Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Z geotermalnymi ¼ród³ami w Przylasku Rusieckim i B³oniami 2.0 – „NOWA HUTA PRZYSZ£O¦CI”
Studium okre¶la wizjê rozwoju miasta, wyznacza podstawowe ramy zagospodarowania przestrzennego i jest podstaw± dla miejscowych planów zagospodarowania.
Dzi¶ oko³o 40,5 proc. terenu miasta pokryte jest planami miejscowymi, co oznacza, ¿e ta przestrzeñ jest chroniona i nie ma obawy, ¿e przestrzeñ miejska w tym miejscu bêdzie zniszczona przez zabudowê.
- „Studium” chroni ³ad budowlany i standardy ¿ycia mieszkañców, którzy wiedz± czego i jakich ewentualnych inwestycji siê spodziewaæ – podkre¶la³a wagê studium wiceprezydent ds. rozwoju miasta El¿bieta Koterba, podczas spotkania z mieszkañcami Nowej Huty ( 6 bm.).Przedstawiono na nim za³o¿enia studium.
Wis³± osi± miasta
Celem polityki przestrzennej Krakowa – jest przekszta³canie go w miasto nowoczesnych technologii, nauki kultury i - przyjaznego mieszkañcom. Kraków musi byæ tak¿e miastem zwartym terytorialnie: bez nadmiernego rozlewania zabudowy, z wykorzystaniem terenów poprzemys³owych, znajduj±cych siê w ¶rodku miasta. Budowa miasta „zwartego” wymaga równocze¶nie takich przekszta³ceñ, by standardy ¿ycia mieszkañców nie ulega³y pogorszeniu. Chodzi o rozwój zrównowa¿ony - tereny „zainwestowane” powinny pozostawaæ w odpowiedniej proporcji do terenów zielonych. Jednocze¶nie planistom zale¿y na podniesieniu standardów przestrzeni publicznej i ochronie dziedzictwa kulturowego miasta, jak równie¿ terenów cennych przyrodniczo.
Najwa¿niejsz± przestrzeni± publiczn± i osi± rozwoju miasta jest dla Krakowa – Wis³a i studium zajmuje siê ni± szczególnie. Has³o „miasto frontem do rzeki” nie oznacza jednak, ¿e rzeka zostanie obudowana. Wrêcz przeciwnie, tereny wokó³ niej maj± pozostaæ przestrzeni± publiczn± z bulwarami i terenami rekreacyjnymi. Tak¿e w rejonie Nowej Huty – wskazywa³a na kolejne za³o¿enia studium zagospodarowania przestrzennego E. Koterba.
Tzw. obszar metropolitalny, czyli miasto wraz z powiatami, ujêty w studium obejmuje 4382 km kw, rozci±gaj±c siê od Bochni po Wadowice, na osi wschód – zachód i od Miechowa po My¶lenice na osi pó³noc-po³udnie. Dla tego obszaru miasto Kraków musi zapewniæ us³ugi metropolitarne, a to przek³ada siê na lokalizacjê centrów tych us³ug, jak i rozwój komunikacji, o czym w studium nie mo¿na zapomnieæ.
Kraków liczy dzi¶ 760 tys. mieszkañców, co wraz ze studentami daje oko³o 1 mln. ludno¶ci. Z miejscowo¶ci o¶ciennych codziennie do Krakowa przybywa kolejne 200 tys. Wiêkszo¶æ z nich przemieszcza siê po mie¶cie transportem zbiorowym, szczególnie szynowym. I w najbli¿szej przysz³o¶ci tak pozostanie, choæ plani¶ci zapowiadaj±, ze kiedy¶ byæ mo¿e metro po³±czy Branice z Bronowicami!
B³onia 2.0
Nowa Huta – rozumiana jako obszar najstarszych osiedli Dzielnicy XVIII i czê¶ciowo Dzielnicy XVII, znalaz³a siê w¶ród strategicznych dla rozwoju podkrakowskiego grodu, projektów. (obok m.in. Balic, Rybitw).
Osiedla Dzielnicy XVII zajmuj± dzi¶ 2376 ha i mieszka tu ponad 20 tys. osób. Dzielnica XVIII - Nowa Huta rozci±ga siê na 6552 ha i zamieszkuje j± oko³o 57 tys. mieszkañców.
Projekt „Nowa Huta Przysz³o¶ci” dotyczy tej, wschodniej czê¶ci miasta. Chodzi o zagospodarowanie i rewitalizacjê oko³o 5 tys. hektarów terenu, którego g³ówn± osi± jest ulica Igo³omska. To teren zró¿nicowany: z jednej strony poprzemys³owy, z drugiej - mieszkalny, z osiedlami na bazie dawnych wsi i z enklawami zieleni.
Idea rewitalizacji obszaru, okre¶lanego wcze¶niej jako „Kraków-Wschód”, nie jest pomys³em nowym. Teraz przygotowywane studium wykorzystuje koncepcje zagospodarowania, przedstawione w pracach tegorocznego konkursu urbanistycznego.
Planuje siê tutaj, w oparciu o powi±zania komunikacyjne, powstanie centrum logistycznego, z wykorzystaniem poszerzonej ul Igo³omskiej, drogi S-7 i drogi wiod±cej wokó³ krakowskiej huty oraz wêz³a kolejowego, (miasto chcia³oby „odzyskaæ” tereny kolejowe z P³aszowa, przenosz±c ruch rozrz±dowy kolei w rejon dzisiejszej stacji Nowa Huta). Wzd³u¿ ul. Igo³omskiej rozci±ga³by siê park naukowo-technologiczny Branice. Ten kierunek rozwoju Krakowa, jako miasta najnowocze¶niejszych technologii, jest jak najbardziej zasadny, gdy¿ wy¿sze uczelnie s± dzi¶ najwiêkszymi inwestorami i pracodawcami w mie¶cie.
Wschodnia czê¶æ Krakowa ma byæ przeciwwag± dla zwartej zabudowy miasta. Zak³ada siê te¿ wykorzystanie korzy¶ci p³yn±cych z s±siedztwa zak³adów przemys³owych np. w bilansie energetycznym.
Dla Przylasku Rusieckiego, obok miejsca zabudowy jednorodzinnej, wyznaczono funkcjê rekreacyjne i ...zdrowotne. Bogactwem Przylasku staæ siê mog± odkryte ¼ród³a geotermalne. Analiza tutejszych wód geotermalnych, przeprowadzona w 2005 roku, wykaza³a ekonomiczn± op³acalno¶æ budowy, w tym miejscu, zak³adu geotermalnego.
***
Pod koniec 2011 roku Miasto odrzuci³o wizjê rozwoju proponowan± przez prof. Jana Chmielewskiego. Teraz studium zagospodarowania przygotowuje Magistrackie Biuro Planowania Przestrzennego. Do prac powo³ano zespól z³o¿ony z krakowskich urbanistów. Jak zapowiada wiceprezydent Koterba, studium bêdzie gotowe w po³owie przysz³ego roku. Wtedy zostanie przedstawione Radzie Miasta Krakowa do uchwalenia.
Na razie zapoznaj± siê z nim mieszkañcy poszczególnych dzielnic miasta.
-Tworzymy pewn± ideê Nowej Huty przysz³o¶ci. Z now± stref± gospodarcz±, ³±cz±c± wiele podmiotów, którym zale¿y na tym by w Ma³opolsce zrobiæ co¶, co napêdzaæ bêdzie gospodarkê regionu - podkre¶la³a na spotkaniu z mieszkañcami Nowej Huty wiceprezydent Koterba. Ale by projekt siê powiód³, potrzebna jest wspó³praca z innymi partnerami – sama Gmina temu nie sprosta - wspó³praca z Urzêdem Marsza³kowskim i z rz±dem.
Ale Nowa Huta to nie tylko tereny postindustrialne. Powstaj±ce studium wskazuje tak¿e kierunki rozwoju najstarszych osiedli - dzi¶ kompleks starzej±cej siê substancji budynków, do tej pory nie doinwestowany. Studium przyznaje, ¿e brakuje w tym obszarze wiod±cych inwestycji, które nada³yby impuls dla rozwoju ca³ej dzielnicy.
Ta Nowa Huta o niskiej zabudowie, z du¿ymi obszarami zielonymi powinna staæ siê jednym z metropolitarnych centrów Krakowa, za¶ umiejscowione tu „B³onia 2.0”, maj± byæ konkurencj± dla B³oñ Krakowskich i staæ siê centrum wydarzeñ plenerowych i masowych imprez.
Jaka jest perspektywa czasowa tych planowanych zmian? Byæ mo¿e w najbli¿szym czasie uda siê przeprowadziæ remont ul. Igo³omskiej. Pozosta³e projekty bêd± mo¿liwe, po uzyskaniu pozosta³e projekty w latach 2014 – 2020, po uzyskaniu ¶rodków z UE.
Krystyna Lenczowska
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,475 unikalnych wizyt