Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Podczas Gali Mody i Urody w Hotelu i Restauracji „Santorini” – WYBORY MISS NOWEJ HUTY 2013
W niedzielê w hotelu „Santorini” odby³ siê fina³ konkursu Miss Nowej Huty. To ju¿ XVI edycja tego konkursu. Fina³ by³ czê¶ci± gali mody i urody zorganizowanej na rzecz Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy. Impreza nadzwyczaj udana, tak± opiniê i podziêkowania przekazywali zebrani licznie go¶cie. Sala restauracyjno-balowa presti¿owego hotelu ledwo pomie¶ci³a ponad 90-osobow± widowniê. Galê otworzy³ Zygmunt Fura z RORES MODELS, wspó³organizator konkursu. Powita³ go¶ci i zaprezentowa³ jury konkursu. W jury by³o 13 osób: ludzie sceny politycznej, samorz±dowcy, gwiazdy sportu, osoby ze ¶wiata sztuki, mody, fundatorzy nagród. By³o liczne, ale te¿ by³ trudny wybór laureatek spo¶ród uroczych finalistek. Wszystkie zas³ugiwa³y na nagrody i tytu³y.
***
Miss Nowej Huty zosta³a: Klaudia Zieliñska, 19-letnia studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, natomiast tytu³y Wicemiss Nowej Huty zdoby³y Klaudia B±k, 17-letnia uczennica XXXI LO i 17-letnia Magdalena Poznañska (LO Wieliczka), Miss Internetu wybran± przez internautów zosta³a - Karolina Sieniawska (II LO), zebra³a 1200 g³osów z 27 krajów, a Miss Czytelników „G³osu - Tygodnika Nowohuckiego” Czytelnicy wybrali Monikê Schneider. Przydzielono tak¿e inne tytu³y: Miss Foto i Miss Publiczno¶ci dla Klaudii B±k, Miss Gracja „Awiteksu” - Klaudia Zieliñska, Miss Fitness Acadamy - Klaudia Zieliñska, Miss Opel Marimex - Klaudia B±k. Wszystkie finalistki otrzyma³y cenne nagrody. Dziewczyny ju¿ otrzyma³y propozycje udzia³u w kampaniach reklamowych firm obecnych na gali.
(mp)
(Pe³ny artyku³ znajduje siê na ³amach gazety)

JÓZEF PILCH NOWOHUCIANINEM ROKU 2012
W minion± niedzielê w Hotelu „Santorini”, podczas gali organizowanej przez „G³os - Tygodnik Nowohucki” wrêczono tytu³ Nowohucianina Roku przyznawany od 1994 roku przez Kapitu³ê. Nowohucianinem Roku 2012 zosta³ Józef Pilch wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa. Tytu³ wraz z okoliczno¶ciowym Medalem wrêczyli redaktor naczelny Tygodnika Jan L. Franczyk oraz senator RP Mieczys³aw Gil laureat Tytu³u w 2011 roku.
Józef Pilch, urodzi³ siê w 1957 r. w Krakowie w naszym nowohuckim szpitalu im. Stefana ¯eromskiego. Lata dzieciñstwa spêdzi³ w Nowej Hucie na os. S³onecznym. Tam te¿ uczêszcza³ do szko³y podstawowej nr 105. Od trzeciej klasy szko³y podstawowej gra³ wraz z ojcem w orkiestrze dêtej Huty im. Lenina. W klubie sportowym Wanda gra³ w siatkówkê. Jako m³ody cz³owiek wspomaga³ swoj± mamê w wielu inicjatywach charytatywnych miedzy innymi podczas pomocy w domu dziecka, a tak¿e starszym samotnym osobom. Ukoñczy³ Technikum HiL o specjalno¶ci elektromonter. W 1976 r. pozna³ najpiêkniejsz± dziewczynê w Nowej Hucie Krystynê i jest z ni± szczê¶liwy do dnia dzisiejszego. Jest magistrem in¿ynierem ukoñczy³ studia in¿ynierskie o specjalno¶ci transport i logistyka oraz magisterskie o specjalno¶ci ekonomia i organizacja przedsiêbiorstw. Karierê zawodow± rozpocz±³ prac± w Hucie im. Lenina na wydziale Walcowniczym. Nastêpnie pracowa³ w firmie „Transbud” Nowa Huta, aby ostatecznie podj±æ pracê w „Chemobudowie” Kraków S.A jako kierownik transportu. W tym czasie wyjecha³ do pracy za granicê. Po powrocie do kraju obj±³ stanowisko Dyrektora Zaplecza Technicznego i Us³ug w „Chemobudowie” SA, któr± pe³ni do dzisiaj. Jednocze¶nie wznowi³ dzia³alno¶æ spo³eczn± i sportow±. Jest do dnia dzisiejszego dzia³aczem NSZZ „Solidarno¶ci”, bra³ udzia³ w strajku w czasie stanu wojennego.
W dzia³alno¶ci spo³ecznej wspiera Stowarzyszenie Bezrobotnych i Pokrzywdzonych przez Los, Krakowsk± Radê Niepe³nosprawnych, której prezesem jest Pani Zofia Sawa. ¦ci¶le wspó³pracuje z Krakowskim Zwi±zkiem Emerytów, Rencistów i Osób Niepe³nosprawnych, któremu lideruj± El¿bieta Pyka oraz Barbara Bzdrêga. Pomaga dzieciom z Fundacji „Prometeusz”. Jest Honorowym Przyjacielem Wadowa. Wspiera s±siednie osiedla £uczanowice, Luboczê, Grêba³ów, Wadów i Pleszów. Jest cz³onkiem Klubu Sportowego Wanda, a tak¿e Honorowym Prezesem Speedway Wanda. Wspiera wszystkie inicjatywy sportowe na terenie Nowej Huty. Do ulubionych sportów nale¿±: siatkówka, koszykówka, pi³ka rêczna oraz ¿u¿el. Wspó³pracowa³ tak¿e z Klubem Szermierczym „Zerwikaptur”.
Za namow± przyjaciela ¶p. Zbigniewa Wassermanna zaanga¿owa³ siê w dzia³alno¶æ polityczn± i wst±pi³ do Partii Prawo i Sprawiedliwo¶æ. W 2006 roku wystartowa³ w wyborach do Rady Miasta Krakowa i z trzeciej pozycji wygra³ z najlepszym wynikiem. W latach 2009/2010 mia³ zaszczyt pe³niæ funkcjê Przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Jako radny pomaga domom kultury, teatrom, domom dziecka, miejskim o¶rodkom pomocy spo³ecznej i krakowskim szpitalom. Od 2006 roku jest cz³onkiem Rady Spo³ecznej Szpitala im. ¯eromskiego. W roku 2007 uczestniczy³ w pracach Komitetu Organizacyjnego Samorz±dowego Konkursu Nastolatków „8 Wspania³ych”. W 2009 roku przewodniczy³ Kapitule Honorowego Tytu³u „Przyjaciel Sportu”. Obecnie jest wiceprzewodnicz±cym Rady Miasta Krakowa i dzia³a m.in. w Komisjach Sportu Turystyki i Kultury Fizycznej, Komisji Zdrowia, Infrastruktury oraz Bud¿etowej - wspieraj±c swoje ambitne zamierzenia na rzecz nowohuckiego sportu i s³u¿by zdrowia oraz organizacji pozarz±dowych i spo³eczno¶ci lokalnych. Otrzyma³ wiele wyró¿nieñ m.in. Serce za serce od Krakowskiej Fundacji Prometeusz, Bractwa Kurkowego, Kongregacji Kupieckiej, oraz wiele odznaczeñ pañstwowych, samorz±dowych i spo³ecznych. Teraz otrzyma³ bezcenny jak sam podkre¶li³ w swojej wypowiedzi Tytu³ Nowohucianina Roku 2012.
¯onaty z Krystyn± absolwentk± prawa administracyjnego dbaj±cej o ciep³o domowego ogniska. Córka Ania jest absolwentk± Politechniki Krakowskiej Wydzia³u In¿ynierii L±dowej, posiada tak¿e ukoñczony drugi fakultet Informatykê.
Józef Pilch posiada wiele pasji. Przez lata wrêcz „po¿era³” ksi±¿ki. Sprawia mu du¿± przyjemno¶æ dba³o¶æ o przydomowy ogródek. T± pasj± zara¿a innych, w³±czaj±c siê w organizacjê konkursów na przydomowe ogródki. Lubi gotowaæ, a Jego gulasz i bitki zdoby³y ju¿ niejedno podniebienie. Jego motto „Steruj w³asnym postêpowaniem pamiêtaj, ¿e Ciê widz± i opisuj± inni”.
(SP)


Fot. Marcin Pietrzyk
Zima bez domu
O tej porze roku mog± byæ bardziej k³opotliwi ni¿ zwykle, szczególnie je¶li uparcie chc± nocowaæ na klatce naszego domu. Bezdomni. Zima nie jest dla nich dobr± por±, choæ na razie nie by³o jeszcze naprawdê mro¼nych nocy.
W pierwszych dniach stycznia 225 bezdomnych mê¿czyzn ka¿dej nocy szuka noclegu w noclegowni dla mê¿czyzn, prowadzonej przez miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej przy ul. Makuszyñskiego. Dla wielu jest to niemal sta³y adres, chocia¿ na dzieñ musz± opuszczaæ budynek noclegowni. Ta otwiera dla nich swoje drzwi, ka¿dego dnia o godz. 16.
- Mamy 200 miejsc, ale interwencyjnie rozk³adamy tak¿e ³ó¿ka w ¶wietlicy. Takich prawdziwych mrozów jednak jeszcze nie by³o, a wtedy liczba chêtnych do przenocowania u nas, znacznie siê zwiêksza. Wówczas staramy siê pomóc wszystkim i przyjmujemy równie¿ osoby „po spo¿yciu”, ale takie, które nie kwalifikuj± siê na izbê wytrze¼wieñ, je¶li maj± poni¿ej 1 promila alkoholu we krwi. Czasem takie osoby s± przywo¿one s± do noclegowni przez stra¿ miejsk± lub policjê, zaalarmowan± np. przez mieszkañców ¿e na ich klatce schodowej nocuje bezdomny – mówi Franciszek Kozub kieruj±cy noclegowni±.
Po godz. 8 rano, w budynku pozostaj± ju¿ tylko chorzy, starsi i niepe³nosprawni, ci którzy maj± na to indywidualn± zgodê. Reszta – rozejdzie i rozjedzie siê po mie¶cie, w poszukiwaniu pracy lub ciep³ego posi³ku na bloczki – np. w sto³ówce w os. Krakowiaków. (Wykaz miejsc noclegowych i placówek zapewniaj±cych gor±ce posi³ki osobom bezdomnym jest dostêpny na stronie www.mops.krakow.pl). Czê¶æ klientów noclegowni to stali bywalcy. Inni – bywaj± tu rotacyjnie. W ka¿dym razie, w ub. roku kr±g noclegowiczów z ul. Makuszyñskiego zamkn±³ siê w 800 nazwiskach bezdomnych.
Jak informuje MOPS w Krakowie, w ci±gu roku przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. Mog± one liczyæ na wsparcie w postaci schronienia, ciep³ych posi³ków w jad³odajniach, ¶wiadczeñ pieniê¿nych czy pomocy rzeczowej. Mog± korzystaæ z pomocy Klubu Integracji Spo³ecznej, uczestniczyæ w grupach wsparcia, korzystaæ z pomocy specjalistów uzale¿nieñ.
„Akcja Zima” i „Bezpieczne ciep³o”, s± cyklicznymi akcjami organizowanymi przez MOPS, których celem jest przeciwdzia³anie zagro¿eniu utraty zdrowia lub ¿ycia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wych³odzenia organizmu lub wyst±pienia po¿aru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych. Akcje polegaj± m.in na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesi±cach zimowych, a wiêc terenów kolejowych, klatek schodowych, piwnic, strychów oraz pomieszczeñ niemieszkalnych: pustostanów altan dzia³kowych czy kana³ów ciep³owniczych, przez policjê, stra¿ miejsk± czy sta¿ ochrony kolei.
986 to numer telefonu, który szczególnie w zimie, podczas mro¼nych wieczorów, nocy i dni, mo¿e uratowaæ komu¶ ¿ycie. Szczególnie bezdomnym. Pod ten numer mo¿na zadzwoniæ z informacj± o miejscach, w których bezdomni szukaj± schronienia przed mrozem.
Nie zamykajmy ¶mietników
- Choæ nie zawsze widok bezdomnego na klatce schodowej, czy w osiedlowym ¶mietniku, albo przed sklepem jest dla nas przyjemny, podobnie jak czasami towarzysz±cy mu zapach, to jednak w zimie powinni¶my wszyscy poczuwaæ siê do solidaryzmu spo³ecznego i wspó³czuj±cego podej¶cia. Bezdomno¶æ nieraz wynika z wielu splotów okoliczno¶ci i niekoniecznie jest zawiniona – mówi jeden ze starszych mieszkañców os. Z³otego Wieku. Opowiada, jak walczy z pomys³ami ogradzania i zamykania ¶mietników w osiedlach, w³a¶nie z my¶l± o tym, ¿e przecie¿ s± one ¼ród³em pozyskiwania „surowców” nie tylko dla bezdomnych, ale tak¿e dla osób które wyszukuj± w nich makulaturê, s³oiki, puszki by w ten sposób uzupe³niæ domowe fundusze. Ba, czasem – maj±c na zbyciu popsut± star± pralkê czy lodówkê, mo¿na skorzystaæ z pomocy takich miejscowych bezdomnych, którzy odwioz± j± na z³om!
Na ulicy
Ludzie obawiaj± siê bezdomnych, ale s± to zwykle nieagresywni, spokojni, i nawet mili ludzie, którzy sami czêsto padaj± ofiar± przestêpstw lub przemocy – mówi± steetworkerzy pracuj±cy z bezdomnymi na ulicach miasta.
Na zimowe zachowania swoich podopiecznych streetworkerzy pracuj± latem, rozpoznaj±c i odwiedzaj±c miejsca, w których przebywaj± bezdomni, przekonuj±c by zmienili swoje zachowania, ale niczego przecie¿ nie mo¿na robiæ na si³ê. Nawet uratowaæ komu¶ ¿ycia,..
Zim± krytyczna jest nie tylko noc. Gdy temperatury spadaj± kto¶ mo¿e zamarzn±æ tak¿e w ci±gu dnia. Bo w tej grupie – jak mówi Ma³gorzata Kurdybacz kierownik Dzia³u Pomocy Bezdomnym - problemem jest alkohol. A to zmienia ¶wiadomo¶æ, sposób my¶lenia, decyzje, które z punktu widzenia cz³owieka postronnego wydaj± siê zupe³nie nieracjonalnie.
Dlatego wiêkszo¶æ z tych, którzy decyduj± siê nie korzystaæ z noclegowni, ma miejsca gdzie nocuje – niemieszkalne, ale ciep³e, gdzie mo¿na bezpiecznie przenocowaæ. W¶ród nich ju¿ rzadziej znajduj± siê kana³y ciep³ownicze, bo te miejsca zosta³ ogrodzone i zamkniête przez w³a¶cicieli sieci ciep³owniczej. Inna grupa bezdomnych wprawdzie decyduje siê na przebywanie w miejscach nieogrzewanych, ale tam chroni± siê przed zimnem opatulaj±c siê w ko³dry czy ciep³e rzeczy, albo pal±c ognisko. Zdaniem Ma³gorzaty Kurdybacz w¶ród bezdomnych ma³o jest osób nieodpowiedzialnych, wszyscy w miarê mo¿liwo¶ci staraj± siê przed zima zabezpieczyæ.
Streetworkerzy którzy pracuj± z bezdomnymi przez ca³y rok i maj± rozpoznane miejsca ich pobytu, mog± przekonywaæ, perswadowaæ, ale do niczego zmusiæ ich nie mog±. Przekazuj± policji i stra¿y miejskiej informacje odno¶nie miejsc, które zima s± czê¶ciej monitorowane, gdy¿ tam mog± przebywaæ ludzie. Dlatego zim± stra¿nicy miejscy wraz ze streetworkerami systematycznie kontroluj± te¿ miejsca, gdzie gromadz± siê osoby bezdomne – m.in. pustostany, klatki schodowe czy ogródki dzia³kowe.
Przypominamy, ¿e osoby bezdomne, przebywaj±ce w zimie w Krakowie, mog± otrzymaæ pomoc, zg³aszaj±c siê do Dzia³u Pomocy Bezdomnym MOPS w os. Teatralnym 24, tel. 12/425-78-09, e-mail: db@mops.krakow.pl.
Mieszkañcy mog± równie¿ informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielaj± streetworkerzy MOPS przy ul. Chmielowskiego 6, tel. 12 357 77 20. (krys)
NAJPIÊKNIEJSZE DEKORACJE BO¯ONARODZENIOWE
Girlandy, lampki, Miko³aje, a nawet sanie z reniferami - to tylko niektóre elementy dekoracyjne, jakimi mieszkañcy Nowej Huty przyozdobili swoje posesje w okresie Bo¿ego Narodzenia. By doceniæ trud w³o¿ony w przygotowanie tych dekoracji oraz troskê mieszkañców o wygl±d estetyczny swojego otoczenia, Klub Karino O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta zorganizowa³ Konkurs na najpiêkniejsz± dekoracjê bo¿onarodzeniow±. Do rywalizacji zaproszeni zostali mieszkañcy osiedli z terenów Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
29 grudnia 2012 r. odby³a siê impreza fina³owa konkursu, w trakcie której, miêdzy innymi, og³oszono laureatów konkursu. Wieczór u¶wietni³ program artystyczny w wykonaniu dzieci i m³odzie¿y. Jako pierwsza wyst±pi³a schola Totus Maria z parafii z Ruszczy, która zaprezentowa³a ciekawy i nowatorski program jase³kowy. Nastêpnie uczestnicy zajêæ teatralnych z Klubu Karino, pod kierunkiem Pauliny Piwosz, przedstawili kolêdê Cicha noc w jêzyku migowym. Na zakoñczenie dziewczêce trio gitarowe wykona³o mini koncert kolêdniczy.
Po czê¶ci artystycznej nast±pi³o og³oszenie wyników konkursu Najpiêkniejsza dekoracja bo¿onarodzeniowa. Wprowadzeniem by³a prezentacja multimedialna, przedstawiaj±ca posesje bior±ce udzia³ w konkursie. Autorem prezentacji oraz wystawy fotografii jest Wojciech Ru¶niak. Jury w sk³adzie: Stanis³aw Moryc – przewodnicz±cy Razy Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Wojciech Ru¶niak, El¿bieta Mitka, Marta Chudziak oraz Wies³awa Zboroch, oceni³o prace konkursowe. Wybieraj±c laureatów, jury kierowa³o siê wygl±dem estetycznym posesji, pomys³owo¶ci±, wk³adem pracy i oryginalno¶ci± w doborze dekoracji. Przyznano nastêpuj±ce miejsca i wyró¿nienia:
I miejsce - pañstwo Joanna i Piotr Duszyk; II miejsce – pañstwo Agnieszka i Micha³ Grudzieñ; III miejsce - pañstwo Dorota i Tomasz Kaczmarczyk. Wyró¿nienia otrzymali: pañstwo Barbara i Stanis³aw Kozub oraz pañstwo Alicja i Józef Grzegó³ka. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pami±tkowe dyplomy i upominki ¶wi±teczne.
Pomys³ konkursu, zainicjowany przez Wies³awê Zboroch, bardzo przypad³ do gustu tak¿e mieszkañcom s±siednich osiedli, dlatego organizator zapewnia, ¿e do³o¿y starañ, aby konkurs odby³ siê w latach nastêpnych tak¿e z ich udzia³em. Wystawê prezentuj±c± wszystkie posesje zg³oszone do konkursu na Najpiêkniejsz± dekoracjê bo¿onarodzeniowa, mo¿na ogl±daæ w Klubie Karino O¶rodka Kultury Kraków- Nowa Huta oraz na stronie internetowej www.krakownh.pl. Konkurs zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f) 


Fot. Wojciech Ru¶niak
NOWOHUCKIE SKARBY
Nowa Huta nie kojarzy siê zbytnio z ¿adnymi skarbami. No bo i czym mo¿e siê pochwaliæ ta 60-letnia, m³oda dzielnica. Pomników przyrody tu jak na lekarstwo, cudów architektonicznych te¿ niewiele, zabytkowe budowle co prawda s±, ale ukryte gdzie¶ na obrze¿ach tej czê¶ci miasta. A jednak jest kilka znacz±cych skarbów, bêd±cych ¶wiadectwem bogatej i niezwyk³ej historii nowohuckich ziem.


Fot. R. £apanowski
Józef Pilch zosta³ Nowohucianinem Roku 2012; MISS NOWEJ HUTY 2013
Kapitu³a dokona³a wyboru Nowohucianina Roku 2012. Laureatem presti¿owego tytu³u, którym w poprzednich latach zostali uhonorowani m.in. pose³ Ireneusz Ra¶, o. Niward Karsznia, czy senator Mieczys³aw Gil, zosta³ wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, cz³owiek od lat zwi±zany z nowohuckim sportem. Tytu³ zostanie wrêczony w czasie Gali Piêkna i Urody, która tradycyjnie odbywa siê w ramach Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy, podczas której zostanie tak¿e wybrana Miss Nowej Huty na rok 2013. Uroczysto¶æ odbêdzie siê 13 bm. w piêknym hotelu i restauracji ”Santorini” w Nowej Hucie.
W fina³owej gali wyst±pi 10 kandydatek do tytu³ów. Organizatorem gali i fina³u konkursu jest redakcja „G³osu -Tygodnika Nowohuckiego” i Hotel „Santorini”. Patronat artystyczny sprawuje ju¿ od kilkunastu lat agencja modelek „Rores Models”. Kandydatki do tytu³ów zaprezentuj± siê w trzech wyj¶ciach: kolekcji sukni znanej projektantki Marioli Wróbel, w pokazie bi¿uterii Eugeniusza Salwierza oraz kolekcji w³asnej po³±czonej z autoprezentacj±. Kandydatki aby zaprezentowaæ swoje walory bêd± mieæ do wyboru: ¶piew, grê na instrumencie, taniec, odpowied¼ na wylosowane pytania lub swój w³asny projekt autoprezentacji. Bêdzie ciekawy program artystyczny, m.in. recital m³odej i utalentowanej piosenkarki Agnieszki Ja³ochy. W programie jest kwesta i licytacja na rzecz WO¦P. Oto kandydatki: Klaudia B±k, lat 17, wzrost 178 cm, z XXXI LO; Paulina Król, l.17, 170 cm, Salezjañskie Liceum Ogólnokszta³c±ce; Klaudia Kwandrans, l.17, 175 cm, Zespó³ Szkó³ £±czno¶ci; Ma³gorzata Mitan, l.22, 175 cm, Uniwersytet Jagielloñski - biologia i geografia; Magdalena Poznañska, l.17, 173 cm, Liceum Ogólnokszta³c±ce im J. Matejki w Wieliczce; Monika Schneider, l.16, 171 cm, Zespól Szkó³ Poligraficzno-Ksiêgarskich im. Z. Klemensiewicza; Karolina Sieniawska, l.18, 173 cm, II Liceum Ogólnokszta³c±ce; Paulina Sobczyk, l.23, 175 cm, Akademia Muzyczna; Urszula Zemliñska, l.17, 175 cm, Zespó³ Szkó³ £±czno¶ci; Klaudia Zieliñska, l.19, 170 cm, Uniwersytet Ekonomiczny - rachunkowo¶æ i controlling. Przeciêtny wiek kandydatki to: 18,3 lata, wzrost: 173,5 cm. S± zwi±zane z Now± Hut± w ró¿ny sposób; tu mieszkaj±, ucz± siê, maj± dziadków. Finalistki konkursu mo¿na zobaczyæ na stronie: www.miss-mister.pl. (mp)
21 Fina³ Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy w NCK
ZAGRA DLA NOWORODKÓW I SENIORÓW
To ju¿ po raz 21 zagra Wielka Orkiestra ¦wi±tecznej Pomocy, tradycyjnie w drug± niedzielê po Nowym Roku tj. 13 stycznia. W Nowohuckim Centrum Kultury dzia³a najstarszy sztab WO¦P pod wodz± Jurka Kujawskiego „Szpinaka”. Ju¿ czuæ tutaj atmosferê orkiestrow±, gdy¿ wolontariusze przygotowali scenografiê i wystawiono szkatu³ê, do której trafiaj± pierwsze grosiki.
W tym roku WO¦P zagra po raz pierwszy nie tylko dla dzieci, ale tak¿e dla seniorów. 50 proc. zebranych funduszy zostanie przeznaczonych na zakup sprzêtu dla oddzia³ów noworodkowych (chodzi g³ównie o wymianê sprzêtu, który by³ kupowany w poprzednich latach). Druga cze¶æ z kwesty w tym roku zostanie przeznaczona dla seniorów, g³ównie na wyposa¿enie w sprzêt medyczny 20 oddzia³ów geriatrycznych istniej±cych w Polsce. Ponadto Jurek Owsiak zwraca siê do m³odych ludzi, aby odwiedzili o¶rodki i domy pomocy spo³ecznej w swojej okolicy, aby daæ sygna³ seniorom, i¿ tegoroczna zbiórka bêdzie w znacznej mierze przeznaczona dla ratowania ich zdrowia i ¿ycia.
Z NCK od rana na ulice i place nowohuckie wyruszy 280 wolontariuszy, w tym po³owa harcerzy, wyposa¿onych w oryginalne skarbonki i identyfikatory. Nad zbiórk± pieniêdzy bêd± czuwaæ pracownicy VI Oddzia³u PKO BP S.A. Sztab jak co roku nawi±za³ wspó³pracê z VIII Komisariatem Policji i nowohuckimi oddzia³ami Stra¿y Miejskiej, których funkcjonariusze bêd± zapewniaæ bezpieczeñstwo dla prawid³owego przebiegu zbiórki.
W NCK bêdzie siê dzia³o sporo. Ju¿ od godziny 14.00 zostaj± otwarte stoiska prowadzone przez wolontariuszy ze szkó³ wspó³pracuj±cych z nowohuckim sztabem. Bêdzie tradycyjnie stoisko szwarc, myd³o (z „Barwy”) i powid³o, degustacja sa³atek „Grze¶kowiaka”, pieczywa z firmy „Piekrom” ze smalcem domowym, salcesonu z „Timexu2”, s³odyczy od Bieniaka, a tak¿e pysznych p±czków wykonanych przez panie skupione wokó³ Klubu „Karino” z Cha³upek. Bêdzie tak¿e graæ „Krzy¶kowa Dyskoteka” przy muzyce, której odbêd± siê wystêpy szkolnych zespo³ów.
W godzinach 15.00 do 19.00 w sali estradowej NCK odbêdzie siê koncert z udzia³em zespo³ów artystycznych dzia³aj±cych przy NCK. Biletem wstêpu na koncert bêdzie „cegie³ka” wrzucana do skarbonki na rzecz WO¦P. B±d¼my zatem szczodrzy w najbli¿sz± niedzielê.
(sp)
Co powiedzia³by Jan Matejko? ORZE£ Z DOKLEJON¡ KORON¡
Oryginalny orze³ z Kopca Wandy, zaprojektowany przez samego mistrza Jana Matejkê, wita nas w... nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w al. Ró¿. Odnalaz³ siê w... magazynach ZIKiT.


Orze³ matejkowski w... koronie. W tle - stacja kolejowa Mogi³a, odnoga kolei kocmyrzowskiej, któr± dojechaæ mogli do Mogi³y tury¶ci, chc±cy zobaczyæ Kopiec Wandy. Kolej zamkniêto w koñcu lat piêædziesi±tych.
fot. Krystyna Lenczowska

APARTAMENTOWIEC NA SZKLANYCH DOMACH
- Panie redaktorze, kilka lat temu g³o¶no by³o o planowanej budowie du¿ego bloku mieszkalnego na os. Szklane Domy, w miejscu dzia³aj±cej tam w parterowym budynku Przychodni Lekarskiej PBM. Kilka dni temu kupi³em Dziennik Polski i w nim znalaz³em ofertê inwestora sprzedaj±cego mieszkania w nieistniej±cym jeszcze budynku. Ale skoro ju¿ rozpocz±³ sprzeda¿, to prawdopodobnie ma pozwolenie na budowê. Tylko dlaczego my, mieszkañcy s±siednich bloków nic o tej inwestycji nie wiemy? Ciekawi mnie te¿, czy inwestor uzgodni³ swój projekt z konserwatorem zabytków. Przecie¿ stara czê¶æ Nowej Huty, jako uk³ad urbanistyczny, zosta³a wpisana na listê zabytków. A nowy blok ten uk³ad urbanistyczny na pewno zmieni – opowiada³ nam mieszkaniec os. Szklane Domy, który przyszed³ do naszej redakcji.
Sprawdzili¶my. Istotnie, na stronie internetowej inwestora w¶ród zrealizowanych i realizowanych inwestycji znajduje siê tak¿e czteropiêtrowy apartamentowiec po³o¿ony na os. Szklane Domy. Z za³±czonej tam mapki wynika, ¿e po³o¿ony bêdzie przy ulicy p³k. Gardy-Godlewskiego, czyli na dzia³ce, na której obecnie stoi parterowy budynek przychodni zdrowia.
Zrobili¶my te¿ szybki sonda¿ na temat tego, co o planowanej budowie my¶l± okoliczni mieszkañcy. Zdania s± podzielone. Wiêkszo¶æ tych, których pytali¶my, planowanej inwestycji jest przeciwna, chocia¿ znale¼li siê i tacy, którzy stwierdzali, ¿e je¶li architektura budynku bêdzie interesuj±ca, to zyska na tym zarówno otoczenie Parku Ratuszowego jak i samo osiedle Szklane Domy. - Co prawda, do murowanego baraku przychodni wszyscy siê przyzwyczaili, ale przecie¿ to tylko barak – przekonywa³ nas pan Józef, mieszkaj±cy w os. Centrum B.
(f)

60 lat ZPiT „Nowa Huta”
Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Nowa Huta” obchodzi jubileusz 60-lecia. Z tej okazji wyst±pi z koncertem 11 stycznia (pi±tek), o godz. 18.00 i 12 stycznia (sobota), o godz. 17.00, na sali teatralnej NCK. Szczególne wydarzenie dla mi³o¶ników folkloru - jubileusz jednego z najstarszych amatorskich zespo³ów w Polsce. Niepowtarzalna okazja, by nacieszyæ oczy barwnymi strojami ludowymi z wielu regionów Polski, poznaæ pie¶ni i tañce m.in. Lachów S±deckich, górali Beskidu ¦l±skiego oraz ¯ywieckiego, mieszczan ¿ywieckich, lubelskie, rzeszowskie, przeworskie, ³owickie, ¶l±skie, spiskie, a tak¿e przypomnieæ sobie polskie tañce narodowe: kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur. Oryginalne tañce i pie¶ni poddane artystycznemu opracowaniu swoj± tre¶ci± i wykonaniem propaguj± w dobrym tego s³owa znaczeniu polski folklor regionalny i narodowy. W pe³nych emocji wystêpach jubileuszowych wezm± równie¿ udzia³ byli cz³onkowie zespo³u. Koncertom towarzyszyæ bêdzie wystawa fotograficzna dokumentuj±ca 60-letni± dzia³alno¶æ Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Nowa Huta” po³±czona z ekspozycj± archiwalnych zdjêæ z okolic Krakowa przygotowan± przez Adama Gryczyñskiego.
Zespó³ Pie¶ni i Tañca „Nowa Huta” powsta³ w 1953 roku w Krakowie. Obecnie jego siedzib± jest Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie pracuje w trzech grupach wiekowych: dzieciêcej, m³odzie¿owej i zaawansowanej. Zespó³ „Nowa Huta” wielokrotnie bra³ udzia³ w realizacjach telewizyjnych i teatralnych oraz w widowiskach plenerowych m.in. Wianki krakowskie pod Wawelem, opera „Halka” na Ska³kach Twardowskiego czy w spektaklu „Harnasie” z okazji roku Karola Szymanowskiego. Posiada liczne nagrania studyjne swojego repertuaru oraz wydawnictwa fonograficzne. W przeci±gu 60. lat istnienia reprezentowa³ miasto Kraków i Polskê na 64 znacz±cych miêdzynarodowych wydarzeniach artystycznych na europejskim, azjatyckim i afrykañskim kontynencie, wzbudzaj±c zachwyt i szacunek do Polski. W ci±gu tego okresu w zespole zrealizowa³o swoj± pasjê ponad 1500 osób, koncertuj±c ponad 2000 razy.
Zespó³ Pie¶ni i Tañca „Nowa Huta” jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i festiwalów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jest cz³onkiem presti¿owej Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels – Miêdzynarodowej Rady Stowarzyszeñ Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Bilety: 10.00 z³.
(mp)

Wszelkiego dobra w nadchodz±cym Nowym Roku ¿yczy Redakcja


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 28,316,416 unikalnych wizyt