszenia do bazyliki Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile). Du¿ych rozmiarów krzy¿ nie¶li przedstawiciele ró¿nych grup: studenci, wyk³adowcy, nauczyciele, m³odzie¿ oazowa, radni Miasta i nowohuckich Dzielnic, pracownicy Szpitala im. ¯eromskiego i reprezentanci szkó³ prowadzonych przez pallotynów i salezjanów z terenu Nowej Huty. Droga Krzy¿owa rozpoczê³a siê o godz. 19.00 a zakoñczy³a po godz. 21.00.
(f)
16 marca w Dzienniku Urzêdowym Województwa Ma³opolskiego ukaza³a siê uchwa³a Rady Miasta Krakowa, na mocy której zmieni siê taryfa biletowa komunikacji miejskiej w Krakowie. Oznacza to, ¿e od 16 kwietnia 2012 r. krakowianie bêd± musieli kasowaæ bilety kupione wed³ug nowego cennika.
Jak wykorzystaæ bilety o nieaktualnej cenie? Pasa¿erowie, którzy posiadaj± zapas biletów do kasowania o nieaktualnej cenie bêd± mogli zakupiæ stosowne dop³aty (0,10 z³ lub 0,20 z³) lub wymieniæ na inne bilety do kasowania, wybrane z aktualnej oferty taryfowej, z mo¿liwo¶ci± dop³aty, w terminie do 3 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie uchwa³y. I tak np. podstawowy bilet jednorazowy (lub 30-minutowy) do jazdy miejskiej (strefa I) podro¿eje do 3,20 z³, ulgowy do 1,60 z³.
„Bociani±tko”, czyli… OKNO ¯YCIA W SZPITALU ¯EROMSKIEGO
W Szpitalu im. S. ¯eromskiego przy Oddziale Ginekologiczno-Po³o¿niczym i Oddziale Noworodkowym funkcjonuje ,,Okno ¯ycia”. Jest to pierwsze w Ma³opolsce i trzecie w kraju przyszpitalne ,,Okno ¯ycia, które pracownicy nazwali ,,Bociani±tkiem”.
,,Okno ¯ycia”, to miejsce gdzie matka mo¿e anonimowo i bezpiecznie pozostawiæ nowo narodzone dziecko. - Dotkniêta nieszczê¶ciem kobieta, która nie chce lub nie mo¿e wychowywaæ dziecka, bêdzie mia³a pewno¶æ, i¿ zostanie ono otoczone nasz± szczególn± czu³o¶ci± i trosk±. Zapewniamy profesjonaln± opiekê neonatologiczn± i pediatryczn± oraz nowoczesn± bazê diagnostyczno-laboratoryjn±. Szyby piaskowe gwarantuj± pe³n± dyskrecjê, a zabezpieczenie specjalistycznej aparatury sygnalizacyjnej pozwala na natychmiastowe przejêcie przez personel medyczny noworodka. Zosta³a opracowana te¿ procedura medyczna precyzuj±ca dzia³ania formalno-prawne personelu medycznego w tym zakresie – powiedzia³ nam Leszek Gora, rzecznik prasowy szpitala.
Ostatnia inicjatywa dyrekcji Szpitala wpisuje siê we wcze¶niejsze osi±gniêcia placówki: otwarcie w roku 2002 pierwszego w Ma³opolsce i pracuj±cego w systemie ,,rooming in” traktu porodowego ,,Bocianówka”, uzyskanie w roku 2003 pierwszego w Krakowie certyfikatu ,,Szpital Przyjazny Dziecku” WHO/UNICEF oraz uhonorowanie w roku 2006 po³o¿nych w ogólnopolskim plebiscycie tytu³ami ,,Anio³a Roku”.
Nowohuckie „Okno ¯ycia” kosztowa³o ok. 10 tys. z³. Sfinansowali je sponsorzy.
(f)
Budynek kultowego niegdy¶ kina „¦wit”, które dzia³a³o w latach 1957–2002, przez ostatnie lata pe³ni³ rolê „szmateksu”, czyli sklepu z ubraniami na wagê. Spó³ka Apollo Film, do której nale¿y budynek, postanowi³a przywróciæ blask temu obiektowi, zachowuj±c jednocze¶nie op³acalno¶æ inwestycji. Na parterze planowane jest powstanie sklepu i utworzenie dodatkowego stropu na sali, która zostanie dodatkowo podzielona i wykorzystana tak¿e na fitness. Dawna sala kinowa na piêtrze zostanie przekszta³cona na Filmow± Cafe, podobn± do tej z kina „Kijów” z centrum miasta. Bêdzie mo¿na m.in. ogl±daæ filmy o Nowej Hucie z ta¶my 16 mm. Rozwa¿ane jest utworzenie kina plenerowego. Wkrótce maj± zacz±æ siê prace renowacyjne obiektu i terenu przyleg³ego. Zostan± te¿ zainstalowane usprawnienia dla niepe³nosprawnych (winda). Inwestycja jest szacowana na 6 mln z³ i odnowiony budynek ma byæ oddany do lutego 2013 r.
(mp)
Wystawê „Rze¼by w drewnie” Jana Chmielka mo¿na ogl±daæ w Nowohuckim Centrum Kultury do 15 kwietnia br. Artysta, urodzony w Krakowie w 1945 roku, jest absolwentem Pañstwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, wieloletnim nauczycielem w XII Liceum Ogólnokszta³c±cym, a obecnie pokazuje swoje prace o tematyce sakralnej na wystawie zatytu³owanej „Cierpienie”.
Na wystawie mo¿na obejrzeæ wiele wizerunków Chrystusa. Jego mêka ukazana jest w ró¿nych ods³onach. Liczne rze¼by przedstawiaj± Jezusa na krzy¿u: niektóre z du¿ym realizmem ukazuj± ca³± postaæ Ukrzy¿owanego, inne z przejmuj±c± ekspresj± oddaj± skamienia³e w cierpieniu, pomarszczone oblicze, z ciê¿kimi powiekami. Jezus pojawia siê równie¿ jako wyszydzony – w cieniowej koronie, z trzcin±, naznaczony bólem.
Postacie ciosane s± przewa¿nie w drewnie lipowym. Czasem surowy klocek – jak mówi artysta – niczego nie podpowiada, ale niekiedy kszta³t drewna sugeruje co¶ konkretnego. W wypadku niezwyk³ej rze¼by przedstawiaj±cej Chrystusa rozerwanego sam kszta³t deski narzuca³ rozwi±zanie. Na tej g³êbokiej p³askorze¼bie odrealniona postaæ Ukrzy¿owanego, zdaje siê wspieraæ na drewnianym obrysie, w który jest wpisana. Chrystus, choæ jeszcze uwiêziony miêdzy drewnianymi belkami, ju¿ siê wyrywa wzwy¿, wy³ania siê z matni ¶mierci, jeszcze naznaczony mêk±, a ju¿ zapowiadaj±cy Zmartwychwstanie. Uk³adaj±ca siê w kszta³t litery V kompozycja jest symbolicznym obrazem zwyciêstwa nad ¶mierci±.
Z rze¼b i p³askorze¼b Jana Chmielka patrz± na nas surowe i spokojne twarze ¶wiêtych, niekiedy zadumane, czê¶ciej zastyg³e w bólu. Chrystus i Maria maj± bardzo ludzkie oblicza na ogó³ o smutnych rysach. W sugestywnej ekspresji postaci – ich twarzy i gestów jest przejmuj±ca prawda o samotno¶ci, o cierpieniu i godnym jego przyjmowaniu. Wyciosane w drewnie wizerunki wpisuj± siê w d³ug± i dobr± tradycjê m±drej sztuki sakralnej, która mówi o najwa¿niejszych sprawach ¿ycia i ¶mierci oraz siêga do religijnych wyja¶nieñ tego, co nie ma ³atwego wyt³umaczenia.
Pytany o pocz±tki pracy artystycznej Jan Chmielek mówi o swoich nauczycielach ze Szko³y Kenara, zw³aszcza o wp³ywie, jaki wywar³ na kszta³towanie siê jego talentu Antoni Rz±sa – znany mieszkañcom Nowej Huty m. in. ze swoich ekspresyjnych piet znajduj±cych siê w korytarzu przed wej¶ciem do kaplicy pojednania Arki Pana.
Rze¼by Jana Chmielka wielokrotnie by³y prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych.
(f)
Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie
27 kwietnia 2012 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddzia³ Dzieje Nowej Huty, pod patronatem Rady Miasta Krakowa, „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”, parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie oraz re¿ysera Jerzego Ridana, organizuje tradycyjny konkurs dla m³odzie¿y szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwi±zany z rocznic± obrony nowohuckiego krzy¿a: „Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie”.
Konkurs odbêdzie siê w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (os. S³oneczne 16), start o godzinie 10.00. Zg³oszenia dru¿yn do konkursu zbierane bêd± do 20 kwietnia br. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty pod numerem tel.: 12-425-97-75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl
Regulamin konkursu
1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje
Nowej Huty (zwane dalej Organizatorem).
2. Patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa, „G³os-Tygodnik Nowohucki”, parafia Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, re¿yser Jerzy Ridan.
3. W konkursie bior± udzia³ uczniowie szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa. Konkurs przeprowadzony bêdzie jednocze¶nie w dwóch kategoriach wiekowych, osobno dla dru¿yn gimnazjalnych, osobno dla ponadgimnazjalnych.
4. W konkursie bior± udzia³ dwuosobowe dru¿yny, reprezentuj±ce dan± szko³ê. Sposób wy³onienia reprezentacji Organizator pozostawia decyzji opiekunów merytorycznych.
5. Pytania konkursowe zostan± opracowane w oparciu o dwie pozycje ksi±¿kowe:
a) Jan L. Franczyk, Na fundamencie Krzy¿a. Ko¶ció³ katolicki w Nowej Hucie wlatach 1949–1989, Kraków 2004.
b) Budujemy Ko¶ció³. Wspó³czesna architektura sakralna w Nowej Hucie (katalog wystawy), Kraków 2010.
6. Zg³oszenia dru¿yn szkolnych do konkursu przyjmowane bêd± do 20 kwietnia 2012 r. na adres Organizatora: nowahuta@mhk.pl (w temacie wiadomo¶ci proszê wpisaæ: „Konkurs Na fundamencie Krzy¿a”). W zg³oszeniu powinna znale¼æ siê nazwa i adres szko³y, imiê i nazwisko opiekuna merytorycznego, imiona i nazwiska cz³onków dru¿yn oraz numer telefonu kontaktowego.
7. Konkurs przeprowadzony bêdzie 27 kwietnia 2012 r. w siedzibie Organizatora (os. S³oneczne 16) i sk³adaæ siê bêdzie z dwóch etapów:
a) Etap I, w którym bior± udzia³ wszystkie zg³oszone dru¿yny, sk³ada siê z 3 pytañ dla ka¿dej dru¿yny. Za ka¿de pytanie dru¿yna mo¿e uzyskaæ 2 punkty.
Do drugiego etapu przechodz± po 3 dru¿yny z ka¿dej kategorii wiekowej z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Je¶li konieczna bêdzie dogrywka, ka¿da dru¿yna uczestnicz±ca w dogrywce otrzyma dodatkowe pytania, za które uzyskaæ mo¿na po jednym punkcie. Pytania zadawane bêd± a¿ do wy³onienia zwyciêzcy dogrywki. Do drugiego etapu zwyciêskie dru¿yny przechodz± z premi± punktow± za uzyskane miejsce, odpowiednio: za I miejsce – 3 pkt., za II miejsce – 2 pkt., za III miejsce – 1 pkt.
b) Etap II (fina³owy) sk³ada siê z piêciu rund, w której ka¿da z dru¿yn otrzymuje po jednym pytaniu, za które mo¿e uzyskaæ 2 punkty. Zwyciêzc± zostaje dru¿yna z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. W przypadku uzyskania przez dru¿yny tej samej ilo¶ci punktów, przeprowadzona zostanie dogrywka na takich samych zasadach jak w etapie pierwszym, a¿ do wy³onienia laureatów I, II i III miejsca.
8. W sk³ad jury konkursu wchodz±: Jan L. Franczyk (redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”), ks. Stanis³aw Puzyniak (proboszcz parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie), Pawe³ Jag³o (historyk, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maria Lempart (historyk, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maciej Miezian (historyk sztuki, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maciej Twaróg (historyk, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pomys³odawca konkursu).
9. Nagrody, ufundowane przez Radê Miasta Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przyznane zostan± laureatom II etapu konkursu w ka¿dej z dwóch kategorii wiekowych. Warto¶ciowo¶æ nagród zale¿eæ bêdzie od zajêtego miejsca.
10. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty pod numerem tel.: 12-425-97-75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl
W imieniu organizatorów
Pawe³ Jag³o, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Idea Muzeum Rozproszonego rozwija siê... ZAJRZYJ DO HUTY
W ¶rodê w go¶cinnej Chacie U Szpinaka w NCK odby³o siê spotkanie osób i przedstawicieli instytucji uczestnicz±cych w idei Muzeum Rozproszonego w Nowej Hucie. Rozpoczêto przygotowania do czwartej edycji „Zajrzyj do Huty”. W tym roku ta impreza planowana jest we wrze¶niu, w czwarty weekend tj. 22 i 23. Zostanie poprzedzona najprawdopodobniej promocj± w Barbakanie w pierwsz± niedzielê wrze¶nia –powiedzia³ Pawe³ Jag³o z Muzeum Historycznego inicjator imprezy. Przypomnijmy, ¿e w „Zajrzyj do Huty” bior± placówki muzealne i kulturalne oraz osoby prywatne, mi³o¶nicy Nowej Huty. Tak jak w poprzednich latach bêdzie mo¿na odwiedziæ Oddzia³ Muzeum Historycznego, Muzeum PRL, Muzeum Archeologicznego w Branicach, Muzeum Czynu Zbrojnego, placówki kulturalne O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, O¶rodka Kultury C.K. Norwida, Chatê U Szpinaka. W akcji bior± udzia³ znane postacie jak Maciej Miezian, red Jan L. Franczyk, którzy bêd± oprowadzaæ zwiedzaj±cych Now± Hutê i okolice, a tak¿e osoby skupione wokó³ Klubu „Kombinator”. Lista nie jest zamkniêta i osoby zainteresowane w³±czenie siê w popularyzacjê Nowej Huty mog± kontaktowaæ siê z Oddzia³em Muzeum Historycznego w os. S³onecznym, koordynatorem ca³ej akcji, tel. 12 425-97-75 email: nowahuta@mhk.pl.
(p)
Kwestami, na rzecz Hospicjum ¦wiêtego £azarza, rozpoczê³a siê, w niedzielê 11 marca, kolejna edycja ¯onkilowych Pól Nadziei. Tegoroczna, 15 ju¿ akcja, odbywa siê pod has³em „Pola Nadziei – dzie³o Twoich r±k”.
Akcja, która rozpoczê³a siê 11 marca i potrwa do 27 maja br. W niedzielê odby³y siê pierwsze kwesty przy krakowskich ko¶cio³ach. Rozpoczyna siê równie¿ sukcesywne ustawianie skarbonek kwesty pasywnej w wielu punktach miasta. W ramach akcji, 30 marca w sali obrad Urzêdu Miasta Krakowa, odbêdzie siê konferencja o opiece hospicyjnej pt. „Odcienie hospicyjnej nadziei” organizowana we wspó³pracy z Instytutem Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Paw³a II. Celem konferencji jest odpowied¼ na czêsto zadawane przez chorych i ich rodziny pytanie „Jaka jest hospicyjna nadzieja?”. Tradycyjnie, punktem kulminacyjnym akcji bêdzie koncert dedykowany dla Pól Nadziei przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich oraz O¶rodek Kultury Kraków - Nowa Huta z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. Tym razem bêdzie to recital Jacka Wójcickiego, który odbêdzie siê 21 kwietnia w oryginalnych wnêtrzach Teatru £a¼nia Nowa. W maju akcjê bêd± mogli wesprzeæ pasa¿erowie tramwaju linii specjalnej Miejskiego Przedsiêbiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. W tegorocznym programie nie zabraknie równie¿ wydarzenia dla dzieci, podczas którego zostan± rozstrzygniête og³oszone specjalnie dla nich konkursy (oferta dla szkó³ – strona www.polanadziei.pl). W niedzielê 27 maja na Stadionie KS Wanda odbêdzie siê wyj±tkowy mecz charytatywny pi³ki no¿nej. W ramach tego wydarzenia rozegrany zostanie czwórmecz pi³karski, w którym zmierz± siê dru¿yny TVP Kraków, Teatru Ludowego, Przyjació³ Hospicjum i zespó³ Gwiazd Sportu. To wydarzenie zakoñczy tegoroczn± akcjê. Jak co roku namawiamy wszystkich mieszkañców Nowej Huty do w³±czenia siê w akcjê ¯onkilowych Pól Nadziei. Niech tegoroczna stanie siê „dzie³em naszych r±k”.
(a³)
W ko¶ciele ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach oraz w bazylice OO. Cystersów w Mogile odby³y siê koncerty pasyjne WIELKOPOSTNE ZAMY¦LENIA
W ostatni± niedzielê, 11 marca br. odby³y siê dwa koncerty z cyklu: Ecce Homo – Wielkopostne Zamy¶lenia. Pierwszy z nich mia³ miejsce w ko¶ciele w Mistrzejowicach, natomiast drugi odby³ siê w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile.
Ci, którzy przybyli do mistrzejowickiej ¶wi±tyni mogli w niedzielê pos³uchaæ Zespo³u Muzyki Dawnej „Il Vento”. Wykonawcy przedstawili dawna muzykê pasyjn± oraz ¶piewy wielkopostne. W programie znalaz³y siê m. in. utwory J. H. Romana, J. S. Bacha oraz A. Vivaldiego. Tym razem koncert odby³ siê w ko¶ciele g³ównym. Organizatorzy najwyra¼niej "mieli nosa", gdy¿ okaza³o siê, ¿e frekwencja by³a na tyle du¿a, ¿e zajête zosta³y wszystkie miejsca. Koncert, jak zwykle, poprowadzi³a Lidia Jazgar.
Tego samego dnia, wieczorem, w bazylice OO. Cystersów w Mogile odby³ siê koncert organowy. Wyst±pi³ Chór Kameralny parafii Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich pod dyrekcj± Marka Walczaka. Na organach, na przemian z chórem, gra³ Tomasz Kuc. W programie znalaz³y siê utwory J. S. Bacha, F. Nowowowiejskiego, Wac³awa z Szamotu³, F. Mendelsohna, D. Buxtehude'a oraz F. A. Guilmanta. Prezentowana muzyka i ¶piew nawi±zywa³y do Wielkiego Postu. Organizatorami wielkopostnych koncertów s±: O¶rodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida i nowohuckie parafie. W¶ród patronów medialnych tych wydarzeñ muzycznych jest G³os-Tygodnik Nowohucki.
(ak) Fot. Andrzej Kalinowski
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".