Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.10] Zapolow...
· [2025.01.10] Trochê ...
· [2025.01.10] Ruch Oc...
· [2025.01.03] Sezon n...
· [2025.01.03] Jaki bê...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
MISTRZEJOWICKIE REQUIEM MOZARTA
W niedzielê, 3 marca br. w mistrzejowickim ko¶ciele pod wezwaniem ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego odby³ siê kolejny koncert z cyklu „Koncertów Mistrzejowickich”. Tym razem zaprezentowane zosta³o Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyst±pili: Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Chór Salt Singers z Bochni oraz Krakowska M³oda Filharmonia z Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza z Nowej Huty. Jako soli¶ci wyst±pili: Agnieszka Drabent (sopran), Joanna ¦wiêszek (mezzosopran), Maciej Sieczka (tenor) oraz Marcin Korbut (bas). Dyrygowa³ Tomasz Chmiel. Koncert cieszy³ siê wyj±tkow± popularno¶ci±. Uczestnicy wydarzenia wype³nili ca³y ko¶ció³. Organizatorem koncertu by³ O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida, a honorowy patronat obj±³ nad nim metropolita krakowski, ks. kard. Stanis³aw Dziwisz.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
GOTUJ Z PASJ¡ I FANTAZJ¡
¦rodowisko gastronomiczne co roku gromadzi ciekawa inicjatywa Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 z os. Z³otej Jesieni, któr± jest Ma³opolski Konkurs Szkó³ Gastronomicznych. Konkurs taki odby³ siê równie¿ i w tym roku.
Od 1 do 3 marca trwa³a jego XIV edycja. Tym razem m³odzi adepci sztuki kulinarnej rywalizowali pod has³em: „Gotuj z pasj± i fantazj±”. W tym roku, z inicjatywy dyrektora Oddzia³u Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Bogus³awa Wi¶niewskiego, szko³a nawi±za³a wspó³pracê ze Stowarzyszeniem Dolina Karpia, reprezentowanym przez jego prezesa Franciszka Sa³aciaka. W ramach zawartego porozumienia „Dolina Karpia” wspar³a szko³ê w organizacji tegorocznego konkursu, dostarczaj±c strategiczny produkt regionalny, czyli karpia zatorskiego, który by³ g³ównym surowcem potrawy obowi±zkowej.
Konkurs, podobnie jak w latach ubieg³ych, cieszy³ siê du¿ym powodzeniem w¶ród uczniów szkó³ nie tylko z Ma³opolski, ale tak¿e województw podkarpackiego, ¶l±skiego, ³ódzkiego oraz ze S³owacji (Presov, Bratys³awa), Francji (Saint Michel Mont Mercure) i Niemiec (Norymberga). Wziê³o w nim udzia³ w sumie 26 szkó³, ogó³em 92 uczniów, w tym: 52 kucharzy, 20 barmanów i 20 kelnerów. Konkursowe jury przyzna³o wyró¿nienia w klku kategoriach. W kategorii „kucharz” I miejsce zajê³a El¿bieta Stopa z Zespo³u Szkó³ nr 3 w Wadowicach (roladki z karpia nadziewane daktylami w towarzystwie sosów z rodzynek i limonki oraz zak±ska zimna: pier¶ z kaczki nadziewana filetem z kurczaka i szpinakiem w sosie z wi¶ni i porzeczki). II miejsce zaja³ Mateusz Nowokuñski z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1, a miejsce III – Ma³gorzata Weso³owska z Zespo³u Szkó³ Ekonomiczno-Gastronomiczjych w Tarnowie. W¶ród go¶ci zagranicznych I miejsce zaj±³ Antonio Addo z Norymbergii, miejsce II Robert ¦vec z Presova, a wyró¿nienia otrzymali: Thoma Boucher, Alexandre Boussion i Maxime Annereau z Saint Michel Mont Mercure.
W kategorii „barman” I miejsce zaj±³ Filip Chru¶cicki z ZSG nr 1, miejsce II Sandra Wider z Zespo³u Szkó³ nr 3 w Wadowicach, a miejsce III – Pawe³ Marciniak z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych w £odzi. W¶ród go¶ci zagranicznych najlepsza okaza³a siê Erika Pullmanova z Bratys³awy. W kategorii „short drink” I miejsce zaj±³ Marek Wig³asz z Zespo³u Szkó³ Ekonomiczno- Gastronomicznych w Cieszynie, miejsce II Pawe³ Marciniak ZSG w £odzi, a miejsce III Monika Niemiec z Zespo³u Szkó³ Zawodowych w Gorlicach. W¶ród go¶ci zagranicznych I miejsce zajê³a Denisa Vargovæikova z Presova.
W kategorii „kelner|” I miejsce zajêli Bart³omiej ¦wirk i Sylwester Stanik z Zespo³u Szkó³ Spo¿ywczych, Chemicznych i Ogólnokszta³c±cych w Jaros³awiu, miejsce II Iwona Wilk i Daniel Hajduk Zespó³ Szkó³ nr 1w Nowym S±czu, a miejsce III - Bogdan Szura i Grzegorz Turek, Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych w Bobowej. Z zagranicy najlepsi okazali siê Eva Bla¶æakova i Lubomir Varga z Presova.
Patronat nad konkursem objêli wojewoda ma³opolski, marsza³ek województwa ma³opolskiego, prezydent Miasta Krakowa i ma³opolski kurator o¶wiaty.
(f)

WSZYSTKO DLA WOLNEJ POLSKI – Z re¿yser Ink± Dowlasz rozmawia Jan L. Franczyk
+ Wyre¿yserowany przez Ciebie monodram „Elizabeth Waston - cichociemna” zostanie pokazany w Krakowie 3 marca, w Dniu ¯o³nierzy Wyklêtych. Po¶wiêci³a¶ go genera³ El¿biecie Zawackiej, s³ynnej „Zo”. Czy to faktycznie postaæ na spektakl, na monodram?
- Spektakl po raz pierwszy pokazany zosta³ w Toruniu. Tam, na premierze, ludzie spodziewali siê raczej „akademii ku czci”… A tu wychodzi aktoreczka w szlafroku i rozprawia przez Skype’a o niczym… Przez pierwsze minuty odbiór by³ wrêcz… lodowaty. Bohaterka mojego monodramu jest aktork±, mieszkaj±c± w Londynie. Pracuje w knajpie, co¶ czasem zagra – standard. Materia³y do filmu o genera³ Zawackiej, które jej przys³ano z Polski, ma zamiar wynie¶æ do kub³a, bo „kogo dzi¶ obchodzi wojna ”. Przyparta do muru strachem, ¿e przyjació³ka od³o¿y s³uchawkê zapoznaje siê z materia³ami… Po nitce do k³êbka… wchodzi w rolê… Po drodze wyp³ywaj± sprawy jej w³asnej rodziny, o których niewiele s³ysza³a, bo i po co?... Akcja monodramu rozgrywa siê na dwóch planach – w pokoju gdzie mieszka bohaterka i na planie historycznym, planie jej prób do filmu o genera³ Zawackiej, s³ynnej i podziwianej przez wszystkich „Zo”. To postaæ nie tylko na monodram, ale na du¿± fabularn± produkcjê.


Re¿yser i scenarzystka spektaklu Inka Dowlasz.
Bez Nowej Huty nie by³oby Sundance – mówi Grzegorz Zariczny – ¯YCIE W FILMIE ZAGÊSZCZONE
Z Grzegorzem Zaricznym rozmawia Krystyna Lenczowska
+ Zaczê³o siê od... wierszy. Ch³opak z nieodleg³ego Kokotowa przyniós³ swoje wiersze na warsztaty Grupy Literackiej Sylaba do O¶rodka Kultury im. C.K.Norwida …
- By³em wówczas uczniem XVI LO w Nowej Hucie, rzeczywi¶cie pisa³em wiersze i szuka³em miejsca, gdzie mogê je pokazaæ i us³yszeæ o nich opiniê.
+ … a potem chcia³ Pan wiersz sfilmowaæ...
- Jak oceniano, moje wiersze by³y...obrazowe. St±d siê wziê³a podpowied¼, ¿e mo¿e film? Wiersze nie dawa³y mi takiej mo¿liwo¶ci rozmowy z odbiorc±, jak chcia³em. Szuka³em nowego jêzyka – odpowiedzi± - by³a re¿yseria...
Filmowcem uczyni³ mnie Jerzy Ridan. Bez jego pasji do kina, bez wiary w to, ¿e kinem mo¿na cos fajnego ze swoim ¿yciem zrobiæ, pewno nie krêci³bym filmów. On nauczy³ mnie kina. Zabiera³ mnie czêsto ze sob± na realizacjê materia³ów filmowych. „Trzyma³em tyczkê”, przygl±da³em siê jego pracy, s³ucha³em jak siê robi filmy. Jerzy Ridan zaprasza³ mnie na seanse do kina ¦wit, radzi³ „id¼ zobacz jak siê robi dobry film”, albo mówi³ „na ten film nie id¼, bo jest s³aby”. Chodzi³em, patrzy³em, zastanawia³em siê dlaczego film jest „dobry”. I ca³kiem zarzuci³em wiersze, zacz±³em szukaæ zwyczajnych historii ludzkich, „do opowiedzenia” w filmie. Dziesiêæ lat temu podj±³em decyzjê o przerwaniu studiów geograficznych. By³ czerwiec. Ju¿ mia³em kilka egzaminów na uczelni zaliczonych. Siedzia³em ca³ymi dniami na Krakowskim Festiwalu Filmowym i decyzjê „chcê robiæ filmy” podj±³em w³a¶ciwie z dnia na dzieñ. To by³o trudne dla moich rodziców, ale si³ dodawa³ mi Jerzy Ridan i dziêki niemu przetrwa³em..


Grzegorz Zariczny
Grzegorz Ziemiañski dokumentuje – Tu by³ pas startowy lotniska
Nowohucki i krakowski fotografik Grzegorz Ziemiañski znalaz³ siê w gronie 50 osób, których fotografie, bêd±ce efektem konkursu Environmental Photographer of the Year, wybrane spo¶ród 3000 zg³oszeñ z ca³ego ¶wiata, zostan± w kwietniu br. pokazane w londyñskim Królewskim Towarzystwie Fotograficznym. Londyñczycy bêd± mogli ogl±d±æ m.in. zdjêcia okolic… dawnego lotniska w Czy¿ynach.


Fot. Grzegorz Ziemiañski
4 lata Stowarzyszenia Przyjació³ £uczanowic – NA SPORTOWO I LUDOWO
Stowarzyszenie Przyjaciól £uczanowic powsta³o z …przyja¼ni i pasji. Mêskich przyja¿ni sportowych – z grona klubu sportowego Iskra £uczanowice,w którym udziela siê od lat prezes Mieczys³aw Rutka oraz kobiecego zami³owania wiceprezes Danuty Kwater do ludowo¶ci i tradycji. Tak po³±czono sport, rozrywkê, z promocj± osiedla i integracj± mieszkañców.
POPIELEC
13 lutego w Ko¶ciele katolickim rozpocz±³ siê Wielki Post. Zainaugurowa³a go ¦roda Popielcowa, czyli Popielec. Zwi±zany z tym dniem obrzêd posypywania g³ów popio³em odby³ w tak¿e we wszystkich ko¶cio³ach Nowej Huty.
Sam zwyczaj posypywania g³ów popio³em na znak ¿a³oby i pokuty, celebrowany w ¦rodê Popielcow±, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w staro¿ytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii chrze¶cijañskiej pojawi³ siê w VIII w. Pierwsze ¶wiadectwa o ¶wiêceniu popio³u pochodz± z X w. W 1091 r. papie¿ Urban II wprowadzi³ ten zwyczaj jako obowi±zuj±cy w ca³ym Ko¶ciele. W tym te¿ czasie ustalono, ¿e popió³ do posypywania g³ów wiernych ma pochodziæ z palm po¶wiêconych w Niedzielê Palmow± poprzedniego roku. Wed³ug obrzêdów katolickich tego dnia kap³an czyni popio³em znak krzy¿a na g³owie wiernego (w Polsce praktykowane jest posypanie g³owy popio³em), mówi±c jednocze¶nie: „Pamiêtaj, ¿e jeste¶ prochem i w proch siê obrócisz” lub „Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê”, co ma przypomnieæ cz³owiekowi o krucho¶ci jego ¿ycia i nieuchronnej ¶mierci.
¦roda Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do najwiêkszej chrze¶cijañskiej uroczysto¶ci - ¦wi±t Paschalnych. Wielki Post trwa od ¦rody Popielcowej do pocz±tku liturgii Mszy Wieczerzy Pañskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W ¦rodê Popielcow± katolików obowi±zuje wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych (od 14. roku ¿ycia) i post ¶cis³y (miêdzy 18. a 60. rokiem ¿ycia), czyli ograniczenie liczby posi³ków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.
(f)


Fot. Tomasz Ciupak
WIELKA P£YTA TO RÓWNIE¯ PROBLEM NOWEJ HUTY
O wyzwaniach, jakie niesie ze sob± zabudowa „wielkiej p³yty” w kontek¶cie jej rewitalizacji z wiceprzewodnicz±cym Sejmowej Komisji Infrastruktury pos³em Andrzejem Adamczykiem rozmawia Jan L. Franczyk.
O Józefie Krzeczku i Czerwono-Czarnych – WIECZÓR WSPOMNIEÑ
Tradycj± sta³o siê, ¿e w styczniu, w rocznicê pierwszego koncertu Czerwono-Czarnych w Nowej Hucie w Hali Gara¿y (20 stycznia 1961 r.), Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz&Beat&Rock organizuje imprezy, które dedykowane s± pamiêci Józefa Krzeczka, nowohucianina, kompozytora i multiinstrumentalisty.
Nie inaczej sta³o siê te¿ w tym roku. 26 stycznia w Art Zonie Sali Tañca O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida mia³ miejsce koncert po¶wiêcony pamiêci tego wybitnego artysty, kierownika muzycznego Czerwno-Czarnych. Koncert wzbudzi³ wiele emocji, szczególnie, ¿e Go¶ciem specjalnym tego spotkania muzycznego by³ Miros³aw Wójcik, saksofonista kultowego bigbitowego zespo³u „Czerwono-Czarni”. Artysta przyjecha³ prosto ze Sztokholmu, gdzie mieszka obecnie.
W koncercie Mirka Wójcika udzia³ wziêli tak¿e muzycy lat 60 z Krakowa: Antoni Krupa - dzi¶ dziennikarz Radia Kraków, Janusz Piskorz, Krzysztof Siatka, a tak¿e wnuk Przemys³awa Gwo¼dziowskiego z Czerwono Czarnych, niezwykle utalentowany pianista jazzowy - Ignacy Matuszewski. Koncert u¶wietni³ zespó³ wokalny kadry pedagogicznej Szko³y Podstawowej nr 82 w³±cznie z jej dyrektor Beat± Tomaszewsk± oraz zespó³ taneczny (tak¿e z SP 82). ¦wietnie poprowadzili ca³y wieczór wspomniany ju¿ Antoni Krupa oraz Krystyna Downar i Wies³awa Wykurz z Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego.
Koncert by³ kolejn± inicjatyw± Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego. Stowarzyszenie zrealizowa³o w ub.r. projekt „Zagrajmy to jeszcze raz... w Nowej Hucie”, w ramach którego odby³y siê koncerty: Ryszarda Sty³y i Bohatera w ArtZonie, koncert w Teatrze Ludowym "Lets and rock and roll" z udzia³em nowohuckiego zespo³u „Ryszardy” oraz „Krzeczkowy wieczór" w Klubie Ku¼nia z udzia³em zespo³ów "Sirtaki","Ad Libitum" Romy i Jolanty Doniec oraz Stanis³awa Florka - za³o¿yciela w latach 50-tych w Nowej Hucie Jazz-Clubu. Kolejn± ciekaw± inicjatyw± Stowarzyszenia jest projekt Muzyczna Nowa Huta.
Organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania wszystkim przyby³ym go¶ciom oraz partnerom imprezy, którymi byli: O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida - wspó³organizator wiêkszo¶ci spotkañ, koncertów w ramach realizowanych dot±d projektów „Zagrajmy to jeszcze raz... w Nowej Hucie” a tak¿e: Szko³a Podstawowa nr 82, Biblioteka Polskiej Piosenki, Teatr Ludowy oraz Hotel Centrum, os. Centrum E. Impreza zrealizowana zosta³a dziêki wsparciu finansowemu: Dzielnicy XIV Czy¿yny, Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)


Marek Wójcik – saksofon, Janusz Piskorz – gitara, Antoni Krupa – ¶piew.
Nowy rok w nowej hali
Rozpoczêta w sierpniu ubieg³ego roku budowa hali sportowej przy Zespole Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 5 w os. S³onecznym, w sk³ad którego wchodz± Gimnazjum nr 49 i Szko³a Podstawowa nr 105, dobiega koñca. Wszyscy z zainteresowaniem przygl±daj± siê kolejnym etapom budowy i nie szczêdz± s³ów podziwu, bo hala rzeczywi¶cie robi wra¿enie. W ostatnim czasie ogl±da³ halê sam Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Czêstymi go¶æmi ¶ledz±cymi prace jest Radny Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz oraz Przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc. W chwili obecnej trwaj± prace wykoñczeniowe, m.in. trwa monta¿ pod³ogi sportowej. Gotowe s± ju¿ szatnie, a na widowni i schodach do niej prowadz±cych po³o¿ona jest terakota. Pozosta³y do zamontowania w ³azienkach kabiny prysznicowe i uchwyty dla niepe³nosprawnych uczniów oraz przytwierdzenie krzese³ na widowni. Zakupiono te¿ nowoczesny sprzêt sportowy: koz³y, skrzynie, drabinki, materace oraz pi³ki, z których najbardziej bêd± siê cieszyæ m³odzi pi³karze z dzia³aj±cej w szkole Pi³karskiej Szkó³ki Sportowej. W hali jest ciep³o i przytulnie, dlatego rada pedagogiczna postanowi³a z³o¿yæ sobie ¿yczenia noworoczne w³a¶nie w tym miejscu, a wuefi¶ci spróbowali nawet strzeliæ pierwszego gola do ¶wie¿o zamontowanych bramek. Swoj± dzia³alno¶æ rozpoczyna SKS, który ze wzglêdu na trudno¶ci lokalowe zawiesi³ zajêcia. Rada pedagogiczna i samorz±d uczniowski ju¿ diagnozuj± potrzeby sportowe uczniów. Padaj± propozycje trenowania takich dyscyplin, jak: koszykówka, siatkówka, pi³ka no¿na czy gimnastyka artystyczna. Rozpoczynaj± siê tak¿e zajêcia dla cheerleaderek. Poniewa¿ zakoñczenie prac planowane jest na koniec maja, mo¿na ju¿ zacz±æ odliczanie i przygotowanie do uroczystego otwarcia. – Mamy powód do dumy, ¿e to w³a¶nie nasza szko³a bêdzie mieæ tak nowoczesny obiekt sportowy – mówi dyrektorka szko³y Ewa Donhöffner.
(mp)


fot. autor
Kolêdowanie na Wzgórzach Krzes³awickich
27 stycznia br. o godzinie 17.00 w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach odby³ siê Koncert Kolêd w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickic. Organizatorami koncerty byli: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, parafia Mi³osierdzia Bo¿ego, Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Tym razem do udzia³u w wydarzeniu zaproszono Chór I L.O. im. Bart³omieja Nowodworskiego w Krakowie pod dyrekcj± Ryszarda ¬róbka oraz znanego, wroc³awskiego organistê - Tomasza G³uchowskiego. Zgromadzona publiczno¶æ mog³a us³yszeæ nie tylko znane i chêtnie ¶piewane kolêdy, ale równie¿ mniej popularne pastora³ki, które równie¿ od lat tworz± polsk± tradycjê kolêdnicz±. Nowo¶ci± i niew±tpliw± atrakcj± by³a ostatnia czê¶æ koncertu, w której organista wykona³ improwizacje na tematy proponowane przez publiczno¶æ. Nie dziwi fakt, ¿e pokazy te spotka³y siê z bardzo entuzjastyczn± reakcj± publiczno¶ci a nawet chóru, gdy¿ wykonane by³y na najwy¿szym poziomie artystycznym. Ca³o¶æ zakoñczy³ wspólny ¶piew kolêdy Bóg siê rodzi.
Koncerty z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich realizowane s± ze ¶rodków finansowych Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz przy wsparciu Zak³adu Odzysku Surowców „Madrohut” Sp. z o.o. Na kolejny koncert z cyklu Muzycznych Spotkañ zapraszamy w kwietniu. Szczegó³owe informacje ju¿ wkrótce na www.krakownh.pl.


Fot. Pawe³ Smolik
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 30,189,183 unikalnych wizyt