326 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpocznie relacja z kolejnego koncertu organizowanego przez Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz&Beat&Rock. Tym razem organizatorzy zaproponowali, by „Spotkaæ siê po latach… w Czerwono-Czarnym rytmie”. Go¶ciem specjalnym tego sentymentalnego spotkania muzycznego w ArtZonie O¶rodka Kultury im.C.K.Norwida by³ Miros³aw Wójcik, saksofonista kultowego bigbitowego zespo³u „Czerwono-Czarni, który w styczniu 1961 roku wyst±pi³ w Nowej Hucie. Wspominaj±c tamte chwile, przypomniano te¿ po raz kolejny postaæ wybitnego nowohucianina - Józefa Krzeczka. To w³a¶nie on stworzy³ jedne z najwiêkszych przebojów Czerwono-Czarnych: "Dwudziestolatki", "O mnie siê nie martw" i "Agatko poca³uj".
Kronika poka¿e równie¿ fragmenty autorskiego pokazu zdjêæ i filmów Grzegorza Petryszaka "Zapomniany Kaukaz", który mia³ miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Znany dziennikarz i podró¿nik pokaza³ mi³o¶nikom przygód niezwyk³e zak±tki Gruzji, któr± w ostatniej dekadzie kilkakrotnie przemierza³. Przepiêkne slajdy i filmowe reporta¿e przenios³y widzów do s³onecznej, wiosennej krainy, le¿±cej na styku Europy i Azji. I pokaza³y, ¿e warto odwiedziæ kraj, który ostatnio sta³ siê popularnym celem podró¿y wielu globtroterów.
Na koniec wrócimy do zimnej, styczniowej rzeczywisto¶ci. Mimo mrozu i ¶niegu – a mo¿e w³a¶nie dziêki nim – bywa weso³o. Po raz kolejny mo¿na siê przekonaæ, ¿e centralnym punktem zabaw dzieciêcych w Nowej Hucie jest niewielka górka po³o¿ona przy Nowohuckim Centrum Kultury. To w³a¶nie tam najczê¶ciej kieruj± siê rodzice ze swoimi pociechami, by przy pomocy saneczek i innych ¶lizgaj±cych siê przedmiotów pope³niaæ zimowe szaleñstwa.
326 odcinek Nowohuckiej Kroniki Filmowej prezentowany bêdzie w Kinie Studyjnym „Sfinks” od pi±tku 1 lutego oraz na antenie TVP Kraków w poniedzia³ek 4 lutego o godz. 17.05 i 22.00 oraz w czwartek 7 lutego o godz. 19.15. Archiwalne wydania kronik mo¿na zobaczyæ na stronie www.kronika.com.pl
(as)
Grand Prix ¦wiatowego Festiwalu Sundance w USA. LAUREATEM KRONIKARZ NOWEJ HUTY!
Nowohuckie Kroniki Filmowe od 2004 roku pokazywane s± w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e na antenie Telewizji Kraków. Pierwszym ich realizatorem by³ nowohucki re¿yser Jerzy Ridan. Pó¼niej do³±czyli jego uczniowie, którzy w M³odzie¿owym Domu Kultury im. A. Bursy uczestniczyli w warsztatach filmowych. Jednym z nich by³ Grzegorz Zariczny. Z czasem podj±³ on studia filmowe na Uniwersytecie ¦l±skim i w Mistrzowskiej Szkole Re¿yserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwszy film dokumentalny G. Zaricznego to „Marysina polana”. Przyznano mu wiele nagród w kraju i za granic±. Tak¿e jego „Nasza zima z³a” - krótka fabu³a zrealizowana na terenie Nowej Huty - uzyska³a na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodê specjaln± jury w konkursie „M³ode Kino Polskie”. Jednak najwiêksze sukcesy odnotowa³ film „Gwizdek”, opowiadaj±cy o ¿yciu ch³opaka mieszkaj±cego na wsi w pobli¿u Nowej Huty. Film uzyska³ Pierwsz± Nagrodê na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty i G³ówn± Nagrodê na koszaliñskim festiwalu „M³odzi i Film”. Ale to nie koniec! Na zakoñczonym niedawno najwiêkszym festiwalu filmowym na ¶wiecie - „Sundance 2013” w USA - prezentuj±cym twórczo¶æ niezale¿n± – Grzegorz Zariczny za „Gwizdek” odebra³ Grand Prix! Juror Dan Herztfeldt podczas odczytywania werdyktu powiedzia³, ¿e jury zakocha³o siê w tym „piêknie skomponowanym, niezwyk³ym filmie”. A konkurencja by³a wielka. Na konkurs przys³ano a¿ 8000 filmów z ca³ego ¶wiata!
(jr)
W niedzielê, 20 stycznia br., odby³a siê jubileuszowa, XXX Pielgrzymka Ludzi Pracy do Czernej, do grobu ¶w. Ojca Rafa³a Kalinowskiego, powstañca styczniowego i zakonnika-karmelity. W tym roku pielgrzymka mia³a charakter szczególny, gdy¿ odby³a siê w 150. rocznicê rozpoczêcia Powstania Styczniowego 1863 roku. Zorganizowana zosta³a przez Duszpasterstwo Hutników dzia³aj±ce przy parafii M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy oraz Komisjê Robotnicz± Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”.
(f)
Szko³a powsta³a w Nowej Hucie 8 lat temu. Od tej pory doczeka³a siê ju¿ sporego grona zwolenników i przyjació³, wykszta³ci³a ponad 500 uczniów. Ma w Nowej Hucie wyrobion± opiniê, wci±¿ jednak kr±¿± na jej temat mity i legendy. Jaka jest naprawdê – dowiemy siê rozmawiaj±c z jej dyrektorem ksiêdzem Markiem Ostapiszynem SAC.
Zbli¿a siê moment kiedy rodzice sze¶ciolatków podj±æ bêd± musieli trudn± decyzjê zwi±zan± z wyborem szko³y. W Nowej Hucie „podstawówek” nie brakuje. Choæ mówi siê, ¿e „od przybytku g³owa nie boli” niejednemu rodzicowi konieczno¶æ podjêcia tej decyzji spêdza sen z powiek. Kryteria podejmowania decyzji s± ró¿ne: ¿eby by³o blisko, bo koledzy tam id±, bo szko³a ma dobr± opiniê. Niektórzy rodzice rezygnuj± z „rejonówki” wybieraj±c inn± placówkê – b±d¼ to ze wzglêdu na klasy profilowane, b±d¼ te¿ na zajêcia dodatkowe czy jednozmianowy system nauki . Tych, którzy ci±gle siê wahaj±, oraz tych którzy s± ciekawi jak wygl±da szko³a której dyrektorem jest ksi±dz zapraszam na rozmowê. + Zacznê, proszê wybaczyæ, od plotek. Czy to prawda, ¿e do Waszej szko³y przyjmowane s± jedynie dzieci wychowane w rodzinach katolickich, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzany jest „poziom religijno¶ci” rodziców?
- Ksi±dz Marek (¶miech): Naprawdê kr±¿± o nas takie plotki? Pierwsze s³yszê – mo¿e dlatego, ¿e plotkami siê nie zajmujê. Absolutnie nie. Jeste¶my szko³±, której (jak zreszt± widaæ ) dyrektorem jest osoba duchowna. Nasza szko³a wychowuje zgodnie z za³o¿eniami wiary i etyki katolickiej oraz duchowo¶ci± ¶w. Wincentego Pallottiego. Jednak nigdy nie sprawdza³em i sprawdzaæ nie zamierzam tego jak rodzice naszych dzieci realizuj± swoj± duchowo¶æ. Rodzice wybieraj±cy nasz± placówkê pragn± aby ich dzieci by³y wychowywane w duchu chrze¶cijañskim. W praktyce oznacza to np. odwo³ywanie siê do chrze¶cijañskich warto¶ci podczas rozwi±zywania konfliktów. + Po co zatem, wzbudzaj±ca wiele emocji i domys³ów, rozmowa kwalifikuj±ca do podstawówki? Jaki ma sens?
- Ksi±dz Marek: Przede wszystkim nie rozmowa kwalifikacyjna – tylko wstêpne spotkanie . Sens prosty i, dla mnie, oczywisty -chcê poznaæ rodzinê z któr± bêdê pracowa³ przez kolejne lata. Do tej szko³y przyjmujemy nie dziecko a ca³± rodzinê. Takie spotkanie to wyraz szacunku dla rodziców i dziecka. Jest to jednocze¶nie zapoznanie, niezbêdne do dalszych dzia³añ na rzecz dobra dziecka. Rodzice dowiaduj± siê jaka jest szko³a któr± wybrali. Szko³a, która przez kolejne lata bêdzie partnerem w wychowywaniu ich dziecka. Ja poznajê rodziców i podczas rozmowy, która czasem trwa kilkana¶cie a czasem kilkadziesi±t minut, staram siê zorientowaæ czy znajdziemy wspólne jêzyk. + Czy zatem Szko³a ¶wiêtego Pallottiego jest to szko³± dla wybranych?
- Ksi±dz Marek: Nie, nie i jeszcze raz nie. Przyjmujê ka¿d± rodzinê tak± jaka jest. Wa¿ne jest to, ¿e zale¿y nam na rodzicach, którzy bêd± chcieli z nami wspó³pracowaæ dla dobra dziecka. My w szkole mamy wzmacniaæ dzia³ania rodziców – mamy byæ przed³u¿eniem ich r±k. + Czym zatem ró¿ni siê wasza „zwyk³a podstawówka” (u¶miech) od innych zwyk³ych?
- Ksi±dz Marek: Ka¿da szko³a jest inna, ka¿da niezwyk³a. Nie chcê siê porównywaæ do kogokolwiek, powiem jak jest u nas. W naszej szkole najwa¿niejsze jest dziecko. W ka¿dym momencie dnia, w ka¿dej chwili rozwoju, w ka¿dej decyzji, któr± – wspólnie z nauczycielami- podejmujê liczy siê ma³y cz³owiek. To my tu jeste¶my dla niego a nie on dla nas. Nauczyciele tu pracuj± – otrzymuj± za to co robi± pieni±dze – dla dzieci czêsto szko³a jest prawie ca³ym ¶wiatem. Wiem i jestem tego ¶wiadomy, ¿e s± w¶ród moich uczniów tacy, którzy niemal ca³y dzieñ spêdzaj± w szkole. Muszê o nich zadbaæ równie¿ w godzinach pozalekcyjnych, czyli tych które spêdzaj± na ¶wietlicy. Program zajêæ dodatkowych to nie tylko rozwijanie talentów czy pomoc w nauce - choæ to oczywi¶cie te¿. Czas w ¶wietlicy to równie¿ czas odpoczynku i spacerów na ¶wie¿ym powietrzu. + Skoro ju¿ ksi±dz wspomnia³ o zajêciach dodatkowych, wiem ¿e s± szko³y gdzie ilo¶æ tzw. kó³ek jest niewielka a dostêp do nich ograniczony. Jak jest u was?
- Ksi±dz Marek: Nie wiem jak jest u innych. Nauczyciele pracuj±cy w szkole ¦wiêtego Pallottiego nie s± zatrudnieni na kartê nauczyciela tylko z kodeksu pracy. Oprócz 18 godzin, podczas których prowadz± lekcje, ka¿dy musi przepracowaæ na rzecz uczniów 6 godzin tygodniowo. Zajêæ dodatkowych wiêc u nas nie brakuje. Warto zaznaczyæ, ¿e wszystkie one s± zupe³nie bezp³atne. + Jednym z udogodnieñ w waszej szkole s± e-dzienniki, co to takiego?
- Ksi±dz Marek: To proste, e-dzienniki to dzienniki dostêpne on-line. Ka¿dy rodzic i uczeñ ma has³o, które pozwala mu obejrzeæ oceny i informacje które szko³a pragnie przekazaæ. To narzêdzie, które znacznie poprawia komunikacjê. Wspomaga pamiêæ dziecka, która, na poziomie podstawówki, lubi zawodziæ. Dzieci w tym wieku do¶æ czêsto zapominaj± jeszcze o ró¿nych rzeczach, e-dziennik pozwalaj± rodzicom od razu dowiedzieæ siê o tym co dzia³o siê tego dnia w szkole. + Od plotek zaczêli¶my i na plotkach zakoñczmy. Czy to prawda, ¿e rozpieszcza ksi±dz rodziców?
- Ksi±dz Marek: O, w tej plotce jest trochê prawdy. Szko³a pe³ni rolê s³u¿ebn± wobec rodziny, to nie dzieci i rodzice s± dla nas tylko my dla nich. S³ucham rodziców i tego co maj± do powiedzenia na temat naszej szko³y, staram siê uwzglêdniaæ ich uwagi. Wychodzê z za³o¿enia, ¿e oni najlepiej znaj± swoje dziecko. W szkole jest równie¿ sztab osób, które wspomagaj± rodziców w procesie wychowawczym: pedagog, wychowawca klasy, logopeda, dyrektor szko³y – ka¿da z tych osób pozostaje do dyspozycji rodziny. ¯eby by³a jasno¶æ nie ustêpujê rodzicom w ka¿dej sprawie, s± w szkole pewne zasady i nie wolno ich ³amaæ – chocia¿by taka, ze dziewczynki nie mog± nosiæ kolczyków, staram siê jednak zawsze wys³uchaæ i wspólnie szukamy rozwi±zania. To siê sprawdza. Nasi „rozpieszczeni” rodzice sami chêtnie podejmuj± dzia³ania na rzecz szko³y. Je¶li kto¶ dobrze czuje siê w jakim¶ ¶rodowisku to bêdzie siê stara³ dzia³aæ na rzecz tego miejsca. Szko³a ¦wiêtego Wincentego Pallottiego to takie w³a¶nie miejsce, w którym dzieci ich rodzice czuj± siê ¶wietnie. Kto nie wierzy…zapraszany ¿eby sprawdziæ. + Dziêkujê za rozmowê i w imieniu Ksiêdza zapraszam rodziców 6 latków do odwiedzenia szko³y, mo¿e wam siê spodoba i zostaniecie na nastêpnych kilka lat?
(a³)
Jase³ka wystawione przez uczniów Szko³y Podstawowej ¶w. Wincentego Pallottiego.
Na pocz±tek 325. Nowohuckiej Kroniki Filmowej zobaczymy relacjê z ksiêgarni „Skarbnica”, w której odby³o siê spotkanie z Ryszardem Dzieszyñskim, autorem ksi±¿ki po¶wiêconej legendom nowohuckim pt. „Wino, skrzyd³a i ogieñ”. Spotkanie prowadzi³ red. naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk. Mówi³: „Legendy ¿yj± z nami i w nas. Nawet ksiêgarnia „Skarbnica stanowi ¿yw± legendê, tak jak Plac Centralny i bliskie okolice, gdzie tyle tutaj siê dzia³o”. R. Dzieszyñski w swoim dorobku ma 47 ksi±¿ek wydanych w ³±cznym nak³adzie ponad pó³ milionów egzemplarzy i ok. sze¶ciu tysiêcy tekstów publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach.
Nastêpnie Kronika przedstawi uroczysto¶æ wrêczenia medalu Nowohucianina Roku 2012. Ten zaszczytny tytu³ przyznano Józefowi Pilchowi, który urodzi³ siê w 1957 r. w szpitalu im. Stefana ¯eromskiego i cale swoje ¿ycie zwi±za³ z nasz± dzielnic±. Ukoñczy³ Technikum Huty im. Lenina, a potem studia in¿ynierskie. Pracê zawodow± rozpocz±³ w Hucie im. Lenina na Wydziale Walcowniczym. W 2006 r. wystartowa³ w wyborach do Rady Miasta Krakowa i z trzeciej pozycji wygra³ z najlepszym wynikiem. W latach 2009 /2010 pe³ni³ funkcjê przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Obecnie jest wiceprzewodnicz±cym. Pomaga placówkom kulturalnym, domom dziecka, miejskim o¶rodkom pomocy spo³ecznej i szpitalom. W wywiadzie powiedzia³: „Dla Nowej Huty ¿yjê i staram siê, aby by³a coraz piêkniejsza”.
Na zakoñczenie zobaczymy fragment filmu dokumentalnego „Wspólny dom”, zrealizowany przez Lucynê Lubañsk±, Igora Mo³odeckiego i Grzegorza Kwintê. Film wyprodukowany zosta³ przez parafiê w Mistrzejowicach dziêki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bohaterami s± uczniowie szkó³ gimnazjalnych i liceów, którzy brali udzia³ w konkursie po¶wiêconym roli Polski w Unii Europejskiej. Laureaci konkursu w nagrodê wyjechali do Strasburga. Zwiedzili siedzibê Parlamentu Europejskiego, a tak¿e m.in. wspania³± katedrê Notre Dame.
Kronika od pi±tku prezentowana bêdzie w Kinie Studyjnym „Sfinks” oraz na antenie TVP Kraków w poniedzia³ek o godz. 17.05 i 22.00, a tak¿e w czwartek o godz. 19.15. Archiwalne wydania kronik mo¿na zobaczyæ na stronach: www.kronika.com.pl
(jr)
Maj± ju¿ rok, odk±d na kulturalnej mapie Krakowa pojawi³y siê „Koncerty Mistrzejowickie”
Kiedy w styczniowym numerze „¦ladu”, miesiêcznika parafii ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego oraz na ³amach ¿yczliwego nam „G³osu -Tygodnika Nowohuckiego” z ubieg³ego roku przedstawi³em swoje wspomnienia z koncertów, które z prowadzonymi przez siebie zespo³ami chóralnymi („Triad±” ze Szko³y Podstawowej nr 126 ,”Bardem” ZPNiG, parafialnym „Solidarno¶æ -Maxymilianum” i „Krakowsk± M³od± Filharmoni±” ZPSMuz. im M. Kar³owicza) wyra¿a³em nadziejê i g³êbok± wiarê, ¿e inaugurowany koncertem kolêd cykl comiesiêcznych prezentacji muzyki i poezji wpisze siê trwale w kulturaln± mapê Krakowa.
Podczas Gali Mody i Urody w Hotelu i Restauracji „Santorini” – WYBORY MISS NOWEJ HUTY 2013
W niedzielê w hotelu „Santorini” odby³ siê fina³ konkursu Miss Nowej Huty. To ju¿ XVI edycja tego konkursu. Fina³ by³ czê¶ci± gali mody i urody zorganizowanej na rzecz Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy. Impreza nadzwyczaj udana, tak± opiniê i podziêkowania przekazywali zebrani licznie go¶cie. Sala restauracyjno-balowa presti¿owego hotelu ledwo pomie¶ci³a ponad 90-osobow± widowniê. Galê otworzy³ Zygmunt Fura z RORES MODELS, wspó³organizator konkursu. Powita³ go¶ci i zaprezentowa³ jury konkursu. W jury by³o 13 osób: ludzie sceny politycznej, samorz±dowcy, gwiazdy sportu, osoby ze ¶wiata sztuki, mody, fundatorzy nagród. By³o liczne, ale te¿ by³ trudny wybór laureatek spo¶ród uroczych finalistek. Wszystkie zas³ugiwa³y na nagrody i tytu³y.
***
Miss Nowej Huty zosta³a: Klaudia Zieliñska, 19-letnia studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, natomiast tytu³y Wicemiss Nowej Huty zdoby³y Klaudia B±k, 17-letnia uczennica XXXI LO i 17-letnia Magdalena Poznañska (LO Wieliczka), Miss Internetu wybran± przez internautów zosta³a - Karolina Sieniawska (II LO), zebra³a 1200 g³osów z 27 krajów, a Miss Czytelników „G³osu - Tygodnika Nowohuckiego” Czytelnicy wybrali Monikê Schneider. Przydzielono tak¿e inne tytu³y: Miss Foto i Miss Publiczno¶ci dla Klaudii B±k, Miss Gracja „Awiteksu” - Klaudia Zieliñska, Miss Fitness Acadamy - Klaudia Zieliñska, Miss Opel Marimex - Klaudia B±k. Wszystkie finalistki otrzyma³y cenne nagrody. Dziewczyny ju¿ otrzyma³y propozycje udzia³u w kampaniach reklamowych firm obecnych na gali.
(mp) (Pe³ny artyku³ znajduje siê na ³amach gazety)
W minion± niedzielê w Hotelu „Santorini”, podczas gali organizowanej przez „G³os - Tygodnik Nowohucki” wrêczono tytu³ Nowohucianina Roku przyznawany od 1994 roku przez Kapitu³ê. Nowohucianinem Roku 2012 zosta³ Józef Pilch wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa. Tytu³ wraz z okoliczno¶ciowym Medalem wrêczyli redaktor naczelny Tygodnika Jan L. Franczyk oraz senator RP Mieczys³aw Gil laureat Tytu³u w 2011 roku.
Józef Pilch, urodzi³ siê w 1957 r. w Krakowie w naszym nowohuckim szpitalu im. Stefana ¯eromskiego. Lata dzieciñstwa spêdzi³ w Nowej Hucie na os. S³onecznym. Tam te¿ uczêszcza³ do szko³y podstawowej nr 105. Od trzeciej klasy szko³y podstawowej gra³ wraz z ojcem w orkiestrze dêtej Huty im. Lenina. W klubie sportowym Wanda gra³ w siatkówkê. Jako m³ody cz³owiek wspomaga³ swoj± mamê w wielu inicjatywach charytatywnych miedzy innymi podczas pomocy w domu dziecka, a tak¿e starszym samotnym osobom. Ukoñczy³ Technikum HiL o specjalno¶ci elektromonter. W 1976 r. pozna³ najpiêkniejsz± dziewczynê w Nowej Hucie Krystynê i jest z ni± szczê¶liwy do dnia dzisiejszego. Jest magistrem in¿ynierem ukoñczy³ studia in¿ynierskie o specjalno¶ci transport i logistyka oraz magisterskie o specjalno¶ci ekonomia i organizacja przedsiêbiorstw. Karierê zawodow± rozpocz±³ prac± w Hucie im. Lenina na wydziale Walcowniczym. Nastêpnie pracowa³ w firmie „Transbud” Nowa Huta, aby ostatecznie podj±æ pracê w „Chemobudowie” Kraków S.A jako kierownik transportu. W tym czasie wyjecha³ do pracy za granicê. Po powrocie do kraju obj±³ stanowisko Dyrektora Zaplecza Technicznego i Us³ug w „Chemobudowie” SA, któr± pe³ni do dzisiaj. Jednocze¶nie wznowi³ dzia³alno¶æ spo³eczn± i sportow±. Jest do dnia dzisiejszego dzia³aczem NSZZ „Solidarno¶ci”, bra³ udzia³ w strajku w czasie stanu wojennego.
W dzia³alno¶ci spo³ecznej wspiera Stowarzyszenie Bezrobotnych i Pokrzywdzonych przez Los, Krakowsk± Radê Niepe³nosprawnych, której prezesem jest Pani Zofia Sawa. ¦ci¶le wspó³pracuje z Krakowskim Zwi±zkiem Emerytów, Rencistów i Osób Niepe³nosprawnych, któremu lideruj± El¿bieta Pyka oraz Barbara Bzdrêga. Pomaga dzieciom z Fundacji „Prometeusz”. Jest Honorowym Przyjacielem Wadowa. Wspiera s±siednie osiedla £uczanowice, Luboczê, Grêba³ów, Wadów i Pleszów. Jest cz³onkiem Klubu Sportowego Wanda, a tak¿e Honorowym Prezesem Speedway Wanda. Wspiera wszystkie inicjatywy sportowe na terenie Nowej Huty. Do ulubionych sportów nale¿±: siatkówka, koszykówka, pi³ka rêczna oraz ¿u¿el. Wspó³pracowa³ tak¿e z Klubem Szermierczym „Zerwikaptur”.
Za namow± przyjaciela ¶p. Zbigniewa Wassermanna zaanga¿owa³ siê w dzia³alno¶æ polityczn± i wst±pi³ do Partii Prawo i Sprawiedliwo¶æ. W 2006 roku wystartowa³ w wyborach do Rady Miasta Krakowa i z trzeciej pozycji wygra³ z najlepszym wynikiem. W latach 2009/2010 mia³ zaszczyt pe³niæ funkcjê Przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Jako radny pomaga domom kultury, teatrom, domom dziecka, miejskim o¶rodkom pomocy spo³ecznej i krakowskim szpitalom. Od 2006 roku jest cz³onkiem Rady Spo³ecznej Szpitala im. ¯eromskiego. W roku 2007 uczestniczy³ w pracach Komitetu Organizacyjnego Samorz±dowego Konkursu Nastolatków „8 Wspania³ych”. W 2009 roku przewodniczy³ Kapitule Honorowego Tytu³u „Przyjaciel Sportu”. Obecnie jest wiceprzewodnicz±cym Rady Miasta Krakowa i dzia³a m.in. w Komisjach Sportu Turystyki i Kultury Fizycznej, Komisji Zdrowia, Infrastruktury oraz Bud¿etowej - wspieraj±c swoje ambitne zamierzenia na rzecz nowohuckiego sportu i s³u¿by zdrowia oraz organizacji pozarz±dowych i spo³eczno¶ci lokalnych. Otrzyma³ wiele wyró¿nieñ m.in. Serce za serce od Krakowskiej Fundacji Prometeusz, Bractwa Kurkowego, Kongregacji Kupieckiej, oraz wiele odznaczeñ pañstwowych, samorz±dowych i spo³ecznych. Teraz otrzyma³ bezcenny jak sam podkre¶li³ w swojej wypowiedzi Tytu³ Nowohucianina Roku 2012.
¯onaty z Krystyn± absolwentk± prawa administracyjnego dbaj±cej o ciep³o domowego ogniska. Córka Ania jest absolwentk± Politechniki Krakowskiej Wydzia³u In¿ynierii L±dowej, posiada tak¿e ukoñczony drugi fakultet Informatykê.
Józef Pilch posiada wiele pasji. Przez lata wrêcz „po¿era³” ksi±¿ki. Sprawia mu du¿± przyjemno¶æ dba³o¶æ o przydomowy ogródek. T± pasj± zara¿a innych, w³±czaj±c siê w organizacjê konkursów na przydomowe ogródki. Lubi gotowaæ, a Jego gulasz i bitki zdoby³y ju¿ niejedno podniebienie. Jego motto „Steruj w³asnym postêpowaniem pamiêtaj, ¿e Ciê widz± i opisuj± inni”.
(SP)
O tej porze roku mog± byæ bardziej k³opotliwi ni¿ zwykle, szczególnie je¶li uparcie chc± nocowaæ na klatce naszego domu. Bezdomni. Zima nie jest dla nich dobr± por±, choæ na razie nie by³o jeszcze naprawdê mro¼nych nocy.
W pierwszych dniach stycznia 225 bezdomnych mê¿czyzn ka¿dej nocy szuka noclegu w noclegowni dla mê¿czyzn, prowadzonej przez miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej przy ul. Makuszyñskiego. Dla wielu jest to niemal sta³y adres, chocia¿ na dzieñ musz± opuszczaæ budynek noclegowni. Ta otwiera dla nich swoje drzwi, ka¿dego dnia o godz. 16.
- Mamy 200 miejsc, ale interwencyjnie rozk³adamy tak¿e ³ó¿ka w ¶wietlicy. Takich prawdziwych mrozów jednak jeszcze nie by³o, a wtedy liczba chêtnych do przenocowania u nas, znacznie siê zwiêksza. Wówczas staramy siê pomóc wszystkim i przyjmujemy równie¿ osoby „po spo¿yciu”, ale takie, które nie kwalifikuj± siê na izbê wytrze¼wieñ, je¶li maj± poni¿ej 1 promila alkoholu we krwi. Czasem takie osoby s± przywo¿one s± do noclegowni przez stra¿ miejsk± lub policjê, zaalarmowan± np. przez mieszkañców ¿e na ich klatce schodowej nocuje bezdomny – mówi Franciszek Kozub kieruj±cy noclegowni±.
Po godz. 8 rano, w budynku pozostaj± ju¿ tylko chorzy, starsi i niepe³nosprawni, ci którzy maj± na to indywidualn± zgodê. Reszta – rozejdzie i rozjedzie siê po mie¶cie, w poszukiwaniu pracy lub ciep³ego posi³ku na bloczki – np. w sto³ówce w os. Krakowiaków. (Wykaz miejsc noclegowych i placówek zapewniaj±cych gor±ce posi³ki osobom bezdomnym jest dostêpny na stronie www.mops.krakow.pl). Czê¶æ klientów noclegowni to stali bywalcy. Inni – bywaj± tu rotacyjnie. W ka¿dym razie, w ub. roku kr±g noclegowiczów z ul. Makuszyñskiego zamkn±³ siê w 800 nazwiskach bezdomnych.
Jak informuje MOPS w Krakowie, w ci±gu roku przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. Mog± one liczyæ na wsparcie w postaci schronienia, ciep³ych posi³ków w jad³odajniach, ¶wiadczeñ pieniê¿nych czy pomocy rzeczowej. Mog± korzystaæ z pomocy Klubu Integracji Spo³ecznej, uczestniczyæ w grupach wsparcia, korzystaæ z pomocy specjalistów uzale¿nieñ.
„Akcja Zima” i „Bezpieczne ciep³o”, s± cyklicznymi akcjami organizowanymi przez MOPS, których celem jest przeciwdzia³anie zagro¿eniu utraty zdrowia lub ¿ycia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wych³odzenia organizmu lub wyst±pienia po¿aru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych. Akcje polegaj± m.in na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesi±cach zimowych, a wiêc terenów kolejowych, klatek schodowych, piwnic, strychów oraz pomieszczeñ niemieszkalnych: pustostanów altan dzia³kowych czy kana³ów ciep³owniczych, przez policjê, stra¿ miejsk± czy sta¿ ochrony kolei.
986 to numer telefonu, który szczególnie w zimie, podczas mro¼nych wieczorów, nocy i dni, mo¿e uratowaæ komu¶ ¿ycie. Szczególnie bezdomnym. Pod ten numer mo¿na zadzwoniæ z informacj± o miejscach, w których bezdomni szukaj± schronienia przed mrozem.
Nie zamykajmy ¶mietników
- Choæ nie zawsze widok bezdomnego na klatce schodowej, czy w osiedlowym ¶mietniku, albo przed sklepem jest dla nas przyjemny, podobnie jak czasami towarzysz±cy mu zapach, to jednak w zimie powinni¶my wszyscy poczuwaæ siê do solidaryzmu spo³ecznego i wspó³czuj±cego podej¶cia. Bezdomno¶æ nieraz wynika z wielu splotów okoliczno¶ci i niekoniecznie jest zawiniona – mówi jeden ze starszych mieszkañców os. Z³otego Wieku. Opowiada, jak walczy z pomys³ami ogradzania i zamykania ¶mietników w osiedlach, w³a¶nie z my¶l± o tym, ¿e przecie¿ s± one ¼ród³em pozyskiwania „surowców” nie tylko dla bezdomnych, ale tak¿e dla osób które wyszukuj± w nich makulaturê, s³oiki, puszki by w ten sposób uzupe³niæ domowe fundusze. Ba, czasem – maj±c na zbyciu popsut± star± pralkê czy lodówkê, mo¿na skorzystaæ z pomocy takich miejscowych bezdomnych, którzy odwioz± j± na z³om!
Na ulicy
Ludzie obawiaj± siê bezdomnych, ale s± to zwykle nieagresywni, spokojni, i nawet mili ludzie, którzy sami czêsto padaj± ofiar± przestêpstw lub przemocy – mówi± steetworkerzy pracuj±cy z bezdomnymi na ulicach miasta.
Na zimowe zachowania swoich podopiecznych streetworkerzy pracuj± latem, rozpoznaj±c i odwiedzaj±c miejsca, w których przebywaj± bezdomni, przekonuj±c by zmienili swoje zachowania, ale niczego przecie¿ nie mo¿na robiæ na si³ê. Nawet uratowaæ komu¶ ¿ycia,..
Zim± krytyczna jest nie tylko noc. Gdy temperatury spadaj± kto¶ mo¿e zamarzn±æ tak¿e w ci±gu dnia. Bo w tej grupie – jak mówi Ma³gorzata Kurdybacz kierownik Dzia³u Pomocy Bezdomnym - problemem jest alkohol. A to zmienia ¶wiadomo¶æ, sposób my¶lenia, decyzje, które z punktu widzenia cz³owieka postronnego wydaj± siê zupe³nie nieracjonalnie.
Dlatego wiêkszo¶æ z tych, którzy decyduj± siê nie korzystaæ z noclegowni, ma miejsca gdzie nocuje – niemieszkalne, ale ciep³e, gdzie mo¿na bezpiecznie przenocowaæ. W¶ród nich ju¿ rzadziej znajduj± siê kana³y ciep³ownicze, bo te miejsca zosta³ ogrodzone i zamkniête przez w³a¶cicieli sieci ciep³owniczej. Inna grupa bezdomnych wprawdzie decyduje siê na przebywanie w miejscach nieogrzewanych, ale tam chroni± siê przed zimnem opatulaj±c siê w ko³dry czy ciep³e rzeczy, albo pal±c ognisko. Zdaniem Ma³gorzaty Kurdybacz w¶ród bezdomnych ma³o jest osób nieodpowiedzialnych, wszyscy w miarê mo¿liwo¶ci staraj± siê przed zima zabezpieczyæ.
Streetworkerzy którzy pracuj± z bezdomnymi przez ca³y rok i maj± rozpoznane miejsca ich pobytu, mog± przekonywaæ, perswadowaæ, ale do niczego zmusiæ ich nie mog±. Przekazuj± policji i stra¿y miejskiej informacje odno¶nie miejsc, które zima s± czê¶ciej monitorowane, gdy¿ tam mog± przebywaæ ludzie. Dlatego zim± stra¿nicy miejscy wraz ze streetworkerami systematycznie kontroluj± te¿ miejsca, gdzie gromadz± siê osoby bezdomne – m.in. pustostany, klatki schodowe czy ogródki dzia³kowe.
Przypominamy, ¿e osoby bezdomne, przebywaj±ce w zimie w Krakowie, mog± otrzymaæ pomoc, zg³aszaj±c siê do Dzia³u Pomocy Bezdomnym MOPS w os. Teatralnym 24, tel. 12/425-78-09, e-mail: db@mops.krakow.pl.
Mieszkañcy mog± równie¿ informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielaj± streetworkerzy MOPS przy ul. Chmielowskiego 6, tel. 12 357 77 20. (krys)
Girlandy, lampki, Miko³aje, a nawet sanie z reniferami - to tylko niektóre elementy dekoracyjne, jakimi mieszkañcy Nowej Huty przyozdobili swoje posesje w okresie Bo¿ego Narodzenia. By doceniæ trud w³o¿ony w przygotowanie tych dekoracji oraz troskê mieszkañców o wygl±d estetyczny swojego otoczenia, Klub Karino O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta zorganizowa³ Konkurs na najpiêkniejsz± dekoracjê bo¿onarodzeniow±. Do rywalizacji zaproszeni zostali mieszkañcy osiedli z terenów Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
29 grudnia 2012 r. odby³a siê impreza fina³owa konkursu, w trakcie której, miêdzy innymi, og³oszono laureatów konkursu. Wieczór u¶wietni³ program artystyczny w wykonaniu dzieci i m³odzie¿y. Jako pierwsza wyst±pi³a schola Totus Maria z parafii z Ruszczy, która zaprezentowa³a ciekawy i nowatorski program jase³kowy. Nastêpnie uczestnicy zajêæ teatralnych z Klubu Karino, pod kierunkiem Pauliny Piwosz, przedstawili kolêdê Cicha noc w jêzyku migowym. Na zakoñczenie dziewczêce trio gitarowe wykona³o mini koncert kolêdniczy.
Po czê¶ci artystycznej nast±pi³o og³oszenie wyników konkursu Najpiêkniejsza dekoracja bo¿onarodzeniowa. Wprowadzeniem by³a prezentacja multimedialna, przedstawiaj±ca posesje bior±ce udzia³ w konkursie. Autorem prezentacji oraz wystawy fotografii jest Wojciech Ru¶niak. Jury w sk³adzie: Stanis³aw Moryc – przewodnicz±cy Razy Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Wojciech Ru¶niak, El¿bieta Mitka, Marta Chudziak oraz Wies³awa Zboroch, oceni³o prace konkursowe. Wybieraj±c laureatów, jury kierowa³o siê wygl±dem estetycznym posesji, pomys³owo¶ci±, wk³adem pracy i oryginalno¶ci± w doborze dekoracji. Przyznano nastêpuj±ce miejsca i wyró¿nienia:
I miejsce - pañstwo Joanna i Piotr Duszyk; II miejsce – pañstwo Agnieszka i Micha³ Grudzieñ; III miejsce - pañstwo Dorota i Tomasz Kaczmarczyk. Wyró¿nienia otrzymali: pañstwo Barbara i Stanis³aw Kozub oraz pañstwo Alicja i Józef Grzegó³ka. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pami±tkowe dyplomy i upominki ¶wi±teczne.
Pomys³ konkursu, zainicjowany przez Wies³awê Zboroch, bardzo przypad³ do gustu tak¿e mieszkañcom s±siednich osiedli, dlatego organizator zapewnia, ¿e do³o¿y starañ, aby konkurs odby³ siê w latach nastêpnych tak¿e z ich udzia³em. Wystawê prezentuj±c± wszystkie posesje zg³oszone do konkursu na Najpiêkniejsz± dekoracjê bo¿onarodzeniowa, mo¿na ogl±daæ w Klubie Karino O¶rodka Kultury Kraków- Nowa Huta oraz na stronie internetowej www.krakownh.pl. Konkurs zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".