17 i 18 wrze¶nia – gratka dla mi³o¶ników Nowej Huty i nie tylko
Zajrzyj do Huty po raz 8
Po raz ósmy i miejscowi i tury¶ci i mieszkañcy innych dzielnic Krakowa bêd± mieli okazjê „Zajrzeæ do Nowej Huty i poznaæ jej bogate historyczne dziedzictwo. W tym roku 17 i 18 wrze¶nia bêdzie mo¿na przej¶æ dzielnicê wzd³u¿ i wszerz, odwiedziæ historyczne dworki i atomowe schrony.
W siedzibie Muzeum „Dzieje Nowej Huty”, które zapocz±tkowa³o ten projekt przed laty, w os. S³onecznym, mo¿na bêdzie ogl±daæ wystawê Stale o Nowej Hucie. Tego samego dnia Piotr Kapusta z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poprowadzi wycieczkê autokarow± ¦ladami II wojny ¶wiatowej na terenach obecnej Nowej Huty. Tu obowi±zuj± zapisy (od 1 wrze¶nia): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl. Mi³o¶nicy dwóch kó³ek mog± do³±czyæ do Anny Hojwy – na trasie wycieczki rowerowej m.in. zwiedzanie Ko¶cio³a pw. ¦w. Tadeusza Judy. Szlakiem lokali nocnych Nowej Huty
Kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Maria W±cha³a-Skindzier opowie o Nowohuckim high lifie – prowadz±c ciekawych szlakami nocnych lokali w Nowej Hucie. Maciej Miezian zabierze wszystkich chêtnych na spacer po Czy¿ynach, Monika Hyla - szlakiem nowohuckich mozaik i street artu. Magdalena Smaga – podczas warsztatów plastycznych dla dzieci poka¿e poka¿e jak urz±dziæ nowohuckie mieszkanie, a Piotr Kapusta poprowadzi spotkanie z kotkiem W³odkiem na wystawie.
W niedzielê 18 wrze¶nia Marcin Kaproñ w Nowohuckim Hyde Parku chce zarejestrowaæ na filmie wypowiedzi nowohucian o swojej dzielnicy. Tego dnia odbêd± siê równie¿ wycieczki autokarowe ¶ladami zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty: kopiec Wandy – Pleszów – Branice – Ko¶cielniki – Ruszcza – Wadów – £uczanowice – oddzia³ MHK Dzieje Nowej Huty. Obowi±zuj± zapisy (od 1 wrze¶nia): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
¦ladami fortów i umocnieñ pi±tego sektora III pier¶cienia obronnego twierdzy Kraków (forty MIstrzejowice, Batowice, Sodó³) poprowadzi Marcin Jakub Mikulski z Fundacja Aktywnej Obrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego Janus. Obowi±zuj± zapisy (od 1 wrze¶nia): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
Monika Hyla opowie tym razem o nowohuckich zegarach (spacer szlakiem zegarów s³onecznych i elektrycznych) oraz o kryminalnej Nowej Hucie w literackich kontekstach.
W ramach „Zajrzyj do Huty” mo¿na zajrzeæ do Muzeum PRL-u w organizacji, które proponuje m.in. bezp³atne zwiedzanie wystaw W³adzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie ¦rodkowej, Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie, Poznañski Czerwiec 1956. Zbuntowane miasto.
Obowi±zuje rezerwacja, zapisy: http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, info@mhk.pl, tel. 12 426 50 60.
Ze wzglêdu na g³ówn± niedzielê odpustow± ku czci Podniesienia Krzy¿a ¦wiêtego, przypadaj±c± na 18 wrze¶nia, oprowadzania po klasztorze i Sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego zostaj± przeniesione na sobotê 24 wrze¶nia. Godziny oprowadzañ: 10 i 13. Oprowadza Andrzej Broda, zbiórka pod arkadami na dziedziñcu klasztornym (obok wej¶cia do sklepiku klasztornego). Modne suknie bohaterek Jane Austen w Branicach
Muzeum Archeologiczne Oddzia³ w Nowej Hucie przygotowa³o w swojej siedzibie– zespole dworsko-parkowym w Branicach: zwiedzanie z przewodnikiem, o ka¿dej pe³nej godzinie dworu klasycystycznego i wie¿owego oraz wystaw: Nowa Huta, Archeologia, ludzie, epoka, Modne suknie bohaterek Jane Austen. Przez ca³y dzieñ „dy¿urny archeolog” bêdzie udziela³ odpowiedzi na wszelkie pytania dotycz±ce odleg³ej przesz³o¶ci.
Bezp³atnie (posiadacze przewodników Zajrzyj do huty) bêd± mogli skorzystaæ z instalacji Ogrodu Do¶wiadczeñ im. S. Lema za¶ specjalna linia autobusowa, obs³ugiwana przez zabytkowy Jelcz 272 MEX, tzw. ogórek, bêdzie kursowaæ na trasie: Muzeum In¿ynierii Miejskiej (ul. ¶w. Wawrzyñca 15) – oddzia³ MHK Dzieje Nowej Huty (os. S³oneczne 16, wej¶cie od al. Ró¿). W autobusie pracownik Muzeum In¿ynierii Miejskiej opowie historiê „ogórka” oraz zabytków in¿ynierii widocznych z okien autobusu w trakcie przeja¿d¿ki. Przejazd bezp³atny dla posiadaczy przewodników Zajrzyj do Huty 8.
W akcjê z³±cza siê wiele nowohuckich placówek muzealnych i kulturalnych, jak O¶rodek Kultury im. C.K.Norwida, proponuj±c m.in. spacer Szlakiem Korowodu Nowohuckiego Na wiêkszo¶æ imprez wstêp wolny! Liczba miejsc ograniczona.
Kto w Korowodzie Nowohuckim?
W akcjê „Zajrzyj do huty w³±cza siê wiele nowohuckich placówek muzealnych i kulturalnych, po miejscach zwi±zanych z wybranymi postaciami zilustrowanymi w Korowodzie Nowohuckim poprowadzi Pawe³ Jag³o – historyk. Zapisy (do 16 wrze¶nia): j.klas@okn.edu.pl.
Za¶ w kinie STUDYJNE SFINKS ONK nast±pi premierowy pokaz krótkiej animacji oraz plakatów i pocztówek przedstawiaj±cych w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. W tym dniu w bibliotece OKN bêdzie mo¿na wypo¿yczyæ ksi±¿ki o postaciach przedstawionych w Korowodzie, a tak¿e zwiedziæ wystawê portretów Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego. Wstêp wolny!
17 wrze¶nia bêdzie Dniem Otwartym w klubie Ku¼nia. Ku¿nia odkrywa tajemnice Mistrzejowic – Bêdzie to spacer z historykiem po Dzielnicy XV Mistrzejowice. Poznamy m.in. XIX-wieczn± historiê tych terenów, okres konspiracji przeciwko okupantowi podczas II wojny ¶wiatowej i czasy wspó³czesne. (os. Z³otego Wieku 14). Zapisy (do 16 wrze¶nia): j.kornas@okn.edu.pl. Wstêp wolny! To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty. Warto zapoznaæ siê z programem i skorzystaæ!
Pytania w sprawie „Zajrzyj do Huty mo¿na kierowaæ: nowahuta@mhk.pl lub pod nr. tel. 12 425 97 75. Równocze¶nie, w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, os. S³oneczne 16, 17 i 18 wrze¶nia odbêdzie siê kiermasz nowohuckich wydawnictw z 50 proc. zni¿k± (l)
Nasi Czytelnicy maj± w±tpliwo¶ci co do sposobu przeprowadzania remontu murków, szczególnie w os. Centrum A, wzd³u¿ Al. Solidarno¶ci. Tam murki wycinane s± do „zera”. Okazuje siê, ¿e to sposób na renowacjê, mimo ¿e murki w starych osiedlach wpisane s± w obszar ochrony konserwatorskiej. Na czym polega „odnawianie” murków w Centrum A?
- Murki s± rozbierane i s± odtwarzane w oparciu o wytyczne konserwatora. Wynika to z faktu, ¿e materia³ z którego zosta³y pierwotnie zbudowane nie nadaje siê ju¿ do ponownego u¿ytku – zapewnia Piotr Hamarnik przedstawiciel ZIKiT.
Wiêc w³a¶ciwie murek wzd³u¿ Al. Solidarno¶ci zostanie wybudowany od nowa. Wraz z jego napraw±, wyremontowane bêd± tak¿e schody na os. Centrum A, zjazd dla wózków i chodniki. Konieczna bêdzie tak¿e poprawa starego odwodnienia. Nieco inaczej sytuacja wygl±da przy rozpoczêtego ostatnio remontu murku w Alei Ró¿, wzd³u¿ pasa¿u handlowego, w parterze bloku nr 7, w os. Zgody. Tamtejszy murek nie bêdzie burzony, bêdzie poprawiony. Na razie jednak odkopano jego fundamenty, bo nale¿y je wzmocniæ. - Tu remont bêdzie polega³ na naprawie zniszczeñ powierzchni i odkopaniu i podbiciu fundamentów. - Robimy to poniewa¿ murki wzd³u¿ Alei Ró¿ nie trzymaj± pionu – podkre¶la przedstawiciel ZIKiT. Po wzmocnieniu fundamentów z istniej±cego muru zostanie odbity stary tynk, ubytki uzupe³nione i po³o¿ony bêdzie nowy tynk. Kolejnym etapem ma byæ remont chodnika i schodów.
Murki w odnowionym wydaniu zobaczymy na pocz±tku wrze¶nia. W tym roku ¿adne inne tego typu budowle nie bêd± ju¿ remontowane. Przypomnijmy, ¿e w ubieg³ych latach wyremontowano schody i murek w os. Centrum B, ale kolejnym - przyda³by siê remont. Na renowacjê czeka kilkana¶cie innych.
- Nawet mimo zniszczeñ, jeszcze dzi¶ widaæ, ¿e murki by³y dopieszczone przez architektów i nie powstawa³y byle gdzie. Bo one by³y czê¶ci± budynków i nadawa³y charakter „frontom osiedli”. Teraz po latach niestety chwa³y nam ani przestrzeni publicznej Nowej Huty nie przynosz± - mówi Jerzy Szuba wiceprzewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII.
Rada Dzielnicy od wielu lat upomina siê o renowacje tej urokliwej ma³ej architektury. Pytanie kto ma j± finansowaæ, gdy¿ w ¶wietle przepisów budowlanych te „elementy ma³ej architektury”: murki oporowe, schody stanowi± cze¶æ wspóln± nieruchomo¶ci stanowi±cych w³asno¶æ wspólnot mieszkaniowych. Z kolei trudno siê dziwiæ wspólnotom, które i tak musz± walczyæ o utrzymanie wielkich z regu³y bloków we w³a¶ciwym stanie, i nie chc± dodatkowo obarczaæ siê terenem wychodz±cym poza obrêb budynku, na dodatek w sytuacji gdy nie jest to zieleniec, ale „element budowlany”.
Z drugiej jednak strony murki oporowe mog± dope³niaæ budynki, ale tak¿e przecie¿, stanowi±c istotny i charakterystyczny element nowohuckiej przestrzeni publicznej, zdobi± s³u¿± wszystkim mieszkañcom Nowej Huty, umo¿liwiaj±c prawid³owe i racjonalne korzystanie z budynków. (l)
W ¦wiêto Wniebowziêcia Matki Bo¿ej odby³o siê po¶wiêcenie Wieñca Do¿ynkowego w Grêba³owie. W godzinach porannych wyprowadzono wieniec z Klubu „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta na ul. Stycznej, z udzia³em Gospodarzy Do¿ynek Ewy i Mariana Noga do ko¶cio³a pw. Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich.
Wieniec zosta³ wniesiony uroczy¶cie do ko¶cio³a i postawiony ko³o o³tarza. Tutaj odprawiana by³a msza w intencji rolników, któr± koncelebrowa³ ks. pra³at Jan G³ód wieloletni proboszcz parafii na Wzgórzach. Wieniec wraz z przyniesionymi przez wiernych bukietami zosta³ po¶wiêcony przez m³odego ksiêdza z Piekar, który go¶cinnie przewodniczy³ mszy ¶wiêtej, modl±c siê za swoj± 80.letni± babciê mieszkankê Nowej Huty.
Po mszy uczestnicy grêba³owskich do¿ynek spotkali siê na uroczystym obiedzie w Klubie „Dukat”. Wszystkich powita³ Andrzej Dziedzic prezes Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa, a zarazem wiceprzewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII w tym: ks. pra³ata Jana G³oda, wiceprzewodnicz±cego RMK S³awomira Pietrzyka, zaprzyja¼nionych s±siadów z okolicznych osiedli: Luboczy, Kantorowic, Pleszowa. Podziêkowa³ on Zygmuntowi Kiszce za przygotowanie wieñca, a za jego dekoracjê paniom z TPG. Dziêkowa³ tak¿e gospodarzom z Kantorowic za przekazanie k³osów zbo¿a oraz W³adys³awowi Wyce za kwiaty wykorzystane do przygotowania wieñca.
W imieniu radnych Miasta Krakowa S³awomir Pietrzyk podziêkowa³ grêba³owianom za kultywowanie piêknej tradycji do¿ynkowej i tutaj wspomnia³ Franciszka Nowaka twórcê Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa i jego wieloletniego prezesa. ¯yczy³ aby nikomu nie zabrak³o chleba z nowego zbo¿a, a wszystkim przez nastêpny rok towarzyszy³a zgoda i porozumienie. Po¶wiêcony chleb zosta³ podzielony przez Gospodarzy do¿ynek i spo¿yty do obiadu przez zebranych. (mp)
Na obszarze Dzielnicy XVIII Nowa Huta wci±¿ ¿ywa jest tradycja obchodzenia ¦wiêta Plonów. To w³a¶nie na tych terenach, dawnych podkrakowskich wsi, a obecnie wchodz±cych w obszar Miasta Krakowa, wielu mieszkañców nadal trudni siê prac± na roli. Jak co roku pod koniec sierpnia mieszkañcy Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz go¶cinnie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie spotykaj± siê, by wspólnie dziêkowaæ za zbiory. W tym roku Do¿ynki Dzielnicowe odbêd± siê 21 sierpnia w Ko¶cielnikach, przy ul. Pysocice. Organizatorzy - Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta serdecznie zapraszaj± wszystkich mieszkañców do udzia³u w tym ¶wiêcie.
Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie korowód, który wyruszy z terenu przy ul. Pysocice 13 o godz. 13.30 i przejdzie na teren B³oñ Ko¶cielnickich. O godz. 14.00 sprawowana bêdzie tam Msza ¶w. polowa, podczas której zgromadzeni wspólnie dziêkowaæ bêd± za tegoroczne zbiory. Po oficjalnym rozpoczêciu Do¿ynek przez Organizatorów i zaproszonych go¶ci, na scenie wyst±pi± zespo³y do¿ynkowe z ró¿norodnym repertuarem. Tradycyjne tañce i piosenki zaprezentuj± równie¿ grupy dzieciêce. Jak co roku, równie¿ i w tym, nie mo¿e zabrakn±æ Przegl±du Wieñców Do¿ynkowych. Wszystkie zg³oszone do Przegl±du wieñce cechuj± siê zawsze wysok± precyzj± wykonania i piêknym zdobnictwem, dlatego od wielu ju¿ lat Organizatorzy nie poddaj± ich konkursowej ocenie, ale nagradzaj± wszystkie zg³oszone do Przegl±du wieñce. Podczas imprezy nie zabraknie tak¿e wielu atrakcji w postaci zabaw, konkursów dla uczestników Do¿ynek oraz weso³ego miasteczka dla najm³odszych. ¦wiêto plonów zakoñczy zabawa taneczna przy muzyce na ¿ywo w wykonaniu zespo³u Paradox. Wstêp wolny.
Realizacja tak du¿ego wydarzenia nie by³aby mo¿liwa bez wielostronnej wspó³pracy – sponsorów, partnerów i patronatów medialnych. Sponsorzy to: Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, ArcelorMittal Poland Spó³ka Akcyjna, Zak³ady Sanitarne w Krakowie Sp. z o.o., Zak³ad Przerobu Z³omu „Z³omex” w Krakowie. Partnerzy: Zarz±d Zieleni Miejskiej w Krakowie, Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Komisariat Policji VIII w Krakowie, Stra¿ Miejska Miasta Krakowa - Oddzia³ III Nowa Huta, Ochotnicza Stra¿ Po¿arna w Ko¶cielnikach. Patronat medialny sprawuj±: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio nowohuckie.pl
(f)
W¶ród wyró¿nionych odznaczeniem „Za Zas³ugi dla ¦Z¯AK” rekomendowani przez nowohuckie Ko³o – SZ¯AK 72 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
1 sierpnia w ca³ym kraju obchodzono 72 rocznicê Powstania Warszawskiego. W Krakowie w godzinie „W” zawy³y syreny, a 17.05 rozpoczê³a siê msza w Bazylice Mariackiej. Zosta³a odprawiona w intencji Ojczyzny i ¿o³nierzy poleg³ych za jej wolno¶æ. Bezpo¶rednio po niej uczestnicy mszy udali siê na plac Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza i pomniku Grunwaldzkim odby³y siê uroczysto¶ci przy udziale ¿o³nierzy Wojska Polskiego. Po zakoñczeniu uroczysto¶ci, jej uczestników przewieziono autobusem do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila. Tutaj mo¿na by³o zwiedziæ wystawê zdjêæ pt. „Powstanie Warszawskie okiem Sylwestra Krisa Brauna. Odby³ siê wyk³ad „Liberator spod £ysej Góry” oraz prezentacja filmu „Wspomnienia z czasów Powstania”. Podnios³ym momentem by³o wrêczenie Odznaczeñ Za Zas³ugi dla ¦wiatowego Zwi±zku ¯o³nierzy AK. Jak nas poinformowa³ kpt. Franciszek Bary³a - prezes nowohuckiego Ko³o ¦Z¯AK, w¶ród wyró¿nionych byli rekomendowani przez to Ko³o: dr. n.med. Eugeniusz Czubek kardiolog ratuj±cy zdrowie i ¿ycie kombatantów, Lidia Trzeciak podopieczna wdowa, do 1995 aktywna w nowohuckim Kole, ppor. Eugeniusz Ko³odziejczyk lekarz i ¿o³nierz 106 DPAK grupy dywersyjno – sabota¿owej, ppor. Zygmunt Pokrzywka ¿o³nierz dywersji kolejowej i aktywny cz³onek Ko³a oraz kpt. Mieczys³aw ¯urek partyzant Grupy „¯elbet”, która stoczy³a wielokrotnie opisywan± na ³amach „G³osu” akcjê w Czy¿ynach. Mimo 95 lat nadal aktywny w spotkaniach z m³odzie¿± i upamiêtnianiu zdarzeñ z czasów II wojny ¶wiatowej. Odznaczenia Za Zas³ugi dla ¦Z¯AK wrêczy³ p³k. Jerzy ¯elazkiewicz wiceprezes ZG ¦Z¯AK.
(mp)
¦wiatowe Dni M³odzie¿y do których przygotowywali¶my siê od d³u¿szego czasu za nami. Zdaniem organizatorów przebiega³y bardzo sprawnie. Mówili o tym na konferencji prasowej: przedstawiciele archidiecezji krakowskiej, wojewoda ma³opolski, marsza³ek Sejmiku oraz Prezydent Miasta Krakowa. Najwa¿niejszy Go¶æ tych uroczysto¶ci Papie¿ Franciszek ju¿ w samolocie wysoko oceni³ organizacjê ¦DM w Polsce i dawa³ za wzór nastêpnemu organizatorowi Panamie.
Nie ulega w±tpliwo¶ci ¿e bardzo istotn± rolê odegra³o w przyjêciu pielgrzymów miasto Kraków, do którego klucze odebra³ Ojciec ¦wiêty Franciszek z r±k prezydenta Jacka Majchrowskiego przed siedzib± Kurii (na zdjêciu). Faktycznie w³adze miasta znakomicie spisa³y siê w przygotowaniu i organizacji pobytu pielgrzymów. Komunikacja zbiorowa by³a dobrze zorganizowana i w newralgicznych momentach tramwaje i autobusy podje¿d¿a³y co chwilê. Sam korzysta³em z tej komunikacji i nie by³o tutaj ¿adnych t³umów. Miasto by³o w czasie ¦DM sprz±tane regularnie i bez przerwy przez 24 godziny. W efekcie miasto by³o czyste. Równie¿ powrót do normalno¶ci odbywa³ siê bez zak³óceñ i w tym tygodniu powróci³a zwyk³a komunikacja, a niektórzy nawet têskni± za tak dro¿nymi szlakami komunikacyjnymi jakie by³o podczas ¦DM.
(sp) Fot. Wies³aw Majka
Ta „szafa” budzi zaciekawienie. Ustawiono j± przy g³ównej alejce spacerowej Parku Ratuszowego. Zatrzymuj± siê przy niej spaceruj±ce matki z dzieæmi, m³odzie¿ i doro¶li. Przegl±daj± ksi±¿ki, wspominaj± tytu³y z dzieciñstwa. Z inicjatyw± powstania tej niezwyk³ej biblioteki wysz³a dyrekcja Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, a jej realizacja mo¿liwa by³a dziêki ¶rodkom pozyskanym od Rady Dzielnicy XVIII.
To zwiastun pierwszej biblioteki na ¶wie¿ym powietrzu. Oficjalne otwarcie planowane jest na 3 wrze¶nia przy okazji ogólnopolskiej akcji Narodowego czytania Quo Vadis, ale pierwsze ksi±¿ki s± ju¿ dostêpne. To pierwsza taka realizacja w krakowskim parku. Je¶li zostanie dobrze przyjêta mo¿e pojawi± siê – nastêpne, w kolejnych parkach. (l)
W ostatnich dniach, nak³adem Stowarzyszenia NZS 1980, ukaza³ siê ciekawy przewodnik po Nowej Hucie adresowany do m³odych pielgrzymów przybywaj±cych do Krakowa na ¦wiatowe Dni M³odzie¿y. Wielu z nich mieszkaæ bêdzie na terenie nowohuckich dzielnic, i przede wszystkim dla nich zosta³ on przygotowany. W licz±cej 71 stron ksi±¿ce m³odym pielgrzymom z Polski i z zagranicy, w niezwykle atrakcyjnej graficznie formie przedstawiono fenomen Nowej Huty – miasta, które w za³o¿eniu mia³o byæ miastem bez ko¶cio³ów i bez Boga, a które zapisa³o siê w historii jako miasto obrony krzy¿a w roku 1960 i obrony wolno¶ci w latach stanu wojennego.
Wydawcom uda³o siê zaprosiæ do wspó³pracy grono wybitnych znawców historii – w tym historii Krakowa i Nowej Huty. Prof. Andrzej Chwalba z UJ napisa³ rozdzia³ nosz±cy tytu³: „Kraków – serce Polski”, dr Dorota Koczwañska-Kalita z krakowskiego oddzia³u IPN napisa³ rozdzia³ po¶wiêcony czasom okupacji „W okowach dwóch totalitaryzmów”, Krzysztof Bro¿ek obja¶ni³ okoliczno¶ci powstania Nowej Huty i scharakteryzowa³ jej pierwsze lata w rozdziale zatytu³owanym: „Powstanie Nowej Huty. Przemys³ – socjalizm – nowy obywatel”. Z kolei ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Jana Paw³a II w tek¶cie „Ko¶ció³ w Nowej Hucie” przedstawi³ fenomen nowohuckiego Ko¶cio³a. Dyrektor IPN w Krakowie, dr Marek Lasota, w rozdziale „Jan Pawe³ II a Kraków i Nowa Huta” przybli¿y³ postaæ Karola Wojty³y – Jana Paw³a II i jego niezwyk³e zaanga¿owanie w rozwój Ko¶cio³a na terenie Nowej Huty. Z kolei znawca nowohuckiej „Solidarno¶ci”, autor znakomitej pracy „Nie mo¿na oddzieliæ krzy¿a od ludzkiej pracy...”. Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” Huty im. Lenina (sierpieñ 1980 - grudzieñ 1981)”, napisa³ rozdzia³ zatytu³owany: „Nowa Huta – bastion „Solidarno¶ci”. Pawe³ Jag³o, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opisa³ nowohuckie ¿ycie kulturalne (rozdzia³: „¯ycie kulturalne w Nowej Hucie”), a prof. Piotr Franaszek z UJ napisa³ rozdzia³ po¶wiêcony problematyce przemys³u w PRL-u (rozdzia³: „Gospodarka wczoraj i dzi¶”). Przewodnik zamyka tekst „Nowa Huta przysz³o¶ci”, autorstwa dr Jana L. Franczyka, który jednocze¶nie pe³ni³ rolê konsultanta historycznego ksi±¿ki.
Przewodnik powsta³ w ramach projektu Nowa Huta enter, koordynowanego przez dr Dorotê Koczwañsk±-Kalitê. W pracach redakcyjnych udzia³ wziêli tak¿e Dorota Korohoda i Krzysztof Bro¿ek. Ksi±¿ka ukaza³a siê w jêzyku polskim, angielskim i hiszpañskim.
W s³owie „Od redakcji” mo¿emy przeczytaæ: „Nowa Huta to miejsce pe³ne tajemnic i paradoksów. Zgodnie z zamierzeniami w³adz komunistycznych mia³a byæ miastem bez Boga i bez ko¶cio³ów. Ale to tutaj w 1960 roku mieszkañcy stanêli w obronie drewnianego krzy¿a umieszczonego w miejscu, gdzie planowano wybudowaæ pierwszy nowohucki ko¶ció³. W ¶rodowisku Nowej Huty mia³ uformowaæ siê nowy cz³owiek – wzorowy obywatel komunistycznej Polski. Ale to w³a¶nie w Nowej Hucie w latach po wprowadzeniu stanu wojennego dochodzi³o do najgwa³towniejszych protestów i manifestacji skierowanych przeciwko komunistom, to nowohucki kombinat sta³ siê jednym z najwa¿niejszych bastionów „Solidarno¶ci”. Miasto budowano w stylu socrealistycznym, który Zwi±zek Sowiecki narzuca³ wszystkim pañstwom satelickim. Ale dzia³aj±cy tu architekci zaprojektowali budynki, które nie pora¿aj± monumentalizmem i w których odnale¼æ mo¿na elementy nawi±zuj±ce do architektury starego Krakowa. Uda³o im siê zaprojektowaæ miasto pe³ne otwartych przestrzeni i terenów zielonych. Dlatego miêdzy innymi Nowa Huta budzi coraz wiêksze zainteresowanie polskich i zagranicznych architektów oraz urbanistów”.
(paf)
¦wiatowym Dniom M³odzie¿y towarzysz± dwa Symbole – Krzy¿ Roku ¦wiêtego i ikona Matki Bo¿ej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W czasie obchodów ¦DM znajduj± siê one w centrum wydarzeñ, w okresie przygotowañ do spotkania m³odych z Ojcem ¦wiêtym pielgrzymuj± po kraju, który jest gospodarzem spotkania. 20 maja 2016 roku symbole rozpoczê³y „wêdrówkê” po diecezji krakowskiej. 13 i 14 lipca krzy¿ oraz ikona nawiedzi³y Arkê Pana.
13 kwietnia 2014 roku w Niedzielê Palmow± na placu ¶w. Piotra m³odzie¿ z Polski otrzyma³a z r±k Brazylijczyków krzy¿ ¦wiatowych Dni M³odzie¿y oraz ikonê Matki Bo¿ej Salus Populi Romani. Od tego czasu symbole peregrynuj± kolejno po polskich diecezjach. 20 maja 2016 roku krzy¿ oraz ikona zosta³y przekazane m³odym krakowianom przez arcybiskupa Eugeniusza Popowicza - metropolitê archidiecezji przemysko-warszawskiej.
Prosty drewniany krzy¿ o wymiarach 380 cm x 175 cm, który od 1987 r. towarzyszy Dniom M³odzie¿y oraz kopia ikony „Wybawicielki Ludu Rzymskiego”, która na ¦DM obecna jest od 2000 roku, od ponad 2 lat wêdruj± po ca³ej Polsce. Ich wêdrówka ma pomóc w duchowym przygotowaniu do spotkania m³odych z Ojcem ¦wiêtym. Kolejnym pokoleniom m³odych ludzi symbole te wskazuj± prawdziwy „cel” ¦wiatowych Dni M³odzie¿y: coraz g³êbsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego ¿ycia opiece Matki Bo¿ej. Warto przybli¿yæ sobie oba symbole.
Drewniany krzy¿, nazywany dzi¶ „Krzy¿em ¦wiatowych Dni M³odzie¿y” zosta³ wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczêcia Roku ¦wiêtego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczysto¶ci otwarcia Roku ¦wiêtego m³odzi ludzie wnie¶li ten krzy¿ do bazyliki ¶w. Piotra, gdzie pozosta³ przez 394 dni. Ustawiony przy konfesji ¶w. Piotra towarzyszy³ kolejnym uroczysto¶ciom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. W niedzielê Wielkanocn± 22 kwietnia 1984 roku Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II przekaza³ Krzy¿ Roku ¦wiêtego m³odzie¿y ze s³owami: „Ponie¶cie go na ca³y ¶wiat jako znak mi³o¶ci, któr± Pan Jezus umi³owa³ ludzko¶æ i g³o¶cie wszystkim, ¿e tylko w Chrystusie umar³ym i zmartwychwsta³ym jest ratunek i odkupienie”. M³odzi zabrali krzy¿ „do siebie”, do Domu San Lorenzo sk±d wyrusza³ na kolejne pielgrzymki.
Obraz Matki Bo¿ej Salus Populi Romani nale¿y do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we W³oszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” siêga wydarzeñ z koñca VI wieku, kiedy mieszkañców Rzymu trawi³a epidemia d¿umy. W roku 590 papie¿ Grzegorz Wielki niós³ ten wizerunek Maryi w b³agalnej procesji, prosz±c o ocalenie miasta. Wówczas ujrza³ na niebie anio³a, chowaj±cego karz±cy miecz, a wkrótce potem zaraza ust±pi³a. Po raz pierwszy na ¦wiatowych Dniach M³odzie¿y Matka Bo¿a w tym wizerunku pojawi³a siê, przy papieskim o³tarzu na Tor Vergata w roku 2000.Trzy lata pó¼niej Papie¿ powierzy³ m³odym kopiê ikony ze s³owami „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wej¶æ w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przyk³adem, Maryja uczy was utkwienia spojrzenia mi³o¶ci w Nim, który ukocha³ nas jako pierwszy.”
Oba symbole zosta³y uroczy¶cie powitane w ko¶ciele Matki Bo¿ej Królowej Polski – Arce Pana 13 lipca o godzinie 11.00. Przez 24 godziny wierni adorowali je modl±c siê indywidualnie i grupowo. Krzy¿ i ikona zostan± w naszej diecezji do 31 lipca, bêd± – tradycyjnie – znajdowaæ siê w centrum wydarzeñ podczas ¦DM.
(a³)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".