Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Miko³aje na motocyklach
W niedzielê, 2 grudnia br., zaroi³o siê od ¦wiêtych Miko³ajów. Ale nie podró¿owali oni jak to maj± w zwyczaju na saniach, a na motocyklach. Miko³aje zebrali siê w Nowej Hucie przy Zespole Szkó³ Zawodowych (dawne THM) na os. Szkolnym, by kolumnad± udaæ siê na Rynek G³ówny. Po drodze, jak na Miko³ajów przysta³o, odwiedzili domy dziecka.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
W ¦WIECIE DZIECIÊCYCH INSPIRACJI
Nowohuckie Centrum Kultury i Kazimierz Machowina zapraszaj± na wernisa¿ wystawy „Modlitwa dziecka. Madonna Czêstochowska w ¶wiecie dzieciêcych inspiracji. Obrazy z 1982 roku”, która bêdzie prezentowana w grudniu br. w Galerii Centrum NCK.
Joanna Go¶ciej-Lewiñska oraz Kazimierz Machowina artysta i nauczyciel malarstwa, przygotowuj± historyczn± wystawê z 1982 roku, której autorami by³y dzieci z pracowni plastycznej w MDK (ju¿ nie istnieje) mieszcz±cym siê wówczas przy ul. Czackiego w krakowskim Podgórzu. W roku 1982, w stanie wojennym, Kazimierz Machowina zorganizowa³ wycieczkê dla uczestników warsztatów plastycznych do Muzeum Etnograficznego na wystawê „Matka Boska w sztuce ludu polskiego”. Czterna¶cioro dzieci zainspirowanych wystaw±, namalowa³o trzydzie¶ci przejmuj±cych prac, które wielokrotnie eksponowane wzrusza³y w wielu miejscach Krakowa. Dziêki kolekcjonerowi, Irkowi Zwoliñskiemu, wystawa zachowa³a siê w ca³o¶ci i zostanie po 30 latach zaprezentowana w galerii NCK. To okazja do niecodziennego spotkania.
- Kiedy po trzydziestu latach spogl±dam na Madonny namalowane przez dzieci w stanie wojennym, ogarnia mnie wzruszenie i satysfakcja, ¿e te niezwyk³e wizerunki powsta³y – powiedzia³ nam Kazimierz Machowina.
A oto lista autorów wykonanych wówczas prac, urodzonych w latach 70-tych., których organizatorzy pragn± odszukaæ i zaprosiæ na to niezwyk³e spotkanie, które odbêdzie 13 grudnia br. o godz. 18.00 w Galerii Centrum NCK: Andrzej Skrzypek, lat 7, Agnieszka K³ys, lat 8, Dariusz Nowak, lat 7, Renata K±dzio³ka, lat 7, Monika Banas, lat 7, Beata Czap³owska, lat 8, Ola Lis, lat 7, Joanna Szmigielska, lat 6, Beata K³ys, lat 7, Sabina K³ys, lat 6, Robert Grela, lat 8, Agnieszka Czekajewska, lat 7, Izabela Skrzelowska, lat 10 i Beata Knapik, lat 7.
Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ pod tel. 12 644 43 80 (9.00 – 16.00) lub 509 856 427 albo e-mailowo pod adresem: galeria@nck.krakow.pl
(f)
MISTRZEJOWICKIE „WIERZÊ…”
Tak¿e w niedzielê, 25 listopada, odby³ siê ósmy ju¿ koncert mistrzejowicki. Tym razem wyst±pi³ Chór Mariañski pod dyrekcj± Jana Rybarskiego. Chór Mariañski jest jednym z najstarszych chórów dzia³aj±cych w Krakowie. Wykonuje muzykê ko¶cieln± polskich kompozytorów takich jak £uciuk, ¦wider czy Twardowski. Niedzielny koncert nosi³ tytu³ "Wierzê…" i by³ po¶wiêcony muzyce sakralnej z racji Roku Wiary. Jego wspó³organizatorem by³ O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida.
(ak)


Fot. Andrzej Kalinowski
KONCERT CECYLIAÑSKI W MOGILE
W niedzielê, 25 listopada w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Mogile odby³ siê Koncert Cecyliañski. Tym razem wyst±pi³ Zespó³ Muzyki Dawnej „Anonymus”. Zespó³ dzia³a przy ko¶ciele ¶w. Krzy¿a w Krakowie, jego pocz±tki siêgaj± roku 1993, ale dopiero od roku 1998 koncertuje w sta³ym sk³adzie. W repertuarze zespo³u znajduje siê muzyka ko¶cielna okresu renesansu i baroku, ale muzycy wykonuj± równie¿ utwory kompozytorów wspó³czesnych. Niedzielny koncert po¶wiêcony by³ ¶w. Cecylii, patronce muzyki ko¶cielnej, z racji jej ¶wiêta, a zespó³ wykona³ utwory o tematyce adwentowej.
(ak)


Fot. Andrzej Kalinowski
SZKO£A MUZYCZNA ROZBUDOWANA
W ubieg³y pi±tek, 16 listopada br., z udzia³em ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczy¶cie otwarto i oddano do u¿ytku nowe pomieszczenia Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza na os. Centrum E w Nowej Hucie.
W ramach trwaj±cej od kilku lat rozbudowy powsta³ nowy budynek dydaktyczny z 32 salami do zajêæ indywidualnych i grupowych, ¶wietlic± oraz sal± kameraln± dla 200 s³uchaczy, a tak¿e czê¶ciowo zadaszony amfiteatr dla 230 widzów. Obiekty zosta³y wyposa¿one w instrumenty (28 pianin i 3 fortepiany), ³awki, sto³y, biurka, szafki i krzes³a. Zagospodarowano równie¿ teren wokó³ szko³y.
Zespó³ Pañstwowych Szkól Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza powsta³ w 1954 roku na bazie pierwszej nowohuckiej placówki muzycznej - ogniska Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Pocz±tkowo jako Pañstwowa Szko³a Muzyczna, funkcjonowa³ w lokalu zastêpczym na os. Centrum B, w 1974 roku uzyska³, jak na owe czasy, nowoczesny budynek wyposa¿ony w salê koncertow±, salê kameraln±, rytmiczn±, sale lekcyjne i salki do zajêæ indywidualnych. Od 1993 r. przy szkole dzia³a równie¿ profesjonalne studio nagrañ .
Obecnie Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych stanowi±: Ogólnokszta³c±ca Muzyczna I i II stopnia (daje wykszta³cenie ogólne i muzyczne w zakresie szko³y podstawowej, gimnazjum i liceum) oraz Szko³a Muzyczna I i II stopnia (popo³udniowe zajêcia muzyczne). Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych jest jedn± z wiod±cych szkó³ artystycznych w Polsce, czego dowodem s± nagrody i wyró¿nienia uzyskiwane przez uczniów w konkursach i przegl±dach. Kszta³ci siê tu 578 uczniów pod opiek± 152 pedagogów - wybitnych muzyków, a tak¿e nauczycieli akademickich.
Po 1989 roku Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych aktywnie dzia³a nie tylko jako placówka dydaktyczna, ale równie¿ kulturotwórcza. Jest wspó³organizatorem Miêdzynarodowego Festiwalu i Konkursu Klarnetowego, od 1995 festiwalu Nowohucka Wiosna Muzyczna, cyklicznych koncertów umuzykalniaj±cych dla uczniów krakowskich szkó³ i przedszkoli, a tak¿e warsztatów i seminariów prowadzonych m.in. przez tak uznanych muzyków jak: Daniel Stabrawa, Wynton Marsalis, William ver Muelen, Dale Clevenger, Jacek Muzyk, Jan Jarczyk, czy ostatnio Zakhar Bron. Od wielu lat prowadzony jest program edukacji jazzowej (aktualnie zajêcia prowadzi wybitny gitarzysta pan Jarek ¦mietana), którego absolwentami s± uznani w ¶rodowisku m³odzi jazzmani. Istniej±ca w szkole od 1982 roku orkiestra symfoniczna - Krakowska M³oda Filharmonia, uczestniczy³a w premierowym wykonaniu „Nieszporów Lud¼mierskich" Jana Kantego Pawlu¶kiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Chór i orkiestra Krakowskiej M³odej Filharmonii koncertuj± w Krakowie, Polsce i poza granicami, a ostatnio mieszkañcy Stolicy mogli uczestniczyæ w koncertach KMF w ramach „Szalonych Dni Muzyki 2012”w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych prowadzi aktywn± wspó³pracê miêdzynarodow± z licznymi placówkami z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Ukrainy i USA. W szkole dzia³aj± równie¿: orkiestra dêta, zespó³ muzyki dawnej ”¯acy Krakowscy”, zespó³ ludowy „Promyki Krakowa” oraz chór dzieciêcy „Z³ota Nutka”.
Poza osi±gniêciami artystycznymi Szko³a oraz jej uczniowie mog± poszczyciæ siê bardzo dobrymi wynikami w nauce, przewy¿szaj±cymi ¶rednie warto¶ci osi±gane w województwie i kraju, co przek³ada siê na bardzo wysok± zdawalno¶æ egzaminów bêd±cych przepustk± do kolejnych etapów edukacji, w tym tak¿e egzaminów na studia wy¿sze.
Zakoñczone w³a¶nie zadanie inwestycyjne polega³o na wykonaniu budynku dydaktycznego oraz amfiteatru dla potrzeb w³asnych szko³y oraz do organizacji wydarzeñ artystycznych o zasiêgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Dziêki realizacji inwestycji – i w odpowiedzi na zapotrzebowanie spo³eczne – zosta³a poszerzona te¿ oferta edukacyjna szko³y, zwiêkszono nabór i stworzono nowe oddzia³y.
Niezwykle istotn± cech± zrealizowanego projektu jest jego wielokierunkowe oddzia³ywanie – projekt ten poza oczywist± funkcj± kulturotwórcz± i edukacyjn± wpisuje siê w wa¿ny kontekst spo³eczny. Przyczynia siê do rozwoju szkolnictwa artystycznego w Krakowie, Ma³opolsce i na terenie Polski, a tak¿e stanowi alternatywê spêdzania wolnego czasu dla ogromnej rzeszy nowohuckiej m³odzie¿y. Dzia³alno¶æ w ¶rodowisku lokalnym, ma du¿e znaczenie w szerszym, ogólnokrajowym wymiarze: aktywizuje do uczestnictwa w ¿yciu kulturalnym i podnosi ¶wiadomo¶æ dziedzictwa kulturowego.
(f)


Fot. Jakub Kalinowski
RUSZA SZLACHETNA PACZKA
17 listopada w po³udnie spod Ratusza wyruszy³ marsz wolontariuszy, który przy d¼wiêkach muzyki przeszli g³ównymi ulicami centrum Krakowa i zakoñczy siê pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Sztandar Szlachetnej Paczki w rêku Wieszcza to znak, ¿e ju¿ mo¿na wybieraæ rodziny w potrzebie.
W Polsce tysi±ce rodzin ¿yje w biedzie. Od 17 listopada na www.szlachetnapaczka.pl mo¿na wybraæ jedn± z nich i przygotowaæ dla niej konkretn± pomoc. Teraz Ty mo¿esz zostaæ bohaterem i zmieniaæ ¶wiat na lepsze. XII edycjê Szlachetnej Paczki obj±³ honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza z informacjami o rodzinach w potrzebie. Przez trzy tygodnie ka¿dy bêdzie móg³ wybraæ jedn± z nich i specjalnie dla jej cz³onków przygotowaæ wyj±tkow± paczkê. Projekt mo¿na te¿ wesprzeæ finansowo poprzez wp³aty na konto lub wys³anie charytatywnego SMS o tre¶ci PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT).
Szlachetna Paczka pomoc± obejmie oko³o 12 tys. rodzin, czyli ponad 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Dok³adna liczba rodzin nie jest jeszcze znana, bo w ca³ym kraju trwa odwiedzanie ubogich rodzin przez wolontariuszy. Wolontariusze Szlachetnej Paczki, czyli SuperW, rozpoznaj± sytuacjê rodzin i konkretne potrzeby. Na tej podstawie tworz± opisy, które trafiaj± do internetowej bazy. Tam darczyñca mo¿e wybraæ konkretn± rodzinê ze swojej miejscowo¶ci i przygotowaæ dla niej m±dr± i skuteczn± pomoc lub dokonaæ wp³aty na organizacjê projektu.
Has³o Szlachetnej Paczki 2012, „Zostañ bohaterem i zmieniaj ¶wiat na lepsze” – to zachêta do wyj¶cia z t³umu, by wreszcie zmieniæ otaczaj±cy nas ¶wiat. Bohaterstwo polega na przekroczeniu swoich spraw i zaanga¿owania siê na rzecz innych. - D±¿ymy do ¶wiata, w którym ludzie s± na siebie otwarci i ¿yczliwi. Pomagaj± tym, którzy znale¼li siê w potrzebie, próbuj± ich zrozumieæ. – mówi ks. Jacek Stryczek, pomys³odawca Szlachetnej Paczki – Chodzi o to, ¿eby przestaæ patrzeæ na ¶wiat przez szybê z w³asnego ciep³ego domu, ale otworzyæ okno, wyj¶æ i zaanga¿owaæ siê. My w Paczce ju¿ to robimy, teraz zapraszamy, ¿eby zmieniaæ ¶wiat razem z nami!
Szlachetna Paczka organizowana jest po raz dwunasty. Tylko w ubieg³ym roku warto¶æ pomocy przekazanej w paczkach przekroczy³a 18 mln z³. W akcjê zaanga¿owa³o siê prawie 150 tys. darczyñców, w tym wiele znanych osób – para prezydencka Bronis³aw i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek, siostry Radwañskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby pi³karskie. Akcji pob³ogos³awi³ tak¿e Ojciec ¦wiêty, Benedykt XVI.
Jak mo¿esz pomóc?
+ wybierz na www.szlachetnapaczka.pl jedn± z potrzebuj±cych rodzin i przygotuj dla
niej wyj±tkow± pomoc – paczkê mo¿na zrobiæ wspólnie z rodzin±, przyjació³mi, znajomymi z pracy;
+ wp³aæ dowoln± darowiznê na konto 21 1750 0012 0000 0000 2060 1264 lub online na www.szlachetnapaczka.pl/wplac i do³±cz do grona osób, które obywatelsko finansuj± organizacjê projektu;
+ wy¶lij SMS o tre¶ci PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT);
+ przeka¿ 1% na Paczkê– nr KRS 00 00 05 09 05.
Wiêcej informacji: www.szlachetnapaczka.pl; www.Facebook.com/szlachetnapaczka
(f)
W ArtZonie Sali Tañca O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida – LOKALNE MEDIA. CZY MÓWI¡ NASZYM G£OSEM?
O lokalnych mediach dyskutowali¶my 13 listopada w ArtZonie Sali Tañca O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 4. Spotkanie z cyklu „Zrozumieæ Miasto”, zatytu³owane  "Lokalne media. Czy mówi± naszym g³osem?” zorganizowane zosta³o przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida (www.okn.edu.pl) i Fundacjê Nowych Ujêæ (www.fnu.org.pl). Dopisa³y „lokalne media” w osobach przedstawicieli nowohuckich redakcji: Jan L. Franczyk – G³os. Tygodnik Nowohucki, Anna Starewicz-Caban – Nowohucka Kronika Filmowa, Matylda Stanowska – Lodo³amacz, ks. £ukasz Go³a¶ – Radio Internetowe Nowohuckie.pl oraz Sebastian Adamczyk – Radio Internetowe Radio Nowa Huta. Pojawili siê równie¿ przedstawiciele lokalnej spo³eczno¶ci, instytucji i organizacji nowohuckich i mediów niezale¿nych.
Tematem spotkania, prowadzonego przez Ma³gorzatê Hajto z OKN i Marcina Kapronia z FNU by³a przede wszystkim rola i znaczenie lokalnych mediów. Dyskutowano o tym, czy media lokalne to miejsce na dziennikarstwo interwencyjne czy raczej na lokalne i aktualne informacje. Czy s± one miejscem na wymianê opinii, a tak¿e jaki jest wp³yw odbiorców na te w³a¶nie media, a zatem czy s± one „g³osem” mieszkañców i zwierciad³em nowohuckiej spo³eczno¶ci. Próbowano odpowiedzieæ na pytanie czy media lokalne powinny wychodziæ poza lokalno¶æ, czy s± i czy powinny byæ ambasadorem nowohucko¶ci dla mieszkañców innych dzielnic Krakowa.
Spotkanie organizowane zosta³o w ramach projektu „ReNewTown. New post-socialist city: Competitive and Attractive” (ReNewTown. Odnowione post-socjalistyczne miasto: atrakcyjne i konkurencyjne) realizowanego w ramach Central Europe Programme. - ArtZona, jest akcj± pilota¿ow± O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w ramach projektu ReNewTown. W tym miejscu poprzez adaptacjê Sali Tañca OKN, ma powstaæ nowoczesna spo³eczno-artystyczna przestrzeñ, st±d pomys³ na zorganizowanie spotkania z cyklu „Zrozumieæ miasto” w³a¶nie tutaj – mówi Ma³gorzata Hajto z O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida.
(f)

Z okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci – KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
11 listopada br, w okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w ko¶ciele p.w. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy odby³ siê koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Dêtej ArcelorMittal Poland S.A. Orkiestr± dyrygowa³ Jan Ignatjuk, a zgromadzeni w ko¶ciele mogli wys³uchaæ utworów Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Certyfikaty Miejsce Przyjazne Maluchom powêdrowa³y do nowohuckich instytucji – NOWOHUCKIE MIEJSCA PRZYJAZNE MALUCHOM
Biblioteka i Klub „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Z³otego Wieku 14 oraz Studyjne Kino Sfinks O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 zosta³y uhonorowane certyfikatem  Miejsce Przyjazne Maluchom.
Certyfikaty rozdano podczas fina³u akcji w niedzielê 28 X w Muzeum In¿ynierii Miejskiej. To ju¿ siódma edycja tej akcji w Krakowie. Podczas tych siedmiu lat miejsc przyjaznych maluchom stale przybywa, w tym roku rozdano niemal 140 certyfikatów. To mi³o, ¿e nowohuckie instytucje znalaz³y siê w tak wyró¿nionym gronie, zw³aszcza, ¿e zarówna Ku¼nia jak i Sfinks bardzo na to zas³uguj± – oferta edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci obu instytucji jest bowiem bardzo szeroka. W przypadku Kina Sfinks to Seans z Maluszkiem, Akademia Filmowa Najm³odszego Widza oraz Akademia Filmowa M³odego Widza, spotkania edukacyjne z filmem ekologicznym, kino lektur szkolnych. W Ku¼ni od dwóch lat odbywa siê krakowska edycja Miêdzynarodowego Tygodnia Blisko¶ci, a na co dzieñ m.in.: bajeczki europejskie, plastyka dla dzieci, taniec dla maluchów czy warsztaty teatralne. Ale aby otrzymaæ certyfikat trzeba by³o spe³niæ tak¿e obowi±zkowe kryteria, przede wszystkim obowi±zuj±cy na teranie instytucji ca³kowity zakaz palenia, posiadanie wyodrêbnionej przestrzeni dla dzieci, materia³ów do zabawy, przyborów do malowania i rysowania, udogodnieñ do wjazdu wózkiem oraz bycie otwartym na rodziców z ma³ymi dzieæmi. W obu przypadkach oceniano czy instytucja posiada miejsce przystosowane do przewiniêcia niemowlaka, miejsce dla mam karmi±cych piersi±, czy w danym miejscu stosuje siê ekologiczne rozwi±zania oraz inne udogodnienia dla rodziców z dzieæmi.
- Bardzo cieszymy siê z wyró¿nienia i obiecujemy, ¿e w przysz³ym roku te¿ nie zawiedziemy naszych najm³odszych odwiedzaj±cych - mówi± animatorzy z Ku¼ni i Sfinksa. Nam te¿ jest niezmiernie mi³o, serdecznie gratujemy nagrody.
(f)

BEZDOMNO¦Æ ZIM¡
Pogorszenie pogody, mróz, ¶nieg i nadci±gaj±ca zima sprawiaj±, ze wiêksz± uwagê zwracamy na osoby bezdomne. W zwi±zku z bardzo trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim s± zimowe miesi±ce, stra¿nicy miejscy wraz z pracownikami (streetworkerami) Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej, bardziej kontroluj± miejsca, gdzie gromadz± siê bezdomni. Stra¿ Miejska do koñca zimy bêdzie monitorowaæ wolne miejsca w o¶rodkach dla bezdomnych. Warto przypomnieæ, ¿e pod bezp³atnym numerem telefonu alarmowego – 986 dy¿urni czekaj± na wszelkie informacje o miejscach, w których bezdomni znajduj± schronienie.
W ci±gu roku w Krakowie przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. W 2011 roku MOPS obj±³ pomoc± blisko 1 600 osób bezdomnych. Osoby bezdomne, które zwi±zane s± z Krakowem, otrzymuj± wsparcie przez ca³y rok w postaci schronienia, ciep³ych posi³ków w jad³odajniach, ¶wiadczeñ pieniê¿nych, pomocy rzeczowej. S± aktywizowane zawodowo i spo³ecznie, mog± korzystaæ z pomocy Klubu Integracji Spo³ecznej, uczestniczyæ w grupach wsparcia, korzystaæ z pomocy specjalistów uzale¿nieñ.
W zwi±zku z nap³ywem osób bezdomnych z terenu ca³ej Polski w okresie zimowym, liczba osób bezdomnych przebywaj±cych w Krakowie zwiêksza siê. Wed³ug osób bezdomnych, z którymi rozmawiali pracownicy socjalni, rozbudowana sieæ wsparcia organizacji pozarz±dowych i charytatywnych oraz niska stopa bezrobocia w Krakowie, zwiêksza ich szanse na zaspokojenie podstawowych potrzeb ¿yciowych. Z my¶l± o osobach bezdomnych w zimie MOPS realizuje projekty socjalne „Akcja Zima” i „Bezpieczne ciep³o”. Wa¿nymi elementami projektu s± dzia³ania o charakterze prewencyjnym, polegaj±ce na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesi±cach zimowych. W ten sposób przeciwdzia³a siê negatywnym skutkom przebywania w niskich temperaturach oraz identyfikuje siê miejsca potencjalnego zagro¿enia po¿arem oraz zaczadzenia siê osób w nim przebywaj±cym. S± to cykliczne przedsiêwziêcia, których celem jest przeciwdzia³anie zagro¿eniu utraty zdrowia lub ¿ycia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wych³odzenia organizmu lub wyst±pienia po¿aru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych, zajmowanych przez osoby bezdomne.
Adresatami projektu socjalnego „Akcja Zima” s± osoby bezdomne przebywaj±ce na terenach kolejowych, na klatkach schodowych, w piwnicach, na strychach oraz w pomieszczeniach niemieszkalnych tj. w pustostanach, altanach dzia³kowych, kana³ach ciep³owniczych. Projekt jest realizowany przez MOPS we wspó³pracy z Komend± Miejsk± Policji, Stra¿± Ochrony Kolei oraz Komend± Stra¿y Miejskiej. W godzinach wieczornych i nocnych patrolowane s± tereny, na których przebywaj± osób bezdomne. Osoby bezdomne s± informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania oraz zachêcane do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpi±cej zw³oki zapewnia siê osobie bezdomnej miejsce noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe. Bezdomni bêd± równie¿ informowani o zagro¿eniach zwi±zanych z niew³a¶ciwym sposobem ogrzewania pomieszczeñ w sezonie zimowym oraz o zagro¿eniach wynikaj±cych z nadu¿ywania alkoholu.
Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w Krakowie przypomina, ¿e osoby bezdomne, przebywaj±ce w mie¶cie mog± otrzymaæ pomoc, zg³aszaj±c siê do Dzia³u Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24, tel. 12/425-78-09, e-mail: db@mops.krakow.pl.
Placówki pomocy spo³ecznej nios± pomoc, ale wa¿na jest tak¿e postawa mieszkañców miast czy osiedli. Wa¿ne by zechcieli zauwa¿yæ, ¿e kto¶ mo¿e potrzebowaæ pomocy, szczególnie gdy temperatura noc± spada poni¿ej zera.
Mieszkañcy mog± informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielaj± streetworkerzy MOPS - ul. Felicjanek 15/1, tel. 12/429 30 41.
Wykaz miejsc noclegowych i placówek zapewniaj±cych gor±ce posi³ki osobom bezdomnym jest dostêpny na stronach: www.krakow.pl oraz www.mops.krakow.pl (l)
Wykopaliska archeologiczne na terenie Nowej Huty
Na terenie Nowej Huty ju¿ w po³owie XIX wieku prowadzone by³y pierwsze prace wykopaliskowe. Do jednych z pierwszych odkrytych miejsc nale¿± stanowiska w Krzes³awicach 1878 r. oraz Grêba³owie 1897 r., gdzie odkryte zosta³y groby szkieletowe wraz z ceramik± i narzêdziami krzemiennym oraz kamiennymi, datowane na koniec neolitu: kulturê ceramiki sznurowej (III tysi±clecie p.n.e.). Kolejne prace prowadzone by³y na stanowisku w Branicach w 1880 r. oraz Wyci±¿e w 1900 r.
Na pocz±tku XX wieku prowadzono badania w okolicy kopca Wandy. W 1908 r. prace prowadzi³ W³odzimierz Demetrykiewicz, który by³ wykszta³conym archeologiem jak równie¿ za³o¿ycielem katedry archeologii na Uniwersytecie Jagielloñskim oraz Marian Wawrzeniecki, który by³ archeologiem – amatorem. Za¶ w 1913 r. archeolodzy Micha³ Drewko i Leon Koz³owski na terenie Mogi³y przy okazji budowy drogi wojskowej odkopali ¶lady osady z okresu neolitu. W Mogile równie¿ w 1934 r. prowadzi³ wykopaliska Rudolf Jamka, warto wspomnieæ, i¿ by³y to jedne z pierwszych profesjonalnie przeprowadzonych prac ziemnych, odkry³ wówczas oko³o 40 grobów z epoki br±zu oraz niewiele osad z okresu wczesnego ¶redniowiecza.
Natomiast wielkie prace wykopaliskowe, które trwa³y systematycznie przez d³ugie lata rozpoczê³y siê w czasach powojennych. Rok 1949 by³ rokiem pocz±tków „wielkich prac”, zwi±zane by³y one z budow±, lini kolejowej prowadz±cej z Krakowa do maj±cego powstaæ Kombinatu Metalurgicznego oraz nowego osiedla robotniczego.
Badania na terenie Nowej Huty prowadzone by³y na ogromnym obszarze, który swoim zasiêgiem obejmowa³ ok. 100 km2. Do przebadanych stanowisk z tego obszaru nale¿±: Branice, C³o, Czy¿yny, Grêba³ów, Ko¶cielniki, Krzes³awice, Lubocza, Mogi³a, Pleszów, Ruszcza, Wadów, Wyci±¿e oraz Zes³awice. Na stanowiskach zosta³a odkryta ogromna liczba zabytków, które trzeba by³o odpowiednio udokumentowaæ oraz znale¼æ dla nich odpowiednie zaplecze. W zwi±zku z tym w 1950 r. zosta³a powo³ana pierwsza tego typu placówka: Kierownictwo Prac Wykopaliskowych w Nowej Hucie. Zadaniem placówki by³o kierowanie oraz nadzór nad prowadzonymi badaniami. W 1953 roku, placówkê organizacyjn± po³±czono z Pañstwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie a z dniem 1.IV.1955 r., utworzony zosta³ Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie z siedzib± w Nowej Hucie.
Czas oraz miejsce prac archeologicznych, uzale¿nione by³o od tego, gdzie i kiedy na danym obszarze rozpoczyna³y siê prace zwi±zane z rozbudow± Kombinatu oraz dzielnicy Nowa Huta. By³y prowadzone w ¶ci¶le okre¶lonym czasie. Tempo, narzucone przez firmy budowlane powodowa³o, i¿ badania archeologiczne na terenie Nowej Huty musia³y byæ prowadzone niezale¿nie od pór roku, ekstremalnych czy te¿ sprzyjaj±cych warunków pogodowych. Do prowadzonych prac tak wielkiego przedsiêwziêcia przyczynili siê robotnicy w liczbie ponad tysi±ca osób. Na stanowisku w Pleszowie, gdzie zosta³a odkryta jedna z najwiêkszych osad w Polsce, pad³ rekord, co do ilo¶ci zatrudnionych robotników na jednym stanowisku, by³o ich a¿ 160. Zosta³y równie¿ wykorzystane ogromne ilo¶ci maszyn przeznaczonych do robót ziemnych. Prowadzona by³ szczegó³owa dokumentacja opisowa, rysunkowa a czasami fotograficzna czy filmowa
Badania archeologiczne, prowadzone na terenie Nowej Huty, wnios³y do archeologii wiele nowych oraz cennych informacji. Dotyczy³y one nie tylko osadnictwa na owym obszarze, ale równie¿ pokaza³y jak istotn± rolê odgrywa³ dla ludno¶ci prehistorycznych teren obecnej Nowej Huty.
W Nowej Hucie nadal prowadzone s± prace wykopaliskowe, niestety w du¿o mniejszej skali i maj± raczej charakter ratowniczy, czyli poprzedzaj±cy planowane inwestycje, zarówno te du¿e jak i niewielkie np. zwi±zane z budow± domów.
Nale¿y zauwa¿yæ, i¿ warunki, w jakich prowadzono prace wykopaliskowe we wcze¶niejszych latach, dalece odbiega³y od obecnych. Nale¿y, wiêc tym bardziej uszanowaæ pracê, staranno¶æ oraz zaanga¿owanie, jakie w³o¿yli w owe dzia³ania, pracownicy nowohuckiego Oddzia³u i inni ludzie z nimi wspó³pracuj±cy, którzy przyczynili siê do ratowania dóbr kulturowych.
Iwona Krzysztonek


Wykopaliska podczas budowy kombinatu.
Fot. Archiwum MAK.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,316,395 unikalnych wizyt