W ubieg³± niedzielê, 23 kwietnia w mogilskiej bazylice o godz. 11.00 zosta³a odprawiona uroczysta Msza ¶w., w trakcie której ¶wiêtowano jubileusz 60. rocznicy ¶wiêceñ kap³añskich ojca doktora Paw³a Mynarza OCist.
O. Pawe³ Mynarz OCist nale¿y do najbardziej znanych i zas³u¿onych dla nowohuckiej spo³eczno¶ci duchownych. Przez kilkana¶cie lat kierowa³ Duszpasterstwem Akademickim „Kominek” w Mogile. Po wprowadzeniu stanu wojennego odwiedza³ internowanych w Za³ê¿u k. Rzeszowa i organizowa³ pomoc dla rodzin represjonowanych dzia³aczy podziemia. W stanie wojennym o. Pawe³ Mynarz zorganizowa³ tak¿e prê¿nie dzia³aj±ce Duszpasterstwo Nauczycieli „Ostoja”, które powsta³o w marcu 1982 roku. Trudno¶ci zwi±zane ze stanem wojennym przyczyni³y siê do umocnienia wiêzi uczestników „Ostoi”, a dziêki duszpasterstwu nauczyciele poczuli siê mocniejsi, pewniejsi swojego wyboru i z pewno¶ci± dla niektórych duszpasterstwo to mia³o wp³yw na rozwój ich osobowo¶ci. Ojciec Pawe³ Mynarz by³ tak¿e wyk³adowc± Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyñskiego, dzia³aj±cego w latach 1984-1988 w przy parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, którego celem by³o dokszta³canie i spo³eczna aktywizacja ¶rodowisk robotniczych. W wolnej ju¿ Polsce zosta³ dyrektorem Mêskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego im. ¶w. Bernarda, które funkcjonowa³o przy parafii i klasztorze cystersów na Szklanych Domach.
(f)
Za oknami wiosna wiêc wreszcie mo¿na korzystaæ z jej dobrodziejstw. Ciep³e, s³oneczne dni zachêcaj± do spacerów po starówce, rozgrzanymi ulicami miasta. W centrum stolicy Ma³opolski jest wiele interesuj±cych miejsc do zobaczenia. Galerie sztuki, muzea, zabytkowe ¶wi±tynie. Gród Kraka szczyci siê ró¿norodno¶ci± ofert, dla ka¿dego typu turysty. Nie ka¿dy jednak lubi wielkomiejski gwar, wiele osób w tak piêkne wiosenne dni szuka spokojniejszych miejsc, mniej ha³a¶liwych i po³o¿onych z dala od g³ównych szlaków turystycznych.
Je¶li kto¶ pragnie zboczyæ z utartych ¶cie¿ek powinien zawitaæ do nowohuckich Branic, gdzie mie¶ci siê Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Placówka, z siedzib± w zabytkowym, klasycystycznym dworze, podobnie jak i inne krakowskie instytucje kultury, tak¿e rozkwit³a na wiosnê. Przygotowa³a bowiem dla wszystkich chêtnych wiele ciekawych atrakcji.
Wiosenny powiew przyniós³ zmianê wystawy sta³ej, ju¿ w maju bêdzie dostêpna nowa ekspozycja „Archeolodzy dla Nowej Huty”. Dziêki niej bêdzie mo¿na zapoznaæ siê z pradziejami tego zak±tka Krakowa i odkryæ bogat± historiê nowohuckich ziem. Dodatkowo nadal czynna jest wystawa „Archeologiczna autostrada”, prezentuj±ca wyniki badañ archeologicznych, wyprzedzaj±cych budowê autostrady A-4 na odcinku od podkrakowskich Aleksandrowic do Stanis³awic pod Bochni±. „Gwiazd±” tej wystawy jest tajemnicza gliniana figurka z Modlnicy, bêd±ca najstarszym na ziemiach polskich wizerunkiem kobiecej postaci. Owe niezwykle rzadkie i cenne znalezisko jest doskonale zachowanym przyk³adem sztuki sprzed ponad 7,5 tys. lat!
Oddzia³ w Branicach prowadzi tak¿e warsztaty dla najm³odszych, w czasie których mog± oni uczestniczyæ m.in. w plenerowych, zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych. Ponadto w czasie zajêæ uczestnicy lepi± niewielkie ozdoby z gliny, uk³adaj± mozaiki lub pisz± gêsim piórem.
W sezonie, czyli od maja do pa¼dziernika, wystawy w Oddziale MAK czynne s± przez ca³y tydzieñ – tak¿e w weekendy. Rozwi±zanie to umo¿liwia osobom pracuj±cym, które w dni powszednie nie zawsze znajduj± czas wolny, na aktywne uczestnictwo w kulturze.
Ponadto w czerwcu, po kilkuletniej przerwie, wraca do Branic kolejna ods³ona znanego i ciesz±cego siê du¿± popularno¶ci± Ma³opolskiego Pikniku Archeologicznego. To, co dzia³o siê „Przed wiekami w Nowej Hucie” bêdzie przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia. Do Oddzia³u zawitaj± grupy rekonstruktorskie, które przybli¿± miniony ¶wiat wojny i rzemios³a, ukazuj±c ró¿ne aspekty ¿ycia codziennego naszych przodków. Informacje na ten temat sukcesywnie pojawiaæ siê bêd± na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaramy siê równie¿, aby wszelkie dane o niniejszej imprezie trafi³y do czytelników „G³osu”. Na jego ³amach bêdziemy wiêc publikowaæ najnowsze piknikowe wiadomo¶ci.
Wszystkich zainteresowanych, pragn±cych odkryæ wiosenne nowo¶ci w Nowohuckim Oddziale MAK, zapraszamy do naszej siedziby mieszcz±cej siê przy ul. Sasanek 2 a. Do zobaczenia w Branicach! Anna Kolasa
Program obchodów 35-lecia strajków kwietniowo-majowych w Hucie im. Lenina
25 KWIETNIA 2023 (wtorek) – godz. 9.00: Sesja naukowa (konferencja, sympozjum) – „Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat” zorganizowana przez krakowski oddzia³ IPN. Miejsce: Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8, cztery panele dyskusyjne.
26 KWIETNIA 2023 (¶roda) – godz. 10.00: Sesja Rady Miasta Krakowa (przyjêcie rezolucji); otwarcie dwóch wystaw plenerowych (opisy w jêzyku polskim i angielskim): godz. 12.00 - Plac gen. ks. Adama Studziñskiego oraz godz. 15.00 - okolice pomnika „Solidarno¶ci” na Placu Centralnym im. R. Reagana; emisja przez Pocztê Polsk± okoliczno¶ciowego znaczka w nak³adzie 100 tys. oraz okoliczno¶ciowych kopert.
27 KWIETNIA 2023 (czwartek) – godz. 12.00: koncert muzyczny w kinie „Kijów” dla zaproszonej m³odzie¿y, z krótkimi wyst±pieniami uczestników strajku.
28 KWIETNIA 2023 (pi±tek) - g³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35-leciem:
- od godz. 9.00 - sk³adanie kwiatów pod pomnikami i tablicami zwi±zanymi z lud¼mi „Solidarno¶ci”;
- godz. 12.00 - uroczysta Msza ¶w. koncelebrowana przez JE arcybiskupa Marka Jêdraszewskiego w ko¶ciele pw. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy;
- ok. godz. 14.30 - spotkanie pod tablic± przy Bramie G³ównej ArcelorMittal Poland (wyst±pienie d³ugoletniego przewodnicz±cego Komisji Robotniczej Hutników - W³adys³awa Kieliana oraz Edwarda E. Nowaka);
- ok. godz. 15.00 - spotkanie zaproszonych osób w sali teatralnej w dawnym budynku administracyjnym huty: powitanie uczestników przez przewodnicz±cego KRH Romana W±tkowskiego, od¶piewanie hymnu pañstwowego, minuta ciszy za zmar³ych cz³onków „Solidarno¶ci”, wyst±pienie Stanis³awa Handzlika, uczestnika strajku z 1988 r., wyst±pienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Gliñskiego, Prezesa IPN Karola Nawrockiego, Marsza³ka Województwa Ma³opolskiego Witolda Koz³owskiego, Wojewody Ma³opolskiego £ukasza Kmity, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodnicz±cego „Solidarno¶ci” Piotra Dudy, wrêczenie odznaczeñ pañstwowych przez Prezydenta RP, film o Mieczys³awie Gilu, od¶piewanie hymnu „Solidarno¶ci”, zakoñczenie uroczysto¶ci.
10 CZERWCA 2023 (sobota) - odznaczenie honorowe dla Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” Medalem Polonia Minor przyznawanego przez Sejmik i Marsza³ka Województwa Ma³opolskiego.
Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny zaprasza na zajêcia z Nordic Walking w Parku Lotników Polskich
Zajêcia Nordic Walking z elementami treningu zdrowotnego odbywaj± siê w ka¿d± ¶rodê o godzinie 18:00 w Parku Lotników, nie zale¿nie od warunków atmosferycznych przez ca³y rok. Zbiórka przy fontannie od al. Jana Paw³a II. Udzia³ w zajêciach jest bezp³atny, poniewa¿ koszty ponosi Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny. Jedynym wymaganiem jest posiadanie w³asnego sprzêtu do æwiczeñ czyli kijków. Poziom zajêæ jest dopasowywany do grupy na zajêciach.
Zajêcia prowadzi Jakub Del±g, mistrz ¶wiata na dystansie 5 km i dru¿ynowy mistrz ¶wiata, instruktor, trener, szkoleniowiec oraz sêdzia Nordic Walking. Absolwent krakowskiego AWF, który posada bogate do¶wiadczenie w tej dyscyplinie i od wielu lat aktywnie promuje maszerowanie z kijami w Polsce. Nie czekaj chod¼¿e z nami!
Zaprasza Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny i trener Jakub Del±g.
Zapewne wiêkszo¶æ z nas w Niedzielê Palmow± chocia¿ raz w ¿yciu nios³a do ko¶cio³a palmê. Na pami±tkê wydarzenia opisanego przez ¶w. Jana Ewangelistê: „(…) ludzie, którzy wielkim t³umem przybyli na ¶wiêto, us³yszawszy, ¿e Jezus zbli¿a siê do Jerozolimy, pobrali ga³±zki palmowe i wybiegali Mu naprzeciw wo³aj±c: Hosanna, b³ogos³awiony, który przychodzi w imiê Pañskie oraz: Oto król Izraelski (...)”.
Bo Niedziela Palmowa, zwana równie¿ Niedziel± Mêki Pañskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietn± lub Wierzbn± Niedziel±, zosta³a ustanowiona w³a¶nie na pami±tkê uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkañcy miasta witali Go, machaj±c ga³±zkami palmowymi. A niewielki szczegó³, jak rzucanie palmowych li¶ci pod nogi wje¿d¿aj±cemu Chrystusowi, da³ pó¼niej nazwê Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzieñ.
Te ga³±zki palmowe, zerwany w ogrodach Jerozolimy dla uczczenia Chrystusa, pó³tora tysi±ca lat pó¼niej sta³y siê w polskich rêkach wierzbow± witk± ze srebrzystymi kotkami. „Upiêkszano je kolorowymi wst±¿kami, uk³adano w bukiety barwionych trwa i drobnych suchych kwiatów’ - jak pisa³a w swojej ksi±¿ce: „Polskie tradycje ¶wi±teczne” Ewa Ferenc. I dodawa³a: „Ka¿dy region Polski mia³ sobie w³a¶ciw± formê palmy. Ba¼ki by³y jednak zawsze najwa¿niejsze w tym dniu. Po¶wiêcone w czasie mszy ¶w. nabiera³y niezwyk³ej mocy; po³kniête – chroni³y od chorób gard³a i suchot, spalone – stawa³y siê pokutnym popio³em ze ¶rody popielcowej, zatkniête na rogu pola – chroni³y ro¶liny przed szkodnikami, a ustawione w oknie w czasie burzy – odwraca³y pioruny. PO mszy ¶w. uderzano siê nimi nawzajem, ¿ycz±c sobie zdrowia, bogactwa, urodzaju”.
Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach i w niektórych miejscowo¶ciach Ma³opolski – zw³aszcza w Lipnicy Murowanej. W czasie Niedzieli Palmowej Lipnica staje siê niezwykle kolorow± miejscowo¶ci±, poniewa¿ tam odbywa siê konkurs palm, które osi±gaj± nieraz d³ugo¶æ kilku metrów i s± prawdziwymi barwnymi dzie³ami sztuki. Konkursy palm odbywaj± równie¿ w naszej okolicy – m.in. w Arce Pana.
Obecnie najpopularniejsz± form± palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileñska upleciona z suszonych kwiatów i traw. Wykorzystuje siê w niej równie¿ k³osy zbo¿a. Wokó³ wierzbowego patyczka z baziami wite s± suche kwiaty i inne ro¶liny, a ca³o¶æ wieñczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy.
(f)
30 lat temu zmar³ niez³omny opiekun ludzi "Solidarno¶ci" Ks. Kazimierz Jancarz (9 XII 1947 - 25 III 1993)
25 marca br. minê³o 30 lat od przedwczesnej ¶mierci legendarnego kapelana „Solidarno¶ci”, obroñcy praw cz³owieka i wielkiego spo³ecznika ks. Kazimierza Jancarza. Duchowny zmar³ nagle z powodu zawa³u serca w wieku 46 lat. Do dzisiaj wielu starszych mieszkañców Nowej Huty pamiêta zarówno ¿a³obn± Mszê ¶w. sprawowan± w Jego intencji w ko¶ciele parafialnym w Luborzycy, gdzie w ostatanich latach swojego ¿ycia by³ proboszczem jak i pogrzebow± Mszê ¶w. sprawowan± przez kard. Franciszka Macharskiego w Makowie Podhalañskim, z udzia³em najwy¿szych w³adz pañstwowych, zwi±zkowych i samorz±dowych, gdzie na miejscowym cmentarzu zosta³ pochowany.
Trudno przywo³aæ wszystkie dzia³ania i zas³ugi dla odzykania przez Polskê wolno¶ci, jakie by³y udzia³em ks. Kazimierza Jancarza. Ten charyzmatyczny i m³ody wówczas duchowny zgromadzi³ wokó³ siebie setki oddanych wspó³pracowników. A w latach stanu wojennego, za jego spraw±, ko¶ció³ i parafia w Mistrzejowicach sta³y siê prawdziw± oaz± wolno¶ci.
(f)
Ks. Kazimierz Jancarz, rok 1984.
Fot. Zbigniew Galicki
„Zemsta” Aleksandra Fredry, to klasyczna komedia polska z rewelacyjnie zarysowanymi postaciami. To tekst, który siê nie starzeje, ci±gle odkrywane s± nowe pok³ady humoru, ka¿da postaæ skrzy siê charakterystyczno¶ci± i dowcipem. W¶ród wielu tekstów Aleksandra Fredry („¦luby panieñskie”, „Pan Jowialski”, „M±¿ i ¿ona”), w³a¶nie „Zemsta” jest grana najczê¶ciej. Pisana do¶æ trudnym jêzykiem o¶miozg³owkowca, wymaga nie lada przygotowania aktorskiego i znakomitej dykcji. Zosta³a kilkakrotnie przeniesiona na du¿y ekran, w doborowej obsadzie aktorskiej i ¶wietnej re¿yserii.
- Nasza „Zemsta” jest realizowana w sposób klasyczny, tradycyjny, z wielk± dba³o¶ci± o kostium i rekwizyt. Chcemy pokazaæ widzowi, ¿e dawniej ubierano siê nieco inaczej, zachowywano siê nieco inaczej i mówiono trochê inny jêzykiem. Jednak podstawowe uczucia takie jak mi³o¶æ, przyja¼ñ, nawet nienawi¶æ, pozosta³y bez zmian. W ustach wspó³czesnych aktorów nieco archaiczny tekst nabiera nowego wymiaru; zachowanie, gest, spojrzenia, ruch sceniczny - okazuje siê, ¿e ta XIX wieczna komedia wpisuje siê w ka¿de miejsce i ka¿dy czas. Pokazuje szlachtê polsk± w nieco karykaturalny sposób. Ukazuje jak na d³oni najwa¿niejsze cechy szlachectwa: udawan± pobo¿no¶æ, przechwalanie siê, rycerskie tradycje,czy ho³dowanie obcym kulturom – mówi producentka spektalu Dorota Berny.
Spór Cze¶nika z Rejentem przypomina nieco obecn± sytuacjê na Ukrainie, pokazuje równie¿, ¿e mimo zatwardzia³o¶ci i wzajemnej nienawi¶ci mo¿na doj¶æ do porozumienia i ¿yæ w zgodzie. Przecie¿ mi³o¶æ zawsze musi zwyciê¿yæ – dodaje re¿yser Jaros³aw Szwec.
Zapraszamy wszystkich, du¿ych, ¶rednich i ma³ych, tych, którzy chc± na chwilê przenie¶æ siê jakie¶ 150 lat wstecz i poczuæ klimat tamtej Polski. Premierowe spektakle w Nowohuckim Centrum Kultury 23 marca 2023 o godz. 9.00 i 11.30.
* * *
Producent: Dorota Berny (kontakt z producentem: dorotaberny1@o2.pl). Re¿yseria: Jaros³aw Szwec. Kostiumy: Anna Franczyk.
Obsada premierowa: Cze¶nik: Piotr Rutkowski. Rejent: Andrzej Franczyk. Papkin: Karol ¦mia³ek. Podstolina: Justyna Orzechowska. Wac³aw: Franciszek Gurgul. Klara: El¿bieta Mielnik. Dyndalski, ¦migalski, Pere³ka: Pawe³ Tyszkiewicz.
9 marca br. zwi±zkowcy z Miêdzyzak³adowej Organizacji Zwi±zkowej NSZZ Solidarno¶æ ArcelorMittal Poland – Kraków wybrali nowego przewodnicz±cego, sk³ad Komisji Robotniczego Hutników oraz przedstawicieli do wy¿szych struktur Zwi±zku na najbli¿sze 5 lat. Przewodnicz±cym zosta³ ponownie wybrany Roman W±tkowski, który rok temu zast±pi³ W³adys³awa Kieliana, po jego rezygnacji z tej funkcji, po ponad trzydziestu latach kierowania hutnicz± Solidarno¶ci±.
(krys)
W sobotê, 11 marca 2023 o godz. 14:30, O¶rodek Kultury Norwida zaprasza do Galerii Huta Sztuki (os. Górali 5) na spotkanie pt. „Artystki w Nowej Hucie”. W programie wydarzenia: wyk³ad, ukazuj±cy wk³ad kobiet w rozwój ¶rodowiska artystycznego Nowej Huty w latach 60. i 70. XX wieku oraz oprowadzanie po wystawie „Wybrane z kolekcji – nowa ods³ona”.
Monika Kozio³, historyczka sztuki, przybli¿y uczestnikom i uczestniczkom sylwetki twórczyñ, które mieszka³y i pracowa³y w Nowej Hucie, m.in. Anny Güntner, Aleksandry Konior, Józefy Sobór-Kruczek, Danuty Urbanowicz i Ireny Wi¶niewskiej-Dembowskiej. Wspomniane zostan± tak¿e artystki, które poprzez projekty wystawiennicze lub stypendia, zwi±zane by³y z t± dzielnic±, a w¶ród nich Maria Piniñska-Bere¶ czy Janina Kraupe-¦widerska.
W drugiej czê¶ci spotkania odbêdzie siê oprowadzanie po ekspozycji „Wybrane z kolekcji – nowa ods³ona”. Wystawa obejmuje prace kilkudziesiêciu artystów i artystek zwi±zanych z Now± Hut±, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace cz³onków i cz³onkini Grupy Nowohuckiej. W trakcie zwiedzania bêdzie mo¿na obejrzeæ tak¿e „Panoramê Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, prace Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny, Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka i Stanis³awa Wójtowicza, a tak¿e tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Bia³as-Terakowskiej, Gra¿yny Brylewskiej Pêdzia³ek i Józefy Sobór-Kruczek oraz p³askorze¼by Paulina Wojtyny.
Bilety: 8 z³ (normalny), 5 z³ (ulgowy). Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5, tel. 12 644 27 65 w. 34, 24; e-mail: hutasztuki@okn.edu.pl. Wydarzenie odbywa siê w ramach Miesi±ca Krakowianek organizowanego przez Urz±d Miasta Krakowa. Wiêcej informacji znale¼æ mo¿na na www.krakowianki.krakow.pl. Wystawa „Wybrane z kolekcji – nowa ods³ona” bêdzie dostêpna do 31 sierpnia 2023 roku w godzinach otwarcia Galerii Huta Sztuki: 11:00-16:00 (¶roda, pi±tek i sobota) i 11:00-19:00 (czwartek). Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.pl
(f)
Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestêpczo¶ci, prowadzenie dzia³añ edukacyjnych – ten wachlarz zadañ Policji zosta³ w ostatnich latach znacz±co rozszerzony. Wyj±tkowe okoliczno¶ci wywo³ane najpierw przez pandemiê koronawirusa, a nastêpnie przez wybuch wojny w Ukrainie, postawi³y wszystkie jednostki administracji pañstwowej w stan pe³nej gotowo¶ci. Dziêki wielu wysi³kom uda³o siê zapewniæ bezpieczeñstwo Ma³opolan i udzieliæ szerokiej pomocy uchod¼com wojennym. Rola Policji w tym zakresie by³a nieoceniona. W tym trudnym czasie równolegle toczy³ siê remont siedziby VIII Komisariatu Policji na os. Zgody w Nowej Hucie.
Od maja 2020 roku policjanci pracowali w tymczasowej siedzibie, któr± by³ budynek „S” nale¿±cy niegdy¶ do nowohuckiego kombinatu. W ¶rodê, 22 lutego funkcjonariusze i pracownicy VIII Komisariatu Policji w Krakowie powrócili na os. Zgody 10. W uroczystym przekazaniu zmodernizowanej siedziby uczestniczy³ wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita. Obecny by³ te¿ komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Micha³ Ledzion oraz przedstawiciel Komendy G³ównej Policji.
- Jestem przekonany, ¿e zarówno mieszkañcy, jak i funkcjonariusze z pracownikami, odczuj± ogromn± zmianê, jaka zasz³a w budynku na osiedlu Zgody. Ze swej strony zapewniam o dalszej woli ¶cis³ej wspó³pracy z ka¿dym, komu le¿y na sercu bezpieczeñstwo miasta i jego mieszkañców. Na koniec zwrócê siê do kole¿anek i kolegów funkcjonariuszy i pracowników - ¿yczê spokoju, komfortu pracy i satysfakcji ze s³u¿by i pracy w budynku spe³niaj±cym standardy nowoczesnej Policji lat dwudziestych XXI wieku. Jestem przekonany, ¿e nowy obiekt bêdzie dobrze s³u¿y³ lokalnej spo³eczno¶ci - powiedzia³ insp. Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie.
- Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestêpczo¶ci, prowadzenie dzia³añ edukacyjnych – ten wachlarz zadañ Policji w ostatnich latach zosta³ znacz±co rozszerzony. Dziêki ¶rodkom rz±dowym pamiêtaj±cy lata 50. XX wieku budynek zyska³ nowe oblicze i dzi¶ odnowiony trafia w rêce u¿ytkowników. Inwestycje remontowe to jeden z wymiarów wzmacniania s³u¿b mundurowych. To inwestycje w bezpieczeñstwo, które s± tak wa¿ne dla rz±du premiera Mateusza Morawieckiego – mówi³ w trakcie przekazaniu policjantom odnowionej siedziby wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
Od historii do wspó³czesno¶ci
Siedziba VIII Komisariatu Policji w Krakowie znajduje siê na os. Zgody 10. Przed reform± administracyjn± z 1999 r. mie¶ci³a siê tutaj Komenda Rejonowa Kraków-Nowa Huta. Aktualnie w miejscu tym pracuj± tak¿e funkcjonariusze i pracownicy Wydzia³u do Walki z Przestêpczo¶ci± Gospodarcz± Komendy Miejskiej w Krakowie, Wydzia³u Postêpowañ Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura ¦ledczego Policji.
- Stary, zniszczony budynek wymaga³ gruntownego remontu i przebudowy. Ca³o¶æ inwestycji sfinansowana zosta³a ze ¶rodków pochodz±cych z bud¿etu pañstwa. Koszt zadania zamkn±³ siê w kwocie 25 502 439 z³ – podkre¶la £ukasz Kmita.
Dziêki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej w wysoko¶ci 400 tys. z³ – budynek poddano termomodernizacji. Natomiast 7,4 mln z³ pochodzi³o z Centralnego Funduszu Wsparcia Policji.
- Przebudowany, poddany termomodernizacji, wyposa¿ony w nowoczesny sprzêt budynek, spe³nia najwy¿sze standardy i jest dostosowany do wspó³czesnych potrzeb. To bardzo wa¿ne, aby ci, którzy troszcz± siê o nasze bezpieczeñstwo i czuwaj± nad nim 24 godziny na dobê, mieli w³a¶ciwe warunki pracy. Serdecznie gratulujê ukoñczenia tej inwestycji – mówi³ wojewoda.
- W ramach prac przebudowano m.in. jedn± z klatek schodowych oraz pomieszczenia by³ego aresztu, wymieniono posadzki i instalacje wewnêtrzne, pojawi³o siê te¿ nowe wyposa¿enie – dodaje Krzysztof Durek, doradca wojewody ma³opolskiego, by³y policjant, który w latach 70. ubieg³ego wieku pracowa³ w Komedzie Rejonowej Kraków-Nowa Huta na os. Zgody, a w latach pierwszej „Solidarno¶ci” zak³ada³ wolne zwi±zki zawodowe w tej formacji, za co w stanie wojennym zosta³ usuniêty ze s³u¿by.
VIII Komisariat Policji w Krakowie
Na pocz±tku roku 2023 w VIII Komisariacie Policji w Krakowie by³o 150 etatów. 134 z nich to etaty policyjne, natomiast 16 stanowili pracownicy cywilni. Najwiêcej funkcjonariuszy wspiera Wydzia³ Prewencji (81) i Wydzia³ Kryminalny (50). Na miejscu pracuje tak¿e komendant komisariatu Policji wraz z dwoma zastêpcami oraz zespo³y: do spraw administracyjno-gospodarczych, prezydialnych i obs³ugi kancelaryjnej oraz obs³ugi systemów informacyjnych.
Swoim zasiêgiem VIII Komisariat Policji w Krakowie obejmuje dwie dzielnice: XIV Czy¿yny oraz XVIII Nowa Huta. Jak wynika z danych Policji, w ubieg³ym roku tylko na tym obszarze wszczêtych zosta³o prawie 1,7 tys. postêpowañ. Rozpatrywane zdarzenia dotyczy³y m.in. kradzie¿y, rozbojów, uszkodzenia mienia, uszczerbku na zdrowiu. Policjanci zaanga¿owani byli tak¿e w dzia³ania dotycz±ce bezpieczeñstwa ruchu drogowego. Na terenie dzia³ania Komendy Miejskiej w Krakowie tylko w minionym roku odnotowano 8180 kolizji drogowych i 774 wypadki drogowe. W wyniku tych zdarzeñ 5 osób straci³o ¿ycie, a 816 zosta³o rannych.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".