Klub Krzes³awice O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Krzes³awice, ul. M. Wañkowicza 17) zaprasza w pi±tek, 16 czerwca br. o godz. 16.00 na wernisa¿ wystawy malarstwa Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej pt. „Zau³ki Krakowa”.
Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej skupia ludzi ró¿nych profesji, dla których sztuka jest wa¿n± potrzeb± ¿ycia. Wieloletnia, bogata dzia³alno¶æ Stowarzyszenia na rzecz kultury zosta³a w 2016 roku uhonorowania przez Prezydenta Miasta Krakowa odznak± Honoris Gratia.
(f)
W nowohuckich £uczanowicach (Dzielnica XVII Wzgórza Krzes³awickie) dzia³a ju¿ lokalny klub kultury i jest boisko. W ci±gu najbli¿szych kilkunastu miesiêcy miasto chce przekazaæ mieszkañcom nowy pawilon, dziêki któremu oferta sportowa i rekreacyjna znacz±co siê wzbogaci.
Za now±, dzielnicow± inwestycjê odpowiada Zarz±d Inwestycji Miejskich w Krakowie. Budynek powstanie przy ul. Mycielskiego, bezpo¶rednio przy istniej±cym tam boisku. Zgodnie z przygotowan± wcze¶niej koncepcj±, bêdzie to parterowy pawilon sportowo-rekreacyjny, wykonany w technologii modu³owej. Z o¶rodka bêdzie mog³o jednocze¶nie korzystaæ do 50 osób, a sam pawilon bêdzie mia³ ok. 200 m kw.
Przewidziano tam m.in. dwie sale: wiêksz± ok. 80 m kw., z mo¿liwo¶ci± podzia³u systemow±, ¶ciank± mobiln± i mniejsz± ok. 20 m kw. gdzie móg³by siê znale¼æ stó³ do ping-ponga. Du¿a sala bêdzie wyposa¿ona w system wystawienniczy, instalacjê audio-video, rzutnik i ekran. W pawilonie bêdzie te¿ szatnia i sanitariaty, magazyn na sprzêt sportowy, zaplecze kuchenne, biuro i toaletê ogólnodostêpn±.
W ramach zadania realizowane bêdzie równie¿ zagospodarowanie terenu, w tym budowa doj¶æ, dojazdów i miejsc postojowych dla ok. 15 samochodów osobowych i monta¿ stojaków dla rowerów. Powstanie niezbêdna infrastruktura techniczna: sieci, przy³±cza oraz instalacje zewnêtrzne umo¿liwiaj±ce prawid³owe funkcjonowanie budynku w tym instalacji OZE, która pozwoli na obni¿enie bie¿±cych kosztów utrzymania i funkcjonowania. Co wa¿ne, pawilon bêdzie energooszczêdny, a dodatkowo zastosowany bêdzie tzw. zielony dach. Zgodnie z planem, realizacja zadania ma siê zakoñczyæ w 2024 r.
(f)
W pi±tek, 19 maja br. odby³y siê uroczysto¶ci pogrzebowe ¶p. o. doktora Korneliusza Jackiewicza OCist., który zmar³ w ubieg³a sobotê, 13 maja w wieku 90 lat, w 71 roku profesji zakonnej i w 64 roku kap³añstwa. Pogrzebowej mszy ¶w. przewodniczy³ bp. Jan Zaj±c, a w koncelebrze wziêli udzia³ opat-prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów o. Eugeniusz Augustyn, opat mogilski o. Adrian Mróz, by³y opat mogilski o. Piotr Chojnacki, opaci pozosta³ych opactw cysterskich w Polsce oraz kilkudziesiêciu cystersów i ksiê¿y dicezjalnych.
Przed msz± ¶w. odczytany zosta³ tekst wspomnieñ o. Korneliusza, w których urodzony 10 sierpnia 1933 roku na Mazowszu m³ody Bolek wspomina³ swoje dzieciñstwo i swoje marzenia o kap³añstwie. W szkole, zetkn±³ siê na lekcjach polskiego z nazwiskiem kronikarza Wincentego Kad³ubka, który zosta³ cystersem. W 1951 r. jako junak 39 Brygady S³u¿by Polsce 18-letni Bolek Jackiewicz pojecha³ budowaæ Now± Hutê. Jego pluton budowa³ pierwsze osiedla nowohuckie w pobli¿u klasztoru cystersów w Mogile. W trakcie jednej z przepustek poszed³ do tego klasztoru i trafi³ do kaplicy z cudownym krzy¿em Pana Jezusa. Modli³ siê tam na klêczkach. Powróci³ w swoje strony rodzinne z postanowieniem wst±pienia do klasztoru. 29 sierpnia 1951 r. zapuka³ do fury klasztornej w Mogile. Z czasem jako nowicjusz otrzyma³ imiê zakonne ¶w. Korneliusza papie¿a. Zwi±za³ siê z opactwem mogilskim do koñca ¿ycia. W 1959 r. przyj±³ tu ¶wiêcenia kap³añskie z r±k bp. Karola Wojty³y. Odby³ studia w Akademii Teologii Katolickiej uwieñczone doktoratem na temat rodziny w ¶wietle badañ ma³¿eñstw zawartych w parafii ojców cystersów w Mogile. W opactwie pe³ni³ funkcjê przeora, by³ wychowawc± kleryków, cenionym rekolekcjonist± i kaznodziej±.
Do uczestników pogrzebowej uroczysto¶ci list skierowa³ abp Marek Jêdraszewski, w którym napisa³ m.in.: "Dziêkujê dzi¶ w imieniu Ko¶cio³a krakowskiego za wszelki trud, za to wszystko czego dokona³ ¶p o. Korneliusz przez lata swego kap³añskiego ¿ycia, dla rozwoju ¿ycia religijnego w naszej archidiecezji". - Ojciec Korneliusz posiada³ ducha prawdziwej pobo¿no¶ci Chrystusowej i maryjnej – podkre¶la³ o. Augustyn Spasowicz proboszcz parafii i przeor wspólnoty cysterskiej ze Szklanych Domów. Natomiast okoliczno¶ciowe kazanie w czasie mszy ¶w. wyg³osi³ o. Pawe³ Mynarz, przyjaciel zmar³ego. Wspomnia³, ¿e ten budowa³ Now± Hutê zarówno w znaczeniu materialnym jak i duchowym - na fundamencie krzy¿a.
Zmar³ego ojca Korneliusza w ko¶ciele MB Czêstochowskiej na Szklanych Domach ¿egnali zebrani licznie rodzina, siostry zakonne, przyjaciele, znajomi, parafianie z parafii w Mogile, z parafii na Szklanych Domach, a tak¿e parafianie z cysterskich parafii w Trybszu i Czarnej Górze. Wype³niony modl±cymi siê osobami ko¶ció³ by³ najlepszym ¶wiadectwem tego, jak popularn±, powa¿an± i kochan± przez wszystkich osob± by³ zmar³y cysters.
Po mszy ¶w. trumna z cia³em ¶p. o. Korneliusza zosta³a przewiezione na cmentarz w Grêba³owie, gdzie z³o¿ono j± w grobowcu zakonnym zmar³ych cystersów.
(f)
Moda nie zna wieku, czyli skarby nowohuckiej szafy
Zapraszamy na niezwyk³y pokaz mody, który odbêdzie siê 24 maja o godzinie 18.00 w Domu Utopii, na osiedlu Szkolnym 26 A. Wstêp na wydarzenie jest wolny.
Pani Ma³gorzata Pi±tkiewicz-Szczechla, mieszkanka Nowej Huty, od wielu lat tworzy kolekcje strojów inspirowane tym, co mo¿na znale¼æ w naszych szafach. Przy czym im starsze rzeczy i materia³y - tym wiêksze pole do popisu! Podczas pokazu bêdzie mo¿na zobaczyæ tkaniny pamiêtaj±ce czasy PRLu. Zainspirowane kolekcj± panie na pewno sprawdz±, jakie niespodzianki kryj± nowohuckie szafy i pawlacze, w³asne, mamine czy babcine. Do tego by cieszyæ siê mod±, nie maj± znaczenia wiek, kszta³t sylwetki czy zasobno¶æ portfela. Moda to m³odo¶æ - mówi Ma³gorzata. I nie chodzi tu wcale o cyfrê w peselu. Autorka nazwa³a swoj±, nie pierwsz± zreszt± w jej karierze, kolekcjê „New Look Slow Fashion 20213. Na bazie szafy nowohuckiej”. Na przesympatycznych modelkach zobaczymy kreacje, które zainspiruj± do samodzielnego komponowania strojów, doceniania jako¶ci tkanin oraz do odpowiedzialnych zakupów.
Kolekcja i pokaz powsta³y jako efekt Krakowskiego Inkubatora Kultury 2023, projektu realizowanego przez Fundacjê WyspArt. Inkubtor wspiera tak¿e inne inicjatywy mieszkañców Nowej Huty, na przyk³ad „Miêdzypokoleniowe Muzyczne Herbatki” - comiesiêczne spotkania koncertowo- ¶piewacze w Klubie Zgody (na os. S³onecznym 16).
(f)
Joanna Jax powraca z bohaterami bestsellerowej sagi wo³yñskiej w zupe³nie nowej ods³onie tej historii. Protagonistów ksi±¿ki „Na obcej ziemi. Nowe ¿ycie” spotykamy ju¿ po rzezi wo³yñskiej i po II Wojnie ¦wiatowej, gdy zmuszeni s± do budowania swojego ¿ycia od podstaw, na nieznanych im Ziemiach Odzyskanych. Czy odnajd± siê w nowym miejscu i jakie skutki poci±gnie za sob± przymusowe wysiedlenie, którym w rzeczywisto¶ci by³a, nazywan± repatriacj±, przemoc re¿imu komunistycznego? Nak³adem Wydawnictwa Skarpa Warszawska ukaza³a siê pierwsza czê¶æ nowej sagi historycznej Joanny Jax.
Do koñca swych rz±dów komuni¶ci wpierali nam, ¿e „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam tak¿e, ¿e to jedyne rozs±dne dzia³anie, a propaganda przedstawia³a je jako „powrót do korzeni”. Nikt jednak nie pyta³ nas, gdzie mieszkaj± nasze serca… W rzeczywisto¶ci powrót na Ziemie Odzyskane by³ bezwzglêdn± akcj± wysiedleñcz±, o której powinno mówiæ siê równie czêsto co o przymusowym wysiedleniu ¯ydów w roku 68’. Temat ten postanowi³a podj±æ Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji w³adzy komunistycznej ucierpieli…
Jej najnowsza ksi±¿ka to zatem nie tylko kontynuacja sagi wo³yñskiej, któr± mo¿na czytaæ niezale¿nie, ale tak¿e nowy rozdzia³ w ¿yciu bohaterów, którzy musz± stawiæ czo³a kolejnym wyzwaniom i trudnej sytuacji bycia „obcym” w „obcej ziemi”. Joanna Jax zaprasza nas do lektury historii osadzonej w realiach powojennych, pokazuj±c po mistrzowsku obraz ziem przy³±czonych do Polski po II wojnie ¶wiatowej, a to wszystko w otoczeniu pocz±tków ponurej epoki stalinizmu, któr± nieliczni spo¶ród nas pamiêtaj± do dzisiaj.
Nowe ¯ycie opowiada poruszaj±c± historiê ludzi, którzy musz± zacz±æ budowaæ swoje ¿ycie od nowa, w zupe³nie nowym i nieznanym miejscu. Po opuszczeniu Wo³ynia, bohaterowie sagi wo³yñskiej – Wissarion, Nadia, Marcel oraz Marta z bratem – przyje¿d¿aj± do Wroc³awia, by rozpocz±æ nowy rozdzia³ w swoim ¿yciu. Czasy PRL-u i rz±dz±ce nimi prawa szybko daj± siê im we znaki, a realia okazuj± siê byæ zupe³nie inne od tych przedstawianych przez radzieck± prasê propagandow±. Pierwsze zderzenie z socjalizmem okazuje siê bolesne, okrutne i dostarczaj±ce ogromnego zawodu.
„Na obcej ziemi. Nowe ¿ycie” to wci±gaj±ca i poruszaj±ca opowie¶æ o ludziach walcz±cych o spokój i godne ¿ycie, które, pomimo zakoñczonej wojny, w dalszym ci±gu wydaj± siê niemo¿liwe do osi±gniêcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnale¼æ swoj± to¿samo¶æ na nowo.
(f)
Joanna Jax, Na obcej ziemi. T. I. Nowe ¿ycie, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2023.
£±ki Nowohuckie. 20-lecie u¿ytku ekologicznego. Jubileuszowe spotkanie z Danut± Szymoñsk±
18 maja o godz. 18:00 w siedzibie g³ównej O¶rodka Kultury Norwida w Krakowie (os. Górali 5) odbêdzie siê uroczysto¶æ po¶wiêcona 20-leciu ustanowienia u¿ytku ekologicznego na £±kach Nowohuckich. To wyj±tkowy, prawie sze¶ædziesiêciohektarowy teren z bogat± faun± i flor±, znajduj±cy siê tu¿ obok Placu Centralnego w Nowej Hucie. Dooko³a niego znajduje siê te¿ jedna z najlepszych przestrzeni rekreacyjnych w Krakowie.
Z £±kami Nowohuckimi wi±¿e siê historia specjalnej go¶cini wydarzenia – Danuty Szymoñskiej, inicjatorki i wieloletniej liderki dzia³añ ochronnych, autorki i wspó³autorki licznych programów i wydarzeñ edukacyjnych dla tego terenu, a tak¿e by³ej dyrektorki O¶rodka i animatorki kultury. Spotkanie bêdzie okazj± do porozmawiania o procesie objêcia ochron± prawn± £±k, a tak¿e do wrêczenia Szymoñskiej odznaki „Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej”, przyznanej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Gliñskiego.
Historia walki o zachowanie walorów £±k i ich ochronê siêga 1997 roku, kiedy dwie uczennice ze Szko³y Podstawowej nr 80 napisa³y list w tej sprawie. Apel trafi³ do Pracowni Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury Norwida do r±k – ówczesnej dyrektorki instytucji – Danuty Szymoñskiej i sta³ siê inspiracj± do podjêcia dzia³añ. Zainicjowa³ proces wieloletnich i wielokierunkowych prac badawczych oraz powstania nieformalnego partnerstwa lokalnego, w sk³ad którego wchodzili przedstawiciele i przedstawicielki nauki, w³adz samorz±dowych oraz organizacji pozarz±dowych. 7 maja 2003 roku wspólne dzia³ania wspomnianych ¶rodowisk doprowadzi³y do ustanowienia £±k Nowohuckich u¿ytkiem ekologicznym. Kilka lat pó¼niej teren ten sta³ siê jednym z pierwszych obszarów wchodz±cych w sk³ad projektu „Natura 2000”. Do dzi¶ pozostaje wielk± chlub± nie tylko nowohucian i nowohucianek, ale i ca³ego miasta.
Na spotkanie jubileuszowe obowi±zuj± zaproszenia, które mo¿na odebraæ w Dziale Promocji O¶rodka Kultury Norwida (liczba miejsc ograniczona).
(red)
Od ¶rody 26 kwietnia przy Placu Centralnym im. R. Reagana (w okolicach pomnika „Solidarno¶ci”) ogl±daæ mo¿na wystawê plenerow± po¶wiêcon± kwietniowo-majowym strajkom z 1988 roku jakie mia³y miejsce w ówczesnej Hucie im. Lenina. Z uwagi na zagranicznych turystów, którzy zwiedzaj±c Kraków odwiedzaj± równie¿ Now± Hutê, opisy do wystawy zosta³y przygotowane w jêzyku polskim i angielskim. Wystawê, opracowan± przez Paw³a Zechentera w oparciu o zdjêcia Andrzeja Stawiarskiego wykonane podczas strajku, otwar³ Roman W±tkowski, przewodnicz±cy KRH.
(f)
W ubieg³ym tygodniu odby³y siê g³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35. rocznic± kwietniowo-majowych strajków w ówczesnej Hucie im. Lenina. We wtorek, 25 kwietnia rozpoczê³a je sesja naukowa w Instutucie Pamiêci Narodowej w Krakowie pt. „Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat”.
Dzieñ pó¼niej, w ¶rodê 26 kwietnia, w dzieñ rozpoczêcia strajku odby³a siê sesja Rady Miasta Krakowa, w trakcie której Rada Miasta przyjê³a okoliczno¶ciow± rezolucjê, w której czytamy m.in.
„26 kwietnia 1988 roku rozpocz±³ siê w nowohuckim kombinacie strajk okupacyjny. Protest obj±³ prawie wszystkie wydzia³y i zak³ady ówczesnej Huty im. Lenina. W przekazanych dyrekcji postulatach, poza podniesieniem p³ac i ponownym przyjêciem do pracy zwolnionych w stanie wojennym za dzia³alno¶æ zwi±zkow± kolegów, w ramach tzw. postulatów solidarno¶ciowych ¿±dano tak¿e podwy¿ek p³ac dla pracowników s³u¿by zdrowia, o¶wiaty, emerytów i rencistów. Mimo prób negocjacji pomiêdzy dyrekcj± kombinatu a strajkuj±cymi robotnikami, prowadzonych za po¶rednictwem delegacji Episkopatu, w nocy z 4 na 5 maja 1988 r. strajk zosta³ brutalnie spacyfikowany przez oddzia³y ZOMO i brygady antyterrorystyczne”.
– Dzisiaj, w 35. rocznicê rozpoczêcia strajków w nowohuckim kombinacie wa¿nym jest przypomnienie roli jak± odegra³a „Solidarno¶æ" w tych prze³omowych wydarzeniach. Jest to okazja do oddania ho³du bohaterom tamtych dni, jak¿e czêsto zapomnianym i pomijanym - samych pracowników Huty, jak i ró¿nych ¶rodowisk i osób, które udzieli³y wielkiego wsparcia hutnikom. Rada Miasta Krakowa wyra¿a s³owa uznania i podziêkowania tym wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli i wspomagali strajki przyczyniaj±ce siê do odzyskania niepodleg³o¶ci – podkre¶lili radni w rezolucji.
S³owa podziêkowania za pamiêæ o tamtych dniach skierowa³ do zebranych na sesji Rady Miasta Roman W±tkowski, przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników.
Tego samego dnia w okolicy pomnika Solidarno¶ci przy Placu Centralnym im. Ronalda Reagana ods³oniêta zosta³a plenerowa wystawa po¶wiêcona wydarzeniom z wiosny 1988 roku (piszemy o tym na s±siedniej stronie).
G³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35-leciem wiosennych strajów odby³y siê w pi±tek, 28 kwietnia. Tego dnia rano, pod pomnikami i tablicami zwi±znymi z lud¼mi Solidarno¶ci z³o¿ono wieñce i kwiaty. Pod pomnikiem Solidarno¶ci przy Placu Centralnym wieniec z³o¿y³ m.in. wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita. Natomiast w samo po³udnie w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy rozpoczê³a siê uroczysta Msza ¶w. celebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jêdraszewskiego, który w okoliczno¶ciowej homilii zwróci³ siê do licznie zgromadzonych cz³onków Solidarno¶ci oraz w³adz pañstwowych i samorz±dowych, mówi±c m.in. o dramacie odrzucenia mi³o¶ci Boga Ojca przez ludzi, czego szczytem by³a ¶mieræ Jezusa na krzy¿u.
Metropolita krakowski wskaza³, ¿e w nowo¿ytno¶ci Boga kontestowa³ marksizm, a tego konsekwencj± by³o odrzucenie cz³owieka i nienawi¶æ miêdzy lud¼mi ukryta pod terminem „walka klas”. Zauwa¿y³, ¿e twórcy Nowej Huty chcieli, by by³o to miasto bez Boga. – Ale Pan Bóg ci±gle okazuje pomoc swojemu wiernemu ludowi. Tê pomoc objawi³ tutaj poprzez obecno¶æ Ko¶cio³a – mówi³ arcybiskup wskazuj±c na przyk³ad kard. Karola Wojty³y – Jana Paw³a II, który w³±czy³ siê w ruch protestu w 1960 r., gdy w Nowej Hucie chciano usun±æ krzy¿ z miejsca, w którym mia³ powstaæ nowy ko¶ció³. Krzy¿ zosta³ obroniony, a w Nowej Hucie mog³y powstaæ kolejne ¶wi±tynie. – Lud upomina³ siê o Boga, by mieæ poczucie w³asnej godno¶ci. Pan Bóg im w tym b³ogos³awi³ – mówi³ abp Marek Jêdraszewski.
Przypomnia³ te¿, ¿e 12 czerwca 1987 r. Jan Pawe³ II w Gdañsku wyg³osi³ wielk± mowê o godno¶ci ludzkiej pracy i solidarno¶ci. Podkre¶li³ podmiotowo¶æ cz³owieka pracuj±cego i jego prawa. Da³ tak¿e wyk³ad na temat solidarno¶ci. Niestety nie przerwa³o to prze¶ladowañ Ko¶cio³a. W Nowej Hucie wybuch³y strajki, które trwa³y od 26 kwietnia do 18 maja 1988 r. Arcybiskup przypomnia³ o brutalnej pacyfikacji strajku po³±czonej z niszczeniem o³tarzy, gdzie ksiê¿a odprawiali Msze ¶w. dla strajkuj±cych. – Po raz kolejny negacja Boga sz³a w parze z okrutn± negacj± drugiego cz³owieka – mówi³ podkre¶laj±c, ¿e si³a protestu w imiê godno¶ci cz³owieka zaczê³a docieraæ do ówczesnych w³adz PRL, a w koñcu doprowadzi³a do porozumieñ okr±g³ego sto³u.
Po Mszy ¶w. dalsze uroczysto¶ci odby³y siê na terenie dawnego kombinatu. Przed tablic± przy Bramie G³ównej ArcelorMittal Poland przemówli d³ugoletni przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników - W³adys³aw Kielian oraz Edward E. Nowak. Pó¼niej w Sali Teatralnej w by³ym budynku administracyjnym huty przewodnicz±cy KRH Roman W±tkowski, powita³ licznie przyby³ych go¶ci, a Stanis³aw Handzlik, uczestnik i jeden z przywódców strajku z 1988 roku podzieli³ siê z zebranymi swoimi wpsomnieniami tamtych czasów. Zwieñczeniem spotkania by³a projekcja filmu o zmar³ym w ubieg³ym roku Mieczys³awie Gilu.
(f)
Do 7 maja br. trwaj± zapisy do Nowohuckiej Akademii Filmowej. Nowohucka Akademia Filmowa to seria warsztatów filmowych odbywaj±cych siê na terenie Nowej Huty organizowanych przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Zajêcia skupiaj± siê na kszta³towaniu umiejêtno¶ci filmowych w¶ród uczestników, zarówno pocz±tkuj±cych, jak i tych bardziej do¶wiadczonych. Warsztaty oferuj± kompleksowe podej¶cie do ró¿nych aspektów produkcji filmowej, od pisania scenariuszy, przez kierowanie aktorami i pracê z kamer±, po monta¿ i postprodukcjê.
Uczestnicy warsztatów maj± mo¿liwo¶æ poznaæ tajniki sztuki filmowej od do¶wiadczonego instruktora, który dzieli siê swoimi umiejêtno¶ciami i do¶wiadczeniem. W ci±gu serii warsztatów uczestnicy maj± szansê przeæwiczyæ ró¿ne techniki filmowe, a tak¿e zdobyæ cenne wskazówki dotycz±ce prowadzenia projektów filmowych od pomys³u do premiery.
Nowohucka Akademia Filmowa to wspania³a okazja dla ka¿dego, kto chce poszerzyæ swoje umiejêtno¶ci filmowe i poznaæ ludzi z bran¿y filmowej.
W ubieg³± niedzielê, 23 kwietnia w mogilskiej bazylice o godz. 11.00 zosta³a odprawiona uroczysta Msza ¶w., w trakcie której ¶wiêtowano jubileusz 60. rocznicy ¶wiêceñ kap³añskich ojca doktora Paw³a Mynarza OCist.
O. Pawe³ Mynarz OCist nale¿y do najbardziej znanych i zas³u¿onych dla nowohuckiej spo³eczno¶ci duchownych. Przez kilkana¶cie lat kierowa³ Duszpasterstwem Akademickim „Kominek” w Mogile. Po wprowadzeniu stanu wojennego odwiedza³ internowanych w Za³ê¿u k. Rzeszowa i organizowa³ pomoc dla rodzin represjonowanych dzia³aczy podziemia. W stanie wojennym o. Pawe³ Mynarz zorganizowa³ tak¿e prê¿nie dzia³aj±ce Duszpasterstwo Nauczycieli „Ostoja”, które powsta³o w marcu 1982 roku. Trudno¶ci zwi±zane ze stanem wojennym przyczyni³y siê do umocnienia wiêzi uczestników „Ostoi”, a dziêki duszpasterstwu nauczyciele poczuli siê mocniejsi, pewniejsi swojego wyboru i z pewno¶ci± dla niektórych duszpasterstwo to mia³o wp³yw na rozwój ich osobowo¶ci. Ojciec Pawe³ Mynarz by³ tak¿e wyk³adowc± Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyñskiego, dzia³aj±cego w latach 1984-1988 w przy parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, którego celem by³o dokszta³canie i spo³eczna aktywizacja ¶rodowisk robotniczych. W wolnej ju¿ Polsce zosta³ dyrektorem Mêskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego im. ¶w. Bernarda, które funkcjonowa³o przy parafii i klasztorze cystersów na Szklanych Domach.
(f)
Za oknami wiosna wiêc wreszcie mo¿na korzystaæ z jej dobrodziejstw. Ciep³e, s³oneczne dni zachêcaj± do spacerów po starówce, rozgrzanymi ulicami miasta. W centrum stolicy Ma³opolski jest wiele interesuj±cych miejsc do zobaczenia. Galerie sztuki, muzea, zabytkowe ¶wi±tynie. Gród Kraka szczyci siê ró¿norodno¶ci± ofert, dla ka¿dego typu turysty. Nie ka¿dy jednak lubi wielkomiejski gwar, wiele osób w tak piêkne wiosenne dni szuka spokojniejszych miejsc, mniej ha³a¶liwych i po³o¿onych z dala od g³ównych szlaków turystycznych.
Je¶li kto¶ pragnie zboczyæ z utartych ¶cie¿ek powinien zawitaæ do nowohuckich Branic, gdzie mie¶ci siê Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Placówka, z siedzib± w zabytkowym, klasycystycznym dworze, podobnie jak i inne krakowskie instytucje kultury, tak¿e rozkwit³a na wiosnê. Przygotowa³a bowiem dla wszystkich chêtnych wiele ciekawych atrakcji.
Wiosenny powiew przyniós³ zmianê wystawy sta³ej, ju¿ w maju bêdzie dostêpna nowa ekspozycja „Archeolodzy dla Nowej Huty”. Dziêki niej bêdzie mo¿na zapoznaæ siê z pradziejami tego zak±tka Krakowa i odkryæ bogat± historiê nowohuckich ziem. Dodatkowo nadal czynna jest wystawa „Archeologiczna autostrada”, prezentuj±ca wyniki badañ archeologicznych, wyprzedzaj±cych budowê autostrady A-4 na odcinku od podkrakowskich Aleksandrowic do Stanis³awic pod Bochni±. „Gwiazd±” tej wystawy jest tajemnicza gliniana figurka z Modlnicy, bêd±ca najstarszym na ziemiach polskich wizerunkiem kobiecej postaci. Owe niezwykle rzadkie i cenne znalezisko jest doskonale zachowanym przyk³adem sztuki sprzed ponad 7,5 tys. lat!
Oddzia³ w Branicach prowadzi tak¿e warsztaty dla najm³odszych, w czasie których mog± oni uczestniczyæ m.in. w plenerowych, zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych. Ponadto w czasie zajêæ uczestnicy lepi± niewielkie ozdoby z gliny, uk³adaj± mozaiki lub pisz± gêsim piórem.
W sezonie, czyli od maja do pa¼dziernika, wystawy w Oddziale MAK czynne s± przez ca³y tydzieñ – tak¿e w weekendy. Rozwi±zanie to umo¿liwia osobom pracuj±cym, które w dni powszednie nie zawsze znajduj± czas wolny, na aktywne uczestnictwo w kulturze.
Ponadto w czerwcu, po kilkuletniej przerwie, wraca do Branic kolejna ods³ona znanego i ciesz±cego siê du¿± popularno¶ci± Ma³opolskiego Pikniku Archeologicznego. To, co dzia³o siê „Przed wiekami w Nowej Hucie” bêdzie przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia. Do Oddzia³u zawitaj± grupy rekonstruktorskie, które przybli¿± miniony ¶wiat wojny i rzemios³a, ukazuj±c ró¿ne aspekty ¿ycia codziennego naszych przodków. Informacje na ten temat sukcesywnie pojawiaæ siê bêd± na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaramy siê równie¿, aby wszelkie dane o niniejszej imprezie trafi³y do czytelników „G³osu”. Na jego ³amach bêdziemy wiêc publikowaæ najnowsze piknikowe wiadomo¶ci.
Wszystkich zainteresowanych, pragn±cych odkryæ wiosenne nowo¶ci w Nowohuckim Oddziale MAK, zapraszamy do naszej siedziby mieszcz±cej siê przy ul. Sasanek 2 a. Do zobaczenia w Branicach! Anna Kolasa
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".