Jonasz Wa¶ko, pracownik Szpitala im. Stefana ¯eromskiego jecha³ na hulajnodze po córkê do szko³y. Przy stopniu wodnym D±bie zauwa¿y³, ¿e co¶ dzieje siê w rzece. Okaza³o siê, ¿e mê¿czyzna – jak siê pó¼niej okaza³o by³ to policjant po s³u¿bie – próbowa³ ratowaæ dziecko. Jonasz Wa¶ko bez chwili namys³u od³o¿y³ hulajnogê i skoczy³ do Wis³y. Mê¿czyznom uda³o siê wyci±gn±æ nieprzytomnego ch³opca z wody, a pielêgniarz przyst±pi³ do reanimacji. Po przejêciu dziecka przez ratowników medycznych w mokrych ubraniach pojecha³ do szko³y. Historia ta wydarzy³a siê 11 maja.
Jak nam powiedzia³a Anna Górska, rzeczniczka prasowa nowohuckiego szpitala, do tej pory Wa¶ko nie wspomina³ o swojej interwencji. W³adze placówki dowiedzia³y siê o tym dopiero wtedy, gdy przysz³y oficjalne podziêkowania od komendanta ma³opolskiej Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej.
– To nie by³a pierwsza akcja, gdy Jonasz pojawia siê tam, gdzie jest potrzebna jego fachowa pomoc i dobre serce. Kilka lat temu podczas festiwalu im. Kiepury w Krynicy Jonasz Wa¶ko pomóg³ kobiecie, która... w trakcie koncertu zaczê³a nagle rodziæ – mówi Anna Górska.
– Jonusz Wa¶ko, to cz³owiek do zadañ specjalnych. Pielêgniarz anestezjologiczny i ratownik w jednej osobie. Zawodowo zajmuje siê równie¿ szkoleniem innych medyków. Prywatnie szczê¶liwy m±¿ i ojciec dwójki dzieci – Leona i Ró¿y W wolnym czasie mi³o¶nik podró¿y, sportu i fan Formu³y 1. Dobry humor i nieszablonowo¶æ to ca³y Jonasz z Nowego S±cza – dodaje Anna Górska.
A uratowany ch³opiec po leczeniu powróci³ do zdrowia.
(f)
Ju¿ od 1 czerwca br. zosta³o otwarte strze¿one k±pielisko i tereny rekreacyjne w Przylasku Rusieckim. Obecnie na trzy lata jego operatorem zosta³a firma Aloha Park, któr± kieruje £ukasz Knysak.
Po wykonanej tutaj modernizacji terenu przez spó³kê Nowa Huta Przysz³o¶ci jest tu atrakcyjny do wypoczynku. Do dyspozycji wypoczywaj±cych jest k±pielisko strze¿one w godzinach od 10 do 18. Wypo¿yczalnia sprzêtu p³ywaj±cego w postaci rowerków wodnych, kajaków i p³ywaj±cych desek zwanych supami. Atrakcj± jest wake board czyli p³ywanie na desce za wyci±gark±. Oczywi¶cie jest du¿a oferta gastronomiczna z fast foodami, napojami i lodami. Wypoczywaj±cy maj± do dyspozycji toalety i prysznice.
Tereny rekreacyjne s± udostêpniane 24 godziny na dobê. Jednak wjazd samochodem osobowym na parking w godzinach od 7 do 16 kosztuje 30 z³, a w godzinach od 16 do 21 - 20 z³. Jest jedynie ok. 15 miejsc na bezp³atnym parkingu dla rodzin wielodzietnych i 6 miejsc dla inwalidów Znajduje siê tutaj stacja ³adowania dla samochodów elektrycznych.
K±pielisko jest strze¿one przez 2 ratowników, gdy by³em w minion± sobotê przez panów Micha³ów, którzy zapewnili mnie, ¿e woda jest czysta sprawdzana przez San-Epid i ciep³a, w tym dniu mia³a 21 st. C. Do tej pory nie by³o ¿adnych niebezpiecznych zdarzeñ na k±pielisku. Ratownicy do dyspozycji maj± ³ódkê, apteczkê i butlê z tlenem.
Obok jest wypo¿yczalnia sprzêtu i za 50 z³ mo¿na wypo¿yczyæ sprzêt p³ywaj±cy na godzinê otrzymuj±c kamizelkê ratunkow±. Tutaj te¿ mo¿na wykupiæ wej¶cie na wodny tor przeszkód sk³adaj±cy siê z dmuchanego p³ywaj±cego sprzêtu p³ac±c 30 z³ za 30 minut ewentualnie dop³acaj±c po 10 z³ za ka¿de nastêpne 15 minut. Mo¿na te¿ wykupiæ abonament na ca³y dzieñ za 150 z³.
Niew±tpliw± atrakcj± jest mo¿liwo¶æ p³ywania na desce za wyci±gark± czyli sport zwany z angielska wake board. Sesja 15 minutowa kosztuje 50 z³. Mo¿na tak¿e skorzystaæ z szybkiego kursu p³ywania p³ac±c za 20 minut 60 z³, Taki kurs mog± odbywaæ tak¿e dzieci od 6 roku ¿ycia. Jak rozmawia³em z prowadz±cym to stanowisko jest rozwa¿na mo¿liwo¶æ przeprowadzenia mistrzostw Przylasku Rusieckiego w tej dyscyplinie.
Do Przylasku Rusieckiego mo¿na dojechaæ na rowerze lub autobusem komunikacji miejskiej lini± rekreacyjn± LR 2 z dworca w Czy¿ynach oraz 141 z pêtli w Pleszowie. Wówczas na teren wejdziemy bezp³atnie, ale za wszystkie wspomniane us³ugi trzeba zap³aciæ. Odbywaj± siê tu tak¿e ró¿ne imprezy w sprawie których nale¿y siê kontaktowaæ siê z operatorem terenu.
(SP)
"Tyrania postêpu" - ostrze¿enie dla wspó³czesnej cywilizacji!
Zdaje siê, ¿e ¶wiat równym krokiem zmierza w stronê przepa¶ci. Czy mo¿e siê jeszcze zatrzymaæ? W ksi±¿ce „Tyrania postêpu” (wyd. Bia³y Kruk) wspólnie zastanawiaj± siê nad tym najwiêksi i najodwa¿niejsi my¶liciele we wspó³czesnej Polsce, wybitne postaci z polskiego ¿ycia publicznego i kulturalnego – prof. Andrzej Nowak, ks. prof. Dariusz Oko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Pawe³ Bortkiewicz, dr Jerzy Kruszelnicki, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Ryszard Kantor, bp. Wies³aw Mering, Leszek Sosnowski, prof. Wojciech Roszkowski, Jakub Maciejewski, dr Piotr £uczuk, prof. Wojciech Polak, prof. Aleksander Nalaskowski, prof. Zbigniew Stawrowski, ks. prof. Janusz Królikowski oraz Patryk Jaki.
Nasza rzeczywisto¶æ przypomina sytuacjê znan± nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzy³ siê z gór± lodow± i zaczyna ton±æ, ale pok³adowa orkiestra piêknie gra i gra. Mo¿e nawet jest gorzej ni¿ na „Titanicu”, poniewa¿ on mia³ przed sob± tylko górê lodow±, a nasza cywilizacja jest zagro¿ona z dwóch stron. Z jednej lataj± ko³o nas bomby i rakiety, wybuchaj± pociski artyleryjskie, z drugiej za¶ usi³uje nas zdegenerowaæ silna grupa utopijnych „postêpowców” oraz in¿ynierów nowego porz±dku, wspieranych ekonomicznie przez z³owieszcze korporacje oraz medialne molochy. Przed nimi jeszcze trudniej siê broniæ.
Powstaj± tak¿e pytania, jakie zagro¿enia p³yn± z nowych technologii, sztucznej inteligencji oraz ideologii transhumanizmu. Jakimi mechanizmami tworzy siê nowego cz³owieka dla antycywilizacji i w jaki sposób pomagaj± w tym instytucje Unii Europejskiej? Czym ró¿ni siê szczera troska o ¶rodowisko od szaleñczego ekologizmu i najwa¿niejsze: czy Ko¶ció³ ma jeszcze do¶æ si³y, aby odegraæ rolê w tym dramacie zmagañ cywilizacyjnych? Czy nasza cywilizacja ma szansê przetrwaæ? Kim bêdziemy za parê lat i czy w ogóle jeszcze bêdziemy? Wokó³ tych pytañ rozgrywa siê najwa¿niejsza chyba batalia naszej przysz³o¶ci.
„Znajdujemy siê niew±tpliwie na jakim¶ zakrêcie dziejowym i mo¿emy odnie¶æ wra¿enie, ¿e nasze czasy s± jakie¶ szczególne. Bardzo wiele przes³anek wskazuje bowiem na to, ¿e mamy do czynienia z czasem prze³omu. Warto zatem zastanowiæ siê g³êbiej nad tym, kim jeste¶my, jak± wspólnotê tworzymy, co tej wspólnocie w ró¿nych jej aspektach i ró¿nych wymiarach zagra¿a,” – zauwa¿a prof. Andrzej Nowak, wspó³autor ksi±¿ki „Tyrania postêpu”.
Walka, w której bierzemy obecnie udzia³, dotyczy nas jako gatunku ludzkiego. Dotyczy wszystkich, niezale¿nie od tego, jakiej narodowo¶ci jeste¶my. Walka ta ³±czy wszystkich i to od jej wyniku zale¿y to, co z nami jako lud¼mi bêdzie. Na szczê¶cie s± ludzie, którzy widz± zagro¿enia i przed nimi ostrzegaj±. „Tyrania postêpu” to lektura, któr± koniecznie trzeba przeczytaæ, aby wróciæ do korzeni i zastanowiæ siê, kim jeste¶my i po co na tym ¶wiecie ¿yjemy. ¦lepa pogoñ za dobrami materialnymi, ¿ycie bez Boga, bezmy¶lne przyjmowanie szkodliwych wzorców i nieodpowiedzialne korzystanie z wci±¿ rozwijaj±cego siê postêpu technologicznego mo¿e okazaæ siê wyj±tkowo zgubne. Zatem czas najwy¿szy siê zatrzymaæ!
(f)
Prof. Andrzej Nowak, ks. prof. Dariusz Oko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Pawe³ Bortkiewicz, dr Jerzy Kruszelnicki, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Ryszard Kantor, bp. Wies³aw Mering, Leszek Sosnowski, prof. Wojciech Roszkowski, Jakub Maciejewski, dr Piotr £uczuk, prof. Wojciech Polak, prof. Aleksander Nalaskowski, prof. Zbigniew Stawrowski, ks. prof. Janusz Królikowski, Patryk Jaki: „Tyrania postêpu”, wyd. Bia³y Kruk, 440 str., format 16,5 x 23,5 cm, twarda oprawa. Wiêcej na:https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/tyrania-postepu
Ju¿ mo¿emy podziwiaæ „Alejê Ró¿ na nowo”. Prace przy projekcie realizowanym w ramach bud¿etu obywatelskiego dobieg³y koñca. Dotychczas betonowy plac zamieni³ siê w zielony skwer,
który przyci±ga mieszkañców zapachem ró¿. Czas na odpoczynek w prawdziwym sercu Nowej Huty! Obszar o powierzchni blisko 1 ha na odcinku miêdzy pl. Centralnym im. Ronalda Reagana a al. Przyja¼ni zamieni³ siê w du¿y zielony skwer, w którym mo¿na wypocz±æ w¶ród drzew i zapachu ró¿. Projekt zak³ada³ powrót do historycznego uk³adu zieleni z lat piêædziesi±tych. XX wieku. Na placu zosta³y zamontowane ³awki i kosze na ¶mieci nawi±zuj±ce do historycznych form znanych z fotografii.
Na alei Ró¿ pojawi³o siê mnóstwo zieleni – 1260 krzewów ró¿ (Hommage à Barbara, ró¿a Rotilia, Rotkappchen, Cayenne, Black Forest Rose), prawie 3,5 tys. innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), blisko 500 bylin oraz ro¶lin cebulowych. Na placu zakwitn± m.in. tulipany. Posadzone zosta³y dwa dodatkowe szpalery lip drobnolistnych (24 szt.) równolegle do rosn±cych ju¿ w tym miejscu drzew.
(mp)
Honoris Gratia dla Studium Terapii przez Sztukê Inki Dowlasz
2 lipca b.r. w Krakowskiej Operze Kameralnej mia³a miejsce uroczysta gala podsumowuj±ca kolejn± edycjê Studium Terapii przez Sztukê. Zbieg³o siê to z jubileuszem XX-lecia dzia³alno¶ci Studium. W¶ród zaproszonych go¶ci, poza absolwentami i dawnymi pedagogami, znale¼li siê pomys³odawcy i propagatorzy idei Studium. W gronie szczególnie zas³u¿onych znale¼li siê: senator RP - Jerzy Fedorowicz, przedstawiciel Sejmiku Województwa Ma³opolskiego – Jerzy Fedorowicz Junior oraz reprezentacja Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagielloñskiego.
Odznaczenia Honoris Gratia wrêczy³a Katarzyna Piotrowska – zastêpca Dyrektora Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzêdu Miasta Krakowa. Odznaczenia przyznawane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymali: dr Inka Dowlasz – za³o¿ycielka Studium; Maria Stanis³awiak – psycholog, psychoterapeuta – wspó³twórczyni wizji Studium oraz Jaros³aw Szwec – popularny w¶ród m³odzie¿y aktor.
A wszystko zaczê³o siê od autorskiego programu Jerzego Fedorowicza „Terapia przez Sztukê”, który rozs³awi³ nowohucki Teatr Ludowy niemal w ca³ej Europie. By³y to spektakl „Romeo i Julia” z udzia³em punków i skinów, a tak¿e praca w szpitalach, w Monarze, cykl spotkañ transmitowanych przez TVP „Zadyma”. Kontynuowanie idei „pracy przez teatr” przypad³o Ince Dowlasz. Bazê merytoryczn± stanowi³y do¶wiadczenia para-teatru w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz warsztaty Teatru Royal Curt w Londynie. Powsta³y wówczas: Studio Improwizacji, akademicki Fakultet w Teatrze, autorskie spektakle („Bici bij±”, „Odlot”, „Sytuacja bez wyj¶cia”, „Wakacje w Holandii”). Z atmosfery tych spotkañ wy³oni³a siê idea stworzenia Studium Terapii przez Sztukê. Wzmocni³a j± zacie¶niaj±ca siê wspó³praca z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagielloñskiego. Jej owocem by³y prace dyplomowe i artyku³y naukowe na temat wychowania i terapii przez sztukê, oraz aktywny udzia³ pracowników Studium w zajêciach akademickich, warsztatach, konferencjach i panelach dyskusyjnych.
S³uchacze Studium rekrutuj± siê z ró¿nych stron kraju, a tak¿e zza granicy (Suwa³ki, Warszawa, Wiedeñ, Edynburg). S± w¶ród nich nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, ekonomi¶ci, przedsiêbiorcy.
Si³± Studium s± pedagodzy: aktorzy, re¿yserzy i psycholog. To pod ich skrzyd³ami przez dwie dekady dojrzewa³o liczne grono absolwentów (ponad trzysta osób), ludzi z pasj± do teatru. Modu³ „Sceny” prowadzi³ przez 18 lat Jaros³aw Szwec, obecnie robi to Andrzej Róg; „Wiersz” - Mateusz Przy³êcki, obecnie - Tadeusz £omnicki; „Piosenka” – dawniej Barbara Sza³apak, dzi¶ - Faustyna Krajewska; „Ruch sceniczny” – kiedy¶ Magdalena Przybysz, aktualnie - Urszula Sadowiñska-Pardyak; „Psychologia twórczo¶ci” – od pocz±tku Maria Stanis³awiak. Ince Dowlasz, szefowej Studium, przypada rola prowadzenia zajêæ z podstaw konstrukcji spektaklu, improwizacji i re¿yserii.
Pomimo trudno¶ci lokalowych i finansowych Studium przetrwa³o i dalej siê rozwija. Od 2018 roku dzia³a w go¶cinnych progach Krakowskiej Opery Kameralnej Jadwigi i Wac³awa Jankowskich.
Dalsze losy repatriowanych z Wo³ynia, czyli druga czê¶æ sagi Na obcej ziemi
Joanna Jax nie zwalnia tempa i przychodzi do swoich czytelników z drug± czê¶ci± sagi Na obcej ziemi. Powie¶æ „Czas Pokuty” skupia siê na dalszych losach bohaterów poznanych w cyklu Saga Wo³yñska. Jak potocz± siê dalej losy Wissariona, Nadii, Marcela i Marty, którzy w powie¶ci Na obcej ziemi musieli pogodziæ siê z przymusowym wysiedleniem z Wo³ynia i odnale¼æ w nowej sytuacji? Wydawnictwo Skarpa Warszawska oddaje w rêce czytelników kolejne dzie³o autorstwa uwielbianej przez rzesze fanów Joanny Jax.
Do koñca swych rz±dów komuni¶ci wpierali nam, ¿e „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam tak¿e, ¿e to jedyne rozs±dne dzia³anie, a propaganda przedstawia³a je jako „powrót do korzeni”. W rzeczywisto¶ci powrót na Ziemie Odzyskane by³ bezwzglêdn± akcj± wysiedleñcz±, o której powinno mówiæ siê równie czêsto co o przymusowym wysiedleniu ¯ydów w roku 68’. Temat ten postanowi³a podj±æ Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji w³adzy komunistycznej ucierpieli…
„Czas pokuty” zastaje swoich bohaterów w sytuacji bez wyj¶cia, w której zostawili¶my ich jeszcze pod koniec poprzedniej czê¶ci cyklu. Po raz kolejny wielkimi krokami zbli¿a siê ¶mieræ, której wcze¶niej cudem uniknêli. Do¶wiadczali ju¿ dojmuj±cego g³odu, okrucieñstw wiêzienia NKWD i bezwzglêdno¶ci gestapo. Czy i tym razem uda im siê oszukaæ przeznaczenie?
Saga „Na obcej ziemi” Joanny Jax to wci±gaj±ca i poruszaj±ca opowie¶æ o ludziach walcz±cych o spokój i godne ¿ycie, które, pomimo zakoñczonej wojny, w dalszym ci±gu wydaj± siê niemo¿liwe do osi±gniêcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnale¼æ swoj± to¿samo¶æ na nowo. Odpowiedzi na pytanie, czy jest to w ogóle mo¿liwe, mo¿ecie szukaæ ju¿ teraz w drugiej czê¶ci sagi!
(f)
Joanna Jax, Na obcej ziemi. T. II. Czas pokuty, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2023
W Samorz±dowym Przedszkolu nr 142 Dzieciêca Arka - Otwarcie odnowionego placu zabaw oraz po¿egnanie starszaków
27 czerwca br. w Samorz±dowym Przedszkolu nr 142 w Krakowie (os. Przy Arce 4) oby³o siê uroczyste zakoñczenie roku szkolnego po³±czone z oficjalnym otwarciem wzbogaconego o nowe sprzêty, placu zabaw. Najstarsze grupy „Sówki” i „Pszczó³ki” po¿egna³y swoich m³odszych kolegów prezentuj±c swoje umiejêtno¶ci recytatorskie, taneczne i wokalne. Dzieci weso³ym ¶piewem przywita³y równie¿ zbli¿aj±ce siê wakacje.
Dzieñ ten by³ dla wszystkich wyj±tkowo radosny, poniewa¿ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa - Rafa³ Komarewicz, osobi¶cie dokona³ otwarcia wymarzonego placu zabaw. Wstêgê przeci±³ wspólnie z Rodzicami oraz Dyrekcj± przedszkola.
Na wzbogacenie placu zabaw o nowe zabawki przedszkole czeka³o wiele lat. Dziêki przewodnicz±cemu p. Rafa³owi Komarewiczowi spe³ni³o siê marzenie wielu dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Przedszkolaki bêd± mog³y mi³o i bezpiecznie spêdzaæ czas na ¶wie¿ym powietrzu. Przez zabawê nauka stanie siê przyjemniejsza. Kolorowy i bezpieczny sprzêt pozwoli dzieciom urozmaicaæ czas, a tak¿e zaspokoi potrzeby ruchowe. Rado¶æ i u¶miech na twarzach przedszkolaków by³y najwiêkszym podziêkowaniem.
mgr Ma³gorzata Król, mgr El¿bieta K³os
Na sesji Rady Miasta Krakowa 13 czerwca radni przyjêli uchwa³ê o nadaniu nazwy bezimiennej ulicy w Nowej Hucie imienia Andrzeja Szewczyka. Projekt uchwa³y w sprawie nadania nazwy zg³osili radni Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Chodzi o bezimienn± przecznicê ³±cz±c± al. Przyja¼ni z ul. Edwarda Rydza-¦mig³ego, biegn±c± przy budynku nr 7 w os. Zgody, od jego strony zachodniej. Poni¿ej tre¶æ uzasadnienia do projektu uchwa³y w sprawie nadania nazwy ulicy Andrzeja Szewczyka.
„Andrzej Szewczyk – absolwent Technikum Górniczego w Krakowie, robotnik z Nowej Huty, cz³onek Zespo³u Pie¶ni i Tañca „S³owianki”, by³ pierwsz± ofiar± stanu wojennego w Nowej Hucie.
W nocy z 17 na 18 kwietnia 1982 roku zosta³ skatowany do nieprzytomno¶ci przez patrol ZOMO, poniewa¿ wraca³ do domu po godzinie milicyjnej. Znaleziono go o ¶wicie na os. Na Stoku, przy postoju taksówek. Zosta³ wówczas przewieziony do szpitala im. Gabriela Narutowicza. Zmasakrowane cia³o rodzina rozpozna³a dopiero po znamieniu na rêce. Zmar³ 8 czerwca 1982 roku (taka data widnieje na nagrobku) po 52 dniach, nie odzyskawszy przytomno¶ci.
Po ¶mierci i pogrzebie Andrzeja Szewczyka jego ojciec mówi³ z gorycz±: „walczy³em na froncie, otrzyma³em wiele odznaczeñ, w tym krzy¿ Virtuti Militari, a mój ostatni krzy¿ to ten – na grobie mego syna”.
Andrzej Szewczyk zmar³ w wieku 22 lat”.
(mp)
Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Ka³e Jakha” w tym roku ma przyjemno¶æ organizowaæ konferencjê na temat „Romowie we wspó³czesnym ¶wiecie”, w której wezm± udzia³ zaproszeni go¶cie z Czech, S³owacji, Wêgier, Ukrainy, Niemiec oraz z Polski. G³ównym celem tego spotkania bêdzie wymiana do¶wiadczeñ zwi±zanych z propagowaniem kultury w swoim kraju oraz jak± pomoc w tym zakresie mog± uzyskaæ organizacje od swoich lokalnych urzêdów czy te¿ Pañstwa. Konferencja odbêdzie siê w terminie 29-30.06.2023 w Hotelu Centrum w Krakowie. Projekt wspó³finansowany ze ¶rodków Miasta Krakowa oraz finansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Rz±dowego Programu Integracji Spo³ecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030. Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Ka³e Jakha”, ju¿ po raz dwunasty organizuje w Krakowie „Miêdzynarodowe Dni Kultury Romskiej”. Celem jest przybli¿enie bogactwa tradycji Romów, upowszechnianie, popularyzowanie i promowanie wiedzy o ich kulturze. W programie jest prezentacja wystawy muzealno - etnograficznej, fotografii, obrazów malowanych przez m³odych romskich artystów, pokazu tradycyjnych tañców w wykonaniu choreografa i instruktora Artura Szewczyka i jak co roku nie zabraknie te¿ tradycyjnej wró¿by. W czasie dwóch dni festiwalowych zaprezentuj± siê zespo³y zagraniczne, wokalne i taneczno-wokalne ze S³owacji - Horuce Srdce, Ondrej Krajnak Band, Wêgier - Le Rom, Wielkiej Brytanii - Grupa Szatra, Ukrainy - Albina Koval i go¶æ specjalny Lejla z Wêgier i Gipsy Band z Francji. 1 - 2 lipiec £±ki ko³o Nowohuckiego Centrum Kultury. Koncerty rozpoczynaj± siê od godz. 18.00 - 22.00. I tak jak w poprzednich edycjach to wydarzenie jest finansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji, przy wsparciu finansowym Województwa Ma³opolskiego i wspó³finansowany ze ¶rodków Miasta Krakowa. Partnerami imprezy s± MPK, MPEC, WMK, NCK i MPO. Patron medialny - Telewizja Gorlice TV HD, G³os - Tygodnik Nowohucki.
(mp)
Utrudnienia w ruchu w Nowej Hucie w zwi±zku z Igrzyskami Europejskimi
Na spore utrudnienia w ruchu musz± przygotowaæ siê mieszkañcy Nowej Huty. Jak informuje Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków-Ma³opolska na czas trwania zawodów, w dniach 26.06.2023. – 27.06.2023 – 28.06.2023 – 29.06.2023 oraz 01.07.2023 i 02.07.2023 w godzinach 9.00 do 13.00/13.30 zamkniête bêd± nastêpuj±ce ci±gi ulic: Bulwarowa (na odcinku od Alei Solidarno¶ci do skrzy¿owania ulic: Bulwarowa/Kocmyrzowska/Cienista) – Kocmyrzowska (obie jezdnie na odcinku od skrzy¿owania z ul. Bulwarowa/Cienista do Ronda Kocmyrzowskiego z utrzymaniem przejezdno¶ci Ronda Kocmyrzowskiego oraz skrzy¿owania ul. Kocmyrzowska/Cienista) – Rondo Kocmyrzowskie – Obroñców Krzy¿a (do skrzy¿owania z ul. Ignacego Mo¶cickiego) – Kocmyrzowska – Bulwarowa.
Bezpo¶rednio po zakoñczeniu zawodów na polecenie kierownika ds. bezpieczeñstwa w porozumieniu z Policj±, trasa sukcesywnie bêdzie przywracana do w³a¶ciwego stanu i udostêpniona dla ruchu drogowego o czym zostanie powiadomiony Dyspozytor ZDMK.
Ewentualne wyjazdy ze strefy po³o¿onej pomiêdzy Zalewem Nowohuckim a ul. Kocmyrzowsk± realizowane bêd± z wykorzystaniem wydzielonego korytarza nastêpuj±cymi ci±gami ulic: od bloku nr 31 do ul. Odmogile, a nastêpnie skierowanie ruchu na odcinek ul. Andresena przebiegaj±cej po terenie Klubu Sportowego „Wanda” i dalej do skrzy¿owania z ul. Bulwarow±. Kolejnym etapem bêdzie wyznaczenie oko³o 280 m korytarza do skrzy¿owania z Kocmyrzowsk±. Szeroko¶æ korytarza oko³o 2,5m. Ruch jednokierunkowy (g³ównie wyjazdowy) z pe³n± kontrol± ochrony.
Do osób zamieszkuj±cych obszar na którym odbywaj± siê zawody dostarczone zostan± ulotki z informacj± o planowanej imprezie, miejscu wystêpowania utrudnieñ oraz czasie ich trwania. Dodatkowo informacje o utrudnieniach przekazywane bêd± w ¶rodkach masowego przekazu oraz mediach spo³eczno¶ciowych. W ci±gach ulic w rejonie obszaru zawodów, zlokalizowane zostan± tablice informacyjne o utrudnieniach.
(f)
We wtorek, 6 czerwca br. w os. Na Stoku 1 oddana zosta³a do u¿ytku ¶wie¿o wyremontowana Filia nr 52 Biblioteki Kraków. Filia ta jest jedyn± bibliotek± publiczn± na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie. Jest to filia z bogat± przesz³o¶ci±. Powsta³a w kwietniu 1965 roku na os. Na Wzgórzach, jako jednostka Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wtedy posiada³a zbiór 1900 ksi±¿ek i zajmowa³a dwa pokoiki znajduj±ce siê w baraku. Dwa lata pó¼niej biblioteka otrzyma³a ponad dwustumetrowy lokal w pawilonie na os. Na Stoku 1, gdzie pod koniec roku zbiory liczy³y ju¿ 7 723 ksi±¿ki.
W 2023 roku ze ¶rodków przyznanych z bud¿etu miasta przeprowadzono remont kapitalny lokalu biblioteki. Placówka w pe³ni dostosowano do potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ci± ruchow±, tak¿e dla matek z dzieæmi. W trakcie remontu czê¶ciowo przebudowano uk³ad pomieszczeñ bibliotecznych i zmieniono ich funkcje. Bezpo¶rednio przy wej¶ciu powsta³a czê¶æ przeznaczona dla najm³odszych czytelników, która zostanie wyposa¿ona w innowacyjn±, interaktywn± platformê multimedialn±, tzw. knoocker box.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".