Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
OBROÑCÓW KRZY¯A OTWARTA
Remont ul. Obroñców Krzy¿a na odcinku od ul. ¯eromskiego do Kocmyrzowskiej utrudnia³ ruch ko³owy w tym rejonie Nowej Huty. Jak sygnalizowali nam mieszkañcy, bacznie obserwuj±cy poczynania wykonawcy prac, przebiega³y one bardzo sprawnie i w sposób dobrze zorganizowany. Potwierdzi³y siê przewidywania Czytelników i wykonawca odda³ ulicê do ruchu przed terminem w sobotê 26 wrze¶nia, a zgodnie z planem mia³ na to czas do koñca tego miesi±ca.
By³ to ostatni etap remontu tej ulicy. Wymieniona zosta³a ca³a jezdnia, ³±cznie z krawê¿nikami i podbudow±. Zosta³y poszerzone miejsca postojowe i odnowione zosta³y zatoki, tak¿e w pobli¿u tj. w ci±gu ul. Mo¶cickiego.
(mp)


Fot. autor
Zajrzyj do Huty 7, na ul. Sasanek.
Po dwunastu miesi±cach ponownie, w ramach zorganizowanej akcji „Zajrzyj do Huty” ogl±dali¶my nowohuckie zak±tki. Zwiedzano zarówno te rozmieszczone w¶ród betonowych blokowisk jak i te skryte w¶ród zieleni na skraju dzielnic. Pogoda mo¿e nie rozpieszcza³a, ale prawdziwym pasjonatom to nie przeszkadza³o.
Wycieczki piesze i autobusowe dociera³y do miejsc, do których niekiedy potrzebujemy specjalnych przepustek lub gdzie nigdy by¶my nie dotarli ze wzglêdu na codzienny brak czasu. Ilu mieszkañców nowohuckich dzielnic ogl±da³o schrony powsta³e w czasach „zimnej wojny”? Jak wewn±trz wygl±daj± budynki ju¿ nie funkcjonuj±cej cegielni w Zes³awicach? Co trzeba sprawiæ by woda z D³ubni trafi³a do naszych mieszkañ?
Przez dwa dni mo¿na by³o odwiedzaæ zespó³ dworsko-parkowy w Branicach. Ten niewielki zak±tek nowohuckiej ziemi, po³o¿ony z dala od g³ównych dróg skrywa atrakcyjne zabytki architektury. Starszy z nich zwany potocznie „lamusem” to w rzeczywisto¶ci unikalny, na polskiej ziemi dwór wie¿owy w stylu w³oskim z zachowan± pó¼norenesansow± kamieniark±, nale¿±cej do zas³u¿onej dla regionu i Polski rodziny Branickich. Szczególnie warty do obejrzenia jest, znajduj±cy siê na piêtrze kominek i portal drzwiowy, wykonany z wapienia piñczowskiego, przez warsztat Santi Gucciego. Jak co roku mo¿na obejrzeæ w nim wystawê dotycz±c± pradziejów Nowej Huty a obecnie tak¿e czasow± ekspozycjê „Pocz±tki pañstwa polskiego – ¿ycie codzienne w Ma³opolsce wczesno¶redniowiecznej” Jej scenariusz zosta³ przygotowany przez Panie: Annê Tyniec i Renatê Roso³ek. Wystawa obrazuje nam czasy sprzed ok 1000 lat w Ma³opolsce. Opowiada m. in. o budownictwie, ubiorach, uzbrojeniu, gospodarce i handlu.
Drugi budynek o dwie¶cie lat m³odszy, klasycystyczny polski dworek nie posiada tak bogatego wewnêtrznego zdobienia, jednak warty jest obejrzenia ze wzglêdu na ³adny zewnêtrzny kszta³t. Zosta³ wybudowany i u¿ytkowany przez rodzinê Badenich oko³o stu lat. W znajduj±cej siê w nim sali konferencyjnej Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowa³o odczyt, prowadzony przez Rados³awa Liwocha po¶wiêcony pos±gowi ¦wiatowida. To dziewiêtnastowieczne znalezisko pe³ne jest tajemnic. Jaka by³a jego S³owiañska nazwa? Czy by³ malowany? Co przedstawiaj± p³askorze¼by na jego bokach? Najwiêksze emocje budzi jednak teoria o braku jego autentyczno¶ci, czyli fa³szerstwie. Na wiele w±tpliwo¶ci odpowiedzia³ autor wyst±pienia. Inne pytania pozostan± zapewne bez odpowiedzi ze wzglêdu na czas jaki nas dzieli od roku 1848, kiedy to zosta³ znaleziony w korycie rzeki Zbrucz.
Oprócz atrakcji dla ducha organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników te¿ ciep³y poczêstunek. Przybywaj±cy uczestnicy po zapoznaniu siê z zabytkami mogli w otoczeniu przyrody posiliæ siê przed dalsz± drog± do wielu ciekawych i atrakcyjnych miejsc w Nowej Hucie.
Janusz Bober




Fot. Anna Piwowarczyk
NA ODPU¦CIE W MOGILE
T³umy wiernych zgromadzi³y siê na placu ¶w. Jana Paw³a II, gdzie w niedzielê 20 wrze¶nia br. o godz. 11.00 odprawiona zosta³a uroczysta odpustowa suma, której przewodniczy³ ks. biskup senior Kazimierz Górny z Rzeszowa, który tak¿e wyg³osi³ homiliê. „Cudowny wizerunek Chrystusa Ukrzy¿owanego, w swoisty sposób przemawia do ludzi, którzy pielgrzymuj± tu w ci±gu roku, a zw³aszcza w uroczysto¶æ Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, aby mieæ udzia³ w wielkim odpu¶cie. Przychodz± Polacy do Mogi³y, aby tutaj s³uchaæ jak bije serce Chrystusa Ukrzy¿owanego, aby tutaj uczyæ siê m±dro¶ci krzy¿a.” - powiedzia³ do zebranych biskup Górny. Transmisjê na ¿ywo z tej uroczysto¶ci przeprowadza³o Radio Maryja i Telewizja Trwam. Tego samego dnia, o godz. 17.00, odprawiona zosta³a tak¿e msza pontyfikalna, której przewodniczy³ o. Dominik Chucher - cysterski opat ze Szczyrzyca.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
NOWA HUTA ODKRYWANA NA NOWO
Niejednoznaczna, pe³na stereotypów, sprzeczno¶ci i kontrastów, budowana od podstaw na ziemiach o bogatych tradycjach historycznych. Choæ z jednej strony prezentuje siê jako przestrzeñ ca³kowicie przekszta³cona przez cz³owieka, to z drugiej nie brakuje w niej dzikiej zieleni. Na pierwszy rzut oka betonowa, z du¿± ilo¶ci± blokowisk, skrywa jednak zabytkowe obiekty o wspania³ym rodowodzie. Nowa Huta, bo o niej mowa, nie przestaje intrygowaæ i ciekawiæ.
Jaka jest o niej prawda? Czy racje mia³ Adam Wa¿yk, który obala³ mit sielankowo¶ci przedstawianej w propagandowych has³ach pisz±c: „Nie jed¼, ch³opcze, do Nowej Huty, bo po drodze bêdziesz otruty”? Czy mo¿e Wis³awa Szymborska opiewaj±ca w swym laurkowo-propagandowym poemacie „Miasto socjalistyczne - miasto dobrego losu (…) W przyja¼ni z ka¿dym cz³owiekiem”? A mo¿e starym zwyczajem prawda kryje siê gdzie¶ po¶rodku, pomiêdzy systemow± niedoskona³o¶ci± a socjalistyczn± utopi±? Jaka wobec tego jest to¿samo¶æ najm³odszej dzielnicy Krakowa?
Aby odkryæ prawdziw± naturê Nowej Huty nale¿y ow± dzielnicê poznaæ od podstaw. Tak± mo¿liwo¶æ zapewni wszystkim zainteresowanym zbli¿aj±ca siê akcja „Zajrzyj do Huty” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ju¿ po raz siódmy Nowa Huta na nowo ods³oni swoje tajemnice. W trakcie dwudniowej imprezy – 19 i 20 wrze¶nia – bêdzie mo¿na zmierzyæ siê z mitem wyidealizowanej dzielnicy, zaznajomiæ siê z ciekawostkami o dramatach i zwyciêstwach tej czê¶ci miasta oraz odkryæ tajemnicze, pe³ne sielskiej zieleni oblicze nowohuckich obrze¿y. Wêdruj±c po owych zakamarkach zwiedzaj±cy poznaj± wiele zagadkowych miejsc o istnieniu których czêsto nawet nie wiedz±.
Jak co roku pracownicy Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, mieszcz±cego siê przy ul. Sasanek 2 A, odtajni± sekrety sprzed wieków, zaprezentuj± materialne pozosta³o¶ci minionych kultur, a tak¿e przybli¿± historiê za³o¿enia dworsko-parkowego w Branicach. Dla zwiedzaj±cych zosta³a przygotowana nowa ekspozycja „Pocz±tki pañstwa polskiego – ¿ycie codzienne w Ma³opolsce wczesno¶redniowiecznej”. Ukazuje ona ró¿ne dziedziny ¿ycia w m³odym pañstwie pierwszych Piastów. Planszowa wystawa omawia i ilustruje zagadnienia takie jak: gospodarka, handel, ubiór, uzbrojenie, budownictwo oraz chrze¶cijañstwo. Natomiast znajduj±ce siê w gablotach zabytkowe przedmioty pochodz±ce z terenów Nowej Huty stanowi± uzupe³nienie, zaprezentowanych w ciekawej formie graficznej, informacji historycznych. W¶ród wyeksponowanych artefaktów znajduje siê skarb przedmiotów ¿elaznych z Mogi³y. Owe znalezisko, niezwykle cenne dla osoby, która je ukry³a, najprawdopodobniej pochodzi z IX-X wieku. Wchodz±ce w jego sk³ad narzêdzia tj.: sierp, kilof, radlice czy cios³a s± doskonale zachowane i ³atwe do zidentyfikowania. Ich kszta³t wszak¿e niewiele zmieni³ siê na przestrzeni wieków. Nie wiadomo natomiast jakie przyczyny sk³oni³y w³a¶ciciela do ukrycia niniejszych przedmiotów. Byæ mo¿e wi±za³y siê one z gro¼b± najazdu wroga…
Podczas trwania rzeczonej akcji nie mo¿e zabrakn±æ sta³ego akcentu – niedzielnego poczêstunku. Po raz kolejny zapraszamy na tradycyjne ju¿ pieczenie kie³basek przy ognisku w parku dworskim. Wszystkich chêtnych serdecznie zapraszamy do czynnego udzia³u we wspomnianym wydarzeniu!!!
Anna Kolasa


Fot. Anna Piwowarczyk
Oddzia³ Pediatrii Szpitala im. S. ¯eromskiego po remoncie
Odremontowane sale oddzia³u pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. S. ¯eromskiego ciesz± oko kolorami i nowym funkcjonalnym wyposa¿eniem. Trzynastomiesiêczna Natasza przebywa tu z mam±. Nie rozstaj± siê nawet na noc – mama ¶pi przy dziecku, na funkcjonalnych rozk³adanych krzes³ach, pe³ni±cych funkcjê ³ó¿ka.

- Jako dziecko by³am pacjentk± tego oddzia³u pediatrycznego wiêc mam porównanie – mówi mama Nataszy. – Nowe ³ó¿eczka s± estetyczne i praktyczne. Mo¿na dostosowaæ je do wieku dziecka, podwy¿szyæ, obni¿yæ i nawet dwuletnie dziecko mo¿e stan±æ bezpiecznie – dodaje.
Odremontowany Oddzia³ Pediatryczny w Szpitalu im. S. ¯eromskiego uroczy¶cie otwarto po remoncie 8 wrze¶nia.
Remont uda³o siê przeprowadziæ dziêki pomocy finansowej fundacji z Niemiec - Knorr – Bremse Global Care. Produkcja koncernu Knorr-Bremse Glówn± siedzib± firmy w Monachium jest odleg³a od szpitalnictwa i medycyny, jest producentem systemów hamulcowych do pojazdów szynowych i u¿ytkowych. W 2014 r. koncern osi±gn±³ obroty w wysoko¶ci 5,2 mld euro, zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na ca³ym ¶wiecie, w tym równie¿ w naszym kraju..
Fundacja dzia³aj±ca przy koncernie zosta³a za³o¿ona w 2005 roku. Jej celem by³a pomoc ofiarom tsunami. Obecnie Fundacja pomaga ludziom na ca³ym ¶wiecie, a jej misj± jest
niesienie wsparcia dla osób, które ucierpia³y w wyniku katastrof ekologicznych,
wypadków, konfliktów zbrojnych, ubóstwa i chorób, jak równie¿ pomoc w sektorze
edukacji i infrastruktury spo³ecznej. Pomoc dotar³a równie¿ do Polski.
Dziêki niej mo¿liwy by³ w³a¶nie remont oddzia³u dzieciêcego nowohuckiego szpitala. Has³o akcji „Weso³y pokój”, na którego realizacje fundacja przeznaczy³a 126 tys. euro zapowiada³o jego cel, a ostateczny efekt podziwiali go¶cie zgromadzeni na otwarciu, a praktycznie – ju¿ korzystaj± z niego chore dzieci.

Pediatria przyjazna
Przed remontem oddzia³ który w przysz³ym roku obchodziæ bêdzie 60-lecie s³u¿by najm³odszym, przedstawia³ smutny widok. Prace remontowe trwa³y od grudnia 2014 roku do kwietnia 2015 roku, ale Oddzia³ Pediatryczny ca³y czas przyjmowa³ ma³ych pacjentów.
Teraz, pocz±wszy od korytarza, poprzez sale chorych i dy¿urki personelu, panuje tu zupe³nie inny nastrój. Wymieniono wszystkie okna, wyk³adzinê, wyposa¿enie, odmalowano sale chorych. Obowi±zuj± ¶wie¿e kolory, po¿egnano siê ze starymi obdrapanymi ³ó¿kami.
– Nastawienie psychiczne pacjentów jest wa¿ne, dlatego planuj±c remont zadbali¶my o weso³e kolory, wygodne ³ó¿eczka, nowe ³azienki i k±ciki higieniczne, szczelne okna i nowe kaloryfery, Wszystko to wraz z profesjonaln± opiek± medyczn± bêdzie pomagaæ dzieciom w szybkim powrocie do zdrowia – mówi³a ordynator Marta Czubaj-Kowal, dziêkuj±c za wsparcie w przeprowadzeniu remontu.
Oddzia³ nigdy nie wygl±da nigdy tak piêknie jak teraz.
Liczy 36 ³ó¿ek, hospitalizowane s± tu dzieci od okresu niemowlêcego do 18 roku ¿ycia, ze wszystkimi schorzeniami. Oddzia³ prowadzi równie¿ diagnostykê i leczenie  szerokiego zakresu chorób dzieciêcych z ukierunkowaniem na schorzenia kardiologiczne  i alergologiczne. W Ma³opolsce pe³ni rolê istotn±. W tym Oddziale Pediatrycznym badanych i konsultowanych jest 30 tys. dzieci rocznie.

W s³u¿bie najm³odszym
W sumie Szpital im. S. ¯eromskiego w czasie swojej 60-letniej dzia³alno¶ci przyj±³ ponad 1,6 mln pacjentów: dzieci i doros³ych. Tu dzia³a najwiêkszy w Ma³opolsce SOR. Przyjmuje on oko³o 10 tys. dzieci rocznie. A dla domkniêcia statystyki dotycz±cej najm³odszych – przez 60 lat urodzi³o siê w nim ponad 150 tys. dzieci.

Dotychczas na ca³ym ¶wiecie Fundacja Knorr-Bremse Global Care przeprowadzi³a 165 projektów w 50 pañstwach, pomagaj±c tym samym 508 tysi±com potrzebuj±cym.
Przekazane na remont nowohuckiej pediatrii ¶rodki, nie by³y ostatnim s³owem niemieckiej fundacji, jej prezes Herman Thielle, obecny na uroczysto¶ci obieca³ kolejne ¶rodki na zakup potrzebnego wyposa¿enia medycznego. Tak¿e pracownicy polskiego oddzia³u firmy przekazali ma³ym pacjentom zabawki i zadeklarowali, i¿ w ramach firmowego wolontariatu wyremontuj± ¶wietlicê na Oddziale Chirurgii Dzieciêcej.


Moment uroczystego przeciêcia wstêgi: Nadia Thielle ¿ona prezesa fundacji Knorr-Bremse Global Care, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ojciec opat Piotr Chojnacki, orydnator pediatrii Marta Czubaj-Kowal, pielêgniarka oddzia³owa Wies³awa ¯urowicz, z ty³u prezes Fundacji Herman Thielle oraz dyrektor Szpitala im. S. ¯eromskiego Zbigniew J. Król.
RO¦NIE MOST NA WI¦LE
Nie dawno nasz reporter p³ywa³ po Wi¶le specjalnym katamaranem w ramach obchodów 60.lecia Yacht Klubu Polska Kraków. Mia³ niepowtarzaln± okazjê zrobiæ zdjêcia za przystani± mogilsk± w rejonie Kujaw powstaj±cego podwójnego mostu na Wi¶le w ramach budowy S7 odcinka ³±cz±cego wêze³ Christo Botewa z Igo³omsk±. Jak widaæ na zdjêciu prace s± ju¿ zaawansowane i ju¿ nied³ugo rozpoczn± siê prace bezpo¶rednio w korycie rzeki.
(mp)


Fot. autor
60 LAT YACHT KLUBU POLSKI KRAKÓW
W najbli¿szy weekend 19 i 20 bm. na przystani wi¶lanej w Mogile odbêd± siê uroczysto¶ci 60.lecia Yacht Klubu Polski Kraków. O godz. 12.00 odbêdzie siê uroczysta zbiórka pod masztem, pó¼niej bêd± pokazy kajakarskie na Wi¶le. O godz. 16.00 wyst±pi Andrzej Korycki i Dominika ¯ukowska z szantami. W niedzielê 20 bm. odbêd± siê od godz. 10.30 regaty 60.lecia YKP Kraków o Puchar Komandora i B³êkitn± Wstêgê Wis³y. Bêdzie tak¿e wycieczka tramwajem wodnym po Wi¶le. Ju¿ w ub. tygodniu w ramach obchodów 60.lecia odby³y siê I Ma³opolskie Mistrzostwa Weteranów Kajakarstwa Klasycznego, w których wziêli udzia³ tak¿e m³odzicy. By³o to piêkne spotkanie pokoleñ na Wi¶le, w którym wziêli udzia³ zawodnicy z poprzednich lat i dalej uprawiaj±cy wio¶larstwo jako weterani oraz m³odzi ludzie rozpoczynaj±cy swoj± karierê zawodnicz±. W przysz³ym numerze GTN zamie¶cimy reporta¿ z tych niepowtarzalnych zawodów wraz ze zdjêciami.
(mp)


Fot. autor
65 LAT LOKALNEJ PRASY NOWOHUCKIEJ – 25 LAT „GTN”
Ju¿ za tydzieñ 19 i 20 wrze¶nia chcemy przypomnieæ historyczne korzenie lokalnej prasy nowohuckiej, a przy tej okazji samej Nowej Huty. W tym roku mija 66 lat od powstania tej czê¶ci Krakowa, a w minionym roku by³a to 65 rocznica, któr± przypomnia³o Stowarzyszenie Moja Nowa Huta organizuj±c w Nowohuckim Centrum Kultury spotkania z budowniczymi Kombinatu Metalurgicznego i miasta Nowa Huta. W tym roku chcemy siê spotkaæ tak¿e z lud¼mi mocno zwi±zanymi z Now± Hut±, a zarazem bêd±cymi kombatantami, czyli lud¼mi którzy swe m³ode lata po¶wiêcili walce o niepodleg³o¶æ i suwerenno¶æ Polski. To bêdzie w sobotê 19 wrze¶nia w Domu Kombatanta RP w os. Górali 23, czyli „Pod czo³giem”. Natomiast w niedzielê 20 bm. spotykamy siê w Nowohuckim Centrum Kultury z Czytelnikami „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”, który kontynuuje dobre tradycje „G³osu Nowej Huty”.
(sp)
Uroczysto¶ci odpustowe w Mogile
W al. Ró¿, przed siedzib± Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – NARODOWE CZYTANIE „LALKI”
W ubieg³± sobotê, 5 wrze¶nia, w ca³ej Polsce, pod patronatem prezydenta RP, odbywa³o siê Narodowe Czytanie „Lalki” Boles³awa Prusa. Czytanie takie mia³o miejsce równie¿ w wielu placówkach kultury i o¶wiaty w Nowej Hucie. Jednym z takich miejsc, gdzie mieszkañcy naszej dzielnicy mogli pos³uchaæ fragmentów „Lalki” by³a aleja Ró¿, gdzie przed siedzib± Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Zgody 7, zaproszeni go¶cie odczytywali fragmenty jednego z najbardziej znanych dzie³ Boles³awa Prusa. Przyby³ych na spotkanie powita³a kierownik Filii nr 4 Renata ¦cigalska-Guzy, która przedstawi³a zaproszonych do czytania go¶ci: Jerzego Fedorowicza, aktora, re¿ysera i pos³a na Sejm RP, Jerzego Fedorowicza juniora, zastêpcê dyrektora Teatru Ludowego, Jana L. Franczyka, redaktora naczelnego „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”, Lucynê Olejniczak, nowohuck± pisarkê oraz Stanis³awa Moryca, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Fragmenty „Lalki” czytali równie¿ wolontariusze Fundacji Nowe Centrum oraz przebrana w sukniê z epoki uczennica III LO.
(f)


Fragmenty „Lalki” czyta Lucyna Olejniczak
Plenerowy koncert w al. Ró¿ – USTA MILCZ¡, DUSZA ¦PIEWA
W sobotni wieczór, 29 sierpnia br. w al. Ró¿, przy licznie zgromadzonej publiczno¶ci, odby³ siê wyj±tkowy, plenerowy koncert z udzia³em gwiazd polskiej sceny operowej i operetkowej. Wieczór wype³ni³y najwiêksze przeboje muzyki klasycznej – najpiêkniejsze arie operowe i operetkowe, pie¶ni neapolitañskie oraz przeboje ¶wiata, w tym m.in.: Usta milcz± dusza ¶piewa, O sole mio, Libiamo, Time to say goodbye. Galê poprowadzi³ Dariusz Stañczuk, a wyst±pili: Gra¿yna Brodziñska, Agnieszka ¦wierczyñska-Sokolnicka oraz „Tre Voci” – trzej tenorzy: Wojciech Sokolnicki, Mi³osz Ga³aj i Miko³aj Adamczak. Solistom towarzyszy³a orkiestra „Krakowska M³oda Filharmonia” pod dyrekcj± Tomasza Chmiela. Koncert cieszy³ siê wyj±tkow± frekwencj±, a niespodziank± by³y setki bia³ych ró¿, którymi na koniec obdarowane zosta³y obecne na widowni panie. Có¿, ta wspania³a muzyczna uczta odby³a siê przecie¿ w alei Ró¿.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,321,768 unikalnych wizyt